Об утверждении Типовых правил деятельности видов организаций дополнительного образования для взрослых
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2013 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2013 года № 8829. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 44-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности видов организаций дополнительного образования для взрослых.
2. Признать утратившим силу приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года № 1211 "Об утверждении Правил о порядке организации деятельности учебных заведений повышения квалификации и переподготовки работников организаций образования Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 27 января 2001 года № 1376).
3. Департаменту технического и профессионального образования (Борибеков К.К.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации и разместить на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Департаментам технического и профессионального (Борибеков К.К.), высшего и послевузовского (Жакыпова Ф.Н.), дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.) довести настоящий приказ до сведения организаций образования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Абенова М.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 11 сентября 2013 года № 370
Типовые правила деятельности видов
организаций дополнительного образования для взрослых
Общие положения
1. Типовые правила деятельности видов организаций дополнительного образования для взрослых (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок их деятельности.

Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 11 қыркүйектегі № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қазанда № 8829 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 44-5) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. "Білім беру ұйымдары қызметкерлерiнiң біліктiлігін арттыратын және оларды қайта даярлайтын оқу орындарының қызметiн ұйымдастыру тәртібі туралы Ережелердi бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 29 желтоқсандағы № 1211 бұйрығының (2001 жылғы 27 қаңтардағы № 1376 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
4. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков), Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова), Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева) осы бұйрықты білім беру ұйымдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау білім және ғылым вице-министрі М.А. Әбеновке жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 370 бұйрығымен
бекітілген
Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидалары
Жалпы ережелер
1. Осы Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және олардың қызметі тәртібін анықтайды.

2. К видам организаций дополнительного образования для взрослых (далее - Организации):
1) институты дополнительного образования, реализующие образовательные программы дополнительного образования, а также их филиалы (далее - Институты) независимо от форм собственности;
2) учебные центры (региональные, межрегиональные, отраслевые) дополнительного образования, реализующие образовательные программы дополнительного образования (далее - Центры) независимо от форм собственности;
3) структурные подразделения юридических лиц, реализующие образовательные программы дополнительного образования независимо от форм собственности (далее – Структурные подразделения юридических лиц);
4) методические кабинеты (центры), создаваемые Управлениями образования областей, городов Астана и Алматы, городскими (районными) отделами и организациями образования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организации образования осуществляют свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, законами Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими образовательную деятельность, а также настоящими Типовыми правилами и разработанным на их основе уставом организации образования.
Лицам, освоившим образовательные программы дополнительного образования, выдается свидетельство/сертификат о присвоении квалификации по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Типовым правилам.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Типовых правилах используются следующие понятия:
1) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющая освоить другую профессию или специальность;
2) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
3) стажировка – индивидуальная или групповая форма развития профессиональных компетенций специалистов проводится в соответствии с индивидуальным планом, утвержденным руководителем организации дополнительного образования;

2. Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдары (бұдан әрі - Ұйымдар) төмендегі түрлерге бөлінеді:
1) меншік нысандарына қарамастан, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын қосымша білім беру институттары (бұдан әрі - Институттар), сондай-ақ оның филиалдары;
2) меншік нысандарына қарамастан, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын қосымша білім беретін оқу орталықтары (өңірлік, өңіраралық, салалық) (бұдан әрі - Орталықтар);
3) меншік нысандарына қарамастан, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері (бұдан әрі - Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері);
4) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Білім басқармаларымен, қалалық (аудандық) бөлімдерімен және білім беру ұйымдармен құрылатын әдістемелік кабинеттер (орталықтар).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Білім беру ұйымдары өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына, білім беру қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Үлгілік қағидаларға және осының негізінде әзірленген білім беру ұйымының жарғысына сәйкес жүзеге асырады.
Қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген тұлғаларға осы Үлгілік қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша біліктілік беру туралы куәлік/сертификат беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. Осы Үлгілік қағидаларда төмендегідей түсініктер пайдаланылады:
1) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
2) біліктілікті арттыру – бұрын алынған кәсіптік білім, білік және дағдыларды қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
3) тағылымдама – қосымша білім беру ұйымының басшысы бекіткен жеке жоспарға сәйкес өткізілетін мамандардың кәсіптік құзыреттерін дамытудың жеке және топтық нысаны;

4) академический час - объем учебного времени, отведенный на проведение урока, учебного занятия (по решению организации составляет 40-45 минут);
5) методист – педагог отдела или организации образования, выполняющий учебно-методическую, научно-методическую работу;
6) методический (учебно-методический, научно-методический) совет – форма коллегиального управления учебно-методической работой организации образования;
7) методический кабинет - структурное подразделение органов управления образования, обеспечивающее организационно-методическое сопровождение, анализ и оценку результативности образовательного процесса, обобщение и распространение инновационного педагогического опыта, что способствует творческому росту педагогов и их профессиональной самореализации;
8) учебно-методическая работа – деятельность по обеспечению учебно-воспитательного процесса психолого-педагогическими, дидактико-методическими материалами, разработки и внедрения новых технологий обучения, обеспечению повышения квалификации педагогов в организациях образования.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основными задачами Организаций являются:
1) создание условий для реализации образовательных программ переподготовки, повышения квалификации, стажировки кадров;
2) совершенствование и повышение профессиональных навыков специалистов;
3) внедрение современных методов обучения в учебно-воспитательный процесс в организациях образования;
4) организация и проведение научных исследований и опытно-методических работ по вопросам обеспечения качества образования;
5) изучение, обобщение, внедрение и обмен лучшим отечественным и зарубежным опытом учебно-методической работы;
6) развитие систем обучения в течение всей жизни, обеспечивающих взаимосвязь между теоретическим обучением, обучением на производстве и потребностями рынка труда, и способствующих каждому максимально использовать свой личный потенциал;
7) методическое обеспечение организаций профориентационной работы с обучающимися;
8) создание условии для организации качественного профессионального обучения, направленного на развитие личности для приобретения новых или измененных профессиональных навыков, необходимых для выполнения определенного вида работ;
9) профессиональное обучение рабочих, служащих специалистов позволяющее освоить другую профессию или специальность;

