Об утверждении Правил заключения и типовой формы договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2013 года № 8793. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 137
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
2) типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с единым накопительным пенсионным фондом (для вкладчика, являющегося физическим лицом) согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
3) типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с добровольным накопительным пенсионным фондом (для вкладчика, являющегося физическим лицом) согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
4) типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с единым накопительным пенсионным фондом (в пользу третьего лица) согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
5) типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с добровольным накопительным пенсионным фондом (в пользу третьего лица) согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 82 «Об утверждении Правил заключения накопительным пенсионным фондом договоров о пенсионном обеспечении» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7569, опубликованное 14 июня 2012 года в газете «Казахстанская правда» № 185-186 (27004-27005));
2) пункт 31 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованным 6 августа 2013 года в газете «Юридическая газета» № 115 (2490)).

Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасау қағидаларын және үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 235 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 09 қазанда № 8793 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 137 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасау қағидалары;
2) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың (жеке тұлға болып табылатын салымшы үшін) үлгі нысаны;
3) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың (жеке тұлға болып табылатын салымшы үшін) үлгі нысаны;
4) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың (үшінші тұлғаның пайдасына) үлгі нысаны;
5) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың (үшінші тұлғаның пайдасына) үлгі нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мына нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасау қағидаларын бекіту туралы» 2012 жылғы 24 ақпандағы № 82 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7569 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2012 жылғы 14 маусымда № 320-321 (27395) жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы» 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2013 жылғы 6 тамызда № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 31-тармағы.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 235
Правила
заключения договора о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов
Настоящие Правила заключения договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон) и устанавливают порядок заключения единым накопительным пенсионным фондом (далее – ЕНПФ) и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом (далее – ДНПФ) договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (далее - Договор).
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) центральная база данных ЕНПФ или ДНПФ – автоматизированная система пенсионного учета, содержащая информацию о вкладчиках (получателях), индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) и операциях, проводимых по индивидуальным пенсионным счетам вкладчиков (получателей);
2) представитель ЕНПФ или ДНПФ - физическое лицо, имеющее соответствующие полномочия по подписанию Договора;
3) заключение Договора - мероприятия, осуществляемые работниками ЕНПФ и (или) ДНПФ для привлечения добровольных пенсионных взносов, включающие оказание консультационных услуг по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем, распространение информации о деятельности ЕНПФ и (или) ДНПФ и (или) других субъектов накопительной пенсионной системы, в том числе рекламного характера, действия по подготовке к подписанию и подписанию Договора между представителем ЕНПФ и (или) ДНПФ, с одной стороны, и вкладчиком (получателем), с другой стороны, в результате которых производится регистрация Договора.
2. Заключение Договора осуществляется при личном обращении в ЕНПФ и (или) ДНПФ вкладчика (получателя), вкладчика и получателя (при заключении Договора в пользу третьего лица), или законного представителя (родителя/попечителя) несовершеннолетнего лица, не являющегося работником ЕНПФ или ДНПФ, на основании нотариально удостоверенной доверенности.
3. Работник ЕНПФ или ДНПФ при принятии документов вкладчика (получателя), получателя или доверенного лица вкладчика, являющегося физическим лицом и (или) получателя:

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                           Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 235 қаулысымен
бекітілді
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен
қамсыздандыру туралы шарт жасау
қағидалары
Осы Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі- БЖЗҚ) және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – ЕЖЗҚ) ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасау тәртібін белгілейді.
1. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ орталық деректер базасы - салымшылар (алушылар), салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары және салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары бойынша жүргізілетін операциялар жөніндегі ақпараты бар автоматтандырылған зейнетақы есебі жүйесі;
2) БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ өкілі – Шартқа қол қою бойынша тиісті өкілеттіктері бар жеке тұлға;
3) Шарт жасау – БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ қызметкерлері ерікті зейнетақы жарналарын тарту үшін жүргізетін, жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді, БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ және (немесе) жинақтаушы зейнетақы жүйесінің басқа да субъектілерінің қызметі туралы ақпаратты, оның ішінде жарнамалық сипаттағы ақпаратты таратуды, нәтижесі бойынша Шартты тіркеу жүргізілетін, бір жағынан ЕЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ өкілі және екінші жағынан салымшы (алушы) арасындағы Шартты дайындау және қол қою бойынша іс-қимылдарды қамтитын іс-шаралар.
2. Шарт салымшы және (немесе) алушы, салымшы және алушы (Шартты үшінші тұлғаның пайдасына жасаған кезде), немесе нотариат куәландырған сенімхат негізінде жасы кәмелетке толмаған адамның БЖЗҚ-ның және (немесе) ЕЖЗҚ-ның қызметкері болып табылмайтын заңды өкілі (ата-анасы/қамқоршы) БЖЗҚ-ға немесе ЕЖЗҚ-ға жеке өтініш берген кезде жасалады.
3. БЖЗҚ-ның және (немесе) ЕЖЗҚ-ның қызметкері салымшының (алушының), алушының немесе салымшының және (немесе) алушының жеке тұлға болып табылатын сенім білдірілген адамының құжаттарын қабылдағанда:

1) проверяет оригинал документа, удостоверяющего личность вкладчика (получателя), наличие индивидуального идентификационного номера;
2) проверяет соответствие реквизитов в документе, удостоверяющем личность законного представителя (родителя/попечителя) несовершеннолетнего лица, с реквизитами, указанными в нотариально удостоверенной доверенности, а также наличие у доверенного лица полномочий по заключению Договора;
3) проводит ознакомление вкладчика (получателя), доверенного лица с пенсионными правилами ЕНПФ или ДНПФ.
4. Работник ЕНПФ или ДНПФ при принятии документов вкладчика, являющегося юридическим лицом, проверяет:
1) оригинал документа, удостоверяющего личность получателя, наличие индивидуального идентификационного номера получателя;
2) наличие нотариально засвидетельствованной копии учредительного договора, копий устава юридического лица и государственной лицензии (в случае, если деятельность вкладчика лицензируется);
3) наличие нотариально засвидетельствованной копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, наличие бизнес-идентификационного номера;
4) наличие оригинала документа о назначении руководителя юридического лица;
5) оригинал доверенности юридического лица с указанием полномочий по подписанию Договора от имени юридического лица (при наличии) и оригинал документа, удостоверяющего личность лица, уполномоченного подписывать Договор от имени юридического лица;
6) заверенные юридическим лицом копии документов, удостоверяющих личность учредителей юридического лица (за исключением документов акционерных обществ, а также документов учредителей хозяйственных товариществ, в которых ведение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется регистратором).
В целях надлежащей проверки для формирования копий документов, указанных в настоящем пункте Правил, работник ЕНПФ или ДНПФ запрашивает оригиналы соответствующих документов.
5. Работник ЕНПФ или ДНПФ при отсутствии замечаний к документам, представленным вкладчиком (получателем):
1) осуществляет ввод всех реквизитов Договора в центральную базу данных ЕНПФ или ДНПФ для открытия индивидуального пенсионного счета вкладчику (получателю), после ввода реквизитов в центральную базу данных ЕНПФ или ДНПФ Договору присваивается номер;
2) предоставляет распечатанный Договор вкладчику (получателю), законному представителю (родителю (попечителю) несовершеннолетнего лица для проверки соответствия представленных документов и для его подписания.
Работник ЕНПФ или ДНПФ приобщает к документам по заключению Договора нотариально засвидетельствованную копию учредительного договора и копию устава юридического лица, представленные вкладчиком, являющимся юридическим лицом, а также приобщает к документам по заключению Договора копии оригиналов документов, указанных в пунктах 4 и 5 Правил.

1) салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын құжатының түпнұсқасын, жеке сәйкестендіру нөмірінің болуын тексереді;
2) кәмелетке толмаған адамның заңды өкілінің (ата-анасының/қамқоршысының) жеке басын куәландыратын құжатындағы деректемелердің нотариатта куәландырылған сенімхатта көрсетілген деректемелерге сәйкестігін, сондай-ақ сенім білдірілген адамда Шартты жасау бойынша өкілеттіктерінің болуын тексереді;
3) салымшыға (алушыға), сенім білдірілген адамға БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ зейнетақы қағидаларын таныстырады.
4. БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ қызметкері заңды тұлға болып табылатын салымшының құжаттарын қабылдаған кезде:
1) алушының жеке басын куәландыратын құжатының түпнұсқасын, алушының жеке сәйкестендіру нөмірінің болуын;
2) заңды тұлғаның құрылтай шартының нотариат куәландырған көшірмесінің, жарғы көшірмелерінің және мемлекеттік лицензиясының (салымшының қызметі лицензияланатын жағдайда) болуын;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің нотариат куәландырған көшірмесінің болуын, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің болуын;
4) заңды тұлғаның басшысын тағайындау туралы құжаттың түпнұсқасының болуын;
5) заңды тұлғаның атынан Шартқа қол қою өкілеттіктерін (бар болса) көрсете отырып, заңды тұлға сенімхатының түпнұсқасының және заңды тұлғаның атынан Шартқа қол қоюға өкілеттігі бар адамның жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын;
6) заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттарының заңды тұлға растаған көшірмелерін (акционерлік қоғамдардың құжаттарын, сондай-ақ шаруашылық серіктестігіне қатысушылардың тізілімін тіркеуші жүргізетін шаруашылық серіктестіктерінің құжаттарын қоспағанда) тексереді.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін қалыптастыру үшін тиісінше тексеру жүргізу мақсатында БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ қызметкері тиісті құжаттардың түпнұсқаларын сұратып алады.
5. БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ қызметкері салымшы (алушы) ұсынған құжаттар бойынша ескертулері болмаған кезде:
1) салымшыға (алушыға) жеке зейнетақы шотын ашу үшін Шарттың барлық деректемелерін БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ орталық деректер базасына енгізеді, деректемелерді БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ орталық деректер базасына енгізгеннен кейін Шартқа нөмір беріледі;
2) басып шығарылған Шартты ұсынылған құжаттардың сәйкестігін тексеру және оған қол қою үшін салымшыға (алушыға), кәмелетке толмаған адамның заңды өкіліне (ата-анасына (қамқоршысына) ұсынады.
БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ қызметкері Шартты жасау бойынша құжаттарға заңды тұлға болып табылатын салымшы ұсынған заңды тұлғаның құрылтай шартының нотариат куәландырған көшірмесін және жарғысының көшірмесін қосады, сондай-ақ Шартты жасау жөніндегі құжаттарға Кағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерін қосады.

