О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2013 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2013 года № 8896. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 августа 2010 года за № 6443, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 15 сентября 2010 года № 242 (26303)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Администраторы бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета могут издавать указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности и соблюдением порядка ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях и учетной политикой.";
абзац четвертый пункта 21 изложить в следующей редакции:
"мемориальный ордер 3 - накопительная ведомость по учету денежных средств на контрольных счетах наличности (далее - КСН) платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денежных средств, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, КСН местного самоуправления, КСН целевого финансирования форма 381 Альбома форм;";
подпункт 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"2) обнаруженная ошибочная запись до момента представления бухгалтерского баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, в зависимости от ее характера исправляется дополнительным мемориальным ордером или по способу "Красное сторно". Дополнительные бухгалтерские записи по исправлению ошибок, а также исправления способом "Красное сторно" оформляются мемориальными ордерами, в которых, помимо обычных реквизитов, делается ссылка на номер и дату мемориального ордера, исправляемого данным мемориальным ордером.";
абзац третий пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Принцип непрерывности деятельности означает, что государственное учреждение имеет намерение работать в обозримом будущем, не будет необходимости ликвидации или существенного сокращения масштабов деятельности.";
часть третью пункта 42 исключить;
абзац первый пункта 49 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 12 қазандағы № 481 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 қарашада № 8896 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 116-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2010 жылғы 25 тамызда Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне № 6443 болып тіркелген, 2010 жылғы 14 қыркүйектегі, 2010 жылғы 17 қыркүйектегі № 370-371, 374-375 (26214, 26218) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережесiнде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінде олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып және мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізуді және есеп саясатын сақтай отырып, бухгалтерлік есеп жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулар беруі мүмкін.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Материалдық жауапты тұлғалар алғашқы құжаттарды екі данада жасалатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары альбомының (бұдан әрі – Нысандар альбомы) 442-нысанына сәйкес құжаттарды беруді тізілімге алу кезінде (кіріс және шығыс құжаттары бойынша жеке толтырылады) екі данада тауар-материалдық құндылықтардың кірісі және шығысы бойынша алғашқы құжаттарды ұсынады. Материалдық жауапты тұлғаның қатысуында ұсынылған алғашқы құжаттардың рәсімделуінің дұрыстығы өткізілгеннен кейін тізілімнің бір данасы бас бухгалтердің қолымен материалдық жауапты тұлғаға қайтарылады, екінші дана бухгалтерлік қызмет істерінде қалады.";
21-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-мемориалды ордер – 381 нысандар альбомында ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі - ҚБШ), демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, ақша қаражатын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттағы және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы ақша қаражатын есепке алу жөніндегі жинақтау ведомості; жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ, нысаналы қаржыландыру ҚБШ;";
25-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемориалды ордердегі қатеден туындаған бухгалтерлік балансты ұсыну сәтіне дейін анықталған қате сипатына қарай қосымша мемориалды ордермен немесе "Қызыл сторно" тәсілі бойынша түзетіледі. Қателерді түзету бойынша қосымша бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ "Қызыл сторно" тәсілімен жасалған түзетулер мемориалды ордерлермен рәсімделеді, оларда әдеттегі деректемелерден басқа осы мемориалды ордермен түзетілетін мемориалды ордердің нөміріне және күніне сілтеме жасалады.";
32-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметтің үздіксіздігі қағидаты мемлекеттік мекеме болашақта жұмыс істеуге ниетті екендігін, қызметті жою қажеттілігі немесе қызмет ауқымын анағұрлым қысқартуға болмайтынын білдіреді.";
42-тармақтың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
49-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"49. Выявленные суммы недостач денежных средств в кассе государственного учреждения, отнесенные за счет виновных лиц, отражаются по дебету счета 1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе".";
дополнить пунктами 55-1 и 55-2 следующего содержания:
"55-1. На субсчете 1044 "КСН местного самоуправления" учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
Поступление денежных средств на КСН местного самоуправления отражается по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту счета 6080 "Прочие доходы от необменных операций".
55-2. На субсчете 1045 "КСН целевого финансирования" учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования).";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. При покупке иностранной валюты дебетуется счет 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредитуются соответствующие субсчета счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов" и 1030 "Расчетный счет". Поступление иностранной валюты на счет отражается записью: дебет счетов 1050 "Счет в иностранной валюте", 1030 "Расчетный счет" и кредит счетов 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" на сумму полученной иностранной валюты и 7140 "Прочие операционные расходы" на сумму комиссионного сбора.";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. На субсчете 1072 "Денежные документы" учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы.
63. На субсчете 1073 "Денежные средства в пути" учитываются денежные средства, которые числятся в пути.
На данном счете также учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет заграничных учреждений, а также перечисленных, но не поступивших денежных средств.
При поступлении на расчетный счет загранучреждения суммы, которая числилась в пути производится запись: дебет субсчета 1030 "Расчетный счет", кредит субсчета 1073 "Денежные средства в пути".";
часть шестую пункта 74 изложить в следующей редакции:

"49. Кінәлі тұлғалардың есебінен жатқызылған, мемлекеттік мекеменің кассасындағы ақша қаражатының анықталған жетіспеушіліктерінің сомасы 1262 "Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шотының дебеті бойынша және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 55-1, 55-2-тармақтармен толықтырылсын:
"55-1. 1044 қосалқы шотында "жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотында Жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін өзі басқару туралы заңнамаға сәйкес жергілікті өзін өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері мен шығыстары ескеріледі.
Ақшалай қаражаттың түсімі жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6080 "Айырбасталмаған операциялардан өзге шығыстар" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
55-2. 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шотында бюджет қаражатын есептеу және оларды ерекше шығыстарды өткізуге пайдалану (нысаналы қаржыландыру шоты) ескеріледі.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Шетел валютасын сатып алу кезінде 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоты дебеттеледі және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ" және 1030 "Есеп айырысу шоты" шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі. Шотқа шетел валютасының түсуі мынадай жазбалармен көрсетіледі: 1050 "Шетелдік валютадағы шот" шотының дебеті, алынған шетел валютасының сомасына 1030 "Есеп айырысу шоты" және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоты және комиссиялық алым сомасына 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шоты.";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. 1072 "Ақша құжаттары" қосалқы шотында банкілік овердрафт және өзге де ақша құжаттары ескеріледі.
63. 1073 "Жолдағы ақша қаражаты" қосалқы шотында жолда есептелетін ақша қаражаты ескеріледі.
Осы шотта сондай-ақ шетелдік мекемелердің шығыстарын қаржыландыруға аударған, бірақ шетелдік мекемелерінің есеп шотына түспеген ақша қаражатының қозғалысы ескеріледі.
Шетелдік мекеменің есеп шотына жолда есептелген сома түскен кезде мынадай жазба жүргізіледі: 1030 "Есеп айырысу шоты" қосалқы шотының дебеті, 1073 "Жолдағы ақша қаражаты" қосалқы шотының кредиті.";
74-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге форма КО-4 или форма 440 Альбома форм, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, по КСН платных услуг, по КСН спонсорской, благотворительной помощи, по КСН временного размещения денег, по КСН местного самоуправления, по КСН целевого финансирования.";
дополнить пунктом 78-1 следующего содержания:
"78-1. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Для аналитического учета по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления" используется форма 434-м/с Альбома форм.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Аналитический учет по субсчету 1071 "Аккредитивы" ведется по каждому открытому аккредитиву на карточках формы 292-а Альбома форм (в книге формы 292 Альбома форм).
Аналитический учет денежных документов по каждому виду ведется на карточках формы 292-а Альбома форм (в книге формы 292 Альбома форм).";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. При перечислении денежных средств, выделенных администратору бюджетных программ на основании решения Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора, администратор бюджетных программ производит запись по дебету счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредиту соответствующего субсчета счетов 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета.";
дополнить пунктом 88-1 следующего содержания:
"88-1. Отражение в бухгалтерском учете передачи основного средства администратором бюджетных программ на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора производится на основании решений Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, уполномоченного органа по распоряжению государственным имуществом.
При передаче, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, основных средств на образование или пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора (государственных предприятий) по балансовой стоимости администратором бюджетных программ производятся записи:

"Егер мемлекеттік мекемеде бюджеттік шот бойынша, ақылы қызметтер ҚБШ бойынша, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша және ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ бойынша, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша ақшалай операциялар болса, мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу кассалық кітапта Нысандар альбомының КО-4 немесе 440 нысаны бойынша жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 78-1-тармақпен толықтырылсын:
"78-1. 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшалай қаражат қозғалы бойынша операцияларды есепке алу 5-20 "Қолма-қол ақшаның бақылау шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді көшірме" нысандарының негізінде Нысандар альбомы (3 мемориалдық ордер) 381 нысаны бойынша жинақтаушы ведомостінде жүргізіледі. 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу үшін Нысандар альбомының 434-м/с нысаны пайдаланылады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. 1071 "Аккредитивтер" қосалқы шоты бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында (Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында) әрбір ашылған аккредитив бойынша жүргізіледі.
Ақша құжаттарының талдама есебі олардың түрлері бойынша Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында (292 нысанды кітапта), жүргізіледі.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың шешімі негізінде квазимемлекеттік сектор субъектілерін құруға немесе жарғылық капиталын толықтыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бөлінген ақша қаражатын аударған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі 2120 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 88-1-тармақпен толықтырылсын:
"88-1. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін түзуге немесе толықтыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі берген негізгі қаражатты бухгалтерлік есепте көрсету Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік мүлікті иелену бойынша уәкілетті органның шешімдері негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мүлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланстық құны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерін (мемлекеттік кәсіпорындарды) түзуге немесе толықтыруға негізгі қаражатты беру кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мынадай жазба жүргізеді:

дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
на сумму накопленной амортизации:
дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
одновременно: на списание суммы финансирования капитальных вложений по выбывшим основным средствам:
дебет субсчета 5011 "Финансирование капитальных вложений" и кредит счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений".
При передаче, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, основных средств в качестве имущественного вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату приобретения акций акционерных обществ администратором бюджетных программ по результатам оценки передаваемых основных средств, произведенных оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, производятся записи.
Переоценка (дооценка) основных средств:
дебет счета 2300 "Основные средства" и кредит субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств";
на сумму корректировки накопленной амортизации:
дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
Передача основных средств:
дебет счета 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
на сумму накопленной амортизации:
дебет субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" и кредит счетов подраздела 2300 "Основные средства";
одновременно: на списание суммы финансирования капитальных вложений по выбывшим основным средствам:
дебет субсчета 5011 "Финансирование капитальных вложений" и кредит счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
списание резерва по переоценке основных средств:
дебет субсчета 5111 "Резерв на переоценку основных средств" и кредит счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет".";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. На субсчетах счета 1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" отражаются расчеты по выплатам трансфертов и субсидий юридическим лицам, в том числе крестьянским (фермерским) хозяйствам и трансфертов физическим лицам, а также расчеты по выплате пенсий и пособий.
Вышеуказанные трансферты физическим лицам осуществляются государственными учреждениями в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
На субсчете 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" отражаются расчеты с физическими лицами:
по социальным выплатам и социальной помощи;
по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
по денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
денежная компенсация военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг,
по другим трансфертам физическим лицам.

2120 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" шотының дебеті 2300 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шоттарының кредиті;
жинақталған амортизация сомасына:
2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдар" шоттарының кредиті;
бір мезгілде: есептен шығарылған негізгі құралдар бойынша күрделі салымдарды қаржыландырудың сомасын есептен шығару:
5011 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы жүргізген берілетін негізгі құралдарды бағалау нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің акционерлік қоғамдардың акцияларын сатып алуға ақы төлеу үшін негізгі құралдарды беру кезінде жазбалар жүргізіледі.
Негізгі құралдарды қайта бағалау (жете бағалау):
2300 "Негізгі құралдар" шотының дебеті және 5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға резерв" қосалқы шотының кредиті;
жинақталған амортизацияны түзету сомасына:
5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға резерв" қосалқы шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті.
Негізгі құралдарды беру:
2120 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдардың" кіші бөлімі шоттарының кредиті;
жинақталған амортизация сомасына:
2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының дебеті және 2300 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі шоттарының кредиті;
бір мезгілде: есептен шығарылған негізгі құралдар бойынша күрделі салымдарды қаржыландырудың сомасын есептен шығару:
5011 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;
негізгі құралдарды қайта бағалау бойынша резервті есептен шығару:
5111 "Негізгі құралдарды қайта бағалауға резерв" қосалқы шотының дебеті және 5220 "Алдағы жылдардағы қаржы нәтижесі" шотының кредиті.";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. 1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының қосалқы шоттарында заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа (фермерлік) қожалықтарына трансферттер мен субсидиялар және жеке тұлғаларға трансферттер төлеу бойынша есеп айырысулар, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша есеп айырысулар көрсетіледі.
Жеке тұлғаларға жоғарыда көрсетілген трансферттерді Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотында:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмек бойынша;
жұмысшылар мен қызметшiлерге еңбек мiндеттерiн атқаруына байланысты мертiгiп қалған жағдайда немесе денсаулығына басқаша зақым келгенде олардың шеккен зиянын Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтеу бойынша;
қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлемдер бойынша;
мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына демалысқа кеткен кезде төленетін азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы бойынша;
әскери қызметшілерге тұрғын үйді ұстау бойынша шығыстарды және коммуналдық қызметтерді төлеуге берілетін ақшалай жәрдемақы;
жеке тұлғаларға басқа трансферттер бойынша есеп айырысу көрсетіледі.

В соответствии с перечнем должностей лиц, имеющих право на получение денежной компенсации на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг в размере, установленном Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий год, государственные учреждения производят начисление суммы компенсации. На суммы начисленной компенсации по расчетно-платежной ведомости производится запись: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", при выплате компенсации – дебет субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования".
Администратор бюджетной программы поступление финансирования по трансфертам физическим лицам на социальные выплаты и социальную помощь отражает: дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6030 "Доходы по трансфертам";
начисление трансфертов физическим лицам на социальные выплаты и социальную помощь: дебет субсчета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам".
Перечисление трансфертов физическим лицам на социальные выплаты и социальную помощь: дебет субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам" и кредит субсчетов 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".";
дополнить пунктом 121-1 следующего содержания:
"121-1. При возврате в бюджет неиспользованных сумм трансфертов прошлых лет администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета производит запись: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", и одновременно: дебет счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредит субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие".";
часть вторую пункта 123 изложить в следующей редакции:

Тиiстi жылға арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мөлшерде үй-жайды ұстау жөнiндегi шығыстарды және коммуналдық қызметтердi төлеуге ақшалай жәрдемақы алуға құқығы бар лауазымдар тiзбесiне сәйкес мемлекеттiк мекемелер өтемақы сомасын есептеудi жүргiзедi. Есеп айырысу-төлем ведомосi бойынша есептелген өтемақы сомасына мынадай жазба жүргiзiледi: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебетi және 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi, өтемақы төлеу кезiнде - 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебетi және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредитi.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қаржыландыру түсімдері мынаны көрсетеді: 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, және 6030 "Трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді есептеу: 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
Жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді аудару: 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті.";
мынадай мазмұндағы 121-1 тармақпен толықтырылсын:
"121-1. Өткен жылдар трансферттерінің пайдаланылмаған сомасын бюджетке қайтару кезінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мынадай жазба жүргізеді: 7120 "Бюджетке төленетің төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Бюджет алдында өзге операциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі" шотының дебеті және бір мезгілде: 3133 "Бюджет алдында өзге операциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегі" шотының дебеті және 1212 "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының кредиті.";
123-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Средства, перечисленные юридическому лицу, осуществляющему деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, учитываются по дебету субсчета 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования". Произведенные расходы по выплате пенсий и государственных социальных пособий учитываются по дебету счета 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий" и кредиту субсчета 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий".";
дополнить пунктом 124-1 следующего содержания:
"124-1. Администратор бюджетных программ осуществление операций по безвозмездному финансированию государственных предприятий для приобретения долгосрочных активов и затрат капитального характера отражает следующими корреспонденциями счетов:
при перечислении денежных средств: дебет счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования";
при получении от государственных предприятий соответствующих подтверждающих документов по целевому использованию денежных средств: дебет счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредит счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".";
дополнить пунктом 157-1 следующего содержания:
"157-1. Начисление жилищных выплат, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях, отражается по дебету счета 7140 "Прочие операционные расходы" и кредиту субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
При перечислении жилищных выплат на специальный счет работника производится запись: дебет субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" и кредит счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета".
Возврат жилищных выплат, ошибочно перечисленных на лицевой счет работника, отражается по дебету счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" и кредиту субсчета 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".";
пункт 161 изложить в следующей редакции:

"Зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдері бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаға аударлыған қаражат 1216 "Зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша есепке алынады. Зейнетақылар мен әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу бойынша жүргізілген шығыстар 7220 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1216 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша есепке алынады.";
мынадай мазмұндағы 124-1 тармақпен толықтырылсын:
"124-1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұзақ мерзімді активтерді сатып алу үшін мемлекеттік кәсіпорындарды өтеусіз қаржыландыру бойынша операцияларды және күрделі сипаттағы шығындарды жүзеге асыруды шоттардың мынадай корреспонденцияларымен көрсетеді:
ақшалай қаражатты аудару кезінде: 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының дебеті және 1081 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті;
ақшалай қаражатты мақсатты пайдалану үшін мемлекеттік кәсіпорындардан тиісті растайтын құжаттарды алу кезінде: 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының кредиті.";
мынадай мазмұндағы 157-1 тармақпен толықтырылсын:
"157-1. Тұрғын үй қатынастары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тұрғын үй төлемдерін есептеу 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шотының дебеті және 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тұрғын үй төлемдерін қызметкердің арнайы шотына аудару кезінде жазба жүргізіледі: 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының кредиті.
Қызметкердің жеке шотына қателесіп аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының дебеті және 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"161. Аналитический учет по дебиторской и кредиторской задолженности ведется в учетных регистрах (в книгах, на многографных карточках, накопительных ведомостях и других учетных регистрах) по каждому виду на карточках формы 292-а Альбома форм.";
пункт 166 изложить в следующей редакции:
"166. Книга форма 294 Альбома форм предназначена для учета плановых назначений и расходов.";
часть вторую пункта 186 изложить в следующей редакции:
"В государственных учреждениях с незначительным количеством подотчетных лиц аналитический учет расчетов ведется по каждому подотчетному лицу на карточках формы 292-а Альбома форм.";
пункт 192 изложить в следующей редакции:
"192. Аналитический учет расчетов с персоналом ведется на карточках формы 292-а Альбома форм.";
часть первую пункта 201 изложить в следующей редакции:
"201. Запасы, кроме привеса и приплода молодняка, не относящегося к биологическим активам сельскохозяйственного назначения, отражаются в бухгалтерском учете и финансовой отчетности по их фактической себестоимости, которая определяется исходя из затрат их приобретение, наценки (надбавки), комиссионные вознаграждения, уплаченные снабженческим, посредническим, внешнеэкономическим организациям, стоимость услуг товарных бирж, таможенные пошлины, расходы на транспортировку, хранение и доставку. Торговые скидки, возвраты платежей вычитаются при определении затрат на приобретение. Прочие затраты включаются в себестоимость запасов только в той степени, в которой они связаны с доведением запасов до их настоящего местоположения и состояния.";
часть третью пункта 224 изложить в следующей редакции:
"Выдача материалов со склада производится по документам, утвержденным руководителем государственного учреждения. Для выдачи материалов применяются следующие документы:
накладная на отпуск запасов на сторону формы 434-с Альбома форм применяется для отпуска запасов со склада на сторону. Накладная выписывается в двух экземплярах;
накладная на внутреннее перемещение запасов формы 434-з Альбома форм применяется при выдаче материалов со склада и при перемещении материалов внутри государственного учреждения. Накладная выписывается в двух экземплярах;
меню-требование формы 299 Альбома форм применяется для выдачи продуктов питания со склада. Меню-требование составляется ежедневно на основании норм раскладки продуктов питания и данных о количестве довольствующихся.";
пункт 225 изложить в следующей редакции:
"225. Материалы и топливо выдаются в пределах установленного лимита по предъявлении получателем своего экземпляра заборной карты. Отпуск материалов сверх установленного лимита производится по накладной формы 434-з Альбома форм.
В тех случаях, когда выдача топлива со склада по накладной или заборной карте является невозможной, списание расхода топлива производится по актам обмера остатков. В случае недостачи топлива по акту обмера, в сравнении с установленными нормами расходования, руководитель государственного учреждения выявляет причины перерасхода и в надлежащих случаях принимает меры взыскания.
Путевой лист применяется для списания в расход горючих и смазочных материалов. Горючие и смазочные материалы списываются по фактическому расходу, но не выше норм, утвержденных для отдельных марок автомобилей.
Товарно-транспортная накладная формы 1-т Альбома форм применяется для перевозки грузов для нужд своего государственного учреждения на собственных автомобилях.
Талоны на горючие и смазочные материалы (субсчет 1315 "Топливо, ГСМ") выдаются водителю по распоряжению руководителя государственного учреждения. Повторная выдача талонов может производиться только после сдачи отчета заранее полученные.

