Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны
Совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июня 2013 года № 292 и и.о. Министра регионального развития Республики Казахстан от 18 июля 2013 года № 141/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2013 года № 8626. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 645, и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 834 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 августа 2015 года № 598
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.07.2015 № 645, и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.07.2015 № 834 и Министра национальной экономики РК от 06.08.2015 № 598.
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы проверочных листов в сфере частного предпринимательства в области пожарной безопасности:
для промышленных предприятий, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
для автопредприятий, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
для административных объектов, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
для автозаправочных станций (стационарных и передвижных), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
для архивов, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
для бань и саун, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
для железнодорожных, автомобильных, морских и речных вокзалов, аэропортов, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
для гостиниц, мотелей, кемпингов, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
для домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
для многоквартирных жилых домов и общежитий, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
для культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений, согласно приложению 12 к настоящему приказу;
для культовых объектов, согласно приложению 13 к настоящему приказу;
для банков второго уровня, согласно приложению 14 к настоящему приказу;
для объектов нефтегазодобывающей промышленности, согласно приложению 15 к настоящему приказу;
для объектов здравоохранения, согласно приложению 16 к настоящему приказу;
для объектов образования, согласно приложению 17 к настоящему приказу;
для объектов социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов), согласно приложению 18 к настоящему приказу;
для объектов торговли, согласно приложению 19 к настоящему приказу;
для объектов хранения, согласно приложению 20 к настоящему приказу;
для объектов бытового обслуживания, согласно приложению 21 к настоящему приказу;
для объектов общественного питания, согласно приложению 22 к настоящему приказу;
для сельскохозяйственных объектов, согласно приложению 23 к настоящему приказу;
для энергетических объектов (энергопроизводящих и энергопередающих), согласно приложению 24 к настоящему приказу;

Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері мен тексеру парақтарының нысандарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің м.а. 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 тамызда № 8626 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 834, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 тамыздағы № 598 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2015 жылғы 30 шілдедегі № 645 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.07.2015 № 834, ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.08.2015 № 598 және ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.07.2015 № 645 бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 15-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) мынадай өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парақтарының нысандары:
өнеркәсіптік объектілер үшін, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
автокәсіпорындар үшін, осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
әкімшілік объектілер үшін, осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
автожанар-жағармай құю станциялары (стационарлы және жылжымалы) үшін, осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
мұрағаттар үшін, осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
моншалар мен хауыздар үшін, осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
теміржол, автомобиль, теңіз және өзен вокзалдары, әуежайлар үшін, осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
қонақ үйлер, мотелдер, кемпингтер үшін, осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
демалыс үйлері мен аймақтары, жазғы сауықтыру лагерлері және туристік базалар үшін, осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
көп қабатты тұрғын үйлер мен жатақханалар үшін, осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
мәдени-ойын-сауық және спорттық мекемелер үшін, осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;
діни құрылыстар үшін, осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес;
екінші деңгейдегі банктер үшін, осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
мұнай, газ өндіру өнеркәсіптері үшін, осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес;
денсаулық сақтау объектілері үшін, осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес;
білім беру объектілері үшін, осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес;
әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) үшін, осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес;
сауда объектілері үшін, осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес;
сақтау объектілері үшін, осы бұйрықтың 20-қосымшасына сәйкес;
тұрмыстық қызмет көрсету объектілері үшін, осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес;
қоғамдық тамақтану объектілері үшін, осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес;
ауылшаруашылық объектілері үшін, осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес;
энергетикалық (энергия өндіру және энергия беру) объектілер үшін, осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес.

3) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области промышленной безопасности согласно приложению 25 к настоящему приказу;
4) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области Гражданской обороны согласно приложению 26 к настоящему приказу.
2. Комитетам противопожарной службы (Аубакиров С.Г.), по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью (Кунанбаев Н.С.) и Департаменту Гражданской обороны (Джумашев Ж.К.) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 45 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 17 февраля 2011 года № 39 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6787, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 16 марта 2011 г. № 94-95 (26515-26516).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Смаилова Ж.А.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2014 года.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
_________________ В. Божко
Исполняющий обязанности Министра регионального развития Республики Казахстан
__________________ К. Ускенбаев
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан «О пожарной безопасности», «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах», «О Гражданской обороне» и «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».

3) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 25-қосымшасына сәйкес;
4) Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 26-қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Өртке қарсы қызмет (С.Ғ. Әубәкiров) және төтенше жағдайларды және өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi мемлекеттiк бақылау (Н.С. Құнанбаев) комитеттерi мен Азаматтық қорғаныс департаментi (Ж.Қ. Жұмашев):
1) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. «Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау критерийлерiн және тексеру парақтарының нысандарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрiнiң 2011 жылғы 11 ақпандағы № 45 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрiнiң 2011 жылғы 17 ақпандағы № 39 бiрлескен бұйрығының (Нормативтiк-құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6787 болып тiркелген, «Егемен Қазақстан» газетiнде 2011 ж. 10 наурыздағы № № 72-75 (26477) жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрi Ж.А. Смаиловқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі          Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушы
_________________ В. Божко          ______________ Қ. Өскенбаев
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292 және
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс
саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн
бағалау өлшемдері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдерi (бұдан әрi - Өлшемдер) «Өрт қауiпсiздiгi туралы»«Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы»«Азаматтық қорғаныс туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi.

2. Критерии применяются при определении и отнесении организаций, опасных производственных объектов и технических устройств, органов управления Гражданской обороны к степени риска для проведения плановых проверок.
3. Риск - вероятность причинения вреда жизни и здоровью людей, нанесения ущерба имуществу и окружающей среде в результате возникновения чрезвычайной ситуации техногенного характера, пожара, аварии, инцидента и невыполнения мероприятий Гражданской обороны органами управления.
2. Критерии оценки степени рисков в области пожарной
безопасности
4. К высокой степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные предприятия – с производствами категорий «А», «Б» и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, с общей площадью строений более 3500 квадратных метров;
2) гидроэлектростанции – мощностью 250 и более Мегаватт;
3) тепловые электростанции – независимо от мощности;
4) газотурбинные электростанции – независимо от мощности;
5) ветровые электростанции – мощностью 50 и более Мегаватт;
6) электрические подстанции - напряжением 500 и более Киловольт;
7) нефтебазы и склады нефтепродуктов - общей емкостью более 2000 кубических метров;
8) газохранилища и газгольдерные станции – общей емкостью более 1000 кубических метров;
9) объекты хранения, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки боеприпасов;
10) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений более 3500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью более 3500 квадратных метров;
11) элеваторы;
12) организации образования - независимо от площади;
13) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты - одновременное пребывание 100 и более человек;
14) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - одновременное пребывание 100 и более человек;
15) объекты социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома-интернаты, психоневрологические центры с круглосуточным пребыванием детей и инвалидов) - независимо от площади;
16) дома и зоны отдыха, туристические базы, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков), где предусмотрено одновременное пребывание в здании 100 и более человек;
17) организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь – независимо от площади;

2. Өлшемдер ұйымдарды, қауiптi өндiрiстiк объектiлер мен техникалық құрылғыларды, Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын анықтау және жоспарлы тексерiстер жүргiзу үшiн тәуекел дәрежесiне жатқызу кезінде қолданылады.
3. Тәуекел – адамдардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру, техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың, өрттiң, авариялардың, қақтығыстардың туындауы және Бақылау субъектiлерiнiң Азаматтық қорғаныс iс-шараларын орындамауы нәтижесiнде мүлiкке және қоршаған ортаға зиян келтiру ықтималдығы.
2. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында
тәуекелдер дәрежесiн бағалау критерийлерi
4. Жоғары тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) өнеркәсiп кәсіпорындары - жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» санаттарындағы өндiрiстерiмен құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден астам;
2) гидроэлектр станциялары – қуаттылығы 250 және одан астам Мегаватт;
3) жылу электр станциялары - қуаттылығына қарамастан;
4) газ турбиналық электр станциялары - қуаттылығына қарамастан;
5) желдік электр станциялары – қуаттылығы 50 және одан астам Мегаватт;
6) шағын электр станциялары - кернеуі 500 және одан астам Киловольт;
7) мұнай базалары мен мұнай өнiмдерiн сақтау қоймалары - жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден астам; шағын электр станциялары – кернеуі 500 және одан астам Киловольт;
8) газ қоймалары мен газгольдер станциялары - сыйымдылығы 1000 текше метрден астам;
9) оқ-дәрiлердi сақтау және жою (құрту, пайдаға асыру, көму және қайта өңдеу) объектiлерi;
10) жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4», құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден астам объектілер, ауданы 3000 шаршы метрден астам газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
11) элеваторлар;
12) бiлiм беру ұйымдары - ауданына қарамастан;
13) мәдени ойын-сауық, дiни ғибадат объектілері - бiр мезгілде 100 және одан астам адамның келуі;
14) спорт және дене шынықтыру, сауықтыру кешендерi - бiр мезгілде 100 және одан астам адамның келуі;
15) әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектер тәулік бойы болатын психоневрологиялық орталықтар) - ауданына қарамастан;
16) бiр мезгілде 100 және одан астам адам келетін демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (палаткалы қалашықтардан басқа);
17) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары - ауданына қарамастан;

18) организации торговли - общей площадью строений 3500 и более квадратных метров;
19) аэропорты - независимо от площади;
20) автопредприятия - с количеством техники 100 и более единиц;
21) общежития и гостиницы - вместимостью 100 и более человек;
22) водохозяйственные организации осуществляющие деятельность по эксплуатации и техническому обслуживанию систем хозяйственно-питьевого и противопожарного водоснабжения;
23) негосударственная противопожарная служба объекта;
24) лесохозяйственные учреждения.
5. К средней степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные предприятия – с производствами категорий «А», «Б» и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, с общей площадью строений менее 3500 квадратных метров;
2) гидроэлектростанции – мощностью менее 250 Мегаватт;
3) ветровые электростанции – мощностью менее 50 Мегаватт;
4) электрические подстанции напряжением менее 500 Киловольт;
5) нефтебазы и склады нефтепродуктов - общей емкостью менее 2000 кубических метров;
6) газохранилища и газгольдерные станции – общей емкостью менее 1000 кубических метров;
7) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений менее 3500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью менее 3500 квадратных метров;
8) культурно-зрелищные, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание менее 100 человек;
9) организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений 1000 и более квадратных метров;
10) психоневрологические центры без круглосуточного пребывания детей и инвалидов – независимо от площади;
11) дома и зоны отдыха, туристические базы, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков), где предусмотрено одновременное пребывание в здании менее 100 человек;
12) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – одновременное пребывание менее 100 человек;
13) организации бытового обслуживания - общей площадью строений 500 и более квадратных метров;
14) организации общественного питания - общей площадью строений 500 и более квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
15) общежития и гостиницы - вместимостью менее 100 человек;
16) многоквартирные жилые дома высотой более 28 метров;
17) предприятия связи – независимо от площади;
18) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений 500 и более квадратных метров;

18) сауда ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 3500 және одан астам шаршы метр;
19) әуежайлар - ауданына қарамастан;
20) автокәсiпорындар – техника саны 100 және одан астам бiрлiк;
21) жатақханалар мен қонақ үйлер - сыйымдылығы 100 және одан астам адам;
22) шаруашылық ауыз су және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет жөніндегі қызметті жүзеге асыратын су шаруашылығы ұйымдары;
23) объектінің мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі;
24) орман шаруашылығы мекемелері.
5. Орташа тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) өнеркәсiп кәсіпорындары - жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» санаттағы өндiрiстерiмен құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден кем;
2) гидроэлектр станциялары - қуаттылығы 250 Мегаваттан кем;
3) желдік электр станциялары – қуаттылығы 50 Мегаваттан кем;
4) кернеуi 500 Киловольттан кем шағын электр станциялары;
5) мұнай базалары мен мұнай сақтау қоймалары - жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден кем;
6) газ қоймалары мен газгольдер станциялары - сыйымдылығы 1000 текше метрден кем;
7) жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4», құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден кем объектілер, ауданы 3000 шаршы метрден кем газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
8) мәдени ойын-сауық, дiни ғибадат мекемелері - бiр мезгілде 100 адамнан кем келуі;
9) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары – құрылыстарының жалпы ауданы 1000 және одан астам шаршы метр;
10) балалар мен мүгедектер тәулік бойы болмайтын психоневрологиялық орталықтар – ауданына қарамастан;
11) бiр мезгілде ғимаратта 100 адамнан кем келетін демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (палаткалы қалашықтардан басқа);
12) спорт және дене шынықтыру сауықтыру кешендерi – бiр мезгілде 100 адамнан кем келуі;
13) тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 500 және одан астам шаршы метр;
14) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 500 және одан астам шаршы метр (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермей);
15) жатақханалар мен қонақ үйлер - сыйымдылығы 100 адамнан кем;
16) биіктігі 28 метрден жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлер;
17) байланыс кәсiпорындары - ауданына қарамастан;
18) фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар - құрылыстарының жалпы ауданы 500 және одан астам шаршы метр;

19) организации торговли - общей площадью строений более 1000 и менее 3500 квадратных метров;
20) организации, расположенные в административных зданиях – общей площадью 1000 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;
21) объекты обслуживания автотранспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений 500 и более квадратных метров;
22) автозаправочные станции – независимо от площади и общей емкости;
23) ретрансляционные и телерадиобашни – с мощностью телевизионных станций более 25 кВт, радиостанций более 150 кВт;
24) банки второго уровня - независимо от площади;
25) архивы – независимо от площади;
26) морские и речные порты - независимо от площади;
27) железнодорожные и автомобильные вокзалы - независимо от площади;
28) автопредприятия - количество техники от 50 до 100 единиц.
6. К незначительной степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные предприятия - с производствами категорий «Г» и «Д» по взрывопожарной и пожарной опасности;
2) сельскохозяйственные объекты, животноводческие объекты и птицефабрики – независимо от площади;
3) организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений менее 1000 квадратных метров;
4) организации торговли - общей площадью строений менее 1000 квадратных метров;
5) организации, расположенные в административных зданиях - общей площадью менее 1000 квадратных метров;
6) организации бытового обслуживания населения - общей площадью строений менее 500 квадратных метров;
7) организации общественного питания - общей площадью строений менее 500 квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
8) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений менее 500 квадратных метров;
9) многоквартирные жилые дома высотой менее 28 метров;
10) объекты обслуживания автотранспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений менее 500 квадратных метров;
11) ретрансляционные и телерадиобашни – с мощностью телевизионных станций менее 25 кВт, радиостанций менее 150 кВт;
12) детские и подростковые клубы по месту жительства;
13) открытые автостоянки, отдельно стоящие наземные и подземные гаражи – независимо от площади и количества хранения автотехники;
14) автомойки;
15) дачные и садоводческие общества – независимо от площади и количества участков;
16) аэродромы – независимо от площади;
17) автопредприятия - количество техники менее 50 единиц;

19) сауда ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден астам және 3500 шаршы метрден кем;
20) әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар – жалпы ауданы 1000 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ ауданына қарамастан биiктiгi 28 метрден астам;
21) автокөлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері) - құрылыстарының жалпы ауданы 500 және одан астам шаршы метр;
22) жанар-жағармай құю станциялары – ауданы мен жалпы сыйымдылығына қарамастан;
23) ретрансляциялау және телерадио мұнаралары – телевизиялық станциялардың қуаттылығы 25 кВт астам, радиостанциялардың қуаттылығы 150 кВт астам;
24) екінші деңгейдегі банктер – ауданына қарамастан;
25) мұрағаттар - аумағына қарамастан;
26) теңіз және өзен порттары – ауданына қарамастан;
27) теміржол және автомобиль вокзалдары – ауданына қарамастан;
28) автокәсiпорындар - техника саны 50-ден 100 бiрлiкке дейін;
6. Болмашы тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) өнеркәсiп кәсіпорындары – жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша «Г» және «Д» санатындағы өндiрiстерiмен;
2) ауыл шаруашылығы объектілері, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары – ауданына қарамастан;
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары – құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем;
4) сауда ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем;
5) әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар – жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем;
6) халыққа тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 500 шаршы метрден кем;
7) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары - құрылыстарының жалпы ауданы 500 шаршы метрден кем (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермей);
8) фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар - құрылыстарының жалпы ауданы 500 шаршы метрден кем;
9) биіктігі 28 метрден кем көп пәтерлі тұрғын үйлер;
10) автокөлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері) - құрылыстарының жалпы ауданы 500 шаршы метрден кем;
11) ретрансляциялау және телерадио мұнаралары – телевизиялық станциялардың қуаттылығы 25 кВт кем, радиостанциялардың қуаттылығы 150 кВт кем;
12) тұрғылықты жері бойынша балалар мен жасөспірімдердің клубтары;
13) ашық автотұрақтар, бөлек тұратын жер үсті және жер асты гараждары – ауданынан және автотехниканы сақтау санына қарамастан;
14) көлік жуу орындары;
15) саяжай және бау-бақша қауымдастықтары – ауданы мен учаскелердің санына қарамастан;
16) аэродромдар – ауданына қарамастан;
17) автокәсiпорындар - техника саны 50 бiрлiктен кем;

18) расчетно-кассовые отделения банков второго уровня.
7. При получении субъектом контроля положительного заключения экспертной организации по проведению независимой оценки рисков в области пожарной безопасности, данный объект освобождается от плановой проверки на период действия заключения.
8. В случае отсутствия нарушений требований пожарной безопасности по итогам проведенной плановой проверки, субъект контроля освобождается от следующей плановой проверки, планируемой в соответствии с установленной Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» периодичностью.
3. Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области промышленной безопасности
9. К высокой степени риска относятся объекты, подлежащие обязательному декларированию в соответствии с Законом Республики Казахстан «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах», на которых:
1) производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из следующих опасных веществ: воспламеняющееся, взрывчатое, горючее, окисляющее, токсичное, высокотоксичное, представляющее опасность для окружающей среды; отходы производства, содержащие вещества, опасные для здоровья человека и окружающей среды; источники радиоактивного и ионизирующего излучения;
2) производятся расплавы черных, цветных, благородных металлов и сплавы на их основе;
3) ведутся горные, геологоразведочные, буровые, взрывные работы, работы по добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья, работы в подземных условиях.
Также к высокой степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие установленный заводом-изготовителем нормативный срок службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты.
10. К средней степени риска относятся объекты, не подлежащие обязательному декларированию, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с остановкой технологического процесса и причинением вреда жизни и здоровью производственного персонала, на которых:
1) производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из следующих опасных веществ: воспламеняющееся, взрывчатое, горючее, окисляющее, токсичное, высокотоксичное, представляющее опасность для окружающей среды; отходы производства, содержащие вещества, опасные для здоровья человека и окружающей среды; источники радиоактивного и ионизирующего излучения;

18) екінші деңгейдегі банктердің есептік-кассалық бөлімшелері.
7. Бақылау субъектісі өрт қауіпсіздігі саласында тәуекелдердi тәуелсiз бағалау жүргiзу жөніндегі сараптама ұйымының оң қорытындысын алған жағдайда осы объект қорытындының күші бар кезде жоспарлы тексеруден босатылады.
8. Жүргізілген жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда бақылау субъектісі «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген кезеңділікке сәйкес жоспарланған кезекті жоспарлы тексеруден босатылады.
3. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы жеке кәсiпкерлiк
аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері
9. Тәуекелдiң жоғары дәрежесiне «Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы» 2002 жылғы 3 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мiндеттi декларациялануға жататын объектiлер жатады, оларда:
1) мынадай: тұтанғыш, жарылғыш, жанғыш, тотықтандырғыш, уытты, жоғары уытты, қоршаған орта үшiн қауiп тудыратын; құрамында адамның денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiптi заттары бар өндiрiс қалдықтары; радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi бар қауiптi заттардың бiрi өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын;
2) қара, түстi, бағалы металдардың балқымалары және олардың негiзiнде алынатын қорытпалар жасалатын;
3) тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру және минералды шикiзатты қайта өңдеу жөнiндегi жұмыстар, жер асты жағдайындағы жұмыстар жүргiзiлетiн.
Сондай-ақ тәуекелдiң жоғары дәрежесiне даярлаушы – зауытпен белгiленген пайдаланылуының нормативтiк мерзiмiн өтеген, мынадай қауiптi техникалық құрылғылар (шахталық қауiптi техникалық құрылғыларды қоспағанда) жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер.
10. Тәуекелдiң орташа дәрежесiне технологиялық үдерiстi тоқтататын және өндiрiстiк персоналдың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiретiн авариялар, инциденттер туындауы мүмкiн объектiлер мiндеттi декларациялануға жатпайтын объектiлер жатады, оларда:
1) мынадай: тұтанғыш, жарылғыш, жанғыш, тотықтандырғыш, уытты, жоғары уытты, қоршаған орта үшiн қауiп тудыратын; құрамында адамның денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiптi заттары бар өндiрiс қалдықтары; радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi бар қауiптi заттардың бiрi өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын;

2) производятся расплавы черных, цветных, благородных металлов и сплавы на их основе;
3) ведутся горные, геологоразведочные, буровые, взрывные работы, работы по добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья, работы в подземных условиях.
Также к средней степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие от 50 % до 100 % от установленного заводом-изготовителем нормативного срока службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты.
11. К незначительной степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие не более 50 % от установленного заводом-изготовителем нормативного срока службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты;
3) организации, аттестованные в области промышленной безопасности и осуществляющие работы на опасных производственных объектах.
12. При ликвидации или снижении поражающего воздействия опасного производственного фактора, послужившего основанием для отнесения объекта или технического устройства к более высокой группе риска, объект или техническое устройство переходит в группу с более низкой степенью риска.
Проверки в одной группе начинаются с объектов или технического устройства имеющих тенденцию к росту показателей чрезвычайных ситуаций техногенного характера, аварий и инцидентов.
4. Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области Гражданской обороны
13. Отнесение органов управления Гражданской обороны по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения. При первичном распределении органы управления Гражданской обороны разделены следующим образом.
1) К высокой степени риска относятся:
организации с действующими, строящимися, реконструируемыми и проектируемыми опасными производственными объектами промышленности, транспортно-коммуникационного комплекса, энергетики, связи и имеющие важное государственное и экономическое значение;
организации, занимающиеся производством, переработкой, перевозкой, приобретением, хранением, реализацией, использованием и уничтожением ядов, перечень которых утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан;
организации, на территории которых расположены объекты жизнеобеспечения.

2) қара, түстi, бағалы металдардың балқымалары және олардың негiзiнде алынатын қорытпалар жасалатын;
3) тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру және минералды шикiзатты қайта өңдеу жөнiндегi жұмыстар, жер асты жағдайындағы жұмыстар жүргiзiлетiн.
Сондай-ақ тәуекелдiң орташа дәрежесiне даярлаушы – зауытпен белгiленген пайдаланылуының нормативтiк мерзiмiн 50 %-дан 100 %-ға дейiн өтеген, мынадай қауiптi техникалық құрылғылар (шахталық қауiптi техникалық құрылғыларды қоспағанда) жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер.
11. Сондай-ақ тәуекелдiң кiшi дәрежесiне даярлаушы – зауытпен белгiленген пайдаланылуының нормативтiк мерзiмiн 50 %-дан аспайтын мерзiмде өтеген, мынадай қауiптi техникалық құрылғылар (шахталық қауiптi техникалық құрылғыларды қоспағанда) жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер;
3) сондай-ақ, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында аттестатталған және қауiптi өндiрiстiк объектiлерде жұмыстарын жүзеге асырушы ұйымдар.
12. Объектi немесе техникалық құрылғы тәуекелiнiң аса жоғарғы тобына қатысы үшiн негiз болуға жағдай жасаған қауiптi өндiрiстiк фактордың зақымдану әсерiн жою немесе төмендету кезiнде объект немесе техникалық құрылғы тәуекелдiлiктiң төменiрек дәрежесi тобына өтедi.
Бiр топтағы тексерiстер техногендi сипаттағы төтенше жағдайлардың, авариялар мен қақтығыстар көрсеткiштерiнiң өсу үдерiсi бар объектiлерден немесе техникалық құрылғылардан басталады.
4. Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында
тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері
13. Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын тәуекел дәрежелерiне жатқызу бастапқы және кейiнгi бөлу арқылы жүзеге асырылады. Бастапқы бөлу кезiнде Азаматтық қорғаныстың басқару органдары:
1) жоғары тәуекел тобы:
өнеркәсiптiң, көлiк-коммуникация кешенiнiң, энергетиканың, байланыстың жұмыс iстеп тұрған, салынып жатқан, қайта жаңартылатын және жобаланатын қауiптi өндiрiстiк объектiлерi бар әрi маңызды мемлекеттiк және экономикалық мәнi бар ұйымдарына;
тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен уларды шығарумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сатып алумен, сақтаумен, сатумен, пайдаланумен және жоюмен айналысатын ұйымдарына;
аумағында тыныс-тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерi орналасқан ұйымдарға;

2) К средней степени риска относятся:
субъекты предпринимательства, на базе которых созданы штатные профессиональные аварийно-спасательные службы и территориальные формирования Гражданской обороны.
3) К незначительной степени риска:
объекты образования (школы в городах, отнесенных к группам по Гражданской обороне, высшие и средне-специальные учебные заведения);
объекты здравоохранения со стационаром более 50 человек.
14. При последующем распределении органов управления Гражданской обороны, каждому органу управления Гражданской обороны присваиваются соответствующие баллы, согласно приложению к настоящим Критериям.
15. Результаты суммарного итога используются для дифференциации органов управления Гражданской обороны по степеням риска.
16. Дифференциация органов управления Гражданской обороны по степеням риска осуществляется следующим образом:
к высокой степени риска относятся органы управления Гражданской обороны, набравшие свыше 60 и более баллов;
к средней степени риска - более 30 до 60 баллов включительно;
к незначительной степени риска - от 0 до 30 баллов включительно.
17. Основанием для приоритетного планирования проверок органов управления Гражданской обороны внутри одной степени риска являются:

2) орташа тәуекел тобы:
Базасында Азаматтық қорғаныстың аумақтық ұйымдары мен штаттық авариялық-құтқару қызметтерi құрылған кәсiпкерлiк субъектiлерiне;
3) төмен тәуекел тобы:
бiлiм беру объектiлерiне (Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылған қалалар мектептерi, жоғарғы және орта-арнайы оқу орындары);
50 адам асатын стационарлық денсаулық сақтау объектiлерiне бөлiнедi.
14. Азаматтық қорғаныс саласындағы Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын кейiнгi бөлу кезiнде осы Критерийлердiң қосымшасына сәйкес әр Бақылау субъектiге тиiстi балл берiледi.
15. Жиынтық қорытындының нәтижелерi Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын тәуекелдер дәрежесi бойынша саралау үшiн қолданылады.
16. Тәуекел дәрежелерi бойынша Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын саралау мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
жоғары тәуекел тобына 60-тан жоғары және одан көп балл;
орташа тәуекел тобына – 30-дан аса 60-қа дейiнгi қоса алғанда балл;
шамалы тәуекел тобына - 0-ден 30-ға дейiнгi қоса алғанда балл алған Азаматтық қорғаныстың басқару органдары жатады.
15. Бiр тәуекел топ iшiнде Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын тексерудi басымды жоспарлау негiздерi:

от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для промышленных предприятий
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5
1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции, устанавливающий соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;

министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Өнеркәсіптік объектілер үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
Тағайындау туралы акт _______________________________________________
(№, күні)
Тексеру жүргізу мерзімі______________________________________________
Тексерілетін мерзім _________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы_____________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
ЖСН / БСН ___________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгі
Қажет емес
орындалды
Орындалған жоқ
1
2
3
4
5
1. Ұйымдастыру шаралары
1.
Әрбір ұйымда олардың өрт қауіптілігін, өртке қарсы режимді белгілейтін, тиісті бұйрығының немесе нұсқаулығының болуы, оның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртібін анықтау және қауіпсіздік шаралары;
2) шылым шегуге арналған орынды белгілеу және жабдықтау;
3) өрт автомашиналарының объектіге өту тәртібін белгілеу;

4) определение места и допустимого количества единовременно находящихся в помещении сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
5) установление порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;
6) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
7) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
8) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;

4) жайлардағы шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерге орын және бір уақытта сақтауға рұқсат етілетін мөлшерін анықтау;
5) жанғыш қалдықтар мен шаңды жинау тәртібін анықтау, май болған арнайы киімді сақтау;
6) өрт болған жағдайда және жұмыс аяқталған кезде электр жабдықтарын тоқтан ажырату тәртібін анықтау;
7) уақытша от және өзге де өрт қауіпсіздігі жұмыстарын жүргізу тәртібін ережелеу;
8) жұмыс аяқталған кезде жайларды қарау және жабу тәртібін ережелеу;

9) регламентирование действий работников при обнаружении пожара;
10) определение перечня профессий (должностей), порядка и сроков прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на каждый объект, для каждого взрывопожароопасного и пожароопасного участка (мастерской, цеха)
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Допуск к работе работников только после прохождения противопожарного инструктажа и прохождения последующего обучения по программе пожарно-технического минимума
6
Создание в организациях, на территории которых размещены здания (сооружения), а также наружные технологические установки категорий А, Б и В по взрывопожарной и пожарной опасности, приказом руководителя организации:
- пожарно-технических комиссий;
- добровольных противопожарных формирований
7
Недопущение совместного применения (если это не предусмотрено технологическим регламентом), хранение и транспортировка веществ и материалов, которые при взаимодействии друг с другом вызывают воспламенение, взрыв или образуют горючие и токсичные газы (смеси)
8
Проведение планово-предупредительного ремонта и профилактического осмотра оборудования в установленные сроки и при выполнении мер пожарной безопасности, предусмотренных проектом и технологическим регламентом или объектовыми (цеховыми) инструкциями
2. Содержание территории
9
Наличие подъезда для пожарных автомобилей к зданиям, сооружениям и строениям производственных объектов по всей их длине:
1) с одной стороны - при ширине здания, сооружения или строения не более 18 м;
2) с двух сторон - при ширине здания, сооружения или строения более 18 м, а также при устройстве замкнутых и полузамкнутых дворов.
К зданиям производственных объектов имеющих площадью застройки более 10 тыс. м 2 или шириной более 100 м подъезд пожарной техники должен быть обеспечен со всех сторон
10
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, штабелями леса, пиломатериалов, других материалов и оборудования, использования под складирование материалов, оборудования и тары, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
11
Содержание территории (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
12
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
13
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
14
Обеспеченность:
- знаками пожарной безопасности;
- указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
15
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
16
Запрещение использования открытого огня и курения на территории складов и баз, производств взрывчатых веществ, взрывопожароопасных и пожароопасных участков, а также вне специально отведенных и оборудованных для этих целей мест.
Размещение на территории указанных организаций знаков пожарной безопасности «Курение и пользование открытым огнем запрещено». Обозначение мест, специально отведенных для курения, знаками пожарной безопасности «Место для курения».
Соответствие цветографического изображения и мест размещения (установки) знаков пожарной безопасности требованиям Технического регламента «Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах»

9) өрт анықталған кездегі жұмысшылардың әрекеттерін ережелеу;
10) мамандықтар (лауазымдар) тізімін, өртке қарсы нұсқаулықтар және өрт-техникалық минимумдар бойынша сабақтар өткізу, сондай-ақ оларды өткізуге жауапты тұлғаларды тағайындау тәртіптері мен мерзімдерін анықтау.
2.
Әрбір объектіге, әрбір жарылыс қаупі бар және өрт қауіпті учаскесіне (шеберхана, цех) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
3.
Өрт болған жағдайда адамдарды көшіру жоспарларының (сұлбаларының) болуы.
4.
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың (бұйрықтар, міндеттемелер, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар журналы).
5.
Жұмыскерлерге өртке қарсы нұсқамадан өткеннен кейін ғана жұмыс істеуге рұқсат беру және өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша кезекті оқудан өткізу.
6.
Аумағында жарылыс, өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В санатты ғимараттар (құрылыстар), сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар орналастырылған ұйымдарда басшының бұйрығымен:
- өрт-техникалық комиссиясын;
- өртке қарсы ерікті құрамаларын құру;
7.
Өзара әрекеттескенде тұтану, жарылыс немесе жанғыш және улы газдар (қоспалар) шығаратын заттар мен материалдарды бірге пайдалануға, сақтау және тасымалдауға жол бермеу (егер технологиялық регламентпен қарастырылмаса).
8.
Жабдықтарды белгіленген мерзімде және жобада және технологиялық регламентте немесе объектілік (цехтық) нұсқаулықтарда көзделген өрт қауіпсіздігі шараларын орындау кезінде жоспарлы-алдын алу жөндеу және профилактикалық қарау жүргізу.
2. Аумақтарды ұстау
9.
Өндірістік объектілердің ғимараттарына, құрылымдары мен құрылыстарына олардың бүкіл ұзын бойына өрт сөндіру машиналарының:
1) бір жағынан - ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың ені 18 м артық болмаған жағдайда;
2) екі жағынан - ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың ені 18 м артық болған жағдайда, сондай-ақ аулалар тұйықталып және жартылай тұйықталып салынған жағдайда жан-жағынан құрылысының ауданы 10 мың шаршы метр артық немесе ені 100 м артық өндірістік объектілер ғимараттарына өрт сөндіру техникасының кіреберіс жолдарының болуы.
10.
Ғимараттар мен құрылыстар, орман қатарлары, кесілетін материалдар, басқа материалдар мен жабдықтар арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды үйіп тастауға, қоймалап жинау үшін, көлік қою үшін және ғимараттар мен құрылыстар салу (орнату) үшін материалдарды, жабдықтар мен ыдыстарды пайдалануға жол бермеу
11.
Аумақты (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен ағаш жапырақтарынан, жанғыш қоқыстан және басқа да жанғыш материалдардан уақытылы тазарту) ұстау.
12.
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін техникалық ұстауға, пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және оларды жылы ұстау)
13.
Өрт техникасы үшін өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін өту жолдарымен қамтамасыз ету
14.
- өрт қауіпсіздігі белгілерімен;
- өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындардың нұсқағыштармен қамтамасыз етілуі
15.
Ұйымның аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарын, сыртқы өрт сатыларын, өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерлерін, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарына өту жолдарын, ғимараттар мен құрылыстарға кіру жолдарын жылдам табу үшін сыртқы жарық беру құралдарының болуы
16.
Қоймалар мен базалар, астық қабылдау пункттері, жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сату, өндіру, қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, жарылғыш заттар кәсіпорындары, өрт-жарылыс қауіпті және өрт қауіпті учаскелер аумағында, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы белгіленген және жабдықталған өзге кәсіпорын жерлерінен тыс және дәнді дақылдар өсіретін ауылшаруашылық кәсіпорындарының егістіктерінде ашық отты пайдалануға және темекі шегуге тыйым салынады. Аталған ұйымдар аумағында «Ашық отты пайдалануға және темекі шегуге тыйым салынады» деген өрт қауіпсіздігі белгілері орналастырылуы тиіс. Темекі шегу үшін арнайы белгіленген орындар «Темекі шегуге арналған орын» деген өрт қауіпсіздігі белгілерімен белгіленуі тиіс. Өрт қауіпсіздігі белгілерін түрлі-түспен бейнелеу және орналастыру (орнату) орны «Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, қауіпсіздік таңбалары мен белгілеріне қойылатын талаптар» атты Техникалық регламент талаптарына сәйкес болуы тиіс.

3. Содержание зданий и сооружений
17
Размещение на дверях эвакуационных выходов из помещений, зданий (сооружений) производственного и складского назначения, на наружных технологических установках информаций об их категории по взрывопожарной и пожарной опасности, а также о классах расположенных в них взрывоопасных или пожароопасных зон
18
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
19
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;
2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;

3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
17.
Үй-жайлардың, ғимараттардың (құрылымдардан), өндірістік және қоймалық қолданыстағы ғимараттардың эвакуациялық шығу есіктерінде, сыртқы технологиялық қондырғыларда олардың өрт-жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы, сондай-ақ онда орналасқан жарылыс қаупі немесе өрт қауіпті аймақтардың санаттары туралы ақпарат орналастырылған болуы тиіс.
18
Ғимараттар мен үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны, олардың жобалық шешімге сәйкестігі
19.
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдаланған кезде мыналарға жол берілмейді:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақтары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастау, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастау;
2) шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, шешінетін орынды орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтау (оның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнату;
4) қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдану;

5) фиксирования самозакрывающихся дверей лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также их снятие;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
20
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
21
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
22
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
23
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
24
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов, металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
25
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
26
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
27
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
28
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых
29
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
30
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
31
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
32
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
33
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
34
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по строительным нормам и правилам), а именно:

5) саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастау;
6) түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылауға немесе терезе жапқыштармен жабу;
7) шыныны есіктер мен фрамугтарды армирленген шыныны қарапайым шынымен ауыстыру.
20.
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату.
21.
Эвакуациялық шығулар есіктеріндегі тиектер ғимарат ішіндегі адамдардың тиектерді ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз етуі
22.
Баспалдақ марштарының астында қойма, қосалқы үй-жайлардың болмауы
23.
Жертөле және цокольдық қабаттардан тікелей сыртқа қарай және ғимараттың, құрылыстың, құрылымның ортақ баспалдақ алаңынан оқшауланған эвакуациялық шығу жолдарын орнату
24.
Құрылыс құрастырылымдарының, жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тіреулерінің және қоймалардың ағаш құрылымдарының өртке қарсы жабынының болуы және олардың жағдайы
25.
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Аталған үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы.
26.
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
27.
Жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына саңылаусыз торлар орнатуға (мекеменің қойма үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) жол бермеу
28.
Лифт холлдарында қамбалар, дүңгіршектер, дүкеншіктер орналастыру жол бермеу
29.
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
30.
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуді жүргізуге жол бермеу
31.
Балкондар мен лоджияларда есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауға жол бермеу
32.
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
33.
Қабаттардағы дәліздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есіктерін, эвакуациялау жолында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
34.
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін ұстау, пайдалану (егер құрылыс нормалары мен ережелері бойынша талап етілсе), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) указание на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) өртке қарсы ішкі су құбырының өрт сөндіру крандарын 1,35 м биіктікте орнату, түтік құбырлар мен ұңғымаларды жинақтау, пломба салынатын өрт сөндіру шкафтарына орналастыру;
2) шкафтың есігінде әріптік «ӨК» индексін, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірін көрсету;
3) өрт сөндіретін жеңдерді құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйінде күтіп ұстау;
4) сорғы стансасының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сұлбасы мен сорғыларды байлау сұлбасының болуы;

5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
35
Наличие требуемого количества исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
36
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
37
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
38
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
39
Содержание искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств системы защиты от статического электричества, устанавливаемых на технологическом оборудовании, трубопроводах и в других местах, в рабочем состоянии
40
Применение для мойки и обезжиривания оборудования, изделий и деталей негорючих технических моющих средств, а также безопасных в пожарном отношении установок и способов
41
Осуществление разогрева застывшего продукта, ледяных, кристаллогидратных и других пробок в трубопроводах горячей водой, паром и другими безопасными способами. Недопущение применения для этих целей открытого огня
42
Осуществление отбора проб легковоспламеняющихся и горючих жидкостей из резервуаров (емкостей) и замер уровня в светлое время суток приспособлениями, исключающими искрообразование при ударах. Недопущение выполнения указанных операции во время грозы, а также во время закачки или откачки продукта.
Недопущение подачи таких жидкостей в резервуары (емкости) «падающей струей»
43
Содержание дверей и люков пылесборных камер и циклонов при их эксплуатации закрытыми. Своевременное удаление горючих отходов, собранные в камерах и циклонах
44
Недопущение использования для проживания производственных зданий, складов на территориях предприятий, а также размещение в складах производственных мастерских
45
Недопущение хранения в пешеходных тоннелях и переходах кладовых, оборудования, горючих материалов, вывешивания стендов и плакатов из горючих материалов, а также прокладки силовых кабелей, трубопроводов, транспортирующих газы, кислоты, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
46
Недопущение прокладки через склады и производственные помещения, транзитные электросети, а также трубопроводы для транспортирования горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и горючих пылей
47
Применение во взрывопожароопасных участках, цехах и помещениях инструментов, изготовленных из не искрящих материалов или в соответствующем взрывобезопасном исполнении
48
Систематическая уборка стен, потолков, пола, конструкции и оборудований помещений, где имеются выделения горючей пыли, систематическая уборка стружек. Проведение уборки методами, исключающими взвихрение пыли и образование взрывоопасных пылевоздушных смесей
49
Осуществление централизованной подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов к рабочим местам. Доставка небольшого количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей к рабочему месту в специальной, безопасной таре.
Недопущение применения открытой тары. Нормативное установление для цеховых кладовых максимально допустимого количества единовременного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, красок, лаков и растворителей. Хранения на рабочих местах материалов (в готовом к применению виде), в количестве не превышающем сменную потребность. При этом емкости необходимо плотно закрывать
50
Защита технологических проемов в стенах и перекрытиях огнепреграждающими устройствами.
51
Оборудование загрузочных устройств шахтных подъемников для бестарного транспортирования полуфабрикатов заслонками, открывающимися только на период загрузки
52
Содержание в исправном состоянии механизмов для самозакрывания противопожарных дверей
53
Соответствие защитных мембран взрывных предохранительных клапанов на линиях и на адсорберах по виду материала и по толщине проектным решениям
54
Регулярная проверка исправности огнепреградителей и чистка их огнегасящей насадки, а также исправность мембранных клапанов согласно сроков проверки указанных в утвержденных цеховых указаниях
55
Наличие в гидросистемах с применением горючей жидкости контроля за уровнем масла в баке и недопущение превышения давления масла в системе выше предусмотренного в паспорте
56
Недопущение эксплуатаций лесопильных рам, круглопильных, фрезерно-пильных и других станков и агрегатов при:

5) кәсіпорынның электрмен жабдықтауы өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздіксіз қоректенуін қамтамасыз ету.
35.
Тиістілік нормаларына сәйкес жарамды алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы
36.
Өртке қарсы қабырғаларда ойықтарды өртке қарсы қақпалармен, есіктермен, люктермен және терезелермен толтырудың болуы.
37.
Ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстарды әзірленбеген және белгіленген тәртіпте бекітілмеген жобалау-сметалық құжаттамасыз функционалдық мақсатын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жабдықтауға, қайта жаңғыртуға және қайта жобалауға жол бермеу.
38.
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырында жарамды сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршауларының болуы.
39.
Технологиялық жабдықта, құбыр жолдарында және басқа да жерлерде статикалық электрден қорғау жүйелерінің ұшқын басқыштар, ұшқын ұстағыштар, от тоқтататын, отқа бөгет жасайтын, шаң мен металл ұстағыш және жарылысқа қарсы құрылғыларын жұмысқа жарамды жағдайда ұстау.
40.
Жабдықты, бұйымдар мен бөлшектерді жууға және майдан тазартуға жанбайтын техникалық жуу құралдарын, сондай-ақ өрт жағынан қауіпсіз қондырғылар мен әдістерін қолдану.
41.
Құбыр жолдарында қатып қалған мұнай өнімін, мұзды, кристалл гидратты және басқа да тығындарды жылытуды ыстық сумен, бумен және басқа да қауіпсіз әдістермен жүргізу. Бұл мақсаттарда ашық отты қолдануға жол бермеу.
42.
Резервуарлардан (сыйымдылықтардан) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар үлгілерін алу және деңгейді өлшеуді күндізгі уақытта соққан кезде ұшқын шығуды болдырмайтын құралдармен жүргізу. Аталған операцияларды найзағай жарқылдап тұрған кезде, сондай-ақ өнімді тартып ағызу және тартып шығару кезінде орындауға жол бермеу. Осындай сұйықтықтарды резервуарларға (сыйымдылықтарға) «құламалы ағыспен» жеткізуге жол бермеу.
43.
Шаң жинайтын камералар мен циклондардың есіктері мен люктері оларды пайдалану кезінде жабық күйде ұстау. Камералар мен циклондардан жиналған жанғыш қалдықтарды уақытылы жойылады.
44.
Өндірістік ғимараттарды, кәсіпорынның аумақтарындағы қоймаларды тұру үшін пайдалану, сондай-ақ өндірістік шеберханалардың қоймаларында орналастыруға жол бермеу.
45.
Жаяу жүру тоннелдері мен өту жолдарында қойма орнатуға, жабдықты, жанғыш және басқа да материалдарды сақтауға, жанғыш материалдардан жасалған стендтер мен плакаттарды ілуге, сондай-ақ күштік кабельдерді, газ, қышқыл, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды тасымалдайтын құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу.
46.
Қоймалар мен өндірістік үй-жайлар арқылы транзитті электрлік желілер, сондай-ақ жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар мен жанғыш шаңдарды тасымалдауға арналған құбыр жолдары төселмейді.
47.
Жарылыс өрт қауіпті учаскелерде, цехтар мен үй-жайларда ұшқын шығармайтын материалдардан жасалған немесе тиісті жарылыс қауіпсіз түрде орындалған құрал-саймандарды қолдану
48.
Жанғыш шаңдар, жоңқалар шығатын үй-жайлардың қабырғалары, төбесі, едені, құралымдары мен жабдығын жүйелі түрде тазарту. Жинап тазарту шаңды құйындатуды және жарылыс қауіпті шаңды-ауалы қоспалардың пайда болуын болдыртпайтын тәсілдермен жүргізу
49.
Жұмыс орындарына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды жеткізуді орталықтандырып жүзеге асыру керек. Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды аз мөлшерде арнайы, қауіпсіз ыдыста жұмыс орнына жеткізуге жол беріледі. Ашық ыдысты қолдануға жол берілмейді. Цехтың қойма үй-жайларына нормативті түрде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, бояулар, лак, еріткіштерді бір мезгілде сақтаудың барынша рұқсат берілген мөлшерлері белгіленеді. Жұмыс орындарында ауысым қажеттілігінен аспайтын материалдар көлемін ғана (пайдалануға дайын түрдегі) сақтауға болады. Бұл ретте ыдыстарды тығыз жабу қажет.
50.
Қабырғалар мен жабындардағы технологиялық ойықтарды отқа бөгет жасайтын құрылғылармен қорғау.
51.
Жартылай өңделген өнімдерді ыдыссыз тасымалдауға арналған шахталы көтергіштердің жүктеу құрылғыларын тек жүктеу кезінде ғана ашылатын бекітпелермен жабдықтау.
52.
Өз бетімен жабылатын өртке қарсы есіктерге арналған механизмдерді жарамды күйде ұстау.
53.
Жарылыстың алдын алу клапандарының қорғау мембраналарын адсорберлер мен желілерде жалпақтығы және материалы бойынша жобаға сәйкес қабылдау.
54.
От тосқауылдағыштың, сондай-ақ мембрандық клапандардың жарамдылығын жүйелі түрде тексеріп, өрт өшіруші саптамадан тазарту. Тексеру мерзімі бекітілген цех нұсқауында көрсетіледі.
55.
Жанғыш сұйықтық қолданылатын гидро жүйелерде бактағы май дәрежесіне бақылаудың болуы және жүйедегі май қысымын төлқұжатта қарастырылғаннан арттырмау.
56.
Ағаш аралайтын рамаларды, фрезер-аралағыш және басқа да станоктар мен агрегаттарды пайдалану кезінде:

1) касании пил об ограждения;
2) использовании пил с недостаточным или неравномерным плющением (разводом) зубьев и крупными заусенцами;
3) повреждениях систем смазки и охлаждения;
4) неисправных системах охлаждения и смазки и без устройств, обеспечивающих автоматический остановку лесопильной рамы при давлении в системе охлаждения ниже паспортного;
5) перекосе пильной рамки, ослаблении и неправильной подгонке ползунов;

1) аралар қоршауларға тиіп тұрса;
2) тістері жетіспейтін немесе түзу емес және ірі қабыршақты араларды пайдалануға;
3) салқындату мен майлау жүйесі зақымданған болса;
4) салқындату мен майлау жүйесі зақымданған немесе салқындату жүйесіндегі қысым кезінде ағаш аралағыш рамаларды автоматты түрде тоқтатуды қамтамасыз ететін қондырғысыз болса;
5) ара рамасы қисайса және сырғытпалар нашарланса және дұрыс жеткізбесе;

6) нагреве подшипников свыше 70оС
57
Оснащение конвейеров, подающих сырье в рубительную машину, металлоуловителями, автоматически выключающими конвейеры и подающими звуковой сигнал в случае попадания металлических предметов
58
Недопущение применения металлических предметов для чистки загрузочной воронки рубительной машины
59
Пропускание через металлоуловители технологической щепы, поступающей на обработку, а также стружечный ковер до входа в пресс
60
Установка перед шлифовальными станками для древесностружечных плит металлоискателей, оборудованных сигнализацией и сблокированных с подающими устройствами
61
Оборудование бункеров измельченных древесных частиц и формирующие машины системой аспирации, поддерживающей в емкости разряжение, и снабжение датчиками, сигнализирующими об их заполнении
62
Оборудование над прессом для горячего прессования, загрузочной и разгрузочной этажерками вытяжного зонта, не допускающего выделения пыли и газа в помещение во время смыкания и размыкания плит
63
Оборудование барабанной сушилка и бункеров сухой стружки и пыли установками автоматического пожаротушения и противовзрывными устройствами
64
Оснащение системы транспортирования стружечных и пылевых материалов приспособлениями, предотвращающие распространение огня, и люками для ликвидации загораний
65
Оборудование емкости для сбора древесной и другой взрывоопасной пыли от аспирационных и пневмотранспортных систем противовзрывными устройствами, находящимися в рабочем состоянии
66
Очистка не реже одного раза в сутки камеры термической обработки плит от остатков летучих смоляных выделений и продуктов пиролиза древесины, пыли и других отходов.
Наличие для удаления взрывоопасных газов из камер термической обработки древесностружечных плит автоматического устройства для открывания шибера вытяжной трубы на 2-3 минуты через каждые 15 минут.
Недопущение производства термообработки недопрессованных плит с рыхлыми кромками
67
Автоматический контроль температуры в камерах обработки и в масляных ваннах
68
Оборудование сушильных барабанов, использующих топочные газы, искроуловителями
69
Оборудование пропиточных, закалочных и других ванн с горючей жидкостью устройствами аварийного слива в подземные емкости, расположенные вне здания.
Оборудование каждой ванны местным отсосом горючих паров
70
Оборудование приточных и вытяжных каналов паровоздушных и газовых камер специальными заслонками (шиберами), закрывающимися при возникновении пожара
71
Оборудование газовых сушильных камер исправными устройствами, автоматически прекращающими поступление топочных газов в случае остановки вентиляции.
Установка перед газовыми сушильными камерами искроуловителей, предотвращающих попадание искр в сушильные камеры. Регулярная проверка технического состояния боровов, искроуловителей устройств газовых сушильных установок. Недопущение эксплуатаций сушильных установок с трещинами на поверхности боровов и с неработающими искроуловителями.
72
Оборудование топочно-сушильных отделений исправными приборами для контроля температуры сушильного агента
73
Оборудование сушильных камер устройствами, отключающими вентиляторы калориферов при возникновении загорания в камере и включающих средства стационарного пожаротушения
74
Оборудование сушильных камер (помещения, шкафы) для сырья, полуфабрикатов и покрашенных готовых изделий автоматикой отключения обогрева при превышении температуры свыше допустимой

6) мойынтіректің қызуы 70 градустан асса, пайдалануға жол бермеу.
57.
Шикізатты турау машинасына жіберетін конвейерлерді металл түсіп кеткен жағдайда дыбыстық белгі беретін және конвейерлерді автоматты түрде өшіретін металл үгіткіштермен жабдықтау.
58.
Турағыш машинаның май құйғышын тазалау кезінде металл заттарды пайдалануға рұқсат бермеу.
59.
Өңдеуге түсетін технологиялық жоңқа, сондай-ақ тығыздауға кірер жолға дейінгі жоңқа жасайтын кілем металл қаққыш арқылы өткізіледі.
60.
Ағаштан жоңқа жасайтын плиталарға арналған тегістейтін станоктар алдында беруші құралмен бекітілген және дабыл қаққышпен жабдықталған металл іздегіштерды орнату.
61.
Майдаланған ағаш бөліктерінің шанақтары мен қалыпталған машиналарды аспирация жүйесімен және олардың толғаны туралы хабарлайтын дабыл қағатын берілгіштермен жабдықтау.
62.
Ыстықтай нығыздау үшін қыспақ үстіндегі бөлмеде плитаны қабыстыру кезінде тозаң мен газдың шығуына жол бермейтін сорғыш бұрғы жүк тиелген және жүктен босатылған үлдіріктермен жабдықталуы қажет.
63.
Барабанды кептіргіш пен құрғақ жаңқа шанақтары және аралар өрт сөндіру және жарылысқа қарсы құралдардың автоматты қондырғыларымен жабдықталады.
64.
Шаң және жаңқа материалдарын тасымалдау жүйесі оттың жайылуының алдын алатын және өртті жоюға арналған люктермен жабдықталады.
65.
Аспирациялық және пневмокөліктік жүйелерден ағаш жаңқаларын және басқа да жарылу қаупі бар тозаңдарды жинауға арналған сыйымдылықтар жарамды күйдегі жарылысқа қарсы қондырғылармен қамтамасыз етіледі.
66.
Плитаның термиялық өңдеу камералары тәулігіне бір рет бөлініп шыққан ұшпа шайырдан, ағаш жаңқалардан, шаңдардан, қалдықтардан тазартылып тұрады.
Ағаш жаңқалы плиталардың термиялық өңдеу камераларынан жарылыс қауіпті газдарды шығару үшін созылмалы құбырдың шиберін әр 15 минут сайын 2-3 минутқа (сұқпа шапқыш) ашуға арналған автоматты қондырғы қарастырылады. Нығыздалмаған жұмсақ жиекті плиталарға термоөңдеу жүргізуге рұқсат етілмейді.
67.
Өңдеу камерасы мен май ванналарындағы (былау) температура автоматты түрде бақыланады.
68.
Жағу газдарын пайдаланатын кептіру барабандары ұшқын ұстағышпен жабдықталады.
69.
Сіңдіру ваннасы және жанғыш сұйықтықтары бар басқа да ванналар ғимараттан тыс жерде орналасқан жер асты сыйымдылықтарына құйылатын авариялық қондырғылармен жабдықталады. Әрбір ваннаны жанғыш буды жергілікті сорумен жабдықтау.
70.
Ауа-бу және газ камераларының енгізу және сору каналдары өрт болған кезде арнайы жабылатын қалқандармен (сұқпа жапқыштармен) жабдықталады.
71.
Газ кептіру камералары желдеткіш тоқтап қалған жағдайда газдың жануын автоматты түрде тоқтататын жарамды қондырғылармен жабдықталады. Газ кептіру камераларының алдында ұшқынның кептіру камераларына түсуін қақпайлайтын ұшқын ұстағыш орнатылады.
Газ кептіру құрылғылары пештерінің көмейінің, ұшқын ұстағыш құрылғыларының техникалық жай-күйі үнемі тексеріледі. Пеш көмейінің үстінде сызаты бар және жұмыс істемейтін ұшқын ұстағышы бар кептіру қондырғыларын пайдалануға жол берілмейді.
72.
Отынмен кептіру бөлімі кептіру агентінің температурасын бақылауға арналған жарамды аспаптармен жинақталады
73.
Кептіру камераларының камерада күю пайда болған кезде калориферлер желдеткіштерін өшіретін және тұрақты өрт сөндіру құралдарын қосатын жабдығы болады.
74.
Шикізаттарға, жартылай дайын өнімдерге және сырланған дайын бұйымдарға арналған кептіру камералары (үй-жайлар, шкафтар) температура қалыпты мөлшерден көтерілген кезде қыздыруды өшіретін автоматпен жабдықталады.

4. Объекты агломерационных производств и производств металлизованных окатышей (при наличии)
75
Хранение негашеной извести в специальных помещениях не ниже II степени огнестойкости, пол которых предусматривает расстояние над поверхностью земли не менее чем на 0,5 метра
76
Недопущение:
1) хранения негашеной извести в сырых помещениях вместе с влажными и горючими материалами;
2) применения воды для разрушения спекшейся извести;

4. Агломерациялық өндіріс және металдандырылған шекемтастар өндірісі объектілері (болған жағдайда)
75.
Сөндірілмеген әк отқа төзімділігі ІІ дәрежеден төмен емес, едені жердің үстіңгі қабатынан кемінде 0,5 метр көтерілген арнайы үй-жайларда сақталады.
76.
Мыналарға жол берілмейді:
1) сөңдірілмеген әкті дымқыл үй-жайларда ылғалды және жанғыш материалдармен бірге сақтауға;
2) суды піскен әкті бөлу үшін қолдануға;

3) подачи горячего агломерата с температурой, превышающей 100оС (контроль за которой осуществляется администрацией);
4) применения транспортерных лент из легкогорючих материалов (резинобитумных, синтетических);
5) транспортирования мокрых окатышей на склад;
6) скопления металлизованной пыли в галереях транспорта, местах грохочения, дробления, перегрузки и выгрузки окатышей слоем более 5 миллиметра.
5. Объекты доменного, сталеплавильного, электросталеплавильного и ферросплавного производств (общие требования) (при наличии)
77
Состояние и исправность футеровки доменных, сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, ковшей и других емкостей для расплавленного металла
78
Защита входов в кабельные тоннели, маслоподвалы, расположенных в непосредственной близости от мест разлива, а также у мест транспортировки расплавленного металла, от попадания расплавленного металла огнестойкими порогами высотой не менее 300 миллиметров
79
Защита кабелей электромеханизмов, электрооборудования и устройств гидроприводов у мест разлива металла, шлака и в других зонах повышенных температур от механических повреждений, воздействия лучистого тепла, а также от попадания на них брызг расплавленного металла и шлака

3) температурасы 100000С асатын (бақылауды әкімшілік жүзеге асырады) ыстық агломератты беруге;
4) тез жанатын (резеңке битумдық, синтетикалық) материалдардан жасалған көлік ленталарын қолдануға;
5) дымқыл түйіртпектерді қоймаға тасымалдауға;
6) металдандырылған тозаңның көліктің галереясында, түйіртпектерді елеу, ұсақтау, тиеу және түсіру орындарда жиналып қалуына.
5. Домна, болат балқытатын, электрмен болат балқытатын және ферроқорытпа өндірісінің объектілері (жалпы талаптар) (болған жағдайда)
77.
Домна, болат балқытатын пештерді, конвертерлерді, миксерлерді, шөміштерді және балқытылған металдарға арналған басқа сыйымдылықтарды футерлеудің жай-күйі мен ақаусыздығы тексеріледі.
78.
Кабельді туннельдерге, құю орнына тікелей жақын орналасқан май жертөлелеріне, сондай-ақ балқытылған металдарды тасымалдау орындарына кіретін жерлер балқытылған металдан биіктігі кемінде 300 миллиметр табалдырықтармен қорғалады.
79.
Электр механизмдердің, электр жабдықтардың және гидрожетектер қондырғыларының кабельдері металды, шлакты құю орындарында және температурасы жоғары аймақтарда механикалық зақымданулардан, сәулелі жылудан, сондай-ақ оларға балқытылған металл мен шлактың шашырап кетуінен қорғалады.

6. Объекты доменного производства (при наличии)
80
Обеспечение колошниковой площадки и площадок для исследовательских работ двумя выходами
81
Оборудование доменных печей приборами контроля температуры кожуха по всей высоте и площади печи
82
Недопущение складирования материалов и отходов производства у фундаментов доменных печей. Регулярная очистка фундаментов от мусора
83
Оборудование для контроля за прогаром воздушных фурм сигнализирующими устройствами. Недопущение работы на прогоревших фурменных приборах
7. Объекты сталеплавильного производства (при наличии)
84
Недопущение хранения любого вида оборудования и складирование материалов (в том числе горючих) в местах возможного попадания расплавленного металла и шлака
85
Недопущение размещения расходных баков с мазутом под печами, размещение баков на расстоянии не менее 5 метров от печей и надежное защита специальными теплозащитными экранами
86
Соединение расходных баков закрытыми спускными и переливными трубопроводами с аварийными емкостями для спуска мазута в случае пожара
87
Наличие на вводе мазутопровода в цех в доступном для обслуживания месте отключающей задвижки
88
Недопущение применения механизмов поворота конвертера с гидравлическим приводом
89
Недопущение работы конвертера при наличии утечки конвертерных газов в охладителе
90
Недопущение для зажигания газа при постановке па сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров использование легковоспламеняющихся жидкостей
91
Недопущение разливки стали на машине непрерывного литья заготовок на неисправном кристаллизаторе и при нарушении технологии разливки
92
Недопущение в местах хранения, подготовки и приготовления пожаровзрывоопасных материалов и смесей на их основе применение открытого огня
93
Недопущение совместного транспортирования и хранения алюмо-магниевого, алюмо-бариевого и алюминиевых порошков с селитрой, кислотами, щелочами и окислителями, а также горючими материалами
94
Недопущение размещения бункера с легковоспламеняющимися шихтовыми материалами под троллеями шихтовых кранов.
8. Объекты электросталеплавильного и ферросплавного производств (при наличии)
95
При эксплуатации печных трансформаторов для предупреждения пожаров в случае повышенного нагрева трансформаторов и ускоренного износа его изоляции:
1) соблюдение температурных и нагрузочных режимов, уровней напряжения;
2) содержание в исправном состоянии устройств охлаждения, регулирования напряжения, защиты масла
96
Обеспечение печных трансформаторов средствами пожаротушения и аварийными маслоприемниками, рассчитанными на полный объем масла в трансформаторе
97
Оборудование вакуумных камер индуктивных и вакуумнодуговых печей, а также плавильных камер электронно-лучевых печей взрывными предохранительными клапанами
98
Недопущение эксплуатации систем отвода пылегазовыделений от электросталеплавильных и рудовосстановительных печей, не оборудованной устройствами, исключающими загорания, взрывы газов и пыли
99
Оборудование бункеров, камер распыления жидкого алюминия затворами, исключающими попадание на конвейерную ленту горячего порошка в процессе распыления

6. Домна өндірісінің объектілері (болған жағдайда)
80.
Колошников алаңы мен зерттеу жұмыстарына арналған алаң екі шығу жолымен қамтамасыз етіледі.
81.
Домна пештері қаптаманың температурасын пештің барлық биіктігі мен алаңына бақылау аспаптарымен жабдықталады.
82.
Өндірістің материалдары мен қалдықтарын домна пештерінің іргетастарына жинауға жол берілмейді. Іргетастар жүйелі түрде қоқыстан тазаланады.
83.
Күйіп кетпеуін бақылау үшін ауа фурмалары дабылды қондырғылармен жабдықталады. Күйіп кеткен фурмалық аспаптарда жұмыс істеуге жол берілмейді.
7. Болат балқыту өндірісінің объектілері (болған жағдайда)
84.
Балқытылған металл және шлактың түсуі мүмкін орындарда жабдықтың кез келген түрін сақтауға және материалдарды (оның ішінде жанғыш) жинауға жол берілмейді.
85.
Мазуты бар шығыс бактарды пештердің астына қоюға жол берілмейді, бактар пештерден кемінде 5 метр қашықтықта орналасады және арнайы жылылықты өткізбейтін экрандармен қорғалады.
86.
Өрт болған жағдайда мазутты түсіру үшін шығыс бактар авариялық сыйымдылықтары бар жабық түсіру және құю құбырларымен біріктіріледі.
87.
Мазут өткізгішті цехқа енгізгенде қызмет көрсету үшін қолайлы орынға сөндіретін ысырма орнатылады.
88.
Гидравликалық жетегі бар конвертердің айналу механизмдерін қолдануға жол берілмейді.
89.
Салқындатқышта конвертерлік газдар шығып тұрған кезде конвертердің жұмыс істеуіне жол берілмейді.
90.
Құрғатуға болат балқытқыш пештерді, конвертерлерді, миксерлерді қойған кезде газды тұтату үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол берілмейді.
91.
Кристаллизаторы ақаулы дайын өнімдерді үздіксіз құю машинасында және құю технологиясы бұзылған кезде болатты құюға жол берілмейді.
92.
Өрт, жарылыс қаупі бар материалдар мен қоспаларды сақтау, дайындау және жасау орындарында олардың негізінде ашық отты қолдануға жол берілмейді.
93.
Алюминий-магний, алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрмен, қышқылдармен, сілтілермен және басқа тотықтырғыштармен, сондай-ақ жанғыш материалдармен бірге тасымалдауға және сақтауға жол берілмейді.
94.
Тез жанатын шихта материалдары бар бункерді шихта крандарының троллейінің астына орналастыруға жол берілмейді.
8. Электрмен болат балқытатын және ферроқорытпа өндірісінің объектілері (болған жағдайда)
95.
Пеш трансформаторларын пайдалану кезіне трансформаторлар артық қызып кеткен және оны оқшаулағыш тез тоған жағдайда өрттердің алдын алу үшін:
1) температуралық және салмақтық режим, кернеу деңгейі сақталады;
2) салқындату, кернеуді, майды қорғауды реттеу қондырғылары ақаусыз күйде ұсталады.
96.
Пеш трансформаторлары өрт сөндіру құралдарымен және трансформаторда майдың толық көлемділігіне есептелінген авариялық май қабылдағыштармен қамтамасыз етіледі.
97.
Индукциялы және доғалы вакуум пештер, сондай-ақ электронды-сәулелік пештердің қорытпа камералары жарылыстан сақтандыратын қақпақшалармен жабдықталады.
98.
Газ бен тозаңның тұтануын, жарылысын болдырмайтын қондырғылармен жабдықталмаған электр болат қорытпа және кенді қалпына келтіру пештерінен газ тозаңын бұру жүйелерін пайдалануға жол берілмейді.
99.
Сұйық алюминийді тозаңдату бункерлері, камералары озаңға айналдыру процесінде ыстық ұнтақтың конвейерлік лентаға түсуін болдырмайтын қақпақтармен жабдықталады.