4) академиялық сағат – сабақты, оқу сабағын өткізуге бөлінген оқу уақытының көлемі (ұйымның шешімі бойынша ол 40-45 минутты құрайды);
5) әдіскер - оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмысты орындайтын білім бөлімінің немесе ұйымның педагогтері;
6) әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік) кеңес – білім беру ұйымдарының оқу-әдістемелік жұмысын алқалық басқару нысаны;
7) әдістемелік кабинет - білім беруді басқару органдарының ұйымдастыру - әдістемелік сүйемелдеуді, білім беру процесінің нәтижелілігін талдау мен бағалауды, педагогтың шығармашылық өсуіне және олардың кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі жетілдіруіне жәрдемдесетін инновациялық педагогикалық тәжірибені жинақтау мен таратуды қамтамасыз ететін білім беруді басқару органдарының құрылымдық бөлімшесі;
8) оқу-әдістемелік жұмыс - оқу-тәрбиелік процесін психо-педагогикалық, дидактикалық-әдістемелік қамтамасыз ету, оқытудың жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу, білім беру ұйымдарындағы педагогтердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 07.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін кадрларды қайта даярлау, біліктілігін арттыру, тағылымдамадан өткізуге жағдайлар жасау;
2) мамандардың кәсіптік дағдыларын жетілдіру және арттыру;
3) білім беру ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесіне оқытудың заманауи әдістерін енгізу;
4) білім беру сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ғылыми зерттеу және тәжірибелік-әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу;
5) оқу-әдістемелік жұмыстардың ең үздік отандық және шетелдік тәжірибелерін зерттеу, жинақтау, енгізу және алмасу;
6) теориялық оқыту мен өндірістегі оқыту және еңбек нарығының сұраныстары арасындағы өзара байланысты қамтамасыз ететін және қоғамда әрбір адамның білімге негізделген өз әлеуетін барынша пайдалануға мүмкіндік беретін бүкіл өмір бойы оқыту жүйелерін дамыту;
7) білім алушылармен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруды әдістемелік қамтамасыз ету;
8) жұмыстардың белгілі бір түрін орындауға қажетті жаңа немесе өзгертілген кәсіптік дағдыларға ие болу үшін жеке тұлғаны дамытуға бағытталған сапалы кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін жағдай жасау;
9) басқа кәсіптік немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін маман жұмысшыларды, қызметшілерді кәсіптік оқыту;

10) повышение квалификации граждан для поддержания, расширения, углубления и совершенствования ранее приобретенных профессиональных знаний, умений и навыков.
6. Основными функциями Организации являются:
1) предоставление качественных образовательных услуг по программам дополнительного образования;
2) определение приоритетных направлений обучения слушателей на основе изучения потребностей рынка образовательных услуг;
3) развитие международного сотрудничества, обмена опытом для совершенствования учебно-методической работы;
4) проведение научных исследований, опытно-методических работ по новым перспективным направлениям дополнительного образования;
5) оказание консультационных и информационных услуг предприятиям, организациям, частным лицам в сфере дополнительного образования для взрослых;
6) совершенствование и развитие видов и форм повышения квалификации, стажировки и переподготовки кадров, методик и технологий обучения;
7) улучшение качества профессорско-преподавательского состава, повышение их профессионального и общекультурного уровня.
7. Организации осуществляют международное сотрудничество в области научной, методической работы, переподготовки, повышения квалификации, стажировки кадров.
Организации устанавливают прямые связи с зарубежными организациями образования, заключают двусторонние и многосторонние договора о сотрудничестве.
8. Дополнительное образование может осуществляться как за счет бюджетных средств, так и на платной основе. Стоимость обучения на платной основе определяется Организацией.
2. Порядок деятельности видов
организаций дополнительного образования для взрослых
Параграф 1. Институты дополнительного образования,
реализующие образовательные программы дополнительного
образования
Сноска. Наименование параграфа 1 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Институты разделяются на государственные, негосударственные (частными, зарегистрированными на территории Республики Казахстан) и международные.
10. Основными функциями Институтов являются:
1) обеспечение повышения квалификации и переподготовки кадров;
2) использование и совершенствование методик образовательного процесса и образовательных технологий;
3) разработка и утверждение учебных планов и программ, календарных графиков учебного процесса;
4) формирование контингента слушателей.
11. Учебный процесс Институтов осуществляется в соответствии с учебными планами и программами. Учебные планы и программы, календарные графики учебного процесса утверждаются руководителями Институтов.