"161. Дебиторлық және кредиторлық берешек бойынша талдама есеп есепке алу тіркелімдерінде (кітаптарда, көп бағанды карточкаларда, жинақтау ведомостерінде және басқа есепке алу тіркелімдерінде) Нысандар альбомының 292-а нысанды көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.";
166-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"166. Нысандар альбомының 294 нысанды кітабында бағдарламалар мен шығыстардың жүргізіледі.";
186-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есеп беретін тұлғаларының саны көп емес мемлекеттік мекемелерде есеп айырысулардың талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында есептілікке жауапты әр тұлға бойынша жүргізіледі.";
192-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"192. Персоналмен есеп айырысудың сараптама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.";
201-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Жас төлдің төлдеуі мен қосылуынан басқа, ауылшаруашылық тағайындаудың биологиялық активтеріне жатпайтын қорлар бухгалтерлік есепте және сатып алуға, баға қосуға (үстеме бағаға), сыртқы экономикалық, жабдықтаушы, делдал кәсіпорындарға төленген комиссиялық сыйақыларға, тауар биржалары қызметінің құнына, кедендік баждарға, тасымалдау шығындарына, сақтау мен жеткізуге шығындарды ескере отырып анықталатын олардың нақты құны бойынша қаржылық есептілікте көрсетіледі. Сатып алуға шығындарды анықтау кезінде сауда жеңілдіктері, төлемдердің қайтарулары мен өзге ұқсас баптар алынып тасталады. Өзге шығындар қорлардың өзіндік құнына қорларды олардың қазіргі орналасқан жері мен жағдайына жеткізуге байланысты мөлшерде ғана қосылады.";
224-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоймадан материалдарды беру мемлекеттік мекеме басшысы бекіткен құжаттар арқылы жүргізіледі. Материалдарды беру үшін мынадай құжаттар қолданылады:
№ 434-c нысаны бойынша жүкқұжат запастарды сыртқа беруді ресімдеу үшін жіберіледі. № 434-с-нысаны екі данада жасалады;
№ 434-з бойынша жүк құжат қорды қоймаға немесе қоймадан қабылдау немесе алуды, ішкі көшірілуін ресімдеу үшін қолданылады.
№ 434-з-нысаны екі данада жасалады;
нысандар альбомының 299 нысанды тізім-талабы қоймадан тамақ өнімдерін беру үшін қолданылады. Тізім-талап күн сайын тамақ өнімдерін тарату нормалары негізінде және қанағаттанғандар саны туралы деректер негізінде жасалады.";
225-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"225. Материалдар мен отын алушы жинау картасының өзiндегi данасын көрсеткен кезде белгiленген лимит шегiнде берiледi. Белгiленген лимиттен тыс материалдарды бөлу Нысандар альбомының 434-қ нысанды жүкқұжаты бойынша жүргiзiледi.
Қоймадан жүкқұжат немесе жинау картасы бойынша отын беру мүмкiн болмаған жағдайда, отын шығындарын есептен шығару қалдықтарды өлшеу актiсi бойынша жүзеге асырылады. Өлшеу актiсi бойынша шығынның белгiленген нормаларын салыстырғанда отын жетiспеген жағдайда мемлекеттiк мекеменiң басшысы артық жұмсау себептерiн анықтауға шаралар мен тиiстi жағдайда өндiрiп алу шараларын қолданады.
Жол парағы автомобиль жанар және жағар май материалдың шығынға есептен шығару үшін қолданылады. Жанар және жағар май материалдар іс жүзіндегі шығын бойынша, бірақ автомобильдердің жеке түрлері үшін бекітілген нормалардан артық емес мөлшерде есептен шығарылады;
Нысандар альбомының 1-т нысанды тауар-көлік жүкқұжаты жеке автомобильдерінде мемлекеттік мекеменің өз қажеттіліктері үшін жүктерді тасымалдау үшін қолданылады.
Жанар және жағар май материалдарына талондар (1315 "Отын, ЖЖМ" қосалқы шоты) жүргізушіге мемлекеттік мекеме басшысының нұсқауы бойынша беріледі. Талондарды қайталап беру бұрын алынғаны үшін есеп тапсырғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.

Аналитический учет талонов и горюче-смазочных материалов по каждому виду ведется на карточках формы 292-а Альбома форм, учет бланков трудовых книжек в книге формы 449 Альбома форм.";
абзац второй пункта 236 изложить в следующей редакции:
"удерживаются для использования в производстве или поставке товаров или услуг, для сдачи в аренду другим лицам или для административных целей;";
пункт 239 изложить в следующей редакции:
"239. Крупные запасные части и резервное оборудование которые как ожидается, будут использованы в течение более чем одного года и которые могут использоваться только в связи с объектом основных средств, признаются и учитываются как основные средства.";
абзац первый пункта 244 изложить в следующей редакции:
"244. Для учета основных средств, незавершенного строительства, резерва на переоценку основных средств государственного учреждения предназначены счета/субсчета:";
часть первую пункта 258 изложить в следующей редакции:
"258. Амортизация не начисляется по нижеследующим основным средствам:
земле;
активам культурного наследия;
оборудованию, экспонатам, образцам, действующим и недействующим моделям, макетам и другим наглядным пособиям, находящимся в кабинетах и лабораториях и используемым для учебных и научных целей;
по рабочему скоту, буйволам, волам, многолетним насаждениям не связанным с сельскохозяйственной деятельностью, не достигшим эксплуатационного возраста;
экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных государственных учреждениях);
библиотечным фондам, фильмофонду, сценическо-постановочным средствам, музейным и художественным ценностям;
вооружению и военной технике;
арттехвооружению;
активам, переведенным на консервацию.";
пункт 265 изложить в следующей редакции:
"265. Сумма амортизации объектов основных средств с использованием установленных норм амортизации определяется путем умножения первоначальной стоимости (переоцененной стоимости – для переоцененных) основных средств на ежемесячную норму амортизации, определенную исходя из утвержденных годовых норм износа по долгосрочным активам государственных учреждений.
Начисление износа по основным средствам, не предусмотренным в Годовых нормах износа по долгосрочным активам государственных учреждений, следует производить по нормам износа на аналогичные основные средства (активы).";
пункт 275 изложить в следующей редакции:
"275. Выбытие объектов основных средств может произойти разными способами (путем продажи, безвозмездной передачи, ликвидации).
Операции по приему, передаче, выбытию, списанию долгосрочного актива по субсчету 2411 "Незавершенное строительство" производятся аналогично операциям по основным средствам.
Выбытие основных средств осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
Государственное учреждение не должно самостоятельно реализовывать закрепленные за ним активы, приобретенные за счет средств, выделенных им по плану финансирования. Реализация активов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.";
в пункте 280:
часть первую изложить в следующей редакции:

Әрбір түрі бойынша талондар мен жанар-жағар май материалдарын талдамалы есепке алу Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында, еңбек кітапшаларының бланкілерін есепке алу нысандар альбомының 449-нысанды кітабында жүргізіледі.";
236-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өндірісте қолдану немесе тауарларды немесе қызметтерді жеткізу үшін, басқа тұлғаларға жалға беру үшін немесе әкімшілік үшін ұсталады;";
239-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"239. Резервтік жабдықтаудың және негізгі құралдар бір кезеңнен астам уақыт ішінде қолданылатыны күтілетін қосалқы бөлшектері, сондай-ақ тек негiзгi қаражаттардың объектілеріне байланысты қолданыла алатын қосалқы бөлшектер ескеріледі.";
244-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"244. Мемлекеттік мекеменің негізгі құралдарын, аяқталмаған құрылысын, негізгі құралдарын қайта бағалауға арналған резервті есепке алу үшін мынадай шоттар/қосалқы шоттар арналған:";
258-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын::
"258. Амортизация төмендегі мынадай негізгі құралдардың объектілеріне есептелмейді:
жерге;
мәдени мұра активтеріне;
жабдыққа, экспонаттарға, үлгілерге, әрекет етуші және әрекет етпейтін модельдерге, макеттерге және кабинеттер мен зертханалардағы және оқыту және ғылыми мақсаттар үшін пайдаланылатын басқа да көрнекі құралдарға;
жұмысшы малға, буйволдарға, өгіздерге, ауылшаруашылық қызметке байланысты емес, пайдалану жасына жетпеген көп жылдық екпелерге;
жануарлар әлемінің экспонаттарына (зообақтар және басқа ұқсас мемлекеттік мекемелерде);
кітапханалық қорларға, киноқорға, сахналық-қойылым құралдарына, мұражайлық және көркем құндылықтарға;
қару-жарақ пен әскери техникаға;
арттехқару-жараққа;
консервациялауға ауыстырылған активтерге.";
265-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"265. Амортизацияның белгiленген нормаларын пайдалана отырып негiзгi құралдар объектiлерiнiң амортизация сомасы негiзгi құралдардың бастапқы құнын (қайта есептелгендер үшiн – қайта бағаланған құнын) мемлекеттiк мекемелердiң ұзақ мерзiмдi активтер бойынша тозудың бекiтiлген жылдық нормаларына сүйене отырып анықталған ай сайынғы амортизация нормасына көбейту жолымен анықталады.
Мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзiмдi активтер бойынша жылдық тозу нормаларында көзделмеген негізгі құралдар бойынша тозуды есептеу осыған ұқсас негізгі құралдарға (активтерге) тозу нормалары бойынша жүргізген жөн.";
275-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"275. Негізгі құралдар объектілерінің қалған құны немесе оны қолданудан немесе шығып қалуынан ешқандай болашақ экономикалық пайда немесе қызметтік әлеует күтілмесе баланстан шығып қалу ретінде есептен шығарылады. Негізгі құралдар объектілерінің шығып қалуы түрлі тәсілдермен, (сату, қайтарусыз тапсыру, тарату жолымен) өтуі мүмкін.
2411 "Аяқталмаған құрылыс" қосалқы шоты бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдау, беру, істен шығару, есептен шығару бойынша операциялар негізгі құралдар жөніндегі ұқсас операциялармен жүргізіледі.
Негізгі құралдардың шығып қалуы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме қаржыландыру жоспары бойынша оларға бөлінген қаражат есебінен сатып алынған, оған бекітілген активтерді өзінше сатуға тиіс емес. Активтерді сату Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
280-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"280. При поступлении активов в государственном учреждении для учета ввода объектов основных средств и незавершенного строительства, инвестиционной недвижимости в эксплуатацию и при их перемещении постоянно действующей комиссией составляется акт форма ОС-1 Альбома форм в двух экземплярах, на каждый отдельный объект или компонент объекта. Материально-ответственное лицо передает в бухгалтерскую службу оформленный акт с приложенной технической документацией для подписания главным бухгалтером и утверждения руководителем государственного учреждения или лицами, на это уполномоченными.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"При смене ответственного лица производится инвентаризация основных средств, находящихся на его хранении, о чем составляется приемо-сдаточный акт по форме ОС-1 Альбома форм "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости", который утверждается руководителем государственного учреждения.";
часть третью пункта 283 изложить в следующей редакции:
"Карточка форма ОС-6 Альбома форм предназначена для учета зданий, сооружений, передаточных средств, машин и оборудования, инструментов, производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств, активов культурного наследия, библиотечных фондов и прочих основных средств. Записи в ней производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов – изготовителей и других документов. В карточке указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и номер акта ввода в эксплуатацию. Кроме того, записывается краткая индивидуальная характеристика объекта (предмета). В тех случаях, когда в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и другого оборудования имеются драгоценные металлы, в разделе "Краткая индивидуальная характеристика объекта" указывается перечень деталей, в составе которых имеется драгоценный металл, наименование детали и масса металла, указанная в паспорте. В инвентарных карточках учета основных средств и инвестиционной недвижимости формы ОС-6 Альбома форм записывается накопленная сумма амортизации в тенге, шифр годовой нормы износа, год и месяц, в котором последний раз начисляется износ, только по выбывшим долгосрочным активам.";
пункт 286 изложить в следующей редакции:

"280. Мемлекеттік мекемеде активтер түскен кезде негізгі құралдар және аяқталмаған құрылыс объектілерінің іске қосылуын, инвестициялық жылжымайтын мүліктің пайдалануға берілуін есепке алу үшін және олар ауыстырылған кезде тұрақты қолданыстағы жұмыс істейтін комиссия әрбір жеке объектіге немесе объекті құрауышына екі данада Нысандар альбомының ОС-1 нысанды актісін жасайды. Материалдық жауапты тұлға бухгалтерлік қызметке бас бухгалтердің қол қоюы және мемлекеттік мекеме басшысының немесе оған уәкілеттік берген тұлғалардың бекітуі үшін қоса берілген техникалық құжаттамасы бар ресімделген актіні береді.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Түгендеу нөмірлері негізгі құралдар объектілеріне олардың түсу шамасына қарай реттік-сериялық жүйе бойынша беріледі. Түгендеу нөмірі он екі белгіден тұрады: бірінші төрт белгі - шотты/қосалқы шотты, бесінші және алтыншы – топты және соңғы алты белгі – заттың топтасы реттік нөмірін білдіреді. Топтар белгіленбеген шоттар/қосалқы шоттар бойынша төртінші белгі нөлмен белгіленеді.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапты тұлға ауысқан кезде, оның сақтауындағы негізгі құралдарды түгендеу жүргізіледі, ол туралы Нысандар альбомының ОС-1 "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-тапсыру (ауыстыру) актісі" нысаны бойынша негізгі құралдарды қабылдап алу-тапсыру актісі жасалады, оны мемлекеттік мекеме басшысы бекітеді.";
283-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысандар альбомының ОС-6 нысанды карточкасы ғимараттарды, құрылыстарды, тапсыру құралдарын, машина мен жабдықтарды, өндiрiстiк (тиiстiлiгiн қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммалын, көлiк құралдарын, мәдени мұра активтерiн, кiтапхана қорларын және өзге негiзгi құралдарды есепке алуға арналған. Онда жазбалар бастапқы құжаттар: қолданысқа беру туралы қабылдау актiлерi, дайындаушы зауыттардың техникалық төлқұжаттары мен басқа құжаттардың негiзiнде жүргiзiледi. Карточкада объектiлердiң (заттардың) сипаттама белгiлерi көрсетiледi: сызбасы, моделi, үлгiсi, таңбасы, зауыттық нөмiрi, шығарылған (дайындалған) мерзiмi, қолданысқа енгiзу актiсiнiң күнi мен нөмiрi көрсетiледi. Бұдан басқа объектiнiң (заттың) қысқаша жеке сипаты жазылады. Жабдықтың, аспаптардың, есептеу техникасының және басқа жабдықтың құрамында бағалы металдар болған жағдайларда "Объектiнiң қысқа жеке сипаты" бөлiмiнде құрамында бағалы металл бар бөлшектердiң тiзбесi, төлқұжатта көрсетiлген бөлшек атауы мен металл салмағы көрсетiледi. Нысандар альбомының ОС-6 нысанды негiзгi құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есепке алудың түгендеу карточкаларында теңгемен амортизацияның жинақталған сомасы, жылдық тозу нормасының шифрi, шығып қалған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана соңғы рет тозу есептелген жыл мен ай жазылады.";
286-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"286. Комиссия устанавливает причины списания (износ, реконструкция, авария и другие причины списания), определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого объекта, производит их оценку и составляет акт на списание объектов основных средств. Списание пришедших в негодность основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости оформляется актами установленных форм: "Акт на списание 286. Комиссия устанавливает причины списания (износ, реконструкция, авария и другие причины списания), определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого объекта, производит их оценку и составляет акт на списание объектов основных средств. Списание пришедших в негодность основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости оформляется актами установленных форм: "Акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости" (форма ОС-3 Альбома форм), "Акт на списание автотранспортных средств" (форма ОС-4 Альбома форм), "Акт на списание с баланса инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" (форма 443 Альбома форм), "Акт на списание из библиотеки литературы в государственных учреждениях" (форма 444 Альбома форм). Акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости утверждает руководитель государственного учреждения. Разборка и демонтаж объектов основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости до утверждения актов на списание не допускается. Списание имущества государственных учреждений осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Материалы, полученные от разборки отдельных объектов основных средств и оставленных для хозяйственных нужд государственного учреждения, переквалифицируются в запасы и оформляются Актом об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже долгосрочных активов форма 429-р Альбома форм.
Детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, подлежат сдаче в специализированные предприятия, а детали и узлы, изготовленные из цветных металлов и не используемые для ремонта другого оборудования, подлежат сдаче организациям, на которые возложен сбор такого сырья. Списанные с баланса детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, учитываются в соответствии с установленным порядком.";
дополнить пунктом 360-1 следующего содержания:
"360-1. Операции по приему, передаче, выбытию, списанию долгосрочных активов по субсчету 2412 "Капитальные вложения в нематериальные активы" производятся аналогично операциям по нематериальным активам.";
пункт 364 изложить в следующей редакции:

"286. Комиссия есептен шығару себептерiн (тозу, реконструкциялау, апат және басқа есептен шығару себептерi), есептен шығарылатын объектiнiң жекелеген материалдарын, бөлшектерiн, материалдарын пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды, оларды бағалауды жүргiзедi және негiзгi құралдар объектiлерiн есептен шығару актiсiн жасайды. Жарамсыз негiзгi құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есептен шығару белгiленген нысандардағы актiлермен ресiмделедi: "Негiзгi құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлiктi есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының ОС-3 нысаны), "Автокөлiк құралдарын есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының ОС-4 нысаны), "Құралдар балансынан, өндiрiстiк және шаруашылық мүкәммалын есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының 443-нысаны), "Мемлекеттiк мекемелерде кiтапханадан әдебиеттi есептен шығару актiсi" (Нысандар альбомының 444-нысаны). Негiзгi құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару актiсiн мемлекеттiк мекеме басшысы бекiтедi. Есептен шығару актiсiн бекiткенге дейiн негiзгi құралдар, аяқталмаған құрылыс және инвестициялық жылжымайтын мүлiк объектiлерiн жинауға және қайта жөндеуге рұқсат етiлмейдi. Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкін есептен шығару Мемлекеттік мүлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Негізгі құралдардың жекелеген объектілерін жинаудан алынған және мемлекеттік мекеменің шаруашылық қажеттілігі үшін қалдырылған материалдар қорларға қайта сыныпталады және Нысандар альбомының 429-р нысаны бойынша Ұзақ мерзімді активтерді бұзу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актімен ресімделеді.
Бағалы металдарды қолдана отырып жасалған бөлшектер мен желілер мамандандырылған кәсіпорындарға тапсыруға жатады, ал түсті металлдардан жасалған және басқа жабдықты жөндеу үшін қолданылмайтын бөлшектер мен желілер осындай шикізатты жинау жүктелген ұйымдарға тапсыруға жатады. Бағалы металлдарды қолдана отырып баланстан есептен шығарылған бөлшектер мен желілер белгіленген тәртіпке сәйкес ескеріледі.";
мынадай мазмұндағы 360-1-тармақпен толықтырылсын:
"360-1. 2412 "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар" қосалқы шоты бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдау, беру, істен шығару, есептен шығару бойынша операциялар" материалдық емес активтер бойынша ұқсас операциялармен жүргізіледі.";
364-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"364. Основанием для отметок о выбытии нематериальных активов при передаче другому государственному учреждению является "Акт приемки-передачи нематериальных активов".
Порядок списания нематериальных активов производится аналогично основным средствам. Для оформления списания нематериальных активов применяется "Акт на списание нематериальных активов" форма НОС-3 Альбома форм.";
пункт 379 изложить в следующей редакции:
"379. В случаях, когда поставщиком возвращается платеж на код государственного учреждения или централизованной бухгалтерии, записи в книге "Журнал-главная" производятся без учета этих сумм. Аналитический учет доходов и расходов будущего периода ведется на карточках формы 292-а Альбома форм и в Ведомостях учета доходов и расходов будущих периодов по каждому виду (группе) расходов формы 460 и формы 461 Альбома форм.";
пункт 431 изложить в следующей редакции:
"431. Учет расходов на командировки ведется в накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами формы 386 Альбома форм (мемориальный ордер 8).
В государственных учреждениях с незначительным количеством подотчетных лиц аналитический учет расчетов ведется по каждому подотчетному лицу на карточках формы 292-а Альбома форм.";
пункт 433 изложить в следующей редакции:
"433. Учет остальных видов расходов ведется на многографных карточках формы 283 Альбома форм или на карточке формы 292-а Альбома форм.";
пункт 440 изложить в следующей редакции:
"440. Аналитический учет производственных затрат ведется по каждому виду заготовок и переработок (пошив белья, заготовка топлива, переработка овощей, и другие виды заготовок и переработок) на карточках формы 292-а Альбома форм. По видам изделий, по спецификам затрат, на каждое наименование сельскохозяйственных культур или на каждую группу животных аналитический учет ведется на многографных карточках формы 283 Альбома форм. По растениеводству учитываются раздельно затраты полеводства, луговодства, садоводства, овощеводства. В случае необходимости учет ведется по отдельным культурам (зерно, овощи, картофель, фрукты и другие культуры). По животноводству учитываются отдельно затраты по крупному рогатому скоту, овцеводству, свиноводству, птицеводству.";
пункт 476 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Корректировка ошибок прошлых лет в текущем периоде осуществляется с применением счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет".";
пункт 477 изложить в следующей редакции:

"364. Материалдық емес активтерді қабылдау-тапсыру актісі" материалдық емес активтерді басқа мемлекеттік мекемеге тапсыру кезінде есептен шығуы туралы белгі жасауға негіз болып табылады.
Материалдық емес активтерді есептен шығару тәртібі негізгі құралдарға ұқсас жүргізіледі. Материалдық емес активтерді есептен шығаруды ресімдеу үшін "Нысандар альбомының НОС-3 нысанының "Материалдық емес активтерін есептен шығару актісі" қолданылады.";
379-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"379. Өнім беруші төлемді мемлекеттік мекеменің немесе орталықтандырылған бухгалтерияның кодына қайтарған жағдайда, "Басты-журнал" кітабына жазбалар осы соманы ескерусіз жүргізіледі. Болашақ кезеңнің кірістері мен шығыстарының талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында және Нысандар альбомының 460 нысанды және 461 нысанды Шығыстардың әртүрі (тобы) бойынша болашақ кезеңдердің шығыстары мен кірістерін есепке алу ведомостерінде жүргізіледі.";
431-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"431. Іссапар шығыстарын есепке алу Нысандар альбомының 386-нысанына есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомста жүргізіледі (8 мемориалдық ордер).
Есеп беретін әрбір тұлғаның саны көп емес мемлекеттік мекемелерде есеп айырысулардың талдама есебі Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында есептілікке жауапты тұлғалар бойынша жүргізіледі.";
433-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"433. Шығыстардың қалған түрлерді есепке алу Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларында немесе Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкасында жүргізіледі.";
440-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"440. Өндірістік шығындардың талдамалы есебі дайындамалар мен қайта өндеулердің әрбір түрі бойынша (ішкі киім тігу, отын дайындау, жеміс-жидектерді қайта өңдеу және дайындамалар мен қайта өңдеулер) Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі. Бұйым түрлері бойынша, шығындар сыныптамасы бойынша, ауылшаруашылық дақылдарының әр атауына немесе жануарлардың әр тобына Нысандар альбомының 283 нысанды көп бағанды карточкаларында жүргізіледі. Өсімдіктану бойынша егіншілік, бағбаншылық, көкөніс өсірушілік шығындары жеке ескеріледі. Қажет болған жағдайда жеке дақылдар бойынша (бидай, жемістер, картоп, жидектер және басқа дақылдар) жүргізіледі. Мал шаруашылығы бойынша ірі қара мал, қой шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, құс шаруашылығы бойынша шығындар жеке ескеріледі.";
476-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Ағымдағы кезеңде өткен жылдардың қателерін түзету 5220 "Алдыңғы жылдардағы қаржы нәтижесі" шотын қолдана отырып жүзеге асырылады.";
477-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"477. Учет по субсчетам 5010 "Финансирование капитальных вложений" ведется на карточках формы 292-а Альбома форм.";
дополнить разделом 28 следующего содержания:
"28. Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии.
517. Принятие объектов концессии в государственную собственность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях концедентом является Республика Казахстан, от имени которой выступают Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган, а также уполномоченные ими на заключение договора концессии государственные органы.
В рамках концессионного соглашения концессионером является заключившее договор концессии юридическое лицо и/или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность.
В бухгалтерском учете следует обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления и выбытия концессионного актива, а также контроль за их сохранностью.
518. Концессионный актив в рамках концессионного соглашения предоставляется концессионером, который является существующим активом концессионера, либо строится, разрабатывается, приобретается концессионером или который является существующим или усовершенствованным существующим активом концедента.
519. Концедент должен признавать актив, предоставленный концессионером, и усовершенствованный существующий актив концедента как концессионный актив, если:
концедент контролирует или регулирует то, какие услуги должен предоставлять концессионер с помощью актива, кому он должен предоставлять их и по какой цене;
концедент контролирует – на правах собственности, правах использования с целью извлечения выгоды или на ином основании – любую значительную остаточную долю в активе в конце срока действия соглашения.
520. Для учета концессионного актива в государственных учреждениях применяются счета/субсчета подразделов 2300 "Основные средства", 2400 "Незавершенное строительство и капитальные вложения", 2700 "Нематериальные активы" с использованием дополнительной двухзначной нумерации для дополнительной аналитической информации, начиная нумерацию с 20 после установленных четырех знаков счета/субсчета с точкой. Например, сооружение, переданное по договору концессии, следует отражать на счете 2330.20 "Сооружения".
521. Концедент должен проводить первоначальную оценку концессионного актива по справедливой стоимости, за исключением случаев, когда существующий актив концедента реклассифицирован как концессионный актив.
В случае, когда существующий актив концедента передан в концессию, концедент должен реклассифицировать существующий актив как концессионный актив.

