Об утверждении Методики расчета страховой премии и страховой выплаты по договорам пенсионного аннуитета, осуществляемого страховой организацией либо независимым экспертом, допустимого уровня расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета, типового договора пенсионного аннуитета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2013 года № 8814. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 октября 2015 года № 194
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 20.10.2015 № 194 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Методику расчета страховой премии и страховой выплаты по договорам пенсионного аннуитета, осуществляемого страховой организацией либо независимым экспертом, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Типовой договор пенсионного аннуитета, согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 242
Методика расчета страховой премии и страховой выплаты по
договорам пенсионного аннуитета, осуществляемого страховой
организацией либо независимым экспертом
1. Методика расчета страховой премии и страховой выплаты по договорам пенсионного аннуитета, осуществляемого страховой организацией либо независимым экспертом, (далее – Методика) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон о пенсионном обеспечении), от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» и устанавливает требования к расчету страховой премии и страховой выплаты по договорам пенсионного аннуитета, осуществляемому страховой организацией либо независимым экспертом.

Сақтандыру ұйымы не тәуелсіз сарапшы зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесін, жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша істі жүргізуге жұмсалатын сақтандыру ұйымы шығыстарының жол берілетін деңгейін, зейнетақы аннуитеті үлгі шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 242 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 12 қазанда № 8814 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 қазандағы № 194 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 194 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Мыналар:
1. Сақтандыру ұйымы не тәуелсіз сарапшы зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесі, осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес;
1) жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша істі жүргізуге жұмсалатын сақтандыру ұйымы шығыстарының жол берілетін деңгейі, осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес;
2) Зейнетақы аннуитеті үлгі шарты, осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 242 қаулысына
1-қосымша
Сақтандыру ұйымы не тәуелсіз сарапшы зейнетақы аннуитеті
шарттары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру сыйлықақысын және
сақтандыру төлемін есептеу әдістемесі
1. Сақтандыру ұйымы не тәуелсіз сарапшы зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 2013 жылғы 21 маусымдағы және «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және сақтандыру ұйымы не тәуелсіз сарапшы зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру сыйлықақысының және сақтандыру төлемінің есебіне қойылатын талаптарды белгілейді.

2. Для целей Методики используются следующие основные понятия:
1) единовременная страховая выплата – выплата, осуществляемая единым платежом вместе с первой периодичной страховой выплатой в размере, определенным статьей 63 Закона о пенсионном обеспечении;
2) достаточность пенсионных накоплений – сумма пенсионных накоплений, требуемая для заключения договора пенсионного аннуитета, с размером месячной страховой выплаты не ниже размера минимальной пенсии, на период до окончания срока действия договора пенсионного аннуитета.
Размер месячной страховой выплаты принимается не ниже размера минимальной пенсии, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, действующим на дату заключения договора пенсионного аннуитета;
3) гарантированные страховые выплаты – периодичные страховые выплаты страхователю либо его наследникам в течение определенного договором периода времени вне зависимости от дожития страхователя;
4) фонд (фонды) – единый накопительный пенсионный фонд (единый накопительный пенсионный фонд и добровольный накопительный пенсионный фонд);
5) страховая премия – пенсионные накопления и (или) деньги, направленные страхователем на приобретение пенсионного аннуитета по его выбору в страховую организацию Республики Казахстан;
6) страховая организация – юридическое лицо, имеющее лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, на право осуществления страховой деятельности в отрасли «страхование жизни» по классу «аннуитетное страхование»;
7) страхователь – физическое лицо, заключившее договор пенсионного аннуитета в соответствии со статьей 59 Закона о пенсионном обеспечении.
3. Лица, указанные в пунктах 12 и 4 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, заключают договор пенсионного аннуитета при условии достаточности их пенсионных накоплений.
4. Пенсионные накопления направляются фондом (фондами) на приобретение пенсионного аннуитета по выбору страхователя в одну из страховых организаций Республики Казахстан.
5. Для расчета размера страховой премии и страховой выплаты по договору пенсионного аннуитета используется фактор текущей стоимости с учетом расходов на ведение дела.
6. Фактор текущей стоимости определяется за период действия договора пенсионного аннуитета в соответствии с пунктом 1 приложения 1 к Методике.
7. Для лиц, указанных в пунктах 12 и 4 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, достаточность пенсионных накоплений представляет сумму не менее произведения месячной страховой выплаты, фактора текущей стоимости с учетом расходов на ведение дела и 12.

2. Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біржолғы сақтандыру төлемі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 63-бабында белгіленген мөлшерде бірінші мерзімдік сақтандыру төлемімен бірге бірыңғай төлем ретінде жүзеге асырылатын төлем;
2) зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі – талап етілетін, айлық сақтандыру төлемінің мөлшері зейнетақы аннуитеті шартын жасаған күнінде қолданыстағы ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен емес зейнетақы аннуитеті шартын жасау үшін талап етілетін, шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейінгі кезеңге жеткілікті зейнетақы жинақтарының сомасы.
Айлық сақтандыру төлемінің мөлшері зейнетақы аннуитеті шартын жасаған күні қолданыста болған тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерiнен кем емес алынады;
3) кепілдік берілген сақтандыру төлемдері – сақтанушыға не оның мирасқорларына шартта белгіленген уақыт кезеңі ішінде сақтанушының өмір сүруіне қарамастан жасалатын мерзімдік сақтандыру төлемдері;
4) қор (қорлар) – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры);
5) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушы зейнетақы аннуитетін сатып алу үшін өзінің таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымына жіберген зейнетақы жинақтары және (немесе) ақша;
6) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның «өмірді сақтандыру» саласында «аннуитеттік сақтандыру» сыныбы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар заңды тұлға;
7) сақтанушы – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабына сәйкес зейнетақы аннуитеті шартын жасаған жеке тұлға.
3. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 12 және 4-тармақтарында көрсетілген адамдар, олардың зейнетақы жинақтары жеткілікті болу шартымен зейнетақы аннуитеті шартын жасайды.
4. Қор (қорлар) зейнетақы аннуитетін сатып алу үшін зейнетақы жинақтарын сақтанушының таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымдарының біріне жібереді.
5. Зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысының және сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін істі жүргізуге арналған шығыстары ескерілген ағымдағы құн факторы пайдаланылады.
6. Ағымдағы құн факторы Әдістемеге 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес шарттың қолданылу кезеңіне айқындалады.
7. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 1, 2, және 4-тармақтарында көрсетілген адамдар үшін зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі айлық сақтандыру төлемінің, іс жүргізуге арналған шығыстар ескерілген ағымдағы құн факторы және 12-нің туындысынан кем емес соманы білдіреді.

