Об утверждении профессионального стандарта "Текущее содержание пути"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 942. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8984. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Текущее содержание пути».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 942
Профессиональный стандарт
«Текущее содержание пути»

"Жолды ағымдағы ұстау" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 942 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8984 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Жолды ағымдағы ұстау» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
міндетін атқарушы Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 942 бұйрығымен
бекітілген
«Жолды ағымдағы ұстау» кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Текущее содержание пути» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области сухопутного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес–процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Жолды ағымдағы ұстау» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Құрлық көлігі саласындағы қызметтер» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.21 «Услуги в области сухопутного транспорта»;
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
текущее содержание пути;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии) Параграф 1 «Бригадир пути»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 52.21 «Құрлық көлігі саласындағы қызметтер»;
КжКМ 2006 жылғы 19 шілдедегі № 178 бұйрығымен бекітілген теміржол көлігі басшылары, мамандар және басқа қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА);
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жолдың ағымдағы күтімі;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Жол бригадирі»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4; СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;

3) возможные наименования должности (профессии): бригадир пути;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы бригадира пути» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Мастер дорожный / старший дорожный мастер»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастер дорожный / старший дорожный мастер;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - руководство субъектом возлагаемым участком, обеспечение выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки и высокого качества;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера дорожного / старшего дорожного мастера» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Мастер производственного обучения»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2359 «Специалисты по обучению, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастера производственного обучения;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - проведение субъектом технической учебы в организации, обеспечение качественных, на высоком профессиональном уровне теоретических и практических занятий;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера производственного обучения» приложения 2 к настоящему ПС.

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол бригадирі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъекттің жасанды ғимараттар және жолды жөндеу және ағымдағы күтім бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасын «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол бригадирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Жол шебері аға жол шебері»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның мүмкін ықтимал атаулары: жол шебері/аға жол шебері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъекттің жоғары сапада және қойылған мерзімде жасанды ғимараттарды, жер төсемін, жолдын жоғарғы құрылысын ағымдағы күтім және жөндеу бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету, міндеттелген учаскеге басшылық жасау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол шебері/аға жол шеберінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Өндірістік оқыту шебері»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 2359 «Басқа топтарға енбеген оқыту жөніндегі мамандар»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: өндірістік оқыту шебері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъекттің теориялық және тәжірібелік сабақтарды сапалы және жоғары кәсіпті дәрежеде өткізуді қамтамасыз ету, кәсіпорындағы техникалық сабақты ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Өндірістік оқыту шеберінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 3-кестесінде келтірілген.

Параграф 4 «Мастер цеха (ремонтно-строительных работ)»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1222 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в промышленности»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастер цеха (ремонтно-строительных работ);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение контроля за соблюдением установленных норм, принятие мер по ремонтно-строительным работам;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера цеха (ремонтно-строительных работ)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Мастер цеха дефектоскопии»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1222 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в промышленности»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастер цеха дефектоскопии;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом контроля за качественной проверкой рельсов, подготовкой всех необходимых материалов для рассмотрения вопросов работы средств диагностики пути в дистанции пути, организация работы средств рельсовой дефектоскопии;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера цеха дефектоскопии» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Мастер производственной базы»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1222 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в промышленности»;

4-параграф «Цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1222 «Өнеркәсіптегі мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмысы);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жөндеу-құрылыстық жұмыс-тары кезінде қойылған норманың орындалуын қадағлау және шаралар қолдану;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Цех шеберінің (жөндеу-құрылыс жұмысы) еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф «Дефектоскоп цехы шебері»
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1222 «Өнеркәсіптегі мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: дефектоскопты цех шебері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъекттің рельсті дефектоскоптар құралдары жұмыстарын ұйымдастыру, жол дистанциясындағы жолды диагнотикалау құралдары жұмыстарының сұрақтарын талқылауға барлық керекті жабдықтарды дайындау, рельстерді тексеру сапасын қадағалау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Дефектоскопты цех шеберінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф «Өндірістік база шебері»
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1222 «Өнеркәсіптегі мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»;

3) возможные наименования должности (профессии): мастер производственной базы;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - принятие, сортировка, отправка и оформление субъектом сопроводительных документов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера производственной базы» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Диспетчер пути / старший диспетчер пути»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3146 «Диспетчеры (кроме авиационных)»;
3) возможные наименования должности (профессии): диспетчер пути / старший диспетчер пути;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом планирования, организации и оперативного руководства эксплуатационной работой на обслуживаемом полигоне железной дороги в соответствии с техническим планом, заданиями вышестоящего органа управления;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы диспетчера пути / старшего диспетчера пути» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Дежурный по переезду»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8312 «Тормозные рабочие, стрелочники и сцепщики»;
3) возможные наименования должности (профессии): дежурный по переезду;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение безопасного и бесперебойного движения поездов и транспортных средств на переезде. Организацию и регулирование в соответствии с установленным порядком движения через переезд крупногабаритных, тихоходных, особо тяжелых и длинномерных транспортных единиц, машин и механизмов, прогона скота;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы дежурного по переезду» приложения 2 к настоящему ПС.

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: өндірістік база шебері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жолдама құжаттарды қабылдауды, тиеуді, түсіруді ұйымдастыру және дайындау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Өндірістік база шеберінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф «Жол диспетчері / аға жол диспетчері»
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3146 «Диспетчерлер (авиациядағыдан басқа)»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол диспетчері/ аға жол диспетчері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъекттің басқарудың жоғары тұрған органның техникалық жоспарына, тапсырыстарына сәйкес темір жолдың полигонында қызмет көрсетілетін пайдаланушы жұмысына жоспарлауын, ұйымдастыруын және тындырымды жетекшілігін жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол диспетчері/ аға жол диспетчерінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф «Торап кезекшісі»
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8312 «Тежегіш жұмысшылары, айырушылар мен тіркеушілер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: торап кезекшісі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – поездардың және көлік құралдарының тораптағы қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз етуді, белгіленген тәртіпке сәйкес торап арқылы жүгі көп, көлемді емес, жай жүретін және басқа да машиналарды, механизмдерді жіберуді, мал айдауды ұйымдастыру және реттеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Торап кезекшісінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 8-кестесінде келтірілген.

Параграф 9 «Начальник путевой колонны, заместитель начальника
путевой колонны»
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник путевой колонны, заместитель начальника путевой колонны;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение безопасного и бесперебойного движения поездов с установленными скоростями на участке железнодорожного пути. Планирование и создание условий для выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника путевой колонны, заместителя начальника путевой колонны» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 10 «Начальник участка / заместитель начальника
участка»
15. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1229 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в геологии, а также не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник участка / заместитель начальника участка;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 10 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника участка / заместителя начальника участка» приложения 2 к настоящему ПС.

9-параграф «Жол колоннасы бастығы, жол колоннасы бастығының
орынбасары»
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол колоннасы бастығы, жол колоннасы бастығының орынбасары;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – жасанды ғимараттарды және жолды жөндеу және ағымдағы күтім бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол колоннасы бастығы, жол колоннасы бастығының орынбасарының еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 9-кестесінде келтірілген.
10-параграф «Бөлім бастығы / бөлім бастығының орынбасары»
15. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық топ: 1229 «Геологиядағы, сондай-ақ басқа топтарға кірмеген мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъекттің белгіленген мерзімдерінде жасанды ғимараттардың, топырақты төсеменің, жолдың жоғарғы құрылысының жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша жұмыстардың орындауы мен жоспарлауын ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бөлім бастығы, бөлім бастығы орынбасарының еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 10-кестесінде келтірілген.

Параграф 11 «Техник (околотка или участка)»
16. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3119 «Техники физических и инженерных направлений деятельности, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): техник (околотка или участка);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом инвентаризации и паспортизации материалов и оборудования, ведение учета работы машин и механизмов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 11 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника (околотка или участка)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 12 «Инженер-технолог (околотка или участка)»
17. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2145 «Инженеры-механики и технологи машиностроения»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-технолог (околотка или участка);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение контроля за исправным состоянием верхнего строения пути;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 12 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженера технолога (околотка или участка)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 13 «Начальник диагностического блока, заместитель
начальника диагностического блока»
18. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник диагностического блока / заместитель начальника диагностического блока;

11-параграф «Техник (өңір немесе учаске)»
15. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3119 «Физикалық және инженерлік қызмет бағыттары саласындағы, басқа топтарға енбеген техниктер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техник (өңір немесе учаске);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъекттің материалдар мен құрылғыларды түгелдеу және төлқұжаттау, машиналар мен механизмдер жұмыстарын есептеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник (өңір немесе учаске) еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 10-кестесінде келтірілген.
12-параграф «Инженер технолог (өңір немесе учаске)»
17. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық топ: 2145 «Инженерлер-механиктер және машинажасау технологтары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер технолог (өңір немесе учаске);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – жолдың жоғарғы құрылысы жағдайын бақылауды жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер технологының (өңір немесе учаске) еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 11-кестесінде келтірілген.
13-параграф «Диагностикалық блок басшысы, диагностикалық блок
басшысы орынбасары»
18. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық топ: 1226 «Көлік және байланыс, материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу ұйымдарындағы мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: диагностикалық блок басшысы, диагностикалық блок басшысы орынбасары;