10) бұрын алынған кәсіптік білім, білік және дағдыларды қолдау, кеңейту, тереңдету және жетілдіру үшін азаматтардың біліктілігін арттыру.
6. Ұйымдардың негізгі функциялары:
1) қосымша білім беру бағдарламалары бойынша сапалы білім беру қызметін ұсыну;
2) білім беру қызметі нарығының сұраныстарын зерттеу негізінде тыңдаушыларды оқытудың басымды бағыттарын анықтау;
3) оқу-әдістемелік жұмыстарды жетілдіру үшін халықаралық ынтымақтастықты дамыту, тәжірибе алмасу;
4) қосымша білім беру ұйымдарының жаңа перспективалық бағыттары бойынша ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік жұмыстарды өткізу;
5) ересектерге арналған қосымша білім беру саласында кәсіпорындарға, ұйымдарға, жеке тұлғаларға консультациялық және ақпараттық қызмет көрсету;
6) кадрларды қайта даярлау, біліктілігін арттыру және тағылымдамадан өткізудің түрлері мен нысанын, оқыту әдістері және технологияларын жетілдіру және дамыту;
7) профессорлық-оқытушылық құрамның сапасын жақсарту, олардың кәсіби, арнайы және жалпы мәдени деңгейін арттыру.
7. Ұйымдар ғылыми, әдістемелік жұмыстар, кадрларды қайта даярлау, біліктілігін арттыру, тағылымдамадан өткізу саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.
Ұйымдар шетелдік білім беру ұйымдарымен тікелей байланыстар орнатады, ынтымақтастық туралы екітарапты және көптарапты шарттар жасасады.
8. Қосымша білім беру бюджет қаражаты есебiнен және ақылы негiзде де жүзеге асырылуы мүмкін. Ақылы негiздегі оқу құнын Ұйымның өзі анықтайды.
2. Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің тәртібі
1-параграф. Қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын қосымша білім беру институттары
Ескерту. 1-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9. Институттар мемлекеттік немесе мемлекеттік емес (жекеменшік, Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген) және халықаралық болып бөлінеді.
10. Институттардың негізгі функциялары:
1) кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлауды қамтамасыз ету;
2) білім беру процесі және білім беру технологияларының әдістемесін пайдалану және жетілдіру;
3) оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, оқыту процесінің күнтізбелік кестесін әзірлеу және бекіту;
4) тыңдаушылар контингентін қалыптастыру.
11. Институттардағы оқыту процесі оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады. Оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, оқыту процесінің күнтізбелік кестелерін Институт басшылары бекітеді.

12. Уровень компетентности слушателей по тематике повышения квалификации определяется входным и выходным диагностированием; на 36 часовых курсах – написанием самостоятельной работы; на курсах, превышающих 36 часов – выполнением проектной работы, сдачей зачета, экзамена или в иной форме контроля знаний, определяемой Институтом.
13. Оценка уровня знаний при защите аттестационных работ, рефератов, сдаче экзаменов, зачетов, проведении собеседований комиссией, состав который утверждается руководителем Института.
14. Институты проводят обучение по следующим формам: повышение квалификации, стажировка, переподготовка.
Повышение квалификации проводится:
1) с отрывом от основной работы;
2) комбинированное (очно-дистанционное) повышение квалификации;
3) дистанционно, с периодичностью и продолжительностью.
15. Формирование контингента слушателей осуществляется на основе государственных заказов и договоров с физическими и юридическими лицами.
16. Зачисление на обучение производится приказом руководителя Института.
17. Слушатели Институтов:
1) участвуют в формировании содержания учебных программ дополнительного образования по повышению квалификации;
2) пользуются имеющейся в Институтах нормативной, инструктивной, учебной и учебно-методической документацией по вопросам профессиональной деятельности, а также библиотекой, информационным фондом, услугами других подразделений в порядке, определенном Уставом организации дополнительного образования;
3) принимают участие в конференциях и семинарах, представлять в издания организаций свои публикации, научные труды и другие материалы.
18. Структура института, количество профессорско-преподавательского состава, методистов и другого персонала, определяются в соответствии со штатным расписанием по согласованию с учредителем и утверждаются руководителем организации.
19. Учебная нагрузка профессорско-преподавательского состава, тренеров определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании".
20. Финансирование Институтов осуществляется за счет:
1) бюджетных средств;
2) средств, получаемых за обучение слушателей по договорам с физическими и юридическими лицами.
Параграф 2 Методический центры (кабинет)
21. Целью деятельности Методического центра (кабинета) является осуществление учебно-методической поддержки организаций образования в реализации государственных общеобязательных стандартов образования и образовательных программ начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования, создание условий для непрерывного образования, совершенствования профессиональной компетентности педагогов и руководящих кадров.

