Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов для объектов, не относящихся к сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года № 8689. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 646 и и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 833
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.07.2015 № 646 и и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.07.2015 № 833.
В соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Критерии оценки степени рисков для объектов, не относящихся к сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы проверочных листов в области пожарной безопасности:
для автопредприятий, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
для административных объектов, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
для архивов, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
для домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
для многоквартирных жилых домов и общежитий, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
для культурно-зрелищных и спортивных объектов, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
для культовых сооружений, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
для объектов Национального банка Республики Казахстан, согласно  приложению 9 к настоящему приказу;
для объектов здравоохранения, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
для объектов образования, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
для объектов социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов), согласно приложению 12 к настоящему приказу;
для объектов хранения, согласно приложению 13 к настоящему приказу;
для энергетических объектов (энергопроизводящих и энергопередающих), согласно приложению 14 к настоящему приказу;
для объектов органов национальной безопасности, обороны, внутренних дел, финансовой полиции, таможенного контроля, Службы охраны Президента, Республиканской гвардии и Министерства по чрезвычайным ситуациям, согласно приложению 15 к настоящему приказу;

Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын объектілер үшін тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері мен тексеру парақтарының нысандарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2013 жылғы 08 тамыздағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8689 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 шілдедегі № 833 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 шілдедегі № 646 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.07.2015 № 833 және ҚР Ішкі істер министрінің 30.07.2015 № 646 бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын объектілер үшін тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) мынадай өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парақтарының нысандары:
автокәсіпорындар үшін, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
әкімшілік объектілер үшін, осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
мұрағаттар үшін, осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
демалыс үйлері мен аймақтары, жазғы сауықтыру лагерлері және туристік базалар үшін, осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
көп қабатты тұрғын үйлер мен жатақханалар үшін, осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
мәдени-ойынсауық және спорттық мекемелер үшін, осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
діни құрылыстар үшін, осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің объектілері үшін, осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
денсаулық сақтау объектілері үшін, осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
білім беру объектілері үшін, осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) үшін, осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;
сақтау объектілері үшін, осы бұйрықтың 13-қосымшасына сәйкес;
энергетикалық (энергия өндіру және энергия беру) объектілер үшін, осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
ұлттық қауiпсiздiк, қорғаныс, iшкi iстер, қаржы полициясы органдары, кедендік бақылау, Президенттің Күзет қызметi, Республикалық ұлан және Төтенше жағдайлар министрлігі объектiлерi үшін, осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес.

3) форму проверочного листа в области промышленной безопасности, согласно приложению 16 к настоящему приказу;
4) форму проверочного листа в области Гражданской обороны, согласно приложению 17 к настоящему приказу.
2. Комитетам противопожарной службы (Аубакиров С.Г.), по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью (Кунанбаев Н.С.) и Департаменту Гражданской обороны (Джумашев Ж.К.) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 августа 2011 года № 335 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и проверочных листов для объектов, не относящихся к сфере частного предпринимательства в области пожарной и промышленной безопасности, Гражданской обороны» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7165, опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» от 20 сентября 2011 г. № 445-446 (26839) и «Казахстанская правда» от 20 сентября 2011 г.).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                       Ж. Смаилов
Приложение 1
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Критерии оценки степени рисков для объектов, не относящихся к
сфере частного предпринимательства в области пожарной,
промышленной безопасности и Гражданской обороны
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков для объектов, не относящихся к сфере частного предпринимательства в области пожарной, промышленной безопасности и Гражданской обороны (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан «О пожарной безопасности», «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах», «О Гражданской обороне» и «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. Критерии применяются при определении и отнесении организаций, опасных производственных объектов и технических устройств, органов управления Гражданской обороны к степени риска для проведения плановых проверок.

3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тексеру парағының нысаны осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес;
4) Азаматтық қорғаныс саласында тексеру парағының нысаны осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Өртке қарсы қызмет (С.Ғ. Әубәкiров) және төтенше жағдайларды және өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi мемлекеттiк бақылау (Н.С. Құнанбаев) комитеттері мен Азаматтық қорғаныс департаментi (Ж.Қ. Жұмашев):
1) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. «Өрт және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк, Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын объектiлер үшiн тәуекелдер дәрежесiн бағалау критерийлерi мен тексеру парақтарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрiнiң м.а. 2011 жылғы 10 тамыздағы № 335 бұйрығының (Нормативтiк-құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7165 болып тiркелген, 2011 ж. 20 қыркүйектегі №№ 445-446 (26839) «Егемен Қазақстан» және 2011 ж. 20 қыркүйектегі «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің м.а.               Ж. Смаилов
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
1-қосымша
Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс
саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын объектілер үшін
тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және Азаматтық қорғаныс саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын объектілер үшін тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдері (бұдан әрi – Өлшемдер) «Өрт қауiпсiздiгi туралы», «Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы», «Азаматтық қорғаныс туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi.
2. Өлшемдер ұйымдарды, қауiптi өндiрiстiк объектiлер мен техникалық құрылғыларды, Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын анықтау және жоспарлы тексерiстер жүргiзу үшiн тәуекел дәрежесiне жатқызу кезінде қолданылады.

3. Риск – вероятность причинения вреда жизни и здоровью людей, нанесения ущерба имуществу и окружающей среде в результате возникновения чрезвычайной ситуации техногенного характера, пожара, аварии, инцидента и невыполнения мероприятий Гражданской обороны.
2. Критерии оценки степени рисков в области
пожарной безопасности
4. К высокой степени риска относятся следующие объекты:
1) объекты Управления делами Президента Республики Казахстан;
2) центральные государственные органы, местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы;
3) объекты центрального аппарата Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
4) Верховный суд Республики Казахстан;
5) объекты Национального Банка Республики Казахстан;
6) объекты органов национальной безопасности, обороны, внутренних дел, финансовой полиции, таможенного контроля, Службы охраны Президента, Республиканской Гвардии и МЧС Республики Казахстан;
7) котельные – независимо от мощности;
8) объекты хранения, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки боеприпасов;
9) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений более 3500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью более 3500 квадратных метров;
10) объекты социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры с круглосуточным пребыванием детей и инвалидов) - независимо от площади;
11) организации образования - независимо от площади;
12) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты – одновременное пребывание 100 и более человек;
13) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – одновременное пребывание 100 и более человек;
14) организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь – независимо от площади;
15) дома и зоны отдыха, туристические базы, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков), где предусмотрено одновременное пребывание в здании 100 и более человек;
16) общежития - вместимостью 100 и более человек;
17) архивы – независимо от площади;
18) лесохозяйственные учреждения;
19) автопредприятия - с количеством техники 100 и более единиц;
20) водохозяйственные организации, осуществляющие деятельность по эксплуатации и техническому обслуживанию систем хозяйственно-питьевого и противопожарного водоснабжения;
21) объекты Комитета по государственным материальным резервам МЧС Республики Казахстан.

3. Тәуекел – адамдардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру, техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың, өрттiң, авариялардың, оқиғалардың туындауы және Азаматтық қорғаныс iс-шараларын орындамау нәтижесiнде мүлiкке және қоршаған ортаға зиян келтiру ықтималдығы.
2. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы тәуекелдер дәрежесiн бағалау
өлшемдері
4. Жоғары тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы объектілері;
2) орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы орталық аппаратының объектілері;
4) Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі;
6) ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс, ішкі істер, қаржы полициясы, кедендік бақылау, Президенттің Күзет қызметі, Республикалық Ұлан мен ТЖМ объектілері;
7) қазандықтар - ауданына қарамастан;
8) оқ-дәрiлердi сақтау, жою (құрту, пайдаға асыру, көму) және қайта өңдеу объектiлерi;
9) жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4», құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден астам объектілер, ауданы 3500 шаршы метрден астам газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, өзге де жанғыш материалдар мен ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
10) әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) - ауданына қарамастан;
11) бiлiм беру ұйымдары - ауданына қарамастан;
12) мәдени ойын-сауық, дiни ғибадат объектілері - бiр мезгілде 100 және одан астам адамның келуі;
13) спорт және дене шынықтыру, сауықтыру кешендерi - бiр мезгілде 100 және одан астам адамның келуі;
14) стационары бар денсаулық сақтау ұйымдары - ауданына қарамастан;
15) бiр мезгілде 100 және одан астам адам келетін демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (палаткалы қалашықтардан басқа);
16) жатақханалар - сыйымдылығы 100 және одан астам адам;
17) мұрағаттар – ауданына қарамастан;
18) орман шаруашылығы мекемелері;
19) автокәсiпорындар – техника саны 100 бiрлiктен астам;
20) шаруашылық ауыз су және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет жөніндегі қызметті жүзеге асыратын су шаруашылығы ұйымдары;
21) Қазақстан Республикасы ТЖМ Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің объектілері.

5. К средней степени риска относятся следующие объекты:
1) местные исполнительные органы районов (городов областного значения), поселков, аулов;
2) объекты Генеральной прокуратуры Республики Казахстан областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);
3) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений менее 3500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью менее 3500 квадратных метров;
4) организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений 1000 и более квадратных метров;
5) психоневрологические центры без круглосуточного пребывания детей и инвалидов – независимо от площади;
6) культурно-зрелищные, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание менее 100 человек;
7) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – одновременное пребывание менее 100 человек;
8) дома и зоны отдыха, туристические базы, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков), где предусмотрено одновременное пребывание в здании менее 100 человек;
9) организации, расположенные в административных зданиях – общей площадью 1000 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;
10) общежития - вместимостью менее 100 человек;
11) многоквартирные жилые дома высотой более 28 метров;
12) автопредприятия - с количеством техники от 50 до 100 единиц.
6. К незначительной степени риска относятся следующие объекты:
1) организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений менее 1000 квадратных метров;
2) организации, расположенные в административных зданиях - общей площадью менее 1000 квадратных метров;
3) многоквартирные жилые дома высотой менее 28 метров;
4) детские и подростковые клубы по месту жительства;
5) аэродромы – независимо от площади;
6) автопредприятия - с количеством техники менее 50 единиц.
7. В случае отсутствия нарушений требований пожарной безопасности по итогам проведенной плановой проверки, субъект контроля освобождается от следующей плановой проверки, планируемой в соответствии с установленной Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» периодичностью.
3. Критерии оценки степени рисков в области
промышленной безопасности
8. К высокой степени риска относятся опасные производственные объекты, подлежащие обязательному декларированию в соответствии с Законом Республики Казахстан «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах», на которых:

5. Орташа тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) аудандардың (облыстың маңызы бар қалалардың), кенттердің, ауылдардың жергілікті атқарушы органдары;
2) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының облыстық, республикалық маңызы бар қалалық және астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) объектілері;
3) жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4», құрылыстарының жалпы ауданы 3500 шаршы метрден кем объектілер, ауданы 3000 шаршы метрден кем газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, өзге де жанғыш материалдар мен ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
4) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары – құрылыстарының жалпы ауданы 1000 және одан астам шаршы метр;
5) балалар мен мүгедектер тәулік бойы болмайтын психоневрологиялық орталықтар – ауданына қарамастан;
6) мәдени ойын-сауық, дiни ғибадат мекемелері - бiр мезгілде 100 адамнан кем келуі;
7) спорт және дене шынықтыру сауықтыру кешендерi – бiр мезгілде 100 адамнан кем келуі;
8) бiр мезгілде ғимаратта 100 адамнан кем келетін демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (палаткалы қалашықтардан басқа);
9) әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар – жалпы ауданы 1000 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ ауданына қарамастан биiктiгi 28 метрден астам;
10) жатақханалар - сыйымдылығы 100 адамнан кем;
11) биіктігі 28 метрден жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлер мен оларға қызмет көрсететін ұйымдар;
12) автокәсiпорындар - техника саны 50-ден 100 бiрлiкке дейін.
6. Болмашы тәуекел дәрежесiне мынадай объектiлер жатады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары – құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем;
2) әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар – жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем;
3) биіктігі 28 метрден кем көп пәтерлі тұрғын үйлер;
4) тұрғылықты жері бойынша балалар мен жасөспірімдердің клубтары;
5) аэродромдар – ауданына қарамастан;
6) автокәсiпорындар - техника саны 50 бiрлiктен кем.
7. Жүргізілген жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда бақылау субъектісі «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген кезеңділікке сәйкес жоспарланған кезекті жоспарлы тексеруден босатылады.
3. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы тәуекелдер
дәрежесiн бағалау өлшемдері
8. Тәуекелдiң жоғары дәрежесiне «Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мiндеттi декларациялануға жататын объектiлер жатады, оларда:

1) производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из следующих опасных веществ: воспламеняющееся, взрывчатое, горючее, окисляющее, токсичное, высокотоксичное, представляющее опасность для окружающей среды; отходы производства, содержащие вещества, опасные для здоровья человека и окружающей среды; источники радиоактивного и ионизирующего излучения;
2) производятся расплавы черных, цветных, благородных металлов и сплавы на их основе;
3) ведутся горные, геологоразведочные, буровые, взрывные работы, работы по добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья, работы в подземных условиях.
Также к высокой степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие установленный заводом-изготовителем нормативный срок службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты.
9. К средней степени риска относятся опасные производственные объекты, не подлежащие обязательному декларированию, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с остановкой технологического процесса и причинением вреда жизни и здоровью производственного персонала, на которых:
1) производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из следующих опасных веществ: воспламеняющееся, взрывчатое, горючее, окисляющее, токсичное, высокотоксичное, представляющее опасность для окружающей среды; отходы производства, содержащие вещества, опасные для здоровья человека и окружающей среды; источники радиоактивного и ионизирующего излучения;
2) производятся расплавы черных, цветных, благородных металлов и сплавы на их основе;
3) ведутся горные, геологоразведочные, буровые, взрывные работы, работы по добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья, работы в подземных условиях.
Также к средней степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие от 50 % до 100 % от установленного заводом-изготовителем нормативного срока службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты.

1) мынадай: тұтанғыш, жарылғыш, жанғыш, тотықтандырғыш, уытты, жоғары уытты, қоршаған орта үшiн қауiп тудыратын; құрамында адамның денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiптi заттары бар өндiрiс қалдықтары; радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi бар қауiптi заттардың бiрi өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын;
2) қара, түстi, бағалы металдардың балқымалары және олардың негiзiнде алынатын қорытпалар жасалатын;
3) тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру және минералды шикiзатты қайта өңдеу жөнiндегi жұмыстар, жер асты жағдайындағы жұмыстар жүргiзiлетiн.
Сондай-ақ, тәуекелдің жоғары дәрежесіне даярлаушы зауыт белгілеген нормативтік қызмет мерзімін өтеген мынадай техникалық құрылғыларды (шахталық қауіпті техникалық құрылғыларды қоспағанда) пайдаланатын қауіпті өндірістік объектілер жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер.
9. Тәуекелдiң орташа дәрежесiне технологиялық үдерiстi тоқтататын және өндiрiстiк персоналдың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiретiн авариялар, инциденттер туындауы мүмкiн, мiндеттi түрде декларациялануға жатпайтын объектiлер жатады, оларда:
1) мынадай: тұтанғыш, жарылғыш, жанғыш, тотықтандырғыш, уытты, жоғары уытты, қоршаған орта үшiн қауiп тудыратын; құрамында адамның денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiптi заттары бар өндiрiс қалдықтары; радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi бар қауiптi заттардың бiрi өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын;
2) қара, түстi, бағалы металдардың балқымалары және олардың негiзiнде алынатын қорытпалар жасалатын;
3) тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру және минералды шикiзатты қайта өңдеу жөнiндегi жұмыстар, жер асты жағдайындағы жұмыстар жүргiзiлетiн.
Сондай-ақ, тәуекелдің орташа дәрежесіне даярлаушы зауыт белгілеген нормативтік қызмет мерзімін 50 % бастап, 100 % дейін өтеген мынадай техникалық құрылғыларды (шахталық қауіпті техникалық құрылғыларды қоспағанда) пайдаланатын қауіпті өндірістік объектілер жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер.

10. К незначительной степени риска относятся опасные производственные объекты, эксплуатирующие следующие технические устройства (за исключением шахтных опасных технических устройств), отработавшие не более 50 % от установленного заводом-изготовителем нормативного срока службы:
1) работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты;
3) организации, аттестованные в области промышленной безопасности и осуществляющие работы на опасных производственных объектах.
11. Опасные производственные объекты и технические устройства, отнесенные к степени высокого, среднего и незначительного рисков включаются в план проверок.
12. При ликвидации или снижении поражающего воздействия опасного производственного фактора, послужившего основанием для отнесения объекта или технического устройства к более высокой группе риска, объект или техническое устройство переходит в группу с более низкой степенью риска.
Проверки в одной группе начинаются с объектов или технического устройства имеющих тенденцию к росту показателей чрезвычайных ситуаций техногенного характера, аварий и инцидентов.
4. Критерии оценки степени рисков
в области Гражданской обороны
13. Отнесение органов управления Гражданской обороны (далее - Субъекты контроля) по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения. При первичном распределении Субъекты контроля разделены следующим образом.
1) К высокой степени риска относятся:
организации с действующими, строящимися, реконструируемыми и проектируемыми опасными производственными объектами промышленности, транспортно-коммуникационного комплекса, энергетики, связи и имеющие важное государственное и экономическое значение;
организации, занимающиеся производством, переработкой, перевозкой, приобретением, хранением, реализацией, использованием и уничтожением ядов, перечень которых утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан;
организации, на территории которых расположены объекты жизнеобеспечения.
2) К средней степени риска относятся:
центральные исполнительные органы, их подведомственные организации;
местные исполнительные органы областей;
местные исполнительные органы городов, отнесенных к группам по Гражданской обороне.
3) К незначительной степени риска относятся:
местные исполнительные органы городов, не отнесенных к группе по Гражданской обороне;
местные исполнительные органы городских и сельских районов;
объекты образования (школы в городах, отнесенных к группам по Гражданской обороне, высшие и средне-специальные учебные заведения);
объекты здравоохранения со стационаром более 50 человек.

10. Тәуекелдің төменгі дәрежесіне даярлаушы зауыт белгілеген нормативтік қызмет мерзімін 50 % асырмай өтеген мынадай техникалық құрылғыларды (шахталық қауіпті техникалық құрылғыларды қоспағанда) пайдаланатын қауіпті өндірістік объектілер жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан жоғары қысыммен немесе 115 Цельсий градусынан жоғары судың қайнау температурасы кезiнде жұмыс iстейтiн техникалық құрылғылар;
2) жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтiлер;
3) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында аттестатталған және қауiптi өндiрiстiк объектiлерде жұмыстарын жүзеге асырушы ұйымдар.
11. Қауіптілігі жоғары, орташа және шамалы дәрежесіне жатқызылған қауіпті өндірістік объектілер және техникалық құрылғылар тексерулер жоспарына енгізіледі.
12. Объектi немесе техникалық құрылғы тәуекелiнiң аса жоғарғы тобына қатысы үшiн негiз болуға жағдай жасаған қауiптi өндiрiстiк фактордың зақымдану әсерiн жою немесе төмендету кезiнде объект немесе техникалық құрылғы тәуекелдiлiктiң төменiрек дәрежесi тобына өтедi.
Бiр топтағы тексерiстер техногендi сипаттағы төтенше жағдайлардың, авариялар мен қақтығыстар көрсеткiштерiнiң өсу үдерiсi бар объектiлерден немесе техникалық құрылғылардан басталады.
4. Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлері
13. Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын (бұдан әрі - Бақылау субъектілері) тәуекел дәрежелеріне жатқызу бастапқы және кейінгі бөлу арқылы жүзеге асырылады. Бастапқы бөлу кезінде Бақылау субъектілері келесі түрлерге бөлінеді.
1) Жоғары тәуекел дәрежесіне:
өнеркәсіптің, көлiк-коммуникация кешенiнiң, энергетиканың, байланыстың жұмыс iстеп тұрған, салынып жатқан, қайта жаңартылатын және жобаланатын қауiптi өндiрiстік объектiлерi бар әрi маңызды мемлекеттiк және экономикалық мәнi бар ұйымдары;
тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген уларды шығарумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сатып алумен, сақтаумен, сатумен, пайдаланумен және жоюмен айналысатын ұйымдары;
аумағында тыныс-тіршілiктi қамтамасыз ету объектiлерi орналасқан ұйымдар жатады.
2) шамалы тәуекел дәрежесіне:
орталық атқарушы органдарға, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдар;
облыстардың жергілікті атқарушы органдары;
Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылған қалалардың жергілікті атқарушы органдары жатады.
3) төмен тәуекел дәрежесіне:
Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылмаған қалалардың жергілікті атқарушы органдары;
қалалық және ауылдық аудандардың жергілікті атқарушы органдары;
білім беру объектілері (Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылған қалалар мектептері, жоғарғы және орта-арнайы оқу орындары);
50 адам асатын стационарлық денсаулық сақтау объектілері жатады.

14. При последующем распределении Cубъектов контроля в области Гражданской обороны, каждому Субъекту контроля присваиваются соответствующие баллы, согласно приложению к настоящим Критериям.
15. Результаты суммарного итога используются для дифференциации Субъектов контроля по степеням риска.
16. Дифференциация Субъектов контроля по степеням риска осуществляется следующим образом:
к высокой степени риска относятся Субъекты контроля, набравшие свыше 60 и более баллов;
к средней степени риска - более 30 до 60 баллов включительно;
к незначительной степени риска - от 0 до 30 баллов включительно.
17. Основанием для приоритетного планирования проверок Субъектов контроля внутри одной степени риска являются:
1) наибольший непроверенный период (при определении непроверенного периода не учитываются внеплановые тематические проверки);
2) наибольшая сумма баллов.
Приложение
к Критериям оценки
степени рисков для объектов,
не относящихся к сфере
частного предпринимательства
в области пожарной, промышленной безопасности
и Гражданской обороны
Критерии оценки степени риска в
области Гражданской обороны
п/п
Наименование критериев
Условия
присвоения
баллов
Баллы
1.
Соблюдение требований по обеспечению организационной деятельности в области Гражданской обороны
да
0
нет
20
2.
Ведение работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время
да
0
нет
10
3.
Готовность систем управления, связи и оповещения в мирное и военное время
да
0
нет
20
4.
Готовность сил и средств Гражданской обороны к действиям в мирное и военное время
да
0
нет
10
5.
Наличие резервов финансовых и материальных ресурсов для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, Гражданской обороны
да
0
нет
10
6.
Обучение населения (персонала) в области Гражданской обороны
да
0
нет
10
7.
Проведение мероприятий по защите населения (персонала) от воздействия современных средств поражения и при возникновении чрезвычайных ситуаций
да
0
нет
20
Приложение 2
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист
в области пожарной безопасности для автопредприятий
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

14. Азаматтық қорғаныс саласындағы Бақылау субъектілерін кейінгі бөлу кезінде осы Критерийлердің қосымшасына сәйкес әр Бақылау субъектіге тиісті балл беріледі.
15. Жиынтық қорытындының нәтижелері Бақылау субъектілерін тәуекелдер дәрежесі бойынша саралау үшін қолданылады.
16. Тәуекел дәрежелері бойынша Бақылау субъектілерін саралау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
жоғары тәуекел дәрежесіне - 60-тан жоғары және одан көп балл;
орташа тәуекел дәрежесіне – 30-дан аса 60-қа дейінгі балл;
шамалы тәуекел дәрежесіне - 0-ден 30-ға дейінгі балл алған Бақылау субъектілері жатады.
17. Бір тәуекел дәрежесі ішінде Бақылау субъектілерін тексеруді басымды жоспарлау негіздері:
1) ең үлкен тексерілмеген кезең (тексерілмеген кезеңді айқындау кезінде жоспардан тыс тексерулер саналмайды);
2) ең үлкен баллдың сомасы болып табылады.
Өрт, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және
Азаматтық қорғаныс саласындағы
жеке кәсiпкерлiк аясына жатпайтын
объектілер үшін тәуекелдер
дәрежесiн бағалау өлшемдеріне
қосымша
Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер дәрежесiн
бағалау өлшемдері
р/с
Критерийлердiң атаулары
Баллдарды беру шарттары
1.
Азаматтық қорғаныс саласындағы ұйымдастырушылық қызметтi қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтау
иә
0
жоқ
20
2.
Бейбiт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргiзу
иә
0
жоқ
10
3.
Бейбiт және соғыс уақытында басқару, байланыс және хабардар ету жүйелерiнiң дайындығы
иә
0
жоқ
20
4.
Азаматтық қорғаныс күштерi мен құралдарының бейбiт және соғыс уақытындағы iс-қимылдарға дайындығы
иә
0
жоқ
10
5.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою, Азаматтық қорғаныс үшiн қаржы және материалдық ресурстар резервтерiнiң бар болуы
иә
0
жоқ
10
6.
Азаматтық қорғаныс саласындағы халықты (персоналды) оқыту
иә
0
жоқ
10
7.
Заманауи зақымдану құралдары ықпалынан және төтенше жағдай туындаған кезде халықты (персоналды) қорғау бойынша iс-шаралар өткiзу
иә
0
жоқ
20
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Автокәсіпорындар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;

1. Ұйымдастыру іс-шаралары
1
Олардың өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимін белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы, оның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртібін анықтау және қауіпсіздік шаралары;
2) темекі шегуге арналған орынды анықтау және жабдықтау;
3) өрт сөндіру автомашиналарының объектіге өту тәртібін анықтау;
4) жанғыш қалдықтар мен тозаңды жинау, май болған арнайы киімді сақтау тәртібін анықтау;

5) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
6) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
7) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
8) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
9) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение.
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
с двух продольных сторон к зданиям для временного пребывания людей
7
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, штабелями леса, пиломатериалов, других материалов и оборудования, использования под складирование материалов, оборудования и тары, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
8
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
9
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
10
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
13
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
14
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;

5) өрт болған жағдайда және жұмыс күні аяқталғаннан кейін электр жабдықтарын токтан ажырату тәртібін анықтау;
6) уақытша отты және басқа да өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу тәртібін реттеу;
7) үй-жайларды жұмыс аяқталғаннан кейін қарап шығу және жабу тәртібін реттеу;
8) жұмыскерлердің өртті байқаған кездегі іс-әрекеттерді реттеу;
9) мамандықтар (лауазымдар) тізбесін анықтау, өртке қарсы нұсқаулық пен өрт-техникалық минимум бойынша сабақтар өткізу тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ оларды өткізуге жауапты адамдарды тағайындау.
2
Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
3
Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының (схемаларының) болуы
4
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін (бұйрықтар, міндеттер, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық журналдар) жауапты адамдардың болуы
5
Өрт-техникалық комиссиялары мен ерікті өртке қарсы құралымдардың болуы
2. Аумақты ұстау
6
Адамдар уақытша болатын ғимараттарға екі жағынан өрт сөндіру автомобильдеріне арналған өту жолдарының болуы
7
Ғимараттар мен құрылыстар, орман қатарлары, кесілетін материалдар, басқа материалдар мен жабдықтар арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды үйіп тастауға, қоймалап жинау үшін, көлік қою үшін және ғимараттар мен құрылыстарды салу (орнату) үшін материалдарды, жабдықтар мен ыдыстарды пайдалануға жол бермеу
8
Аумақты (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен ағаш жапырақтарынан, жанғыш қоқыстан және басқа да жанғыш материалдардан уақытылы тазарту) ұстау.
9
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін техникалық ұстауға, пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және оларды жылы ұстау)
10
Өрт техникасы үшін өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне өту жолдармен қамтамасыз ету
11
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындарды өрт қауіпсіздігі белгілерімен және көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
12
Ұйымның аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарын, сыртқы өрт сатыларын, өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерлерін, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарына өту жолдарын, ғимараттар мен құрылыстарға кіру жолдарын жылдам табу үшін сыртқы жарық беру құралдарының болуы
3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
13
Ғимараттар мен үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны, олардың жобалық шешімге сәйкестігі
14
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдаланған кезде мыналарға:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақтары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастауға;

2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;

2) шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнатуға;
4) қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануға;

5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
15
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
16
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
17
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
18
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
19
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
20
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
21
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
22
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
23
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
24
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
25
Недопущение устройства в складских помещениях зданий (кроме зданий V-степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и других встроенных помещений из горючих материалов
26
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
27
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
28
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
29
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
30
Определение для всех производственных и складских помещений категории взрывопожарной и пожарной опасности, а также классы зон и наличие обозначений их соответствующими знаками на дверях помещений
31
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
32
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по нормам и правилам), а именно:

5) саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауға;
6) түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылауға немесе жалюзимен жабуға;
7) шыныны есіктер мен фрамугтарды армирленген шыныны қарапайым шынымен ауыстыруға жол берілмейді.
15
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату.
16
Эвакуациялық шығулар есіктеріндегі тиектер ғимарат ішіндегі адамдардың тиектерді ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз етуі
17
Баспалдақ маршатрының астында қойма, қосалқы үй-жайлардың болмауы
18
Жертөле және цокольдық қабаттардан тікелей сыртқа қарай және ғимараттың, құрылыстың, құрылымның ортақ баспалдақ алаңынан оқшауланған эвакуациялық шығу жолдарын орнату
19
Құрылыс құрастырылымдарының, жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тіреулерінің және қоймалардың ағаш құрылымдарының өртке қарсы жабынының болуы және олардың жағдайы
20
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Аталған үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы.
21
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
22
Жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына саңылаусыз торлар орнатуға (мекеменің қойма үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) жол бермеу
23
Лифт холлдарында қамбалар, дүңгіршектер, дүкеншіктер орналастыру жол бермеу
24
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
25
Ғимараттардың өндірістік және қойма үй-жайларында (отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттардан басқа) антресолдар мен бөлгіштер, қызмет көрсететін қосымша бөлмелерді, қамбалар, конторкаларды және басқа жанғыш материалдардан салынған құрамдас үй-жайларды орналастыруға жол бермеу
26
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуді жүргізуге жол бермеу
27
Балкондар мен лоджияларда есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауға жол бермеу
28
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
29
Қабаттардағы дәліздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есіктерін, эвакуациялау жолында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
30
Барлық өндірістік және қойма үй-жайлары үшін жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі санаттары, сондай-ақ аймақтар кластары үй-жайлар есіктерінде тиісті белгілермен анықтау
31
Өрт қауіптілігі жоғары жабдықтың жанында белгіленген қауіпсіздік белгілерінің болуы
32
Ішкі өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйесін ұстау, пайдалану (нормалар мен ережелер бойынша қажет болса), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) ішкі өртке қарсы су құбырының өрт сөндіру крандары 1,35 м биіктікте орнатылып, түтік құбырлары мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндіру шкафтарына жабылып орнатылуы;
2) шкафтың есігінде әріптік "ӨК" индексінің, реттік нөмірінің, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің болуы;
3) өрт сөндіретін түтік құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйінде күтіп ұстау;
4) сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сызбасы және сорғыларды байлау сызбасының болуы;