100
Использование при работе с алюминиевым порошком инструмента и тары, изготовленных из цветных металлов, исключающих искрообразование, или из дерева
101
Недопущение во избежание окисления, самовозгорания и взрыва алюминиевого порошка, наличие влаги и сырости в местах его производства и хранения
102
Недопущение в помещениях для производства порошков и пудр из алюминия, магния и сплавов на их основе устройства подвалов, подпольных каналов и приямок
103
Недопущение совместного хранения и транспортирования алюмобариевого и алюминиевого порошков с селитрой, кислотами, щелочами и другими окислителями и горючими веществами
104
Хранение легковоспламеняющихся материалов или материалов, способствующих быстрому возгоранию (стружка магниевая и магниевые сплавы, селитра, бертолетова соль, термитная смесь) в специально отведенных местах плавильного корпуса металлотермических цехов в закрытой металлической таре (банках, бочках) в количестве, не превышающем двухсуточную потребность
105
Недопущение помола взрывоопасных ферросплавов без применения инертной газовой среды или инертных добавок. Применения в технологических процессах (помол, транспортирование) с использованием взрывоопасных порошков оборудования, исключающего возникновение взрыва в результате тепловых, искровых или механических воздействий
106
Оборудование бункеров для хранения самовозгорающихся материалов устройствами для контроля за температурой этих материалов, работа которых сблокирована с пуском средств пожаротушения
107
Недопущение использования для приготовления моношихты материалов, содержащих влагу, масло, эмульсии и другие органические вещества, а также титановую стружку
9. Объекты прокатного, трубопрокатного и метизного производств (при наличии)
108
Выполнение маслопроводов систем управления и централизованной смазки из негорючих материалов
109
Оборудование систем гидропривода устройством для автоматического перекрытия напорных задвижек при обрыве маслопровода
110
Недопущение при эксплуатации масляного хозяйства применения любого источника открытого огня, искрение в маслоподвалах и вблизи маслонаполненного оборудования
111
Содержание закрытыми маслоподвалов и кабельных тоннелей для предотвращения попадания в них с рабочих площадок окалины, искр и других источников воспламенения
112
Обеспечение, в случае возникновения пожара, автоматического отключения вентиляционных устройств тоннелей и маслоподвалов
113
Обеспечение на случай пожара ванны для расконсервации подшипниковых узлов, а также расходные баки для мазута аварийными емкостями для слива горючих жидкостей, которые располагаются вне здания цеха

100.
Алюминий ұнтағымен жұмыс істеу кезінде ұшқын тудырмайтын түсті металдардан немесе ағаштан жасалған құралдар мен ыдыстар қолданылады.
101.
Алюминий ұнтағының қышқылдануын, өздігінен жануын және жарылуын болдырмас үшін оны өндіру және сақтау орындарда ылғал мен дымқылдың болуына жол берілмейді.
102.
Алюминийден, магнийден және олардың негізіндегі қорытпалардан жасалған ұнтақтар мен опаларды өндіруге арналған үй-жайларда жертөлелерді, жертөле арналары мен ойықтарды орнатуға жол берілмейді.
103.
Алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын силитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және басқа тотықтырғыштар және жанғыш заттармен бірге сақтауға және тасымалдауға жол берілмейді.
104.
Тез тұтанатын материалдар немесе тез жануға бейім материалдар (магний жоңқасы және магний қорытпалары, селитра, бертолет тұзы, термит қоспасы) металл термиялық цехтердің балқыту корпустарында арнайы бөлінген орындарда екі тәуліктік қажеттілікте аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста (банкаларда, бочкаларда) сақталады.
105.
Инертті газ ортасын немесе инертті қоспаларды қолданбай жарылыс қаупі бар ферроқорытпаларды ұнтақтауға жол берілмейді. Жарылыс қаупі бар ұнтақтарды пайдаланатын технологиялық үдерістерде (ұнтақтау, тасымалдау) жылу, ұшқындау немесе механикалық әсер ету нәтижесінде жарылыстың пайда болуын болдырмайтын жабдық қолданылады.
106.
Өздігінен жанатын материалдарды сақтауға арналған бункерлер жұмысы өрт сөндіру құралдарын іске қосуымен одақтасқан, осы материалдардың температурасын бақылауға арналған қондырғылармен жабдықталады.
107.
Моношихтаны дайындау үшін дымқыл, май, эмульсия және басқа органикалық заттарды ұстайтын материалдарды, сондай-ақ титан жоңқаларын пайдалануға жол берілмейді.
9. Жұқарту, құбыр жұқарту және метиздеу өндірісінің объектілері (болған жағдайда)
108.
Басқару және орталықтан майлау жүйелерінің май құбырлары жанбайтын материалдардан жасалады.
109.
Гидрожетектің жүйелері май құбыры үзілген кезде қысым ысырмаларын автоматты жауып тастауға арналған қондырғымен жабдықталады.
110.
Май шаруашылығын пайдалану кезінде ашық оттың кез келген көзін пайдалануға, май жертөлелерінде және жақын маңда май толтырылған жабдықты ұшқындауға жол берілмейді.
111.
Май жертөлелері мен кабельді туннельдер оларға жұмыс алаңдарынан қабыршақтар, ұшқындар және тұтанудың басқа көздерінің түсуін болдырмау үшін жауып ұсталады.
112.
Туннельдер мен май жертөлелерінің желдететін қондырғыларының өрт болған жағдайда автоматты сөнуі қамтамасыз етіледі.
113.
Ішпек тораптарын қайта іске қосуға арналған ванналар, сондай-ақ мазутты жұмсауға арналған бактар өрт болған жағдайда жанғыш сұйықтықтарды құюға арналған, цех ғимаратынан тысқары орналасатын авариялық ыдыстармен қамтамасыз етіледі.

114
Содержание в исправном состоянии технологической автоматики, предупреждающей создание взрывоопасных концентраций на участках с применением защитных взрывоопасных газов
115
Недопущение работы установок термической обработки в защитном газе при падении давления защитной среды
116
Применение в травильных отделениях на участках выделения водорода электрического оборудования и вентиляционных систем во взрывозащищенном исполнении в соответствии с Правилами устройства электроустановок
117
Недопущение при термической обработке металла (непрерывный отжиг ленты) использования ванны с расплавленным натрием без защитного газа. Недопущение попадания воды или влажных материалов в ванну с натрием
118
Недопущение при термической обработке труб из титановых сплавов возможности контакта с железной окалиной. Недопущение применения селитровых ванн в производстве таких труб
119
Недопущение хранения на рабочих местах опилок, стружек и других отходов титана и его сплавов. Хранение контейнеров с надписью «Отходы титана» в специально отведенном сухом помещении с постоянно действующей вентиляцией. Недопущение хранения в этом помещении горючих жидкостей, химикатов и других горючих материалов
120
Недопущение нагрева метизных изделий с покрытиями до температур, превышающих температуру самовоспламенения антикоррозийного покрытия
10 Объекты огнеупорного производства (при наличии)
121
Недопущение применения для разогрева смеси и растворения парафина, стеарина в керосине открытого огня, открытых электрических спиралей или других поверхностей с температурой свыше 100оС
122
Недопущение производства работ на участках приготовления и применения керосино-стеариновой смеси без наличия огнетушителей
123
Недопущение разлива керосино-стеариновой смеси и осуществление сбора отходов керосино-стеариновой смеси на рабочих местах при допрессовке изделий
124
Недопущение применения горючих (взрывоопасных) газов в качестве топлива и восстановительной среды.
11. Цехи, участки, установки для окраски, промывки, обезжиривания и мойки (при наличии)
125
Выполнение мойки деталей, а также окраски, лакировки с применением покрытий на нитрооснове, бензине и других легковоспламеняющихся жидкостей в отдельных помещениях или на обособленных производственных участках, обеспеченных эффективными средствами пожаротушения и указателями путей эвакуации
126
Обеспечение краскозаготовительных отделений окрасочных цехов (участков) самостоятельным выходом наружу

114.
Қорғаныс жарылыс қаупі бар газдарды қолданатын учаскелерде жарылыс қаупі бар құрылымдардың құрылуын ескертетін технологиялық автоматика ақаусыз күйде ұсталады.
115.
Қоршаған ортаның қысымы түскен кезде қорғалайтын газдағы термиялық өңдеу қондырғыларының жұмыс істеуіне жол берілмейді.
116.
Өрнектеу бөлімшелеріндегі сутегі бөлетін учаскелерде электр жабдығы мен желдету жүйелері электр қондырғыларды орнату ережелеріне сәйкес жарылыстан қорғалған болып жасалады.
117.
Металды термиялық өңдеу (лентаны үздіксіз күйдіру) кезінде қорғайтын газы жоқ ерітілген натрийі бар ваннаны пайдалануға жол берілмейді. Судың немесе дымқыл материалдардың натрийі бар ваннаға тиіп кетуіне жол берілмейді.
118.
Титан қорытпаларынан жасалған құбырларды термиялық өңдеу кезінде темір қабыршақтармен байланысқа түсу мүмкіндігін болдырмауы қажет. Осындай құбырларды жасау кезінде селитра ванналарын қолдануға жол берілмейді.
119.
Жұмыс орындарында титан және оның қоспаларының үгінділерін, жаңқаларын және басқа қалдықтарын сақтауға жол берілмейді. «Титан қалдықтары» деген жазуы бар контейнерлер желдеткіші үздіксіз қолданыстағы арнайы оқшауланған құрғақ үй-жайда сақталады. Осы үй-жайда жанғыш сұйықтықтарды, химикаттарды және басқа материалдарды сақтауға жол берілмейді.
120.
Жабыны бар метиз бұйымдарды коррозияға қарсы жабынның өздігінен тұтанатын температурадан асатындай температураға дейін қыздыруға жол берілмейді.
10. Отқа төзімді өндіріс объектілері (болған жағдайда)
121.
Қоспаны қыздыру және керосинде парафинді, стеаринді еріту үшін ашық отты, ашық электр спиральдерін немесе басқа температурасы 1000С жоғары үстіңгі қабаттарды қолдануға жол берілмейді.
122.
Керосин-стеоринді қоспаларды дайындау және қолдану учаскелерінде өртсөндіргіштер болмағанда жұмыс істеуге жол берілмейді.
123.
Керосин-стеоринді қоспалардың төгілуіне жол бермеу және бұйымдарды қосымша жаншу кезінде жұмыс орындарында керосин-стеоринді қоспалар қалдықтарының жиналып қалуына жол берілмейді.
124.
Жанғыш (жарылыс қауіпті) газдарды отын және қалпына келтіру ортасы ретінде қолдануға жол берілмейді.
11. Бояуға, шаюға, майсыздандыруға және жууға арналған цехтар, учаскелер, қондырғылар
125.
Бөлшектерді жуу, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және басқа тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, лактау бөлек үй-жайларда жүргізіледі және өрт сөндірудің тиісті құралдарымен және эвакуациялау жолдары көрсеткіштерімен жабдықталған оңаша өндірістік учаскелерде жүргізіледі.
126.
Бояу цехтерінің (учаскелерінің) бояу дайындайтын бөлімшелері бөлек сыртқа шығу жолымен қамтамасыз етіледі.

127
Выполнение полов в помещениях, где производятся лакокраскоприготовительные, окрасочные и бензомоечные работы, из негорючих материалов, не образующих искр при ударе
128
Облицовка внутренних поверхностей стен помещений на высоте не менее двух метров негорючим, легко очищающимся от загрязнений материалом
129
Выполнение открывания всех дверей цеха, участка, установок открывающимися наружу или в сторону ближайших выходов из здания
130
Производство окрасочных работ, промывки деталей только при действующей приточной и вытяжной вентиляции с местными отсосами от красочных шкафов, ванн, камер и кабин. Блокировка работы установок, а также систем подачи на операцию окраски, промывки, лакировки, мойки и обезжириванию с применением покрытий на нитрооснове, бензине и легковоспламеняющимися жидкостями с системой вентиляции
131
Недопущение эксплуатации вытяжной вентиляции окрасочных шкафов, камер и кабин без водяных оросителей (гидрофильтров) или других эффективных устройств для улавливания частиц горючих красок и лаков
132
Недопущение устройства под полом приточных и вытяжных вентиляционных каналов за исключением каналов для установок бескамерной окраски на решетках в полу с обязательной очисткой отсасываемого воздуха в гидрофильтрах, расположенных на входе в канал.
Заполнение приямка под решеткой слоем воды высотой не менее 0,5 метров с автоматическим поддержанием постоянного уровня
133
Применение оборудования окрасочных и краскозаготовительных отделений (окрасочные и сушильные камеры) из негорючих материалов. Выполнение электрооборудования на участках с применением легковоспламеняющихся жидкостей для окраски, лакировки, эмалирования изделий, мойки, обезжиривания во взрывозащищенном исполнении в соответствии с Правилами устройства электроустановок
134
Недопущение применения огня для выжигания отложений краски в кабинах и воздуховодах
135
Недопущение применения лакокрасочных материалов, растворителей, моющих и обезжиривающих жидкостей с неустановленными показателями пожарной опасности
136
Применение для мойки и обезжиривания изделий и деталей негорючих составов, паст, растворителей и безопасные в пожарном отношении технические моющие средства
137
Хранение каустической соды, селитры, присадок в специально оборудованном помещении
138
Обеспечение мест хранения кислот готовыми растворами мела, извести или соды для немедленной нейтрализации случайно пролитых кислот
139
Недопущение в окрасочных цехах, краскозаготовительных отделениях, на складах лакокрасочных материалов, в местах мойки и обезжиривания деталей с применением легковоспламеняющихся и горючих жидкостей производства работ, связанных с применением открытого огня и искрообразованием (электросварка, заточка), а также применения инструментов, изготовленных из искрообразующих материалов

127.
Лак-бояу дайындау, бояу және бензинмен жуу жұмыстары жүргізілетін үй-жайлардың едендері соққан кезінде ұшқын шығармайтын, жанбайтын материалдардан жасалады.
128.
Кемінде екі метр биіктіктегі үй-жайлар қабырғаларының ішкі қабаты ластанудан оңай тазаланатын, жанбайтын материалмен өңделеді.
129.
Цехтердің, учаскелердің, қондырғылардың барлық есіктері сыртқа немесе ғимараттан жақын шығатын жаққа ашылады.
130.
Бояу жұмыстары, бөлшектерді шаю бояйтын шкафтар, ванналар, камералар мен кабиналардан жергілікті сорып алатыны бар қолданыстағы ағынды және сорғыш желдеткіштері болған кезде ғана жүргізілуі қажет. Қондырғылардың жұмысы, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және басқа тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, шаю, лактау, жуу және майсыздандыру операциясына беру жүйесі желдету жүйесімен бұғатталады.
131.
Бояу шкафтарын, камераларын және кабиналарының сорғыш желдеткішін сумен суландырғыштарсыз (гидро сүзгілер) немесе жанғыш бояулар мен лактардың бөлшектерін ұстап алуға арналған басқа тиімді қондырғыларсыз пайдалануға рұқсат етілмейді.
132.
Каналға кіретін жерде орналасқан су сүзгілеріндегі сорылған ауаны міндетті тазалаумен едендегі торларда камерасыз бояу қондырғыларына арналған каналдарынан басқа, ағынды және сорғыш желдету каналдарының еден астына орнатуға жол бермеу. Тор астындағы ойық тұрақты деңгейді автоматты түрде ұстай отырып, биіктігі кемінде 0,5 метр су қабатымен толтырылады.
133.
Бояудың және бояу дайындайтын бөлімшелердің (бояу және кептіру камералары) жабдықтары жанбайтын материалдардан жасалады. Тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып, бұйымдарды бояу, лактау, эмальдау, жуу, майсыздандыруға арналған учаскелердегі электр жабдығы Электр қондырғыларын орнату ережелеріне сәйкес жарылыстан қорғалған болып жасалады.
134.
Отты кабиналар мен ауа арналарындағы бояулардың шөгінділерін күйдіру үшін қолдануға жол берілмейді.
135.
Өрт қауіптілігінің көрсеткіштері анықталмаған лактау-бояу материалдарын, еріткіштерді, жуатын және майсыздандыратын сұйықтықтарды қолдануға жол берілмейді.
136.
Бұйымдар мен бөлшектер жуу және майсыздандыру үшін жанбайтын құрамдар, пасталар, еріткіштер және басқа өрт тұрғысынан қауіпсіз техникалық жуу құралдары қолданылады
137.
Каустикалық соданы, селитраны, саптамаларды сақтау арнайы жабдықталған үй-жайда қарастырылады.
138
Қышқылдарды сақтау орындарында абайсызда төгіліп кеткен қышқылдарды бейтараптандыру үшін бордың, әктің немесе соданың дайын ерітінділер қарастырылады.
139.
Бояу цехтерінде, бояу дайындайтын бөлімдерде, лактау-бояу материалдарының қоймаларында, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдана отырып, бөлшектерді жуу және майсыздандыру орындарында ашық отты қолданумен және ұшқын шығарумен (электрлік дәнекерлеу, ұшын шығару) байланысты жұмыстарды жүргізуге, сондай-ақ ұшқын шығаратын материалдардан жасалған құралды пайдалануға жол берілмейді.

140
Производство работ по составлению и разбавлению всех видов лаков и красок в специально выделенном изолированном помещении, удовлетворяющем всем противопожарным требованиям, или на открытой площадке
141
Оборудование электроокрасочной камеры при электроокраске изделий нитроцеллюлозными, полиэфирными и перхлорвиниловыми эмалями не искрообразующими устройствами
142
Немедленная уборка пролитых на пол лакокрасочных материалов и растворителей. Недопущение мытья полов, стен и оборудования горючими растворителями
143
Организация проведения сушки окрашенных изделий, которые по технологическим условиям или вследствие больших габаритов изделий нельзя выполнить в вытяжных камерах или шкафах, на участке, оборудованном вентиляцией и средствами автоматического пожаротушения
144
Хранение тары из-под лакокрасочных материалов плотно закрытыми и на специальных площадках, расположенных на расстоянии не менее 20 метров от зданий и сооружений.
145
Оборудование стеллажей для укладки труб и других изделий после промасливания устройствами для стока и отвода масла с последующей его откачкой
12. Вентиляционные установки
146
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
147
Наличие в конструкции вытяжных устройств (шкафов, окрасочных, сушильных камер), аппаратов и трубопроводов предотвращающие накопление пожароопасных отложений и обеспечение возможности их очистки пожаробезопасными способами. Проведение работ по очистке согласно технологическим регламентам и фиксирование в журнале
148
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
149
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
150
Исправное состояние систем вентиляции
151
Очистка вентиляционных камер, фильтров, воздуховодов, элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, вставки, термочувствительные элементы) от горючих пылей и отходов производства
152
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации

140.
Лак және бояу шығару материалдары жұмыс орындарына дайын күйінде жетуі тиіс. Лактар мен бояулардың барлық түрлерін құрастыру және сұйылту барлық өртке қарсы талаптарды қанағаттандыратын арнайы бөлінген оңаша үй-жайда немесе ашық алаңда жүргізіледі.
141.
Бұйымдарды нитро целлюлозды, полиэфирлі және перхлорвинилді эмальдармен электрлік бояу кезінде электрлік бояу камерасын ұшқын шығармайтын қондырғылармен жабдықталады.
142.
Еденге төгілген лак және бояу шығару материалдары мен еріткіштер дереу тазаланады. Едендерді, қабырғалар мен жабдықтарды жанғыш еріткіштермен жууға жол берілмейді.
143.
Технологиялық жағдайлары бойынша және үлкен габаритті болғандықтан боялған бұйымдарды кептіруді сорғыш камераларда немесе шкафтарда орындауға болмайды, ол желдеткішпен және автоматты өрт сөндіру құралдарымен жабдықталған учаскеде ұйымдастырылады.
144.
Лак және бояу шығару материалдарының ыдысы тығыз жабылады және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта орналасқан арнайы алаңдарда сақталады.
145.
Май жағылғаннан кейін құбырлар мен басқа бұйымдарды жинауға арналған сөрелер соңынан оны айдап ала отырып, ағызып және бұрып жіберуге арналған қондырғылармен жабдықталады.
12. Желдету қондырғылары
146.
Әр түрлі қолданыстағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының құрастырылымдары отқа төзімді болуға және жанбайтын материалдардан орындалуға тиіс.
147.
Сорғыш құрылғылардың (шкафтар, сырлау, кептіру камералар), аппараттар мен құбыр өткізгіштерінің құрылымы өрт қауіпті шөгінділердің жиналуын болдырмайды және оларды өрт қауіпсіз әдістермен тазарту мүмкіндігін қамтамасыз етіледі. Тазарту жұмыстары технологиялық регламенттерге сәйкес жүргізіледі және журналда белгіленеді.
148.
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықталуға тиіс.
149.
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерінің отқа төзімді арналарымен және тіреулер құрастырылымдарымен (аспалар) қиысатын тораптарының осы арналар үшін қажетті шектерден кем болмайтын отқа төзімділік шегі болуы керек.
150.
Жылыту және желдету жүйелері дұрыс жұмыстық күйінде болуға тиіс.
151.
Ысырма жетегінің сезгіш элементтері (тез балқитын құлыптар, тез жанатын ендірмелер, термосезгіш элементтер) жанғыш тозаңмен ластанудан уақытылы тазартылады.
152.
Ауа өткізгіштердегі от жалынын бөгейтін құрылғылар (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндіру құрылғылары бар желдеткіш жүйелерінің бұғаттау құрылғылары, өрт кезінде желдеткішті автоматты түрде өшіретін құрылғылар техникалық құжаттамада белгіленген мерзімдерде тексеріледі және жарамды күйде ұсталады

153
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
13. Эксплуатация электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
154
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
155
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
156
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
157
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
158
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
159
Использование неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
160
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
161
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
162
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
163
Недопущение прокладывания бронированных кабелей внутри помещений без снятия горючего джутового покрова
164
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)

153.
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен материалдарды сақтауға жол бермеу және оларды жабық ұстау
13. Электр желілерін, электрқондырғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалану
154.
Электр желілерін, электр құрылғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалану дайындаушы - кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлінген немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кәбілдерін пайдалануға тыйым салынады.
155.
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға тыйым салынады.
156.
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс- өрт қауіпті және өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға тыйым салынады.
157.
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға тыйым салынады;
158.
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) тыйым салынады;
159.
Электр сымдары мен кабельдердің жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға тыйым салынады.
160.
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға тыйым салынады.
161.
Егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануға тыйым салынады;
162.
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға тыйым салынады;
163.
Үй-жай ішіне ыстық кендір қабығын алмай, сауытпен қапталған кебельдерді төсеуге тыйым салынады.
164.
Барлық ток өткізгіш бөліктер, бөлу құрылғылары, аппараттар мен өлшеуіш аспаптар, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандырғыш құрылғылары, ажыратқыштар және барлық іске қосатын аппараттар мен аспаптар тек жанбайтын негізде (мрамор, текстолит, гетинакс) құрастырылады.

165
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
166
Выполнение соединения и ответвления проводов и кабелей, за исключением проводов, проложенных на изолирующих опорах, в соединительных и ответвительных коробках, в изоляционных корпусах соединительных и ответвительных сжимов, в специальных нишах строительных конструкций, внутри корпусов электроустановочных изделий, аппаратов и машин.
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках

165.
Өткізгіштер мен кәбілдердің сымдарын жалғау, түйіндеу және тармақтау өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, пісіру және арнайы қысқыштардың көмегімен жүргізіледі.
166.
Оқшаулағыш тіреуіштерінде төселген өткізгіштерден басқа өткізгіштер мен кабельдердің қосулары және тармақталуы қосу және тармақтау қораптарында, қосу және тармақтандыру қысымдарының оқшауланған сырттарында, құрылыс конструкцияларының арнайы текшелерінде, электр орнату бұйымдарының, аппараттардың және машиналардың тұрқыларының іштерінде орындалады. Қосу және тармақтағыш қораптары қорғайтын қақпақтармен қамтамасыз етіледі.

167
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
168
Проведение замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты должен не реже одного раза в год и оформления соответствующим актом
169
Наличие защитного заземления всех металлических конструкций технологических аппаратов, резервуаров, газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и других устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы, для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества

167.
Ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар жобада қарастырылған найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғылармен жабдықталуы керек.
168.
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлік кедергісін өлшеу жылына бір реттен кем болмай өткізілуге және тиісті актімен ресімделуге тиіс.
169.
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетін ғимараттардың ішінде және ашық кеңістікте орналасқан технологиялық аппараттардың барлық металл құрастырылымдарын, сұйық қоймаларды, газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдерін өткізгіштерді және басқа құрылғыларды қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшін қорғанышты жерге қосуы болуы керек.

170
Недопущение использования технологических трубопроводов зданий и сооружений в качестве заземляющих (зануляющих) проводников
171
Соединения между собой металлических эстакад и проложенных по ним металлических трубопроводов в начале и в конце эстакады, а также не реже, чем через 300 м по их длине и с устройствами защитного заземления
172
Выполнение соединения токоотводов между собой, с заземляющими устройствами и технологическими аппаратами посредством сварки. При использовании в отдельных случаях соединений на болтах, наличие защиты контактной поверхности заземляющих устройств до металлического блеска

170.
Ғимараттар мен құрылымдардың технологиялық құбыр желілерін жерге қосатын (нөлдеу) өткізгіштер ретінде пайдалануға тыйым салынады.
171.
Металл эстакадалар және соларға салынған металл құбыр желілері эстакаданың басында және соңында, сондай-ақ олардың ұзындығы бойынша 300 м сайын өзара және қорғанышты жерге қосу құрылғыларымен жалғануы керек.
172.
Ток бұрғыштарды өзара, жерге қосатын құрылғылармен және технологиялық аппараттармен қосу пісіру көмегімен орындалуға тиіс. Кейбір жағдайларда, оларды бұрандамалармен қосуға рұқсат етіледі, мұндайда жерге қосушы құрылғылардың түйісу беті металл жылтырақтардан тазартылған және қорғасынмен қапталған қалайы қорытпасы болуы керек.

14. Эксплуатация систем отопления
173
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):
1) недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах);
2) недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения;
3) очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
- одного раза в три месяца - для отопительных печей;
- одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия;
4) недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей;
5) недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
6) недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей;
7) наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи;
8) наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и установленных нормами противопожарных разделок (отступок) от горючих материалов;
174
При использовании теплогенерирующих аппаратов на твердом топливе (при наличии)
1) наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи;
2) недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой;
5) недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне в специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений;
175
При использовании теплогенерирующих аппаратов на жидком топливе (при наличии)
1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;

14. Жылыту жүйесін пайдалану
173.
Жылу шығаратын аппараттарын пайдалану кезінде (отын түріне қарамастан болған жағдайда):
1) жылу шығаратын аппараттарын пайдалану шарттарының бұзушылығын, оларды осы мақсатқа бейімделмеген жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу;
2) қандай да бір ақаулары мен зақымдары бар жылу шығаратын аппараттарды пайдалануға жол бермеу;
3) Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтері тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ көлемінде:
- үш айда бір реттен кем болмай - жылыту пештері үшін;
- екі айда бір реттен кем болмай - үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін тазартылуы;
4) пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда қарастырылмаған жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу;
5) жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем болатын арақашықтықта кептіруге жол бермеу;
6) жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 м болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 м кем болатын арақашықтықта орналастыруға жол бермеу;
7) түтін каналының құрылымында оларды ыстан уақ-уақ тазарту үшін технологиялық тесіктердің болуы;
8) жылу шығаратын аппараттарда жөнделген есіктер мен нормалармен орнатылған жанғыш материалдардан өртке қарсы бөліктердің (аралықтардың) болуы;
174.
Қатты отынмен жұмыс істейтін шылу шығаратын апараттарды пайдалану кезінде (болған жағдайда):
1) қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еден пеш жанындағы оның ұзындығында орналасқан тесіктерсіз 0,5 х 0,7 м кем болмайтын өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалған болуы;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға жол бермеу;
3) қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу;
4) пештің оттығынан алып шыққаннан кейінгі қыздырылған және бықсыған материалдар болатын күл және қож өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, олар үшін арнайы қашықтатылған жерге әкетіліп, су құйатын орындардың болуы;
5) отын (өздігінен лапылдап жанатын көмір) осы үшін арнайы бейімделген үй-жайларда немесе жанатын құрылыстардан 8 м жақын болмай орналасқан, арнайы бөлінген алаңдарда сақтауға жол бермеу
175.
Сұйық отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттарды пайдалану кезінде (болған жағдайда):
1) сұйық отынмен жұмыс істейтін аппаратты, апаттық төгілу кезінде отын бағындағы барлық отынды сидыратын металл табанға орналастыру;

2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам;
176
При эксплуатации электрокалориферов:
1) применение электрокалориферов только заводского изготовления, с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой;
2) недопущение отключение сигнализации или блокировки электрокалорифера;
3) недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него;
4) недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором

2) сұйық отынды тек металл герметикалық отын өткізгіштер арқылы беру.
176.
Электр калориферлерін қолдану кезінде:
1) зауытта жасалған ғана, желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын дабыл қағуы мен шектенуін, сондай-ақ электрлік және жылу қорғанысымен қарастырылған, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерімен қолдану;
2) электр калориферінің дабыл қағуы мен шектенуінің сөніп қалуына жол бермеу;
3) электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқадай жанғыш материалдарды кептіруге жол бермеу;
4) электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануға жол бермеу

177
При эксплуатации временных металлических печей:
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м.;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы

177.
Уақытша металл пештерді пайдалану кезінде
1) металл пештердің аяқтарының биіктігі 2,2 м. кем емес;
2) металл аяқтарын мына ара қашықтан кем емес жерде орнату:
ағаш құрылымдардан, жиһаз, тауар, стеллаждар, сөрелерден және басқа жабдықтардан - 1 м;
0,7 м – жанудан қорғалған құрылымдардан;
1,25 м – от жағу ойықтарынан ағаш құрылымдар мен басқа жабдықтарға дейін.
3) металл түтін құбырын терезе арқылы бөлген кезде, аралықтың орнына онда түтін құбырының өлшемінен үш диаметрден кем емес шатыр темірінің болуы

15. Эксплуатация систем промышленной канализации
178
Оборудование канализационной сети, в технологических процессах которых обращаются легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие пары и газы, гидравлическими затворами. Обеспечение слоя жидкости в каждом гидравлическом затворе высотой не менее 0,25 м.
179
Содержание в исправном состоянии гидравлических затворов (сифонов), исключающих распространение пламени по трубопроводам ливневой, производственной и объединенной систем канализации зданий и сооружений, в которых применяются легковоспламеняющиеся и горючие жидкости.
Недопущение эксплуатация канализационных систем с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами
180
Содержание на всем протяжении производственной и объединенной системы канализации предприятий, в технологических процессах которых обращаются легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие пары и газы закрытой.
Содержание смотровых колодцев с постоянно закрытым крышками и засыпанным песком слоем 0,1 м.
181
Недопущение превышение 40 оС температуры производственных сточных вод при сбросе в производственную и объединенную системы канализации предприятий, на территории которых расположены здания, сооружения и (или) наружные технологические установки категорий А н, Б н и В н по взрывопожарной и пожарной опасности.
Недопущение слива легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в системы канализации (в том числе при авариях)
16. Эксплуатация газового оборудования
182
Размещение и эксплуатация газобаллонных установок в соответствии с требованиями нормативных документов по безопасности в газовом хозяйстве.
183
Оборудование трубопроводов, подводящих газ к бытовым и промышленным приборам для его сжигания, на вводимых в эксплуатацию после завершения строительства, капитального ремонта, реконструкции и (или) технического перевооружения объектах, термочувствительными запорными устройствами (клапанами), автоматически перекрывающими газопровод при достижении температуры среды 100 оС в помещении при пожаре. Установка в помещении указанных устройств (клапанов) на максимально возможной высоте, непосредственно перед отключающим устройством, газовым счетчиком и другой трубопроводной арматурой на газопроводе
184
Недопущение установки термочувствительных запорных устройств (клапанов):
1) в зданиях V степени огнестойкости, а также в зданиях, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, размещенным за пределами здания и перекрывающим газопровод при срабатывании газового анализатора или автоматической пожарной сигнализации;

15. Өнеркәсіптік кәріз жүйелерін пайдалану
178.
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың технологиялық процесінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш булар мен газдар айналатын кәріз желісі гидравликалық ысырмалармен қамтамасыз етілген болуы қажет. Әрбір гидравликалық ысырмадағы сұйықтық қабаты 0,25 м кем болмайтын биіктікте болуы керек.
179.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар қолданылатын ғимараттар мен имараттардың жаңбыр ағатын құбыр желілері, өндірістік және біріктірілген кәріздік жүйелер бойымен ұшқын таралуын болдырмайтын гидравликалық ысырмалар (сифондар) үнемі ақаусыз күйінде болуға тиіс. Ақауы және дұрыс орындалмаған гидравликалық ысырмалары болатын кәріздік жүйелерді пайдалануға тыйым салынады.
180.
Технологиялық процестерінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш булар мен газдар айналатын кәсіпорындардың өндірістік және біріктірілген кәріздік жүйелері ұзына бойына жабық болуы керек. Кәріздердің байқау құдықтары үнемі қақпақтармен жабылған және 0,1 м қабат құм төгілген болуы қажет.
181.
Аумағында ғимараттар, құрылымдар және (немесе) Ан, Бн және Вн санатты сыртқы технологиялық қондырғылар орналастырылған кәсіпорындардың өндірістік және біріктірілген кәріздік жүйелері жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша 40 0С аспауға тиіс. Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды кәріз жүйелеріне ағызуға тыйым салынады (оның ішінде апат кездерінде).
16. Газ жабдықтарын пайдалану
182.
Газ баллон қондырғыларын газ шаруашылығындағы қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес орналастыру және пайдалану.
183.
Объектілерде құрылыс, күрделі жөндеу, қайта жаңарту және (немесе) техникалық қайта жабдықтау аяқталғаннан кейін, пайдалануға енгізілетін тұрмыстық және өнеркәсіптік аспаптарға оны жағу үшін газ келтіретін құбыр желілері өрт кезінде үй-жайда 1000С орта температурасына жеткен кезде, газ құбырын автоматты түрде жабатын жылу сезгіш ілгекті құрылғылармен (клапандармен) жабдықталуы қажет. Аталған құрылғылар (клапандар) газ құбырындағы сөндіру құрылғыларының, газ есептегіштің және басқа құбыр желісінің арқауы алдында тікелей үй-жайда барынша ықтимал биіктікте орнатылуға тиіс.
184.
Жылу сезгіш ілгекті құрылғыларды (клапандарды):
1) отқа төзімділік деңгейі V ғимараттарда, сондай-ақ ғимараттың шетінде орналасқан газ құбырлары электр магнитті және газ талдағыш немесе автоматты өрт сигнал бергіші іске қосылған кезде, газ құбырын жабатын клапанмен жабдықталған ғимараттарда;

2) в зданиях опасных производственных объектов, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, а помещения с установками для сжигания газа защищены автоматическими установками пожаротушения
185
При эксплуатации аммиачных холодильных установок, расположенных в зданиях или сооружениях, соблюдение требований «Правил устройства и безопасной эксплуатации аммиачных холодильных установок»
186
Обеспечение в помещениях машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок исправного состояния блокировки газоанализаторов паров хладагента с устройствами автоматического включения приточно-вытяжной вентиляции и выключения компрессоров холодильной установки и проверки не менее двух раз в год на работоспособность с оформлением соответствующего акта или записью в специальном журнале
187
Хранение баллонов с аммиаком для холодильных установок в специальных складских помещениях здания или сооружения.
Недопущение:
1) хранения баллонов с аммиаком в машинных отделениях холодильных установок;
2) прокладки трубопроводов с аммиаком по путям эвакуации, в шахтах лифтов и подъемников, а также через помещения категорий А, Б и В1-В4 по взрывопожарной и пожарной опасности
188
Соответствие устройств для защиты помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок от разрушения при взрыве (в том числе легко сбрасываемые конструкции, вышибные панели, специальное остекление, открывающиеся фрамуги оконных блоков), проектно-сметной документации и постоянное содержание в исправном состоянии. Недопущение использования помещений охлаждаемых камер и холодильных агрегатов не по прямому назначению.
189
Размещение баллонов с аммиаком на расстоянии не менее 5 м от работающих отопительных приборов. Недопущение подогрева баллонов с аммиаком для ускорения наполнения системы
190
Недопущение устройства в противопожарных поясах холодильных камер отверстий, пропуска труб, установки крепления, а также облицовки их горючими материалами
191
Недопущение размещения холодильных агрегатов в тамбурах охлаждаемых камер. Размещение холодильных установок с рассольным охлаждением камер только в машинном отделении, в котором имеется выход наружу или через коридор, отделенный от других помещений дверями
192
Недопущение в процессе эксплуатации и ремонта замены предусмотренной проектом негорючей теплоизоляции холодильных камер на горючую

2) газ құбырлары электрмагниттік клапанмен жабдықталған, ал газ жағуға арналған қондырғылары болатын үй-жайлары автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен қорғалған қауіпті өндірістік объектілер ғимараттарында орнатуға тиым салынады.
185.
Ғимараттар мен құрылымдарда орналасқан аммиакты тоңазыту қондырғыларын пайдалану кезінде, «Аммиакты салқындату қондырғыларын орнату және қауіпсіз пайдалану ережелерінің» талаптары сақтау.
186.
Аммиакты салқындату құрылғыларының машина және аппараттар бөлімінің үй-жайларында газ талдағыштарды сорып-тартатын желдетуді автоматты қосатын және салқындату қондырғыларының сығымдағыштарын автоматты сөндіретін құрылғылары болатын салқындатқыш агент буларымен бұғаттау үнемі ақаусыз күйінде болуға және тиісті актімен немесе арнайы журналдағы жазбамен ресімделіп, жұмыс қабілеттілігі тексерілуге тиіс.
187.
Салқындату қондырғыларына арналған аммиак толтырылған баллондар ғимараттың немесе құрылымның арнайы қоймалық үй-жайларында сақталуы қажет.
Тыйым салынады:
1) аммиак толтырылған баллондарды салқындату қондырғыларының машина бөлімдерінде сақтауға тыйым салынады;
2) аммиак болатын құбыр желілерін эвакуация жолдары бойынша, лифтілер мен көтергіштер шахталарында, сондай-ақ жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1-В4 санатты үй-жайлар арқылы төсеуге.
188.
Аммиакты салқындату қондырғыларының машина және аппараттар бөлімдерінің үй-жайларын жарылыс кезінде (оның ішінде оңай тасталатын құрастырылымдар, сындырылған панельдер, арнайы шынылау, терезе блоктарының ашылатын фрамугалары) қираудан қорғауға арналған құрылғылар жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес болуға және ақаусыз күйінде ұсталуға тиіс. Салқындату камераларының және салқындатқыш агрегаттардың үй-жайларын тікелей тағайындалымынсыз пайдалануға тыйым салынады.
189.
Аммиак толтырылған баллондар жұмыс істейтін жылыту аспаптарынан 5 м кем болмайтын арақашықтықта орналастырылуға тиіс. Аммиак толтырылған баллондарды жүйені толтыруды тездету үшін қыздыруға тыйым салынады.
190.
Мұздатқыш камераларының өртке қарсы белдіктерінде тесіктер салуға, түтіктер өткізуге, бекітулер орнатуға, сондай-ақ оларды жанғыш материалдармен қаптауға тыйым салынады.
191.
Мұздатқыш агрегаттарды салқындату камераларының тамбурларында орналастыруға тыйым салынады. Салқындатқыш қондырғыларды камераларын тұздықпен салқындатып орналастыруға басқа үй-жайлардан сыртқа шығатын немесе дәліз арқылы есіктермен бөлінген шығу болатын машина бөлімінде ғана рұқсат етіледі.
192.
Пайдалану және жөндеу процесінде жобада қарастырылған салқындату камераларының жанбайтын жылу оқшаулауын жанатын жылу оқшаулауына ауыстыру жүргізуге тыйым салынады.

193
Отделение вентиляционных систем машинного и аппаратного отделений от вентиляционных систем других помещений
194
Содержание в исправном состоянии аварийного освещения аппаратного и машинного отделений
195
Содержание в технически исправном состоянии взрывозащищенного электрооборудования в машинных и аппаратных отделениях аммиачных холодильных установок
196
Недопущение в процессе эксплуатации помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок замены легкосбрасываемых элементов (панели, окна, двери) на другие типы конструкций
197
Недопущение ремонта оборудования, находящегося под давлением, набивки и подтягивания сальников на работающих компрессорах и насосах, уплотнение фланцев на аппаратах и трубопроводах без снижения (стравливания) давления в системе
198
Осуществление хранения смазочных материалов в помещениях компрессорных только в закрывающейся металлической таре в количестве, не превышающем сменной потребности
199
Исключение в аммиачных холодильных установках возможности попадания в компрессор жидкого хладоагента
200
Оборудование в помещениях аммиачных холодильных установок внутренних пожарных кранов стволами-распылителями, позволяющими получать распыленную воду
201
Недопущение установки в помещениях компрессорных отделений аппаратов или оборудования, конструктивно или технологически не связанные с компрессорами, а также устройства конторок и кладовых
202
Недопущение отогревания трубопроводов, запорных устройств и другого оборудования при помощи открытого огня. Использования для их отогревания горячей воды, пара или нагретого песка
203
Обеспечение трубопроводов с хладоагентами в зависимости от транспортируемого по ним вещества опознавательной окраской и цифровыми обозначениями
204
Недопущение изменений действующих схем расположения трубопроводов с хладоагентом, а также замена хладоагента без разработки соответствующего плана и его утверждения
205
Установка в местах возможных механических повреждений трубопроводов с хладагентами защитных кожухов, сеток, мостиков

193.
Машина және аппарат бөлімшелерінің желдеткіш жүйелері басқа үй-жайлардың желдеткіш жүйелерінен оқшауланады.
194.
Аппарат және машина бөлімшелерінің авариялық жарық беруі үнемі жарамды күйде ұсталады.
195.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелеріндегі жарылыстан қорғалған электр жабдығы техникалық ақаусыз күйде ұсталады.
196.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларын пайдалану барысында жеңіл лақтырылатын элементтерін (панелдерді, терезелерді, есіктерді) құрылымдардың басқа түрлеріне ауыстыруға жол берілмейді.
197.
Қысымда тұрған жабдықты жөндеуге, жұмыс істеп тұрған компрессорлар мен сорғылардағы тығыздағыштарды толтыруға және тартуға, жүйедегі қысымды төмендетпей (түсірмей) аппараттардағы және құбырлардағы фланецтерді тығыздауға жол берілмейді.
198.
Майлау материалдарын компрессорлық үй-жайларда тек саны ауысымдық қажеттіліктен аспайтын жабық металл ыдыста сақтауға рұқсат етіледі.
199.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларда компрессорға сұйық хладоагенттің түсу мүмкіндігін болдырмау қажет.
200.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғылардың үй-жайларында ішкі өрт крандары шашыраған суды алуға мүмкіндік беретін шашыратқыш оқпандармен жабдықталады.
201.
Компрессорлық бөлектеу үй-жайларында компрессорлармен құрылымдық немесе технологиялық байланысы жоқ аппараттар мен жабдықтарды орнатуға, сондай-ақ кеңселер мен қоймалар жасауға жол берілмейді.
202.
Құбырларды, бекіту қондырғыларын және басқа жабдықты ашық оттың көмегімен қыздыруға жол берілмейді. Оларды қыздыру үшін ыстық су, бу немесе қыздырылған құм пайдаланылады.
203.
Хладоагенттері бар құбырлар оларда тасымалданатын заттарға байланысты танып ажырату бояуымен және сандық белгілеулермен қамтамасыз етіледі.
204.
Хладоагенттері бар құбырлардың қолданыстағы орналасу сызбасын, сондай-ақ хладоагентті тиісті жоспарды әзірлемей және оны бекітпей өзгертуге жол берілмейді.
205.
Хладоагенттері бар құбырлардың механикалық зақымдалуы мүмкін жерлерге қорғайтын бүркеніштер, торлар, кішкене көпірлер орнатылады.

206
Недопущение замены негорючей теплоизоляции трубопроводов с хладоагентами на горючую
207
Оборудование холодильной станции не менее двумя выходами, один из которых устанавливается непосредственно наружу
208
Оборудование помещений холодильной станции самозакрывающимися дверьми с плотным притвором
17. Эксплуатация систем и установок пожарной автоматики
209
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»

206.
Хладоагенттері бар құбырлардың жанбайтын жылу оқшаулағышын жанатынға ауыстыруға жол берілмейді.
207.
Тоңазытқыш станциясы кемінде екі шығу жолымен жабдықталады, оның біреуі тікелей сыртқа қарай орнатылады.
208.
Тоңазытқыш станциясының үй-жайлары өздігінен сәл тығыз жабылатын есіктермен жабдықталады.
17. Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану
209.
«Ғимараттарды, құрылымдар мен құрылыстарды автоматты өрт сигнализациясы, автоматты өрт сөндіру және өрт кезінде адамдарды құлақтандыру жүйелерімен жабдықтау нормалары» ҚР 2.02-11-2002 ҚН талаптарына сәйкес автоматты өрт сигнализациясы, автоматты өрт сөндіру және өрт кезінде адамдарды құлақтандыру жүйелерімен жабдықтау

210
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
211
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;

210.
Арнайы дайындықтан өткен мамандардың немесе мамандандырылған ұйымдардың шарт бойынша уақытылы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын уақытында өткізу және жоспарлы – ескерту жөндеу жұмыстарын жүргізу арқылы өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларын жұмысқа қабілетті күйде ұстау.
211.
Өрт автоматикасы жүйелері және құрылғыларымен жабдықталған объектіде келесі техникалық құжаттамалау болуы тиіс:
1) құрылғыны пайдалану үшін қабылдау актісі;
2) өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларын пайдалану нұсқаулығы;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламенті;

4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);

4) техникалық қызмет көрсету, жөндеудің жоспарлы - ескерту жоспар - кестесі;
5) өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, жөндеудің жоспарлы - ескерту жұмыстарын есепке алу журналы;
6) шұғыл кезекші персоналдың кезекшілік кестесі;
7) жедел кезекшінің қабылдау -тапсыру журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларының істен шығуын есепке алу журналы;
9) газбен өрт сөндіруге арналған құрылғылар болған жағдайда өрт сөндіргіш баллонды ілу кестесі;

10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии)

10) өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, жөндеудің жоспарлы - ескерту жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлғалардың лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету, жөндеудің жоспарлы - ескерту жұмыстарын жүргізуге мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт;
11) хабарлау және көшіруді басқару жүйесін пайдалану арқылы адамдарды көшіру бойынша объекті қызметкерлерімен жаттығу өткізу журналы.

212
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
213
Недопущение при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.

212.
Объектінің қызмет көрсету персоналының объектіде монтаждалған құрылғылар мен өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғылары жұмысы принциптерін білуі, «Ғимараттар, жайлар мен құрылыстарды автоматты өрт сөндіру және автоматты өрт сигнализациясы, өрт кезінде хабарландыру және адамдарды көшіруді басқару жүйелерімен жабдықтау бойынша талаптар» техникалық регламенті талаптарын орындау, өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулықтар, ережелерді білуі, регламенттік жұмысты белгіленген мерзімде жүргізу және тиісті пайдалану құжаттарын жүргізуі.
213.
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларын пайдалануға жол бермеу:
1) қандай-да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларын пайдалану;
2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларына өндірістік жабдықтар мен санитарлық құралдарды қосу;
3) Спинклерлік автоматты өрт сөндіру қондырғылардың құбырларында орнатылған ішкі өрт крандарын өрт сөндіруден басқа мақсаттарға пайдалану

214
Наличие в помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления принципиальной схемы насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование
215
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской).
216
18. Наличие негосударственной противопожарной службы (в случае если объект подпадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба")
217
Организация работы негосударственной противопожарной службы.
218
Состояние, техническая оснащенность и боеготовность
219
Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы).
220
Организация профессиональной подготовки.
19. Автохозяйство (при наличии)
221
Отделение помещений хранения подвижного состава от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
222
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов
223
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:

214.
Сорғы стансасының жайларында және басқару тораптарында соған сәйкес сорғылар, басқару тораптары, ысырмалар мен басқа жабдықтарды нөмірлейтін сорғы қондырғысының сұлбасы ілінеді.
215.
Сорғы стансасы жайларында жұмыс және апаттық жарықтандырудың, сондай-ақ өрт постымен телефон байланысы (диспетчерлік бөлме) болуы.
216
18. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы (егер объектіге «Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қыркүйектегі № 781 күші жүретін болса)
217.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру
218.
Жағдайы, техникалық жабдықталу және жауынгерлік даярлық
219.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі туралы ереже (саны, құрылымы, жұмыс тәртібі).
220.
Кәсіби даярлықты ұйымдастыру.
19. Автошаруашылық (бар болса)
221.
Жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан 2-типті өртке қарсы қабырғалармен және 3-типті жабындармен бөлінеді.
222.
Майлауға арналған материалдарды сақтау үй-жайларында таза және пайдаланылған майларға арналған ыдыстар және оларды тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтар үй-жайдың сыртқы қабырғасында орналастырылуы және тікелей сыртқа шығатын есігі болуы тиіс.
Жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттерінің үй-жайларында егер көлемі 5 текше метрден аспаса таза және пайдаланылған майларды сақтауға, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтарды орнатуға рұқсат етіледі.
223.
Көлік құралдарының барынша төмен өту ені:

1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60о – 4,5 метра;
4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45о – 3,0 метра
224
Наличие не менее двух въездов (выездов) в ограждении территории предприятия, в котором предусмотрено 10 и более постов технического обслуживания и текущего ремонта или хранение 50 и более автомобилей. Соблюдение требования по проему ворот в ограде не менее 4,5x4,5 метра
225
Наличие разработанного плана расстановки транспортных средств с описанием очередности и порядка их эвакуации в случае пожара для помещений хранения транспорта в количестве более 25 единиц
226
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием

1) 6,5 метр сақтау орындарының қабырғалары мен дарбазаларына перпендикулярлы орналасқан кезде – ені 2,3 метр;
2) 5,5 метр сақтау орындары үшін дәл солай – ені 3,5 метр;
3) 600 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде дәл солай – 4,5 метр;
4) 450 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде – 3,0 метр қабылданады.
224.
10 және одан астам техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу бекеттері немесе 50 және одан астам автомобильдер қарастырылған кәсіпорын аумағының қоршауында кемінде екі кіру (шығу) жолы болуы тиіс. Қоршаудағы қақпалардың ойығы 4,5х4,5 метрден кем емес етіп орындалады.
225.
25 бірліктен астам мөлшерде көлік сақтау үй-жайлары үшін өрт болған жағдайда көлік құралдарын эвакуациялау реті мен тәртібі көрсетілген оларды орналастыру жоспары болады.
226.
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды техникалық қызмет көрсету беті қатты алаңшаларда жүзеге асырылады.

227
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря
228
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
229
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте

227.
Көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды қызмет көрсетуін жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада өртке қарсы құрал-сайман жиынтығы бар өрт сөндіру қалқаны орнатылуы тиіс.
228.
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде көшіруге кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен ыбырсытуға жол берілмейді.
229.
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшалары таза ұсталады

230
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
231
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);

230.
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол берілмейді.
231.
Үй-жайларда, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауға:
1) норма сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер арасындағы қашықтықты төмендетуге; олардың және ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға;

2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов;
8) хранения емкости из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
9) проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями;
10) подогрева двигателя, проведение ремонтных работ с применением открытого огня (факелы, паяльные лампы и другие источники огня), а также пользование открытыми источниками огня для освещения во время проведения ремонтных и других работ.
232
Соблюдение требований при эксплуатации транспортных средств, работающих на газообразном топливе:
1) недопущение стоянки в закрытом помещении транспортных средств с технически неисправной (негерметичной) газовой системой питания;
2) недопущение осуществления движения транспортного средства «своим ходом» в закрытом помещении только на жидком топливе (бензин, дизельное топливо);
3) недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа (далее – СУГ) в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств;
4) содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах с СУГ, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года;
5) недопущение применения и хранения СУГ в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25оС

2) шығу қақпалары мен өту жолдарын ыбырсытуға; ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағашпен өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға;
3) көлік құралдарын отын бактарынан, отын өткізгіштері мен карбюраторлардан ағу болғанда, сондай-ақ электр жабдығы бұзылған жағдайда отын бактарының қылталарын ашық қалдыруға;
4) көлік құралдарына жанар-жағар майларын құюға, сондай-ақ оларды канализацияға немесе жақын аумаққа төгуге. Істен шыққан жанар-жағар май материалдарын, сүзгілерді, ескі-құсқы нәрселер және басқа да материалдар жинауды жанбайтын материалдардан жасалған, жабылатын қақпақтармен жабдықталған сыйымдылықтарға қарастыру керек;
5) аккумуляторларды тура көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа икемделмеген үй-жайларда оталдыруға;
6) қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (алау, шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға;
7) жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануға;
8) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтауға;
9) көлік құралдарын сырлауға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға;
10) қозғалтқыштарын жылытуға, ашық отты қолданып, жөндеу жұмыстарын жүргізуге (шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары және басқа да от көздері), сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстар жүргізген кезде жарықтандыру үшін ашық отты көздерін пайдалануға жол берілмейді.
232.
Газ тәрізді отында жұмыс істейтін көлік құралдарын пайдалану кезінде:
1) газды қоректену жүйесі техникалық бұзылған (герметикалық емес) көлік құралдарын жабық үй-жайға тұраққа қоюға жол берілмейді;
2) жабық үй-жайда көлік құралының «өзіндік жүру» қозғалысын тек сұйық отында жүзеге асырылады (бензин, дизельді отын);
3) көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйылтылған көмірсутекті газ өшіктіруді (КГӨ) жүзеге асыруға жол берілмейді;
4) қысымды бақылаумен, газды өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, карбюратор қоспалауыштарға әр түрлі отын түрлеріне ауыстырып қосу және газ жеткізумен байланысты жүйелер дұрыс жағдайда ұсталады. КГӨ бар баллондардағы сақтандырғыш клапандары, сондай-ақ отын жеткізілуін бұғаттауды қамтамасыз ететін электрлік магнитті клапандар дұрыс жағдайда пайдаланылады. Баллондарды куәландыру екі жылда бір реттен кем емес жүргізіледі;
5) КГӨ жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 250C асатын, жылытуы бар үй-жайларда қолдану және сақтау

233
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
234
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом

233.
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
234.
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.