4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для проведения периодичности промера пути средствами измерения;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 13 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника диагностического блока / заместителя начальника диагностического блока» приложения 2 к настоящему ПС
4. Перечень единиц ПС
19. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 113 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
20. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
21. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
22. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
23. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
24. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Текущее содержание пути»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъекттің диагностикалық блок басшысы орынбасары кәсібі белгіленген мерзімдерінде жасанды ғимараттардың, топырақты төсеменің, жолдың жоғарғы құрылысының жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша жұмыстарының орындауы мен жоспарлауын ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер диагностикалық блок басшысы, диагностикалық блок басшысы орынбасары еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 12-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктері тізімі
19. КС бірліктері тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-13-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
20. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
21. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
22. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
23. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
24. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Жолды ағымдағы ұстау»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметі (кәсіп) түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Организация выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
Бригадир пути
Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
4
-
2
Осуществляет руководство возлагаемым участком, обеспечивает выполнение работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки и высокого качества
Мастер дорожный /старший дорожный мастер
Мастер дорожный
5
-
3
Организация технической учебы в организации, обеспечение качественного, на высоком профессиональном уровне проведения теоретических и практических занятий
Мастер производственного обучения
Мастер производственного обучения
5
-
4
Контроль соблюдения установленных норм, прием мер по ремонтно-строительным работам
Мастер цеха (ремонтно-строительных работ)
Мастер цеха
5
-
5
Организация работ средств рельсовой дефектоскопии, осуществление контроля качественной проверки рельсов, подготовка всех необходимых материалов для рассмотрения вопросов работы средств диагностики пути в дистанции пути
Мастер цеха дефектоскопии
Мастер цеха
5
-
6
Прием, сортировка, отправка, оформление сопроводительных документов по МВСП
Мастер производственной базы
Мастер участка
5
-
7
Осуществление планирования, организации и оперативного руководства эксплуатационной работой на обслуживаемом полигоне железной дороги в соответствии с техническим планом, заданиями вышестоящего органа управления
Диспетчер пути /старший диспетчер пути
Диспетчер
дорожный
5
-
8
Обеспечение безопасного и бесперебойного движения поездов и транспортных средств на переезде, организация и регулирование в соответствии с установленным порядком движения через переезд крупногабаритных, тихоходных, особо тяжелых и длинномерных транспортных единиц, машин и механизмов, прогона скота
Дежурный по переезду
Дежурный
по переезду
3
2-4
9
Обеспечивает безопасность и бесперебойность движения поездов с установленными скоростями на участке железнодорожного пути. Организует планирование и выполнение работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки
Начальник путевой колонны /заместитель начальника путевой колонны
Начальник путевой машины
5
-
10
Организация планирования и выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки
Начальник участка /заместитель начальника участка
Начальник участка (в прочих отраслях)
5
-
11
Инвентаризация и паспортизация материалов и оборудования, учет работы машин и механизмов
Техник (околотка или участка)
Техник
4
-
12
Осуществление контроля состояния верхнего строения пути
Инженер-технолог (околотка или участка)
Инженер-технолог
5
-
13
Контроль соблюдения периодичности промера пути средствами измерения
Начальник диагностического блока / заместитель начальника диагностического блока
Начальник участка (в прочих отраслях)
4-5
-

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Жасанды ғимараттаржы және жолды жөндеу және ағымдағы күтім бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру
Жол бригадирі
Жасанды құрылыс пен жол жөндеу және ағымдағы күту бригадирі (босатылған)
4
-
2
Жоғары сапада және қойылған мерзімде жасанды ғимараттарды, жер төсемін, жолдын жоғарғы құрылысын ағымдағы күтім және жөндеу бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету, міндеттелген учаскеге басшылық жасау
Жол шебері / аға жол шебері
Жол шебері
4
-
3
Теориялық және тәжірібелік сабақтарды сапалы және жоғары кәсіпті дәрежеде откізуді қамтамасыз ету, кәсіпорындағы техникалық сабақты ұйымдастыру
Өндірістік оқыту шебері
Өндірістік оқыту шебері
5
-
4
Жөндеу-құрылыстық жұмыс-тары кезінде қойылған норманың орындалуын қадағлау және шаралар қолдану
Цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)
Цех шебері
5
-
5
Рельсті дефектоскоптар құралдары жұмыстарын ұйымдастыру, жол дистанциясындағы жолды диагнотикалау құралдары жұмыстарының сұрақтарын талқылауға барлық керекті жабдықтарды дайындау, рельстерді тексеру сапасын қадағалау
Дефектоскоп цехы шебері
Цех шебері
5
-
6
ЖЖҚМ қабылдауды, тиеуді, түсіруді ұйымдастыру және жолдамалы хатты дайынндау
Өндірістік база шебері
Учаске шебері
5
-
7
Басқарудың жоғары тұрған органның техникалық жоспарына, тапсырыстарына сәйкес темір жолдың полигонында қызмет көрсетілетін пайдаланушы жұмысына жоспарлауын, ұйымдастыруын және тындырымды жетекшілігін жүзеге асырады
Жол диспетчері / аға жол диспетчері
Жол диспетчері
5
-
8
Поездардың және көлік құралдарының тораптағы қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету. Белгіленген тәртіпке сәйкес торап арқылы жүгі көп, көлемді емес, жай жүретін және басқа да машиналарды, механизмдерді жіберуді, мал айдауды ұйымдастыру және реттеу.
Торап кезекші
Өтпе бойынша кезекші
3
2-4
9
Бөлімде белгіленген жылдамдықта пойыздардың қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету. Қойылған мерзімде жасанды ғимараттарды, жол төсемін, жолдын жоғарғы құрылысын ағымдағы күтім және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау.
Жол колоннасы басшысы / жол колоннасы басшысы орынбасары
Жол машинасының бастығы
4-5
-
10
Белгіленген мерзімдерінде жасанды ғимараттардың, топырақты төсеменің, жолдың жоғарғы құрылысының жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша жұмыстарыдың орындауы мен жоспарлауын ұйымдастыру.
Бөлім бастығы / бөлім бастығының орынбасары
Учаске бастығы (өзге салаларда)
4-5
-
11
Материалдар мен құрылғыларды түгелдеу және төлқұжаттау, машиналар мен механизмдер жұмыстарын есептеу.
Техник (өңір немесе учаске)
Техник
4
-
12
Жолдын жоғарғы құрылысы жағдайын бақылауды жүзеге асыру.
Инженер технолог (өңір немесе учаске).
Инженер технолог
5
-
13
Өлшеу құралдарымен жолды мезгілдік өлшеуді сақтауды бақылау.
Диагностикалық блок басшысы / диагностикалық блок басшысы орынбасары
Учаске бастығы (өзге салаларда)
4-5
-

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 года.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Текущее содержание пути»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
бригадира пути
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные пути, искусственные сооружения
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования.
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 1 года
Высшее профессиональное (техническое) образование
Без предъявления к стажу работы
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера
дорожного (старшего дорожного мастера)
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии и станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование, дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
Не менее 1 года
Высшее образование, практический опыт работы
Без предъявления к стажу работы
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера
производственного обучения
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии и станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска
к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт
не менее 1 года
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера
цеха (ремонтно-строительных работ)
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии и станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 5 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт
не менее 1 года
Таблица 5

Ескертпе: БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген
«Жолды ағымдағы ұстау»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде жол бригадирі еңбек жағдайларына, білімі
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал орындары (ұйымдар)
Теміржол жол қатынас жолы, жасанды құрылыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медециналық куәландырылғаннан кейін.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
1 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
2-кесте
2. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде жол шебері / аға жол шебері еңбек
жағдайларына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі және станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайылары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім, қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
1 жылдан кем емес
Жоғары білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде өндірістік оқыту шебері еңбек
жағдайларына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі және станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медециналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық тәжірибе.
1 жылдан кем емес
4-кесте
4. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)
еңбек жағдайларына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі және станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медециналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (орта білімнен кейін), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе.
5 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық тәжірибе.
1 жылдан кем емес
5-кесте

5. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера
цеха дефектоскопии
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии и станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан. Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 3 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт
не менее 1 года
Таблица 6
6. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера
производственной базы
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии и станции
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия - повышенный уровень шума, повышенный уровень вибрации, повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны.
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования.
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 3 лет
Высшее образование, практический опыт работы
не менее 1 года
Таблица 7
7. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
диспетчера пути / старшего диспетчер пути
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожная станция
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее образование, дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 3 лет
Таблица 8
8. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
дежурного по переезду
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные линии
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
не требуется
Таблица 9

5. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде дефектоскоп цехы шебері еңбек
жағдайларына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі және станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (орта білімнен кейін), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
3 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық тәжірибе
1 жылдан кем емес
6-кесте
6. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде өндірістік база шебері еңбек жағдайларына,
білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі және станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар - шудың жоғары деңгейі, вибрацияның жоғары деңгейі, жұмыс аумағы ауасының жоғары тозаңдылығы және газдылығы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 жылдан кем емес
Жоғары білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
1 жылдан кем емес
7-кесте
7. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде жол диспетчері / аға жол диспетчері еңбек
жағдайларына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін ытимал орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары білім, қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе.
3 жылдан кем емес
8-кесте
8. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде торап кезекшісі еңбек жағдайларына, білімі
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ытимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол желісі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайылары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
9-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир пути»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
Ф 2
Организация работ по выявлению неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути, земляном полотне, искусственных сооружениях, производство работ по их предупреждению
Ф 3
Обеспечение безопасности движения поездов при производстве путевых работ
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер дорожный /старший дорожный мастер»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осуществление руководства возлагаемым участком
Ф 2
Контроль качества выполняемых работ и своевременное распределение производственных заданий бригадам
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер производственного обучения»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение качественного, на высоком профессиональном уровне проведения теоретических и практических занятий
Ф 2
Оформление и разработка технической документации
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер цеха (ремонтно-строительных работ)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Планирование, организация и руководство работой цеха
Ф 2
Оформление технической документации, отчетности
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер цеха дефектоскопии»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация работ средств рельсовой дефектоскопии дистанции пути
Ф 2
Оформление технической документации
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер производственной базы»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация приема, погрузки, выгрузки материала
Ф 2
Оформление документов погруженных вагонов с ПЧ
Ф 3
Отчет о выполненной работе
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер пути / старший диспетчер пути»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Планирование, организация и оперативное руководство работой на обслуживаемом участке железной дороги
Ф 2
Контроль соблюдения установленных норм, прием мер по путевым работам, исполнению приказов, распоряжений вышестоящего органа управления
Ф 3
Руководство работой и составление графика движения поездов
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Дежурный по переезду»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение безопасного и бесперебойного движения поездов и транспортных средств на переезде
Ф 2
Исправление выявленных неисправностей в работе оборудования переезда, которые могут быть устранены силами дежурного (или дежурных)
Таблица 9