5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
33
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
34
Разделение частей зданий, сооружений, пожарных отсеков, а также помещения различных классов функциональной пожарной опасности между собой ограждающими конструкциями с нормируемыми пределами огнестойкости и классами конструктивной пожарной опасности или противопожарными преградами
35
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
36
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
37
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Вентиляционные установки
38
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
39
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
40
Очистка вентиляционных камер, циклонов, фильтров, воздуховодов от горючих пылей и отходов производства
41
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
42
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
5. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и
электротехнических изделий
43
Недопущение применения в пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
44
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
45
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
46
Недопущение применения электронагревательных приборов в пожароопасных помещениях
47
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
48
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
49
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
50
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
51
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
52
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
53
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
54
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
55
Наличие защитного заземления для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества на металлических конструкциях устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы
56
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
57
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
58
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
7. Система отопления зданий, сооружений и строений
59
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):

5) кәсіпорынның электрмен жабдықтауы өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздіксіз қоректенуін қамтамасыз етуі
33
Тиістілік нормаларына сәйкес жарамды алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы
34
Ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың және өрт сөндіру бөліктерінің, функционалдық өрт қауіптілік кластарына әртүрлі бөлмелер өзара отқа төзімділігі нормаланған және өрт қауіптілік конструктивтік класстарымен немесе өртке қарсы тежегіштерге бөлінуі
35
Өртке қарсы тежегіштерде өртке қарсы есіктердің, қақпалардың, терезелердің, люктердің және клапандардың болуы
36
Белгіленген тәртіпте әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен имараттардың функционалдық мәнінің өзгеруіне, күрделі жөндеу жүргізілуіне, техникалық қайта жарақтануына, реконструкциялануына және қайта жоспарлануына жол бермеу
37
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырындағы сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршаулары жарамды күйде болуы
4. Желдеткіш қондырғылары
38
Әр түрлі қолданыстағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының құрастырылымдары отқа төзімді болуға және жанбайтын материалдардан жасалуы
39
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен болуы
40
Желдеткіш камера, циклон, фильтр, ауа өткізгіштерді өндіріс шаңдары мен қалдықтарынан тазалау
41
Ауа өткізу жолдарындағы отқа кедергі жасайтын (тосқауылдар, шиберлер, клапандардың) автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндіру желдеткіш қондырғыларында тосқауылдардың, олардың өрт болғанда желдеткішті автоматты сөндіру қондырғыларының жұмыс істеуі және олардың жобалық құжаттарға сәйкес болуы
42
Желдеткіш камераларда қандай да бір жабдықтардың және материалдардың сақталуына және оларды жабық күйде ұстауға жол бермеу
5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалану
43
Жарылыс қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрінің белгісі жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу
44
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлінген немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерін пайдалануға жол бермеу
45
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу
46
Электрмен қыздырылатын аспаптарды өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға жол бермеу
47
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу
48
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу
49
Электр сымдары мен кабельдердің жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу
50
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға жол бермеу
51
Электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер), егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, пайдалануға жол бермеу
52
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу
53
Ғимараттарды, құрылымдар мен құрылыстарды жобамен қарастырылған найзағайдан қорғайтын құрылғылардың болуы
54
Жылына бір рет білікті мамандар немесе мамандандырылған ұйымдармен жүргізілетін найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлік кедергісін өлшеу актісінің болуы
55
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетін ғимараттардың ішінде және ашық кеңістікте орналасқан металл құрастырылымдарын қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшін қорғанышты жерге қосуы болуы
56
Барлық таратылу құрылғыларының, аппараттарының және өлшеу құралдарының, сондай-ақ айырылу текті қорғау құрылғыларының, тоқ өшіретін және де басқадай аппараттар мен құрылғыларды қосуда тоқ жүретін бөліктері тек қана жанғыш емес негізге (мрамор, текстолит, гетинакс) орнатылуы
57
Сымдар мен кабельдердің қосылуы, ұшталуы және таралуы өрт жағынан қауіп туғызбас үшін пресстеу, пісіру және күйдірудің немесе арнайы қысқыштардың көмегімен орындалуы
58
Қосылу және таралу қораптарында қорғаныс қақпақтарының болуы
6. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесі
59
Жылуды регенирациялайтын аппараттарды пайдалану кезінде (балған кезде, отын түріне тәуелсіз):

1) недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах);
2) недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения;
3) очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
-одного раза в три месяца - для отопительных печей;
-одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия;
4) недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей;
5) недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
6) недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей;
7) наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи;
8) наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и установленных нормами противопожарных разделок (отступок) от горючих материалов
60
При использовании теплогенерирующих аппаратов на твердом топливе (при наличии):
1) наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи;
2) недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой;
5) недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне в специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений;
61
При использовании теплогенерирующих аппаратов на жидком топливе (при наличии):
1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;

1) жылуды регенирациялайтын аппараттарды пайдалану шарттарының бұзылуына, осы мақсаттарға қолайсыз үй-жайларға (орындарға) орналастырылуына жол бермеу;
2) қандай да ақаулары мен олқылықтары бар жылуды регенирациялайтын аппараттардың пайдаланылуын жол бермеу;
3) Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтері тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ көлемінде:
- үш айда бір реттен кем болмай - жылыту пештері үшін;
- екі айда бір реттен кем болмай - үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін тазартылуы;
4) пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда қарастырылмаған жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу;
5) жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем болатын арақашықтықта кептіруге жол бермеу;
6) жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 м болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 м кем болатын арақашықтықта орналастыруға жол бермеу;
7) түтін каналының конструкциясында мерзімді түрде оларды қара күйіктен тазалауға арналған технологиялық тесіктің болуы;
8) жылуды регенирациялайтын аппараттарда ақаулы есіктердің және жанар-жағар май материалдарынан белгіленген нормаларға сай өртке қарсы бөліктердің (шегіністердің) болуы;
60
Қатты отындағы жылуды регенирациялайтын аппараттарды пайдалану кезінде (болған жағдайда)
1) қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еден пеш жанындағы оның ұзындығында орналасқан тесіктерсіз 0,5 х 0,7 м кем болмайтын өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалған болуы;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға жол бермеу;
3) қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу;
4) пештің оттығынан алып шыққаннан кейінгі қыздырылған және бықсыған материалдар болатын күл және қож өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, олар үшін арнайы қашықтатылған жерге әкетіліп, су құйатын орындардың болуы;
5) отын (өздігінен лапылдап жанатын көмір) осы үшін арнайы бейімделген үй-жайларда немесе жанатын құрылыстардан 8 м жақын болмай орналасқан, арнайы бөлінген алаңдарда сақтауға жол бермеу
61
Сұйық отындағы жылуды регенирациялайтын аппараттарды пайдалану кезінде (болған кезде)
1) сұйық отында жұмыс істейтін аппаратты орналастыру, жанар-жағар май багында тұрған барлық жанар-жағар май көлемін авариялық ағызу кезінде сыйатын металл табандық;

2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам
62
При эксплуатации электрокалориферов:
1) применение электрокалориферов только заводского изготовления, с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой;
2) недопущение отключение сигнализации или блокировки электрокалорифера;
3) недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него;
4) недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором
63
При эксплуатации временных металлических печей:
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
8. Эксплуатация пожарной автоматики
64
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
65
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
66
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;

2) сұйық отынды тек металл герметикалық жанар-жағар май құбырында беру;
62
Электр калориферлерін қолдану кезінде:
1) зауытта жасалған ғана, желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын дабыл қағуы мен шектенуін, сондай-ақ электрлік және жылу қорғанысымен қарастырылған, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерімен қолдану;
2) электр калориферінің дабыл қағуы мен шектенуінің сөніп қалуына жол бермеу;
3) электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқадай жанғыш материалдарды кептіруге жол бермеу;
4) электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануға жол бермеу
63
Уақытша металл пештерді пайдалану кезінде:
1) металл пештері аяқтарының биіктігі кем дегенде 0,2 м.;
2) металл пештердің аяқтарын кем дегенде мынадай қашықтықта орналастыру:
1 м – ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, стеллаждардан, витринадан, сөрелерден және басқа да жабдықтардан;
0,7 м – тұтанудан қорғалған конструкциялардан;
1,25 м – отындық тесіктен ағаш конструкцияларға және басқа жабдықтарға дейін;
3) металл түтін мұржасын терезе арқылы бөлу кезінде онда қойылған алмастыратын бөлігін түтін құбырынан кем дегенде үш диаметрлі өлшеммен жабынды қаңылтыр табағының болуы
7. Өрт автоматикасын пайдалану
64
ҚР СН 2.02-11-2002 «Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматтандырылған өрт сигналы жүйлерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары» талаптарына сәйкес автоматты өрт сигналын беретін жүйелермен, автоматты өрт сөндіру және адамдарды өрт туралы хабардар ету қондырғыларымен жабдықтау
65
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғылары тиісті дайындықтан өткен немесе мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша мамандарымен орындалатын техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеуді ұйымдастыру арқылы үнемі жұмыс істеу қалпында болуы.
66
Өрт автоматикасы жүйелерімен және қондырғыларымен жабдықталған объектіде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдау актісі;
2) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламенті;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеулерінің жоспар-кестесі;

5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);

5) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы - алдын ала жөндеу бойынша жұмыстардың есебін жүргізу журналы;
6) жедел (кезекші) маманның кезекшілік кестесі;
7) жедел маманның кезекшілікті тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының ақаулықтарын есепке алу журналы;
9) газ өрт сөндіру қондырғыларына арналған өрт сөндіру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар болған жағдайда);

10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии)
67
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
68
Недопущение нарушений при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;

10) кезекші және қызмет көрсету мамандарының, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргізуге мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;
11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерін пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргізу журналы (олар бар болғанда) болуы.
67
Объектінің қызмет көрсету маманы объектіде жинақталған өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципін білуі, «Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты түрде өрт сөндіру және автоматты өрт дабылымен, өрт кезінде адамдарға хабарлау және оларды эвакуациялауды басқару жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптар» Техникалық регламентінің талаптарын, өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелерді, нұсқаулықтарды білуге және орындауға, регламенттік жұмыстарды белгіленген мерзімде жүргізуге және тиісті пайдалану құжаттамасын жүргізу
68
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін пайдалануға;

2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
59
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
9. Дополнительные требования
70
Отделение помещений хранения транспортных средств от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
71
Размещение помещений хранения и производственно-складских помещений постов технического обслуживания и текущего ремонта подвижного состава, обслуживающего промышленные и другие предприятия и организации в производственных зданиях II степени огнестойкости этих предприятий и организаций категорий В1-В4, Г и Д при условии отделения указанных помещений от остальной части здания глухими противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
72
Заключение инженерных коммуникаций (за исключением сетей водопровода и теплоснабжения) в глухие строительные конструкции с пределом огнестойкости EI-150 случае транзитной прокладки через пристроенные и встроенные помещения хранение подвижного состава
73
Наличие козырьков с пределом огнестойкости не менее EI-45 над проемами ворот встроенных и пристроенных помещений хранения транспортных средств, шириной не менее 1 метра для обеспечения расстояния от края козырька до низа оконных проемов общественного здания не менее 4 метров, недопущение расстояния от верха оконного проема встроенного и пристроенного помещения хранения подвижного состава до низа оконного проема в общественном здании менее 4 метров
74
Использование наружных ворот в качестве эвакуационных выходов при:
1) устройстве любого типа ворот при наличии калиток без порогов или с порогами высотой не более 0,1 метра;
2) рассредоточенном расположении ворот в помещениях хранения, постов технического обслуживания и текущего ремонта (при количестве ворот более единицы).
75
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов
76
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:

2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;
3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
69
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
70
Көлік құралдарын сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан 2 үлгідегі өртке қарсы және 3 үлгідегі жабындармен бөлу
71
Сақтау үй-жайлары мен өндірістік және басқа да кәсіпорындар мен ұйымдарға қызмет көрсететін жылжымалы құрамының ағымдағы жөндеуі мен техникалық қызмет көрсету посттарының өндірістік қойма үй-жайларын аталған үй-жайларды ғимараттың басқа бөліктерінен 2-типті бітеу өртке қарсы қабырғалармен және 3-типті жабындармен бөлінген жағдайда В1-В4, Г және Д санатты ұйымдар мен осы кәсіпорындардың отқа төзімділігі ІІ-дәрежелі өндірістік ғимараттарда орналастыруға жол берілуі.
72
Жанында салынған және қоса салынған жылжымалы құрамды сақтау үй-жайлары арқылы инженерлік коммуникациялары (су құбыры мен электрмен қамтамасыз етуді қоспағанда) транзитті төселген жағдайда олар, отқа төзімділік шегі ЕІ-150 бітеу құрылыс конструкцияларына бекітілуі.
73
Құрылған және құрылып жатқан жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларының қақпасы ойығының отқа төзімділігі ЕІ-45, ені кемінде 1 метр болатын көлемдегі күнқағарлар қарастырылуы тиіс, күнқағар шетінен бастап қоғамдық ғимарат терезелері ойығының шетіне дейінгі арақашықтық 4 метр, құрылған және құрылып жатқан жылжымалы құрамды сақтау ғимаратының үстіңгі терезесінен бастап қоғамдық ғимаратының астыңғы терезелері ойығының шетіне дейінгі арақашықтық 4 метрден кем болмауы.
74
Сыртқы қақпалар эвакуациялық шығу жолдары ретінде:
1) босағасы жоқ немесе биіктігі 0,1 метрден аспайтын босағасы бар қақпалар болғанда кез келген үлгідегі қақпаларды орналастырған жағдайда пайдаланылуының мүмкіндігі;
2) қақпалар сақтау, техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу бекеттерінің (қақпа саны бір бірліктен көп болғанда) үй-жайларында орналасқан жағдайда пайдаланылуының мүмкіндігі.
75
Майлауға арналған материалдарды сақтау үй-жайларында таза және пайдаланылған майларға арналған ыдыстар және оларды тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтар үй-жайдың сыртқы қабырғасында орналастырылуы және тікелей сыртқа шығатын есігі болуы тиіс.
Жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттерінің үй-жайларында егер көлемі 5 текше метрден аспаса таза және пайдаланылған майларды сақтауға, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдауға арналған сорғыш жабдықтарды орнатуға рұқсат етілуі.
76
Көлік құралдарының барынша төмен өту ені:

1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60о – 4,5 метра;
4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45о – 3,0 метра.
77
Наличие не менее двух въездов (выездов) в ограждении территории предприятия, в котором предусмотрено 10 и более постов технического обслуживания и текущего ремонта или хранение 50 и более автомобилей. Соблюдение требования по проему ворот в ограде не менее 4,5x4,5 метра
78
Наличие не менее двух ворот в помещениях для обслуживания автомобилей, где предусматривается более 10 постов технического обслуживания и текущего ремонта или хранение более 25 автомобилей
79
Наличие разработанного плана расстановки транспортных средств с описанием очередности и порядка их эвакуации в случае пожара для помещений хранения транспорта в количестве более 25 единиц
80
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
81
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря согласно приложения 4 Технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности»
82
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций не допускается
83
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
84
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
85
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:

1) 6,5 метр сақтау орындарының қабырғалары мен дарбазаларына перпендикулярлы орналасқан кезде – ені 2,3 метр;
2) 5,5 метр сақтау орындары үшін дәл солай – ені 3,5 метр;
3) 600 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде дәл солай – 4,5 метр;
4) 450 бұрышында автомобильдерді орналастырған кезде – 3,0 метр қабылданады.
77
10 және одан астам техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу бекеттері немесе 50 және одан астам автомобильдер қарастырылған кәсіпорын аумағының қоршауында кемінде екі кіру (шығу) жолы болуы тиіс. Бекеттері немесе автомобильдерді сақтау орындарының саны аз кәсіпорындар үшін аумақта бір кіру жолын орнатуға болады. Қоршаудағы қақпалардың ойығы 4,5х4,5 метрден кем емес етіп орындалады.
78
10 және одан астам техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу бекеттері немесе 25 астам автомобильдерді сақтау қарастырылатын автомобильдерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларда кемінде екі қақпа болуы қажет.
79
25 бірліктен астам мөлшерде көлік сақтау үй-жайлары үшін өрт болған жағдайда көлік құралдарын эвакуациялау реті мен тәртібі көрсетілген оларды орналастыру жоспары болады.
80
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды техникалық қызмет көрсету беті қатты алаңшаларда жүзеге асырылады.
81
Көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды қызмет көрсетуін жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада Техникалық регламенттің «Өрт қауіпсіздігіне жалпы талаптар» атты 4-қосымшаға сәйкес өртке қарсы мүккәммалдың жиынтығымен өрт сөндіру щиттерінің болуы
82
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде көшіруге кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен ыбырсытуға жол берілмейді
83
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшалары таза ұсталады. Төгілген жанар-жағармай материалдарына құм сеуіп, дереу жиналады.
84
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол берілмейді.
85
Үй-жайларда, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауға

1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);
2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов;
8) хранения емкости из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
9) проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями;
10) подогрева двигателя, проведение ремонтных работ с применением открытого огня (факелы, паяльные лампы и другие источники огня), а также пользование открытыми источниками огня для освещения во время проведения ремонтных и других работ
86
Соблюдение требований при эксплуатации транспортных средств, работающих на газообразном топливе:
1) недопущение стоянки в закрытом помещении транспортных средств с технически неисправной (негерметичной) газовой системой питания;
2) недопущение осуществления движения транспортного средства «своим ходом» в закрытом помещении только на жидком топливе (бензин, дизельное топливо);
3) недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа (далее – СУГ) в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств;
4) содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах с СУГ, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года;

1) норма сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер арасындағы қашықтықты төмендетуге; олардың және ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға
2) шығу қақпалары мен өту жолдарын ыбырсытуға; ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағашпен өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға;
5) аккумуляторларды тура көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа икемделмеген үй-жайларда оталдыруға;
6) қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (алау, шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға;
7) жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануға;
8) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтауға;
9) көлік құралдарын сырлауға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға;
10) қозғалтқыштарын жылытуға, ашық отты қолданып, жөндеу жұмыстарын жүргізуге (шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары және басқа да от көздері), сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстар жүргізген кезде жарықтандыру үшін ашық отты көздерін пайдалануға жол берілмейді.
86
Газ тәрізді отында жұмыс істейтін көлік құралдарын пайдалану кезінде:
1) газды қоректену жүйесі техникалық бұзылған (герметикалық емес) көлік құралдарын жабық үй-жайға тұраққа қоюға жол берілмейді.
2) жабық үй-жайда көлік құралының «өзіндік жүру» қозғалысын тек сұйық отында жүзеге асырылады (бензин, дизельді отын);
3) көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйылтылған көмірсутекті газ өшіктіруді (КГӨ) жүзеге асыруға жол берілмейді;
4) қысымды бақылаумен, газды өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, карбюратор қоспалауыштарға әр түрлі отын түрлеріне ауыстырып қосу және газ жеткізумен байланысты жүйелер дұрыс жағдайда ұсталады. КГӨ бар баллондардағы сақтандырғыш клапандары, сондай-ақ отын жеткізілуін бұғаттауды қамтамасыз ететін электрлік магнитті клапандар дұрыс жағдайда пайдаланылады. Баллондарды куәландыру екі жылда бір реттен кем емес жүргізіледі.

5) недопущение применения и хранения СУГ в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25оС;
87
Соблюдение требований по хранению автомобилей, перевозящих горюче-смазочные материалы, группами с общей вместимостью емкостей для перевозки указанных материалов не более 600 кубических метров, но не более 50-ти автомобилей. Недопущение их хранения совместно с другими автомобилями, а также соблюдение расстояния между группами автомобилей для перевозки горюче-смазочных материалов и до площадок для хранения других автомобилей менее 15 метров
88
Наличие в помещениях хранения подвижного состава для перевозки горюче-смазочных материалов в количестве до 10 автомобилей и общей емкостью автоцистерн до 30 кубических метров механической вытяжной вентиляции в объеме трехкратного воздухообмена во взрывозащищенном исполнении с установкой резервных вентиляторов, автоматически включающихся при остановке основных
89
Недопущение объединения системы вытяжной вентиляции помещений для размещения окрасочного и аккумуляторного отделений (участков) между собой и с системами вытяжной вентиляции других помещений
90
Недопущение хранения автомобилей с двигателями, работающими на сжиженном углеводородном газе и сжатом природном газе в подземных гаражах-стоянках
91
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
92
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
93
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
94
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
95
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
96
Недопущение в помещениях аккумуляторных станций:
1) курения, разведения огня, использования электронагревательных приборов;
2) хранения кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности;
3) оставление специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах.
97
Размещение промывочных и окрасочных цехов, участков и отделений в специально оборудованных одноэтажных зданиях не ниже II степени огнестойкости, у наружных стен с оконными проемами и отделение их от смежных производственных помещений противопожарными стенами. Устройство выхода в смежные помещения из промывочных и окрасочных цехов через тамбур шлюзы с гарантированным подпором воздуха
98
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
99
Размещение краскозаготовительных отделений в помещении у наружной стены с оконными проемами, с самостоятельным эвакуационным выходом и изоляция от смежных помещений негорючими стенами

5) КГӨ жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 250C асатын, жылытуы бар үй-жайларда қолдану және сақтау
87
Жанар-жағармай материалдарын таситын автомобильдерді 600 текше метрден аспайтын аталған материалдарды тасымалдауға арналған жалпы сыйымдылықты топтарға бөліп қарастыру қажет, бірақ 50 автомобильден көп болмауы керек. Жанар-жағармай материалдарын тасуға арналған автокөліктердің, сондай-ақ басқа автокөліктерді сақтауға арналған алаң арасындағы қашықтық 12 м кем болмауы тиіс.
88
10 автомобильге дейін және жалпы сыйымдылығы 30 текше метрге дейін автоцистерналардың жанар-жағармай материалдарын тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларында негізгі қондырғылар тоқтап тұрған кезде автоматты түрде іске қосылатын үш қайтара ауа алмастыру көлемінде жарылыстан қорғағыш механикалық ауа сорғыш желдеткішінің қондырғысын орнату қажет.
89
Бояу және аккумуляторлық бөлімшелерді (учаскелерді) орналастыруға арналған үй-жайлардың сорғыш желдеткіш жүйесін бір-бірімен және басқа үй-жайлардың сорғыш желдеткіш жүйесімен біріктіруге болмайды.
90
Газ баллон автомобильдерін жер асты гараж тұрақтарында сақтауға болмайды.
91
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
92
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
93
Аккумулятор станциялары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес үй-жайларда орналастырылады.
94
Аккумулятор станцияларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «От қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге жол берілмейді!» деген жазулар ілінеді.
95
Қышқылды және сілтілі аккумуляторларды жөндеу, сақтау және зарядтау әр түрлі үй-жайларда жүргізіледі.
96
Аккумулятор станцияларының үй-жайларында:
1) темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға;
2) бір ауысымдық қажеттіліктен артық қышқылды, сілтіні немесе электролитті сақтауға;
3) жұмыс орнында арнайы киімді және басқа да бөгде заттарды қалдыруға жол берілмейді.
97
Жуу және сырлау цехтері, учаскелер мен бөлімшелер отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес арнайы жабдықталған бір қабатты ғимараттарда орналастырылады, ішкі қабырғасында терезе ойығы болады және жапсарлас өндірістік үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен бөлінеді. Жуу және сырлау цехтарынан жапсарлас үй-жайларға шығу ауа екпінінің түсуін қамтамасыз ететін шлюздің тамбуры арқылы жүргізіледі
98
Жуу және сырлау үй-жайларын көп қабатты ғимараттардың жертөлелерінде, астыңғы және бірінші қабаттарында орналастыруға жол берілмейді.
99
Бояу дайындайтын бөлімшелер сыртқы қабырғасында терезе ойығы жеке эвакуациялық шығу жолы бар және жапсарлас үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен оқшауланған үй-жайларда орналастырылады.

100
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
101
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
102
Соблюдение требований к установке электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
103
Выполнение в промывочных и окрасочных цехах пожаробезопасной канализации, оборудованной ловушками или отстойниками с гидравлическими затворами, систематически очищаемыми от отходов краски

100
Жуу және сырлау цехтерінің, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелердің едені жанбайтын, электр сымды, тұрақты және ұшқын шығармайтын, ерітінділерге төзімді етіп орындалады
101
Жуу және сырлау цехтерінің және бояу дайындайтын бөлімшелердің жылу беру аспаптарының беті тегіс болуы және 950С артық қыздырмау қажет, қырлы радиаторларды қолдануға жол берілмейді.
102
Жуу және сырлау цехтерінің, лакпен сырлау зертханаларының және бояу дайындайтын бөлімшелердің электр жабдықтары мен шырақтарын тек жарылыстан қорғалған күйде ғана пайдалануға жол беріледі.
103
Жуу және сырлау цехтарында гидравликалық ілмекті тұндырғыштармен немесе тұзақтармен жабдықталған өрт қауіпсіздігі канализациясы қарастырылады. Соңғысы жүйелі түрде бояу қалдықтарынан тазаланып тұрады.

104
Соблюдение требований к оборудованию передвижного технологического оборудования промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки) защитными устройствами, предупреждающими искрообразование при ударах и трении
105
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
106
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)         (подпись)           (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)         (подпись)           (Ф.И.О.)
Приложение 3
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист
в области пожарной безопасности
для административных объектов
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

104
Жуу және сырлау цехтары мен бояу дайындайтын бөлімшелердің жылжымалы технологиялық құралдары (сатылар, басқыштар, тақтайлар, арбалар) соққы және үйкеліс кезінде ұшқын шығудың алдын алатын қорғаныс қондырғысымен жабдықталады.
105
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық және жібек маталардан киім киюге, сондай-ақ жүзіктер мен білезіктер тағуға жол берілмейді
106
Жұмысшылар ток өткізгіш аяқ киімдермен және статикаға қарсы білезіктермен қамтамасыз етіледі
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік объектілер үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса "ПК", порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) ішкі өртке қарсы су құбырының өрт сөндіру крандары 1,35 м биіктікте орнатылып, түтік құбырлары мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндіру шкафтарына жабылып орнатылуы
2) шкафтың есігінде әріптік "ӨК" индексінің, реттік нөмірінің, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің болуы
3) өрт сөндіретін түтік құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйінде күтіп ұстау
4) сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сызбасы және сорғыларды байлау сызбасының болуы

1) использования трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединения к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.
64
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)

1) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін пайдалануға;
2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;
3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
64
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы

8. Дополнительные требования
65
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
66
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
67
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
68
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
69
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающихся устройств и уплотняющих прокладок
70
Недопущение застройки, загромождения различным оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
71
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты (щитов управления системой)
72
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
73
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
74
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
75
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
76
Недопущение остекления самозакрывающихся дверей обычным (вместо армированного или закаленного) стеклом
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 4
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной безопасности
для архивов
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

8. Қосымша талаптар
65
Түтiнге қарсы қорғау, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын, авариялық жарықтандыру, iшкi өртке қарсы су құбыры, авариялық лифтiлердің жарамды күйде ұсталуы және оларды жүйелі тексеруді ұйымдастыру
66
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде оларды кезекші персоналдың тексеруін қамтамасыз ету
67
Өрт кезiнде қосылатын өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен iске қосу тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы.
68
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуциялау жолдарының электр жарығымен тұрақты жарықтандырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiн қарастыру.
69
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
70
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға құрылыс салынуын, әртүрлі жабдықтармен үймелеуге, алаңдарды автокөлікпен толтыруға жол бермеу.
71
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн (жүйені басқару щиттері) қабылдағаннан кейiн токтан ажыратуға жол бермеу.
72
Тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу.
73
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу.
74
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн қалқаларды орнатуға жол бермеу.
75
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу.
76
Өздiгiнен жабылатын есiктердi кәдiмгi шынымен (бекемделген немесе шыңдалған) шынылауға жол бермеу.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Мұрағаттар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии)
64
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
65
Недопущение при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использования трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединения к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
66
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
8. Дополнительные требования
67
Наличие двух и более эвакуационных выходов ведущих непосредственно наружу в зданиях, предназначенных для летнего отдыха детей и оздоровительных лагерей
68
Устройство одноэтажными деревянных зданий детских оздоровительных лагерей
69
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий
70
Вместимость деревянных зданий количеством до 50 детей, из расчета 2,5 квадратных метра на одного ребенка
71
Недопущение:
1) сдачи в аренду помещения действующих детских оздоровительных лагерей;
2) покрытия здания горючими материалами (соломой, щепой, камышом, толем);
3) устройство кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми;
4) размещение более 50 детей в зданиях из горючих конструкций;
5) топки печи, применение керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
72
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
73
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
74
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей телефонной связью, сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
75
Наличие мест разведения костров и сбора мусора, а также минерализированных полос шириной не менее 4 метров и содержание их в очищенном от сгораемого мусора состоянии, в случае размещения объекта в лесном массиве
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 6
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной
безопасности для многоквартирных жилых домов и общежитий
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требует-
ся
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерін пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргізу журналы (олар бар болғанда) болуы.
65
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін пайдалануға;
2) автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;
3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
66
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
67
Балалардың жазғы демалысына арналған ғимараттар мен сауықтыру лагерьлері екі және одан да көп эвакуациялық тікелей сыртқа шығу жолымен жабдықталады.
68
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің ағаш ғимараттары бір қабатты етіп қарастырылады.
69
Жанбайтын жабыны мен жанбайтын жылытқышы болуы, каркас және тақтай ғимараттар сылануы керек.
70
Ағаш ғимараттардың сыйымдылығы бір балаға 2,5 шаршы метр есебімен 50 балаға дейін болуы тиіс.
71
Жол берілмейді:
1) қолданыстағы балаларды сауықтыру лагерьлерін жалға беруге;
2) ғимараттарды тез тұтанатын материалдармен (сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жоңқамен) жабуға;
3) балалармен қамтылған ағаш ғимараттарда асханалар, кір жуу орындарын орнатуға;
4) жанғыш конструкциядан жасалған ғимараттарда 50-ден астам балаларды орналастыруға;
5) жазғы маусымда балалар жұмыс істейтін үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрлік қыздыру құралдарын қолдануға жол берілмейді.
72
Балалардың жазғы демалыс орындарындағы және сауықтыру лагерьлеріндегі кір жуатын бөлмелер мен асханаларды балалар орналасқан ғимараттан 15 метр қашықтықта оқшау құрылыстарға орналастырылады.
73
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген балалардың жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол берілмейді.
74
Балалардың жазғы демалыс орындары, жазғы сауықтыру лагерьлері телефон байланысымен, өрт болған жағдайда берілетін дабыл белгісімен және алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы.
75
От жағу және қоқысты жинау орындарының, сондай-ақ ені кем дегенде 4 метрлік минералды жолақтардың болуы және объектіні орман алқабына орналастырған жағдайда, оларды жанған қоқыстан тазартылған қашықтықта ұстау
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)              (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)              (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Көп қабатты тұрғын үйлер мен жатақханалар үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тағайындау туралы акт _______________________________________________
(№, күні)
Тексеруді өткізу мерзімі ____________________________________________
Тексерілетін кезеңі _________________________________________________
Мекеменің атауы _____________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Тексерілетін мәселелер
Орындау туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
4) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;

1. Ұйымдастыру шаралары
1
Әрбiр ұйымда бұйрықпен немесе нұсқаумен олардың өрт қауiптiлiгiне сәйкес келетiн өртке қарсы режим белгiлеу, соның ішінде:
1) ашық отты пайдалану тәртiбiн және қауiпсiздiк шараларын анықтау;
2) темекi шегуге арналған орын анықтау және жабдықтау;
3) уақытша отты және басқа өрт қауiптi жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн реттеу;
4) үй-жайды жұмыс аяқталғаннан кейiн қарап шығу және жабу тәртiбiн реттеу;

5) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
2. Содержание территории
3
Наличие подъездов пожарных автомобилей:
1) с двух продольных сторон – к зданиям многоквартирных жилых домов высотой 28 м и более (9 и более этажей);
2) со всех сторон – к односекционным жилым зданиям
4
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между жилыми и другими зданиями и сооружениями материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
5
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
6
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
7
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
8
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
9
Наличие наружного освещения на территории в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
10
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
11
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;
2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;

5) жұмысшылардың өртті анықтаған жағдайда әрекеттерін реттеу;
2
Өрт қауiпсiздiгi шаралары туралы нұсқаулардың болуы.
2. Аумақты ұстау
3
Өрт сөндіру автомобильдеріне өту жолдарының болуы:
ғимараттарға екi бойлық жақтан, адамдар уақытша келетiн ғимараттарға жан жақтан.
Өрт сөндіру автомобильдерінің:
1) екi бойлық жақтан - биiктiгi 28 м және одан артық (9 қабат және одан артық);
2) барлық тараптардан - бiр секциялы тұрғын үй ғимараттарына жақын келуi қамтамасыз етiлуi.
4
Ғимараттар мен құрылыстар, көлік тұрағы және ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы (қондырғысы) арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды материалдармен және жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
5
Аумақтарды күтiп ұстау (уақытында жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, ағаш жапырақтарынан, құрғақ шөптен және басқа жанғыш материалдардан тазартылуы)
6
Сыртқы сумен жабдықтау көздерiнің пайдалануы, техникалық жағдайға тиісті талаптарын сақтау (өрт сөндiру гидранттардың жылына екi реттен кем болмай тексеру, қысқы уақытта жылыту және қар мен мұздан тазарту)
7
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне апаратын жолдар және кiре берiстер, оларға өрт сөндiру техникасының өтуiн қамтамасыз ету.
8
Өрт сөндiру сумен жабдықтау көздерін орналастыру орнын нұсқағыштармен және белгілермен қамтамасыз ету.
9
Тәуліктің қараңғы уақытында өрт сөндiру гидранттарын, сыртқы өрт сөндіру баспалдақтарын, өрт сөндiру құралдарын тез табу үшін ұйым аймағында сыртқы жарықтандырылуы, сонымен қатар өрт сөндiру машиналарын орнатуға арналған пирстарға, ғимараттар мен құрылымдардға өту жолдарын қамтамасыз ету.
3. Ғимараттар мен құрылымдарды ұстау
10
Ғимараттардан, орын-жайлардан эвакуациялық шығаберістер саны, оларды жобалық шешімге сәйкес келуі.
11
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды пайдаланған кезде:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның iшiнде өтетiн жерлер, дәлiздер, тамбурлар, галереялар, лифтi холлдары, басқыш алаңдары, басқыш шабақтары, есiктер, эвакуациялық люктер) түрлi материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндiрiстiк қалдықтармен, қоқыспен және басқа заттармен үйiп тастауа, сондай-ақ эвакуациялық шығу есiктерiн шегелеп тастауға;
2) шығу тамбурларында киiмге арналған кептiргiштер мен iлгiштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның iшiнде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есiктердiң ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтерiлiп-түсiрiлетiн есiктер мен қақпалар, айналатын есiктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркiн эвакуациялауға кедергi келтiретiн басқа құрылғыларды орнатуға;

4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;
5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;

4) қабырғалары мен төбелерiн өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзiмдiлiк деңгейi V ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануға;
5) басқыш шабақтарының, дәлiздердiң, холлдар мен тамбурлардың өздiгiнен жабылатын есiктерiн ашық күйiнде бекiтуге, сондай-ақ оларды алып тастауға;
6) түтiндемейтiн басқыш шабақтарының ауа аймақтарының терезе жапқыштарын шынылауға немесе жабуға;

7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах.
12
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
13
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
14
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
15
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
16
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов, металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
17
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
18
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
19
Недопущение устройства решеток на окнах общего пользования и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
20
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых
21
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
22
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
23
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
24
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров с аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
25
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
26
Недопущение устройства в квартирах жилых домов и жилых комнатах общежитий различного рода мастерские и складские помещения, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы, а также сдача их в аренду под помещения другого назначения
27
Наличие в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, оборудованных надписью «Место для курения», урнами или пепельницами из негорючих материалов
28
Для обеспечения безопасной эвакуации недопущение:

7) арқауланған шыныны есiктер мен фрамугтарды шынылау жай шынымен ауыстыруға жол бермеуі.
12
Эвакуация жолдарындағы есiктер еркiн және ғимараттан шығатын бағыт бойынша ашылуы.
13
Эвакуациялық шығулар есiктерiндегi тиектер ғимарат (құрылым) iшiнде болатын адамдардың тиектердi iшiнен кiлтсiз ашу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуі.
14
Басқыш шабақтар астында қамбалардың (қосалқы үй-жайлар) болмауы.
15
Жертөле және цокольдық қабаттан көшiру шығуларын тiкелей сыртқа қарастырған жөн және ғимарат, құрылым, құрылыстың ортақ басқыш шабағынан оңашалануы.
16
Құрылыс құрастырылымдарының, өңдейтiн және жылу оқшаулайтын жанғыш материалдардың, жабдықтың металл тiреулерiнiң және қойма орын-жайларының ағаш құрастырылымның оттан қорғайтын жабындарының болуы және жағдайы.
17
Шатыр асты үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етiлмейтiн техникалық қабаттар мен жертөлелер есiктерi құлыппен жабылуы. Аталған үй-жайлардың есiктерiнде кiлттердiң сақталатын орны туралы ақпараттың iлiнуі.
18
Шатырдың астын, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа техникалық үй-жайларды өндiрiстiк учаскелердi, шеберханаларды ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ өнiмдi, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшiн пайдалануға жол бермеу.
19
Жалпыға бірдей пайдаланылатын терезелерге және жертөле терезелерінің саңылауларына торларды орнатуға(қоймалар үй-жайларынан, кассалардан, қару-жарақ бөлімесінен, мекемелердің құпия бөлімдерінен басқа ) жол бермеу
20
Лифтi холлдарында қамбаларда орналастыруға жол бермеу.
21
Өрт жағдайында қауiпсiздiк аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу.
22
Нәтижесiнде адамдарды қауiпсiз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндiргiштерге, өрт сөндiру крандарына және басқа өрт қауiпсiздiгi құралдарына қол жеткiзу шектелетiн немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндiру қондырғылары, түтiндi кетiру жүйелерi, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелерi) әрекет ету аймағы азаятын көлемдiк-жоспарлау шешiмдерiн өзгертудi жүргiзуге жол бермеу.
23
Балкондар мен лоджияларда есiктердi, люктердi, аралас секцияларға өтетiн жерлердi және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығуларды жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйiп тастауға жол бермеу.
24
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегi тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауiптi заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеуі.
25
Қабаттардағы дәлiздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есiктерiн, эвакуациялау жолында қауiптi өрт факторларының таралуына кедергi келтiретiн басқа есiктердi алып тастауға жол бермеуі.
26
Тұрғын үй пәтерлерi мен жатақхана бөлмелерiнде жарылыс, өрт қауiпi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әр түрлi шеберханалық және қоймалық үй-жайларды орнатуға, сондай-ақ оларды басқа мақсаттағы үй-жайлар үшiн жалға беруге жол бермеуі.
27
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындар «Темекi шегуге арналған орын» деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналармен немесе темекi тұқылын салғыштармен жабдықталады.
28
Қауiпсiз эвакуациялауды қамтамасыз ету үшiн:

1) устройств в стенах «рассечек», отделяющих объем основной лестничной клетки от подвала (цокольного этажа), дверного проема с дверями, способствующего быстрому задымлению лестничной клетки в случае пожара в подвальном или цокольном этаже;
2) установок на путях эвакуации раздвижных, подъемных, вращающихся дверей и турникетов без дублирования их распашными дверями;
3) перенавешивания дверей, препятствующие выходу из зданий и помещений;

1) қабырғаларда негiзгi саты торының көлемiн жертөледен (цоколдық қабаттан), жертөледе немесе цоколдық қабатта өрт шыққан жағдайда саты торының тез түтiндеуiне әсер ететiн есiктерi бар есiк ойығынан бөлiп тұратын «бөлiктердi» орнатуға;
2) эвакуациялау жолдарында жылжымалы, көтергiш, айналатын есiктер мен турникеттердi оларды шалқасынан ашылатын қайталамай орнатуға;
3) ғимараттар мен үй-жайлардан шығуға кедергi келтiретiн есiктердi қайта қоюға;

4) снятия дверей, отделяющих лестничную клетку или вестибюль, в который устроен выход из лестничной клетки, от общих коридоров;
5) устройство на путях эвакуации «фальшивые» дверей, установку витражей, зеркал, турникетов и других приспособлений, препятствующих нормальной эвакуации;
6) складирования под маршами лестничных клеток, предметов домашнего обихода (детских колясок, санок, велосипедов, мебели) и устройства различных помещений, за исключением узлов управления центрального отопления и водомерных узлов
29
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по строительным нормам и правилам), а именно:

4) саты торын немесе саты торынан шығу жолы орналасқан вестибюльдi ортақ дәлiздерден бөлетiн есiктердi алуға;
5) эвакуациялау жолдарында «жалған» есiктер орнатуға, витраждар, айналар, турникеттер мен қалыпты эвакуациялауға кедергi келтiретiн өзге де бұйымдар қоюға;
6) саты торлары баспалдақтарының астында үй шаруашылығындағы (балалар арбалары, шаналар, велосипедтер, жиһаз және басқалары) заттарды жинауға және орталықтан жылу берудi басқару тораптары мен су өлшеу тораптарынан басқа әр түрлi үй-жайларды орнатуға жол бермеуі.
29
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін ұстау, пайдалану (қажетті болса нормалар және ережелер бойынша), атап айтқанда:

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) указание на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) Өртке қарсы iшкi су құбырының өрт сөндiру крандары 1,35 м биiктiкте орнатылып, түтiк құбырлар мен ұңғымалар жиынтықталып және пломбаланатын өрт сөндiру шкафтарына жабылып қойылуы.
2) Шкафтың есiгiнде әрiптiк "ӨК" индексi, жақын өрт сөндiру бөлiмiнiң телефон нөмiрi көрсетiлуі.
3) Өрт сөндiретiн түтiк құбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен ұңғымаларға жалғанған күйiнде күтiп ұстауы.
4) Сорғы стансасының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сұлбасы және сорғыларды байлау сұлбасы iлiнуi.

5) обеспечение электроснабжением бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
30
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
31
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
32
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Эксплуатация электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
33
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искренние, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
34
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
35
Недопущение применения электронагревательных приборов в пожароопасных помещениях
36
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
37
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
38
Использование неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
39
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
40
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
41
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
42
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
43
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
44
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
45
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты

5) Электрмен жабдықтауы өрт сөндiру сорғыларының электр қозғалтқыштарының үздiксiз қоректенуiн қамтамасыз етуі.
30
Өртке қарсы кедергiлердiң ойықтарын өртке қарсы қақпалармен, есiктермен, терезелермен, люктермен және клапандармен толтыруы.
31
Белгіленген тәртіпте әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасыз ғимараттардың, құрылыстар мен имараттардың функционалдық мәнінің өзгеруіне, күрделі жөндеу жүргізілуіне, техникалық қайта жарақтануына, реконструкциялануына және қайта жоспарлануына жол бермеу
32
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырындағы сыртқы өрт сөндiру сатылары мен қоршауларын дұрыс күйiнде күтiп ұсталуы.
4. Электртехникалық өнiмдерді және электр торлары мен жабдықтарды пайдалану
33
Дайындаушы-кәсiпорынның нұсқаулығында баяндалған қауiпсiздiк талаптары бұзылған электр желiлерi мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттiң туындауына әкелуi мүмкiн электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етiлгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерiнiң iстен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлiнген немесе қорғаныш қасиеттерi мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерiн пайдалануға жол бермеу.
34
Бүлiнген және бекiтiлмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлiк қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу.
35
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауiптi және өрт қауiптi үй-жайларда қолдануға жол бермеу.
36
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндiрмелердi және ток күшiнiң көбеюi мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу.
37
Электрлiк қалқандар, электр қозғалтқыштар және iске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның iшiнде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу.
38
Электр сымдары мен кабельдердiң жалғаулары мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу.
39
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның құрастырылымында қарастырылған қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға жол бермеуі.
40
Егер өрттiң туындау қаупiн болдырмайтын арнайы тұғырықтардың болуы дайындаушы-кәсiпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтiктердi, электр плиткаларды, электр шәйнектердi және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды (қоректену цокольдерi, қыздырғыш дөңгелектер) онсыз пайдалануға жол бермеу.
41
Құрастырылымда қарастырылған жылу реттегiштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу.
42
Барлық ток өткiзгiш бөлiктер, бөлу құрылғылары, аппараттар мен өлшеуiш аспаптар, сондай-ақ бөлгiш түрiндегi сақтандырғыш құрылғылары, ажыратқыштар және барлық iске қосатын аппараттар мен аспаптар тек жанбайтын негiзде (мрамор, текстолит, гетинакс) құрастырылады.
43
Өткiзгiштер мен кабельдердiң сымдарын жалғау, түйiндеу және тармақтау өртке қатысты қауiптi ауыспалы кедергiлердi болдырмау үшiн сығымдау, дәнекерлеу, пiсiру және арнайы қысқыштардың көмегiмен жүргiзiлуі.
44
Қосу және тармақтағыш қораптары қорғайтын қақпақтардың болуы.
45
Ғимараттарда, құрылымдар мен құрылыстарда жобаға сәйкес, найзағайдан қорғайтын дұрыс құрылғылардың болуы.

5. Эксплуатация систем и установок пожарной автоматики
46
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
47
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
48
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:

5. Өрт сөндіру автоматикасын пайдалану
46
ҚР СН 2.02-11-2002 «Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматтандырылған өрт сигналы жүйлерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары» талаптарына сәйкес автоматты өрт сигналын беретін жүйелермен, автоматты өрт сөндіру және адамдарды өрт туралы хабардар ету қондырғыларымен жабдықтау
47
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғылары үнемi жұмыстың кезекшi (жобалық) режимiнде болуы, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалануға енгiзген сәттен бастап әрбiр объектiде техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiн жүргiзу тиісті дайындықтан өткен мамандармен, немесе шарт бойынша арнайы ұйымдармен ұйымдастырылуы.
48
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларымен жабдықталған объектiде мынадай құжаттамалардың болуы:

1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;
4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);

1) қондырғыны пайдалануға қабылдау актiсi;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс регламентi;
4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiнiң жоспар-кестесi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-алдын алу жөндеу бойынша жұмыстардың есебiн жүргiзу журналы;
6) жедел (кезекшi) маманның кезекшiлiк кестесi;

7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);
10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;

7) жедел маманның кезекшiлiгiн тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының ақаулықтарын есепке алу журналы;
9) газ өрт сөндiру қондырғыларына арналған өрт сөндiру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар бар болса);
10) кезекшi және қызмет көрсету мамандарының, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;

11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии).
49
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
50
Недопущение эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;

11) хабарландыру және эвакуацияны басқару жүйелерiн пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргiзу журналы (олар бар болғанда) болуы мiндеттi.
49
Объектiнiң қызмет көрсету маманы немесе Орындаушы объектiде жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге, осы Техникалық регламенттiң талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуі және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуі мiндеттi.
50
Автоматты өрт сөндiру қондырғыларын пайдаланған кезде:
1) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бiр жабдықты iлу немесе бекiту үшiн пайдалануға;
2) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарына өндiрiстiк жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға;

3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
51
Наличие в помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления вывешивают принципиальную схему насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование
52
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
6. Дополнительные требования к жилым зданиям повышенной этажности
53
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
54
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
55
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
56
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
57
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающих устройств и уплотняющих прокладок
58
Недопущение застраивания, загромождения различным оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
59
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты, щиты управления системой
60
Недопущение эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
61
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
62
Недопущение забивания наглухо и загромождение мебелью, оборудованием эвакуационных дверей, люков на балконах и лоджиях, а также переходов для людей в смежные секции и выходов на эвакуационные лестницы
63
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
64
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
65
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
66
Недопущение остеклений или заделки жалюзей и воздушных зон незадымляемых лестничных клеток
67
Устройство из негорючих материалов конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и их огнестойкость
68
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
69
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
70
Очистка вентиляционных камер, фильтров, воздуховодов, элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, вставки, термочувствительные элементы) от горючих пылей и отходов производства .
71
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре и их соответствие проектной документации
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 7
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной безопасности для
культурно-зрелищных и спортивных объектов
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

3) автоматты өрт сөндiрудiң спринклерлiк қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған iшкi өрт крандарын өрттi сөндiруден басқа мақсаттар үшiн пайдалануға жол бермеуі.
51
Үй-жайларында өрт сөндіру сорап станциясының және басқару тораптарының бар болуы, сорап қондырғысының принципиалды схемасын іліп қояды, оған сәйкес сораптар, басқару тораптары, ысырмалары мен басқа жабдығы нөмірленуі тиіс
52
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және апатты жарық беру, сондай-ақ өрт орнымен (диспетчер бөлмесiмен) телефон байланысын қарастыру.
6. Жоғары қабатты тұрғын үй ғимараттарына қойылатын қосымша талаптар
53
Түтiнге қарсы қорғау жүйелері мен қондырғыларын, өрт автоматикасы жүйелерiн, авариялық жарықтандыруды, iшкi өртке қарсы су құбырын, авариялық лифтiлерді жарамды күйде ұстау және оларды жүйелi түрде тексеруді ұйымдастыру
54
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын жарамды күйде ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде кезекші персоналдың оларды тексеруін қамтамасыз ету
55
Өрт кезiнде қосылатын өртен қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен iске қосу тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы.
56
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуциялау жолдарын электр жарығымен тұрақты жарықтандыру, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiн қарастыру.
57
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
58
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға әр түрлi жабдық, автокөлiк қоюға, үймелеуге жол бермеу.
59
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйемен басқару қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу.
60
Өртке қарсы қорғау жүйесiн iске қосқанға дейiн қайта салынған ғимаратқа адамдарды орналастыруға жол бермеу.
61
Тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу.
62
Балкондар мен лоджияларда эвакуациялау есiктерiн, люктердi, сондай-ақ аралас секцияларға адамдардың өтуiне арналған өткелдердi және эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен тас қылып бекiтуге, үймелеуге жол бермеу.
63
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу.
64
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн қалқаларды орнатуға жол бермеу.
65
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу.
66
Түтiнденбейтiн саты торларын шынылауға немесе жалюзиi мен әуе аймақтарын бекiтуге жол бермеу
67
Әр түрлi қолданыстағы желдету жүйелерiнiң түтiнге қарсы желдету жүйелерiнiң және транзиттiк арналарының (оның iшiнде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының конструкциялары отқа төзiмдi болуға және жанбайтын материалдардан орындауы.
68
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықталуы.
69
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерiнiң отқа төзiмдi арналарымен және тiреулер конструкцияларымен (аспалар) қиысатын тораптарының осы арналар талап етілетін шектерден кем болмайтын отқа төзiмдiлiк шегi болуы.
70
Желдеткіш камераларды, фильтрлерді, ауа өту жолдарын, жапқыш жетегінің элементтерін (жылдам балқитын құлыптар, ендірмелер, термосезгiш элементтер) өндірістің жағар май шаңы мен қалдықтарынан тазарту
71
Ауа өткiзгiштердегi от жалынын бөгейтiн құрылғылар (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт дабылы немесе өрт сөндiру құрылғылары бар желдеткiш жүйелерiнiң бұғаттау құрылғыларды, өрт кезiнде желдеткiштi автоматты түрде өшiретiн құрылғыларды жобалық құжаттамада белгiленген мерзiмдерде тексеру және жарамды күйде ұстау.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)              (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)              (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
Мәдени-ойынсауық және спорттық мекемелер үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования
67
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах
68
Обработка деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах
69
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декорации и сценического оборудования более чем для двух спектаклей. А так же хранение декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и другого имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, в подвалах и под зрительными залами
70
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
71
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня (факелы, свечи, канделябры), дуговых прожекторов, фейерверков и других видов огневых эффектов
72
Наличие на планшете сцены культурно-зрелищного учреждения красной линии, указывающей границу спуска противопожарного занавеса и недопущению выступления за эту линию декорации и предметов оформления сцены
73
Обеспечение опускания по окончанию спектакля (репетиции) противопожарного занавеса и исправность лабиринтных уплотнений и песочного затвора
74
Обеспечение утепления клапанов дымовых люков на зимний период и проверки их исправности не реже одного раза в десять дней
75
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнение сидений из синтетических материалов, выделяющие при горении высокоопасные вещества на трибунах крытых и открытых спортивных сооружений
76
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
77
Выполнение съемными временных сидений в эвакуационных люках, предназначенные для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
78
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах таким образом, чтобы создавались встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
79
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
80
Недопущение установки телевизионных камер на спортивных сооружениях в проходах между рядами трибун и препятствованию эвакуации людей при пожаре
81
Обеспечение в спортивных залах с трибунами для зрителей при наличии искусственных ледовых покрытий мест для временной (на период проведения соревнований, представлений, тренировок, репетиций) стоянки льдоочистительных машин
82

8. Қосымша талаптар
67
Көрермен залдары мен мінбелерде барлық креслолар мен орындықтардың арасы қосылған және еденге мықтап бекітіледі.
68
Сахналық қораптардың ағаш құрылымдары (желтартқыштар, сахна төсемелері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары) антипирендермен қанық сіңіру, сондай-ақ сондай-ақ жанғыш декорациялар, сахналық және көрмелік безендірулер, көрермендік және экспозициялық залдардағы маталы перделерді, фойелерді, буфеттерді өңдеу
69
Ойын-сауық театрлық мекемелердің сахналық қораптарының шегінде бір мезгілде екі қойылымға арналған декорациялар мен сахна құралдары болуына жол бермеу. Сондай-ақ декорацияларды, бутафорилерді, ағаш станоктарды, бөктерлерді, құрал-саймандарды және басқа да заттарды трюмаларда, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, сондай-ақ көрермен залдарының жертөлелерінде сақтауға жол бермеу
70
Сахна планшетінің айналасын безендіру кезінде ені кемінде 1 метр болатын еркін айналма жолмен қамтамасыз ету
71
Сахнада темекі шегуге, ашық оттарды (шырақтарды, май шамдарды, шырағдандарды), доғалық прожекторларды, отшашулар мен басқа да от түріндегі әсерлерді қолдануға жол бермеу
72
Сахна планшетінде өртке қарсы перденің түсу шегін көрсететін қызыл сызықтың болуы және декорациялар мен басқа да сахнаны безендіру заттарының бұл сызықтан шығып тұруына жол бермек
73
Көрініс (дайындық) аяқталғаннан кейін өртке қарсы перденің түсуін қамтамасыз ету және лабиринтті нығыздау мен құмды ысырманың жарамды болуы
74
Қысқы кезеңде түтін люктері қақпақтарының нығыздалуын қамтамасыз ету және, олардың жарамдылығы он күнде бір рет тексеру
75
Көрермендерге арналған уақытша орындардың (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін) жасалуына жол бермеу, сондай-ақ жабық және ашық спорт құрылыстарының мінбелеріндегі орындықтарды жану кезінде қауіптілігі жоғары заттар бөліп шығаратын синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
76
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол берілмеу
77
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе басқа халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларды ашу және жабу кезінде мінбелерде қорлар орналастыруға арналған эвакуациялау люктеріндегі уақытша орындықтар алмалы-салмалы етіп жасау
78
Спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды жайғастыру тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легі болуына жол бермеу
79
Жабық спорттық құрылыстарда көрермендердің отыруына арналған уақытша құрылымдарды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды, рингтерді бекітуге арналған аспаптар ақаусыз күйде ұстау
80
Спорттық құрылыстарда теледидар камераларын орнату орындары мінбелер қатарының арасындағы өтетін жолдарға орнатылмауы және өрт кезінде адамдарды эвакуациялауға кедергі келтіруіне жол бермеу
81
Көрермендерге арналған мінбелері бар спорттық залдарда жасанды мұз жабындылары болған жағдайда мұз тазалайтын машиналарды (жарыстарды, ойындарды, жаттығуларды, репетицияларды өткізу кезеңінде) уақытша тұрақтандыруға арналған орындармен қамтамасыз ету
82

Недопущение при бесстеллажном хранении спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов и других материалов, укладываемые в штабели площадью более 100 м2
83
Недопущение выступа за габариты стеллажей при хранении спортинвентаря и других материалов на стеллажах
84
Обеспечение при складировании продукции, спортинвентаря и других материалов правил совместного хранения веществ и материалов с учетом признака однородности групп горючести и огнетушащих средств
85
Обеспечение устройства отдельных путей эвакуации с трибун для зрителей, от путей эвакуации с помещений для подготовки велосипедов к стартам и их технического обслуживания
86
Наличие металлического ящика для сбора промасленной ветоши в помещениях для чистки оружия
87
Обеспечение хранения специальной одежды работающих в специально выделенных и оборудованных для этих целей помещениях
88
Недопущение в спортивных залах складирование горючих материалов, а также устройство помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
89
Устройство постановочного или иллюминационного освещения лазерных установок, генерирующие блоки лазеров в помещениях аппаратных на основаниях из негорючих материалов на расстоянии не ближе одного метра от поверхностей горючих конструкций и декораций
90
Обеспечение монтажа софитов и рамп только на негорючие материалы
91

Көлемі кемінде 100 м2 қатарларды алатын спорт керек-жарақтарын, залдардың жинау-бөлшектеу құрылымдарын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және басқа материалдарды сөрелері жоқ жерлерде сақтауға жол бермеу
83
Сөрелерде спорттық керек-жарақтарды және басқа материалдарды сақтау олар сөрелердің габаритінен асуына жол бермеу
84
Өнімдерді, спорт керек-жарақтарын және басқа материалдарды жинау кезінде жанғыш және өрт сөндіргіш құралдардың топтары белгілерінің біртектілігін ескере отырып, бірге сақтау қағидасын қамтамасыз ету
85
Көрермендерге арналған мінбелері бар велосипедтерді бастау сәтіне дайындауға және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлардан жекелеген эвакуациялау жолдарын салуды қамтамасыз ету
86
Қаруларды тазалауға арналған үй-жайларда майланған шүберекті жинауға арналған металл жәшіктің болуы
87
Жұмысшылардың арнайы киімінің осы мақсатқа арнайы бөлінген және жабдықталған үй-жайларда сақталуын қамтамасыз ету.
88
Спорт залдарында жанғыш материалдарды, сондай-ақ құрылымдары жанғыш материалдардан жасалған үй-жайларды металл және ағаш көтергіш құрылымдарды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол берілмеу
89
Қойылым немесе иллюминациялық жарық беру үшін лазерлердің блоктарына қуат беретін лазерлік қондырғылар пайдалану кезінде жанғыш құрылымдар мен декорациялардың үстіңгі қабатынан кемінде бір метр қашықтықта негізі жанбайтын материалдардан жасалған аппараттық үй-жайларда орнату
90
Софиттер мен рампаларды тек жанбайтын материалдармен орнатылуын қамтамасыз ету
91

Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
92
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
93
Обеспечение хранения и использования пиротехнических изделий в строгом соответствии с Правилами хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза и вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, утвержденными Правительством Республики Казахстан
94
Недопущение на площадках, с которых запускаются пиротехнические изделия, курение, разведение огня и оставление пиротехнических средств без охраны
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 8
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной безопасности
для культовых сооружений
Государственный орган, назначивший проверку__________________
Акт о назначении_____________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки_____________________________________
Проверяемый период___________________________________________
Наименование организации_____________________________________
Наименование объекта_________________________________________
Адрес месторасположения______________________________________
ИИН / БИН ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен электр шамдарының қаптамалары арасында қалыңдығы 8-10 миллиметр асбест салынады, ал эстрадаға немесе тұғырларға орнатылған барлық тасымалданатын электр фонарлары (кішкентай шамдар) сыртқы жағынан асбест кілемшелермен қорғалады.
92
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және лампалардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл торлар орнатылуын қамтамасыз ету
93
Пиротехникалық бұйымдарды сақтау және пайдалану қатаң түрде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, сырттан әкелу және сыртқа шығару қағидасына сәйкес қамтамасыз ету.
94
Пиротехникалық бұйымдар іске қосылатын алаңдарда темекі шегуге және от жағуға, пиротехникалық бұйымдарды қараусыз қалдыруға жол бермеу
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрдің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
8-қосымша
Нысан
Діни құрылыстар үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

1) 0,7 метра от горизонтальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4 по государственному стандарту.
2) 0,5 метра от вертикальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4 по государственному стандарту.
67
Недопущение использования светильников с применением открытого огня с поврежденными стеклянными колбами, а также при их заправке применение легковоспламеняющихся жидкостей
68
Осуществление хранения горючих жидкостей, для заправки лампад, светильников и подобных приборов, в закрытой небьющейся таре в металлических шкафах, емкостью не более 2 литров
69
Осуществление розлива горючих жидкостей в лампады и светильники из небьющейся емкости на поддоне из негорючего материала, в конструкции которых предусматриваются бортики
70
Недопущение проведения в культовых сооружениях огневых работ (топка печей, сварочные работы и другие виды огневых работ), розлив горючей жидкости в период проведения служб и обрядов
71
Наличие исправных индивидуальных средств защиты органов дыхания в количестве равном числу служителей
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 9
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной безопасности
для объектов Национального банка Республики Казахстан
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требует-
ся
выпол-
нено
не выпол-
нено
1
2
3
4
5