6. Представитель ЕНПФ или ДНПФ:
1) удостоверяется в том, что Договор подписывается вкладчиком (получателем), законным представителем (родителем/попечителем) несовершеннолетнего лица собственноручно;
2) после подписания Договора вкладчиком (получателем), законным представителем (родителем/попечителем) несовершеннолетнего лица, подписывает Договор, проставляет подпись в графе «представитель Фонда» и скрепляет Договор печатью ЕНПФ или ДНПФ.
7. Оригинал Договора с подписями сторон сканируется, графический файл Договора размещается в центральной базе данных ЕНПФ или ДНПФ в течение пяти рабочих дней.
Не допускается замена и удаление размещенных графических файлов Договора.
8. Оригиналы документов и Договор вручаются представителем ЕНПФ или ДНПФ вкладчику (получателю), законному представителю (родителю/попечителю) несовершеннолетнего лица.
9. Датой заключения Договора является дата подписания Договора обеими сторонами.
10. Учет заключенных ЕНПФ или ДНПФ Договоров ведется в отдельном журнале (журнал учета Договоров).
Журнал учета Договоров ведется на бумажном и (или) электронном носителях, заполняется по форме, согласно приложению к Правилам, и соответствует следующим требованиям:
журнал на бумажном носителе прошнуровывается и пронумеровывается, предпоследняя страница опечатывается печатью подразделения ЕНПФ или ДНПФ. По завершении использования журнал на бумажном носителе сдается в архив центрального (головного) офиса ЕНПФ или ДНПФ;
журнал на электронном носителе обеспечивает автоматическую регистрацию времени внесения записей, связанных с заключением пенсионных Договоров, с исключением возможности внесения изменений в ранее введенную запись.
Приложение
к Правилам заключения договора о пенсионном
обеспечении за счет добровольных пенсионных
взносов
Форма
Журнал
учета договоров о пенсионном обеспечении
за счет добровольных пенсионных взносов
_______________________________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
№ п/п
Реквизиты вкладчика (получателя), являющегося физическим лицом, заключившим договор
Реквизиты вкладчика, являющегося физическим или юридическим лицом, заключившим договор в пользу третьего лица
Фамилия, имя (при наличии - отчество)
Дата
рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Номер документа, удостоверяющего личность
Орган и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
Реквизиты получателя, в пользу которого, заключен договор
Реквизиты вкладчика, являющегося физическим лицом
Фамилия, имя (при наличии - отчество)
Дата
рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Номер документа, удостоверяющего личность
Орган и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
Фамилия, имя (при наличии - отчество)
Дата
рождения
Индивидуальный идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Реквизиты вкладчика, являющегося физическим или юридическим лицом, заключившим договор в пользу третьего лица
Номер договора о пенсионном обеспечении
Дата заключения договора о пенсионном обеспечении
ФИО, подпись лиц, заключивших договор (вкладчика (получателя), вкладчика, получателя, доверенного лица), (заполняется в журнале на бумажном носителе)
Реквизиты вкладчика, являющегося юридическим лицом
Наименование юридического лица
Дата утверждения устава юридического лица
Номер и дата нотариально засвидетельствованной копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Номер и дата доверенности на право подписания договора о пенсионном обеспечении руководителя юридического лица (при наличии)
Бизнес идентификационный номер
15
16
17
18
19
20
21
22

6. БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ өкілі:
1) Шартқа салымшы (алушы), кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі (ата-анасы/қамқоршысы) өз қолымен қол қойғанына көз жеткізеді;
2) Шартқа салымшы (алушы), кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі (ата-анасы/қамқоршысы) қол қойғаннан кейін Шартқа қол қояды «Қордың өкілі» бағанына қол қояды және Шартқа БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ мөрін басып бекітеді.
7. Шарттың тараптардың қолы қойылған түпнұсқасы сканирленеді, Шарттың графикалық файлы бес жұмыс күні ішінде БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ орталық деректер базасында орналастырылады.
Орналастырылған Шарттың графикалық файлдарын ауыстыруға және алып тастауға жол берілмейді.
8. БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ өкілі құжаттардың түпнұсқалары мен Шартты салымшыға (алушыға) кәмелетке толмаған адамның заңды өкіліне (ата-анасына/қамқоршысына) береді.
9. Шартқа екі тарап қол қойған күні Шарт жасау күні болып табылады.
10. БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ жасаған Шарттардың есебі жеке журналда (Шарттарды есепке алу журналында) жүргізіледі.
Шарттарды есепке алу журналы қағаз және (немесе) электрондық тасымалдағышта жүргізіледі, Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
қағаз тасымалдағыштағы журнал тігіледі және нөмірленеді, соңғының алдындағы бетіне БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ бөлімшесінің мөрі басылып бекітіледі. Қағаз тасымалдағыштағы журнал, пайдалануы аяқталғаннан кейін БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ орталық (бас) офисінің мұрағатына тапсырылады;
электрондық тасымалдағыштағы журнал, бұрын енгізілген жазбаға өзгерістер енгізу мүмкіндігін болдырмастан, зейнетақы Шарттарын жасаумен байланысты жазбаларды енгізу уақытын автоматты түрде тіркеуді қамтамасыз етеді.
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
шартты жасау қағидаларына
қосымша
Нысан
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды есепке алу
журналы
_________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
№ р/с
Шартты жасаған, жеке тұлға болып табылатын салымшының (алушының) деректемелері
Шартты үшінші тұлғаның пайдасына жасаған, жеке немесе заңды тұлға болып табылатын салымшының деректемелері
Тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)
Туылған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжатты берген орган және берілген күні
Пайдасына шарт жасалған алушының деректемелері
Жеке тұлға болып табылатын салымшының деректемелері
Тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)
Туылған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжатты берген орган және берілген күні
Тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)
Туылған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Шартты үшінші тұлғаның пайдасына жасаған, жеке немесе заңды тұлға болып табылатын салымшының деректемелері
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың нөмірі
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасалған күні
Шарт жасаған адамдардың (салымшының (алушының), салымшының, алушының, сенім білдірілген адамның) ТАӘ, қолы (қағаз тасымалдағыштағы журналда толтырылады)
Заңды тұлға болып табылатын салымшының деректемелері
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның жарғысы бекітілген күні
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің нотариат куәландырған көшірмесінің нөмірі және күні
Заңды тұлғаның басшысының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қол қою құқығына сенімхаттың (бар болса) нөмірі және күні
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
15
16
17
18
19
20
21
22

При учете договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, заключенных вкладчиком (получателем), заполняются столбцы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 20, 21, 22 журнала.
При учете договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, заключенных в пользу третьего лица, физическим лицом заполняются столбцы 1, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 20, 21, 22 журнала.
При учете договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, заключенных в пользу третьего лица, юридическим лицом заполняются столбцы 1, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 журнала.
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 235
Форма
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных
взносов с единым накопительным пенсионным фондом
(для вкладчика, являющегося физическим лицом)
город ________        "___"______ 20 __ года           № ______
Акционерное общество «Единый накопительный пенсионный фонд»
____________________________________________________________________,
наименование в соответствии с Уставом, место нахождение)
именуемый в дальнейшем «Фонд», в лице _______________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующий на основании ____________________________________ (Устава
или доверенности), с одной стороны,
и физическое лицо _____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения,
____________________________________________________________________,
место жительства, документ, удостоверяющий личность (серия, номер)
выданное _________________________________ «___» ______________ года,
(кем и когда)
именуемый в дальнейшем «Вкладчик (Получатель)», и имеющий
индивидуальный идентификационный номер № _______________, с другой
стороны, заключили настоящий Договор о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. В соответствии с Договором Вкладчик (Получатель) вносит добровольные пенсионные взносы, а Фонд обязуется их принимать и выполнять обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
2. Права и обязанности сторон
2. Фонд обязан:
1) принимать добровольные пенсионные взносы;
2) открыть Вкладчику (Получателю) индивидуальный пенсионный счет № _________________;
3) хранить пенсионные накопления Вкладчика (Получателя) исключительно в Национальном Банке Республики Казахстан;

Салымшы (алушы) жасаған ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды есепке алған кезде журналдың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 20, 21, 22-бағаналары толтырылады.
Жеке тұлға үшінші тұлғаның пайдасына жасаған ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды есепке алған кезде журналдың 1, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 20, 21, 22-бағаналары толтырылады
Заңды тұлға үшінші тұлғаның пайдасына жасаған ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды есепке алған кезде журналдың 1, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22-бағаналары толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы № 235
қаулысына 1-қосымша
Нысан
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен
қамсыздандыру туралы
ҮЛГІ ШАРТ
(жеке тұлға болып табылатын салымшы үшін)
______________ қаласы 20 __ жылғы «____»__________ № _____
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамы
____________________________________________________________________,
(Жарғыға сәйкес атауы, орналасқан жері)
бұдан әрі «Қор» деп аталады, _________________ (Жарғы немесе сенімхат
негізінде іс-әрекет жасайтын
______________________________________________________________ арқылы
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
бір жағынан және жеке тұлға _________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, туған күні, тұрғылықты жері,
______ жылғы «___» ___________ ______________________________________
(кім және қашан берген), жеке басын куәландыратын құжат (сериясы,нөмірі), бұдан әрі «Салымшы (Алушы)» деп аталып, екінші жағынан осы Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты (бұдан әрі - Шарт) мына төмендегілер жайында жасады:
1. Шарттың мәні
1. Салымшы (Алушы) Шартқа сәйкес ерікті зейнетақы жарналарын енгізеді, ал Қор оларды қабылдауға және міндеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Шарттың талаптарына сәйкес орындауға міндеттенеді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Қор:
1) ерікті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Салымшыға (Алушыға) № _________ жеке зейнетақы шотын ашуға;
3) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын тек Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ғана сақтауға;

4) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя) и произведенных ему выплат;
5) начислять инвестиционный доход (убыток) на пенсионные накопления Вкладчика (Получателя);
6) предоставлять Вкладчику (Получателю) информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по согласованию с Вкладчиком (Получателем), а также третьим лицам с учетом требований, предусмотренных статьей 57 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении);
7) при заключении Договора ознакомить Вкладчика (Получателя) с пенсионными правилами Фонда;
8) предоставлять по запросу Вкладчика (Получателя) информацию обо всех изменениях, затрагивающих интересы Вкладчика (Получателя), а также информацию обо всех изменениях и дополнениях в пенсионные правила Фонда;
9) по запросу Вкладчика (Получателя) оказывать ему безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
10) публиковать в средствах массовой информации сведения о структуре инвестиционного портфеля Фонда за счет пенсионных активов в соответствии с подпунктом 5) пункта 9 статьи 34 Закона о пенсионном обеспечении;
11) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя), с учетом начисленного инвестиционного дохода на последнюю дату;
12) переводить пенсионные накопления Вкладчика (Получателя) в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
13) в течение пятнадцати календарных дней со дня изменения своих реквизитов проинформировать об этом Вкладчика (Получателя) путем публикации объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках;
14) производить пенсионные выплаты Вкладчику (Получателю) в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
15) в случае смерти Вкладчика (Получателя), не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 123 статьи 11 Закона о пенсионном обеспечении, выплатить его семье либо лицу, осуществившему погребение, единовременную выплату на погребение в пределах размера 50-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств;

4) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын және оған жасалған төлемдердің жеке есебін жүзеге асыруға;
5) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарына инвестициялық кірісті есептеуге;
6) Салымшыға (Алушыға) жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күніне, ақы алмастан, оның сұратуы бойынша оның зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Салымшымен (Алушымен) келісім бойынша «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 57-бабында көзделген талаптарды ескеріп, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;
7) Шартты жасау кезінде Салымшыны (Алушыны) Қордың зейнетақы қағидаларымен таныстыруға;
8) Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша Салымшының (Алушының) мүддесін қозғайтын барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ Қордың зейнетақы қағидаларына енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат беруге;
9) Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша оған ақысыз консультациялық қызметтер көрсетуге;
10) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 34-бабы  9-тармағының 5) тармақшасына сәйкес зейнетақы активтері есебінен Қордың инвестициялық портфелінің құрылымы туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
11) Салымшының (Алушының) соңғы күні есептелген инвестициялық кірісін ескеріп, зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
12) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіпте ерікті зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
13) өзінің деректемелері өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұл туралы Салымшыға (Алушыға) мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында хабарландыру жариялау арқылы хабарлауға;
14) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес Салымшыға (Алушыға) зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
15) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 11-бабының 12,  3-тармағына сәйкес зейнеткерлiк жасқа толмаған Салымшы (Алушы) қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 50 еселенген мөлшері шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге арналған бiржолғы төлемді төлеуге;

