Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года № 8694. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 83
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 12.12.2014 № 83 (вводится в действие с 01.01.2015).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.6
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность полугодовая), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность полугодовая), согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 августа 2012 года № 212 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7902, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 19 января 2013 года № 20-21 (27294-27295), от 22 января 2013 года, № 22-23 (27296-27297).

Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттiк статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөнiндегi нұсқаулықтарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 186 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8694 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 83 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а 12.12.2014 № 83 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Орналастыру орындарының қызметi туралы есеп» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0951102, индексi 2-туризм, кезеңдiлiгi тоқсандық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Орналастыру орындарының қызметi туралы есеп» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0951102, индексi 2-туризм, кезеңдiлiгi тоқсандық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0962104, индексi Н-050, кезеңдiлiгi жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0962104, индексi Н-050, кезеңдiлiгi жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Келушiлердi зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0972103, индексi Н-060, кезеңдiлiгi жартыжылдық) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Келушiлердi зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0972103, индексi Н-060, кезеңдiлiгi жартыжылдық) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.
2. «Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 10 тамыздағы № 212 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 7902 болып тіркелген, 2013 жылғы 19 қаңтардағы № 34-38 (27977) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту стратегического развития совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике для руководства в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2014 года.
Председатель                               А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013
жылғы 12 тамызда № 186 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0951102
Код статистической формы 0951102
Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности мест размещения
2-туризм
Тоқсандық
Квартальная
Есепті кезең
Отчетный период
тоқсан
квартал
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің – 55 кодына сәйкес тұратын орынды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсiпкерлер тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, осуществляющие услуги по организации проживания согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности - 55
Тапсыру мерзімі есепті кезеңнен кейінгі 25 күні.
Срок представления - 25 числа после отчетного периода.
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыста басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                       Ә. Смайылов
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 186 бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 186
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0951102
Код статистической формы 0951102
Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп
2-туризм
Отчет о деятельности мест размещения
Тоқсандық
Квартальная
Есепті кезең
Отчетный период
Тоқсан
Квартал
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің – 55 кодына сәйкес тұратын орынды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсiпкерлер тапсырады.
Представляют  юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, осуществляющие услуги по организации проживания согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности - 55
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 25-күні.
Срок представления – 25-числа после отчетного месяца.
БСН коды
код БИН

1. Орналастыру орындары туралы жалпы мәліметтер
Общие сведения о месте размещения
1.1 Орналастыру орындарының нақты орналасқан жерін көрсетіңіз (ауыл, аудан, қала) көрсетіңіз
Укажите фактическое местонахождение места размещения (село, район, город)
________________________
ӘАОЖ1коды (статистикалық нысанды қағаз тасығышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкерлері толтырады)
код КАТО (заполняется работником органа статистики при сдаче статистической формы на бумажном носителе)
1.2 Орналастыру орнының бірегей коды2
Уникальный код места размещения
1.3 Сіздің орналастыру орныңыз жататын курорттық аймақтың реттік нөмірін көрсетіңіз3
Укажите порядковый номер курортной зоны, к которой относится Ваше место размещения
2. Орналастыру орындарының сипаттамасы
Характеристика мест размещения
«» белгісімен жауаптың тиісті нұсқасы белгіленеді
Отмечается знаком «» соответствующий вариант ответа
А. Орналастыру орнының түрі:
Тип места размещения:
2.1 мейрамханасы бар қонақ үй
гостиница с рестораном
2.2 мейрамханасы жоқ қонақ үй
гостиница без ресторана
2.3 демалыс үйі
дом отдыха
2.4 мотель
мотель
2.5 демалыс пансионаты
пансионат отдыха
2.6 балалар лагері
детский лагерь
2.7 бірқабатты бунгало, ауылдық үйлер (шале), коттедждер, шағын үйлер және пәтерлер
одноэтажные бунгало, сельские домики (шале), коттеджи, небольшие домики и квартиры
2.8 трейлерлік парктер, ойын-сауық қалашықтары, қысқа мерзімді орналастыру үшін аң аулайтын және балық аулайтын жерлер
трейлерные парки, развлекательные городки, охотничьи и рыболовные угодья для краткосрочного размещения
2.9 туристік база
туристская база
2.10 кемпинг
кемпинг
2.11 баспананың өзге түрлері
другие виды жилья
Б. Қонақ үй дәрежелері:
Категория гостиницы:
1.1 * (1 жұлдызды)
* (1 звезда)
1.2 ** (2 жұлдызды)
** (2 звезды)
1.3 *** (3 жұлдызды)
*** (3 звезды)
1.4 **** (4 жұлдызды)
**** (4 звезды)
1.5 ***** (5 жұлдызды)
***** (5 звезд)
1.6 санаты жоқ қонақ үй
без категорий
_____________________________
1ӘАОЖ - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің
www.stat.gov.kz Интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші.
КАТО - Классификатор административно-территориальных объектов,
размещенный на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по
статистике www.stat.gov.kz
2Орналастыру орнының тіркеліміне (тізіліміне) сәйкес.
Согласно регистра (реестр) мест размещения.
3Курорттық аймақтың реттік нөмірі осы статистикалық нысанның
қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
Порядковый номер курортной зоны указывается согласно приложению к
настоящей статистической формы.
3. Орналастыру орындары туралы келесі ақпаратты
көрсетіңіз
Укажите следующую информацию по местам размещения
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Есепті кезеңдегі орташа алғанда қызметкерлердің тізімдік саны, адам
Списочная численность работников в среднем за отчетный период, человек
1.1
оның ішінде әйелдер
из них женщин
2
Маусымдық қызметкерлердің саны, адам
Численность сезонных работников, человек
3
Көрсетілген қызмет көлемі, мың теңге
Объем оказанных услуг, тысяч тенге
3.1
резиденттерге
резидентам

1. Орналастыру орындары туралы жалпы мәліметтер
Общие сведения о месте размещения
1.1 Орналастыру орындарының нақты орналасқан жерін көрсетіңіз (ауыл, аудан, қала) көрсетіңіз
Укажите фактическое местонахождение места размещения (село, район,
город)
ӘАОЖ1 коды (статистикалық нысанды қағаз тасығышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкерлері толтырады)
код КАТО (заполняется работником органа статистики при сдачи статистической формы на бумажном носителе)
1.2 Орналастыру орнының бірегей коды2
Уникальный код места размещения
1.3 Сіздің орналастыру орныңыз жататын курорттық аймақтың реттік нөмірін көрсетіңіз3
Укажите порядковый номер курортной зоны, к которой относится Ваше место размещения
2. Орналастыру орындарының сипаттамасы
Характеристика мест размещения
«v»  белгісімен жауаптың тиісті нұсқасы белгіленеді
Отмечается знаком «v» соответствующий вариант ответа
А. Орналастыру орнының түрі:
Тип места размещения:
2.1 мейрамханасы бар қонақ үй
гостиница с рестораном
2.2 мейрамханасы жоқ қонақ үй
гостиница без ресторана
2.3 демалыс үйі
дом отдыха
2.4 мотель
мотель
2.5 демалыс пансионаты
пансионат отдыха
2.6 балалар лагері
детский лагерь
2.7 бірқабатты бунгало, ауылдық үйлер (шале), коттедждер, шағын үйлер және пәтерлер
одноэтажные бунгало, сельские домики (шале), коттеджи, небольшие домики  и квартиры
2.8 трейлерлік парктер, ойын-сауық қалашықтары, қысқа мерзімді орналастыру үшін аң аулайтын және балық аулайтын жерлер
трейлерные парки, развлекательные городки, охотничьи и рыболовные угодья для краткосрочного размещения
2.9 туристік база
туристская база
2.10 кемпинг
кемпинг
2.11 баспананың өзге түрлері
другие виды жилья
Б. Қонақ үй дәрежелері:
Категория гостиницы:
1.1 * (1 жұлдызды)
* (1 звезда)
1.2 ** (2 жұлдызды)
** (2 звезды)
1.3 *** (3 жұлдызды)
*** (3 звезды)
1.4 **** (4 жұлдызды)
**** (4 звезды)
1.5 ***** (5 жұлдызды)
***** (5 звезд)
1.6 санаты жоқ қонақ үй
без категорий
___________________
1 ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің www.stat.gov.kz Интернет-ресурсында орналастырылған Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші.
КАТО – Классификатор административно-территориальных объектов, размещенный на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике www.stat.gov.kz
2 Орналастыру орнының тіркеліміне (тізіліміне) сәйкес.
Согласно регистра (реестр) мест размещения.
3 Курорттық аймақтың реттік нөмірі осы статистикалық нысанның қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
Порядковый номер курортной зоны указывается согласно приложению к настоящей статистической форме.
3. Орналастыру орындары туралы келесі ақпаратты көрсетіңіз
Укажите следующую информацию по местам размещения
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Есепті кезеңдегі орташа алғанда қызметкерлердің тізімдік саны, адам
Списочная численность работников в среднем за отчетный период, человек
1.1
оның ішінде әйелдер
из них женщин
2
Маусымдық қызметкерлердің саны, адам
Численность сезонных работников, человек
3
Көрсетілген қызмет көлемі, мың теңге
Объем оказанных услуг, тысяч тенге
3.1
резиденттерге
резидентам

3.1.1
оның ішінде тұрғылықты тұрғындарға
из них местным жителям
3.2
резидент еместерге
нерезидентам
4
Бөлмелер саны барлығы, бірлік
Количество номеров всего, единиц
оның ішінде:
из них:
4.1
апартаменттер
апартаментов
4.2
«люкс» сыныбындағы
класса «люкс»
4.3
стандарт бөлмелер
стандартных номеров
4.4
жайлылықтары жоқ
без удобств
5
Бір жолғы сыйымдылық, төсек-орын
Единовременная вместимость, койко-мест
6
Өткізілген бөлмелер саны, бірлік
Количество сданных номеров, единиц
7
Тәулік-төсектің орташа құны, теңге
Средняя стоимость койко-суток, тенге

3.1.1
оның ішінде тұрғылықты тұрғындарға
из них местным жителям
3.2
резидент еместерге
нерезидентам
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
4
Бөлмелер саны барлығы, бірлік
Количество номеров всего, единиц
оның ішінде:
из них:
4.1
апартаменттер
апартаментов
4.2
«люкс» сыныбындағы
класса «люкс»
4.3
стандарт бөлмелер
стандартных номеров
4.4
жайлылықтары жоқ
без удобств
5
Бір жолғы сыйымдылық, төсек-орын
Единовременная вместимость, койко-мест
6
Өткізілген бөлмелер саны, бірлік
Количество сданных номеров, единиц
7
Тәулік-төсектің орташа құны, теңге
Средняя стоимость койко-суток, тенге