1) мемлекеттік стандарт бойынша жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған көлденең қоршау құрылымдарынан 0,7 метр;
2) мемлекеттік стандарт бойынша жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған тік қоршау құрылымдарынан 0,5 метр;
67
Шыны құтылары бұзылған, ашық отты қолданатын шамдарды пайдалануға, сондай-ақ оларды толтыру үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
68
Лампаларды, шамдарды және ұқсас құралдарды толтыруға арналған жанғыш сұйықтықтар сыйымдылығы 2 литрден аспайтын, жабық, сынбайтын ыдыста металл шкафтарда сақтауды жүзеге асыру
69
Лампалар мен шамдарға жанғыш сұйықтықтар құрылымында ернеулері қарастырылған, тұғырында жанбайтын материалдан жасалған сынбайтын ыдыстан құюды жүзеге асыру
70
Діни құрылыстарда от жұмыстарын жүргізуге (пеш жағу, дәнекерлеу және от жұмыстарының басқа да түрлері), салттар мен ырымдарды жүргізу кезінде жанғыш сұйықтықтарды толтырып құюға жол бермеу
71
Қызмет етушілер санына тең көлемде тыныс алу органдарын қорғаудың дұрыс жеке құралдарының болуы
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)         (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)         (қолы)              (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
9-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің объектілері үшін өрт
қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
67
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
8. Дополнительные требования
68
Сообщение руководителем лечебного учреждения ежедневно после окончания выписки больных в пожарную часть данные о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
69
Недопущение размещения взрослых больных и детей при их количестве более 25 человек в каркасно-камышитовых и деревянных зданиях
70
Обеспечение приставными лестницами, из расчета одна лестница на здание лечебных учреждений, расположенные в сельской местности
71
Размещение на первых этажах тяжелобольных и детей в многоэтажных зданиях лечебных учреждений
72
Обеспечение носилками из расчета одни носилки на пять больных (инвалидов) здания больниц и других учреждений с постоянным пребыванием людей, не способных передвигаться самостоятельно
73
Наличие между кроватями в больничных палатах расстояний не менее 0,8 метра, а центральный основной проход – шириной не менее 1,2 метра
74
Недопущение загромождения эвакуационных проходов и выходов стульями, тумбочками и другой мебелью
75
Производство подачи кислорода в палаты, централизованно от отдельно стоящей баллонной установки (не более 10 баллонов) или из центрального кислородного пункта (при числе баллонов более 10) размещенного в отдельно стоящем здании на расстоянии не менее 20 метров от зданий с постоянным пребыванием больных
76
Недопущение:
1) размещения в корпусах с палатами для больных помещения, не связанные с лечебным процессом или сдавать их в аренду;
2) установки кроватей в коридорах, холлах и на других путях эвакуации;
3) установки хранения баллонов с кислородом в зданиях лечебных учреждений;
4) применение резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты;
5) пользование неисправным лечебным электрооборудованием;
6) размещения в подвальных и цокольных этажах лечебных учреждений мастерских, складов, кладовых;
7) пользования утюгами, электрическими плитками и другими электронагревательными приборами в больничных палатах и других помещениях, занятых больными
77
Наличие устройства кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрев парафина и озокерита производится в специально приспособленных для этой цели помещениях
78
Обеспечение в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей хранение медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
79

3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
67
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
68
Емдеу мекемесінің басшысы науқастарды шығару аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы науқастар саны туралы деректерді күн сайын хабарлама береді.
69
Ересек науқастар мен балалар саны 25-тен асқан жағдайда оларды құрылымы қамысты және ағаш ғимараттарда орналастыруға жол бермеу.
70
Ауылды жерлерде орналасқан емдеу мекемелерін әр ғимаратқа бір саты есебінен қосалқы сатылармен қамтамасыз ету.
71
Ауыр науқастар мен балаларды көп қабатты ғимараттың бірінші қабатында орналастыру.
72
Өздігінен жүруге қабілетсіз адамдар үздіксіз келетін, ауруханалар мен басқа да мекемелерді бес науқасқа (мүгедекке) бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету.
73
Аурухана палаталарындағы кереуеттер арасындағы қашықтық кемінде 0,8 метр, ал орталық негізгі өту жолының ені кемінде 1,2 метр болуы тиіс.
74
Эвакуациялық өту жолдар мен шығу жолдарын орындықтармен, тумбалармен және басқа да жиһазбен үймелеуге жол бермеу.
75
Палаталарға оттегі жіберу, әдеттегідей, жеке тұрған баллон қондырғысынан орталықтандырылып (10 баллоннан көп емес) немесе орталық оттегі бекетінен (10 баллоннан көп болса) жүргізіледі және оларды науқастар үнемі келетін ғимараттардан кемінде 20 метр қашықтықта тұрған жеке ғимаратта орналастыру.
76
Мыналарға:
1) науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу үрдісіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге;
2) кереуеттерді дәліздерде, холлдарда және басқа да эвакуациялау жолдарында орнатуға;
3) емдеу мекемелерінің ғимараттарында оттекті баллондарды сақтауға;
4) аурухана палаталарына баллондардан оттегі жіберу үшін пластмассалық және резеңке шлангтарды қолдануға;
5) ақаулы емдеу электр жабдықтарын пайдалануға;
6) емдеу мекемелерінің жертөлелері мен астыңғы қабаттарында шеберханалар, қоймалар, зат қоятын бөлмелер орналастыруға;
7) аурухана палаталары мен науқастар орналастырылған басқа да үй-жайларда үтік, электр плиталар мен басқа да электр жылытқыш құралдарын пайдалануға жол бермеу.
77
Су қайнатқыштарды, су жылытқыштарды және титандарды орнату, медициналық аспаптарды залалсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру тек осы мақсаттарға арнайы жабдықталған орын-жайларда жүргізу.
78
Зертханаларды, бөлімшелерді, дәрігерлер кабинеттерін, сыйымдылығын ескере отырып, жалпы саны 3 килограммнан аспайтын дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын сұйықтықтарға және жанғыш сұйықтықтарға жататын – спирт, эфир) сақтау үшін, жабылатын арнайы металлды шкафтармен қамтамасыз ету.
79

Обеспечение расположения архивохранилища горючей рентгеновской пленки емкостью более 300 килограмм в отдельно стоящих зданиях, а емкостью менее 300 килограмм в помещениях зданий, выгороженных противопожарными стенами и перекрытиями 1-го типа. Наличие расстояния от рентгенохранилища до окон соседних зданий не менее 15 метров
80
Обеспечение хранения в одной секции архивохранилища с горючей рентгеновской пленкой не более 500 килограмм пленки. Оборудование каждой секции самостоятельной вытяжной вентиляцией. Выполнение дверей секции с пределом огнестойкости EI-60 и открывающимися наружу. Наличие отношения площади окон к площади пола в архивах не менее 1:8 м.
81
Наличие на двери архивохранилища надписи «Рентгеновский архив», а у входа – «Огнеопасно! Курить запрещено!»
82
Наличие центрального отопления архивов горючей рентгеновской пленки. Недопущение в них парового отопления, металлические печи, а также времянки с металлическими трубами
83
Недопущение установки в помещениях хранилища электрощитков, отключающие устройства, электрические звонки, штепсельные соединения
84
Обеспечение хранения в помещении пленок и рентгенограмм при их количестве до 4 килограмм в металлическом шкафу (ящике) вне архива при расположении шкафа не ближе 1 метра от отопительных приборов. Недопущение применения нагревательных приборов любых типов в помещениях, где установлены такие шкафы
85
Наличие в архивах горючих пленок и рентгенограмм металлических (деревянных обшитыми железом по асбесту) фильмостат или шкафов, разделенными на секции глубиной и длиной не более 0,5 метра
86
Соблюдение хранения материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго по ассортиментам, и недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с другими материалами
87
Недопущение совместное хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранение этих баллонов в материальных и аптечных складах
9. Физиотерапевтические кабинеты, отделения анестезиологии,
реанимации и интенсивной терапии, операционные отделения
88
Соблюдение вместимости электро-светолечебных кабинетов из расчета не менее 6 квадратных метров на одну процедурную кушетку
89
Обеспеченность стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемые в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
90
Выполнение подогрева парафина и озокерита в специально выделенном помещении в вытяжном шкафу на подогревателях заводского изготовления или водяной бане
91
Обеспеченность осуществления выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
92
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
93
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
94
Обеспеченность свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока

Сыйымдылығы 300 килограммнан асатын жанғыш рентген пленкасының мұрағат қойма бөлек тұрған ғимараттарда, ал сыйымдылығы 300 килограмм болмайтын, 1-тұрпатты өртке қарсы қабырғаларымен және жабындарымен оқшауланған ғимараттардың үй-жайларында орналастыруды қамтамасыз ету. Рентген қоймасынан бастап көршілес ғимаратқа дейінгі қашықтық кемінде 15 метр болуы тиіс.
80
Мұрағат қоймасының бір секциясында шамамен 500 килограмм жанғыш рентген пленка сақталуын қамтамасыз ету. Әр секцияны дербес сорғыш желдеткішпен жабдықтау. Секцияның есіктерін ЕІ-60 отқа төзімділік шегімен және сыртқа қарай ашылатындай етіп орнату. Мұрағаттарда терезе алаңының еден алаңына арақатысы кемінде 1:8 етіп қарастырылу.
81
Мұрағат қоймасының есігінде «Рентген мұрағаты», ал шығар есікте «Отқа қауіпті! Темекі шегуге болмайды!» деген жазу болу қажет.
82
Жанғыш рентген пленкаларын сақтау мұрағатты орталықтан жылыту қажет. Оларда бу арқылы жылу беру, металлды пештер, сондай-ақ металлды құбырлы шағын пешті орнатуға жол бермеу.
83
Қойма жайларында электр қалқандарды, сөндірілетін қондырғыларды, электр қоңырауларды, штепсельді қосуларды орнатуға жол бермеу.
84
Рентгенограммалар мен пленкаларды, олардың салмағы 4 килограмға дейін болғанда, мұрағаттан тыс металлды шкафтарда (жәшіктерде) жылыту құралдарынан 1 метр қашықтықта орналастырып, қамтамасыз ету. Осындай шкафтар орналасқан үй-жайларда түрлі қыздыру аспаптарын орнатуға жол бермеу.
85
Жанғыш пленкалар және рентгенограммалар мұрағат қоймаларында тереңдігі мен ұзындығы 0,5 метрден аспайтын секцияларға бөлінген металл (асбест арқылы темірмен қапталған ағаш) фильмостаттармен немесе шкафтармен жабдықтау.
86
Дәріхана қоймаларының жайларында материалдық құндылықтарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтау, тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бірге сақтауға жол бермеу.
87
Оттегі мен жанғыш газ баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ материалдық және дәрілік қоймаларда сақтауға жол бермеу.
9. Физиотерапия кабинеттері, анестезиология, жан сақтау және қарқынды терапия, операция жасау бөлімшелері
88
Электрмен, сәулемен емдеу кабинеттерінің сыйымдылығы бір процедуралық кереуетке кемінде 6 шаршы метр есебін сақтау.
89
Электрмен және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын, оның ішінде ауа қабатты, тек зауытта дайындалған стерилизаторлармен жабдықтау және оларды жанбайтын материалдардан жасалған үстіңгі қабаттарға орнатып қолдану.
90
Парафин мен озокеритті арнайы бөлінген үй-жайда, сору шкаф арқылы зауытта дайындалған жылытқыштарда немесе су моншасында қыздырылуы қажет.
91
Үй-жайлардың жергілікті желдету жүйелерінің аппараттары мен қондырғыларынан шығару шатырдың жоғарғы нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте жүзеге асыру.
92
Аппаратураның алдын ала байқауын техникалық төлқұжатта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімде, анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, жүргізу.
93
Әр электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінің (кабинетінің) қызмет етуші персоналымен жүргізілген өртке қарсы нұсқауларды және электр аппаратура жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналын жүргізу.
94
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларының есік орындары мен өтетін жолдары арқылы сүйретпелерде науқастарды еркін тасымалдауды қамтамасыз ету.

10. Лаборатории лечебных учреждений
95
Размещение лабораторий в обособленных помещениях, отделенных от основного здания со стационаром противопожарными перегородками 1-го типа
96
Обеспеченность подачи легковоспламеняющихся жидкостей для производственных нужд по трубопроводу или для транспортировки в специальной закрытой небьющейся таре
97
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри асбестом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
98
Обеспеченность хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту
99
Осуществление переноса стеклянной посуды с кислотами, щелочами и другими химически активными веществами только в специальных металлических или деревянных ящиках, выложенных внутри асбестом
100
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
101
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах
102
Недопущение в лабораториях:
1) размещение ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок и других источников огня легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие материалы;
2) выливание отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в канализацию;
3) мытье полов и оборудование керосином, бензином, другими горючими жидкостями и веществами;
4) уборки случайно пролитых жидкостей при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах;
5) оставления на рабочем месте промасленной ветоши и бумаги;
6) хранение на рабочем месте и в рабочих помещениях каких-либо веществ и препаратов с неизвестными пожароопасными свойствами;
7) оставления без присмотра рабочего места, зажженные горелки и другие нагревательные приборы;
8) производства нагревания сосудов с находящимися в них легковоспламеняющимися и горючими жидкостями на открытом огне, а также на бытовых электронагревательных приборах
11. Одно- и многоместные лечебные барокамеры
103
Размещение барокамер в обособленных помещениях с естественным освещением, отделенных от других помещений противопожарными перегородками I-го типа. Недопущение установки барокамер в подвальных и цокольных этажах
104
Обеспеченность помещений, в которых размещены барокамеры, двумя эвакуационными выходами.
105
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов.

10. Емдеу мекемелерінің зертханалары
95
Зертханалар оңашаланған, 1-тұрпатты өртке қарсы қалқандары бар, стационары бар негізгі ғимараттан бөлек үй-жайларда орналастыру.
96
Өндірістік қажеттіліктерге арналған тез тұтанатын сұйықтықтарды беру құбыр арқылы жүргізіледі немесе тасымалдауға арналған жабық сынбайтын арнайы ыдыста.
97
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда ішіне асбест төселген, қақпағы бар, металлды жәшікке салынған, қабырғасы қалың шынылы немесе тығыз тығындысы бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтиленді сыйымдылықтарда сақтауға жол бермеу.
98
Зертханаларда заттар мен материалдарды сақтау қатаң түрде ассортимент бойынша жүргізу.
99
Қышқылдары, сілтілері және басқа химиялық белсенді заттары бар әйнек ыдысты тасымалдау ішіне асбест төселген арнайы металлды немесе ағаш жәшіктерде жүзеге асыру.
100
Сұйық оттегіні тез тұтанатын заттармен, майлармен және сұйық майлармен бір бөлмеде сақтауға жол бермеу.
101
Сығылған, сұйықталған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондар зертхана ғимаратынан тыс металлды шкафтарда орнату.
102
Зертханаларда:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыратын аспаптардан, шілтерлерден және басқа да от көздерінен 1 метр жақын орналастыруға;
2) жұмыс істелген тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға құюға;
3) едендер мен жабдықтарды керосинмен, бензинмен, басқа да жанғыш сұйықтықтар және заттармен жууға;
4) шілтерлер жанып тұрған және электр қыздырғыш аспаптары қосылып тұрған кезде байқаусызда төгілген сұйықтықтарды тазалауға;
5) жұмыс орнында майланған шүберек пен қағазды қалдыруға;
6) жұмыс орнында және жұмыс істейтін үй-жайларда өрт қаупі белгілері белгісіз қандайда бір заттар мен дәрі-дәрмектерді сақтауға;
7) жұмыс орнын, жанып тұрған шілтерлерді және басқа қыздыру аспаптарын қараусыз қалдыруға;
8) ішінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар ыдыстарды ашық отта, сондай-ақ тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарында қыздыруға жол бермеу.
11. Бір және көп орынды емдеу барокамералары
103
Барокамералар табиғи жарық түсетін, басқа үй-жайлардан өртке қарсы І тұрпатты қалқалармен бөлектенген оңаша үй-жайларда орналастыру. Барокамераларды жертөле және астыңғы қабаттарда орнатуға жол бермеу.
104
Барокамералар орналастырылған үй-жайларды екі эвакуациялық шығу жолдарымен жабдықтау.
105
Барокамера үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдармен қаптау.

106
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95оС. Обеспеченность расстояния от отопительных приборов и других источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
107
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместных барокамеры или одна многоместная
108
Наличие перечня приборов, допущенных к работе в среде с повышенным содержанием кислорода, с указанием их паспортных или инвентаризационных номеров
109
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
110

106
Барокамера үй-жайларына орталықтан немесе сумен жылыту, жылу тасымалдағыштың температурасы 950С аспайтындай етіп қарастыру. Жылу беру аспаптарынан және жылудың басқа көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтық кемінде 1 метр етіп қарастыру.
107
Екi немесе одан көп бiр орынды немесе бiр көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарық бар болу.
108
Төлқұжаттары немесе түгендеу нөмiрлерi көрсетiлген, оттегiсi артырылған ортада жұмыс iстеуге рұқсат етiлген аспаптар тiзбесiнің болуы.
109
Тiкелей барокамераларда орнатылған шамшырақтарда тек қыздыратын лампалар қолданылады.
110

Обеспеченность барокамер исправными переговорными устройствами, при этом внутри камеры должны находиться в металлических ящиках только динамик и микрофон, закрытые латунными сетками с размером ячеек 0,5x0,5 миллиметров
111
Размещение бароаппаратов таким образом, чтобы ни один из них не препятствовал эвакуации другого бароаппарата, любого оборудования барозала, а также больных и обслуживающего персонала
112
Наличие автоматических газоанализаторов для контроля за содержанием кислорода в помещениях с наличием бароаппаратов

Барокамераларды жарамды сөйлесу қондырғыларымен қамтамасыз ету, бұл ретте камера iшiнде көлемi 0,5х0,5 миллиметр жез торлармен жабылған динамик және микрофон металлды жәшiктерде болуы тиіс.
111
Бароаппараттар олардың бiрде бiреуi басқа бароаппаратты, барозалдың кез келген жабдығын, сондай-ақ науқастар мен қызмет етушi адамдарды эвакуациялауға кедергi келтiрмейтiндей орналастырылады.
112
Бароаппараттары бар үй-жайларда оттегi құрамын бақылау үшiн автоматты газ сараптағыштар орнату.

113
Устройство запорной арматура на кислородопроводе вне барозала
114
Недопущение при эксплуатации бароаппаратов и барозалов:
1) помещение пациентов в бароаппарат в синтетической одежде;
2) эксплуатации бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера);
3) вноса в барокамеру легковоспламеняющиеся жидкости, масла, вещества и предметы, способные вызвать появление огня или искры;
4) пользования в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользоваться электронагревательными приборами (кипятильниками, электрическими плитками) использовать мебель из горючих материалов, материалы и предметы, способные вызвать искру, применять открытый огонь, курить, применять светильники открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест;
8) эксплуатации необезжиренного кислородного оборудования;
9) хранения в барозале горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, масла, а также горючие материалы, в том числе перевязочные;

113
Оттегi өткiзгiштегi бекiту арматурасы барожайдан тыс орнатылады.
114
Бароаппараттар мен барозалдарды пайдалану кезiнде:
1) пациенттi бароаппаратқа синтетикалық киiмде жайғастыруға;
2) бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлердi) жерге қоспастан бароппараттарды пайдалануға;
3) барокамераға тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, оттың немесе ұшқынның пайда болуына қабiлеттi заттар мен бұйымдарды кiргiзуге;
4) барозалда (үй-жайда, көлiк салонында) ақаулы аспаптарды және электр өткiзгiштердi (оқшаулағыштары зақымдалған, сенiмсiз ұшқындайтын түйiсулермен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын (су қайнатқыштарды, электр плиталарын) пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын тудыруға қабiлеттi материалдар мен бұйымдарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекi шегуге, жұмыс орындарының төменгi жағына жарық түсiру үшiн ашық орындалған шамшырақтарды қолдануға;
5) майсыздандырылған емес оттегi жабдығын пайдалануға;
6) барозалда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, майларды, сондай-ақ жанғыш, оның iшiнде таңып байлау материалдарын сақтауға;
7) барозалдағы оттегi концентрациясының 23% артық асуына жол беруге;
8) баробөлiмдi және бороаппаратты тексерудiң бекiтiлген актiсi болмаған кезде бороаппаратта емдеу сеанстарын жүргiзуге;
9) бароаппаратты рұқсат етiлген кернеуден артық желiге қосуға;

10) недопущение увеличения концентрации кислорода в барозале более 23%;
11) производства лечебных сеансов в бароаппарате при отсутствии утвержденного акта обследования бароотделения и бароаппарата;
12) подключения бароаппарата к сети с напряжением свыше допустимого;
13) осуществления эксплуатации без наличия первичных средств пожаротушения
12. Аптеки и аптечные склады
115
Размещение межбольничных аптек, в общем больничном корпусе, на первом этаже, с самостоятельным выходом наружу и отделяются от остальных помещений негорючими стенами, перегородками
116
Наличие в аптеках, находящихся в зданиях другого назначения, общего количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не более 100 килограмм
117
Осуществление в отдельностоящих аптеках хранения не более двух баллонов с кислородом, укрепленные в вертикальном положении в специальных гнездах и надежно закрепляются хомутами
118
В аптечных складах недопущение:
1) хранения в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры;
2) хранения продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления;

10) пайдалануды өрт сөндiрудiң алғашқы құралдарысыз жүзеге асыруға жол берiлмейдi.
12. Дәріханалар және дәріханалардың қоймалары
115
Ауруханааралық дәрiханаларды жалпы емдеу корпусында жеке сыртқа шығатын есiгiмен, бiрiншi қабатта орналастырылады және басқа мақсаттағы үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен, қалқалармен бөлiнедi.
116
Басқа мақсаттағы ғимарат iшiндегi дәрiханаларда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар саны 100 килограммнан аспау керек.
117
Жеке орналасқан дәрiханаларда сақталатын оттегi толтырылған баллонның саны екеуден аспайды және олар арнайы орынға тiгiнен тұрғызылған күйде тұрады, сонымен бiрге қамытпен тығыз бекiтiледi.
118
Дәрiхана қоймаларында:
1) транзиттi электр кабельдерi өтетiн үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары бар үй-жайларда май сiңген аппаратураларды сақтауға;
2) өнiмдi үйiп-төгiп сақтауға және оны жылу беру радиаторлары мен құбырларына тығыз жинауға;

3) распаковки и упаковки материалов непосредственно в хранилищах;
4) входа в сырой или влажной одежде и обуви в складские помещения, где хранятся щелочные металлы и другие вещества, вступающие в реакцию с водой
119
Осуществление хранения под навесом только тех химических веществ, которые от влажного воздуха или воды не разлагаются, не разогреваются и не воспламеняются
120
Хранение материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго в соответствии с ассортиментом, недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с остальными материалами
121
Отделение от остальных помещений противопожарными стенами 1 типа, оборудованные самостоятельными выходами наружу и расположенные на первом этаже при размещении аптек в общих больничных корпусах и зданиях иного назначения
122
Обеспеченность хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
123
Осуществление переноса баллонов с огнеопасными и легковоспламеняющимися жидкостями вдвоем в специально приспособленных клетях или корзинах с исправными ручками захвата
124
Обеспеченность хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств по принципу однородности и в соответствии с их физико-химическими и пожароопасными свойствами и характером упаковки
125
Обеспеченность помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
126
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
127
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолированного от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
128
Хранение в производственных помещениях организаций здравоохранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей общим количеством не более 3 килограмм в специальном металлическом ящике вдали от нагревательных приборов и выходов
129
Наличие в помещениях хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ снаружи, а также на дверях внутри этих помещений ясно видимых надписей: «Огнеопасно», «Взрывоопасно», «Курить воспрещается», «В случае пожара звонить по телефону 101»
130
Наличие около входа в каждое помещение хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ таблички с надписью «Ответственный за обеспечение пожарной безопасности (ФИО ответственного лица)»
131
Изготовление контейнеров, предназначенные для хранения легковоспламеняющихся жидкостей, из стекла или металла, с плотно подогнанной крышкой для предупреждения испарения жидкостей

3) материалдарды тiкелей қоймаларда ашуға және буып-түюге;
4) сумен реакцияға түсетiн сiлтiлi металдар және басқа заттар сақталатын қойма үй-жайларға дымқыл немесе ылғалды киiммен және аяқ-киiммен кiруге жол берiлмейдi.
119
Аспа артында тек ылғалды ауадан немесе судан шiрiмейтiн, қызбайтын және тұтанбайтын химиялық заттарды сақтауға болады.
120
Дәрiхана қойма үй-жайларында материалдық құндылықтар қатаң түрде ассортиментке сәйкес сақталуы қажет, бұл ретте тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бiрге сақтауға жол берiлмейдi.
121
Дәрiханаларды жалпы ауруханалық корпустарда және өзге мақсаттағы ғимараттарда орналастыру кезiнде олар басқа үй-жайлардан 1-тұрпатты өртке қарсы қабырғалармен бөлiнедi, еркiн сыртқа шығу жолдарымен жабдықталады және бiрiншi қабатта орналастырылады.
122
Пластмасс бұйымдары желдетiлетiн, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылу беру жүйелерiнен кемiнде 1 метр қашықтықта сақталады.
123
Өрт қаупi және тез тұтанатын сұйықтықтары бар баллондарды тасымалдау арнайы бейімделген көтермелерде немесе ұстайтын саптары жарамды себеттерде екеулеп жүзеге асырылуы тиіс.
124
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдары бiртектiлiк қағидасы бойынша және олардың физикалық-химиялық және өрт қауiптi қасиеттерiне және орау сипатына сәйкес сақталуын қамтамасыз ету.
125
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар жанбайтын және төзiмдi стеллаждармен және тұғырлармен қамтамасыз ету.
126
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды енi кемiнде 0,7 метр және биiктiгi кемiнде 1,2 метр есiктерi бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтау.
127
100 килограммнан астам мөлшердегi тез тұтанатын сұйықтықтар бөлек тұрған ғимаратта, шыны немесе металлды ыдыста, өзге топтардағы от қауiптi заттарды сақтау үй-жайларынан оқшаулап сақтау.
128
Денсаулық сақтау ұйымдарының өндiрiстiк үй-жайларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды жалпы мөлшерi 3 килограммнан аспайтындай етiп, жылыту аспаптары мен шығу жолдарынан қашықта арнайы металл жәшiкте сақтау.
129
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын үй-жайларда сыртынан, сондай-ақ осы үй-жайлардың iшiнен, есiктерде айқын көрiнетiн «От қауiптi», «Жарылыс қауiптi», «Темекi шегуге жол берiлмейдi», «Өрт шыққан жағдайда 101 телефонына қоңырау соғу қажет» деген жазулар iлінеді.
130
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын әр үй-жайға кiру жолының жанында «Өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты (жауапты адамның аты-жөнi)» деген жазуы бар тақта iлінеді.
131
Тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған контейнерлер сұйықтықтардың булануын болдырмау үшiн тығыз жабылатын қақпағы бар шыныдан немесе металдан дайындалады.

132
Осуществление хранения бутылей, баллонов и других крупных емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в таре, предохраняющей от ударов, или в баллоноопрокидывателях в один ряд
133
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств:
1) в полностью заполненном контейнере;
2) с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
134
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средства в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах)
13. Автохозяйство (при наличии)
135

132
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөтелкелер, баллондар мен өзге де үлкен сыйымдылықтар соққыдан сақтайтын ыдыста немесе баллон аударғыштарда бiр қатарда сақталады.
133
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрi-дәрмек құралдарын:
1) толықтай толтырылған контейнерде.
2) минералды қышқылдармен (күкiрт, азот және өзге де қышқылдармен), сығылған және сұйылтылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен, жарылыс қауiптi қоспалар беретiн (хлорат калийi, пермаганат калийi) бейорганикалық тұздармен бірге сақтауға жол берiлмейдi.
134
Жанғыш және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдары қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақталады.
13. Көлік шаруашылығы (бар болса)
135

Отделение помещений хранения подвижного состава от других помещений противопожарными стенами 2-го типа и перекрытиями 3-го типа
136
Расположение помещения для хранения смазочных материалов с размещением емкостей для свежих и отработавших масел и смазок и насосного оборудования для их транспортировки у наружной стены здания с непосредственным выходом наружу.
Соблюдение требований по хранению в помещении постов технического обслуживания и технического ремонта подвижного состава свежих и отработавших смазочных масел в резервуарах общей емкостью не более 5 кубических метров, размещаемых в помещении или в приямке, а также установка насосного оборудования для транспортировки смазочных материалов

Жылжымалы құрамды сақтау үй-жайларын басқа үй-жайлардан өртке қарсы 2 түрдегі қабырғамен және 3 түрдегі жабулармен бөлу.
136
Жаңадан және қолданылған майлар, майлаулар әрі сорғыш құрылғылары үшін сыйымдылықтары орналастырылған майлау материалдарын сақтау үй-жайларды, оларды тасымалдау үшін, міндетті түрде сыртқа шығу есігі бар, ғимараттың сыртқы қабырғасының қасында орналастыру.
Үй-жайда немесе шұңқыршада орналастырылған, жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу бекеттер үй-жайларында жалпы сыйымдылығы 5 кубтық метрден аспайтын резервуарларда жаңа және қолданылған майлау майларын сақтау, сондай-ақ майлау материалдарын тасымалдау үшін сорғыш құрылғысын орнату бойынша талаптарды сақтау.

137
Соблюдение минимальной ширины проездов транспортных средств:
1) при перпендикулярном расположении к стене и воротам мест хранения шириной 2,3 метра – 6,5 метра;
2) то же, для мест хранения шириной 3,5 метра – 5,5 метра;
3)то же, при расстановке автомобилей под углом 60о – 4,5 метра;
4)то же, при расстановке автомобилей под углом 45о – 3,0 метра.
138
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием

137
Көлік құралдарының өту жолында минималды енін сақтау:
1) ені 2,3 метр - 6,5 метр сақтау орындары қабырғалар мен қақпаларға перпендикулярды орналасу кезінде;
2) сол сияқты ені 3,5 метр-5,5 метр сақтау орындары үшін;
3) сол сияқты, көліктерді 600 бұрышпен қою кезінде – 4,5 метр;
4) сол сияқты, көліктерді 450 бұрышпен қою кезінде – 3,0 метр;
138
Қатты жамылғысы бар алаңдарда, ашық тұрақтар аумағында көлік құралдарына ұсақ жөндеулер және ағымдағы қызмет көрсету жүргізу бойынша талаптарды сақтау.

139
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря согласно приложение 4 Технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности»
140
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
141
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте

139
Ашық тұрақтар аумағында көлік құралдарға ұсақ жөндеулер және ағымдағы қызмет көрсету алаңдарында «Өрт қауіпсіздігінің жалпы талаптары» Техникалық регламенттің 4 қосымшасына сәйкес өртке қарсы құрал-саймандар жинағы бар өртке қарсы қалқан орнату.
140
Гараж үй-жайларын және көліктерді сақтау ашық алаңдарды өрт немесе төтенше жағдайлар кезінде көліктерді эвакуациялауға кедергі болатын заттармен және құрылғылармен бөгеттеуді болдырмау.
141
Гараж үй-жайларын және көлік құралдарын сақтайтын ашық алаңдарды таза ұстау.