16) в случае смерти Вкладчика (Получателя) выплатить всю сумму пенсионных накоплений, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, наследнику (наследникам) Вкладчика (Получателя) в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
17) в случае изменения реквизитов Вкладчика (Получателя), влияющих на исполнение обязательств Фонда, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему, на основании подтверждающих данное изменение документов;
18) в случае выезда Вкладчика (Получателя) на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по выплате пенсионных накоплений в порядке, установленном статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
19) объявлять величину комиссионного вознаграждения Вкладчику (Получателю) не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
3. Фонд:
1) имеет право получать комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем предельной величины, установленной статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, имеет право представлять интересы Вкладчика (Получателя) в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) имеет иные права, не ущемляющие и не ухудшающие права Вкладчика (Получателя), в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Вкладчик (Получатель) обязан сообщать Фонду обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
5. Вкладчик (Получатель) вносит добровольные пенсионные взносы
_____________________________________________________________________
(ежемесячно, ежеквартально, ежегодно, разово или по соглашению
сторон) в размере _______________.
6. Вкладчик (Получатель) имеет право:
1) ознакомиться с пенсионными правилами Фонда;
2) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
3) получать от Фонда безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
4) переводить пенсионные накопления в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) получать пенсионные выплаты из Фонда в порядке, установленном Договором и статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении, на дату осуществления выплат;

16) Салымшы (Алушы) қайтыс болған жағдайда оның жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының барлық сомасын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте Салымшының (Алушының) мұрагеріне (мұрагерлеріне) төлеуге;
17) Салымшының (Алушының) деректемелері Қордың міндеттемелерін орындауға ықпал ететіндей өзгерген жағдайда автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістерді құжаттардың бұл өзгерістерін растайтын негізде енгізуге;
18) Салымшы (Алушы) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шыққан жағдайда, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға;
19) Салымшыға (Алушыға) комиссиялық сыйақының шамасын күнтізбелік жыл басталғанға дейінгі бір айдан кешіктірмей, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі баспа басылымдарында жариялау арқылы хабарлауға міндетті.
3. Қор:
1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабында белгіленген шекті шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға құқылы;
2) зейнетақымен қамсыздандыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте сотта Салымшының (Алушының) мүддесін білдіруге құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Салымшының (Алушының) құқықтарына қысым жасамайтын және төмендетпейтін өзге құқықтары бар.
4. Салымшы (Алушы) Қордың міндеттемелерін орындауына ықпал ететін барлық өзгерістер туралы олар басталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде растама құжаттарды ұсына отырып Қорға хабарлауға міндетті.
5. Салымшы (Алушы) ерікті зейнетақы жарналарын
_____________________________________________________________________
(ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын, біржолғы немесе тараптардың келісімі бойынша)
__________________________________________________ мөлшерде енгізеді.
6. Салымшы (Алушы):
1) Қордың зейнетақы қағидаларымен танысуға;
2) өзінің зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты алуға;
3) Қордан жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмысы және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызмет мәселелері бойынша өтеусіз консультациялық қызметтер алуға;
4) зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіпте ерікті зейнетақы жинақтаушы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
5) төлемдерді жүзеге асыру күнінде Шартта және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында белгіленген тәртіпте Қордан зейнетақы төлемдерін алуға;

6) завещать свои пенсионные накопления в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
7) изымать пенсионные накопления при выезде на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) обжаловать в судебном порядке действия Фонда.
3. Порядок и условия внесения добровольных пенсионных
взносов, осуществления переводов пенсионных накоплений и
пенсионных выплат
7. Добровольные пенсионные взносы вносятся в сроки и в размере, установленные пунктом 5 Договора.
8. Пенсионные выплаты по Договору производятся в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении. Порядок получения пенсионных выплат определяется сторонами самостоятельно путем заключения дополнительного соглашения, являющегося неотъемлемой частью Договора.
9. Порядок и условия перевода пенсионных накоплений в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию предусмотрен Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Порядок представления Фондом отчетности
о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика
(Получателя)
10. Ежегодная обязательная отчетность о состоянии пенсионных накоплений, предоставляемая Фондом Вкладчику (Получателю), включает информацию о сумме пенсионных накоплений по состоянию на 1 января текущего года, в том числе о:
1) сумме пенсионных взносов, пени, переводов, поступивших с даты заключения Договора и за истекший год, с указанием даты их фактического поступления;
2) сумме начисленного инвестиционного дохода (убытка) за каждый месяц истекшего года и общей сумме по состоянию на 1 января текущего года;
3) величине комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода и пенсионных активов;
4) сумме пенсионных выплат и (или) переводов пенсионных накоплений с указанием дат и суммы удержанного индивидуального подоходного налога.
11. Если иное не указано в запросе Вкладчика (Получателя), предоставляемая Фондом отчетность по запросу Вкладчика (Получателя) на любую запрашиваемую им дату включает в себя сведения, перечисленные в пункте 10 Договора, составленные по состоянию на запрашиваемую дату за период, указанный в запросе.
12. Ежегодное обязательное информирование Вкладчика (Получателя) производится за счет собственных средств Фонда в течение двух месяцев по окончанию календарного года.
13. По заявлению Вкладчика (Получателя) ежегодное обязательное информирование проводится посредством использования платежной карточки, либо ее реквизитов, а также через средства связи (почта, электронная почта и другие средства связи, предусмотренные пенсионными правилами Фонда) или при личном обращении Вкладчика (Получателя).

6) өзінің зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте мұраға қалдыруға;
7) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шыққан кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы жинақтарын алуға;
8) Қордың іс әрекеті бойынша сот тәртібінде шағым жасауға құқылы.
3. Ерікті зейнетақы жарналарын енгізу, зейнетақы
жинақтарын аудару және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
тәртібі мен талаптары
7. Ерікті зейнетақы жарналары Шарттың 5-тармағында белгіленген мерзімдерде және мөлшерде төленеді.
8. Шарт бойынша зейнетақы төлемдері Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес жүргізіледі. Тараптар зейнетақы төлемдерін алу тәртібін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім жасау арқылы дербес айқындайды.
9. Зейнетақы жинақтарын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аудару тәртібі Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген.
4. Қордың Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарының
жай-күйі туралы есептілікті ұсыну тәртібі
10. Салымшыға (Алушыға) Қор ұсынатын зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы жыл сайынғы міндетті есептілікте ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша зейнетақы жинақтарының сомасы туралы, оның ішінде:
1) нақты түскен күнін көрсете отырып, Шарт жасалған күннен бастап және өткен жылы түскен зейнетақы жарналарының, өсімпұлдардың, аударымдардың сомасы;
2) өткен жылдың әрбір айындағы есептелген инвестициялық кірістің (шығынның) сомасы және ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жалпы сома;
3) инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақының және зейнетақы активтерінің шамасы;
4) ұсталған жеке табыс салығының күндері мен сомасын көрсете отырып, зейнетақы төлемдерінің және (немесе) зейнетақы жинақтары аударымдарының сомасы туралы ақпарат қамтылады.
11. Егер Салымшының (Алушының) сұратуында өзгеше көзделмесе, Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша ол сұратқан кез келген күндегі Қор ұсынатын есептілікте Шарттың 10-тармағында аталған, сұрату күніндегі жағдай бойынша сұратуда көрсетілген кезең үшін жасалған мәліметтер қамтылады.
12. Салымшыны (Алушыны) жыл сайынғы міндетті хабардар ету Қордың меншікті қаражаты есебінен күнтізбелік жыл аяқталған соң екі ай ішінде жүргізіледі.
13. Салымшының (Алушының) өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасын не оның деректемелерін пайдалану арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (почта, электрондық почта және Қордың зейенетақы қағидаларында көзделген басқа байланыс құралдары) арқылы немесе Салымшы (Алушы) жеке өтініш жасаған кезде жүргізіледі.

5. Ответственность сторон в случае невыполнения
обязательств
14. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан.
15. В случае задержки по вине Фонда переводов пенсионных накоплений Фонд обязан уплатить пеню на сумму пенсионных накоплений, подлежащих переводу, в пользу Вкладчика (Получателя) в размере 2,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день перевода).
16. За несвоевременное осуществление пенсионных выплат Фонд обязан уплатить пеню на сумму выплат в пользу лица, чьи права нарушены, в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день выплаты).
17. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по переводу пенсионных накоплений (осуществлению пенсионных выплат).
18. Вопросы ответственности, не урегулированные Договором, регламентируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
19. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы, если эти обстоятельства непосредственно повлияли на исполнение обязательств по Договору.
Исполнение обязательств по Договору приостанавливается соразмерно действию таких обстоятельств.
20. Обстоятельствами непреодолимой силы являются, включая, но не ограничиваясь, следующие обстоятельства: пожары, наводнения, землетрясения, волнения, забастовки, военные действия, принятие законов, постановлений и иных актов государственных органов, запрещающих, указанную в Договоре деятельность.
21. По запросу Вкладчика (Получателя) Фонд должен предоставить копии документов, подтверждающих возникновение форс-мажорных обстоятельств, вследствие которых не представляется возможным исполнение Фондом обязательств, принятых в соответствии с Договором.
7. Порядок и условия изменения и расторжения
Договора
22. Договор изменяется и дополняется по взаимному согласию сторон в письменном виде только по тем положениям, которые прямо не определены законодательством Республики Казахстан и внесение которых не повлечет противоречий с законодательством Республики Казахстан.
23. Договор расторгается:
1) на основании вступившего в законную силу решения суда;
2) в одностороннем порядке по инициативе Вкладчика (Получателя) в случае отсутствия пенсионных накоплений и поступлений пенсионных взносов по Договору;

5. Тараптардың міндеттемелерді орындамаған жағдайдағы
жауапкершілігі
14. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте жауапкершілік атқарады.
15. Қордың кінәсінен зейнетақы жинақтарын аударуды кешіктірген жағдайда, Қор Салымшының (Алушының) пайдасына аударылуға жататын зейнетақы жинақтарының сомасына әрбір кешіктірілген күнге (аударым жасау күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 2,5-еселенген мөлшерінде өсімпұл төлейді.
16. Зейнетақы төлемдерін уақтылы жүзеге асырмағаны үшін Қор құқықтары бұзылған тұлғаның пайдасына төлемдер сомасына әрбір кешіктірілген күнге (төлем жүргізу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,5 еселенген мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
17. Өсімпұлды төлеу Қорды зейнетақы жинақтарын аудару (зейнетақы төлемдерін жүргізу) бойынша міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
18. Шартта реттелмеген жауапкершілік мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
6. Төтенше жағдайлар
19. Егер Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындау еңсерілмейтін күш салдарынан мүмкін болмаса, егер бұл жағдайлар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына тiкелей әсер етсе, Шарттың тараптары өз мiндеттемелерiн ішінара немесе толық орындамау жауапкершілігінен босатылады.
Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау осы жағдайлар орын алған шамалас мерзiмге тоқтатыла тұрады.
20. Мына оқиғалармен шектелмей, оларды қоса алғанда: өрт, су тасқыны, зілзала, толқулар, ереуілдер, әскери іс-қимылдары, Шартта көрсетілген қызметтерге тыйым салатын заңдардың, қаулылардың және мемлекеттік органдардың өзге де актілерінің қабылдануы еңсерілмейтін күш жағдайлары болып табылады.
21. Қор Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша Шартқа сәйкес қабылдаған Қордың міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайлардың туындауын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға тиіс.
7. Шартты өзгерту және бұзу тәртібі мен талаптары
22. Шарт тараптардың өзара келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей айқындалмаған және енгізілуі Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін ережелер бойынша ғана жазбаша түрде өзгертіледі және толықтырылады.
23. Шарт:
1) заңдық күшіне енген сот шешімінің негізінде;
2) зейнетақы жинақтары және Шарт бойынша зейнетақы жарналарының түсімдері болмаған жағдайда, Салымшының (Алушының) бастамасы бойынша бір жақты тәртіпте;