235
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
236
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
237
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)        (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)        (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для автопредприятий
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

235.
Аккумулятор станциялары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес үй-жайларда орналастырылады
236.
Аккумулятор станцияларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «От қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге жол берілмейді!» деген жазулар ілінеді.
237.
Жөндеу, қуаттау, генераторлық және электролитті учаскелер жекешеленген қабырғалары жанбайтын үй-жайларда орналасады.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
__________________________ ______________________ ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
__________________________ ______________________ ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Автокәсіпорындар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;

1. Ұйымдастыру іс-шаралары
1
Олардың өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимін белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы, оның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртібін анықтау және қауіпсіздік шаралары;
2) темекі шегуге арналған орынды анықтау және жабдықтау;
3) өрт сөндіру автомашиналарының объектіге өту тәртібін анықтау;
4) жанғыш қалдықтар мен тозаңды жинау, май болған арнайы киімді сақтау тәртібін анықтау;

5) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
6) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
7) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
8) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
9) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение.
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
с двух продольных сторон к зданиям для временного пребывания людей
7
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, штабелями леса, пиломатериалов, других материалов и оборудования, использования под складирование материалов, оборудования и тары, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
8
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
9
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
10
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
13
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
14
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;

5) өрт болған жағдайда және жұмыс күні аяқталғаннан кейін электр жабдықтарын токтан ажырату тәртібін анықтау;
6) уақытша отты және басқа да өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу тәртібін реттеу;
7) үй-жайларды жұмыс аяқталғаннан кейін қарап шығу және жабу тәртібін реттеу;
8) жұмыскерлердің өртті байқаған кездегі іс-әрекеттерді реттеу;
9) мамандықтар (лауазымдар) тізбесін анықтау, өртке қарсы нұсқаулық пен өрт-техникалық минимум бойынша сабақтар өткізу тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ оларды өткізуге жауапты адамдарды тағайындау.
2
Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
3
Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының (схемаларының) болуы
4
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін (бұйрықтар, міндеттер, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық журналдар) жауапты адамдардың болуы
5
Өрт-техникалық комиссиялары мен ерікті өртке қарсы құралымдардың болуы
2. Аумақты ұстау
6
Адамдар уақытша болатын ғимараттарға екі жағынан өрт сөндіру автомобильдеріне арналған өту жолдарының болуы
7
Ғимараттар мен құрылыстар, орман қатарлары, кесілетін материалдар, басқа материалдар мен жабдықтар арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды үйіп тастауға, қоймалап жинау үшін, көлік қою үшін және ғимараттар мен құрылыстарды салу (орнату) үшін материалдарды, жабдықтар мен ыдыстарды пайдалануға жол бермеу
8
Аумақты (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен ағаш жапырақтарынан, жанғыш қоқыстан және басқа да жанғыш материалдардан уақытылы тазарту) ұстау.
9
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін техникалық ұстауға, пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және оларды жылы ұстау)
10
Өрт техникасы үшін өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне өту жолдармен қамтамасыз ету
11
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындарды өрт қауіпсіздігі белгілерімен және көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
12
Ұйымның аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарын, сыртқы өрт сатыларын, өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерлерін, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарына өту жолдарын, ғимараттар мен құрылыстарға кіру жолдарын жылдам табу үшін сыртқы жарық беру құралдарының болуы
3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
13
Ғимараттар мен үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны, олардың жобалық шешімге сәйкестігі
14
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдаланған кезде мыналарға:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақтары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастауға;

2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;

2) шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнатуға;
4) қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануға;

5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
15
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
16
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
17
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
18
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
19
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
20
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
21
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
22
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
23
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
24
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
25
Недопущение устройства в складских помещениях зданий (кроме зданий V-степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и других встроенных помещений из горючих материалов
26
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
27
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
28
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
29
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
30
Определение для всех производственных и складских помещений категории взрывопожарной и пожарной опасности, а также классы зон и наличие обозначений их соответствующими знаками на дверях помещений
31
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
32
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по нормам и правилам), а именно:

5) саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауға;
6) түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылауға немесе жалюзимен жабуға;
7) шыныны есіктер мен фрамугтарды армирленген шыныны қарапайым шынымен ауыстыруға жол берілмейді.
15
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату.
16
Эвакуациялық шығулар есіктеріндегі тиектер ғимарат ішіндегі адамдардың тиектерді ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз етуі
17
Баспалдақ маршатрының астында қойма, қосалқы үй-жайлардың болмауы
18
Жертөле және цокольдық қабаттардан тікелей сыртқа қарай және ғимараттың, құрылыстың, құрылымның ортақ баспалдақ алаңынан оқшауланған эвакуациялық шығу жолдарын орнату
19
Құрылыс құрастырылымдарының, жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тіреулерінің және қоймалардың ағаш құрылымдарының өртке қарсы жабынының болуы және олардың жағдайы
20
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Аталған үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы.
21
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
22
Жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына саңылаусыз торлар орнатуға (мекеменің қойма үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) жол бермеу
23
Лифт холлдарында қамбалар, дүңгіршектер, дүкеншіктер орналастыру жол бермеу
24
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
25
Ғимараттардың өндірістік және қойма үй-жайларында (отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттардан басқа) антресолдар мен бөлгіштер, қызмет көрсететін қосымша бөлмелерді, қамбалар, конторкаларды және басқа жанғыш материалдардан салынған құрамдас үй-жайларды орналастыруға жол бермеу
26
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуді жүргізуге жол бермеу
27
Балкондар мен лоджияларда есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауға жол бермеу
28
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
29
Қабаттардағы дәліздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есіктерін, эвакуациялау жолында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
30
Барлық өндірістік және қойма үй-жайлары үшін жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі санаттары, сондай-ақ аймақтар кластары үй-жайлар есіктерінде тиісті белгілермен анықтау
31
Өрт қауіптілігі жоғары жабдықтың жанында белгіленген қауіпсіздік белгілерінің болуы
32
Ішкі өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйесін ұстау, пайдалану (нормалар мен ережелер бойынша қажет болса), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) ішкі өртке қарсы су құбырының өрт сөндіру крандары 1,35 м биіктікте орнатылып, түтік құбырлары мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндіру шкафтарына жабылып орнатылуы;
2) шкафтың есігінде әріптік "ӨК" индексінің, реттік нөмірінің, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің болуы;
3) өрт сөндіретін түтік құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйінде күтіп ұстау;
4) сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сызбасы және сорғыларды байлау сызбасының болуы;

5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
33
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
34
Разделение частей зданий, сооружений, пожарных отсеков, а также помещения различных классов функциональной пожарной опасности между собой ограждающими конструкциями с нормируемыми пределами огнестойкости и классами конструктивной пожарной опасности или противопожарными преградами
35
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
36
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
37
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Вентиляционные установки
38
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
39
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
40
Очистка вентиляционных камер, циклонов, фильтров, воздуховодов от горючих пылей и отходов производства
41
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
42
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
5. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
43
Недопущение применения в пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
44
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
45
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
46
Недопущение применения электронагревательных приборов в пожароопасных помещениях
47
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
48
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
49
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
50
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
51
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
52
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
53
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
54
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
55
Наличие защитного заземления для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества на металлических конструкциях устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы
56
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
57
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
58
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках

5) кәсіпорынның электрмен жабдықтауы өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздіксіз қоректенуін қамтамасыз етуі
33
Тиістілік нормаларына сәйкес жарамды алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы
34
Ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың және өрт сөндіру бөліктерінің, функционалдық өрт қауіптілік кластарына әртүрлі бөлмелер өзара отқа төзімділігі нормаланған және өрт қауіптілік конструктивтік класстарымен немесе өртке қарсы тежегіштерге бөлінуі
35
Өртке қарсы тежегіштерде өртке қарсы есіктердің, қақпалардың, терезелердің, люктердің және клапандардың болуы
36
Белгіленген тәртіпте әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен имараттардың функционалдық мәнінің өзгеруіне, күрделі жөндеу жүргізілуіне, техникалық қайта жарақтануына, реконструкциялануына және қайта жоспарлануына жол бермеу
37
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырындағы сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршаулары жарамды күйде болуы
4. Желдеткіш қондырғылары
38
Әр түрлі қолданыстағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының құрастырылымдары отқа төзімді болуға және жанбайтын материалдардан жасалуы
39
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен болуы
40
Желдеткіш камера, циклон, фильтр, ауа өткізгіштерді өндіріс шаңдары мен қалдықтарынан тазалау
41
Ауа өткізу жолдарындағы отқа кедергі жасайтын (тосқауылдар, шиберлер, клапандардың) автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндіру желдеткіш қондырғыларында тосқауылдардың, олардың өрт болғанда желдеткішті автоматты сөндіру қондырғыларының жұмыс істеуі және олардың жобалық құжаттарға сәйкес болуы
42
Желдеткіш камераларда қандай да бір жабдықтардың және материалдардың сақталуына және оларды жабық күйде ұстауға жол бермеу
5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалану
43
Жарылыс қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрінің белгісі жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу
44
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлінген немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерін пайдалануға жол бермеу
45
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу
46
Электрмен қыздырылатын аспаптарды өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға жол бермеу
47
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу
48
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу
49
Электр сымдары мен кабельдердің жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу
50
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға жол бермеу
51
Электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер), егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, пайдалануға жол бермеу
52
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу
53
Ғимараттарды, құрылымдар мен құрылыстарды жобамен қарастырылған найзағайдан қорғайтын құрылғылардың болуы
54
Жылына бір рет білікті мамандар немесе мамандандырылған ұйымдармен жүргізілетін найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлік кедергісін өлшеу актісінің болуы
55
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетін ғимараттардың ішінде және ашық кеңістікте орналасқан металл құрастырылымдарын қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшін қорғанышты жерге қосуы болуы
56
Барлық таратылу құрылғыларының, аппараттарының және өлшеу құралдарының, сондай-ақ айырылу текті қорғау құрылғыларының, тоқ өшіретін және де басқадай аппараттар мен құрылғыларды қосуда тоқ жүретін бөліктері тек қана жанғыш емес негізге (мрамор, текстолит, гетинакс) орнатылуы
57
Сымдар мен кабельдердің қосылуы, ұшталуы және таралуы өрт жағынан қауіп туғызбас үшін пресстеу, пісіру және күйдірудің немесе арнайы қысқыштардың көмегімен орындалуы
58
Қосылу және таралу қораптарында қорғаныс қақпақтарының болуы

1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;
2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам;
62
При эксплуатации электрокалориферов:
1) применение электрокалориферов только заводского изготовления, с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой;
2) недопущение отключения сигнализации или блокировки электрокалорифера;
3) недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него;
4) недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором
63
При эксплуатации временных металлических печей
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м.;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
8. Эксплуатация пожарной автоматики
64
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
65
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
66
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;

1) сұйық отында жұмыс істейтін аппаратты орналастыру, жанар-жағар май бағында тұрған барлық жанар-жағар май көлемін авариялық ағызу кезінде сыйатын металл табандық;
2) сұйық отынды тек металл герметикалық жанар-жағар май құбырында беру;
62
Электр калориферлерін қолдану кезінде:
1) зауытта жасалған ғана, желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын дабыл қағуы мен шектенуін, сондай-ақ электрлік және жылу қорғанысымен қарастырылған, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерімен қолдану;
2) электр калориферінің дабыл қағуы мен шектенуінің сөніп қалуына жол бермеу;
3) электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқадай жанғыш материалдарды кептіруге жол бермеу;
4) электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануға жол бермеу
63
Уақытша металл пештерді пайдалану кезінде
1) металл пештері аяқтарының биіктігі кем дегенде 0,2 м.;
2) металл пештердің аяқтарын кем дегенде мынадай қашықтықта орналастыру:
1 м – ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, стеллаждардан, витринадан, сөрелерден және басқа да жабдықтардан;
0,7 м – тұтанудан қорғалған конструкциялардан;
1,25 м – отындық тесіктен ағаш конструкцияларға және басқа жабдықтарға дейін;
3) металл түтін мұржасын терезе арқылы бөлу кезінде онда қойылған алмастыратын бөлігін түтін құбырынан кем дегенде үш диаметрлі өлшеммен жабынды қаңылтыр табағының болуы
8. Өрт автоматикасын пайдалану
64
ҚР СН 2.02-11-2002 «Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматтандырылған өрт сигналы жүйлерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары» талаптарына сәйкес автоматты өрт сигналын беретін жүйелермен, автоматты өрт сөндіру және адамдарды өрт туралы хабардар ету қондырғыларымен жабдықтау
65
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғылары тиісті дайындықтан өткен немесе мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша мамандарымен орындалатын техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеуді ұйымдастыру арқылы үнемі жұмыс істеу қалпында болуы.
66
Өрт автоматикасы жүйелерімен және қондырғыларымен жабдықталған объектіде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдау актісі;
2) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламенті;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеулерінің жоспар-кестесі;

5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);

5) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы- алдын ала жөндеу бойынша жұмыстардың есебін жүргізу журналы;
6) жедел (кезекші) маманның кезекшілік кестесі;
7) жедел маманның кезекшілікті тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының ақаулықтарын есепке алу журналы;
9) газ өрт сөндіру қондырғыларына арналған өрт сөндіру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар болған жағдайда);

10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии).
67
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
68
Недопущение нарушений при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;

10) кезекші және қызмет көрсету мамандарының, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргізуге мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;
11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерін пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргізу журналы (олар бар болғанда) болуы.
67
Объектінің қызмет көрсету маманы объектіде жинақталған өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципін білуі, «Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты түрде өрт сөндіру және автоматты өрт дабылымен, өрт кезінде адамдарға хабарлау және оларды эвакуациялауды басқару жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптар» Техникалық регламентінің талаптарын, өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелерді, нұсқаулықтарды білуге және орындауға, регламенттік жұмыстарды белгіленген мерзімде жүргізуге және тиісті пайдалану құжаттамасын жүргізу
68
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін пайдалануға;

2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
59
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)

2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;
3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
69
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы

9. Дополнительные требования
70
Отделение помещений хранения транспортных средств от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
71
Размещение помещений хранения и производственно-складских помещений постов технического обслуживания и текущего ремонта подвижного состава, обслуживающего промышленные и другие предприятия и организации в производственных зданиях II степени огнестойкости этих предприятий и организаций категорий В1-В4, Г и Д при условии отделения указанных помещений от остальной части здания глухими противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
72
Заключение инженерных коммуникаций (за исключением сетей водопровода и теплоснабжения) в глухие строительные конструкции с пределом огнестойкости EI-150 случае транзитной прокладки через пристроенные и встроенные помещения хранение подвижного состава
73
Наличие козырьков с пределом огнестойкости не менее EI-45 над проемами ворот встроенных и пристроенных помещений хранения транспортных средств, шириной не менее 1 метра для обеспечения расстояния от края козырька до низа оконных проемов общественного здания не менее 4 метров, недопущение расстояния от верха оконного проема встроенного и пристроенного помещения хранения подвижного состава до низа оконного проема в общественном здании менее 4 метров
74
Использование наружных ворот в качестве эвакуационных выходов при:
1) устройстве любого типа ворот при наличии калиток без порогов или с порогами высотой не более 0,1 метра;
2) рассредоточенном расположении ворот в помещениях хранения, постов технического обслуживания и текущего ремонта (при количестве ворот более единицы).
75
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов
76
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:
1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60о – 4,5 метра;

9. Қосымша талаптар
70
Көлік құралдарын сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан 2 үлгідегі өртке қарсы және 3 үлгідегі жабындармен бөлу
71
Сақтау үй-жайлары мен өндірістік және басқа да кәсіпорындар мен ұйымдарға қызмет көрсететін жылжымалы құрамының ағымдағы жөндеуі мен техникалық қызмет көрсету посттарының өндірістік қойма үй-жайларын аталған үй-жайларды ғимараттың басқа бөліктерінен 2-типті бітеу өртке қарсы қабырғалармен және 3-типті жабындармен бөлінген жағдайда В1-В4, Г және Д санатты ұйымдар мен осы кәсіпорындардың отқа төзімділігі ІІ-дәрежелі өндірістік ғимараттарда орналастыруға жол берілуі.
72
Жанында салынған және қоса салынған жылжымалы құрамды сақтау үй-жайлары арқылы инженерлік коммуникациялары (су құбыры мен электрмен қамтамасыз етуді қоспағанда) транзитті төселген жағдайда олар, отқа төзімділік шегі ЕІ-150 бітеу құрылыс конструкцияларына бекітілуі.
73
Құрылған және құрылып жатқан жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларының қақпасы ойығының отқа төзімділігі ЕІ-45, ені кемінде 1 метр болатын көлемдегі күнқағарлар қарастырылуы тиіс, күнқағар шетінен бастап қоғамдық ғимарат терезелері ойығының шетіне дейінгі арақашықтық 4 метр, құрылған және құрылып жатқан жылжымалы құрамды сақтау ғимаратының үстіңгі терезесінен бастап қоғамдық ғимаратының астыңғы терезелері ойығының шетіне дейінгі арақашықтық 4 метрден кем болмауы.
74
Сыртқы қақпалар эвакуациялық шығу жолдары ретінде:
1) босағасы жоқ немесе биіктігі 0,1 метрден аспайтын босағасы бар қақпалар болғанда кез келген үлгідегі қақпаларды орналастырған жағдайда пайдаланылуының мүмкіндігі;
2) қақпалар сақтау, техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу бекеттерінің (қақпа саны бір бірліктен көп болғанда) үй-жайларында орналасқан жағдайда пайдаланылуының мүмкіндігі.
75
Майлауға арналған материалдарды сақтау үй-жайларында таза және пайдаланылған майларға арналған ыдыстар және оларды тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтар үй-жайдың сыртқы қабырғасында орналастырылуы және тікелей сыртқа шығатын есігі болуы тиіс.
Жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттерінің үй-жайларында егер көлемі 5 текше метрден аспаса таза және пайдаланылған майларды сақтауға, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтарды орнатуға рұқсат етілуі.
76
Көлік құралдарының барынша төмен өту ені:
1) 6,5 метр сақтау орындарының қабырғалары мен дарбазаларына перпендикулярлы орналасқан кезде – ені 2,3 метр;
2) 5,5 метр сақтау орындары үшін дәл солай – ені 3,5 метр;
3) 600 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде дәл солай – 4,5 метр;

4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45о – 3,0 метра.
77
Наличие не менее двух въездов (выездов) в ограждении территории предприятия, в котором предусмотрено 10 и более постов технического обслуживания и текущего ремонта или хранение 50 и более автомобилей. Соблюдение требования по проему ворот в ограде не менее 4,5x4,5 метра
78
Наличие не менее двух ворот в помещениях для обслуживания автомобилей, где предусматривается более 10 постов технического обслуживания и текущего ремонта или хранение более 25 автомобилей
79
Наличие разработанного плана расстановки транспортных средств с описанием очередности и порядка их эвакуации в случае пожара для помещений хранения транспорта в количестве более 25 единиц
80
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
81
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря согласно приложение 4 Технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности»
82
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций не допускается
83
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
84
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
85
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:

4) 450 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде – 3,0 метр қабылданады.
77
10 және одан астам техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу бекеттері немесе 50 және одан астам автомобильдер қарастырылған кәсіпорын аумағының қоршауында кемінде екі кіру (шығу) жолы болуы тиіс. Бекеттері немесе автомобильдерді сақтау орындарының саны аз кәсіпорындар үшін аумақта бір кіру жолын орнатуға болады. Қоршаудағы қақпалардың ойығы 4,5х4,5 метрден кем емес етіп орындалады
78
10 және одан астам техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу бекеттері немесе 25 астам автомобильдерді сақтау қарастырылатын автомобильдерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларда кемінде екі қақпа болуы қажет.
79
25 бірліктен астам мөлшерде көлік сақтау үй-жайлары үшін өрт болған жағдайда көлік құралдарын эвакуациялау реті мен тәртібі көрсетілген оларды орналастыру жоспары болады.
80
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды техникалық қызмет көрсету беті қатты алаңшаларда жүзеге асырылады.
81
Көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды қызмет көрсетуін жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада Техникалық регламенттің «Өрт қауіпсіздігіне жалпы талаптар» атты 4-қосымшаға сәйкес өртке қарсы мүккәммалдың жиынтығымен өрт сөндіру щиттерінің болуы
82
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде көшіруге кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен ыбырсытуға жол берілмейді
83
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшалары таза ұсталады. Төгілген жанар-жағармай материалдарына құм сеуіп, дереу жиналады.
84
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол берілмейді.
85
Үй-жайларда, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауға

5) недопущение применения и хранения СУГ в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25оС;
87
Соблюдение требований по хранению автомобилей, перевозящих горюче-смазочные материалы, группами с общей вместимостью емкостей для перевозки указанных материалов не более 600 кубических метров, но не более 50-ти автомобилей. Недопущение их хранения совместно с другими автомобилями, а также соблюдение расстояния между группами автомобилей для перевозки горюче-смазочных материалов и до площадок для хранения других автомобилей менее 15 метров
88
Наличие в помещениях хранения подвижного состава для перевозки горюче-смазочных материалов в количестве до 10 автомобилей и общей емкостью автоцистерн до 30 кубических метров механической вытяжной вентиляции в объеме трехкратного воздухообмена во взрывозащищенном исполнении с установкой резервных вентиляторов, автоматически включающихся при остановке основных
89
Недопущение объединения системы вытяжной вентиляции помещений для размещения окрасочного и аккумуляторного отделений (участков) между собой и с системами вытяжной вентиляции других помещений
90
Недопущение хранения автомобилей с двигателями, работающими на сжиженном углеводородном газе и сжатом природном газе в подземных гаражах-стоянках
91
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
92
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
93
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
94
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
95
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
96
Недопущение в помещениях аккумуляторных станций:
1) курения, разведения огня, использования электронагревательных приборов;
2) хранения кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности;
3) оставление специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах.
97
Размещение промывочных и окрасочных цехов, участков и отделений в специально оборудованных одноэтажных зданиях не ниже II степени огнестойкости, у наружных стен с оконными проемами и отделение их от смежных производственных помещений противопожарными стенами. Устройство выхода в смежные помещения из промывочных и окрасочных цехов через тамбур шлюзы с гарантированным подпором воздуха
98
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
99
Размещение краскозаготовительных отделений в помещении у наружной стены с оконными проемами, с самостоятельным эвакуационным выходом и изоляция от смежных помещений негорючими стенами

5) КГӨ жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 250C асатын, жылытуы бар үй-жайларда қолдану және сақтау;
87
Жанар-жағармай материалдарын таситын автомобильдерді 600 текше метрден аспайтын аталған материалдарды тасымалдауға арналған жалпы сыйымдылықты топтарға бөліп қарастыру қажет, бірақ 50 автомобильден көп болмауы керек. Жанар-жағармай материалдарын тасуға арналған автокөліктердің, сондай-ақ басқа автокөліктерді сақтауға арналған алаң арасындағы қашықтық 12 м кем болмауы тиіс.
88
10 автомобильге дейін және жалпы сыйымдылығы 30 текше метрге дейін автоцистерналардың жанар-жағармай материалдарын тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларында негізгі қондырғылар тоқтап тұрған кезде автоматты түрде іске қосылатын үш қайтара ауа алмастыру көлемінде жарылыстан қорғағыш механикалық ауа сорғыш желдеткішінің қондырғысын орнату қажет.
89
Бояу және аккумуляторлық бөлімшелерді (учаскелерді) орналастыруға арналған үй-жайлардың сорғыш желдеткіш жүйесін бір-бірімен және басқа үй-жайлардың сорғыш желдеткіш жүйесімен біріктіруге болмайды.
90
Газ баллон автомобильдерін жер асты гараж тұрақтарында сақтауға болмайды.
91
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
92
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№ 1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
93
Аккумулятор станциялары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес үй-жайларда орналастырылады.
94
Аккумулятор станцияларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «От қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге жол берілмейді!» деген жазулар ілінеді.
95
Қышқылды және сілтілі аккумуляторларды жөндеу, сақтау және зарядтау әр түрлі үй-жайларда жүргізіледі.
96
Аккумулятор станцияларының үй-жайларында:
1) темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға;
2) бір ауысымдық қажеттіліктен артық қышқылды, сілтіні немесе электролитті сақтауға;
3) жұмыс орнында арнайы киімді және басқа да бөгде заттарды қалдыруға жол берілмейді.
97
Жуу және сырлау цехтері, учаскелер мен бөлімшелер отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес арнайы жабдықталған бір қабатты ғимараттарда орналастырылады, ішкі қабырғасында терезе ойығы болады және жапсарлас өндірістік үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен бөлінеді. Жуу және сырлау цехтарынан жапсарлас үй-жайларға шығу ауа екпінінің түсуін қамтамасыз ететін шлюздің тамбуры арқылы жүргізіледі
98
Жуу және сырлау үй-жайларын көп қабатты ғимараттардың жертөлелерінде, астыңғы және бірінші қабаттарында орналастыруға жол берілмейді.
99
Бояу дайындайтын бөлімшелер сыртқы қабырғасында терезе ойығы жеке эвакуациялық шығу жолы бар және жапсарлас үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен оқшауланған үй-жайларда орналастырылады.

100
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
101
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
102
Соблюдение требований к установке электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
103
Выполнение в промывочных и окрасочных цехах пожаробезопасной канализации, оборудованной ловушками или отстойниками с гидравлическими затворами, систематически очищаемыми от отходов краски

100
Жуу және сырлау цехтерінің, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелердің едені жанбайтын, электр сымды, тұрақты және ұшқын шығармайтын, ерітінділерге төзімді етіп орындалады
101
Жуу және сырлау цехтерінің және бояу дайындайтын бөлімшелердің жылу беру аспаптарының беті тегіс болуы және 950С артық қыздырмау қажет, қырлы радиаторларды қолдануға жол берілмейді.
102
Жуу және сырлау цехтерінің, лакпен сырлау зертханаларының және бояу дайындайтын бөлімшелердің электр жабдықтары мен шырақтарын тек жарылыстан қорғалған күйде ғана пайдалануға жол беріледі.
103
Жуу және сырлау цехтарында гидравликалық ілмекті тұндырғыштармен немесе тұзақтармен жабдықталған өрт қауіпсіздігі канализациясы қарастырылады. Соңғысы жүйелі түрде бояу қалдықтарынан тазаланып тұрады.

104
Соблюдение требований к оборудованию передвижного технологического оборудования промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки) защитными устройствами, предупреждающими искрообразование при ударах и трении
105
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
106
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для административных объектов
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

104
Жуу және сырлау цехтары мен бояу дайындайтын бөлімшелердің жылжымалы технологиялық құралдары (сатылар, басқыштар, тақтайлар, арбалар) соққы және үйкеліс кезінде ұшқын шығудың алдын алатын қорғаныс қондырғысымен жабдықталады.
105
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық және жібек маталардан киім киюге, сондай-ақ жүзіктер мен білезіктер тағуға жол берілмейді
106
Жұмысшылар ток өткізгіш аяқ киімдермен және статикаға қарсы білезіктермен қамтамасыз етіледі
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
__________________________ ______________________ ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
__________________________ ______________________ ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік объектілер үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса "ПК", порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) ішкі өртке қарсы су құбырының өрт сөндіру крандары 1,35 м биіктікте орнатылып, түтік құбырлары мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндіру шкафтарына жабылып орнатылуы
2) шкафтың есігінде әріптік "ӨК" индексінің, реттік нөмірінің, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің болуы
3) өрт сөндіретін түтік құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйінде күтіп ұстау
4) сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сызбасы және сорғыларды байлау сызбасының болуы

1) использования трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединения к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.
64
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)

1) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін пайдалануға;
2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;
3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
64
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы

8. Дополнительные требования
65
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
66
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
67
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
68
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
69
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающихся устройств и уплотняющих прокладок
70
Недопущение застройки, загромождения различным оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
71
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты (щитов управления системой)
72
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями.
73
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
74
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
75
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
76
Недопущение остекления самозакрывающихся дверей обычным (вместо армированного или закаленного) стеклом
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан

8. Қосымша талаптар
65
Түтiнге қарсы қорғау, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын, авариялық жарықтандыру, iшкi өртке қарсы су құбыры, авариялық лифтiлердің жарамды күйде ұсталуы және оларды жүйелі тексеруді ұйымдастыру
66
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде оларды кезекші персоналдың тексеруін қамтамасыз ету
67
Өрт кезiнде қосылатын өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен iске қосу тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы.
68
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуциялау жолдарының электр жарығымен тұрақты жарықтандырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiн қарастыру.
69
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
70
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға құрылыс салынуын, әртүрлі жабдықтармен үймелеуге, алаңдарды автокөлікпен толтыруға жол бермеу.
71
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн (жүйені басқару щиттері) қабылдағаннан кейiн токтан ажыратуға жол бермеу.
72
Тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу.
73
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу.
74
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн қалқаларды орнатуға жол бермеу.
75
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу.
76
Өздiгiнен жабылатын есiктердi кәдiмгi шынымен (бекемделген немесе шыңдалған) шынылауға жол бермеу.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар

от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для автозаправочных станций
(стационарных и передвижных)
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ
бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Автожанар-жағармай құю станциялары (стационарлы және жылжымалы)
үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында
тексеру парағы
Тексеріс тағайындаған мемлекеттік орган______________________________
Тағайындау акті _____________________________________________________
(№, дата)
Тексеріс жүргізу мерзімі_____________________________________________
Тексеріс кезеңі______________________________________________________
Ұйымның атауы________________________________________________________
Объектінің атауы_____________________________________________________
Мекен-жайы___________________________________________________________
ЖСН / БСН ___________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
Орындалған
Орындалмаған
1
2
3
4
5

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;
3) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;

1. Ұйымдастырушылық іс-шаралар
1
Олардың өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимін белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы, оның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртiбi және қауiпсiздiк шаралары анықталады;
2) жанғыш қалдықтар мен шаңды жинау, май болған арнайы киiмдi сақтау тәртiбi белгiленедi;
3) өрт жағдайында және жұмыс күнi аяқталған кезде, электр жабдықтарын тоқсыздандыру тәртiбi белгiленедi;

4) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
5) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
6) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
7) порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение
2
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
3
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ

4) уақытша отты және басқа өрт қауiптi жұмыстарды жүргiзу тәртiбi реттеледi;
5) үй-жайды жұмыс аяқталғаннан кейiн қарап шығу және жабу тәртiбi реттеледi;
6) жұмыскерлердiң өрттi байқаған кездегi әрекеттерi реттеледi;
7) өрт-техникалық минимум бойынша өртке қарсы нұсқамадан және сабақтан өту тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ оларды өткiзуге жауапты тұлғалар тағайындалады.
2
өрт туындаған кезде адамдарды көшiру жоспары әзiрленген және iлiнген болуға тиiс
3
Әрбір объектіде, әрбір жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті учаскелерде (шеберханалар мен цехтарда) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқама болуы қажет

2. Содержание территории
4
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
с двух продольных сторон к зданиям с временным пребыванием людей
5
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
6
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
7
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
8
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
3. Содержание зданий и сооружений
9
Количество эвакуационных выходов из зданий,
помещений и соответствие их проектному решению
10
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;
2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации
11
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
12
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
13
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования
14
Недопущение устройства решеток на окнах (за исключением помещений касс)
15
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации)
16
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
17
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
18
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
19
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации

2. Аймақты күтіп ұстау
4
Адамдар уақытша болатын ғимараттарға екі жағынан өрт сөндіру автомобильдеріне арналған өту жолдарының болуы
5
Аймақтар уақытында тазартылуға тиiс (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, ағаш жапырақтарынан, құрғақ шөптен және басқа жанғыш материалдардан)
6
Сыртқы өртке қарсы су көздерінің жай-күйіне және оны пайдалануға қойылатын талаптардың орындалуы (өрт сөндiру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта жылытылған және қар мен мұздан тазартылуға тиiс).
7
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне апаратын жолдар және кiре берiстер оларға өрт сөндiру техникасының өтуiн қамтамасыз етілуге тиiс.
8
өрт қауіпсіздігі белгілерімен және су көздерінің орналасқан жерлерін көрсететін белгілермен қамтамасыз етілуі тиіс
3. Ғимараттарды күтіп ұстау
9
Ғимараттар мен орынжайлардан эвакуациялық шығулардың болуы және олардың санының жобалық шешімге сәйкес болуы қажет
10
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды пайдаланған кезде:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды түрлi материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндiрiстiк қалдықтармен, қоқыспен және басқа заттармен үйiп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есiктерiн шегелеп тастауға;
2) шығу тамбурларында киiмге арналған кептiргiштер мен iлгiштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның iшiнде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есiктердiң ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтерiлiп-түсiрiлетiн есiктер мен қақпалар, айналатын есiктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркiн эвакуациялауға кедергi келтiретiн басқа құрылғыларды орнатуға;
4) қабырғалар мен төбелерді, сондай-ақ эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын өңдеуге, қаптауға және бояуға жанғыш материалдарды қолдануға;
11
Эвакуация жолдарындағы есiктер еркiн және ғимараттан шығатын бағыт бойынша ашылуға тиiс.
12
Эвакуациялық шығулар есiктерiндегi тиектер ғимарат (құрылым) iшiнде болатын адамдардың тиектердi iшiнен кiлтсiз ашу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге тиiс.
13
Құрылыс конструкцияларының оттан қорғайтын жабындарының, жылу оқшаулайтын материалдардың, металл жабдықтардың тiреулерiнiң болуы және жай-күйі
14
Терезелерiнде торлар орнатуға (касса үй-жайларын қоспағанда) жол берілмейді
15
Нәтижесiнде адамдарды қауiпсiз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндiргiштерге, өрт қауіпсіздігінің басқа да құралдарына рұқсат шектелуіне немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң әрекет ету аймағының азаюына әкеп соғатын көлемдiк-жоспарлау шешiмдерiн өзгертуге тыйым салынады
16
Эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есiктерді, эвакуациялау жолында қауiптi өрт факторларының таралуына кедергi келтiретiн басқа есiктердi алып тастауға тыйым салынады
17
Жоғары өрт қауiптi жабдықтың жанында қауiпсiздiк белгiлерi орнатылуы тиіс
18
Нормаға сәйкес мөлшерде ақаусыз бастапқы өрт сөндiру құралдарымен қамтамасыз етiлуі тиіс
19
Белгіленген тәртіпте әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен имараттардың функционалдық мәнінің өзгеруіне, күрделі жөндеу жүргізілуіне, техникалық қайта жарақтануына, реконструкциялануына және қайта жоспарлануына жол бермеу

4. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
20
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
21
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
22
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
23
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
24
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
25
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
26
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
27
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
28
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
29
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
30
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
31
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
32
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках

4. Электр желілерін, электрлiк қондырғыларын және электр бұйымдарын пайдалану
20
Жарылыс қауiптi және өрт қауiптi аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейi мен түрi белгiсi көрсетілмеген электр жабдығын қолдануға тыйым салынады;
21
Дайындаушы-кәсiпорынның нұсқаулығында баяндалған қауiпсiздiк талаптары бұзылған электр желiлерi мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттiң туындауына әкелуi мүмкiн электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етiлгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерiнiң iстен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлiнген немесе қорғаныш қасиеттерi мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерiн пайдалануға тыйым салынады
22
Бүлiнген және бекiтiлмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлiк қондырғы бұйымдарын пайдалануға тыйым салынады
23
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндiрмелердi және ток күшiнiң көбеюi мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға тыйым салынады
24
Электрлiк қалқандар, электр қозғалтқыштар және iске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның iшiнде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға тыйым салынады
25
Электр сымдары мен кабельдердiң жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға тыйым салынады
26
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға тыйым салынады
27
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегiштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға тыйым салынады
28
Ғимараттарда, құрылымдарда мен құрылыстарда жобада қарастырылған найзағайдан қорғайтын құрылғылар болуы тиіс
29
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлiк кедергiсiн бiлiктi мамандар немесе мамандандырылған ұйым жүргiзген өлшеудің жыл сайынғы акттері болуы тиіс
30
Барлық ток өткізгіш бөліктер, бөлу құрылғылары, аппараттар мен өлшеуіш аспаптар, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандырғыш құрылғылары, ажыратқыштар және барлық іске қосатын аппараттар мен аспаптар тек жанбайтын негізде (мрамор, текстолит, гетинакс) құрастырылады.
31
Өткізгіштер мен кабельдердің сымдарын жалғау, түйіндеу және тармақтау өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, пісіру және арнайы қысқыштардың көмегімен жүргізіледі.
32
Қосу және тармақталу коробкаларында қорғау қақпақтарының болуы

5. Система отопления зданий, сооружений и строений
33
Оборудование зданий автозаправочной станции системами центрального отопления.
Использования в помещениях автозаправочной станции масляных электронагревательных приборов только заводского изготовления, отвечающих требованиям пожарной безопасности, с соблюдением требуемых расстояний до горючих конструкций и материалов. Недопущение складирования на нагревательных приборах и трубопроводах различного рода, горючих материалов (специальную одежду, обтирочный материал), а также сушить одежду и обувь на нагревательных приборах.
Недопущение устройства на территории и в зданиях автозаправочной станции отопительных установок и устройств с применением открытого огня.
6. Эксплуатация пожарной автоматики
34
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
35
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
36
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:

5. Ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың жылыту жүйелері
33
АЖС ғимараты орталық жылу жүйесімен жабдықталады.
Автожанармай құю станциясының үй-жайларында зауытта дайындалған, өрт қауіпсіздігі талаптарына сай майлы электрмен жылыту аспаптарын жанғыш құрылымдар мен материалдарға дейінгі тиісті қашықтықты сақтай отырып орнатуға болады. Жылыту аспаптары мен әр түрлі құбырларға жанғыш материалдарды (арнайы киімді, сүрту материалын) қоюға, сондай-ақ жылыту аспаптарында киім мен аяқ киімді кептіруге болмайды.
Автожанармай құю станциясының аумағы мен ғимараттарында жылу беру қондырғылары мен ашық от қолданылатын құрылғыларды пайдалануға болмайды.
6. Өрт автоматикасын пайдалану
34
ҚР СН 2.02-11-2002 «Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматтандырылған өрт сигналы жүйлерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары» талаптарына сәйкес автоматты өрт сигналын беретін жүйелермен, автоматты өрт сөндіру және адамдарды өрт туралы хабардар ету қондырғыларымен жабдықтау
35
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалануға арнайы дайындықтан өткен мамандармен немесе мамандандырылған ұйымдармен техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiн жүргiзу арқылы күтіп ұстау қажет
36
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларымен жабдықталған объектiде мынадай құжаттамалар болуға тиіс:

1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;

1) қондырғыны пайдалануға қабылдау акті;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламентi;
4) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламентi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеуi бойынша жұмыстардың есебiн жүргiзу журналы;
6) жедел (кезекшi) маманның кезекшiлiк кестесi;
7) жедел маманның кезекшiлiгiн тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының ақаулықтарын есепке алу журналы;

9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);
10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии)
37
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации

9) газ өрт сөндiру қондырғыларына арналған өрт сөндiру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар бар болса);
10) кезекшi және қызмет көрсету мамандарының, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;
11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерiн пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргiзу журналы (олар бар болғанда) болуы мiндеттi.
37
Объектiнiң қызмет көрсету маманы немесе Орындаушы объектiде жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге, «Ғимараттарды, орынжайларды және құрылыстарды автоматты өрт сөндіру жүйесімен және автоматты өрт дабылымен, құлақтандыру және өрт жағдайында эвакуацияның басқарумен жабдықтау бойынша талаптар» Техникалық регламентінің талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуге және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуге мiндеттi.

7. Дополнительные требования
38
Допущение эксплуатации автозаправочных станций при числе работающих штатных сотрудников автозаправочных станций не менее двух человек
39
Наличие инструкции по обеспечению пожарной безопасности, с указанием:
1) порядка приема нефтепродуктов, условия его хранения и отпуска потребителям;
2) порядка содержания территории;
3) правил содержания средств пожаротушения, приведение их в действие и вызов подразделений противопожарной службы при обнаружении пожара;

7. Қосымша талаптар
38
Автожанармай құю станцияларында жұмыс істейтін штат қызметкерінің саны кемінде екі адам болғанда автожанармай құю станцияларын пайдалануға болады.
39
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтың болуы және нұсқаулықта:
1) мұнай өнімдерін қабылдау тәртібі, оны сақтау және тұтынушыларға жіберу шарттары;
2) аумақты ұстау тәртібі;
3) өрт сөндіру құралдарын ұстау, оларды іске қосу және өртті байқаған кезде өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру қағидасы;

4) порядка сбора, хранения и удаления промасленных обтирочных материалов и песка, хранение специальной одежды, уборки помещений и очистки технологического оборудования;
5) обязанностей и действий персонала автозаправочных станций при возникновении пожароопасных ситуаций и пожаре до прибытия подразделений противопожарной службы;
40
Наличие перед въездом на территорию автозаправочной станции схемы организации движения транспорта по ее территории и стенда с требованиями о соблюдении мер пожарной безопасности для водителей и пассажиров
41
Недопущение курения на территории автозаправочной станции
42
Наличие на дверях во все помещения автозаправочной станции, а также на наружных установках надписей с указанием:
1) категории помещений по взрывопожарной и пожарной опасности в соответствии с техническим регламентом «Общие требования к пожарной безопасности»;
2) класса взрывоопасных или пожароопасных зон по Правилам устройства электроустановок;
3) фамилии и инициалы ответственного за противопожарное состояние работника
43
Наличие жесткой буксировочной штанги, длиной не менее 3 метра, для экстренной эвакуации с территории автозаправочной станции горящего транспортного средства
44
При размещении автозаправочной станции вблизи посевов сельскохозяйственных культур, по которым возможно распространение пламени (зерновые, хлопчатник) или степным массивам, наличие опашки вдоль границ автозаправочной станции шириной не менее 4 метров
8. Эксплуатация технологического оборудования
45
Недопущение эксплуатация технологического оборудования:
1) при наличии утечек топлива;
2) при отсутствии, неисправности, отключении или с просроченными сроками проверки приборов контроля и регулирования;
3) при наличии любых неисправностей
46
Недопущение внесения конструктивных изменений в технологическое оборудование, повышающие степень пожарной опасности автозаправочной станции
47
Наличие защиты от статического электричества основного и вспомогательного технологического оборудования
48
Наличие систем предотвращения переполнения резервуаров для хранения топлива, обеспечивающие при достижении 90 % заполнения резервуаров автоматическую выдачу сигнала (светового или звукового), а при достижении максимально допустимой степени заполнения 95 % АЗС – автоматическое прекращение наполнения резервуара не более чем за 5 секунд
49
Наличие не искрящихся и устойчивых к воздействию нефтепродуктов и окружающей среды прокладок крышек и патрубков фланцев, патрубков, штуцеров и устройств отделяющие топливо и его пары от атмосферы, в местах соприкосновения с арматурой
50
Наличие линий деаэрации в резервуарах для хранения топлива. Оснащение трубопроводов линии деаэрации огнепреградителями или дыхательными клапанами со встроенными огнепреградителями, сохраняющими работоспособность в любое время года

4) май сүртілген материалдар мен құмды жинау, сақтау және шығару, арнайы киімді сақтау, үй-жайларды жинау және технологиялық жабдықты тазалау тәртібі;
5) өрт шығу қаупі бар жағдайлар мен өрт туындағанда өртке қарсы қызмет бөлімшелері келгенге дейін автожанармай құю станциясы персоналының міндеттері мен іс-әрекеттері;
40
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағына кірердің алдында оның аумағында көліктің қозғалысын ұйымдастыру схемасы және жүргізушілер мен өрт сөндірушілерге өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау туралы талаптармен стенд болуы
41
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағында шылым шегуге жол берілмейді
42
Автожанар-жағар май құю станциясының барлық үй-жайларының есіктерінде, сондай-ақ сыртта:
1)) «Өрт қауіпсіздігіне жалпы талаптар» техникалық регламентіне сәйкес жарылыс қауіпті және өрт қауіпті орынжай санаты;
2) Электр қондырғыларын орнату қағидасына сәйкес жарылыс қауіпті және өрт қауіпті аймақтар сыныбы;
3) жұмысшының өртке қарсы жай-күйіне жауапты адамның тегі және атты-жөні көрсетілген жазбаның болуы
43
Жанып жатқан көлік құралын автожанар-жағар май құю станциясының аумағынан шұғыл эвакуациялау үшін кемінде 3 метрлік қатты буксирлік штангінің болуы
44
Автожанар-жағар май құю станциясы ауыл шаруашылығы алқаптарының жанында орналасқан кезде жалынның (бидай, мақта) дала алқаптарына таралуы мүмкін, автожанар-жағар май құю станциясының маңында кем дегенде 4 метрлік қоршаудың болуы керек.
8. Технологиялық жабдықтарды пайдалану
45
Технологиялық жабдықты:
1) отынның ағуы болғанда;
2) бақылау және реттеу құралдары болмағанда, ақаулы болғанда, ажыратылғанда немесе тексеру мерзімі өтіп кеткенде;
3) кез келген жарамсыздық кезінде пайдалануға болмайды.
46
Технологиялық жабдыққа автожанармай құю станциясының өрт қауіптілік дәрежесін арттыратын конструкциялық өзгерістер енгізуге болмайды.
47
Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықта статикалық электрден қорғағышпен болуы
48
Отын сақтауға арналған резервуарлар 90 %-ға дейін толғанда автоматты түрде сигнал (жарық немесе дыбыс) беруді, ал АЖС 95%-ға дейін ең жоғарғы рұқсат етілген дәрежеге дейін толтырғанда 5 секунд бұрын автоматты түрде резервуарды толтыруды тоқтатуды қамтамасыз ететін, олардың шамадан тыс толтырылуын болдырмау жүйелерінің болуы
49
Фланецтердің, келте құбырлардың, штуцерлердің және атмосферадан отын мен оның буын бөлетін басқа да құрылғылардың қақпақтары мен келте құбырлары арматурамен жанасу орындарында ұшқын шығармайтын және мұнай өнімдері мен қоршаған ортаның әсеріне тұрақты төсемдердің болуы.
50
Отын сақтауға арналған резервуарлар деаэрация желілердің болуы.
Деаэрация желілерінің құбырлары кез келген уақытта жұмыс жасау қабілетін сақтай алатын от бөгегіштермен немесе қосымша от бөгегіштері бар тыныс алу клапандарының болуы

9. Проведение ремонтных и регламентных работ
51
Выполнение работ в зонах, в которых возможно образование горючих паровоздушных смесей, искробезопасным инструментом в одежде и обуви, неспособных вызвать искру
52
Использование негорючих газов (азот, углекислый газ) для проведения пневматических испытаний на герметичность технологических систем автозаправочной станции (межстенное пространство резервуара, внутреннее пространство резервуара, трубопроводы)
53
Недопущение снятия огнепреградителя или снабженный им дыхательный клапан на выходе трубопровода системы деаэрации без герметичного перекрытия этого трубопровода запорной арматурой
54
Наличие письменного разрешения руководителя объекта на проведение ремонтных работ на территории, в зданиях, сооружениях, помещениях, технологических системах автозаправочных комплексов

9. Жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу тәртібі
51
Жанғыш бу-ауа қоспалары түзілуі мүмкін аймақтарда жұмыстар ұшқын шығармайтын киім мен аяқ киімде ұшқынға қауіпсіз аспаппен орындалады.
52
Автожанармай құю станциясының технологиялық жүйелерінің герметикалығына пневматикалық сынақтар жүргізу үшін (резервуардың қабырға аралық кеңістігі, резервуардың ішкі кеңістігі, құбырлар) жанбайтын газдар (азот, көмір қышқыл газы) пайдаланылады.
53
От бөгегішті немесе онымен жабдықталған тыныс алу клапанын деаэрация жүйесiн құбырының шығу жолында осы құбырды тығын арматурасымен герметикалық жабынсыз алуға болмайды.
54
Автожанармай құю кешендерінің аумағында, ғимараттарында, құрылыстарында, үй-жайларында, технологиялық жүйелерінде жөндеу жұмыстарын жүргізуге объектінің басшысы жазбаша рұқсаттың болуы

10. Оборудование для приема и выдачи топлива
55
Обеспечение слива топлива из автоцистерн по закрытой схеме
56
Обеспечение удаления всего транспорта и посторонних лиц с территории автозаправочной станции при въезде на нее автоцистерн с топливом. Запрет наличия на автозаправочной станции одновременно двух и более автоцистерн
57
Производство операции по сливу топлива из автоцистерн не менее чем двумя работниками автозаправочной станции и при выполнении следующих условий:

10. Отын қабылдау мен беруге арналған жабдықтары
55
Автоцистерналардан отын құю жабық сызба бойынша орындалады.
56
Автожанармай құю станциясына отыны бар автоцистерналар өтерде оны аумағынан барлық көлік пен бөгде адамдар шығарылады. Бір мезгілде екі және одан астам автоцистерналардың болуына жол берілмейді.
57
Автоцистернадан жанар-жағар май құю операциясын автожанармай құю станциясының кемінде екі жұмысшысы және мынадай талаптарды орындағанда жүргізіледі:

1) наличия у заправочной площадки для автоцистерн двух передвижных воздушно-пенных огнетушителя объемом не менее 100 литров каждый;
2) перекрытия лотка отвода атмосферных осадков, загрязненных нефтепродуктами, с заправочной площадки автоцистерн и открытия трубопровода отвода проливов топлива в аварийный резервуар;
3) заземление автоцистерн
58
Недопущение подсоединения заземляющих проводников к окрашенным и загрязненным металлическим частям автоцистерн
59
Недопущение:
1) заправки транспортных средств с работающими двигателями;
2) проезда транспортных средств над подземными резервуарами, если это не предусмотрено в технических условиях и технико-эксплуатационной документации на применяемую технологическую систему, согласованных и утвержденных в установленном порядке;
3) заполнения резервуаров топливом и выдача топлива потребителям во время грозы и во время опасности проявления атмосферных разрядов;
4) въезда тракторов, не оборудованных искрогасителями, на территорию автозаправочной станции, на которых осуществляются операции по приему, хранению или выдаче бензина;
5) проведения ремонтных работ, не связанных непосредственно с ремонтом оборудования, зданий и сооружений автозаправочной станции;
6) заправки транспортных средств с пассажирами (за исключением легковых автомобилей с количеством дверей не менее четырех);
7) заезда транспортных средств, груженные взрывчатыми веществами, сжатыми и сжиженными горючими газами, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, легкогорючими материалами, ядовитыми и радиоактивными веществами и другими опасными веществами и материалами
11. Передвижные автозаправочные станции
60
Размещение передвижных автозаправочных станций на специально отведенных площадках
61
Выполнение мероприятий перед началом эксплуатации передвижных автозаправочных станций на специально выделенной площадке:
1) проверка герметичности станции по контрольно-измерительным приборам и визуально;
2) подсоединение заземляющих проводников автозаправочных станций к устройству заземления площадки;
3) установки поддона под топливный бак транспортного средства;
4) устройство барьеров, ограничивающие подъезд транспортных средств к автозаправочной станции не менее чем на 1 метр;
5) установка предупреждающего знака и информационного щита
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для архивов
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

1) автоцистерналарға арналған жанармай құю алаңында әрқайсысының көлемі кемінде 100 литр жылжымалы ауа-көбікті өрт сөндіргіш орнатылады;
2) автоцистерналардың жанармай құю алаңдарынан мұнай өнімдерімен ластанған атмосфералық жауын-шашын қалдықтарының науасы жабылады және отын төгіндісін авариялық резервуарға бұру құбыры ашылады;
3) автоцистерна жерге орнатылады
58
Жерге қосатын сымдарды автоцистернаның сырланған және ластанған металл бөліктеріне қосуға болмайды.
59
Автожанармай құю станциясында:
1) жұмыс iстеп тұрған қозғалтқыштары бар көлік құралдарына жанармай құюға;
2) егер белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген, қолданылатын технологиялық жүйеге техникалық шарттар мен техникалық пайдалану құжаттамасында көзделген болса, жер асты резервуарларымен көлік құралдарының өтуіне;
3) найзағай болғанда және атмосфералық разрядтардың пайда болуы қауіптілігі болғанда резервуарларға отын құюға және тұтынушыларға отын беруге;
4) бензин қабылдау, сақтау немесе беру операциялары жүзеге асырылатын автожанармай құю станциясының аумағына ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың өтуіне;
5) автожанармай құю станциясының жабдығын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеумен тікелей байланысы жоқ жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
6) жолаушылары бар көлік құралдарына (кемінде төрт есікті жеңіл автомобильдерден басқа) жанармай құюға;
7) жарылғыш заттар, сығылған және сұйытылған жанғыш газдар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар, тез тұтанатын материалдар, улы және радиоактивті заттар мен басқа да қауіпті бұйымдар мен материалдар артылған көлік құралдарының кіруіне болмайды.
11. Жылжымалы автожанармай құю станциялары
60
Жылжымалы автожанармай құю станциялары арнайы бөлінген алаңдарға орнатылады.
61
Арнайы бөлінген алаңдағы жылжымалы автожанармай құю станцияларын пайдалануды бастамас бұрын:
1) бақылау-өлшеу аспаптары арқылы және көзбен станциялардың герметикалығы тексеріледі;
2) автожанармай құю станцияларының жерге қосатын өткізгіші алаңның жерге қосу құрылғысына қосылады;
3) көлік құралының отын бағының астына қою үшін тұғырлар дайындалады;
4) көлік құралдарының автожанармай құю станцияларына өтуін шектейтін кемінде 1 метр тосқауылдар орнатылады;
5) ескерту белгілері мен ақпарат қалқаны орнатылады.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Мұрағаттар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке кәсіпкерлік
аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

4) отделение парильного отделения и комплекса помещений сауны в зданиях I, II, III степеней огнестойкости противопожарными перегородками 1-го типа и перекрытиями 3-го типа; в зданиях IIIa, IIIб, IV, IVa степеней огнестойкости – противопожарными перегородками и перекрытиями с пределом огнестойкости не менее EI-45;
5) наличие из помещений комплекса сауны обособленного эвакуационного выхода; не допущение устройства выходов непосредственно в вестибюли, холлы, лестничные клетки, предназначенные для эвакуации людей из зданий;
6) оборудование парильного отделения печью заводского изготовления с автоматической защитой и отключением до полного остывания через 8 часов непрерывной работы;
7) установки пульта управления печи-каменки в сухом помещении перед парильным отделением;
8) наличие в парильном отделение перфорированного сухотруба, присоединенным к внутреннему водопроводу, вентиль которого установлен у входа в парильную;
9) применение лиственных пород древесины для отделки парильного отделения
68
Наличие в верхней зоне камеры сухого жара, а также на ближайших к печи-каменке кромках деревянной отделки поверхностей конструкций камеры сухого жара датчиков температуры, сблокированные с устройством (терморегулятором), отключающим электроэнергию от электронагревателей печи-каменки при повышении температуры до 110оС
69
Подключение теплоэнергонагревателей к электросети производится вне камеры сухого жара
70
Недопущение размещения саун в подвальных этажах
71
Выполнение вытяжного воздуховода из камеры сухого жара обособленным и выведенным непосредственно наружу
72
Недопущение отделки горючими материалами прихожих и раздевалок
73
В помещениях саун недопущение:
1) оставления без присмотра включенный в сеть электронагреватель печи-каменки;
2) установки теплоэнергонагревателей кустарного изготовления;
3) эксплуатации печи-камина с отключенным или неисправным терморегулятором;
4) пользования в помещениях сауны электронагревательными бытовыми приборами вне специально оборудованных мест
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 8
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для железнодорожных,
автомобильных, морских и речных вокзалов, аэропортов
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

4) отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІ дәрежелі ғимараттардағы бу бөлмесі мен сауна үй-жайы кешені 1 үлгідегі өртке қарсы қалқалармен және 3 үлгідегі далдалармен; отқа төзімділігі ІІІа, ІІІб, ІV, IVа дәрежелі ғимараттарда отқа төзімділік шегі кемінде ЕІ-45 өртке қарсы қалқалармен және далдалармен бөлінуі;
5) сауна кешені үй-жайынан жекелеген эвакуациялау есігінің болуы; адамдарды ғимараттан эвакуациялауға арналған вестибюльдерге, холлдарға, сатылы торларға тікелей шығатын есіктерді орнатуға жол бермеуі;
6) бу бөлмесі зауытта дайындалған автоматты қорғалатын және үздіксіз 8 сағат жұмыс істегеннен кейін толық суығанға дейін өшетін пешпен жабдықталуы;
7) тас пештің басқару пульті бу бөлмесінің алдындағы құрғақ үй-жайда орнатылуы;
8) бу бөлмесінде вентилі бу бөлмесіне кіреберісте орнатылған ішкі су құбырына қосылған перфорирленген құрғақ құбырлардың бар болуы; 9) бу бөлмесін қаптау үшін ағаштың жапырақты түрінің қолданылуы
68
Құрғақ ыстық камерасының жоғарғы аймағына, сондай-ақ тас пешке жақын жердегі құрғақ ыстық камерасы конструкциясының үстіңгі қабатының ағаш қаптауының жиектеріне температура 1100С дейін артқан жағдайда қондырғымен (термореттегішпен) бұғатталған, электр энергиясын тас пештің электр қыздырғышынан ажырататын температура тетіктерінің бар болуы
69
Жылу электр қыздырғыштарды электр желісіне қосу құрғақ ыстық камерасынан тысқары жүргізіледі
70
Сауналарды жертөле қабаттарына жайғастыруға жол бермеу.
71
Құрғақ ыстық камерасынан соратын ауа өткізгіштің оңашалануы және тікелей сыртқа шығарылуының орындалуы
72
Ауыз үйлер мен шешінетін орындарды жанғыш материалдармен өңдеуге жол берілмеу
73
Сауналардың үй-жайларында:
1) желіге қосылып тұрған тас пештің электр қыздырғышын қараусыз қалдыруға;
2) қолдан жасалған жылу электр қыздырғыштарын орнатуға;
3) ажыратылған немесе ақаулы термо реттегіші бар тас пешті пайдалану;
4) сауналардың үй-жайларында арнайы жабдықталған орындардан басқа жерлерде тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарын қолдануға жол берілмейді.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Нысан
Теміржол, автомобиль, теңіз және өзен вокзалдары, әуежайлар
үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

7. Эксплуатация пожарной автоматики
62
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
63
Оборудование системами автоматического пожаротушения помещений хранения багажа и ручной клади (кроме оборудованных автоматическими ячейками) и складов горючих материалов в зданиях вокзалов с расчетной вместимостью пассажиров более: 1) 700 - железнодорожных и морских вокзалов; 2) 400 - речных вокзалов; 3) 300 – автовокзалов; 4) 1000 - аэровокзалах и аэропортах; 5) 600 - городских аэровокзалах - независимо от площади, а также помещений хранения невостребованного багажа в зданиях вокзалов вместимостью 300 и более пассажиров, помещений кинозалов, архивов, проемов для эскалаторов между этажами аэровокзалов – независимо от площади и вместимости пассажиров
64
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
65
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;

7. Өрт автоматикасын пайдалану
62
ҚР СН 2.02-11-2002 «Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматтандырылған өрт сигналы жүйлерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары»  талаптарына сәйкес автоматты өрт сигналын беретін жүйелермен, автоматты өрт сөндіру және адамдарды өрт туралы хабардар ету қондырғыларымен жабдықтау
63
Багажды және қол жүктерін (жабдықталған автоматты ұяшықтардан басқа) сақтау үй-жайларын және жанар-жағар май қоймаларында, жолаушылардың есептік сыйымдылығы мынадай вокзалдар ғимараттарында
1) 700-ден астам – темір жол және теңіз вокзалдары;
2) 400 - өзен вокзалдары;
3) 300 - автовокзалдар;
4) 1000 – әуе вокзалдары мен әуежайлар;
5) 600 – қалалық әуе вокзалдары, алаңына қарамастан, сондай-ақ 300 және одан да көп жолаушылар сыйымдылығымен вокзал ғимараттарында жаңадан салынып жатқан багажды сақтау үй-жайында, кинозалдар, мұрағаттар үй-жайларында, әуевокзалдардың қабаттары арасындағы экскалаторға арналған ойықтарда – алаңына және жолаушылар сыйымдылығына қарамастан, автоматты өрт сөндіру жүйелерімен жабдықтау
64
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғылары тиісті дайындықтан өткен немесе мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша мамандарымен орындалатын техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеуді ұйымдастыру арқылы үнемі жұмыс істеу қалпында болуы.
65
Өрт автоматикасы жүйелерімен және қондырғыларымен жабдықталған объектіде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдау актісі;
2) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламенті;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеулерінің жоспар-кестесі;

5) загромождение выходов через двери и люки на чердаки и кровлю
70
Наличие вывешенных памяток с правилами пожарной безопасности на государственном и русском языках и других языках
71
Наличие на внутренней стороне двери в номерах гостиниц, мотелей, кемпингов и общежитий индивидуальных планов эвакуации людей на случай возникновения пожара с указанием на плане номера или комнаты, эвакуационных выходов и путей движения к ним, мест размещения средств пожаротушения и сигнализации с необходимым пояснительным текстом
72
Недопущение размещения в помещениях гостиниц на жилых этажах складов, офисов, контор
73
Обеспеченность обслуживающего персонала смены зданий гостиниц, кемпингов, мотелей, индивидуальными средствами защиты органов дыхания и электрическими фонарями, которые хранятся непосредственно на рабочем месте
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 10
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для домов и зон отдыха,
летних оздоровительных лагерей и туристических баз
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

5) есіктер мен люктер арқылы шатырлар мен жабынға шығу жолдарын үймелеуге.
70
Мемлекеттік және орыс тілдерінде және басқа да тілдерде ілінген өрт қауіпсіздігі қағидаларымен жаднаманың болуы
71
Қонақ үйлердің, мотельдердің, кемпингтердің нөмірлерінде және жатақханалардың есіктерінің ішкі жағында өрт болған жағдайда эвакуациялау жолдарының жоспарында нөмірлері мен бөлмелері, эвакуациялау жолдары мен қозғалыс бағыты, өрт сөндіру құралдарын орналастыру орны мен қажетті түсіндірме мәтіні бар дабылы көрсетіліп, ілініп тұрады.
72
Қонақ үйлердің тұрғын қабаттарында қоймалар, кеңселер, конторалар орналастыруға жол берілмейді.
73
Қонақ үйлердің, кемпингтердің, мотельдердің ғимараттарының қызмет көрсетуші персоналы жұмыс орнында тікелей сақталатын тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарымен және электр шамдарымен қамтамасыз етіледі.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
10-қосымша
Нысан
Демалыс үйлері мен аймақтары, жазғы сауықтыру лагерлері және
туристік базалар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования
67
Наличие двух и более эвакуационных выходов ведущих непосредственно наружу в зданиях, предназначенных для летнего отдыха детей и оздоровительных лагерей
68
Устройство одноэтажными деревянных зданий детских оздоровительных лагерей
69
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий
70
Вместимость деревянных зданий количеством до 50 детей, из расчета 2,5 квадратных метра на одного ребенка
71
Недопущение:

8. Қосымша талаптар
67
Балалардың жазғы демалысына арналған ғимараттар мен сауықтыру лагерьлері екі және одан да көп эвакуациялық тікелей сыртқа шығу жолымен жабдықталады.
68
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің ағаш ғимараттары бір қабатты етіп қарастырылады.
69
Жанбайтын жабыны мен жанбайтын жылытқышы болуы, каркас және тақтай ғимараттар сылануы керек.
70
Ағаш ғимараттардың сыйымдылығы бір балаға 2,5 шаршы метр есебімен 50 балаға дейін болуы тиіс.
71
Жол берілмейді:

1) сдачи в аренду помещения действующих детских оздоровительных лагерей;
2) покрытия здания горючими материалами (соломой, щепой, камышом, толью);
3) устройство кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми;
4) размещение более 50 детей в зданиях из горючих конструкций;
5) топки печи, применение керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
72
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
73
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
74
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей телефонной связью, сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
75
Наличие мест разведения костров и сбора мусора, а также минерализированных полос шириной не менее 4 метров и содержание их в очищенном от сгораемого мусора состоянии, в случае размещения объекта в лесном массиве
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 11
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для многоквартирных
жилых домов и общежитий
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

1) қолданыстағы балаларды сауықтыру лагерьлерін жалға беруге;
2) ғимараттарды тез тұтанатын материалдармен (сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жоңқамен) жабуға;
3) балалармен қамтылған ағаш ғимараттарда асханалар, кір жуу орындарын орнатуға;
4) жанғыш конструкциядан жасалған ғимараттарда 50-ден астам балаларды орналастыруға;
5) жазғы маусымда балалар жұмыс істейтін үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрлік қыздыру құралдарын қолдануға жол берілмейді.
72
Балалардың жазғы демалыс орындарындағы және сауықтыру лагерьлеріндегі кір жуатын бөлмелер мен асханаларды балалар орналасқан ғимараттан 15 метр қашықтықта оқшау құрылыстарға орналастырылады.
73
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген балалардың жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол берілмейді.
74
Балалардың жазғы демалыс орындары, жазғы сауықтыру лагерьлері телефон байланысымен, өрт болған жағдайда берілетін дабыл белгісімен және алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы.
75
От жағу және қоқысты жинау орындарының, сондай-ақ ені кем дегенде 4 метрлік минералды жолақтардың болуы және объектіні орман алқабына орналастырған жағдайда, оларды жанған қоқыстан тазартылған қашықтықта ұстау
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі № 141/НҚ
бірлескен бұйрығына
11-қосымша
Нысан
Көп қабатты тұрғын үйлер мен жатақханалар үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
Тағайындау туралы акт________________________________________________
(№, күні)
Тексеруді өткізу мерзімі_____________________________________________
Тексерілетін кезеңі__________________________________________________
Мекеменің атауы______________________________________________________
Объектінің атауы_____________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_________________________________________________
ЖСН / БСН ___________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
4) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;

1. Ұйымдастыру шаралары
1
Әрбiр ұйымда бұйрықпен немесе нұсқаумен олардың өрт қауiптiлiгiне сәйкес келетiн өртке қарсы режим белгiлеу, соның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртiбiн және қауiпсiздiк шараларын анықтау;
2) темекi шегуге арналған орын анықтау және жабдықтау;
3) уақытша отты және басқа өрт қауiптi жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн реттеу;
4) үй-жайды жұмыс аяқталғаннан кейiн қарап шығу және жабу тәртiбiн реттеу;

5) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
2. Содержание территории
3
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
1) с двух продольных сторон – к зданиям многоквартирных жилых домов высотой 28 м и более (9 и более этажей);
2) со всех сторон – к односекционным жилым зданиям
4
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между жилыми и другими зданиями и сооружениями материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
5
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
6
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
7
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
8
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
9
Наличие наружного освещения на территории в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
10
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
11
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;
2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;

5) жұмысшылардың өртті анықтаған жағдайда әрекеттерін реттеу;
2
Өрт қауiпсiздiгi шаралары туралы нұсқаулардың болуы.
2. Аумақты ұстау
3
Өрт сөндіру автомобильдеріне өту жолдарының болуы:
ғимараттарға екi бойлық жақтан, адамдар уақытша келетiн ғимараттарға жан жақтан.
Өрт сөндіру автомобильдерінің:
1) екi бойлық жақтан - биiктiгi 28 м және одан артық (9 қабат және одан артық);
2) барлық тараптардан - бiр секциялы тұрғын үй ғимараттарына жақын келуi қамтамасыз етiлуi.
4
Ғимараттар мен құрылыстар, көлік тұрағы және ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы (қондырғысы) арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды материалдармен және жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
5
Аумақтарды күтiп ұстау (уақытында жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, ағаш жапырақтарынан, құрғақ шөптен және басқа жанғыш материалдардан тазартылуы)
6
Сыртқы сумен жабдықтау көздерiнің пайдалануы, техникалық жағдайға тиісті талаптарын сақтау (өрт сөндiру гидранттардың жылына екi реттен кем болмай тексеру, қысқы уақытта жылыту және қар мен мұздан тазарту)
7
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне апаратын жолдар және кiре берiстер, оларға өрт сөндiру техникасының өтуiн қамтамасыз ету.
8
Өрт сөндiру сумен жабдықтау көздерін орналастыру орнын нұсқағыштармен және белгілермен қамтамасыз ету.
9
Тәуліктің қараңғы уақытында өрт сөндiру гидранттарын, сыртқы өрт сөндіру баспалдақтарын, өрт сөндiру құралдарын тез табу үшін ұйым аймағында сыртқы жарықтандырылуы, сонымен қатар өрт сөндiру машиналарын орнатуға арналған пирстарға, ғимараттар мен құрылымдардыға өту жолдарын қамтамасыз ету.
3. Ғимараттар мен құрылымдарды ұстау
10
Ғимараттардан, орын-жайлардан эвакуациялық шығаберістер саны, оларды жобалық шешімге сәйкес келуі.
11
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды пайдаланған кезде:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның iшiнде өтетiн жерлер, дәлiздер, тамбурлар, галереялар, лифтi холлдары, басқыш алаңдары, басқыш шабақтары, есiктер, эвакуациялық люктер) түрлi материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндiрiстiк қалдықтармен, қоқыспен және басқа заттармен үйiп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есiктерiн шегелеп тастауға;
2) шығу тамбурларында киiмге арналған кептiргiштер мен iлгiштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның iшiнде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есiктердiң ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтерiлiп-түсiрiлетiн есiктер мен қақпалар, айналатын есiктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркiн эвакуациялауға кедергi келтiретiн басқа құрылғыларды орнатуға;

4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;
5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;

4) қабырғалары мен төбелерiн өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзiмдiлiк деңгейi V ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануға;
5) басқыш шабақтарының, дәлiздердiң, холлдар мен тамбурлардың өздiгiнен жабылатын есiктерiн ашық күйiнде бекiтуге, сондай-ақ оларды алып тастауға;
6) түтiндемейтiн басқыш шабақтарының ауа аймақтарының терезе жапқыштарын шынылауға немесе жабуға;

7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах.
12
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
13
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
14
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
15
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
16
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов, металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
17
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
18
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
19
Недопущение устройства решеток на окнах общего пользования и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
20
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых
21
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
22
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
23
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
24
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров с аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
25
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
26
Недопущение устройства в квартирах жилых домов и жилых комнатах общежитий различного рода мастерские и складские помещения, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы, а также сдача их в аренду под помещения другого назначения
27
Наличие в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, оборудованных надписью «Место для курения», урнами или пепельницами из негорючих материалов
28
Для обеспечения безопасной эвакуации недопущение:

7) арқауланған шыныны есiктер мен фрамугтарды шынылау жай шынымен ауыстыруға жол бермеуі.
12
Эвакуация жолдарындағы есiктер еркiн және ғимараттан шығатын бағыт бойынша ашылуы.
13
Эвакуациялық шығулар есiктерiндегi тиектер ғимарат (құрылым) iшiнде болатын адамдардың тиектердi iшiнен кiлтсiз ашу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуі.
14
Басқыш шабақтар астында қамбалардың (қосалқы үй-жайлар) болмауы.
15
Жертөле және цокольдық қабаттан көшiру шығуларын тiкелей сыртқа қарастырған жөн және ғимарат, құрылым, құрылыстың ортақ басқыш шабағынан оңашалануы.
16
Құрылыс құрастырылымдарының, өңдейтiн және жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тiреулерiнiң және қойма орын-жайларының ағаш құрастырылымның оттан қорғайтын жабындарының болуы және жағдайы.
17
Шатыр асты үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етiлмейтiн техникалық қабаттар мен жертөлелер есiктерi құлыппен жабылуы. Аталған үй-жайлардың есiктерiнде кiлттердiң сақталатын орны туралы ақпараттың iлiнуі.
18
Шатырдың астын, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа техникалық үй-жайларды өндiрiстiк учаскелердi, шеберханаларды ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ өнiмдi, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшiн пайдалануға жол бермеу.
19
Жалпыға бірдей пайдаланылатын терезелерге және жертөле терезелерінің саңылауларына торларды орнатуға (қоймалар үй-жайларынан, кассалардан, қару-жарақ бөлімесінен, мекемелердің құпия бөлімдерінен басқа) жол бермеу
20
Лифтi холлдарында қамбаларда орналастыруға жол бермеу.
21
Өрт жағдайында қауiпсiздiк аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу.
22
Нәтижесiнде адамдарды қауiпсiз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндiргiштерге, өрт сөндiру крандарына және басқа өрт қауiпсiздiгi құралдарына қол жеткiзу шектелетiн немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндiру қондырғылары, түтiндi кетiру жүйелерi, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелерi) әрекет ету аймағы азаятын көлемдiк-жоспарлау шешiмдерiн өзгертудi жүргiзуге жол бермеу.
23
Балкондар мен лоджияларда есiктердi, люктердi, аралас секцияларға өтетiн жерлердi және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығуларды жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйiп тастауға жол бермеу.
24
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегi тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауiптi заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеуі.
25
Қабаттардағы дәлiздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есiктерiн, эвакуациялау жолында қауiптi өрт факторларының таралуына кедергi келтiретiн басқа есiктердi алып тастауға жол бермеуі.
26
Тұрғын үй пәтерлерi мен жатақхана бөлмелерiнде жарылыс, өрт қауiпi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әр түрлi шеберханалық және қоймалық үй-жайларды орнатуға, сондай-ақ оларды басқа мақсаттағы үй-жайлар үшiн жалға беруге жол бермеуі.
27
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындар «Темекi шегуге арналған орын» деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналармен немесе темекi тұқылын салғыштармен жабдықталады.
28
Қауiпсiз эвакуациялауды қамтамасыз ету үшiн:

1) устройств в стенах «рассечек», отделяющих объем основной лестничной клетки от подвала (цокольного этажа), дверного проема с дверями, способствующего быстрому задымлению лестничной клетки в случае пожара в подвальном или цокольном этаже;
2) установок на путях эвакуации раздвижных, подъемных, вращающихся дверей и турникетов без дублирования их распашными дверями;
3) перенавешивания дверей, препятствующие выходу из зданий и помещений;

1) қабырғаларда негiзгi саты торының көлемiн жертөледен (цоколдық қабаттан), жертөледе немесе цоколдық қабатта өрт шыққан жағдайда саты торының тез түтiндеуiне әсер ететiн есiктерi бар есiк ойығынан бөлiп тұратын «бөлiктердi» орнатуға;
2) эвакуациялау жолдарында жылжымалы, көтергiш, айналатын есiктер мен турникеттердi оларды шалқасынан ашылатын қайталамай орнатуға;
3) ғимараттар мен үй-жайлардан шығуға кедергi келтiретiн есiктердi қайта қоюға;

4) снятия дверей, отделяющих лестничную клетку или вестибюль, в который устроен выход из лестничной клетки, от общих коридоров;
5) устройство на путях эвакуации «фальшивые» дверей, установку витражей, зеркал, турникетов и других приспособлений, препятствующих нормальной эвакуации;
6) складирования под маршами лестничных клеток, предметов домашнего обихода (детских колясок, санок, велосипедов, мебели) и устройства различных помещений, за исключением узлов управления центрального отопления и водомерных узлов
29
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по строительным нормам и правилам), а именно:

4) саты торын немесе саты торынан шығу жолы орналасқан вестибюльдi ортақ дәлiздерден бөлетiн есiктердi алуға;
5) эвакуациялау жолдарында «жалған» есiктер орнатуға, витраждар, айналар, турникеттер мен қалыпты эвакуациялауға кедергi келтiретiн өзге де бұйымдар қоюға;
6) саты торлары баспалдақтарының астында үй шаруашылығындағы (балалар арбалары, шаналар, велосипедтер, жиһаз және басқалары) заттарды жинауға және орталықтан жылу берудi басқару тораптары мен су өлшеу тораптарынан басқа әр түрлi үй-жайларды орнатуға жол бермеуі.
29
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін ұстау, пайдалану (қажетті болса нормалар және ережелер бойынша), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) указание на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) Өртке қарсы iшкi су құбырының өрт сөндiру крандары 1,35 м биiктiкте орнатылып, түтiк құбырлар мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндiру шкафтарына жабылып қойылуы.
2) Шкафтың есiгiнде әрiптiк "ӨК" индексi, жақын өрт сөндiру бөлiмiнiң телефон нөмiрi көрсетiлуі.
3) Өрт сөндiретiн түтiк құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйiнде күтiп ұстауы.
4) Сорғы стансасының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сұлбасы және сорғыларды байлау сұлбасы iлiнуi.