1. «Жол бригадирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жолдар және жасанды құрылыстардың ағымдағы жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
2 Ф
Жолдың жоғарғы құрылысында, жер бетінде, жасанды құрылыста пайда болған ақауларды анықтау және өндірістік жұмыстарды ескерту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
3 Ф
Жол жұмыстары өндіріснде поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2-кесте
2. «Жол шебері / аға жол шебері» еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Қол астындағы учасеге басшылық жасау.
2 Ф
Орындалған жұмыстардын сапасын қадағалау және бригаданың өндірістік тапсырмаларын уақытылы бөлу.
3-кесте
3. «Өндірістік оқыту шебері» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Теориялық, тәжірібелік сабақтарды сапалы және жоғары кәсіпті дәрежеде откізу
2 Ф
Техникалық құжаттарды әзірлеу және рәсімдеу
4-кесте
4. «Цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Цехтағы жұмыстарды ұйымдастыру, жоспарлау және басшылық жасау.
2 Ф
Техникалық құжаттар мен есептерді дайындау
5-кесте
5. «Дефектоскоп цехы шебері» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жол дистанциясының рельсті дефектоскоп құралдары жұмысын ұйымдастыру
2 Ф
Технкалық құжаттарды дайындау
6-кесте
6. «Өндірістік база шебері» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Материалдарды қабылдауды, тиеуді, түсіруді ұйымдастыру.
2 Ф
ЖБ жүк тиілген вагондардын құжаттарын дайындай.
3 Ф
Істелген жұмыстар есебі.
7-кесте
7. «Жол диспетчері / аға жол диспетчері» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Қызмет етеін темір жол бөліміндегі жұмыстарды ұйымдастыру, жоспарлау және басшылық ету
2 Ф
Басқарудың жоғары тұрған органның техникалық жоспарына, тапсырыстарына сәйкес жол жұмыстары бойынша шешім қабылдау, қойылған номаларды бақылау
3 Ф
Пойыздардың қозғалыс кестесін дайындау және жұмыстарды басқару
8-кесте
8. «Торап кезекшісі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Поездардың, автомобильдер мен басқа да көлік құралдарының тораптағы қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету
2 Ф
Кезекшінің күшімен жөндеуге болатын торап жабдықтарының жұмысындағы анықталған ақаулықтар мен кемшіліктерді жөндеу
9-кесте

9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник путевой колонны / заместитель начальника
путевой колонны»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение безопасности и бесперебойного движения поездов с установленными скоростями на участке
Ф 2
Обеспечение безопасных условий труда и выполнение мероприятий по улучшению условий труда
Таблица 10
10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник участка/ заместитель начальника участка»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение безопасности и бесперебойного движения поездов с установленными скоростями на участке железнодорожного пути
Ф 2
Осуществление контроля соблюдения правил технической эксплуатации железных дорог
Таблица 11
11. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник (околотка или участка)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Проверка состояния верхнего строения пути
Ф 2
Ведение документации по кругу обязанностей
Таблица 12
12. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-технолог (околотка или участка)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Периодические осмотры стрелочных переводов, искусственных сооружений, железнодорожных переездов и путевых устройств
Ф 2
Составление отчетности
Таблица 13
13. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник диагностического блока, заместитель начальника
диагностического блока»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Контроль и проверка выполненных путевых работ силами путевой колонны
Ф 2
Организация работы дорожных мастеров, проведение технических занятий, составление отчетности
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Текущее содержание пути»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Бригадир пути»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Железнодорожные пути и искусственные сооружения
Графики осмотра пути и искусственных сооружений
З 1-1 Организация содержания пути и искусственных сооружениях в исправном состоянии, обеспечивающем бесперебойное и безопасное движение поездов
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата содержания в исправном состоянии путей и искусственных сооружений
Знание о подходах и принципах работы устройств железнодорожного пути и искусственных сооружений, технологии производства работ по текущему содержанию и ремонту элементов верхнего строения пути и искусственных сооружений
З 1-2 Организация осмотра пути и искусственных сооружений в установленные сроки
Навыки самоопределения при организации работ по осмотру, конкретизация и оценка результата осмотра пути и искусственных сооружений
Знание о подходах и принципах производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте пути и искусственных сооружений
Ф 2
Верхнее строение пути, земляного полотна и искусственных сооружений
Графики проведения работ по текущему содержанию пути и искусственных сооружений
З 2-1 Выявление неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути, земляном полотне, искусственных сооружениях, производство работ по их предупреждению, а также по продлению сроков службы верхнего строения пути
Конкретизация заданий, оценка результата определения дефектов элементов верхнего строения пути, искусственных сооружений
Знания о подходах и принципах работы устройств железнодорожного пути и искусственных сооружений; дефектов элементов верхнего строения пути и искусственных сооружений; габаритов подвижного состава и приближения строений; правил производства измерений
З 2-2 Организация и производство работ по подготовке пути к работе в зимних условиях, очистке путей от снега и песка, содержанию и ремонту пути на пучинах и подготовке пути и искусственных сооружений к пропуску весенних и ливневых вод, ликвидации повреждений пути и искусственных сооружений, вызванных стихийными явлениями
Навыки самоопределения и самонормирования при организации работ в зимних, весенних условиях и на пучинах; конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата при подготовке пути и искусственных сооружений к работе в зимних, весенних условиях
Знание о подходах, принципах и способах работы с инструментами и приборами, применяемыми при текущем содержании и ремонте пути и искусственных сооружений. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Ф 3
Инструменты, инвентарь, механизмы, сигнальные принадлежности и материалы
Учетная и отчетная документация
З 3-1 Проведение инструктажа ремонтников искусственных сооружений, обходчиков, дежурных по переездам и других рабочих по технике безопасности и производственной санитарии, обучение работников бригад рациональным приемам выполнения работ непосредственно на рабочих местах
Навыки самоопределения и самонормирования в обучении работников бригад приемам выполнения работ; конкретизация, оценка результата выполнения требований охраны труда, обеспечения безопасности движения поездов и техники безопасности подчиненными
Знание о подходах, принципах и способах работы по текущему содержанию искусственных сооружений, обеспечению безопасности движения поездов при проведении путевых работ; ремонту и содержанию железнодорожного пути и сооружений; устройств путевого гидравлического и электрического инструмента и механизмов, безопасности для работников железнодорожного транспорта на электрофицированных линиях
З 3-2 Ведение первичного учета и отчетности, обеспечение содержания в исправном состоянии инструмента, механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей, материалов и кладовых для их хранения
Конкретизация заданий, оценка результата заполнения технической документации, навыки самоопределения при передаче инвентаря строгого учета
Знание о технолого-нормировочных картах на производство путевых работ; знания о принципах ведения первичного учета и отчетности; знания о способах мотивации и стимулирования труда
Таблица 2