3) в одностороннем порядке по инициативе Фонда в случае отсутствия пенсионных накоплений и поступлений пенсионных взносов в течение 36 месяцев со дня открытия индивидуального пенсионного счета Вкладчика (Получателя), при условии обязательного уведомления Вкладчика (Получателя) за десять рабочих дней до дня расторжения Договора.
8. Срок действия Договора
24. Договор вступает в силу со дня его подписания.
25. Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по Договору.
9. Заключительные положения
26. Неурегулированные споры сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Стороны обязуются соблюдать законодательство Республики Казахстан, касающееся предмета Договора и регулирующее отношения сторон по Договору.
28. Договор составляется в двух экземплярах, каждый из которых на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру находится у каждой из сторон.
10. Реквизиты и подписи сторон
ФОНД
_______________________________
(наименование Фонда,
бизнес-идентификационный номер
_______________________________
банковские реквизиты
_______________________________
фактическое местонахождение Фонда
(его филиала или иного
подразделения, являющегося местом
заключения Договора), телефон,
факс, E-mail)
________________________________
фамилия, имя, при наличии -
отчество представителя Фонда,
подпись
место печати
ВКЛАДЧИК (ПОЛУЧАТЕЛЬ)
________________________________
(фамилия, имя, при наличии -
отчество
________________________________
индивидуальный идентификационный
номер
________________________________
место жительства, телефон,
E-mail)
________________________________
с пенсионными правилами
ознакомлен:
________________________________
подпись Вкладчика (Получателя)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 235
Форма
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных
взносов с добровольным накопительным пенсионным фондом
(для вкладчика, являющегося физическим лицом)
город ________         «___» ______ 20 __ года         № ______
Добровольный накопительный пенсионный фонд ____________________
____________________________________________________________________,
(полное и сокращенное наименование в соответствии с Уставом, место
нахождение),
именуемый в дальнейшем «Фонд», в лице _______________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество)
действующий на основании _________________________________ (Устава
или доверенности) и лицензии уполномоченного органа, осуществляющего
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и
финансовых организаций, на управление инвестиционным портфелем с
правом привлечения добровольных пенсионных взносов № _________ от
«__» ________ года, с одной стороны,
и физическое лицо ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения,
____________________________________________________________________,
место жительства, документ, удостоверяющий личность (серия, номер)
выданное ___________________________________ «___» ____________ года,
(кем и когда)
именуемый в дальнейшем «Вкладчик (Получатель)», и имеющий
индивидуальный идентификационный номер № _______________, с другой
стороны, заключили настоящий Договор о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов (далее - Договор) о нижеследующем:

3) Салымшының (Алушының) жеке зейнетақы шотын ашқан күннен бастап 36 ай ішінде зейнетақы жинақтары мен зейнетақы жарналарының түсімдері болмаған жағдайда, Салымшыға (Алушыға) Шартты бұзу күніне дейін он жұмыс күні бұрын міндетті түрде хабарлау талабымен Қордың бастамасы бойынша бір жақты тәртіпте бұзылады.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
24. Шарт қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
25. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін Шарт қолданыста болады.
9. Қорытынды ережелер
26. Тараптардың Шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарайды.
27. Тараптар Шарттың мәніне қатысты болатын және Шарт бойынша тараптардың қарым-қатынастарын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
28. Шарт екі данада, әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік тілде және орыс тілінде жасалады. Әр тарапта бір данадан болады.
10. Тараптардың деректемелері мен қолдары
ҚОР
_______________________________
(Қордың атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі
_______________________________
банк деректемелері
_______________________________
Қордың (оның филиалының немесе
осы Шартты жасау орны болып
табылатын өзге бөлімшесінің)
нақты орналасқан жері, телефон,
факс, E-mail)
________________________________
Қор өкілінің тегі, аты, бар болса
- әкесінің аты, қолы
мөр орны
САЛЫМШЫ (АЛУШЫ)
_______________________________
тегі, аты, бар болса - әкесінің аты
_______________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________
тұрғылықты жері, факс, E-mail
_______________________________
зейнетақы ережесімен таныстым:
_______________________________
Салымшының (Алушының) қолы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы № 235
қаулысына 2-қосымша
Нысан
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен
қамсыздандыру туралы
ҮЛГІ ШАРТ
(жеке тұлға болып табылатын салымшы үшін)
______________ қаласы 20 __ жылғы «____»__________ №_____
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры
____________________________________________________________________,
(Жарғыға сәйкес толық немесе қысқартылған атауы, орналасқан жері)
бұдан әрі «Қор» деп аталады, ______________(Жарғы немесе сенімхат)
және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және
қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ерікті зейнетақы
жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға
«______» ________________ берген № ___ лицензиясы негізінде іс-әрекет
жасайтын
______________________________________________________________ арқылы
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
бір жағынан және ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, туған күні, тұрғылықты жері,
_____ жылғы «___» ___________ _______________________________________
(кім және қашан берген), жеке басын куәландыратын құжат (сериясы,
нөмірі) және № ________________ жеке сәйкестендіру нөмірі бар жеке
тұлға, бұдан әрі «Салымшы (Алушы)» деп аталып, екінші жағынан, осы
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы
шартты (бұдан әрі - Шарт) мына төмендегілер жайында жасады:

1. Предмет Договора
1. В соответствии с Договором Вкладчик (Получатель) вносит добровольные пенсионные взносы, а Фонд обязуется их принимать и выполнять обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
2. Права и обязанности сторон
2. Фонд обязан:
1) принимать добровольные пенсионные взносы;
2) открыть Вкладчику (Получателю) индивидуальный пенсионный счет № _________________;
3) хранить пенсионные накопления Вкладчика (Получателя) исключительно в уполномоченном банке-кастодиане;
4) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя) и произведенных ему выплат;
5) начислять инвестиционный доход (убыток) на пенсионные накопления Вкладчика (Получателя);
6) предоставлять Вкладчику (Получателю) информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по согласованию с Вкладчиком (Получателем), а также третьим лицам с учетом требований, предусмотренных статьей 57 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении);
7) при заключении Договора, а также по запросу Вкладчика (Получателя) представить сведения о наименовании и местонахождении банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов Фонда, а также об акционерах Фонда в объеме, установленном пунктом 6 Договора;
8) при заключении Договора ознакомить Вкладчика (Получателя) с пенсионными правилами Фонда;
9) предоставлять по запросу Вкладчика (Получателя) информацию обо всех изменениях, затрагивающих интересы Вкладчика (Получателя), смене банка-кастодиана, а также информацию обо всех изменениях и дополнениях в пенсионные правила Фонда;
10) по запросу Вкладчика (Получателя) оказывать ему консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
11) предоставлять по заявлению Вкладчика (Получателя) информацию о структуре инвестиционного портфеля Фонда за счет пенсионных активов с указанием наименования эмитентов, вида финансовых инструментов, количества и текущей стоимости финансовых инструментов, процентного соотношения размера инвестиций в данные финансовые инструменты к общей сумме пенсионных активов Фонда, а также дополнительную информацию, указанную в заявлении Вкладчика (Получателя), в порядке и сроки, определенные пенсионными правилами Фонда;

1. Шарттың мәні
1. Шартқа сәйкес Салымшы (Алушы) ерікті зейнетақы жарналарын енгізеді, ал Қор оларды қабылдауға және міндеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Шарттың талаптарына сәйкес орындауға міндеттенеді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Қор:
1) ерікті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Салымшыға (Алушыға) № _________ жеке зейнетақы шотын ашуға;
3) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын тек уәкілетті кастодиан банкте сақтауға;
4) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын және оған жасалған төлемдердің жеке есебін жүзеге асыруға;
5) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарына инвестициялық кірісті есептеуге;
6) Салымшыға (Алушыға) жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күніне, ақы алмастан, оның сұратуы бойынша оның зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Салымшымен (Алушымен) келісім бойынша «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 57-бабында көзделген талаптарды ескеріп, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;
7) Шартты жасау кезінде, сондай-ақ Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша Қордың зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан банктің атауы және орналасқан орны туралы, сондай-ақ Қордың акционерлері туралы мәліметтерді Шарттың 6-тармағында белгіленген көлемде ұсынуға;
8) Шартты жасау кезінде Салымшыны (Алушыны) Қордың зейнетақы қағидаларымен таныстыруға;
9) Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша Салымшының (Алушының) мүддесін қозғайтын барлық өзгерістер туралы, кастодиан банктің ауысқаны, сондай-ақ Қордың зейнетақы қағидаларына енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат беруге;
10) Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша оған ақысыз консультациялық қызметтер көрсетуге;
11) Салымшының (Алушының) өтініші бойынша эмитенттердің атауын, қаржы құралдарының түрін, қаржы құралдарының саны мен ағымдағы құнын, осы қаржы құралдарына инвестициялар мөлшерінің Қордың зейнетақы активтерінің жалпы сомасына пайыздық арақатынасын көрсете отырып, Қордың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфелінің құрылымы туралы ақпаратты, сондай-ақ Қордың зейнетақы ережелерінде белгіленген тәртіпте және мерзімдерде Салымшының (Алушының) өтінішінде көрсетілген қосымша ақпаратты беруге;

12) проинформировать Вкладчика (Получателя) в случаях:
- предстоящей реорганизации путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию;
- добровольного возврата лицензии и (или) добровольной ликвидации путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение пятнадцати календарных дней с даты подачи в уполномоченный орган ходатайства на добровольную ликвидацию, либо с даты подачи заявления на добровольный возврат лицензии;
- приостановления действия лицензии Фонда путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение десяти календарных дней с даты принятия уполномоченным органом решения о приостановлении действия лицензии;
13) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика (Получателя), с учетом начисленного инвестиционного дохода на последнюю дату;
14) переводить пенсионные накопления Вкладчика (Получателя) в другой добровольный накопительный пенсионный фонд, единый накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
15) в течение пятнадцати календарных дней со дня изменения своих реквизитов проинформировать об этом Вкладчика (Получателя) путем публикации объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках;
16) производить пенсионные выплаты Вкладчику (Получателю) в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
17) в случае смерти Вкладчика (Получателя), не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 123 статьи 11 Закона о пенсионном обеспечении, выплатить его семье либо лицу, осуществившему погребение, единовременную выплату на погребение в пределах размера 50-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств;
18) в случае смерти Вкладчика (Получателя) выплатить всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, наследнику (наследникам) Вкладчика (Получателя) в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
19) в случае изменения реквизитов Вкладчика (Получателя), влияющих на исполнение обязательств Фонда, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему, на основании подтверждающих данное изменение документов;

12) мына:
- уәкілетті органнан қайта ұйымдастырылуға рұқсатты алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі екі баспа басылымдарында хабарландыруды жария ету арқылы алдағы қайта ұйымдастырылу;
- уәкілетті органға ерікті түрде таратылуға өтініш берген күннен бастап не лицензияны ерікті түрде қайтаруға өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі екі баспа басылымдарында хабарландыруды жария ету арқылы лицензияны ерікті түрде қайтару және (немесе) ерікті түрде тарату;
- уәкілетті орган лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі екі баспа басылымдарында хабарландыруды жария ету арқылы Қор лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру жағдайларында Салымшыны (Алушыны) хабардар етуге;
13) Салымшының (Алушының) соңғы күні есептелген инвестициялық кірісін ескеріп, зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
14) Салымшының (Алушының) зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіпте басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
15) өзінің деректемелері өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұл туралы Салымшыға (Алушыға) мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында хабарландыру жариялау арқылы хабарлауға;
16) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес Салымшыға (Алушыға) зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
17) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 11-бабының 12,  3-тармағына сәйкес зейнеткерлiк жасқа толмаған Салымшы (Алушы) қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 50 еселенген мөлшері шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге арналған бiржолғы төлемді төлеуге;
18) Салымшы (Алушы) қайтыс болған жағдайда оның жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының барлық сомасын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте Салымшының (Алушының) мұрагеріне (мұрагерлеріне) төлеуге;
19) Салымшының (Алушының) деректемелері Қордың міндеттемелерін орындауға ықпал ететіндей өзгерген жағдайда автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістерді құжаттардың бұл өзгерістерін растайтын негізде енгізуге;

