Об утверждении перечня специальностей, требующих специальной или творческой подготовки, и Правил проведения специальных или творческих экзаменов
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2013 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2013 года № 8479. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 13.09.2017 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 10 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень специальностей, требующих специальной или творческой подготовки, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения специальных или творческих экзаменов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 апреля 2013 года № 153
Перечень специальностей, требующих специальной
или творческой подготовки
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 05.06.2015 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование специальностей
Специальности, требующие специальной подготовки
5В010300
Педагогика и психология*
5В010400
Начальная военная подготовка
5В010800
Физическая культура и спорт
5В020600
Религиоведение
5В021500
Исламоведение
Специальности, требующие творческой подготовки
5В010600
Музыкальное образование
5В010700
Изобразительное искусство и черчение
5В040100
Музыковедение

Арнайы немесе шығармашылық даярлауды талап ететін мамандықтардың тізбесін және Арнайы немесе шығармашылық емтихандар өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылғы 24 мамырда № 8479 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 460 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.09.2017 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Арнайы немесе шығармашылық даярлауды талап ететін мамандықтар тiзбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Арнайы немесе шығармашылық емтихандар өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова):
1) осы бұйрықтың белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б.Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 25 сәуірдегі
№ 153 бұйрығына
1-қосымша
Арнайы немесе шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтар тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2015 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды
Мамандықтардың атаулары
Арнайы дайындықты талап ететін мамандықтар
5В010300
Педагогика және психология*
5В010400
Бастапқы әскери дайындық
5В010800
Дене шынықтыру және спорт
5В021500
Исламтану
5В020600
Дінтану
Шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтар
5В010600
Музыкалық білім
5В010700
Бейнелеу өнері және сызу
5В040100
Музыкатану

5В040200
Инструментальное исполнительство
5В040300
Вокальное искусство
5В040400
Традиционное музыкальное искусство
5В040500
Дирижирование
5В040600
Режиссура
5В040700
Актерское искусство
5В040800
Искусство эстрады
5В040900
Хореография
5В041000
Сценография
5В041100
Композиция
5В041200
Операторское искусство
5В041300
Живопись
5В041400
Графика
5В041500
Скульптура
5В041600
Искусствоведение
5В041700
Декоративное искусство
5В042000
Архитектура
5В042100
Дизайн
5В042300
Арт-менеджмент
5В050400
Журналистика
5В090600
Культурно-досуговая работа
5В140100
Исполнительское искусство
5В140200
Народные инструменты
5В140300
Искусство пения
*специальность вузов искусств
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 апреля 2013 года № 153
Правила проведения специальных или творческих экзаменов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения специальных или творческих экзаменов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111, и определяют порядок проведения специальных или творческих экзаменов.
2. Специальные или творческие экзамены (далее – творческие экзамены) проводятся для лиц, поступающих в высшие учебные заведения на специальности, требующие специальной или творческой подготовки (далее – творческие специальности).
3. Целью творческих экзаменов является проверка наличия творческих способностей у абитуриентов и личностных предпосылок к овладению профессией творческой направленности.
4. Творческие экзамены проводятся предметными комиссиями высших учебных заведений (далее – вуз).
5. Количество творческих экзаменов по каждой специальности равно двум.
6. Прием заявлений абитуриентов на творческие специальности осуществляется по месту нахождения выбранных ими вузов.
7. Форма проведения и содержание творческих экзаменов определяются в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
8. Для организации и проведения творческих экзаменов создаются предметные комиссии, состав которых утверждается приказом ректора.
9. Расписание творческих экзаменов (наименование предмета, дата, время и место проведения, консультации, дата объявления результатов) утверждается председателем приемной комиссии и доводится до сведения абитуриентов не позднее начала приема документов.
10. Творческие экзамены оцениваются по 25-балльной системе. Минимальное количество баллов по результатам творческих экзаменов, подтверждающие их успешное прохождение, – 10 баллов.