Достаточность пенсионных накоплений рассчитывается в соответствии с пунктом 2 приложения 1 к Методике.
Достаточность пенсионных накоплений и страховая премия с учетом единовременной выплаты рассчитываются в соответствии с пунктом 3 приложения 1 к Методике.
Для лиц, указанных в пункте 3 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, достаточность пенсионных накоплений не рассчитывается.
Страховая премия по договору пенсионного аннуитета для лиц, указанных в пункте 3 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, рассчитывается в соответствии с пунктом 4 приложения 1 к Методике.
8. Если по соглашению сторон в договоре пенсионного аннуитета предусмотрены гарантированные страховые выплаты, расчет страховой премии и достаточности пенсионных накоплений осуществляется в соответствии с пунктом 5 приложения 1 к Методике.
9. Достаточность пенсионных накоплений рассчитывается актуарием, состоящим в штате страховой организации.
10. Страховые организации при расчете фактора текущей стоимости будущих страховых выплат по договору пенсионного аннуитета используют показатели смертности, не превышающие аналогичные показатели, указанные в приложении 2 к Методике.
11. При расчете размера страховой премии по договору пенсионного аннуитета используется эффективная годовая процентная ставка доходности в размере не более 6 (шести) процентов годовых в национальной валюте.
12. Размер периодичной страховой выплаты по договору пенсионного аннуитета определяется в соответствии с пунктом 6 приложения 1 к Методике.
13. Первая периодичная страховая выплата производится не позднее десяти рабочих дней с момента перевода фондом (фондами) суммы пенсионных накоплений в страховую организацию.
Размер периодичных страховых выплат не уменьшается в течение периода действия договора пенсионного аннуитета.
Периодичные страховые выплаты осуществляются на ежемесячной, ежеквартальной, полугодовой и годовой основе.
Для лиц, указанных в пунктах 12 и 4 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, сумма периодичных выплат в течение года, осуществляемых на ежеквартальной, или полугодовой, или годовой основе, составляет не менее значения суммы периодичных страховых выплат, осуществляемых на ежемесячной основе в течение года.
14. Размер страховых выплат ежегодно увеличивается на размер ставки индексации в течение периода действия договора пенсионного аннуитета.
Ставка индексации указывается в договоре пенсионного аннуитета и устанавливается в размере 5 (пяти) процентов.
Изменения размера страховых выплат с учетом индексации отражаются в приложении к договору пенсионного аннуитета в виде графика страховых выплат. Первоначально согласованный и подписанный сторонами график страховых выплат при заключении договора пенсионного аннуитета изменяется в случае увеличения страховых выплат в течение периода действия договора пенсионного аннуитета.

Зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі Әдістемеге 1-қосымшаның 2-тармағына сәйкес есептеледі.
Зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі және біржолғы төлемі ескерілген сақтандыру сыйлықақысы Әдістемеге 1-қосымшаның 3-тармағына сәйкес есептеледі.
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 3-тармағында көрсетілген адамдар үшін зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі есептелмейді.
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 3-тармағында көрсетілген адамдар үшін зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы Әдістемеге 1-қосымшаның 4-тармағына сәйкес есептеледі.
8. Егер тараптардың келісімі бойынша зейнетақы аннуитеті шартында кепілдік берілген төлемдер көзделсе, сақтандыру сыйлықақысын және зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігін есептеу Әдістемеге 1-қосымшаның 5-тармағына сәйкес есептеледі.
9. Зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігін сақтандыру ұйымының штатындағы актуарий есептейді.
10. Сақтандыру ұйымдары зейнетақы аннуитеті шарты бойынша болашақ сақтандыру төлемдерінің ағымдағы құн факторын есептеген кезде Әдістемеге 2-қосымшада көрсетілген осындай көрсеткіштерден аспайтын өлім-жітім көрсеткіштерін пайдаланады.
11. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеген кезде ұлттық валютадағы жылдық 6 (алты) пайыздан аспайтын мөлшердегі кірістіліктің тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемесі пайдаланылады.
12. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері осы Әдістемеге 1-қосымшаның 6-тармағына сәйкес айқындалады.
13. Бірінші мерзімдік сақтандыру төлемі жинақтаушы қор (қорлар) сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтары сомасын аударған сәттен бастап он жұмыс күннен кешіктірмей жүргізіледі.
Мерзімдік сақтандыру төлемдерінің мөлшері зейнетақы аннуитеті шарты қолданыста болған кезең ішінде азаймайды.
Мерзімдік сақтандыру төлемдері ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жарты жылдық және жылдық негізде жүзеге асырылады.
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 12 және  4-тармақтарында көрсетілген адамдар үшін тоқсан сайынғы, немесе жарты жылдық, немесе жылдық негізде жүзеге асырылатын мерзімдік сақтандыру төлемдерінің сомасы жыл бойы ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын мерзімдік сақтандыру төлемдерінің сомасы мәнінен кем болмайды.
14. Сақтандыру төлемдерінің мөлшері жыл сайын зейнетақы аннуитеті шартының қолданыста болу кезеңі ішінде индекстеу мөлшерлемесі мөлшеріне өсіп отырады.
Индекстеу мөлшерлемесі зейнетақы аннуитеті шартында көрсетіледі және 5 (бес) пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Индекстеу ескерілген сақтандыру төлемдері мөлшерінің өзгерістері зейнетақы аннуитеті шартының қосымшасында сақтандыру төлемдері кестесі түрінде көрсетіледі. Бастапқыда зейнетақы аннуитеті шартын жасаған кезде Тараптармен келісілген және қол қойылған сақтандыру төлемдерінің кестесі шарттың қолданылу кезеңі ішінде сақтандыру төлемдері ұлғайған жағдайда өзгереді.

15. При расчете страховой премии и страховой выплаты все параметры фактора текущей стоимости, аннуитетного фактора используются в годовом выражении.
16. По договору пенсионного аннуитета наследники имеют право на получение гарантированных страховых выплат, невыплаченных страховой организацией в соответствии с установленным графиком страховых выплат, которые предусмотрены договором пенсионного аннуитета, если страхователь получил их не в полном объеме либо не получал при жизни.
В случае смерти страхователя страховая организация осуществляет страховую выплату в виде пособия на погребение, которое выплачивается семье либо лицу, осуществившему погребение, в размере, установленном договором пенсионного аннуитета, но не менее 15-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
17. Договор пенсионного аннуитета между страховой организацией и страхователем заключается в порядке, предусмотренном статьей 60 Закона о пенсионном обеспечении, с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, а также денег страхователя.
18. Страхователь в течение десяти календарных дней после даты заключения договора пенсионного аннуитета уведомляет фонд (фонды) с представлением одного экземпляра оригинала договора пенсионного аннуитета. Уведомление оформляется в произвольной форме.
В случае недостаточности пенсионных накоплений для заключения договора пенсионного аннуитета, страхователь уведомляет фонд (фонды) с представлением одного экземпляра оригинала договора пенсионного аннуитета после оплаты страховой организации недостающей части страховой премии за счет собственных денег, но не позднее срока указанного в части первой настоящего пункта. Уведомление оформляется в произвольной форме.
Оплата страхователем страховой организации недостающей части страховой премии производится не позднее трех рабочих дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета.
19. В срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения оригинала договора пенсионного аннуитета фонд (фонды) переводит (переводят) пенсионные накопления получателя в страховую организацию.
20. Страховая организация письменно или иным способом, определенным соглашением сторон договора пенсионного аннуитета, уведомляет страхователя о поступлении пенсионных накоплений в течение пяти рабочих дней со дня их зачисления на счет страховой организации. В уведомлении страховой организации указывается сумма поступивших пенсионных накоплений.
Приложение 1
к Методике расчета страховой
премии и страховой выплаты по
договорам пенсионного аннуитета,
осуществляемого страховой
организацией либо
независимым экспертом
Расчет фактора текущей стоимости, достаточности пенсионных
накоплений, страховой премии и страховой выплаты

15. Сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеген кезде ағымдағы факторы, аннуитеттік фактордың барлық өлшемдері жылдық көрсетуде пайдаланылады.
16. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша мирасқорлардың зейнетақы аннуитеті шартында көзделген, белгіленген сақтандыру төлемдері кестесіне сәйкес сақтандыру ұйымы төлемеген кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін, сақтанушы оларды тірі кезінде толық көлемде алмаған не алмаған жағдайда, алуға құқығы бар.
Сақтанушы қайтыс болған жағдайда, сақтандыру ұйымы отбасына не жерлеген адамға төленетін жерлеуге арналған жәрдемақы түрінде зейнетақы аннуитеті шартында белгіленген мөлшерде, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он бес еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде сақтандыру төлемін жүзеге асырады.
17. Сақтандыру ұйымы мен сақтанушының арасындағы зейнетақы аннуитеті шарты Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 60-бабында көзделген тәртіппен, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары, сондай-ақ сақтанушының ақшасы есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын пайдалана отырып жасалады.
18. Сақтанушы зейнетақы аннуитеті шарты жасалған күннен кейінгі күнтізбелік он күн ішінде қорды (қорларды) зейнетақы аннуитеті шартының бір түпнұсқалық данасын ұсына отырып хабардар етеді. Хабарлама еркін нысанда ресімделеді.
Зейнетақы аннуитеті шартын жасау үшін зейнетақы жинақтары жеткіліксіз болған жағдайда, сақтанушы зейнетақы аннуитеті шартының бір түпнұсқалық данасын ұсына отырып, қорды (қорларды) сақтандыру ұйымына сақтандыру сыйлықақысының жетіспейтін бөлігін меншікті ақшасы есебінен төлегеннен кейін, бірақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кешіктірмей хабардар етеді. Хабарлама еркін нысанда ресімделеді.
Сақтанушының сақтандыру ұйымына сақтандыру сыйлықақысының жетіспейтін бөлігін төлеу зейнетақы аннуитеті шартын жасаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
19. Қор (қорлар) зейнетақы аннуитеті шартының түпнұсқасын алған күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірмейтін мерзімде алушының зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударады.
20. Сақтандыру ұйымы жазбаша немесе зейнетақы аннуитеті шарты тараптарының келісімімен белгіленген тәсілімен сақтанушыны зейнетақы жинақтарының келіп түскені туралы оларды сақтандыру ұйымының шотына есепке алынған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде хабардар етеді. Сақтандыру ұйымының хабарламасында келіп түскен зейнетақы жинақтарының сомасы көрсетіледі.
Сақтандыру ұйымы не тәуелсіз
сарапшы зейнетақы аннуитеті шарттары
бойынша жүзеге асыратын сақтандыру
сыйлықақысын және сақтандыру
төлемін есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Ағымдағы құн факторының, зейнетақы жинақтары жеткіліктілігінің,
сақтандыру сыйлықақысының және сақтандыру төлемінің есебі

1. Фактор текущей стоимости определяется как сумма произведений показателя (показателей) дожития получателя от возраста, на дату заключения договора пенсионного аннуитета, до возраста получения страховых выплат за год, дисконтирующего фактора и ставки индексации в соответствующих степенях:
,
где:
- фактор текущей стоимости;
- дисконтирующий фактор;
i- эффективная процентная ставка доходности;
j - ставка индексации;
- вероятность дожития аннуитета от возраста х до возраста x+t;
x - возраст аннуитета на дату начала получения аннуитетных выплат;
t– количество лет после даты начала получения аннуитетных выплат;
n – количество лет получения аннуитетных выплат.
Фактор текущей стоимости с учетом расходов страховой организации:
,
где:
- фактор текущей стоимости;
c - расходы на ведение дела от размера страховой премии (в процентах);
d - расходы на ведение дела от размера страховой выплаты (в процентах).
2. Сумма пенсионных накоплений является достаточной по договору пенсионного аннуитета, заключенного в соответствии с пунктами 12 и  4 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, если выполняется следующее условие:
,
где:
ПА – сумма пенсионных накоплений;
СВ - размер страховой выплаты не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, действующим на дату заключения договора пенсионного аннуитета;
- фактор текущей стоимости;
c - расходы на ведение дела от размера страховой премии (в процентах);
d - расходы на ведение дела от размера страховой выплаты (в процентах).
3. Достаточность пенсионных накоплений и страховая премия с учетом единовременной выплаты по договору пенсионного аннуитета рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
СП – страховая премия;
ПА – сумма пенсионных накоплений;
ЕВ – единовременная страховая выплата;
СВ - размер страховой выплаты не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, действующим на дату заключения договора пенсионного аннуитета;
- фактор текущей стоимости;
c - расходы на ведение дела от размера страховой премии (в процентах);
d - расходы на ведение дела от размера страховой выплаты (в процентах).
4. Расчет страховой премии по договору пенсионного аннуитета для лиц, указанных в пункте 3 статьи 59 Закона о пенсионном обеспечении, производится по следующей формуле:
,
где:
СП – страховая премия;
ЕВ – единовременная страховая выплата;
m – периодичность получения выплат в год (m=1,2,4 либо 12):
m=12, если страховые выплаты осуществляются ежемесячно;
m=4, если страховые выплаты осуществляются ежеквартально;
m=2, если страховые выплаты осуществляются раз в полгода;
m=1, если страховые выплаты осуществляются ежегодно;
СВ - размер страховой выплаты;
- фактор текущей стоимости;
c - расходы на ведение дела от размера страховой премии (в процентах);
d - расходы на ведение дела от размера страховой выплаты (в процентах).

1. Ағымдағы құн факторы алушының зейнетақы аннуитеті шартын жасау күніндегі жасынан жыл ішіндегі сақтандыру төлемін алу жасына дейінгі өмір сүру көрсеткіші (көрсеткіштері) туындыларының және тиісті дәрежедегі дисконттаушы фактордың және индекстеу мөлшерлемесі сомасы ретінде анықталады.
,
мұнда:
- ағымдағы құн факторы;
- дисконттаушы фактор;
i- кірістіліктің тиімді пайыздық мөлшерлемесі;
j – индекстеу мөлшерлемесі;
- аннуитенттің х жасынан x+ t жасына дейін өмір сүру ықтималы;
x - аннуитет төлемдерін алуды бастау күніндегі аннуитенттің жасы;
t– аннуитет төлемдерін алуды бастау күнінен кейінгі жылдар саны;
n – аннуитет төлемдерін алған жылдардың саны.
Сақтандыру ұйымының шығыстары ескерілген ағымдағы құн факторы:
мұнда:
- ағымдағы құн факторы;
c - сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен);
d - сақтандыру төлемі мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен).
2. Егер мына талап орындалса, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 12 және 4-тармақтарына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарының сомасы жеткілікті болып табылады:
мұнда:
ЗА – зейнетақы жинақтары сомасы;
СТ - зейнетақы аннуитеті шартын жасау күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңында белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен емес сақтандыру төлемінің мөлшері;
- ағымдағы құн факторы;
c - сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен);
d - сақтандыру төлемі мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен).
3. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша біржолғы төлем ескерілген зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі және сақтандыру сыйлықақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
,
мұнда:
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
ЗА – зейнетақы жинақтары сомасы;
БТ – біржолғы сақтандыру төлемі;
СТ - зейнетақы аннуитеті шартын жасау күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңында белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен емес сақтандыру төлемінің мөлшері;
- ағымдағы құн факторы;
c - сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен);
d - сақтандыру төлемі мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен).
4. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 59-бабының 3-тармағында көрсетілген адамдар үшін зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
БТ – біржолғы сақтандыру төлемі;
m – жыл ішінде төлемдерді алу мерзімділігі (m=1,2,4 не 12):
m=12, егер сақтандыру төлемдері ай сайын жүзеге асырылса;
m=4, егер сақтандыру төлемдері тоқсан сайын жүзеге асырылса;
m=2, егер сақтандыру төлемдері жарты жылда бір рет жүзеге асырылса;
m=1, егер сақтандыру төлемдері жыл сайын жүзеге асырылса;
СТ – сақтандыру төлемінің мөлшері;
- ағымдағы құн факторы;
c - сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен);
d - сақтандыру төлемі мөлшерінен істі жүргізуге жұмсалатын шығыстар (пайызбен).