9. «Жол колоннасы бастығы, жол колоннасы бастығының орынбасары»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бөлімде белгіленген жылдамдықта пойыздардың қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету
2 Ф
Еңбек жағдайын жақсарту бойынша іс-шаралар орындау және еңбек жағдайы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
10-кесте
10. «Бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Теміржол жолының учаскелеріндегі белгіленген жылдамдықтарымен пойыздардың қозғалысының қауіпсіздігі мен үздіксіздігін қамтамасыз ету
2 Ф
Осуществление контроля соблюдения правил технической эксплуатации железных дорог
11-кесте
11. «Техник (өңір немесе учаске)» еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жолдың жоғарғы құрылысы күйін тексеру
2 Ф
Міндеттері айналасыда құжаттар жүргізу
12-кесте
12. «Инженер технолог (өңір немесе учаске)» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бағыттамалы бұрма, жасанды ғимараттар, теміржол өткелдері және жол құрылғыларын мерзімді тексеру
2 Ф
Есептемелер жасау
13-кесте
12. «Диагностикалық блок басшысы, диагностикалық блок басшысы
орынбасары» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жол колоннасы күшімен жасалған жол жұмыстарын тексеру және бақылау
2 Ф
Техникалық сабақтар жүргізу және жол шеберлері жұмыстарын ұйымдастыру. Есептемелерді даярлау
Ескертпе: Ф - функция
«Жолды ағымдағы ұстау»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. «Жол бригадирінің» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Темір жол және жасанды құрылыс
Жолды және теміржолды бақылау графигі
1-1М Поездардың үздіксіз және қауіпсіз қозғалысын ететін, жарамды жағдайында жолдың және құрылыстың күтімін ұйымдастыру
Жолды және жасанды құрылыстарды жарамды күйде сақтау нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау, міндет жүктеу
Темір жол және жасанды құрылыс құрылғылары, ағымдағы күту және жөндеу бойынша өндірістік жұмыс технологиясы бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім. Еңбекке мотивациясы және ынталандыруы туралы білім
1-2 М Берілген мерзімде жолды және жасанды құрылысты бақылауды ұйымдасытру
Тексеру жұмыстарын ұйымдатыру бойынша өзіндік анықтау дағдысы. Жол және жасанды құрылыстар тексерісі нәтижесін бағалау және нақтылау
Өндірісті жол және жасанды құрылысты күтіп ұстау және жөндеуде құрал жабдық және приборлар көмегімен өлшеу бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім. Еңбекке мотивациясы және ынталандыруы туралы білім
2 Ф
Жоғарғы жол құрылысы, жер беті және жасанды құрылыс
Жол және жасанды құрылыстың ағымдағы күту бойынша жұмыстарды өткізудің кестелері
2-1 М Жолдың жоғарғы құрылысында, жер бетінде пайда болған ақауларды анықтау және өндірістік жұмыстарды ескерту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Жолдың жоғарғы құрылысында, жер бетінде пайда болған ақауларды анықтау нәтижелерін бағалау, тапсырманы нақтылау
Өндірісті жол және жасанды құрылысты күтіп ұстау және жөндеуде құрал жабдық және приборлар көмегімен өлшеу бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім.
Қыс және көктемгі жағдайға жолды дайындау бойынша өндірістік жұмыстардың тиімді және принципті әдісі туралы білім
2-2 М Қыс жағдайында жолды қардан және құмнан тазалау, иілімде, жолды дайындауда және жасанды құрылыста көктемгі және нөсер суларда рұқсат етуге күтім, жолдың бүлінуі және жасанды құрылсыта күтпеген апаттарды жою бойынша өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру
Қыс және көктемгі жағдайда жұмысты ұйымдастыруды білу. Қол астындағы жұмысшыларға берілген қыс және көктемгі жағдайда жол және жасанды құрылысты күту нетижесін бағалау, тапсырманы анықтау
3 Ф
Құрал сайман, инвентарь, тетік, дабыл жабдығы және материалдар.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техника. Тіркеу және есеп беру құжаты
3-1 М Жол жөндеушісі, аралаушы, өткел кезекшісі және басқа жұмысшыларға қауіпсіздік техникасы мен өндірістік тазалықты сақтау бойынша нұсқаулық өткізу және бригада жұмысшыларын жұмыс орнында жұмыстарды орындауды тиімді қабылдау ережесін өткізу
Қол астындағы жұмысшыларына еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік ережелері және поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге талап қоя білу. Қол астындағы жұмысшылар бригадасына берілген жұмыстар нетижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Поездар қозғалысын қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жасанды құрылысты ағымдағы күту және жол жұмыстарын жүргізу әдісі принципі және ыңғайы туралы білім. Темір жолы және жасанды құрылысты күту және жөндеуде өндірістік тазалықты сақтау және техникалық қауіпсіздік туралы білу
3-2 М Бастапқы тіркеу және есеп беру құжатын жүргізу. Қоймада құралдар, инвентарь, тетік, дабыл жабдығы және материалдардың жарамды жағдайда күтуді қамтамасыз ету
Құрал жабдықтарды беруде қатаң түрде есеп техникалық құжаттар толтырумен практикалық жұмыс жасау дағдысы
Есеп беру құжатын толтыру әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер дорожный / старший дорожный мастер»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Верхнее строение пути
Оборудование, инструменты, типовой нормативный документ
З 1-1 Обеспечение выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна в установленные сроки и высокого качества
Навыки анализа, принятия решений при определении объема работ по ремонту и текущему содержанию. Контроль и коррекция деятельности подчиненных
Знание методологии системного анализа технической эксплуатации железных дорог, движения поездов и маневровой работы, сигнализации, обеспечения безопасности движения поездов при производстве путевых работ
З 1-2 Подготовка производства работ, обеспечение расстановки рабочих и бригад, контроль соблюдения технологических процессов, выявление и устранение причин их нарушения
Навыки анализа, принятия решений при расстановке рабочих и бригад при производстве работ. Контроль и коррекция соблюдения рабочими и бригадами технологических процессов
Знания методологии системного анализа производственного планирования, внутреннего трудового распорядка, безопасности для работников железнодорожного транспорта на электрифицированных линиях
З 1-3 Обеспечение выполнения рабочими норм выработки, правильное использование оборудования, оснастки и инструмента
Навыки анализа, принятия решений и создания условий при выполнении норм выработки работниками
Принятие управленческих решений в процессе ремонта пути, содержания пути. Анализ оборудований участка и его технической эксплуатации, порядка тарификации работ и рабочих, норм и расценки на работы, порядок их пересмотра
З 1-4 Осуществление производственного инструктажа рабочих; осуществление формирования бригад, разработка и внедрение мероприятий по рациональному обслуживанию бригад, координация их деятельности, прием мер по созданию укрупненных комплексных бригад
Навыки анализа и принятия решений в координации действий работников подчиненных дорожному мастеру. Контроль и коррекция деятельности работников бригады
Знание о методологии системного анализа и пректирования расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством. Принятие управленческих решений при руководстве бригадой
Ф 2
Верхнее строение пути
Графики, журналы, документы
З 2-1 Проверка качества выполняемых работ, осуществление мероприятий по предупреждению брака и повышению качества работ
Контроль и коррекция качества выполняемых работ, результата деятельности
Анализ технологического процесса ремонта пути, норм содержания пути. Принятие управленческих решений, регламентирующих работу мастера дорожного (включая старшего)
З 2-2 Установка и распределение производственных заданий бригадам и отдельным рабочим в соответствии с утвержденными планами и графиками дистанции
Навыки анализа и принятия решений при постановке производственных заданий бригадам и отдельным рабочим, контроль и коррекция результата деятельности работников
Принятие управленческих решений, регламентирующих работу мастера дорожного (включая старшего). Принятие управленческих решений при руководстве бригадой и отдельными рабочими
З 2-3 Организация работ по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров
Навыки анализа и принятия решений и создания условий при организации работ по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров
Знание о методологии системного анализа и пректирования технологического процесса ремонта пути, норм содержания пути. Принятие управленческих решений при управлении производством
З 2-4 Приемка законченных работ
Навыки анализа и принятия решений при приеме законченных работ. Контроль и коррекция деятельности подчиненных
Знание методологии системного анализа и принятия управленческих решений при производственном планировании
Таблица 3

2. «Жол шебері / аға жол шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің)
түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Жолдын жоғарғы құрылысы
Құрылғылар, құрал-саймандар, типтік нориалы құжаттар
1-1 М Жер бетін, жолдын жоғарғы құрылысын ағымдағы күтім мен жөндеу жұмыстарын белгіленген мерзімде және жоғары сапада орындалуын қатамасыз ету
Ағымдағы күтім және жөндеу жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бағыныштылар қызметін бақылау және түзету
Пойыздардын қозғалысын және маневрлік жұмыстары бойынша нұсқау, міндеттері айналасында ескертпелер, жол жұмыстары кезінде пойыздардын қозғалысы қауіпсіз нусқауы, темір жолды пайдалану техникасы, принциптері, ықпалы туралы білімі
1-2 М Жұмыс кестесін дайындау, бригада мен жұмысшыларды бөлуді қамтамасыз ету, технологиялық процестердін орындалуын қадағалау, бұзушылықты анықтау және себептерін жою
Жұмыс жасау кезінде бригада мен жұмысшыларды бөлу жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бригада мен жұмысшылардың технологиялық процесті сақтау қызметін бақылау және түзету
Электрлендірілген желіде темір жол көлігі жұмысшыларының қауіпсіздік, ішкі еңбек тәртібі, өндірістік ұйымдастыру әдістері туралы білімі
1-3 М Жұмысшыладын жұмыс мөлшерін орындауларын қамтамасыз ету, құрылғылыарды, жабдықтарды және құрал-саймандарды дұрыс пайдалану
Жұмысшылардын норманы орындауын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Жол жәндеу технологиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Бөлім құрылғыларын және оларды техникалық пайдалану, жұмысшылар мен жұмыстын тарифтік тәртібі, жұмыстарды бағалау туралы білімі
1-4 М Жұмысшыларға өндірістік нұсқама жүргізу. Бригаданы бөлуді ұйымдастыру, бригаданы тиімді қымет етуіне іс-шара өндеу және енгізу, қызметінің үйлесімдігін, ұлғайтылған комплексті бригада құру кезінде шаралыр қабылдау
Жол шебері жұмысшылардың әрекеттерін талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бригада жұмысшыларының әрекетін бақылау және түзету
Қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық сақтау және өрт қауіпсіздігі, сәтсіз оқиғаны тексеру және есептеу нұсқауы, еңбек қауісіздігі нормасы және ережесі, басты еңбек заңдары туралы білімі
2 Ф
Жолдын жоғарғы құрылысы
Кестелер, журналдар, құжаттар
2-1М Орындалып жатқан жұмыстардың сапасын тексеру, ақауды ескерту және жұмыстын сапасын көтеру үшін іс-шара жүргізу
Орындалып жатқан жұмыстардын сапасын бақылау және түзету
Жол жәндеу технологиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Қаулы, қаулы, бұйрық, нұсқау мен басқа да басқарушылық және нормативті ақпараттар, жол шебері (аға жол шеберін қоса алғанда) реттемелеуші жұмыстар туралы білімі
2-2М Бекітілген жоспар және дистанция кестесіне сәкес бригада мен жеке жұмысшылардын өндірістік тапсырмаларын орнату және бөлу
Бригада мен бөлек жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды қою жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Қаулы, қаулы, бұйрық, нұсқау мен басқа да басқарушылық және нормативті ақпараттар, жол шебері (аға жол шеберін қоса алғанда) реттемелеуші жұмыстар туралы білімі
2-3М Бригадирлер мен жұмысшылардың кәсіптік шеберлігін және біліктілігін жоғарлату бойынша жұмыстар ұйымдастыру
Бригадирлер мен жұмысшылардын шеберлігін және дәрежесін көтеру жұмыстарын жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Жол жәндеу технологиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Өндірістік басқару бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибелі білімі
2-4М Аяқталған жұмыстарды қабылдау
Аяқталған жұмыстарды қабылдау жұмыстарын талдау, шешімдер қабылдау. Бағыныштылар қызметін бақылау жәе түзету
Еңбекті өндірістік ұйымдастыру, уәждемелеу және ынталандыру әдістері мен амалдары туралы білімі
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер производственного обучения»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Технические видеофильмы, компьютеры и наглядные пособия, технологии производства работ
З 1-1 Организация технической учебы в организации, с использованием технических видео-фильмов, компьютеров и наглядных пособий с проверкой знаний по зачетной системе
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий реализации при организации технической учебы в организации
Знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знания о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций при проведении обучения работников для повышения квалификации
З 1-2 Обеспечение краткой информацией по изменениям норм и технологии производства работ
Навыки анализа ситуации, принятия решений по информированию об изменениях норм и технологического процесса
З 1-3 Проведение практических занятий на рабочем месте в летний период
Навыки принятия решений и создания условий реализации при проведении практических занятий на рабочем месте в летний период, контроля и коррекции деятельности обучающихся
З 1-4 Участие в прохождении повышении квалификации работников дистанции в составе квалификационной комиссии, оформление документов на повышение квалификации работников
Навыки самоанализа, принятия решений по приему экзаменов, создания условий для повышения квалификации работников. Навыки анализа при заполнении документов на повышение квалификации работников
Ф 2
Экзаменационные билеты с вариантами ответов, необходимая документация
З 2-1 Разработка конспектов в разрезе годовой программы обучения на каждую профессию
Навыки анализа ситуаций, самоанализа, для разработки конспектов в разрезе годовой программы обучения на каждую профессию. Навыки понимания проводимого обучения
З 2-2 Подготовка экзаменационных билетов с вариантами ответов для проведения аттестации, для повышения разрядности
Навыки принятия решений и создания условий проведения аттестации по повышению разрядности
З 2-3 Внедрение передовых методов и приемов труда, новой техники и технологии
Навыки принятия решений и создания условий реализации внедрение передовых методов и приемов труда, новой техники и технологии
З 2-4 Ведение документации по кругу своих обязанностей
Навыки анализа, самоанализа производимой деятельности, с последующим заполнением документации
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер цеха (ремонтно-строительных работ)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Цех
Нормативные документы
З 1-1 Контроль соблюдения установленных норм, прием мер по ремонтно-строительным работам
Навыки анализа ситуаций, принятия решений по соблюдению установленных норм, принятию мер по ремонтно-строительным работам
Знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при руководстве работой цеха
З 1-2 Проведение работ по повышению квалификации работников цеха
Навыки принятия решений и создания условий реализации при проведении работ по повышению квалификации работников цеха. Навыки управленческого и исполнительского профессионализма
Ф 2
Цех
Документы, отчеты
З 2-1 Оформление технической документации по работе цеха
Навыки самоанализа, анализа ситуации, принятия решения при ведении документации по производственной деятельности цеха
З 2-2 Ведение отчетности
Навыки самоанализа, анализа производственной деятельности цеха при составлении отчетности
Таблица 5