12. Біліктілікті арттыру тақырыбы бойынша тыңдаушылардың құзыреттілік деңгейі кіріс және шығыс диагностикасымен анықталады; 36 сағаттық курста – өздік жұмыс жазу; 36 сағаттан асатын курстарда жобалық жұмыс орындау, сынақ, емтихан немесе Институт белгілейтін білімді бақылаудың өзге де нысанында анықталады.
13. Аттестаттау жұмыстарын, рефераттарды қорғау, емтихан, сынақ тапсыру, әңгімелесу кезінде білім деңгейін бағалауды Институт басшысы бекіткен құрамда арнайы құрылған комиссия өткізеді.
14. Институттар оқытуды келесі нысандар бойынша өткізеді: біліктілікті арттыру, тағылымдама өткізу, қайта даярлау.
Біліктілікті арттыру:
1) негізгі жұмыстан қол үзу;
2) біріктірілген (күндізгі-қашықтан) біліктілікті арттыру;
3) кезеңділігі және ұзақтылығымен қашықтықтан оқыту арқылы жүргізіледі.
15.Тыңдаушылар контингентін қалыптастыру мемлекеттік тапсырыстар мен заңды және жеке тұлғалармен шарт жасасу негізінде жүзеге асырылады.
16. Оқытуға қабылдау Институт басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
17. Институттардың тыңдаушылары:
1) біліктілікті арттыру бойынша қосымша білім берудің оқу бағдарламалары мазмұнын қалыптастыруға қатысады;
2) Институттардағы кәсіптік қызмет мәселелері бойынша нормативтік, нұсқаулық, оқу және оқу-әдістемелік құжаттаманы, сондай-ақ кітапхана, ақпараттық қор және басқа да бөлім қызметтерін қосымша білім беру ұйымының Жарғысымен анықталған тәртіпте пайдаланады;
3) конференция мен семинарларға қатысады, оқу орындарының басылымдарына өз жарияланымдарын, ғылыми еңбектерін және басқа да материалдарын ұсынады.
18. Институт құрылымы, профессорлық-оқытушылық құрам, әдіскерлер мен басқа қызметкерлердің саны құрылтайшының келісімі бойынша штат кестесіне сәйкес анықталады және ұйым басшысымен бекітіледі.
19. Профессорлық-оқытушылық құрамның, тренерлердің оқу жүктемесі "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталады.
20. Институттарды қаржыландыру:
1) бюджет қаражаттары;
2) заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша тыңдаушылардан алынатын қаражаттар есебінен жүзеге асырылады.
2-параграф. Әдістемелік орталықтар (кабинеттер)
21. Әдістемелік орталық (кабинет) қызметінің мақсаты білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім берудің білім беретін бағдарламаларын іске асыруда білім беру ұйымдарын оқу-әдістемелік қолдауды жүзеге асыру, үздіксіз білім беру үшін жағдайлар жасау, педагог және басқарушы кадрлардың кәсіби біліктілігін жетілдіру болып табылады.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Методические центры (кабинеты) делятся на районные, областные, республиканские.
23. Руководство учебно-методической и научно-методической работой возлагается:
в организациях среднего образования - на областные, городов республиканского значения и столицы методические кабинеты и методические кабинеты районных (городских) отделов образования;
в организациях образования, реализующих программы технического и профессионального, послесреднего образования - на методические кабинеты областных, городов республиканского значения и столицы органов управления образованием.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Координация учебно-методической и научно-методической деятельности в организациях образования и соответствующей инфраструктуре, в том числе организациях учебно-методического и научно-методического обеспечения, осуществляется в соответствии с Правилами организации и осуществления учебно-методической работы, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2007 года № 583 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5036).
25. Основными направлениями деятельности Учебно-методической работы Методических центров (кабинетов) являются:
1) организация и проведение учебно-методической работы по повышению профессиональной компетентности работников образования (консультации, анализ уроков, проведение лекций, мастер - классов, семинаров, научно-практических конференций, педагогических чтений, школ педагогического мастерства, конкурсов профессионального мастерства), направленных на совершенствование учебно-воспитательного процесса и оказания помощи педагогу, организации образования и методическим объединениям;
2) организация разработки методических пособий, рекомендации по совершенствованию содержания учебно-методической работы по обеспечению качества образования;
3) изучение, анализ и оценка педагогической деятельности, мониторинг образовательных достижений воспитанников и учащихся, обеспечение сбора и систематизации опыта работы, создание банка данных об эффективных формах работы и их результатах;

Ескерту. 21-тармаққа орыс тілінде өзгерту енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Әдістемелік орталықтар (кабинеттер) аудандық, қалалық, облыстық, республикалық болып бөлінеді.
23. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысқа басшылық жасау:
орта білім беру ұйымдарында – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әдістемелік кабинеттеріне және аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің әдістемелік кабинеттеріне;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органдарының әдістемелік кабинеттеріне жүктеледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
24. Білім беру ұйымдарындағы және тиісті инфрақұрылымдағы, оның ішінде оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету ұйымдарындағы оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметтерді үйлестіру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 29 қарашадағы № 583 бұйрығымен бекітілген Оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5036 болып тіркелді) жүзеге асырылады.
25. Әдістемелік орталықтардың (кабинеттердің) Оқу-әдістемелік жұмыстар қызметінің негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) әдістемелік жұмыстың әртүрлі нысанын және оқу тәрбие процесін жетілдіруге және педагогтерге, білім беру ұйымдарына көмек көрсетуге бағытталған білім беру қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты (консультациялар, сабақтарды талдау, дәрістер, мастер-кластар, семинарлар, ғылыми-практикалық конференцияларды, педагогикалық оқуларды, педагогикалық шеберлік мектептерін, кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу,) ұйымдастыру және өткізу;
2) білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша оқу-әдістемелік жұмыс мазмұнын жетілдіру жөніндегі ұсынымдаманы, әдістемелік құралды әзірлеуді ұйымдастыру;
3) педагогикалық қызметті зерделеу, талдау және бағалау, тәрбиеленушілер мен оқушылардың білім беру жетістіктерін мониторингілеу, жұмыс тәжірибесін жинақтауды және жүйелендіруді қамтамасыз ету, тиімді нысандар және олардың нәтижелілігі туралы деректер банкін құру;

4) оказание поддержки в инновационной деятельности организациям образования и отдельным педагогам, организация и проведение опытно-экспериментальной и исследовательской работы;
5) своевременное ознакомление педагогов с основными тенденциями государственной образовательной политики, изучение и творческое освоение инновационных форм и методов преподавания, внеклассной, внешкольной предметной и воспитательной работы;
6) обеспечение педагогов необходимой информацией об учебниках и учебно-методической литературе по проблемам обучения, воспитания и развития детей и взрослых, проведение информационно-библиографической работы, создание видео, медиатеки;
7) организация взаимодействия и сотрудничества с учеными, организациями образования, государственными и неправительственными структурами, участвующими в образовании и воспитании обучающихся, на городском, районном, областном, республиканском и международном уровнях;
8) экспертиза учебно-методических материалов с привлечением ведущих специалистов, координация деятельности учебно-методических и экспертных советов, временных научно-исследовательских и творческих групп;
9) прогнозирование, планирование и организация повышения квалификации педагогических и руководящих работников совместно с организациями повышения квалификации, оказание педагогам организационно-методической помощи в системе непрерывного образования.
26. Структура и штаты Методических центров (кабинетов) формируются, исходя из целей и задач, специфики организации образования, численности педагогов и определяется по согласованию с учредителем и утверждаются руководителем организации.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Управление Методическими центрами (кабинетами) осуществляется в соответствии с законодательными, нормативными и правовыми актами Республики Казахстан, настоящими Типовыми правилами и Уставами.
28. Наряду со штатными работниками Методических центров (кабинетов), методическую, консультационную и другие виды работ могут обеспечивать ученые, специалисты, представители органов управления образованием и организаций образования на условиях совместительства или почасовой оплаты труда в порядке, установленном Трудовым законодательством.
29. Работники Методических центров (кабинетов):
1) взаимодействуют со всеми структурными подразделениями для получения материалов и необходимой информации при решении вопросов, относящихся к его компетенции;