5. Расчет страховой премии и достаточности пенсионных накоплений по договору пенсионного аннуитета, в котором предусмотрены гарантированные страховые выплаты, рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
;
- аннуитетный фактор, который представляет собой сумму дисконтирующего фактора в соответствующих степенях от даты заключения договора пенсионного аннуитета до истечения срока гарантированных страховых выплат;
- аннуитетный фактор, отложенный на к лет;
x+k - возраст аннуитета на дату начала получения аннуитетных выплат;
n – количество лет получения аннуитетных выплат;
к – количество лет получения гарантированных страховых выплат;
СП – страховая премия;
ПА – сумма пенсионных накоплений;
ЕВ – единовременная страховая выплата;
СВ – размер страховой выплаты не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, действующим на дату заключения договора пенсионного аннуитета.
6. Размер периодичной страховой выплаты по договору пенсионного аннуитета определяется следующим образом:
,
где:
СВ – размер страховой выплаты;
СП – страховая премия;
ЕВ – единовременная страховая выплата;

5. Кепілдік берілген сақтандыру төлемдері көзделген зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы және зейнетақы жинақтарының жеткіліктілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
- зейнетақы аннуитеті шартын жасау күнінен бастап кепілдік берілген сақтандыру төлемдерінің мерзімі аяқталғанға дейінгі тиісті дәрежедегі дисконттаушы фактор сомасын білдіретін аннуитеттік фактор;
- к жылға кейін қалдырылған аннуитеттік фактор;
x+k - аннуитет төлемдерін алуды бастау күніндегі аннуитенттің жасы;
n – аннуитет төлемдерін алған жылдардың саны;
к – кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін алған жылдардың саны;
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
ЗА – зейнетақы жинақтары сомасы;
БТ – біржолғы сақтандыру төлемі;
СТ - зейнетақы аннуитеті шартын жасау күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңында белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен емес сақтандыру төлемінің мөлшері.
6. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері төмендегідей айқындалады:
мұнда:
СТ – сақтандыру төлемінің мөлшері;
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
БТ – біржолғы сақтандыру төлемі;

0,6239580347
0,6110982356
109
0,7883509815
0,7810056771
110
1,0000000000
1,0000000000
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 242
Допустимый уровень расходов страховой организации на ведение
дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета
При определении размера страховых выплат по заключаемым договорам пенсионного аннуитета расходы страховой организации на ведение дела, включая комиссионное вознаграждение, составляют не более 3 (трех) процентов от размера страховой премии за минусом единовременной выплаты (при наличии) и 3 (трех) процентов от каждой страховой выплаты.
Размер фактически оплаченного комиссионного вознаграждения не превышает размер комиссионного вознаграждения, рассчитанного при определении размера страховой премии по договору пенсионного аннуитета.
При досрочном прекращении договора пенсионного аннуитета расходы страховой организации на ведение дела, включая комиссионное вознаграждение, составляют не более 3 (трех) процентов от размера страховой премии за минусом единовременной выплаты и 3 (трех) процентов от осуществленных страховых выплат.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 242
Форма 1
Типовой договор пенсионного аннуитета

0,6239580347
0,6110982356
109
0,7883509815
0,7810056771
110
1,0000000000
1,0000000000
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 242 қаулысына
2-қосымша
Жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша істі жүргізуге
жұмсалатын сақтандыру ұйымы шығыстарының жол берілетін деңгейі
Жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін анықтаған кезде сақтандыру ұйымының іс жүргізуге жұмсалатын комиссиялық сыйақыны қоса алғандағы шығыстары біржолғы төлемі шегерілген сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінің 3 (үш) пайызынан және әрбір сақтандыру төлемінің 3 (үш) пайызынан аспайды.
Нақты төленген комиссиялық сыйақының мөлшері зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін анықтаған кезде есептелген комиссиялық сыйақының мөлшерінен артық болмайды.
Зейнетақы аннуитеті шарты мерзімнен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру ұйымының іс жүргізуге жұмсалатын комиссиялық сыйақыны қоса алғандағы шығыстары біржолғы төлемі шегерілген сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінің 3 (үш) пайызынан және жүзеге асырылған сақтандыру төлемінің 3 (үш) пайызынан аспайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 242 қаулысына
3-қосымша
1-нысан
Зейнетақы аннуитеті үлгі шарты
(«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының

(для лиц, указанных в пунктах 12 и 4 статьи 59 Закона Республики
Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»)
№ ______________                     «__» ________ 20 ___ г.
Страховая организация ______________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации)
именуемая в дальнейшем «Страховщик» в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующего на основании Устава и Лицензии на право осуществления
страховой деятельности по отрасли «страхование жизни» по классу
«аннуитетное страхование» от «__» ______ 20 __ г. № ___, выданной
уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций, Правил страхования по
классу «аннуитетное страхование», утвержденных Страховщиком, с одной
стороны, и Гражданин ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения, удостоверение личности (паспорт)
серии __ № __, дата выдачи, кем выдано),
именуемый в дальнейшем «Страхователь», с другой стороны, совместно
именуемые «Стороны», настоящим заключили Договор пенсионного
аннуитета (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. В соответствии с Договором Страхователь обязуется передать
Страховщику сумму страховой премии, а Страховщик обязуется
осуществлять страховые выплаты в пользу Страхователя пожизненно.
2. Порядок и условия уплаты страховой премии
и осуществления страховых выплат
2.1. Размер страховой премии Страхователя составляет _____
тенге, в том числе сумма пенсионных накоплений составляет _____
тенге, ___ % от пенсионных накоплений.
2.2. Уплата страховой премии Страховщику осуществляется
единовременным платежом и в полном объеме.
2.3. Страховая выплата осуществляется до __________ числа
месяца с _____________________________________________ периодичностью
(ежемесячной, ежеквартальной, полугодовой, годовой)
в соответствии со статьями 5963 Закона Республики Казахстан «О
пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».
Первая страховая выплата осуществляется не позднее 10 (десяти)
рабочих дней с даты перевода пенсионных накоплений Страховщику.
2.4. Размер первой периодичной страховой выплаты,
осуществляемой в соответствии с пунктом 2.3. Договора, составляет
_______ тенге.
2.5. Размер единовременной страховой выплаты (при наличии)
_________ устанавливается в зависимости от суммы переводимых
Страховщику пенсионных накоплений в следующих размерах:

