Об утверждении Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2013 года № 8853.
В соответствии с подпунктом 26-1) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан.
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мейрбеков Е.Н.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Скляр Р.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 742
Правила организации продажи проездных документов (билетов)
на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок организации продажи проездных документов (билетов) пассажирам, продления срока действия, возврата платежей за неиспользованные проездные документы (билеты), переоформления проездных документов (билетов), в пунктах продажи перевозчиков и уполномоченных перевозчиком лиц - пассажирских агентств.

Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 29 қазанда № 8853 тіркелді.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 26-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Е.Н. Мейірбеков):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет–ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдарының интранет–порталында орналастырылуын;
3) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Р.В. Склярға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 742 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру
құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жол жүру құжаттарын (билеттер) сатуды ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) 2001 жылғы 8 желтоқсандағы "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленген, ал тасымалдаушы немесе жолаушы агенттігі жолаушыларға жол жүру құжаттарын (билеттер) сатуды ұйымдастыру, қолданыста болу мерзімін ұзарту, пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттер) үшін төлемдерді қайтару, жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта рәсімдеу тәртібін айқындайды.

2. Для проезда в пассажирском поезде пассажиру необходимо иметь проездной документ (билет), а перевозчик или уполномоченное им лицо - пассажирское агентство оформляет проездной документ (билет), при наличии свободного места, до указанной пассажиром станции назначения.
3. Перевозчики организуют продажу проездных документов (билетов) на поезда своего формирования, также на пассажирские поезда, формирования других перевозчиков на основании заключенных договоров.
3-1. В случае, если перевозчик оказывает пассажирскому агентству услуги по организационно-технологическому сопровождению оформления проездных документов (билетов) и относит связанные с данной услугой расходы на стоимость проезда, то перевозчик может организовать продажу проездных документов (билетов) через билетные кассы пассажирских агентств на основании заключенных безвозмездных договоров.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.01.2016 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016).
4. Во всех пунктах продажи обеспечиваются достоверной информацией (в наглядной и доступной форме) для пассажиров об оказываемых услугах, в том числе:
перечень услуг при продаже проездных документов (билетов) и их стоимость;
сведения о юридическом лице, оказывающим услугу по продаже проездных документов (билетов);
сроки продажи проездных документов (билетов);
время работы пункта продажи.
5. Продажа проездных документов (билетов) на пассажирские поезда производится с помощью терминалов автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками (далее - АСУ) (автоматизированный способ), электронные терминалы, интернет - ресурсы, по ручной технологии через диспетчерский терминал (далее - ДТМ) (неавтоматизированный способ), билетопечатающие автоматы (далее - БПМ) на пригородные поезда.
5-1. Перевозчик организовывает продажу проездных документов (билетов) в пути следования поезда через АСУ посредством терминального оборудования АСУ.
Продажа проездных документов (билетов) на станциях, где отсутствуют билетные кассы, осуществляется в порядке, установленной частью первой настоящего пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.06.2016 № 515 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Жолаушы поезымен жол жүру үшін жолаушының жол жүру құжатының (билет) болуы қажет, ал тасымалдаушы немесе онымен өкілетті орган - жолаушы агенттігі жолаушы көрсеткен тағайындалған станциясына дейін бос орын болған кезде жол жүру құжатын рәсімдейді.
3. Тасымалдаушылар өзі қалыптастыратын поездарға, сондай-ақ жасалған шарттар негізінде басқа тасымалдаушылар қалыптастыратын жолаушы поездарына жол жүру құжаттарын сатуды ұйымдастырады.
3-1. Тасымалдаушы жолаушылар агенттігіне жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу бойынша ұйымдастыру-технологиялық сүймелдеу қызметін көрсеткен жағдайда тасымалдаушы жол жүру құжаттарын (билеттердi) сатуды жасасқан ақысыз шарттар негізінде жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары арқылы ұйымдастыра алады.
Ескерту. 1-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.01.2016 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Жолаушылар үшін барлық сату пункттерінде көрсетілетін қызметтер туралы анық ақпаратпен қамтамасыз етіледі (көрнекі және қолжетімді түрде), соның ішінде:
жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатқан кезде көрсетілетін қызметтер тізбесі және олардың құны;
жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату қызметтерін көрсететін заңды тұлға туралы мәліметтер;
жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату мерзімдері;
сату пунктінің жұмыс уақыты.