3. «Өндірістік оқыту шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Бейне фильмдер, компьютерлер және көрнекі құралдар
1-1М Есепке алу жүйесі бойынша техникалық бейне фильмдер, компьютерлер және көрнекі құрал арқылы ұйымда техникалық оқуды ұйымдастыру
Ағымдағы күтім және жөндеу жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бағыныштылар қызметін бақылау және түзету
Пойыздардын қозғалысын және маневрлік жұмыстары бойынша нұсқау, міндеттері айналасында ескертпелер, жол жұмыстары кезінде пойыздардын қозғалысы қауіпсіз нусқауы, темір жолды пайдалану техникасы, принциптері, ықпалы туралы білімі
1-2М Жұмыс жүргізу технолгиясы, ережесі және нормасы бойынша өзгерістерді ықшам ақпаратпен қамтамасыз ету
Жұмыс жасау кезінде бригада мен жұмысшыларды бөлу жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бригада мен жұмысшылардың технологиялық процесті сақтау қызметін бақылау және түзету
Электрлендірілген желіде темір жол көлігі жұмысшыларының қауіпсіздік, ішкі еңбек тәртібі, өндірістік ұйымдастыру әдістері туралы білімі
1.3 М: Жаз айлары кезінде жұмыс орындарында өндірістік сабақтар жүргізу
Жұмысшылардын норманы орындауын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Жол жәндеу технологиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Бөлім құрылғыларын және оларды техникалық пайдалану, жұмысшылар мен жұмыстын тарифтік тәртібі, жұмыстарды бағалау туралы білімі
1-4 М Жұмысшылардың біліктілігін арттыру бойынша құжаттарды дайындау, жұмысшылардың біліктілігін арттыруға арналған ТПЕ және нұсқаулық білімін тексеру емтихандарына қатысу
Жол шебері жұмысшылардың әрекеттерін талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы. Бригада жұмысшыларының әрекетін бақылау және түзету
Қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық сақтау және өрт қауіпсіздігі, сәтсіз оқиғаны тексеру және есептеу нұсқауы, еңбек қауісіздігі нормасы және ережесі, басты еңбек заңдары туралы білімі
2 Ф
Жауап нұсқалары бар емтихан билеттері, қажетті құжаттар
2-1 М Әрбір мамандықа бір жылдық оқу бағдарламасы конспекттерін дайындау
Орындалып жатқан жұмыстардын сапасын бақылау және түзету
Жол жәндеу технологиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Қаулы, қаулы, бұйрық, нұсқау мен басқа да басқарушылық және нормативті ақпараттар, жол шебері (аға жол шеберін қоса алғанда) реттемелеуші жұмыстар туралы білімі
2-2 М Разрядты көтеру бойынша емтихан билеттерін, ТПЕ және нұсқаулық білімін тексеретін аттестаттауға сәйкес жауап нұсқаларымен бірге даярлау
Бригада мен бөлек жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды қою жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Қаулы, қаулы, бұйрық, нұсқау мен басқа да басқарушылық және нормативті ақпараттар, жол шебері (аға жол шеберін қоса алғанда) реттемелеуші жұмыстар туралы білімі
2-3 М Жаңа техника және технологияға сәкес озық еңбек амалдары мен әдістерін енгізу
Бригадирлер мен жұмысшылардын шеберлігін және дәрежесін көтеру жұмыстарын жұмыстарын талдау, шешім қабылдау, көлемін анықтау дағдысы
Жол жәндеу техноло-гиялық процесі, жолды номалы күтім принціпі, амалдары білімі. Өндірістік басқару бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибелі білімі
2-4 М Өзінің міндеттері аясында құжаттар жүргізу
Аяқталған жұмыстарды қабылдау жұмыстарын талдау, шешімдер қабылдау. Бағыныштылар қызметін бақылау жәе түзету
Еңбекті өндірістік ұйымдастыру, уәждемелеу және ынталандыру әдістері мен амалдары туралы білімі
4-кесте
4. «Цех шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Цех
Нормативтік құжаттар
1-1М Жөндеу-құрылыстық жұмыстары кезінде қойылған номаның орындалуын қадағлау және шаралар қолдану
Жөндеу-құрылыстық жұмыстары кезінде қойылған номаның орындалуын қадағлау және шаралар қолдану шешімдерін қабылдау, жағдайды талдау дағдысы
Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасы туралы білім. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру кезінде жобалау шеберлік жағдайын және жүйелік әдіснама талдауы туралы білімі
1-2М Цех жұмысшылары біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізу
Цех жұмысшылары біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізуге жағдай жасау және шешімдер қабылдау дағдысы. Кәсіпқойлы атқарушылық және ұйымдастырушылық дағдысы
2 Ф
Цех
Құжаттар, есептер
2-1М Цехтағы жұмыстар бойынша техникалық құжаттар дайындау
Цехтағы жұмыстар бойынша техникалық құжаттар дайындау кезінде шешімдер қабылдау, жағдайды талдау, өзіндік тексеру дағдысы
2-2М Есептер жүргізу
Цехтің өндірістік әрекеттері бойынша есептер жүргізуді талдау, өзіндік тексеру дағдысы
5-кесте

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер цеха дефектоскопии»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Рельсы
Дефектоскопные автомотрисы, дефектоскопные средства
З 1-1 Расстановка и закрепление операторов за дефектоскопами. Проведение технической учебы работников участка дефектоскопии. Организация внедрения передовых методов работы, учет работы дефектоскопистов
Навыки принятия решений и создания условий их реализации в распределении и закреплении операторов за дефектоскопами
Знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при распределении и закреплении операторов за дефектоскопами, оперативной смене остродефектных рельсов, периодичности технического обслуживания дефектоскопных средств, контроле и коррекции деятельности дефектоскопистов
З 1-2 Контроль за качественной проверкой рельсов, подготовка всех необходимых материалов для рассмотрения вопросов работы средств диагностики пути в дистанции пути. Контроль выполнения периодичности технического обслуживания дефектоскопных средств и качества его проведения, обеспечение периодичности поверки дефектоскопов
Навыки анализа ситуаций, принятия решений при выполнении периодичного технического обслуживания дефектоскопных средств
З 1-3 Ведение оперативного учета смены остродефектных рельсов, участие в проведении натурного осмотра рельсов по показаниям дефектоскопных автомотрис и вагонов-дефектоскопов. Проверка работы операторов дефектоскопных тележек на линии
Контроль и коррекция деятельности операторов на линии, навыки анализа и принятия решений оперативного учета смены остродефектных рельсов
Ф 2
Рельсы
Дефектоскопные автомотрисы, технический спирт, дефектоскопные средства
З 2-1 Разработка и представление на утверждение начальнику дистанции пути графика работ съемных
Навыки принятия решений и создания условий их реализации при выполнении графика работы с дефектоскопными тележками. Контроль и коррекция деятельности дефектоскопистов
З 2-2 Учет расхода в зимних условиях технического спирта. Анализ использования дефектоскопных средств на дистанции пути
Навыки анализа и принятия решений использования дефектоскопных средств на дистанции пути
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер производственной базы»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Рельсошпальная решетка (далее РШР), материалы верхнего строения пути
Кран, поддон
З 1-1 Организация приема, расшивки, сортировки и отправки РШР
Навыки анализа и принятия решений при приеме, расшивке и сортировке РШР
Принятие управленческих решений при организации ремонтной службы в организации, единой системы планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования, организации ремонтных работ; методов монтажа, регулировки и наладки оборудования; порядка составления паспортов на оборудование. Знания о методологии системного анализа перспектив технического развития организации; технических характеристик, конструктивных особенностей, назначении, режимов работы, эксплуатации оборудования организации; нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знание локальных актов «Национальная компания «Казакстан темiр жолы» Акционерного общества «Национальная компания «Казахстан темiр жолы» «Дирекция магистральной сети» (далее – Дирекция). Эксплуатацию, ведомости дефектов, спецификацию и другую техническую документацию; сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта; требований рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования; передового отечественного и зарубежного опыта ремонтного обслуживания в организации; требований (документов) системы менеджмента качества
З 1-2 Организация погрузки и выгрузки прибывшего материала верхнего строения пути в адрес ПЧ
Навыки анализа и принятия решений при погрузке и выгрузке материала
Ф 2
Вагоны
Документы, журналы
З 2-1 Раскредитовка документов прибывших вагонов в адрес ПЧ
Навыки анализа и принятия решений при раскредитовке документов прибывших вагонов в адрес ПЧ
З 2-2 Переадресовка груженых вагонов по Республике Казахстан, оформление документов прибывших в ПЧ грузов
Контроль и коррекция при переадресовке груженых вагонов по Республике Казахстан, навыки анализа и принятия решений при оформлении документов прибывших в путевую часть грузов
Ф 3
Материалы верхнего строения пути (МВСП)
Документы, журналы
З 3-1 Составительская работа по участку ПЧ
Навыки анализа ситуаций, принятия решений при составлении перечней выполняемых работ по участку. Контроль и коррекция деятельности участка ПЧ
З 3-2 Составление материального отчета, ведение учета МВСП
Навыки анализа ситуации, принятия решений при составлении материальных отчетов
Таблица 7