5В040200
Аспаптық орындаушылық
5В040300
Вокалдық өнер
5В040400
Дәстүрлі музыка өнері
5В040500
Дирижерлеу
5В040600
Режиссура
5В040700
Актерлік өнер
5В040800
Эстрада өнері
5В040900
Хореография
5В041000
Сценография
5В041100
Композиция
5В041200
Операторлық өнер
5В041300
Кескіндеме
5В041400
Графика
5В041500
Мүсін
5В041600
Өнертану
5В041700
Сән өнері
5В042000
Сәулет
5В042100
Дизайн
5В042300
Арт-менеджмент
5В050400
Журналистика
5В090600
Мәдени-тынығу жұмысы
5В140100
Орындаушылық өнер
5В140200
Халық аспаптары
5В140300
Ән айту өнері
*өнер саласындағы жоғары оқу орындарының мамандығы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 25 сәуірдегі
№ 153 бұйрығына
2-қосымша
Арнайы немесе шығармашылық емтихандарды өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы немесе шығармашылық емтихандарды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларының 10-тармағына сәйкес әзірленген және арнайы немесе шығармашылық емтихандарды өткізу тәртібін анықтайды.
2. Арнайы немесе шығармашылық емтихандар (бұдан әрі – шығармашылық емтихандар) жоғары оқу орындарына арнайы немесе шығармашылық даярлықты талап ететін мамандықтарға түсетін тұлғалар үшін өткізіледі.
3. Шығармашылық емтиханның мақсаты талапкерлердің шығармашылық қабілеттерінің және шығармашылық бағыттағы кәсіптерді меңгерудегі тұлғалық алғышарттарының болуын тексеру болып табылады.
4. Шығармашылық емтихандарды жоғары оқу орындарының пәндік комиссиялары өткізеді.
5. Әрбір мамандық бойынша шығармашылық емтиханның саны екіге тең.
6. Шығармашылық мамандықтарға талапкерлерден өтінімдерді қабылдау олардың таңдаған жоғары оқу орнының мекен-жайы бойынша жүзеге асырылады.
7. Шығармашылық емтихандарды өткізу нысаны мен мазмұныосы Қағидаларға қосымшаға сәйкес анықталады.
8. Шығармашылық емтиханды ұйымдастыру және өткізу үшін құрамы ректордың бұйрығымен бекітілетін пәндік комиссиялар құрылады.
9. Шығармашылық емтихандардың кестесін (пәннің атауы, күні, уақыты және өткізілетін орны, консультациялар, нәтижелерді жариялау күні) қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді және құжаттар қабылдау басталғаннан кешіктірілмей талапкерлердің назарына жеткізіледі.
10. Шығармашылық емтихандар 25 балдық жүйе бойынша бағаланады. Шығармашылық емтиханның нәтижесі бойынша, олардың сәтті өткенін растайтын ең төменгі балл саны – 10 балл.

11. Абитуриенты, получившие на первом творческом экзамене менее установленного количества баллов, не допускаются к следующему экзамену.
2. Порядок проведения творческих экзаменов
12. Допуск в аудитории проведения творческих экзаменов и соблюдение настоящих Правил во время проведения экзаменов обеспечивается ответственным секретарем приемной комиссии и его заместителем, специальными дежурными, техническими секретарями, задействованными в проведении экзаменов.
13. При проведении творческих экзаменов присутствие в аудитории посторонних лиц не допускается.
14. Абитуриент является на творческий экзамен в сроки, указанные в расписании. Допуск абитуриента в аудиторию проводится за 30 минут до начала экзамена.
15. Допуск абитуриента в аудиторию проведения творческого экзамена осуществляется при предъявлении документа, удостоверяющего личность и расписки о приеме документов.
16. При проведении творческого экзамена не допускается пересаживаться с места на место, обмениваться экзаменационными материалами, списывать, заносить в аудиторию и использовать учебники, другую методическую литературу, мобильные средства связи.
17. На творческих экзаменах обеспечивается спокойная и доброжелательная обстановка, абитуриентам предоставляется возможность наиболее полно проявить уровень своих знаний и умений.
18. Во время проведения творческих экзаменов абитуриентам и сотрудникам вуза, привлекаемым к их проведению, не допускается иметь при себе и использовать средства связи и электронно-вычислительной техники.
19. После начала творческого экзамена абитуриентам выдается экзаменационный материал и объясняются правила, предъявляемые к оформлению титульных листов, а также указывается время начала и окончания творческого экзамена, время и место объявления результатов и проведения апелляции.
20. Во время проведения творческих экзаменов абитуриенты соблюдают следующие требования:
1) соблюдать тишину и работать самостоятельно, не разговаривать с экзаменаторами и другими абитуриентами;
2) не ходить по аудитории, не пересаживаться на другое место;
3) не выходить из экзаменационной аудитории без разрешения экзаменатора до окончания творческого экзамена.
21. За нарушение настоящих Правил абитуриент удаляется из аудитории. При этом на титульном листе экзаменационной работы делается запись о причине удаления, заверенная подписями экзаменаторов. Данная работа аннулируется.
22. В случае опоздания абитуриента или его не явки на экзамен по уважительной причине, он допускается к творческому экзамену в другое время в рамках утвержденного расписания по разрешению ректора на основании письменного заявления и предоставления документа, подтверждающего уважительную причину пропуска творческого экзамена.
Уважительной причиной пропуска творческого экзамена является:

11. Бірінші шығармашылық емтиханда белгіленген балл санынан кем алған талапкерлер келесі емтиханға жіберілмейді.
2. Шығармашылық емтиханды өткізу тәртібі
12. Шығармашылық емтихандар өткізу аудиториясына жіберуді және емтиханды өткізу кезінде осы Қағидаларды сақтауды қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы және оның орынбасары, емтиханды өткізуге тартылған арнайы кезекшілер, техникалық хатшылар қамтамасыз етеді.
13. Шығармашылық емтиханды өткізу кезінде аудиторияда бөтен тұлғалардың болуына жол берілмейді.
14. Талапкер шығармашылық емтиханға кестеде көрсетілген мерзімде келеді. Талапкер аудиторияға емтихан басталғанға дейін 30 минут бұрын жіберіледі.
15. Талапкер шығармашылық емтихан өткізу аудиториясына жеке басын куәландыратын құжатты және құжаттарын қабылдағаны туралы қолхатты көрсеткен жағдайда жіберіледі.
16. Шығармашылық емтиханды өткізу кезінде бір орыннан басқа орынға ауысуға, емтихан материалдарымен алмасуға, көшіріп алуға, аудиторияға оқулықтарды, басқа да әдістемелік әдебиеттерді, мобильді байланыс құралдарын кіргізуге және қолдануға тыйым салынады.
17. Шығармашылық емтихандар тыныш және қолайлы жағдаймен қамтамасыз етіледі, талапкерлерге өз білімі мен білік деңгейін толық көрсете алуына барынша мүмкіндік жасалады.
18. Шығармашылық емтихандарды өткізу кезінде талапкерлерге және оны өткізу үшін тартылған жоғары оқу орнының қызметкерлеріне өзімен бірге байланыс және электрондық-есептеу техникаларын алуға және пайдалануға тыйым салынады.
19. Шығармашылық емтихан басталғаннан кейін талапкерлерге емтихан материалдары беріледі және титулдық парақтарды ресімдеуге ұсынылған тәртіптер түсіндіріледі, сондай-ақ шығармашылық емтиханның басталу және аяқталу уақыттары, нәтижелерді жариялаудың және аппеляция өткізудің уақыты мен орны көрсетіледі.
20. Шығармашылық емтиханды өткізу кезінде талапкерлер мынадай талаптарды сақтайды:
1) тыныштық сақтау және өз бетінше жұмыс істеу, емтихан алушымен және басқа талапкерлермен сөйлеспеу;
2) аудиторияда жүрмеу, басқа орынға отырмау;
3) шығармашылық емтиханның аяқталғанға дейін емтихан алушының рұқсатынсыз емтихан аудиториясынан шықпау.
21. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін талапкер аудиториядан шығарылады. Бұл ретте емтихан жұмысының тутулдық парағына емтихан алушының қолымен расталған шығару себебі туралы жазылады. Талапкердің бұл жұмысы жойылады.
22. Талапкер дәлелді себептермен емтиханға кешігіп немесе келмеген жағдайда ол шығармашылық емтиханды жазбаша өтініші мен шығармашылық емтиханды жіберіп алуына дәлелді себептерін растайтын құжаттарды ұсынуы негізінде ректордың рұқсаты бойынша бекітілген кесте шеңберінде басқа уақытта тапсыруға жіберіледі.
Шығармашылық емтиханды жіберіп алуына дәлелді себептер мыналар болып табылады:

1) болезнь абитуриента (подтверждается предъявлением справки о болезни из лечебного учреждения, заверенной печатью лечебного учреждения);
2) чрезвычайная ситуация, а также дорожно-транспортное происшествие (подтверждается предъявлением справки государственной организации, зафиксировавшей факт чрезвычайной ситуации или дорожно-транспортного происшествия);
3) смерть близких (родители, супруги, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка) родственников (подтверждается справкой).
23. Лица, не явившиеся на творческий экзамен по уважительной причине, допускаются к ним в дополнительно определенный день не позднее сроков проведения творческих экзаменов.
24. Абитуриенты, не явившиеся на творческие экзамены без уважительной причины, к сдаче экзамена не допускаются.
25. Повторное участие и пересдача творческих экзаменов не допускается.
26. Проверка экзаменационных работ проводится только в помещении вуза.
27. Проверка творческих работ проводится только членами предметной комиссии.
28. Итоги проведения творческого экзамена оформляются ведомостью оценок и протоколом предметной комиссии в произвольной форме.
29. Проверенные работы, ведомости оценок и протоколы с оценками и подписями проверявших экзаменаторов, председателя предметной комиссии передаются ответственному секретарю (его заместителю) для объявления результатов.
30. Результаты творческого экзамена объявляются на следующий день после проведения экзамена.
31. В целях обеспечения соблюдения требований и разрешения спорных вопросов при оценке творческих экзаменов, защиты прав лиц, сдающих творческие экзамены, на период проведения экзаменов создается апелляционная комиссия в каждом вузе.
Апелляционные комиссии создаются для рассмотрения заявлений лиц, не согласных с результатами творческого экзамена. Председатель и состав апелляционной комиссии утверждаются приказом ректора вуза.
32. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лично лицом, сдавшим творческий экзамен. Заявления принимаются до 13 часов следующего дня после объявления результатов творческого экзамена и рассматриваются апелляционной комиссией в течение одного дня.
33. Апелляционная комиссия работает с каждым лицом в индивидуальном порядке. В случае неявки лица на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.
34. Решение по апелляции о несогласии с результатами творческого экзамена принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.

1) талапкердің ауырып қалуы (емдеу мекемесінен ауырып қалғандығы туралы анықтаманы ұсынумен расталады, анықтама емдеу мекемесінің мөрімен бекітіледі);
2) төтенше жағдайлар, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы (мемлекеттік мекемеден төтенше жағдайдың немесе жол-көлік оқиғасының болу фактісін айғақтайтын анықтама ұсынумен расталады);
3) жақын туыстарының (ата-анасы, ерлі-зайып, балалары, асырап алушылар, асырап алғаны, толыққанды және толыққанды емес ағайындары мен апа-қарындастары, атасы, әжесі) қайтыс болуы (анықтамамен расталады).
23. Дәлелді себептер бойынша шығармашылық емтиханға келмеген тұлғалар оған шығармашылық емтихандарды өткізу мерзімінен кешіктірілмей қосымша анықталған күні жіберіледі.
24. Дәлелсіз себептермен шығармашылық емтиханға келмеген талапкерлер емтихан тапсыруға жіберілмейді.
25. Шығармашылық емтиханға қайта қатысуға және қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
26. Емтихан жұмыстарын тексеру тек жоғары оқу орнының ғимаратында жүргізіледі.
27. Шығармашылық жұмыстарды тексеруді тек пәндік комиссияның мүшелері жүргізеді.
28. Шығармашылық емтиханды өткізу қорытындылары еркін нысандағы бағалау ведомосымен және пәндік комиссия хаттамасымен ресімделеді.
29. Тексерілген жұмыстар, бағалау ведомостері және бағалары мен тексеруші емтихан қабылдаушылардың, пәндік комиссиясы төрағасының қолдары қойылған хаттамалар жауапты хатшыға (оның орынбасарына) нәтижелерді жариялау үшін беріледі.
30. Шығармашылық емтиханның нәтижелері емтихан өткеннен кейін келесі күні хабарланады.
31. Талаптарды сақтауды және шығармашылық емтихандарды бағалау кезіндегі даулы мәселелерді шешуді, емтихан өткізу кезеңінде шығармашылық емтихандар тапсырушы тұлғалардың құқығын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында әрбір жоғары оқу орнында апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссия шығармашылық емтиханның нәтижелерімен келіспейтін тұлғалардың өтінімдерін қарастыру үшін құрылады. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы жоғары оқу орны ректорының бұйрығымен бекітіледі.
32. Апелляцияға өтінімді аппеляциялық комиссия төрағасының атына шығармашылық емтихан тапсырушы тұлға жеке береді. Өтінім шығармашылық емтихан нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін қабылданады және оны апелляциялық комиссия бір күн ішінде қарастырады.
33. Апелляциялық комиссия әрбір тұлғамен жеке тәртіпте жұмыс істейді. Тұлға апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда оның өтінімі апелляцияға қарастырылмайды.
34. Шығармашылық емтихан нәтижелерімен келіспеу туралы апелляция бойынша шешім комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төрағаның және комиссия мүшелерінің барлығының қолы қойылған хаттамамен ресімделеді.

