О внесении изменений в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 308 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 августа 2013 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2013 года № 8627. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 20.02.2015 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 74 Закона Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» и подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 308 «Об утверждении Правил реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6630, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 26.11.2010 г., № 321-322 (26382-26383)) следующие изменения:
в Правилах реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов, утвержденных указанным приказом:
абзац третий пункта 2 исключить;
абзац пятый пункта 2 исключить;
абзац десятый пункта 2 изложить в следующей редакции:
«победитель – участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за предмет торга и подписавший протокол о проведенных торгах»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Арестованное имущество не выставляется на торги без надлежащего уведомления или ознакомления должника и взыскателя о произведенной оценке и предоставления им десяти календарных дней для обжалования результатов оценки. Исчисление указанного срока начинается со дня уведомления или ознакомления должника и взыскателя о произведенной оценке. Исключение составляют случаи нахождения должника в розыске, что не является препятствием для обращения взыскания на его имущество.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. По исполнительным производствам, по которым в качестве взыскателей выступают двое и более взыскателей, арестованное имущество выставляется на торги для последующего удовлетворения требований всех взыскателей путем распределения денежных средств, вырученных от реализации имущества пропорционально причитающейся каждому взыскателю сумме. По данным исполнительным производствам на всех стадиях реализации предложение взыскателям о принятии имущества в натуре не производится.
Указанное ограничение не распространяется на взыскателя (залогодержателя), в случае если его требование имеет преимущество перед требованиями остальных взыскателей.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 308 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 14 тамыздағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 тамызда № 8627 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 20.02.2015 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 5-тармағына және «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 308 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6630 тіркелген және «Егемен Қазақстан» газетінде 20.04.2010 ж., № 144-146 жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесіне:
2-тармақтың үшінші абзацы алынып тасталсын;
2-тармақтың бесінші абзацы алынып тасталсын;
2-тармақтың оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеңімпаз – сауда-саттықтағы затқа ең жоғары баға ұсынған және өткізілген сауда-саттық туралы хаттамаға қол қойған аукционның қатысушысы;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Борышкерді және өндіріп алушыны жүргізілген бағалау туралы тиісінше хабардар етпей немесе таныстырмай және оларға бағалау нәтижесін даулауға он күнтізбелік күн мерзім бермей, тыйым салынған мүлік сауда-саттыққа қойылмайды. Көрсетілген мерзімді есептеу жүргізілген бағалау бойынша борышкерді және өндіріп алушыны таныстырған немесе хабардар еткен күннен есептеледі. Борышкердің іздеуде болған кезі оның мүлкін өткізуді жүзеге асыруға кедергі болмайды.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Өндіріп алушылар ретінде екі және одан көп өндіріп алушылар әрекет ететін атқарушылық іс жүргізу бойынша тыйым салынған мүлік әрбір өндіріп алушыға бара-бар тиесілі сомада мүлікті сатудан алынған ақшалай қаражатты бөлу жолымен барлық өндіріп алушылардың талаптарын қанағаттандыру үшін сауда-саттыққа қойылады. Осы атқарушылық іс жүргізулер бойынша сатудың барлық сатысында өндіріп алушыларға мүлікті заттай қабылдап алу туралы ұсыныс жасалмайды.
Аталған шектеу өндіріп алушыға (кепілұстаушыға), егер оның талабы қалған өндіріп алушылардың талабынан басым болса қолданылмайды.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«7. Выставление имущества на торги государственным судебным исполнителем производится путем направления организатору заявки на проведение торгов арестованного имущества с приложением копии исполнительного документа, постановления о выставлении имущества на реализацию, документов подтверждающих надлежащее уведомление или ознакомление должника и взыскателя с оценкой имущества.»;
пункт 9 исключить;
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
«В заявке на участие в торгах отражаются полные данные участника торгов: фамилия, имя, при наличии отчество, данные документа, удостоверяющего личность, полное наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Билет участника, в день проведения торгов обменивается на карточки с присвоенным ему регистрационным номером. Использование карточки с присвоенным регистрационным номером другим лицом в процессе торгов не допускается.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Перед началом аукциона оглашаются правила его проведения, наименование продаваемого имущества, первоначальная цена и шаг изменения цены.»;
пункт 30 исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
«31. Аукцион начинается с указанной в постановлении о передаче имущества должника на реализацию оценочной стоимости имущества. Увеличение покупной цены осуществляется путем поднятия участником карточки с присвоенным ему регистрационным номером и объявлением об увеличении стартовой стоимости на шаг либо несколько шагов.