1) Щучинско-Боровская курортная зона;
2) Алматинская курортная зона;
3) Баянаульская курортная зона;
4) Каркаралинская курортная зона;
5) курортная зона Кендерли;
6) Сарыагашская курортная зона;
7) Костанайская курортная зона;
8) Алтайская курортная зона;
9) Алакольская курортная зона;
10) Зерендинская курортная зона;
11) Прибрежная зона озера Балхаш;
12) Бухтарминская курортная зона;
13) Уланская курортная зона:
13.1) Сибинские озера;
13.2) зона отдыха "Окуньки".
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о деятельности мест размещения»
(код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) экскурсант – физическое лицо, посещающее туристские ресурсы в познавательных целях в стране (месте) временного пребывания не более двадцати четырех часов;
2) работник - физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по индивидуальному трудовому договору;
3) сезонными признаются работники, которые в силу природных и климатических условий выполняют работу не весь календарный год, а в течение определенного периода (сезона), не превышающего шести месяцев;
4) места размещения туристов – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
5) турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью;
3. Статистическая форма составляется на основе бухгалтерских документов и данных документов первичного учета.
4. К посетителю относится путешественник, совершающий поездку в какое-либо основное место назначения, находящееся за пределами его обычной среды, на срок менее года с любой целью (деловая поездка, отдых или иная личная цель), за исключением цели трудоустройства на предприятие, зарегистрированное в стране.
Посетитель (внутренний, въездной или выездной) классифицируется как турист (или ночующий посетитель) и однодневный посетитель (или экскурсант).
Посетители делятся на туристов (ночующие посетители) и однодневные посетители (экскурсанты).
Исключаются из числа посетителей следующих лиц:

1) Шортанды-Бурабай курорттық аймағы;
2) Алматы курорттық аймағы;
3) Баянауыл курорттық аймағы;
4) Қарқаралы курорттық аймағы;
5) Кендірлі курорттық аймағы;
6) Сарыағаш курорттық аймағы;
7) Қостанай курорттық аймағы;
8) Алтай курорттық аймағы;
9) Алакөл курорттық аймағы;
10) Зеренді курорттық аймағы;
11) Балқаш көлінің жағалық аймағы;
12) Бұқтырма курорттық аймағы;
13) Улан курорттық аймағы:
13.1) Сібі көлдері;
13.2) "Окуньки" демалыс аймағы
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2013 жылғы 12 тамыздағы
№ 186 бұйрығына
2-қосымша
«Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп»
(коды 0951102, индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп» (коды 0941104, индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп» (коды 0941104, индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының толтырылуын нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) экскурсант - уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік ресурстарды танымдық мақсатта жиырма төрт сағаттан аспайтын уақытқа барып көретін жеке тұлға;
2) қызметкер - жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және жеке еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
3) маусымдық қызметкерлер - табиғи және климат жағдайларына байланысты бүкiл күнтiзбелiк жылда емес, алты айдан аспайтын белгiлi бiр кезең (маусым) iшiнде жұмыс атқаратын қызметкерлер;
4) туристерді орналастыру орындары - мейманханалар, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да үй-жайлар мен ғимараттар;
5) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға.
3. Статистикалық нысан бухгалтерлік құжаттар мен алғашқы есепке алу құжаттары деректерінің негізінде толтырылады.
4. Келушіге өзінің әдетте тұратын жерінің шегінен тыс орналасқан қандай-да бір негізгі орынға бір жылдан аз мерзімге кез-келген мақсатта (іскерлік сапар, демалыс немесе өзге де жеке мақсат) сапар жасайтын саяхатшы жатады.
Келуші (ішкі, келу және шығу) турист (немесе түнеуші) және біркүндік келуші (немесе экскурсант) ретінде жіктеледі.
Сондықтан келушілер турист (немесе түнеуші келуші) және біркүндік келуші (немесе экскурсант) болып бөлінеді.
Соның ішінде келушілердің ішінен келесі тұлғаларды алып тастау ұсынылады:

1) при пересечении границы с целью трудоустройства на предприятия, зарегистрированные в стране посещения;
2) обслуживающий персонал транспортных средств заграничного следования;
3) меняющих свою страну постоянного проживания.
5. В подпункте 2.3 пункта А раздела 2 к дому отдыха относится место размещения, расположенное в рекреационной зоне, которое обеспечивает условия для отдыха с предоставлением услуг оздоровительно-профилактического характера в регламентированном режиме.
В подпункте 2.4 под мотелем понимается гостиница для автотуристов, расположенная у автострады или входящая в состав туристского центра.
В подпункте 2.5 указываются места размещения, с минимальными удобствами, обычно, сезонного функционирования, расположенное в рекреационной зоне, которое обеспечивает условия для отдыха.
В подпункте 2.6 отражаются места размещения, сезонного функционирования для активного отдыха детей.
В подпункте 2.7 указываются отдельные изолированные помещения, состоящие из полностью обставленных комнат, предназначенных для проживания, питания и сна, включает кухонные принадлежности или полностью оснащенные кухни.
В подпункте 2.9 под туристской базой понимаются места размещение, предоставляющее туристам плановых маршрутов (при наличии свободных мест - туристам без путевок) ночлег, питание и обеспечивающее их туристско-экскурсионным, культурно-бытовым и физкультурно-оздоровительным обслуживанием.
В подпункте 2.10 кемпинг означает места для автотуристов с оборудованной парковкой, туалетами, местами для палаток или домиками легкого типа.
В подпункт 2.11 включаются временное жилье в одноместных или общих комнатах или общежитиях, сдаваемые посетителям в период летнего сезона.
6. В подпункте 1.1 пункта Б раздела 2 гостиница категории 1 звезда означает малое заведение, имеющее минимальный набор для размещения проживающих, предлагающие базовые услуги - размещение и питание организованное самим заведением.
В подпункте 1.2 к гостинице категории 2 звезды относится как малое и среднее заведение, предоставляющее стандартизированный набор услуг проживающим, в том числе услуги питания в кафе или ресторане на территории гостиницы, с номерами, оборудованными независимыми санузлами.
В подпункте 1.3 гостиница категории 3 звезды учитывает среднее заведение, предоставляющее расширенный набор услуг проживающим, в том числе услуги ресторана (предоставляемые не только проживающим в гостинице) и бара, бизнес-центра, а также уборку номеров, оборудованных отдельными телефонами и независимыми санузлами с предоставлением туалетных принадлежностей.

1) болу елінде тіркелінген, кәсіпорынға жұмысқа орналасу мақсатымен шекарадан өту кезінде;
2) шетелге қатынайтын көлік құралдарына қызмет көрсететін персонал;
3) өз тұрақты тұратын елін ауыстыратындар.
5. 2-бөлімнің А-тармағының 2.3-тармақшасындағы демалыс үйіне регламенттелген режимдегі сауықтыру - алдын-алу сипатындағы қызметтерді ұсынумен демалысқа арналған жағдайды қамтамасыз ететін, рекреациялық аймақта орналасқан орналастыру орны жатады.
2.4-тармақшасындағы мотель ретінде автостраданың бойында орналасқан немесе туристік орталықтың құрамына кіретін автотуристерге арналған қонақ үй танылады.
2.5-тармақшасында жайлылығы едәуір аз, әдетте демалысқа арналған жағдайды қамтамасыз ететін, рекреациялық аймақта орналасқан, маусымдық сипатта жұмыс істейтін орналастыру орны көрсетіледі.
2.6-тармақшасында балалардың белсенді демалуына арналған маусымдық сипатта жұмыс істейтін орналастыру орны көрсетіледі.
2.7-тармақшасында асхана жабдығы бар немесе толықтай ас үймен жабдықталған, тамақтануға, тұруға және ұйықтауға арналған, толық жабдықталған бөлмелерден тұратын жеке оқшауланған үй-жайлар көрсетіледі.
2.9-тармақшасындағы туристік база ретінде туристерге түнейтін орындардың жоспарлы бағыттарын (бос орындар болғанда және жолдамасы жоқ туристерге), тамақтандыруды ұсынатын және оларға туристік-экскурсиялық, мәдени-тұрмыстық және денешынықтыру-сауықтыру қызметін көрсетуді қамтамасыз ететін орналастыру орны танылады.
2.10-тармақшасында кемпинг автотуристер үшін тұрақпен, дәретханамен және шатырларға арналған орындармен немесе жеңіл типтегі үйлермен жабдықталған орнын білдіреді.
2.11-тармақшасына жаз маусымы кезінде келушілерге берілетін, бір орындық немесе жалпы бөлмедегі немесе жатақханалардағы уақытша баспана қосылады.
6. 2-бөлімнің Б-тармағының 1.1-тармақшасында 1 жұлдызды санатындағы қонақ үй тұратындарды орналастыру үшін ең қажет деген қызмет түрлері ғана қарастырылған шағын мекемелер, мекеменің өзі ұйымдастырған, келушілерді орналастыру мен тамақтандыру сияқты базалық қызмет түрлерін ұсынуды білдіреді.
1.2-тармақшасындағы 2 жұлдызды санатындағы қонақ үйге тұратындарға қызметтердің стандартталған жиынтығын ұсынатын, соның ішінде қонақ үй аумағында мейрамханалар немесе кафелерде тамақтандыру қызметімен қоса, дербес сантораптармен жабдықталған бөлмелерді ұсынатын шағын және орта мекемелер жатады.
1.3-тармақшасында 3 жұлдызды санатындағы қонақ үй тұратындарға қызметтердің кең ауқымды жиынтығын көрсететін, соның ішінде мейрамхана (қонақ үйде орналасқан меймандардан басқа да тұтынушыларға ұсынады) мен бар, бизнес-орталық қызметтерін көрсетумен қатар, жеке телефонмен және дәретханалық керек-жарақтар ұсынылған, дербес сантораптарымен жабдықталған бөлмелерді тазалау қызметтерін көрсететін орта мекемені есептейді.

