Об утверждении Правил формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений
Распоряжение Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2013 года № 8893. Утратило силу приказом Уполномоченного по правам человека от 20 января 2023 года № 2.
Сноска. Утратило силу приказом Уполномоченного по правам человека от 20.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 40 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьи 184-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией", статьи 46-11 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", статьи 47-2 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", статьи 27 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности", статьи 11-2 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах":
Сноска. Преамбула в редакции распоряжения Уполномоченного по правам человека от 27.06.2019 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений.
2. Настоящее распоряжение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
А. Шакиров
Утверждены
распоряжением Уполномоченного
по правам человека
от 26 сентября 2013 года № 21
Правила формирования групп из участников национального
превентивного механизма для превентивных посещений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений (далее - Правила) определяют порядок формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений.
2. Настоящие правила разработаны в соответствии со статьей 40 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьей 184-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьей 10-2 Закона Республики Казахстан "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией", статьей 46-11 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", статьей 47-2 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности", статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".

Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру қағидаларын бекіту туралы
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 21 өкімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 08 қарашада № 8893 тіркелді. Күші жойылды - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 2 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 20.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 40-бабы, "Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 184-2-бабы, "Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды ерiксiз емдеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабы, "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-11-бабы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-2-бабы, "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабын іске асыру мақсатында":
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 27.06.2019 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өкімімен.
1. Қоса берілген Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру қағидалары бекітілсін.
2. Осы өкім оның бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткенде қолданысқа енеді.
А. Шәкіров
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің
2013 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 21 өкімімен
бекітілген
Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің
қатысушыларынан топтар құру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 40-бабы, "Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 184-2-бабы, "Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды ерiксiз емдеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабы, "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-11-бабы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-2-бабы, "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабына сәйкес әзірленген".

Сноска. Пункт 2 в редакции распоряжения Уполномоченного по правам человека от 27.06.2019 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При формировании групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений никто из участников национального превентивного механизма не может подвергаться какой-либо дискриминации по мотивам происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам.
2. Порядок формирования групп из участников национального
превентивного механизма для превентивных посещений
4. Формирование групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений (далее - группа НПМ) осуществляется на заседании Координационного совета путем открытого голосования и согласовывается с Уполномоченным по правам человека.
5. Решения Координационного совета по формированию групп НПМ оформляется протоколом в произвольной форме, и утверждаются Уполномоченным по правам человека.
6. Формирование групп НПМ осуществляется на двухгодичный срок с учетом специфики учреждений и организаций, подлежащих превентивному посещению, для каждой области, городов республиканского значения и столицы отдельно с указанием персональных данных руководителей и членов групп НПМ.
Сноска. Пункт 6 в редакции распоряжения Уполномоченного по правам человека от 03.04.2019 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Состав группы НПМ в течение отчетного периода может дополняться и изменяться Координационным советом по согласованию с Уполномоченным по правам человека.
8. Руководитель группы НПМ назначается Координационным советом по согласованию с Уполномоченным по правам человека.
Сноска. Пункт 8 в редакции распоряжения Уполномоченного по правам человека от 03.04.2019 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Координационный совет определяет сроки и перечень учреждений и организаций, подлежащих превентивным посещениям, в пределах выделенных бюджетных средств, для чего утверждает ежегодный План превентивных посещений группами НПМ учреждений и организаций в разрезе областей, города республиканского значения, столицы на предстоящий календарный год.
10. Руководитель определяет членов группы НПМ с учетом специфики деятельности посещаемого учреждения и организации для осуществления превентивного посещения в количестве четырех человек.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 27.06.2019 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өкімімен.
3. Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру кезінде тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне байланысты немесе кез-келген өзге жағдаяттар бойынша қатысушылардың ешқайсысын ешқандай кемсітуге болмайды.
2. Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің
қатысушыларынан топтар құру тәртібі
4. Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларынан топтар (бұдан әрі-ҰАТ топтары) құру Үйлестіру кеңесінің отырысында ашық дауыс беру жолымен жүзеге асырылады және Адам құқықтары жөніндегі уәкілмен келісіледі.
5. ҰАТ топтарын құру жөніндегі Үйлестіру кеңесінің шешімдері ерікті нысандағы хаттамамен ресімделеді, және Адам құқықтары жөніндегі уәкіл оны бекітеді.
6. ҰАТ топтарын қалыптастыру алдын ала болуға жататын мекемелер мен ұйымдардың ерекшелігін ескере отырып, әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар мен астана үшін ҰАТ топтарының басшылары мен мүшелерінің жеке деректерін көрсете отырып, екі жылдық мерзімге жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 03.04.2019 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өкімімен.
7. Үйлестіру кеңесі Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің келісімі бойынша есептік кезең ішінде ҰАТ топтарының құрамын толықтыра және өзгерте алады.
8. ҰАТ тобының басшысын Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің келісімі бойынша Үйлестіру кеңесі тағайындайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 03.04.2019 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) өкімімен.
9. Үйлестіру кеңесі алдын ала болуға жататын мекемелер мен ұйымдардың тізімі мен мерзімдерді бөлінген бюджеттік қаражат шегінде айқындайды, ол үшін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен мекемелер және ұйымдар бөлігінде алдағы күнтізбелік жылға арналған ҰАТ топтарының алдын ала болуының жыл сайынғы жоспарын бекітеді.
10. Басшы алдын ала болуды жүзеге асыру үшін баратын мекемелер мен ұйымдар қызметінінің ерекшеліктерін ескере отырып төрт адамнан құралатын ҰАТ тобының мүшелерін айқындайды.

11. В состав групп НПМ, осуществляющих превентивные посещения, по решению Координационного совета могут быть включены представители групп НПМ из других областей, города республиканского значения, столицы.
12. В случае выбытия члена группы НПМ Координационный совет незамедлительно решает вопрос о подборе другого члена группы НПМ.

11. Үйлестіру кеңесінің шешімі бойынша алдын ала болуды жүзеге асыратын ҰАТ тобының құрамына басқа облыстар мен республикалық маңызы бар қаладан, астанадан ҰАТ топтарының өкілдері енгізілуі мүмкін.
12. ҰАТ тобының мүшесі шығып кеткен жағдайда, Үйлестіру кеңесі ҰАТ тобының басқа мүшесін іріктеу туралы мәселені тез арада шешеді.