4) білім беру ұйымдарына және жекелеген педагогтерге инновациялық қызметте қолдау көрсету, тәжірибелік-эксперименттік және зерттеу жұмыстарын жүргізу;
5) педагогтерді мемлекеттік білім беру саясатының негізгі үрдістерімен уақытылы танысу, оқытудың, сыныптан тыс, мектептен тыс және тәрбие жұмыстарының инновациялық нысандары мен әдістерін зерделеу және шығармашылық меңгеру;
6) педагогтерді балалар мен ересектерді оқыту, тәрбиелеу және дамыту проблемалары бойынша оқулықтар мен оқу-әдістемелік әдебиеттер туралы қажетті ақпараттармен қамтамасыз ету, ақпараттық-библиографиялық жұмысты өткізу, бейне-медиатека жасау;
7) білім алушыларға білім беру мен оларды тәрбиелеуге қатысатын білім беру ұйымдары, мемлекеттік және үкіметтік емес құрылымдардың ЖОО ғалымдарымен өзара іс-қимылы мен ынтымақтастығын қалалық, аудандық, облыстық, республикалық және халықаралық деңгейлерде ұйымдастыру;
8) жетекші мамандарды тарта отырып, оқу-әдістемелік материалдарды сараптау, оқу-әдістемелік және сарапшылар кеңестерінің, уақытша ғылыми-зерттеу және шығармашылық топтардың қызметін үйлестіру;
9) біліктілікті арттыру ұйымдарымен бірлесіп, педагог және басшы қызметкерлердің біліктіліктерін арттыруды болжау, жоспарлау және ұйымдастыру, педагогтерге үздіксіз білім беру жүйесінде ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету.
26. Әдістемелік орталықтардың (кабинеттердің) құрылымы мен штаттары білім беру ұйымдарының мақсаттары мен міндеттеріне, ерекшеліктеріне педагогтердің санына қарай қалыптастырылады және құрылтайшы келісімімен анықталып, ұйым басшысымен бекітіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Әдістемелік орталықты (кабинетті) басқару Қазақстан Республикасының заңнамалық, нормативтік және құқықтық актілеріне, осы Қағидаларға және Жарғыға сәйкес жүзеге асырылады.
28. Әдістемелік орталықтардың (кабинеттердің) штаттық қызметкерлерімен қатар әдістемелік, консультациялық және басқа да жұмыстардың түрлерін, ғалымдар, мамандар және білім басқармасы органдары мен білім беру ұйымдарының өкілдері қосымша Еңбек заңнамасында белгіленген тәртіпте еңбекақыны сағат бойынша төлеу жағдайларында қамтамасыз ете алады.
29. Әдістемелік орталықтар (кабинеттер) қызметкерлері:
1) оның құзыретіне қатысты мәселелерді шешу кезінде материалдар мен қажетті ақпараттарды алу үшін барлық құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасауды;

