Об утверждении Правил и сроков первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса кандаса, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8599.
В редакции от: 16.03.2021
Опубликовано: "Казахстанская правда" от 24.08.13 г. № 259 (27533); "Егемен Қазақстан" газеті 24.08.13 ж. № 197 (28136)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8599.
Об утверждении Правил и сроков первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса кандаса, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила первичного расселения этнических казахов до присвоения статуса кандаса и внутренних мигрантов, в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев, а также членов их семей по их желанию, в центрах временного размещения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 570 "Об утверждении Правил первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7310, опубликован в газете "Егемен Қазақстан" от 10 декабря 2011 года № 611-615).
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Сарбасов А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;

Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін қандас мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде ішкі қоныс аударушылар қоныс аударған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 328-ө-м бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8599 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін қандас мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде ішкі қоныс аударушылар қоныс аударған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Этникалық қазақтар мен олардың отбасылары мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталығына алғашқы орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 570 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 28 қарашада № 7310 болып тіркелген, 2011 жылы 10 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 611-615 жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті (А.Ә. Сарбасов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М
Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса кандаса, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса кандаса, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 2011 года 22 июля "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок первичного расселения и срок пребывания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей в центрах временного размещения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
2) центр временного размещения (далее – Центр) – жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.
Глава 2. Порядок первичного расселения этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей в Центре и срок их пребывания
3. Для первичного расселения в Центре этнический казах или переселенец подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган в области миграции населения.
Заявление рассматривается местным исполнительным органом в области миграции населения в день его подачи.

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Қ. Егембердіге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 328-ө-м бұйрығымен бекітілген
Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін қандас мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. Қағидалары мен мерзімдерінің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін қандас мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабы 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiн уақытша орналастыру орталықтарында бастапқы қоныстандыру тәртiбiн және болу мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) қоныс аударушы - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
2) уақытша орналастыру орталығы (бұдан әрі - Орталық) - этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнің оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша тұруына арналған тұрғын үй.
3) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
2-тарау. Этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін Орталықта алғашқы қоныстандыру тәртібі және олардың болу мерзімі
3. Орталыққа алғашқы қоныстандыру үшін этникалық қазақ немесе қоныс аударушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган өтінішті берген күні қарайды.

4. Заявление регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнического казаха или переселенца, а также членов их семей в Центре временного размещения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. После рассмотрения заявления местным исполнительным органом в области миграции населения выдается направление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнических казахов или переселенцев, а также членов их семей в Центре.
6. Этнический казах или переселенец, а также члены их семей расселяются в Центре в течение одного рабочего дня после получении направления.
7. При несоблюдении срока расселения в Центре этнический казах или переселенец, а также члены их семей теряют право на расселение. При этом за ними сохраняется право повторной подачи заявления на первичное расселение в Центре.
8. При отсутствии свободных койко-мест в Центре в принятии заявления и его регистрации не отказывается.
В этом случае этнический казах или переселенец, а также члены их семей зачисляются в резерв, формируемый местным исполнительным органом в области миграции населения в порядке очередности подачи заявления, без выдачи направления.
9. При освобождении койко-мест в Центре местный исполнительный орган в области миграции населения выдает направление этническому казаху или переселенцу, а также членам их семей для расселения в Центре в порядке очередности.
10. Расселение в Центре других лиц, кроме этнического казаха или переселенца, а также членов их семей, не допускается.
11. Этнический казах и члены его семьи проживают в Центре до получения статуса кандаса, переселенец и члены его семьи до заключения трудового договора с работодателем, не более 10 календарных дней.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Этнический казах и члены его семьи со дня присвоения либо отказа в присвоении статуса кандаса, переселенец и члены его семьи со дня заключения трудового договора или в случае отказа в заключения трудового договора с работодателем освобождают предоставленное им помещение в Центре не позднее пяти календарных дней.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и срокам
первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса кандаса, а
также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения

4. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш Уақытша орналастыру орталығында этникалық қазақты немесе қоныс аударушыны, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін алғашқы қоныстандыруды тiркеу журналына тiркеледi.
5. Өтінішті қарағаннан кейін халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдама береді және ол этникалық қазақтарды немесе қоныс аударушыларды, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiн Орталықта алғашқы қоныстандыруды тіркеу журналына тіркеледі.
6. Этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері жолдаманы алғаннан кейін бір жұмыс күні iшiнде Орталыққа орналастырылады.
7. Орталыққа қоныстандыру мерзімі сақталмаған жағдайда, этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері қоныстану құқығын жоғалтады. Бұл ретте олардың Орталыққа алғашқы қоныстандыруға қайта өтініш беру құқығы сақталады.
8. Орталықта бос төсек-орын болмаған кезде өтініш қабылдаудан және оны тіркеуден бас тартылмайды.
Бұл жағдайда этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері жолдама бермей өтініш беру кезектілігі тәртiбiнде халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган құратын резервке қабылданады.
9. Орталықта төсек-орын босаған кезде халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган кезектiлiк тәртiбiмен Орталыққа қоныстандыру үшін этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне жолдама бередi.
10. Орталыққа этникалық қазақтан немесе қоныс аударушыдан, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
11. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері Орталықта қандас мәртебесін алғанға, қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері жұмыс берушімен еңбек шарты жасалғанға дейін, күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзім тұра алады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері оларға қандас мәртебесiн берген немесе қандас мәртебесін беруден бас тартылған күннен бастап, қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері жұмыс берушімен еңбек шартын жасаған күннен бастап немесе жұмыс берушімен шарт жасаудан бас тартқан жағдайда өздеріне Орталықтан берілген үй-жайды бес жұмыс күні iшiнде босатады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
қандас мәртебесін алғанға дейін
олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
басшыға ___________________
(халықтың көші-қоны
саласындағы жергілікті
атқарушы органның атауы)
___________________________
(этникалық қазақтың немесе
қоныс аударушының тегі, аты
және болған жағдайда әкесінің
аты)
Өтініш

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа в
области миграции населения)
от _________________________
(Фамилия, имя и при наличии
отчество этнического казаха
или переселенца)
Заявление
Прошу Вас расселить меня и членов моей семьи в количестве ____ человек в Центр временного размещения до получения статуса кандаса и заключения трудового договора с работодателем, но не более 10 календарных дней однократно (нужное подчеркнуть).
___________ _______________
(Дата)             (подпись)
Приложение 2 к Правилам и
срокам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса кандаса, а
также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации первичного расселения этнических казахов и переселенцев,
а также членов их семей в центре временного размещения
№ п/п
Дата входящих заявлений
Фамилия, имя и при наличии отчество этнического казаха или переселенца
Место и дата рождения
Страна или регион выхода
Номер и дата выдачи направления
Начато__________________
Окончено _______________
Приложение 3 к Правилам и
срокам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса кандаса, а
также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ № ____
Направляется для расселения в Центр временного размещения на срок до "__"_______20__г.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения этнического казаха или переселенца)
Члены семьи:
1.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
2.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
3.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
4.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
5.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
6.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
…….
Руководитель местного исполнительного
органа в области миграции населения ____________________________
области, города республиканского м.п.
значения и столицы_____________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество)
________________
(дата выдачи)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сiзден мені және _____ адамнан тұратын менің отбасымның мүшелерін Уақытша орналастыру орталығына қандас мәртебесін алғанға немесе жұмыс берушімен еңбек шартын жасағанға дейін қоныстандыруды сұраймын, бірақ күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімге бір рет қоныстандыруды сұраймын (қажетінің астын сызу қажет).
______________      ____________
(күні)                  (қолы)
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
қандас мәртебесін алғанға
дейін олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Уақытша орналастыру орталығына этникалық қазақтар мен қоныс аударушыларды, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін бастапқы қоныстандыруды тiркеу ЖУРНАЛЫ
Р/с
Кіріс өтініштерінің түскен күні
Өтiнiш беруші этникалық қазақтың немес қоныс аударушының тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты
Туған жерi және күнi
Шыққан елi немесе өңірі
Жолдаманың нөмiрi және берiлген күнi
________________ басталды
_______________ аяқталды
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
қандас мәртебесін алғанға
дейін олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№_______ЖОЛДАМА
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, этникалық қазақтың немесе қоныс аударушының туған күнi)
20___жылғы "___" _______ мерзімге дейін Уақытша орналастыру орталығына қоныстандыру үшiн жолданады.
Отбасы мүшелерi:
1.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
2.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
3.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
4.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
5.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
6.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
…….
______________ облысының,
республикалық маңызы бар қала мен
астананың халықтың көші-қон саласындағы
жергілікті атқарушы органның басшысы __________________________________М.О.
(Тегі, аты болған жағдайда әкесінің аты
________________ (берілген күні)