20) в случае выезда Вкладчика (Получателя) на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по выплате пенсионных накоплений в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении.
3. Фонд:
1) имеет право получать комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем предельной величины, установленной статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, имеет право представлять интересы Вкладчика (Получателя) по его письменному обращению в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) имеет иные права, не ущемляющие и не ухудшающие права Вкладчика (Получателя), в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Величина комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода составляет _____% (на дату заключения договора).
Величина комиссионного вознаграждения от пенсионных активов составляет _____% в месяц (на дату заключения договора).
При сложившемся за месяц отрицательном начисленном инвестиционном доходе комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода не взимается. Сумма комиссионного вознаграждения за месяц подлежит перечислению на текущий счет Фонда на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Фонда и банка-кастодиана.
Фонд объявляет величину комиссионного вознаграждения Вкладчику (Получателю) не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
4. Вкладчик (Получатель) вносит добровольные пенсионные взносы
_____________________________________________________________________
(ежемесячно, ежеквартально, ежегодно, разово или по соглашению
сторон) в размере __________________.
5. Вкладчик (Получатель) обязан сообщать Фонду обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
6. Вкладчик (Получатель) имеет право:
1) при заключении Договора, а также на любую запрашиваемую дату по письменному запросу получать информацию о наименовании и фактическом местонахождении банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов Фонда, а также об акционерах Фонда в следующем объеме:
в отношении физического лица: фамилия, имя, при наличии - отчество, гражданство, доля участия (в процентах);
в отношении юридического лица: полное и сокращенное наименование, место нахождение (почтовый индекс, город, улица, номер здания, телефон, факс, электронный адрес), данные о государственной регистрации (перерегистрации), данные о первом руководителе (фамилия, имя, при наличии - отчество), доля участия (в процентах);

20) Салымшы (Алушы) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шыққан жағдайда, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға міндетті.
3. Қор:
1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабында белгіленген шекті шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға құқылы;
2) зейнетақымен қамсыздандыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте сотта Салымшының (Алушының) мүддесін білдіруге құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Салымшының (Алушының) құқықтарына қысым жасамайтын және төмендетпейтін өзге құқықтары бар.
Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақының шамасы ______% құрайды (шартты жасау күнінде).
Зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақының шамасы ______% құрайды (шартты жасау күнінде).
Бір айда қалыптасқан теріс есептелген инвестициялық кіріс кезінде инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы алынбайды. Бір айдағы комиссиялық сыйақының сомасы Қордың және кастодиан банктің уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып тексеру актісінің негізінде Қордың ағымдағы шотына аударылуға жатады.
Қор комиссиялық сыйақының шамасын Салымшыға (Алушыға) күнтізбелік жыл басталғанға дейінгі бір айдан кешіктірмей кемінде екі баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялау арқылы жариялайды.
4. Салымшы (Алушы) ерікті зейнетақы жарналарын
_____________________________________________________________________
(ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын, біржолғы немесе тараптардың келісімі бойынша) ________________________________ мөлшерде енгізеді.
5. Салымшы (Алушы) Қордың міндеттемелерін орындауына ықпал ететін барлық өзгерістер туралы олар басталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде растама құжаттарды ұсына отырып, Қорға хабарлауға міндетті.
6. Салымшы (Алушы):
1) Шарт жасалған кезде, сондай-ақ жазбаша сұрату бойынша кез келген сұратылған күніне Қордың активтерін сақтауды және есебіне жүргізуді жүзеге асыратын кастодиан банктің атауы және нақты орналасқан жері туралы, сондай-ақ Қордың акционерлері мынадай:
жеке тұлғаға қатысты: тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, азаматтығы, қатысу үлесі (пайызбен);
заңды тұлғаға қатысты: толық және қысқартылған атауы, орналасқан жері (почта индексі, қаласы, көшесі, үйдің нөмірі, телефоны, факс, электрондық мекенжайы), мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректері, бірінші басшысы туралы ақпарат (тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), қатысу үлесі (пайызбен) көлеміндегі ақпаратты алуға;

4) сумме пенсионных выплат и (или) переводов пенсионных накоплений с указанием дат и суммы удержанного индивидуального подоходного налога.
11. Если иное не указано в запросе Вкладчика (Получателя), предоставляемая Фондом отчетность по запросу Вкладчика (Получателя) на любую запрашиваемую им дату включает в себя сведения, перечисленные в пункте 10 Договора, составленные по состоянию на запрашиваемую дату за период, указанный в запросе.
12. Ежегодное обязательное информирование Вкладчика (Получателя) производится за счет собственных средств Фонда в течение двух месяцев по окончанию календарного года.
13. По заявлению Вкладчика (Получателя) ежегодное обязательное информирование проводится посредством использования платежной карточки, либо ее реквизитов, а также через средства связи (почта, электронная почта и другие средства связи, предусмотренные пенсионными правилами Фонда) или при личном обращении Вкладчика (Получателя).
5. Ответственность сторон в случае невыполнения
обязательств
14. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан.
15. В случае задержки по вине Фонда переводов пенсионных накоплений Фонд обязан уплатить пеню на сумму пенсионных накоплений, подлежащих переводу, в пользу Вкладчика (Получателя) в размере 2,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день перевода).
16. За несвоевременное осуществление пенсионных выплат Фонд обязан уплатить пеню на сумму выплат в пользу лица, чьи права нарушены, в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день выплаты).
17. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по переводу пенсионных накоплений (осуществлению пенсионных выплат).
18. Вопросы ответственности, не урегулированные Договором, регламентируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
19. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы, если эти обстоятельства непосредственно повлияли на исполнение обязательств по Договору.
Исполнение обязательств по Договору приостанавливается соразмерно действию таких обстоятельств.
20. Обстоятельствами непреодолимой силы являются, включая, но не ограничиваясь, следующие обстоятельства: пожары, наводнения, землетрясения, волнения, забастовки, военные действия, принятие законов, постановлений и иных актов государственных органов, запрещающих, указанную в Договоре деятельность.

4) ұсталған жеке табыс салығының күндері мен сомасын көрсете отырып, зейнетақы төлемдерінің және (немесе) зейнетақы жинақтары аударымдарының сомасы туралы ақпарат қамтылады.
11. Егер Салымшының (Алушының) сұратуында өзгеше көзделмесе, Салымшының (Алушының) сұратуы бойынша ол сұратқан кез келген күндегі Қор ұсынатын есептілікте Шарттың 10-тармағында аталған, сұратылған күндегі жағдай бойынша сұратуда көрсетілген кезең үшін жасалған мәліметтер қамтылады.
12. Салымшыны (Алушыны) жыл сайынғы міндетті хабардар ету күнтізбелік жыл аяқталған соң екі ай ішінде Қордың меншікті қаражаты есебінен жүргізіледі.
13. Салымшының (Алушының) өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасын не оның деректемелерін пайдалану арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (почта, электрондық почта және Қордың зейнетақы қағидаларында көзделген басқа байланыс құралдары) арқылы немесе Салымшы (Алушы) жеке өтініш жасаған кезде жүргізіледі.
5. Тараптардың міндеттемелерді орындамаған жағдайдағы
жауапкершілігі
14. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте жауапкершілік атқарады.
15. Қордың кінәсінен зейнетақы жинақтарын аударуды кешіктірген жағдайда, Қор Салымшының (Алушының) пайдасына аударылуға жататын зейнетақы жинақтарының сомасына әрбір кешіктірілген күнге (аударым жасау күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 2,5-еселенген мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
16. Зейнетақы төлемдерін уақтылы жүзеге асырмағаны үшін Қор құқықтары бұзылған тұлғаның пайдасына төлемдер сомасына әрбір кешіктірілген күнге (төлем жүргізу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,5 еселенген мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
17. Өсімпұлды төлеу Қорды зейнетақы жинақтарын аудару (зейнетақы төлемдерін жүргізу) бойынша міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
18. Шартта реттелмеген жауапкершілік мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
6. Төтенше жағдайлар
19. Егер Шарт бойынша міндеттемелерді дүлей күш салдарынан тиісінше орындау мүмкін болмаса, егер бұл жағдайлар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына тiкелей әсер етсе, Шарт тараптары өз мiндеттемелерiн ішінара немесе толық орындамау жауапкершілігінен босатылады.
Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау осы жағдайлар орын алған шамалас мерзiмге тоқтатыла тұрады.
20. Мына оқиғалармен шектелмей, оларды қоса алғанда: өрт, су тасқыны, зілзала, толқулар, ереуілдер, әскери іс-қимылдары, Шартта көрсетілген қызметтерге тыйым салатын заңдардың, қаулылардың және мемлекеттік органдардың өзге де актілерінің қабылдануы дүлей күш жағдайлары болып табылады.

от 27 августа 2013 года № 235
Форма
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных
взносов с единым накопительным пенсионным фондом
(в пользу третьего лица)
город _________         «___» ______ 20 __ года        № ______
Акционерное общество «Единый накопительный пенсионный фонд»
____________________________________________________________________,
(наименование в соответствии с Уставом, место нахождение)
именуемый в дальнейшем «Фонд», в лице _______________________________
(должность, фамилия, имя,
____________________________________________________________________,
при наличии - отчество)
действующего на основании ___________________________________________
(Устава или доверенности),
с одной стороны, и юридическое лицо (или физическое лицо)
_____________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование в соответствии с Уставом, место
_____________________________________________________________________
нахождение - для юридического лица, фамилия, имя, при наличии -
отчество,
_____________________________________________________________________
дата рождения, место жительства, документ, удостоверяющий личность
____________________________________________________________________,
(серия, номер) - для физического лица)
выданный _____________________________________ «___» __________ года,
(кем и когда)
именуемое (именуемый) в дальнейшем «Вкладчик», в лице представителя
юридического лица)
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
____________________________________________________________________,
действующего на основании ________________________ со второй стороны,
(Устава или доверенности)
и физическое лицо ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения
____________________________________________________________________,
и место жительства, документ, удостоверяющий личность (серия, номер))
выданный _________________________ «__» _____________ года, и имеющий
(кем и когда)
индивидуальный идентификационный номер № __________________________,
именуемый в дальнейшем «Получатель», с третьей стороны, заключили
настоящий Договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных
пенсионных взносов в пользу третьего лица (далее - Договор) о
нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. В соответствии с Договором Вкладчик вносит добровольные пенсионные взносы в пользу Получателя, а Фонд обязуется их принимать и выполнять обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.

2013 жылғы 27 тамыздағы № 235
қаулысына 3-қосымша
Нысан
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы
жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы
ҮЛГІ ШАРТЫ
(үшінші тұлғаның пайдасына)
_________ қаласы 20 __ жылғы «___» ______ № ______
«Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры» акционерлік қоғамы
____________________________________________________________________,
(Жарғыға сәйкес атауы, орналасқан жері)
бұдан әрі «Қор» деп аталады, және _________________________ негізінде
(Жарғы немесе сенімхат)
іс-әрекет жасайтын ___________________________________________ арқылы
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
бір жағынан және заңды тұлға (немесе жеке тұлға),
_____________________________________________________________________
(Жарғыға сәйкес толық және қысқартылған атауы, орналасқан жері – заңды
_____________________________________________________________________
тұлға үшін, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты,
_____________________________________________________________________
туылған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжат
____________________________________________________________________,
(серия, нөмірі) – жеке тұлға үшін)
_____________________________________ «___» __________ жылы берілген,
(кім және қашан)
бұдан әрі «Салымшы» деп аталады, __________________________ негізінде
(Жарғы немесе сенімхат)
іс-әрекет жасайтын заңды тұлғаның өкілі _____________________________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
______________________________________________ арқылы екінші жағынан,
және жеке тұлға _____________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, туылған күні
____________________________________________________________________,
және тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжат (серия, нөмірі)
_____________________________ _____ жылғы «__» _______ берілген және,
(кім және қашан)
№ ________ жеке сәйкестендіру нөмірі бар, бұдан әрі «Алушы» деп
аталады, үшінші жағынан, үшінші тұлғаның пайдасына осы Ерікті
зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты
(бұдан әрі - Шарт) мына төмендегілер жайында жасады.
1. Шарттың мәні
1. Салымшы Шартқа сәйкес Алушының пайдасына ерікті зейнетақы жарналарын енгізеді, ал Қор оларды қабылдауға және Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шарт талаптарына сәйкес міндеттерді орындауға міндеттенеді.

2. Права и обязанности сторон
2. Фонд обязан:
1) принимать добровольные пенсионные взносы;
2) открыть Получателю индивидуальный пенсионный счет № _______;
3) хранить пенсионные накопления Получателя исключительно в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Получателя и произведенных ему выплат;
5) начислять инвестиционный доход (убыток) на пенсионные накопления Получателя;
6) предоставлять Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по согласованию с Получателем, а также третьим лицам с учетом требований, предусмотренных статьей 57 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении);
7) предоставить Вкладчику информацию о состоянии пенсионных накоплений Получателя при наличии письменного согласия Получателя, оформленного в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан;
8) при заключении Договора ознакомить Вкладчика и Получателя с пенсионными правилами Фонда;
9) предоставлять по запросу Получателя информацию обо всех изменениях, затрагивающих интересы Получателя, а также информацию обо всех изменениях и дополнениях в пенсионные правила Фонда;
10) по запросу Получателя оказывать ему безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
11) публиковать в средствах массовой информации сведения о структуре инвестиционного портфеля Фонда за счет пенсионных активов в соответствии с подпунктом 5) пункта 9 статьи 34 Закона о пенсионном обеспечении;
12) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Получателя, с учетом начисленного инвестиционного дохода на последнюю дату;
13) по заявлению Получателя переводить пенсионные накопления Получателя в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
14) в течение пятнадцати календарных дней со дня изменения своих реквизитов проинформировать об этом Вкладчика и Получателя путем публикации объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках;

2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Қор:
1) ерікті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Алушыға № _________________ жеке зейнетақы шотын ашуға;
3) Алушының зейнетақы жинақтарын тек Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде сақтауға;
4) Алушының зейнетақы жинақтарының және оған жасалған төлемдердің жеке есебін жүзеге асыруға;
5) Алушының зейнетақы жинақтарына инвестициялық кірісті (шығынды) есептеуге;
6) Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ, оның сұратуы бойынша кез келген сұратылған күніне, ақы алмастан оның жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпаратты беруге және Алушыға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 57-бабында көзделген талаптарды ескере отырып, Алушымен келісім бойынша, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа қол жеткізудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;
7) Салымшыға Алушының Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген жазбаша келісімі болған кезде Алушының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат беруге;
8) Шартты жасау кезінде Салымшыны және Алушыны Қордың зейнетақы қағидаларымен таныстыруға;
9) Алушының сұратуы бойынша Алушының мүддесін қозғайтын барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ Қордың зейнетақы қағидаларына енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат беруге;
10) Алушының сұратуы бойынша жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша оған ақысыз консультациялық қызметтер көрсетуге;
11) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 34-бабы 9-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қордың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
12) Алушының, соңғы күнге есептелген инвестициялық кірісті қоса алғандағы зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
13) Алушының өтініші бойынша Алушының зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен ерікті зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
14) өзінің деректемелері өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұл туралы Салымшыға және Алушыға мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі кемінде екі мерзімдік баспасөз басылымында хабарландыру жариялау арқылы хабарлауға;

15) производить пенсионные выплаты Получателю в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
16) в случае смерти Получателя, не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 123 статьи 11 Закона о пенсионном обеспечении, выплатить его семье либо лицу, осуществившему погребение, единовременную выплату на погребение в пределах размера 50-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств;
17) в случае смерти Получателя выплатить всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, наследнику (наследникам) Получателя в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
18) в случае изменения реквизитов Получателя, влияющих на исполнение обязательств Фонда, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему, на основании подтверждающих данное изменение документов;
19) в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по выплате пенсионных накоплений в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
20) объявлять величину комиссионного вознаграждения Вкладчику (Получателю) не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
3. Фонд:
1) имеет право получать комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем предельной величины, и в порядке, установленном статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, имеет право представлять интересы Вкладчика (Получателя) в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) имеет иные права, не ущемляющие и не ухудшающие прав Вкладчика и Получателя, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Вкладчик вносит добровольные пенсионные взносы
_____________________________________________________________________
(ежемесячно, ежеквартально, ежегодно, разово или по соглашению
сторон) в размере __________________.
5. Получатель обязан сообщать Фонду о всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
6. Получатель имеет право:
1) ознакомиться с пенсионными правилами Фонда;
2) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
3) получать от Фонда безвозмездные консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;

15) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес Алушыға зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
16) зейнеткерлiк жасқа толмаған Алушы қайтыс болған жағдайда Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 11-бабының 123-тармақтарына сәйкес, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 50 еселенген мөлшері шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге арналған бiржолғы төлемді төлеуге;
17) Алушы қайтыс болған жағдайда, оның жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының барлық сомасын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте Алушының мұрагеріне (мұрагерлеріне) төлеуге;
18) Алушының Қордың міндеттемелерді орындауына ықпал ететін деректемелері өзгерген жағдайда, осы өзгерістерді растайтын құжаттардың негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістерді енгізуге;
19) Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге тұрақты тұруға кететiн жағдайда, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында сәйкес зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға;
20) Салымшыға (Алушыға) комиссиялық сыйақының шамасын күнтізбелік жыл басталғанға дейінгі бір айдан кешіктірмей, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі баспасөз басылымдарында жариялау арқылы хабарлауға міндетті.
3. Қор:
1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабында белгіленген тәртіппен және шекті шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға құқылы;
2) зейнетақымен қамсыздандыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте сотта Салымшының (Алушының) мүддесін білдіруге құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Салымшының және Алушының құқықтарына қысым жасамайтын және төмендетпейтін өзге де құқықтары бар.
4. Салымшы ерікті зейнетақы жарналарын
_____________________________________________________________________
(ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын, біржолғы немесе тараптардың
келісімі бойынша) ________________________________ мөлшерде енгізеді.
5. Алушы Қордың міндеттемелерді орындауына ықпал ететін барлық өзгерістер туралы, олар басталған күннен бастап, күнтізбелік он күн ішінде растау құжаттарын ұсына отырып, Қорға хабарлауға міндетті.
6. Алушы:
1) Қордың зейнетақы қағидаларымен танысуға;
2) өзінің зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты алуға;
3) Қордан жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмысы және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша ақысыз консультациялық қызметтер алуға;

4) переводить пенсионные накопления в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) получать пенсионные выплаты из Фонда в порядке, установленном Договором и статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении, на дату осуществления выплат;
6) завещать свои пенсионные накопления в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
7) изымать пенсионные накопления при выезде на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) обжаловать в судебном порядке действия Фонда.
7. Вкладчик имеет право:
1) получать информацию о состоянии пенсионных накоплений Получателя на основании его письменного согласия, оформленного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) обжаловать в судебном порядке действия Фонда.
3. Порядок и условия внесения добровольных пенсионных
взносов, осуществления переводов пенсионных накоплений
и пенсионных выплат
8. Добровольные пенсионные взносы вносятся в сроки и в размере, установленные пунктом 4 Договора.
9. Пенсионные выплаты по Договору производятся в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении. Порядок получения пенсионных выплат определяется сторонами самостоятельно путем заключения дополнительного соглашения, являющегося неотъемлемой частью Договора.
10. Порядок и условия перевода пенсионных накоплений в добровольный накопительный пенсионный фонд или страховую организацию предусмотрен Законом о пенсионном обеспечении и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Порядок представления Фондом отчетности о
состоянии пенсионных накоплений Получателя
11. Ежегодная обязательная отчетность о состоянии пенсионных накоплений, предоставляемая Фондом Получателю, включает информацию о сумме пенсионных накоплений по состоянию на 1 января текущего года, в том числе о:
1) сумме пенсионных взносов, пени, переводов, поступивших с даты заключения Договора и за истекший год, с указанием даты их фактического поступления;
2) сумме начисленного инвестиционного дохода (убытка) за каждый месяц истекшего года и общей сумме по состоянию на 1 января текущего года;
3) величине комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода и пенсионных активов;
4) сумме пенсионных выплат и (или) переводов пенсионных накоплений с указанием дат и суммы удержанного индивидуального подоходного налога.
12. Если иное не указано в запросе Получателя, предоставляемая Фондом отчетность по запросу Получателя на любую запрашиваемую им дату включает в себя сведения, перечисленные в пункте 11 Договора, составленные по состоянию на запрашиваемую дату за период, указанный в запросе.

4) зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіпте ерікті зейнетақы жинақтаушы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Шартта және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында төлемдерді жүзеге асыру күніне белгіленген тәртіпте Қордан зейнетақы төлемдерін алуға;
6) өзінің зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте мұраға қалдыруға;
7) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге тұрақты тұруға кететiн кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, зейнетақы жинақтарын алуға;
8) Қордың іс-әрекеті бойынша сот тәртібінде шағым жасауға құқылы.
7. Салымшы:
1) Алушының, оның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген жазбаша келісімі негізінде зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алуға;
2) Қордың іс-әрекеттері бойынша сот тәртібінде шағым жасауға құқылы.
3. Ерікті зейнетақы жарналарын енгізу, зейнетақы
жинақтарын аудару және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
тәртібі мен талаптары
8. Ерікті зейнетақы жарналары Шарттың 4-тармағында белгіленген мерзімдерде және мөлшерде енгізіледі.
9. Шарт бойынша зейнетақы төлемдері Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес жүргізіледі. Тараптар зейнетақы төлемдерін алу тәртібін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім жасау арқылы дербес айқындайды.
10. Зейнетақы жинақтарын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аудару тәртібі мен талаптары Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген.
4. Қордың Алушының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы
есептілікті ұсыну тәртібі
11. Қор Алушыға ұсынатын зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы жыл сайынғы міндетті есептілікте ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша зейнетақы жинақтарының сомасы туралы, оның ішінде:
1) нақты түскен күнін көрсете отырып, Шарт жасалған күннен бастап және өткен жылы ішінде түскен зейнетақы жарналарының, өсімпұлдардың, аударымдардың сомасы;
2) өткен жылдың әрбір айындағы есептелген инвестициялық кіріс (шығын) сомасы және ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жалпы сома;
3) инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақының және зейнетақы активтерінің шамасы;
4) жеке табыс салығының ұсталған күндері мен сомасын көрсете отырып, зейнетақы төлемдерінің және (немесе) зейнетақы жинақтары аударымдарының сомасы туралы ақпарат қамтылады.
12. Егер Алушының сұратуында өзгесі көрсетілмесе, Қор Алушының сұратуы бойынша ұсынатын, ол сұратқан кез келген күндегі есептілікте Шарттың 11-тармағында аталған, сұратуда көрсетілген кезең бойынша жасалған, сұратылатын күндегі жағдай бойынша мәліметтер қамтылады.