5) обеспечение электроснабжением бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов.
30
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
31
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
32
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Эксплуатация электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
33
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
34
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
35
Недопущение применения электронагревательных приборов в пожароопасных помещениях
36
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
37
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
38
Использование неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
39
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
40
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
41
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
42
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
43
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
44
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
45
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты

5) Электрмен жабдықтауы өрт сөндiру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздiксiз қоректенуiн қамтамасыз етуі.
30
Өртке қарсы кедергiлердiң ойықтарын өртке қарсы қақпалармен, есiктермен, терезелермен, люктермен және клапандармен толтыруы.
31
Белгіленген тәртіпте әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен имараттардың функционалдық мәнінің өзгеруіне, күрделі жөндеу жүргізілуіне, техникалық қайта жарақтануына, реконструкциялануына және қайта жоспарлануына жол бермеу
32
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырындағы сыртқы өрт сөндiру сатылары мен қоршауларын дұрыс күйiнде күтiп ұсталуы.
4. Электртехникалық өнiмдерді және электр торлары мен жабдықтарды пайдалану
33
Дайындаушы-кәсiпорынның нұсқаулығында баяндалған қауiпсiздiк талаптары бұзылған электр желiлерi мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттiң туындауына әкелуi мүмкiн электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етiлгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерiнiң iстен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлiнген немесе қорғаныш қасиеттерi мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерiн пайдалануға жол бермеу.
34
Бүлiнген және бекiтiлмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлiк қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу.
35
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауiптi және өрт қауiптi үй-жайларда қолдануға жол бермеу.
36
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндiрмелердi және ток күшiнiң көбеюi мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу.
37
Электрлiк қалқандар, электр қозғалтқыштар және iске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның iшiнде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу.
38
Электр сымдары мен кабельдердiң жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу.
39
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға жол бермеуі.
40
Егер өрттiң туындау қаупiн болдырмайтын арнайы тұғырықтардың болуы дайындаушы-кәсiпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтiктердi, электр плиткаларды, электр шәйнектердi және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды (қоректену цокольдерi, қыздырғыш дөңгелектер) онсыз пайдалануға жол бермеу.
41
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегiштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу.
42
Барлық ток өткiзгiш бөлiктер, бөлу құрылғылары, аппараттар мен өлшеуiш аспаптар, сондай-ақ бөлгiш түрiндегi сақтандырғыш құрылғылары, ажыратқыштар және барлық iске қосатын аппараттар мен аспаптар тек жанбайтын негiзде (мрамор, текстолит, гетинакс) құрастырылады.
43
Өткiзгiштер мен кабельдердiң сымдарын жалғау, түйiндеу және тармақтау өртке қатысты қауiптi ауыспалы кедергiлердi болдырмау үшiн сығымдау, дәнекерлеу, пiсiру және арнайы қысқыштардың көмегiмен жүргiзiлуі.
44
Қосу және тармақтағыш қораптары қорғайтын қақпақтардың болуы.
45
Ғимараттарда, құрылымдар мен құрылыстарда жобаға сәйкес, найзағайдан қорғайтын дұрыс құрылғылардың болуы.

1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);

1) қондырғыны пайдалануға қабылдау актiсi;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламентi;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiнiң жоспар-кестесi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-алдын алу жөндеу бойынша жұмыстардың есебiн жүргiзу журналы;
6) жедел (кезекшi) маманның кезекшiлiк кестесi;

11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии).
49
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
50
Недопущение эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;

11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерiн пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргiзу журналы (олар бар болғанда) болуы мiндеттi.
49
Объектiнiң қызмет көрсету маманы немесе Орындаушы объектiде жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге, осы Техникалық регламенттiң талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуі және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуі мiндеттi.
50
Автоматты өрт сөндiру қондырғыларын пайдаланған кезде:
1) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бiр жабдықты iлу немесе бекiту үшiн пайдалануға;
2) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарына өндiрiстiк жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;

3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
51
Наличие в помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления вывешивают принципиальную схему насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование
52
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
6. Дополнительные требования к жилым зданиям повышенной этажности
53
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
54
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
55
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
56
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
57
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающих устройствам и уплотняющих прокладок
58
Недопущение застраивания, загромождения различным оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
59
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты, щиты управления системой
60
Недопущение эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
61
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
62
Недопущение забивания наглухо и загромождение мебелью, оборудованием эвакуационных дверей, люков на балконах и лоджиях, а также переходов для людей в смежные секции и выходов на эвакуационные лестницы.
63
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
64
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
65
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
66
Недопущение остеклений или заделки жалюзей и воздушных зон незадымляемых лестничных клеток
67
Устройство из негорючих материалов конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и их огнестойкость
68
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
69
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
70
Очистка вентиляционных камер, фильтров, воздуховодов, элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, вставки, термочувствительные элементы) от горючих пылей и отходов производства
71
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 12
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан

3) автоматты өрт сөндiрудiң спринклерлiк қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған iшкi өрт крандарын өрттi сөндiруден басқа мақсаттар үшiн пайдалануға жол бермеуі.
51
Үй-жайларында өрт сөндіру сорап станциясының және басқару тораптарының бар болуы, сорап қондырғысының принципиалды схемасын іліп қояды, оған сәйкес сораптар, басқару тораптары, ысырмалары мен басқа жабдығы нөмірленуі тиіс
52
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және апатты жарық беру, сондай-ақ өрт орнымен (диспетчер бөлмесiмен) телефон байланысын қарастыру.
6. Жоғары қабатты тұрғын үй ғимараттарына қойылатын қосымша талаптар
53
Түтiнге қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын, өрт автоматикасы жүйелерiн, авариялық жарықтандыруды, iшкi өртке қарсы су құбырын, авариялық лифтiлерді жарамды күйде ұстау және оларды жүйелi түрде тексеруді ұйымдастыру
54
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын жарамды күйде ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде кезекші персоналдың оларды тексеруін қамтамасыз ету
55
Өрт кезiнде қосылатын өртен қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен iске қосу тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы.
56
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуциялау жолдарын электр жарығымен тұрақты жарықтандыру, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiн қарастыру.
57
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
58
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға әр түрлi жабдық, автокөлiк қоюға, үймелеуге жол бермеу.
59
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйемен басқару қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу.
60
Өртке қарсы қорғау жүйесiн iске қосқанға дейiн қайта салынған ғимаратқа адамдарды орналастыруға жол бермеу.
61
Тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу.
62
Балкондар мен лоджияларда эвакуациялау есiктерiн, люктердi, сондай-ақ аралас секцияларға адамдардың өтуiне арналған өткелдердi және эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен тас қылып бекiтуге, үймелеуге жол бермеу.
63
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу.
64
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн қалқаларды орнатуға жол бермеу.
65
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу.
66
Түтiнденбейтiн саты торларын шынылауға немесе жалюзиi мен әуе аймақтарын бекiтуге жол бермеу
67
Әр түрлi қолданыстағы желдету жүйелерiнiң түтiнге қарсы желдету жүйелерiнiң және транзиттiк арналарының (оның iшiнде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының конструкциялары отқа төзiмдi болуға және жанбайтын материалдардан орындауы.
68
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және
қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықталуы.
69
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерiнiң отқа төзiмдi арналарымен және тiреулер конструкцияларымен (аспалар) қиысатын тораптарының осы арналар талап етілетін шектерден кем болмайтын отқа төзiмдiлiк шегi болуы.
70
Желдеткіш камераларды, фильтрлерді, ауа өту жолдарын, жапқыш жетегінің элементтерін (жылдам балқитын құлыптар, ендірмелер, термосезгiш элементтер) өндірістің жағар май шаңы мен қалдықтарынан тазарту
71
Ауа өткiзгiштердегi от жалынын бөгейтiн құрылғылар (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндiру құрылғылары бар желдеткiш жүйелерiнiң бұғаттау құрылғыларды, өрт кезiнде желдеткiштi автоматты түрде өшiретiн құрылғыларды жобалық құжаттамада белгiленген мерзiмдерде тексеру және жарамды күйде ұстау.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар

8. Дополнительные требования
67
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах
68
Обработка деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах
69
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декорации и сценического оборудования более чем для двух спектаклей. А так же хранение декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и другого имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, в подвалах и под зрительными залами
70
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
71
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня (факелы, свечи, канделябры), дуговых прожекторов, фейерверков и других видов огневых эффектов
72
Наличие на планшете сцены культурно-зрелищного учреждения красной линии, указывающей границу спуска противопожарного занавеса и недопущению выступления за эту линию декорации и предметов оформления сцены
73
Обеспечение опускания по окончанию спектакля (репетиции) противопожарного занавеса и исправность лабиринтных уплотнений и песочного затвора
74
Обеспечение утепления клапанов дымовых люков на зимний период и проверки их исправности не реже одного раза в десять дней
75
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнение сидений из синтетических материалов, выделяющие при горении высокоопасные вещества на трибунах крытых и открытых спортивных сооружений
76
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
77
Выполнение съемными временных сидений в эвакуационных люках, предназначенные для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
78
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах таким образом, чтобы создавались встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
79
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
80
Недопущение установки телевизионных камер на спортивных сооружениях в проходах между рядами трибун и препятствованию эвакуации людей при пожаре
81
Обеспечение в спортивных залах с трибунами для зрителей при наличии искусственных ледовых покрытий мест для временной (на период проведения соревнований, представлений, тренировок, репетиций) стоянки льдоочистительных машин
82

8. Қосымша талаптар
67
Көрермен залдары мен мінбелерде барлық креслолар мен орындықтардың арасы қосылған және еденге мықтап бекітіледі.
68
Сахналық қораптардың ағаш құрылымдары (желтартқыштар, сахна төсемелері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары) антипирендермен қанық сіңіру, сондай-ақ сондай-ақ жанғыш декорациялар, сахналық және көрмелік безендірулер, көрермендік және экспозициялық залдардағы маталы перделерді, фойелерді, буфеттерді өңдеу
69
Ойын-сауық театрлық мекемелердің сахналық қораптарының шегінде бір мезгілде екі қойылымға арналған декорациялар мен сахна құралдары болуына жол бермеу. Сондай-ақ декорацияларды, бутафорилерді, ағаш станоктарды, бөктерлерді, құрал-саймандарды және басқа да заттарды трюмаларда, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, сондай-ақ көрермен залдарының жертөлелерінде сақтауға жол бермеу
70
Сахна планшетінің айналасын безендіру кезінде ені кемінде 1 метр болатын еркін айналма жолмен қамтамасыз ету
71
Сахнада темекі шегуге, ашық оттарды (шырақтарды, май шамдарды, шырағдандарды), доғалық прожекторларды, отшашулар мен басқа да от түріндегі әсерлерді қолдануға жол бермеу
72
Сахна планшетінде өртке қарсы перденің түсу шегін көрсететін қызыл сызықтың болуы және декорациялар мен басқа да сахнаны безендіру заттарының бұл сызықтан шығып тұруына жол бермек
73
Көрініс (дайындық) аяқталғаннан кейін өртке қарсы перденің түсуін қамтамасыз ету және лабиринтті нығыздау мен құмды ысырманың жарамды болуы
74
Қысқы кезеңде түтін люктері қақпақтарының нығыздалуын қамтамасыз ету және, олардың жарамдылығы он күнде бір рет тексеру
75
Көрермендерге арналған уақытша орындардың (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін) жасалуына жол бермеу, сондай-ақ жабық және ашық спорт құрылыстарының мінбелеріндегі орындықтарды жану кезінде қауіптілігі жоғары заттар бөліп шығаратын синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
76
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол берілмеу
77
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе басқа халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларды  ашу және жабу кезінде мінбелерде қорлар орналастыруға арналған эвакуациялау люктеріндегі уақытша орындықтар алмалы-салмалы етіп жасау
78
Спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды жайғастыру тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легі болуына жол бермеу
79
Жабық спорттық құрылыстарда көрермендердің отыруына арналған уақытша құрылымдарды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды, рингтерді бекітуге арналған аспаптар ақаусыз күйде ұстау
80
Спорттық құрылыстарда теледидар камераларын орнату орындары мінбелер қатарының арасындағы өтетін жолдарға орнатылмауы және өрт кезінде адамдарды эвакуациялауға кедергі келтіруіне жол бермеу
81
Көрермендерге арналған мінбелері бар спорттық залдарда жасанды мұз жабындылары болған жағдайда мұз тазалайтын машиналарды (жарыстарды, ойындарды, жаттығуларды, репетицияларды өткізу кезеңінде) уақытша тұрақтандыруға арналған орындармен қамтамасыз ету
82

Недопущение при бесстеллажном хранении спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов и других материалов, укладываемые в штабели площадью более 100 м2
83
Недопущение выступа за габариты стеллажей при хранении спортинвентаря и других материалов на стеллажах
84
Обеспечение при складировании продукции, спортинвентаря и других материалов правил совместного хранения веществ и материалов с учетом признака однородности групп горючести и огнетушащих средств
85
Обеспечение устройства отдельных путей эвакуации с трибун для зрителей, от путей эвакуации с помещений для подготовки велосипедов к стартам и их технического обслуживания
86
Наличие металлического ящика для сбора промасленной ветоши в помещениях для чистки оружия
87
Обеспечение хранения специальной одежды работающих в специально выделенных и оборудованных для этих целей помещениях
88
Недопущение в спортивных залах складирование горючих материалов, а также устройство помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
89
Устройство постановочного или иллюминационного освещения лазерных установок, генерирующие блоки лазеров в помещениях аппаратных на основаниях из негорючих материалов на расстоянии не ближе одного метра от поверхностей горючих конструкций и декораций
90
Обеспечение монтажа софитов и рамп только на негорючие материалы
91

Көлемі кемінде 100 м2 қатарларды алатын спорт керек-жарақтарын, залдардың жинау-бөлшектеу құрылымдарын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және басқа материалдарды сөрелері жоқ жерлерде сақтауға жол бермеу
83
Сөрелерде спорттық керек-жарақтарды және басқа материалдарды сақтау олар сөрелердің габаритінен асуына жол бермеу
84
Өнімдерді, спорт керек-жарақтарын және басқа материалдарды жинау кезінде жанғыш және өрт сөндіргіш құралдардың топтары белгілерінің біртектілігін ескере отырып, бірге сақтау қағидасын қамтамасыз ету
85
Көрермендерге арналған мінбелері бар велосипедтерді бастау сәтіне дайындауға және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлардан жекелеген эвакуациялау жолдарын салуды қамтамасыз ету
86
Қаруларды тазалауға арналған үй-жайларда майланған шүберекті жинауға арналған металл жәшіктің болуы
87
Жұмысшылардың арнайы киімінің осы мақсатқа арнайы бөлінген және жабдықталған үй-жайларда сақталуын қамтамасыз ету.
88
Спорт залдарында жанғыш материалдарды, сондай-ақ құрылымдары жанғыш материалдардан жасалған үй-жайларды металл және ағаш көтергіш құрылымдарды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол берілмеу
89
Қойылым немесе иллюминациялық жарық беру үшін лазерлердің блоктарына қуат беретін лазерлік қондырғылар пайдалану кезінде жанғыш құрылымдар мен декорациялардың үстіңгі қабатынан кемінде бір метр қашықтықта негізі жанбайтын материалдардан жасалған аппараттық үй-жайларда орнату
90
Софиттер мен рампаларды тек жанбайтын материалдармен орнатылуын қамтамасыз ету
91

Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
92
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
93
Обеспечение хранения и использования пиротехнических изделий в строгом соответствии с Правилами хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза и вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, утвержденными Правительством Республики Казахстан
94
Недопущение на площадках, с которых запускаются пиротехнические изделия, курение, разведение огня и оставление пиротехнических средств без охраны
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 13
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для культовых объектов
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен электр шамдарының қаптамалары арасында қалыңдығы 8-10 миллиметр асбест салынады, ал эстрадаға немесе тұғырларға орнатылған барлық тасымалданатын электр фонарлары (кішкентай шамдар) сыртқы жағынан асбест кілемшелермен қорғалады.
92
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және лампалардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл торлар орнатылуын қамтамасыз ету
93
Пиротехникалық бұйымдарды сақтау және пайдалану қатаң түрде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, сырттан әкелу және сыртқа шығару қағидасына сәйкес қамтамасыз ету.
94
Пиротехникалық бұйымдар іске қосылатын алаңдарда темекі шегуге және от жағуға, пиротехникалық бұйымдарды қараусыз қалдыруға жол бермеу
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Нысан
Діни құрылыстар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1) 0,7 метра от горизонтальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4 по государственному стандарту.
2) 0,5 метра от вертикальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4 по государственному стандарту.
67
Недопущение использования светильников с применением открытого огня с поврежденными стеклянными колбами, а также при их заправке применение легковоспламеняющихся жидкостей
68
Осуществление хранения горючих жидкостей, для заправки лампад, светильников и подобных приборов, в закрытой небьющейся таре в металлических шкафах, емкостью не более 2 литров
69
Осуществление розлива горючих жидкостей в лампады и светильники из небьющейся емкости на поддоне из негорючего материала, в конструкции которых предусматриваются бортики
70
Недопущение проведения в культовых сооружениях огневых работ (топка печей, сварочные работы и другие виды огневых работ), розлив горючей жидкости в период проведения служб и обрядов
71
Наличие исправных индивидуальных средств защиты органов дыхания в количестве равном числу служителей
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 14
к совместному приказу
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для банков второго уровня
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

1) мемлекеттік стандарт бойынша жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған көлденең қоршау құрылымдарынан 0,7 метр;
2) мемлекеттік стандарт бойынша жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған тік қоршау құрылымдарынан 0,5 метр;
67
Шыны құтылары бұзылған, ашық отты қолданатын шамдарды пайдалануға, сондай-ақ оларды толтыру үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
68
Лампаларды, шамдарды және ұқсас құралдарды толтыруға арналған жанғыш сұйықтықтар сыйымдылығы 2 литрден аспайтын, жабық, сынбайтын ыдыста металл шкафтарда сақтауды жүзеге асыру
69
Лампалар мен шамдарға жанғыш сұйықтықтар құрылымында ернеулері қарастырылған, тұғырында жанбайтын материалдан жасалған сынбайтын ыдыстан құюды жүзеге асыру
70
Діни құрылыстарда от жұмыстарын жүргізуге (пеш жағу, дәнекерлеу және от жұмыстарының басқа да түрлері), салттар мен ырымдарды жүргізу кезінде жанғыш сұйықтықтарды толтырып құюға жол бермеу
71
Қызмет етушілер санына тең көлемде тыныс алу органдарын қорғаудың дұрыс жеке құралдарының болуы
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
14-қосымша
Нысан
Екінші деңгейдегі банктер үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для объектов
нефтегазодобывающей промышленности
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5
1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;

министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
15-қосымша
Нысан
Мұнай, газ өндіру өнеркәсіптері үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеріс тағайындаған мемлекеттік орган______________________________
Тексеріс тағайындау актісі___________________________________________                                           (№, күні)
Тексеру жүргізудің мерзімі __________________________________________
Тексерілетін кезең___________________________________________________
Мекеменің атауы______________________________________________________
Объект атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________________
ЖСН / БСН ___________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындау жөніндегі белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5
Ұйымдастыру шаралары
1
Әрбір ұйымда бұйрықпен немесе нұсқаумен олардың өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режим белгіленеді, оның ішінде мыналар:
1) ашық отты пайдалану тәртібі және қауіпсіздік шаралары анықталады:

2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение места и допустимого количества, единовременно находящихся в помещении сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
5) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;
6) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;

2) темекі шегуге арналған орын анықталады және жабдықталады;
3) өрт сөндіретін автомашиналардың объектіге өту тәртібі анықталады;
4) үй-жайда бір мезгілде болатын шикізат, шала өнімдер және дайын өнімдердің орны және рұқсат етілген мөлшері анықталады;
5) жанғыш қалдықтар мен шаңды жинау, май болған арнайы киімді сақтау тәртібі белгіленеді;
6) өрт жағдайында және жұмыс күні аяқталған кезде, электр жабдықтарын тоқсыздандыру тәртібі белгіленеді;

7) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
8) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
9) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
10) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на каждый объект, для каждого взрывопожароопасного и пожароопасного участка (мастерской, цеха)
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей к зданиям, сооружениям и строениям по всей их длине:
1) с одной стороны – при ширине здания, сооружения или строения не более 18 м;
2) с двух сторон – при ширине здания, сооружения или строения более 18 м, а также при устройстве замкнутых и полузамкнутых дворов;

7) уақытша отты және басқа өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу тәртібі реттеледі;
8) үй-жайды жұмыс аяқталғаннан кейін қарап шығу және жабу тәртібі реттеледі;
9) жұмыскерлердің өртті байқаған кездегі әрекеттері реттеледі;
10) мамандықтар (лауазымдар) тізбесі, өртке қарсы нұсқамадан өту тәртібі және мерзімі және өрт-техникалық минимум бойынша оқытулар
2
Әрбір объектіде әрбір жарылыс-өрт қауіпті және өртқауіпті учаске (шеберхана, цехтар) үшін өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулар әзірленген болуы қажет.
3
Өрт туындаған кезде адамдарды көшіру жоспары әзірленген және ілінген болуға тиіс.
4
Мамандықтар (лауазымдар) тізбесі, өртке қарсы нұсқамадан өту тәртібі және мерзімі және өрт-техникалық минимум бойынша оқытулар
5
Ерікті өрт сөндірушілер жасағы мен өрт-техникалық комиссияның болуы тиіс
2. Аумақтың (территория) ұстау тәртібі
6
Өндірістік объектілердің ғимараттарына, құрылымдары мен құрылыстарына олардың бүкіл ұзына бойына өрт сөндіру машиналарының:
1) бір жағынан - ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың ені 18 м артық болмаған жағдайда;
2) екі жағынан - ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың ені 18 м артық болған жағдайда, сондай-ақаулалар тұйықталып және жартылай тұйықталып салынған жағдайда, жақын келуі қамтамасыз етілуге тиіс.

3) со всех сторон к зданиям имеющих площадь застройки более 10 тыс. м2 или шириной более 100 м
7
Ограждение территории нефтебаз, наливных и перекачивающих станций забором из негорючего материала высотой не менее 2 метра
8
Недопущение посадки деревьев и кустарников в каре обвалований резервуаров
9
Недопущение разведение костров, сжигание мусора, отходов, применять факелы, керосиновые фонари и другие источники открытого огня на территории объекта
10
Осуществление проезда транспорта по территории по объекта согласно утвержденной схемы движения
11
Расположение наземного оборудования для бурения, испытания, капитального ремонта скважин, отводов противовыбросовых устройств, станции контроля, производственных и жилых помещений, мест складирования, подъездных путей, вертолетных площадок с учетом преобладающего направления ветра для каждого конкретного района
12
Очистка территорий, отводимой под установку, освобождение от наземных и подземных трубопроводов, кабелей, очистка от деревьев, кустарника, травы.
Наличие площадки вокруг наземных сооружений для передвижения транспорта и пожарной техники шириной 10-12 метров.
Наличие отвода жидкости от устья и наземных сооружений в специальные амбары (ловушки)
13
Размещение топливных емкостей и установок не ближе 20 метров от наземных помещений, оборудования, трубопроводов. Оборудование топливных установок насосами, емкости – уровнемерами, предупреждающими и запрещающими надписями (знаками). Наличие в местах установки подъездного пути и обвалования из расчета объема хранения горюче-смазочных материалов
14
Недопущение фланцевых и разъемных соединений в трубопроводах взрывопожароопасных технологических системах, кроме мест установки арматуры или подсоединения аппаратов. Недопущение применения гибких шлангов во взрывоопасных технологических системах
15
Наличие на всасывающих и нагнетательных линиях насосов и компрессоров, перекачивающих горючие продукты, запорных, отсекающих и предохранительных устройств
16
Недопущение хранения горюче-смазочных и легковоспламеняющихся материалов внутри пожаровзрывоопасных сооружений
17
Размещение средств пожаротушения вблизи пожароопасных мест (силовой и насосный блок, топливных установок, электростанция, устье скважины)
18
Вывод выхлопных линии двигателей внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от устья скважины, 5метров от стены укрытия (основания) и 1,5 метра от верхней части крыши (навеса). Недопущение прокладки выхлопных труб под двигателями, основаниями, настилом пола.
Наличие в местах прохода выхлопной линии через стены, укрытия, крышу (навес) зазора не менее трех диаметров трубы. Наличие в этом месте теплоизолирующей прокладки и негорючей разделки. Оборудование выхлопных труб искрогасителями
19
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
20
Недопущение ведения газоопасных, огневых и сварочных работ при наличии загазованности, загрязнения горюче-смазочными материалами, нефтепродуктами
21
Постоянное содержание силового, бурового и нефтепромыслового оборудования, укрытий, устья и территорий объекта в пожаробезопасном состоянии, регулярная защита от замазученности, разлива горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов

3) Құрылысының ауданы 10 мың м2 артық немесе ені 100 м артық өндірістік объектілер ғимараттарына өрт сөндіру техникасының жақын келуі жан-жағынан қамтамасыз етілуге тиіс.
7
Мұнай базасының, құю және айдау станцияларының аумағын кемінде биіктігі 2 метр болатын жанбайтын материалмен қоршау.
8
Опырылып құлаған резервуар орнына ағаштар мен бұталардың отырғызылуына жол бермеу.
9
Нысан аумағында алау жағуға, қоқыс пен қалдықтарды өртеуге, шырақ, керосинді шам және тағы да басқа ашық от көздерін қолдануға жол бермеу.
10
Нысан аумағы бойынша көліктің жүру жолын бекітілген қозғалыс сызбасына сәйкес жүзеге асыру
11
Бұрғылауға, сынақ жүргізуге, ұңғымалардың күрделі жөндеуіне арналған жер үстіндегі жабдық, лақтырындыларға қарсы қондырғылардың бұрулар, бақылау станциялары, өндірістік және тұрғын үй-жайлары, қойма орындары, кіреберіс жолдары, ұшақ алаңдары нақты әр ауданға арналған желдің басым бағытын ескере отырып орналастырылады.
12
Орнатуға бөлінген аумақ жер үстіндегі және жер астындағы құбыр жолдарынан, кабелдерден босатылады, ағаштан, бұтадан, шөптерден тазартылады және жоспарланады.
Жер үстіндегі құрылыстардың айналасында көліктің және өрт техникасының қозғалуы үшін ені 10-12 метр алаңша тегістеледі.
Аумақтардың жоспарлауы сұйықтықтарды сағасынан және жер үстіндегі құрылыстардан арнайы қоймаларға (торға) бұрып ағызуды қарастырылады
13
Отын құятын ыдыстар мен қондырғыларды жер үсті үй-жайлардан, жабдықтардан, құбыр жолдарынан 20 метр жақын емес орнатылады. Отын қондырғылары сорғыштармен, ыдыстар сақтандыру және тыйым салу жазулары (белгілері) бар деңгей өлшеуіштермен жабдықталады. Орнатылу орындарында кіреберіс жолы орнатылады және жанар-жағар май материалдарының сақталу мөлшері есебінен топырақ үйіп бекітіледі.
14
Арматураларды орнату немесе аппараттарды қосу орындарынан басқа, жарылыс, өрт қауіпі технологиялық жүйелердің құбыр жолдарында фланецті және алмалы-салмалы қосуға жол берілмейді. Жарылыс қауіпті технологиялық жүйелерде иілмелі шлангілерді қолдануға жол берілмейді.
15
Жанғыш өнімдерді айдап қотаратын сораптар мен компрессорлардың сорғыш және айдағыш жолдарында тиек, кесу және сақтандыратын қондырғыларды орнату қарастырылады
16
Жанар-жағармай және тез тұтанатын материалдарын өрт, жарылыс қауіпті құрылыстардың ішінде сақтауға жол берілмейді
17
Өрт сөндіру құралдары (күшті және сорап блогы, отын қондырғылары, электр станциясы, ұңғыманың аузы) өрт қауіпті жерлерге жақын орналасады.
18
Іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған сызықтары ұңғыманың аузынан кемінде 15 метр, таса (негіз) қабырғасынан 5 метр және шатырдың (қалқаның) жоғарғы жағынан 1,5 метр қашықтыққа шығарылады. Қозғалтқыштардың, негіздердің, еденнің төсенішінің астына пайдаланылған құбырларды төсеуге жол берілмейді.
Қабырғалар, шатырлар (қалқалар) арқылы пайдаланылған желілер өтетін жерлерде құбырдың үш диаметрінен кем емес тесік қалдырылады. Бұл жерде жылылықты сақтау төсемі мен өртенбейтін өңдеу орнатылады.
Пайдалану желілері ұшқыш өшіргіштермен жабдықталады.
19
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге болмайды.
Темекі шегу үшін өртке қауіпсіз аймақта арнайы жабдықталған орындар жабдықталады және жазулармен белгіленеді.
20
Газ қауіпті, отты және дәнекерлеу жұмыстары қолданыстағы салалық нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі. Газдылық, жанар-жағармай материалдарымен, мұнай өнімдерімен ластану болған жағдайларда бұл жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
21
Күштік, бұрғылау және мұнай кәсібі жабдықтары, жабындылар, объекттің басы мен аумағы тұрақты өрт қауіпсіз жағдайда ұсталады, үнемі күйеден, жанар-жағар май материалдарының, мұнай өнімдерінің төгілуінен тазартылады

3. Соблюдение требований при проведении работ по бурению и эксплуатации скважин
22
Использование специальной техники, применяемой при цементировке, установке нефтяных и кислотных ванн, исследовательских и аварийных работах только при наличии искрогасителей выхлопных труб
23
Установка при освоении скважины передвижного компрессора на расстоянии не менее 25 метров от скважины с наветренной стороны
24
При промывке скважины нефтью установка агрегата на расстоянии не менее 10 метров от устья
25
Недопущение освоения газовых и газоконденсатных скважин свабированием, а фонтанных скважин тартанием желонкой
26
При освоении фонтанной скважины свабированием:
1) обработка сгораемых конструкций навеса для защиты работающего у пульта управление агрегатом огнезащитным составом;
2) установка направляющей воронки из искробезопасного материала;
3) установка трактор-подъемника на расстоянии не ближе 25 метров от устья скважины
27
Обеспеченность при освоении скважин передвижными агрегатами возможности присоединения к рабочему манифольду необходимого количества агрегатов, как для освоения, так и на случай глушения скважины
28
Исключение отпускания устройства стока нефти в общие амбары и ловушки по открытым канавам во избежание возгорания (пожара)
29
Наличие на линиях от газо- и воздухораспределительных будок у скважин обратных клапанов установленных для предупреждения попадания нефти и газа из скважины в компрессор
30
Наличие с наружной стороны помещения газораспределительных будок надписи «Газ! Огнеопасно»
31
Оборудование выхлопных труб двигателей внутреннего сгорания передвижных компрессоров глушителем с искрогасителем
4. Компрессорные станции
32
Наличие на выкидной линии последней ступени сжатия компрессора (вне здания компрессорной) предохранительного устройства, срабатывающего при давлении, превышающем рабочее на 10 %
33
Оборудование компрессора сигнализацией отклонения параметров от нормальной работы, а также автоматическим отключением при повышении давления и температуры сжигаемого газа (воздуха), при прекращении подачи охлаждающей воды и падения давления на приеме и в системе смазки
34
Применения на время ремонта осветительных устройств или аварийного отключения электроэнергии в газовых компрессорных станциях аккумуляторных светильников только во взрывозащищенном исполнении
35
Недопущение размещения в газокомпрессорных помещениях аппаратуры и оборудования, не связанных с работой компрессорной установки
36
Недопущение забора воздуха для воздушных компрессоров в местах выделения горючих паров или газов, а также в местах возможного появления источников воспламенения
37
Обеспечение доступа для осмотра заземляющих проводников и мест их приварки. Недопущение применение для заземляющего проводника стального каната
38
Недопущение установки станции управления, автотрансформаторов, трансформаторов под проводами линий электропередачи любого напряжения
39
Устройство помещений или будки для установки электрооборудования погружных центробежных электронасосов из негорючего материала
40
Выполнение кнопочных управлений электроприводом кабельного барабана, находящееся у устья скважины, во взрывозащищенном исполнении
41
При продувке скважин и производстве замеров остановка работы двигателей автотранспорта и тракторов находящихся около скважины, прекращение топки котлов
42
На время испытания выставление постов на всех дорогах и установка предупредительных знаков, запрещающих проезд, курение и разведение огня

3. Скважиналарды пайдалану және бұрғылау бойынша жұмыс жүргізу кезінде талаптарды сақтау
22
Цементтеу, мұнай және қышқыл ванналарын орнату, зерттеу және авариялық жұмыстар кезінде қолданылатын арнайы техника пайдаланылған құбырларда ұшқын өшіргіштер болған кезде ғана қолданылады
23
Ұңғыманы игергенде жылжымалы компрессорды ұңғыманың жел жағынан 25 метрден кем емес қашықтыққа орналастырылады.
24
Ұңғыманы мұнаймен жуып шайғанда агрегатты сағасынан кемінде 10 метр қашықтыққа орнатылады.
25
Газ және газ конденсатты ұңғымаларын сұңғылау арқылы игеру, ал фонтанды ұңғымаларды науалармен қалғалауға жол берілмейді.
26
Фонтанды ұңғыманы сұңғылаумен игергенде:
1) жұмыс істеп тұрған агрегатты басқару пультын қорғау үшін қалқаның жанатын құрылғыларын оттан қорғау құраммен өнделеді;
2) бағыттау шұқырын ұшқын ату қаупі жоқ материалдан орнатылады;
3) көтергіш тракторды ұңғылау сағасынан 25 метр жақын емес қашықтықта орнатылады.
27
Ұңғымаларды жылжымалы агрегаттармен игергенде игеру үшін де, ұңғыманы өшіру жағдайында да қажетті агрегаттар санын жұмыс манифольдына қосу ықтималы қарастырылады.
28
Тұтануды (өртенуді) болдырмау үшін ашық арықтар арқылы жалпы қоймалар мен торларға мұнайды ағызу жабдығы жіберілмейді.
29
Ұңғымадан компрессорға мұнай мен газдың түсуінен алдын ала сақтандыру үшін ұңғымалардың жанында, газ бен ауаны тарату будкаларынан желілерде кері клапандар орнатылады.
30
Газ таратушы будкалардың сыртқы жағында «Газ! От қауіпті!» деген жазу ілінеді.
31
Жылжымалы компрессорлардың іштен жану қозғалтқышының (ІЖҚ) пайдаланылған құбырлары ұшқын сөндіргіші бар өшіргіштермен жабдықталады.
4. Компрессорлық станция
32
Соңғы сатының шығарып тастау желісінде компрессордың қысылғаны (компрессор ғимаратынан тыс) жұмыс қысымын 10% асатын, қысымның әсерінен іске қосылатын сақтандырғыш құрылғысы құрастырылады.
33
Компрессордың қалыпты жұмыстан параметрлердің ауытқу сигнализациясы, сондай-ақ жағылып жатқан газдың (ауаның) қысымы мен температурасы көтерілгенде, салқын судың келуі тоқтағанда және қабылдау мен майлау жүйесіндегі қысым түскен кезде автоматты ажыратқышы болуы қажет.
34
Жарық беру құралдарын жөндеу кезінде немесе авариялық жағдайда электр энергиясы ажыратылғанда, газ компрессорлық станцияларында тек жарылыс қаупі жоқ жағдайда орындалғанда ғана аккумуляторлы шамдарды қолдануға рұқсат беріледі.
35
Газ компрессорлық үй-жайларында компрессорлық қондырғылардың жұмысына қатысы жоқ аппаратура мен жабдықты орналастыруға жол берілмейді
36
Әуе компрессорлары үшін ауа ғимараттың сыртында жиналады.
Жанғыш бу немесе газдар бөлінетін жерлерде, сондай-ақ тұтану көздері пайда болуы мүмкін жерлерде ауа жинауға жол берілмейді.
Компрессорларға жанғыш булар мен газдардың түскені байқалғанда ол дереу тоқтатылады.
37
Жерге қосу өткізгіштері мен оларды дәнекерлеу орындарын қарау үшін қол жеткізу қамтамасыз етіледі. Жерге қосу арқаны үшін болаттан жасалған арқанды пайдалануға жол берілмейді.
38
Кез келген кернеудегі электр өткізгіш желілерінің астынан басқару станцияларын, автотрансформаторларды, трансформаторларды орнатуға жол берілмейді.
39
Батыру орталықтан сыртқа тебуші электр сорғыштардың электр жабдығын орнату үшін үй-жай немесе будка өртенбейтін материалдан жасалады.
40
Ұңғыманың сағасында орналасқан кабелді барабанның электр жетегін кнопка арқылы басқару жарылыстан қорғалатын түрде орындалады.
41
Ұңғымаларды үрлегенде және өлшеулер жүргізгенде ұңғыманың жанындағы автокөлік пен тракторлар сөндірілуі, ал қазандардағы отындар өшіріледі.
42
Сынақ жүргізу кезінде барлық жолдарда бекеттер орнатылып, өтуге, темекі шегуге және от жағуға тыйым салынатын ескерту белгілері орнатылады.

5. Интенсификация добычи нефти и газа
43
Наличие разработанного и вывешенного на видном месте Плана ликвидации возможных аварий и пожаров с учетом проведения методов интенсификации добычи
44
Обеспечение объектов, где осуществляются методы интенсификации добычи, надежной телефонной или радиосвязью с центральным диспетчерским пунктом предприятия
45
Наличие вывешенных у средств связи табличек с указанием названий и порядка подачи сигналов, вызова руководителей и ответственных лиц, пожарной части, скорой помощи, газоспасательной службы
46
Недопущение слива остатков нефти и химреагентов из емкостей агрегатов и автоцистерн в промышленную канализацию
47
Обеспечение всех производственных и вспомогательных помещений, сооружений и складов первичными средствами пожаротушения согласно приложения 4 к Правилам пожарной безопасности утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30.12.12 № 1682
48
Недопущение использования противопожарного инвентаря и оборудования, аварийных и газоспасательных средств для работ, не связанных с их прямым назначением
49
Недопущение курения вне специально отведенных для этого мест
50
Наличие надписи «Огнеопасно» на емкостях с пенореагентом и другими горючими химическими веществами
51
Недопущение налива и слива пенореагента и других горючих химических веществ во время грозы
52
Расположение передвижного технологического оборудования для закачки реагента в пласт с учетом рельефа местности и направления ветра, для обеспечения в случае необходимости его выезда из опасной зоны и эвакуацию персонала
53
Недопущение расположения передвижного оборудования, насосных установок в пределах охранной зоны воздушных линий электропередач или над нефтегазопроводами
54
Использование электрооборудования дозировочного насоса, установленного на тележке (санях) с топливной емкостью, в пожаровзрывозащищенном исполнении в соответствии с Правилами устройства электроустановок
55
Оборудование печи автоматическими устройствами, регулирующими температуру подогреваемой нефти в заданных пределах, а также отключающими подачу газа на горелки при повышении или понижении давления газа, предусмотренного изготовителем
56
Оборудование на топливном трубопроводе отрегулированное редуцирующее устройство и предохранительный клапан в горелке, а также устройство для предупреждения попадания конденсата в контрольно-измерительные приборы
57
Применение электрооборудования, установленного на тележке (санях) с емкостью для нефти, а также стационарных установок для подогрева нефти во взрывозащищенном исполнении в соответствии с Правилами устройства электроустановок
58
Оборудование технических средств передвижения (автомобили, трактора) искрогасителями
59
Установка емкости с горячей нефтью не ближе 10 метров от устья с подветренной стороны
60

5. Мұнай және газ өндіруді күшейту
43
Өндіруді күшейту әдістерін жүзеге асыру мұнай газ өндіретін кәсіпорынның басшысы (орынбасары) бекіткен жоспар бойынша жүргізіледі.
44
Өндіруді күшейту әдістері жүзеге асырылатын объектілер кәсіпорынның орталық диспетчерлік бекеті бар сенімді телефон немесе радио байланысымен қамтамасыз етіледі.
45
Байланыс құралдарында атауы мен сигнал беру тәртібі, өрт сөндіру бөлімінің, жедел жәрдем, газдан қорғау қызметінің басшылары мен жауапты адамдарын шақыру көрсетілген тақталар іліп қойылады.
46
Агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарының ішіндегі мұнай мен химиялық реагенттердің қалдықтарын өнеркәсіптік канализацияға құюға жол берілмейді.
47
Барлық өндірістік және қосалқы үй-жайлар, құрылыстар мен қоймалар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес тиісті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі.
48
Өртке қарсы құрал-жабдықтарды, авариялық және газдан қорғау құралдарын тікелей мақсатына арналмаған жұмыстарда қолдануға жол берілмейді.
49
Жер үсті белсенді заттары, мұнай өнімдері қолданылатын объектілерде от жағуға, темекі шегуге үзілді-кесілді жол берілмейді. Химиялық заттар қоспаларын дайындағанда, қолданғанда және оларды сақтағанда темекі шегуге және от шығаруға жол берілмейді. Темекіні арнайы бөлінген жерлерде шегуге болады.
50
Көбік реагенті және басқа да жанғыш химиялық заттар бар ыдыстарда «От қауіпті» деген жазу болады.
51
Найзағай жарқылдаған кезде көбік реагенті мен басқа да жанғыш заттарды құйып төгуге болмайды.
52
Реагентті қабатқа айдауға арналған жылжымалы технологиялық жабдық, қажет болған жағдайда қауіпті зонадан шығуды және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз ету үшін жердің бедері мен желдің бағыты ескеріліп орналастырылады.
53
Жылжымалы жабдықты, сорғыш қондырғыларды электр өткізгіштердің әуе желілерінің қорғау аймағы шегінде немесе мұнай, газ желілерінің үстіне орналастыруға жол берілмейді
54
Отын сыйымдылығы бар арбада (шанада) орнатылған мөлшерлеу сорғышының электр жабдығы Электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес өрттен, жарылыстан қорғалған етіп қарастырылады.
55
Пеш белгіленген шектерде мұнайды ысыту температурасын реттейтін, сондай-ақ шығарушымен көзделген газ қысымы көтеріліп немесе төмендегенде оттыққа газ жеткізуді өшіретін автоматты қондырғылармен жабдықталады.
56
Отын құбыры жолында ретке келтірілген, қысқартатын қондырғы және оттықта сақтандырғыш қақпағы, сондай-ақ бақылау-өлшегіш құралдарына конденсаттың түсуін алдын алуға арналған қондырғы жабдықталады.
57
Мұнайға арналған ыдысы бар арбада (шанада) орнатылған электр жабдығы, сондай-ақ мұнайды қыздыруға арналған тұрақты қондырғылар жарылыстан қорғалып орындалады.
58
Техникалық қозғалыс құралдары (автомобильдері, тракторлары) ұшқын өшіргіштермен жабдықталады.
59
Ыстық мұнай ыдысы сағасының ық жағынан 10 метр қашықтықта орнатылады.
60

Установка компрессоров и электрооборудования на расстоянии не ближе 10 метров, а компрессор с двигателем внутреннего сгорания – не ближе 25 метров от устья скважины. Оборудование выхлопной трубы двигателя внутреннего сгорания искрогасителем
61
Наличие на автоцистернах или иной таре с газоконденсатом надписи или знака «Огнеопасно»
62
Заземление автоцистерны перед сливом или наливом конденсата. Недопущение отсоединения заземляющего устройства до окончания слива или налива
63
Недопущение оставления заполненной газоконденсатом автоцистерны в пределах населенных пунктов, возле мест с открытым огнем
64
Установка агрегатов и автоцистерн не ближе 25 метров от устья скважины и не менее 6 метров друг от друга с наветренной стороны
65
Недопущение слива остатков жидкости разрыва и нефти из емкостей агрегатов и автоцистерн в нефтеловушку или специальную емкость
66
Недопущение при длительных остановках работ в зимнее время прогрева манифольда и системы нагнетательных трубопроводов открытым огнем
67
Снабжение территории участка, где осуществляется обработка пласта методом внутрипластового движущегося фронта горения, предупредительными плакатами и ограждение металлическими пикетами с красным флажком
6. При проведении текущего и капитального ремонта
68
Установка трактор-подъемника, передвижного агрегата на расстоянии не менее 25 метров от устья скважины с наветренной стороны
69
Недопущение на устье производство работ, связанных с искрообразованием, а также огневых работ без письменного разрешения
7. Хранение и транспортировка нефти и газа
70
Использование негорючих материалов для теплоизоляции оборудования
71
Оборудование трапов, сепараторов и других аппаратов лестницами и площадками для обслуживания
72
Сооружение нефте- и песколовушек из негорючего материала. Наличие вокруг открытой нефтеловушки ограждения высотой не менее 1 метра
73
Расположение факельного стояка на расстоянии не ближе 100 метров, а земляной амбар не ближе 50 метров от ограждения групповой установки. Наличие вокруг амбара обвалования высотой не менее 1 метра. Обеспечение факельного устройства ограждением
74
Оборудование топливного трубопровода задвижкой (на расстоянии не менее 10 метров от фронта форсунок), позволяющей одновременно прекратить подачу топлива ко всем форсункам, редуцирующим устройствам, отрегулированные на давление, необходимого для горения горелок, а также конденсатосборникам для предупреждения попадания конденсата в систему автоматики, контрольно-измерительных приборов и горелки. Вывод аварийной сигнализации автоматических устройств в операторную
75
Содержание стационарной системы пожаротушения печей в исправном состоянии. Недопущение работы печи с неисправной системой пожаротушения. Расположение обвязки системы в удобном для прохода месте и окрашивание в красный цвет. Включение системы автоматическое и дистанционное
76
Недопущение неисправности устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива нефти. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками, освобождение подступов к ним
77
Установка на печах сигнализаторов погасания пламени, автоматических устройств, прекращающих подачу топлива к форсункам (горелкам) при их погасании, сигнализации предельно допустимой температуры на перевале печи
78
Оборудование помещений насосной для перекачки нефти принудительной приточно-вытяжной вентиляцией в искробезопасном исполнении.
Недопущение пуска насосов в работу при неисправной или выключенной вентиляции
79
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми стенами. Недопущение применения плоскоременных передач в помещениях, в которых установлены насосы для легковоспламеняющихся жидкостей
80
Недопущение скопления смазочных материалов под насосами, растекания и разбрызгивания. Содержание пола в насосных в чистоте и регулярное промывание водой
81
Устройство в местах расположения блока задвижек лотка для отвода жидкости в промышленную канализацию через гидравлический затвор. В случае невозможности спуска жидкости в промышленную канализацию устройство сборного закрытого колодца с откачкой жидкости насосом
82
Хранение смазочных материалов в насосных в количестве не более суточной потребности, в специальных металлических бочках или ящиках с крышками.
Недопущение хранения в насосной легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
83
Недопущение проезда при продувке и испытании трубопровода, нахождения в пределах зоны сцепления автомобилей, тракторов с работающими двигателями, а также пользования открытым огнем и курения

Компрессорлар мен электр жабдығы 10 метр, ал іштен жану қозғалтқышы бар компрессор ұңғыманың сағасынан 25 метр қашықтықта орналасуы тиіс. Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған өнім құбыры ұшқын өшіргішпен жабдықталады
61
Газ конденсаты бар автоцистерналарда немесе басқа ыдыстарда «От қауіпті» деген жазу болады.
62
Конденсатты автоцистернаға құю, ағызу алдында оны жерге қосу керек.
63
Автоцистерналардан газ конденсатын құйып ағызғанда темекі шегуге және ашық отты пайдалануға жол берілмейді
64
Агрегаттар мен автоцистерналар ұңғыманың құйылысынан 25 метр қашықтықта және жел жағынан бір бірінен 6 метр аспайтын қашықтықта орнатылады. Газ конденсатына толып тұрған автоцистернаны елді мекендер шегінде, ашық от бар жерлерде тоқтатуға жол берілмейді.
65
Ажырату сұйықтықтарының және мұнайдың қалдықтары агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарынан мұнай торына немесе арнайы ыдысқа құйылуы тиіс.
66
Қысқы уақытта жұмыстар ұзаққа тоқтатылған даманифольдты және айдаушы құбыр жолдарын ашық отпен жылытуға жол берілмейді.
67
Қабат ішіндегі жылжымалы жану мөлшері әдісімен қабатты өңдеу жүзеге асырылатын жер аумағы ескерту плакаттарымен жабдықталуы және қызыл жалаушасы бар, металлдан жасалған бекеттермен қоршалады.
6. Күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде
68
Көтергіш трактор, жылжымалы агрегаттжел жағынан ұңғыманың сағасынан кемінде 25 метр қашықтықта орнатылады.
69
Сағада ұшқын түзілумен байланысты жұмыстарды, сондай-ақ жазбаша рұқсатсыз от жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
7. Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау
70
Жабдықтың жылу оқшаулағышы үшін өртенбейтін материалдар қолданылады.
71
Басқыштары, сепараторлары және басқа аппараттары қызмет көрсетуге арналған сатылармен және алаңшалармен жабдықталады.
72
Мұнай және газ аулағыштар өртенбейтін материалдардан салынуы тиіс. Ашық мұнай аулағыштың айналасында биіктігі кемінде 1 метр қоршау орнатылады.
73
Шамшырақ тіреушесі кемінде 100 метр қашықтықта, ал жер қоймасы топталған қондырғының қоршауынан 50 метрден жақын емес орналасады. Қойманың айналасы кемінде 1 метр топырақпен үйіп бекітіледі, ал шамшырақ қондырғысы қоршалады.
74
Отын құбыр жолында отынды барлық форсункаларға жіберуін бір мезгілде тоқтата алатын (форсункалардан кемінде 10 метр қашықтықта) тиек, оттықтардың жануына қажет қысымға реттелген редукциялайтын құрылғы, сондай-ақ автоматика жүйесіне конденсаттың түсуін алдын алу үшін конденсат жинағы, бақылау-өлшеуіш құралдары мен оттықтар қарастырылады. Автоматты құрылғылардың авариялық сигнализациясы оператор бөлмесіне шығарылады.
75
Пештердің тұрақты өрт сөндіру жүйесі үнемі іске жарамды жағдайда ұсталады. Өрт сөндіру жүйесі жарамсыз жағдайдағы пешті іске қосуға жол берілмейді. Жүйенің орамы өтуге қолайлы жерде орналасады және қызыл түске сырланады. Жүйені қосу автоматты және дистанциялық түрде болады
76
Авария немесе өрт шыққан жағдайларда мұнай құюға арналған құрылғылар іске жарамды болуы тиіс. Авариялық құю ысырмаларының айыратын белгілері болуы, ал жағалаулары бос болуы тиіс. Авариялық құюды тек цех, қондырғы бастығының немесе аварияны (өртті) жою жөніндегі жұмыстардың жауапты жетекшісінің нұсқауы бойынша ғана жүргізуге болады. Авариялық құюды жүзеге асырғанда операциялардың реттілігі нұсқаулықта қарастырылады.
77
Пештерге жалындарды өшіру сигнализаторларын, форсункалар (оттықтар) өшкенде оларға отынның жетуін тоқтатын автоматты құрылғыларын, пештің беліне шекті рұқсат етілген температура сигнализациясы орнатылады.
78
Мұнай айдауға арналған үй-жай ұшқын қаупі жоқ түрде орындалған еріксіз құйып тартып алу желдеткішімен жабдықталады.
Желдеткіш бұзылған немесе өшірілген жағдайда сорғыштарды жұмысқа қосуға жол берілмейді.
79
Іштен жану қозғалтқышын орналастыруға арналған үй-жайларын сорғыштарға арналған үй-жайлардан газ өтпейтін қабырғалармен бөлу. Тез тұтанатын сорғыштар орнатылған үй-жайларда тегіс белдікті берілісті қолдануға жол берілмейді.
80
Сорғыштардың астында жағар майлардың жиналуына, ағуына және шашырауына жол берілмейді. Сорғыш үй-жайларының едендерін таза ұстап, үнемі сумен шайылады
81
Ысырма блогы орналасқан жерлерде гидравликалық бекітпе арқылы өнеркәсіптік канализацияға сұйықтықтардың төгілуіне арналған арнашық орнатылады. Сұйықтықтардың өнеркәсіптік канализацияға құйылу мүмкіндігі болмаған жағдайда сұйықтықты сорғышпен тартып алатын жиналмалы жабық құдық орнатылады
82
Сорғыш бөлмелерінде жанар-жағармай материалдарын бір тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде ғана сақтауға жол беріледі. Жанар-жағармай материалдары қақпақтары бар арнайы металл бөшкелер мен жәшіктерде сақталады.
Сорғыш бөлмелерінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол берілмейді
83
Құбыр жолдарын үрлегенде және сынағанда аймақ шегінде автомобильдердің, тракторлардың жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштармен тіркелуіне, сондай-ақ ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол берілмейді.

8. Насосные станции для перекачки нефтепродуктов
84
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми несгораемыми стенами.
85
Недопущение скопления нефтепродуктов. Оборудование помещений насосных водяными стояками с резиновыми шлангами для удаления разлившихся нефтепродуктов
86
Блокировка стационарных автоматических газоанализаторов в насосных по перекачке легковоспламеняющихся нефтепродуктов с аварийной вентиляцией, а также с устройствами звуковой и световой сигнализации о наличии в помещении опасной концентрации паров нефтепродуктов.
9. Сливоналивные эстакады
87
Оборудование сливоналивных эстакад нефтестойкими шлангами или трубами длиной, обеспечивающей опускание их до дна вагона-цистерны.
88
Недопущение движения не связанных со сливом и наливом нефти и нефтепродуктов локомотивов по железнодорожным путям, на которых непосредственно расположены сливоналивные устройства
89
Осуществление подачи под слив и налива транспортных средств только после тщательной очистки площадок и железнодорожных путей от пролитых жидкостей
90
Недопущение во время сливоналивных операций разлива нефти и нефтепродуктов, а также переполнения или обливания вагонов-цистерн
91
Недопущение сливоналивных операций во время грозы
92
Недопущение торможения железнодорожных цистерн металлическими башмаками на территории сливоналивных устройств.
Применение для этой цели только деревянных подкладок или изготовленных из металла, не дающего искр при ударе
93
Содержание сливоналивных устройств раздельными для легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и для сжиженных горючих газов.
94
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад
95
Выполнение покрытия оперативных площадок автоналивных эстакад твердым и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
96
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
97
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
98
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
99
Применение для местного освещения во время сливно-наливных операций аккумуляторных фонарей во взрывобезопасном исполнении

8. Мұнай өнімдерін айдауға арналған сорғыш станция
84
Ішкі жану қозғалтқыштарын орналастыру бөлмесін сорғыштарға арналған бөлмеден газ өткізбейтін жанбайтын қабырға арқылы бөлу.
85
Мұнай өнімдерінің жиналуына жол бермеу. Төгілген мұнай өнімдерін жою үшін сорғыш станцияларын резеңке шлангалы су тіреуіштерімен жабдықтау.
86
Авариялық желдеткіштермен, сондай-ақ, бөлмедегі мұнай өнімдерінің қауіпті концентрациялы буы пайда болғандығы жөнінде хабарлайтын дыбыстық және жарықтық дабылқаққыштар құрылғыларымен жеңіл тұтанатын мұнай өнімдерін айдау сорғышындағы стационарлы автоматты газ анализаторын оқшаулау.
9. Ағызып құятын эстакадаларын ұстау тәртібі
87
Ағызып құятын эстакадалар мұнайға төзімді шлангілермен немесе ұзындығы оларды вагон-цистерналарының түбіне дейін түсіруді қамтамасыз ететін құбырлармен жабдықталады. Шлангілерде статикалық электрдің жиналуына жол берілмейді.
88
Ағызып құятын құрылғылары тура орналасқан, темір жол арқылы мұнай және мұнай өнімдері локомотивтерін ағызып құюмен байланысты емес қозғалысқа жол берілмейді.
Қозғалыс тек ұшқын тудырмайтын, айналыс темір жолдарымен ғана жол беріледі.
89
Көлік құралдарын ағызып құюға жеткізуге тек алаңдар мен темір жолдарын төгіліп қалған сұйықтықтардан ұқыпты түрде тазартқаннан кейін ғана жол беріледі
90
Мұнай және мұнай өнімдерін құятын ағызып құю операциялары кезінде, сондай-ақ вагон-цистерналарын асырып құюға немесе сыртына төгуге жол берілмейді.
91
Ағызып құю операцияларын найзағай кезінде жүргізуге жол берілмейді.
92
Құйып ағызу құрылғыларының аумағында темір жол цистерналарын металл башмактарымен тоқтатуға жол берілмейді.
Осы мақсатта тек ағаштан жасалған немесе соққанда ұшқын шығармайтын металлдан жасалған төсемдер қолданылады.
93
Тез тұтанатын, жанғыш сұйықтықтарға және сұйытылған жанғыш газдарға арналған құйып ағызу құрылғылары бөлек ұсталады.
94
Эстакаданың жұмыс және көшіру сатыларын жарамды күйде ұстау.
95
Автотасу эстакада жедел алаңын қатты жабындымен жабуды және әр түрлі сұйықтықтардың гидравликалық қақпақ арқылы өндірістік-нөсерлік канализацияға немесе арнайы жинаққа тоқтаусыз ағуын жүргізу.
96
Жедел алаңда бір мезетте болатын көліктердің кәсіпорын әкімшілігі белгіленген санының болуы
97
Автотасу эстакадасында өрт болған кезде автоцистерналарды тіркеу үшін арқан немесе штанганың болуы.
98
Тепловоздардың кіруіне тыйым салынған темір жолдардың жеке тұрған тіреуіштерінің (ара қашықтықта екі ості екі немесе төрт ості бір вагон) немесе құю-тасу жабдықтарының екі жағынан да бақылау бағаналары-дыбыстық белгілердің болуы
99
Құю-тасу операциялары кезінде жергілікті жарықтандыру үшін жарылыс қауіпсіз жағдайында аккумуляторлы шамдарды қолдану.