5. «Дефектоскоп цехы шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Рельстер
Автомотрис дефектоскоптары, дефектоскопты құралдар
1-1 М Дефектоскоптар бойынша операторларды бекіту және орналастыру. Дефектоскопты бөлімшеде жұмысшыларға техникалық сабақ жүргізу. Дефектоскоптар жұмысын есептеу, озық тәсілді жұмысты енгізуді ұйымдастыру
Дефектоскоптар бойынша операторларды үйлестіру мен бекітуді жүзеге асыруға жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы
Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасына туралы, рельсті дефектоскоптар, дефектоскопты құралдарды техникалық күтімі, оларды ауыстыру, тексеру және дефектоскопшылар қызметінің коррекциясы туралы білім
1-2М Жол дистанциясындағы жолды диагнотикалау құралдары жұмыстарының сұрақтарын талқылауға барлық керекті жабдықтарды дайындау, рельстерді тексеру сапасын қадағалау. Дефектоскопты құралдарға техникалық қызмет көрсетілуін және сапалы өтуін қадағалау, дефектоскоптарды мерзімдік тексеру
Дефектоскопты құралдарға мерзімді техникалық қызмет көрсету кезінде шешімдер қабылдау, жағдайды талдау дағдысы
1-3М Өте дефекті рельстерді ауыстыру есептерін жедел жүргізу, автомотрис дефектоскоптары және дефектоскопты вагондары көрсеткіштері бойынша рельстерді заттай тексеру жұмыстарына қатысу. Желідегі дефектоскоп операторлары жұмыстарын тексеру
Желідегі оператор-лардың әрекеттерін дәлдеу және бақылау, өте дефекті рельстерді ауыстыру есептерін жедел шешім қабылдау және талдау дағдысы
2 Ф
Рельстер
Автомотрис дефектоскоптары, дефектоскопты құралдар, техникалық спирт
2-1М Дефектоскопты автомотристер мен аусымдық дефектоскоптар жұмыстары кестесін өндеу және жол дистанциясы бастығына бекітуге ұсыну, жұмыс кестесінің орындалуын әрдайым бақылау
Дефектоскопты арбалардың жұмыстарын кесте бойынша орындау кезінде жүзеге асырға жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы. Дефектоскопшылар қызметін түзеу және бақылау
2-2М Қысқы жағдайда техникалық спирт шығындарын есептеу. Жол дистанциясын да дефектоскопты құралдарды қолдануын талдау.
Жол дистанциясындағы дефектоскопты құралдарды қолдану шешімдерін қабылдау және талдау дағдысы
6-кесте
6. «Өндірістік база шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Рельсошпалдық торлама (әрі қарай РШТ), жол үсті құрылысы материалдары
Кран, тұғырық.
1-1М РШТ қабылдауды, сөгуді, сұрыптауды және жіберуді ұйымдастыру
РШТ қабылдау, сөгу, сұрыптау және жіберу жұмыстарын талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасы туралы, ақау тізімдемелері, маманданымдардың және сыртқы техникалық құжаттамасы, жөндеуге деген жабдықтың және әдістің тапсыруы, жөн-жосықтарының кейін жөндеуі, шаруашылықтың ГС ұйымдарының, еңбектің тиімді ұйымының талаптары бойынша қанаушылық, жөндеуде және жабдықтың модернизациясы, жөндеуді күтудің озық отандық және шетелдік тәжірибе кәсіпорны, сапаның менеджменті жүйесінің талаптары (құжаттары) туралы білімі
1-2М ЖБ мекенжайына келген жол үсті құрылысы материалдарын тиеуді және түсіруді ұйымдастыру
Материалдарды тиеу және түсіру жұмыстарын талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
2 Ф
Вагондар
Журналдар, құжаттар
2-1М ЖБ мекенжайына келген вагондардын құжаттарын тарату
Жол бөлімі мекенжайына келген вагондардын құжаттарын раскредитовкалау жұмыстарын талдау және шешімдер қабылдау дағдысы.
2-2М ҚР бойынша жүк тиілген вагондардын барар жерін өзгерту, ЖБ келген жүктердін құжаттарын дайындау
Қазақстан Респбуликасы бойынша жүк тиілген вагондардыың барар жерін өзгерту жұмыстарын бақылау жәнн түзету. Жол бөліміне келген жүктердін құжаттарын дайындау жұмыстарын талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
3 Ф
Жол үсті құрылысы материалдары (ЖҮҚМ)
Журналдар, құжаттар
3-1М ЖБ учаскесі боынша құрастыру жұмысы
Жасалып жатқан жұмыс тізімін жасағанда өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдысы. Жол бөлімі учаскесі жұмыстарын бақылау жәнн түзету
3-2М ЖҮҚМ есептерін жүргізу, материалды есептеуді жасау
Материалды есептерді жасауда жағдайды талдау, шешімдер қабылдау дағдысы
7-кесте

7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер пути / старший диспетчер пути»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, устройства сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожные пути, в том числе подъездные пути
Радиостанция, система громкоговорящей связи, устройства диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры
З 1-1 Планирование, организация и оперативное руководство эксплуатационной работой на обслуживаемом полигоне железной дороги в соответствии с техническим планом, заданиями вышестоящего органа управления
Навыки принятия решений и создания условий реализации при планировании и организации эксплуатационной работы
Знание технической эксплуатации железных дорог; движения поездов и маневровой работы на железных дорогах; сигнализации на железных дорогах; безопасность и порядок ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозках по железным дорогам; приказов, распоряжений и указаний государственного и вышестоящего органа управления; методических, нормативных и других руководящих материалов по организации движения поездов; технической и эксплуатационной характеристики отделений перевозок и крупных станций, технологии их работы; графика движения и плана формирования поездов, порядка направления вагонопотоков; перевозку грузов, порядок работы на компьютере; показатели и технические нормы эксплуатационной работы; норм по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии; пожарной безопасности на железнодорожном транспорте; основ экономики и управления производством; основ трудового законодательства; положения о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при руководстве оперативной работой диспетчеров и дежурных по отделению перевозок, аварийно-восстановительными и ремонтно-путевыми работами, соблюдении установленных норм, качественных показателей использования вагонов и локомотивов, рабочего времени локомотивных бригад
З 1-2 Выполнение суточного плана поездной и грузовой работы, эффективное использование вагонного парка и локомотивов. Контроль выполнения графика движения, плана формирования поездов
Навыки анализа ситуации и принятия решений при отслеживании выполнения графика движения, плана формирования поездов
Ф 2
Подвижной состав, перегоны, устройства СЦБ и связи
Радиостанция, система громкоговорящей связи, устройства диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры
З 2-1 Контроль соблюдения установленных норм качественных показателей использования вагонов и локомотивов, рабочего времени локомотивных бригад. Контроль исполнения приказов, распоряжений вышестоящего органа управления; своевременность и точность передачи информации о поездах и работе станций
Навыки принятия решений и создания условий реализации при соблюдении установленных норм качественных показателей использования вагонов и локомотивов, рабочего времени локомотивных бригад
З 2-2 Прием мер по организации аварийно-восстановительных и ремонтно-путевых работ, осуществление контроля их выполнения
Навыки принятия решений и создания условий их реализации по организации аварийно-восстановительных и ремонтно-путевых работ, при осуществлении контроля их выполнения
Ф 3
Подвижной состав, устройства сигнализации, централизации и блокировки, железнодорожные пути, в том числе подъездные пути
Радиостанция, система громкоговорящей связи, устройства диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры
З 3-1 Ведение сокращенного графика движения поездов, оборота локомотивов (при отсутствии автоматизированного рабочего места дорожного диспетчера) и другой документацию по кругу обязанностей
Навыки принятия решений и создания условий их реализации при сокращенном графике движения поездов, руководстве локомотивами, анализа ситуации при ведении документации
З 3-2 Руководство оперативной работой поездных диспетчеров и дежурных по отделению перевозок
Контроль и коррекция деятельности поездных диспетчеров и дежурных по отделению перевозок. Навыки анализа и принятия решений при оперативном руководстве
Таблица 8