"477. 5010 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шоттары бойынша есепке алу Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 28-бөліммен толықтырылсын:
"28. Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі.
517. Концессия объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Концессия туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес концедент Қазақстан Республикасы болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның атынан, сондай-ақ мемлекеттік органдардың концессия шарттарын жасауға олармен уәкілетті.
Концессиялық келісім шеңберінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын концессия шартын жасайтын заңды тұлға және/немесе жеке тұлға концессионер болып табылады.
Бухгалтерлік есепте концессиялық активтің дұрыс құжаттық ресімделуі және түсімі мен есепке шығарылуының тіркелімдерінде уақтылы көрсетілуі, сондай-ақ олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз еткен жөн.
518. Концессиялық келісім шеңберінде концессионер, концессионердің қолданыстағы не концессионер құратын, әзірлейтін, сатып алатын активі болып табылатын немесе концеденттің қолданыстағы немесе қолданыстағыны жетілдірген активі болып табылатын концессиялық активті береді.
519. Концедент концессионер берген және концеденттің қолданыстағыны жетілдірген активін, егер:
концедент активтің көмегімен концессионер қандай көрсетілетін қызметтерді беруге тиіс екенін, оларды ол кімге және қандай бағамен беруге тиіс екенін бақылайтын немесе реттейтін; және
концедент – меншік иесі құқығында, пайда алу мақсатында немесе өзге де негізде пайдалану құқығында – келісімнің қолданылу мерзімінің аяғында активтегі кез келген елеулі қалдық үлесін бақылайтын болса концессиялық актив ретінде тануы тиіс.
520. Концессиялық активті есепке алу үшін мемлекеттік мекемелерде қосалқы шоттардың белгіленген төрт мәнінен кейін нүктемен, нөмірлеуін 20-дан бастап, қосымша талдамалы ақпарат үшін екі мәнді қосымша нөмірлеуді пайдалана отырып, 2300 "Негізгі құралдар", 2400 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар", 2700 "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімдердің қосалқы шоттары қолданылады. Мысалы, концессия шарты бойынша берілген құрылысты 2330.20 "Құрылыстар" шотында көрсеткен жөн.
521. Концедент концессиялық активті бастапқы бағалауды, концеденттің қолданыстағы активі концессиялық актив ретінде қайта сыныпталған жағдайларды қоспағанда, әділ құны бойынша жүргізуі тиіс.
Концеденттің қолданыстағы активі концессияға берілген жағдайда, концедент қолданыстағы активті концессиялық актив ретінде қайта сыныптауы тиіс.

522. После первоначального признания или реклассификации концессионные активы должны учитываться аналогично основным средствам и/или нематериальным активам в соответствии с разделом 9 "Порядок учета основных средств" и/или разделом 12 "Порядок учета нематериальных активов" настоящих Правил.
523. При признании концедентом концессионного актива следует признавать обязательство. Концендент не признает обязательство, в случаях, когда существующий актив концедента реклассифицируется как концессионный актив.
524. Первоначальная оценка обязательства производится в той же сумме, на которую был оценен концессионный актив, скорректированную на сумму любого иного вознаграждения (например, денежных средств), предоставляемого концедентом концессионеру или концессионером концеденту.
525. Характер признаваемого обязательства зависит от характера вознаграждения, которым обмениваются концедент и концессионер. Характер вознаграждения, предоставленного концедентом концессионеру, определяется с учетом условий обязывающего соглашения и, в соответствующих случаях, договорного права.
526. В обмен на концессионный актив концедент может выплатить концессионеру возмещение за концессионный актив следующими способами в любом их сочетании:
осуществление платежей концессионеру (модель "финансового обязательства");
выплата возмещения концессионеру другими способами (модель "предоставления права концессионеру"), в частности:
предоставление концессионеру права получать выручку от сторонних пользователей концессионного актива; или
предоставление концессионеру доступа к другому генерирующему доход активу для его использования концессионером.
527. Для обязательств по договорам концессии применяются две модели:
модель финансового обязательства;
модель предоставления права.
528. По модели финансового обязательства: когда концедент имеет безусловное обязательство осуществлять выплаты концессионеру денежными средствами или иным финансовым активом за строительство, разработку, приобретение или усовершенствование концессионного актива, концедент учитывает обязательство как финансовое обязательство.
529. Концедент распределяет производимые концессионеру платежи и учитывает их в соответствии с их экономическим содержанием как уменьшение обязательства, затраты по займам и как плату за услуги, предоставленные концессионером.
Затраты по займам и плата за услуги, предоставленные концессионером в рамках концессионных соглашений на предоставление услуг, должны учитываться как расходы.
530. Начисление амортизации основных средств осуществляется по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".

522. Бастапқы тану мен қайта сыныптаудан кейін концессиялық активтер осы Ереженің 9 "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" деген және/немесе 12 "Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі" деген бөлімге сәйкес негізгі құралдар және/немесе материалдық емес активтерге ұқсас есепке алынуы тиіс.
523. Концедент концессиялық активті таныған кезде міндеттемені таныған жөн. Конценденттің қолданыстағы активі концессиялық актив ретінде қайта сыныптаған жағдайда концедент міндеттемені танымайды.
524. Міндеттемені бастапқы бағалау концессиялық актив бағаланған, концедент концессионерге немесе концессионер концедентке беретін кез келген өзге сыйақының (мысалы, ақшалай қаражат) сомасына түзетілген сомаға жүргізіледі.
525. Танылатын міндеттеменің сипаттамасы концедент пен концессионер алмасатын сыйақының сипаттамасына байланысты болады. Концедент концессионерге беретін сыйақының сипаттамасы келісімді міндеттейтін шарттарды және тиісті жағдайларда шарттық құқықты ескере отырып, анықталады.
526. Концессиялық активтің орнына концедент концессионерге концессиялық актив үшін мынадай:
концессионерге төлемдерді жүзеге асыру ("қаржылық міндеттеме" моделі);
өтемді концессионерге басқа тәсілдермен ("концессионерге құқық беру" моделі), атап айтқанда:
концессионерге концессиялық активті сырттай пайдаланушылардан пайданы алу құқығын беру; немесе
концессионерге, оны концессионердің пайдалануы үшін кірісті генерирлейтін басқа активке рұқсат беру тәсілдерімен, олардың кез келген тіркесінде өтем төлеуі мүмкін.
527. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер үшін екі модель қолданылады:
қаржылық міндеттеме моделі;
құқық беру моделі.
528. Қаржылық міндеттеме моделі бойынша: концеденттің құрылыс, концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жетілдіргені үшін төлемді концессионерге ақшалай қаражатпен немесе өзге қаржы активімен жүзеге асыру туралы сөзсіз міндеттемесі болған жағдайда, концедент міндеттемені қаржылық міндеттеме ретінде есепке алады.
529. Концедент концессионерге жүргізілетін төлемдерді бөледі және оларды экономикалық мазмұнына сәйкес міндеттеменің азаюы, концессионер берген қарыздар бойынша шығындар және көрсеткен қызметтерге ақы төлеу ретінде есепке алады.
Концессиялық келісімдер шеңберінде концессионер берген қарыздар бойынша шығындар және көрсеткен қызметтерге ақы төлеу шығыстар ретінде есепке алынуға тиіс.
530. Негізгі құралдарға амортизацияны есептеу 7110 "Ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылуға тиіс.