100
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами
101
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику, утвержденному главным инженером предприятия
102
Содержание лебедок установленные в конце железнодорожных тупиков в исправном состоянии
10. Объекты газоперерабатывающей промышленности
103
Недопущение на участках территории завода, где возможно скопление горючих паров и газов, проезда автомашин, тракторов, мотоциклов. Установка на этих участках устанавливаются знаков, запрещающих проезд
104
Недопущение работы в обуви, подбитой железными подковками, во взрывоопасных помещениях и газоопасных местах
105
Оборудование колес транспортных тележек, находящихся во взрывоопасных цехах категории А и Б, ободками из металла, не дающего искр при ударе, или резиновые шины. Содержание смотровых колодцев канализации постоянно закрытыми крышками и засыпаются песком слоем 10 сантиметров
106
Во избежание распространения огня по сети промышленной канализации во время пожара установка на ней гидравлических затворов в специальных колодцах. В каждом гидравлическом затворе слой воды, образующий затвор, высотой не менее 0,25 метров
107
Установка гидравлических затворов на всех выпусках от помещений с технологической аппаратурой, площадок технологических установок, групп и отдельно стоящих резервуаров, узлов задвижек, групп аппаратов, насосных, котельных, сливоналивных эстакад. Конструкция гидрозатвора предусмотреть обеспечивающей удобную его очистку
108
Недопущение эксплуатации канализации с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами, а также без них
109
Недопущение спуска пожар- и взрывоопасных продуктов в канализационные системы. Наличие для этих целей специальных емкостей
110
Наличие заземления металлических воздуходувов вентиляционных систем, установленных во взрывоопасных производственных помещениях
111
Недопущение работы оборудования при неисправной вентиляции
112
Обеспечение круглосуточной работы вентиляции в закрытых помещениях, в которых находится аппаратура и коммуникации, содержащие горючие и взрывоопасные газы
113
Наличие в производственных помещениях, где возможно внезапное интенсивное выделение вредных или взрывоопасных газов или паров, механической аварийной вентиляции

100
Жеңіл тұтанатын мұнай өнімдері үшін темір жол құю-тасу эстакадаларындағы өтпелі көпірлерді жасырын болттар арқылы ағаш жастықтармен жабдықтау
101
Темір жолдарының, эстакадаларының, құбырлардың, телескопты құбырлардың және шлангалардың ұштарының жерге тұйықтаулы болуы. Кәсіпорынның бас инженерімен бекітілген кестесіне сай, кемінде жылына бір рет жерге тұйықталған жабдықтардың кедергісіне өлшем жүргізу.
102
Темір жол тұйығындағы жүкарбаларды жарамды күйде ұстау.
10. Газды қайта өңдейтін өнеркәсіп объектілері үшін
103
Жанғыш булар мен газдар жиналуы ықтимал зауыт аумағының учаскелерінде автомашиналардың, тракторлардың, мотоциклдардың қозғалуына жол берілмейді. Бұл учаскелерде өтуге тыйым салу белгілері орнатылады.
104
Жарылыс қауіпі және газ қауіпті жерлерде темірмен тағаланған аяқ киіммен жұмыс істеуге жол берілмейді.
105
Доңғалақтармен жүретін, А және Б санатты жарылыс қауіпі цехтерде орналасқан көлік арбаларының доңғалақтары соғылғанда ұшқын шығармайтын, металлдан жасалған шеңберлермен немесе резина шиналармен жабдықталады. Канализацияның көру құдықтары үнемі қақпақпен жабылуы және қабаты 10 сантиметр құммен көміледі.
106
Өрт кезінде өнеркәсіптік канализация желісі бойынша оттың таралуына жол бермеу үшін онда арнайы құдықтарда гидравликалық ысырмалар орнатылады. Әр гидравликалық ысырмадағы ысырманы тудыратын судың қабаты кемінде 0,25 метр биіктікте болуы тиіс.
107
Барлық технологиялық аппаратуралары бар үй-жайлардың шығыңқы бөліктерінде, технологиялық қондырғылар алаңшаларында, жеке тұрған резервуарлар мен топтарда, ысырмалардың тораптарында, аппараттар, сорғыштар, қазандық, ағызу-құю эстакадаларының топтарына гидравликалық ысырмалар орнатылады. Гидроысырманың құрылымы оны қолайлы тазартуды қамтамасыз етеді.
108
Гидравликалық ысырмалары бұзылған немесе дұрыс орындалмаған, сондай-ақ олар жоқ канализацияны пайдалануға жол берілмейді.
109
Өртену және жарылу қауіпі бар өнімдерді канализация жүйесіне шығаруға жол берілмейді. Бұл мақсаттарға арнайы ыдыстар қарастырылады.
110
Жарылыс қауіпті өндірістік үй-жайларда орнатылған желдеткіш жүйелерінің металлдан жасалған ауа бұрғыштары жерге тұйықталады.
111
Желдеткіші бұзылған жағдайда жабдықты жұмысқа қосуға жол берілмейді.
112
Жанғыш және жарылыс қауіпті газдары бар, аппаратура және коммуникациялар орналасқан жабық үй-жайларда желдеткіштің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
113
Авариялық механикалық желдеткішті іске қосу газ талдағыш тетігі әсерінен автоматты түрде болуы тиіс, бұдан басқа, өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық желдеткішті қашықтықтан іске қосу қарастырылады.

114
Обеспечение автоматического пуска аварийной механической вентиляции под действием датчиков-газоанализаторов и, кроме того, наличие дистанционного запуска аварийной вентиляции от кнопок, расположенных у наружной двери производственного помещения
115
Наличие заземления наливных стояков эстакад для заполнения железнодорожных цистерн. Электрическое соединение рельсов железнодорожных путей в пределах сливноналивного фронта между собой и присоедини к заземляющему устройству, не связанного с заземлением электротяговой сети
116
Присоединение автоцистерн, находящихся под наливом и сливом сжиженных горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, к заземляющему устройству. Использование в качестве заземляющего проводника гибкого (многожильного) медного провода сечением не менее 6 квадратных миллиметров
117
Заземление металлических наконечников и быстросъемных устройств резиновых шлангов при наливе и сливе легковоспламеняющихся и горючих жидкостей при помощи гибкого (многожильного) медного провода, навитого снаружи или внутри шланга. Присоединение заземляющего провода другим концом к металлическим частям продуктопровода. Осуществление налива открытым способом шлангами с наконечниками из искробезопасных материалов
118
Осмотр молниезащитных устройств 2 раза в год с измерением сопротивления заземляющего устройства (наличие протоколов замеров)
10.1. Содержание технологических аппаратов и установок
119
Недопущение эксплуатации аппаратов, трубопроводов и оборудования при допуске продукта через неплотности фланцевых соединений
120
Обеспечение горючих поверхностей аппаратов и емкостей исправной теплоизоляцией из негорючих материалов
121
Недопущение пользования пробоотборными краниками без пропускания горячего продукта через холодильник. Содержания отводных трубок и трубок холодильника в исправном состоянии
122
Недопущение в производственных помещениях производства работ, связанных с возможностью искрообразования, применения светильников открытого исполнения
123
Оборудование вновь проектируемых и реконструированных печей устройствами для образования завес пара или инертного газа с выдачей сигнала при включении завесы в пожарную часть
124
Оборудование трубчатых печей сигнализацией, срабатывающих при прекращении подачи жидкого или газообразного топлива к форсункам или снижения давления его ниже установленных параметров
125
Содержание устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива продукта, в исправном состоянии. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками

114
Авариялық механикалық желдеткішті газ талдағыш тетіктердің әсерімен автоматты іске қосу қамтамасыз етіледі және бұдан басқа өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық жетдеткішті қашықтықтан іске қосу қарастырылады.
115
Темір жол цистерналарын толтыруға арналған эстакадалардың құю бағаналары жерге тұйықталған болуы тиіс. Құю-ағызу фронттары шегінде темір жол рельстері бір-бірімен темір электр арқылы қосылуы және электр тарту желісін жерге қосуға қатысы жоқ жерге қосу құрылғысына қосылады.
116
Сұйытылған жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды құятын цистерналар жерге қосу құрылғыларына қосылуы тиіс. Жерге қосу өткізгіші ретінде қимасы кемінде 6 шаршы метр иілмелі (көп желілі) жез өткізгіші қолданылады.
117
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ағызу-құюда резина шлангілерінің металл ұштықтары мен тез көтергіш құрылғылары шлангінің сыртына немесе ішіне оралған, иілмелі (көп желілі) жез өткізгіші арқылы жерге қосылады. Жерге қосу өткізгішінің бір шетін өнім өткізгішінің металл бөлшектеріне жалғайды. Ашық әдіспен құю ұштықтары ұшқын қауіпсіз материалдардан жасалған шлангілермен жүзеге асырылады.
118
Найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру жылына 2 рет жүргізіледі. Бұл ретте жерге қосу құрылғысының кедергісі өлшенеді (өлшеу туралы хаттаманың болуы)
10.1. Технологиялық аппараттар мен қондырғыларды ұстау тәртібі
119
Фланецті қосулардың саңылауы арқылы өнімге рұқсат бергенде аппараттарды, құбыр жолдарын және жабдықтарды пайдалануға жол берілмейді.
120
Аппараттар мен ыдыстардың жанғыш беттері өртенбейтін материалдардан жасалған жарамды жылу оқшаулағышпен қамтамасыз етіледі.
121
Ыстық өнімді мұздатқыш арқылы өткізбей сынама іріктеу шүмектерін пайдалануға жол берілмейді. Бұру түтіктері және мұздатқыштың түтіктері жарамды жағдайда ұсталады.
122
Өндірістік үй-жайларда ұшқын тудыруы мүмкін жұмыстарды жүргізуге, ашық түрде орындалған шамдарды қолдануға жол берілмейді.
123
Жаңадан жобаланудағы және қайта салынып жатқан пештерді өрт сөндіру бөліміне бүркеуді қосқанда дабыл беретін, бу немесе инерт газының бүркеуін тудыратын құрылғылармен жабдықталады.
124
Құбырлы пештер форсункаларына сұйық немесе газ тәріздес отынның жеткізілуі тоқтағанда немесе қысымы белгіленген нормалардан төмендегенде іске қосылатын дабылмен жабдықталады.
125
Авария немесе өрт шыққан жағдайда өнімді төгуге арналған құрылғылар жарамды күйде ұсталады. Авариялық төгу желілерінің ысырмалары айыру белгілерімен белгіленеді, ал оларға өту жолдары бос болады. Авариялық құюды жүзеге асырғанда операциялардың реті нұсқаулықта қарастырылады.

126
Недопущение эксплуатации трубчатых печей с неисправными двойниками
127
Устройство площадок под теплообменники с твердым покрытием со стоком в лоток, с выводом в промышленную канализацию через гидравлический затвор. Обеспечение площадки с приспособлением для смыва горючих продуктов
128
Обеспечение помещений компрессорных и насосных станций исправной и бесперебойной работой всех вентиляционных устройств.
Расположение кнопок аварийной остановки стационарных компрессоров на пультах управления, у выходов из помещений компрессорных залов или других удобных и безопасных мест
129
Недопущение работы компрессора с искрением на контакте запальной свечи газомотора
10.2 Вспомогательные устройства и сооружения
130
Окраска трубопроводов опознавательной окраской в зависимости от транспортируемого по ним вещества, наличие цифрового обозначения и направления движения продукта
131
Недопущение наличия тупиковых участков на трубопроводах
132
Недопущение эксплуатация трубопроводов, предназначенных для перекачки взрывопожароопасных сред, при наличии «хомутов»
10.3. Эксплуатация факельного хозяйства
133
Наличие ограждения территории вокруг факела в радиусе не менее 50 метров и обозначение предупредительными знаками
134
Недопущение устройств колодцев, приямков и других заглублений в пределах ограждений территории факела
135
Установка на газопроводах перед вводом в факельную трубу огнепреградителей, доступных для осмотра и ремонта
136
Наличие на магистральном факельном трубопроводе общего сепаратора, расположенного на расстоянии не менее 50 метров от ствола факела. Обеспечение уклона факельного трубопровода в сторону сепаратора
10.4. Компрессорные и насосные станции
137
Содержание в исправном состоянии всех блокирующих и сигнализирующих устройств по контролю технологических параметров компрессоров и насосов
138
Наличие звуковой и световой сигнализации для контроля за уровнем жидкости в сепараторе.
139
Расположение кнопок аварийной остановки стационарных компрессоров на пультах управления, у выходов из помещений компрессорных залов или других удобных и безопасных мест
140
Наличие заземления насосов, перекачивающие пожаровзрывоопасные продукты, независимо от заземления электродвигателей, находящихся на одной раме с насосами
141
Осуществление отвода за пределы помещения выбрасываемого продукта при продувке насосов, жидкого – по трубопроводу в специальную емкость, а пары и газы – на факел или свечу
142
Осуществление постоянного контроля за смазкой трущихся частей при работе насосов, а также температурой подшипников и сальников насосов. Недопущение растекания и разбрызгивания смазочных материалов

126
Қос көзді тетіктері бұзылған құбырлы пештерді пайдалануға жол берілмейді.
127
Жылу алмастырғыш астындағы алаңшаның гидравликалық қақпа арқылы өнеркәсіптік канализацияға шығаратын, арнашыққа ағысы бар қатты беті болуы тиіс. Алаңша жанғыш өнімдер шайып төгуге арналған жабдықпен қамтамасыз етіледі.
128
Компрессорлық және сорғыш станцияларының үй-жайларында барлық желдеткіш құрылғыларының дұрыс және үздіксіз жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі.
Тұрақты компрессорлардың авариялық тоқтату түймелері компрессор залдарының үй-жайларынан шығу орындарында немесе басқа да ыңғайлы және қауіпсіз жерлердегі басқару пульттерінде орналастырылуы тиіс.
129
Газ моторының тұтандырғыш білтесінің түйісуінде ұшқыны бар компрессордың жұмыс істеуіне жол берілмейді.
10.2 Қосалқы құрылғыларлар мен имараттар
130
Тасымалданатын заттарға байланысты құбырлардың айқындаушы бояумен боялуы, цифрлық белгілер мен өнім қозғалысы бағытының болуы.
131
Құбырларда тұйыққа тірелген учаскелердің болуына жол бермеу.
132
«Қамыт» бар кезде жарылыс қауіпті заттарды айдауға арналған құбырлардың қолданылуына жол бермеу.
10.3. Алау шаруашылығын пайдалану тәртібі
133
Алаудың айналасындағы аумақ кемінде 50 метр радиуста қоршалады және сақтандырғыш белгілерімен көрсетіледі.
134
Алау аумағының қоршалу шегінде құдықтар, шұңқырлар және басқа да ойықтар орнатуға жол берілмейді.
135
Алау құбырына кіргізер алдында газ құбырларында қарауға және жөндеу жұмыстарын жүргізуге қол жететін от бөгеушілер орнатылады.
136
Магистралдық алау құбыры жолында шырақтың оқпанынан кемінде 50 метр қашықтықта орналасқан жалпы сепаратор қарастырылады. Алау құбыр жолының сепаратор жағына қарай еңкіш болуы қамтамасыз етіледі.
10.4. Компрессорлы және сорғыш станциялар
137
Компрессорлар мен сорғыштардың технологиялық параметрлерін бақылайтын барлық оқшаулау және дабылқаққыштық жабдықтарды жарамды күйде ұстау.
138
Сепаратордағы сұйықтықтардың деңгейін бақылау үшін дыбыстық және жарықтық дабылқаққыштардың болуы.
139
Стационарлы компрессордың авариялық тоқтау түймесін басқару пультіне, компрессорлық зал бөлмесінің шыға берісіне немесе басқа да ыңғайлы әрі қауіпсіз жерге орналастыру.
140
Сорғышпен бір рамада орналасқан электр қозғалтқыштарының жерге тұйықталуына қарамастан өрт жарылыс қаупі бар өнімдердерді айдайтын сорғыштардың жерге тұйықтаулы болуы.
141
Сорғыш үрлеуі кезінде шығарылатын өнімдерді бөлмеден тыс жерге тастауды жүзеге асыру, сұйықтықтарды – құбыр арқылы арнайы ыдысқа, бу мен газдарды – алау немесе шамға.
142
Сорғыш жұмысы кезінде қажалатын бөлшектердің майлануына, сондай-ақ, насостардың майы мен подшипниктерінің температурасына үнемі бақылауды жүзеге асыру Майлау материалдарының жайылуына және шашырауына жол бермеу.

11. Вентиляционные установки
143
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
144
Выполнение конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и с требуемым пределом огнестойкости
145
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
146
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
147
Исправное состояние систем вентиляции
148
Очистка вентиляционных камер, фильтров, воздуховодов, элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, вставки, термочувствительные элементы) от горючих пылей и отходов производства
149
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
150
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
12. Содержание электрооборудования
151
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
152
Недопущение эксплуатации взрывозащищенного электрооборудования с нарушенной системой защиты
153
Недопущение изменений в конструкции взрывозащищенного электрооборудования
154
Недопущение применения шланговых кабелей с поврежденной оболочкой (проколы, порезы стыки)
155
Недопущение использования в качестве заземлителей и заземляющей проводки технологических трубопроводов, содержащих горючие газы, жидкости, а также трубопроводов, покрытых изоляцией для защиты от коррозии
156
Недопущение устройства ввода в помещение контрольно-измерительных приборов импульсных линий, заменяющих состояние горючих газов, паров и жидкостей и связывающих технологические аппараты и трубопроводы, находящиеся под избыточным давлением, с приборами и аппаратурой, размещаемыми в помещениях контрольно-измерительных приборов. В случае необходимости в исключительных случаях ввода импульсных трубок наличие установки вне помещений контрольно-измерительных приборов разделительных сосудов, а также отсекающих устройств, предотвращающих проникновение внутрь помещений контрольно-измерительных приборов горючих газов и паров в случае разрыва импульсных трубок

11. Желдету қондырғылары
143
Желдеткіш камераларында қандай да бір жабдық немесе материалдардың сақталуына жол бермеу. Желдеткіш камералары үнемі құлыппен жабылады. Оларға бөгде адамдардың кіруіне жол берілмейді.
144
Әр түрлі қолданыстағы желдету жүйелерінің, түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналары, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының құрылымы отқа төзімді және жанбайтын материалдардан болуы тиіс.
145
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықталуы тиіс..
146
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерінің отқа төзімді арналарымен және тіреулер құрастырылымдарымен (аспалар) қиысатын тораптарының осы арналар үшін қажетті шектерден кем болмайтын отқа төзімділік шегі болуы керек.
147
Желдету жүйелерінің жарамды күйде болуы.
148
Желдету камераларын, филтрлерін, ауа жіберу жолдарын (жеңіл балқығыш, термосезгіш элементтер, қойғыштар) жаңғыш шаңдардан және өндіріс қалдықтарынан тазалау қажет.
149
Ауа өткізгіштердегі от жалынын бөгейтін құрылғылар (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндіру құрылғылары бар желдеткіш жүйелерінің бұғаттау құрылғылары, өрт кезінде желдеткішті автоматты түрде өшіретін құрылғылар техникалық құжаттамада белгіленген мерзімдерде тексеріледі және жарамды күйде ұсталады. Ысырма жетегінің сезгіш элементтері (тез балқитын құлыптар, тез жанатын ендірмелер, термосезгіш элементтер) жанғыш тозаңмен ластанудан уақытылы тазартылады.
150
Желдеткіш камераларында жабулы күйінде қандай да бір құрал-жабдықтар мен материалдардың сақталуына жол бермеу.
12. Электр техникалық құрылғыларын ұстау тәртібі
151
Жарылыс және өрт қауіпті аймақтарда дайындаушы зауыт қоятын жарылыстан қорғау белгісі жоқ электр жабдығын пайдалануға болмайды.
152
Қорғау жүйесі бұзылған жарылыстан қорғалған электр жабдығын пайдалануға болмайды.
153
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы құрылысында қандай да бір өзгерістер жасауға болмайды.
154
Сырты бұзылған (тесілген, жіктері кесілген) шланг кабельдерін қолдануға тыйым салынады.
155
Жанғыш газдары, сұйықтықтары бар технологиялық құбыр жолдарының, сондай-ақ коррозиядан қорғау үшін оқшауланған құбыр жолдарын жерге қосқыштар және жерге қосу өткізгіші ретінде қолдануға жол берілмейді.
156
Бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайына бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларын орнатылатын құралдар мен аппаратурасы бар, артық қысымдағы технологиялық аппараттар мен құбыр жолдарын байланыстыратын және жанғыш буларды, газдарды және сұйықтықтардың жағдайын ауыстыратын импульсті желілер енгізуге рұқсат етілмейді. Жеке жағдайларда (қажет болғанда) – бақылау-өлшеу құралдары үй-жайларынан тыс, сондай-ақ импульсті құбырлардың жарылған жағдайында бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларының ішіне жанғыш газдар мен булардың кіруін болдырмайтын кесу құрылғыларын орнатқан жағдайда импульсті құбырларды енгізуге рұқсат беріледі.

157
Заполнение импульсных линии от разделительных сосудов до приборов и аппаратов только инертной не застывающей жидкостью, не смешивающейся с контролируемым продуктом и не растворяющейся в ней
158
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
159
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
160
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
161
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
162
Недопущение использования неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
163
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
164
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
165
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией

157
Импульсті желілерді бөлу ыдыстарынан құралдар мен аппараттарға дейін тек бақылаудағы өніммен араласпайтын, және оның ішінде ерімейтін, инертті қатып қалмайтын сұйықтықпен толтыруға рұқсат беріледі.
158
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу.
159
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға;
160
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға;
161
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға);
162
Электр сымдары мен кабельдердің жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға
163
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға
164
Егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануға
165
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға

166
Недопущение прокладывания бронированных кабелей внутри помещений без снятия горючего джутового покрова
167
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
168
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов

166
Үй-жай ішіне ыстық кендір қабығын алмай, сауытпен қапталған кебельдерді төсеуге тыйым салынады
167
Барлық ток өткізгіш бөліктер, бөлу құрылғылары, аппараттар мен өлшеуіш аспаптар, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандырғыш құрылғылары, ажыратқыштар және барлық іске қосатын аппараттар мен аспаптар тек жанбайтын негізде (мрамор, текстолит, гетинакс) құрастырылады
168
Өткізгіштер мен кабельдердің сымдарын жалғау, түйіндеу және тармақтау өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, пісіру және арнайы қысқыштардың көмегімен жүргізіледі

169
Выполнение соединения и ответвления проводов и кабелей, за исключением проводов, проложенных на изолирующих опорах, в соединительных и ответвительных коробках, в изоляционных корпусах соединительных и ответвительных сжимов, в специальных нишах строительных конструкций, внутри корпусов электроустановочных изделий, аппаратов и машин
170
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
171
Наличие на зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
13. Система отопления зданий, сооружений и строений
172
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):

169
Оқшаулағыш тіреуіштерінде төселген өткізгіштерден басқа өткізгіштер мен кабельдердің қосулары және тармақталуы қосу және тармақтау қораптарында, қосу және тармақтандыру қысымдарының оқшауланған сырттарында, құрылыс конструкцияларының арнайы текшелерінде, электр орнату бұйымдарының, аппараттардың және машиналардың тұрқыларының іштерінде орындалады. Оқшаулағыш тіреуіштерінде төсегенде сымдарды қосуды немесе тармақтауды тікелей оқшаулағыштың жанында, клицтарда немесе оларда, сондай-ақ роликте орындалады.
170
Қосу және тармақтағыш қораптары қорғайтын қақпақтармен қамтамасыз етіледі.
171
Ғимараттарда, құрылыстарда және имараттарда жобамен қарастырылған жарамды күйдегі найзағайдан қорғағыш құрылғысы болуы қажет
13. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесі
172
Жылу реттейтін аппараттарды қолдану кезінде (отын түріне қарамастан):

3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
182
Наличие в помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления вывешивают принципиальную схему насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование
183
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
184
16. Наличие негосударственной противопожарной службы (в случае если объект подпадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 «Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба»)
185
Организация работы негосударственной противопожарной службы
186
Состояние, техническая оснащенность и боеготовность
187
Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы)
188
Организация профессиональной подготовки
16. Автохозяйство (при наличии)
189
Отделение помещений хранения подвижного состава от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
190
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов
191
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:

3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға тыйым салынады
182
Өрт сөндіру мен басқару түйіндерінің сорғы станцияларының үй-жайларында сорғы қондырғысының негізді сұлбасына сәйкес сорғылар, басқару түйіндері, ысырмалар мен басқа жабдықтар нөмірленген сұлба іледі
183
Сорғыш станциясы бөлмесінде жұмысшы және апаттық жарықтың, сонымен қатар өрт постымен телефон (диспетчерлік) болуы керек.
184
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі (егерде нысан Қазақстан Республикасы Үкіметінің 08.09.2007 жылғы № 781 «Міндетті түрде өртке қарсы қызметпен қамтамасыз етілетін нысандар мен кәсіпорындар тізімін бекіту туралы» қаулысының талаптарына сай келсе)
185
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жұмысын ұйымдастыру.
186
Күйі, техникалық қамтамасыз етілуі және жауынгерлік дайындығы.
187
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің ережесі (саны, құрылымы, жұмыс режимі).
188
Кәсіби дайындығын ұйымдастыру.
16. Автомобиль көлігі бар объектілерді ұстау (бар кезінде)
189
Жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан 2-типті өртке қарсы қабырғалармен және 3-типті жабындармен бөлінеді.
190
Майлауға арналған материалдарды сақтау үй-жайларында таза және пайдаланылған майларға арналған ыдыстар және оларды тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтар үй-жайдың сыртқы қабырғасында орналастырылуы және тікелей сыртқа шығатын есігі болуы тиіс.
Жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттерінің үй-жайларында егер көлемі 5 текше метрден аспаса таза және пайдаланылған майларды сақтауға, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтарды орнатуға рұқсат етіледі.
191
Көлік құралдарының барынша төмен өту ені:

198
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое).
199
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);

198
Көлікжайлар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол беру.
199
Үй-жайларда, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауға:
1) норма сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер арасындағы қашықтықты төмендетуге; олардың және ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға;

201
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
202
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом

201
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
202
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.

3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
67
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
8. Дополнительные требования
68
Сообщение руководителем лечебного учреждения ежедневно после окончания выписки больных в пожарную часть данные о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
69
Недопущение размещения взрослых больных и детей при их количестве более 25 человек в каркасно-камышитовых и деревянных зданиях
70
Обеспечение приставными лестницами, из расчета одна лестница на здание лечебных учреждений, расположенные в сельской местности
71
Размещение на первых этажах тяжелобольных и детей в многоэтажных зданиях лечебных учреждений
72
Обеспечение носилками из расчета одни носилки на пять больных (инвалидов) здания больниц и других учреждений с постоянным пребыванием людей, не способных передвигаться самостоятельно
73
Наличие между кроватями в больничных палатах расстояний не менее 0,8 метра, а центральный основной проход – шириной не менее 1,2 метра
74
Недопущение загромождения эвакуационных проходов и выходов стульями, тумбочками и другой мебелью
75
Производство подачи кислорода в палаты, централизованно от отдельно стоящей баллонной установки (не более 10 баллонов) или из центрального кислородного пункта (при числе баллонов более 10) размещенного в отдельно стоящем здании на расстоянии не менее 20 метров от зданий с постоянным пребыванием больных
76
Недопущение:
1) размещения в корпусах с палатами для больных помещения, не связанные с лечебным процессом или сдавать их в аренду;
2) установки кроватей в коридорах, холлах и на других путях эвакуации;
3) установки хранения баллонов с кислородом в зданиях лечебных учреждений;
4) применение резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты;
5) пользование неисправным лечебным электрооборудованием;
6) размещения в подвальных и цокольных этажах лечебных учреждений мастерских, складов, кладовых;
7) пользования утюгами, электрическими плитками и другими электронагревательными приборами в больничных палатах и других помещениях, занятых больными
77
Наличие устройства кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрев парафина и озокерита производится в специально приспособленных для этой цели помещениях
78
Обеспечение в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей хранение медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
79

3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
67
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
68
Емдеу мекемесінің басшысы науқастарды шығару аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы науқастар саны туралы деректерді күн сайын хабарлама береді.
69
Ересек науқастар мен балалар саны 25-тен асқан жағдайда оларды құрылымы қамысты және ағаш ғимараттарда орналастыруға жол бермеу.
70
Ауылды жерлерде орналасқан емдеу мекемелерін әр ғимаратқа бір саты есебінен қосалқы сатылармен қамтамасыз ету.
71
Ауыр науқастар мен балаларды көп қабатты ғимараттың бірінші қабатында орналастыру.
72
Өздігінен жүруге қабілетсіз адамдар үздіксіз келетін, ауруханалар мен басқа да мекемелерді бес науқасқа (мүгедекке) бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету.
73
Аурухана палаталарындағы кереуеттер арасындағы қашықтық кемінде 0,8 метр, ал орталық негізгі өту жолының ені кемінде 1,2 метр болуы тиіс.
74
Эвакуациялық өту жолдар мен шығу жолдарын орындықтармен, тумбалармен және басқа да жиһазбен үймелеуге жол бермеу.
75
Палаталарға оттегі жіберу, әдеттегідей, жеке тұрған баллон қондырғысынан орталықтандырылып (10 баллоннан көп емес) немесе орталық оттегі бекетінен (10 баллоннан көп болса) жүргізіледі және оларды науқастар үнемі келетін ғимараттардан кемінде 20 метр қашықтықта тұрған жеке ғимаратта орналастыру.
76
Мыналарға:
1) науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу үрдісіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге;
2) кереуеттерді дәліздерде, холлдарда және басқа да эвакуациялау жолдарында орнатуға;
3) емдеу мекемелерінің ғимараттарында оттекті баллондарды сақтауға;
4) аурухана палаталарына баллондардан оттегі жіберу үшін пластмассалық және резеңке шлангтарды қолдануға;
5) ақаулы емдеу электр жабдықтарын пайдалануға;
6) емдеу мекемелерінің жертөлелері мен астыңғы қабаттарында шеберханалар, қоймалар, зат қоятын бөлмелер орналастыруға;
7) аурухана палаталары мен науқастар орналастырылған басқа да үй-жайларда үтік, электр плиталар мен басқа да электр жылытқыш құралдарын пайдалануға жол бермеу.
77
Су қайнатқыштарды, су жылытқыштарды және титандарды орнату, медициналық аспаптарды залалсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру тек осы мақсаттарға арнайы жабдықталған орын-жайларда жүргізу.
78
Зертханаларды, бөлімшелерді, дәрігерлер кабинеттерін, сыйымдылығын ескере отырып, жалпы саны 3 килограммнан аспайтын дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын сұйықтықтарға және жанғыш сұйықтықтарға жататын – спирт, эфир) сақтау үшін, жабылатын арнайы металлды шкафтармен қамтамасыз ету.
79

Обеспечение расположения архивохранилища горючей рентгеновской пленки емкостью более 300 килограмм в отдельно стоящих зданиях, а емкостью менее 300 килограмм в помещениях зданий, выгороженных противопожарными стенами и перекрытиями 1-го типа. Наличие расстояние от рентгенохранилища до окон соседних зданий не менее 15 метров
80
Обеспечение хранения в одной секции архивохранилища с горючей рентгеновской пленкой не более 500 килограмм пленки. Оборудование каждой секции самостоятельной вытяжной вентиляцией. Выполнение дверей секции с пределом огнестойкости EI-60 и открывающимися наружу. Наличие отношения площади окон к площади пола в архивах не менее 1:8 м.
81
Наличие на двери архивохранилища надписи «Рентгеновский архив», а у входа – «Огнеопасно! Курить запрещено!»
82
Наличие центрального отопления архивов горючей рентгеновской пленки. Недопущение в них парового отопления, металлические печи, а также времянки с металлическими трубами
83
Недопущение установки в помещениях хранилища электрощитков, отключающие устройства, электрические звонки, штепсельные соединения
84
Обеспечение хранения в помещении пленок и рентгенограмм при их количестве до 4 килограмм в металлическом шкафу (ящике) вне архива при расположении шкафа не ближе 1 метра от отопительных приборов. Недопущение применения нагревательных приборов любых типов в помещениях, где установлены такие шкафы
85
Наличие в архивах горючих пленок и рентгенограмм металлических (деревянных обшитыми железом по асбесту) фильмостат или шкафов, разделенными на секции глубиной и длиной не более 0,5 метра
86
Соблюдение хранения материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго по ассортиментам, и недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с другими материалами
87
Недопущение совместное хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранение этих баллонов в материальных и аптечных складах
9. Физиотерапевтические кабинеты, отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии, операционные отделения
88
Соблюдение вместимости электро-светолечебных кабинетов из расчета не менее 6 квадратных метров на одну процедурную кушетку
89
Обеспеченность стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемые в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
90
Выполнение подогрева парафина и озокерита в специально выделенном помещении в вытяжном шкафу на подогревателях заводского изготовления или водяной бане
91
Обеспеченность осуществления выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
92
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
93
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
94
Обеспеченность свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока

Сыйымдылығы 300 килограммнан асатын жанғыш рентген пленкасының мұрағат қойма бөлек тұрған ғимараттарда, ал сыйымдылығы 300 килограмм болмайтын, 1-тұрпатты өртке қарсы қабырғаларымен және жабындарымен оқшауланған ғимараттардың үй-жайларында орналастыруды қамтамасыз ету. Рентген қоймасынан бастап көршілес ғимаратқа дейінгі қашықтық кемінде 15 метр болуы тиіс.
80
Мұрағат қоймасының бір секциясында шамамен 500 килограмм жанғыш рентген пленка сақталуын қамтамасыз ету. Әр секцияны дербес сорғыш желдеткішпен жабдықтау. Секцияның есіктерін ЕІ-60 отқа төзімділік шегімен және сыртқа қарай ашылатындай етіп орнату. Мұрағаттарда терезе алаңының еден алаңына арақатысы кемінде 1:8 етіп қарастырылу.
81
Мұрағат қоймасының есігінде «Рентген мұрағаты», ал шығар есікте «Отқа қауіпті! Темекі шегуге болмайды!» деген жазу болу қажет.
82
Жанғыш рентген пленкаларын сақтау мұрағатты орталықтан жылыту қажет. Оларда бу арқылы жылу беру, металлды пештер, сондай-ақ металлды құбырлы шағын пешті орнатуға жол бермеу.
83
Қойма жайларында электр қалқандарды, сөндірілетін қондырғыларды, электр қоңырауларды, штепсельді қосуларды орнатуға жол бермеу.
84
Рентгенограммалар мен пленкаларды, олардың салмағы 4 килограмға дейін болғанда, мұрағаттан тыс металлды шкафтарда (жәшіктерде) жылыту құралдарынан 1 метр қашықтықта орналастырып, қамтамасыз ету. Осындай шкафтар орналасқан үй-жайларда түрлі қыздыру аспаптарын орнатуға жол бермеу.
85
Жанғыш пленкалар және рентгенограммалар мұрағат қоймаларында тереңдігі мен ұзындығы 0,5 метрден аспайтын секцияларға бөлінген металл (асбест арқылы темірмен қапталған ағаш) фильмостаттармен немесе шкафтармен жабдықтау.
86
Дәріхана қоймаларының жайларында материалдық құндылықтарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтау, тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бірге сақтауға жол бермеу.
87
Оттегі мен жанғыш газ баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ материалдық және дәрілік қоймаларда сақтауға жол бермеу.
9. Физиотерапия кабинеттері, анестезиология,
жан сақтау және қарқынды терапия, операция жасау бөлімшелері
88
Электрмен, сәулемен емдеу кабинеттерінің сыйымдылығы бір процедуралық кереуетке кемінде 6 шаршы метр есебін сақтау.
89
Электрмен және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын, оның ішінде ауа қабатты, тек зауытта дайындалған стерилизаторлармен жабдықтау және оларды жанбайтын материалдардан жасалған үстіңгі қабаттарға орнатып қолдану.
90
Парафин мен озокеритті арнайы бөлінген үй-жайда, сору шкаф арқылы зауытта дайындалған жылытқыштарда немесе су моншасында қыздырылуы қажет.
91
Үй-жайлардың жергілікті желдету жүйелерінің аппараттары мен қондырғыларынан шығару шатырдың жоғарғы нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте жүзеге асыру.
92
Аппаратураның алдын ала байқауын техникалық төлқұжатта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімде, анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, жүргізу.
93
Әр электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінің (кабинетінің) қызмет етуші персоналымен жүргізілген өртке қарсы нұсқауларды және электр аппаратура жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналын жүргізу.
94
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларының есік орындары мен өтетін жолдары арқылы сүйретпелерде науқастарды еркін тасымалдауды қамтамасыз ету.

10. Лаборатории лечебных учреждений
95
Размещение лабораторий в обособленных помещениях, отделенных от основного здания со стационаром противопожарными перегородками 1-го типа
96
Обеспеченность подачи легковоспламеняющихся жидкостей для производственных нужд по трубопроводу или для транспортировки в специальной закрытой небьющейся таре
97
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри асбестом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
98
Обеспеченность хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту
99
Осуществление переноса стеклянной посуды с кислотами, щелочами и другими химически активными веществами только в специальных металлических или деревянных ящиках, выложенных внутри асбестом
100
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
101
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах
102
Недопущение в лабораториях:
1) размещение ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок и других источников огня легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие материалы;
2) выливание отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в канализацию;
3) мытье полов и оборудование керосином, бензином, другими горючими жидкостями и веществами;
4) уборки случайно пролитых жидкостей при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах;
5) оставления на рабочем месте промасленной ветоши и бумаги;
6) хранение на рабочем месте и в рабочих помещениях каких-либо веществ и препаратов с неизвестными пожароопасными свойствами;
7) оставления без присмотра рабочего места, зажженные горелки и другие нагревательные приборы;
8) производства нагревания сосудов с находящимися в них легковоспламеняющимися и горючими жидкостями на открытом огне, а также на бытовых электронагревательных приборах
11. Одно- и многоместные лечебные барокамеры
103
Размещение барокамер в обособленных помещениях с естественным освещением, отделенных от других помещений противопожарными перегородками I-го типа. Недопущение установки барокамер в подвальных и цокольных этажах
104
Обеспеченность помещений, в которых размещены барокамеры, двумя эвакуационными выходами.
105
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов.

10. Емдеу мекемелерінің зертханалары
95
Зертханалар оңашаланған, 1-тұрпатты өртке қарсы қалқандары бар, стационары бар негізгі ғимараттан бөлек үй-жайларда орналастыру.
96
Өндірістік қажеттіліктерге арналған тез тұтанатын сұйықтықтарды беру құбыр арқылы жүргізіледі немесе тасымалдауға арналған жабық сынбайтын арнайы ыдыста.
97
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда ішіне асбест төселген, қақпағы бар, металлды жәшікке салынған, қабырғасы қалың шынылы немесе тығыз тығындысы бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтиленді сыйымдылықтарда сақтауға жол бермеу.
98
Зертханаларда заттар мен материалдарды сақтау қатаң түрде ассортимент бойынша жүргізу.
99
Қышқылдары, сілтілері және басқа химиялық белсенді заттары бар әйнек ыдысты тасымалдау ішіне асбест төселген арнайы металлды немесе ағаш жәшіктерде жүзеге асыру.
100
Сұйық оттегіні тез тұтанатын заттармен, майлармен және сұйық майлармен бір бөлмеде сақтауға жол бермеу.
101
Сығылған, сұйықталған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондар зертхана ғимаратынан тыс металлды шкафтарда орнату.
102
Зертханаларда:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыратын аспаптардан, шілтерлерден және басқа да от көздерінен 1 метр жақын орналастыруға;
2) жұмыс істелген тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға құюға;
3) едендер мен жабдықтарды керосинмен, бензинмен, басқа да жанғыш сұйықтықтар және заттармен жууға;
4) шілтерлер жанып тұрған және электр қыздырғыш аспаптары қосылып тұрған кезде байқаусызда төгілген сұйықтықтарды тазалауға;
5) жұмыс орнында майланған шүберек пен қағазды қалдыруға;
6) жұмыс орнында және жұмыс істейтін үй-жайларда өрт қаупі белгілері белгісіз қандайда бір заттар мен дәрі-дәрмектерді сақтауға;
7) жұмыс орнын, жанып тұрған шілтерлерді және басқа қыздыру аспаптарын қараусыз қалдыруға;
8) ішінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар ыдыстарды ашық отта, сондай-ақ тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарында қыздыруға жол бермеу.
11. Бір және көп орынды емдеу барокамералары
103
Барокамералар табиғи жарық түсетін, басқа үй-жайлардан өртке қарсы І тұрпатты қалқалармен бөлектенген оңаша үй-жайларда орналастыру. Барокамераларды жертөле және астыңғы қабаттарда орнатуға жол бермеу.
104
Барокамералар орналастырылған үй-жайларды екі эвакуациялық шығу жолдарымен жабдықтау.
105
Барокамера үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдармен қаптау.

106
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95оС. Обеспеченность расстояния от отопительных приборов и других источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
107
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместных барокамеры или одна многоместная
108
Наличие перечня приборов, допущенных к работе в среде с повышенным содержанием кислорода, с указанием их паспортных или инвентаризационных номеров
109
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
110

106
Барокамера үй-жайларына орталықтан немесе сумен жылыту, жылу тасымалдағыштың температурасы 950С аспайтындай етіп қарастыру. Жылу беру аспаптарынан және жылудың басқа көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтық кемінде 1 метр етіп қарастыру.
107
Екi немесе одан көп бiр орынды немесе бiр көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарық бар болу.
108
Төлқұжаттары немесе түгендеу нөмiрлерi көрсетiлген, оттегiсi артырылған ортада жұмыс iстеуге рұқсат етiлген аспаптар тiзбесiнің болуы.
109
Тiкелей барокамераларда орнатылған шамшырақтарда тек қыздыратын лампалар қолданылады.
110

Обеспеченность барокамер исправными переговорными устройствами, при этом внутри камеры должны находиться в металлических ящиках только динамик и микрофон, закрытые латунными сетками с размером ячеек 0,5x0,5 миллиметров
111
Размещение бароаппаратов таким образом, чтобы ни один из них не препятствовал эвакуации другого бароаппарата, любого оборудования барозала, а также больных и обслуживающего персонала
112
Наличие автоматических газоанализаторов для контроля за содержанием кислорода в помещениях с наличием бароаппаратов

Барокамераларды жарамды сөйлесу қондырғыларымен қамтамасыз ету, бұл ретте камера iшiнде көлемi 0,5х0,5 миллиметр жез торлармен жабылған динамик және микрофон металлды жәшiктерде болуы тиіс.
111
Бароаппараттар олардың бiрде бiреуi басқа бароаппаратты, барозалдың кез келген жабдығын, сондай-ақ науқастар мен қызмет етушi адамдарды эвакуациялауға кедергi келтiрмейтiндей орналастырылады.
112
Бароаппараттары бар үй-жайларда оттегi құрамын бақылау үшiн автоматты газ сараптағыштар орнату.

113
Устройство запорной арматура на кислородопроводе вне барозала
114
Недопущение при эксплуатации бароаппаратов и барозалов:
1) помещение пациентов в бароаппарат в синтетической одежде;
2) эксплуатации бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера);
3) вноса в барокамеру легковоспламеняющиеся жидкости, масла, вещества и предметы, способные вызвать появление огня или искры;
4) пользования в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользоваться электронагревательными приборами (кипятильниками, электрическими плитками) использовать мебель из горючих материалов, материалы и предметы, способные вызвать искру, применять открытый огонь, курить, применять светильники открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест;
8) эксплуатации необезжиренного кислородного оборудования;
9) хранения в барозале горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, масла, а также горючие материалы, в том числе перевязочные;

113
Оттегi өткiзгiштегi бекiту арматурасы барожайдан тыс орнатылады.
114
Бароаппараттар мен барозалдарды пайдалану кезiнде:
1) пациенттi бароаппаратқа синтетикалық киiмде жайғастыруға;
2) бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлердi) жерге қоспастан бароппараттарды пайдалануға;
3) барокамераға тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, оттың немесе ұшқынның пайда болуына қабiлеттi заттар мен бұйымдарды кiргiзуге;
4) барозалда (үй-жайда, көлiк салонында) ақаулы аспаптарды және электр өткiзгiштердi (оқшаулағыштары зақымдалған, сенiмсiз ұшқындайтын түйiсулермен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын (су қайнатқыштарды, электр плиталарын) пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын тудыруға қабiлеттi материалдар мен бұйымдарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекi шегуге, жұмыс орындарының төменгi жағына жарық түсiру үшiн ашық орындалған шамшырақтарды қолдануға;
5) майсыздандырылған емес оттегi жабдығын пайдалануға;
6) барозалда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, майларды, сондай-ақ жанғыш, оның iшiнде таңып байлау материалдарын сақтауға;
7) барозалдағы оттегi концентрациясының 23% артық асуына жол беруге;
8) баробөлiмдi және бороаппаратты тексерудiң бекiтiлген актiсi болмаған кезде бороаппаратта емдеу сеанстарын жүргiзуге;
9) бароаппаратты рұқсат етiлген кернеуден артық желiге қосуға;

10) недопущение увеличения концентрации кислорода в барозале более 23%;
11) производства лечебных сеансов в бароаппарате при отсутствии утвержденного акта обследования бароотделения и бароаппарата;
12) подключения бароаппарата к сети с напряжением свыше допустимого;
13) осуществления эксплуатации без наличия первичных средств пожаротушения
12. Аптеки и аптечные склады
115
Размещение межбольничных аптек, в общем больничном корпусе, на первом этаже, с самостоятельным выходом наружу и отделяются от остальных помещений негорючими стенами, перегородками
116
Наличие в аптеках, находящихся в зданиях другого назначения, общего количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не более 100 килограмм
117
Осуществление в отдельностоящих аптеках хранения не более двух баллонов с кислородом, укрепленные в вертикальном положении в специальных гнездах и надежно закрепляются хомутами
118
В аптечных складах недопущение:
1) хранения в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры;
2) хранения продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления;

10) пайдалануды өрт сөндiрудiң алғашқы құралдарысыз жүзеге асыруға жол берiлмейдi.
12. Дәріханалар және дәріханалардың қоймалары
115
Ауруханааралық дәрiханаларды жалпы емдеу корпусында жеке сыртқа шығатын есiгiмен, бiрiншi қабатта орналастырылады және басқа мақсаттағы үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен, қалқалармен бөлiнедi.
116
Басқа мақсаттағы ғимарат iшiндегi дәрiханаларда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар саны 100 килограммнан аспау керек.
117
Жеке орналасқан дәрiханаларда сақталатын оттегi толтырылған баллонның саны екеуден аспайды және олар арнайы орынға тiгiнен тұрғызылған күйде тұрады, сонымен бiрге қамытпен тығыз бекiтiледi.
118
Дәрiхана қоймаларында:
1) транзиттi электр кабельдерi өтетiн үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары бар үй-жайларда май сiңген аппаратураларды сақтауға;
2) өнiмдi үйiп-төгiп сақтауға және оны жылу беру радиаторлары мен құбырларына тығыз жинауға;

3) распаковки и упаковки материалов непосредственно в хранилищах;
4) входа в сырой или влажной одежде и обуви в складские помещения, где хранятся щелочные металлы и другие вещества, вступающие в реакцию с водой
119
Осуществление хранения под навесом только тех химических веществ, которые от влажного воздуха или воды не разлагаются, не разогреваются и не воспламеняются
120
Хранение материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго в соответствии с ассортиментом, недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с остальными материалами
121
Отделение от остальных помещений противопожарными стенами 1 типа, оборудованные самостоятельными выходами наружу и расположенные на первом этаже при размещении аптек в общих больничных корпусах и зданиях иного назначения
122
Обеспеченность хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
123
Осуществление переноса баллонов с огнеопасными и легковоспламеняющимися жидкостями вдвоем в специально приспособленных клетях или корзинах с исправными ручками захвата
124
Обеспеченность хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств по принципу однородности и в соответствии с их физико-химическими и пожароопасными свойствами и характером упаковки
125
Обеспеченность помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
126
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
127
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолированного от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
128
Хранение в производственных помещениях организаций здравоохранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей общим количеством не более 3 килограмм в специальном металлическом ящике вдали от нагревательных приборов и выходов
129
Наличие в помещениях хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ снаружи, а также на дверях внутри этих помещений ясно видимых надписей: «Огнеопасно», «Взрывоопасно», «Курить воспрещается», «В случае пожара звонить по телефону 101»
130
Наличие около входа в каждое помещение хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ таблички с надписью «Ответственный за обеспечение пожарной безопасности (ФИО ответственного лица)»
131
Изготовление контейнеров, предназначенные для хранения легковоспламеняющихся жидкостей, из стекла или металла, с плотно подогнанной крышкой для предупреждения испарения жидкостей

3) материалдарды тiкелей қоймаларда ашуға және буып-түюге;
4) сумен реакцияға түсетiн сiлтiлi металдар және басқа заттар сақталатын қойма үй-жайларға дымқыл немесе ылғалды киiммен және аяқ-киiммен кiруге жол берiлмейдi.
119
Аспа артында тек ылғалды ауадан немесе судан шiрiмейтiн, қызбайтын және тұтанбайтын химиялық заттарды сақтауға болады.
120
Дәрiхана қойма үй-жайларында материалдық құндылықтар қатаң түрде ассортиментке сәйкес сақталуы қажет, бұл ретте тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бiрге сақтауға жол берiлмейдi.
121
Дәрiханаларды жалпы ауруханалық корпустарда және өзге мақсаттағы ғимараттарда орналастыру кезiнде олар басқа үй-жайлардан 1-тұрпатты өртке қарсы қабырғалармен бөлiнедi, еркiн сыртқа шығу жолдарымен жабдықталады және бiрiншi қабатта орналастырылады.
122
Пластмасс бұйымдары желдетiлетiн, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылу беру жүйелерiнен кемiнде 1 метр қашықтықта сақталады.
123
Өрт қаупi және тез тұтанатын сұйықтықтары бар баллондарды тасымалдау арнайы бейімделген көтермелерде немесе ұстайтын саптары жарамды себеттерде екеулеп жүзеге асырылуы тиіс.
124
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдары бiртектiлiк қағидасы бойынша және олардың физикалық-химиялық және өрт қауiптi қасиеттерiне және орау сипатына сәйкес сақталуын қамтамасыз ету.
125
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар жанбайтын және төзiмдi стеллаждармен және тұғырлармен қамтамасыз ету.
126
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды енi кемiнде 0,7 метр және биiктiгi кемiнде 1,2 метр есiктерi бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтау.
127
100 килограммнан астам мөлшердегi тез тұтанатын сұйықтықтар бөлек тұрған ғимаратта, шыны немесе металлды ыдыста, өзге топтардағы от қауiптi заттарды сақтау үй-жайларынан оқшаулап сақтау.
128
Денсаулық сақтау ұйымдарының өндiрiстiк үй-жайларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды жалпы мөлшерi 3 килограммнан аспайтындай етiп, жылыту аспаптары мен шығу жолдарынан қашықта арнайы металл жәшiкте сақтау.
129
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын үй-жайларда сыртынан, сондай-ақ осы үй-жайлардың iшiнен, есiктерде айқын көрiнетiн «От қауiптi», «Жарылыс қауiптi», «Темекi шегуге жол берiлмейдi», «Өрт шыққан жағдайда 101 телефонына қоңырау соғу қажет» деген жазулар iлінеді.
130
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын әр үй-жайға кiру жолының жанында «Өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты (жауапты адамның аты-жөнi)» деген жазуы бар тақта iлінеді.
131
Тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған контейнерлер сұйықтықтардың булануын болдырмау үшiн тығыз жабылатын қақпағы бар шыныдан немесе металдан дайындалады.

132
Осуществление хранения бутылей, баллонов и других крупных емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в таре, предохраняющей от ударов, или в баллоноопрокидывателях в один ряд
133
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств:
1) в полностью заполненном контейнере.
2) с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
134
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средства в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах)
13. Автохозяйство (при наличии)
135

132
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөтелкелер, баллондар мен өзге де үлкен сыйымдылықтар соққыдан сақтайтын ыдыста немесе баллон аударғыштарда бiр қатарда сақталады.
133
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрi-дәрмек құралдарын:
1) толықтай толтырылған контейнерде.
2) минералды қышқылдармен (күкiрт, азот және өзге де қышқылдармен), сығылған және сұйылтылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен, жарылыс қауiптi қоспалар беретiн (хлорат калийi, пермаганат калийi) бейорганикалық тұздармен бірге сақтауға жол берiлмейдi.
134
Жанғыш және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдары қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақталады.
13. Көлік шаруашылығы (бар болса)
135

Отделение помещений хранения подвижного состава от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
136
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов

Жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан өртке қарсы 2 түрдегі қабырғамен және 3 түрдегі жабулармен бөлу.
136
Жаңадан және қолданылған майлар, майлаулар әрі сорғыш құрылғылары үшін сыйымдылықтары орналастырылған майлау материалдарын сақтау үй-жайларды, оларды тасымалдау үшін, міндетті түрде сыртқа шығу есігі бар, ғимараттың сыртқы қабырғасының қасында орналастыру.
Үй-жайда немесе шұңқыршада орналастырылған, жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттер үй-жайларында жалпы сыйымдылығы 5 кубтық метрден аспайтын резервуарларда жаңа және қолданылған майлау майларын сақтау, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдау үшін сорғыш құрылғысын орнату бойынша талаптарды сақтау.

137
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:
1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60о – 4,5 метра;
4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45о – 3,0 метра.
138
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием

137
Көлік құралдарының өту жолында минималды енін сақтау:
1) ені 2,3 метр - 6,5 метр сақтау орындары қабырғалар мен қақпаларға перпендикулярды орналасу кезінде;
2) сол сияқты ені 3,5 метр - 5,5 метр сақтау орындары үшін;
3) сол сияқты, көліктерді 600 бұрышпен қою кезінде – 4,5 метр;
4) сол сияқты, көліктерді 450 бұрышпен қою кезінде – 3,0 метр;
138
Қатты жамылғысы бар алаңдарда, ашық тұрақтар аумағында көлік құралдарына ұсақ жөндеулер және ағымдағы қызмет көрсету жүргізу бойынша талаптарды сақтау.

139
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря согласно приложение 4 Технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности»
140
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
141
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте

139
Ашық тұрақтар аумағында көлік құралдарға ұсақ жөндеулер және ағымдағы қызмет көрсету алаңдарында «Өрт қауіпсіздігінің жалпы талаптары» Техникалық регламенттің 4 қосымшасына сәйкес өртке қарсы құрал-саймандар жинағы бар өртке қарсы қалқан орнату.
140
Гараж үй-жайларын және көліктерді сақтау ашық алаңдарды өрт немесе төтенше жағдайлар кезінде көліктерді эвакуациялауға кедергі болатын заттармен және құрылғылармен бөгеттеуді болдырмау.
141
Гараж үй-жайларын және көлік құралдарын сақтайтын ашық алаңдарды таза ұстау.