59-бабының 12 және 4-тармақтарында аталған тұлғалар үшін)
20___ж. «__»________                        №______________
Сақтандыру ұйымы _________________________________________________,
(сақтандыру ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
бұдан әрі – «Сақтандырушы» деп аталады, Жарғы және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) «өмірді сақтандыру» саласы бойынша «аннуитеттік сақтандыру» сыныбы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берген 200__ жылғы «____» ___________ №______ Лицензия, Сақтандырушы бекіткен «аннуитеттік сақтандыру» сыныбы бойынша сақтандыру қағидалары негізінде іс-әрекет жасайтын
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
арқылы бір жағынан, және азамат _____________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, туылған күні,
____________________________________________________________________,
Жеке куәлігі (паспорт) сериясы __№__, берілген күні, кім берді),
бұдан әрі – «Сақтанушы» деп аталады, екінші жағынан, бірлесіп «Тараптар» деп аталады, осымен Зейнетақы аннуитеті шартын (бұдан әрі – Шарт) мына төмендегілер жайында жасады:
1. Шарттың мәні
1.1. Сақтанушы Шартқа сәйкес сақтандыру сыйлықақысы сомасын Сақтандырушыға беруге міндеттенеді, ал Сақтандырушы сақтандыру төлемдерін Сақтанушының пайдасына өмір бойы жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Сақтандыру сыйлықақысын төлеу және сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыру тәртібі мен талаптары
2.1. Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысының мөлшері _______________ теңгені құрайды, оның ішінде зейнетақы жинақтарының сомасы _____ теңге, зейнетақы жинақтарының ___% құрайды.
2.2. Сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысын төлеу біржолғы төлеммен және толық көлемде жүзеге асырылады.
2.3. Сақтандыру төлемі «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5963-баптарына сәйкес _______________________________________________ мерзімділікпен
(ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жарты жылдық, жылдық)
айдың _____________________ _____ күніне дейін жүзеге асырылады.
Бірінші сақтандыру төлемі Сақтандырушыға зейнетақы жинақтарын аударған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
2.4. Шарттың 2.3-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері _____________ теңгені құрайды.
2.5. Бір жолғы сақтандыру төлемінің мөлшері (бар болса) ____________ Сақтандырушыға аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасына байланысты мынадай:

2.5.1. не более 10 процентов от суммы страховой премии, если
сумма переводимых пенсионных накоплений не превышает размер
7000-кратного месячного расчетного показателя, установленного на
соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и
действующего на дату заключения Договора;
2.5.2. не более 20 процентов от суммы страховой премии, если
сумма переводимых пенсионных накоплений превышает размер
7000-кратного месячного расчетного показателя, но не более
15000-кратного размера месячного расчетного показателя,
установленного на соответствующий финансовый год законом о
республиканском бюджете и действующего на дату заключения Договора;
2.5.3. не более 30 процентов от суммы страховой премии, если
сумма переводимых пенсионных накоплений превышает размер
15000-кратного месячного расчетного показателя, установленного на
соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и
действующего на дату заключения Договора.
Осуществление единовременной страховой выплаты при частичном
или полном переводе оставшихся либо вновь сформированных после
заключения вкладчиком Договора пенсионных накоплений из
накопительного пенсионного фонда Страховщику не допускается.
2.6. Размер ставки индексации составляет ____ %. Выплаты по
пенсионному аннуитету ежегодно увеличиваются на размер ставки
индексации. Изменения размера страховых выплат с учетом индексации
отражаются в приложении к Договору в виде Графика страховых выплат,
согласно приложению 1 к Типовому договору пенсионного аннуитета (для
лиц, указанных в пунктах 12 и 4 статьи 59 Закона Республики
Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»).
2.7. Период осуществления гарантированных страховых выплат (при
наличии) составляет _______ года (лет), с «___» ______ 20 __ года по
«___» _______ 20 __ года.
2.8. При осуществлении страховых выплат Страховщик удерживает
сумму налога, исчисленного с дохода Страхователя, облагаемого у
источника выплаты в порядке, предусмотренном налоговым
законодательством Республики Казахстан.
2.9.Страховая выплата переводится Страховщиком на банковский
счет Страхователя, открытый в банке второго уровня Республики
Казахстан. Оплата банковских услуг, связанных с переводами,
зачислениями и выплатами сумм страховых выплат, осуществляется за
счет собственных средств Страховщика.
2.10. В случае смерти Страхователя Страховщик осуществляет
страховую выплату в виде пособия на погребение семье либо лицу,
осуществившему погребение, в размере ________ тенге, но не менее
15-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного
на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.

2.5.1. егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы Шарт жасалған күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 7 000 еселенген мөлшерінен аспаса, сақтандыру сыйлықақысы сомасының он пайызынан астам емес;
2.5.2. егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы Шарт жасалған күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 7 000 еселенген мөлшерінен асса, бірақ айлық есептік көрсеткіштің 15 000 еселенген мөлшерінен артық болмаса, сақтандыру сыйлықақысы сомасының 20 пайызынан астам емес;
2.5.3. егер аударылатын зейнетақы жинақтарының сомасы Шарт жасалған күні қолданыста болған тиісті қаржы жылында арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 15 000 еселенген мөлшерінен асса, сақтандыру сыйлықақысы сомасының отыз пайызынан астам емес мөлшерде белгіленеді.
Салымшы Шартты жасағаннан кейін қалған не жаңадан қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын жинақтаушы зейнетақы қорынан ішінара немесе толық аударған кезде Сақтандырушыға бір жолғы сақтандыру төлемін жүзеге асыруға жол берілмейді.
2.6. Индекстеу мөлшерлемесінің мөлшері _____% құрайды. Зейнетақы аннуитеті бойынша төлемдер индекстеу мөлшерлемесінің мөлшеріне жыл сайын өсіріледі. Индекстеу ескерілген сақтандыру төлемдері мөлшерінің өзгерістері «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабының 12 және 4-тармақтарында көрсетілген Зейнетақы аннуитеті үлгі шартының 1-қосымшасына сәйкес Шарттың қосымшасында Сақтандыру төлемдерінің кестесі түрінде көрсетіледі.
2.7. Кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін (бар болса) жүзеге асыру кезеңі _____ жыл құрайды, 20__ жылғы «___»______ бастап 20__ жылғы «___»______ дейін.
2.8. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру кезінде Сақтандырушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіпте төлем көзінен салық салынатын Сақтанушының кірісінен есептелген салық сомасын ұстап қалады.
2.9. Сақтандырушы сақтандыру төлемін Сақтанушының Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған банк шотына аударады. Сақтандыру төлемдері сомаларын аударумен, есепке алумен және төлеумен байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу Сақтандырушының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2.10. Сақтанушы қайтыс болған жағдайда, Сақтандырушы отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға ________ теңге мөлшерінде, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 15 еселенген мөлшерінен кем емес жерлеуге арналған жәрдемақы түріндегі сақтандыру төлемін жүзеге асырады.