142
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое).
143
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);

142
Гараждар мен ашық тұрақтарды мақсатсыз пайдалануға (жанғыш материалдарды, газ баллондарды, жөндеу шеберхана құрылғыларын, бояу камералары мен басқаларды сақтауға) жол берілмейді.
143
Көлікті сақтау үй-жайларда, жабынды астында және ашық алаңдарда жол берілмейді:
1) орналастыру жоспарының нормасынан асатын көлік құралдар санын орналастыруға, ғимараттар (құрылымдар), автокөліктер арасында ара қашықтықты азайтуға;

2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) хранения емкости из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
8) проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями;
9) подогрева двигателя, проведение ремонтных работ с применением открытого огня (факелы, паяльные лампы и другие источники огня), а также пользование открытыми источниками огня для освещения во время проведения ремонтных и других работ.
144
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
145
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
146
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
147
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
148
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
149
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
__________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 11
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной
безопасности для объектов образования
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

2) жүру жолдары мен шығу қақпаларын бөгеттеуге;
ұсталық, термикалық, дәнекерлеу, майлау, ағашпен әрлеу жұмыстарды, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен бөлшектерді шаюға;
3) жанармай бактарынан, жанармай өткізгіштен және карбюраторлардан жанармай тамшылап, аузы ашық жанармай бактарымен, сонымен қатар электрқұрылғылар жүйесі ақаулы күйде болса, көлік құралдарын қалдыруға;
4) көлік құралдарға жанар-жағармай материалдарын құюға, сонымен қатар оларды канализацияға немесе таяу орналасқан аумаққа төгуге. Қолданылған жанар-жағармай материалдарды, сүзгіштерді, ескі шүберектер мен басқа да материалдарды жинау үшін, қақпақтары жабылатын жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстар қолданылуы тиіс;
5) аккумуляторларды көлік құралдарында, сонымен қатар осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда зарядтауға;
6) қозғалтқышты ашық отпен (алау, шырақ, күйдіру лампамен) жылытуға, жарықтандыру үшін ашық от көздерін қолдануға;
7) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың ыдыстарын сақтауға;
8) көлік құралдарын бояуға, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен бөлшектерді жууға;
9) ашық отты (алау, шырақ, күйдіру лампаны) пайдалану арқылы қозғалтқышты жылытуға және басқа да жөндеу жұмыстарын жүргізуге, жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға.
144
Тұрақтарды және көлік құралдарын ашық сақтау алаңдарын (жекеден басқа) сүйрету арқандарымен және штангалармен жабдықтау керек, есептен алғанда 10 бірлік көлікке 1 арқан (штанга).
145
Автокөліктерді жөндеу үй-жайларда және қосалқы үй-жайларда бактары жанармайға толы автокөліктердің (ал газбен жұмыс істейтін автокөліктерде баллондары газбен толтырылған) және майы толы картерлермен жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
146
Аккумуляторлық станцияларды (шеберлік) отқа төзімділігі ІІ дәрежеден кем емес ғимараттарда орналастыру керек.
147
Аккумуляторлық станциялардың есігінде «Аккумуляторлық», «От қауіпті», «Отпен кіруге болмайды», «Шылым шегуге тыйым салынады» жазулар болуы керек.
148
Жөндеу, зарядтау, генераторлық және электролиттік телімдерді қабырғасы жанбайтын жеке үй-жайларда орналастыру керек
149
Өрт кезінде іс-қимыл жасау бойынша персоналдың жаттықтыруларын, бір уақытта ғимараттың өртке қарсы қорғау жүйесінің барлық элементтерінің жұмыс жасау қабілеттілігін тексеру арқылы, жарты жылда бір рет өткізуді қамтамасыз ету.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)              (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)              (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
11-қосымша
Нысан
Білім беру объектілері үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

3) использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
64
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
8. Дополнительные требования
65
Наличие приказа руководителя предприятия о создании ведомственной комиссии по принятию в эксплуатацию опытных (экспериментальных) установок, с применением взрывопожароопасных и пожароопасных веществ и материалов для дальнейшего произведения работ на них
66
Проведение с учащимися и студентами занятий по изучению правил пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С младшими классами, а также в детских дошкольных учреждениях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, профессиональных школах, колледжах и высших учебных заведениях – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
67
Недопущение хранения в лабораториях и других помещениях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
68
Недопущение проведения работ в вытяжном шкафу, если в нем находятся вещества, материалы и оборудование, не относящиеся к выполняемым операциям, а также при его неисправности и отключенной системе вентиляции
69
Наличие окрашивания огнезащитным лаком или покрытия деревянных частей вытяжных шкафов, в которых проводятся работы с легковоспламеняющимися веществами
70
Обеспечение сбора легковоспламеняющихся и горючих жидкостей по окончании рабочего дня в специальную закрытую тару и удаление из лаборатории для дальнейшей утилизации
71
Недопущение слива легковоспламеняющиеся и горючие жидкости в канализацию
72
Промывание пожаробезопасными растворами сосудов, в которых проводились работы с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, после окончания опыта
73
Размещение не выше второго этажа в многоэтажных зданиях детских учреждений группы (классы) детей младших возрастов
74
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
75
Наличие в учебных классах и кабинетах только необходимой для обеспечения учебного процесса мебели, приборов, моделей, принадлежностей, пособий, которые хранятся в шкафах, на стеллажах или на стационарно установленных стойках
76
Недопущение превышения количества парт (столов) в учебных классах и кабинетах согласно количества, установленного проектом
77
Уборка в негорючие шкафы (ящики), устанавливаемые в отдельных помещениях все взрывопожароопасные и пожароопасные вещества и материалы по окончании занятий в кабинетах, лабораториях и мастерских
78
Осмотр всех помещений с отключением имеющихся электропотребителей, кроме аппаратов и электроприборов непрерывного действия по окончании работы
79
Недопущение устройства печного отопления, применение керосиновых и электронагревательных приборов в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях вместимостью более 25 человек
80
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях с круглосуточным пребыванием детей
81
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 12
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной
безопасности для объектов социальной сферы (дома
престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты,
психоневрологические центры для детей и инвалидов)
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

3) автоматты өрт сөндірудің спринклерлік қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өртті сөндіруден басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол бермеу.
64
Сорғы станциясының үй-жайларында жұмыс және авариялық жарық берудің, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесімен) телефон байланысының болуы
8. Қосымша талаптар
65
Жарылыс және өрт қаупі бар заттар мен материалдарды қолдануға байланысты тәжірибелік (эксперименттік) қондырғыларда жұмыс істеуге оларды пайдалануға қабылдау бойынша ведомстволық комиссияны құру туралы кәсіпорын басшысы бұйрығының болуы
66
Оқушылармен және студенттермен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі қағидасымен және өрт шыққан жағдайдағы іс-әрекеттермен танысу сабақтарын өткізу. Бастауыш сыныптармен, сондай-ақ мектепке дейінгі балалар мекемелерінде әңгімелесулер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, кәсіби мектептерде, колледждер мен жоғары оқу орындарында өрт қауіпсіздігі қағидасын оқу бойынша нұсқаулық сабақтарын өткізу
67
Зертханаларда және басқа да үй-жайларда тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттілікті арттырмайтын мөлшерде сақтауға жол бермеу.
68
Егер тартпалы шкафта орындалатын операцияға қатысы жоқ заттар, материалдар мен жабдықтар болса, сондай-ақ олар жарамсыз және желдеткіш жүйесі іске қосылмаған болса, онда олармен жұмыс істеуге жол берілмеу
69
Тартпалы шкафтардың тез тұтанатын заттармен жұмыс жүргізілетін ағаш бөліктері оттан қорғайтын лакпен сырлануы немесе жанбайтын материалдармен боялуы
70
Жұмыс соңында қолданылған тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар арнайы жабық ыдыста жиналуын, бұдан әрі пайдаға асырылуы үшін зертханадан шығарылуын қамтамасыз ету
71
Тез тұтанатын сұйықтықтар және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға төгуге жол берілмеу
72
Тез тұтанатын сұйықтықтармен және жанғыш сұйықтықтармен жұмыс жүргізілген ыдыстар тәжірибеден кейін өртке қауіпсіз ерітінділермен жуу
73
Балалар мекемелерінің көп қабатты ғимараттарында кіші жастағы балалардың топтары (сыныптары) екінші қабаттан жоғары орналастырмау
74
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да бөлмелерде жиһаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарын алуы қамтамасыз ету
75
Оқу сыныптары мен кабинеттерінде шкафтарда, серелерде немесе тұрақты орнатылған тіреулерде сақталуы тиіс оқу үдерісін қамтамасыз етуге арналған қажетті жиһаздардың, аспаптардың, үлгілердің, керек-жарақтардың, құралдардың ғана болуы
76
Оқу сыныптары мен кабинеттеріндегі парталар (үстелдер) саны жобада белгіленген саннан асуына жол бермеу
77
Сабақтар аяқталғаннан кейін кабинеттердегі, зертханалардағы және шеберханалардағы өрт, жарылыс және өрт қаупі бар барлық заттар мен материалдар жеке үй-жайларда орналастырылған жанбайтын шкафтарға (жәшіктерге) қою
78
Жұмыс аяқталғаннан кейін үздіксіз жұмыс істейтін аппараттар мен электр құралдарынан басқа электр тұтынушы барлық үй-жайларға тексеріс жүргізу.
79
Сыйымдылығы 25 адамнан астам мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде пешпен жылыту, керосинмен және электрмен жылыту құралдарын пайдалануға жол берілмеу
80
Балалар тәулік бойы болатын мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде телефон байланысы қамтамасыз етіліп, қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшіліктің болуы
81
Ғимараттың өртке қарсы қорғаныс жүйесінің барлық элементтерінің жұмысқа қабілеттілігін бір уақытта тексере отырып, персоналдың өрт кезіндегі іс-қимылы бойынша оқу-жаттығудың жарты жылда бір реттен кем емес өткізілуін қамтамасыз ету
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)           (қолы)             (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
12-қосымша
Нысан
Әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi,
балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге
арналған психоневрологиялық орталықтар) үшін өрт қауіпсіздігі
саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования
66
Сообщение руководителем объекта ежедневно после окончания рабочего дня в пожарную часть данные о числе людей, находящихся в каждом здании учреждения
67
Содержание всех помещения в здании в чистоте. Регулярное очищение корзин и ящиков для бумаг и других горючих отходов и вынос мусора за пределы здания в специально отведенное место
68
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленные с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
69
Недопущение установки и использования в служебных помещениях организаций социального обслуживания бытовых электроприборов (холодильники, микроволновые печи, электрообогреватели, электрочайники)
70
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи только в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
71
Недопущение применения в организациях социального обслуживания для освещения помещений керосиновые лампы и свечи
72
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и других электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и других помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
73
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала. Наличие у дежурного при себе комплекта ключей от всех замков на дверях эвакуационных выходов. Хранение другого комплекта ключей в помещении дежурного
74
Обеспечение проведения не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 13
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной
безопасности для объектов хранения
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

8. Қосымша талаптар
66
Объектінің басшысы күн сайын өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы адамдардың саны туралы деректерді хабарлау
67
Ғимараттардағы барлық үй-жайлар тазалықта ұсталады. Қағаздарға және басқа да жанғыш қалдықтарға арналған себеттер мен жәшіктер үнемі тазартылып, қоқыстары ғимараттан тыс арнайы бөлінген орынға шығару
68
Жанғанда уыттылығы жоғары өнімдер шығаруы мүмкін полимерлі материалдар қолданылып жасалған жиһаз бен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
69
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының қызметтік үй-жайларында тұрмыстық электр аспаптарын (тоғазытқыштарды, қысқа толқынды пештерді, электр жылытқыштарын, электр шәйнектерін) орнатуға және пайдалануға жол бермеу
70
Тамақты тек осы мақсаттарға арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерде ғана дайындауды (ысытуды) қамтамасыз ету. Бұл ретте тұрмыстық қажеттілікке арналған электр жылытқыш аспаптарын автоматты өшіру құралдарынсыз қолдануға жол берілмеу
71
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында үй-жайларды жарықтандыру үшін керосинді шамдар мен шырақтарды қолдануға жол бермеу
72
Жатын бөлмелерде, ойнайтын бөлмелерде және қызмет көрсетілетін тұлғалар болатын басқа да үй-жайларда өтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылытқыш құралдарды пайдалануға жол берілмеу. Киімдерді өтіктеу тек осы мақсатқа бөлінген арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
73
Қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшілігі болуы. Кезекшінің қолында үнемі эвакуациялық шығу орындарының есіктеріндегі барлық құлыптардың кілттері жиынтығы болуы. Кілттердің басқа жиынтығын кезекшінің бөлмесінде сақтау
74
Ғимараттың өртке қарсы қорғаныс жүйесінің барлық элементтерінің жұмысқа қабілеттілігін бір уақытта тексере отырып, персоналдың өрт кезіндегі іс-қимылы бойынша оқу-жаттығудың жарты жылда бір реттен кем емес өткізілуін қамтамасыз ету
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
13-қосымша
нысан
Сақтау объектілері үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
№ п/п
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования
68
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной каких-либо других материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
69
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей (бутылки, бутыли, другая тара) с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольные упаковки от солнечного и иного теплового воздействия
70
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000.
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями.
Осуществление скандирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
71
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
72
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
73
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
74
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
75
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
76
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и других подсобных служб
77
Непрепятствование устанавливаемых в складских помещениях остекленных перегородок для ограждения рабочих мест товароведов, экспертов, кладовщиков эвакуации людей или товарно-материальных ценностей в случае возникновения пожара
78
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
79
Осуществление в здании складов всех операций, связанные с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
80
Расположение аппаратов, предназначенные для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
81
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
82
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
83

8. Қосымша талаптар
68
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың бір тектілігіне қарамастан, қандай да бір материалдар мен тауарларды бір секцияда каучукпен немесе авто резинамен бірге сақтауға жол бермеу.
69
Жанғыш газдары бар баллондар, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтар (бөтелкелер, үлкен бөтелкелер, басқа да ыдыс), сондай-ақ аэрозоль орамдар күн сәулесі мен басқа жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
70
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамдарын өртке қарсы бөліктерде тек жоғары қабатта ғана жиналуын, бұл ретте бөліктегі мұндай орамдардың саны 150000 аспауын қамтамасыз ету.
Қойманың оқшауланған бөлігінде 15000 аспайтын орамды (қорапты) сақтауға, ал қойманың жалпы сыйымдылығы 900000 орамнан аспауын қамтамасыз ету. Қойма ғимараттары шатырсыз, тез ашылатын жабынды болуы тиіс.
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын сақтауды жүзеге асыру
71
Ашық алаңдарда немесе шатырлар астында аэрозоль орамдарын тек жанбайтын контейнерлерде ғана сақтауды жүзеге асыру.
72
Қойма үй-жайларында материалдарды стеллажсыз тәсілмен сақтау кезінде қатарлап жинауды жүзеге асыру. Қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы ені есіктің еніне тең, бірақ 1 метрден кем емес еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы.
73
Қойма үй-жайлары ішіндегі ағаш құрылымдарды оттан қорғау құрамымен өңдеуді жүзеге асыру
74
Транзиттік электр кабельдері, газ және өзге де коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу.
75
Шамшырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс құрылымдарының үстіне дейін 0,2 метр қашықтықта болуы
76
Тауар-материалдық құндылықтарын сақтауға арналған үй-жайларда тұрмыстық қызмет көрсету бөлмелерін, тамақ ішу және басқа да қосалқы қызмет бөлмелерін орналастыруға жол бермеу.
77
Тауартанушылардың, сарапшылардың, қоймашылардың жұмыс орындарын қоршау үшін қойма үй-жайларында орнатылатын шынылы қалқалар өрт туындаған жағдайда адамдар мен тауар-материалдық құндылықтарын эвакуациялауға кедергі келтірмеу
78
Қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тиеу-түсіру және көлік құралдарының тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу.
79
Қоймалардың ғимараттарында ыдысты ашумен, жарамдылықты тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитро бояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты барлық операциялар сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
80
Қоймалардың электр жабдықтары жұмыс күні аяқталғанда токтан ажыратылады. Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдан жасалған қабырғаға немесе бөлек тұрған тірекке орнатылады, шкафқа немесе пломбалауға арналған құрал-саймандары бар текшеге орналастырылып, құлыппен жабылады.
81
Қоймалардың үй-жайларында кезекшілік жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларды орнатуға жол бермеу.
82
База мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда персонал мен өзге де тұлғалардың тұруына жол бермеу.
83

Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
84
Недопущение в цеховых кладовых хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем установленную на предприятии норму
85
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
9. Хранение газовых баллонов
86
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями.
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
87
Недопущение хранения какие-либо горючих материалов и производства огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
88
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающую образование в них взрывоопасных смесей
89
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором и другими окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
90
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах, соответствующих требованиям устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
91
Недопущение попадание масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
92
Наличие исправных газоанализаторов до взрывоопасных концентраций в помещениях хранения газов
93
Недопущение в складском помещении, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
94
Хранение баллонов с горючими газами, имеющие башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях или других устройствах, исключающих их падение.
Хранение баллонов, не имеющие башмаков, в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
95
Недопущение хранения каких-либо других веществ, материалов и оборудования в складах газов
96
Наличие вентиляции в помещении складов с горючими газами
10. Содержание складов лесоматериалов
97
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов емкостью менее 10000 метров кубических
98
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирование лесоматериалов, оборудования
99

А, Б және В1- В4 санатты қойма үй-жайларына локомотивтердің өтуіне жол бермеу.
84
Цех қоймаларында кәсіпорында белгіленген нормадан тыс мөлшерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу.
85
Түтін жою үшін ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу.
9. Газ баллондарды сақтау
86
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймалар жеңіл ашылатын жабындары бар, бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастырылады.
Газы бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелері ақ бояумен сырланады немесе күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықталуы тиіс.
87
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтыққа қандай да бір жанғыш материалдарды сақтауға және отты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу.
88
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен будкалар жанбайтын материалдардан жасалуы және олардың ішінде жарылыс қауіпті қоспалардың түзілуін болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
89
Жанғыш газдары бар баллондар оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор және басқа да тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
90
Сығылған, сұйытылған және ерітілген күйдегі газ қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату және қауіпсіз пайдалану талаптарына сәйкес баллондарда сақталуын жүзеге асыру. Баллондардың сыртқы қабаттары сол газға үшін белгіленген түспен бояу
91
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майдың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
92
Газдар сақталатын үй-жайларда жарылыс қауіпті қосылымдарға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
93
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қоймалық үй-жайға табанында металл шеге немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдардың кіруіне жол бермеу
94
Тежегіштері бар жанғыш газ баллондары тігінен, олардың құлап қалуын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау.
Тежегіштері жоқ баллондар көлденеңінен рамаларда немесе стеллаждарда сақталады. Қатардың биіктігі бұл жағдайда 1,5 метрден аспайтындай етіп қабылдануы, ал клапандар сақтандыру қалпақтарымен жабылады және бір жағына қарай бұрылады.
95
Қоймаларда қандай да бір басқа заттарды, материалдар мен жабдықты сақтауға жол бермеу
96
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайлары табиғи желдеткіштің болуы.
10. Ағаш материалдар қоймасын ұстау
97
Сыйымдылығы 10000 текше метрден кем ағаш материалдары қоймаларында сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарларының болуы.
98
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықты жинап қоюға жол бермеу
99

Очищение мест, отведенные под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличие слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
100
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
101
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения
102
Недопущение на складах производства работ, не связанные с хранением лесоматериалов
103
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов только в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов.
Применение для отопления этих помещений электронагревательных приборов только заводского изготовления
104
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
11. Склады пиломатериалов
105
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
106
Осуществление переборки и установки пакетов на случай временного прекращения работы механизмов, хранение инвентарных крыш и прокладочного материала на специальных площадках
107
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
12. Склады щепы
108
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
109
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
13. Склады угля
110
Недопущение:
1) складирования угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца;
2) транспортировки горящего угля по транспортерным лентам и отгружение их в железнодорожный транспорт или бункер;
3) расположение штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
111
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и других горючих материалов при укладке угля и его хранении
112
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемые в подвальном или первом этаже производственных зданий
14. Склады горючих волокнистых материалов
113
Обеспечение сведения штабелей и навесов волокна последовательно в гнезда, группы и сектора

Қатарларға арналған орындар шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейін тазартылады, жердің немесе қиыршық тастың қалыңдығы кемінде 0,5 метр болуы қажет.
100
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймесі, жоңқаларды бұзу шараларын анықтап, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы қажет.
101
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа бекеттер (бекеттер) жедел өрт сөндіру жоспарларында анықталатын мөлшерде әр түрлі өрт техникасы түрлері қорының болуы
102
Қоймада ағаш материалдарын сақтаумен байланысы жоқ жұмыстарды атқаруға жол бермеу
103
Ағаш материалдары қоймаларындағы жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайлар өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, бөлек ғимараттарда ғана орналастыру.
Бұл үй-жайларға жылу беру тек зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
104
Іштен жану қозғалтқыштары бар шығырлар дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
11. Ағаш материалдар қоймасы
105
Көлік пакеттерін өртке қарсы бөліктерде, өту жолдарында, өрт сөндіру су көздеріне кіреберістерге орнатуға жол бермеу
106
Тетіктердің жұмысы уақытша тұрып қалған жағдайда пакеттерді іріктеу және орнату, құрал-сайман және төсеу материалдарын сақтау арнайы алаңдарда жүзеге асыру
107
Жабық қоймалар мен бастырма алаңдарының едендері жанбайтын материалдан жасалады.
11. Жоңқа қоймалары
108
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және едені жанбайтын жасалған ашық алаңдарда сақтауға болады.
109
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін кертпектің ішінен жылу электрлік түрлендіргіштерді орнату үшін жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
13. Көмір қоймасы
110
Мыналарға жол берілмейді:
1) жаңа қазылып алынған көмірді бір айдан артық жатқан ескі көмір үйіндісіне жинауға;
2) жанып жатқан көмірді транспортер ленталары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге артуға;
3) көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қызған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кабельдері мен мұнай-газ өткізгіштердің үстіне орналастыруға.
111
Көмірді жинау және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен өзге де жанғыш материалдардың түсуіне жол берілмейді.
112
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналасатын, көмір сақтауға арналған үй-жайлар өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлінеді.
14. Жанғыш талшықты материалдар қоймалары
113
Талшық қатарлары мен бастырмалары рет-ретімен ұяшықтарға, топтарға және секторларға жинақталуын қамтамасыз ету

114
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
115
Осуществление размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
116
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, при этом разрыв между штабелями не менее 15 метров, между навесами – 20 метров по всем направлениям
117
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
118
Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 метров по всем направлениям
119
Недопущение разрывов между секторами менее 100 метров
120
Наличие ограждения участков, занятые складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
121
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
122
Укрытие штабелей волокнистых материалов на открытых площадках
123
Содержание свободными проходов в закрытых складах и под навесами, а также разрывов между штабелями на открытых площадках
124
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5 метров, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
15. Автохозяйство (при наличии)
125

114
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан артуына жол бермеу
115
Қатарлардың өлшемдері 22 х 11 метрден аспайтындай, биіктігі бойынша 8 метрден аспайтындай етіп жүзеге асыру
116
Ұяшықта алты қатардан немесе бастырмадан аспайтындай етіп қарастырылады, бұл ретте қатарлар арасындағы аралықтар – кемінде 15 метр, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша – 20 метр.
117
Топта төрт ұяшықтан аспайтындай (24 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, ұяшықтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр.
118
Секторда төрт топтан аспайтындай (96 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, топтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метр.
119
Секторлар арасындағы аралықтарды 100 метрден кем болуына жол берілмейді.
120
Талшықты материалдар сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелерде қоршаудың болуы
121
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол берілмеу
122
Ашық алаңдардағы талшықты материалдардың қатарларын жабу
123
Жабық қоймалардағы және шатыр астындағы өту жолдары, сондай-ақ ашық алаңдардағы қатарлар арасындағы аралықтар бос ұсталады.
124
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын өшіргіштерсіз темір жол (паровоздардан басқа) және автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол берілмейді.
15. Автокөлік шаруашылығы (бар болған жағдайда)
125

129
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря согласно приложение 4 Технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности»
130
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций не допускается
131
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
132
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое).
133
Недопущение в помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта:
1) установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями);
2) загромождения выездных ворот и проезда; выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
3) оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования;
4) заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши и других материалов предусматриваются в емкости, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками;
5) подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях;
6) подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения;
7) установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов;

129
Техникалық регламенттің «Өрт қауіпсіздігіне жалпы талаптар» атты 4-қосымшасына сәйкес көлік құралдарының шағын жөндеуі мен ағымды қызмет көрсетуін жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада өртке қарсы құрал-сайман жиынтығы бар өрт сөндіру қалқанының болуы
130
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде көшіруге кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен ыбырсытуға жол берілмеу
131
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшалары таза ұстау
132
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол берілмеу
133
Үй-жайларда, шатыр астында және ашық алаңшаларда көлік сақтауға жол берілмейді:
1) норма сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер арасындағы қашықтықты төмендетуге;
2) шығу қақпалары мен өту жолдарын ыбырсытуға; ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағашпен өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға;
3) көлік құралдарын отын бактарынан, отын өткізгіштері мен карбюраторлардан ағу болғанда, сондай-ақ электр жабдығы бұзылған жағдайда отын бактарының қылталарын ашық қалдыруға;
4) көлік құралдарына жанар-жағар майларын құюға, сондай-ақ оларды канализацияға немесе жақын аумаққа төгуге. Істен шыққан жанар-жағар май материалдарын, сүзгілерді, ескі-құсқы нәрселер және басқа да материалдар жинауды жанбайтын материалдардан жасалған, жабылатын қақпақтармен жабдықталған сыйымдылықтарға қарастыру керек;
5) аккумуляторларды тура көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа икемделмеген үй-жайларда оталдыруға;
6) қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (алау, шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға;
7) жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануға;

134
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
135
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
136
Размещение аккумуляторных станций (мастерских) в зданиях не ниже II степени огнестойкости
137
Наличие на дверях аккумуляторной станции надписей «Аккумуляторная», «Огнеопасно», «С огнем не входить», «Курение запрещается»
138
Размещение ремонтных, зарядных, генераторных и электролитных участков в обособленных несгораемыми стенами помещениях
16. Порядок содержания резервуарных парков
139
Наличие ограждения из негорючих заборов высотой не менее 2 метров территории нефтебаз (складов)
140
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в этом обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии. Разравнивание и засыпание песком площадки внутри обвалования. Устройство проездов через обвалования для механизированных средств пожаротушения производится с разрешения руководства предприятия. При этом недопущение нарушения целостности и высоты обвалования, а также проездов по границам резервуарного парка
141
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня
142
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке обеспечивающими возможность в случае аварии с резервуаром перекачки нефти из одной емкости в другую
143
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
144
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях и на территории резервуарного парка.
Наличие на видных местах надписи о недопустимости нарушения установленного противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
145
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств

134
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған ғимараттар әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жабдықталады.
135
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№ 1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
136
Аккумулятор станциялары (шеберханалар) отқа төзімділігі II дәрежеден төмен емес үй-жайларда орналастырылады.
137
Аккумулятор станцияларының есіктерінде «Аккумулятор бөлмесі», «От қауіпті!», «Отпен кіруге болмайды!», «Темекі шегуге жол берілмейді!» деген жазулар ілінеді.
138
Жөндеу, зарядтау, генераторлық және электролитті учаскелер жекешеленген қабырғалары жанбайтын үй-жайларда орналасады.
16. Резервуарлық парктерді ұстау тәртібі
139
Мұнай аумақтары (қоймалардың) биiктiгi кемiнде 2 метр жанбайтын дуалдармен қоршаудың болуы
140
Резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерлерi осы топырақ үйiп бекiтiлген жердегi ең үлкен резервуардың көлемiне тең көлемдi қамтуы және жарамды күйде ұсталуы. Топырақ үйiп бекiтiлген жердiң iшiндегi алаңдарды тегістеп, құм себу. Механикаландырылған өрт сөндiру құралдары үшiн топырақ үйiп бекiтiлген жер арқылы өту жолдарын салуға кәсiпорын басшылығы рұқсатымен жүргізіледі. Бұл ретте топырақ үйiп бекiтiлетiн жердiң тұтастығы мен биiктiгi, сондай-ақ резервуарлық парктiң шекарасымен өту жолдары бұзылуына жол бермеу.
141
Толтыруды және деңгейдi өлшеудi бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желiлерiнен басқа, резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлiген жерi iшiнде және тiкелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желiлерiн төсеуге жол бермеу
142
Резервуарлық парктегi құбырлардың коммуникациясын резервуармен авария болған жағдайда мұнайды бiр ыдыстан келесiсiне қотарып алу мүмкiн болатындай етіп орнату
143
Жылдың қысқы мезгiлiнде резервуарлардың төбесiнен қарды дер кезiнде алу, сондай-ақ резервуарлық парктiң аумағына жолдар мен өрт сөндiруге өту жолдарын қардан тазарту
144
Жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда және резервуарлық парк аумағында көмірсутегі концентрациясын тұрақты бақылау үшін түсті және дыбысты сигналмен газ талдағышының болуы.
Көрінетін жерлерде резервуарлық парктің барлық аумағында және жеке тұрған резервуарларда белгіленген өртке қарсы өртке қарсы режимінің бұзылуына жол бермеу туралы жазбаның болуы
145
Өлшеу қондырғыларының тек стационарлық жүйелерімен мұнай өнімдерінің сынамасын іріктеуді және деңгейін өлшеуді жүзеге асыру

146
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
147
Производство только на основании письменного разрешения главного инженера предприятия всех строительных и монтажных работ на территории эксплуатирующихся резервуарных парков, связанные с применением открытого огня (сварка, резка)
148
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на канализационных выпусках из обвалований
149
Недопущение:
1) эксплуатации негерметичного оборудования и запорной арматуры;
2) уменьшения высоты обвалования, установленной в проектной документации;
3) эксплуатации резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправное оборудование, контрольно-измерительные приборы, подводящие продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства;
4) высадки деревьев, кустарников, травы в каре обвалований;
5) установки емкостей на горючее основание;
6) переполнение резервуаров и цистерн;

146
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофор күкіртті темір шөгінділерінен тазалау бойынша жоспарлы жұмыстардың кестесінің болуы
147
Пайдаланылатын резервуар парктері аумағындағы ашық отты (дәнекерлеу, кесу) қолданумен байланысты барлық құрылыс және монтаждау жұмыстары кәсіпорынның бас инженерінің жазбаша рұқсаты негізінде ғана жүргізу
148
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін жою үшін, сондай-ақ топырақ үйіп бекітілген жерлерден канализация жолдарда нөсер суын ағызу үшін топырақ үйіліп бекітілген жерлердің шектерінен тыс қолданысқа келтірілетін сақтан клапандар түріндегі ысырма құрылғылардың болуы
149
Мыналарға:
1) герметикаланбаған жабдық пен тиек арматурасын пайдалануға;
2) жобалық құжаттамада белгіленген топырақпен үйіп бекітілетін жердің биіктігін азайтуға;
3) қисық тұрған және сызаттары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға;
4) топырақ үйіп бекітілген жерге ағаш, бұта, шөп отырғызуға;
5) жанғыш негізге сыйымдылықтарды орнатуға;
6) резервуарлар мен цистерналарды асыра толтыруға;

150
Наличие на складах резервуарного парка запаса огнетушащих веществ, а также средств их подачи в количестве, необходимых для тушения пожара в наибольшем резервуаре
16.1 Порядок содержания сливоналивных эстакад
151
Оборудование сливоналивных эстакад нефтестойкими шлангами или трубами длиной, обеспечивающей опускание их до дна вагона-цистерны.
152
Недопущение движения не связанных со сливом и наливом нефти и нефтепродуктов локомотивов по железнодорожным путям, на которых непосредственно расположены сливоналивные устройства
153
Осуществление подачи под слив и налива транспортных средств только после тщательной очистки площадок и железнодорожных путей от пролитых жидкостей
154
Недопущение во время сливоналивных операций разлива нефти и нефтепродуктов, а также переполнения или обливания вагонов-цистерн
155
Недопущение сливоналивных операций во время грозы
156
Недопущение торможения железнодорожных цистерн металлическими башмаками на территории сливоналивных устройств.
Применение для этой цели только деревянных подкладок или изготовленных из металла, не дающего искр при ударе
157
Содержание сливоналивных устройств раздельными для легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и для сжиженных горючих газов.
158
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад
159
Выполнение покрытия оперативных площадок автоналивных эстакад с твердым покрытием и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
160
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
161
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
162
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
163
Применение для местного освещения во время сливно-наливных операций аккумуляторных фонарей во взрывобезопасном исполнении
164
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами

150
Резервуарлық парк қоймаларында өрт сөндіруші заттар қорының, сондай-ақ оларды өрт сөндіру үшін қажетті санында, кішкене резервуарда беру құралдарының болуы
16.1 Ағызып құятын эстакадаларын ұстау тәртiбi
151
Ағызып құятын эстакадалар мұнайға төзiмдi шлангiлермен немесе ұзындығы оларды вагон-цистерналарының түбiне дейiн түсiрудi қамтамасыз ететiн құбырлармен жабдықтау
152
Ағызып құятын құрылғылары тура орналасқан, темiр жол арқылы мұнай және мұнай өнiмдерi локомотивтерiн ағызып құюмен байланысты емес қозғалысқа жол бермеу
153
Көлiк құралдарын ағызып құюға жеткiзуге тек төгiлiп қалған ұйықтықтардан алаңшалар мен темiр жолдарын ұқыпты түрде тазартқаннан кейiн ғана жүзеге асыру.
154
Мұнай және мұнай өнiмдерiн құятын ағызып құю операциялары кезiнде, сондай-ақ вагон-цистерналарын асырып құюға немесе сыртына төгуге жол бермеу.
155
Найзағай кезінде құю операцияларына жол бермеу
156
Құйып ағызу құрылғыларының аумағында темiр жол цистерналарын металл башмактарымен тоқтатуға жол бермек.
Осы мақсаттарға тек ағаш төсемдерін немесе соққы кезінде ұшқын болмайтын металдан жасалғандарды қолдану
157
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар және сұйылтылған газ үшін құйып ағызу құрылғыларын бөлек ұстау
158
Эстакаданың жұмыс және эвакуациялау сатыларын дұрыс жағдайда ұстау
159
Құю қондырғылары орналасқан жедел алаңшалардың үсті қатты жабынмен және гидравликалық клапан арқылы өндірістік-нөсерлік канализацияға немесе арнайы жинағышқа түрлі сұйықтықтардың кедергісіз ағынымен орындау
160
Кәсіпорынның әкімшілігі белгілеген жедел алаңшадағы автомашиналардың рұқсат берілген санының болуы
161
Авто құю эстакадасында өрт шыққан жағдайда автоцистерналарды сүйреп апаруға арналған арқанмен немесе штанганың болуы
162
Сигнал беру белгілерінің болуы – құйып ағызу құрылғыларының екі жанында тепловоздардың кіруіне тыйым салынатындығын көрсететін бақылаулық бағананың немесе темір жол бойында жеке тұрған тіреушелердің (екі білекті немесе төрт білекті вагондық қашықтықта) болуы.
163
Ағызу, құю операциялары кезеңінде жергілікті жарық беру үшін жарылыс қаупі жоқ түрде орындалған аккумуляторлы шамдар қолдану
164
Теміржол ағызу құю эстакадасында тез тұтанатын мұнай өнімдері үшін өтпелі өткелдері жасырын болттары бар ағаштан жасалған жастықтармен жабдықтау

165
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику, утвержденному главным инженером предприятия
166
Содержание лебедок установленные в конце железнодорожных тупиков в исправном состоянии
17. Порядок хранения нефтепродуктов в таре
167
Отделение складского помещения от других помещений противопожарными перегородками с пределом огнестойкости не менее EI-45.