После каждого увеличения стоимости имущества организатор торгов сообщает об увеличении стоимости имущества и вносит соответствующую запись в протокол проведения аукциона с указанием данных участника, повысившего цену, затем выясняет у других участников (участника), кто готов уплатить большую стоимость, чем участник, повысивший цену последним.
Предмет аукциона объявляется проданным по цене, предложенной одним из участников и оглашенной организатором аукциона три раза подряд, если от других участников аукциона не поступит очередного повышения цены.»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. В случае если покупатель имущества не внес покупную стоимость в течение пяти рабочих дней, следующий участник торга в течение трех рабочих дней извещается организатором торга или частным судебным исполнителем о возможности подать заявление, о приобретении им имущества по объявленной им на торгах цене. Соответствующее заявление подается организатору торга или частному судебному исполнителю в течение пяти календарных дней со дня получения извещения. Покупная цена вносится вторым участником торга в течение пяти рабочих дней после получения извещения организатора торга или частного судебного исполнителя.»;
пункт 40 изложить в следующей редакции:

«7. Мемлекеттік сот орындаушысының сауда-саттыққа мүлікті қоюы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, ұйымдастырушыға атқарушылық құжаттың және мүлікті сатуға қою туралы қаулының, борышкерді және өндіріп алушыны мүліктің бағасымен тиісті хабардар ету немесе таныстыруды растайтын құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып, тыйым салынған мүліктің сауда-саттығын жүргізуге арналған өтінім жіберу жолымен жүргізіледі.»;
9-тармақ алынып тасталсын;
16-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерде сауда-саттыққа қатысушының толық деректері: тегі, аты, әкесінің аты, жеке куәлігінің деректері, заңды тұлғаның толық атауы, жеке идентификациялық нөмірі/бизнес идентификациялық нөмірі көрсетіледі.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Сауда-саттық өтетін күні қатысушының билеті оған берілген тіркеу нөмірі бар карточкаға ауыстырылады. Сауда-саттық процесінде тіркеу нөмірі бар карточканы басқа тұлғаның пайдалануына жол берілмейді.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Аукцион басталар алдында оны өткізу ережесі, сатылатын мүліктің атауы, бастапқы бағасы және мүліктің бағасын өзгерту қадамы жарияланады.»;
30-тармақ алынып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Аукцион борышкердің мүлкін өткізуге жолдау туралы қаулыда көрсетілген мүліктің құнынан басталады. Сатып алу бағасын ұлғайту қатысушының оған берілген тіркеу нөмірі бар карточканы көтеруі арқылы және бастапқы құннан бір қадамға немесе бірнеше қадамға ұлғайтуын жариялау арқылы жүзеге асырылады.
Мүліктің құнын әр ұлғайтудан кейін аукционды ұйымдастырушы мүлік құнының өскені туралы хабарлайды және аукционды өткізу туралы хаттамаға бағаны көтерген қатысушының деректерін көрсете отырып, тиісті жазба енгізеді, кейін өзге қатысушылардан (қатысушыдан) кім соңғы бағаны ұлғайтқан қатысушының ұсынысынан жоғары бағаны төлеуге дайын екенін анықтайды.
Қатысушылардың бірі ұсынған және аукционды ұйымдастырушы немесе жеке сот орындаушысы үш рет қатарынан жариялаған соңғы баға бойынша аукцион заты сатылған болып есептеледі, егер аукционның басқа қатысушыларынан кезекті бағаны ұлғайту түспесе.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Мүлікті сатып алушы бес жұмыс күні ішінде сатып алу бағасын енгізбеген жағдайда, сауда-саттықты ұйымдастырушы немесе жеке сот орындаушысы аукционның келесі қатысушысына үш жұмыс күні ішінде мүлікті өзінің сауда-саттық жариялаған бағасы бойынша сатып алуға арыз беру мүмкіндігі туралы хабарлайды. Тиісті арыз сауда-саттықты ұйымдастырушыға немесе жеке сот орындаушысына хабарламаны алған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде беріледі. Сауда-саттықтың екінші қатысушысы сауда-саттықты ұйымдастырушының немесе жеке сот орындаушысының хабарламасын алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сатып алу бағасын енгізеді.»;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«40. За исключением случаев предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, при объявлении первых торгов несостоявшимися взыскателю предоставляется право, авансировав расходы по исполнению оставить имущество за собой по цене, сниженной на двадцать процентов от первоначальной оценки, о чем выноситься соответствующее постановление.