2.11. В случае смерти Страхователя его наследники имеют право
на получение невыплаченных Страховщиком гарантированных страховых
выплат, которые предусмотрены Договором, если Страхователь получил их
не в полном объеме либо не получал при жизни.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Страхователь имеет право на:
3.1.1. ознакомление с расчетами размеров страховых выплат,
проведенными Страховщиком;
3.1.2. привлечение независимых экспертов для проведения
расчетов размера страховых выплат, осуществляемых Страховщиком;
3.1.3. получение копии Договора в случае его утери;
3.1.4. использование добровольных пенсионных взносов, а также
денег, если сумма пенсионных накоплений за счет обязательных
пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных
взносов недостаточна для заключения Договора и оплаты страховой
премии по Договору.
3.2. Страхователь обязан:
3.2.1. уведомить единый накопительный пенсионный фонд и (или)
добровольный накопительный пенсионный фонд в течение десяти
календарных дней со дня заключения Договора с представлением его
оригинала;
3.2.2. при досрочном прекращении Договора в течение десяти
календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета с
другой страховой организацией отказаться в одностороннем порядке от
исполнения обязательств по Договору с представлением Страховщику
оригинала нового договора пенсионного аннуитета.
3.3. Страховщик обязан:
3.3.1. ознакомить Страхователя с расчетами размера страховых
выплат;
3.3.2. оформить Договор в трех экземплярах, из которых два
выдаются Страхователю;
3.3.3. в течение двадцати календарных дней с момента получения
оригинала договора пенсионного аннуитета, заключенного с другой
страховой организацией, перевести выкупную сумму в страховую
организацию, указанную в данном договоре пенсионного аннуитета;
3.3.4. при несвоевременном осуществлении страховых выплат,
предусмотренных Договором, уплатить Страхователю пеню в размере 1,5
процента от неоплаченной суммы за каждый день просрочки;
3.3.5. в случае смерти Страхователя осуществить страховую
выплату в виде пособия на погребение семье либо лицу, осуществившему
погребение, в размере, установленном Договором, но не менее
15-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного
на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
4. Ответственность Сторон в случаях невыполнения
обязательств
4.1. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение
либо ненадлежащее исполнение своих обязательств по Договору, если оно
явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы:
наводнений, землетрясений, стихийных бедствий, блокад, забастовок,
военных действий, террористических актов и иных подобных
обстоятельств, которые Стороны не могли предвидеть и которые
непосредственно повлияли на исполнение Договора.

2.11. Сақтанушы қайтыс болған жағдайда оның мирасқорларының Шартта көзделген, Сақтандырушы төлемеген кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін, сақтанушы оларды тірі кезінде толық көлемде алмаған не алмаған жағдайда, алуға құқығы бар.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Сақтанушы:
3.1.1. Сақтандырушы жүргізген сақтандыру төлемдерінің есебімен танысуға;
3.1.2. Сақтандырушы жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері мөлшерінің есебін жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тартуға;
3.1.3. Шартты жоғалтқан жағдайда оның көшірмесін алуға;
3.1.4. Шартты жасау үшін және Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтары сомасы жеткіліксіз болса, ерікті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ ақшаны пайдалануға құқылы.
3.2. Сақтанушы:
3.2.1. Шарт жасалған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын Шарттың түпнұсқасын бере отырып, хабардар етуге;
3.2.2. Шарт мерзімнен бұрын тоқтатылған кезде, басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Сақтандырушыға жаңа зейнетақы аннуитеті шартының түпнұсқасын бере отырып, Шарт бойынша міндеттемелерін орындаудан бір жақты тәртіппен бас тартуға міндетті.
3.3. Сақтандырушы:
3.3.1. Сақтанушыны сақтандыру төлемдері мөлшерінің есебімен таныстыруға;
3.3.2. Шартты үш данада ресімдеуге, оның екеуі Сақтанушыға беріледі;
3.3.3. басқа сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шартының түпнұсқасын алған сәттен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде сатып алу сомасын осы зейнетақы аннуитеті шартында көрсетілген сақтандыру ұйымына аударуға;
3.3.4. Шартта көзделген сақтандыру төлемдерін уақтылы жүзеге асырмаған кезде Сақтанушыға әрбір кешіктірілген күнге төленбеген соманың 1,5 пайызы мөлшерінде өсімпұл төлеуге;
3.3.5. Сақтанушы қайтыс болған жағдайда, отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға Шартта белгіленген мөлшерде, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 15 еселенген мөлшерінен кем емес жерлеуге арналған жәрдемақы түріндегі сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті.
4. Міндеттемелерін орындамаған жағдайдағы Тараптардың
жауапкершілігі
4.1. Егер Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамау не тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш жағдайларының: су тасқыны, жер сілкінісі, табиғат апаты, қоршау, ереуіл, әскери іс-қимылдары, террорлық актілер және өзге де Тараптар алдын ала болжай алмаған және Шарттың орындалуына тікелей әсер еткен басқа жағдайлар басталуының салдары болып табылғанда, Тараптар ол үшін жауапкершіктен босатылады.

4.2. Сторона, для которой станет невозможным исполнение своих
обязательств по Договору, незамедлительно, но не позднее 20
(двадцати) календарных дней, уведомляет другую Сторону о начале
обстоятельств, указанных в пункте 4.1. Договора.
5. Прочие условия
5.1. Договор заключается на основании письменного заявления
Страхователя.
5.2. Договор вступает в силу и становится обязательным для
Сторон с момента перечисления суммы пенсионных накоплений
Страховщику.
5.3. В случае недостаточности пенсионных накоплений для
заключения Договора:
5.3.1. Страхователь оплачивает Страховщику недостающую часть
страховой премии не позднее трех рабочих дней со дня заключения
Договора;
5.3.2. Страхователь уведомляет единый накопительный пенсионный
фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд с
представлением одного экземпляра оригинала Договора после оплаты
Страхователем Страховщику недостающей части страховой премии за счет
собственных денег в течение десяти календарных дней после даты
заключения Договора. Уведомление оформляется в произвольной форме.
5.4. Заключение к договору пенсионного аннуитета, содержащее
информацию о Страхователе, достаточности суммы пенсионных накоплений
оформляется в соответствии с приложением 2 к Типовому договору
пенсионного аннуитета (для лиц, указанных в пунктах 12 и 4 статьи
59 Закона Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике
Казахстан»).
5.5. Договор действует _______________.
5.6. Все изменения и дополнения к Договору оформляются
дополнительным соглашением и подписываются Сторонами.
5.7. Договор составлен в __ экземплярах, имеющих одинаковую
юридическую силу: __ экземпляра на казахском и __ на русском языках.
5.8. Лицо, заключившее Договор, не вправе его расторгнуть в
течение двух лет с даты его заключения.
Досрочное прекращение Договора возможно при условии заключения
договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией. При
досрочном прекращении Договора предусмотренная им выкупная сумма
должна быть не менее суммы уплаченной страховой премии за вычетом
суммы осуществленных страховых выплат и расходов Страховщика на
ведение дела.
Размер месячной страховой выплаты из страховой организации по
вновь заключенному договору пенсионного аннуитета не может быть ниже
размера минимальной пенсии, действующего на дату заключения договора
пенсионного аннуитета.
5.9. При досрочном прекращении Договора расходы Страховщика на
ведение дела, включая комиссионное вознаграждение, составляют не
более 3 (трех) процентов от размера страховой премии за минусом
единовременной выплаты и 3 (трех) процентов от осуществленных
страховых выплат.