165
Темір жолдар, эстакадалар, құбыр жолдары, телескоптық құбырлар және шлангтардың ұштықтары жерде болуы. Жерге қосу құрылғыларының қарсылығы кәсіпорынның бас инженерімен бекітілген кесте бойынша жылына бір реттен кем емес жүргізу
166
Эстакадалардың темір жол тұйықталу орындарының соңында орнатылған шығырлар жарамды жағдайда ұстау
17. Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтау тәртібі
167
Қойма бөлмесін басқа бөлмелерден отқа төзімділігінің шегі EI-45 кем емес өртке қарсы қабырғаменн бөлу.

168
Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
Недопущение выполнение ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра.

168
Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді қойма еденінде қолдан жинау кезінде 2 қатардан аспау, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикалық жолмен жинау кезінде – 5 қатардан,ал тез тұтанатын сұйықтықтары бар бөшкелер -3 қатардан аспауы қажет.
Жиналған қатар аралығын 2 бөшкеден асыруға жол берілмейді. Басты жол енін бөшкелерді тасымалдау үшін 1,8 метрден кем емес етіп, ал қатарлар аралығын 1 метрден кем есем етіп орналастыру қажет.

169
Хранение жидкости только в исправной таре.
170
Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
171
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25x15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров.
Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров.

169
Сұйықтықты тек қана ақауы жоқ ыдыста сақтау
170
Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды сырты бойынша жер белдеуімен немесе биіктігі 0,5 метрден кем емес жанбайтын бүтін қабырғамен алаңға өтетін пандус жасай отыра қоршау қажет.
171
Бір жер белдеуде бөшке өлшемі 25х15 метр және биіктігі 5,5 метр болатын 4 қатар жинауға болады, қатарлар аралығы 10 метрден, ал қатар мен белдеу (қабырға) аралығы 5 метрден кем болмауы тиіс.
Екі аралас алаңдардағы қатарлар арақашықтығы 20 метрден кем болмайтындай етіп орналастыру қажет.

1. Организационные мероприятия
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим, в том числе:
1) определение порядка пользования открытым огнем и меры безопасности;
2) определение и оборудование места для курения;
3) определение порядка проезда пожарных автомашин на объект;
4) определение порядка уборки горючих отходов и пыли, хранения промасленной спецодежды;

1. Ұйымдастыру шаралары
1
Тиісті өрт қауіптілігіне сәйкес өртке қарсы режимді белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы, оның iшiнде:
1) ашық отты пайдалану тәртiбiн және қауiпсiздiк шараларын анықтау;
2) темекi шегуге арналған орынды анықтау және жабдықтау;
3) өрт сөндiру автомашиналарының объектiге өту тәртiбiн анықтау;
4) жанғыш қалдықтар мен шаңды жинау, май болған арнайы киiмдi сақтау тәртiбiн белгiлеу;

5) определение порядка обесточивания электрооборудования в случае пожара и по окончании рабочего дня;
6) регламентирование порядка проведения временных огневых и других пожароопасных работ;
7) регламентирование порядка осмотра и закрытия помещений после окончания работы;
8) регламентирование действия работников при обнаружении пожара;
9) определение перечня профессий (должностей), порядок и сроки прохождения противопожарного инструктажа и занятий по пожарно-техническому минимуму, а также назначение ответственных за их проведение.
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ
5
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
2. Содержание территории
6
Наличие подъездов пожарных автомобилей с двух продольных сторон к зданиям для временного пребывания людей
7
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, штабелями леса, пиломатериалов, других материалов и оборудования, использования под складирование материалов, оборудования и тары, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
8
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
9
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
10
Обеспеченность подъездов для пожарной техники к источникам противопожарного водоснабжения
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
3. Содержание зданий и сооружений
13
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению
14
Недопущение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов:
1) загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов;

5) өрт болған жағдайда және жұмыс күнi аяқталған кезде электр жабдықтарын тоқсыздандыру тәртiбiн белгiлеу;
6) отты және басқа өрт қауiптi уақытша жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн реттеу;
7) жұмыс аяқталғаннан кейiн үй-жайды қарап шығу және жабу тәртiбiн реттеу;
8) қызметкерлердiң өрттi байқаған кездегi іс-әрекеттерiн реттеу;
9) мамандықтар (лауазымдар) тiзбесiн, өртке қарсы нұсқама алу тәртiбi мен мерзiмiн және өрт-техникалық минимум бойынша сабақтарды анықтау, сондай-ақ оларды өткiзуге жауапты тұлғаларды тағайындау.
2
Өрт қауiпсiздiгi шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
3
Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарының (схемасының) болуы.
4
Жекелеген жұмыс учаскелерiндегі өрт қауiпсiздiгiне жауапты тұлғалардың болуы (бұйрықтар, мiндеттер, өрт қауiпсiздiгi бойынша нұсқаулықтар журналы)
5
Өрт-техникалық комиссиясы мен өртке қарсы ерiктi құрамаларының болуы.
2. Аумақты ұстау
6
Адамдар уақытша келетiн ғимараттарға екi бойлық жақтан өрт сөндiру автомобильдерiне кіре берістiң болуы
7
Ғимараттар мен имараттардың, орман қабаттарының, кесiлген ағаш дайындамаларының, басқа материалдар мен жабдықтардың арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды бөгеп тастауға, материалдарды, жабдықтар мен ыдыстарды қоймалау үшiн, көлiк қою үшiн және ғимараттар мен имараттар құрылысын салу (орнату) үшiн пайдалануға жол бермеу.
8
Аумақты ұстау (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен жапырақтардан, жанған қоқыстан және өзге де жанғыш материалдардан уақытылы тазарту).
9
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің техникалық жай-күйiне, пайдаланылуына қойылатын талаптардың сақталуы (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемiнде екi рет тексеру, қысқы уақытта қардан, мұздан тазартылуы және жылытылуы).
10
Өрт сөндіру техникасының өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне өтуiнiң қамтамасыз етiлуi.
11
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерi орналасқан орындардың өрт қауіпсіздігі белгілермен және көрсеткіштермен қамтамасыз етiлуi.
12
Өрт сөндіру гидранттарын, сыртқы өрт сөндіру сатыларын және өрт сөндіру керек-жарақтарын, сондай-ақ өртке қарсы су айдындарының пирстеріне, ғимараттар мен имараттардың есіктеріне кіре берісті тез табу үшін, тәуліктің түнгi мезгiлінде аумақтарды, ғимараттарды, су көздерiне түнгi мезгiлде өту жолдарын жарықтандырудың болуы.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
13
Ғимараттардан, үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны және олардың жобалық шешiмдерге сәйкестiгi.
14
Эвакуациялық жолдарды және шығуларды пайдалану кезінде:
1) эвакуациялық жолдарды және шығу есіктерін (оның ішінде өтетін жерлерді, дәліздерді, тамбурларды, галереяларды, лифт холлдарын, басқыш алаңдарын, сатының марштарын, есіктерді, эвакуациялық люктерді) әр түрлі материалдарымен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыстармен және басқа да заттармен бөгеуге, сонымен қатар эвакуациялық шығу есіктерін шегелеуге;

2) устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов;
3) устройства на путях эвакуаций порогов, раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей;
4) применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;

2) тамбурда киім кептіргіштер мен ілгешектердің, гардеробтардың шығу есіктерін орнатуға, сонымен қатар жабдықтар мен мен материалдарды сақтауға (соның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін табалдырықтардың (есік орындағылардың табалдырықтарынан басқасы), жылжымалы және көтеріп-түсіретін есіктер мен қақпалардың, айналмалы есіктер мен турникеттердің, сонымен қатар басқада құрылғылардың орнатылуына;
4) отқа төзімділігі 5 дәрежелі ғимараттардан басқасында эвакуациялық жолдардағы сатыларды және басқыш алаңдарын әрлеуге, қаптауға және қабырғалар мен төбелерді бояу үшін жанғыш материалдарды қолдануға;

5) фиксирования самозакрывающихся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снятие их;
6) остекления или закрывания жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) замены армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
15
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
16
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
17
Отсутствие под маршами лестничных клеток кладовых (подсобных) помещений
18
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
19
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов и металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
20
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
21
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
22
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
23
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
24
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
25
Недопущение устройства в складских помещениях зданий (кроме зданий V-степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и других встроенных помещений из горючих материалов
26
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
27
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
28
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
29
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
30
Определение для всех производственных и складских помещений категории взрывопожарной и пожарной опасности, а также классы зон и наличие обозначений их соответствующими знаками на дверях помещений
31
Наличие установленных знаков безопасности около оборудования, имеющего повышенную пожарную опасность
32
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре (при необходимости)
33
Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по нормам и правилам), а именно:

5) басқыш алаңындағы, дәліздердің, холлдардың және тамбурлардың ашық күйінде өз-бетімен жабылатын есіктерін бекітуге, сонымен қатар оларды алып тастауға:
6) түтінделмейтін басқыш алаңындағы ауа зоналарын әйнектеуге немесе жалюзимен жабуға;
7) есіктер мен фрамугалардағы нығайтылған әйнекті жәй әйнекке ауыстыруға жол бермеу.
15
Эвакуациялық жолдардағы есiктердің еркін және сыртқа шығу бағытына қарай ашылатындай етіп орнатылуы
16
Эвакуациялық шығу жолдары есiктерiнде ғимарат iшiндегі адамдардың тиектердi iшiнен кiлтсiз ашу мүмкiндiгiнiң қамтамасыз етiлуi.
17
Саты торлары баспалдақтарының астында қойманың (қосалқы бөлменің) және өзге де бөлмелерің болмауы.
18
Жертөле және іргелес қабаттан көшiру шығу есіктерін тiкелей сыртқа шығатындай ғимараттың, имараттың, құрылыстың ортақ басқыш алаңынан оңаша етіп орнату
19
Құрылыс құрастырмаларының, жылу оқшаулайтын материалдардың, жабдықтардың метал тiреулерiнiң, қоймалардың ағаш конструкцияларының оттан қорғайтын жабындарының болуы және жағдайы.
20
Шатырасты жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етiлмейтiн техникалық қабаттар
мен жертөлелер есiктерiнің құлыппен жабылуын қамтамасыз ету. Аталған жайлардың есiктерiнде кiлттердiң сақталатын орны туралы ақпараттың iлiнуi.
21
Шатырдың астын, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндiрiстiк учаскелердi, шеберханаларды ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ өнiмдi, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеуі
22
Жертөлелер терезелерi мен ойықтарына тұйық торлар орнатуға жол бермеуі (мекеменiң қоймалық үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерiн, құпия бөлiмдерiн қоспағанда).
23
Лифтi холлдарында қоймалар, дүңгiршектер, дүкеншiктер орналастыруға жол бермеуі
24
Өрт шыққан жағдайда қауiпсiздiк аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеуі.
25
Ғимараттардың өндiрiстiк және қоймалық үй-жайларында (отқа төзiмдiлiгi V деңгейлi ғимараттардан басқа) антресольдар мен аралықтарды, қызмет көрсететiн қосалқы бөлмелердi, қамбалар, конторкаларды және басқа жанғыш материалдардан салынған іргелес үй-жайларды орналастыруға жол бермеуі
26
Балкондар мен лоджияларда есiктердi, люктердi, аралас секцияларға өтетiн жерлердi және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу есіктерін жиһазбен, құрал-жабдықпен немесе басқа заттармен бөгеп тастауға жол бермеуі.
27
Жертөлелер мен цоколдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық қаптамадағы тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауiптi заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеуі.
28
Қабаттардағы дәлiздерден, холлдардан, фойеден, тамбурлар мен басқыш алаңдарынан эвакуациялық шығу жолдарының жобада қарастырылған есiктерiн, эвакуациялау жолында қауiптi өрт факторларының таралуына кедергi келтiретiн басқа есiктердi алып тастауға жол бермеуі.
29
Барлық өндiрiстiк және қоймалық жайлар үшiн жарылыс өртi және өрт қауiптiлiгi санаттарын, сондай-ақ аймақтар класстарын үй-жайлар есiктерiнде тиiстi белгiлермен белгілеуі.
30
Өрт қауiптiлiгi жоғары жабдықтың жанында қауiпсiздiк белгiлерiнiң болуы.
31
Автоматты өрт дабылы жүйелерiмен, автоматты өрт сөндiру және адамдарды өрт туралы хабарландыру қондырғыларымен жабдықтау (қажет болған жағдайда).
32
Iшкi өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесiн ұстау, пайдалану (егер құрылыс нормалары мен ережелерi бойынша талап етiлсе), атап айтқанда:
33

1) установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах;
2) наличие на дверце шкафа буквенного индекса "ПК", порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части;
3) содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам;
4) наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов;

1) өртке қарсы iшкi су құбырының өрт сөндiру крандарын 1,35 м биiктiкте орнату, оларды жеңдермен және оқпандармен жабдықтау, пломбаланатын өрт сөндiру шкафтарына орналастыру;
2) шкафтың есiгiнде әрiптiк "ӨК" индексiнің, жақын өрт сөндiру бөлiмiнiң телефон нөмiрiнің болуы;
3) өрт жеңдерін құрғақ, жақсылап шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйiнде күтiп ұстау;
4) сорғы стансасының жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы сұлбасы мен сорғыларды байлау сұлбасының болуы;

5) обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
34
Наличие исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
35
Разделение частей зданий, сооружений, пожарных отсеков, а также помещения различных классов функциональной пожарной опасности между собой ограждающими конструкциями с нормируемыми пределами огнестойкости и классами конструктивной пожарной опасности или противопожарными преградами
36
Наличие заполнения проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами
37
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации
38
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
4. Вентиляционные установки
39
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
40
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
41
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
5. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и
электротехнических изделий
42
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
43
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
44
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
45
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
46
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
47
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся) веществ и материалов
48
Недопущение оставления неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
49
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
50
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
51
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
52
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
53
Наличие акта ежегодного замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты, выполненных квалифицированными специалистами или специализированной организацией
54
Наличие защитного заземления для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества на металлических конструкциях устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы
55

5) кәсiпорынның электрмен жабдықтауынан өрт сөндiру сорғылары электр қозғалтқыштарының үздiксiз қоректенуiн қамтамасыз ету.
34
Тиесілілік нормасына сәйкес іске жарамды алғашқы өрт сөндiру құралдарының болуы.
35
Ғимараттарды, құрылымдарды, өрт сөндiру бөлiктерiн, сондай-ақ функционалдық өрт қауiптiлiк кластары әр түрлi үй-жайлар бөлiктерiн өзара отқа төзiмдiлiк шектерiмен және конструкциялық өрт қауiптiлiк кластары нормаланған қоршау құрастырмаларымен немесе өртке қарсы кедергiлермен бөлінуі.
36
Өртке қарсы тосқауылдардың ойықтарын өртке қарсы қақпалармен, есiктермен, люктермен және терезелермен толтырылуы.
37
Белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалық-сметалық құжаттамасы болмаса, ғимараттардың, имараттар мен құрылыстардың функционалдық бағытын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жарақтауға, қалпына келтіруге және қайта жоспарлауға жол бермеуі
38
Ғимараттардың, имараттар мен құрылыстардың шатырында іске жарамды сыртқы өрт сөндiру сатылары мен қоршауларының болуы.
4. Желдету қондырғылары
39
Әр түрлi қолданыстағы желдету жүйелерiнiң түтiнге қарсы желдету жүйелерiнiң және транзиттiк арналарының (оның iшiнде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының конструкциялары отқа төзiмдi болуы және жанбайтын материалдардан жасалуы.
40
Өртке қарсы қалыпты ашық клапандарда автоматты және қашықтықтан басқарылатын желілердің болуы.
41
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен заттардың сақталуына және жабық күйінде ұсталуына жол бермеу
5. Электр желiлерiн, электр қондырғыларын және электрлік-техникалық бұйымдарды пайдалану
42
Жарылыс қауiптi және өрт қауiптi аймақтарда өндіруші-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейi мен түрi көрсетілген белгiсi жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу.
43
Өндіруші-кәсiпорынның нұсқаулығында баяндалған қауiпсiздiк талаптары бұзылған электр желiлерi мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылуы өрттiң туындауына әкелуi мүмкiн электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етiлгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерiнiң iстен шығуын туындататын), сондай-ақ бүлiнген немесе қорғаныш қасиеттерi мен оқшаулау қасиетін жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерiн пайдалануға жол бермеу.
44
Бүлiнген және бекiтiлмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлiк қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу.
45
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауiптi және өрт қауiптi үй-жайларда қолдануға жол бермеу.
46
Қалыпсыз (қолдан жасалған) электрмен қыздырғыш аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндiрмелердi және ток күшiнiң артуы мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу.
47
Электр қалқандарының, электр қозғалтқыштары мен iске қосу аппаратурасының жанында жанғыш (оның iшiнде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қоймалауға) жол бермеу.
48
Электр сымдары мен кабельдердiң жалғанған жерлері мен ұштарын оқшаулаусыз қалдыруға жол бермеу.
49
Электр шамдары мен шамдалдарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шамдалдың конструкциясында көзделген қалпақтары (жарық шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шамдалдарды пайдалануға жол бермеу.
50
Егер олардың болуы өндіруші-кәсiпорынның нұсқаулығында қарастырылған болса, электр үтiктерiн, электр плиткаларын, электр шәйнектерiн және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттiң туындау қаупiн болдырмайтын арнайы тұғырсыз (қоректену цокольдерi, қыздырғыш дискілер) пайдалануға жол бермеу.
51
Конструкциясында қарастырылған жылу реттегiштері болмаған немесе бұзылған жағдайда, электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу.
52
Ғимараттарда, имараттар мен құрылыстарда жобада қарастырылған найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғыларының болуы.
53
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлiк кедергiсiне бiлiктi мамандар немесе мамандандырылған ұйым жылына кемiнде бiр рет өлшеу жүргiзгендігі туралы актiнiң болуы.
54
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетiн ғимараттардың iшiнде және ашық кеңiстiкте орналасқан технологиялық аппараттардың барлық метал конструкцияларында сұйық қоймаларды, газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерiн өткiзгiштердi және басқа құрылғыларды қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшiн қорғаныштық жерге қосқыштың болуы.
55

6. Наличие негосударственной противопожарной службы (в случае если объект подпадает под действие постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба")
56
Организация работы негосударственной противопожарной службы
57
Состояние, техническая оснащенность и боеготовность
58
Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы)
59
Организация профессиональной подготовки

6. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің болуы (егер объект «Мiндеттi түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектiлердiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 8 қыркүйектегi № 781 қаулысының күшi қатысты болған жағдайда)
56
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң жұмысын ұйымдастыру.
57
Жай-күйi, техникалық жарақтануы және жауынгерлiк дайындығы.
58
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет туралы ереже (саны, құрылымы, жұмыс режимi).
59
Кәсiби дайындықты ұйымдастыру.

7. Система отопления зданий, сооружений и строений
60
При использовании теплогенерирующих аппаратов (при наличии, не зависимо от вида топлива):
1) недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах);
2) недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения;
3) очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
-одного раза в три месяца - для отопительных печей;
-одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия;
4) недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей;
5) недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
6) недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей;
7) наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи;
8) наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и установленных нормами противопожарных разделок (отступок) от горючих материалов
61
При использовании теплогенерирующих аппаратов на твердом топливе (при наличии):
1) наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи;
2) недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой;
5) недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне в специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений
62
При использовании теплогенерирующих аппаратов на жидком топливе (при наличии):
1) размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке;

7. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесi
60
Жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде (болған жағдайда, отын түріне тәуелсіз):
1) жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану шарттарының бұзылуына, оларды осы мақсатқа бейімделмеген жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу;
2) қандай да бір ақаулары бар жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалануға жол бермеу;
3) Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтерінің тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ:
- жылыту пештері үшін – үш айда бір реттен кем емес;
- үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін – екі айда бір реттен кем емес тазартылуы;
4) пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда қарастырылмаған жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу;
5) жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем арақашықтықта кептіруге жол бермеу;
6) жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 м болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 м кем болатын арақашықтықта орналастыруға жол бермеу;
7) түтін каналының құрылымында оны күйеден мерзімді тазартып тұратын саңылаулардың болуы;
8) жылу шығаратын құрылғылардың есіктерінің ақаусыз болуы және белгіленген нормаларға сәйкес жанғыш материалдардан бөлетін өртке қарсы аралықтардың болуы;
61
Қатты отынмен жанатын жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде:
1) қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш құрылғылардың от жағатын есігі астында жанғыш материалдардан жасалған еденнің ұзын жағымен пештің бойымен орналасқан, тесіктері жоқ 0,5 х 0,7 м кем болмайтын өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалған болуы;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға жол бермеу;
3) қатты отынмен жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу;
4) күл мен қожды салатын және оларға су құюға арналған, өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын арнайы бөлінген орындардың болуы
5) отынды (өздігінен лапылдап жанатын көмір) осы мақсатқа арнайы бейімделген жайлардан немесе жанатын құрылыстардан 8 м жақын емес арақашықтықта орналасқан, арнайы бөлінген алаңдардан тыс жерлерде сақтауға жол бермеу
62
Сұйық отынмен жанатын жылу өндіргіш құрылғыларды пайдалану кезінде:
1) сұйық отынмен жұмыс істейтін құрылғыны апаттық төгілу орын алған жағдайда отын багындағы барлық отын көлемін сыйғызатын метал түпқоймаға орнату;

2) подача жидкого топлива только по металлическим герметичным топливопроводам;
63
При эксплуатации временных металлических печей
1) высота ножек металлических печей не менее 0,2 м;
2) установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 м – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 м – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 м – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования;
3) при выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
8. Эксплуатация пожарной автоматики
64
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре, в соответствии с требованиями СН РК 2.02-11-2002 «Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре»
65
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
66
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации:
1) акт приемки установки в эксплуатацию;
2) инструкция по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики;
3) регламент работ по техническому обслуживанию;

2) сұйық отынның тек қана герметикалық металл құбырлар арқылы берілуі;
63
Уақытша металл пештерді пайдалану кезінде
1) металл пештердің аяқтарының биіктігі 0,2 м кем болмауы;
2) металл аяқтарының орналасу арақашықтығы:
ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, сөрелерден, витриналардан, жаймалардан және басқа құрылғылардан – 1 м емес;
тұтатудан қорғалған конструкциялардан – 0,7 м кем емес;
оттық саңылауларынан ағаш конструкциялар мен басқа жабдықтарға дейін – 1,25 м емес;
3) металл түтін құбыры терезе арқылы шығарылған жағдайда оның түтін құбырының үш диаметрінен кем емес өлшемдегі, бөлгішті алмастыратын темір табақтың орнатылуы
8. Өрт автоматикасын пайдалану
64
Автоматты өрт дабылын беру, автоматты өрт сөндiру және адамдарға хабарлау және эвакуациялауды басқару жүйелерiмен жабдықтау (қажеттік жағдайда)
65
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеудi тек объектiнiң тиiстi дайындықтан өткен мамандарының немесе мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша орындауы арқылы өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын жұмысқа жарамды күйде ұстау.
66
Өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларымен жабдықталған объектiде мынадай құжаттамалардың болуы:
1) қондырғыны пайдалануға қабылдап алу актiсi;
2) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
3) техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс регламентi;

4) план-график технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
5) журнал учета работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем и установок пожарной автоматики;
6) график дежурства оперативного (дежурного персонала);
7) журнал сдачи-приемки дежурства оперативным персоналом;
8) журнал учета неисправностей систем и установок пожарной автоматики;
9) журнал взвешивания баллонов с огнетушащим составом для установок газового пожаротушения (при их наличии);

4) техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеулерiнiң жоспар-кестесi;
5) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарының есебiн жүргiзу журналы;
6) жедел (кезекшi) қызметкердің кезекшiлiк кестесi;
7) жедел қызметкердің кезекшiлiкті тапсыру-қабылдап алу журналы;
8) өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының ақауларын есепке алу журналы;
9) газды өрт сөндiру қондырғыларына арналған өрт сөндiру құрамы бар баллондарды өлшеу журналы (олар бар болған жағдайда);

10) должностные инструкции дежурного и обслуживающего персонала, ответственного лица за проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта, договор со специализированной организацией на проведение технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта;
11) журнал проведения тренировок персонала объекта по эвакуации людей с использованием систем оповещения и управления эвакуацией (при ее наличии).
67
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте, знание и выполнение требований Технического регламента «Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией при пожаре», правил, инструкций по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики, проведение регламентных работ в установленные сроки и ведение соответствующей эксплуатационной документации
68
Недопущение нарушений при эксплуатации установок автоматического пожаротушения:
1) использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;

10) кезекшi және қызмет көрсететін қызметкерлердің, техникалық қызмет көрсетуге және жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзуге жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулықтары, техникалық қызмет көрсету мен жоспарлы-сақтық жөндеу жұмыстарын жүргiзу жөнінде мамандандырылған ұйымдармен жасалған шарттар;
11) хабарландыру және эвакуациялауды басқару жүйелерiн пайдаланып адамдарды эвакуациялау бойынша мамандардың дайындығын жүргiзу журналы (олар бар болғанда) болуы мiндеттi.
67
Объектiнiң қызмет көрсету маманы жинақталған өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларының құрылғысы мен жұмыс принципiн бiлуге, осы Техникалық регламенттiң талаптарын, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын пайдалану бойынша ережелердi, нұсқаулықтарды бiлуге және орындауға, регламенттiк жұмыстарды белгiленген мерзiмде жүргiзуге және тиiстi пайдалану құжаттамасын жүргiзуге мiндеттi.
68
Автоматты өрт сөндiру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарын қандай да бiр жабдықты iлу немесе бекiту үшiн пайдалануға жол бермеу;

2) присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов;
3) использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.
69
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской).

2) автоматты өрт сөндiру қондырғыларының құбыр жолдарына өндiрiстiк жабдықтар мен санитарлық аспаптарды қосуға жол бермеу;
3) автоматты өрт сөндiрудiң спринклерлiк қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған iшкi өрт крандарын өрттi сөндiруден басқа мақсаттар үшiн пайдалануға жол бермеу.
69
Сорғы станциясының жайларында жұмыстық және апатты жарық беру, сондай-ақ өрт сөндіру бекетімен (диспетчер бөлмесiмен) телефон байланысының болуы.

9. Лаборатории и помещения с электронно-вычислительными машинами
70
Хранение в лабораторных помещениях всех веществ, материалов и приборов строго по ассортименту или по типу. Недопущение совместного хранения веществ, химическое воздействие которых может вызвать взрыв или пожар
71
Установка лабораторной мебели, испытательных стендов и оборудования так, чтобы они не препятствовали эвакуации персонала
72
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и других материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
73
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенные для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенные для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличие бортиков, предотвращающие разлив жидких веществ
10. Автотранспортные гаражи
74
Обеспечение расстановки отдельных автотранспортных средств в помещениях (гаражах), под навесами или на специальных площадках энергетических предприятий в соответствии с требованиями, предусмотренными нормами для предприятий по обслуживанию автотранспортных средств
75
Наличие в гараже плана эвакуации при пожаре транспортных средств, наличие буксирных тросов (штанг) из минимального расчета: одно буксирное устройство на 10 механизмов
76
В автотранспортных хозяйствах с числом автомобилей более 25 наличие утвержденного специального плана расстановки автомобилей с описанием очередности и порядка их эвакуации при пожаре
77
Недопущение в помещениях для установки автотранспортной техники и тракторов:
1) подогрева двигателей открытым огнем;
2) оставления в кабинах и у механизмов промасленные обтирочные тряпки (ветошь) и спецодежду;
3) держать автомобили и тракторы с открытыми горловинами баков с топливом;
4) хранения пустой тары из-под лаков, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также емкостей с горючим (бензином, дизельным топливом, газом и другим), за исключением топлива в баках и баллонах, стационарно установленных на автомобилях и тракторах;
5) заправлять или сливать топливо из автомобилей и тракторов в местах, не предназначенных для заправки;
6) производства сложных ремонтных работ, в том числе с применением сварки, а также подзарядку аккумуляторов, которые выполняются в отдельных специальных помещениях (боксах), оборудованных устройствами вентиляции;
7) установки автомобилей и тракторов сверх нормы, нарушения порядка их расстановки, а также уменьшения расстояния установки между транспортными машинами и строительными элементами здания;

9. Зертханалар мен электронды-есептеуіш машиналары бар үй-жайлар
70
Зертханалық жайларда барлық заттардың, материалдар мен құралдардың қатаң түрде біртектілігі немесе типтері бойынша сақталуы. Химиялық әсері өрт немесе жарылыс туғызатын заттарды бірге сақтауға жол бермеу.
71
Зертханалық жиһаздың, сынау стендтері мен жабдықтардың қызметкерлерді эвакуациялау барысында бөгет жасамайтындай етіп орналастырылуы.
72
Химиялық зертханалық жайлардың едендері технологиялық талаптарға және айналатын химиялық заттарға байланысты метлах плиткаларынан, линолеумнан және басқа да материалдардан жасалуы.
73
Қыздыру немесе жарылыс қаупі бар заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтары жанбайтын материалмен, ал қышқыл және сілтілермен жұмыс істеуге арналғандары - коррозияға қарсы материалдармен толығымен жабылуы және сұйық заттардың төгілуінің алдын алу үшін борттарының болуы.
10. Автокөлік гараждары
74
Энергетикалық кәсіпорындардың арнайы алаңдарында, сөре астында, үй-жайларда (гараждарда) жекелеген автокөлік құралдарын автокөлік құралдарына қызмет көрсететін кәсіпорындар үшін көзделген нормалардың талаптарына сәйкес орналастыруды қамтамасыз ету.
75
Гаражда көлік құралдарының өртенуі кезінде эвакуациялау жоспарларының болуы, ең төменгі есеппен 10 механизмге шаққанда бір сүйреу арқанының (штангінің) болуы.
76
25-тен астам автокөлігі бар автокөлік шаруашылықтарында өрт кезінде автомобильдерді эвакуациялау кезектілігі мен тәртібі сипатталған, оларды орналастырудың бекітілген арнайы жоспарының болуы
77
Автокөлік техникасы мен тракторларды орналастыруға арналған жайларда:
1) қозғалтқыштарды ашық отпен қыздыруға;
2) кабиналарда және механизмдерде май тиген сүртілген шүберектерді (ескі шүберектерді) және арнайы киімдерді қалдыруға;
3) ішінде отыны бар ашық мойынды бактары бар автомобильдер мен тракторларды ұстауға;
4) автомобильдер мен тракторларға стационарлы орнатылған бактар мен баллондардағы отыннан басқа, лактардың, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың бос ыдыстарын, сондай-ақ жанғыш (бензиннің, дизельді отынның, газдың және басқа да) ыдыстарды сақтауға;
5) құюға арналмаған жерлерде автомобильдер мен тракторларға отын құюға немесе ағызуға;
6) желдеткіш қондырғылармен жабдықталған жеке арнайы үй-жайларда (бокстарда) жүргізілуге тиіс күрделі жөндеу жұмыстарын, оның ішінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ аккумуляторды зарядтауға;
7) нормадан артық автомобильдер мен тракторларды орналастыруға, оларды орналастыру тәртібін бұзуға, сондай-ақ көліктік машиналар мен құрылыстың құрылыс элементтерінің арасындағы орналастыру қашықтығын азайтуға;

8) загромождения выездных ворот и проездов оборудованием, а также остановки (даже временной) автотранспортной техники и других машин.
11. Сливные эстакады
78
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла и другие)
79
Недопущение применения легковоспламеняющихся жидкостей для очистки пола и оборудования
80
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
81
Выполнение устройства электроподогрева и другого электрооборудования на маслоочистительных установках в соответствии с требованиями Правил устройства электроустановок, утвержденных Правительством Республики Казахстан
82
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
12. Наливные устройства
83
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны и другие емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием.
Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
84
Наличие на наливной площадке необходимых знаков безопасности и вывески с основными требованиями по пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
85
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
13. Газовое хозяйство
86
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкция по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности. Наличие снаружи и внутри помещений на видных местах знаков безопасности в соответствии с государственными стандартами
87
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
88
Исполнение с отличительной окраской в соответствии с государственным стандартом газопроводов, прокладываемые открыто
89
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
14. Склады твердого топлива
90
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов.
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
91
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
92

8) шығу қақпалары мен өту жолдарын жабдықтармен бөгеп тастауға, сондай-ақ автокөлік техникасы мен басқа да машиналарды аялдатуға (уақытша болса да) жол бермеу;
11. Ағызу эстакадалары
78
Мұнай өнімдерін дайындауға және қотаруға арналған жайларды (мазут сорғыш, май сорғыш, майды қайта өндіру және басқалары) таза күйінде ұстау.
79
Едендер мен жабдықтарды тазалау үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу.
80
Тұрақты орнатылған автоматты газ талдағыштарының, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда будың ауадағы қауіпті концентрациясының болуы туралы дыбыстық және жарықтық дабыл беру қондырғыларының техникалық жай-күйінің жүйелі түрде тексерілуі. Тексеру нәтижелерінің жедел журналға енгізілуі.
81
Электр қыздырғыш қондырғысы және май тазалау қондырғыларындағы басқа да электр жабдығының Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Электр қондырғыларын орнату қағидаларының талаптарына сай орындалуы.
82
Май тазалау қондырғыларындағы жабдықтардың жанбайтын негіздерде орнатылуы
12. Құю қондырғылары
83
Автоцистерналарға және басқа да ыдыстарға мұнай өнімдерін құюды қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда жүргізу.
Алаңда гидроысырма арқылы арнайы жинақ сыйымдылығына өтетін (төгілген сұйықты жоюға арналған) ұйымдастырылған ор болады, ол жүйелі түрде тазаланып тұрады.
84
Құятын алаңда қауіпсіздіктің қажетті белгілері орнатылады және автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі жөніндегі негізгі талаптар ілінеді.
85
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйреу үшін арқансым мен немесе қарнақтың болуы.
13. Газ шаруашылығы
86
Газ реттеу қондырғыларының газ шаруашылығының үй-жайларында жабдықтарды пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулық пен схемалардың болуы, нұсқаулықта өрт қауіпсіздігі жөніндегі нақты талаптар жазылады. Үй-жайдың көрінетін сыртқы және ішкі орындарында мемлекеттік стандартқа сәйкес қауіпсіздік белгілерінің болуы.
87
Бақылау-өлшеу құралдары мен басқару қондырғылары бар үй-жайлар газ реттеуіш пункттерден, қабырғасы газбен тығыздалған газ реттеуіш қондырғылардан бөлек орналастырылады, оған тесіп өтетін ойық пен тесікке жол берілмейді. Қабырға арқылы коммуникациялардың өтуі тек арнайы қондырғылардың (тығыздағыштар) пайдалануымен ғана жол беріледі.
88
Ашық салынатын газ құбырлары мемлекеттік стандарттарға сәйкес айрықша бояулармен боялады.
89
Қолданыстағы газ құбырларын құрал-сайманның ілмектерін орнату немесе құрылыс ағаштарын төсеу үшін пайдалануға жол бермеу.
14. Қатты отындар қоймасы
90
Қатты отындарды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтайтын алаң өсімдік қалдықтарынан және материалдардан тазалануы
Құрамында органикалық заттары бар топыраққа көмірді, жанғыш тақтатасты және шымтезекті араластыруға жол берілмеуі.
91
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіруге және қатардан алғаннан кейін оны салқындатуға арналған арнайы алаңның болуы
92

Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 м, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги - не менее 2 м.
Недопущение засыпания проезды твердым топливом и загромождение их оборудованием
15. Топливоподача твердого топлива
93
Обеспечение на узлах пересыпки топлива нормальной работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
94
Работоспособность всех средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и других посторонних включений при подаче топлива обеспечивается работа
95
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления.
Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
96
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
97
Выполнение электрооборудования, установленное по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающее требованиям гидроуборки пыли
98
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
99
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
100
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
101
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:
1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;
6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
16. Установки для приготовления и сжигания твердого топлива в пылевидном состоянии
102
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны и другое (далее – пылеприготовительные установки), в соответствии с требованиями ПВТ

Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар төменгі шетінен бастап қоршайтын дуалдарға немесе кран жолдарының іргетасына дейінгі арақашықтық кемінде 3 метр, ал рельс бастиегінің сыртқы шетіне немесе автожолдың жиегіне дейін кемінде 2 метр жасалуы.
Өту жолдарына қатты отынды төгіп тастауға және оларды жабдықпен бөгеп тастауға жол бермеу.
15. Қатты отынды беретін жер
93
Отынды қайта төгу тораптарында аспирациялық құрылғылардың немесе бүркілген суды, механикалық-ауа көбігін немесе су мен будың қосындысын қолданып жұмыс істейтін қондырғыларының қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
94
Отынды беру кезiнде отын беру трактында орналасқан барлық тозаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отыннан металды, жоңқаларды және басқа да қосындыларды ұстап қалуға арналған қондырғылардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
95
Отын трактының жайларында тазалықтың сақталуы және тозаң жиналатын барлық орындарында тозаңды жою жұмыстарының ұдайы жүргiзiлуі.
Қатты отының түрiне, оның қышқылдануға бейімділігіне және үй-жайдың тозаңдануына байланысты, бекiтiлген тазалау кестенің болуы.
96
Отын беру трактілері бойымен орнатылған жылыту аспаптарының тегiс бетті болуы және тазартуға ыңғайлы қолжетімді етіп орнатылуы.
97
Отын беру трактісі бойымен орнатылған электр жабдығы шаңнан қорғалатын және шаңды сумен тазарту талаптарына сай болуы.
98
Отын беру трактісі бойымен жүретiн кабельдiк трассаларда шаң жиналуын азайту үшін, кабельдердiң арасында ойықтардың жасалуы.
99
Конвейерлердiң жайлары мен галереяларында және шикі отын бункерлерiнде шаңнан қорғайтын шамдалдардың қолданылуы.
100
Отын беру трактісінің галереяларында конвейерлер арқылы өтпе көпiрлердің іске жарамды күйде ұсталуы.
101
Отын беру трактісінің өндiрiстiк жайларында:
1) арнайы белгіленген орындардан тыс жерлерде темекі шегуге;
2) жылыту үшiн электрлік қыздыру аспаптарын қолдануға;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдануға;
4) отынды жану (бықсу) ошағынан конвейерлерге беруге және оны бункерге тастауға;
5) отынды конвейерлiк таспалардың төменгi қылдарының астына жинауға;
6) апатты жағдайлардан өзге жағдайларда отынмен толтырылған конвейердi тоқтатуға;
7) бөлшектелген жабдықтарды, транспорттық таспалар мен басқа да жанатын материалдарды әсіресе галереяларда сақтауға жол бермеу.
16. Шаң күйiндегi қатты отынды дайындауға және жағуға арналған қондырғылар
102
Диiрмендер, сепараторлар, циклондар және басқалары тәрізді шаң дайындау қондырғыларын (бұдан әрi – шаң дайындау қондырғылары) ОЖҚҚ-ның талаптарына сәйкес пайдалану.

103
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 м.
Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 м, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
17. Котельные установки
104
Применение на мазутопроводах только несгораемой теплоизоляции.
Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием.

103
Шаң жүйесіндегі сақтандыру құрылғысының мойнына қарама-қарсы 10 м-ден жақын қашықтықта жаңа кабельдік трассаны төсеуге жол бермеу.
Көрсетілген қашықтықта өтетін қолда бар кабельдік трассалардың ұзындығы кемінде 5 м болатын металл қаптамамен (қораппен) қапталуы немесе сақтандыру клапандарының маңына құлату қалқандарының орнатылуы.
17. Қазандық қондырғылары
104
Мазут жолдарында тек қана жанбайтын жылу оқшаулағыштың қолданылуы және пайдаланылуы.
Жүйелі түрде, бірақ кемінде жарты жылда 1 рет, құбыр жолдарының, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйі сырттай бақылануы. Анықталған бұзушылықтар жабдықтардың ақаулықтары мен олқылықтарына арналған журналға тіркелуі.

18. Генерирующие энергетические установки
105
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
106
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
107
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 м3 с надписью «Для ветоши», которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
108
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи «Аварийный слив масла», а ручной привод окрашивается в красный цвет
109
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
110
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки и других) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
111
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности «Запрещается пользоваться открытым огнем», «3aпрещается курить», «Осторожно! Опасность взрыва» а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: «Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества», если не применяются огнестойкие масла
19. Дизельные и передвижные электростанции
112
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
113
Выполнение необходимых противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:
1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 м от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 м от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 м от трубы;

18. Өндіруші энергетикалық қондырғылар
105
Энергетикалық қондырғыларды пайдаланған кезде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газ-турбиналық қондырғылардың сұйық отын құбырларының ернемек және штуцер арқылы жалғамалары тығыздығының бұзылуына жол бермеу.
106
Агрегаттарды пайдаланған кезде ыстық беттерге, жерасты жайлары мен кабельдік трассаларға май тамуына жол бермеу.
107
Май тиген шүберектер мен ескі-құсқы материалдар «Ескі-құсқылар үшін» деген жазуы бар сыйымдылығы 0,5 м3 беті жабылатын металл жәшіктерде сақталуға тиіс.
108
Энергетикалық қондырғылардың май бактарынан майды апаттық ағызатын бекіту құрылғыларында (ысырмасында) «Майды апаттық ағызу» деген жазудың болуы, ал қолдан қосу жетегі қызыл түске боялады.
109
Осы газдарды берудің және оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелерiнде орын алған авариядан басқа жағдайда, газ баллондарын олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін, генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерiнде орнатуға жол бермеу.
110
Сутегiмен толтырылған агрегаттың, аппараттың және газ құбырларының корпустарында тікелей өрт қаупi бар жұмыстарды (дәнекерлеу, егеу, бiрiктiру және басқалары) жүргізуге жол бермеу.
111
Генераторлардың (синхрондық компенсаторлардың) корпусында сутегімен салқындататын газ-май жүйесінің жабдықтарында «Ашық отты пайдалануға тыйым салынады», «Темекі тартуға тыйым салынады» «Абай болыңыз! Жарылыс қауіпі бар» деген қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді май қолданылмаса, май жүйелерінің көрінетін жерлеріне «Абай болыңыз! Тез тұтанғыш заттар» деген ескерту белгілерінің болуы.
19. Дизельді және жылжымалы электр станциялары және қосалқы станциялары
112
Электр өндіруші ұйымның қызмет көрсетуші қызметкерлері өз бетімен жұмыс істеуге тағайындалғанға дейін өндірістік оқудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша білімдерін тексеруден өтуі.
113
Пайдаланылған газды шығаратын құбыр жолдарының электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларымен қиылысқан жерлерінде тиісті өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы:
1) жылу оқшаулағыштың бар болғандығына қарамастан, шатыр астында және пайдаланылған газды шығару құбырларының айналасымен өтетін қабырғаларда пайдаланылған газды шығару құбырларының қабырғаларынан кемінде 0,5 м қашықтықта жанбайтын бөліктердің орнатылуы. Құбырдан 1 м дейінгі аралықтағы орналасқан ағаш конструкциялардың өртке қарсы құраммен өңделуі;
2) шытыр жабынында пайдаланылған газды шығару құбырының айналасында құбырдан ені кемінде 0,5 м жанбайтын материалдан жасалған бөліктердің жасалуы;

3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 м над кровлей
114
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
20. Распределительные устройства электростанций и подстанций
115
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых и других подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
21. Кабельное хозяйство

3) пайдаланылған газды шығару құбыры шатыр жабынның үстінен кемінде 2 м кем болмайтын биіктікте орнатылуы;
114
Үй-жайларда мұнай өнімдерінің бос ыдыстарын сақтауға жол бермеу.
20. Электр станциялары мен қосалқы станциялардағы тарату құрылғылары
115
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстарын орналастыруға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әр түрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
21. Кабельдік шаруашылық

116
Регулярный осмотр всех кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником соответствующего цеха.
Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
117
Недопущение устройства каких-либо кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий
118
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 м, указателей ближайшего выхода
119
Недопущение прокладки бронированных кабелей внутри помещений и в кабельных сооружениях без снятия сгораемого джутового покрова
120
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
121
Недопущение принятия в эксплуатацию кабельных сооружений энергетических предприятий без уплотнения прохода кабельных линий через строительные конструкции, противопожарных перегородок, самозакрывающихся дверей, работоспособных дренажных устройств, а также без автоматических установок пожаротушения и других противопожарных мероприятий
122
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых и других материалы, не относящиеся к данной установке
22. Силовые трансформаторы и масляные реакторы
123
Маслоприемные устройства под трансформаторами и реакторами, маслоотводы (или специальные дренажи) содержатся в исправном состоянии для исключения при аварии растекания масла и попадания его в кабельные каналы и другие сооружения
124
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 мм над землей
125
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
126
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
23. Аккумуляторные установки
127
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи соответствующих надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
128
Выполнение полов и стеллажей для установки стационарных аккумуляторов в соответствии с требованиями Правил устройства электроустановок, утвержденных Правительством Республики Казахстан, и технических условий
129
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей

116
Тиісті цехтың бастығы бекіткен кесте бойынша барлық кабельдік құрылыстардың жүйелі түрде тексерілуі.
Тексеру нәтижелері мен анықталған кемшіліктердің жедел журналға немесе жабдықтың ақаулары мен олқылықтарына арналған журналға тіркелуі.
117
Қандай да бір қойма, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ жабдықтар мен материалдарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу.
118
Кабельдік құрылыстарда кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу есігіне сілтемелердің болуы.
119
Үй-жай ішінде және кабельдік құрылыстарда брондалған кабельдерді олардың жанатын кендір жабынын ашпай жүргізуге жол берілмеуі.
120
Кабельдік құрылыстардағы секциялық аралық қабырғалардың есіктерінің өздігінен жабылуы, жақын жердегі шыға беріске қарай ашылуы және тығыз жабылуы.
121
Энергетикалық кәсіпорындардың кабельдік құрылыстарын кабельдік желілерді құрылыс конструкцияларына тығыздамай, өртке қарсы аралықтарсыз, өздігінен жабылатын есіктерсіз, жұмыс істеп тұрған дренаждық құрылғыларсыз, сондай-ақ өрт сөндірудің автоматты қондырғылары мен басқа да өртке қарсы іс-шараларысыз пайдалануға қабылдауға жол бермеу.
122
Май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын және осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу.
22. Қуат трансформаторлары мен майлы реакторлар
123
Трансформаторлар мен реакторлардың астындағы май қабылдау құрылғылары, май бөлгіштері (немесе арнайы дренаждар) апат кезінде майдың ағып кетпеуі және оның кабельдік каналдарға және басқа да құрылыстарға тамып кетпеуі үшін іске жарамды күйде ұсталуы.
124
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршаулары жерден кемінде 150 мм биіктікте қиыршық тас төгілген периметрдің бүкіл бойымен орнатылуы.
125
Кабельдік каналдардың қабырғаларын майлы реакторлар мен трансформаторлардың май қабылдағыштарының борттық қоршаулары ретінде пайдалануға жол бермеу.
126
Жоба бойынша қарастырылған толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, өрт сөндіру қондырғыларының қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы майлы реакторлар мен трансформаторларды пайдалану үшін іске қосуға жол бермеу.
23. Аккумуляторлық қондырғылар
127
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайдың есігінде тиісті жазулардың, сондай-ақ ескерту және тыйым салу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
128
Тұрақты аккумуляторларды орнату үшін едендер мен сөрелер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен электр қондырғыларын орнату қағидаларынының талаптарына және техникалық шарттарға сәйкес орындалуы.
129
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларды табиғи жарықтандыру кезінде терезелердің әйнектерінің күңгірт болуы немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желімді сырмен боялуы

130
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
24. Склады оборудования и материалов
131
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа.
Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 м и проезды для пожарных машин
132
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов

130
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларда шылым шегуге, ауысым қажеттілігінен асып кететін көлемде қышқыл мен сілтіні сақтауға, арнайы киімдерді және бөгде заттар мен жанатын материалдарды қалдыруға жол бермеу.
24. Жабдықтар мен материалдар қоймасы
131
Энергетикалық кәсіпорын аумағындағы қойма ғимаратына еркін кірудің қамтамасыз етілуі.
Ашық қоймаларда материалдар мен жабдықтарды сақтауда қатарлар арасы және өрт сөндіру машиналары өтетін жолдың арақашықтығы кемінде 5 м болуы.
132
Қойма аумағында мыналарға жол бермеу:
1) ғимараттар арасындағы, материалдар мен жабдықтардың қатарлары арасындағы өртке қарсы жарылу мен өту жолдардың қоршауға, сондай-ақ оларды ұзаққа созылмайтын уақытқа ғимараттарға орнатуға;
2) қаптамаларды, ыдыстарды және басқа да қалдықтарды өртеуге;
3) қойманың жүк түсіретін аумағында жүктер мен көтеру механизмдерін сақтауға.

133
Соблюдение на складах правил хранения материальных ценностей
134
Наличие в складских помещениях, размещенные в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
135
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 м от отопительных приборов;
3) прокладки транзитных коммуникации (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды и другое);
4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
136
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник и другое) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов - на отдельно стоящей опоре
25. Склады лаков, красок и химических реактивов
137
Обеспечение хранения лаков, красок, олифы, различных растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках и других емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
138
Хранение металлических порошков, способные самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок и прочее), в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях

133
Қоймаларда материалдық құндылықтарды сақтау қағидаларының орындалуы
134
Жерасты немесе цоколды қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында кемінде екі шығатын жер немесе бір шығатын жер және адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялау үшін, сондай-ақ өрт сөндіру құралдарын кіргізу үшін терезенің болуы.
135
Қойма үй-жайларында мыналарға жол бермеу:
1) шылым шегуге, ашық отты пайдалануға;
2) әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жылыту құралдарынан кемінде 1 м арақашықтықта жинауға;
3) транзиттік коммуникацияларды (кабельдер, газ құбырлары, бу, су және басқалары) жүргізуге;
4) стеллаждар, қатарлар арасындағы өтпелерге, сондай-ақ стеллаждар, қатарлар мен қойма қабырғаларының арасындағы өтпелерге де, уақытша болса да, әртүрлі материалдарды жинауға жол бермеу.
136
Кернеуді түсіру үшін арналған ажырату құрылғысы (автомат, ажыратқыш және басқалары) қойма жайынан тыс жанбайтын қабырғаға, ал жанатын және қиын жанатын қойма ғимаратында – бөлек тұрған бағанаға орнатылуы.
25. Лактардың, бояулар мен химиялық реактивтердің қоймалары
137
Лактар, сырлар, олифтер және әртүрлі еріткіштер металл бөшкелерде, (өнімнің біртиптілік принципі сақталған кезде) банкілерде және басқа да тығыз жабылатын ыдыстарда бөлек үй-жайларда немесе қойманың бір бөлігінде (бокстерде) сақталуын қамтамасыз ету.
138
Өзідігінен тұтанатын металл ұнтақтарының (алюминий пудрасы, магний ұнтағы және басқалары) тығыз жабылатын металл банкілерде құрғақ үй-жайларда сақталуы.

139
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
140
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении.
Использование специальных ручных насосов, мерников или других средства малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
141
Недопущение эксплуатация складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции

139
Нитролактарды, нитросырларды және еріткіштерді жерасты үй-жайларында сақтауға жол бермеу.
140
Лактар мен сырларды жарылысқа қарсы қауіпсіздендірілген, желдету және жарық жүйесімен жабдықталған бөлек үй-жайда сақтауды және шығаруды жүзеге асыру. Лактарды, сырлар мен еріткіштерді құюға арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерін немесе басқа да кіші механизация құралдарын пайдалану.
141
Ағызу-сору желдеткіші жарамсыз болған жағдайда, лак-бояу заттарына арналған жайлары бар қойма жайларын пайдалануға жол бермеу.

26. Склады баллонов с газами
142
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия.
Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
143
Недопущение хранения других материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах

26. Газ баллондарының қоймасы
142
Баллондарды пайдалану, сақтау және кәсіпорындарға тасымалдауды кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізу.
Ашық алаңдарда баллондардың күн көзінен және атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғайтын қалқа астында сақталуы.
143
Баллон қоймаларының үй-жайларында басқа да материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ ортақ қоймаларда газ баллондарын бірге орналастыруға жол бермеу.

144
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
145
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются «гнездами» или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
146
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 м вокруг складов с баллонами
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 15
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области пожарной безопасности для
объектов органов национальной безопасности, обороны,
внутренних дел, финансовой полиции, таможенного контроля,
Службы охраны Президента, Республиканской гвардии и
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
Не требуется
выполнено
не выполнено
1
2
3
4
5

144
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу.
145
Толтырылған баллондардың тік күйінде сақталуы, бұл үшін ашық және жабық қоймалар баллондарды құлаудан сақтайтын «ұяшықтармен» немесе «бөгеттермен» жабдықталады. Толтырылған және бос баллондардың бөлек сақталуы.
146
Баллон тұрған қойманы айнала 50 метр радиуста битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
15-қосымша
Нысан
Ұлттық қауiпсiздiк, қорғаныс, iшкi iстер, қаржы полициясы
органдары, кедендік бақылау, Президенттің Күзет қызметi,
Республикалық ұлан және Төтенше жағдайлар министрлігі
объектiлерi үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
Тексеру туралы акт __________________________________________________
(№, мерзімі)
Тексеру жүргізу мерзімі _____________________________________________
Тексеру кезеңі ______________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _______________________________________
ЖСН/ БСН ____________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындалғаны туралы белгі
Қажет емес
орындалды
орындалмаған
1
2
3
4
5

8. Дополнительные требования (для объектов Вооруженных сил и
других воинских формирований )
66
Наличие в воинской части плана противопожарной защиты, утвержденный командиром. Наличие у дежурного по воинской части выписки из плана, включающей требования пожарной безопасности в воинской части, расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара, порядок эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества и других материальных средств
67
Наличие нештатной пожарной команды численностью от пяти до пятнадцати человек в воинской части, не имеющей штатной пожарной команды
68
Осуществление постоянной очистки от мусора и сухой травы территории воинской части и внешнего периметра на расстоянии пятидесяти метров
69
Оборудование молниезащитными устройствами и другими инженерными системами всех хранилищ, навесов, площадок с боеприпасами, цехов основного и вспомогательного производства, лабораторий, линий высокого напряжения, электростанций и трансформаторных подстанций, труб котельных, водонапорных башен, складов обеспечивающие их пожарную безопасность
70
Недопущение разведения огня ближе пятидесяти метров от строений, площадок с имуществом, военной и другой техникой, а также курения и применения приборов с открытым огнем в парках, хранилищах, ангарах и других подобных помещениях, оставление включенным освещение при выходе из помещения
71
Недопущение производства работ по ремонту оборудования и сетей электроэнергии, газоснабжения и центрального (автономного) отопления лицами, не имеющим специальной подготовки и разрешения на выполнение этих работ
72
Недопущение устройства в подвальных помещениях зданий мастерских и складов, связанных с обработкой или хранением легковоспламеняющихся горючих жидкостей и сгораемых материалов
73
Хранение средств пожаротушения на территории складов, парков, в ангарах и производственных помещениях на щитах
74
Наличие у телефонных аппаратов надписей с указанием номера телефона ближайшей пожарной части, а на территории воинской части для подачи сигнала пожарной тревоги средств звуковой сигнализации
75
Наличие пожарного жетона, являющийся подтверждением выполнения требований пожарной безопасности на закрытом объекте после окончания работ на нем, вручаемый пожарным нарядом лицу закрывающим объект
9. Порядок содержания парков и ангаров, стоянок воздушных судов
76
Установка вооружения, военной и другой техники (воздушные суда) так, чтобы между ними оставались необходимые проходы для быстрого вывода их в случае пожара
77
Недопущение:
1) заправки горючим машины на стоянках и хранение машин (воздушные суда) с протекающими топливными баками, топливопроводами;

8. Қосымша талаптар (Қарулы күштер және басқа әскери құрылымдардың объектілері үшін)
66
Әскери бөлімде командир бекіткен, өртке қарсы қорғау жоспарының болуы. Әскери бөлімдегі өрт қауіпсіздігі талаптарын, өртті сөндіру үшін тартылатын күш пен құралдардың есебін, жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа техниканы, мүлік пен басқа материалдық заттарды эвакуациялау тәртібін қосатын жоспар көшірмесінің әскери бөлім кезекшісінде болуы.
67
Штаттық өрт сөндіру командасы жоқ әскери бөлімінде бестен он бес адамға дейінгі штаттан тыс өрт сөндіру командасының болуы.
68
Әскери бөлім және елу метр қашықтықтағы сыртқы периметр аумақтарын қоқыс пен құрғақ шөптен тазалауды үнемі жүргізу.
69
Барлық қоймаларды, қалқаларды, оқ-дәрі алаңдарын, негізгі және қосалқы өндірістерді, зертханаларды, жоғары кернеу желілерін, электр станциялары мен трансформаторлық қосалқы станцияларды, қазандық құбырларын, су айдауыш мұнараларды, қоймаларды өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін найзағайдан қорғау құрылғыларымен және басқа инженерлік жүйелермен жабдықтау.
70
Құрылымдарға, мүлік алаңдарына, әскери және басқа техникаға елу метр жақын жерде от жағуға, сонымен қатар парктерде, қоймаларда, ангарлар мен басқа қосалқы бөлмелерде темекі тартуға және ашық оты бар құралдарды қолдануға, бөлмеден шығар кезде жарық шамдарын қосулы түрде қалдыруға тыйым салу.
71
Арнайы дайындығы және жұмыс жүргізуге рұқсаттары жоқ тұлғалардың электр энергиясы, газбен жабдықтау және орталық (автономдық) жылу беру жабдықтары мен жүйелерін жөндеу жұмыстарын жүргізуге тыйым салу.
72
Ғимараттардың жертөле бөлмелерін тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш заттарды өңдеу немесе сақтаумен байланысты шеберханалар мен қоймалар жасауға тыйым салу.
73
Қойма, парк аумақтарында, ангарларда және өндірістік орын-жайлардың өрт қалқандарында өрт сөндіру құралдарын сақтау.
74
Телефон аппараттарының жанында ең жақын орналасқан өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің, ал әскери бөлім аумағында өрт дабылы сигналын беру үшін дыбыстық дабыл құралдарының болуы.
75
Жабық объектіде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын растайтын, онда жұмыстың аяқталуынан кейін, өрт сөндіру наряды объектіні жабатын тұлғаға беретін өрт жетонының болуы.
9. Әуе кемелерінің парктері мен ангарларын, тұрақтарын ұстау тәртібі
76
Қару-жарақты, әскери және басқа техниканы (әуе кемелерін), өрт болған жағдайда тез шығару үшін олардың арасында қажетті өту жолдарын қалдырып орналастыру.
77
Тыйым салу:
1) тұрақтағы көліктерге жанармай құюға және ағатын (тесілген) жанармай күбісі, жанармай құбырлары бар көліктерді (әуе кемелерін) сақтауға;

2) хранения в местах стоянок машин горючее вне штатных топливных баков, смазочные материалы и пустую тару;
3) хранения в машинах посторонних предметов, промасленных тряпок, чехлов, специальной одежды;
4) хранения в хранилищах парков и в ангарах совместно с другой техникой цистерн с горючим;
5) производства сварочных работ в помещениях для стоянки машин;
6) загромождения ворота в помещениях для стоянки и хранения машин, устройства в этих помещениях кладовых, мастерских и жилье;
78
Ежедневное наличие дежурных тягачей со специальными буксирными устройствами (приспособлениями) и необходимое количество военнослужащих для обеспечения немедленного вывода машин (воздушных судов) при пожаре
10. Порядок содержания складов и хранилищ
79
Осуществление своевременного выкоса и уборки травы на территории складов (хранилищ). Недопущение сушки и выжигания сухой травы на территории складов (хранилищ)
80
Хранение в складах (хранилищах) только тех видов имущества, для которых они предназначены
81
Недопущение загромождения в складах (хранилищах) проходов и выходов, а также обивки стеллажей и затемнения окон бумагой, картоном, пленкой из полимерных материалов и тканей, не обработанные огнезащитным составом
82
Производство укладки имущества в штабеля так, чтобы оставались свободными проходы и выходы. Недопущение укладки имущества вплотную к печам, радиаторам отопления, электропроводке и лампам
83
Недопущение складирование вблизи складов (хранилищ) строительных материалов, запасов топлива или какое-либо имущество. Устройство топок и вьюшечных отверстий печей вне складов (хранилищ), обеспечение труб искроулавливателями.
84
Оборудование всех складов (хранилищ) наружными рубильниками при устройстве электроосвещения. Размещение наружных рубильников и групповых щитков с предохранителями в металлические ящики. Недопущение установки электророзеток и служебных помещений внутри хранилищ
85
Выполнение стекол в хранилищах боеприпасов и взрывчатых веществ и в местах, где производятся работы с ними, матовыми или закрашенными белой краской
86
Наличие защитного вала из пластичных или сыпучих пород, не имеющих в своем составе крупных комьев и камней вокруг хранилищ взрывчатых веществ наземного типа
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 16
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области промышленной безопасности
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о  выполнении
выполнено
не выполнено
1
Соблюдение требований промышленной безопасности.
2
Применение технологий, технических устройств, материалов, допущенных к применению на территории Республики Казахстан.
3
Организация и осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности.
4
Обеспечение проведения экспертизы промышленной безопасности зданий, согласование планов развития горных работ, диагностики, испытаний, освидетельствование сооружений и технических устройств, материалов, применяемых на опасных производственных объектах, в установленные требованиями промышленной безопасности сроки или по предписанию государственного инспектора.
5
Проведение экспертизы технических устройств, материалов, отслуживших нормативный срок эксплуатации, для определения возможного срока дальнейшей эксплуатации.
6
Наличие допуска к работе на опасных производственных объектах должностных лиц и работников, соответствующих требованиям статьи 12 Закона Республики Казахстан «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах» от 03.04.2002 года № 314
7
Предотвращение проникновения на опасные производственные объекты посторонних лиц.
8
Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа сведений о порядке организации производственного контроля и работниках, уполномоченных на его осуществление.
9
Проведение анализа причин возникновения аварий, инцидентов, осуществление мероприятий, направленных на предупреждение, и ликвидацию вредного воздействия опасных производственных факторов и их последствий.
10
Информирование территориального подразделения уполномоченного органа, органов местного государственного управления, населения и работников о возникновении опасных производственных факторов.
11
Ведение учета аварий, инцидентов.
12
Выполнение предписаний по устранению нарушений требований промышленной безопасности, выданных государственными инспекторами.
13
Наличие затрат на обеспечение промышленной безопасности при разработке планов финансово- экономической деятельности опасного производственного объекта.
14
Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа информации о вредном воздействии опасных производственных факторов, травматизме и профессиональной заболеваемости.
15
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев опасных производственных объектов, подлежащих декларированию, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам.
16
Предоставление государственным органам, гражданам достоверной информации о состоянии промышленной безопасности на опасных производственных объектах.
17
Обеспечение своевременного обновления технических устройств, материалов, отработавших свой нормативный срок.
18
Декларирование опасных производственных объектов.
19
Обеспечение укомплектованности штата работников опасного производственного объекта в соответствии с установленными требованиями организационно-технических мероприятий, обеспечивающих безопасное выполнение работ.
20
Обеспечение подготовки, переподготовки, повышения квалификации и аттестации работников в области промышленной безопасности.
21
Заключение с профессиональными аварийно- спасательными службами и формированиями договора на обслуживание или создание собственных профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований.
22
Наличие резерва материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации последствий аварий, инцидентов.
23
Обучение работников методам защиты и действиям в случае аварии, инцидента на опасных производственных объектах.
24
Создание системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварии, инцидента на опасных производственных объектах и обеспечение их устойчивого функционирования.
25
За трое суток извещение территориального подразделения уполномоченного органа о намечающихся перевозках опасных веществ.
26
Осуществление постановки на учет, снятие с учета в территориальных подразделениях уполномоченного органа опасных производственных объектов.
27
Согласование с Главным государственным инспектором Республики Казахстан проектов строительства, реконструкции, модернизации, ликвидации опасных производственных объектов, а также локальных проектов.
28
Проведение приемочных испытаний с участием государственного инспектора при вводе в эксплуатацию опасных производственных объектов.
29
Наличие плана ликвидации аварий, его содержание.
30
Проведение учебных тревог и противоаварийных тренировок.
31
Наличие Аттестата на проведение работ в области промышленной безопасности.
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 17
к приказу и.о. министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 350
Форма
Проверочный лист в области Гражданской обороны
Государственный орган, назначивший проверку________________________
Акт о назначении___________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки___________________________________________
Проверяемый период_________________________________________________
Наименование организации___________________________________________
Наименование объекта_______________________________________________
Адрес месторасположения____________________________________________
ИИН / БИН _________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Отметка о выполнении
выполнено
не выполнено

2) көлік тұрақтарында штаттан тыс жанармай күбілерін, майлаушы материалдарды және бос ыдысты сақтауға;
3) көліктерде өзге заттарды, майланған шүберектерді, қаптарды, арнайы киімдерді сақтауға;
4) парктердің қоймаларында және ангарларда басқа техникамен бірге жанармай бар цистерналарды сақтауға;
5) көлік тұрақтарының бөлмелерінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге;
6) көлік тұрағы және көлікті сақтау бөлмелерінің қақпаларын заттармен жабуға, осы бөлмелерде қойма, шеберхана және тұрғын орындарын орналастыруға.
78
Өрт болған жағдайда көліктерді (әуе кемелерін) тез шығаруды қамтамасыз ету үшін арнайы буксир құрылғылары (құралдары) бар кезекші тартқыштардың және қажетті әскери қызметшілердің күнделікті болуы.
10. Қоймалар мен сақтау орындарын ұстау тәртібі.
79
Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы шөпті дер кезінде шабуды және жинауды ұйымдастыру. Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы құрғақ шөпті кептірге және жағуға тыйым салу.
80
Қоймаларда (сақтау орындарында) тек сол жерге арналған мүлік түрін сақтау.
81
Қоймалардың (сақтау орындарының) өту және шығу жолдарын заттармен жабуға, сонымен қатар сөрелерді және терезені қараңғылау үшін қағазбен, картонмен, полимерді заттардан жасалған үлдірлермен және оттан қорғау құрамымен өңделмеген маталармен жабуға тыйым салу.
82
Мүлікті штабельмен қалауды, өту және шығу жолдары бос қалатындай етіп жүргізу. Мүлікті пештерге, жылыту радиаторларына, электр сымдары мен шамдарына қабаттастырып қаламау.
83
Қоймалардың (сақтау орындарының) маңында құрылыс материалдарын, отын қоры немесе басқа мүлікті қоюға тыйым салу. Пештің оттықтарын және ойықтарын қойма (сақтау орындары) сыртында орналастыру, құбырларды ұшқын ұстағыштармен қамтамасыз ету.
84
Барлық қоймаларды (сақтау орындарын), электр жарығын орнату кезінде, сыртқы үзгіштермен қамтамасыз ету. Сыртқы үзгіштерді және сақтандырғыштары бар топтық қалқандарды темір қораптарда орнату. Қойма ішінде электротоқ көздерін және қызметтік бөлмелерді орналастыруға тыйым салу.
85
Оқ-дәрілер мен жарылғыш заттар қоймаларындағы және олармен жұмыс жүргізетін орындардағы терезелерін күліңгір немесе ақ түске бояу.
86
Өз құрамында ірі кесектер мен тастары жоқ илемді немесе құйылма жыныстардан жарылғыш заттардың жер үстіндегі қоймаларының айналасында қорғаныстық үйіндінің болуы.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
16-қосымша
Нысан
Өнеркәсіптік қауiпсiздiк саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында
тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тағайындау туралы акт _______________________________________________
(№, датасы)
Тексеріс өткізу уақыты _____________________________________________
Тексеру мезгілі ____________________________________________________
Ұйым атауы _________________________________________________________
Объект атауы _______________________________________________________
Орналасқан мекен-жайы ______________________________________________
ЖСН/ БСН ___________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгi
орындалды
орындалмады
1
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын сақтау.
2
Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол берiлген технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды қолдану.
3
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарының сақталуына өндiрiстiк бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарында белгiленген мерзiмдерде немесе мемлекеттiк инспектордың ұйғарымы бойынша ғимараттың өнеркәсiптiк қауiпсiздiгiне сараптама жүргiзiлуiн, тау-кен жұмыстарын дамыту жоспарының келiсiлуiн, қауiптi өндiрiстiк объектiлерде қолданылатын құрылыстар мен техникалық құрылғыларға, материалдарға диагностика, сынақ, растау жүргiзiлуiн қамтамасыз ету.
5
Алдағы уақытта пайдаланудың ықтимал мерзiмiн анықтау үшiн пайдаланудың нормативтiк мерзiмiнен өткен техникалық құрылғыларға, материалдарға сараптама жүргiзу.
6
Қауіпті өндірістік объектілерге жұмысқа «Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы» 2002 жылғы 3 сәуірдегі № 314 Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының талаптарына сәйкес келетін лауазымды адамдар мен жұмысшыларды жіберудің болуы
7
Қауiптi өндiрiстiк объектiлерге бөгде адамдардың кiруiн болғызбау.
8
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне өндiрiстiк бақылауды ұйымдастыру тәртiбi туралы және оны жүзеге асыруға уәкiлеттi жұмыскерлер туралы мәлiметтердi ұсыну.
9
Авариялардың, инциденттердiң туындау себептерiне талдау жүргiзуге, қауiптi өндiрiстiк факторлардың зиянды әсерiнiң және олардың зардаптарының алдын алу және жоюға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру.
10
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесiн, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын, халықты және жұмыскерлердi қауiптi өндiрiстiк факторлардың туындауы туралы дереу хабардар ету.
11
Авариялардың, инциденттердiң есебiн жүргiзу.
12
Мемлекеттiк инспекторлар берген өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын бұзуды жою жөнiндегi ұйғарымды орындау.
13
Қауiптi өндiрiстiк объектiнiң қаржы-экономикалық қызметiнiң жоспарларын әзiрлеу кезiнде өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге арналған шығындарды көздеу.
14
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiне қауiптi өндiрiстiк факторлардың зиянды әсерi, жарақат алу және кәсiби аурулар туралы ақпарат ұсыну.
15
Қызметi үшiншi тұлғаларға залал келтiру қаупiне байланысты декларациялануға жататын қауiптi өндiрiстiк объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру.
16
Мемлекеттiк органдарға, азаматтарға қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы дұрыс ақпарат ұсыну.
17
Өзiнiң нормативтiк мерзiмiн өтеген техникалық құрылғылардың, материалдардың уақтылы жаңартылуын қамтамасыз ету.
18
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi декларациялау.
19
Жұмыстардың қауiпсiз орындалуын қамтамасыз ететiн ұйымдық-техникалық iс-шаралардың белгiленген талаптарына сәйкес қауiптi өндiрiстiк объектiнiң жұмыскерлер штатының жасақталуын қамтамасыз ету.
20
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыскерлердi даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды және аттестаттауды қамтамасыз ету.
21
Кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiмен және құрылымдарымен қызмет көрсетуге шарт жасасу немесе жеке кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiн және құрамаларын құру.
22
Авариялардың, инциденттердiң салдарын шектеу және олардың зардаптарын жою үшiн материалдық және қаржылық ресурстар резервiн ұстау.
23
Қызметкерлердi қауiптi өндiрiстiк объектiлерде авария, инцидент бола қалған жағдайдағы қорғану әдiстерi мен iс-қимылдарын үйрету.
24
Қауiптi өндiрiстiк объектiлерде авария, инцидент бола қалған жағдайда байқау, хабарлау, байланыс және iс-қимылды қолдау жүйелерiн құру мен олардың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
25
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне қауiптi заттардың тасымалданатыны туралы үш тәулiк бұрын хабарлау.
26
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнде есепке алуды, есептен шығаруды жүзеге асыру.
27
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi салу, реконструкциялау, жаңғырту, жою жобаларын, сондай-ақ жергiлiктi жобаларды Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк инспекторымен келiсу.
28
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi пайдалануға беру кезiнде мемлекеттiк инспектордың қатысуымен қабылдау сынақтарын жүргiзу.
29
Аварияларды жою жоспарының болуы, оның мазмұны.
30
Оқу дабылдары мен аварияларға қарсы жаттығулар өткiзу.
31
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыстар жүргiзуге құқық беретiн аттестаттың болуы.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)                (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)                (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрінің м.а.
2013 жылғы 8 тамыздағы
№ 350 бұйрығына
17-қосымша
Нысан
Азаматтық қорғаныс саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тағайындау туралы акт ______________________________________________
(№, датасы)
Тексеріс өткізу уақыты _____________________________________________
Тексеру мезгілі ____________________________________________________
Ұйым атауы _________________________________________________________
Объект атауы _______________________________________________________
Орналасқан мекен-жайы ______________________________________________
ЖСН/ БСН ___________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Орындау туралы белгі
орындалды
орындалмады

1. Соблюдение требований по обеспечению организационной деятельности
в области Гражданской обороны
1.
Представление отчета о выполненных мероприятиях Гражданской обороны в территориальные органы уполномоченного органа в области Гражданской обороны.
2.
Наличие планов Гражданской обороны утвержденных начальником Гражданской обороны, соответствующего уровня.
3.
*Наличие отделов (работников) по Гражданской обороне в центральных и местных исполнительных органах областей (города республиканского значения, столицы).
4.
Наличие в организации структурного подразделения (отдельного работника), специально уполномоченного на решение задач в области Гражданской обороны, непосредственно подчиненного первому руководителю.
5.
*Наличие служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций для обеспечения выполнения специальных мероприятий Гражданской обороны и подготовки в этих целях сил и средств.
6.
Наличие эвакуационных, эвакоприемных комиссий.
7.
Наличие комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций или другого органа, выполняющего ее функции.
8.
* Наличие положения, определяющей задачи, организацию и порядок взаимодействия соответствующей подсистемы Государственной системы по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
9.
Наличие утвержденных перспективных и текущих планов по защите объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и планов действий по их ликвидации.
10.
*Наличие комиссии по чрезвычайным ситуациям, а также положения об ее функционировании.
11.
*Осуществление мероприятий по подготовке и организации эвакуации работников и их семей.
12.
*Обеспечение выполнения мероприятий Гражданской обороны организациями, расположенными на подведомственной территории.
13.
Обеспечение проведения эвакуационных мероприятий.
14.
Наличие необходимых условий работникам для выполнения ими обязанностей по Гражданской обороне.
2. Ведение работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций
в мирное и военное время
15.
Осуществление планирования застройки территорий с учетом возможных наводнений, селей, оползней и других опасных экзогенных явлений.
16.
Осуществление проведения сейсмического районирования и оценки сейсмической опасности на подведомственных территориях, на которых расположены объекты хозяйствования, представляющие повышенную опасность для населения и окружающей среды, а также в районах интенсивной нефте-, газодобычи и подземных выработок.
17.
Осуществление работ по антисейсмическому усилению зданий и сооружений.
18.
Осуществление обязательного антисейсмического усиления строительных конструкций не сейсмостойких зданий и сооружений при капитальном ремонте.
19.
Обеспечение развития научных основ и методов прогноза динамики уровневой поверхности морей и крупных водоемов.
20.
Обеспечение организации и контроля качества строительства защитных гидротехнических и иных сооружений в районах возможных наводнений.
21.
Недопущение отвода земельных участков под застройку объектов, для хозяйственных нужд в зонах возможных наводнений, затоплений и подтоплений.
22.
Повышение надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений в районах разрабатываемых месторождений.
23.
Проведение превентивных мероприятий по снижению возможного ущерба от чрезвычайных ситуаций, связанных с разработкой месторождений, а при невозможности их проведения - прекращение добычи и консервацию месторождений с выполнением необходимого комплекса защитных мероприятий.
24.
*Осуществление необходимых мер по обеспечению устойчивого функционирования отрасли в мирное и военное время.
25.
Информирование населения в области чрезвычайных ситуаций

1. Азаматтық қорғаныс саласындағы ұйымдастырушылық қызметті қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтау
1.
Азаматтық қорғаныстың орындалған іс-шаралары туралы есепті Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына ұсыну.
2.
Тиісті деңгейдегі Азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен Азаматтық қорғаныс жоспарларының болуы.
3.
*Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) орталық және жергілікті атқарушы органдарында Азаматтық қорғаныс бойынша бөлімдердің (қызметкерлердің) болуы.
4.
Ұйымда бірінші басшыға тікелей бағынысты Азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешетін арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (жеке қызметкердің) болуы.
5.
*Азаматтық қорғаныстың арнайы іс-шараларын орындауды қамтамасыз ету және осы мақсатқа дайындау үшін Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар күштері мен құралдарының болуы.
6.
Эвакуациялық, эвакуациялық қабылдау комиссияларының болуы.
7.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі комиссиялардың немесе осы функцияларды орындайтын басқа органның болуы.
8.
*Төтенше жағдайлардың алдын алу және оның салдарын жою жөніндегі мемлекеттік жүйенің тиісті кіші жүйесінің міндеттері, ұйымдастырылуы мен әрекеттесу тәртібі бойынша ереженің болуы.
9.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан шаруашылық жүргізу объектілерін қорғау бойынша бекітілген перспективалы және ағымдық жоспарлардың және оларды жою бойынша іс-қимыл жоспарларының болуы.
10.
*Төтенше жағдайлар жөніндегі комиссияның, сондай-ақ ол туралы ереженің болуы.
11.
*Қызметкерлер мен олардың жанұяларын эвакуациялауға дайындау және оны ұйымдастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
12.
*Ведомстволық бағынысты аумақтарда орналасқан ұйымдардың Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауын қамтамасыз ету.
13.
Эвакуациялау іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз ету.
14.
Қызметкерлердің азаматтық қорғаныс бойынша міндеттерін орындауы үшін қажетті жағдайдың болуы.
2. Бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардың
алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу
15.
Ықтимал су тасқынын, селді, сырғыма мен басқа да қауіпті экзогенді құбылыстарды есепке ала отырып, аумақтағы құрылыстарды жоспарлауды жүзеге асыру.
16.
Халық пен қоршаған орта үшін жоғары қауіп тудыратын шаруашылық жүргізу объектілері орналасқан ведомстволық бағынысты аумақтарда, сондай-ақ қарқынды мұнай-, газ өндіру және жер асты қазбалары аудандарында сейсмикалық аудандастыру және сейсмикалық қауіпті бағалау жүргізуді жүзеге асыру.
17.
Ғимараттар мен құрылыстарды сейсмикаға қарсы нығайту бойынша жұмысты жүзеге асыру.
18.
Күрделі жөндеу кезінде сейсмикалық тұрақсыз құрылыстар мен ғимараттардың құрылыс конструкцияларын міндетті сейсмикаға қарсы нығайтуды жүзеге асыру.
19.
Теңiздер мен iрi су айдындары беткi деңгейiнiң құбылуына болжам жасаудың ғылыми негiздерi мен әдiстерiн дамытуды қамтамасыз ету.
20.
Су тасқындары болуы мүмкiн аудандарда гидротехникалық және өзге де тосқауыл құрылыстар салуды ұйымдастыру мен олардың сапасын бақылауды қамтамасыз ету.
21.
Су тасқындары болуы, су басып қалуы және су астында қалып қоюы мүмкiн аймақтарда жер учаскелерiнiң шаруашылық қажеттерiне арналған объектiлер салу үшiн бөлiнуiне тыйым салу.
22.
Әзірленетін орынжай аудандарында бар құрылыстар мен ғимараттардың беріктігі мен тұрақтылығын арттыру.
23.
Кенiштердi игеруге байланысты төтенше жағдайлардан болуы ықтимал залалды азайту жөнiндегi алдын алу шараларын жүргiзу, ал оларды жүргiзу мүмкiн болмаған жағдайда кен өндiрудi тоқтату және қорғаныш шараларының қажеттi кешенiн орындап, кенiштердi консервациялау.
24.
*Бейбіт және соғыс уақытында қызмет ету саласының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды жүзеге асыру.
25.
Төтенше жағдайлар саласында халықты хабардар ету.

3. Готовность систем управления, связи и
оповещения в мирное и военное время
26.
Наличие системы мониторинга, системы оповещения персонала, хозяйствующих субъектов и населения о техногенных авариях.
27.
Наличие локальных систем оповещения, средств коллективной и индивидуальной защиты, обеспеченность их постоянной готовности.
28.
*Наличие городских и загородных пунктов управления, которые оснащены соответствующими средствами связи и оповещения.
4. Готовность сил и средств Гражданской обороны к действиям
в мирное и военное время
29.
Готовность к применению сил и средств по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
30.
Наличие объектовых формирований
31.
*Наличие территориальных формирований в районах, городах, областях.
32.
*Постоянная готовность сил и средств, систем управления, оповещения и связи Гражданской обороны.
5. Наличие резервов финансовых и материальных ресурсов для предупреждения
и ликвидации чрезвычайных ситуаций, Гражданской обороны
33.
Создание резерва временного жилья для населения, оставшегося без крова при чрезвычайных ситуациях.
34.
Создание запасов продовольствия, медикаментов и материально-технических средств на объектах жизнеобеспечения.
35.
*Наличие и поддержание в готовности запасов материально-технических, продовольственных, медицинских и иных ресурсов в подведомственных организациях и осуществление контроля за их накоплением, хранением, обновлением и поддержанием в готовности к применению.
36.
*Обеспечение подготовки и поддержания в готовности органов управления, сил и средств Гражданской обороны, укомплектование их личным составом и оснащение необходимой техникой, специальным оборудованием, средствами для ведения аварийно-спасательных и других неотложных работ.
37.
*Наличие имущества Гражданской обороны, материально-технических, продовольственных, медицинских и иных ресурсов, гарантирующих первоочередное обеспечение жизнедеятельности населения в условиях применения современных средств поражения, осуществление их накопления, хранения, обновления и поддержание в готовности.
38.
Наличие запасов имущества Гражданской обороны для обеспечения мероприятий Гражданской обороны.
6. Обучение населения и специалистов (персонала)
в области Гражданской обороны
39.
*Проведение подготовки формирований Гражданской обороны и обучение работников отрасли способам защиты от современных средств поражения и действиям в условиях чрезвычайных ситуаций.
40.
Осуществление обучения по Гражданской обороне работников, а также населения, проживающего в зонах вероятного поражения от аварий на потенциально опасных объектах.
41.
Проведение комплексных учений (в областях, в городах и районах) по тематике, определяемой Начальником гражданской обороны данной территории
42.
Проведение командно-штабных учений областей, городов и районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне
43.
Проведение командно–штабных (штабные) тренировок по действиям населения, органов управления, формирований гражданской обороны в случае возникновения землетрясения (для сейсмоопасных регионов)
44.
Проведение комплексных учений по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией ЧС природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (тема определяется начальником гражданской обороны организации)
45.
Проведение объектовых тренировок по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и мероприятий гражданской обороны
46.
Проведение объектовых тренировок по отработке элементов вводных возможной обстановки в случае чрезвычайных ситуаций
47.
Проведение штабных тренировок по переводу гражданской обороны с мирного на военное положение (в категорированных организациях)
48.
Проведение тактико-специальных учений по подготовке формирований гражданской обороны для выполнения задач по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и гражданской обороне
49.
Проведение сейсмотренировок (для сейсмоопасных регионов)
50.
Проведение тренировок по аварийным ситуациям
51.
Проведение селетренировки (для селеопасных регионов)
52.
Проведение плановых занятий в учебных группах для руководящего состава (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях).
53.
Проведение плановых занятий в учебных группах для личного состава формирований (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях).
54.
Проведение плановых занятий в учебных группах для сотрудников организаций не входящих в состав формирований Гражданской обороны (по рекомендуемой тематике руководящего состава в организациях).

3. Басқару, байланыс және хабардар ету жүйесінің бейбіт және соғыс уақытына әзірлігі
26.
Мониторинг жүйесінің, персоналды, шаруашылық жасайтын субъектіні және халықты техногендік апаттар туралы хабардар ету жүйесінің болуы.
27.
Ұжымдық және жеке қорғау құралдарының, жергілікті хабардар ету жүйесінің болуы, олардың әзірлігінің ұдайы қамтамасыз етілуі.
28.
*Тиісті байланыс және хабардар ету құралдарымен жарақталған қалалық және қаладан тыс басқару пунктерінің болуы.
4. Азаматтық қорғаныс күштері мен құралдарының бейбіт және соғыс уақытындағы іс-қимылдарға әзірлігі
29.
Төтенше жағдайлар зардаптарының алдын алу және оны жою бойынша күштер мен құралдардың болуы, олардың пайдалануға әзірлігі.
30.
Объектілік құралымдардың болуы.
31.
*Аудандарда, қалаларда, облыстарда аумақтық құралымдардың болуы.
32.
*Азаматтық қорғаныс күштері мен құралдарының, басқару, хабардар ету және байланыс жүйесінің тұрақты әзірлігі.
5. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою, Азаматтық қорғанысқа арналған қаржылық және материалдық ресурстар резервтерінің болуы
33.
Төтенше жағдайлар кезінде панасыз қалған халыққа арналған уақытша тұрғын үй резервін құру.
34.
Тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде азық-түлік, дәрі-дәрмек және материалдық-техникалық құралдар қорының құру.
35.
*Ведомостволық бағынысты ұйымдарда материалдық-техникалық, азық-түлік және дәрі-дәрмек пен басқа да ресурстар қорының болуы және оларды әзірлікте ұстау мен олардың жиналуына, сақталуына, жаңартылуына және пайдалануға дайындығын қолдауға бақылауды жүзеге асыру.
36.
*Азаматтық қорғаныс басқару органдарының, күштері мен құралдарының әзірлігін даярлауды және қолдауды қамтамасыз ету, оларды авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін жеке құраммен жинақтау, қажетті техникамен, арнайы жабдықпен, құралдармен жарақтандыру.
37.
Заманауи зақымдану құралдарын пайдалану жағдайында халықты алғашқы тіршілік әрекетімен қамтамасыз етуге кепілдік беретін Азаматтық қорғаныс мүліктерінің, материалдық-техникалық, азық-түліктік, медициналық және басқа да ресурстардың болуы, олардың жинақталуын сақталуын, жаңартылуын және әзірлікте ұстауын жүзеге асыру.
38.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету үшін Азаматтық қорғаныс мүліктері қорының болуы.
6. Халықты және мамандарды (персоналды) Азаматтық қорғаныс саласында оқыту
39.
*Азаматтық қорғаныс құралымдары әзірлігін жүргізу және сала қызметкерлерін заманауи зақымдану құралдарынан қорғану және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар тәсілдеріне оқыту.
40.
Қызметкерлерді, сондай-ақ аса қауіпті объектілердегі авариялардан ықтимал зақымдану аймақтарында тұратын халықты азаматтық қорғаныс бойынша оқытуды жүзеге асыру.
41.
Осы аумақтағы Азаматтық қорғаныс бастығы белгілейтін тақырып бойынша кешенді оқу-жаттығуларды өткізу (облыстарда, қалаларда және аудандарда).
42.
Төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс бойынша облыстардың, қалалардың және аудандардың командалық-штабтық оқу-жаттығуларды өткізу.
43.
Халықтың, басқару органдарының, азаматтық қорғаныс құралымдарының жер сілкінісі туындаған жағдайдағы іс-қимылдары бойынша командалық-штабтық (штабтық) машықтануларды өткізу.
44.
Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туындау қаупіне және оны жоюға байланысты іс-шараларды пысықтау бойынша кешенді оқу-жаттығулар, азаматтық қорғаныс іс-шаралары (тақырыбын ұйымның азаматтық қорғаныс бастығы белгілейді) өткізу.
45.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупіне және оларды жоюға байланысты іс-шараларды пысықтау бойынша объектілік машықтанулар мен азаматтық қорғаныс іс-шаралары өткізу.
46.
Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы ықтимал жағдай элементтерін пысықтау бойынша объектілік машықтануларды өткізу.
47.
Азаматтық қорғанысты бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына ауыстыру бойынша штабтық машықтанулар өткізу.
48.
Азаматтық қорғаныс құралымдарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындау үшін даярлау бойынша арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларды өткізу.
49.
Сейсмикалық машықтанулар (сейсмикалық қауіпті өңірлер үшін)
50.
Авариялық жағдайлар бойынша машықтанулар өткізу.
51.
Селге қарсы машықтанулар (сел қауіпті өңірлер үшін) өткізу.
52.
Оқу топтарындағы жоспарлы сабақтарды ұйымдардың басшы құрамына (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша) өткізу.
53.
Оқу топтарындағы жоспарлы сабақтарды (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша) Азаматтық қорғаныс құралымдарының жеке құрамына өткізу.
54.
Оқу топтарындағы жоспарлы сабақтарды (ұйымдардағы басшы құрамның ұсынатын тақырыбы бойынша) Азаматтық қорғаныс құралымдарына кірмейтін ұйымдардың қызметкерлеріне өткізу.

7. Проведение мероприятий по защите населения (персонала) от воздействия
современных средств поражения и при возникновении чрезвычайных ситуаций
55.
*Проведение мероприятий по защите работников отрасли при угрозе и применении современных средств поражения, в условиях чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
56.
Осуществление мероприятий по защите работающего персонала, объектов хозяйствования от воздействия современных средств поражения и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
57.
Выполнение мероприятий по обеспечению уровня защищенности.
Примечание к Проверочному листу в области Гражданской обороны:
* пункты для проведения оценки степени риска в центральных, местных исполнительных органах
Должностное лицо уполномоченного органа:
___________________ _____________________ __________________
(должность)           (подпись)            (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
___________________ _____________________ __________________
(должность)          (подпись)             (Ф.И.О.)

7. Халықты (персоналды) заманауи зақымдану құралдары ықпалынан және
төтенше жағдайлар туындауынан қорғау бойынша іс-шаралар өткізу
55.
*Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар шарттарында заманауи зақымдану құралдарының қатері мен қолданылуы кезінде сала қызметкерлерін қорғау бойынша іс-шаралар жүргізу.
56.
Жұмыс істейтін персоналды, шаруашылық жасайтын объектілерді табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезіндегі заманауи зақымдану құралдары әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
57.
Қорғану деңгейін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды орындау.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)          (қолы)               (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________ _____________________ __________________
(лауазымы)        (қолы)                (Т.А.Ә.)