В подпункте 1.4 гостиница категории 4 звезды отражает среднее и крупное заведение, предоставляющее услуги на высоком уровне: по круглосуточному обслуживанию номеров, оборудованных качественной мебелью и оформленных в едином дизайне, имеющих спальни больших размеров; услуги химчистки и такси; ресторанов, имеющих высокий уровень кухни.
В подпункте 1.5 гостиница категории 5 звезд означает среднее и крупное заведение, предоставляющее услуги на уровне международных стандартов, с номерами, полностью укомплектованными для комфортабельного проживания, предоставляющими услуги тренажерных залов, плавательных бассейнов, отдельных кабинетов, банкетных и конференц-залов, имеющими специально обученный персонал, обеспечивающий бесперебойное предоставление услуг и работу ресторана на высоком уровне.
В подпункте 1.6 учитывается, как малое заведение с ограниченным сервисом, не предполагающим других услуг, кроме размещения.
7. По строке 1 раздела 3 списочная численность работников в среднем за квартал определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
В строке 3 указывается объем оказанных услуг по предоставлению места размещения. Если стоимость проживания включает в себя завтрак, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то указывается объем по проживанию с завтраком в стоимостном выражении без учета налога на добавленную стоимость (далее - НДС), в тысячах тенге с одним десятичным знаком.
По строке 4 гостиничный номер означает изолированное, меблированное, сдаваемое для временного проживания жилое помещение, которое состоит из одной, двух и более комнат.
По строке 4.1 под апартаментом понимается номер в месте размещения площадью не менее 40 квадратных метров, состоящий из двух и более жилых комнат (гостиной (столовой), спальни), имеющий кухонное оборудование.
По строке 4.2 номер класса люкс означает номер в месте размещения площадью не менее 35 квадратных метров, состоящий из двух жилых комнат (гостиной и спальни), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
По строке 4.3 к стандартному номеру относится номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной (двумя) кроватями, с полным санузлом (ванна (душ) умывальник, унитаз), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
По строке 4.4 к номерам без удобств относятся номера с низким уровнем комфортабельности, предоставляющие минимальный пакет услуг по проживанию.
По строке 5 единовременная вместимость определяется по числу установленных постоянных кроватей во всех номерах. Не включаются временные (дополнительные) места и места в номерах, постоянно занятые не по прямому назначению.

1.4-тармақшасында 4 жұлдызды санатындағы қонақ үй сапалы жиһазбен жабдықталған, бірыңғай дизайнмен безендірілген; кең жатын бөлмелері бар нөмірлерге тәулік бойы қызмет көрсету; химиялық тазарту мен такси; жоғары деңгейлі асханасы бар мейрамхана қызметтері қызмет түрлерін жоғары деңгейде көрсететін орта және ірі мекемелерін көрсетеді.
1.5-тармақшасында 5 жұлдызды санатындағы қонақ үй халықаралық стандарттар деңгейінде қызметтер ұсынатын, жайлы жағдайда тұруға толығымен жабдықталған бөлмелері бар, жаттығу залдары, жүзу бассейндері, жеке кабинеттері мен банкет және мәжіліс-залдары қызметтерін ұсынатын, арнайы дайындықтан өткен үздіксіз қызмет көрсетуді және мейрамхананың жұмысын жоғары деңгейде қамтамасыз ететін қызметкерлері бар орта және ірі мекемелерді білдіреді.
1.6-тармақшасында келушілерді орналастырудан басқа қызмет түрлерін ұсынбайтын, қызметі шектеулі шағын мекеме есепке алынады.
7. 3–бөлімнің 1-жолында орташа алғанда бір тоқсандағы қызметкерлердің тізімдік саны ұйымның орташа алғанда тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің тізімдік санын қосу және алынған санды үшке бөлу жолымен анықталады.
3-жолдың орналастыру орындарын ұсыну бойынша көрсетілген қызмет көлемі көрсетіледі. Егер тұру құны келуші таңғы асты пайдаланған немесе пайдаланбағанына байланыссыз, тұру құны таңғы асты тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде қамтыса, онда таңғы ас ұсынумен тұру бойынша көлемді қосылған құнға салықты (бұдан әрі – ҚҚС) ескерусіз, бір ондық белгімен, мың теңгеде келтіріледі.
4-жол бойынша қонақ үй бөлмесі бір, екі және одан да көп бөлмеден тұратын, оқшауланған, жиһазбен жабдықталған, уақытша тұруға тапсырылатын тұрғын үй-жайды білдіреді.
4.1-жол бойынша апартамент негізінде алаңы 40 шаршы метрден кем емес, екi не одан да көп (қонақ үй (асхана), жатын бөлме) бөлмеден тұратын, асхана жабдығы бар орналастыру орнындағы нөмiр танылады.
4.2-жол бойынша люкс классты бөлме алаңы 35 шаршы метрден кем емес, екі тұрғын бөлмеден (қонақ бөлмесі және жатын бөлме) тұратын, бір (екі) адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмірді білдіреді.
4.3-жол бойынша стандарт бөлмеге бір тұрғын бөлмеден, бір (екі) төсегі бар, толық санитарлық тораппен (ванна/душ, қолжуғыш, унитаз) қамтылған бір (екі) адам тұруға есептелген орналастыру орнындағы бөлме жатады.
4.4-жол бойынша жайлылығы жоқ бөлмелерге тұру бойынша ең төмен қызмет пакеттерін ұсынатын, жайлылығы төмен деңгейдегі бөлмелер жатады.
5-жол бойынша бір жолғы сыйымдылық барлық бөлмелердегі белгіленген тұрақты төсек саны бойынша анықталады. Бөлмелердегі уақытша (қосымша) орындар мен тікелей мақсатта үнемі пайдаланылмайтын орындар есепке алынбайды.

По строке 6 количество сданных номеров отражает количество номеров, которые сдавались в течение отчетного периода - гостиница имеет 5 номеров, 2 семейные пары сняли 2 номера на 7 дней, в данном случае количество сданных номеров равняется произведению 2-х номеров на 7 дней, который равен 14 сданных номеров.
По строке 7 средняя стоимость койко-суток определяется отношение общей суммы дохода от предоставления койко-суток к количеству койко-суток в местах размещения (с учетом НДС в тенге без десятичных знаков). Если средняя стоимость койко-суток включает в себя завтрак, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то необходимо указывать среднюю стоимость койко-суток с завтраком.
8. В графе 2 раздела 4 к личным целям относятся все цели туристских поездок, которые не классифицируются как деловые и профессиональные цели. К нему относятся следующие цели поездок: отпуск и отдых, посещение друзей и родственников, образование и профессиональная подготовка, лечебные и оздоровительные процедуры, религия (паломничество), посещение магазинов, транзит, прочие цели.
В графе 3 деловые и профессиональные цели отражают деятельность самостоятельно занятых лиц и наемных работников, если она не имеет признаков наличия явных или подразумеваемых отношений трудового найма с производителем-резидентом в посещаемой стране или месте, деятельность инвесторов, бизнесменов. К нему относится: участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта) и так далее.
По графе 4 трудоустройство понимается как поездка, совершаемая путешественником, основной целью которого является трудоустройство на предприятии и получение компенсации за трудозатраты.
В графе 6 предоставлено-койко-суток отражает использованное число постоянных мест и определяется на основании книги учета проживающих.
В строке 1.1.1 местные жители это лица, находящееся или планирующее находиться один год или более в определенном месте.
Для достоверности сбора данных за квартал рекомендуется местам размещения вводить в практику заполнение гостями гостевой учетной карточки при заезде в место размещения, или вести ежедневную книгу учета проживающих, где должны быть отражены как минимум следующие данные: ФИО посетителя; число лиц, проживающих в номере; их место/страна жительства, цель поездки, дата и время заезда и выезда посетителей.

6-жолда «өткізілген бөлмелер саны» көрсеткіші есепті кезеңде өткізілген бөлмелер санын білдіреді - қонақ үйде 5 бөлме бар, 2 жанұялық жұп 2 бөлмені 7 күнге жалға алды, бұл жағдайда өткізілген бөлмелер саны 2 бөлмені 7 күнге беруіне көбейтіледі, ол 14 өткізілген бөлмеге тең.
7-жолда таңғы аспен тәулік-төсектің орташа құны көрсеткіші - орналастыру орындарында ұсынылған бөлмелерден түскен табыстың жалпы сомасының тәулік-төсек санына қатынасы (ондық сансыз ҚҚС есебімен теңгеде). Егер тәулік-төсектің орташа құнына таңғы ас кірсе тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде қамтыса, пайдаланған немесе пайдаланбағанына байланыссыз, онда тәулік-төсектің орташа құнын таңғы аспен көрсету керек.
8. 4-бөлімнің 2-бағанындағы жеке мақсаттарға іскерлік және кәсіби мақсат ретінде жіктелмейтін, туристік сапардың барлық мақсаттары жатады. Оған сапардың келесі мақсаттары жатады: демалыс және бос уақыт, достар мен туыстарға бару, білім алу және кәсіби дайындық, емдік және сауықтыру емшаралары, дін (қажылық), дүкендерді аралау, транзит, өзге де мақсаттар.
3-бағанындағы іскерлік және кәсіби мақсаттар егер келген елінде немесе орнында өндіруші-резидентпен анық немесе тұспалданатын еңбек жалгерлік қатынастардың белгілері болмаса, өз бетінше жұмыспен қамтылған тұлғалардың және жалдамалы жұмыскерлердің қызметі, инвесторлардың, бизнесмендердің қызметін көрсетеді. Оған жатады: кеңестерге, конференцияларға немесе конгрестерге, сауда жәрмеңкелеріне, көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе іргелі зерттеулерге қатысу, туристік саяхаттар бағдарламаларын құрастыру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасау, резидент еместер агенттіктер мүддесінде (келген елінің немесе орынның) гидтердің немесе туризм саласының басқа қызметкерлері ретіндегі жұмыс, кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарына (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж/команда құрамында жұмыс және тағы басқа.
4-бағанында жұмысқа орналасу негізгі мақсаты кәсіпорынға жұмысқа орналасу және жұмыс шығындарына өтемақыны алу болып табылатын саяхатшы жасаған сапар ретінде танылады.
6-бағанында тұрақты орындардың қолданылған саны көрсетіледі және тұратындарды есепке алу кітабы негізінде анықталады.
1.1.1-жолында жергілікті тұрғын бұл белгілі бір орында бір немесе одан да көп болған немесе болуды жоспарлаған тұлға.
Тоқсан ішінде деректерді жинаудың дәйектілігі үшін орналастыру орындарына қонақтардың орналастыру орнына келген кезде қонақтарды есепке алу карточкасын толтыруын немесе тұратындарды есептеу үшін күнделікті есепке алу кітабын неғұрлым келесі деректер бойынша жүргізу тәжірибеге енгізуді ұсынамыз: келушінің ТАӘ, бөлмеде тұратындар саны, олардың тұрғылықты тұратын орны/елі, сапардың мақсаты, келушінің келу және шығу күні және уақыты.

9. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе и в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).
Приложение 3
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013
жылғы 12 тамызда № 186 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысан коды 0962104
Код статистической формы 0962104
Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған
шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования домашних хозяйств о
расходах на поездки
H-050
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Үй шаруашылығының мүшелерінен сұралады
Опрашиваются члены домашних хозяйств
Тапсыру мерзімі – 30 наурыз.
Срок представления – 30 марта.
1.
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша коды
Код по Классификатору административно-территориальных объектов
2.
Елді мекеннің түрі (қала, ауыл)
Тип населенного пункта (1 - город, 2 - село)
3.
Үй шаруашылығының №
№ домашнего хозяйства
4.
Пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлғаның (бұдан әрі – интервьюер) коды
Код лица, уполномоченного на проведение опроса (далее - интервьюер)
5.
6.
Cұхбат жургізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап
беруіңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на
нижеследующие вопросы.
1. Сапар туралы жалпы деректер
Общие сведения о поездке
1.1.
Сіз есепті кезеңде сапарға шықтыңыз ба?
Вы в течение отчетного периода совершали поездку?
1)
иә
да
2)
жоқ
нет
1.3
1.2
1.2.
Сіз есепті кезеңде қандай себептермен сапарға барған жоқсыз
Укажите по каким причинам Вы в течение отчетного периода не совершали поездок

9. Осы нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 186 бұйрығына 3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 3 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 186
Аумақтық статистика органға тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz  сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысан коды 0962104
Код статистической формы 0962104
Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған
шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы
Н-050
Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Үй шаруашылығының мүшелерінен сұралады
Опрашиваются члены домашних хозяйств
Тапсыру мерзімі – 30 наурыз.
Срок представления – 30 марта.
1. Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша коды
Код по Классификатору административно-территориальных объектов
2. Елді мекеннің түрі (қала, ауыл)
Тип населенного пункта (1 - город, 2 - село)
3. Үй шаруашылығының №
№ домашнего хозяйства
4. Үй шаруашылығының №
№ домашнего хозяйства
5. Пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлғаның (бұдан әрі – интервьюер) коды
Код лица, уполномоченного на проведение опроса (далее - интервьюер)
6. Сұхбат жүргізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап беруіңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие  вопросы.
1. Сапар туралы жалпы деректер
Общие сведения о поездке
1.1. Сіз есепті кезеңде сапарға шықтыңыз ба?
Вы в течение отчетного периода совершали поездку?
1) иә
да
1.3
2) жоқ
нет
1.2
1.2. Сіз есепті кезеңде қандай себептермен сапарға барған жоқсыз
Укажите по каким причинам Вы в течение отчетного периода не совершали поездок

1)
қаржылық себептер бойынша
по финансовым причинам
2)
отбасылық міндеттемелерге байланысты бос уақыттың болмауынан
из-за отсутствия свободного времени в связи с семейными обязательствами
3)
жұмыс немесе оқуға байланысты бос уақыттың болмауынан
из-за отсутствия свободного времени в связи с работой или учебой
4)
денсаулыққа байланысты немесе қозғалудың шектеулігіне байланысты
по состоянию здоровья или в связи с ограниченной подвижностью
конец опроса
1.3.
Сапарға неше адам шыққанын көрсетіңіз
Укажите сколько человек выезжало в поездку
1)
барлығы
всего
1.1)
оның ішінде әйелдер
из них женщины
1.2)
«барлығы» тармағынан 15 жасқа дейінгі балалар
из пункта «всего» дети до 15 лет
1.4
1.4.
Сіз қайда сапарда болдыңыз
Вы совершали поездку
1)
ел ішінде (ауыл, аудан, қаланың атауын жазыңыз)
внутри страны (напишите название села, района, города)
2)
шетелге (елдің атауын жазыңыз)
за границу (напишите название страны)
1.5
1.6
1.5.
Бару орнына (бір жаққа) дейінгі шамалап алғандағы арақашықтықты көрсетіңіз, км
Укажите примерное расстояние до места посещения (в одну сторону), км
1.6
1.6.
Сапарда болу ұзақтығы
Продолжительность пребывания в поездке
1)
түнеумен (болған түндер санын көрсетіңіз)
с ночевкой (укажите количество проведенных ночей)
2)
түнеусіз
без ночевки
1.7
1.7
1.7.
Сіздің сапарыңыздың бір негізгі мақсатын көрсетіңіз. Егер сапар бірлескен болса (демалыс және дүкен аралау), онда осы үшін Сіз сапар жасаған мақсат – негізгі болып табылады.
Укажите одну основную цель Вашей поездки. Если поездка была совмещенная (отдых и посещение магазинов), то основная цель поездки - это цель, без которой Вы не совершили бы поездку.
1)
еңбек демалысы және демалыс
отпуск и отдых
2)
туыстар мен достарға бару
посещение друзей и родственников

1) қаржылық себептер бойынша по финансовым причинам
2) отбасылық міндеттемелерге байланысты бос уақыттың болмауынан
из-за отсутствия свободного времени в связи с семейными обязательствами
конец опроса
3) жұмыс немесе оқуға байланысты бос уақыттың болмауынан
из-за отсутствия свободного времени в связи с работой или учебой
4) денсаулыққа байланысты немесе қозғалудың шектеулігіне байланысты
по состоянию здоровья или в связи с ограниченной подвижностью
1.3. Сапарға неше адам шыққанын көрсетіңіз
Укажите сколько человек выезжало в поездку
1) барлығы
всего
1.4
1.1) оның ішінде әйелдер
из них женщины
1.2) «барлығы» тармағынан 15 жасқа дейінгі балалар
из пункта «всего» дети до 15 лет
1.4. Сіз қайда сапарда болдыңыз
Вы совершали поездку
1) ел ішінде (ауыл, аудан, қаланың атауын жазыңыз)
внутри страны (напишите название села, района, города)
1.5
2) шетелге (елдің атауын жазыңыз)
за границу (напишите название страны)
1.6
1.5. Бару орнына (бір жаққа) дейінгі шамалап алғандағы арақашықтықты көрсетіңіз, км
Укажите примерное расстояние до места посещения (в одну сторону), км
1.6
1.6. Сапарда болу ұзақтығы
Продолжительность пребывания в поездке
1) түнеумен (болған түндер санын көрсетіңіз)
с ночевкой (укажите количество проведенных ночей)
1.7
2) түнеусіз
без ночевки
1.7
1.7. Сіздің сапарыңыздың бір негізгі мақсатын көрсетіңіз. Егер сапар бірлескен болса (демалыс және дүкен аралау), онда осы үшін Сіз сапар жасаған мақсат – негізгі болып табылады.
Укажите одну основную цель Вашей поездки. Если поездка была совмещенная (отдых и посещение магазинов), то основная цель поездки - это цель, без которой Вы не совершили бы поездку.
1) еңбек демалысы және демалыс
отпуск и отдых
1.8
2) туыстар мен достарға бару
посещение друзей и родственников
1.8

1)
иә
да
2)
жоқ
нет
1.13
2
1.13.
Барлық туристік пакеттің құнын көрсетіңіз, теңге
Укажите стоимость всего туристского пакета, тенге
1.14
1.14.
Туристік жолдамаға кіретін қызмет көрсетулерге Сіздің шығыстарыңызды көрсетіңіз, теңгемен
Укажите Ваши расходы на услуги, входящие в туристскую путевку, в тенге
1)
виза
виза
2)
сақтандыру
страховка
3)
көлік
транспорт
4)
орналастыру
размещение
5)
өзге де қызметтер (саяхаттар, курстар, кіруге төлем, сауықтыру бағдарламалары және тағы басқалар)
прочие услуги (экскурсии, курсы, плата за вход, программы оздоровления и так далее)
2
2. Туристік жолдама құнына кірмейтін шығыстарды
көрсетіңіз, теңгемен
Укажите расходы, не включенные в стоимость туристкой путевки, в
тенге
Атауы
Наименование
Сапарға дейін
До поездки
Сапар кезінде
В ходе поездки
Барлығы
Всего
А
Б
1
2
3
1.
Барлығы
Всего
1.1.
Сіз паспорт, виза және өзгелерін алуға қанша ақша жұмсадыңыз?
Сколько Вы затратили денег на получение паспорта, визы и другие?
1.2.
Сапар кезіндегі сақтандыру Сізге қаншаға түсті?
Во сколько обошлась Вам страховка на время поездки?
1.3.
Орналастыру орындарында тұруға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы заплатили за проживание в местах размещения?
1.4.
Көлік қызметтеріне Сіз қанша төлем төледіңіз?
Сколько Вы потратили на оплату услуг транспорта?
1.5.
Сіз тамақтануға қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на питание?
1.6.
Дүкендерде сауда жасауға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на покупки в магазинах?
1.7.
Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар: асыл металдар және тастар (гауһар тас, алтын, күміс және тағы басқа), антиквариат, көркем өнер туындылары және басқа құндылықтарды сатып алуға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы потратили на приобретение изделий, обладающих определенной ценностью: драгоценные металлы и камни (бриллианты, золото, серебро и так далее), антиквариат, предметы художественного искусства и другие ценности?
1.8.
Рекреациялық, мәдени және спорттық іс-шараларға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия?
1.9.
Егер Сіз сапар кезінде емдік және сауықтыру емшараларын қабылдасаңыз, онда олардың құнын көрсетіңіз?
Если во время поездки Вы получили лечебные и оздоровительные процедуры, то укажите их стоимость
1.10.
Өзге де шығыстар
Прочие расходы
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки»
(код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая)

1) иә
да
1.13
2) жоқ
нет
2
1.13. Барлық туристік пакеттің құнын көрсетіңіз, теңге
Укажите стоимость всего туристского пакета, теңге
1.14
1.14. Туристік жолдамаға кіретін қызмет көрсетулерге Сіздің шығыстарыңызды көрсетіңіз, теңгемен
Укажите Ваши расходы на услуги, входящие в туристскую путевку, в теңге
1) виза
виза
2
2) сақтандыру
страховка
3) көлік
транспорт
4) орналастыру
размещение
5) өзге де қызметтер (саяхаттар, курстар, кіруге төлем, сауықтыру бағдарламалары және тағы басқалар)
прочие услуги (экскурсии, курсы, плата за вход, программы оздоровления и так далее)
2. Туристік жолдама құнына кірмейтін шығыстарды көрсетіңіз, теңгемен
Укажите расходы, не включенные в стоимость туристкой путевки, в теңге
Атауы
Наименование
Сапарға дейін
До поездки
Сапар кезінде
В ходе поездки
Барлығы
Всего
А
Б
1
2
3
1.
Барлығы
Всего
1.1
Сіз паспорт, виза және өзгелерін алуға қанша ақша жұмсадыңыз?
Сколько Вы затратили денег на получение паспорта, визы и другие?
1.2
Сапар кезіндегі сақтандыру Сізге қаншаға түсті?
Во сколько обошлась Вам страховка на время поездки?
1.3
Орналастыру орындарында тұруға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы заплатили за проживание в местах размещения?
1.4
Көлік қызметтеріне Сіз қанша төлем төледіңіз?
Сколько Вы потратили на оплату услуг транспорта?
1.5
Сіз тамақтануға қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на питание?
1.6
Дүкендерде сауда жасауға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на покупки в магазинах?
1.7
Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар: асыл металдар және тастар (гауһар тас, алтын, күміс және тағы басқа), антиквариат, көркем өнер туындылары және басқа құндылықтарды сатып алуға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы потратили на приобретение изделий, обладающих определенной ценностью: драгоценные металлы и камни (бриллианты, золото, серебро и так далее), антиквариат, предметы художественного искусства и другие ценности?
х
1.8
Рекреациялық, мәдени және спорттық іс-шараларға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия?
х
1.9
Егер Сіз сапар кезінде емдік және сауықтыру емшараларын қабылдасаңыз, онда олардың құнын көрсетіңіз?
Если во время поездки Вы получили лечебные и оздоровительные процедуры, то укажите их стоимость
х
1.10.
Өзге де шығыстар
Прочие расходы
х
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының 2013 жылғы
12 тамыздағы № 186 бұйрығына
4-қосымша
«Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы
зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі
жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью;
2) экскурсант – физическое лицо, посещающее туристские ресурсы в познавательных целях в стране (месте) временного пребывания не более двадцати четырех часов.
3. Обследование проводится путем опроса домашних хозяйств или их членов и записи сведений в данную статистическую форму.
Интервью проходит напрямую с респондентом. На вопросы анкеты отвечает респондент старше 18 лет. Анкета заполняется на каждое отдельно взятое домохозяйство, попавшее в выборку.
Если домашнее хозяйство совершило несколько поездок в течение года, то на каждую поездку заполняется отдельная анкета. Если члены домашнего хозяйства отдельно друг от друга совершали поездки, то на каждую поездку заполняется отдельная анкета.
Объем расходов всех членов семьи (в том числе детей до 15 лет) отражается в суммарном виде.
4. В пункте 1.4 раздела 1 при внутреннем туризме заполняется подпункт 1), а при выездном туризме - подпункт 2). Если в поездке респонденты побывали в двух или более местах назначениях или посетили несколько стран, то главным местом назначения является место, в котором осуществлено больше всего ночевок. В случае осуществления одинакового количества ночевок, главным местом назначения будет являться то место, которое наиболее удалено от обычного места проживания респондентов.
К посетителю относится путешественник, совершающий поездку в какое-либо основное место назначения, находящееся за пределами его обычной среды, на срок менее года с любой целью (деловая поездка, отдых или иная личная цель), за исключением цели трудоустройства на предприятие, зарегистрированное в стране.
Посетитель (внутренний, въездной или выездной) классифицируется как турист (или ночующий посетитель) и однодневный посетитель (или экскурсант).
Посетители делятся на туристов (ночующие посетители) и однодневные посетители (экскурсанты).
Исключаются из числа посетителей следующие лица:

1. Осы «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының толтырылуын нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға;
2) экскурсант - уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік ресурстарды танымдық мақсатта жиырма төрт сағаттан аспайтын уақытқа барып көретін жеке тұлға.
3. Зерттеу үй шаруашылықтарын немесе үй шаруашылығы мүшелерінен сұрау және мәліметтерді осы статистикалық нысанға жазу жолымен жүргізіледі.
Сұхбат тікелей респондентпен жүргізіледі. Сауалнама сұрақтарына 18 жастан үлкен респондент жауап береді. Сауалнама іріктемеге түскен әрбір жеке алынған үй шаруашылығына толтырылады.
Егер үй шаруашылығы бір жыл ішінде бірнеше сапарда болса, онда әрбір сапарға бөлек сауалнама толтырылады. Егер үй шаруашылығының мүшелері бір бірінен бөлек сапарда болса, онда әрбір сапарға бөлек сауалнама толтырылады.
Отбасының барлық мүшелерінің шығыстар көлемі (оның ішінде 15 жасқа дейінгі балалар) қосынды түрде көрсетіледі.
4. 1-бөлімнің 1.4-тармақта ішкі туризм кезінде 1-тармақшаны, ал шығу туризмінде 2-тармақшаны толтырады. Егер сапарда респонденттер екі немесе одан да көп орындарда болса немесе бірнеше елге барса, онда көбірек түнеген орын негізгі болу орны болып саналады. Ал барған жерлеріне бірдей күн түнеген болса, онда негізгі болу орны болып, респонденттің тұрғылықты тұру жерінен анағұрлым қашық орын саналады.
Келушіге өзінің әдетте тұратын жерінен тыс орналасқан қандай-да бір негізгі орынға бір жылдан аз мерзімге елде тіркелінген кәсіпорынға жұмысқа орналасу мақсатынан басқа, кез-келген мақсатта (іскерлік сапар, демалыс немесе өзге де жеке мақсат) сапар жасайтын саяхатшы жатады.
Келуші (ішкі, келу және шығу) турист (немесе түнеуші) және біркүндік келуші (немесе экскурсант) ретінде жіктеледі.
Сондықтан келушілер турист (немесе түнеуші келуші) және біркүндік келуші (немесе экскурсант) болып бөлінеді.
Келушілер санынан келесі тұлғаларды алып тасталынады:

1) при пересечении границы с целью трудоустройства на предприятия, зарегистрированные в стране посещения;
2) обслуживающий персонал транспортных средств заграничного следования;
3) меняющих свою страну постоянного проживания.
В подпункте 1) пункта 1.7 отпуск и отдых включает осмотр достопримечательностей, посещение природных и искусственных объектов, посещение спортивных или культурных мероприятий, непрофессиональные занятия спортом (лыжи, верховая езда, гольф, теннис, подводное плавание, серфинг, пешие походы, ориентирование, альпинизм и так далее); отдых на пляже, использование плавательных бассейнов и любых мест отдыха и развлечений, круизы, азартные игры, выезд в молодежные летние лагеря, дома отдыха, проведение медового месяца, посещение элитных ресторанов, пребывание в дачном доме, находящемся в собственности или аренде у домохозяйства и так далее.
В подпункте 2) пункта 1.7 указывается посещение родственников или друзей, свадеб, похорон или любых других семейных мероприятий, краткосрочный уход за больными или престарелыми.
Подпункт 3) пункта 1.7 включает посещение краткосрочных курсов (менее года), оплачиваемых либо работодателями, либо иными организациями (лицами); прохождение конкретных программ обучения (формальных или неформальных) или приобретение конкретных навыков с помощью формальных курсов, включая платное обучение, изучение языков, профессиональные или другие специальные курсы, научные отпуска и так далее.
В подпункте 4) пункта 1.7 к лечебным и оздоровительным процедурам относится получение услуг больниц, клиник, санаториев для послебольничного долечивания и более общего спектра медицинских и социальных учреждений, посещение морских, спа- и других курортов, а также иных специализированных учреждений для получения медицинского обслуживания, основанного на медицинском консультировании, включая косметическую хирургию с применением медицинского оборудования и услуг.
Лечебные и оздоровительные процедуры включает только краткосрочное лечение, поскольку длительное лечение, требующее пребывания в лечебном учреждении в течение года и более, не относится к сфере туризма.
В подпункте 5) пункта 1.7 указывается посещение религиозных собраний и мероприятий, паломничество.
В подпункте 6) пункта 1.7 отражается покупка потребительских товаров для личного потребления или для подарков, за исключением покупки товаров для перепродажи или будущего использования в каком-либо производственном процессе (в этом случае имеют место деловые и профессиональные цели).

1) болу елінде тіркелінген, кәсіпорынға жұмысқа орналасу мақсатымен шекарадан өту кезінде;
2) шетелге қатынайтын көлік құралдарына қызмет көрсететін персонал;
3) өз тұрақты тұратын елін ауыстыратындар.
1.7-тармақтың 1-тармақшасындағы еңбек демалысы және демалыс көрнекті орындарды тамашалау, табиғи және көркемөнер объектілеріне, спорт немесе мәдени іс-шараларға бару, спорт түрлерімен кәсіби емес тұрғыдан (шаңғы, атпен серуендеу, гольф, теннис, су астында жүзу, серфинг, жаяу жорықтар, бағдарлар, альпинизм және тағы да басқалар) айналысу, жағажайларда демалу, жүзу бассейндерін және демалу мен ойын-сауықтың кез-келген орындарын пайдалану, круиздер, құмарлық ойындар, жастардың жазғы лагерьлеріне бару, демалыс үйлері, бал айын өткізу, таңдаулы мейрамханаларға бару, меншігіндегі немесе үй шаруашылығынан жалға алынған саяжай үйлерінде болу және тағы басқаларды қосады.
1.7-тармақтың 2-тармақшасындағы туыстар мен туыстарға баруда туыстар мен достарға бару, үйлену тойларына, жерлеу немесе кез-келген басқа отбасылық іс-шараларға бару, науқастарды немесе қарттарды қысқа мерзімді күту көрсетіледі.
1.7-тармақтың 3-тармақшасындағы білім алу және кәсіби дайындыққа жұмыс беруші немесе басқа да ұйымдар (тұлғалар) төлейтін қысқа мерзімді курстарға (бір жылдан аз) бару; (оқудың нақты бағдарламасынан өту (ресми немесе бейресми) немесе) ақылы оқу, тілді меңгеру, кәсіби немесе басқа да арнайы курстар, ғылыми демалыстар және тағы басқаларды қоса, ресми курстар көмегімен арнайы дағдыларды үйрену жатады.
1.7-тармақтың 4-тармақшасындағы емдік және сауықтыру емшараларына ауруханадан кейінгі емдеуді аяқтау үшін және медициналық пен әлеуметтік мекемелердің неғұрлым жалпы спектрі үшін аурухана, клиника, шипажай қызметтерін алу, медициналық жабдықтар мен қызметтерді қолдану арқылы косметологиялық хирургияны қоса, медициналық кеңес беруге негізделген, медициналық қызметтерді алу үшін теңіз, -спа және басқа курорттарға, сондай-ақ басқа да мамандандырылған мекемелерге бару жатады.
Емдік және сауықтыру емшаралары емдеу мекемесінде бір жыл немесе одан көп болуды талап ететін ұзақ емделу туризм саласына жатпайтындықтан, бұл санат тек қысқа мерзімді емделуді қамтиды.
1.7-тармақтың 5-тармақшасында діни жиындар мен іс-шараларға қатысу, қажылық көрсетіледі.
1.7-тармақтың 6-тармақшасындағы қайта сату немесе келешекте қандай да бір өндірістік үдерісте пайдалану үшін (бұл жағдайда іскерлік және кәсіби мақсаттар айтылып отыр) тауарларды сатып алуды қоспағанда, жеке тұтыну немесе сыйлықтар үшін тұтыну тауарларын сатып алу көрсетіледі.

В подпункте 7) пункта 1.7 транзит понимается как остановка в каком-либо месте без определенной цели, кроме как продолжение следования к другому месту назначения.
В подпункте 8) пункта 1.7 деловые и профессиональные цели учитывают деятельность самостоятельно занятых лиц и наемных работников, если она не имеет признаков наличия явных или подразумеваемых отношений трудового найма с производителем-резидентом в посещаемой стране или месте, деятельность инвесторов, бизнесменов.
К деловым и профессиональным целям относятся участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта) и так далее.
В подпункте 9) пункта 1.7 к прочим целям поездок относится работа в качестве добровольцев (не включенная в другие категории), изучение возможностей трудоустройства и миграции, осуществление любых других видов временной неоплачиваемой деятельности, не включенных в другие категории.
5. При выездном туризме расходы на беспошлинные товары посетителями в своей стране до выезда не включаются в статистические данные по расходам выездных посетителей. В случае приобретения беспошлинных товаров за пределами страны своего местожительства, расходы включаются в статистические данные по расходам выездных посетителей.
Расходы в туристской поездке включают платежи, произведенные любым способом: наличными, кредитной картой, дорожным или личным чеком, прямым выставлением счета, электронным переводом, а также расходы, которые оплачивает другое лицо или организация - работодатель, если только это лицо (организация) не является резидентом в месте назначения.
Некоторые закупки, имеющие место при туристской поездке, исключаются из туристских расходов:
1) закупки для коммерческих целей, то есть для перепродажи или в качестве фактора производства, которые осуществляет любая категория посетителей, а также закупки, производимые посетителем во время деловых поездок от имени своего работодателя;
2) капиталовложения или сделки, осуществляемые посетителями и относящиеся к земле, жилым домам, недвижимости и прочим значительным приобретениям (таким, как автомашины, автофургоны, катера, вторые дома), даже если в будущем они могут использоваться в целях туризма;

1.7-тармақтың 7-тармақшасындағы транзит басқа жерге барудың жалғасын қоспағанда, қандай да арнайы мақсатсыз кез-келген орынға тоқтау деп түсіндіріледі.
1.7-тармақтың 8-тармақшасындағы іскерлік және кәсіби мақсаттар өз бетімен жұмыспен қамтылған тұлғалардың және жолдамалы қызметкерлер қызметі, егер ол қызметте баратын елде немесе жерде өндіруші-резидентпен еңбек жалгерлік қатынастың нақты болуы немесе соны білдіретін белгілері болмаса, сондай-ақ инвесторлардың бизнесмендердің қызметін есепке алады.
Іскерлік және кәсіби мақсаттарға кеңестерге, конференцияларға, жәрмеңкелерге және көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе түбегейлі зерттеулерге қатысу, тауарлар мен қызметтерді жарнамалау туристік саяхаттар бағдарламаларын құру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасау, (кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарында (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж/команда құрамында жұмыс жатады.
1.7-тармақтың 9-тармақшасындағы сапарлардың өзге де мақсаттарына еріктілер ретінде (басқа санаттарға қосылмаған) жұмыс істеу, көші-қон және жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін зерделеу, басқа санаттарға қосылмаған уақытша төленбейтін қызметтердің кез-келген басқа да түрлерін жүзеге асыру жатады.
5. Шығу туризмінде (келушілердің өз еліндегі шығарға дейінгі) баж салығы салынбайтын тауарларға шығыстары сыртқа шығатындардың шығыстары бойынша статистикалық деректерге енгізілмейді. Баж өзі тұрақты тұратын елінен тыс салығы салынбайтын тауарларды жерлерде сатып алған жағдайда, шығыстар сыртқа шығушылар шығыстары бойынша статистикалық деректерге енгізіледі.
Туристік сапардағы шығындарға әрбір тәсілмен жүргізілетін төлемдер жатады: қолма-қол ақшаға, кредиттік карта, жол немесе жеке чек, шотты тікелей ұсыну, электрондық аударым, сондай-ақ басқа тұлға немесе ұйым, мысалы, егерде осы тұлға (ұйым) келген елдің резиденті болмаса, сіздің жұмыс берушіңіз төлейтін шығындар.
Кейбір туристік сапарда орны бар кейбір сатып алулар туристік шығындардан алынып тасталынады:
1) коммерциялық мақсаттар үшін сатып алулар, яғни қайта сатуға немесе келушілердің кез-келген санаты жүзеге асыратын өндірістің факторы ретінде, сондай-ақ өз жұмыс берушісінің атынан іскерлік сапарда келуші жүргізген сатып алулар;
2) келушілер жүзеге асыратын және мысалы (жерге, тұрғын үйлерге, жылжымайтын мүлікке және өзге де маңызды сатып алынатын заттарға (автомашина, автофургон, катер, екінші үй сияқты) қатысты капитал салымдары немесе мәмілелер, егер олар болашақта туризм мақсатында пайдаланылса да);

3) наличные деньги, выдаваемые родственникам или знакомым во время поездки на отдых, которые не представляют собой оплату какого-либо туристского товара или услуги; а также благотворительные взносы.
6. В пунктах 1.8 и 1.9 раздела 1 указывается вид транспорта и транспортные расходы на международные перевозки, то есть каким видом транспорта воспользовались респонденты при выезде из Казахстана и въезде в Казахстан. Если была приобретена туристская путевка, то расходы на услуги, входящие в туристскую путевку, указываются в пункте 1.14, а все остальные расходы - в разделе 2. Транспортные расходы посетителей на международные перевозки, самостоятельно организовавших туристскую поездку, отражаются только в пункте 1.9.
7. Графа 1 раздела 2 заполняется респондентами, которые выезжают отдыхать за пределы республики. Это расходы, произведенные на территории Казахстана при поездке за границу (транспорт до аэропорта, проживание в гостинице или у родственников, питание в дороге по территории Казахстана и так далее).
В графе 2 к расходам в ходе поездки к выездному туризму относятся расходы, осуществляемые за пределами территории Казахстана, а для внутреннего туризма относятся расходы, осуществляемые за пределами постоянного местожительства.
К транспортным расходам в строке 1.4 относятся расходы, которые производятся в ходе туристской поездки, например, экскурсии, начинающиеся от мест пребывания; а также путешествия по посещаемым местам и другие. В эту категорию входят:
1) проездные билеты и аналогичные сборы за общественный транспорт (самолеты, теплоходы, автобусы и такси);
2) топливо и другие эксплуатационные расходы в ходе поездки, которые связаны с частным транспортом;
3) ремонт автотранспортных средств и приобретение запчастей;
4) аренда автотранспортных средств;
5) плата за стоянки, сборы на платных автодорогах, аэропортовые и аналогичные сборы.
В тех случаях, когда в стоимость проездного билета на общественных средствах транспорта включено питание, то полная стоимость считается транспортным расходом (строка 1.4). В тех случаях, когда питание оплачивается отдельно, его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.5.
В тех случаях, когда стоимость коммерческого размещения включает в себя завтрак в качестве неотъемлемой части соответствующего тарифа независимо от того, используется или нет это питание, общая стоимость считается расходами за размещение и отражается в строке 1.3.
Однако в тех случаях, когда за питание берется отдельная плата, которая включается в окончательный счет, то его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.5.
Расходы на питание в строке 1.5 относятся к расходам, которые производятся до поездки и в ходе туристкой поездки для удовлетворения потребностей посетителей в питании и напитках. Эта категория включает в себя расходы на питание и напитки в барах, кафе, ресторанах, гостиницах, кафетериях и так далее, но и также расходы на питание и напитки, производимые в супермаркетах, магазинах и так далее.

3) қандай да бір туристік тауарға немесе қызметті төлеуге кірмейтін, демалыс сапары кезінде туыстарға немесе таныстарға берілетін қолма қол қаражат; сондай-ақ қайырымдылық жарналар.
6. 1-бөлімнің 1.8 және 1.9-тармақтарында халықаралық тасымалдарға көлік түрлері және көлік шығындары, яғни Қазақстанға кіру немесе Қазақстаннан шығу кезінде респондент қандай көлік түрін пайдаланғаны. Егер туристік жолдама сатып алынса, онда туристік жолдамаға кіретін қызмет көрсетулерге шығыстар 1.14-тармақта көрсетіледі, ал барлық басқа шығыстар – 2-бөлімде көрсетіледі. Халықаралық тасымалдарға туристік сапарды өздігінен ұйымдастырған келушілердің көлік шығыстары тек қана 1.9-тармақта көрсетілуі тиіс.
7. 2-бөлімнің 1-бағаны сұрақтарын республикадан тыс демалуға шыққан респонденттермен толтырылады. Бұл шетелге сапар шегу кезінде Қазақстан аумағындағы шығыстар (Қазақстан аумағында әуежайға дейін көлік, қонақ үйде немесе туыстарда тұру, жолда тамақтану және тағы басқалар).
2-бағанның шығу туризмі бойынша сапар кезіндегі шығыстарға Қазақстан аумағынан тыс қалыптасатын шығыстар жатады, ал ішкі туризм шығыстарына тұрақты тұру орнынан тыс қалыптасатын шығыстар жатады.
1.4-жолдағы көлік шығыстарына келушінің тұрғылықты орнынан баратын жеріне дейінгі және кері саяхатын қоса алғанда туристік сапар, болған елінен басталатын, болатын жердегі саяхат кезіндегі және басқа да шығыстар жатады. Осы санатқа мыналар жатады:
1) қоғамдық көлікте (ұшақ, теплоход, автобустар және таксиде) жол жүру билеті және ұқсас алымдар;
2) жеке меншік көлікпен байланысты сапар кезіндегі жанармай және басқа да пайдалану шығындары;
3) автокөлік құралдарын жөндеу және қосалқы бөлшектер сатып алу;
4) автокөлік құралдарын жалға алу;
5) тұрақ үшін төлем, ақылы автожолдардағы алым, әуежай және ұқсас алымдар.
Қоғамдық көлік құралына жол жүру билетінің құнына тамақтандыру енгізілген жағдайда, онда толық құнды көліктік шығысқа жатқызу қажет (1.4-жолы). Тамақтану бөлек төленген жағдайда, оның құнын тамақтану және сусын ішу шығысына және 1.5-жолына жатқызу керек.
Коммерциялық орналастыру құнына келушінің таңғы асты пайдаланғанына немесе пайдаланбағанына қарамастан, таңғы ас тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде кірсе, жалпы құнды орналастыру шығысы деп есептеу қажет және 1.3-жолында көрсетіледі.
Бірақ, тамақтану үшін түпкілікті шотқа енгізілетін, бөлек төлем алынған жағдайда, онда тамақтану шығыстарына және 1.5-жолына қосылады.
1.5-жолында тамақтану шығыстарына келушілердің туристік сапары кезінде туындайтын тамақтану және сусын ішу қажеттілігін қамтамасыз ететін шығыстар жатады. Бұл санат барда, кафеде, мейрамханада, қонақ үйде, кафетерийлерде және тағы басқаларда тамақтану және сусын ішу шығыстарын, сондай-ақ супермаркеттерде, дүкендерде және тағы басқаларда тамақтану және сусын ішу шығыстарын қамтиды.

Расходы на покупки в магазинах по строке 1.6 включают в себя все расходы при подготовке и в ходе поездки на потребительские товары за исключением питания и напитков и включает в себя приобретение одежды, ремесленных изделий, сувениров, ювелирных изделий, газет, книг, аудиовизуальных материалов, косметики и товаров личного пользования, лекарств, а также товары длительного пользования (чемоданы, палатки) и многоцелевые товары (фотоаппараты, камеры) и так далее. «Покупка в магазинах» строка 1.6 включает в себя расходы на товары (но не услуги).
Расходы на изделия, обладающие определенной ценностью по строке 1.7 относятся расходы произведенные на товары значительной стоимости, приобретенные во время туристских поездок для личного использования или в качестве подарков, которые не используются преимущественно в целях производства или потребления, но хранятся в течение некоторого периода времени в качестве запасов стоимости.
Строка 1.8 к расходам на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия, относится посещение театральных представлений, концертов, парков отдыха, музеев, исторических объектов и зданий, массовых спортивных сооружений, игорных заведений, казино, спортивных объектов, выставок, фестивалей, конгресс-центров, коференц-центров и других.
Строка 1.10 к прочим расходам относятся услуги носильщиков, платные справки на вокзалах, камеры хранения, проявка пленки, распечатка фотографий, услуги связи, интернет-кафе, стоимость перемещения внутри населенного пункта, вакцинация, медицинский контроль и так далее.
Приложение 5
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013
жылғы 12 тамызда № 186 бұйрығына
5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысан коды 0972103
Код статистической формы 0972103
Келушілерді зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования посетителей
H-060
Жылына 2 рет
2 раза в год
Есепті кезең
Отчетный период
жарты жылдық
полугодие
жыл
год
Қазақстаннан шығу сәтінде әуежайларда, теміржол вокзалдарында, автостанцияларда және автомобильді өткізу бекеттерінде келушілерден (резидент еместерден) пікіртерім алынады.
Опрашиваются посетители (нерезиденты) в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, на автостанциях и на автомобильных пунктах пропуска на момент выезда из Казахстана.
Тапсыру мерзімі - 13 қаңтар және 5 шілде.
Срок представления - 13 января и 5 июля.
Сұхбат жүргізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі сауалнамаға
қатысқаныңыз үшін Сізге алдын-ала алғысын білдіреді және осы
сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұрайды. Сізден
алынған деректер Қазақстан Республикасының қолданыстағы
заңнамасына сәйкес жария етілмейді және тек статистикалық
көрсеткіштерді есептеу үшін пайдаланылады.
Уважаемый респондент!
Агентство Республики Казахстан по статистике заранее благодарит
Вас за участие в опросе и убедительно просит ответить на вопросы
настоящей анкеты. Полученные от Вас данные, согласно действующему
законодательству Республики Казахстан, не разглашаются и будут
использованы только для расчета статистических показателей.
Құрметті респонденттер келесі
сұрақтарға жауап берулеріңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте
на нижеследующие вопросы.

1.6-жолында дүкендерде сатып алу шығыстарына тамақтану және сусын ішуге шығыстарды қоспағанда, тұтыну тауарларын, дайындық және сапар кезіндегі барлық шығыстар жатады және өзіне киімдер, кәсіптік бұйымдар, кәдесыйлар, зергерлік бұйымдар, газеттер, кітаптар, аудиовизуальды материалдар, косметика және жеке қолдану тауарлары, дәрілер, сонымен қатар ұзақ қолданатын тауарлар (шабадан, шатырлар) және көп мақсаттағы тауарлар (фотоаппараттар, камералар) және бұдан басқада шығыстар жатады. 1.6-жолда «Дүкендерді аралауға» өзіне тауарларға (бірақ, қызмет көрсетулер емес) жұмсалған шығыстар жатады.
1.7-жолдың белгілі бір құндылығы бар бұйымдарға өндіру немесе қолдану мақсатында қолданылмайтын, бірақ құндық запас ретінде арнайы уақыт сақталатын туристік сапар кезінде жеке қолдану немесе сыйлық ретінде алынған айтарлықтай құнды тауарларға шыққан шығындар жатады.
1.8-жолдың демалу, мәдени және спорт іс-шараларына кеткен шығыстарға театр көрсетіліміне, концерттерге, демалыс саябақтарына, мұражайларға, тарихи объектілерге және ғимараттарға, жаппай спортпен айналысу имараттарына, құмар ойындар мекемелеріне, ойынханаларға, спорт объектілеріне, көрмелерге, фестивальдарға, конгресс-орталықтарға, конференц-орталықтарға және басқаларға бару жатады.
1.10-жолдың өзге де шығыстарға жүкші, вокзалдардағы ақылы анықтамалар, сақтау камерасы, пленканы айқындау, фотографияларды шығару байланыс қызметі, интернет-кафе, елді мекеннің ішінде жүріп-тұру құны, вакцинация, медициналық бақылау және тағы басқа қызметтер жатады.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 186 бұйрығына 5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 5 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 186
Аумақтық статистика органға тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысан коды 0972103
Код статистической формы 0972103
Келушілерді зерттеу сауалнамасы
Н-060
Анкета обследования посетителей
Жылына 2 рет
2 раза в год
Есепті кезең
Отчетный период
жарты жылдық
полугодие
жыл
год
Қазақстаннан шығу сәтінде әуежайларда, теміржол вокзалдарында, автостанцияларда және автомобильді өткізу бекеттерінде келушілерден (резидент еместерден) пікіртерім алынады.
Опрашиваются посетители (нерезиденты) в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, на автостанциях и на автомобильных пунктах пропуска на момент выезда из Казахстана.
Тапсыру мерзімі – 13 қаңтар және 5 шілде.
Срок представления – 13 января 5 июля
6. Сұхбат жүргізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасы Статистика  агенттігі сауалнамаға қатысқаныңыз үшін Сізге алдын-ала алғысын білдіреді және осы сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жария етілмейді және тек статистикалық көрсеткіштерді есептеу үшін пайдаланылады.
Уважаемый респондент!
Агентство Республики Казахстан по статистике заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит ответить на вопросы настоящей анкеты. Полученные от Вас данные, согласно действующему законодательству Республики Казахстан, не разглашаются и будут использованы только для расчета статистических показателей.
Құрметті респонденттер келесі сұрақтарға жауап берулеріңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие  вопросы.

1. Сапар туралы жалпы деректер
Общие сведения о поездке
1.1.
Байқау жүргізілген орынды көрсетіңіз
Укажите место наблюдения
1)
әуежай
аэропорт
2)
теміржол вокзалы
железнодорожный вокзал
3)
автостанция
4)
автомобильді өткізу бекеті
автомобильный пункт пропуска
1.2
1.2
1.2
1.2
1.2.
Сапарға неше адам баратынын көрсетіңіз
Укажите сколько человек совершает поездку
1)
барлығы
всего
1.1)
оның ішінде әйелдер
из них женщины
1.2)
«барлығы» тармағынан 15 жасқа дейінгі балалар
из пункта «всего» дети до 15 лет
1.3
1.3.
Сіз соңғы 12 немесе одан көп айлар аралығында тұрған елді көрсетіңіз
Укажите страну в которой Вы жили в течение последних 12 или более месяцев
1.4
1.4.
Қазақстанға келген жерді (ауыл, аудан, қала) көрсетіңіз
Укажите пункт пребывания в Казахстане (село, район, город)
1.5
1.5.
Сапарда болу ұзақтығы
Продолжительность пребывания в поездке
1)
түнеумен (болған түндер санын көрсетіңіз)
с ночевкой (укажите количество проведенных ночей)
2)
түнеусіз
без ночевки
1.6
1.6
1.6.
Сіздің сапарыңыздың бір негізгі мақсатын көрсетіңіз. Егер сапар бірлескен болса (демалыс және дүкен аралау), онда осы үшін Сіз сапар жасаған мақсат – негізгі болып табылады.
Укажите одну основную цель Вашей поездки. Если поездка была совмещенная (отдых и посещение магазинов), то основная цель поездки – это цель, без которой Вы не совершили бы поездку.
1)
еңбек демалысы және демалыс
отпуск и отдых
2)
туыстар мен достарға бару
посещение друзей и родственников
3)
білім алу және кәсіби дайындық
образование и профессиональная подготовка

1. Сапар туралы жалпы деректер
Общие сведения о поездке
1.1. Байқау жүргізілген орынды көрсетіңіз
Укажите место наблюдения
1) әуежай
аэропорт
1.2
2) теміржол вокзалы
железнодорожный вокзал
1.2
3) автостанция
1.2
4) автомобильді өткізу бекеті
автомобильный пункт пропуска
1.2
1.2. Сапарға неше адам баратынын көрсетіңіз
Укажите сколько человек совершает поездку
1) барлығы
всего
1.3
1.1) оның ішінде әйелдер
из них женщины
1.3
1.2) «барлығы» тармағынан 15 жасқа дейінгі балалар
из пункта «всего» дети до 15 лет
1.3. Сіз соңғы 12 немесе одан көп айлар аралығында тұрған елді көрсетіңіз
Укажите страну в которой Вы жили в течение последних 12 или более месяцев
1.4
1.4. Қазақстанға келген жерді (ауыл, аудан, қала) көрсетіңіз
Укажите пункт пребывания в Казахстане (село, район, город)
1.5
1.5. Сапарда болу ұзақтығы
Продолжительность пребывания в поездке
1) түнеумен (болған түндер санын көрсетіңіз)
с ночевкой (укажите количество проведенных ночей)
1.6
2) түнеусіз
без ночевки
1.6
1.6. Сіздің сапарыңыздың бір негізгі мақсатын көрсетіңіз. Егер сапар бірлескен болса (демалыс және дүкен аралау), онда осы үшін Сіз сапар жасаған мақсат – негізгі болып табылады.
Укажите одну основную цель Вашей поездки. Если поездка была совмещенная (отдых и посещение магазинов), то основная цель поездки – это цель, без которой Вы не совершили бы поездку.
1) еңбек демалысы және демалыс
отпуск и отдых
1.7
2) туыстар мен достарға бару
посещение друзей и родственников
1.7
3) білім алу және кәсіби дайындық
образование и профессиональная подготовка
1.7

2. Сапар кезіндегі қызмет көрсетулерге кеткен шығыстарды
көрсетіңіз, теңге*
Укажите расходы на услуги во время поездки, тенге
Атауы
Наименование
Қазақстан аумағындағы сапарға шығыстар
Расходы в поездке на территории Казахстана
А
Б
1
1.
Барлығы
Всего
1.1.
Орналастыру орындарында тұруға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы заплатили за проживание в местах размещения?
1.2.
Көлік қызметтері төлеміне Сіз қанша жұмсадыңыз?
Сколько Вы потратили на оплату услуг транспорта?
1.3.
Сіз тамақтануға қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на питание?
1.4.
Дүкендерде сауда жасауға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на покупки в магазинах?
1.5.
Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар: асыл металдар және тастар (гауһар тас, алтын, күміс және тағы басқа), антиквариат, көркем өнер туындылары және басқа құндылықтарды сатып алуға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы потратили на приобретение изделий, обладающих определенной ценностью: драгоценные металлы и камни (бриллианты, золото, серебро и так далее), антиквариат, предметы художественного искусства и другие ценности?
1.6.
Рекреациялық, мәдени және спорттық іс-шараларға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия?
1.7.
Егер Сіз сапар кезінде емдік және сауықтыру емшараларын қабылдасаңыз, олардың құнын көрсетіңіз
Если во время поездки Вы получили лечебные и оздоровительные процедуры, то укажите их стоимость
1.8.
Өзге де шығыстар
Прочие расходы
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫҢЫЗ ҮШІН АЛҒЫС АЙТАМЫЗ!
БЛАГОДАРИМ ЗА СОТРУДНИЧЕСТВО
_____________________________
* Инвестициялық, коммерциялық және қайырымдылық сипаттағы шығыстарды
қоспағанда, Қазақстанда ғана сатып алынған тауарлар мен көрсетілген
қызмет құнын көрсету.
Указать стоимость купленных товаров и полученных услуг только в
Казахстане, не включая расходы инвестиционного, коммерческого и
благотворительного характера.
Приложение 6
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике
от 12 августа 2013 года № 186
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Анкета обследования посетителей»
(код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год).

2. Сапар кезіндегі қызмет көрсетулерге кеткен шығыстарды көрсетіңіз, теңге*
Укажите расходы на услуги во время поездки, тенге
Атауы
Наименование
Қазақстан аумағындағы сапарға шығыстар
Расходы в поездке на территории Казахстана
А
Б
1
1.
Барлығы
Всего
1.1.
Орналастыру орындарында тұруға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы заплатили за проживание в местах размещения?
1.2.
Көлік қызметтері төлеміне Сіз қанша жұмсадыңыз?
Сколько Вы потратили на оплату услуг транспорта?
1.3.
Сіз тамақтануға қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на питание?
1.4.
Дүкендерде сауда жасауға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на покупки в магазинах?
1.5.
Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар: асыл металдар және тастар (гауһар тас, алтын, күміс және тағы басқа), антиквариат, көркем өнер туындылары және басқа құндылықтарды сатып алуға Сіз қанша төледіңіз?
Сколько Вы потратили на приобретение изделий, обладающих определенной ценностью: драгоценные металлы и камни (бриллианты, золото, серебро и так далее), антиквариат, предметы художественного искусства и другие ценности?
1.6.
Рекреациялық, мәдени және спорттық іс-шараларға Сіз қанша сома жұмсадыңыз?
Какую сумму Вы израсходовали на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия?
1.7.
Егер Сіз сапар кезінде емдік және сауықтыру емшараларын қабылдасаңыз, олардың құнын көрсетіңіз
Если во время поездки Вы получили лечебные и оздоровительные процедуры, то укажите их стоимость
1.8.
Өзге де шығыстар
Прочие расходы
______________________
* Инвестициялық, коммерциялық және қайырымдылық сипаттағы шығыстарды қоспағанда, Қазақстанда ғана сатып алынған тауарлар мен көрсетілген қызмет құнын көрсету.
Указывать стоимость купленных товаров и полученных услуг только в Казахстане, не включая расходы инвестиционного, коммерческого и благотворительного характера.
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫҢЫЗ ҮШІН АЛҒЫС АЙТАМЫЗ!
БЛАГОДАРИМ ЗА СОТРУДНИЧЕСТВО
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының 2013 жылғы
12 тамыздағы № 186 бұйрығына
6-қосымша
«Келушілерді зерттеу сауалнамасы» (коды 0972103,
индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Келушілерді зерттеу сауалнамасы» (коды 0972103, индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Келушілерді зерттеу сауалнамасы» (коды 0972103, индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының толтырылуын нақтылайды.

5. При заполнении статей расходов допускается указание приблизительной суммы.
При въездном туризме расходы на беспошлинные товары включаются в расходы на туризм, если данная покупка была совершенна на территории Казахстана. Исключаются расходы на товары, совершенные до выезда в Казахстан.
Расходы в туристской поездке включают платежи, произведенные любым способом: наличными, кредитной картой, дорожным или личным чеком, прямым выставлением счета, электронным переводом, а также расходы, которые оплачивает другое лицо или организация - работодатель, если только это лицо (организация) не является резидентом в месте назначения.
Некоторые закупки, имеющие место при туристской поездке, исключаются из туристских расходов:
1) закупки для коммерческих целей, то есть для перепродажи или в качестве фактора производства, которые осуществляет любая категория посетителей, а также закупки, производимые посетителем во время деловых поездок от имени своего работодателя;
2) капиталовложения или сделки, осуществляемые посетителями и относящиеся, к земле, жилым домам, недвижимости и прочим значительным приобретениям (таким, как автомашины, автофургоны, катера, вторые дома), даже если в будущем они могут использоваться в целях туризма;
3) наличные деньги, выдаваемые родственникам или знакомым во время поездки на отдых, которые не представляют собой оплату какого-либо туристского товара или услуги; а также благотворительные взносы.
6. В пунктах 1.7 и 1.8 раздела 1 указывается вид транспорта и транспортные расходы на международные перевозки, то есть каким видом транспорта воспользовались респонденты при въезде в Казахстан и выезде из Казахстана.
К транспортным расходам в строке 1.2 раздела 2 относятся расходы, которые производятся в ходе туристской поездки на территории Казахстана, например, экскурсии, начинающиеся от мест пребывания; а также путешествия по посещаемым местам и другие. В эту категорию входят:
1) проездные билеты и аналогичные сборы за общественный транспорт (самолеты, теплоходы, автобусы и такси);
2) топливо и другие эксплуатационные расходы в ходе поездки, которые связаны с частным транспортом;
3) ремонт автотранспортных средств и приобретение запчастей;
4) аренда автотранспортных средств;
5) плата за стоянки, сборы на платных автодорогах, аэропортовые и аналогичные сборы.
В тех случаях, когда в стоимость проездного билета на общественных средствах транспорта включено питание, то полная стоимость считается транспортным расходом (строка 1.2). В тех случаях, когда питание оплачивается отдельно, его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.3.

5. Шығыстар бабын толтырғанда шамамен алғандағы соманы көрсетуге болады.
Келу туризмінде баж салығы салынбайтын тауарларға кететін шығыстарға туризмге кеткен шығыстар жатады, егер осы сатып алу Қазақстан аумағында жасалса. Қазақстанға кіруге дейін сатып алынған тауарларға кеткен шығыстар алып тасталады.
Туристік сапардағы шығындарға әрбір тәсілмен жүргізілетін төлемдер жатады: қолма-қол ақшаға, кредиттік карта, жол немесе жеке чек, шотты тікелей ұсыну, электрондық аударым, сондай-ақ басқа тұлға немесе ұйым, мысалы, егерде осы тұлға (ұйым) келген елдің резиденті болмаса, сіздің жұмыс берушіңіз төлейтін шығындар.
Кейбір туристік сапарда орын алған кейбір сатып алулар туристік шығыстардан алынып тасталады:
1) коммерциялық мақсаттар үшін сатып алулар, яғни қайта сатуға немесе келушілердің кез-келген санаты жүзеге асыратын өндірістің факторы ретінде, сондай-ақ өз жұмыс берушісінің атынан іскерлік сапарда келуші жүргізген сатып алулар;
2) келушілер жерге, тұрғын үйлерге, жылжымайтын мүлікке және өзге де маңызды сатып алынатын заттарға (автомашина, автофургон, катер, екінші үй сияқты) қатысты жүзеге асыратын капитал салымдары немесе мәмілелер, егер олар болашақта туризм мақсатында пайдаланылса да;
3) қандай да бір туристік тауарға немесе қызметті төлеуге кірмейтін, демалыс сапары кезінде туыстарға немесе таныстарға берілетін қолма қол қаражат; сондай-ақ қайырымдылық жарналар.
6. 1-бөлімнің 1.7 және 1.8-тармақтарда халықаралық тасымалдарға көлік түрлері және көлік шығындары, яғни Қазақстанға кіру немесе Қазақстаннан шығу кезінде респондент қандай көлік түрін пайдаланғаны көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.2-жолында көлік шығыстарына Қазақстан аумағындағы туристік сапарлар барысында жұмсалған шығыстар жатады, мысалы келген жерінен бастап экскурсиялар; сондай-ақ баратын жерлерге саяхат және басқалары. Осы санатқа мыналар жатады:
1) қоғамдық көлікте (ұшақ, теплоход, автобустар және таксиде) жол жүру билеті және ұқсас алымдар;
2) жеке меншік көлікпен байланысты сапар кезіндегі жанармай және басқа да пайдалану шығыстары;
3) автокөлік құралдарын жөндеу және қосалқы бөлшектер сатып алу;
4) автокөлік құралдарын жалға алу;
5) тұрақ үшін төлем, ақылы автожолдардағы алым, әуежай және ұқсас алымдар.
Қоғамдық көлік құралына жол жүру билетінің құнына тамақтандыру енгізілген жағдайда, толық құнды көліктік шығысқа жатқызу қажет (1.2-жол). Тамақтану бөлек төленген жағдайда, оның құнын тамақтану және сусын ішу  шығысына және 1.3-жолына жатқызу керек.