4.2. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндігі болмаған Тарап, дереу, бірақ күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей, басқа Тарапқа Шарттың 4.1-тармағында көрсетілген жағдайлардың басталғаны туралы хабарлайды.
5. Басқа да талаптар
5.1. Шарт Сақтанушының жазбаша өтініші негізінде жасалады.
5.2. Шарт Сақтандырушыға зейнетақы жинақтары сомасын аударған сәттен бастап күшіне енеді және Тараптар үшін міндетті болып табылады.
5.3. Шартты жасау үшін зейнетақы жинақтары жеткіліксіз болған жағдайда:
5.3.1. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысының жетіспейтін бөлігін Шарт жасалған күнінен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей Сақтандырушыға төлейді;
5.3.2. Сақтанушы Сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысының жетіспейтін бөлігін меншікті ақшасы есебінен төлегеннен кейін Сақтанушы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын Шарттың бір түпнұсқалық данасын ұсына отырып, Шарт жасалған күннен кейінгі күнтізбелік он күн ішінде хабардар етеді. Хабарлама еркін нысанда ресімделеді.
5.4. Сақтанушы, зейнетақы жинақтары сомасының жеткіліктілігі туралы ақпаратты қамтитын зейнетақы аннуитеті шарты бойынша қорытынды Зейнетақы аннуитеті үлгі шартына («Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабының 12 және 4-тармақтарында аталған тұлғалар үшін) 2-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
5.5. Шарт _______________ қолданыста болады.
5.6. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісіммен ресімделеді және оған Тараптар қол қояды.
5.7. Шарт заңды күші бірдей __ данада, __ данасы мемлекеттік тілде және __ данасы орыс тілінде жасалды.
5.8. Шарт жасаған адам ол жасалған күнінен бастап оны екі жыл бойы бұзуға құқылы емес.
Шартты басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жас ау талабымен мерзімнен бұрын тоқтатуға болады. Шартты мерзімнен бұрын тоқтатқан кезде онда көзделген сатып алу сомасы төленген сақтандыру сыйлықақысының жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері сомасы мен Сақтандырушының іс жүргізуге жұмсалған шығыстары шегерілген сомасынан кем болмауы тиіс.
Жаңадан жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан айлық сақтандыру төлемінің мөлшері зейнетақы аннуитеті шартын жасау күні қолданыстағы зейнетақының ең төменгі мөлшерінен кем болмауы тиіс.
5.9. Шарт мерзімнен бұрын тоқтатылған кезде комиссиялық сыйақыны қоса алғанда Сақтандырушының іс жүргізуге арналған шығыстары біржолғы төлемі шегерілген сақтандыру сыйлықақысы мөлшерінің 3 (үш) пайызынан және жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерінің 3 (үш) пайызынан аспайды.

6. Порядок разрешения споров
6.1. При возникновении разногласий в процессе исполнения
обязательств по Договору Стороны обязаны принять все необходимые меры
для их урегулирования во внесудебном порядке.
6.2. Если Стороны не пришли к соглашению, споры рассматриваются
судом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Реквизиты и подписи Сторон
СТРАХОВЩИК
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(наименование Страховщика,
филиала, адрес, телефон,
банковские реквизиты
(наименование банка, № текущего
счета)
_______________________________
(подпись представителя
Страховщика)
Дата __________________________
Место печати
СТРАХОВАТЕЛЬ
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(Фамилия, имя, при наличии -
отчество, адрес, телефоны)
ИИН ___________________
банковские реквизиты
(наименование банка, № счета)
_______________________________
(подпись Страхователя)
Дата ___________________________
Приложение 1
к Типовому договору
пенсионного аннуитета (для
лиц, указанных в пунктах 1, 2 и
4 статьи 59 Закона Республики
Казахстан «О пенсионном
обеспечении в Республике
Казахстан»)
График страховых выплат
Дата выплаты
Размер периодичной страховой выплаты
(тенге)
Подпись актуария _____________
Приложение 2
к Типовому договору
пенсионного аннуитета (для
лиц, указанных в пунктах 1, 2 и
4 статьи 59 Закона Республики
Казахстан «О пенсионном
обеспечении в Республике
Казахстан»)
Заключение к договору пенсионного аннуитета
№ __________ от «___» ________ 20 __ г.
Информация о Страхователе (аннуитет)
Фамилия, имя, при
наличии – отчество
Дата рождения/возраст
Пол
Основания заключения
договора пенсионного
аннуитета
Сумма страховой премии
Размер единовременной
выплаты (при наличии)
Срок осуществления
аннуитетных выплат
Период осуществления
гарантированных страховых
выплат (при наличии)
С «___» _________ 20 ___ г. по «___» ____________ 20 __г.
Эффективная годовая
процентная ставка доходности
Фактор текущей стоимости
Фактор текущей стоимости с
учетом гарантированных
страховых выплат
(при наличии)
Размер ставки индексации
Размер первой периодичной
страховой выплаты
Сумма пенсионных накоплений,
достаточная для заключения
договора пенсионного
аннуитета
В графе «Основания заключения договора пенсионного аннуитета» необходимо указать норму (нормы) Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», на основании которой (которых) заключен договор пенсионного аннуитета.
Дата ___________________________________
Актуарий, подпись ______________________
Юридическое подразделение, подпись __________
Руководитель подразделения, подпись ______________________
Форма 2
Типовой договор пенсионного аннуитета

6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Шарт бойынша міндеттемелерді орындау барысында келіспеушіліктер туындаған кезде Тараптар оларды соттан тыс тәртібімен реттеу үшін барлық қажетті шаралар қабылдауға міндетті.
6.2. Егер Тараптар келісімге келмесе даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралады.
7. Тараптардың деректемелері және қолдары
САҚТАНДЫРУШЫ
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
САҚТАНУШЫ
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(Сақтандырушының, филиалдың
атауы, мекенжайы, телефон, банк
деректемелері (банктің атауы,
ағымдағы шоттың №)
_______________________________
(Сақтандырушы өкілінің қолы)
Күні_________________________
Мөр орны
(Тегі, аты, бар болса -
әкесінің аты, мекенжайы,
телефондары)
ЖСН___________________
банк деректемелері
(банктің атауы, шоттың №)
_______________________________
(Сақтанушының қолы)
Күні __________________________
Зейнетақы аннуитеті үлгі шартына
(«Қазақстан Республикасында зейнетақымен
қамсыздандыру туралы» Қазақстан
Республикасы Заңының
59-бабының 1, 2 және 4-тармақтарында
аталған тұлғалар үшін)
1-қосымша
Сақтандыру төлемдері кестесі
Төлеу күні
Мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері (теңге)
Актуарийдің қолы _____________
Зейнетақы аннуитеті үлгі шартына
(«Қазақстан Республикасында зейнетақымен
қамсыздандыру туралы» Қазақстан
Республикасы Заңының
59-бабының 1, 2 және 4-тармақтарында
аталған тұлғалар үшін)
2-қосымша
20 __ ж. «___» ________ № __________ зейнетақы аннуитеті
шартына қорытынды
Сақтанушы (аннуитент) туралы ақпарат
Тегі, аты, бар болса - әкесінің аты
Туылған күні/жасы
Жынысы
Зейнетақы аннуитеті шартын жасау негіздемесі
Сақтандыру сыйлықақысының сомасы
Біржолғы төлемнің мөлшері
(бар болса)
Аннуитет төлемдерін жүзеге асыру мерзімі
Кепілдік берілген аннуитеттік төлемдердің жүзеге асыру мерзімі (бар болған жағдайда)
20 __ ж. «__» ________ бастап
20 __ ж. «__» ________ дейін
Кірістіліктің тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемесі
Ағымдағы құн факторы
Кепілдік берілген сақтандыру төлемдері ескерілген ағымдағы құн факторы (бар болса)
Индекстеу мөлшерлемесінің мөлшері
Бірінші мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері
Зейнетақы аннуитеті шартын жасасу үшін зейнетақы жинақтарының жеткілікті сомасы
«Зейнетақы аннуитеті шартын жасау негіздемесі» бағанында зейнетақы аннуитеті шартын жасауға негіз болған «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының нормасын (нормаларын) көрсету қажет
Күні ___________________
Актуарий, қолы ______________________
Заң бөлімшесі, қолы ______________________
Бөлімше басшысы, қолы ______________________
2-нысан
Зейнетақы аннуитеті үлгі шарты
(«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы»
Қазақстан Республикасы Заңының

