О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 219 "Об утверждении Правил проведения историко-культурной экспертизы"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 августа 2013 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2013 года № 8705. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 99.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 21.04.2020 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 219 "Об утверждении Правил проведения историко-культурной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4933, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, № 10, ст. 287) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила проведения историко-культурной экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по культуре Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
М. Кул-Мухаммед
Приложение
к приказу Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 12 августа 2013 года № 187
Утверждены
приказом Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 20 августа 2007 года № 219
Правила проведения историко-культурной экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения историко-культурной экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок проведения историко-культурной экспертизы объектов историко-культурного наследия.

"Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 20 тамыздағы № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 12 тамыздағы № 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 13 қыркүйекте № 8705 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 99 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 21.04.2020 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 43-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 20 тамыздағы № 219 бұйрығына (2007 жылғы 14 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 4933 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық кесімдерінің Бюллетенінде 2007 жыл, № 10, 287-құжат, жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 19-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесі осы бұйрықпен қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
М. Құл-Мұхаммед
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2013 жылғы 12 тамыздағы
№ 187 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2007 жылғы 20 тамыздағы
№ 219 бұйрығымен
бекітілген
Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы тарихи-мәдени сараптама жүргізудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және тарихи-мәдени мұра объектілеріне тарихи-мәдени сараптама жүргізудің тәртібін айқындайды.

2. Историко-культурная экспертиза (далее - экспертиза) проводится в целях установления историко-культурной значимости и степени сохранности объекта историко-культурного наследия.
3. Обеспечение проведения экспертизы памятников истории и культуры международного и республиканского значения осуществляется уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее - уполномоченный орган).
4. Обеспечение проведения экспертизы объектов историко-культурного наследия или памятников истории и культуры местного значения осуществляется местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) (далее - местный исполнительный орган).
2. Порядок проведения историко-культурной экспертизы
5. Экспертиза объектов историко-культурного наследия или памятников истории и культуры проводится на основании решения уполномоченного органа или местных исполнительных органов организацией или экспертом, обладающей (им) лицензией на проведение археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры путем заключения договора на выполнение экспертных работ.
При проведении экспертизы несколькими организациями или экспертами договор на выполнение экспертных работ заключается с каждым из них.
6. Уполномоченный орган или местный исполнительный орган представляют организации (эксперту) следующие материалы:
1) в целях придания статуса памятника истории и культуры объекту историко-культурного наследия:
сведения, содержащие описание, дату установки;
фотографии объекта историко-культурного наследия;
2) в целях лишения статуса памятника истории и культуры:
паспорт и учетную карточку памятника истории и культуры;
охранное обязательство памятника истории и культуры;
3) в целях перемещения или изменения памятника истории и культуры:
паспорт памятника истории и культуры;
охранное обязательство памятника истории и культуры;
фотографии объекта историко-культурного наследия.
7. Экспертиза проводится в срок, установленный договором, но не превышающий тридцати календарных дней со дня представления организации (эксперту) материалов.
При необходимости изучения дополнительных материалов и информации для проведения экспертизы, срок проведения экспертизы установленный договором продлеваться на основании письменного ходатайства организации или эксперта на тридцать календарных дней.
8. Уполномоченный орган или местные исполнительные органы оказывают содействие организации (эксперту) в получении дополнительных материалов и информации для осуществления экспертизы путем направления запросов в заинтересованные государственные органы и иные организации.

2. Тарихи-мәдени сараптама (бұдан әрі - сараптама) мәдени-мұра объектісінің тарихи-мәдени маңызын және сақталу деңгейін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
3. Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне сараптаманың жүргізілуін тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) қамтамасыз етеді.
4. Тарихи-мәдени мұра объектілеріне немесе жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне сараптаманың жүргізілуін қамтамасыз етуді облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) қамтамасыз етеді.
2. Тарихи-мәдени сараптама жүргізудің тәртібі
5. Тарихи-мәдени мұра объектілеріне немесе тарих және мәдениет ескерткіштеріне сараптама уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және (немесе) ғылыми-жаңғырту жұмыстарын жүргізу лицензиясы бар сарапшыны (сарапшыларды) сараптамалық жұмысты орындау шартын жасау арқылы жүргізіледі.
Сараптаманы бірнеше мекеме немесе сарапшы жүргізген жағдайда сараптамалық жұмысты орындау шарты әрқайсысымен жасалады.
6. Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган сарапшыға (сарапшыларға) мынадай материалдар ұсынады:
1) тарихи-мәдени мұра объектісіне тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесін беру мақсатында:
сипаттамасы, орнатылған уақыты мазмұндалған мәлімет;
тарихи-мәдени мұра объектісінің фотосуреті;
2) тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айыру мақсатында;
тарих және мәдениет ескерткішінің төлқұжаты, есеп карточкасы;
тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау міндеттемесі;
3) тарих және мәдениет ескерткіштерінің орнын ауыстыруға және оларды өзгерту мақсатында:
тарих және мәдениет ескерткішінің төлқұжаты;
тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау міндеттемесі;
тарихи-мәдени мұра объектісінің фотосуреті.
7. Сараптама сарапшыға (сарапшыларға) материалдарды ұсынған күнінен бастап отыз күнтізбелік күннен аспайтын, шартта көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
Сараптаманы жүргізу үшін қосымша материалдар мен ақпаратты зерделеу қажет болған кезде сараптама жүргізудің шартта көрсетілген мерзімі мекеменің немесе сарапшының жазбаша ұсынымы негізінде отыз күнтізбелік күнге ұзартылады.
8. Уәкілетті орган және жергілікті атқарушы орган мүдделі мемлекеттік органдарға және басқа ұйымдарға сұрау салулар жіберу жолымен сарапшыға (сарапшыларға) қосымша материалдар мен ақпарат алуға жәрдем көрсетеді.