5. Жолаушы поездарына жол жүру құжаттарын сату жолаушы тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесі (АБЖ) терминалдарының (автоматтандырылған тәсіл), электрондық сату жүйелерінің, өзіне өзі қызмет көрсету автоматтарының (терминалдары), қол технологиясы бойынша диспетчерлік терминалдардың (ДТМ) (автоматтандырылмаған тәсіл), қала маңындағы поездарға билет басатын автоматтардың (ББМ) көмегімен жүргізіледі.
5-1. Тасымалдаушы поездың жүру жолында жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды БАЖ терминал жабдығын қолдана отырып БАЖ арқылы жүзеге асырады.
Билет кассалары жоқ станцияларда жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату осы тармақтың бірінші бөлімімен орнатылған тәртіпте жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.06.2016 № 515 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. При организации продажи проездных документов (билетов) пассажирам предоставляются следующие обязательные услуги:
1) продажа проездных документов (билетов);
2) возобновление (оформление плацкарты) проездных документов (билетов), в случае остановки пассажира в пути следования в течение срока действия проездного документа (билета);
3) возврат проездных документов (билетов);
4) переоформление проездных документов (билетов);
5) оформление проездных документов (билетов) для перевозки организованных групп пассажиров.
7. Также предоставляются дополнительные услуги, за которые может взиматься плата:
1) оформление заказов по телефону;
2) доставка железнодорожных проездных документов (билетов) по месту требования клиента.
8. Информация о стоимости и видах дополнительных услуг должна быть доведена до пассажира путем размещения на видном месте в пункте продажи, а при оказании услуг по телефону путем непосредственного информирования.
9. Продажа проездных документов (билетов) осуществляется в сроки:
на пассажирские поезда - не менее чем от 45 (сорока пяти) до 1 (одних) суток до отправления поезда с пунктов формирования или оборота пассажирского поезда, вагонов беспересадочного сообщения, с промежуточной станции в зависимости от режима продажи или наличия мест;
на пригородные поезда - от 10 (десяти) до 1 (одних) суток.
Продажа проездных документов (билетов) прекращается за 10 минут до отправления поезда.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Продажа проездных документов (билетов) в вагоны беспересадочного сообщения производится:
пассажирам, следующим до станции назначения этих вагонов или станций, расположенных на участке отклонения от основного маршрута поезда - в предварительном режиме;
пассажирам, следующим до станции отклонения от основного маршрута следования поезда - за 72 часа до отправления поезда.
11. Разрешается оформление проездных документов (билетов) на всех станциях от любой станции, включенной в АСУ и открытой для выполнения пассажирских операций.
12. При отсутствии прямого поезда до станции назначения пассажира, допускается оформление проездных документов (билетов) с пересадкой на какой-либо станции (согласованные) поезда.
При этом продажа проездных документов (билетов) осуществляется с учетом разницы не менее 1 часа между временем прибытия пассажира на эту станцию и его отправлением с этой станции при наличии мест.

6. Теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату кезінде тасымалдаушылар және жолаушы агенттіктері жолаушыларға келесі қызметтерді көрсетуге міндетті:
1) жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату;
2) жол жүру құжатының (билетінің) мерзімінің қызмет ету аралығында;
3) пайдаланылмаған теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттер) қайтару;
4) теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта рәсімдеу;
5) ұйымдасқан жолаушы топтарын тасымалдау үшін жол жүру құжаттарын рәсімдеу.
7. Сондай-ақ қосымша қызметтер ұсынылады, оларға ақы алынуы мүмкін:
1) тапсырыстарды телефон бойынша рәсімдеу;
2) теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттерді) клиент талап еткен жерге жеткізу.
8. Қосымша қызметтердің құны мен түрлері туралы ақпарат сату пунктінде көрінетін жерде орналастыру, ал қызметті телефон бойынша көрсеткен кезде тікелей хабардар ету арқылы жолаушыға жеткізілуі тиіс.
9. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату мынадай мерзімдерде:
жолаушылар пойыздарына - қайта отырғызусыз қатынайтын вагондарға пойыздың қалыптастыру немесе айналым пункттерінен пойыз жөнелтілгенге дейін сату режиміне немесе аралық станциясынан орындардың болуына қарай, кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін жүзеге асырылады;
қала маңы пойыздарына – 10 (он) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату пойыз жөнелтілгенге дейін 10 минут қалғанда тоқтатылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қайта отырғызусыз қатынайтын вагондарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату:
осы вагондар тағайындалған станцияға немесе поездың негізгі маршрутынан ауытқитын учаскеде орналасқан станцияларға дейін баратын жолаушыларға – алдын ала режимде;
поездың негізгі маршрутынан ауытқитын станцияға дейін баратын жолаушыларға – поезд жөнелтілгенге дейін 72 сағат бұрын жүргізіледі.
11. Барлық станцияларда АБЖ-ға енгізілген және жолаушы операцияларын орындау үшін ашық кез келген станциядан жол жүру құжаттарын (билеттерді) рәсімдеуге рұқсат етіледі.
12. Жолаушының межелі станциясына дейін тікелей пойыз болмаған кезде пойыздың қандайда бір (келісілген) станциясында ауыстыра отырып жол жүру құжаттарын ресімдеуге жол беріледі.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жолаушының осы станцияға келу уақыты мен оның осы станциядан жөнелтілуі арасында орын болған кезде кемінде 1 сағат айырмасын ескере отырып жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Пассажир при необходимости может выехать поездом, отходящим ранее того поезда, на который приобретен проездной документ (билет), при наличии в нем свободных мест. Для этого пассажиру необходимо переоформить проездной документ (билет). Переоформление проездного документа (билета) на другого пассажира не допускается.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016).
14. Переоформление проездных документов (билетов) без изменения фамилии и инициалов, на ранее уходящий поезд, до отправления которого осталось менее 24 часов допускается в следующих случаях:
1) при замене номера поезда на ранее уходящий;
2) при замене типа вагона на высшую категорию;
3) при замене одновременно номера поезда (на ранее уходящий) и типа вагона;
4) при замене мест в одном вагоне на места в другом вагоне того же типа;
5) при замене номера места в одном и том же вагоне.
При отсутствии прямого поезда до станции назначения пассажира, допускается оформление проездных документов (билетов) на "согласованные" поезда.
При этом продажа проездных документов (билетов) осуществляется с учетом разницы не менее 1 часа между временем прибытия пассажира на эту станцию и его отправлением с этой станции при наличии мест.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Переоформление проездных документов (билетов) осуществляется на условиях, определенных Правилами перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) (далее – Правила перевозок).
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016).
16. Организация продажи проездных документов (билетов) включает в себя следующие операций: оформление, переоформление, возврат проездных документов (билетов), возобновление поездки (оформление плацкарты), в случае остановки пассажира в пути следования в течение срока действия проездного документа (билета).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қажет болған кезде жолаушы жол жүру құжаты (билеті) сатып алынған поездан бұрын (ерте) жүретін поездбен егер онда бос орын болса, жол жүре алады. Ол үшін жолаушы жол жүру құжатын (билетін) қайта ресімдеуі қажет. Жол жүру құжатын (билет) басқа бір жолаушыға қайта ресімдеуге жол берілмейді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) тегі мен аты-жөнін өзгертпей, бұрын кетіп бара жатқан, жөнелтілуіне 24 сағаттан аз уақыт қалған пойызға мынадай жағдайларда:
1) пойыздың нөмірін бұрын кететін пойызға ауыстырған кезде;
2) вагон түрін жоғары санатқа ауыстырған кезде;
3) пойыздың нөмірі (бұрын кететін) мен вагон түрін бір мезгілде ауыстырған кезде;
4) бір вагондағы орындарды сол үлгідегі басқа вагондағы орынға ауыстырған кезде;
5) бір вагондағы орын нөмірін ауыстырған кезде жол беріледі.