(для лиц, указанных в пункте 3 статьи 59 Закона Республики Казахстан
«О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»)
№ ___________________                «__» ________ 20 ___ г.
Страховая организация _____________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации)
именуемая в дальнейшем «Страховщик» в лице
___________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующего на основании Устава и Лицензии на право осуществления
страховой деятельности по отрасли «страхование жизни» по классу
«аннуитетное страхование» от «__» ______ 20 __ г. № ___, выданной
уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций, Правил страхования по
классу «аннуитетное страхование», утвержденных Страховщиком, с одной
стороны, и Гражданин ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата рождения, удостоверение личности
(паспорт) серии __ №__, дата выдачи, кем выдано),
именуемый в дальнейшем «Страхователь», с другой стороны, совместно
именуемые «Стороны», настоящим заключили Договор пенсионного
аннуитета (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. В соответствии с Договором Страхователь обязуется передать
Страховщику сумму в размере не более пятидесяти процентов своих
пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных
взносов, а Страховщик обязуется осуществлять страховые выплаты в
пользу Страхователя на срок до достижения возраста, указанного в
пункте 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».
2. Порядок и условия уплаты страховой премии
и осуществления страховых выплат
2.1. Размер страховой премии (пенсионных накоплений)
Страхователя составляет _____ тенге, ___ % от пенсионных накоплений.
2.2. Уплата страховой премии Страховщику осуществляется
единовременным платежом и в полном объеме.
2.3. Страховая выплата осуществляется до __________ числа
месяца с _____________________________________________ периодичностью
(ежемесячной, ежеквартальной, полугодовой, годовой)
в соответствии со статьями 5963 Закона Республики Казахстан «О
пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».
Первая страховая выплата осуществляется не позднее 10 (десяти)
рабочих дней с даты перевода пенсионных накоплений Страховщику.
2.4. Размер периодичной страховой выплаты, осуществляемой в
соответствии с пунктом 2.3. Договора, составляет _______ тенге.

59-бабының 3-тармағында аталған тұлғалар үшін)
20___ж. «__»________                                  №______________
Сақтандыру ұйымы ___________________________________________________,
(сақтандыру ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
бұдан әрі – «Сақтандырушы» деп аталады, Жарғы және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) «өмірді сақтандыру» саласы бойынша «аннуитеттік сақтандыру» сыныбы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берген 200__ жылғы «____» ___________ №______ Лицензия, Сақтандырушы бекіткен «аннуитеттік сақтандыру» сыныбы бойынша сақтандыру қағидалары негізінде іс-әрекет жасайтын
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
арқылы бір жағынан, және азамат _____________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, туылған күні, ____________________________________________________________________,
Жеке куәлігі (паспорт) сериясы __ № __, берілген күні, кім берді),
бұдан әрі – «Сақтанушы» деп аталады, екінші жағынан, бірлесіп «Тараптар» деп аталады, осымен Зейнетақы аннуитеті шартын (бұдан әрі – Шарт) мына төмендегілер жайында жасады:
1. Шарттың мәні
1.1. Сақтанушы Шартқа сәйкес өзінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының елу пайызынан артық емес мөлшердегі соманы Сақтандырушыға беруге міндеттенеді, ал Сақтандырушы «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көрсетілген жасқа жеткенге дейінгі мерзімге Сақтанушының пайдасына сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Сақтандыру сыйлықақысын төлеу және сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыру тәртібі мен талаптары
2.1. Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысының (зейнетақы жинақтарының) мөлшері ____ теңге, зейнетақы жинақтарының ___% құрайды.
2.2. Сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысын төлеу біржолғы төлеммен және толық көлемде төлеуді жүзеге асырылады
2.3. Сақтандыру төлемі «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5963-баптарына сәйкес _______________________________________________ мерзімділікпен
(ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жарты жылдық, жылдық)
айдың _____________________ _____ күніне дейін жүзеге асырылады.
Бірінші сақтандыру төлемі Сақтандырушыға зейнетақы жинақтарын аударған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
2.4. Шарттың 2.3-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері _____________ теңгені құрайды.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 249 «Об утверждении Правил пенсионного обеспечения страховыми организациями Республики Казахстан за счет пенсионных накоплений на основе договоров пенсионного аннуитета» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2462).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года № 15 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 249 «Об утверждении Правил пенсионного обеспечения страховыми организациями Республики Казахстан за счет пенсионных накоплений на основе договоров пенсионного аннуитета» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3483).
3. Пункт 4 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года № 155 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 183 «О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 249 «Об утверждении Правил пенсионного обеспечения страховыми организациями Республики Казахстан за счет пенсионных накоплений на основе договоров пенсионного аннуитета» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4826, опубликованное 24 августа 2007 года в газете «Юридическая газета» № 130 (1333).
5. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 77 «О приостановлении действий некоторых пунктов постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 249 «Об утверждении Правил пенсионного обеспечения страховыми организациями Республики Казахстан за счет пенсионных накоплений на основе договоров пенсионного аннуитета» и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 240 «Об утверждении Правил перевода пенсионных накоплений из накопительных пенсионных фондов» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8410, опубликованное 1 июня 2013 года в газете «Казахстанская правда» № 186-188 (27460-27462)).

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы аннуитеті шарттары негізінде жинақталған зейнетақы қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымдарынан зейнетақымен қамсыздандыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 25 шілдедегі № 249 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2462 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы аннуитеті шарттары негізінде жинақталған зейнетақы қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымдарынан зейнетақымен қамсыздандыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 25 шілдедегі № 249 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2005 жылғы 29 қаңтардағы № 15 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3483 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2007 жылғы 28 мамырдағы № 155 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4803 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 4-тармағы.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы аннуитеті шарттары негізінде жинақталған зейнетақы қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы сақтандыру ұйымдарының зейнетақымен қамсыздандыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 25 шілдедегі № 249 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы» 2007 жылғы 25 маусымдағы № 183 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4826 тіркелген, 2007 жылғы 24 тамызда «Заң газеті» газетінде № 130 (1333) жарияланды).
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы аннуитеті шарттары негізінде жинақталған зейнетақы қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы сақтандыру ұйымдарының зейнетақымен қамсыздандыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 25 шілдедегі № 249 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларынан жинақталған зейнетақы қаражатын аудару ережесін бекіту туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 240 қаулысының кейбір тармақтарының қолданылуын тоқтата тұру туралы» 2013 жылғы 25 ақпандағы № 77 Қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8410 тіркелген, 2013 жылғы 1 шілдеде «Егемен Қазақстан» газетінде № 139 (28078) жарияланған) 1-тармағы.