35. Вузы независимо от формы собственности:
1) передают в Национальный центр тестирования результаты проведения творческих экзаменов в день завершения апелляции;
2) в течение десяти календарных дней представляют в уполномоченный орган в области образования итоговый отчет по организации и проведению творческого экзамена в произвольной форме, а также копии приказов о сдаче творческого экзамена.
Приложение
к Правилам проведения
специальных или творческих
экзаменов, утвержденных
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 апреля 2013 года № 153
Формы и содержание специальных или творческих экзаменов
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 05.06.2015 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование специальностей
Первый творческий экзамен
Второй творческий экзамен
1
2
3
4
Специальности, требующие специальной подготовки
5В010300
Педагогика и психология*
Сольное исполнение на музыкальном инструменте
Устно по вопросам педагогики и психологии музыкального образования
5В010400
Начальная военная
подготовка
Нормативы по
видам спорта
Спортивные игры
5В010800
Физическая культура
и спорт
Нормативы по
специализации
Нормативы по
общей физической подготовке
5В020600
Религиоведение
Собеседование на выявление профессиональной пригодности
Устный экзамен по основам религии
5В021500
Исламоведение
Собеседование на выявление профессиональной пригодности
Устный экзамен по основам ислама
Специальности, требующие творческой подготовки
5В010600
Музыкальное
образование
Сольное
исполнение
Устный экзамен
по истории
искусства
5В010700
Изобразительное
искусство и черчение
Рисунок
Живопись
5В040100
Музыковедение
Критический
анализ
музыкального
произведения.
Музыкальная
викторина.
Исполнение
музыкальных тем
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В040200
Инструментальное
исполнительство
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В040300
Вокальное искусство
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по элементарной
теории музыки.
Диктант по
сольфеджио
5В040400
Традиционное
музыкальное
искусство
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В040500
Дирижирование
Дирижирование.
Слуховой анализ.
Игра на рояле.
Коллоквиум
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В040600
Режиссура
Письменная работа
Устный экзамен
по режиссуре
5В040700
Актерское искусство
Мастерство
актера,
сценическая речь
Танец, вокал
5В040800
Искусство эстрады
Эстрадный вокал.
Исполнение
программы для
инструменталистов
Устный экзамен
по теории
музыки,
сольфеджио

35. Жоғары оқу орындары меншік нысанына қарамастан:
1) апелляция аяқталған күні шығармашылық емтихандарды өткізу нәтижелерін Ұлттық тестілеу орталығына тапсырады;
2) он күнтізбелік күн ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органға шығармашылық емтиханды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қорытынды есепті, сондай-ақ шығармашылық емтихан тапсыру туралы бұйрықтардың көшірмелерін ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 25 сәуірдегі
№ 153 бұйрығымен бекітілген
Арнайы немесе шығармашылық
емтихандарды өткізу қағидаларына
қосымша
Арнайы немесе шығармашылық емтихандардың нысаны мен мазмұны
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2015 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды
Мамандықтардың атаулары
Бірінші шығармашылық емтихан
Екінші шығармашылық емтихан
1
2
3
4
Арнайы дайындықты талап ететін мамандықтар
5В010300
Педагогика және психология*
Музыкалық аспапта жеке орындаушылық
Музыкалық білім берудегі педагогика және психология бойынша сұрақтар – ауызша
5В010400
Бастапқы әскери дайындық
Спорт түрлері бойынша нормативтер
Спорт ойындары
5В010800
Дене шынықтыру және спорт
Мамандану бойынша нормативтер
Жалпы дене даярлығы бойынша нормативтер
5В020600
Дінтану
Кәсіпке жарамдығын анықтау үшін әңгімелесу
Дін негіздері бойынша ауызша емтихан
5В021500
Исламтану
Кәсіпке жарамдығын анықтау үшін әңгімелесу
Ислам негіздері бойынша ауызша емтихан
Шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтар
5В010600
Музыкалық білім
Соло орындау
Өнер тарихы бойынша ауызша емтихан
5В010700
Бейнелеу өнері және сызу
Сурет
Кескіндеме
5В040100
Музыкатану
Музыкалық шығарманы сынап талдау.
Музыкалық викторина.
Музыкалық тақырыптарды орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В040200
Аспаптық орындаушылық
Соло бағдарламаны орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В040300
Вокалдық өнер
Соло бағдарламаны орындау
Музыканың бастауыш теориясы бойынша ауызша емтихан. Сольфеджио бойынша диктант
5В040400
Дәстүрлі музыка өнері
Соло бағдарламаны орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В040500
Дирижерлеу
Дирижерлеу. Естіп талдау. Рояльда ойнау. Коллоквиум
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В040600
Режиссура
Жазбаша жұмыс
Режиссура бойынша ауызша емтихан
5В040700
Актерлік өнер
Актер шеберлігі, сахна тілі
Би, вокал
5В040800
Эстрада өнері
Эстрада вокалы. Аспапшылар үшін бағдарлама орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан, сольфеджио