При предоставлении взыскателю права принять в собственность имущество ему должно быть письменно разъяснено, что не предоставление взыскателем ответа в течение пятнадцати рабочих дней означает отказ от принятия имущества в собственность.
В случае признания аукциона несостоявшимся и отказа взыскателя оставить за собой имущество судебный исполнитель с соблюдением правил, установленных Законом и настоящими правилами не позднее одного месяца со дня проведения первого аукциона назначает повторный аукцион.»;
пункт 41 изложить в следующей редакции:
«41. Стартовая цена имущества при проведении повторных торгов равна первоначальной оценке имущества. Организатор торгов объявляет стартовую цену лота и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену, но не ниже минимальной цены лота. При поднятии участником карточки с присвоенным ему регистрационным номером, организатор торгов трижды повторяет цену лота и называет номер участника, который первый поднял карточку с присвоенным ему регистрационным номером при объявленной цене, и при отсутствии в течении не менее 10 секунд других поднятых номеров, объявляет его победителем по данному лоту. В случае, если в период повторения номера участника, поднимет карточку с присвоенным ему регистрационным номером другой участник (участники), то продолжение торгов по данному лоту осуществляется в соответствии с п. 31 настоящих Правил, методом на повышение стоимости имущества.»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
«42. Участник повторных торгов, согласившийся купить имущество, предъявляет организатору карточку с присвоенным ему регистрационным номером и подписывает протокол торгов.»;
пункт 44 изложить в следующей редакции:
«44. В случае письменного отказа взыскателя от оставления за собой имущества должника по последней объявленной цене либо не предоставление взыскателем ответа в течение пятнадцати рабочих дней, арест с этого имущества не снимается. При этом имущество, находящееся в специализированной организации либо у частного судебного исполнителя возвращается должнику без права отчуждения.».
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев

«40. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, алғашқы сауда-саттық өтпеді деп жарияланған жағдайда өндіріп алушыға орындау бойынша шығыстарға аванс беру арқылы бастапқы бағаның жиырма пайызына төмендетілген бағамен мүлікті өзіне қалдыру құқығы беріледі, ол туралы тиісті қаулы шығарылады.
Өндіріп алушыға мүлікті меншігіне қабылдау құқығы берілген жағдайда оған он бес жұмыс күні ішінде жауап берілмесе, мүлікті меншікке қабылдаудан бас тартатындығын білдіретіндігі жөнінде жазбаша түсінік берілуі тиіс.
Аукцион өтпеді деп танылған және өндіріп алушының мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан жағдайда сот орындаушысы Заңмен және осы Ережемен белгіленген ережелерді сақтай отырып, бірінші аукционды өткізген күннен бастап бір айдан кешіктірмей, қайталама аукцион белгілейді.»;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«41. Мүліктің бастапқы бағасы қайталама сауда-саттық өткізген кезде мүліктің бастапқы бағасына тең болады. Сауда-саттық ұйымдастырушысы лоттың бастапқы бағасын жариялайды және лоттың ең төменгі бағасынан төмен емес жаңа бағаны жариялай отырып, өтінілген қадаммен оны төмендетеді. Қатысушы өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны көтерген жағдайда сауда-саттық ұйымдастырушысы лоттың бағасын үш рет қайталайды және бағаны жариялаған кезде өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны бірінші болып көтерген қатысушының нөмірін айтады әрі 10 секунд ішінде өзге көтерілген нөмірлер болмаған жағдайда оны осы лот бойынша жеңімпаз ретінде жариялайды. Қатысушының нөмірін қайталау кезінде өзге қатысушы (қатысушылар) өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны көтерсе, онда осы лот бойынша сауда-саттық осы Ереженің 31-тармағына сәйкес мүлік құнын жоғарылату әдісімен жалғастырылады.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«42. Мүлікті сатып алуға келіскен қайталама сауда-саттыққа қатысушы ұйымдастырушыға өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны көрсетеді және сауда-саттық хаттамасына қол қояды.»;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«44. Өндіріп алушы борышкердің мүлкін соңғы жарияланған бағамен өзіне қалдырудан жазбаша бас тартқан жағдайда немесе өндіріп алушы он бес жұмыс күні ішінде жауап бермесе, осы мүліктен тыйым салу алып тасталмайды. Бұл ретте мамандандырылған ұйымдағы немесе жеке сот орындаушысындағы мүлік борышкерге иеліктен шығару құқығынсыз қайтарылуы мүмкін.».
2. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                                     Б. Имашев