Жолаушыны межелі станцияға дейін тікелей пойыз болмаған кезде "келісілген" пойыздарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеуге жол беріледі.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жолаушының осы станцияға келу уақыты мен оның осы станциядан жөнелтілуі арасында орын болған кезде кемінде 1 сағат айырмасын ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта ресімдеу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багажды және жүкбагажды теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тасымалдау қағидалары) айқындалған талаптарына сай жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату кезінде келесі операциялар ішіне кіреді: рәсімдеу, қайта рәсімдеу, жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару, тікелей плацкартты рәсімдеу.

17. Оформление проездных документов (билетов) осуществляется на основании документов пассажира, указанных в Правилах перевозок.
18. Проездной документ (билет) оформляется за наличный расчет или по безналичному расчету.
19. Оформление остановки в пути следования, оформление прекращения поездки пассажира в пути следования, продление срока действия проездного документа (билетов) осуществляется на условиях, определенных Правилами перевозок.
20. Исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016).
21. Пассажирское агентство за продажу железнодорожных проездных документов (билетов) может устанавливать плату за агентские услуги (сервисный сбор), не входящую в стоимость железнодорожного проездного документа (билета), с размещением в пассажирском агентском пункте на видном месте информации о размере такой платы.
22. Продажа проездных документов (билетов) на перевозку организованных групп пассажиров осуществляется на условиях, определенных Правилами перевозок.
23. Возврат платежей за неиспользованные проездные документы (билеты) производится на условиях, определенных Правилами перевозок.
24. Проездные документы (билеты) оформляются на государственном и/или русском языках.
25. Подчистки, исправления на проездных документах (билетах) не допускается. В проездных документах (билетах), оформляемых на промежуточных станциях, допускается вручную исправление номера поезда в случае, если он изменяется по ходу следования.
2. Порядок оформления проездных документов (билетов)
автоматизированным способом
26. Оформление проездных документов (билетов) производится на бланках установленного образца в соответствии с требованиями Технологического процесса эксплуатации межгосударственной системы АСУ "Экспресс" государств-участников СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденного на 48 заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества в городе Бишкек от 28-29 мая 2008 года.
27. При оформлении проездных документов (билетов) через АСУ "Экспресс" сведения печатаются БПМ, подключенным к терминалу этой системы.
28. На проездной документ (билет) наносится следующая информация:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) номер проездного документа (билета);
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;

17. Тасымалдау қағидасына сәйкес, жол жүру құжатын (билетті) рәсімдеу жолаушының жеке басын куәландыратын құжат болған кезде ғана жүргізіледі.
18. Жол жүру құжаты (билет) қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша беріледі.
19. Сапар жолында аялдаманы рәсімдеу, сапар жолында аялдаманы тоқтатуды рәсімдеу, жол жүру құжатынын (билетін) мерзімін ұзарту тасымалдау қағидасында белгіленген шарттарға сай жүргізіледі.
20. Алып тасталды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Жолаушы агенттігі теміржолдық жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату үшін теміржолдық жол жүру құжаттарының (билеттердің) құнына кірмейтін агенттік қызметтер үшін төлемді (сервистік алымды), агенттік пунктінде көрінетін жерде мұндай төлем туралы ақпаратты орналастыра отырып, белгілеуі мүмкін.
22. Ұйымдасқан жолаушы топтарын тасымалдау үшін жол жүру құжатын (билет) сату тасымалдау қағидасында белгіленген шарттарға сай жүргізіледі.
23. Пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттер) үшін төлемдерді қайтару, тасымалдау қағидасында белгіленген шарттармен жүргізіледі.
24. Жол жүру құжаттары (билеттер) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде рәсімделеді.
25. Жол жүру құжаттарында (билеттерде) өшірулерге жол берілмейді. АБЖ арқылы рәсімделген жол жүру құжаттарында (билеттерде), егер жүру барысында поездың нөмірі өзгерген жағдайда, аралық станцияларда билет кассиріне тек поездың нөмірін өзгертуге жол беріледі.
2. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) автоматтандырылған
тәсілмен рәсімдеу тәртібі
26. 2008 жылғы 28-29 мамырдағы Бішкек қаласындағы Жол жүру құжаттарын (билеттерді) рәсімдеу белгіленген үлгідегі бланкілерде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің, Литва, Латвия Республикасының, Эстон Республикасының "Экспресс" АБЖ пайдалану технологиялық процесінің ережелеріне сәйкес 48 Мәжіліс Кеңесінде мемлекет қатысқандардан теміржол көлігі одағының бекітілімімен жүргізіледі.
27. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) "Экспресс" АБЖ арқылы рәсімдеген кезде мәліметтер осы жүйеге қосылған билет басу құрылғысымен басылады.
28. Жол жүру құжатына (билетке) мынадай ақпарат енгізіледі:
1) жол коды және теміржол әкімшіліктерінің шартты белгілері;
2) құжаттың атауы;
3) жол жүру құжатының (билеттің) нөмірі;
4) поезд нөмірі;
5) поездың жөнелтілу күні (күні, айы) және уақыты (сағат, минут);

6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика, серия и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) бизнес-идентификационный номер перевозчика;
16) защитный код;
17) номер заказа в АСУ;
18) дата оформления проездного документа (билета);
19) время оформления проездного документа (билета);
20) номер пункта продажи проездного документа (билета);
21) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);
22) вид документа, удостоверяющего личность и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
23) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
24) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016).
29. Не допускается оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо.
3. Порядок оформления проездных документов (билетов)
неавтоматизированным способом
30. Оформление проездных документов (билетов) по ручной технологии (через ДТМ) осуществляется шариковой ручкой (синими, черными, фиолетовыми чернилами) разборчиво, без сокращения слов. Допускается применение штемпелей с готовым текстом.
31. При заполнении бланка, который содержит составные части на одном листе, информация на составных частях заполняется идентично (одинаково).
32. Подчистки, исправления на проездных документах (билетов) не допускается. В проездных документах (билетах), оформляемых на промежуточных станциях, допускается вручную исправление номера поезда в случае, если он изменяется по ходу следования.
33. Не допускается оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо.
4. Порядок оформления проездных документов (билетов) через
электронные терминалы и интернет-ресурсы
34. Допускается оформление проездных документов (билетов) через интернет-ресурсы, электронные терминалы, БПМ.

6) вагон түрі және нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы, қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі және сериясы;
13) поезд жөнелтілетін және белгіленген (тағайындалған) станциялардың коды;
14) вагондағы орынның нөмірі;
15) тасымалдаушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
16) қорғаныш коды;
17) АБЖ тапсырыс беру нөмірі;
18) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу күні;
19) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу уақыты;
20) жол жүру құжатын (билетін) сату пунктінің нөмірі;
21) мемлекет коды және жол жүретін мемлекеттер бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда);
22) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, аты-жөні, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда). Кәмелеттік жасқа толмаған жолаушының жол жүру құжатын ресімдеу кезінде қосымша тууы туралы куәліктің сериясы, оның туған күні (күні, айы, жылы) және деректемелері көрсетіледі;
23) жол жүру құжатының (билетінің) жалпы құны, оның ішінде:
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
24) тағайындалған станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келетін поездын (үш мәнді) нөмірі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бір тұлғаға бір поезға төрт орыннан артық жол жүру құжаттарын (билеттерді) рәсімдеуге жол берілмейді.
3. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) автоматтандырылмаған
тәсілмен рәсімдеу тәртібі
30. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) қол технологиясымен (ДТМ арқылы) рәсімдеу шарикті қаламмен (көк, қара немесе күлгін сиямен), анық, сөздерді қысқартпай жүзеге асырылады. Дайын мәтіні бар мөрқалыптарды қолдануға жол беріледі.
31. Бір парақта құрамдас бөліктері бар бланкіні толтырған кезде құрамдас бөліктердегі ақпарат (бірдей) пара-пар болуы тиіс.
32. Жол жүру құжатының (билеттің) екі бөлігіндегі тиісті бағандарды толтырған соң жол жүру құнына, вагон үлгісіне, поезд санатына және жолаушылар санына (топтық жол жүру құжатында (билетте) сәйкес бланкінің бақылау талонын кесу жүзеге асырылады.
33. Бір тұлғаға бір поезға төрт орыннан артық жол жүру құжаттарын (билеттерді) рәсімдеуге жол берілмейді.
4. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) электрондық сату жүйелері,
өзіне өзі қызмет көрсету автоматтары (терминалдар) арқылы
рәсімдеу тәртібі
34. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) электрондық жол жүру құжатын беру жолымен интернет, өзіне өзі қызмет көрсету автоматтары (терминалдар), қала маңындағы поездарға билет басатын автоматтар (ББМ) арқылы рәсімдеуге жол беріледі.

35. На проездном документе (билете) указывается обязательная информация, определенная пунктом 28 настоящих Правил.
36. В проездных документах (билетах), оформленных посредством интернет-ресурсов, электронных терминалов и фискализированных билетно-кассовых комплексов, наносится следующая информация:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) идентификатор заказа электронного проездного документа;
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) бизнес-идентификационный номер перевозчика;
16) серия и/или номер проездного документа;
17) исключен приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа;
20) время оформления проездного документа;
21) номер пункта продажи проездного документа;
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);
23) вид документа, удостоверяющего личность и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проезда, в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир;
26) штрих код (2D-баркод).
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 20.12.2016 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12.12.2016); с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.06.2023 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В интернет-ресурсах продажи проездных документов (билетов) предоставляется актуальная информация о качественных характеристиках поезда, в том числе информацию о:
годе выпуска вагонов;
наличии системы кондиционирования воздуха;
категории поезда;
наличия пунктов общественного питания пассажиров;
багажных вагонах;
состоянии интерьера (через фотоматериал);
дополнительных услугах, предоставляемых пассажирам в поезде.
При этом, информация о качественных характеристиках поезда предоставляется с учетом отвлечения вагонов на плановый и неплановый виды ремонта.

35. Жол жүру құжаттарында (билеттерінде) тасымалдау қағидасының 28) тармақшасына сәйкес ақпарат болуы қажет.
36. Интернет ресурстары, электрондық терминалдар және фискальдандырылған билеттік-кассалық машиналар арқылы рәсімделген жол жүру құжаттарына (билеттерге) мынадай ақпарат енгізіледі:
1) теміржол әкімшілігінің шартты белгісі және жол коды;
2) құжат атауы;
3) электронды жол жүру құжатын тапсыру сәйкестендіргіші;
4) поезд нөмірі;
5) поездың жөнелтілу уақыты (сағат, минут) және күні (күні, айы);
6) вагонның типі және нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы және қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі;
13) жөнелтілу және келу станцияның (станция коды) атауы;
14) вагондағы орынның нөмірі;
15) тасымалдаушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
16) жол жүру құжатының сериясы және/немесе нөмірі;
17) алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18) АБЖ тапсырыс беру нөмірі;
19) жол жүру құжатын ресімдеу күні;
20) жол жүру құжатын рәсімдеу уақыты;
21) жол жүру құжатын сату пунктінің нөмірі;
22) мемлекет коды және жол жүретін мемлекеттер бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда);
23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, (болған кезде) аты-жөні, әкесінің аты, тегі. Кәмелеттік жасқа толмаған жолаушының жол жүру құжатын ресімдеу кезінде қосымша тууы туралы куәліктің сериясы, оның туған күні (күні, айы, жылы) және деректемелері көрсетіледі;
24) жол жүрудің жалпы құны, оның ішінде:
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құнның салық сомасы;
25) тағайындалған станцияға келу уақыты, жолаушы келетін поезд (үш мәнді) нөмірі;
26) штрих код (2D-баркод).
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 20.12.2016 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.06.2023 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
37. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) интернет-ресурстарда сатуда поездың сапалы сипаттамалар туралы өзекті ақпарат, оның ішінде мыналар туралы ақпарат ұсынылады:
вагондардың шығарылған жылы;
ауа желдету жүйесінің болуы;
поездың санаты;
жолаушылардың қоғамдық тамақтану пункттерінің болуы;
багаж вагондары;
интерьердің жай-күйі (фотоматериал арқылы);
поездағы жолаушыларға ұсынылатын қосымша көрсетілетін қызметтер.
Бұл ретте поездың сапалы сипаттамалары туралы ақпарат вагондарды жоспарлы және жоспардан тыс жөндеу түрлеріне шығаруды ескере отырып ұсынылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 37 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.01.2016 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 22.06.2016 № 515 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағида 37-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.01.2016 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.06.2016 № 515 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.