142
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое).
143
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);

142
Гараждар мен ашық тұрақтарды мақсатсыз пайдалануға (жанғыш материалдарды, газ баллондарды, жөндеу шеберхана құрылғыларын, бояу камералары мен басқаларды сақтауға) жол берілмейді.
143
Көлікті сақтау үй-жайларда, жабынды астында және ашық алаңдарда жол берілмейді:
1) орналастыру жоспарының нормасынан асатын көлік құралдар санын орналастыруға, ғимараттар (құрылымдар), автокөліктер арасында ара қашықтықты азайтуға;

2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) хранения емкости из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
8) проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями;
9) подогрева двигателя, проведение ремонтных работ с применением открытого огня (факелы, паяльные лампы и другие источники огня), а также пользование открытыми источниками огня для освещения во время проведения ремонтных и других работ.
144
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
145
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
146
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
147
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
148
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
149
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 17
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для объектов образования
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

2) жүру жолдары мен шығу қақпаларын бөгеттеуге;
ұсталық, термикалық, дәнекерлеу, майлау, ағашпен әрлеу жұмыстарды, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен бөлшектерді шаюға;
3) жанармай бактарынан, жанармай өткізгіштен және карбюраторлардан жанармай тамшылап, аузы ашық жанармай бактарымен, сонымен қатар электрқұрылғылар жүйесі ақаулы күйде болса, көлік құралдарын қалдыруға;
4) көлік құралдарға жанар-жағармай материалдарын құюға, сонымен қатар оларды канализацияға немесе таяу орналасқан аумаққа төгуге. Қолданылған жанар-жағармай материалдарды, сүзгіштерді, ескі шүберектер мен басқа да материалдарды жинау үшін, қақпақтары жабылатын жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстар қолданылуы тиіс;
5) аккумуляторларды көлік құралдарында, сонымен қатар осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда зарядтауға;
6) қозғалтқышты ашық отпен (алау, шырақ, күйдіру лампамен) жылытуға, жарықтандыру үшін ашық от көздерін қолдануға;
7) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың ыдыстарын сақтауға;
8) көлік құралдарын бояуға, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен бөлшектерді жууға;
9) ашық отты (алау, шырақ, күйдіру лампаны) пайдалану арқылы қозғалтқышты жылытуға және басқа да жөндеу жұмыстарын жүргізуге, жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға.
144
Тұрақтарды және көлік құралдарын ашық сақтау алаңдарын (жекеден басқа) сүйрету арқандарымен және штангалармен жабдықтау керек, есептен алғанда 10 бірлік көлікке 1 арқан (штанга).
145
Автокөліктерді жөндеу үй-жайларда және қосалқы үй-жайларда бактары жанармайға толы автокөліктердің (ал газбен жұмыс істейтін автокөліктерде баллондары газбен толтырылған) және майы толы картерлермен жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
146
Аккумуляторлық станцияларды (шеберлік) отқа төзімділігі ІІ дәрежеден кем емес ғимараттарда орналастыру керек.
147
Аккумуляторлық станциялардың есігінде «Аккумуляторлық», «От қауіпті», «Отпен кіруге болмайды», «Шылым шегуге тыйым салынады» жазулар болуы керек.
148
Жөндеу, зарядтау, генераторлық және электролиттік телімдерді қабырғасы жанбайтын жеке үй-жайларда орналастыру керек
149
Өрт кезінде іс-қимыл жасау бойынша персоналдың жаттықтыруларын, бір уақытта ғимараттың өртке қарсы қорғау жүйесінің барлық элементтерінің жұмыс жасау қабілеттілігін тексеру арқылы, жарты жылда бір рет өткізуді қамтамасыз ету.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
17-қосымша
Нысан
Білім беру объектілері үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
64
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
8. Дополнительные требования
65
Наличие приказа руководителя предприятия о создании ведомственной комиссии по принятию в эксплуатацию опытных (экспериментальных) установок, с применением взрывопожароопасных и пожароопасных веществ и материалов для дальнейшего произведения работ на них
66
Проведение с учащимися и студентами занятий по изучению правил пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С младшими классами, а также в детских дошкольных учреждениях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, профессиональных школах, колледжах и высших учебных заведениях – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
67
Недопущение хранения в лабораториях и других помещениях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
68
Недопущение проведения работ в вытяжном шкафу, если в нем находятся вещества, материалы и оборудование, не относящиеся к выполняемым операциям, а также при его неисправности и отключенной системе вентиляции
69
Наличие окрашивания огнезащитным лаком или покрытия деревянных частей вытяжных шкафов, в которых проводятся работы с легковоспламеняющимися веществами
70
Обеспечение сбора легковоспламеняющихся и горючих жидкостей по окончании рабочего дня в специальную закрытую тару и удаление из лаборатории для дальнейшей утилизации
71
Недопущение слива легковоспламеняющиеся и горючие жидкости в канализацию
72
Промывание пожаробезопасными растворами сосудов, в которых проводились работы с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, после окончания опыта
73
Размещение не выше второго этажа в многоэтажных зданиях детских учреждений группы (классы) детей младших возрастов
74
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
75
Наличие в учебных классах и кабинетах только необходимой для обеспечения учебного процесса мебели, приборов, моделей, принадлежностей, пособий, которые хранятся в шкафах, на стеллажах или на стационарно установленных стойках
76
Недопущение превышения количества парт (столов) в учебных классах и кабинетах согласно количества, установленного проектом
77
Уборка в негорючие шкафы (ящики), устанавливаемые в отдельных помещениях все взрывопожароопасные и пожароопасные вещества и материалы по окончании занятий в кабинетах, лабораториях и мастерских
78
Осмотр всех помещений с отключением имеющихся электропотребителей, кроме аппаратов и электроприборов непрерывного действия по окончании работы
79
Недопущение устройства печного отопления, применение керосиновых и электронагревательных приборов в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях вместимостью более 25 человек
80
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях с круглосуточным пребыванием детей
81
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 18
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для объектов социальной
сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома,
дома интернаты, психоневрологические центры для
детей и инвалидов)
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
64
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
65
Жарылыс және өрт қаупі бар заттар мен материалдарды қолдануға байланысты тәжірибелік (эксперименттік) қондырғыларда жұмыс істеуге оларды пайдалануға қабылдау бойынша ведомстволық комиссияны құру туралы кәсіпорын басшысы бұйрығының болуы
66
Оқушылармен және студенттермен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі қағидасымен және өрт шыққан жағдайдағы іс-әрекеттермен танысу сабақтарын өткізу. Бастауыш сыныптармен, сондай-ақ мектепке дейінгі балалар мекемелерінде әңгімелесулер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, кәсіби мектептерде, колледждер мен жоғары оқу орындарында өрт қауіпсіздігі қағидасын оқу бойынша нұсқаулық сабақтарын өткізу
67
Зертханаларда және басқа да үй-жайларда тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттілікті арттырмайтын мөлшерде сақтауға жол бермеу.
68
Егер тартпалы шкафта орындалатын операцияға қатысы жоқ заттар, материалдар мен жабдықтар болса, сондай-ақ олар жарамсыз және желдеткіш жүйесі іске қосылмаған болса, онда олармен жұмыс істеуге жол берілмеу
69
Тартпалы шкафтардың тез тұтанатын заттармен жұмыс жүргізілетін ағаш бөліктері оттан қорғайтын лакпен сырлануы немесе жанбайтын материалдармен боялуы
70
Жұмыс соңында қолданылған тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар арнайы жабық ыдыста жиналуын, бұдан әрі пайдаға асырылуы үшін зертханадан шығарылуын қамтамасыз ету
71
Тез тұтанатын сұйықтықтар және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға төгуге жол берілмеу
72
Тез тұтанатын сұйықтықтармен және жанғыш сұйықтықтармен жұмыс жүргізілген ыдыстар тәжірибеден кейін өртке қауіпсіз ерітінділермен жуу
73
Балалар мекемелерінің көп қабатты ғимараттарында кіші жастағы балалардың топтары (сыныптары) екінші қабаттан жоғары орналастырмау
74
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да бөлмелерде жиһаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарын алуы қамтамасыз ету
75
Оқу сыныптары мен кабинеттерінде шкафтарда, серелерде немесе тұрақты орнатылған тіреулерде сақталуы тиіс оқу үдерісін қамтамасыз етуге арналған қажетті жиһаздардың, аспаптардың, үлгілердің, керек-жарақтардың, құралдардың ғана болуы
76
Оқу сыныптары мен кабинеттеріндегі парталар (үстелдер) саны жобада белгіленген саннан асуына жол бермеу
77
Сабақтар аяқталғаннан кейін кабинеттердегі, зертханалардағы және шеберханалардағы өрт, жарылыс және өрт қаупі бар барлық заттар мен материалдар жеке үй-жайларда орналастырылған жанбайтын шкафтарға (жәшіктерге) қою
78
Жұмыс аяқталғаннан кейін үздіксіз жұмыс істейтін аппараттар мен электр құралдарынан басқа электр тұтынушы барлық үй-жайларға тексеріс жүргізу.
79
Сыйымдылығы 25 адамнан астам мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде пешпен жылыту, керосинмен және электрмен жылыту құралдарын пайдалануға жол берілмеу
80
Балалар тәулік бойы болатын мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде телефон байланысы қамтамасыз етіліп, қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшіліктің болуы
81
Ғимараттың өртке қарсы қорғаныс жүйесінің барлық элементтерінің жұмысқа қабілеттілігін бір уақытта тексере отырып, персоналдың өрт кезіндегі іс-қимылы бойынша оқу-жаттығудың жарты жылда бір реттен кем емес өткізілуін қамтамасыз ету
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292 және
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
18-қосымша
Нысан
Әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi,
балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге
арналған психоневрологиялық орталықтар) үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования
66
Сообщение руководителем объекта ежедневно после окончания рабочего дня в пожарную часть данные о числе людей, находящихся в каждом здании учреждения
67
Содержание всех помещения в здании в чистоте. Регулярное очищение корзин и ящиков для бумаг и других горючих отходов и вынос мусора за пределы здания в специально отведенное место
68
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленные с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
69
Недопущение установки и использования в служебных помещениях организаций социального обслуживания бытовых электроприборов (холодильники, микроволновые печи, электрообогреватели, электрочайники)
70
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи только в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
71
Недопущение применения в организациях социального обслуживания для освещения помещений керосиновые лампы и свечи
72
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и других электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и других помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
73
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала. Наличие у дежурного при себе комплекта ключей от всех замков на дверях эвакуационных выходов. Хранение другого комплекта ключей в помещении дежурного
74
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 19
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области пожарной безопасности для объектов торговли
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН / БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

8. Қосымша талаптар
66
Объектінің басшысы күн сайын өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы адамдардың саны туралы деректерді хабарлау
67
Ғимараттардағы барлық үй-жайлар тазалықта ұсталады. Қағаздарға және басқа да жанғыш қалдықтарға арналған себеттер мен жәшіктер үнемі тазартылып, қоқыстары ғимараттан тыс арнайы бөлінген орынға шығару
68
Жанғанда уыттылығы жоғары өнімдер шығаруы мүмкін полимерлі материалдар қолданылып жасалған жиһаз бен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
69
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының қызметтік үй-жайларында тұрмыстық электр аспаптарын (тоңазытқыштарды, қысқа толқынды пештерді, электр жылытқыштарын, электр шәйнектерін) орнатуға және пайдалануға жол бермеу
70
Тамақты тек осы мақсаттарға арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерде ғана дайындауды (ысытуды) қамтамасыз ету. Бұл ретте тұрмыстық қажеттілікке арналған электр жылытқыш аспаптарын автоматты өшіру құралдарынсыз қолдануға жол берілмеу
71
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында үй-жайларды жарықтандыру үшін керосинді шамдар мен шырақтарды қолдануға жол бермеу
72
Жатын бөлмелерде, ойнайтын бөлмелерде және қызмет көрсетілетін тұлғалар болатын басқа да үй-жайларда өтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылытқыш құралдарды пайдалануға жол берілмеу. Киімдерді өтіктеу тек осы мақсатқа бөлінген арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
73
Қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшілігі болуы. Кезекшінің қолында үнемі эвакуациялық шығу орындарының есіктеріндегі барлық құлыптардың кілттері жиынтығы болуы. Кілттердің басқа жиынтығын кезекшінің бөлмесінде сақтау
74
Ғимараттың өртке қарсы қорғаныс жүйесінің барлық элементтерінің жұмысқа қабілеттілігін бір уақытта тексере отырып, персоналдың өрт кезіндегі іс-қимылы бойынша оқу-жаттығудың жарты жылда бір реттен кем емес өткізілуін қамтамасыз ету
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292
және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
19-қосымша
Нысан
Сауда объектілері үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1) проведения огневых работ во время нахождения покупателей в торговых залах;
2) торговли легковоспламеняющимися жидкостями, горючими жидкостями и горючими газами (баллоны с газом, краски, лаки, растворители, товары бытовой химии), аэрозольными упаковками, боеприпасами и пиротехническими изделиями при размещении их в зданиях иного назначения;
3) размещения на путях эвакуации и в лестничных клетках пункты ремонта часов, граверные и другие мастерские, а также аптечные, газетные, книжные и другие киоски;

1) сауда залдарында сатып алушылар болған кезде отпен байланысты жұмыстарды жүргізуге;
2) тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды (газ баллондарын, сырларды, лактарды, ерітінділерді, тұрмыстық химия тауарларын), аэрозольді орамаларды, қару-жарақтар мен пиротехникалық бұйымдарды басқа мақсаттағы ғимараттарға орналастыру кезінде оларды сатуға;
3) эвакуациялау жолдарында және сатылы торларда сағат жөндеу, ою және басқа да шеберханаларды, сондай-ақ дәрі-дәрмек, газет, кітап дүңгіршектерін орналастыруға;

4) установки в торговых залах баллонов с горючими газами для наполнения воздушных шаров и других целей;
5) размещения торговых, игровых аппаратов и торговли товарами на площадках лестничных клеток, в тамбурах и других путях эвакуации;
6) хранения более 15000 аэрозольных упаковок
74
При размещении рынков на открытых площадках или в зданиях (сооружениях), обеспечение выполнения следующих мер пожарной безопасности:

4) сауда залдарында әуе шарларын толтыруға және басқа да мақсаттарға арналған жанғыш газдары бар баллондарды орнатуға;
5) сатылы торларда, тамбурда және басқа да эвакуациялау жолдарында ойын, сауда аппараттарын орналастыруға және сауда жасауға;
6) 15000 мыңнан артық аэрозольді орамаларды сақтауға жол бермеу
74
Базарларды ашық алаңдарда немесе ғимараттарда (құрылыстарда) орналастыру кезінде мынадай өрт қауіпсіздігі талаптары орындалады:

1) наличие ограждения рынка и двух въездов в него при площади рынка более 0,5 гектар. Выполнение въезды шириной 3,5 метра и высотой 4,25 метра;
2) выполнение проездов на территорию рынка, а также подъездных дорог, соединяющие с дорогами общего пользования, шириной не менее 3,5 метра и с твердым покрытием. Наличия проездами для пожарных автомобилей до всех зданий, групп павильонов и киосков, стоянок автотранспорта;

1) базардың ауданы 0,5 гектардан асқан жағдайда қоршаудың және 2 кіретін жолдың болуы. Кіретін жолдың ені 3,5 метр және биіктігі 4,25 метр етіп қарастыру;
2) базардың аумағындағы өтетін жолдар, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы жолдармен қосатын кіреберістің жолдарының енін кемінде 3,5 метр етіп және қатты төсеммен орындау. Барлық ғимараттар, павильондар мен дүңгіршектердің топтары, автокөлік тұрақтары өрт сөндіру автомобильдеріне арналған өту жолдарының болуы;

3) выполнение тупиковых проездов протяженностью не более 150 метров и окончанием разворотных площадок 12x12 метров;
4) наличие на прилегающих к рынку территориях площадки для временного хранения легковых автомобилей не менее чем для 15 % расчетной вместимости рынка;
5) размещение площадок для сбора горючих отходов, приготовления пищи с использованием источников открытого огня на расстоянии не менее 15 метров от зданий и сооружений рынка;

3) тұйық жолдардың ұзындығы 150 метрден аспайтындай және 12х12 метр айналатын алаңдармен аяқталатындай етіп қарастыру;
4) базарға жапсарлас аумақтарда сататын сауда орнының есептік сыйымдылығы үшін кемінде 15 % жеңіл автомобильдерді уақытша қою үшін алаңдардың болуы;
5) жанғыш қалдықтарды жинауға, ашық от көздерін пайдалана отырып, тамақ әзірлеуге арналған алаңдар сататын сауда орнының ғимараттары мен құрылыстарынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру;

6) расположение торгового оборудования с учетом обеспечения свободных проходов шириной не менее 2 метров вдоль рядов к эвакуационным выходам;
7) наличие поперечных проходов шириной не менее 1,4 метра через каждые 30 метров торгового ряда;
8) выполнение навесов над торговыми рядами открытых рынков из негорючих материалов;
9) недопущение накрытия открытых проходов между торговыми рядами тканями, бумагой, пленками
75
Недопущение размещения рынков в части зданий иного назначения или в пристройках к ним
76
Выполнение киосков и ларьков, устанавливаемые в зданиях и сооружениях из негорючих материалов. Выполнение павильонов и киосков, предназначенные для торговли горючими жидкостями, дезодорантами, сжатыми газами I-ой, II-ой, III-ей степени огнестойкости, отдельно стоящими или в группе с киосками торгующими аналогичным товаром
77
Недопущение в рабочее время загрузку товаров и выгрузку тары по путям, связанные с эвакуационными выходами покупателей
78
Недопущение торговли товарами бытовой химии, лаками, красками и другими легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, расфасованными в стеклянную тару емкостью более 1 литра каждая, а также пожароопасными товарами без этикеток с предупреждающими надписями типа «Огнеопасно», «Не распылять вблизи огня». Осуществление расфасовки пожароопасных товаров в специально приспособленных для этой цели помещениях
79
Осуществление продажи боеприпасов (порох, капсюли, снаряженные патроны) и пиротехнических изделий специализированных магазинах. Расположение секции по продаже боеприпасов и пиротехнических изделий на верхних этажах магазинов с центральным отоплением
80
Хранение боеприпасов и пиротехнических изделий в металлических шкафах, установленных в помещениях, выгороженных противопожарными перегородками. Недопущение размещения указанных шкафов в подвальных помещениях
81
Наличие в каждом торговом помещение не менее двух шкафов: один для хранения пороха; другой для хранения капсюлей и снаряженных патронов. Недопущение хранения пороха совместно с капсюлями или снаряженными патронами в одном шкафу
82
Производство продажи пороха только в заводской упаковке. Недопущение раскупоривания заводской упаковки ящиков с боеприпасами в помещениях складов
83

6) сауда жабдықтары эвакуация жолдарының жанынан ені кемінде 2 метр еркін өткел өтетіндей есеппен орналастыру;
7) сауда қатарларының арасында әр 30 метр сайын ені кемінде 1,4 метр көлденең өткелдердің болуы;
8) жабық сататын сауда орындарында сатылы торларда, холлда және дәліздерде сауда жүргізуге жол бермеу;
75
Базарларды басқа мақсаттағы ғимараттың бөлігіне немесе оларға жапсарлас құрылыстарға орналастыруға жол бермеу
76
Ғимараттар мен құрылыстарда орналастырылатын дүңгіршектер мен дүкеншелер (егер нормативтік құжаттарға қайшы келмесе) жанбайтын материалдардан салынады. Жанғыш сұйықтықтарды, дезодоранттарды, сығылған газдарды сатуға арналған павильондар мен дүңгіршектерді жеке тұрған немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектер тобын отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІ дәрежелі етіп салу
77
Жұмыс уақытында сатып алушылардың эвакуациялық шығу жолдарымен байланысты емес жолдар арқылы тауарларды тиеу мен ыдыстарды түсіруге жол бермеу
78
Шыны ыдыстарға бөлініп құйылған әрқайсысы 1 литр сыйымдылықтан астам тұрмыстық химиялық тауарлармен, сырлармен, лактармен және тез тұтанатын сұйықтықтармен, жанғыш сұйықтықтармен сауда жасауға, сондай-ақ «От қаупі бар», «Отқа жақын шашыратпа» деген ескерту жазулары жоқ заттаңбасысыз өрт қауіпті тауарларды сатуға жол берілмеу
79
Оқ-дәрілер (оқтарды, капсюлдерді, оқталған патрондарды) мен пиротехникалық бұйымдар мамандандырылған дүкендерден жүзеге асыру. Бұл ретте оқ-дәрілер мен пиротехникалық бұйымдарды сату секциялары дүкендердің жоғары қабаттарында орналастыру.
80
Оқ-дәрілер мен пиротехникалық бұйымдар өртке қарсы қалқалармен бөлінген үй-жайларда орналастырылған металл шкафтарда сақтау. Көрсетілген шкафтарды жертөле үй-жайларында орналастыруға жол бермеу
81
Әрбір сауда орнында кемінде екі шкафтың болуы: біреуі – оқ-дәрілерді сақтауға арналған; екіншісі – капсюлдер мен оқталған патрондарды сақтауға арналған. Оқ-дәрілер мен капсюлдерді немесе оқталған патрондарды бір шкафта сақтауға жол бермеу
82
Оқ-дәрілерді тек зауыт орамасында сатуға шығару. Қойма бөлмелерінде оқ-дәрілері бар жәшіктердің зауыт орамасын алуға жол берілмеу
83

Осуществление непосредственного хранения в зданиях магазинов не более одного ящика дымного пороха (50 килограмм), одного ящика бездымного пороха (50 килограмм) и 15 тысяч снаряженных патронов. Заготовительным конторам разрешается хранить до 200 килограмм пороха
9. Торговые павильоны и киоски
84
Осуществление установки киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 20 квадратных метров включительно на отведенной территории группами. Размещение в одной группе не более 10 сооружений независимо от степеней их огнестойкости
85
Размещение места сбора сгораемых отходов на расстоянии не менее 15 метров от киосков и павильонов
86

Дүкен ғимараттарында тікелей түтінді оқ-дәрілерді бір жәшіктен (50 килограмм), түтінсіз оқ-дәрілерді бір жәшіктен (50 килограмм) және 15 мың жабдықталған патрондарды сақтауды жүзеге асыру. Дайындаушы кеңселерге 200 килограммға дейін сақтауға рұқсат беріледі.
9. Сауда павильондары мен дүңгіршектері
84
Бөлінген аумақта дүңгіршектерді, сондай-ақ ауданы 20 шаршы метрге дейін қоса алғанда бір қабатты павильондарды орналастыру топтарымен жүзеге асыру. Бір топта отқа төзімділік дәрежелеріне қарамастан 10-нан аспайтын құрылыс орналастыру. Топта олардың арасындағы қашықтық нормаланбайды.
85
Жанатын қалдықтарды жинау орындары дүңгіршектер мен павильондардан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
86

8. Дополнительные требования
68
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной каких-либо других материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
69
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей (бутылки, бутыли, другая тара) с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольные упаковки от солнечного и иного теплового воздействия
70
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000.
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями.
Осуществление скандирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
71
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
72
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
73
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
74
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
75
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
76
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и других подсобных служб
77
Не препятствование устанавливаемых в складских помещениях остекленных перегородок для ограждения рабочих мест товароведов, экспертов, кладовщиков эвакуации людей или товарно-материальных ценностей в случае возникновения пожара
78
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
79
Осуществление в здании складов всех операций, связанные с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
80
Расположение аппаратов, предназначенные для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
81
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
82
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
83

8. Қосымша талаптар
68
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың бір тектілігіне қарамастан, қандай да бір материалдар мен тауарларды бір секцияда каучукпен немесе авто резинамен бірге сақтауға жол бермеу.
69
Жанғыш газдары бар баллондар, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтар (бөтелкелер, үлкен бөтелкелер, басқа да ыдыс), сондай-ақ аэрозоль орамдар күн сәулесі мен басқа жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
70
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамдарын өртке қарсы бөліктерде тек жоғары қабатта ғана жиналуын, бұл ретте бөліктегі мұндай орамдардың саны 150000 аспауын қамтамасыз ету.
Қойманың оқшауланған бөлігінде 15000 аспайтын орамды (қорапты) сақтауға, ал қойманың жалпы сыйымдылығы 900000 орамнан аспауын қамтамасыз ету. Қойма ғимараттары шатырсыз, тез ашылатын жабынды болуы тиіс.
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын сақтауды жүзеге асыру
71
Ашық алаңдарда немесе шатырлар астында аэрозоль орамдарын тек жанбайтын контейнерлерде ғана сақтауды жүзеге асыру.
72
Қойма үй-жайларында материалдарды стеллажсыз тәсілмен сақтау кезінде қатарлап жинауды жүзеге асыру. Қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы ені есіктің еніне тең, бірақ 1 метрден кем емес еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы.
73
Қойма үй-жайлары ішіндегі ағаш құрылымдарды оттан қорғау құрамымен өңдеуді жүзеге асыру
74
Транзиттік электр кабельдері, газ және өзге де коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу.
75
Шамшырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс құрылымдарының үстіне дейін 0,2 метр қашықтықта болуы
76
Тауар-материалдық құндылықтарын сақтауға арналған үй-жайларда тұрмыстық қызмет көрсету бөлмелерін, тамақ ішу және басқа да қосалқы қызмет бөлмелерін орналастыруға жол бермеу.
77
Тауартанушылардың, сарапшылардың, қоймашылардың жұмыс орындарын қоршау үшін қойма үй-жайларында орнатылатын шынылы қалқалар өрт туындаған жағдайда адамдар мен тауар-материалдық құндылықтарын эвакуациялауға кедергі келтірмеу
78
Қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тиеу-түсіру және көлік құралдарының тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу.
79
Қоймалардың ғимараттарында ыдысты ашумен, жарамдылықты тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитро бояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты барлық операциялар сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
80
Қоймалардың электр жабдықтары жұмыс күні аяқталғанда токтан ажыратылады. Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдан жасалған қабырғаға немесе бөлек тұрған тірекке орнатылады, шкафқа немесе пломбалауға арналған құрал-саймандары бар текшеге орналастырылып, құлыппен жабылады.
81
Қоймалардың үй-жайларында кезекшілік жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларды орнатуға жол бермеу.
82
База мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда персонал мен өзге де тұлғалардың тұруына жол бермеу.
83

Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
84
Недопущение в цеховых кладовых хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем установленную на предприятии норму
85
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
9. Хранение газовых баллонов
86
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями.
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
87
Недопущение хранения какие-либо горючих материалов и производства огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
88
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающую образование в них взрывоопасных смесей
89
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором и другими окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
90
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах, соответствующих требованиям устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
91
Недопущение попадание масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
92
Наличие исправных газоанализаторов до взрывоопасных концентраций в помещениях хранения газов
93
Недопущение в складском помещение, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
94
Хранение баллонов с горючими газами, имеющие башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях или других устройствах, исключающих их падение.
Хранение баллонов, не имеющие башмаков, в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
95
Недопущение хранения каких-либо других веществ, материалов и оборудования в складах газов
96
Наличие вентиляции в помещении складов с горючими газами
10. Содержание складов лесоматериалов
97
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов емкостью менее 10000 метров кубических
98
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирование лесоматериалов, оборудования
99

А, Б және В1- В4 санатты қойма үй-жайларына локомотивтердің өтуіне жол бермеу.
84
Цех қоймаларында кәсіпорында белгіленген нормадан тыс мөлшерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу.
85
Түтін жою үшін ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу.
9. Газ баллондарды сақтау
86
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймалар жеңіл ашылатын жабындары бар, бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастырылады.
Газы бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелері ақ бояумен сырланады немесе күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықталуы тиіс.
87
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтыққа қандай да бір жанғыш материалдарды сақтауға және отты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу.
88
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен будкалар жанбайтын материалдардан жасалуы және олардың ішінде жарылыс қауіпті қоспалардың түзілуін болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
89
Жанғыш газдары бар баллондар оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор және басқа да тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
90
Сығылған, сұйытылған және ерітілген күйдегі газ қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату және қауіпсіз пайдалану талаптарына сәйкес баллондарда сақталуын жүзеге асыру. Баллондардың сыртқы қабаттары сол газға үшін белгіленген түспен бояу
91
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майдың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
92
Газдар сақталатын үй-жайларда жарылыс қауіпті қосылымдарға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
93
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қоймалық үй-жайға табанында металл шеге немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдардың кіруіне жол бермеу
94
Тежегіштері бар жанғыш газ баллондары тігінен, олардың құлап қалуын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау.
Тежегіштері жоқ баллондар көлденеңінен рамаларда немесе стеллаждарда сақталады. Қатардың биіктігі бұл жағдайда 1,5 метрден аспайтындай етіп қабылдануы, ал клапандар сақтандыру қалпақтарымен жабылады және бір жағына қарай бұрылады.
95
Қоймаларда қандай да бір басқа заттарды, материалдар мен жабдықты сақтауға жол бермеу
96
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайлары табиғи желдеткіштің болуы.
10. Ағаш материалдар қоймасын ұстау
97
Сыйымдылығы 10000 текше метрден кем ағаш материалдары қоймаларында сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарларының болуы.
98
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықты жинап қоюға жол бермеу
99

Очищение мест, отведенные под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличие слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
100
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
101
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения
102
Недопущение на складах производства работ, не связанные с хранением лесоматериалов
103
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов только в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов.
Применение для отопления этих помещений электронагревательных приборов только заводского изготовления
104
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
11. Склады пиломатериалов
105
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
106
Осуществление переборки и установки пакетов на случай временного прекращения работы механизмов, хранение инвентарных крыш и прокладочного материала на специальных площадках
107
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
12. Склады щепы
108
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
109
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
13. Склады угля
110
Недопущение:
1) складирования угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца;
2) транспортировки горящего угля по транспортерным лентам и отгружение их в железнодорожный транспорт или бункер;
3) расположение штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
111
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и других горючих материалов при укладке угля и его хранении
112
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемые в подвальном или первом этаже производственных зданий
14. Склады горючих волокнистых материалов
113
Обеспечение сведения штабелей и навесов волокна последовательно в гнезда, группы и сектора

Қатарларға арналған орындар шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейін тазартылады, жердің немесе қиыршық тастың қалыңдығы кемінде 0,5 метр болуы қажет.
100
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймесі, жоңқаларды бұзу шараларын анықтап, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы қажет.
101
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа бекеттер(бекеттер) жедел өрт сөндіру жоспарларында анықталатын мөлшерде әр түрлі өрт техникасы түрлері қорының болуы
102
Қоймада ағаш материалдарын сақтаумен байланысы жоқ жұмыстарды атқаруға жол бермеу
103
Ағаш материалдары қоймаларындағы жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайлар өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, бөлек ғимараттарда ғана орналастыру
Бұл үй-жайларға жылу беру тек зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
104
Іштен жану қозғалтқыштары бар шығырлар дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
11. Ағаш материалдар қоймасы
105
Көлік пакеттерін өртке қарсы бөліктерде, өту жолдарында, өрт сөндіру су көздеріне кіреберістерге орнатуға жол бермеу
106
Тетіктердің жұмысы уақытша тұрып қалған жағдайда пакеттерді іріктеу және орнату, құрал-сайман және төсеу материалдарын сақтау арнайы алаңдарда жүзеге асыру
107
Жабық қоймалар мен бастырма алаңдарының едендері жанбайтын материалдан жасалады.
12. Жоңқа қоймалары
108
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және едені жанбайтын жасалған ашық алаңдарда сақтауға болады.
109
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін кертпектің ішінен жылу электрлік түрлендіргіштерді орнату үшін жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
13. Көмір қоймасы
110
Мыналарға жол берілмейді:
1) жаңа қазылып алынған көмірді бір айдан артық жатқан ескі көмір үйіндісіне жинауға;
2) жанып жатқан көмірді транспортер ленталары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге артуға;
3) көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қызған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кабельдері мен мұнай-газ өткізгіштердің үстіне орналастыруға.
111
Көмірді жинау және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен өзге де жанғыш материалдардың түсуіне жол берілмейді.
112
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналасатын, көмір сақтауға арналған үй-жайлар өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлінеді.
14. Жанғыш талшықты материалдар қоймалары
113
Талшық қатарлары мен бастырмалары рет-ретімен ұяшықтарға, топтарға және секторларға жинақталуын қамтамасыз ету

114
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
115
Осуществление размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
116
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, при этом разрыв между штабелями не менее 15 метров, между навесами – 20 метров по всем направлениям
117
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
118
Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 метров по всем направлениям
119
Недопущение разрывов между секторами менее 100 метров
120
Наличие ограждения участков, занятые складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
121
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
122
Укрытие штабелей волокнистых материалов на открытых площадках
123
Содержание свободными проходов в закрытых складах и под навесами, а также разрывов между штабелями на открытых площадках
124
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5 метров, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
15. Автохозяйство (при наличии)
125

114
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан артуына жол бермеу
115
Қатарлардың өлшемдері 22 х 11 метрден аспайтындай, биіктігі бойынша 8 метрден аспайтындай етіп жүзеге асыру
116
Ұяшықта алты қатардан немесе бастырмадан аспайтындай етіп қарастырылады, бұл ретте қатарлар арасындағы аралықтар – кемінде 15 метр, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша – 20 метр.
117
Топта төрт ұяшықтан аспайтындай (24 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, ұяшықтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр.
118
Секторда төрт топтан аспайтындай (96 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, топтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метр.
119
Секторлар арасындағы аралықтарды 100 метрден кем болуына жол берілмейді.
120
Талшықты материалдар сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелерде қоршаудың болуы
121
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол берілмеу
122
Ашық алаңдардағы талшықты материалдардың қатарларын жабу
123
Жабық қоймалардағы және шатыр астындағы өту жолдары, сондай-ақ ашық алаңдардағы қатарлар арасындағы аралықтар бос ұсталады.
124
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын өшіргіштерсіз темір жол (паровоздардан басқа) және автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол берілмейді.
15. Автокөлік шаруашылығы (бар болған жағдайда)
125

134
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
135
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
136
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
137
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
138
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
16. Порядок содержания резервуарных парков
139
Наличие ограждения из негорючих заборов высотой не менее 2 метров территории нефтебаз (складов)
140
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в этом обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии. Разравнивание и засыпание песком площадки внутри обвалования. Устройство проездов через обвалования для механизированных средств пожаротушения производится с разрешения руководства предприятия. При этом недопущение нарушения целостности и высоты обвалования, а также проездов по границам резервуарного парка
141
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня
142
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке обеспечивающими возможность в случае аварии с резервуаром перекачки нефти из одной емкости в другую
143
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
144
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях и на территории резервуарного парка.
Наличие на видных местах надписи о недопустимости нарушения установленного противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
145
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств

134
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
135
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№ 1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
136
Аккумулятор станциялары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес үй-жайларда орналастырылады.
137
Аккумулятор станцияларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «От қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге жол берілмейді!» деген жазулар ілінеді.
138
Жөндеу, зарядтау, генераторлық және электролитті учаскелер жекешеленген қабырғалары жанбайтын үй-жайларда орналасады.
16. Резервуарлық парктерді ұстау тәртібі
139
Мұнай аумақтары (қоймалардың) биiктiгi кемiнде 2 метр жанбайтын дуалдармен қоршаудың болуы
140
Резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерлерi осы топырақ үйiп бекiтiлген жердегi ең үлкен резервуардың көлемiне тең көлемдi қамтуы және жарамды күйде ұсталуы. Топырақ үйiп бекiтiлген жердiң iшiндегi алаңдарды тегістеп, құм себу. Механикаландырылған өрт сөндiру құралдары үшiн топырақ үйiп бекiтiлген жер арқылы өту жолдарын салуға кәсiпорын басшылығы рұқсатымен жүргізіледі. Бұл ретте топырақ үйiп бекiтiлетiн жердiң тұтастығы мен биiктiгi, сондай-ақ резервуарлық парктiң шекарасымен өту жолдары бұзылуына жол бермеу.
141
Толтыруды және деңгейдi өлшеудi бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желiлерiнен басқа, резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерi iшiнде және тiкелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желiлерiн төсеуге жол бермеу
142
Резервуарлық парктегi құбырлардың коммуникациясын резервуармен авария болған жағдайда мұнайды бiр ыдыстан келесiсiне қотарып алу мүмкiн болатындай етіп орнату
143
Жылдың қысқы мезгiлiнде резервуарлардың төбесiнен қарды дер кезiнде алу, сондай-ақ резервуарлық парктiң аумағына жолдар мен өрт сөндiруге өту жолдарын қардан тазарту
144
Жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда және резервуарлық парк аумағында көмірсутегі концентрациясын тұрақты бақылау үшін түсті және дыбысты сигналмен газ талдағышының болуы.
Көрінетін жерлерде резервуарлық парктің барлық аумағында және жеке тұрған резервуарларда белгіленген өртке қарсы өртке қарсы режимінің бұзылуына жол бермеу туралы жазбаның болуы
145
Өлшеу қондырғыларының тек стационарлық жүйелерімен мұнай өнімдерінің сынамасын іріктеуді және деңгейін өлшеуді жүзеге асыру

146
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
147
Производство только на основании письменного разрешения главного инженера предприятия всех строительных и монтажных работ на территории эксплуатирующихся резервуарных парков, связанные с применением открытого огня (сварка, резка)
148
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на канализационных выпусках из обвалований
149
Недопущение:
1) эксплуатации негерметичного оборудования и запорной арматуры;
2) уменьшения высоты обвалования, установленной в проектной документации;
3) эксплуатации резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправное оборудование, контрольно-измерительные приборы, подводящие продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства;
4) высадки деревьев, кустарников, травы в каре обвалований;
5) установки емкостей на горючее основание;
6) переполнение резервуаров и цистерн

146
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофор күкіртті темір шөгінділерінен тазалау бойынша жоспарлы жұмыстардың кестесінің болуы
147
Пайдаланылатын резервуар парктері аумағындағы ашық отты (дәнекерлеу, кесу) қолданумен байланысты барлық құрылыс және монтаждау жұмыстары кәсіпорынның бас инженерінің жазбаша рұқсаты негізінде ғана жүргізу
148
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін жою үшін, сондай-ақ топырақ үйіп бекітілген жерлерден канализация жолдарда нөсер суын ағызу үшін топырақ үйіліп бекітілген жерлердің шектерінен тыс қолданысқа келтірілетін сақтан клапандар түріндегі ысырма құрылғылардың болуы
149
Мыналарға:
1) герметикаланбаған жабдық пен тиек арматурасын пайдалануға;
2) жобалық құжаттамада белгіленген топырақпен үйіп бекітілетін жердің биіктігін азайтуға;
3) қисық тұрған және сызаттары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға;
4) топырақ үйіп бекітілген жерге ағаш, бұта, шөп отырғызуға;
5) жанғыш негізге сыйымдылықтарды орнатуға;
6) резервуарлар мен цистерналарды асыра толтыруға;

150
Наличие на складах резервуарного парка запаса огнетушащих веществ, а также средств их подачи в количестве, необходимых для тушения пожара в наибольшем резервуаре
16.1 Порядок содержания сливоналивных эстакад
151
Оборудование сливоналивных эстакад нефтестойкими шлангами или трубами длиной, обеспечивающей опускание их до дна вагона-цистерны.
152
Недопущение движения не связанных со сливом и наливом нефти и нефтепродуктов локомотивов по железнодорожным путям, на которых непосредственно расположены сливоналивные устройства
153
Осуществление подачи под слив и налива транспортных средств только после тщательной очистки площадок и железнодорожных путей от пролитых жидкостей
154
Недопущение во время сливоналивных операций разлива нефти и нефтепродуктов, а также переполнения или обливания вагонов-цистерн
155
Недопущение сливоналивных операций во время грозы
156
Недопущение торможения железнодорожных цистерн металлическими башмаками на территории сливоналивных устройств.
Применение для этой цели только деревянных подкладок или изготовленных из металла, не дающего искр при ударе
157
Содержание сливоналивных устройств раздельными для легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и для сжиженных горючих газов.
158
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад
159
Выполнение покрытия оперативных площадок автоналивных эстакад твердым и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
160
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
161
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
162
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
163
Применение для местного освещения во время сливно-наливных операций аккумуляторных фонарей во взрывобезопасном исполнении
164
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами

150
Резервуарлық парк қоймаларында өрт сөндіруші заттар қорының, сондай-ақ оларды өрт сөндіру үшін қажетті санында, кішкене резервуарда беру құралдарының болуы
16.1 Ағызып құятын эстакадаларын ұстау тәртiбi
151
Ағызып құятын эстакадалар мұнайға төзiмдi шлангiлермен немесе ұзындығы оларды вагон-цистерналарының түбiне дейiн түсiрудi қамтамасыз ететiн құбырлармен жабдықтау
152
Ағызып құятын құрылғылары тура орналасқан, темiр жол арқылы мұнай және мұнай өнiмдерi локомотивтерiн ағызып құюмен байланысты емес қозғалысқа жол бермеу
153
Көлiк құралдарын ағызып құюға жеткiзуге тек төгiлiп қалған ұйықтықтардан алаңшалар мен темiр жолдарын ұқыпты түрде тазартқаннан кейiн ғана жүзеге асыру.
154
Мұнай және мұнай өнiмдерiн құятын ағызып құю операциялары кезiнде, сондай-ақ вагон-цистерналарын асырып құюға немесе сыртына төгуге жол бермеу.
155
Найзағай кезінде құю операцияларына жол бермеу
156
Құйып ағызу құрылғыларының аумағында темiр жол цистерналарын металл башмактарымен тоқтатуға жол бермек
Осы мақсаттарға тек ағаш төсемдерін немесе соққы кезінде ұшқын болмайтын металдан жасалғандарды қолдану
157
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар және сұйылтылған газ үшін құйып ағызу құрылғыларын бөлек ұстау
158
Эстакаданың жұмыс және эвакуациялау сатыларын дұрыс жағдайда ұстау
159
Құю қондырғылары орналасқан жедел алаңшалардың үсті қатты жабынмен және гидравликалық клапан арқылы өндірістік-нөсерлік канализацияға немесе арнайы жинағышқа түрлі сұйықтықтардың кедергісіз ағынымен орындау
160
Кәсіпорынның әкімшілігі белгілеген жедел алаңшадағы автомашиналардың рұқсат берілген санының болуы
161
Авто құю эстакадасында өрт шыққан жағдайда автоцистерналарды сүйреп апаруға арналған арқанмен немесе штанганың болуы
162
Сигнал беру белгілерінің болуы – құйып ағызу құрылғыларының екі жанында тепловоздардың кіруіне тыйым салынатындығын көрсететін бақылаулық бағананың немесе темір жол бойында жеке тұрған тіреушелердің (екі білекті немесе төрт білекті вагондық қашықтықта) болуы.
163
Ағызу, құю операциялары кезеңінде жергілікті жарық беру үшін жарылыс қаупі жоқ түрде орындалған аккумуляторлы шамдар қолдану
164
Теміржол ағызу құю эстакадасында тез тұтанатын мұнай өнімдері үшін өтпелі өткелдері жасырын болттары бар ағаштан жасалған жастықтармен жабдықтау

165
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику, утвержденному главным инженером предприятия
166
Содержание лебедок установленные в конце железнодорожных тупиков в исправном состоянии
17. Порядок хранения нефтепродуктов в таре
167
Отделение складского помещения от других помещений противопожарными перегородками с пределом огнестойкости не менее EI-45.

165
Темір жолдар, эстакадалар, құбыр жолдары, телескоптық құбырлар және шлангтардың ұштықтары жерде болуы. Жерге қосу құрылғыларының қарсылығы кәсіпорынның бас инженерімен бекітілген кесте бойынша жылына бір реттен кем емес жүргізу
166
Эстакадалардың темір жол тұйықталу орындарының соңында орнатылған шығырлар жарамды жағдайда ұстау
17. Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтау тәртібі
167
Қойма бөлмесін басқа бөлмелерден отқа төзімділігінің шегі EI-45 кем емес өртке қарсы қабырғаменн бөлу.

168
Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
Недопущение выполнение ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра.

168
Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді қойма еденінде қолдан жинау кезінде 2 қатардан аспау, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикалық жолмен жинау кезінде – 5 қатардан,ал тез тұтанатын сұйықтықтары бар бөшкелер - 3 қатардан аспауы қажет.
Жиналған қатар аралығын 2 бөшкеден асыруға жол берілмейді. Басты жол енін бөшкелерді тасымалдау үшін 1,8 метрден кем емес етіп, ал қатарлар аралығын 1 метрден кем емес етіп орналастыру қажет.

169
Хранение жидкости только в исправной таре.
170
Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
171
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25x15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров.
Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров.

169
Сұйықтықты тек қана ақауы жоқ ыдыста сақтау
170
Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды сырты бойынша жер белдеуімен немесе биіктігі 0,5 метрден кем емес жанбайтын бүтін қабырғамен алаңға өтетін пандус жасай отыра қоршау қажет.
171
Бір жер белдеуде бөшке өлшемі 25x15 метр және биіктігі 5,5 метр болатын 4 қатар жинауға болады, қатарлар аралығы 10 метрден, ал қатар мен белдеу (қабырға) аралығы 5 метрден кем болмауы тиіс.
Екі аралас алаңдардағы қатарлар арақашықтығы 20 метрден кем болмайтындай етіп орналастыру қажет.

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;
5) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
6) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;

1. Ұйымдастыру шараларды
1
Өртке қарсы режиміне тиісті бұйрықтардың және нұсқамалардың бар болуы, оның ішінде:
1) ашық өртті қолдану қолдану шараларын анықтау;
2) темекі шегуге арналған орындарды анықтау және жабдықтау;
3) нысанға келетін өрт машиналарының өту ретін анықтау;
4) жанғыш қоқыстарының және шаңдарды жинау, майланған киім кешектерді сақтауын анықтау;
5) электр қондырғыларының өрт кезінде және жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тоқсыздандыруын анықтау;
6) уақытша отты және өрт қауіпті жұмыстардың өткізуі тәртібін реттеу;

7) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
8) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
9) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
с двух продольных сторон к зданиям для временного пребывания людей
7
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
8
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
9
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
10
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
13
Недопущение на территории сельхозпредприятий (если это не связано с технологией данного участка сельскохозяйственного производства), а также в местах хранения и переработки хлопка, льна, пеньки и других горючих материалов применение открытого огня (костры, факелы)
3. Содержание зданий и сооружений
14
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
15
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;

7) жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін бөлмелерді жабу және қарау тәртібін регламенттеу;
8) өртті байқағанда жұмысшылардың іс-қимылдарын реттеу;
9) кәсіптің (лауазымның) анықталуы, өрт-техникалық сабақтар және өртке қарсы нұсқаулық уақыты және тәртібі, сонымен қатар оларды өткізуге жауаптылардың тағайындалуы
2
Өрт қауіпсіздігі шаралары нұсқамасының бар болуы.
3
Өрт кезінде адамдарды эвакуациялау жоспарларының (сызбасы) бар болуы.
4
Бөлек учаскелердегі жұмыстарда (бұйрықтар, міндеттері, өрт қауіпсіздігі нұсқаулық журналдары), өртке қарсы қорғаныс жүйелерін эксплуатациялауға жауапты тұлғалардың бар болуы.
5
Өрт-техникалық комиссиясының және ерікті өртке қарсы құрылымның бар болуы.
2. Аумақтың мазмұны
6
Өрт автокөліктердің кіру жолдарының бар болуы: Ғимараттарға екі жақтан уақытша адамдардың кіруі үшін.
7
Ғимараттар мен құрылыстардың арасында өртке қарсы ара қашықтық талаптарын қадағалау.
8
Аумақты тазалау (жанғыш қалдықтардан, қоқыстардан, шөптерден,түскен жапырақтардан, жанатын қоқыстардан және жанғыш материалдардан).
9
Сыртқы өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйесінің техникалық талаптарының талап етуі (жылына кемінде екі рет тексеру, люктарды қысты күні қардан және мұздан тазартылып, жылытылуы керек).
10
Өртке қарсы сумен қамтамасыз ету көздеріне өрт техникаларының келу жолдарын қамтамасыз ету.
11
Өртке қарсы сумен қамтамасыз ету көздерінің белгілерімен қамтамасыз ету.
12
Қараңғы кезде өрт гидранттарының, сыртқы өрт баспалдақтарының және өрт құрылғыларының орналасқан орындарының, сондай-ақ өрт су қоймалары мен көпірлерге келу жолдарының тез анықтау үшін жарықтандыру құрылғыларының бар болуы.
13
Ауыл шаруашылық аумағында ( берілген ауыл шаруашылығы технологиясына қатысы болмаса), сонымен қатар мақта өңдеу, лен, өсімдіктердің және басқа да жанғыш материалдардың маңында ашық отты қолдануды (шырық, алау) болдырмау.
3. Ғимараттар мен құрылыстарға қызмет көрсету
14
Ғимараттар мен бөлмелердің эвакуациялық шығу жолдарының бар болуы, олардың жобалық шешімге сәйкестілігі.
15
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдаланған кезде мыналарды болдырмау:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақтары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастауды;

2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;
5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;

2) шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, киім шешетін орындарды орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдар сақтауды (оның ішінде уақытша сақтау да);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғылар орнатуды;
4) қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануды;
5) саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауды;
6) түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылауға немесе жалюзимен жабуды;

7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
16
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
17
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
18
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
19
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
20
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
21
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
22
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
23
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
24
Недопущение устройства в складских помещениях зданий (кроме зданий V-степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и других встроенных помещений из горючих материалов
25
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
26
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
27
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
28
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
29
Определение для всех производственных и складских помещений категории взрывопожарной и пожарной опасности, а также классы зон и наличие обозначений их соответствующими знаками на дверях помещений
30
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
31
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по нормам и правилам), а именно:

7) шыныны есіктер мен фрамугтарды армирленген шыныны қарапайым шынымен ауыстыруды..
16
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату.
17
Эвакуациялық шығу есіктеріндегі тиектер ғимарат ішіндегі адамдардың ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз ету
18
Баспалдақ марштарының астында қойма, қосалқы бөлмелердің болмауы
19
Жертөле және цокольдық қабаттардан тікелей сыртқа қарай және ғимараттың, құрылыстың, құрылымның ортақ баспалдақ алаңынан оқшауланған эвакуациялық шығу жолдарын орнату
20
Құрылыс құрастырылымдарының, жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тіреулерінің және қоймалардың ағаш құрылымдарының өртке қарсы жабынының бар болуы және олардың жағдайы
21
Шатыршалы бөлмелердің, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Аталған бөлмелердің есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың бар болуы.
22
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық бөлмелерде өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа да заттарды сақтау үшін пайдалануды болдырмау.
23
Жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына саңылаусыз торлар орнатуды (мекеменің қойма үй-жайларын, кассаларын, қару-жарақ сақтайтын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) болдырмау.
24
Ғимараттардағы қойма бөлмелерінде (V-дәрежелі өртке төзімділігі бар ғимараттардан басқасы) антресольдің, бекітпелердің, тұрмыстық заттардың, қойманың, кеңсенің және басқа да жанармайлармен жабдықталған бөлмелердің орнатылуын болдырмау.
25
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізуге шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, тұрақты автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертудің жүргізуін болдырмау
26
Қылтималар мен лоджиялардағы есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауды болдырмау
27
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауды және қолдануды болдырмау
28
Қабаттардағы дәліздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есіктерін, эвакуациялау жолында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауды болдырмау
29
Барлық өндірістік және қойма бөлмелер үшін есіктерде жарылу қаупі және өрт қаупі дәрежесі, оған қоса аймақ класстары және тиісті белгілермен белгіленуі қажет.
30
Өрт қауіптілігі жоғары жабдықтың жанында белгіленген қауіпсіздік белгілерінің бар болуы
31
Ішкі өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйесіне қызмет көрсету, пайдалану (нормалар мен ережелер бойынша қажет болса), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) указание на дверце шкафа буквенного индекса "ПК", порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;
5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
32
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
33
Разделение частей зданий, сооружений, пожарных отсеков, а также помещения различных классов функциональной пожарной опасности между собой ограждающими конструкциями с нормируемыми пределами огнестойкости и классами конструктивной пожарной опасности или противопожарными преградами
34
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
35
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
36
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Вентиляционные установки
37
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противоводымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
38
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
39
Очистка вентиляционных камер, циклонов, фильтров, воздуховодов от горючих пылей и отходов производства
40
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
41
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
5. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
42
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
43
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
44
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
45
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
46
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
47
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
48
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
49
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
50
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
51
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
52
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
53
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
54
Наличие защитного заземления для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества на металлических конструкциях устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы
55
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
56
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
57
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
58

1) ішкі өртке қарсы су құбырының өрт сөндіру крандары 1,35 м биіктікте орнатылып, түтік құбырлары мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндіру шкафтарына жабылып орнатылуы
2) шкафтың есігінде әріптік "ӨК" индексінің, реттік нөмірінің, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің болуы
3) өрт сөндіретін түтік құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйінде күтіп ұстау
4) сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сызбасы және сорғыларды байлау сызбасының болуы
5) кәсіпорынның электрмен жабдықтауы өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздіксіз қоректенуін қамтамасыз етуі
32
Тиістілік нормаларына сәйкес жарамды алғашқы өрт сөндіру құралдарының бар болуы
33
Ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың және өрт сөндіру бөліктерінің, функционалдық өрт қауіптілік кластарына әртүрлі бөлмелер өзара отқа төзімділігі нормаланған және өрт қауіптілік конструктивтік класстарымен немесе өртке қарсы тежегіштерге бөлінуі
34
Өртке қарсы тежегіштерде өртке қарсы есіктердің, қақпалардың, терезелердің, люктердің және клапандардың бар болуы
35
Белгіленген талапта әзірленген және бекітілген жобалық-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен құрастырулардың қызметтік мақсатын, іргелі жөндеуді, техникалық қайта қару-жарақпен қамтамасыз етуді, қайта салу мен қайта жобалауды болдырмау.
36
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырларындағы сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршаулары жарамды күйде болуы
4. Желдету қондырғылары
37
Әр түрлі қолданыстағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының құрастырылымдары отқа төзімді болуы және жанбайтын материалдардан орындалуы.
38
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандарда автоматты және қашықтықтан басқарылатын жетектердің болуы.
39
Желдету камераларын, циклондарды, сүзгіштерді, ауа арналарын жанғыш тозаңдардан және өндіріс қалдықтарынан тазалау.
40
Автоматтандырылған өрт бекіту жүйелердің ұқыпты жағдайын (қалқалағыш, ысырма, қақпақ) желдетпе құрылғылар жүйелерін автоматтандырылған өрт дабылдағыш қондырғыларды орнату және өрт сөндіру, өрт болған кезде автоматтандырылған желдетпе қондырғыларын сөндіруі ұқыпты жағдайда болуы керек
41
Вентилляциялық камераларда қандай болсын жабдықтардың және материалдардың жабық түрінде сақтауды болдырмау.
5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалану
42
Жарылыс қауіпті және өрт қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрі белгісі болмайтын электр жабдығын қолдануды болдырмау.
43
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр қуатын қабылдағыштарды, өрттің туындауына әкелуі мүмкін тозылған электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлінген немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерін пайдалануды болдырмау.
44
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануды болдырмау.
45
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті бөлмелерде қолдануды болдырмау.
46
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануын болдырмау.
47
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруды (қоймалауды) болдырмау.
48
Электр сымдары мен кабельдердің жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруды болдырмау.
49
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануын болдырмау.
50
Егер дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа да электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қауіпін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануды болдырмау.
51
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптардың қолдануын болдырмау.
52
Бөлме ішіне ыстық кендір қабығын алмай, сауытпен қапталған кабельдерді төсеуді болдырмау.
53
Ғимараттарда, құрылымдар мен құрылыстарда, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар жобада қарастырылған найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғыларының болуы.
54
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлік кедергісіне білікті мамандар немесе мамандандырылған ұйым жылына кем дегенде бір рет өлшеу жүргізген актінің болуы.
55
Тоқ өткізетін барлық бөлімдерді, анықтаушы құрылғыларды, аппараттарды және өлшегіш приборларды, сонымен қатар сақтандырғыш бөлшектелген типті құрылғыларды, ажыратқыштар, басқа да қосқыш аппараттарды және жанбағыш негізінде (мәрмәр, текстолит, гетинакс) монтаждау.
56
Жылғалардың және кабельдердің өртке қарасты қауіптерден алшақтау үшін жалғауларды қысу, жабыстыру, құю немесе арнайы қысқыштармен жалғау.
57
Жарықтанғыш және қосқыш коробкалардағы сақтандырғыш коробкалардың бар болуы.
58

6. Наличие негосударственной противопожарной службы (в случае если объект подпадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба")
59
Организация работы негосударственной противопожарной службы
60
Состояние, техническая оснащенность и боеготовность
61
Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы)
62
Организация профессиональной подготовки

6. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметінің бар болуы (егер объект «Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қыркүйектегі № 781 қаулысының күшіне қатысты болған жағдайда)
59
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
60
Жай-күйі, техникалық жарақтануы және жауынгерлік дайындығы.
61
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет туралы ереже (саны, құрылымы, жұмыс режимі).
62
Кәсіби дайындықты ұйымдастыру.

7. Система отопления зданий, сооружений и строений
63
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):
1) недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах);
2) недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения;
3) очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
- одного раза в три месяца - для отопительных печей;
- одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия;
4) недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей;
5) недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
5) недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей;
7) наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи;
8) наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и установленных нормами противопожарных разделок (отступок) от горючих материалов
64
При использовании теплогенерирующих аппаратов на твердом топливе (при наличии):
1) наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи;
2) недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой;
5) недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне в специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений
65
При использовании теплогенерирующих аппаратов на жидком топливе (при наличии):
1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;

7. Ғимараттар, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесі
63
Жылу өндіргіш аппараттарды пайдалану кезінде (бар болған жаңдайда, жанармайдың түріне тәуелді емес):
1) жылу өндіргіш аппараттарды пайдалану талаптарын бұзушылығын, оларды осы мақсаттарға арналмаған бөлмелерге (орындарға) орналастыруды болдырмау;
2) Қандай да бір ақаулықтары мен тозулары бар жылу өндіргіш аппараттардың пайдалануын болдырмау;
3) Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтері тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ келесі көлемінде:
- жылыту пештері үшін - үш айда бір реттен кем болмай;
- үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін тазартылуы - екі айда бір реттен кем болмай іске асыру керек;
4) пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда белгіленбеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануды болдырмау;
5) жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем болатын ара қашықтықта кептіруді бодырмау;
6) жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 м болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 м кем болатын ара қашықтықта орналастыруды болдырмау;
7) Мезеттік тазарту үшін түтіндік каналы құрылысында технологиялық тесіктердің бар болуы;
8) Өртке қарсы нормаларында белгіленген жанар материалдардан қорғайтын жылу өндіргіш аппараттарында дұрыс жұмыс атқаратын есікшенің бар болуы;
64
Қатты отындағы жылу реттегіш аппараттарды пайдалану кезінде:
1) қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еден пеш жанындағы оның ұзындығында орналасқан тесіктерсіз 0,5 х 0,7 м кем болмайтын өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалғанның бар болуы;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруын болдырмау;
3) қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың қолдануын болдырмау;
4) пештің оттығынан алып шыққаннан кейінгі қыздырылған және бықсыған материалдар болатын күл және қож өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, олар үшін арнайы қашықтатылған жерге әкетіліп, су құйатын орындардың болуы;
5) отын (өздігінен лапылдап жанатын көмір) осы үшін арнайы бейімделген үй-жайларда немесе жанатын құрылыстардан 8 м жақын болмай орналасқан, арнайы бөлінген алаңдарда сақтауды болдырмау
65
Жылу өндіргіш аппараттарды сұйық отынмен пайдаланғанда (бар болған жағдайда)
1) сұйық отында жұмыс атқаратын аппаратты жанармай сыйымдылығында орналасқан жанармайдың барлық көлемі апаттық уақытында сыйатын металлдан жасалған поддонға орналастыру;

2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам
66
При эксплуатации электрокалориферов:
1) применение электрокалориферов только заводского изготовления, с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой;
2) недопущение отключение сигнализации или блокировки электрокалорифера;
3) недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него;
4) недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором
67
При эксплуатации временных металлических печей:
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м.;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
8. Эксплуатация пожарной автоматики
68
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
69
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
70
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;

2) сұйық отынды тек қана металлдан жасалған герметикалық құбырлар арқылы беру;
66
Электр калориферлерін қолдану кезінде:
1) зауытта жасалған ғана, желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын дабыл қағуы мен шектенуін, сондай-ақ электрлік және жылу қорғанысымен қарастырылған, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерімен қолдану;
2) электр калориферінің дабыл қағуы мен шектенуінің сөніп қалуын болдырмау;
3) электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқа да жанғыш материалдардың кептіруін болдырмау;
4) электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануды болдырмау;
67
Уақытша металлдан жасалған пештерді пайдалану кезінде
1) металлдан жасалған пештердің аяқшаларының биіктігі 0,2 м кем болмауы тиіс;
2) металлдан жасалған аяқшаларды келесі қашықтықта орнату:
1 м – ағаштан жасалған құрылыстардан, жиһаздардан, тауарлардан, стеллаждардан, витриналардан және басқа да жабдықтардан;
0,7 м – жанып кетуден қорғалған құрылыстардан;
1,25 м – жанғыш тесіктерден ағаштан жасалған құрылыстарға және басқа да жабдықтарға дейін;
3) металлдан жасалған түтін шығару құбырын терезе арқылы шығарылған жағдайда терезе бөліктерінің орнына металлдан жасалған диаметрі құбырды диаметрінен үш есе үлкен болып жасау
8. Өрт автоматикасын пайдалану
68
«Ғимараттарды, бөлмелерді және құрылымдарды автоматтандырылған өрт дабылы жүйелерімен, автоматтандырылған өрт сөндіру құрылғылары және адамдарды хабарландырумен қамтамасыз ету» 2.02-11-2002 жылғы ҚР СН талаптарына сәйкес автоматтандырылған өрт дабылы жүйелерімен, автоматтандырылған өрт сөндіру құрылғылары және адамдарды хабарландырумен қамтамасыз ету.
69
Өрттен қорғау жүйесінің техникалық құралдарына осы жұмыстарды орындау бойынша білікті мамандардың немесе шарт бойынша мамандандырылған ұйымдардың техникалық қызмет көрсету және жоспарлы алдын ала жөндеу жұмыстарын дайындаушы-зауыттың техникалық құжаттамасын және регламенттелген жұмыстарды жүргізу мерзімдерін ескере отырып, жылдық жоспар-кестеге сәйкес жүргізуі.
70
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларымен жабдықталған объектiде мынадай құжаттамалар бар болуы керек:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдап алу актiсi;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқамасы
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламентi;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiнiң жоспар-кестесi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрамына кiретiн техникалық құралдарға арналған жоспар-кестесі;

6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);
10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии)
71
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
72
Недопущение нарушений при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;

6) жедел жеке құрамның (кезекшiнің) кезекшiлiк кестесi;
7) Жедел жеке құрамның кезекті тапсыру-қабылдау журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелердің және құрылғылардың ақаулықтарын есептеу журналы;
9) газбен өрт сөндiруді орнату үшін (бар болғанда) құрамында өртті сөндіру баллондардың салмағын өлшеу журналы;
10) кезекші және қызмет көрсету жеке құрамның, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлық-алдын ала жөндеуді өткізуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқамалары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлық-алдын алуды өткізу үшін мамандандырылған ұйыммен келісім-шарт жасасу;
11) хабарландыру жүйелері мен эвакуациямен басқаруды пайдаланып, адамдарды эвакуациялау бойынша жеке құрамның жаттығулар өткізудің есебін жүргізу журналы;
71
Нысанның қызмет көрсету маманы немесе орындаушы объектiде жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге тиіс, Техникалық регламенттiң талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуге және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуге мiндеттi.
72
Автоматтандырылған өрт сөндiру қондырғыларын пайдаланған кезде болдырмау:
1) автоматтандырылған өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бiр жабдықты iлу немесе бекiту үшiн пайдалануды;

2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
73
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)

2) автоматтандырылған өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарына өндiрiстiк жабдықтар мен санитарлық аспаптардың қосуын болдырмау;
3) автоматтандырылған өрт сөндiрудiң спринклерлiк қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған iшкi өрт крандарын өрттi сөндiруден басқа мақсаттар үшiн пайдалануға тыйым салынады.
73
Сорғы стансасының бөлмелерінде жұмыс және апатты жарық беру, сондай-ақ өрт орнымен (диспетчер бөлмесiмен) телефон байланысы қарастырылады.

9. Объекты основного производства
74
Отделение помещений предназначенных для размещения вакуум-насосных и теплогенераторов для приготовления кормов с огневым подогревом, а также помещений для хранения запаса грубых кормов, пристроенные к животноводческим и птицеводческим зданиям или встроенные в них от помещений для содержания скота и птицы противопожарными стенами и перекрытиями в зданиях животноводческих и птицеводческих ферм. Оборудование указанных помещений выходами непосредственно наружу
75
Недопущение в помещениях для животных и птицы устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, тракторов, сельхозтехники, а также производство каких-либо работ, не связанных с обслуживанием ферм.
Недопущение въезда в эти помещения тракторов, автомобилей и сельхозмашин, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
76
Наличие применения группового способа привязи при наличии 20 и более голов скота на молочно-товарных фермах (комплексах)
77
Обеспечение мероприятий при хранении грубых кормов в чердачных помещениях ферм:
1) выполнение кровли из негорючих материалов;
2) защита деревянных чердачных перекрытий и горючего утеплителя от возгораний со стороны чердачных помещений глиняной обмазкой толщиной 3 сантиметра по горючему утеплителю (или равноценной огнезащитой) или негорючим утеплителем;
3) защита электропроводки на чердаке от механических повреждений;
4) ограждение дымохода по периметру на расстоянии 1 метра
78
Обеспечение мероприятий при устройстве и эксплуатации электрических брудеров:
1) обеспечение расстояния от теплонагревательных элементов до подстилки и горючих предметов по вертикали не менее 80 сантиметров и по горизонтали не менее 25 сантиметров;

9. Негізгі өндіріс объектілерін ұстау тәртібі
74
Мал шаруашылығы және құс өсіретін ферма ғимараттарын, отпен жылыттып азық дайындау үшін вакуумдық - сорғыш және жылу генераторларын орналастыруға арналған бөлмелерді, сондай-ақ мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ғимараттарына қоса салынған немесе олардың ішінде салынған, ірі жемшөптер қорын сақтауға арналған бөлмелерін мал мен құсты ұстауға арналған бөлмелерден өртке қарсы қабырғалармен және жабындылармен бөлінеді. Көрсетілген бөлмелер тікелей сыртқа шығу жолдарымен жабдықталады.
75
Жануарлар мен құстарға арналған бөлмелерде шеберханалар, қоймалар, автокөлік, трактор, ауыл шаруашылық техникасы тұрақтарын орналастыруға, сондай-ақ фермаларға қызмет көрсетуге байланысты емес кез келген жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
Бұл бөлмелерге газ шығаратын трубалары ұшқын өшіргіштерімен жабдықталмаған тракторларға, автомокөліктер мен ауыл шаруашылық машиналарына кіруге жол берілмейді.
76
20 және одан астам мал басы болған жағдайда сүт тауары фермаларында (кешендерде) топтық байлау әдісін қолдану қажет.
77
Фермалардың шатырдағы бөлмелерінде ірі жемшөпті сақтағанда:
1) төбе жабыны өртенбейтін материалдардан;
2) шатырдағы ағаш жабындарын және жанғыш жылытқышты шатыр бөлмелері жағынан тұтанудан жанғыш жылытқыш бойын қалыңдығы 3 сантиметр балшық сылағымен (немесе тең оттан қорғаумен) қорғауды немесе өртенбейтін жылытқыш;
3) шатырдағы электр желісін механикалық ақаулықтардан қорғау;
4) түтіндіктерді периметр бойынша 1 метр қашықтықта қоршау қарастырылады.
78
Электр брудерлерін орнатқанда және пайдаланғанда:
1) жылу қыздырғыш элементтерінен төсемдер мен жанғыш заттарға дейінгі қашықтық ұзынынан 80 сантиметрден кем емес, ал көлденең 25 сантиметрден кем емес болуы тиіс;

2) использование нагревательных элементов только заводского изготовления и устройства таким образом, чтобы исключалась возможность выпадения раскаленных частиц. Не допущение применения открытых нагревательных элементов;
3) осуществление обеспечения их электроэнергией по самостоятельным линиям от распределительного щита. Оборудование каждого брудера самостоятельным выключателем;
4) оборудование распределительного щита рубильником для обесточивания всей электросети, а также устройством защиты от короткого замыкания, перегрузки;
5) поддержка температурного режима под брудером автоматически
79
Расположение передвижных ультрафиолетовых установок и их электрооборудования на расстоянии не менее 1 метра от горючих материалов
80

2) тек зауытта шығарылған қыздыру элементтері қолданылады және қызған бөлшектері түсіп қалу ықтималы болмайтындай етіп орнатылады. Ашық жылыту элементтерін қолдануға жол берілмейді;
3) оларды электр энергиясымен қамтамасыз ету бөліп таратқыш қалқанынан дербес желілері бойынша іске асырылады. Брудердің әр қайсысы дербес ажыратқыштармен жабдықталады;
4) бөліп таратқыш қалқанының барлық электр желісін тоқтан ажыратқыш шаппа қосқышы, сондай-ақ қысқа түйісу мен асқын жүктемеден қорғау құрылғысы болады;
79
Жылжымалы ультракүлгін қондырғылар және олардың электр жабдықтары жанғыш материалдардан 1 метрден кем емес қашықтықта орналасады.
80

Установка бензинового двигателя стригального агрегата на очищенной от травы и мусора площадке на расстоянии 15 метров от зданий. Осуществление хранения запаса горюче-смазочных материалов в закрытой металлической таре на расстоянии 20 метров от пункта стрижки и строений
81
Недопущение скопления шерсти на стригальном пункте свыше сменной выработки и загромождение прохода и выхода тюками с шерстью
82
Хранение аммиачной селитры в самостоятельных І или II степеней огнестойкости бесчердачных одноэтажных зданиях с негорючими полами. В исключительных ситуациях допущение хранения селитры в отдельном отсеке общего склада минеральных удобрений сельскохозяйственного предприятия І или II степеней огнестойкости. Хранение сильнодействующих окислителей (хлораты магния и кальция, перекись водорода) в отдельных отсеках зданий І, II и III а степеней огнестойкости
83
Устройство на весенне-летний пожароопасный период защитных противопожарных полос, устраиваемые с помощью бульдозеров, плугов и других почвообрабатывающих орудий при размещении ферм и других сельскохозяйственных объектов вблизи лесов хвойных пород, между строениями и лесными массивами
10. Переработка сельскохозяйственной продукции
84
Наличие для очистки мешков от муки и их хранения изолированных помещений с установкой мешковыбивальной машины
85
Обеспечение бестарного хранения жидкого жира и растительного масла в отдельном помещении на хлебопекарных предприятиях
86
Наличие помещения, выделяемое противопожарной перегородкой (с противопожарной дверью) и перекрытием для топок конвейерных люлечно-подиковых тупиков хлебопекарных печей, работающих на твердом топливе
87
Недопущение наличия в топочном отделении запаса твердого топлива не более чем для одной смены
88
Наличие за пределами здания изолированного помещения из негорючих конструкций для установки расходных баков жидкого топлива при работе хлебопекарных печей на жидком топливе
89
Выполнение дверей из производственных помещений с одновременным пребыванием 15 человек на элеваторах, мукомольных, комбикормовых и крупяных заводах открывающимися внутрь помещений (против хода эвакуации). Устройство дверей из тамбур-шлюзов открывающимися в разные стороны (двери из производственных помещений в тамбур-шлюзы напротив хода эвакуации, двери из тамбур-шлюза на лестничные клетки – по ходу эвакуации)
90
Наличие автоматических противопожарных клапанов или устройств для их перекрытия при возникновении пожара в проемах противопожарных стен для пропуска ленточных конвейеров
91
Недопущение прохождения воздуховодов, материалопроводов, самотечных труб через бытовые, подсобные и административно-хозяйственные помещения, помещения пультов управления, электрораспределительных устройств, вентиляционных камер и лестничных клеток
92
Недопущение установки циклонов на стороне, обращенной к дымовым трубам зерносушилок и котельных
93
Недопущение установки норий, проход самотечных и аспирационных труб, а также установки другого транспортирующего и технологического оборудования в шахтах для прокладки кабелей
94
Наличие междуэтажной и межцеховой связью (телефоны, переговорные трубы, звонки) на всех этажах зернохранилищ, зерноперерабатывающих предприятий
95
Наличие устройства предупреждающее запыление территории при бестарной загрузки продукции и отходов на автотранспорт
96
Наличие аспирации в целях предупреждения пылеобразования на комбикормовых заводах в места разгрузки мучнистого сырья и отрубей с железнодорожного и автомобильного транспорта
97
Обеспечение плотного соединения люков для силосов и бункеров, а также лючков в самотечных трубах, воздуховодах и аспирационных кожухах, препятствующие проникновению пыли в помещения
98
Наличие на всех складах наружных приставных лестниц, расположенные на расстоянии не более 100 метров одна от другой
99
Наличие на нориях производительностью более 50 тонн/час автоматических тормозных устройств, предохраняющие ленту от обратного хода при остановках. Недопущение устройств норий и отдельных деталей из дерева или других горючих материалов

Қырқатын агрегаттың бензин қозғалтқышын ғимараттардан 15 метр қашықтықта, шөп пен қоқыстан тазартылған алаңшада орнату қажет. қырқу бекеті мен құрылыстардан 20 метр қашықтықта, жанар-жағармай материалдары қорын сақтау жабық металл ыдыста жүзеге асырылады.
81
Қырқу бекетінде ауысым өнімінен аса жүннің жиналуына және өтіп шығу орындарын жүн түктерімен ыбырсытып қоюды болдырмау.
82
Аммиак селитрасы отқа төзімдігі І және ІІ дәрежелі дербес шатырсыз бір қабатты өртенбейтін едендері бар ғимараттарда сақталады. Ерекше жағдайларда селитраны отқа төзімділігі І немесе ІІ дәрежелі ауыл шаруашылық кәсіпорнының минералды тыңайтқыштар жалпы қоймасының жеке бөлігінде сақтауға жол беріледі. Әсерлі тотықтырғыштар (магний және кальций хлораттары, сутегі тотығы) отқа төзімділігі І, ІІ және ІІІ дәрежелі ғимараттардың жеке бөліктерінде сақталады.
83
Фермалар мен басқа ауыл шаруашылығы объектілерін қылқан жапырақ түрлі ормандарға жақын, құрылыстар мен орман алқаптары арасында орналастырғанда көктемгі-жазғы өрт қауіпті кезеңге бульдозерлер, соқалар және басқа да топырақ өңдейтін құрал-жабдықтар арқылы (шаруашылық мақсатқа сәйкестілігінде қорғайтын алқаптарда картоп, люпин, донник сияқты өртке төзімді өсімдіктер) орнатылатын қорғайтын өртке қарсы алқаптары құрылады.
10. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу
84
Қаптарды ұннан тазарту және оларды сақтау үшін қапты қағатын машинасы орнатылған оқшауланған бөлмелердің бар болуы.
85
Нан пісіру кәсіпорындарында сұйық май мен өсімдік майын ыдыссыз сақтау жеке бөлмелердің бар болуы:
86
Қатты отынмен жұмыс істейтін нан пісіру пештерінің үздіксіз бесікше подикті тұйық жерлеріндегі отындары үшін өртке қарсы қалқамен (өртке қарсы есікпен) және жабындымен бөлінетін бөлмелердің бар болуы.
87
Отын бөлмесінде бір ауысымға арналған қатты отыннан аспайтын қордың болуына жол беріледі.
88
Нан пісіру пештері сұйық отында жұмыс істегенде сұйық отынның шығыс бактарын орнатуға арналған өртенбейтін құрылыстан жасалған ғимараттан тыс және оқшауланған бөлмелердің бар болуы.
89
Элеваторлардағы, ұн тартатын, құрама жем және арпа зауыттарында бір мезгілде 15 адам болатын өндірістік бөлмелердің есіктерін ішіне қарай (эвакуациялау орнына қарсы) ашылатындай етіп жасауға жол беріледі. Сонымен қатар тамбур-шлюздердің есіктері әр жаққа ашылады (өндірістік бөлмелерден тамбур-шлюздеріне қарай эвакуациялау жолына қарсы, тамбур-шлюзден саты алаңына қарай есіктер – эвакуациялау жолы бойымен).
90
Лента конвейерлерін өткізуге арналған өртке қарсы ойықтар автоматтандырылған өрт сөндіру қалқандарымен немесе өрт шыққан жағдайда оларды жабуға арналған құрылғылармен жабдықталады.
91
Тұрмыстық, қосалқы және әкімшілік-шаруашылық үй-жайлары, басқару пульт бөлмелері, электр таратқыш құрылғылары, желдеткіш камералары мен саты алаңдары арқылы ауа жолын, материал өткізгіштерін, бағытсыз құбырлардың өткізуін болдырмау.
92
Циклондарды сыртта, жем кептіргіштерге және қазандықтардың түтін құбырларына қараған жаққа орнатуды болдырмау.
93
Кабельдерді төсеуге арналған шахталарда норийлер, бағытсыз және аспирациялау құбырларын, сондай-ақ басқа да тасымалдау және технологиялық жабдықтардың орнатуын болдырмау.
94
Асты сақтау қоймаларының, астықты қайта өндіретін кәсіпорындардың барлық қабаттары қабат аралық және цех аралық байланыспен (телефонмен, сөйлесу құбырларымен, қоңыраулармен) қамтамасыз етіледі.
95
Автокөлікке өнім мен қалдықтарды ыдыссыз тиеудің аумақты шаң басудан сақтандыратын құрылғылары болуы тиіс немесе тиеу жабық бөлмеде жүргізіледі.
96
Аралас жем зауыттарында темір жол және автокөлігінен ұн шикізатын және кебектерді түсіру орындары, шаң басуының алдын алу мақсатында аспирациямен жабдықталады.
97
Силостарға және бункерлерге арналған люктер, сондай-ақ бағытсыз құбырлардағы, ауа өткізгіштердегі және аспирациялық қаптамалардағы шағын люктердің тығыз қосылулары бөлмелерді шан басудан сақтандырады.
98
Барлық қоймалар бір-бірінен 100 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан сыртқы сүйеп қоятын баспалдақтармен жабдықталады.
99
Өнімділігі сағатына 50 тонна астам норийлерді тоқтауларда кері жүруден лентаны қорғайтын автоматты тежеуіш құрылғыларымен қамтамасыз ету қажет. Норийлерді және жеке бөлшектерді ағаштан немесе басқа жанғыш материалдардан жасауды болдырмау.

100
Недопущение работы с неполным комплектом клиновых ремней или применение ремней с профилем, не соответствующим профилю канавок шкива
101
Обеспечение установки воздуходувных машин и вентиляторов аспирационных и пневмотранспортных установок помещений и зданий категории В после пылеуловителей (по направлению движения воздуха)
102
Недопущение объединения аспирации емкостей для сбора и хранения пыли и оперативных (производственных) емкостей в одну аспирационную установку с технологическим и транспортным оборудованием
103
Наличие блокировки технологического и транспортного оборудования с аспирационными установками в соответствии с установленными требованиями.
104
Недопущение размещения вентиляторов и пылеуловителей зерносушилок в рабочих зданиях элеваторов
105
Недопущение на элеваторах сбор и хранение аспирационных относов и производственной пыли в бункерах и силосах, расположенных в производственных помещениях
106
Недопущение прокладки транзитных воздуховодов через помещения складов сырья и готовой продукции, а также через помещения категорий А, Б и В 1-4 по взрывопожарной и пожарной опасности
107
Недопущение эксплуатации емкостей для гравитационного осаждения пыли (аспирационных шахт, пылеосадочных камер), расположенных после вентиляторов и воздуходувных машин
108
Заземление воздухопроводов и материалопроводов не менее чем в двух местах
109
Недопущение в соединениях между элементами установок использование шайб под болты из диэлектрических материалов и шайб, окрашенных неэлектропроводными красками
110
Недопущение касания воздуховодов аспирационных установок с трубопроводами отопительной системы
111
Недопущение эксплуатации оборудования без нормально работающих систем аспирации, без взрыворазрядителей на нориях и дробилках, предусмотренных проектной и технической документацией
112
Наличие магнитных сепараторов перед пропуском продуктов (сырья) через вальцевые станки, дробилки, бичевые машины и машины ударного действия
113
Выполнение разборными кожуха и остальных элементов узлов крепления оборудования к опорам, обеспечивающими возможность установки, ремонта и демонтажа оборудования без проведения огневых работ в производственном помещении
114
При работе зерноочистительных и измельчающих машин обеспечение:
1) свободного вращение всех движущихся частей, не допуская задевание последних о поверхности неподвижных частей;
2) регулирование воздушного режима в аспирационных каналах для нормальной работы машины при аэродинамической очистке зерна и устранения выделения пыли в помещение;
3) уравновешенность масс вращающихся частей в соответствии с паспортными данными заводов-изготовителей

100
Барлық сына тәрізді қайыс бауларын тарту бірдей болуы тиіс. Сына тәрізді қайыс баулары жинағы толық болмағанда немесе шкив бунақтарының пішініне сәйкес келмейтін пішіні бар қайыс бауларын қолдануды болдырмау.
101
В санатындағы бөлмелер мен ғимараттардағы аспирациялық және пневмокөліктік қондырғылардың ауа үрлегіш машиналары мен желдеткіштері тозаң ұстағыштардан кейін (ауаның қозғалу бағытымен) орнатылады.
102
Тозаңды жинауға және сақтауға арналған ыдыстар мен жедел (өндірістік) ыдыстардың аспирациясының технологиялық және көліктік жабдығы бар бір аспирациялық қондырғыға қосылуын болдырмау.
103
Технологиялық және көліктік жабдық белгіленген талаптарға сәйкес аспирациялық қондырғыларымен бұғатталады.
104
Элеваторлардың жұмыс ғимараттарында желдеткіштер мен дән кептіргіштерінің тозаң ұстағыштарын орналастыруды болдырмау.
105
Элеваторларда аспирациялық қалдықтарды және бункерлер мен силостарда өндірістік тозаңды жинауды және сақтауды болдырмау.
106
Шикізат және дайын өнім қойма бөлмелері арқылы транзитті ауа арналарын, сондай-ақ жарылыс өрт қаупі және өрт қаупі бойынша А, Б, және В1-4 санатындағы бөлмелері арқылы төсеуді болдырмау.
107
Желдеткіштер мен ауа үрлегіш машиналардан кейін орналасқан (аспирациялық шахталардың, тозаң отыратын камералардың) тозаңның гравитациялық отырғызуына арналған ыдыстардың пайдалануын болдырмау.
108
Ауа өткізгіштер мен материал өткізгіштер екеуден кем емес жерде жерге қосылады.
109
Тозаң ұстағыштар мен ауа үрлегіш машиналарды қосымша жеке жерге қосу керек. Қондырғы бөлшектері арасындағы қосуларда электр өткізбейтін бояулармен сырланған, диэлектрлік материалдар мен шайбалардан жасалған болттарына шайбалардың қолдануын болдырмау.
110
Аспирациялық қондырғылардың ауа арналарының жылыту жүйесінің құбыр жолдарымен түйісуін болдырмау.
111
Аспирация жүйелері дұрыс істемейтін, жобалық және техникалық құжаттамада қарастырылған норийлер мен ұнтақтағыштардағы жарылыс ыдыратқыштары жоқ жабдықтың пайдалануын болдырмау.
112
Өнімдерді (шикізатты) жаншып үгетін станоктар, ұнтақтағыштар, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы өткізу алдында магнитті сепараторлар орнатылады.
113
Вальцелік станоктар, ұнтақтағыш, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы азықтарды (шикізаттарды) өткізер алдында магнитті сепараторлардың бар болуы.
114
Тіреуіштерге жабдықты бекіту тораптары, қаптама және жабдықтың басқа да бөлшектері алмалы-салмалы, өндірістік үй-жайда от жұмыстарын жүргізбей жабдықты орнату, жөндеу және бөлшектеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей бөлек-бөлек орындалады.

115
Недопущение наличия трещин и надломов в бичах обоечных машин. Во избежание искрообразования недопущение задевания бичами внутренней поверхности бичевого барабана
116
При работе ленточных конвейеров обеспечение:
1) обязательного наличие реле контроля скорости;
2) нормальной работы конвейерной ленты без обегания в сторону на барабанах и роликах и задевания об опорные конструкции;
3) вращения роликов без буксования ленты по ним;
4) недопущение буксования ленты на барабанах

115
Дән тазартқыш және ұсақтағыш машиналары жұмыс істегенде:
1) соңғы бөлшектері қозғалмайтын бөлшектердің бетімен түйісуге жол бермей, барлық қозғалмалы бөлшектерінің еркін айналысын;
2) дәнді аэродинамикалық тазартуда және үй-жайға тозаң шығуды жоюда машина дұрыс істеу үшін аспирациялық каналдардағы ауа режимін реттеуді;
3) шығарушы-зауыттардың паспорттық мәліметтеріне сәйкес айналып тұратын бөлшектер массасының салмақтылығын қамтамасыз етеді.
116
Тазартқыш машиналардың түйгіштерінде жарықтар мен сынықтары болмауы тиіс; ұшқынның пайда болуын болдырмау үшін түйгіш барабанының ішкі бетіне түйгіштердің тиюіне жол берілмейді.

117
Наличие датчиков подпора или кольцевых выключателей на цепных конвейерах (с погружными скребками), автоматически останавливающих конвейер при переполнении коробов
118
Наличие предохранительных клапанов, открывающиеся под давлением продукта для предотвращения загорания шнеков на их концах по ходу продукта
119
Недопущение сращивания транспортерных лент и приводных ремней с помощью металлических скоб, болтов
11. Эксплуатация оборудования комбикормовых заводов
120
Недопущение наличие трещин и других дефектов в молотках дробилок
121
Недопущение задевания за деку и сито молотков дробилок во избежание искрения
122
Осуществление пуска дробилок только после тщательной проверки отсутствия в ней посторонних предметов и продуктов дробления
123
Наличие предохранительных штифтов только заводского изготовления для грануляторов.
Недопущение замены их металлическими стержнями с неопределенными размерами и механическими характеристиками
12. Мукомольные и крупяные заводы
124
При работе вальцовых станков обеспечение:
1) плавности работы механизма (для вальцовых станков с автоматическим управлением), а также исправного состояния световой сигнализации;
2) непрерывности и равномерности подачи зерна или продукта по всей длине вальцов
125
Недопущение работы станков без продукта, с прижатыми вальцами, с перекосом и смещением их вдоль оси
126
Использование только гибких соединений кузовов рассевов ситовеечных машин, камнеотборников, сепараторов изготовленные из материалов, не пропускающих пыль, имеющие прочное соединение с выпускными патрубками
127
Обеспечение крепления радиальных или продольных бичей к валу и розетках в вымольных, бичевых и щеточных машинах предусматривается исключающим возможность их отрыва
128
Недопущение пуска шелушильных машин при снятых головках, неисправных натяжных устройствах, слабо закрепленных абразивных дисках или без сушильных кругов
129
Недопущение наличия трещин и повреждений на дисках, валках и деках шелушильных и шлифовальных машин
130
Обеспечение блокировки электромагнитных сепараторов, исключающих подачу продукта на электромагниты при прекращении подачи электроэнергии
13. Хлебопекарные предприятия
131
Наличие взрывных предохранительных клапанов, минимальная площадь одновзрывного клапана 0,05 кубических метров в верхних частях топок и газоходов канальных печей

117
Лента конвейерлері жұмыс істегенде:
1) жылдамдықты бақылау релесі міндетті түрде болуын;
2) барабандар мен роликтерде басқа жаққа қарай шығармай және тіреуіш құрылыстарына тимей конвейер лентасының дұрыс жұмыс істеуін;
3) лента тоқтамай роликтердің айналуын;
4) барабандарда лента тоқтап қалуға жол бермеуді қамтамасыз ету керек.
118
Иірліктердің тұтануын болдырмау үшін өнімнің жүрісі бойынша олардың шеттеріне өнімнің қысымына байланысты ашылатын сақтандырғыш клапандары орнатылады.
119
Көлік ленталарын және жетек қайыс белбеулерін металлдан жасалған қапсырма шеге, болттар арқылы (олар жанғыш вулканизацияны пайдаланып, қайысшы белдікшелермен тігілу арқылы қосылуы тиіс) қиыстыруды болдырмау.
11. Құрама жем зауыттарының жабдықтарын пайдалану тәртібі
120
Ұнтағыштардың балғаларында сызаттар мен басқа да ақаулықтардың болдырмау.
121
Ұнтағыштардың балғалары ұшқындауды болдыртпау үшін дека мен елеуішке тиюін болдырмау.
122
Ұнтағыштарды іске қосу, іші бөгде заттар мен ұнтақтау өнімдерінен ұқыпты тазартылғаннан кейін ғана жүзеге асырылады. Ұнтақтағышты іске қосар алдында жиынтығын, ротор балғаларының бекіткіші мен қосылуын және елеуіштердің тұтастығы тексеріледі.
123
Ұсақтатқыштар үшін тек зауытта шығарылған сақтандырғыш шрифттері қолданылады.
Оларды көлемдері және механикалық сипаттамалары белгісіз металлды стерженьдермен ауыстыруға қатаң жол берілмейді.
12. Ұн және жарма зауыттарын пайдалану тәртібі
124
Білікті станоктармен жұмыс істегенде:
1) механизмнің жұмысының бір қалыптылығын (автоматты түрде басқарылатын білікті станоктары үшін), сондай-ақ жарық сигнализациясының дұрыс жағдайдың болуы;
2) біліктердің барлық ұзындығы бойынша дәнді немесе өнімді жеткізудің үздіксіздігі мен бір қалыптылығы қамтамасыз етіледі.
125
Өнімі жоқ, біліктері қысылған, белағаштары бойымен ауытқып және жылжып кеткен станоктармен жұмыс істеуді болдырмау.
126
Елек-суырғы машиналарының себу шанақтарының, тас іріктегіштердің, сепараторлардың барлық иілмелі қосулары тозаң, өткізбейтін материалдан жасалуы және олардың сыртқа шығаратын келте құбырлары бар иілгіш қосқыштар қолданылады.
127
Үгіту, қамшылау және щетка машиналарындағы тарамдалғыш және ұзына бойына қамшыларды біліктер мен розеткаларға бекіту берік, олардың үзілуін болдырмайтындай болуы тиіс.
128
Бастиегі түсіріліп тұрғанда, тарту құрылғылары дұрыс болмаған, қажақ дискілері нашар бекітілген немесе кептіргіш дөңгелектері болмаған жағдайларда аршу машиналарын іске қосуға жол берілмейді.
129
Аршу машиналары мен ажарлау машиналарының дискілерінде, пішімбіліктерінде және декаларында сызаттар мен ақаулықтарды болдырмау. Олар болған жағдайда, сондай-ақ үйлесімсіздік болғанда аршу машиналарын пайдалануды болдырмау.
130
Электр магнитті сепараторларының бұғаттағышы электр энергиясы тоқтаған кезде электр магниттеріне өнімнің жетуін болдырмайтындай етіп орындалады.
13. Нан пісіру кәсіпорындарын ұстау тәртібі
131
Каналдық пештердің газ құбырлары мен жоғарғы от жағу бөліктерінде жарылыстан сақтандыратын клапандар орнатылуы тиіс, бір жарылыс клапанының ең кем алаңы 0,05 м2.

132
Оборудование печей вентиляционными устройствами для отвода тепла и газообразных веществ
133
Наличие в печах, работающих на газообразном или жидком топливе, устройства, автоматически отключающие подачу топлива в аварийных ситуациях:
1) прекращения подачи жидкого топлива в топку и воздуха к устройствам для сжигания (для печей, работающих на жидком топливе);
2) превышения допустимой температуры греющих газов в системе обогрева;
3) остановки конвейера

132
Пештер жылу мен газ тәрізді заттарды шығаруға арналған желдеткіш құрылғыларымен жабдықталады. Тарту желдеткіш шахталарының тазарту кәсіпорынның техникалық директоры бекіткен кесте бойынша жүргізіледі.
133
Газ тәрізді және сұйық отындарда жұмыс істейтін пештерде авариялық жағдайларда отын жеткізуді автоматты түрде тоқтатылса:
1) пештің оттығына сұйық отын және жандыруға арналған құрылғыларға ауа жеткізуді тоқтату (сұйық отында жұмыс істейтін пештер үшін);
2) жылыту жүйесінде жылытатын газдардың шектеулі температурасынан асуы;
3) конвейерді тоқтату құрылғылары қарастырылады.

134
Наличие в печах резервного механизма ручного привода для выгрузки выпекаемых изделий в аварийных случаях
135
Обеспечение машин для чистки устройством для сбора частиц и пыли.
Осуществление прокаливания (отжига) металлических форм и листов только в специально предназначенных для этого печах. Недопущение отжига (прокаливания) форм в производственных печах
14. Содержание технологических процессов
136
Использование оборудования в соответствии с требованиями технологической схемы по производительности и назначению
137
Наличие на концевых валиках шлюзовых затворов или групп затворов разгрузителей с внутрицехового пневматического транспорта реле контроля скорости (это требование не распространяется на шлюзовые затворы комплекта высокопроизводительного оборудования)
138
Недопущение приемки и хранения не зерновых продуктов (шротов, жмыхов, гранулированной травяной муки) в силосах и бункерах зерновых элеваторов
139
Сушка кукурузы в зерне только в шахтных прямоточных сушилках, установленных вне здания
140
Осуществление хранения рисовых, просяных, гречневых лузг в складах бункерного типа вместимостью на 1-2 суток работы крупозавода.
Недопущение хранения лузги на открытых площадках, под навесом
141
Недопущение загрузки шротов с запахом бензина
142
Наличие установки дистанционного контроля температуры (стационарными системами термометрии) во всех силосах, в которых осуществляется хранение зерна, жмыхов и шротов
143
Обеспечение периодического перемещения жмыха, шрота и другого мучнистого сырья, склонного к самовозгоранию, из занимаемых ими емкостей в свободные. Наличие план- графика указанных перемещений, разработанный главным технологом завода или заведующим технологической лабораторией на основании допустимых сроков непрерывного хранения сырья в бункерах и силосах
144
Использование самотечного, механического (норий, цепные транспортеры, ленточные и безроликовые конвейеры в закрытых кожухах) транспорта и пневмотранспорта, исключающие пылевыделение в помещение при транспортировании отходов производства
15. Уборка зерновых и заготовка кормов
145
Разбивка хлебных массивов на участки площадью не более 50 гектар перед уборкой зерновых. Выполнение прокосов шириной не менее 8 метров между участками. Немедленная уборка скошенного хлеба с прокосов. Наличие посредине прокоса пропашки шириной не менее 4 метра
146
Расположение временных полевых станов не ближе 100 метров от хлебных массивов, токов
147
Наличие трактора с плугом для опашки зоны горения в случае пожара в непосредственной близости от убираемых хлебных массивов площадью более 25 гектар

134
Пештер авариялық жағдайларда пісірілген өнімдерді шығаруға арналған резервті механизмі бар қол жетегімен қамтамасыз етілуі қажет.
135
Тазарту машинасының шаң бөлшектерін жинауға арналған құрылғысы болуы тиіс.
Металл формалары мен табақтарын күйдіруге (босаңдату) тек арнайы сол үшін арналған пештерде ғана жол беріледі. Өндірістік пештерде формаларды босаңдатуды (күйдіруді) болдырмау.
14. Технологиялық үдерістерді ұстау тәртібі
136
Жабдық өндірілімі мен мақсаты бойынша технологиялық сызбаның талаптарына сәйкес қолданылады.
137
Цехтің ішіндегі пневматикалық көліктен шлюз бекітпелерінің немесе жүк түсіргіштерінің бекітпе топтарының шеткі білікшелерінде жылдамдықты бақылау релесі орнатылуы тиіс (бұл талап өндірілімі жоғары жабдық жиынтығының шлюз бекітпелеріне таралмайды).
138
Дәнді емес өнімдерді (шрот, күнжара, түйіршіктелген шөп ұнын) астықты элеваторлардың сүрлемдері мен бункерлерінде қабылдауды және сақтауды болдырмау.
139
Дәнді жүгеріні тек ғимараттан тыс орнатылған шахтадағы түзу ағынды кептіргіштерде ғана кептіру керек.
140
Күріш, тары, қарақұмық қабықтары жарма зауыты жұмысының 1-2 тәулікке сыйымдылығы бар бункерлік типті қоймаларда сақталуы тиіс.
Қабықтарды ашық алаңдарда, төбе астында сақтауды болдырмау.
141
Бензин иісі бар шроттарды тиеуді болдырмау.
142
Дән, күнжара және шроттарды сақтауы жүзеге асырылатын барлық сүрлемдер міндетті түрде температурасын қашықтықтан бақылау қондырғыларымен (тұрақты термометр жүйелерімен) жабдықталады.
143
Өз бетімен тұтануға икемді күнжара, шрот және басқа да ұнтақты шикізатты олар тұрған ыдыстардан бос ыдыстарға үнемі ауыстырып тұру керек. Аталған ауыстыруларды шикізатты бункерлер мен сүрлемдерде үздіксіз сақтаудың рұқсат етілген мерзімдері негізінде зауыттың бас технологымен немесе технологиялық зертхананың меңгерушісі әзірлеген жоспар-кестелер бойынша жүзеге асырылады.
144
Өндірістің қалдықтарын тасымалдау үшін бөлмеге шаң шығуды болдырмайтын бағытсыз, механикалық көлік пен пневмокөлік (норийлер, шынжырлы транспортерлер, жабық қаптамалардағы ленталы және роликтері жоқ конвейерлер) қолданылады.
15. Дәнді дақылдарды жинау және азық дайындау тәртібі
145
Дәнді дақылдарды жинар алдында астықты алқаптардың алаңы 50 гектардан кем емес учаскелерге бөлуден бастау қажет. Учаскелер арасына кендігі 8 метрден кем емес шалғы жолы жасалады. Шалғы жолынан шабылған астық дереу жиналады. Шалғы жол ортасында ені кемінде 4 метр жер жыртылады.
146
Уақытша қыр орындарын астықты алқаптар мен токтардан 100 метр жақын емес жерге орналастырылады.
147
Көлемі 25 гектардан астам жиналып жатқан астық алқаптарына тура жақын жерлерде өрт шыққан жағдайда өртенген зонаны жыртуға арналған соқасы бар трактор дайын болып тұру керек.

148
Расположение зернотоков от зданий и сооружений не ближе 50 метров, а от хлебных массивов – 100 метров
149
Осуществление в полевых условиях, хранения и заправки нефтепродуктами на специальных площадках, очищенных от сухой травы, горючего мусора и опаханных полосой шириной не менее 4 метров, или на пахоте на расстоянии 100 метров от токов, стогов сена и соломы, хлебных массивах и не менее 50 метров от строений
150
Недопущение в период уборки зерновых культур и заготовки кормов:
1) работы тракторов, самоходных шасси и автомобилей без капотов или с открытыми капотами;
2) применения паяльных ламп для выжигания пыли в радиаторах двигателей;
3) заправки автомашин в ночное время в полевых условиях
151
Своевременное очищение от пыли, соломы и зерна радиаторов двигателей, валы битеров, соломонабивателей, транспортеров и подборщиков, шнеки и другие узлы и детали уборочных машин
16. Приготовление и хранение витаминной травяной муки
152
Установка агрегатов для приготовления травяной муки под навесом или в помещениях
153
Обеспечение противопожарных разрывов от пункта приготовления травяной муки до зданий, сооружений и цистерн с горюче-смазочными материалами не менее 50 метров, а до открытых складов грубых кормов – не менее 150 метров
154
Установка расходного топливного бака вне помещения агрегата. Оборудование топливопроводов не менее двумя вентилями (один – у агрегата, второй – у топливного бака)
155
Осуществление хранения муки в отдельно стоящем складе или отсеке, выделенном противопожарными стенами и перекрытиями и имеющем надежную вентиляцию, и отдельно от других веществ и материалов
156
Недопущение попадания влаги в склад. Не допущение хранения муки навалом
157
Осуществление складирования мешков с мукой в штабели высотой не более 2 метров по два мешка в ряду. Выполнение проходов между рядами шириной не менее 1 метра, а вдоль стен – 0,8 метров
17. Первичная обработка льна, конопли и других технических культур.
158
Обеспечение изолирования помещений для обработки льна, конопли и других технических культур от машинного отделения
159
Оборудование искрогасителями выпускных труб двигателей внутреннего сгорания. Устройство противопожарной разделки на выводе трубы через горючие конструкции
160
Производство хранения сырья льна (соломки, тресты) в стогах, шохах (под навесами), закрытых складах, а волокна и пакли – только в закрытых складах
161
Недопущение при первичной обработке технических культур:
1) хранения и обмолот льна на территории ферм, ремонтных мастерских, гаражей;

148
Астық токтарын ғимараттар мен құрылыстарға 50 метр, ал астық алқаптарына – кем дегенде 100 метр етіп орналастыру керек.
149
Қыр жағдайларында сақтау және мұнай өнімдерін құю кеуіп қалған шөптен, жанғыш қоқыстан тазартылған және ені 4 метр кем емес жолағы жыртылған, немесе токтардан, мая шөп пен сабандардан, астық алқаптарын 100 метр қашықтықта және құрылыстардан 50 метр кем емес қашықтықта жыртылған жерде арнайы бөлінген аудандарда жүзеге асырылады.
150
Дән дақылдарын жинау және азық дайындау кезеңде болдырмау:
1) тракторлардың, қақпақтары жоқ немесе қақпақтары ашық автокөліктер мен өзі жүретін шассилердің жұмыс істеуін;
2) қозғалтқыштардың радиаторларындағы шаңды күйдіру үшін дәнекерлейтін лампаларды қолдануға;
151
Қозғалтқыштар радиаторлары, битерлердің, сабан толтырғыштардың, транспортерлер мен жинағыштардың біліктері, шнектер мен басқа да тораптар және жинау машиналардың бөлшектері шаңнан, сабаннан және дәндерден тазартылады.
16. Дәруменді шөп ұнын дайындау және сақтау тәртібі
152
Шөпті ұнды жасауға арналған агрегаттар төбенің астына немесе үй-жайға орнатылады.
153
Шөпті ұнды дайындау бекетінен бастап құрылыстар мен жанар-жағармай материалдары бар цистерналарға дейінгі өртке қарсы аралықтар кемінде 50 метр, ал құнарсыз азықтар сақталын ашық қоймаларға дейін – кемінде 150 метр етіп орындалады.
154
Жұмсалатын отын сыйымдылығын агрегат бөлмесінен тыс орнату керек. Отын құбырлары кем дегенде екі вентилмен (біреуі – агрегатта, екіншісі – отын сыйымдылығында) жабдықталады.
155
Ұнды бөлек тұрған қоймада немесе өртке қарсы қабырғалар мен жабындыларымен бөлінген бөлікте және берік желдеткіші бар, басқа заттар мен материалдардан бөлек сақтау керек.
156
Қоймаға ылғал түсіруді болдырмау. Ұнды үйіп сақтауға болмайды.
157
Ұны бар қаптар бір қатарға екі қаптан биіктігі 2 метрден аспайтын қатарларға жиналады. Қатарлар арасындағы өту жолдарының кеңдігі кемі дегенде 1 метр, ал қабырғалар бойында – кем дегенде 0,8 метр етіп орындалады.
17. Зығырды, сораны және өзге де техникалық дақылдарды алғашқы өңдеу тәртібі
158
Зығыр, сора және басқа техникалық дақылдар машина бөлімшесінен оқшауланады.
159
Іштен жану қозғалтқышының шығару құбырларын ұшқын өшіргіштермен жабдықтау керек. Құбырдың шығу жерінде жанғыш құрылғылар арқылы өртке қарсы аралық орнатылады.
160
Зығыр шикізаты (сабандар, трестер) маяларда, шохаларда (жабын астынан), жабық қоймаларда сақталады, ал талшықтар мен қалдық талшықтар – тек жабық қоймаларда сақталады.
161
Техникалық дақылдарды алғашқы өңдегенде болдырмау:
1) фермалар, жөндеу шеберханалар, гараж аумағында зығырды сақтауға және жармалауды.

2) въезда автомашин, тракторов в производственные помещения, склады готовой продукции и шохи. Остановка автомашин предусматривается на расстоянии не менее 5 метров, а тракторов – не менее 10 метров от указанных зданий, скирд и шох;
3) устройства печного отопления в мяльно-трепальном цехе
162
Оборудование исправными искрогасителями автомобилей, тракторов и самоходных машин, въезжающие на территорию пункта обработки льна

2) автомашиналарға, тракторларға өндірістік бөлмелерде, дайын өнімдер мен шоха қоймаларына кіруді болдырмау. Автомашиналардың кем дегенде 5 метр, ал тракторлардың көрсетілген ғимараттардан, маялардан және шохалардан кем дегенде 10 метр қашықтықта тұрақтары қарастырылады.
3) илеу-ұйпалақтау цехінде пешпен жылыту жүйесін орнатуды.
162
Зығыр өңдеу бекетінің аумағына кіретін автокөліктерді, тракторларды және басқа да өзі жүретін машиналарды дұрыс ұшқын өшіргіштерімен жабдықтау.

163
Обеспечение подъезда транспортных средств при подъезде к скирдам (шохам) стороной, противоположной направлению выхода отработавших газов из выпускных систем двигателей
164
Расположение места для курения на расстоянии не менее 30 метров от производственных зданий и мест складирования готовой продукции на территории пункта обработки льна
165
Выполнение крыш зданий первичной обработки льна из негорючих материалов
166
Осуществление естественной сушки трест на специально отведенных участках
167
Отделение сушилок от других помещений противопожарными преградами 1-го типа размещенные в производственных зданиях
168
Оборудование помещений мяльно-трепального агрегата вентиляцией, устройство а у каждого трепального агрегата зонта
169
Недопущение превышения сменной потребности количества тресты, находящейся в производственном помещении. Осуществление складирования в штабели не ближе 3 метров от машин
170
Выполнение стеллажей и этажерок в сушилках табака, из негорючих материалов. Наличие в огневых сушилках над жаровыми трубами металлические козырьки, защищающие их от попадания табака
18. Сбор, сушка, хранение и первичная обработка хлопка-сырца
171
Недопущение при уборке хлопка:
1) курения и пользования открытым огнем на хлопковом поле;
2) оставлять в поле, заправлять топливом хлопкоуборочную машину с заполненным бункером хлопком-сырцом;
3) эксплуатировать хлопкоуборочные машины с неисправной гидросистемой и электрооборудованием;
4) стоянки хлопкоуборочных машин на площадках для сушки хлопка
172
Осуществление стоянки тракторов, автомобилей, хлопкоуборочных машин, ремонт, смазки и заправка их горючим на расстоянии не менее 50 метров от площадки для естественной сушки хлопка-сырца
173
Размещение площадок для естественной сушки хлопка-сырца от жилых домов, общественных зданий, ремонтных мастерских на расстоянии не менее 150 метров, а от высоковольтных и низковольтных линий электропередач не менее 1,5 метров высоты опоры
174
Обеспечение площадок для естественной сушки хлопка-сырца расчетным количеством воды для целей наружного пожаротушения, но не менее 50 кубических метров

163
Маяларға (шохаларға) жақындағанда көлік құралдары қозғалтқыштың шығу жүйелерінен пайдаланылған газдардың шығу бағытына қарама-қарсы жағымен қарап тұрады.
164
Зығыр өңдеу бекетінің аумағында темекі шегуге арналған орындар өндірістік ғимараттар мен дайын өнімді жинап қою орындарынан 30 метрден кем емес қашықтықта орналастырылады.
165
Зығырды алғашқы өңдеу ғимараттарының төбелері өртенбейтін етіп қарастырылады.
166
Тресталарды табиғи түрде кептіру арнайы бөлінген учаскелерде жүргізіледі. Трестаны жасанды түрде кептіруді тек арнайы кептіргіштерде, ригаларда (дегдітпелерде) ғана жүргізіледі.
167
Өндірістік ғимараттарда орналастырылған кептіргіштер басқа үй-жайлардан 1-типтік өртке қарсы бөгеттермен бөлінеді.
Кептіргіштер мен кептіргіш камералардың бөлек тұрған ғимараттарының жанғыш құрылыстар екі жағынан сыланады.
168
Илеу-ұйпалақтау агрегаты тұратын үй-жайдың желдеткіші болуы тиіс, ал ұйпалақтау агрегатының әрқайсысында шатыр орнатылуы тиіс.
169
Өндірістік бөлмедегі тресталар санының ауысымдық қажеттіліктен артуын болдырмау. Машиналардан кем дегенде 3 метр қашықтықта қатарлап жиналады.
Дайын өнім бөлмелерден қоймаға бір ауысымда екі реттен кем емес жиналады.
170
Темекі кептіргіштердегі сөрелер мен этажеркалар өртенбейтін материалдардан қарастырылады. Қыздыру құбырларының үстіндегі отты кептіргіштерде, оларға темекі түсуден қорғайтын металлдан жасалған күнқағар орнатылады.
Темекі сарайлары мен кептіргіштердің сыртқы жарық беру прожекторларының тіреуіштері бөлмелерден тыс орнатылады.
18. Өңделмеген мақтаны жинау, тасымалдау, кептіру, сақтау және алғашқы өңдеу тәртібі
171
Мақта жинау кезінде болдырмау:
1) мақта егістігінде темекі шегуге және ашық отты пайдалануды;
2) өңделмеген мақта толтырылған мақта жинағыш машинаны егістікте қалдыруды, отынмен жабдықтауды;
3) гидро жүйесі мен электр жабдығы ақаулы мақта жинайтын машиналарды пайдалануды;
4) мақта кептіруге арналған алаңдарда мақта жинағыш машиналардың тұруын.
172
Тракторлардың, автокөліктердің, мақта жинағыш машиналардың тұрағы, оларды майлау және жанармаймен толтыру өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдардан кем дегенде 50 метр қашықтықта жүзеге асырылады.
173
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдарды тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, жөндеу шеберханаларынан кем дегенде 150 метр қашықтықта, ал жоғары вольтты және төменгі вольтты электр беру желілерінен 1,5 тірек биіктігінен кем болмауы керек.
174
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдар сыртқы өрт сөндіру мақсаттары үшін кемінде 50 текше метр есептік мөлшермен қамтамасыз етілуі қажет.

175
Асфальтирование или утрамбовывание глинистым покроем толщиной не менее 5 сантиметров площадки для естественной сушки хлопка-сырца. Не допущение производства сушки хлопка на проезжей части дороги
176
Поддержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающие предотвращение выделения пыли из технологического оборудования (узлы герметизации, местные отсосы)
177
Содержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающие улавливание камней, металла и других посторонних предметов
178
Обеспечение элеваторов стационарными площадками с лестницами. Ограждение площадки перилами высотой не менее 0,9 метра со сплошной обшивкой внизу на высоту 0,1 метра
179
Недопущение неисправности автоматической защиты привода элеватора на случай обрыва ленты, а также задевание рабочих органов о стенку короба элеватора
180
Оборудование кожух элеватора легкооткрывающимися люками с надежными запорами и эластичными прокладками, обеспечивающими плотность (герметичность) прикрытия по всему периметру
181
Оборудование транспортеров исправными специальными устройствами для удаления хлопка-сырца с нижней ленты
182
Содержание в исправном состоянии заземления машин и аппаратов, входящих в систему пневмотранспорта. Не допущение механизированного перелопачивание хлопка-сырца через вентилятор
183
Недопущение превышения числа бунтов в группе более двух бунтов, при размерах площадки 65X14 метров, четырех при размерах площадки 25X14 метров под один бунт или шести при размерах площадки 25X11 метров под один бунт. Выполнение высоты бунта не более 8 метров
184
Недопущение наличия противопожарных разрывов между бунтами в группе менее 15 метров, а между группами бунтов менее 30 метров
185
Осуществление установки теплопроизводящих установок, применяемые для сушки хлопка-сырца, в изолированных помещениях из негорючих конструкций
186
Осуществление хранения хлопковолокна в кипах
187

175
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдар асфальтталған немесе қалыңдығы кем дегенде 5 сантиметр сазды топырақпен тегістелген болуы керек. Мақтаны жолдың жүретін бөлігінде кептіруге болмайды.
176
Технологиялық жабдықтан тозаңның бөлінуін болдырмауды қамтамасыз ететін құрылғылар (герметизациялау тораптары, жергілікті сорғыштар) жарамды күйде болуы керек.
177
Тастарды, металды және басқа да бөгде заттарды ұстап қалуды қамтамасыз ететін құрылғыларды жарамды күйде ұстау қажет.
178
Элеваторларда сатылары бар тұрақты алаңдар болуы керек. Алаң төменнен жоғары қарай 0,1 метр тұтас жапсырмалы биіктігі кем дегенде 0,9 метр болатын сүйенішпен қоршалады.
179
Элеватор жетегінде таспа үзілген жағдайда жарамды автоматты қорғағышының ақаулығының болуына, сондай-ақ жұмыс органдарының элеватор қорабының қабырғасына тиіп тұруын болдырмау.
180
Элеватордың қаптамасын мықты тиектері мен тұтас периметрі бойынша жабынның тығыздығын (герметикалығын) қамтамасыз ететін жеңіл ашылатын люктермен жабдықталады.
181
Транспортерлер төменгі таспадан өңделмеген мақтаны шығаруға арналған жарамды арнайы қондырғымен жабдықталуы керек.
182
Пневмокөлік жүйесіне кіретін аппараттар мен машиналардың жерге қосқышы жарамды күйде ұсталады. Өңделмеген мақтаны желдеткіш арқылы механикалық түрде қайта өңдеуді болдырмау.
183
Топтағы бунттардың саны бір бунтқа алаң мөлшері 65х14 метр болғанда екеуден, алаң мөлшері 25х14 метр болғанда төртеуден немесе бір бунтқа алаң мөлшері 25х11 метр болғанда, алты бунттан артық болуын болдырмау. Бұл ретте бунттың биіктігі 8 метрден аспауы қажет.
184
Топтағы бунттар арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 1,5 метр, бунттардың топтары арасында кемінде 30 метр болуы керек.
185
Өңделмеген мақтаны кептіру үшін қолданылатын жылу өндіргіш қондырғылар жанбайтын құрылымдардан жасалған оқшау бөлмелерде орнатылады.
186
Мақта талшығын тек бумамен ғана сақтауға рұқсат етіледі. Барлық сынған бумалар әр ауысым соңында (бумалап) қайта өңделеді.
187

Выполнение стандартного штабель хлопка размером не более: 22 метров в длину, 11 метров в ширину и 8 метров в высоту при хранении кип хлопка-волокна в штабелях на открытых площадках
188
Наличие противопожарного водопровода высокого давления на хлопкозаводах и хлопкопунктах при хранении хлопка-сырца более 2400 тонн
19. Помещения конюшен и хранения фуража
189
Наличие в помещениях конюшен двух и более самостоятельных ворот перед которыми запрещается устраивать пороги, ступени, подворотни.
Закрытие ворота только на легкооткрываемые запоры
190
Наличие устройств в помещениях конюшен, позволяющие одновременно освобождать и выводить лошадей из стойл при возникновении пожара
191
Отделение помещений для приготовления кормов животным от других помещений конюшни конструкциями (стенами и перекрытиями) из негорючих материалов с пределом огнестойкости не менее EI-45
192
Отделение помещений фуража, а также помещение для хранения подстилки от других помещений противопожарными перегородками и перекрытиями и обеспечиваются самостоятельным выходом наружу
193
Наличие плана эвакуации животных на случай пожара для успешной эвакуации лошадей из конюшен
194
Недопущение при эксплуатации электрических сетей в конюшнях:

Мақта талшығы бумасын ашық алаңдарда қатарлап сақтау кезінде мақтаның стандартты қатарының өлшемі: ұзындығы - 22 метрден, ені - 11 метрден, биіктігі - 8 метрден аспайтын болуы тиіс.
188
Мақта зауыттары мен мақта бекеттерінде 2400 тоннадан артық өңделмеген мақтаны сақтау кезінде жоғары қысымды өртке қарсы су құбыры қарастырылады.
19. Ат қоралар бөлмелеріне қызмет көрсету және мал азығын сақтау тәртібі
189
Ат қоралар бөлмелерінде кем дегенде екі дербес қақпасы болуы қажет, олардың алдынан табалдырықтарды, сатыларды, қақпа асты саңылауын орнатуды болдырмау.
Жылқыларды шығаруға арналған бөлмелердің барлық қақпалары мен есіктерінің тек сыртқа қарай ашылуы қарастырылады. Қақпаны тек жеңіл ашылатын тиектермен ғана жабуға рұқсат етіледі. Жылдың қысқы мезгілінде ат қоралардың қақпалары мен есіктерінің алды қардан жүйелі түрде тазаланады.
190
Ат қоралардың бөлмелерінде өрт болған жағдайда жылқыларды жылқы тұратын орындардан бір мезгілде босатып шығаруға мүмкіндік беретін құрылғылар қарастырылады.
191
Жануарларға жем дайындауға арналған бөлмелер ат қоралардың басқа бөлмелерден отқа төзімділік шегі ЕІ-45 кем емес, жанбайтын материалдардан жасалған құрылымдармен (қабырғалармен және далдалармен) бөлінеді.
192
Жемшөп үю бөлмесі, сондай-ақ төсемдерді сақтауға арналған бөлме басқа бөлмелерден өртке қарсы қалқалармен және жабындылармен бөлінеді және сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз етіледі.
193
Ат қоралардан жылқыларды ойдағыдай эвакуациялау үшін өрт болған жағдайда жануарларды эвакуациялаудың жоспары жасалады.
194
Ат қораларда электр желілерін пайдалану кезінде болдырмау:

1) расположение электропровода над местами размещения животных;
2) складирования под электропроводкой сено, солому;
3) прокладывания транзитом электропровода и кабели через помещения конюшен;
4) применение лампы, мощность которых превышает предельно допустимую для данного типа светильника;
5) подвешивания светильников непосредственно на проводах
195
Недопущение:
1) устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, а также производства какие-либо работ, не связанные с обслуживанием животных;

1) жануарлар тұратын орындардың үстінен электр желілерін орналастыруды;
2) электр желілерінің астынан шөп, сабан жинауды;
3) электр желілері мен кабельдерін ат қоралардың бөлмелері арқылы транзитпен төсеуді;
4) қуаты осы шамшырақ түрі үшін шекті рұқсат етілгеннен артық болатын лампалардың пайдалануын;
5) шамшырақтарды тікелей желілерге ілуді.
195
Ат қоралардың бөлмелерінде болдырмау:
1) шеберханалар, қоймалар, автокөлік тұрақтарын орналастыруды, сондай-ақ жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес қандай да бір жұмыс жүргізуді;

2) въезда транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями;
3) установки на воротах пружины и блоки для их автоматического закрывания;
4) применения для освещения помещений керосиновые лампы, свечи и неисправные электрофонари;
5) устройства временных печей;
6) хранения сена, фуража, подстилки в тамбурах и проходах, на чердаках конюшни;
7) курения и применения открытого огня

2) осы бөлмелерге іштен жану қозғалтқыштары бар, пайдаланылған газ шығатын құбырлары ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған көлік құралдарының өтуін;
3) қақпалардың автоматты түрде ашылуы үшін серіппелер мен блоктар орнатуды;
4) бөлмелерді жарықтандыру үшін керосин лампаларын, шырақтарды және ақаулы электр фонарьларын қолдануды;
5) уақытша пештерді орнатуды;
6) тамбурлар мен өту жолдарында, ат қора шатырларында шөп, жемшөп, төсем сақтауды;
7) темекі шегуге және ашық отты пайдалануды.

20. Хранение грубых кормов
196
Производство хранения запаса грубых кормов только в пристройках (встройках), отделенных от зданий ферм глухими негорючими стенами (перегородками) и перекрытиями с пределом огнестойкости не менее EI-45
197
Ограждение сеновала земляным валом и проволочным забором. Размещение весовой за пределами сеновала.
Расположение скирд (стог), навесы и штабели грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
198
Обеспечение расстояний от ограждения складов сена, до расположенных вблизи лесных массивов не менее 20 метров и опашки по периметру полосой шириной не менее 4 метров
199
Расположение складов грубых кормов на территории производственно-хозяйственного комплекса на специально отведенной площадке. Обеспечение опашки площадки для размещения скирд (стогов), а также пары скирд (стогов) или штабелей по периметру полосой шириной не менее 4 метров. Обеспечение расстояний от края полосы до скирды (стога), расположенной на площадке, не менее 15 метров, а до отдельно стоящей скирды (стога) – не менее 5 метров
200
Недопущение превышения площади основания одной скирды (стога) более 150 квадратных метров, а штабелей прессованного сена (соломы) – 500 квадратных метров
201
Обеспечение противопожарных разрывов между отдельными штабелями, навесами и скирдами (стогами) не менее 20 метров
202
Складирование сена с повышенной влажностью в конические стога (копны) с разрывами между ними не менее 20 метров
203
Наличие в складах грубых кормов запаса воды на случай пожара не менее 50 метров кубических
21. Хранение зерна
204
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
205
Обеспечение расстояния от верха насыпи до горючих конструкций покрытия, а также до светильников и электропроводов не менее 0,5 метра при хранении зерна насыпью.
Наличие огнезадерживающих устройств в местах транспортирования зерна через проемы в противопожарных преградах
206
Недопущение:
1) хранения совместно с зерном другие материалы и оборудование;
2) применения внутри складских помещений зерноочистительные и другие машины с двигателями внутреннего сгорания;
3) работы на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада;
4) розжига сушилок, работающих на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а работающих на жидком топливе, – с помощью факелов;
5) работы на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них;

20. Ірі жемшөптерді сақтау тәртібі
196
Ірі жемшөп қорын ферма ғимараттарынан тұйық, жанбайтын қабырғалармен (қалқалармен) және отқа төзімділік шегі кем дегенде ЕІ-45 жабындармен бөлінген қосымша (жапсарлас салынған) құрылыстарда сақтауға болады.
197
Шөп жинау орны топырақ білігімен және сым қоршаумен қоршалуы керек. Таразыны шөп жинау орнынан тыс орналастыру қажет.
Ірі жемшөптердің кебендері (маялары), бастырмалары мен қатарлары электр беру желілеріне дейін кем дегенде 15 метр, жолдарға дейін кемінде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 50 метр қашықтықта орналастырылады.
198
Шөп қоймалары қоршауларынан бастап жақын орналасқан орман алқаптарына дейінгі қашықтық кем дегенде 20 метр етіп орындалады, ені кем дегенде 4 метр жолақ периметрі бойымен жыртылады.
199
Өндірістік-шаруашылық кешеннің аумағындағы ірі жемшөп қоймаларын арнайы бөлінген алаңда орналастырады. Кебендерді (маяларды), сондай-ақ кебен (мая) жұптарын немесе қатарларды орналастыруға арналған алаңдарды ені кем дегенде 4 метр жолақтың периметрімен жыртылады. Жолақтың шетінен бастап алаңда орналасқан кебенге (маяға) дейінгі қашықтық кем дегенде 15 метр, ал бөлек тұрған кебенге (маяға) дейін кем дегенде 5 метр ара қашықтығы болуы қажет.
200
Бір кебен (мая) орналасқан ауданның 150 шаршы метрден, ал басылған шөп (сабан) қатарының 500 шаршы метрден асуын болдырмау.
201
Жекеленген қатарлар, бастырмалар мен кебендер (маялар) арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 20 метр болуы қажет.
202
Ылғалдылығы жоғары шөптерді конус маяға (шөмелеге) аралары кем дегенде 20 метр бөліп жиналады.
203
Ірі жемшөп қоймаларында өрт шыққан жағдайда кем дегенде 50 текше метр су қоры болуы тиіс.
21. Астық сақтау тәртібі
204
Астық қоймаларын оқшау тұрған ғимараттарда орналастырылады.
205
Астықты үйіп сақтағанда үйменің төбесінен бастап жабынның жанғыш құрылымдарына дейінгі, сондай-ақ шамшырақтар мен электр өткізгіштерге дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр етіп орындалады.
Ойықтар арқылы астық тасымалдау орындарында өртке қарсы қалқаларда от бөгегіш құрылғылар орнатылады.
206
Мыналарды болдырмау:
1) басқа материалдар мен жабдықты астықпен бірге сақтауды;
2) қойма бөлмелері ішінде қолданылатын астық тазалау және іштен жану қозғалтқыштары бар басқа да машиналардың қолдануын;
3) қойманың екі жағынан қақпалары жабық болғанда жылжымалы тетіктермен жұмыс істеуді;
4) қатты отынмен жұмыс істейтін кептіргіштерді тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың көмегімен, ал сұйық отынмен жұмыс істейтіндерді алаудың көмегімен жағуды;
5) температураны бақылау аспаптар мен оттықтағы алау сөнгенде отын беруді ажырату автоматикасы, электрмен тұтандыру жүйесі ақаулы немесе оларсыз кептіргіштерде жұмыс істеуді;

6) засыпания зерна выше уровня транспортерной ленты и допускать трение ленты о конструкции транспортера
207
Установка передвижного сушильного агрегата на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада
208
Устройство вентиляторов на расстоянии не менее 2,5 метров от горючих стен при вентилировании зерна в зерноскладах. Выполнение воздуховодов из негорючих материалов
209
Недопущение применения внутри производственных и складских помещений машин и оборудования с двигателями внутреннего сгорания
210
Применение для разделения отдельных партий зерна стандартных деревянных хлебных щитов
211
Применение ширины при наличии проходов между встроенными бункерами и стенами склада не менее 0,7 метра
212
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
213
Устройство на хлебопекарных и макаронных предприятиях при складировании мешков с мукой проходов и проездов шириной не менее:
1) прохода между штабелями, не реже чем через 12 метров – 0,8 метра;
2) расстояния от штабелей до стен – 0,7 метра;
3) проездов для электропогрузчиков – 3,0 метра;
4) проездов для тележек с подъемной платформой – 2,0 метра
214
Устройство внутри склада для хранения продукции в таре остальных предприятий отрасли хлебопродуктов проходов:
1) одного – по центру склада, продольный, шириной, обеспечивающий работу механизмов, но не менее 1,25 метра;
2) двух поперечных – против ворот склада, сквозных, шириной не менее ширины ворот;
3) между штабелями и стенами склада – шириной не менее 0,7 метра
215
Применение отопительных приборов с гладкой поверхностью и на высоте, обеспечивающей возможность систематической очистки их от пыли
216
Обеспечение свободного доступа к приборам отопления
217
Выполнение кабин на чердаках для установки расширительных сосудов из не горючих или трудногорючих материалов
Автохозяйство (при наличии)
218
Отделение помещений хранения подвижного состава от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
219
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов

6) астықты транспортер лентасының деңгейінен биік етіп үюге және лентаның транспортер құрылымына үйкелуін болдырмау.
207
Жылжымалы кептіру агрегаты астық қоймасы ғимаратынан кем дегенде 10 метр қашықтықта орнатылады.
208
Астық қоймаларында астықты желдеткенде желдеткіштер жанғыш қабырғалардан кем дегенде 2,5 метр қашықтықта орнатылуы тиіс. Ауа өткізгіштер жанбайтын материалдардан жасалады.
209
Өндірістік және қойма бөлмелердің ішінде іштен жану қозғалтқыштары бар машиналар мен жабдықты пайдалануды бодырмау.
210
Астық жекелеген партияларын бөлу үшін стандартты ағаштан жасалған бидай қалқандарын қолдануға болады.
211
Жапсарлас бункерлер мен қойма қабырғалары арасында өту жолдары болған жағдайда олардың ені кем дегенде 0,7 метр етіп қабылдануы тиіс.
212
Барлық ғимараттар мен бөлмелерде ашық қыздыру элементтері бар электрмен қыздыру аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауіпті бөлмелерде электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға мүлде болдырмау.
213
Нан пісіру және макарон кәсіпорындарында ұнды қаппен жинау кезінде өту жолдары мен өткелдердің ені:
1) қатарлар арасындағы өту жолдары, кемінде 12 м сайын – 0,8 метр;
2) қатарлардан бастап қабырғаларға дейінгі қашықтық – 0,7 метр;
3) электрлік тиегіштер үшін өткелдер – 3,0 метр;
4) көтергіш платформасы бар арбалар үшін өткелдер – 2,0 метрден кем емес қабылдануы тиіс.
214
Астық өнімдері саласының қалған кәсіпорындарының ыдыста өнім сақтауға арналған қойма ішінде:
1) қойманың ортасында, бойлай, ені тетіктердің жұмысын қамтамасыз ететін, алайда 1,25 метр кем емес – бір;
2) қойма қақпасына қарсы, тура жүретін, ені қақпалардың енінен кем емес - екі көлденең;
3) қатарлар мен қойма қабырғасы арасында – ені 0,7 метрден кем емес өту жолы болуы қажет.
215
Жылу беру аспаптарының беті тегіс болады және оларды тозаңнан жүйелі түрде тазалау мүмкіндігін қамтамасыз ететін биіктікте орналастырылады.
216
Жылу беру аспаптарына еркін қол жеткізіледі. Жылу беру аспаптарын бөгде заттармен немесе материалдармен жабуды болдырмау.
217
Кеңейту ыдыстарын орнатуға арналған шатырлардағы кабиналар жанбайтын немесе жануы қиын материалдардан жасалады.
22. Автокөлік шаруашылығы (бар болған жағдайда)
218
Жылжымалы құрамды сақтау бөлмелерін басқа бөлмелерден 2-ші типті өртке қарсы қабырғалармен және 3-ші типті жабындармен бөлінеді.
219
Майлауға арналған материалдарды сақтау бөлмелерінде таза және пайдаланылған майларға арналған ыдыстар және оларды тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтар бөлменің сыртқы қабырғасында орналастырылуы және тікелей сыртқа шығатын есігі болуы тиіс.
Жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттерінің бөлмелерінде, егер көлемі 5 текше метрден аспаса, таза және пайдаланылған майларды сақтауға, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтарды орнатуға рұқсат етіледі.

220
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:
1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60О – 4,5 метра;
4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45О – 3,0 метра
221
Наличие разработанного плана расстановки транспортных средств с описанием очередности и порядка их эвакуации в случае пожара для помещений хранения транспорта в количестве более 25 единиц

220
Көлік құралдарының барынша төмен өту енін қадағалау:
1) ені 2,3 метр болатын сақтау орындарының қабырғалары мен дарбазаларына перпендикулярлы орналасқан кезде – 6,5 метр;
2) ені 3,5 метр болатын сақтау орындары үшін дәл солай – 5,5 метр;
3) 600 бұрышында автокөліктерді орналастырған кезде дәл солай – 4,5 метр;
4) 450 бұрышында автокөліктерді орналастырған кезде – 3,0 метр қабылданады.
221
25 бірліктен астам мөлшерде көлік сақтау бөлмелері үшін өрт болған жағдайда көлік құралдарын эвакуациялау реті мен тәртібі көрсетілген оларды реттік орналастыру жоспары болады.