2) вносят на рассмотрение руководителя подразделения, заведующего методическим кабинетом, предложения по совершенствованию учебно-методической работы;
3) участвовать в планировании деятельности методического кабинета;
4) после одобрения экспертным советам публиковать и тиражировать разработанные учебно-методические, контрольно-диагностические и дидактические материалы;
5) получать консультативную помощь в научном сопровождении исследовательской и экспериментальной работы.
30. Работники Методических центров (кабинетов):
1) обеспечивают качество оказываемых методических услуг в рамках утвержденных руководителем функциональных обязанностей;
2) работают над совершенствованием собственной профессиональной компетентности, повышать квалификацию посредством курсовой подготовки и в рамках самообразования.
31. Финансирование Методических центров (кабинетов) осуществляется за счет:
1) бюджетных средств;
2) средств, получаемых за выполняемую работу по договорам с физическими и юридическими лицами.
Параграф 3. Учебные центры (региональные, межрегиональные,
отраслевые) дополнительного образования
32. Центры самостоятельны в организации учебно-воспитательного процесса, подборе и расстановке кадров, учебно-методической, финансово – хозяйственной деятельности.
33. Основой организации учебного процесса являются планирование и учет учебной, учебно-методической работы, осуществляемой Центром.
34. Планирование учебной работы в Центрах осуществляется путем утверждения графика учебного процесса и расписания теоретических, практических занятий.
График учебного процесса и расписание учебных занятий утверждается руководителем Центра.
Учет учебной работы в Центрах осуществляется путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах.
35. Рабочие учебные планы и рабочие учебные программы разрабатываются Центрами с участием работодателей и утверждаются руководителем Центра по согласованию с работодателями.
Формы, содержание и объем профессиональной подготовки, переподготовки кадров определяются по согласованию работодателем.
В зависимости от содержания образовательных программ с учетом потребностей и возможностей личности, создания условий доступности профессионального обучения в Центрах обучение осуществляется в следующих формах: очное, вечернее.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) бөлімше басшысына, әдістемелік кабинет меңгерушісіне оқу-әдістемелік жұмыстарды жетілдіру жөніндегі ұсынысты қарастыруға енгізеді;
3) әдістемелік кабинет қызметін жоспарлауға қатысады;
4) сарапшы органның мақұлдауынан кейін олардың әзірлеген және құрған оқу-әдістемелік өнімдерін, бақылау-диагностикалық және дидактикалық материалдарын жариялайды және көбейтеді;
5) зерттеушілік және эксперименттік жұмыстарды ғылыми сүйемелдеуде консультативтік көмек алады.
30. Әдістемелік орталықтар (кабинеттер) қызметкерлері:
1) басшы бекіткен функционалды міндеттер шеңберінде көрсетілетін әдістемелік қызметтер сапасын қамтамасыз етеді;
2) жеке кәсіби біліктілікті жетілдіру, курстық даярлық арқылы және өз бетінше білім алу шеңберінде біліктілікті арттыру бойынша тұрақты жұмыс жасайды.
31. Әдістемелік орталықты (кабинетті) қаржыландыру:
1) бюджет қаражаттары;
2) ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен шарт бойынша орындалатын жұмыстар үшін алынатын қаражаттар есебінен жүзеге асырылады.
3-параграф. Қосымша білімнің оқу орталықтары (өңірлік, өңіраралық, салалық)
32. Орталықтар оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды, кадрларды іріктеу және орналастыруды оқу-әдістемелік, қаржы-шаруашылық қызметін дербес жүзеге асырады.
33. Орталық жүзеге асыратын оқу, оқу-әдістемелік және тәрбие жұмысын жоспарлау және есепке алу оқу және тәрбие процесін ұйымдастырудың негізі болып табылады.
34. Орталықтарда оқу жұмысын жоспарлау оқу жылына арналған оқу-тәрбие процесінің кестесін және теориялық, практикалық сабақтардың кестесін бекіту жолымен жүзеге асырылады.
Оқу процесінің кестесі мен оқу сабақтарының кестесін Орталықтың басшысы бекітеді.
Орталықтардағы оқу жұмысын есепке алу теориялық және өндірістік оқытуды есепке алу журналдарын және оқу бағдарламаларын оқыту сағаты бойынша орындауды есепке алу табельдерін жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
35. Орталықтар оқу жұмыс жоспарларын және оқу жұмыс бағдарламаларын жұмыс берушілердің қатысуымен әзірлейді және жұмыс берушілердің келісімімен Орталық басшысы бекітеді.
Кадрларды кәсіби даярлау, қайта даярлаудың нысаны, мазмұны және көлемі жұмыс берушілердің келісімі бойынша анықталады.
Білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай жеке адамның қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін, кәсіптік оқытудың қолжетімділігіне жағдайлар жасауды ала отырып, Орталықтарда оқыту мынадай нысандарда жүзеге асырылады: күндізгі, кешкі.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

36. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5191).
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра образования и науки РК 27.05.2019 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В Центрах учебные занятия проводятся в виде уроков, лекций, семинаров, практических занятий, лабораторных, контрольных и самостоятельных работ, консультаций, бесед, факультативных занятий, курсовых проектов, работ и других форм учебных занятий.
38. Для организации и проведения учебных занятий с обучающимися в Центрах создаются учебные группы в соответствии с Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующих типов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657).
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра образования и науки РК 27.05.2019 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. К обучающимся Центров относятся студенты, курсанты, слушатели.
40. К педагогам Центров относятся лица, занимающиеся образовательной деятельностью, связанной с обучением и воспитанием обучающихся.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Производственное обучение обучающихся осуществляется в учебно-производственных мастерских, лабораториях, на полигонах, в учебных хозяйствах Центра, на ученических местах, предоставляемых работодателями на основе договоров.
42. Учебно-производственные мастерские, учебные хозяйства, учебные полигоны Центров создаются в целях обеспечения реализации содержания учебных программ производственного обучения и профессиональной практики в зависимости от профиля подготовки кадров по специальностям.
Учебные производственные мастерские являются учебной и производственной базой, обеспечивающей:

36. Білім алушылардың үлгерімін ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.05.2019 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Орталықтарда оқу сабақтары сабақтар, дәрістер, семинарлар, практикалық сабақтар, зертханалық, бақылау және өзіндік жұмыстар, консультациялар, әңгімелер факультатив сабақтары, курстық жобалар, жұмыстар және оқу сабақтарының басқа нысандары түрінде өткізіледі.
38. Орталықтарда білім алушылармен оқу сабақтарын ұйымдастыру және өткізу үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен бекітілген Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес оқу топтары құрылады. (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген).
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.05.2019 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Орталықтың білім алушыларына студенттер, курсанттар, тыңдаушылар жатады.
40. Орталықтың педагогтеріне білім алушыларды оқыту және тәрбиелеуге байланысты білім беру қызметімен айналысатын тұлғалар жатады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Білім алушыларды өндірістік оқыту оқу-өндірістік шеберханаларда, зертханаларда, полигондарда, Орталықтың оқу шаруашылықтарында, шарт негізінде жұмыс берушілер ұсынатын оқушы орындарында жүзеге асырылады.
42. Орталықтың оқу-өндірістік шеберханалары, оқу шаруашылықтары, оқу полигондары мамандықтар бойынша кадрлар даярлау бейініне қарай өндірістік оқытудың оқу бағдарламаларының мазмұнын және кәсіптік практиканы іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
Оқу өндірістік шеберханалар төмендегіні қамтамасыз ететін оқу және өндірістік базалар болып табылады:

1) сочетание теоретического обучения с производственным трудом;
2) получение обучающимися профессиональных навыков в соответствии с учебными планами и программами;
3) организацию выпуска продукции, изготовление инструментов и приспособлений для мастерских, наглядных пособий и приборов для кабинетов и лабораторий, а также ремонта оборудования, машин и механизмов;
3) оказание платных услуг предприятиям, организациям и населению в рамках выполнений требовании учебных планов и программ.
43. Перечень, содержание и требования по выполнению учебно-производственных работ в учебных мастерских, учебных хозяйствах определяются непосредственно Центром по согласованию с работодателями, для которых осуществляется подготовка кадров.
Параграф 4. Структурные подразделения
юридических лиц, реализующие образовательные
программы дополнительного образования
Сноска. Наименование параграфа 4 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. К Структурным подразделениям юридических лиц относятся центры повышения квалификации для организации стажировки, повышения квалификации, переподготовки научных, педагогических, инженерно-технических и медицинских работников и работников других отраслей экономики по образовательным программам дополнительного образования.
Структурные подразделения юридических лиц создаются при высших учебных заведениях, научно-исследовательских организациях, предприятиях и иных организациях (далее - Подразделения).
Сноска. Пункт 44 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра образования и науки РК от 08.01.2016 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Основными функциями Подразделений являются:
обеспечение повышения квалификации и переподготовки кадров.
использование и совершенствование методик образовательного процесса и образовательных технологий;
разработка и утверждение учебных планов и программ, календарных графиков учебного процесса;
формирование контингента слушателей;
осуществление иной деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан и предусмотренной уставом организации.
46. Учебный процесс Подразделений осуществляется в соответствии с учебными планами и программами. Учебные планы и программы, календарные графики учебного процесса утверждаются Подразделениями.
47. Оценка уровня знаний слушателей по образовательным программам проводится комиссией, состав которой утверждается руководителем Подразделения.

1) өндірістік еңбекті теориялық оқытумен ұштастыру;
2) оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес білім алушылардың кәсіптік дағдыларға ие болуы;
3) өнімдер шығаруды, шеберханаларға арналған құралдар мен жабдықтарды, кабинеттер мен зертханаларға арналған көрнекі құралдар мен аспаптарды жасауды, сондай-ақ жабдықтар, машиналар мен механизмдерді жөндеуді ұйымдастыру;
4) оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарын орындау шеңберінде кәсіпорындарға, ұйымдарға және халыққа ақылы қызметтер көрсету.
43. Оқу шеберханаларындағы, оқу шаруашылықтарындағы оқу-өндірістік жұмыстарды орындау жөніндегі тізбені, мазмұнды және талаптарды кадрлар даярлауды жүзеге асыру үшін жұмыс берушілермен келісім бойынша тікелей Орталық айқындайды.
4-параграф. Қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске
асыратын заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері
Ескерту. 4-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
44. Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелеріне қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ғылыми, педагогикалық, инженерлік-техникалық және медициналық қызметкерлердің және экономиканың басқа салаларының қызметкерлерін тағылымдамадан өткізуді, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыруға арналған біліктілікті арттыру орталықтары жатады.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері жоғары оқу орындарында, ғылыми-зерттеу ұйымдарында, кәсіпорындарда және өзге де ұйымдарда (бұдан әрі - Бөлімшелер) құрылады.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілд - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
45. Бөлімшелердің негізгі функциялары:
кадрлардың білiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды қамтамасыз ету;
білім беру процесі мен білім беру технологияларының әдiстемелерiн пайдалану және жетiлдiру;
оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, оқу процесінің күнтiзбелiк кестелерiн әзiрлеу және бекіту;
тыңдаушылардың контингентiн қалыптастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған және ұйымның жарғысында көзделген өзге де қызметтi жүзеге асыру болып табылады.
46. Бөлімшелердің оқу процесі оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады. Оқу процесіндегі оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, күнтiзбелiк кестелердi Бөлімшелер бекiтедi.
47. Білім беру бағдарламалары бойынша тыңдаушылардың білім деңгейiн бағалауды құрамын Бөлімше басшысы бекiтетiн комиссиялар жүргiзедi.