7. «Жол диспетчері / аға жол диспетчері» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Жылжымалы құрам, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жүйесі, темір жол қатынас жолы, сонымен қатар кірме жолдар
Дауыс зорайтқыш байланыс жүйесі, дипечерлік жүйе құрылғысы және микропроцессорлы аппараттар
1-1М Басқарудың жоғары тұрған органның техникалық жоспарына, тапсырыстарына сәйкес темір жолдың полигонында қызмет көрсетілетін пайдаланушы жұмысына жоспарлауын, ұйымдастыруын және тындырымды жетекшілігін жүзеге асырады
Пайдалану жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру бойынша іске астыру жағдайын жасау және шешімдер қабылдау дағдысы
Темір жолдарды техникалық пайдалану, пойыздардың қозғалысы мен темір жолдардағы орағыту жұмыстары, темір жолдарында дыбыс беру, темір жолдар бойынша тасымалдары кезінде қауіпті жүктерімен апатты оқиғаларын жою тәртібі мен қауіпсіздік, пойыздардың қозғалысының ұйымдастыруы бойынша әдістемелік, нормативті және басқа да басқаратын материалдарды, ірі станциялардың және тасымал бөлімшелерінің техникалық және пайдаланушы сипаттамасын, олардың жұмысының технологиясын, пойыздардың қалыптасуының жоспарын және қозғалысының кестесін, вагонағындарының бағытталу тәртібін, жүктерді тасымалдау, ЖЭЕМ-де жұмыс істеу тәртібін; пайдаланушы жұмыстың көрсеткіштерін, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік тазалық, теміржол көлігіндегі өртсөндіргіш қауіпсіздігі, экономиканың және өндірісті басқаруының негіздері, еңбек заңдарының негіздері, теміржол көлігінің жұмысшыларының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы білім
1-2 М Пойызды және жүкті жұмыстардың тәуліктік жоспарының орындалуын, вагонды парктің және локомотивтердің тиімді пайдалануын қамтамасыз ету. Пойыздардың қозғалыс кестесінің, қалыптасу жоспарының орындалуын бақылау
Пойыздарды қалыптастыру жоспарының, қозғалыс кестесінің орындалуы бойынша шешім қабылдау және жағдайын сараптау дағдысы
2 Ф
Жылжымалы құрам, аралықтар, СОБ және байланыс жүйесі
Дауыс зорайтқыш байланыс жүйесі, дипечерлік жүйе құрылғысы және микропроцессорлы аппараттар
2-1 М Бригадалар локомотивтердің жұмыс уақытын, вагондар мен локомотивтерді пайдалануының сапалы көрсеткіштерінің белгіленген нормаларын сақтауына бақылауын жүзеге асыру. Басқарудың жоғары тұрған органның бұйрықтарының, өкімдерінің орындалуын; станция жұмысы және пойыздар туралы ақпараттың берілу уақыттылығын және дәлме-дәлдігін бақылау
Бригадалар локомотивтері жұмыс уақытын, вагондар мен локомотивтерді пайдалануының сапалы көрсеткіштерінің белгіленген нормаларын сақтауы бойынша іске астыру жағдайын жасау және шешімдер қабылдау дағдысы
2-2 М Апатты-қалпына келтіруші және жөндеу-жолды жұмыстарының ұйымдастырылуы бойынша шараларын қабылдайды, олардың орындалуына бақылауын жүзеге асыру
Апатты-қалпына келтіру және жөндеу-жолды жұмыстарын ұйымдастыру, және де олардын орындалуын бақылау, шешім қабылдау жене жағжай жасау дағдысы
3 Ф
Жылжымалы құрам, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жүйесі, темір жол қатынас жолы, сонымен қатар кірме жолдар
Дауыс зорайтқыш байланыс жүйесі, дипечерлік жүйе құрылғысы және микропроцессорлы аппараттар
3-1 М Пойыздардың қозғалысының, локомотивтердің айналымының (жолды диспетчердің автоматтандырылған жұмыс орынның жоқтығы кезінде) қысқартылған кестесін және міндеттер ортасы бойынша басқа да құжаттамасын жүргізу
Құжаттар жүргізу кезінде жағдайды талдау, локомотивтерге басшылық, пойыздар қозғалысы қысқартылған кестесінің орындалуына жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы
3-2М Тасымал бөлімшесі бойынша кезекшілердің және пойызды диспетчерлердің тындырымды жұмысын басқару
Тасымал бөлімшесі бойынша кезекшілердің және пойызды диспетчерлердің әрекетін түзету және бақылау. Қома-қол басшылық ету кезінде шешім қабылдау және талдау дағдысы
8-кесте

8. Вид трудовой деятельности (профессии) «Дежурный по переезду»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Приборы управления автоматический шлагбаум, автоматические системы
Пульт управления
З 1-1 Организация и регулирование в соответствии с установленным порядком движения через переезд крупногабаритных, тихоходных, особо тяжелых и длинномерных транспортных единиц, машин и механизмов, прогона скота
Самостоятельно определяет способ организации и регулирования движения через переезд крупногабаритных, тихоходных, особо тяжелых и длинномерных транспортных единиц
Знание устройств переезда и его обслуживания, порядка регулирования движения транспортных средств по переезду. Знание обеспечения безопасности движения поездов при производстве путевых работ, обслуживания данного переезда, порядка пользования устройствами автоматики на переезде, техники безопасности и производственной санитарии для дежурных по переездам, дорожного движения по железнодорожному переезду
З 1-2 Организация безопасного движения поездов и транспортных средств при неисправном состоянии автоматической сигнализации, приборов управления автоматическими шлагбаумами, нарушении энергоснабжения при аварийной обстановке и производстве работ по техническому обслуживанию устройств автоматики и сигнализации
Навыки самоорганизации при обнаружении неполадок работы устройств автоматики и сигнализации для безопасного движения поездов, транспортных средств
З 1-3 Наблюдение за состоянием проходящих поездов, принятие мер к остановке поезда в случае обнаружения неисправности, угрожающей безопасности движения. Обеспечение содержания обустройств переезда, железнодорожного пути и всей площади переезда и подъездов к нему в пределах шлагбаума в исправности и чистоте. Ограждение переезда и подача установленных сигналов
Навыки самоорганизации при обеспечении содержания обустройств переезда, железнодорожного пути и всей площади переезда и подъездов к нему в пределах шлагбаума в исправности и чистоте, ограждении переезда и подаче установленных сигналов
Ф 2
Приборы управления автоматический шлагбаум, автоматические системы
Пульт управления
З 2-1 Контроль исправной работы переездной или заградительной звуковой сигнализаций и автоматических шлагбаумов или электрошлагбаумов, приспособлений для закрытия и открытия шлагбаумов, прожекторных установок, электроосвещения, радио- и телефонной связи
Самостоятельно определяет способ использования переездной или заградительной звуковой сигнализации и автоматических шлагбаумов или электрошлагбаумов. Навыки самоорганизации при работе с переездным оборудованием
Знание принципа действия оборудования, установленного на переезде, выявления дефектов в его работе и их устранение, устройство и обслуживание переездов
Таблица 9

8. «Торап кезекшісі» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Автоматты шлагбаумды, автоматты жүйені басқару аспаптары
Басқару құрылғысы
1-1М Белгіленген тәртіпке сәйкес торап арқылы жүгі көп, көлемді емес, жай жүретін және басқа да машиналарды, механизмдерді жіберуді, мал айдауды ұйымдастыру және реттеу
Торап арқылы жүгі көп, көлемді емес, жай жүретін және басқа да машиналарды, механизмдерді жіберуді ұйымдастыру және реттеу әдістерін өзіндік анықтау дағдысы
Торап құрылымын және оны ұстау, торапта орналасқан жабдықтың қызметі принципі, жұмысынан ақау табу және жою, көлік құралының торап бойынша қозғалысын реттеу тәртібі, жол жұмыстары кезінде поездардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету, тораптарды құру және күту, торапта автоматика құрылғысын қолдану тәртібі туралы, тораптағы кезекші үшін қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария, теміржол торабы бойынша жол қозғалысы туралы білімі
1-2М Автоматты дабыл қағу, автоматты шлагбаумды басқару аспаптарының жарамсыз жағдайында, энергиямен жабдықтаудың бұзылғанда, автоматика және дабыл қағу құрылғыларына қызмет көрсету және реттеу жұмыстарын өндіруде поездар мен көлік құралдарының қауіпсіз жүруін ұйымдастыру
Автоматика және дабыл қағу құрылғылары істен шыққан кезде поездар мен көлік құралдарының қауіпсіз жүруін өзіндік ұйымдастыру дағдысы
1-3М Өтпелі поездардың жағдайын тексеру, қозғалыстың қауіпсіздігіне қатер төндіретін жылжымалы құрамдағы ақаулықтар және жүк тиеуде кемшіліктер табылғанда поезды тоқтату шараларын қабылдау. Торап жабдықтарының, теміржолдың және тораптың барлық аумағы мен шлагбаум шеңберіндегі кіріс жолды күту, тазалықта ұстауды қамтамасыз ету. Көшті қоршау және белгі беру
Торап жабдықтарының, теміржолдың және тораптың барлық аумағы мен шлагбаум шеңберіндегі кіріс жолды күту, тазалықта ұстауды қамтамасыз ету кезінде өзіндік ұйымдастыру дағдысы
2 Ф
Автоматты шлагбаумды, автоматты жүйені басқару аспаптары
Басқару құрылғысы
2-1М Тораптағы автоматты құрылғылардың, бағдаршам және дабыл қаққышты, прожекторлық құрылғылардың, электр жарық беру, радио және телефон байланысы мен басқа да құрылғылардың дұрыс жұмыс істеуін бақылау
Тоарапты неменсе бөгеуші дыбысты белгіні және автоматты шлагбаумдар немесе электрлі шлагбаумдарды қолдану әдістерін өзіндік анықтау. Тораптағы құрылғылармен жұмыс істеу бойынша өзіндік ұйымдастыру дағдысы
Торапта орналасқан жабдықтың қызметі принципі, жұмысынан ақау табу және жою, торап құрылымын және оны ұстау бойынша нұсқамалық білімі
9-кесте