5В040900
Хореография
Исполнительское
мастерство
Устный экзамен
по педагогике
хореографии
5В041000
Сценография
Рисунок, живопись
Композиция
5В041100
Композиция
Представление
сочинений жанров
малой формы.
Коллоквиум по
музыкальной
литературе
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант
по сольфеджио.
5В041200
Операторское
искусство
Практическая
работа – съемка в
павильоне и на
природе
Устный экзамен
по физике
5В041300
Живопись
Рисунок, живопись
Композиция
5В041400
Графика
Рисунок, живопись
Композиция
5В041500
Скульптура
Рисунок,
скульптура
Композиция
5В041600
Искусствоведение
Письменная работа
Устный экзамен
по
искусствоведению
5В041700
Декоративное
искусство
Рисунок, живопись
Композиция
5В042000
Архитектура
Рисунок
Черчение
5В042100
Дизайн
Рисунок
Черчение
5В042300
Арт-менеджмент
Коллоквиум.
Презентация
арт-проекта
Тренинг
"Психологический
менеджмент"
5В050400
Журналистика
Сочинение
Собеседование на
выявление
профессиональной
пригодности
5В090600
Культурно-досуговая
работа
Исполнительское
мастерство
Организационно-
режиссерское
мастерство
5В140100
Исполнительское
искусство
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В140200
Народные инструменты
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по гармонии.
Диктант по
сольфеджио
5В140300
Искусство пения
Исполнение
сольной программы
Устный экзамен
по элементарной
теории музыки.
Диктант по
сольфеджио
*специальность вузов искусств

5В040900
Хореография
Орындау шеберлігі
Хореография педагогикасы бойынша ауызша емтихан
5В041000
Сценография
Сурет, кескіндеме
Композиция
5В041100
Композиция
Шағын нысанды жанрдағы шығармалардан көрініс. Музыкалық әдебиет бойынша коллоквиум
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В041200
Операторлық өнер
Практикалық жұмыс – павильонда және табиғатта түсіру
Физика бойынша ауызша емтихан
5В041300
Кескіндеме
Сурет, кескіндеме
Композиция
5В041400
Графика
Сурет, кескіндеме
Композиция
5В041500
Мүсін
Сурет, мүсін
Композиция
5В041600
Өнертану
Жазбаша жұмыс
Өнертану бойынша ауызша емтихан
5В041700
Сән өнері
Сурет, кескіндеме
Композиция
5В042000
Сәулет
Сурет
Сызу
5В042100
Дизайн
Сурет
Сызу
5В042300
Арт-менеджмент
Коллоквиум. Арт-жобаны таныстыру
"Психологиялық менеджмент" тренингі
5В050400
Журналистика
Шығарма
Кәсіпке жарамдығын анықтау үшін әңгімелесу
5В090600
Мәдени-тынығу жұмысы
Орындау шеберлігі
Ұйымдастырушы-режиссерлік шеберлік
5В140100
Орындаушылық өнер
Соло бағдарламаны орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В140200
Халық аспаптары
Соло бағдарламаны орындау
Гармония бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
5В140300
Ән айту өнері
Соло бағдарламаны орындау
Музыканың бастауыш теориясы бойынша ауызша емтихан.
Сольфеджио бойынша диктант
*өнер саласындағы жоғары оқу орындарының мамандығы