13. Ежегодное обязательное информирование Получателя производится за счет собственных средств Фонда в течение двух месяцев по окончанию календарного года.
14. По заявлению Получателя ежегодное обязательное информирование проводится посредством использования платежной карточки, либо ее реквизитов, а также через средства связи (почта, электронная почта и другие средства связи, предусмотренные пенсионными правилами Фонда) или при личном обращении Получателя.
5. Ответственность сторон в случае невыполнения
обязательств
15. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан.
16. В случае задержки по вине Фонда переводов пенсионных накоплений Фонд обязан уплатить пеню на сумму пенсионных накоплений, подлежащих переводу, в пользу Получателя в размере 2,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день перевода).
17. За несвоевременное осуществление пенсионных выплат Фонд обязан уплатить пеню на сумму выплат в пользу лица, чьи права нарушены, в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день выплаты).
18. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по переводу пенсионных накоплений (осуществлению пенсионных выплат).
19. Вопросы ответственности, не урегулированные Договором, регламентируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
20. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы, если эти обстоятельства непосредственно повлияли на исполнение обязательств по Договору.
Исполнение обязательств по Договору приостанавливается соразмерно действию таких обстоятельств.
21. Обстоятельствами непреодолимой силы являются, включая, но не ограничиваясь, следующие обстоятельства: пожары, наводнения, землетрясения, волнения, забастовки, военные действия, принятие законов, постановлений и иных актов государственных органов, запрещающих указанную в Договоре деятельность.
22. По запросу Вкладчика или Получателя Фонд должен предоставить копии документов, подтверждающих возникновение форс-мажорных обстоятельств, вследствие которых не представляется возможным исполнение Фондом обязательств, принятых в соответствии с Договором.

13. Алушыны жыл сайынғы міндетті хабардар ету Қордың меншікті қаражаты есебінен күнтізбелік жыл аяқталған соң екі ай ішінде жүргізіледі.
14. Алушының өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасын не оның деректемелерін пайдалану арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (почта, электрондық почта және Қордың зейнетақы қағидаларында көзделген басқа байланыс құралдары) арқылы немесе Алушы жеке өтініш жасаған кезде жүргізіледі.
5. Тараптардың міндеттемелерді орындамаған жағдайдағы
жауапкершілігі
15. Тараптар Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жауапкершілік атқарады.
16. Қордың кінәсінен зейнетақы жинақтарын аударуды кешіктірген жағдайда, Қор Алушының пайдасына аударылуға жататын зейнетақы жинақтары сомасына, әрбір кешіктірілген күнге (аударым жасау күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 2,5-еселенген мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
17. Зейнетақы төлемдерін уақтылы жүзеге асырмағаны үшін Қор құқықтары бұзылған тұлғаның пайдасына төлемдер сомасына, әрбір кешіктірілген күнге (төлем жүргізу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,5 еселенген мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.
18. Өсімпұлды төлеу Қорды зейнетақы жинақтарын аудару (зейнетақы төлемдерін жүргізу) бойынша міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
19. Шартта реттелмеген жауапкершілік мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
6. Төтенше жағдайлар
20. Егер Шарт бойынша міндеттемелерді дүлей күш салдарынан тиісінше орындау мүмкін болмаса, егер бұл жағдайлар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына тiкелей әсер етсе, Шарттың тараптары өз мiндеттемелерiн ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау осы жағдайлар орын алған шамалас мерзiмге тоқтатыла тұрады.
21. Мына оқиғаларды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей: өрт, су тасқыны, зілзала, толқулар, ереуілдер, әскері іс-қимылдары, Шартта көрсетілген қызметтерге тыйым салатын заңдардың, қаулылардың және мемлекеттік органдардың өзге де актілерінің қабылдануы еңсерілмейтін күш жағдайлары болып табылады.
22. Қор Салымшының немесе Алушының сұратуы бойынша Қордың Шартқа сәйкес қабылдаған міндеттемелерді орындауына мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайлардың туындауын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға тиіс.

7. Порядок и условия изменения и расторжения Договора
23. Договор изменяется и дополняется по взаимному согласию сторон, в письменном виде, только по тем положениям, которые прямо не определены законодательством Республики Казахстан и внесение которых не повлечет противоречий законодательству Республики Казахстан.
24. Договор расторгается:
1) на основании вступившего в законную силу решения суда;
2) в одностороннем порядке по инициативе Вкладчика или Получателя в случае отсутствия пенсионных накоплений и поступлений пенсионных взносов по Договору;
3) в одностороннем порядке по инициативе Фонда в случае отсутствия пенсионных накоплений и поступлений пенсионных взносов в течение 36 месяцев со дня открытия индивидуального пенсионного счета Получателя, при условии обязательного уведомления Получателя за десять рабочих дней до дня расторжения Договора.
8. Срок действия Договора
25. Договор вступает в силу со дня его подписания.
26. Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по Договору.
9. Заключительные положения
27. Неурегулированные споры сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. Стороны обязуются соблюдать законодательство Республики Казахстан касающееся предмета Договора и регулирующее отношения сторон по Договору.
29. Договор составляется в трех экземплярах, каждый из которых на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру находится у каждой из сторон, копия у агента.
10. Реквизиты и подписи сторон
ФОНД
_______________________________
(наименование Фонда,
бизнес-идентификационный номер
_______________________________
банковские реквизиты
_______________________________
фактическое местонахождение Фонда
(его филиала или иного
подразделения, являющегося местом
заключения Договора),
телефон, факс, E-mail)
________________________________
фамилия, имя, при наличии -
отчество представителя Фонда,
подпись
место печати
ВКЛАДЧИК
________________________________
(для юридического лица -
наименование,
бизнес-идентификационный номер
________________________________
банковские реквизиты
________________________________
место нахождение, телефон, факс,
E-mail
________________________________
для физического лица - фамилия,
имя, при наличии - отчество
_______________________________
индивидуальный идентификационный
номер
________________________________
место жительства, телефон)
с пенсионными правилами
ознакомлен:
_____________________________
подпись Вкладчика
место печати
(для юридического лица)
ПОЛУЧАТЕЛЬ
_________________________________
(фамилия, имя, при наличии -
отчество
_________________________________
индивидуальный
идентификационный номер
_________________________________
место жительства, телефон,
E-mail)
с пенсионными правилами
ознакомлен
_________________________________
подпись Получателя
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

7. Шартты өзгерту және бұзу тәртібі мен талаптары
23. Шарт тараптардың өзара келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей айқындалмаған және енгізілуі Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін ережелер бойынша ғана жазбаша түрде өзгертіледі және толықтырылады.
24. Шарт:
1) заңдық күшіне енген сот шешімінің негізінде;
2) зейнетақы жинақтары және Шарт бойынша зейнетақы жарналарының түсімдері болмаған жағдайда, Салымшының немесе Алушының бастамасы бойынша бір жақты тәртіпте;
3) Алушының жеке зейнетақы шотын ашқан күннен бастап 36 ай ішінде зейнетақы жинақтары мен зейнетақы жарналарының түсімдері болмаған жағдайда, Алушыны Шартты бұзу күнінен он жұмыс күні бұрын міндетті түрде хабардар ету талабымен Қордың бастамасы бойынша бір жақты тәртіпте бұзылады.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
25. Шарт, оған қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
26. Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін Шарт қолданыста болады.
9. Қорытынды ережелер
27. Тараптардың Шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарайды.
28. Тараптар Шарттың мәніне қатысты болатын және Шарт бойынша тараптардың қарым-қатынастарын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
29. Шарт үш данада, әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік тілде және орыс тілінде жасалады. Әр тарапта бір данадан, көшірмесі агентте болады.
10. Тараптардың деректемелері мен қолдары
ҚОР
_______________________________
(Қордың атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі
_______________________________
банк деректемелері
_______________________________
Қордың (оның филиалының немесе
Шартты жасау орны болып
табылатын өзге бөлімшесінің)
нақты орналасқан жері),
телефон, факс, E-mail)
________________________________
Қор өкілінің тегі, аты, бар
болса әкесінің аты, қолы
мөр орны
САЛЫМШЫ
________________________________
(заңды тұлға үшін - атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________
банк деректемелері
________________________________
орналасқан жері, телефон, факс, E-mail
________________________________
жеке тұлға үшін – тегі, аты, бар
болса - әкесінің аты
_______________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
________________________________
тұрғылықты жері, телефон)
зейнетақы қағидаларымен таныстым:
_____________________________
Салымшының қолы
мөр орны (заңды тұлға үшін)
АЛУШЫ
_____________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
____________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
____________________________________
тұрғылықты жері, телефон, E-mail)
зейнетақы қағидаларымен таныстым
___________________________________
Алушының қолы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының

от 27 августа 2013 года № 235
Форма
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных
взносов с добровольным накопительным пенсионным фондом
(в пользу третьего лица)
город _________             «___» ______ 20 __ года    № ______
Добровольный накопительный пенсионный фонд ____________________
____________________________________________________________________,
(наименование в соответствии с Уставом, место нахождение)
именуемый в дальнейшем «Фонд», в лице _______________________________
(должность, фамилия, имя,
____________________________________________________________________,
при наличии - отчество)
действующий на основании ________________________________ (Устава или
доверенности) и лицензии уполномоченного органа, осуществляющего
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и
финансовых организаций, на управление инвестиционным портфелем с
правом привлечения добровольных пенсионных взносов № ____ от «__»
____ года, с одной стороны, и юридическое лицо (или физическое лицо)
______________________________
(полное и сокращенное
_____________________________________________________________________
наименование в соответствии с Уставом, место нахождение - для
юридического
_____________________________________________________________________
лица, фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения, место
жительства,
____________________________________________________________________,
документ, удостоверяющий личность (серия, номер) - для физического
лица),
выданное _____________________________________ «___» __________ года,
(кем и когда)
именуемое (именуемый) в дальнейшем «Вкладчик», в лице представителя
юридического лица)
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующего на основании ___________________________________________
(Устава или доверенности)
со второй стороны, и физическое лицо ________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество,
_____________________________________________________________________
дата рождения и место жительства,
____________________________________________________________________,
документ, удостоверяющий личность (серия, номер))
выданное _________________________ «__» _____________ года, и имеющий
(кем и когда)
индивидуальный идентификационный номер № ___________________________,
именуемый в дальнейшем «Получатель», с третьей стороны, заключили
настоящий Договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных
пенсионных взносов в пользу третьего лица (далее - Договор) о
нижеследующем:

2013 жылғы 27 тамыздағы № 235
қаулысына 4-қосымша
Нысан
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен ерікті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы
ҮЛГІ ШАРТЫ
(үшінші тұлғаның пайдасына)
_________ қаласы 20 __ жылғы «___»______ № ______
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ____________________________________
____________________________________________________________________,
(Жарғыға сәйкес атауы, орналасқан жері)
бұдан әрі «Қор» деп аталады, ___________________________________ және
(Жарғы немесе сенімхат)
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын уәкілетті органның ерікті зейнетақы жарналарын тарту
құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға ___ жылғы «__» _________
№ ____ лицензиясы негізінде іс-әрекет жасайтын
____________________________________________ арқылы бір жағынан, және
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
заңды тұлға (немесе жеке тұлға)______________________________________
(Жарғыға сәйкес толық және қысқартылған
_____________________________________________________________________
атауы, орналасқан жері – заңды тұлға үшін; тегі, аты, бар болса -
әкесінің аты,}
_____________________________________________________________________
туылған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжат
____________________________________________________________________,
(серия, нөмірі) – жеке тұлға үшін)
________________________________ _____ жылғы «___»_________ берілген,
(кім және қашан)
бұдан әрі «Салымшы» деп аталады, __________________________ негізінде
(Жарғы немесе сенімхат)
іс-әрекет жасайтын заңды тұлғаның өкілі
____________________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
______________________________________________________ арқылы екінші
жағынан, және жеке тұлға ____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты,
_____________________________________________________________________
туылған күні, тұрғылықты жері
____________________________________________________________________,
жеке басын куәландыратын құжат (серия, нөмірі)
_________________________ ___ жылғы «__» _____________ ерілген және,
(кім және қашан)
№ __________________ жеке сәйкестендіру нөмірі бар, бұдан әрі «Алушы»
деп аталады, үшінші жағынан, үшінші тұлғаның пайдасына осы Ерікті
зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты
(бұдан әрі - Шарт) мына төмендегілер жайында жасады:

1. Предмет Договора
1. В соответствии с Договором Вкладчик вносит добровольные пенсионные взносы в пользу Получателя, а Фонд обязуется их принимать и выполнять обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
2. Права и обязанности сторон
2. Фонд обязан:
1) принимать добровольные пенсионные взносы;
2) открыть Получателю индивидуальный пенсионный счет № _______;
3) хранить пенсионные накопления Получателя исключительно в уполномоченном банке-кастодиане;
4) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Получателя и произведенных ему выплат;
5) начислять инвестиционный доход (убыток) на пенсионные накопления Получателя;
6) предоставлять Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по согласованию с Получателем, а также третьим лицам с учетом требований, предусмотренных статьей 57 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении);
7) при заключении Договора, а также по запросу Вкладчика и (или) Получателя представить сведения о наименовании и местонахождении банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов Фонда, а также об акционерах Фонда в объеме, установленном пунктом 6 Договора;
8) предоставить Вкладчику информацию о состоянии пенсионных накоплений Получателя при наличии письменного согласия Получателя, оформленного в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан;
9) при заключении Договора ознакомить Вкладчика и Получателя с пенсионными правилами Фонда;
10) предоставлять по запросу Получателя информацию обо всех изменениях, затрагивающих интересы Получателя, смене банка-кастодиана, а также информацию обо всех изменениях и дополнениях в пенсионные правила Фонда;
11) по запросу Получателя оказывать ему консультационные услуги по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
12) предоставлять по заявлению Получателя информацию о структуре инвестиционного портфеля Фонда за счет пенсионных активов с указанием наименования эмитентов, вида финансовых инструментов, количества и текущей стоимости финансовых инструментов, процентного соотношения размера инвестиций в данные финансовые инструменты к общей сумме пенсионных активов Фонда, а также дополнительную информацию, указанную в заявлении Получателя, в порядке и сроки, определенные пенсионными правилами Фонда;

1. Шарттың мәні
1. Салымшы Шартқа сәйкес Алушының пайдасына ерікті зейнетақы жарналарын енгізеді, ал Қор оларды қабылдауға және Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шарт талаптарына сәйкес міндеттерді орындауға міндеттенеді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Қор:
1) ерікті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Алушыға № _________________ жеке зейнетақы шотын ашуға;
3) Алушының зейнетақы жинақтарын тек уәкілетті кастодиан банкте сақтауға;
4) Алушының зейнетақы жинақтарының және оған жасалған төлемдердің жеке есебін жүзеге асыруға;
5) Алушының зейнетақы жинақтарына инвестициялық кірісті (шығынды) есептеуге;
6) Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ, оның сұратуы бойынша кез келген сұратылған күніне, ақы алмастан оның жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы ақпаратты беруге және Алушыға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 57-бабында көзделген талаптарды ескере отырып, Алушымен келісім бойынша, оның зейнетақы жинақтары туралы ақпаратқа қол жеткізудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;
7) Шарт жасаған кезде, сондай-ақ Салымшының және (немесе) Алушының сұратуы бойынша Қордың зейнетақы активтерін сақтауды және есебін жүргізуді жүзеге асыратын кастодиан банктің атауы және орналасқан жері туралы, сондай-ақ Қордың акционерлері туралы Шарттың 6-тармағында белгіленген көлемдегі мәліметтерді беруге;
8) Салымшыға Алушының Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген жазбаша келісімі болған кезде, Алушының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат беруге;
9) Шартты жасау кезінде Салымшыны және Алушыны Қордың зейнетақы қағидаларымен таныстыруға;
10) Алушының сұратуы бойынша Алушының мүддесін қозғайтын барлық өзгерістер туралы, кастодиан банктің ауысқаны, сондай-ақ Қордың зейнетақы қағидаларына енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат беруге;
11) Алушының сұратуы бойынша жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің мәселелері бойынша оған консультациялық қызметтер көрсетуге;
12) Алушының өтініші бойынша эмитенттердің атауын, қаржы құралдарының түрін, қаржы құралдарының саны мен ағымдағы құнын, Қордың зейнетақы активтерінің жалпы сомасына осы қаржы құралдарына инвестициялар мөлшерінің пайыздық ара қатынасын көрсете отырып, Қордың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфелінің құрылымы туралы ақпаратты, сондай-ақ Алушының өтінішінде көрсетілген қосымша ақпаратты Қордың зейнетақы қағидаларында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде беруге;

13) проинформировать Вкладчика и Получателя в случаях:
- предстоящей реорганизации путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию;
- добровольного возврата лицензии и (или) добровольной ликвидации путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение пятнадцати календарных дней с даты подачи в уполномоченный орган ходатайства на добровольную ликвидацию, либо с даты подачи заявления на добровольный возврат лицензии;
- приостановления действия лицензии Фонда путем публикации  объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение десяти календарных дней с даты принятия уполномоченным органом решения о приостановлении действия лицензии;
14) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Получателя, с учетом начисленного инвестиционного дохода на последнюю дату;
15) по заявлению Получателя переводить пенсионные накопления Получателя в добровольный накопительный пенсионный фонд или единый накопительный пенсионный фонд, или страховую организацию в порядке, предусмотренном Законом о пенсионном обеспечении и нормативными
правовыми актами Республики Казахстан;
16) в течение пятнадцати календарных дней со дня изменения
своих реквизитов проинформировать об этом Вкладчика и Получателя
путем публикации объявления не менее чем в двух периодических
печатных изданиях на государственном и русском языках;
17) производить пенсионные выплаты Получателю в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении;
18) в случае смерти Получателя, не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 123 статьи 11 Закона о пенсионном обеспечении, выплатить его семье либо лицу, осуществившему погребение, единовременную выплату на погребение в пределах размера 50-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств;
19) в случае смерти Получателя выплатить всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, наследнику (наследникам) Получателя в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
20) в случае изменения реквизитов Получателя, влияющих на исполнение обязательств Фонда, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему, на основании документов, подтверждающих данное изменение;

13) Мына жағдайларда:
- алда болатын қайта ұйымдастыру туралы, уәкілетті органның қайта ұйымдастыруға рұқсатын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде екі баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыруды жариялау арқылы;
- лицензияны ерікті түрде қайтару және (немесе) ерікті түрде тарату туралы, уәкілетті органға ерікті таратуға өтінішті берген, не лицензияны ерікті түрде қайтаруға өтінішті берген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде екі баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыруды жариялау арқылы;
- Қордың лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы, уәкілетті органның лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде екі баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыруды жариялау арқылы Салымшыны және Алушыны хабардар етуге;
14) Алушының, соңғы күнге есептелген инвестициялық кірісті қоса алғандағы зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
15) Алушының өтініші бойынша Алушының зейнетақы жинақтарын Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен ерікті зейнетақы қорына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, немесе сақтандыру ұйымына аударуға;
16) өзінің деректемелері өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұл туралы Салымшыға және Алушыға мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі кемінде екі мерзімдік баспасөз басылымында хабарландыру жариялау арқылы хабарлауға;
17) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабына сәйкес Алушыға зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
18) зейнеткерлiк жасқа толмаған Алушы қайтыс болған жағдайда Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 11-бабының 123-тармақтарына сәйкес, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің 50 еселенген мөлшері шегiнде, бiрақ жеке зейнетақы шотында бар қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге арналған бiржолғы төлемді төлеуге;
19) Алушы қайтыс болған жағдайда, оның жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының барлық сомасын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте Алушының мұрагеріне (мұрагерлеріне) төлеуге;
20) Алушының Қордың міндеттемелерді орындауына ықпал ететін деректемелері өзгерген жағдайда, осы өзгерістерді растайтын құжаттардың негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістерді енгізуге;

21) в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по выплате пенсионных накоплений в соответствии со статьей 33 Закона о пенсионном обеспечении.
3. Фонд:
1) имеет право получать комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем предельной величины, установленной статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, имеет право представлять интересы Вкладчика по его письменному обращению в судебных органах в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) имеет иные права, не ущемляющие и не ухудшающие права Получателя, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Величина комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода составляет _____% (на дату заключения договора).
Величина комиссионного вознаграждения от пенсионных активов составляет _____% в месяц (на дату заключения договора).
При сложившемся за месяц отрицательном начисленном инвестиционном доходе комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода не взимается. Сумма комиссионного вознаграждения за месяц подлежит перечислению на текущий счет Фонда на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Фонда и банка-кастодиана.
Фонд объявляет величину комиссионного вознаграждения Вкладчику (Получателю) не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
4. Вкладчик вносит добровольные пенсионные взносы _____________________________________________________________________ (ежемесячно, ежеквартально, ежегодно, разово или по соглашению сторон) в размере __________________.
5. Получатель обязан сообщать Фонду о всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
6. Получатель имеет право:
1) при заключении Договора, а также на любую запрашиваемую дату по письменному запросу получать информацию о наименовании и фактическом местонахождении банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов Фонда, а также об акционерах Фонда
в следующем объеме:
в отношении физического лица: фамилия, имя, при наличии - отчество, гражданство, доля участия (в процентах);
в отношении юридического лица: полное и сокращенное наименование, место нахождение (почтовый индекс, город, улица, номер здания, телефон, факс, электронный адрес), данные о государственной регистрации (перерегистрации), данные о первом руководителе (фамилия, имя, при наличии - отчество, доля участия (в процентах);

21) Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге тұрақты тұруға кететiн жағдайда, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 33-бабында сәйкес зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға міндетті.
3. Қор:
1) Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабында белгіленген шекті шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға құқылы;
2) зейнетақымен қамсыздандыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте сот органдарында Салымшының мүддесін білдіруге құқылы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Алушының құқықтарына қысым жасамайтын және төмендетпейтін өзге де құқықтары бар.
Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақының шамасы (шарт жасаған күніне) _____% құрайды.
Зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақының шамасы (шарт жасаған күніне) айына _____% құрайды.
Бір айда есептелген теріс инвестициялық кіріс қалыптасқан кезде инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы алынбайды. Бір айдағы комиссиялық сыйақының сомасы Қордың және кастодиан банктің уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып тексеру актісінің негізінде Қордың ағымдағы шотына аударылуға жатады.
Қор комиссиялық сыйақының шамасын Салымшыға (Алушыға) күнтізбелік жыл басталғанға дейінгі бір айдан кешіктірмей кемінде екі баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялау арқылы жариялайды.
4. Салымшы ерікті зейнетақы жарналарын
_____________________________________________________________________
(ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын, біржолғы немесе тараптардың
келісімі бойынша)
__________________________________________________ мөлшерде енгізеді.
5. Алушы Қордың міндеттемелерді орындауына ықпал ететін барлық өзгерістер туралы, олар басталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде, растау құжаттарын ұсына отырып, Қорға хабарлауға міндетті.
6. Алушы:
1) Шарт жасаған кезде, сондай-ақ, кез келген сұратылатын күнге жазбаша сұрату бойынша Қордың зейнетақы активтерін сақтауды және есебін жүргізуді жүзеге асыратын кастодиан банктің атауы және орналасқан жері туралы, сондай-ақ мынадай көлемде Қордың акционерлері туралы ақпарат алуға:
жеке тұлғаға қатысты: тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, азаматтығы, қатысу үлесі (пайызбен);
заңды тұлғаға қатысты: толық және қысқартылған атауы, орналасқан жері (почта индексі, қала, көше, үйдің нөмірі, телефон, факс, электрондық адрес), мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер, бірінші басшысы туралы деректер (тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, қатысу үлесі (пайызбен);