531. По договорам концессии по модели финансового обязательства, одновременно с начислением амортизации осуществляется списание финансирования капитальных вложений на приобретение долгосрочных активов на доходы от потребления финансирования капитальных вложений в сумме, исчисленной по норме амортизации группы, к которой относится данный актив. При этом осуществляется запись: дебет субсчета 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств" и кредит 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений".
532. По модели предоставление права: когда концедент не имеет безусловного обязательства осуществлять выплаты концессионеру денежными средствами или иным финансовым активом за строительство, разработку, приобретение или усовершенствование концессионного актива и предоставляет концессионеру право получать доход от сторонних пользователей или иного генерирующего доход актива, концедент учитывает обязательство как незаработанную часть дохода, возникшего в результате обмена активами между концедентом и концессионером.
Концедент должен признавать доход и уменьшать обязательство, признанное согласно экономической сущности концессионного соглашения на предоставление услуг. При этом производится запись: 4310 "Доходы будущих периодов" и кредиту счета 6220 "Прочие доходы от управления активами".
В случаях, если концедент производит оплату за строительство, разработку, приобретение или улучшение концессионного актива путем принятия финансового обязательства и частично путем предоставления права концессионеру, необходимо отдельно учитывать каждую часть совокупного обязательства.
Начисление амортизации основных средств по договорам концессии по модели предоставления права осуществляется по дебету счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредиту счета 2391 "Накопленная амортизация основных средств".
533. Концедент должен учитывать другие обязательства, условные обязательства и условные активы, возникающие в связи с концессионным соглашением на оказание услуг, в соответствии с разделами 5 "Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств" и 18 "Определение оценочных обязательств, условных обязательств и условных активов" настоящих Правил.
534. Учет операций по договорам, не подпадающие под условия раздела 28 "Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии" настоящих Правил, осуществляется исходя из условий договорных отношений в соответствии с другими разделами настоящих Правил.

531. Концессия шарттары бойынша қаржылық міндеттеме моделі бойынша, амортизацияны есептеумен бір уақытта күрделі салымдарды қаржыландыруды тұтынудан түскен кірістерге осы актив жатқызылатын топтың амортизациясының нормасы бойынша есептелген сомада ұзақ мерзімді активтер сатып алуға күрделі салымдарды қаржыландыруды есептен шығару жүзеге асырылады. Бұл ретте мынадай жазба: 5011 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер" кредиті жүзеге асырылады.
532. Құқық беру моделі бойынша: концеденттің құрылыс, концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жетілдіргені үшін төлемді концессионерге ақшалай қаражатпен немесе өзге қаржы активімен жүзеге асыру туралы сөзсіз міндеттемесі болмаған және концессионерге концессиялық активті сырттай пайдаланушылардан пайданы немесе оны концессионердің пайдалануы үшін кірісті генерирлейтін өзге активке құқығын берген жағдайда концедент міндеттемені концедент пен концессионер арасындағы актив алмасу нәтижесінде туындаған кірістің алынбаған бөлігі ретінде есепке алады.
Концедент қызмет көрсетуге арналған концессиялық келісімнің экономикалық мәніне сәйкес танылған кірісті және міндеттемені тануы тиіс. Бұл ретте мынадай жазба: 4310 "Болашақ кезеңдердің кірістері" және 6220 "Активтерді басқарудан түскен өзге кірістер" шотының кредиті жүргізіледі.
Егер концедент концессиялық активті әзірлегені, сатып алғаны немесе жақсартқаны үшін ақы төлеуді концессионерге қаржылық міндеттеме алу жолымен және ішінара концессионерге құқық беру жолымен жүзеге асырған болса, мұндай жағдайларда жиынтық міндеттеменің әрбір бөлігін жекелеп есепке алу қажет.
Концессия шарттары бойынша негізгі құралдардың амортизациясын есептеу құқық беру моделі бойынша 7110 "Ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша шығыстар" шотының дебеті және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" шотының кредиті бойынша жүзеге асырылады.
533. Концедент қызмет көрсетуге арналған концессиялық келісімге байланысты туындайтын басқа міндеттемелерді, шартты міндеттемелер мен шартты активтерді осы Ереженің 5 "Қаржылық инвестициялар мен қаржылық міндеттемелерді есепке алу тәртібі" және 18 "Бағалау міндеттемелерін, шартты міндеттемелер мен шартты активтерді анықтау" бөлімдеріне сәйкес есепке алуға тиіс.
534. 28 "Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі" бөлімінің талаптарына ұшырамайтын шарттар жөніндегі операцияларды есепке алу осы Ереженің басқа да бөлімдеріне сәйкес шартты қатынастар талабына сүйене отырып жүзеге асырылады.

535. При приемке–передаче построенного концессионером актива постоянно действующей комиссией государственного учреждения составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.
При приемке–передаче приобретенных концедентом или существующих активов концедента по договорам концессии постоянно действующей комиссией составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.
При приемке–передаче существующего актива концессионера или приобретенного концессионером по договорам концессии постоянно действующей комиссией государственного учреждения составляется "Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости" форма ОС-1 Альбома форм в 2-х экземплярах.
536. Аналитический учет движения концессионных активов ведется в "Инвентарной карточке учета основных средств, инвестиционной недвижимости в государственных учреждениях" форма ОС-6 Альбома форм.
Аналитический учет движения нематериальных активов ведется в "Инвентарной карточке учета нематериальных активов" форма НОС-6 Альбома форм.
Для оформления приемки-передачи объекта нематериальных активов применяется "Акт приемки-передачи (перемещения) нематериальных активов" форма НОС-1 Альбома форм.
537. Списание с баланса концессионных активов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.".
2. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев

535. Концессионер құрған активті қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.
Концессия шарттары бойынша концеденттің сатып алған немесе концеденттің қолданыстағы активтерін қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.
Концессия шарттары бойынша концессионердің қолданыстағы немесе концессионердің сатып алған активтерін қабылдап алу-беру кезінде мемлекеттік мекеменің тұрақты жұмыс істейтін комиссиясы Нысандар альбомының ОС-1 нысаны бойынша 2 данада "Негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-беру (өткізу) актісін" жасайды.
536. Концессиялық активтердің қозғалысының талдамалы есебі "Мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алатын түгендеу карточкасында" Нысандар альбомының ОС-6 нысаны бойынша жүргізіледі.
Материалдық емес активтердің қозғалысының талдамалы есебі "Материалдық емес активтерді есепке алатын түгендеу карточкасында" Нысандар альбомының НОС-6 нысаны бойынша жүргізіледі.
Материалдық емес активтердің объектісін қабылдап алу-беруді ресімдеу үшін "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-беру актісі" Нысандар альбомының НОС-1 нысаны бойынша жүргізіледі.
537. Концессиялық активтерді теңгерімнен есептен шығару Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның заңнамада белгіленген тәртіпте бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев