О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 186 "Об утверждении Правил приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 302. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2013 года № 8475. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.01.2016 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 186 «Об утверждении Правил приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6977, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 8 июня 2011 года № 180 (26601)) следующие изменения:
Правила приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы (Абдигалиев А.У.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и опубликование в периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
«СОГЛАСОВАН»
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ Б. Жумагулов
2 мая 2013 года
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 апреля 2013 года № 302
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 апреля 2011 года № 186
Правила
приема на обучение в организации образования Министерства
внутренних дел Республики Казахстан, реализующие
профессиональные учебные программы высшего образования 1. Общие положения

"Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 186 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі № 302 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 мамырда № 8475 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.01.2016 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 9-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6977 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 11 маусымда № 247-248 (26646) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді және мерзімді баспа басылымдарда жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                       Қ. Қасымов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ Б. Жұмағұлов
2013 жылғы 02 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 29 сәуірдегі
№ 302 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 29 сәуірдегі
№ 186 бұйрығымен
бекітілді
Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру
ұйымдарына оқуға қабылдау ережесі
1. Жалпы ереже

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан «О правоохранительной службе», «Об образовании», Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 (далее – Типовые правила).
2. Настоящие Правила регулируют порядок приема на обучение в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), за исключением военных учебных заведений Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Порядок приема на учебу в высшие учебные заведения МВД включает организацию приема, отбора абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям, а также зачисление в число слушателей в высшие учебные заведения МВД.
4. В высшие учебные заведения МВД по очной форме обучения принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее образование, достигшие шестнадцатилетнего возраста, отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.
5. Высшие учебные заведения МВД осуществляют подготовку кадров по специальностям согласно перечню специальностей, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
6. Граждане, изъявившие желание поступать в высшие учебные заведения МВД подают заявления (в произвольной форме) в управления кадровой работы территориальных Департаментов внутренних дел, Департамента внутренних дел на транспорте, Департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДВД, ДВДТ, ДУИС) по месту жительства.
К заявлению прилагаются:
1) копия удостоверения личности (нотариально заверенная);
2) фотографии (без головного убора, шесть фотографий размером 3,5x4,5 см., одна фотография размером 10x12 см.);
3) автобиография, заполненная собственноручно (подлинник);
4) копия аттестата или диплома об образовании (нотариально заверенная для выпускников организации образования прошлых лет);
5) справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование (подлинник для выпускников организации образования года поступления) согласно форме справки, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 289 «Об утверждении форм справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5717).
7. Департамент кадровой работы МВД до 1 ноября года, предшествующего году поступления, разрабатывает для территориальных подразделений МВД план по направлению кандидатов на учебу в высшие учебные заведения МВД, который утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.

1. Осы Ереже «Құқық қорғау қызметі туралы»«Білім туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларына (бұдан әрі – Үлгі қағидалар) сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінің әскери оқу орындарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) жоғары оқу орындарына оқуға қабылдау тәртібін реттейді.
3. ІІМ жоғары оқу орындарына оқуға қабылдау тәртібі қабылдауды ұйымдастыруды, талапкерлерді медициналық, дене және психофизиологиялық көрсеткіштері бойынша іріктеуді, ІІМ жоғары оқу орындарының тыңдаушылар қатарына қабылдауды құрайды.
4. ІІМ жоғары оқу орындарының күндізгі оқыту нысаны бойынша орта білімі бар, он алты жасқа толған, ішкі істер органдары қызметкерлеріне қойылатын талаптарға жауап беретін, денсаулығы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
5. ІІМ жоғары оқу орындары осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асырады.
6. ІІМ-нің жоғары оқу орындарына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар тұрғылықты жері бойынша аумақтық Ішкі істер департаменттерінің, Көліктегі ішкі істер департаментінің, Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ІІД, КІІД, ҚАЖД) кадр жұмысы басқармаларына өтініш (еркін нысанда) береді.
Өтінішке:
1) жеке куәлігінің көшірмесі (нотариалды расталған);
2) фотосуреттер (бас киімсіз, көлемі 3,5х4,5 см. алты фотосурет, көлемі 10х12 см. бір фотосурет);
3) өз қолымен толтырылған өмірбаян (түпнұсқа);
4) білімі туралы аттестаты немесе дипломының көшірмесі (өткен жылғы білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін нотариалды расталған);
5) «Білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 12 маусымдағы № 289 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5717 болып тіркелген) бекітілген анықтама нысанына сәйкес білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама (оқуға түсетін жылғы білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін түпнұсқа) қоса беріледі.
7. ІІМ Кадр жұмысы департаменті оқуға түсер алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін ІІМ-нің аумақтық бөліністері үшін ІІМ жоғары оқу орындарына оқуға үміткерлерді жіберу бойынша жоспар әзірлейді, ол Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.

8. После утверждения плана подразделения МВД:
1) организуют размещение объявлений в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе об условиях приема в высшие учебные заведения МВД;
2) проводят работу по профессиональной ориентации, отбору и проверке кандидатов на учебу по месту жительства.
9. Кандидаты на учебу в обязательном порядке проходят медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях для определения пригодности к службе, а также обязательную специальную проверку.
10. Подразделения кадровой работы территориальных ДВД, ДВДТ, ДУИС сформированные личные дела абитуриентов направляют в высшие учебные заведения МВД до 1 июня года поступления.
11. Департамент кадровой работы МВД извещает абитуриентов о сроках приема на учебу в высшие учебные заведения МВД через подразделения кадровой работы ДВД, ДВДТ, ДУИС.
12. В высшие учебные заведения МВД по заочной форме принимаются сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Внутренних войск МВД, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование.
На сотрудников, поступающих в высшие учебные заведения МВД по заочной форме, кадровые подразделения направляют учебные дела, которые содержат:
1) рапорт сотрудника;
2) личный листок по учету кадров;
3) служебную характеристику с рекомендацией о направлении на обучение;
4) копия удостоверения личности (нотариально заверенная);
5) копия документа об образовании (нотариально заверенная);
6) шесть фотографий размером 3х4 см;
7) медицинскую справку 086-У, по форме утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697).
13. Формирование контингента обучающихся высших учебных заведений МВД осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа.
2. Организация приема в высшие учебные заведения МВД
14. Организация приема на учебу в высшие учебные заведения МВД осуществляется приемной комиссией МВД. Состав приемной комиссии утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан и формируется из числа лиц, руководящего состава, а также иных сотрудников МВД, ДВД, ДУИС и высших учебных заведений МВД.
Приемная комиссия МВД формируется в составе председателя, заместителя председателя, ответственного секретаря и не менее десяти членов комиссии.

8. Жоспар бекітілгеннен кейін ІІМ бөліністері:
1) бұқаралық ақпарат құралдарында, ресми Интернет-ресурста ІІМ жоғары оқу орындарына қабылдау шарттары туралы хабарландыру орналастыру ұйымдастырады;
2) кәсіби бағдар беру, тұрғылықты жері бойынша оқуға үміткерлерді іріктеу және тексеру бойынша жұмыс жүргізеді.
9. Оқуға үміткерлер қызметке жарамдылығын анықтау үшін міндетті түрде әскери-дәрігерлік комиссиялардан медициналық куәландырудан, сондай-ақ міндетті арнайы тексеруден өтеді.
10. Аумақтық ІІД, КІІД, ҚАЖД кадр аппараттары талапкерлердің қалыптастырылған жеке істерін оқуға түсу жылының 1 маусымына дейін ІІМ-нің жоғары оқу орындарына жолдайды.
11. ІІМ Кадр жұмысы департаменті ІІД, КІІД, ҚАЖД бөліністерінің кадр аппараттары арқылы ІІМ-нің жоғары оқу орындарына қабылдау мерзімі туралы талапкерлерге хабарлайды.
12. ІІМ жоғары оқу орындарының сырттай оқыту нысаны бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар, ішкі істер органдарының қызметкерлері және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінің әскери қызметшілері қабылданады.
ІІМ жоғары оқу орындарының сырттай оқыту нысаны бойынша оқуға түсетін қызметкерлерге кадр аппараттары оқу ісін жолдайды, ол:
1) қызметкердің баянатын;
2) кадрларды есепке алу бойынша жеке іс парағын;
3) оқуға жіберу туралы ұсынымы бар қызметтік мінездемені;
4) жеке куәлігінің көшірмесін (нотариалды расталған);
5) білімі туралы құжаттың көшірмесін (нотариалды расталған);
6) көлемі 3х4 см. алты фотосуретті;
7) «Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес 086-У медициналық анықтаманы қамтиды.
13. ІІМ жоғары оқу орындары білім алушыларының контингентін қалыптастыру мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
2. ІІМ-нің жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастыру
14. ІІМ-нің жоғары оқу орындарына оқуға қабылдауды ұйымдастыруды ІІМ-нің қабылдау комиссиясы жүзеге асырады. Қабылдау комиссиясының құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
ІІМ қабылдау комиссиясының құрамы басшы құрамдағы адамдар, сондай-ақ ІІМ, ІІД, КІІД, ҚАЖД және ІІМ жоғары оқу орындарының өзге де қызметкерлері қатарынан құралады.
ІІМ-нің қабылдау комиссиясы төраға, төрағаның орынбасары, жауапты хатшы және комиссияның кемінде он мүшесі құрамында құралады.

15. Приемная комиссия МВД, руководствуясь настоящими Правилами, призвана обеспечить качественное комплектование высших учебных заведений МВД слушателями.
Приемная комиссия МВД:
1) осуществляет рассмотрение личных дел абитуриентов;
2) проводит окончательное медицинское освидетельствование, проверяет физическую подготовленность абитуриентов;
3) рассматривает жалобы и заявления по вопросам приема на учебу;
4) готовит конкурсные списки и протокол комиссии о зачислении абитуриентов в число слушателей;
5) проводит собеседования с абитуриентами;
6) принимает решение о зачислении в число слушателей по итогам отбора абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям и в соответствии с баллами сертификатов по итогам единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования;
7) проводит анализ итогов приема абитуриентов и разработку мер по дальнейшему совершенствованию данной работы.
16. Руководство деятельностью приемной комиссии МВД осуществляют председатель.
Председатель приемной комиссии МВД назначается из числа руководящего состава МВД.
Председатель приемной комиссии МВД руководит деятельностью приемной комиссии, устанавливает полномочия ее членов и утверждает план работы данной комиссии.
Заместитель председателя приемной комиссии МВД назначается из числа начальников высших учебных заведений МВД, руководящего состава структурных подразделений МВД, который организует деятельность членов приемной комиссии.
Ответственный секретарь приемной комиссии МВД назначается из числа руководящего состава структурных подразделений МВД, на которого возлагается подготовка документов по реализации функций, возложенных на приемную комиссию, материалы к заседаниям, а также проект отчета об их работе.
17. Деятельность приемной комиссии МВД осуществляется в соответствии с планом работы. Заседание приемной комиссии проводится по мере необходимости по решению председателя приемной комиссии.
Решение приемной комиссии принимается простым большинством голосов при наличии не менее двух/третьих членов приемной комиссии. При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим.
18. Комплексное тестирование проводится для выпускников организаций общего среднего образования (среднего общего) прошлых лет, выпускников технических и профессиональных (начальных и средних профессиональных, послесредних) организаций образования.
Комплексное тестирование проводится на базе пунктов проведения тестирования (базовые высшие учебные заведения).

15. ІІМ-нің қабылдау комиссиясы осы Ережелерді басшылыққа ала отырып, ІІМ жоғары оқу орындарын тыңдаушылармен сапалы жасақталуын қамтамасыз етуге бағытталған.
ІІМ-нің қабылдау комиссиясы:
1) талапкерлердің жеке істерін қарауды жүзеге асырады;
2) соңғы медициналық куәландыруды жүргізеді, талапкерлердің дене шынықтыру даярлығын тексереді;
3) оқуға қабылдау мәселелері жөніндегі шағымдар мен өтініштерді қарайды;
4) конкурстық тізімдерді және талапкерлерді тыңдаушылар қатарына қабылдау туралы комиссия хаттамасын әзірлейді;
5) талапкерлермен әңгімелесу жүргізеді;
6) талапкерлерді медициналық, дене және психофизиологиялық көрсеткіштері бойынша іріктеу қорытындылары бойынша және бірыңғай ұлттық тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу қорытындылары бойынша сертификаттар балдарына сәйкес талапкерлерді тыңдаушылар қатарына қабылдау туралы шешім қабылдайды;
7) талапкерлерді қабылдау қорытындыларына талдау және осы жұмысты одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар әзірлеуді жүргізеді.
16. ІІМ қабылдау комиссиясының қызметіне басшылықты төраға жүзеге асырады.
ІІМ қабылдау комиссиясының төрағасы ІІМ-нің басшы құрамы қатарынан тағайындалады.
ІІМ қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық етеді, оның мүшелерінің өкілеттігін белгілейді және осы комиссиясының жұмыс жоспарын бекітеді.
ІІМ қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасарлары ІІМ жоғары оқу орындарының бастықтары, ІІМ құрылымдық бөліністерінің басшы құрамы қатарынан тағайындалады, ол қабылдау комиссиясы мүшелерінің қызметін ұйымдастырады.
ІІМ қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы ІІМ құрылымдық бөліністерінің басшы құрамы қатарынан тағайындалады, оған қабылдау комиссиясына жүктелген функцияларды іске асыру бойынша құжаттарды, отырыстарға материалдарды, сондай-ақ олардың жұмысы туралы есеп жобасын әзірлеу жүктеледі.
17. ІІМ қабылдау комиссияларының қызметі жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қабылдау комиссиясының отырысы қажеттілігіне қарай қабылдау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша өткізіледі.
Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау комиссиясы мүшелерінің кемінде екі/үш дауысы болған жағдайда көпшілік дауыс беруі бойынша қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
18. Кешенді тестілеу өткен жылғы жалпы орта білім беру ұйымдарының, техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік, орта білімнен кейінгі) білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін өткізіледі.
Кешенді тестілеу тестілеу пункттерінің базасында (базалық жоғары оқу орындары) өткізіледі.

19. Для приема абитуриентов приказом председателя приемной комиссии МВД создаются:
1) нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия;
2) комиссия по проверке физической подготовленности абитуриентов;
3) апелляционная комиссия;
4) техническая группа.
Нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия создается в соответствии с Инструкцией по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325 (зарегистрированной в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6407), под председательством начальника медицинского отдела (части) высшего учебного заведения МВД с участием врачей специалистов, для проведения окончательного медицинского освидетельствования абитуриентов, с целью определения годности по состоянию здоровья к поступлению на учебу.
Комиссия по проверке физической подготовленности создается для осуществления мероприятий по организации отбора абитуриентов по физическим показаниям. В состав комиссии входят сотрудники МВД, территориальных ДВД, ДВДТ, ДУИС, а также представители общественных объединений.
Апелляционная комиссия создается для рассмотрения заявлений граждан по итогам отбора абитуриентов по физическим показаниям и тестирования.
Техническая группа создается для осуществления мероприятий по приему и обработке личных и учебных дел абитуриентов.
20. Информация о порядке приема, а также решения приемной комиссии по организации и проведению приема, сроки зачисления размещается на интернет-ресурсе высших учебных заведений МВД и своевременно доводятся до абитуриентов.
В период проведения приема в высших учебных заведениях МВД информация о порядке приема, сроки проведения отбора абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям, а также другая необходимая информация размещается на информационные стенды для своевременного доведения до абитуриентов.
3. Отбор абитуриентов по физическим показаниям
21. Отбор абитуриентов по физическим показаниям проводится и результаты выполнения спортивных упражнений оцениваются в соответствии с Нормативами по физической подготовке для поступающих в высшие учебные заведения МВД (далее – нормативы по физической подготовке), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Абитуриенты, имеющие спортивную квалификацию «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан», «Мастер спорта Республики Казахстан» и представившие в приемную комиссию высшего учебного заведения МВД подтверждающие документы, освобождаются от прохождения отбора по физическим показаниям.

19. Талапкерлерді қабылдауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыру үшін ІІМ-нің қабылдау комиссиясының төрағасының бұйрығымен:
1) штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия;
2) талапкерлердің дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия;
3) апелляциялық комиссия;
4) техникалық топ құрылады.
Штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі № 325 бұйрығымен бекітілген Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6407 тіркелген) оқуға түсу үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығын анықтау мақсатында талапкерлерге медициналық куәландыру өткізу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін маман дәрігерлердің қатысуымен ІІМ жоғары оқу орнының медициналық бөлімі бастығының төрағалық етуімен құрылады.
Талапкерлердің дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия талапкерлерді дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады. Комиссия құрамына ІІМ, аумақтық ІІД, КІІД, ҚАЖД қызметкерлері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктерінің өкілдері кіреді.
Апелляциялық комиссия талапкерлерді дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеу және тестілеу қорытындылары бойынша азаматтардың арыздарын қарау үшін құрылады.
Техникалық топ талапкерлердің жеке және оқу істерін іріктеу және өңдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады.
20. Қабылдау тәртібі туралы ақпарат, сондай-ақ қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша қабылдау комиссияларының шешімдері, қабылдау мерзімдері ІІМ жоғары оқу орындарының интернет-ресурстарында орналастырылады және талапкерлерге уақтылы жеткізіледі.
ІІМ жоғары оқу орындарында қабылдау кезінде қабылдау тәртібі туралы ақпарат, сондай-ақ талапкерлерді медициналық, дене және психофизиологиялық көрсеткіштері бойынша іріктеуді өткізу мерзімі, сондай-ақ басқа да қажетті ақпарат талапкерлерге уақтылы таныстыру үшін ақпараттық стендке орналастырылады.
3. Талапкерлерді дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеу
21. Талапкерлерді дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеу және дене шынықтыру жаттығуларын орындау нәтижелерін бағалау осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес ІІМ жоғары оқу орындарына түсушілерге арналған дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерге (бұдан әрі – дене шынықтыру даярлығы нормативтер) сәйкес жүргізіледі.
«Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері», «Қазақстан Республикасының спорт шебері» спорттық біліктілігі бар және ІІМ жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына оны растайтын құжаттар ұсынған талапкерлер дене бітімі бойынша іріктеуден босатылады.

22. Нормативы по физической подготовке предусматривают выполнение абитуриентами следующих видов упражнений:
бег на 100 метров (юноши, девушки);
бег (кросс) на 1000 метров (девушки);
бег (кросс) на 3000 метров (юноши);
подтягивание на высокой перекладине (юноши);
комплексное силовое упражнение (девушки).
23. Условия выполнения спортивных упражнений:
бег на 100, 1000 и 3000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения вис, хватом сверху (большой палец снизу), не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины, каждый раз из неподвижного положения в висе на прямых руках, без рывков и маховых движений ногами. Не разрешается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания;
комплексное силовое упражнение выполняется в течении одной минуты: первые 30 секунд – из положения лежа на спине, кисти к плечам, выполнить максимальное количество наклонов вперед до касания грудью колен, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками, затем повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течении последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью опоры).
24. Содержание нормативов по физической подготовке и условия выполнения спортивных упражнений доводятся до сведения абитуриентов не позднее, чем за 24 часа до начала проведения отбора по физической подготовке.
25. Непосредственно перед началом сдачи нормативов по физической подготовке, члены комиссии по проверке физической подготовленности ознакамливают абитуриентов с техникой безопасности под роспись.
26. Каждый вид спортивных упражнений, включенный в нормативы по физической подготовке, сдается отдельно. В один день допускается выполнение не более двух упражнений, при этом, как правило, кросс (бег на 1000 и 3000 метров) выполняется на другой день отдельно от других упражнений.
27. Для выполнения нормативов по физической подготовке по подтягиванию на перекладине, комплексного силового упражнения и бега на 100 метров одновременно допускаются не более 3 абитуриентов. В забеге на 1000 и 3000 метров (кросс) одновременно принимают участие не более 10 человек.
28. Оценка результатов отбора по физическим показаниям проводится отдельно для юношей и девушек.
29. Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами комиссии по проверке физической подготовленности абитуриентов в отдельной ведомости и доводятся до абитуриента под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не разрешается.

22. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер талапкерлердің мынадай спорттық жаттығу түрлерін орындауын көздейді:
100 метрге жүгіру (ұлдар, қыздар);
1000 (кросс) метрге жүгіру (қыздар);
3000 (кросс) метрге жүгіру (ұлдар);
биік салмадан тартылу (ұлдар);
кешенді күш жаттығулары (қыздар).
23. Спорттық жаттығуларды орындау шарттары:
100, 1000 және 3000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез-келген тегіс жерде өткізіледі.
Биік салмадан тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпы жоғарыдан ұстап (бас бармақ астыңғы жақта) жерге аяғын тигізбей орындалады. Иегі салмадан асатын болса, әрбір кезде қозғалмайтын тұрғыдан, тартылған қалпы қолдары түзу, жұлқынбай және аяқтарының қозғалысымен серпілмесе, жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылғанда тартылып тұрған орнынан 5 секундттан артық демалуға (тоқтауға) және тартылуды шайқалудан бастауға рұқсат етілмейді.
кешенді күш жаттығулары бір минут ішінде орындалады: алғашқы 30 секундта арқамен жатып, қол ұштарын иыққа қойып, аяқтарды қосып (аяқтарды сәл бүгуге болады), кеуде тізеге тигенше барынша еңкеюді орындайды, бастапқы қалыпқа келу кезінде жауырынды жерге тигізу керек; содан кейін қалған 30 секунд ішінде жатқан қалыпта қолдарды созу, бүгу жаттығуын жасауды орындайды (денені тік ұстап, қолдарды кеудесі жерге тигенше бүгу).
24. Дене шынықтыру нормативтерінің мазмұны және спорттық жаттығуларды орындау шарты талапкердің назарына дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеу басталғанға дейін 24 сағат ішінде кешіктірілмей жеткізіледі.
25. Дене шынықтыру нормативтерін тапсыру алдында талапкерлердің дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері талапкерлерді техникалық қауіпсіздік техникасы ережелерін қол қойғыза отырып, таныстырады.
26. Дене шынықтыру нормативтеріне сәйкес енгізілген спорттық жаттығулардың әрбір түрі жеке тапсырылады. Бір күнде екі жаттығудан артық орындауға рұқсат етілмейді, бұл ретте кросс (1000 және 3000 метрге жүгіру) келесі күні басқа жаттығулардан бөлек орындалады.
27. Салмадан тартылу, кешенді күш жаттығулары, 100 метрге жүгіру бойынша дене шынықтыру нормативтерін орындау үшін бір уақытта кемінде 3 талапкер қатыса алады. 1000 және 3000 метрге жүгіруге (кросс) бір уақытта кемінде 10 адам қатыса алады.
28. Дене бітімі көрсеткіштері бойынша іріктеу нәтижелері ұлдар және қыздар үшін бөлек бағаланады.
29. Талапкерлердің дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін жеке ведомосте белгілейді және талапкердің назарына қол қойғыза отырып, жеткізіледі. Белгіленгеннен кейін жаттығуларды орындауды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.

30. На основании данных, содержащихся в ведомостях по сдаче отдельных видов спортивных упражнений, составляется сводный протокол выполнения нормативов по физической подготовке, который представляется в приемную комиссию высшего учебного заведения МВД.
В сводном протоколе должен содержаться вывод о том, сдано тем или иным абитуриентом испытание по физической подготовке или нет, и в течение одного часа данные сведения доводятся до сведения абитуриентов и вывешиваются на информационном стенде.
31. Абитуриент, не согласный с результатом испытаний по физической подготовке, может подать заявление на апелляцию.
Состав апелляционной комиссии для рассмотрения вопросов, связанных с результатами испытаний по физической подготовке, утверждается приказом начальника высшего учебного заведения МВД.
32. Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию лично абитуриентом до 13 часов следующего дня, после объявления результатов по физической подготовке, и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявителю необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий личность.
33. По результатам рассмотрения заявления абитуриенту предоставляется право пересдачи одного физического упражнения по его желанию.
34. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов состава комиссии. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии. По результатам решения апелляционной комиссии обратившемуся абитуриенту выдается выписка из протокола заседания апелляционной комиссии.
4. Зачисление в высшие учебные заведения МВД
35. Зачисление в высшие учебные заведения МВД производится по конкурсу в соответствии с баллами сертификата по итогам единого национального или комплексного тестирования с учетом результатов отбора по медицинским, физическим и психофизиологическим показателям.
36. Количество баллов, необходимых для участия в конкурсе на зачисление в число слушателей высших учебных заведений МВД, по результатам ЕНТ или комплексного тестирования устанавливается Правилами присуждения образовательного гранта, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58.
37. При проведении конкурса на зачисление в число слушателей высших учебных заведений МВД на основе государственного образовательного заказа преимущественное право имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) лица, имеющие документы об образовании автономных организаций образования;
3) победители международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), республиканских и международных спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, а также победители республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, научного и спортивного соревнования.

30. Жеке спорт жаттығуларын тапсыру бойынша ведомостердегі деректері негізінде дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша нормативтерді орындаудың жиынтық хаттамасы толтырылады, ол ІІМ жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына ұсынылады.
Жиынтық хаттамада талапкердің дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақты тапсырғаны-тапсырмағаны туралы қорытынды жазылады және бір сағат ішінде аталған мәліметтер талапкердің назарына жеткізіледі және ақпараттық стендке ілінеді.
31. Дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақ нәтижелерімен келіспеген талапкер апелляцияға шағым бере алады.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақ нәтижесімен байланысты мәселелерді қарау үшін апелляциялық комиссияның құрамы ІІМ жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
32. Талапкерлер дене шынықтыру дайындығы бойынша нәтижелерді хабарлағаннан кейін келесі күні сағат 13.00–ге дейін апелляцияға арызды өзі береді және оны апелляциялық комиссия бір тәулік ішінде қарайды. Арыз берушінің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты болуы тиіс.
33. Өтінішті қараудың нәтижесі бойынша талапкердің қалауымен бір дене шынықтыру жаттығуын қайта тапсыру құқығы беріледі.
34. Апелляциялық комиссия шешімі комиссияның тізімдік құрамының көпшілік дауысымен қабылданады. Комиссия жұмысы хаттамамен ресімделеді, оған төраға және комиссия мүшелерінің барлығы қол қояды. Апелляциялық комиссия шешімінің нәтижелері бойынша талапкерге апелляциялық комиссия отырысының хаттамасынан үзінді беріледі.
4. ІІМ-нің жоғары оқу орындарына қабылдау
35. ІІМ-нің жоғары оқу орындарына қабылдау медициналық, дене бітімі және психофизиологиялық көрсеткiштері бойынша іріктеу қорытындыларын ескере отырып, ұлттық бірыңғай және кешенді тестілеу қорытындылары бойынша сертификат балдарына сәйкес конкурс бойынша жүргiзiледi.
36. ҰБТ-дан өту немесе кешенді тестілеу нәтижелері бойынша ІІМ жоғары оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттары қатарына қабылдау бойынша конкурсқа қатысу үшін қажетті балдардың саны Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысымен бекітілген Білім беру грантын беру ережесімен белгіленеді.
37. Мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде ІІМ жоғары оқу орындарының тыңдаушылар қатарына қабылдау конкурсын өткізу кезінде:
1) "Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдардың;
2) дербес білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар адамдардың;
3) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған), республикалық және халықаралық спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, сондай-ақ олар өздері таңдаған мамандықтары олимпиадалардың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда, ағымдағы жылғы жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жеңімпаздарының басым құқығы бар.

38. Дети сотрудников, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей, набравшие пороговый уровень баллов по установленным для поступающих требованиям, зачисляются в высшие учебные заведения МВД вне конкурса.
39. В случае одинаковых показателей баллов сертификатов ЕНТ или комплексного тестирования преимущественное право на зачисление имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
лица, имеющие документы об образовании (аттестаты, свидетельства, дипломы) с отличием;
сотрудники органов внутренних дел, если высшее образование получают впервые.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права зачисляются лица, имеющие высокие средние баллы аттестата, свидетельства или диплома.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права, а также одинаковых средних баллов аттестата, свидетельства или диплома учитываются баллы, набранные по профильному предмету.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.
40. Решение мандатной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника высшего учебного заведения МВД. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы.
41. Абитуриенты из числа сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск, не зачисленные в число слушателей, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причин не зачисления.
42. Высшие учебные заведения МВД представляют в Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в десятидневный срок после проведения зачисления итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении слушателей.
43. Вопросы, не регламентированные настоящими Правилами, разрешаются приемными комиссиями в соответствии с Законами Республики Казахстан «Об образовании» и «О правоохранительной службе».
Приложение 1
к Правилам приема на обучение в
организации образования Министерства
внутренних дел Республики Казахстан,
реализующие профессиональные учебные
программы высшего образования
Перечень специальностей
Специальность бакалавриата
Перечень предметов
Срок обучения
Профильный предмет
5В030300
«Правоохранительная деятельность»
1) казахский язык или русский язык (язык обучения);
2) история Казахстана;
3) математика;
4) предмет по выбору – всемирная история.
4 года
Всемирная история

38. Оқуға түсетіндерге белгіленген талаптар бойынша өту деңгейі бойынша балл алған қызметтік міндетін орындау кезінде қаза болған немесе мүгедектік алған құқық қорғау органдары қызметкерлерінің балалары ІІМ жоғары оқу орындарына конкурстан тыс қабылданады.
39. ҰБТ немесе кешенді тестілеу сертификаттары балдарына сәйкес ІІМ жоғары оқу орындарының тыңдаушылар қатарына қабылдау көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда оқуға қабылдауға мыналардың:
жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
үздік білімі туралы құжаттары (аттестаттары, куәліктері, дипломдары) бар адамдар;
ішкі істер органдарының қызметкерлері, егер олар жоғары білімді алғаш рет алатын болса басым құқыққа ие болып табылады.
Баллдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде білім беру гранттары аттестаттың, куәліктің немесе дипломның жоғары орта балдары бар тұлғаларға беріледі.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде, сондай-ақ аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балдары бірдей болған жағдайда бейіндік пән бойынша алған балдары ескеріледі.
Осы қабылдау ережелерiне сәйкес жеңiлдiкпен қабылдану құқығын пайдаланатын адамдар растайтын құжаттар ұсынады.
40. Мандаттық комиссияның оқуға қабылдау туралы шешiмi ІІМ жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Бұйрықтан үзінді жұмыстан қол үзiп оқуға қабылданған тұлғаларды оқуға iссапарға жіберуге негiз болып табылады.
41. Тыңдаушылар және курсанттар қатарына қабылданбаған ішкі істер органдары қызметкерлері және ішкі әскерлердің әскери қызметшілері қатарынан талапкерлер ішкі істер органдарының қарамағына жіберіледі, олардың жеке істері оқуға қабылданбау себептері көрсетiле отырып, қайтарылады.
42. ІІМ-нің жоғары оқу орындары ақпаратты Қазақстан Республикасы Iшкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментiне оқуға қабылдауды өткізгеннен кейiн оқуға қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу туралы қорытынды есепті, сондай-ақ тыңдаушыларды оқуға қабылдау туралы бұйрықтарының көшiрмесiн он күн мерзімінде жiберу үшiн ұсынады.
43. Осы Ережемен реттелмеген мәселелерді қабылдау комиссиялары қолданыстағы заңнамаға сәйкес шешеді.
Жоғары білім берудің кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің білім беру
ұйымдарына оқуға қабылдау
ережелеріне 1-қосымша
Мамандықтар тізбесі
Бакалавриат мамандығы
Пәндер тізбесі
Оқыту мерзімі
Бейінді пән
5В030300
«Құқық қорғау қызметі»
1) қазақ тілі немесе орыс тілі (оқыту тілі);
2) Қазақстан тарихы;
3) математика;
4) таңдау бойынша пән – бүкіләлемдік тарих.
4 жыл
Бүкіләлемдік тарих

5В010300
«Педагогика и психология»
1) казахский язык или русский язык (язык обучения);
2) история Казахстана;
3) математика;
4) предмет по выбору – биология.
4 года
Биология
5В090500
«Социальная работа»
1) казахский язык или русский язык (язык обучения);
2) история Казахстана;
3) математика;
4) предмет по выбору – география
4 года
География
5В070300
«Информационные системы»
1) казахский язык или русский язык (язык обучения);
2) история Казахстана;

5В010300
«Педагогика және психология»
1) қазақ тілі немесе орыс тілі (оқыту тілі);
2) Қазақстан тарихы;
3) маметатика;
4) таңдау бойынша пән – биология.
4 жыл
Биология
5В090500
«Әлеуметтік жұмыс»
1) қазақ тілі немесе орыс тілі (оқыту тілі);
2) Қазақстан тарихы;
3) математика;
4) таңдау бойынша пән – география.
4 жыл
География
5В070300
«Ақпараттық жүйелер»
1) қазақ тілі немесе орыс тілі (оқыту тілі);
2) Қазақстан тарихы;