225
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
226
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое).
227
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);

225
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының бөлмелері мен алаңшалары таза ұсталады.
226
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камераларын және т.б.) қолдануды болдырмау.
227
Бөлмелерде, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауды болдырмау:
1) талап сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуды, оларды орналастыру жоспарын бұзуды, автокөліктер арасындағы қашықтықты төмендетуді; олардың және ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтығын азайтуды;

2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов;
8) хранения емкости из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
9) проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями;
10) подогрева двигателя, проведение ремонтных работ с применением открытого огня (факелы, паяльные лампы и другие источники огня), а также пользование открытыми источниками огня для освещения во время проведения ремонтных и других работ
228
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
229
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
230
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
231
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
232
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 24
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан

2) шығу қақпалары мен өту жолдарын ыбырсытуды; ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағашпен өңдеу жұмыстарын жүргізуді, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерін шаюды;
3) көлік құралдарын отын сыйымдылықтардан, отын өткізгіштері мен карбюраторлардан ағуы болғанда, сондай-ақ электр жабдығы бұзылған жағдайда отын сыйымдылықтардың қылталарын ашық қалдыруды;
4) көлік құралдарына жанар-жағар майларын құюды, сондай-ақ оларды канализацияға немесе жақын аумаққа төгуді; Істен шыққан жанар-жағар май материалдарын, сүзгілерді, ескі-құсқы нәрселер және басқа да материалдар жинауды жанбайтын материалдардан жасалған, жабылатын қақпақтармен жабдықталған сыйымдылықтарға қарастыру керек;
5) аккумуляторларды тура көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа икемделмеген бөлмелерде оталдыруды;
6) қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуды (алау, шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануды;
7) жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануды;
8) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтауын;
9) көлік құралдарын сырлауға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууды;
10) ашық отты қолданып, қозғалтқыштарын жылытуды, жөндеу жұмыстарын жүргізуді (шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары және басқа да от көздері), сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстар жүргізген кезде жарықтандыру үшін ашық отты көздерін пайдалануды.
228
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
229
Автокөліктерді жөндеуге арналған бөлмелерде (газ автокөліктерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған сыйымдылығы бар автокөліктерге және май толтырылған картерлерге (№ 1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуді болдырмау.
230
Аккумулятор стансалары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес бөлмелерде орналастырылады.
231
Аккумулятор стансаларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «Өрт қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге тыйым салынады!» деген жазулар ілінеді.
232
Жөндеу, қуат беру, генераторлық және электролитті учаскелер жекешеленген қабырғалары жанбайтын бөлмелерде орналасады.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;

1. Ұйымдастыру шаралары
1
Тиісті өрт қауіптілігіне сәйкес өртке қарсы режимді белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы, оның iшiнде:
1) ашық отты пайдалану тәртiбiн және қауiпсiздiк шараларын анықтау;
2) темекi шегуге арналған орынды анықтау және жабдықтау;
3) өрт сөндiру автомашиналарының объектiге өту тәртiбiн анықтау;
4) жанғыш қалдықтар мен шаңды жинау, май болған арнайы киiмдi сақтау тәртiбiн белгiлеу;

5) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
6) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
7) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
8) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
9) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение.
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей с двух продольных сторон к зданиям для временного пребывания людей
7
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, штабелями леса, пиломатериалов, других материалов и оборудования, использования под складирование материалов, оборудования и тары, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
8
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
9
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
10
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
13
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
14
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;

5) өрт болған жағдайда және жұмыс күнi аяқталған кезде электр жабдықтарын тоқсыздандыру тәртiбiн белгiлеу;
6) отты және басқа өрт қауiптi уақытша жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн реттеу;
7) жұмыс аяқталғаннан кейiн үй-жайды қарап шығу және жабу тәртiбiн реттеу;
8) қызметкерлердiң өрттi байқаған кездегi іс-әрекеттерiн реттеу;
9) мамандықтар (лауазымдар) тiзбесiн, өртке қарсы нұсқама алу тәртiбi мен мерзiмiн және өрт-техникалық минимум бойынша сабақтарды анықтау, сондай-ақ оларды өткiзуге жауапты тұлғаларды тағайындау.
2
Өрт қауiпсiздiгi шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
3
Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарының (схемасының) болуы.
4
Жекелеген жұмыс учаскелерiндегі өрт қауiпсiздiгiне жауапты тұлғалардың болуы (бұйрықтар, мiндеттер, өрт қауiпсiздiгi бойынша нұсқаулықтар журналы)
5
Өрт-техникалық комиссиясы мен өртке қарсы ерiктi құрамаларының болуы.
2. Аумақты ұстау
6
Адамдар уақытша келетiн ғимараттарға екi бойлық жақтан өрт сөндiру автомобильдерiне кіре берістiң болуы
7
Ғимараттар мен имараттардың, орман қабаттарының, кесiлген ағаш дайындамаларының, басқа материалдар мен жабдықтардың арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды бөгеп тастауға, материалдарды, жабдықтар мен ыдыстарды қоймалау үшiн, көлiк қою үшiн және ғимараттар мен имараттар құрылысын салу (орнату) үшiн пайдалануға жол бермеу.
8
Аумақты ұстау (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен жапырақтардан, жанған қоқыстан және өзге де жанғыш материалдардан уақытылы тазарту).
9
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің техникалық жай-күйiне, пайдаланылуына қойылатын талаптардың сақталуы (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемiнде екi рет тексеру, қысқы уақытта қардан, мұздан тазартылуы және жылытылуы).
10
Өрт сөндіру техникасының өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне өтуiнiң қамтамасыз етiлуi.
11
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерi орналасқан орындардың өрт қауіпсіздігі белгілермен және көрсеткіштермен қамтамасыз етiлуi.
12
Өрт сөндіру гидранттарын, сыртқы өрт сөндіру сатыларын және өрт сөндіру керек-жарақтарын, сондай-ақ өртке қарсы су айдындарының пирстеріне, ғимараттар мен имараттардың есіктеріне кіре берісті тез табу үшін, тәуліктің түнгi мезгiлінде аумақтарды, ғимараттарды, су көздерiне түнгi мезгiлде өту жолдарын жарықтандырудың болуы.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
13
Ғимараттардан, үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны және олардың жобалық шешiмдерге сәйкестiгi.
14
Эвакуациялық жолдарды және шығуларды пайдалану кезінде:
1) эвакуациялық жолдарды және шығу есіктерін (оның ішінде өтетін жерлерді, дәліздерді, тамбурларды, галереяларды, лифт холлдарын, басқыш алаңдарын, сатының марштарын, есіктерді, эвакуациялық люктерді) әр түрлі материалдарымен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыстармен және басқа да заттармен бөгеуге, сонымен қатар эвакуациялық шығу есіктерін шегелеуге;

2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов, раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;

2) тамбурда киім кептіргіштер мен ілгешектердің, гардеробтардың шығу есіктерін орнатуға, сонымен қатар жабдықтар мен мен материалдарды сақтауға (соның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін табалдырықтардың (есік орындағылардың табалдырықтарынан басқасы), жылжымалы және көтеріп-түсіретін есіктер мен қақпалардың, айналмалы есіктер мен турникеттердің, сонымен қатар басқада құрылғылардың орнатылуына;
4) отқа төзімділігі 5 дәрежелі ғимараттардан басқасында эвакуациялық жолдардардағы сатыларды және басқыш алаңдарын әрлеуге, қаптауға және қабырғалар мен төбелерді бояу үшін жанғыш материалдарды қолдануға;

5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
15
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
16
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
17
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
18
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
19
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
20
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
21
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
22
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
23
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
24
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
25
Недопущение устройства в складских помещениях зданий (кроме зданий V-степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и других встроенных помещений из горючих материалов
26
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
27
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
28
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
29
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
30
Определение для всех производственных и складских помещений категории взрывопожарной и пожарной опасности, а также классы зон и наличие обозначений их соответствующими знаками на дверях помещений
31
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
32
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре (при необходимости)
33
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по нормам и правилам), а именно:

5) басқыш алаңындағы, дәліздердің, холлдардың және тамбурлардың ашық күйінде өз-бетімен жабылатын есіктерін бекітуге, сонымен қатар оларды алып тастауға:
6) түтінделмейтін басқыш алаңындағы ауа зоналарын әйнектеуге немесе жалюзимен жабуға;
7) есіктер мен фрамугалардағы нығайтылған әйнекті жәй әйнекке ауыстыруға жол бермеу.
15
Эвакуациялық жолдардағы есiктерiндің еркін және сыртқа шығу бағытына қарай ашылатындай етіп орнатылуы
16
Эвакуациялық шығу жолдары есiктерiнде ғимарат iшiндегі адамдардың тиектердi iшiнен кiлтсiз ашу мүмкiндiгiнiң қамтамасыз етiлуi.
17
Саты торлары баспалдақтарының астында қойманың (қосалқы бөлменің) және өзге де бөлмелерің болмауы.
18
Жертөле және іргелес қабаттан көшiру шығу есіктерін тiкелей сыртқа шығатындай ғимараттың, имараттың, құрылыстың ортақ басқыш алаңынан оңаша етіп орнату
19
Құрылыс ұрастырмаларының, жылу оқшаулайтын материалдардың, жабдықтардың метал тiреулерiнiң, қоймалардың ағаш конструкцияларының оттан қорғайтын жабындарының болуы және жағдайы.
20
Шатырасты жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етiлмейтiн техникалық қабаттар мен жертөлелер есiктерiнің құлыппен жабылуын қамтамасыз ету. Аталған жайлардың есiктерiнде кiлттердiң сақталатын орны туралы ақпараттың iлiнуi.
21
Шатырдың астын, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндiрiстiк учаскелердi, шеберханаларды ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ өнiмдi, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеуі
22
Жертөлелер терезелерi мен ойықтарына тұйық торлар орнатуға жол бермеуі (мекеменiң қоймалық үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерiн, құпия бөлiмдерiн қоспағанда).
23
Лифтi холлдарында қоймалар, дүңгiршектер, дүкеншiктер орналастыруға жол бермеуі
24
Өрт шыққан жағдайда қауiпсiздiк аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеуі.
25
Ғимараттардың өндiрiстiк және қоймалық үй-жайларында (отқа төзiмдiлiгi V деңгейлi ғимараттардан басқа) антресольдар мен аралықтарды, қызмет көрсететiн қосалқы бөлмелердi, қамбалар, конторкаларды және басқа жанғыш материалдардан салынған іргелес үй-жайларды орналастыруға жол бермеуі
26
Балкондар мен лоджияларда есiктердi, люктердi, аралас секцияларға өтетiн жерлердi және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу есіктерін жиһазбен, құрал-жабдықпен немесе басқа заттармен бөгеп тастауға жол бермеуі.
27
Жертөлелер мен цоколдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық қаптамадағы тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауiптi заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеуі.
28
Қабаттардағы дәлiздерден, холлдардан, фойеден, тамбурлар мен басқыш алаңдаынан эвакуациялық шығу жолдарының жобада қарастырылған есiктерiн, эвакуациялау жолында қауiптi өрт факторларының таралуына кедергi келтiретiн басқа есiктердi алып тастауға жол бермеуі.
29
Барлық өндiрiстiк және қоймалық жайлар үшiн жарылыс өртi және өрт қауiптiлiгi санаттарын, сондай-ақ аймақтар класстарын үй-жайлар есiктерiнде тиiстi белгiлермен белгілеуі.
30
Өрт қауiптiлiгi жоғары жабдықтың жанында қауiпсiздiк белгiлерiнiң болуы.
31
Автоматты өрт дабылы жүйелерiмен, автоматты өрт сөндiру және адамдарды өрт туралы хабарландыру қондырғыларымен жабдықтау (қажет болған жағдайда).
32
Iшкi өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесiн ұстау, пайдалану (егер құрылыс нормалары мен ережелерi бойынша талап етiлсе), атап айтқанда:
33

1)установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса "ПК", порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) өртке қарсы iшкi су құбырының өрт сөндiру крандарын 1,35 м биiктiкте орнату, оларды жеңдермен және оқпандармен жабдықтау, пломбаланатын өрт сөндiру шкафтарына орналастыру;
2) шкафтың есiгiнде әрiптiк "ӨК" индексiнің, жақын өрт сөндiру бөлiмiнiң телефон нөмiрiнің болуы;
3) өрт жеңдерін құрғақ, жақсылап шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйiнде күтiп ұстау;
4) сорғы стансасының жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сұлбасы мен сорғыларды байлау сұлбасының болуы;

5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
34
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
35
Разделение частей зданий, сооружений, пожарных отсеков, а также помещения различных классов функциональной пожарной опасности между собой ограждающими конструкциями с нормируемыми пределами огнестойкости и классами конструктивной пожарной опасности или противопожарными преградами
36
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
37
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
38
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Вентиляционные установки
39
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противоводымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
40
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
41
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
5. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
42
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
43
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
44
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
45
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
46
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
47
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
48
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
49
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
50
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
51
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
52
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
53
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
54
Наличие защитного заземления для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества на металлических конструкциях устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы
55

5) кәсiпорынның электрмен жабдықтауынан өрт сөндiру сорғылары электр қозғалтқыштарының үздiксiз қоректенуiн қамтамасыз ету.
34
Тиесілілік нормасына сәйкес іске жарамды алғашқы өрт сөндiру құралдарының болуы.
35
Ғимараттарды, құрылымдарды, өрт сөндiру бөлiктерiн, сондай-ақ функционалдық өрт қауiптiлiк кластары әр түрлi үй-жайлар бөлiктерiн өзара отқа төзiмдiлiк шектерiмен және конструкциялық өрт қауiптiлiк кластары нормаланған қоршау құрастырмаларымен немесе өртке қарсы кедергiлермен бөлінуі.
36
Өртке қарсы тосқауылдардың ойықтарын өртке қарсы қақпалармен, есiктермен, люктермен және терезелермен толтырылуы.
37
Белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалық-сметалық құжаттамасы болмаса, ғимараттардың, имараттар мен құрылыстардың функционалдық бағытын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жарақтауға, қалпына келтіруге және қайта жоспарлауға жол бермеуі
38
Ғимараттардың, имараттар мен құрылыстардың шатырында іске жарамды сыртқы өрт сөндiру сатылары мен қоршауларының болуы.
4. Желдету қондырғылары
39
Әр түрлi қолданыстағы желдету жүйелерiнiң түтiнге қарсы желдету жүйелерiнiң және транзиттiк арналарының (оның iшiнде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының конструкциялары отқа төзiмдi болуы және жанбайтын материалдардан жасалуы.
40
Өртке қарсы қалыпты ашық клапандарда автоматты және қашықтықтан басқарылатын желілердің болуы.
41
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен заттардың сақталуына және жабық күйінде ұсталуына жол бермеу
5. Электр желiлерiн, электр қондырғыларын және электрлік-техникалық бұйымдарды пайдалану
42
Жарылыс қауiптi және өрт қауiптi аймақтарда өндіруші-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейi мен түрi көрсетілген белгiсi жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу.
43
Өндіруші-кәсiпорынның нұсқаулығында баяндалған қауiпсiздiк талаптары бұзылған электр желiлерi мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылуы өрттiң туындауына әкелуi мүмкiн электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етiлгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерiнiң iстен шығуын туындататын), сондай-ақ бүлiнген немесе қорғаныш қасиеттерi мен оқшаулау қасиетін жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерiн пайдалануға жол бермеу.
44
Бүлiнген және бекiтiлмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлiк қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу.
45
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауiптi және өрт қауiптi үй-жайларда қолдануға жол бермеу.
46
Қалыпсыз (қолдан жасалған) электрмен қыздырғыш аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндiрмелердi және ток күшiнiң артуы мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу.
47
Электр қалқандарының, электр қозғалтқыштары мен iске қосу аппаратурасының жанында жанғыш (оның iшiнде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу.
48
Электр сымдары мен кабельдердiң жалғанған жерлері мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу.
49
Электр шамдары мен шамдалдарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шамдалдың конструкциясында көзделген қалпақтары (жарық шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шамдалдарды пайдалануға жол бермеу.
50
Егер олардың болуы өндіруші-кәсiпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтiктерiн, электр плиткаларын, электр шәйнектерiн және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттiң туындау қаупiн болдырмайтын арнайы тұғырсыз (қоректену цокольдерi, қыздырғыш дискілер) пайдалануға жол бермеу.
51
Конструкциясында қарастырылған жылу реттегiштері болмаған немесе бұзылған жағдайда, электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу.
52
Ғимараттарда, имараттар мен құрылыстарда жобада қарастырылған найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғыларының болуы.
53
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлiк кедергiсiне бiлiктi мамандар немесе мамандандырылған ұйым жылына кемiнде бiр рет өлшеу жүргiзгендігі туралы актiнiң болуы.
54
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетiн ғимараттардың iшiнде және ашық кеңiстiкте орналасқан технологиялық аппараттардың барлық метал конструкцияларында сұйық қоймаларды, газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерiн өткiзгiштердi және басқа құрылғыларды қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшiн қорғаныштық жерге қосқыштың болуы.
55

6. Наличие негосударственной противопожарной службы (в случае если объект подпадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба")
56
Организация работы негосударственной противопожарной службы
57
Состояние, техническая оснащенность и боеготовность
58
Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы)
59
Организация профессиональной подготовки

6. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің болуы (егер объект «Мiндеттi түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектiлердiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 8 қыркүйектегi № 781 қаулысының күшi қатысты болған жағдайда)
56
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң жұмысын ұйымдастыру.
57
Жай-күйi, техникалық жарақтануы және жауынгерлiк дайындығы.
58
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет туралы ереже (саны, құрылымы, жұмыс режимi).
59
Кәсiби дайындықты ұйымдастыру.

7. Система отопления зданий, сооружений и строений
60
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):
1) недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах);
2) недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения;
3) очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
- одного раза в три месяца - для отопительных печей;
- одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия;
4) недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей;
5) недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
5) недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей;
7) наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи;
8) наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и установленных нормами противопожарных разделок (отступок) от горючих материалов;
61
При использовании теплогенерирующих аппаратов на твердом топливе (при наличии):
1) наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи;
2) недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой;
5) недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне в специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений
62
При использовании теплогенерирующих аппаратов на жидком топливе (при наличии):
1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;

7. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесi
60
Жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде (болған жағдайда, отын түріне тәуелсіз):
1) жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану шарттарының бұзылуына, оларды осы мақсатқа бейімделмеген жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу;
2) қандай да бір ақаулары бар жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалануға жол бермеу;
3) Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтерінің тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ:
- жылыту пештері үшін – үш айда бір реттен кем емес;
- үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін – екі айда бір реттен кем емес тазартылуы;
4) пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда қарастырылмаған жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу;
5) жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем арақашықтықта кептіруге жол бермеу;
6) жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 м болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 м кем болатын арақашықтықта орналастыруға жол бермеу;
7) түтін каналының құрылымында оны күйеден мерзімді тазартып тұратын саңылаулардың болуы;
8) жылу шығаратын құрылғылардың есіктерінің ақаусыз болуы және белгіленген нормаларға сәйкес жанғыш материалдардан бөлетін өртке қарсы аралықтардың болуы;
61
Қатты отынмен жанатын жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде:
1) қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш құрылғылардың от жағатын есігі астында жанғыш материалдардан жасалған еденнің ұзын жағымен пештің бойымен орналасқан, тесіктері жоқ 0,5 х 0,7 м кем болмайтын өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалған болуы;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға жол бермеу;
3) қатты отынмен жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу;
4) күл мен қожды салатын және оларға су құюға арналған, өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын арнайы бөлінген орындардың болуы
5) отынды (өздігінен лапылдап жанатын көмір) осы мақсатқа арнайы бейімделген жайлардан немесе жанатын құрылыстардан 8 м жақын емес арақашықтықта орналасқан, арнайы бөлінген алаңдардан тыс жерлерде сақтауға жол бермеу
62
Сұйық отынмен жанатын жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде:
1) сұйық отынмен жұмыс істейтін құрылғыны апаттық төгілу орын алған жағдайда отын бағындағы барлық отын көлемін сыйғызатын метал түпқоймаға орнату;

2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам
63
При эксплуатации временных металлических печей:
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м.;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
8. Эксплуатация пожарной автоматики
64
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
65
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
66
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;

2) сұйық отынның тек қана герметикалық металл құбырлар арқылы берілуі;
63
Уақытша металл пештерді пайдалану кезінде:
1) металл пештердің аяқтарының биіктігі 0,2 м кем болмауы;
2) металл аяқтарының орналасу арақашықтығы:
ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, сөрелерден, витриналардан, жаймалардан және басқа құрылғылардан – 1 м емес;
тұтатудан қорғалған конструкциялардан – 0,7 м кем емес;
оттық саңылауларынан ағаш кострукциялар мен басқа жабдықтарға дейін – 1,25 м емес;
3) металл түтін құбыры терезе арқылы шығарылған жағдайда оның түтін құбырының үш диаметрінен кем емес өлшемдегі, бөлгішті алмастыратын темір табақтың орнатылуы
8. Өрт автоматикасын пайдалану
64
Автоматты өрт дабылын беру, автоматты өрт сөндiру және адамдарға хабарлау және эвакуациялауды басқару жүйелерiмен жабдықтау (қажеттік жағдайда)
65
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеудi тек объектiнiң тиiстi дайындықтан өткен мамандарының немесе мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша орындауы арқылы өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын жұмысқа жарамды күйде ұстау.
66
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларымен жабдықталған объектiде мынадай құжаттамалардың болуы:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдап алу актiсi;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулық
3) техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс регламентi;

4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);

4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiнiң жоспар-кестесi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарының есебiн жүргiзу журналы;
6) жедел (кезекшi) қызметкердің кезекшiлiк кестесi;
7) жедел қызметкердің кезекшiлiкті тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының ақауларын есепке алу журналы;
9) газды өрт сөндiру қондырғыларына арналған өрт сөндiру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар бар болған жағдайда);

10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии).
67
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
68
Недопущение нарушений при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;

10) кезекшi және қызмет көрсететін қызметкерлердің, техникалық қызмет көрсетуге және жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзу жөнінде мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;
11) хабарландыру және эвакуациялауды басқару жүйелерiн пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргiзу журналы (олар бар болғанда) болуы мiндеттi.
67
Объектiнiң қызмет көрсету маманы жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге, осы Техникалық регламенттiң талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуге және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуге мiндеттi.
68
Автоматты өрт сөндiру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бiр жабдықты iлу немесе бекiту үшiн пайдалануға жол бермеу;

2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.
69
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской).

2) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарына өндiрiстiк жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға жол бермеу;
3) автоматты өрт сөндiрудiң спринклерлiк қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған iшкi өрт крандарын өрттi сөндiруден басқа мақсаттар үшiн пайдалануға жол бермеу.
69
Сорғы станциясының жайларында жұмыстық және апатты жарық беру, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесiмен) телефон байланысының болуы.

9. Лаборатории и помещения с электронно-вычислительными машинами
70
Хранение в лабораторных помещениях всех веществ, материалов и приборов строго по ассортименту или по типу. Недопущение совместного хранения веществ, химическое воздействие которых может вызвать взрыв или пожар
71
Установка лабораторной мебели, испытательных стендов и оборудования так, чтобы они не препятствовали эвакуации персонала
72
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и других материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
73
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенные для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенные для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличие бортиков, предотвращающие разлив жидких веществ
10. Автотранспортные гаражи
74
Обеспечение расстановки отдельных автотранспортных средств в помещениях (гаражах), под навесами или на специальных площадках энергетических предприятий в соответствии с требованиями, предусмотренными нормами для предприятий по обслуживанию автотранспортных средств
75
Наличие в гараже плана эвакуации при пожаре транспортных средств, наличие буксирных тросов (штанг) из минимального расчета: одно буксирное устройство на 10 механизмов
76
В автотранспортных хозяйствах с числом автомобилей более 25 наличие утвержденного специального плана расстановки автомобилей с описанием очередности и порядка их эвакуации при пожаре
77
Недопущение в помещениях для установки автотранспортной техники и тракторов:
1) подогрева двигателей открытым огнем;
2) оставления в кабинах и у механизмов промасленные обтирочные тряпки (ветошь) и спецодежду;
3) держать автомобили и тракторы с открытыми горловинами баков с топливом;
4) хранения пустой тары из-под лаков, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также емкостей с горючим (бензином, дизельным топливом, газом и другим), за исключением топлива в баках и баллонах, стационарно установленных на автомобилях и тракторах;
5) заправлять или сливать топливо из автомобилей и тракторов в местах, не предназначенных для заправки;
6) производства сложных ремонтных работ, в том числе с применением сварки, а также подзарядку аккумуляторов, которые выполняются в отдельных специальных помещениях (боксах), оборудованных устройствами вентиляции;
7) установки автомобилей и тракторов сверх нормы, нарушения порядка их расстановки, а также уменьшения расстояния установки между транспортными машинами и строительными элементами здания;

9. Зертханалар мен электронды-есептеуіш машиналары бар үй-жайлар
70
Зертханалық жайларда барлық заттардың, материалдар мен құралдардың қатаң түрде біртектілігі немесе типтері бойынша сақталуы. Химиялық әсері өрт немесе жарылыс туғызатын заттарды бірге сақтауға жол бермеу.
71
Зертханалық жиһаздың, сынау стендтері мен жабдықтардың қызметкерлерді эвакуациялау барысында бөгет жасамайтындай етіп орналастырылуы.
72
Химиялық зертханалық жайлардың едендері технологиялық талаптарға және айналатын химиялық заттарға байланысты метал плиткаларыннан, линолеумнан және басқа да материалдардан жасалуы.
73
Қыздыру немесе жарылыс қаупі бар заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтары жанбайтын материалмен, ал қышқыл және сілтілермен жұмыс істеуге арналғандары - коррозияға қарсы материалдармен толығымен жабылуы және сұйық заттардың төгілуінің алдын алу үшін борттарының болуы.
10. Автокөлік гараждары
74
Энергетикалық кәсіпорындардың арнайы алаңдарында, өре астында, үй-жайларда (гараждарда) жекелеген автокөлік құралдарын автокөлік құралдарына қызмет көрсететін кәсіпорындар үшін көзделген нормалардың талаптарына сәйкес орналастыруды қамтамасыз ету.
75
Гаражда көлік құралдарының өртенуі кезінде эвакуациялау жоспарларының болуы, ең төменгі есеппен 10 механизмге шаққанда бір сүйреу арқанының (штангінің) болуы.
76
25-тен астам автокөлігі бар автокөлік шаруашылықтарында өрт кезінде автомобильдерді эвакуациялау кезектілігі мен тәртібі сипатталған, оларды орналастырудың бекітілген арнайы жоспарының болуы
77
Автокөлік техникасы мен тракторларды орналастыруға арналған жайларда:
1) қозғалтқыштарды ашық отпен қыздыруға;
2) кабиналарда және механизмдерде май тиген сүртілген шүберектерді (ескі шүберектерді) және арнайы киімдерді қалдыруға;
3) ішінде отыны бар ашық мойынды бактары бар автомобильдер мен тракторларды ұстауға;
4) автомобильдер мен тракторларға стационарлы орнатылған бактар мен баллондардағы отыннан басқа, лактардың, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың бос ыдыстарын, сондай-ақ жанғыш (бензиннің, дизельді отынның, газдың және басқа да) ыдыстарды сақтауға;
5) құюға арналмаған жерлерде автомобильдер мен тракторларға отын құюға немесе ағызуға;
6) желдеткіш қондырғылармен жабдықталған жеке арнайы үй-жайларда (бокстарда) жүргізілуге тиіс күрделі жөндеу жұмыстарын, оның ішінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ аккумуляторды зарядтауға;
7) нормадан артық автомобильдер мен тракторларды орналастыруға, оларды орналастыру тәртібін бұзуға, сондай-ақ көліктік машиналар мен құрылыстың құрылыс элементтерінің арасындағы орналастыру қашықтығын азайтуға;

8) загромождения выездных ворот и проездов оборудованием, а также остановки (даже временной) автотранспортной техники и других машин.
11. Сливные эстакады
78
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла и другие)
79
Недопущение применения легковоспламеняющихся жидкостей для очистки пола и оборудования
80
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
81
Выполнение устройства электроподогрева и другого электрооборудования на маслоочистительных установках в соответствии с требованиями Правил устройства электроустановок, утвержденных Правительством Республики Казахстан
82
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
12. Наливные устройства
83
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны и другие емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием.
Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
84
Наличие на наливной площадке необходимых знаков безопасности и вывески с основными требованиями по пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
85
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
13. Газовое хозяйство
86
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкция по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности. Наличие снаружи и внутри помещений на видных местах знаков безопасности в соответствии с государственными стандартами
87
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
88
Исполнение с отличительной окраской в соответствии с государственным стандартом газопроводов, прокладываемые открыто
89
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
14. Склады твердого топлива
90
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов.
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
91
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
92

8) шығу қақпалары мен өту жолдарын жабдықтармен бөгеп тастауға, сондай-ақ автокөлік техникасы мен басқа да машиналарды аялдатуға (уақытша болса да) жол бермеу;
11. Ағызу эстакадалары
78
Мұнай өнімдерін дайындауға және қотаруға арналған жайларды (мазут сорғыш, май сорғыш, майды қайта өндіру және басқалары) таза күйінде ұстау.
79
Едендер мен жабдықтарды тазалау үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу.
80
Тұрақты орнатылған автоматты газ талдағыштарының, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда будың ауадағы қауіпті концентрациясының болуы туралы дыбыстық және жарықтық дабыл беру қондырғыларының техникалық жай-күйінің жүйелі түрде тексерілуі. Тексеру нәтижелерінің жедел журналға енгізілуі.
81
Электр қыздырғыш қондырғысы және май тазалау қондырғыларындағы басқа да электр жабдығының Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Электр қондырғыларын орнату қағидаларының талаптарына сай орындалуы.
82
Май тазалау қондырғыларындағы жабдықтардың жанбайтын негіздерде орнатылуы
12. Құю қондырғылары
83
Автоцистерналарға және басқа да ыдыстарға мұнай өнімдерін құюды қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда жүргізу.
Алаңда гидроысырма арқылы арнайы жинақ сыйымдылығына өтетін (төгілген сұйықты жоюға арналған) ұйымдастырылған ор болады, ол жүйелі түрде тазаланып тұрады.
84
Құятын алаңда қауіпсіздіктің қажетті белгілері орнатылады және автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі жөніндегі негізгі талаптар ілінеді.
85
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйреу үшін арқансым мен немесе қарнақтың болуы.
13. Газ шаруашылығы
86
Газ реттеу қондырғыларының газ шаруашылығының үй-жайларында жабдықтарды пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулық пен схемалардың болуы, нұсқаулықта өрт қауіпсіздігі жөніндегі нақты талаптар жазылады. Үй-жайдың көрінетін сыртқы және ішкі орындарында мемлекеттік стандартқа сәйкес қауіпсіздік белгілерінің болуы.
87
Бақылау-өлшеу құралдары мен басқару қондырғылары бар үй-жайлар газ реттеуіш пункттерден, қабырғасы газбен тығыздалған газ реттеуіш қондырғылардан бөлек орналастырылады, оған тесіп өтетін ойық пен тесікке жол берілмейді. Қабырға арқылы коммуникациялардың өтуі тек арнайы қондырғылардың (тығыздағыштар) пайдалануымен ғана жол беріледі.
88
Ашық салынатын газ құбырлары мемлекеттік стандарттарға сәйкес айрықша бояулармен боялады.
89
Қолданыстағы газ құбырларын құрал-сайманның ілмектерін орнату немесе құрылыс ағаштарын төсеу үшін пайдалануға жол бермеу.
14. Қатты отындар қоймасы
90
Қатты отындарды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтайтын алаң өсімдік қалдықтарынан және материалдардан тазалануы
Құрамында органикалық заттары бар топыраққа көмірді, жанғыш тақтатасты және шымтезекті араластыруға жол берілмеуі.
91
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіруге және қатардан алғаннан кейін оны салқындатуға арналған арнайы алаңның болуы
92

Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 м, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги - не менее 2 м.
Недопущение засыпания проезды твердым топливом и загромождение их оборудованием
15. Топливоподача твердого топлива
93
Обеспечение на узлах пересыпки топлива нормальной работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
94
Работоспособность всех средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и других посторонних включений при подаче топлива обеспечивается работа
95
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления.
Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
96
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
97
Выполнение электрооборудования, установленное по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающее требованиям гидроуборки пыли
98
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
99
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
100
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
101
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:
1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;
6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
16. Установки для приготовления и сжигания твердого топлива в пылевидном состоянии
102
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны и другое (далее – пылеприготовительные установки), в соответствии с требованиями ПВТ

Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар төменгі шетінен бастап қоршайтын дуалдарға немесе кран жолдарының іргетасына дейінгі арақашықтық кемінде 3 метр, ал рельс бастиегінің сыртқы шетіне немесе автожолдың жиегіне дейін кемінде 2 метр жасалуы.
Өту жолдарына қатты отынды тиеп тастауға және оларды жабдықпен бөгеп тастауға жол бермеу.
15. Қатты отынды беретін жер
93
Отынды қайта төгу тораптарында аспирациялық құрылғылардың немесе бүркілген суды, механикалық-ауа көбігін немесе су мен будың қосындысын қолданып жұмыс істейтін қондырғыларының қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
94
Отынды беру кезiнде отын беру трактында орналасқан барлық тозаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отыннан металды, жоңқаларды және басқа да қосындыларды ұстап қалуға арналған қондырғылардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
95
Отын трактының жайларында тазалықтың сақталуы және тозаң жиналатын барлық орындарында тозаңды жою жұмыстарының ұдайы жүргiзiлуі.
Қатты отының түрiне, оның қышқылдануға бейімділігіне және үй-жайдың тозаңдануына байланысты, бекiтiлген тазалау кестенің болуы.
96
Отын беру трактілері бойымен орнатылған жылыту аспаптарының тегiс бетті болуы және тазартуға ыңғайлы қолжетімді етіп орнатылуы.
97
Отын беру трактісі бойымен орнатылған электр жабдығы шаңнан қорғалатын және шаңды сумен тазарту талаптарына сай болуы.
98
Отын беру трактісі бойымен жүретiн кабельдiк трассаларда шаң жиналуын азайту үшін, кабельдердiң арасында ойықтардың жасалуы.
99
Конвейерлердiң жайлары мен галереяларында және шикі отын бункерлерiнде шаңнан қорғайтын шамдалдардың қолданылуы.
100
Отын беру трактісінің галереяларында конвейерлер арқылы өтпе көпiрлердің іске жарамды күйде ұсталуы.
101
Отын беру трактісінің өндiрiстiк жайларында:
1) арнайы белгіленген орындардан тыс жерлерде темекі шегуге;
2) жылыту үшiн электрлік қыздыру аспаптарын қолдануға;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдануға;
4) отынды жану (бықсу) ошағынан конвейерлерге беруге және оны бункерге тастауға;
5) отынды конвейерлiк таспалардың төменгi қылдарының астына жинауға;
6) апатты жағдайлардан өзге жағдайларда отынмен толтырылған конвейердi тоқтатуға;
7) бөлшектелген жабдықтарды, транспорттық таспалар мен басқа да жанатын материалдарды әсіресе галереяларда сақтауға жол бермеу.
16. Шаң күйiндегi қатты отынды дайындауға және жағуға арналған қондырғылар
102
Диiрмендер, сепараторлар, циклондар және басқалары тәрізді шаң дайындау қондырғыларын (бұдан әрi – шаң дайындау қондырғылары) ОЖҚҚ-ның талаптарына сәйкес пайдалану.

103
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 м.
Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 м, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
17. Котельные установки
104
Применение на мазутопроводах только несгораемой теплоизоляции.
Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием.

103
Шаң жүйесіндегі сақтандыру құрылғысының мойнына қарама-қарсы 10 м-ден жақын қашықтықта жаңа кабельдік трассаны төсеуге жол бермеу.
Көрсетілген қашықтықта өтетін қолда бар кабельдік трассалардың ұзындығы кемінде 5 м болатын металл қаптамамен (қораппен) қапталуы немесе сақтандыру клапандарының маңына құлату қалқандарының орнатылуы.
17. Қазандық қондырғылары
104
Мазут жолдарында тек қана жанбайтын жылу оқшаулағыштың қолданылуы және пайдаланылуы.
Жүйелі түрде, бірақ кемінде жарты жылда 1 рет, құбыр жолдарының, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйі сырттай бақылануы. Анықталған бұзушылықтар жабдықтардың ақаулықтары мен олқылықтарына арналған журналға тіркелуі.

18. Генерирующие энергетические установки
105
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
106
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
107
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 м3 с надписью «Для ветоши», которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
108
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи «Аварийный слив масла», а ручной привод окрашивается в красный цвет
109
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
110
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки и других) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
111
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности «Запрещается пользоваться открытым огнем», «3aпрещается курить», «Осторожно! Опасность взрыва» а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: «Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества», если не применяются огнестойкие масла
19. Дизельные и передвижные электростанции
112
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
113
Выполнение необходимых противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:
1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 м от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 м от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 м от трубы;

18. Өндіруші энергетикалық қондырғылар
105
Энергетикалық қондырғыларды пайдаланған кезде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газ-турбиналық қондырғылардың сұйық отын құбырларының ернемек және штуцер арқылы жалғамалары тығыздығының бұзылуына жол бермеу.
106
Агрегаттарды пайдаланған кезде ыстық беттерге, жерасты жайлары мен кабельдік трассаларға май тамуына жол бермеу.
107
Май тиген шүберектер мен ескі-құсқы материалдар «Ескі-құсқылар үшін» деген жазуы бар сыйымдылығы 0,5 м3 беті жабылатын металл жәшіктерде сақталуға тиіс.
108
Энергетикалық қондырғылардың май бактарынан майды апаттық ағызатын бекіту құрылғыларында (ысырмасында) «Майды апаттық ағызу» деген жазудың болуы, ал қолдан қосу жетегі қызыл түске боялады.
109
Осы газдарды берудің және оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелерiнде орын алған авариядан басқа жағдайда, газ баллондарын олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін, генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерiнде орнатуға жол бермеу.
110
Сутегiмен толтырылған агрегаттың, аппараттың және газ құбырларының корпустарында тікелей өрт қаупi бар жұмыстарды (дәнекерлеу, егеу, бiрiктiру және басқалары) жүргізуге жол бермеу.
111
Генераторлардың (синхрондық компенсаторлардың) корпусында сутегімен салқындататын газ-май жүйесінің жабдықтарында «Ашық отты пайдалануға тыйым салынады», «Темекі тартуға тыйым салынады» «Абай болыңыз! Жарылыс қауіпі бар» деген қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді май қолданылмаса, май жүйелерінің көрінетін жерлеріне «Абай болыңыз! Тез тұтанғыш заттар» деген ескерту белгілерінің болуы.
19. Дизельді және жылжымалы электр станциялары және қосалқы станциялары
112
Электр өндіруші ұйымның қызмет көрсетуші қызметкерлері өз бетімен жұмыс істеуге тағайындалғанға дейін өндірістік оқудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша білімдерін тексеруден өтуі.
113
Пайдаланылған газды шығаратын құбыр жолдарының электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларымен қиылысқан жерлерінде тиісті өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы:
1) жылу оқшаулағыштың бар болғандығына қарамастан, шатыр астында және пайдаланылған газды шығару құбырларының айналасымен өтетін қабырғаларда пайдаланылған газды шығару құбырларының қабырғаларынан кемінде 0,5 м қашықтықта жанбайтын бөліктердің орнатылуы. Құбырдан 1 м дейінгі аралықтағы орналасқан ағаш конструкциялардың өртке қарсы құраммен өңделуі;
2) шытыр жабынында пайдаланылған газды шығару құбырының айналасында құбырдан ені кемінде 0,5 м жанбайтын материалдан жасалған бөліктердің жасалуы;

3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 м над кровлей
114
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
20. Распределительные устройства электростанций и подстанций
115
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых и других подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
21. Кабельное хозяйство

3) пайдаланылған газды шығару құбыры шатыр жабынның үстінен кемінде 2 м кем болмайтын биіктікте орнатылуы;
114
Үй-жайларда мұнай өнімдерінің бос ыдыстарын сақтауға жол бермеу.
20. Электр станциялары мен қосалқы станциялардағы тарату құрылғылары
115
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстарын орналастыруға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әр түрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
21. Кабельдік шаруашылық

116
Регулярный осмотр всех кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником соответствующего цеха.
Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
117
Недопущение устройства каких-либо кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий
118
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 м, указателей ближайшего выхода
119
Недопущение прокладки бронированных кабелей внутри помещений и в кабельных сооружениях без снятия сгораемого джутового покрова
120
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
121
Недопущение принятия в эксплуатацию кабельных сооружений энергетических предприятий без уплотнения прохода кабельных линий через строительные конструкции, противопожарных перегородок, самозакрывающихся дверей, работоспособных дренажных устройств, а также без автоматических установок пожаротушения и других противопожарных мероприятий
122
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых и других материалы, не относящиеся к данной установке
22. Силовые трансформаторы и масляные реакторы
123
Маслоприемные устройства под трансформаторами и реакторами, маслоотводы (или специальные дренажи) содержатся в исправном состоянии для исключения при аварии растекания масла и попадания его в кабельные каналы и другие сооружения
124
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 мм над землей
125
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
126
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
23. Аккумуляторные установки
127
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи соответствующих надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
128
Выполнение полов и стеллажей для установки стационарных аккумуляторов в соответствии с требованиями Правил устройства электроустановок, утвержденных Правительством Республики Казахстан, и технических условий
129
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей

116
Тиісті цехтың бастығы бекіткен кесте бойынша барлық кабельдік құрылыстардың жүйелі түрде тексерілуі.
Тексеру нәтижелері мен анықталған кемшіліктердің жедел журналға немесе жабдықтың ақаулары мен олқылықтарына арналған журналға тіркелуі.
117
Қандай да бір қойма, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ жабдықтар мен материалдарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу.
118
Кабельдік құрылыстарда кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу есігіне сілтемелердің болуы.
119
Үй-жай ішінде және кабельдік құрылыстарда брондалған кабельдерді олардың жанатын кендір жабынын ашпай жүргізуге жол берілмеуі.
120
Кабельдік құрылыстардағы секциялық аралық қабырғалардың есіктерінің өздігінен жабылуы, жақын жердегі шыға беріске қарай ашылуы және тығыз жабылуы.
121
Энергетикалық кәсіпорындардың кабельдік құрылыстарын кабельдік желілерді құрылыс конструкцияларына тығыздамай, өртке қарсы аралықтарсыз, өздігінен жабылатын есіктерсіз, жұмыс істеп тұрған дренаждық құрылғыларсыз, сондай-ақ өрт сөндірудің автоматты қондырғылары мен басқа да өртке қарсы іс-шараларысыз пайдалануға қабылдауға жол бермеу.
122
Май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын және осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу.
22. Қуат трансформаторлары мен майлы реакторлар
123
Трансформаторлар мен реакторлардың астындағы май қабылдау құрылғылары, май бөлгіштері (немесе арнайы дренаждар) апат кезінде майдың ағып кетпеуі және оның кабельдік каналдарға және басқа да құрылыстарға тамып кетпеуі үшін іске жарамды күйде ұсталуы.
124
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршаулары жерден кемінде 150 мм биіктікте қиыршық тас төгілген периметрдің бүкіл бойымен орнатылуы.
125
Кабельдік каналдардың қабырғаларын майлы реакторлар мен трансформаторлардың май қабылдағыштарының борттық қоршаулары ретінде пайдалануға жол бермеу.
126
Жоба бойынша қарастырылған толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, өрт сөндіру қондырғыларының қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы майлы реакторлар мен трансформаторларды пайдалану үшін іске қосуға жол бермеу.
23. Аккумуляторлық қондырғылар
127
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайдың есігінде тиісті жазулардың, сондай-ақ ескерту және тыйым салу туалы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
128
Тұрақты аккумуляторларды орнату үшін едендер мен сөрелер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен электр қондырғыларын орнату қағидаларынының талаптарына және техникалық шарттарға сәйкес орындалуы.
129
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларды табиғи жарықтандыру кезінде терезелердің әйнектерінің күңгірт болуы немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желімді сырмен боялуы

130
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
24. Склады оборудования и материалов
131
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа.
Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 м и проезды для пожарных машин
132
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов

130
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларда шылым шегуге, ауысым қажеттілігінен асып кететін көлемде қышқыл мен сілтіні сақтауға, арнайы киімдерді және бөгде заттар мен жанатын материалдарды қалдыруға жол бермеу.
24. Жабдықтар мен материалдар қоймасы
131
Энергетикалық кәсіпорын аумағындағы қойма ғимаратына еркін кірудің қамтамасыз етілуі.
Ашық қоймаларда материалдар мен жабдықтарды сақтауда қатарлар арасы және өрт сөндіру машиналары өтетін жолдың арақашықтығы кемінде 5 м болуы.
132
Қойма аумағында мыналарға жол бермеу:
1) ғимараттар арасындағы, материалдар мен жабдықтардың қатарлары арасындағы өртке қарсы жарылу мен өту жолдардың қоршауға, сондай-ақ оларды ұзаққа созылмайтын уақытқа ғимараттарға орнатуға;
2) қаптамаларды, ыдыстарды және басқа да қалдықтарды өртеуге;
3) қойманың жүк түсіретін аумағында жүктер мен көтеру механизмдерін сақтауға.

133
Соблюдение на складах правил хранения материальных ценностей
134
Наличие в складских помещениях, размещенные в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
135
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 м от отопительных приборов;
3) прокладки транзитных коммуникации (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды и другое);
4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
136
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник и другое) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов - на отдельно стоящей опоре
25. Склады лаков, красок и химических реактивов
137
Обеспечение хранения лаков, красок, олифы, различных растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках и других емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
138
Хранение металлических порошков, способные самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок и прочее), в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях

133
Қоймаларда материалдық құндылықтарды сақтау қағидаларының орындалуы
134
Жерасты немесе цоколды қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында кемінде екі шығатын жер немесе бір шығатын жер және адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялау үшін, сондай-ақ өрт сөндіру құралдарын кіргізу үшін терезенің болуы.
135
Қойма үй-жайларында мыналарға жол бермеу:
1) шылым шегуге, ашық отты пайдалануға;
2) әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жылыту құралдарынан кемінде 1 м арақашықтықта жинауға;
3) транзиттік коммуникацияларды (кабельдер, газ құбырлары, бу, су және басқалары) жүргізуге;
4) стеллаждар, қатарлар арасындағы өтпелерге, сондай-ақ стеллаждар, қатарлар мен қойма қабырғаларының арасындағы өтпелерге де, уақытша болса да, әртүрлі материалдарды жинауға жол бермеу.
136
Кернеуді түсіру үшін арналған ажырату құрылғысы (автомат, ажыратқыш және басқалары) қойма жайынан тыс жанбайтын қабырғаға, ал жанатын және қиын жанатын қойма ғимаратында – бөлек тұрған бағанаға орнатылуы.
25. Лактардың, бояулар мен химиялық реактивтердің қоймалары
137
Лактар, сырлар, олифтер және әртүрлі еріткіштер металл бөшкелерде, (өнімнің біртиптілік принципі сақталған кезде) банкілерде және басқа да тығыз жабылатын ыдыстарда бөлек үй-жайларда немесе қойманың бір бөлігінде (бокстерде) сақталуын қамтамасыз ету.
138
Өзідігінен тұтанатын металл ұнтақтарының (алюминий пудрасы, магний ұнтағы және басқалары) тығыз жабылатын металл банкілерде құрғақ үй-жайларда сақталуы.

139
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
140
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении.
Использование специальных ручных насосов, мерников или других средства малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
141
Недопущение эксплуатация складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции

139
Нитролактарды, нитросырларды және еріткіштерді жерасты үй-жайларында сақтауға жол бермеу.
140
Лактар мен сырларды жарылысқа қарсы қауіпсіздендірілген, желдету және жарық жүйесімен жабдықталған бөлек үй-жайда сақтауды және шығаруды жүзеге асыру. Лактарды, сырлар мен еріткіштерді құюға арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерін немесе басқа да кіші механизация құралдарын пайдалану.
141
Ағызу-сору желдеткіші жарамсыз болған жағдайда, лак-бояу заттарына арналған жайлары бар қойма жайларын пайдалануға жол бермеу.

26. Склады баллонов с газами
142
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия.
Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
143
Недопущение хранения других материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах

26. Газ баллондарының қоймасы
142
Баллондарды пайдалану, сақтау және кәсіпорындарға тасымалдауды кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізу.
Ашық алаңдарда баллондардың күн көзінен және атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғайтын қалқа астында сақталуы.
143
Баллон қоймаларының үй-жайларында басқа да материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ ортақ қоймаларда газ баллондарын бірге орналастыруға жол бермеу.

144
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
145
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются «гнездами» или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
146
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 м вокруг складов с баллонами
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 25
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области промышленной безопасности
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИИН /БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5
1.
Соблюдение требований промышленной безопасности.
2.
Применение технологий, технических устройств, материалов, допущенных к применению на территории Республики Казахстан.
3.
Организация и осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности.
4.
Обеспечение проведения экспертизы промышленной безопасности зданий, согласование планов развития горных работ, диагностики, испытаний, освидетельствование сооружений и технических устройств, материалов, применяемых на опасных производственных объектах, в установленные требованиями промышленной безопасности сроки или по предписанию государственного инспектора.
5.
Проведение экспертизы технических устройств, материалов, отслуживших нормативный срок эксплуатации, для определения возможного срока дальнейшей эксплуатации.
6.
Наличие допуска к работе на опасных производственных объектах должностных лиц и работников, соответствующих установленным требованиям.
7.
Предотвращение проникновения на опасные производственные объекты посторонних лиц.
8.
Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа сведений о порядке организации производственного контроля и работниках, уполномоченных на его осуществление.
9.
Проведение анализа причин возникновения аварий, инцидентов, осуществление мероприятий, направленных на предупреждение, и ликвидацию вредного воздействия опасных производственных факторов и их последствий.
10.
Информирование территориального подразделения уполномоченного органа, органов местного государственного управления, населения и работников о возникновении опасных
производственных факторов.
11.
Ведение учета аварий, инцидентов.
12.
Выполнение предписаний по устранению нарушений требований промышленной безопасности, выданных государственными инспекторами.
13.
Наличие затрат на обеспечение промышленной безопасности при разработке планов финансово- экономической деятельности опасного производственного объекта.
14.
Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа информации о вредном воздействии опасных производственных факторов, травматизме и профессиональной заболеваемости.
15.
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев опасных производственных объектов, подлежащих декларированию, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам.
16.
Предоставление государственным органам, гражданам достоверной информации о состоянии промышленной безопасности на опасных производственных объектах.
17.
Обеспечение своевременного обновления технических устройств, материалов, отработавших свой нормативный срок.
18.
Декларирование опасных производственных объектов.
19.
Обеспечение укомплектованности штата работников опасного производственного объекта в соответствии с установленными требованиями организационно-технических мероприятий, обеспечивающих безопасное выполнение работ.
20.
Обеспечение подготовки, переподготовки, повышения квалификации и аттестации работников в области промышленной безопасности.
21.
Заключение с профессиональными аварийно- спасательными службами и формированиями договора на обслуживание или создание собственных профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований.
22.
Наличие резерва материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации последствий аварий, инцидентов.
23.
Обучение работников методам защиты и действиям в случае аварии, инцидента на опасных производственных объектах.
24.
Создание системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварии, инцидента на опасных производственных объектах и обеспечение их устойчивого функционирования.
25.
За трое суток извещение территориального подразделения уполномоченного органа о намечающихся перевозках опасных веществ.
26.
Осуществление постановки на учет, снятие с учета в территориальных подразделениях уполномоченного органа опасных производственных объектов.
27.
Согласование с Главным государственным инспектором Республики Казахстан проектов строительства, реконструкции, модернизации, ликвидации опасных производственных объектов, а также локальных проектов.
28.
Проведение приемочных испытаний с участием государственного инспектора при вводе в эксплуатацию опасных производственных объектов.
29.
Наличие плана ликвидации аварий, его содержание.
30.
Проведение учебных тревог и противоаварийных тренировок.
31.
Наличие Аттестата на проведение работ в области промышленной безопасности.
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 26
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2013 года № 292
и исполняющего обязанности
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 18 июля 2013 года № 141/нқ
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства в
области Гражданской обороны
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
Акт о назначении_____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________________
Проверяемый период___________________________________________________
Наименование организации_____________________________________________
Наименование объекта_________________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________________
ИНН /БИН____________________________________________________________
п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
выполнено
не выполнено
1
2
3
4

144
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу.
145
Толтырылған баллондардың тік күйінде сақталуы, бұл үшін ашық және жабық қоймалар баллондарды құлаудан сақтайтын «ұяшықтармен» немесе «бөгеттермен» жабдықталады. Толтырылған және бос баллондардың бөлек сақталуы.
146
Баллон тұрған қойманы айнала 50 метр радиуста битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292 және
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
25-қосымша
Нысан
Өнеркәсіптік қауiпсiздiк саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында
тексеру парағы
Тексерудi тағайындаған мемлекеттiк орган ____________________________
Тағайындау туралы акт _______________________________________________
(№, датасы)
Тексерiс өткiзу уақыты ______________________________________________
Тексеру мезгiлi _____________________________________________________
Ұйым атауы __________________________________________________________
Объект атауы ________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгi
Қажет емес
орындалды
орындалмады
1.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын сақтау.
2.
Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол берiлген технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды қолдану.
3.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарының сақталуына өндiрiстiк бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарында белгiленген мерзiмдерде немесе мемлекеттiк инспектордың ұйғарымы бойынша ғимараттың өнеркәсiптiк қауiпсiздiгiне сараптама жүргiзiлуiн, тау-кен жұмыстарын дамыту жоспарының келiсiлуiн, қауiптi өндiрiстiк объектiлерде қолданылатын құрылыстар мен техникалық құрылғыларға, материалдарға диагностика, сынақ, растау жүргiзiлуiн қамтамасыз ету.
5.
Алдағы уақытта пайдаланудың ықтимал мерзiмiн анықтау үшiн пайдаланудың нормативтiк мерзiмiнен өткен техникалық құрылғыларға, материалдарға сараптама жүргiзу.
6.
Белгiленген талаптарға сай келетiн лауазымды тұлғалар мен жұмыскерлердi қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi жұмысқа жiберу.
7.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлерге бөгде адамдардың кiруiн болғызбау.
8.
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне өндiрiстiк бақылауды ұйымдастыру тәртiбi туралы және оны жүзеге асыруға уәкiлеттi жұмыскерлер туралы мәлiметтердi ұсыну.
9.
Авариялардың, инциденттердiң туындау себептерiне талдау жүргiзуге, қауiптi өндiрiстiк факторлардың зиянды әсерiнiң және олардың зардаптарының алдын алу және жоюға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру.
10.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесiн, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын, халықты және жұмыскерлердi қауiптi өндiрiстiк факторлардың туындауы туралы дереу хабардар ету.
11.
Авариялардың, инциденттердiң есебiн жүргiзу.
12.
Мемлекеттiк инспекторлар берген өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын бұзуды жою жөнiндегi ұйғарымды орындау.
13.
Қауiптi өндiрiстiк объектiнiң қаржы-экономикалық қызметiнiң жоспарларын әзiрлеу кезiнде өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге арналған шығындарды көздеу.
14.
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне қауiптi өндiрiстiк факторлардың зиянды әсерi, жарақат алу және кәсiби аурулар туралы ақпарат ұсыну.
15.
Қызметi үшiншi тұлғаларға залал келтiру қаупiне байланысты декларациялануға жататын қауiптi өндiрiстiк объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру.
16.
Мемлекеттiк органдарға, азаматтарға қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы дұрыс ақпарат ұсыну.
17.
Өзiнiң нормативтiк мерзiмiн өтеген техникалық құрылғылардың, материалдардың уақтылы жаңартылуын қамтамасыз ету.
18.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi декларациялау.
19.
Жұмыстардың қауiпсiз орындалуын қамтамасыз ететiн ұйымдық-техникалық iс-шаралардың белгiленген талаптарына сәйкес қауiптi өндiрiстiк объектiнiң жұмыскерлер штатының жасақталуын қамтамасыз ету.
20.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыскерлердi даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды және аттестаттауды қамтамасыз ету.
21.
Кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiмен және құрылымдарымен қызмет көрсетуге шарт жасасу немесе жеке кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiн және құрамаларын құру.
22.
Авариялардың, инциденттердiң салдарын шектеу және олардың зардаптарын жою үшiн материалдық және қаржылық ресурстар резервiн ұстау.
23.
Қызметкерлердi қауiптi өндiрiстiк объектiлерде авария, инцидент бола қалған жағдайдағы қорғану әдiстерi мен iс-қимылдарын үйрету.
24.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлерде авария, инцидент бола қалған жағдайда байқау, хабарлау, байланыс және iс-қимылды қолдау жүйелерiн құру мен олардың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
25.
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне қауiптi заттардың тасымалданатыны туралы үш тәулiк бұрын хабарлау.
26.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнде есепке алуды, есептен шығаруды жүзеге асыру.
27.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi салу, реконструкциялау, жаңғырту, жою жобаларын, сондай-ақ жергiлiктi жобаларды Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк инспекторымен келiсу.
28.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi пайдалануға беру кезiнде мемлекеттiк инспектордың қатысуымен қабылдау сынақтарын жүргiзу.
29.
Аварияларды жою жоспарының болуы, оның мазмұны.
30.
Оқу дабылдары мен аварияларға қарсы жаттығулар өткiзу.
31.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыстар жүргiзуге құқық беретiн аттестаттың болуы.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрiнiң 2013 жылғы 27 маусымдағы № 292 және
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің
міндетін атқарушының 2013 жылғы 18 шілдедегі
№ 141/НҚ бірлескен бұйрығына
26-қосымша
Нысан
Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тексеру
парағы
Тексерудi тағайындаған мемлекеттiк орган ____________________________
Тағайындау туралы акт _______________________________________________
(№, датасы)
Тексерiс өткiзу уақыты ______________________________________________
Тексеру мезгiлi _____________________________________________________
Ұйым атауы __________________________________________________________
Объект атауы ________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгi
орындалды
орындалмады

1. Соблюдение требований по обеспечению организационной деятельности в области Гражданской обороны
1.
Представление отчета о выполненных мероприятиях Гражданской обороны в территориальные органы уполномоченного органа в области Гражданской обороны.
2.
Наличие планов Гражданской обороны утвержденных начальником Гражданской обороны, соответствующего уровня.
3.
Наличие в организации структурного подразделения (отдельного работника), специально уполномоченного на решение задач в области Гражданской обороны, непосредственно подчиненного первому руководителю.
4.
Наличие эвакуационных, эвакоприемных комиссий.
5.
Наличие комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций или другого органа, выполняющего ее функции.
6.
Наличие утвержденных перспективных и текущих планов по защите объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и планов действий по их ликвидации.
7.
Обеспечение проведения эвакуационных мероприятий.
8.
Наличие необходимых условий работникам для выполнения ими обязанностей по Гражданской обороне.
2. Ведение работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время
9.
Осуществление планирования застройки территорий с учетом возможных наводнений, селей, оползней и других опасных экзогенных явлений.
10.
Осуществление проведения сейсмического районирования и оценки сейсмической опасности на подведомственных территориях, на которых расположены объекты хозяйствования, представляющие повышенную опасность для населения и окружающей среды, а также в районах интенсивной нефте-, газодобычи и подземных выработок.
11.
Осуществление работ по антисейсмическому усилению зданий и сооружений.
12.
Осуществление обязательного антисейсмического усиления строительных конструкций не сейсмостойких зданий и сооружений при капитальном ремонте.
13.
Обеспечение развития научных основ и методов прогноза динамики уровневой поверхности морей и крупных водоемов.
14.
Обеспечение организации и контроля качества строительства защитных гидротехнических и иных сооружений в районах возможных наводнений.
15.
Не допущение отвода земельных участков под застройку объектов, для хозяйственных нужд в зонах возможных наводнений, затоплений и подтоплений.
16.
Повышение надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений в районах разрабатываемых месторождений.
17.
Проведение превентивных мероприятий по снижению возможного ущерба от чрезвычайных ситуаций, связанных с разработкой месторождений, а при невозможности их проведения - прекращение добычи и консервацию месторождений с выполнением необходимого комплекса защитных мероприятий.
18.
Информирование населения в области чрезвычайных ситуаций.

1. Азаматтық қорғаныс саласындағы ұйымдастырушылық қызметтi қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтау
1.
Азаматтық қорғаныстың орындалған iс-шаралары туралы есептi Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарына ұсыну.
2.
Тиiстi деңгейдегi Азаматтық қорғаныс бастығы бекiткен Азаматтық қорғаныс жоспарларының болуы.
3.
Ұйымда бiрiншi басшыға тiкелей бағынысты Азаматтық қорғаныс саласындағы мiндеттердi шешетiн арнайы уәкiлеттi құрылымдық бөлiмшенiң (жеке қызметкердiң) болуы.
4.
Эвакуациялық, эвакуациялық қабылдау комиссияларының болуы.
5.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi комиссиялардың немесе осы функцияларды орындайтын басқа органның болуы.
6.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан шаруашылық жүргiзу объектiлерiн қорғау бойынша бекiтiлген перспективалы және ағымдық жоспарлардың және оларды жою бойынша iс-қимыл жоспарларының болуы.
7.
Эвакуациялау iс-шараларын жүргiзудi қамтамасыз ету.
8.
Қызметкерлердiң азаматтық қорғаныс бойынша мiндеттерiн орындауы үшiн қажеттi жағдайдың болуы.
2. Бейбiт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргiзу
9.
Ықтимал су тасқынын, селдi, сырғыма мен басқа да қауiптi экзогендi құбылыстарды есепке ала отырып, аумақтағы құрылыстарды жоспарлауды жүзеге асыру.
10.
Халық пен қоршаған орта үшiн жоғары қауiп тудыратын шаруашылық жүргiзу объектiлерi орналасқан ведомстволық бағынысты аумақтарда, сондай-ақ қарқынды мұнай-, газ өндiру және жер асты қазбалары аудандарында сейсмикалық аудандастыру және сейсмикалық қауiптi бағалау жүргiзудi жүзеге асыру.
11.
Ғимараттар мен құрылыстарды сейсмикаға қарсы нығайту бойынша жұмысты жүзеге асыру.
12.
Күрделi жөндеу кезiнде сейсмикалық тұрақсыз құрылыстар мен ғимараттардың құрылыс конструкцияларын мiндеттi сейсмикаға қарсы нығайтуды жүзеге асыру.
13.
Теңiздер мен iрi су айдындары беткi деңгейiнiң құбылуына болжам жасаудың ғылыми негiздерi мен әдiстерiн дамытуды қамтамасыз ету.
14.
Су тасқындары болуы мүмкiн аудандарда гидротехникалық және өзге де тосқауыл құрылыстар салуды ұйымдастыру мен олардың сапасын бақылауды қамтамасыз ету.
15.
Су тасқындары болуы, су басып қалуы және су астында қалып қоюы мүмкiн аймақтарда жер учаскелерiнiң шаруашылық қажеттерiне арналған объектiлер салу үшiн бөлiнуiне тыйым салу.
16.
Әзiрленетiн орынжай аудандарында бар құрылыстар мен ғимараттардың берiктiгi мен тұрақтылығын арттыру.
17.
Кенiштердi игеруге байланысты төтенше жағдайлардан болуы ықтимал залалды азайту жөнiндегi алдын алу шараларын жүргiзу, ал оларды жүргiзу мүмкiн болмаған жағдайда кен өндiрудi тоқтату және қорғаныш шараларының қажеттi кешенiн орындап, кенiштердi консервациялау.
18.
Төтенше жағдайлар саласында халықты хабардар ету.

3. Готовность систем управления, связи и оповещения в мирное и военное время
19.
Наличие системы мониторинга, системы оповещения персонала, хозяйствующих субъектов и населения о техногенных авариях.
20.
Наличие локальных систем оповещения, средств коллективной и индивидуальной защиты, обеспеченность их постоянной готовности.
4. Готовность сил и средств Гражданской обороны к действиям в мирное и военное время
21.
Готовность к применению сил и средств по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
22.
Наличие объектовых формирований.
5. Наличие резервов финансовых и материальных ресурсов для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, Гражданской обороны
23.
Создание резерва временного жилья для населения, оставшегося без крова при чрезвычайных ситуациях.
24.
Создание запасов продовольствия, медикаментов и материально-технических средств на объектах жизнеобеспечения.
25.
Наличие запасов имущества Гражданской обороны для обеспечения мероприятий Гражданской обороны.
6. «Обучение населения и специалистов (персонала) в области чрезвычайных ситуаций»
26.
Проведение комплексных учений по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией ЧС природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (тема определяется начальником гражданской обороны организации).
27.
Проведение объектовых тренировок по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и мероприятий гражданской обороны.
28.
Проведение объектовых тренировок по отработке элементов вводных возможной обстановки в случае чрезвычайных ситуаций.
29.
Проведение штабных тренировок по переводу гражданской обороны с мирного на военное положение (в категорированных организациях).
30.
Проведение тактико-специальных учений по подготовке формирований гражданской обороны для выполнения задач по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и гражданской обороне.
31.
Проведение сейсмотренировок (для сейсмоопасных регионов).
32.
Проведение тренировок по аварийным ситуациям.
33.
Проведение селетренировок (для селеопасных регионов).
34.
Проведение плановых занятий в учебных группах для руководящего состава (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях).
35.
Проведение плановых занятий в учебных группах для личного состава формирований (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях).
36.
Проведение плановых занятий в учебных группах для сотрудников организаций (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях) не входящих в формирования гражданской обороны.

3. Басқару, байланыс және хабардар ету жүйесiнiң бейбiт және соғыс уақытына әзiрлiгi
19.
Мониторинг жүйесiнiң, персоналды, шаруашылық жасайтын субъектiнi және халықты техногендiк апаттар туралы хабардар ету жүйесiнiң болуы.
20.
Ұжымдық және жеке қорғау құралдарының, жергiлiктi хабардар ету жүйесiнiң болуы, олардың әзiрлiгiнiң ұдайы қамтамасыз етiлуi.
4. Азаматтық қорғаныс күштерi мен құралдарының бейбiт және соғыс уақытындағы iс-қимылдарға әзiрлiгi
21.
Төтенше жағдайлар зардаптарының алдын алу және оны жою бойынша күштер мен құралдардың болуы, олардың пайдалануға әзiрлiгi
22.
Объектiлiк құралымдардың болуы.
5. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою, Азаматтық қорғанысқа арналған қаржылық және материалдық ресурстар резервтерiнiң болуы
23.
Төтенше жағдайлар кезінде панасыз қалған халыққа арналған уақытша тұрғын үй резервінің құру.
24.
Тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде азық-түлік, дәрі-дәрмек және материалдық-техникалық құралдар қорының құру.
25.
Азаматтық қорғаныс iс-шараларын қамтамасыз ету үшiн Азаматтық қорғаныс мүлiктерi қорының болуы.
6. Төтенше жағдайлар саласында халықты және мамандарды (персоналды) оқытып-үйрету
26.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау қаупіне және оны жоюға байланысты іс-шараларды пысықтау бойынша кешенді оқу-жаттығулар, азаматтық қорғаныс іс-шараларды өткізу (тақырыбын ұйымның азаматтық қорғаныс бастығы белгілейді).
27.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупіне және оларды жоюға байланысты іс-шараларды пысықтау бойынша объектілік машықтанулар мен азаматтық қорғаныс іс-шараларды өткізу.
28.
Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы ықтимал жағдай элементтерін пысықтау бойынша объектілік машықтануларды өткізу.
29.
Азаматтық қорғанысты бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына ауыстыру бойынша штабтық машықтануларды өткізу.
30.
Азаматтық қорғаныс құралымдарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындау үшін даярлау бойынша арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларды өткізу.
31.
Сейсмикалық машықтануларды өткізу (сейсмикалық қауіпті өңірлер үшін).
32.
Авариялық жағдайлар бойынша машықтануларды өткізу.
33.
Селге қарсы машықтануларды өткізу (сел қауіпті өңірлер үшін).
34.
Оқу топтарындағы ұйымдардың басшылық құрамына жоспарлы сабақтарды өткізу. (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша).
35.
Оқу топтарындағы Азаматтық қорғаныс құралымдарының жеке құрамына жоспарлы сабақтарды өткізу (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша).
36.
Оқу топтарындағы Азаматтық қорғаныс құралымдарға кірмейтін ұйымдардың жоспарлы сабақтарды өткізу (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша)

7. Проведение мероприятий по защите населения (персонала) от воздействия современных средств поражения и при возникновении чрезвычайных ситуаций
37.
Осуществление мероприятий по защите работающего персонала, объектов хозяйствования от воздействия современных средств поражения и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
38.
Выполнение мероприятий по обеспечению уровня защищенности.
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)            (подпись)            (Ф.И.О.)

7. Халықты (персоналды) заманауи зақымдану құралдары ықпалынан және төтенше жағдайлар туындауынан қорғау бойынша iс-шаралар өткiзу
37.
Жұмыс iстейтiн персоналды, шаруашылық жасайтын объектiлердi табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiндегi заманауи зақымдану құралдары әсерiнен қорғау жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру
38.
Қорғану деңгейiн қамтамасыз ету бойынша iс-шараларды орындау
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
________________________   __________________    ___________________
(лауазымы)             (қолы)                (Т.А.Ә.)