48. Повышение квалификации и переподготовка кадров осуществляется на основе договоров, заключаемых с предприятиями (объединениями), организациями, учреждениями и органами занятости, а также с другими физическими и юридическими лицами.
49. Прием в Подразделения осуществляется на основании заявления слушателя или направления предприятия, учреждения, а также других юридических лиц.
50. Периодичность прохождения специалистами курсов повышения квалификации устанавливается заказчиком, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об образовании".
51. Слушатели Подразделений:
участвуют в определении содержания образовательных программ, курсов повышения квалификации;
пользуются имеющимися нормативными и инструктивными документами, учебными и учебно-методическими материалами, для освоения дополнительных образовательных программ, а также библиотечным и информационным фондом, услугами других подразделений;
принимают участие в конференциях и научных семинарах, публиковать в изданиях организаций свои рефераты, труды и другие материалы.
52. Штаты преподавательского состава, методистов и другого персонала, структура утверждаются руководителем Организации.
53. Деятельность Подразделения осуществляется в соответствии с настоящими Типовыми правилами и Уставом организации.
54. Непосредственное руководство Подразделением осуществляет руководитель, назначаемый руководителем Организации.
55. Руководитель Подразделения действует от имени Организации и защищает ее интересы.
56. Финансирование Подразделения осуществляется за счет:
бюджетных средств;
средств, получаемых за обучение слушателей, организацию стажировки по договорам физическими и юридическими лицами.
Приложение 1
к Типовым правилам
деятельности видов
организаций дополнительного
образования для взрослых
форма
СВИДЕТЕЛЬСТВО
Настоящее свидетельство выдано ______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (-а) обучался (лась) с "___" ___ года по "___" ___ год
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации)
и в _____ году окончил (-а) _________ полный курс ___________________
по профессии ________________________________________________________
и по окончании полного курса переподготовки показал (-а) следующие
компетенции:
Наименование модуля Оценки/балл
_______________________ ______________________
_______________________ ______________________
Руководитель организации дополнительного образования
_____________________________________________________________________
М.П. "___" __________ года
Регистрационный номер № _______
Решением квалификационной комиссии от "___" ________ года
ему (ей) присвоена квалификация _____________________________________
_____________________________________________________________________
и выдан Сертификат № __________________ от _______/________/________/
Руководитель органа по сертификации квалификации
_________/___________/_________/
М.П
"___" __________ года
Регистрационный номер № _______
Ересектерге арналған қосымша
білім беру ұйымдарының
түрлері қызметінің
үлгілік қағидаларына
2 - қосымша
Приложение 2
к Типовым правилам
деятельности видов
организаций дополнительного
образования для взрослых
нысан/форма
Ұйымның атауы
Мекен-жайы:... көшесі,...,
...
e-mail: ...
тел...
Наименование организации
Адрес:, ул....,...
e-mail:
тел....
Сертификат
№ ______
Осы сертификат,
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________ тақырыбында
____ сағат көлемінде
_________________________________________
біліктілікті арттыру/қайта даярлау курстарынан өткенін растайды.
Настоящим подтверждает, что
_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_________________________________________ прошел(ла) курсы повышения квалификации/ переподготовки на тему:
_____________________ в объеме ____ часов.
Басшы ____________/_____________/
М.О. __________ жылғы "___" _____
Тіркеу нөмірі № _______
Руководитель ____________/_____________/
М.П. "___" __________ года
Регистрационный номер № _______

48. Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау кәсiпорындармен (бiрлестiктермен), ұйымдармен, мекемелермен және жұмыспен қамту қызметiмен, сондай-ақ басқа да заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар негізiнде жүзеге асырылады.
49. Бөлімшелерге қабылдау тыңдаушының өтiнiші немесе кәсiпорынның, мекеменiң, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың жолдамасы негiзiнде жүзеге асырылады.
50. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған жағдайларды қоспағанда, мамандардың біліктілікті арттыру курстарынан өту кезеңділігін тапсырыс беруші белгілейді.
51. Бөлімшелердің тыңдаушылары:
біліктілікті арттыру курстары білім беру бағдарламаларының мазмұнын анықтауға қатысады;
қосымша білім беру бағдарламасын игеру үшін қажетті қолда бар нормативтік және нұсқаулық құжаттарды, оқу және оқу-әдістемелік материалдарды, сондай-ақ кітапхана мен ақпараттық қорларды, басқа да бөлiмшелердің қызметтерін пайдаланады;
конференциялар мен ғылыми семинарларға қатысуға, өз рефераттарын, еңбектерi мен басқа да материалдарын ұйымдардың басылымдарында жариялайды.
52. Оқытушылық құрам, әдiскерлер мен басқа да персоналдың штаттарын, құрылымын ұйымның басшысы бекiтедi.
53. Бөлімше қызметі осы Үлгілік қағидаларға және ұйымның Жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
54. Бөлімшені тiкелей басқаруды Ұйым басшысы тағайындаған басшы жүзеге асырады.
55. Бөлімше басшысы ұйымның атынан әрекет етедi және оның мүдделерiн қорғайды.
56. Бөлімшені қаржыландыру:
бюджет қаражаттары;
заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша тыңдаушыны оқыту, тағылымдаманы ұйымдастыру үшін алынған қаражаттар есебінен жүзеге асырылады.
Ересектерге арналған қосымша білім беру
ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік
қағидаларына 1-қосымша
нысан
КУӘЛІК
Осы куәлік _________________________________________________ берілді,
(тегі, аты, әкесінің аты)
ол ___ жылғы "___" бастап ____ жылғы "___"
кезеңінде ________________________________ оқып,
(білім беру ұйымының толық атауы)
________ жылы ________________________________________ кәсібі бойынша
толық курсын бітіріп шықты және қайта даярлаудың толық курсын
бітіргеннен кейін мынандай құзыреттілігін көрсетті:
Модульдің атауы Бағалары/балл
_______________________ ______________________
_______________________ ______________________
Қосымша білім беру ұйымының басшысы _________________________________
М.О. _____ жылғы "_____" _______
Тiркеу нөмірі № __________
Біліктілік комиссиясының ______ жылғы "___" ___________
шешімімен оған ________________________________
___________________________________ біліктілігі және
_____ жылғы "_____" _______ №________сертификат берілді
Біліктілікті сертификаттау жөніндегі органның басшысы ____________/______________/______________/
М.О.
_______ жылғы "_____" _______
Тiркеу нөмірі N __________
Ересектерге арналған қосымша білім беру
ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік
қағидаларына 2-қосымша
Приложение 2 к Типовым правилам деятельности
видов организаций дополнительного образования
для взрослых
нысан / форма
Ұйымның атауы Наименование организации
Мекен-жайы:... көшесі,..., Адрес:, ул....,...
...
e-mail: … e-mail:
тел... тел...
Сертификат
№______
Осы сертификат,_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________ тақырыбында
сағат көлемінде
_________________________________
біліктілікті арттыру/қайта даярлау курстарынан өткенін растайды.
Настоящим подтверждает, что
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________
прошел(ла) курсы повышения квалификации/ переподготовки на тему: _____________________
в объеме ____ часов.
Басшы ____________/_____________/
М.О. __________ жылғы "___"_____
Тіркеу нөмірі № _______
Руководитель ____________/_____________/
М.П. "___" __________ года
Регистрационный номер № ______