9. При проведении экспертизы организация (эксперт) должна (должен):
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, условия заключенного с уполномоченным органом или местным исполнительным органом договора;
2) осуществлять непосредственный осмотр объекта историко-культурного наследия или памятника истории и культуры, с выездом на место;
3) не разглашать, а также воздерживаться от публичной оценки сведений об объекте экспертизы, материалах, представленных для проведения экспертизы.
10. В случае невозможности проведения экспертизы, а также при возникновении обстоятельств, препятствующих ее проведению, организация (эксперт) уведомляет уполномоченный орган или местный исполнительный орган в течение трех рабочих дней в письменном виде с момента обнаружения данных обстоятельств.
11. По результатам проведения экспертизы составляется экспертное заключение, содержащее мотивированные, научно обоснованные, объективные выводы организации (эксперта) по предмету проведения экспертизы.
12. Экспертное заключение составляется на государственном и русском языках в двух экземплярах на фирменном бланке, заверенная печатью организации, проводившей экспертизу, а в случае проведения экспертизы физическим лицом указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии) и данные, указывающие на его компетентность, а также подпись.
13. Экспертное заключение носит рекомендательный характер.
14. В экспертном заключении указывается:
1) организация или лицо, проводившее экспертизу, номер лицензии и дату его выдачи;
2) отрасли науки, по которым проведена экспертиза;
3) предмет и цели экспертизы;
4) наименование объекта экспертизы;
5) назначение объекта экспертизы;
6) обоснованные и полные ответы на поставленные вопросы.
15. В экспертном заключении могут быть указаны дополнительные сведения об объекте экспертизы.
16. По результатам проведенной экспертизы организация (эксперт) дает заключение:
1) о придании либо об отказе придания объекту статуса памятника истории и культуры;
2) о лишении либо об отказе лишении объекта статуса памятника истории и культуры;
3) о перемещении и (или) изменении либо об отказе перемещении и (или) изменении памятников истории и культуры.

9. Сараптама жүргізу кезінде мекеме (сарапшы):
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органмен жасалған шарттың талаптарын сақтайды;
2) тарихи-мәдени мұра объектісінің немесе тарих және мәдениет ескерткіштерінің орнына барып, тікелей қарауды жүзеге асырады;
3) сараптама жүргізу үшін ұсынылған сараптама объектісі, материалдар мен ақпараттар туралы мәліметтерді жария етпейді, сондай-ақ, оларға көпшілікте баға беруде қалыс қалады.
10. Сараптама жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ, оны жүргізуге кедергі келтіретін жағдайлар туындағанда, осы жағдай мәлім болған кезден бастап үш күн ішінде мекеме (сарапшы) уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органды хабардар етеді.
11. Жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша сараптама жүргізудің мәніне мекеменің (сарапшылардың) дәлелді, ғылыми негізделген, объективті және толық тұжырымдары қамтылған сараптамалық қорытынды жасалады.
12. Сараптамалық қорытынды сараптама жүргізген ұйымның фирмалық бланкісінде мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, ал сараптаманы жеке тұлға жүргізген жағдайда қорытындыда оның тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса) және оның құзыреттілігін көрсететін деректер, сондай-ақ, қолы көрсетіледі.
13. Сараптамалық қорытынды ұсынымдық сипатқа ие.
14. Сараптамалық қорытындыда мыналар көрсетілуі тиіс:
1) сараптама жүргізген мекеме немесе тұлға, лицензия нөмірі және оның берілген мерзімі;
2) сараптама жүргізілген ғылымның саласы;
3) сараптаманың мәні мен мақсаттары;
4) сараптама объектісінің атауы;
5) сараптама объектісінің белгіленуі;
6) қойылған сұрақтарға негізделген және толық жауап.
15. Сараптама қорытындысында сараптама объектісі туралы қосымша мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
16. Мекеме (сарапшы) жүргізілген сараптама нәтижесі бойынша:
1) объектіге тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесін беру немесе бермеу туралы;
2) объектінің тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесінен айыру немесе айырмау туралы;
3) тарих және мәдениет ескерткіштерінің орнын ауыстыруға және (немесе) оларды өзгертуге немесе ауыстырмауға және (немесе) оларды өзгертпеуге қорытынды береді.