9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник путевой колонны/
заместитель начальника путевой колонны»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Материалы, топливно-энергетические ресурсы, путевые машины и механизмы, земляное полотно, бесстыковой путь. Материалы, топливно-энергетические ресурсы, путевые машины и механизмы, земляное полотно, бесстыковой путь
Путевые инструменты, рихтовочные приборы. Путевые инструменты, рихтовочные приборы
З 1-1 Обеспечение выполнения участком в установленный срок плановых заданий по ремонту и текущему содержанию пути, повышению производительности труда, строгого соблюдения законодательных процессов, внедрения научной организации труда и рационального использования материалов и топливно-энергетических ресурсов
Контроль и коррекция деятельности работников участка при выполнении в установленный срок плановых заданий по ремонту и текущему содержанию пути
Знание о нормативных правовых актах Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знание локальных актов, регламентирующих производственно-хозяйственную деятельность Акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» и филиала Акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» - «Дирекция магистральной сети», документов интегрированной системы менеджмента качества. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при руководстве путевой колонной, проверке качества выполненных путевых работ силами путевой колонны и соблюдении правил технологий выполненных путевых работ
З 1-2 Проверка качества выполненных путевых работ силами путевых колонн и соблюдение технологии выполненных путевых работ
Навыки анализа, самоанализа и принятия решений при проверке выполненных путевых работ силами путевой колонны
З 1-3 Организация безопасного производства работ в случаях применения машин, механизмов, путевых машин и инструмента, в том числе грузоподъемных
Навыки принятия решений и создания условий их реализации при организации безопасного производства работ. Анализ применения машин, механизмов инструментов
З 1-4 Осмотр и проверка путей, земляного полотна и сооружений в периоды ливневых дождей, пропуска весенних вод, роста и осадки пучин
Навыки анализа и принятия решений при осмотре и проверке путей, земляного полотна и сооружений в осенний весенний периоды
З 1-5 Проведение рихтовки бесстыкового пути рихтовочными приборами на величину от одного до шести сантиметров
Навыки принятия решений и создания условий их реализации при проведении рихтовки бесстыкового пути рихтовочными приборами
З 1-1 Обеспечение выполнения участком в установленный срок плановых заданий по ремонту и текущему содержанию пути, повышению производительности труда, строгого соблюдения законодательных процессов, внедрения научной организации труда и рационального использования материалов и топливно-энергетических ресурсов
Навыки принятия решений и создания условий их реализации, при выполнении требований охраны труда. Контроль и коррекция деятельность работников
Ф 2
Технические документы
З 2-1 Контроль и проверка состояния охраны труда и условий безопасности труда
Навыки принятия решений и создания условий реализации при выполнении мероприятий по улучшению условий труда работников
З 2-2 Выполнение комплексных мероприятий по улучшению условий труда в пределах порученных участков
Навыки анализа ситуации при разработке мероприятий по предупреждению несчастных случаев. Контроль и коррекция деятельности работников
З 2-3 Участие в проведении расследования, разработке мероприятий по предупреждению несчастных случаев и контроль выполнения этих мероприятий
Таблица 10

9. СБШ 4-деңгейіндегі «Жол колоннасы басшысы орынбасарының »
еңбек қызметінің кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Материалдар, отын-энергетикалық қорлар, жол машинасы мен механизімі, жер төсемі, бунақсыз жол
Жол құрал-саймандары, түзету аспаптары
1-1М Отын-энергетикалық қорлар мен материалдарды тиімді пайдалану және еңбектің ғылыми ұйымдастыруын енгізу, заңнамалық процестерді қатан сақтай отырып еңбек өнімділігін жоғарылату, жолды ағымдағы күтім және жөндеу бойынша бөлімшеде жоспарланған тапсырмаларды қойылған мерзімде орындалуын қамтамасыз ету
Жолды ағымдағы күтімі және жөндеуі бойынша бөлімшеде жоспарланған тапсырмаларды қойылған мерзімде орындалуы кезінде жұмысшылардың қызметін түзету және бақылау
Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасы туралы білім. Жүйелі анализдың методологиясы, басқару тынымның қабылдау әдіс-айлалары бойынша басшылықта жол саппен, орындау жолдық жұмыстың сапасын тексерісі, жолдық саптың күштерімен және орындын жодық жұмыс технологиясы жөн-жосықсығын сақтау туралы білім
1-2М Орындалған жол жұмыстарының технологиялық ережесін сақтау және жол тізбегі күшімен орындалған жол жұмыстары сапасын тексеру
Жол тізбегі күшімен орындалған жол жұмыстарын тексеру бойынша шешім қабылдау, өзіндік талдау және өндеу дағдысы
1-3М Машинаны, механизмдерді, жол машинасы мен құрал-саймандарын, сонымен қатар жүк көтергіш бойынша қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру
Қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы. Машиналарды, механизмдерді, құрал-саймандарды қолдану дағдысы
1-4М Ісіну ылғалы, күзгі суларды жіберу және нөсерлі жауын кезінде жолды, жер төсемі мен құрылысын тексеру және қарау
Күзгі көктемгі мезгілде жолды, жер төсемі мен құрылысын тексеру және бақылау кезінде шешім қабылдау және талдау дағдысы
1-5М Бірден алты сантиметрге деінгі мөлшер бойынша түзету аспаптарымен бунақсыз жолға түзету жүргізу
Түзету аспаптарымен бунақсыз жолға түзету жүргізу бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы
2 Ф
Техническалық құжаттар
2-1М Еңбек қауіпсіздігі мен еңбек қорғау жағдайын тексеру және бақылау
Еңбекті қорғау талабының орындалуы бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы. Жұмысшылардың қызметін түзету және бақылау
2-2М Бөлімдер ішінде еңбек жағдайын жақсарту мақсатында кешенді іс-шара орындау
Жұмысшылардың еңбек жағдайын жақсартуға іс-шаралар өткізу бойынша жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы
2-3М Сәтсіз оқиғаны құлақтандыру бойынша іс-шараларды өндеуге, тексеру жүргізуге қатысу және осы іс-шаралардын орындалуын бақылау
Құлақтандыру бойынша іс-шараларды дайындауда жағдайды талдау дағдысы. Жұмысшылардың әрекеттерін бақылау және түзету
10-кесте

10. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник участка/
заместитель начальника участка»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Земляное полотно, верхнее строение пути и искусственные сооружения
З 1-1 Организация планирования и выполнения работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений в установленные сроки
Навыки принятия решений и создания условий реализации при организации планирования работ по ремонту и текущему содержанию верхнего строения пути, земляного полотна, искусственных сооружений
Знание техники безопасности и производственной санитарии при ремонте и содержании железнодорожного пути и сооружений, технической эксплуатации железных дорог, технологических процессов по ремонту и текущему содержанию пути, по содержанию искусственных сооружений, по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ, норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта. Положение о порядке расследования и учета несчастных случаев на производстве. Знания внутреннего трудового распорядка. Знания о методологии системного анализа хозяйственного расчета. Знания сигнализации на железных дорогах, движения поездов и маневровой работы на железных дорогах, перспектив технического развития участка. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при проведении натурных осмотров и анализе состояния пути, земляного полотна, искусственных сооружений, составлении планов и заданий околоткам, организации работ по ремонту пути, соблюдении внутреннего трудового распорядка дорожными мастерами, бригадирами и всеми работниками участка пути
З 1-2 Проведение натурных осмотров и анализ состояние пути, земляного полотна, искусственных сооружений, на этой основе составляет планы и задания околоткам, контролирует их выполнение
Навыки анализа ситуаций при проведении натурных осмотров и анализе состояния пути земляного полотна, искусственных сооружений
З 1-3 Проводит производственный инструктаж рабочих, организует выполнение мероприятий по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
Навыки принятия решений и создания условий реализации, при выполнении требований охраны труда, обеспечении безопасности движения поездов и техники безопасности работниками. Контроль и коррекция деятельности работников
Ф 2
Путевые машины и механизмы, оборудования
Технологические процессы
З 2-1 Осуществляет контроль соблюдения внутреннего трудового распорядка, инструкций и должностных обязанностей дорожными мастерами, бригадирами (освобожденными) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений и всеми работниками участка пути
Контроль и коррекция деятельности дорожных мастеров, бригадиров и всех работников участка пути
З 2-2 Осуществляет контроль обеспечения снижения производственных затрат на основе полной загрузки путевых машин, механизмов, оборудования, внедрения передовых методов и приемов труда, соблюдения производства работ и технологических процессов и рационального расходования сырья, материалов, топлива
Навыки анализа ситуации при обеспечении снижения производственных затрат, рациональном расходовании сырья, материалов, топлива
З 2-3 Контроль соблюдения работниками технологической, производственной и трудовой дисциплины, и норм по охране труда и технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите
Контроль и коррекция деятельности работников, по соблюдению технологической, производственной и трудовой дисциплин и норм по охране труда
Таблица 11
11. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник (околотка или участка)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Рельсы, стыковые зазоры, стрелочные переводы
Мел, измерительные приборы
З 1.1 Маркировка по километрового запаса рельсов. Нумерация рельсовых звеньев. Измеряет износ рельсов. Замеряет и проверяет стыковые зазоры, составляет ведомости и графики накопления и разгонки зазоров. Промеряет ординаты переводных и закрестовинных кривых стрелочных переводов. Замеряет снеговой покров и составляет сдельные наряды на работы по снегоборьбе
Конкретизация заданий, оценка результата по выполнению замеров стыковых зазоров, ординат переводных и закрестовинных кривых стрелочных переводов, снегового покрова и маркировка по километрового запаса рельсов. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах и принципах состояния пути, видах брака и дефектов рельсов, заполнении книг и форм предупреждений об ограничении скорости движения поездов, замерах стыковых зазоров, составлении графиков, порядке оформления проверок пути и стрелочных переводов, способах исправления пути на пучинах, инструментальной съемке
Ф 2
Шпалы, машины, механизмы, инструменты, искусственные сооружения, материалы верхнего строения пути
Графики, документы
З 2-1 Составляет графики работы дежурных по переездам и обходчиков железнодорожных путей и искусственных сооружений. Оформляет документацию по заработной плате рабочим. Сдает отчетную документацию в дистанцию
Конкретизация заданий, оценка результата оформления технических паспортов, отчетов, составления графиков работы дежурных по переездам и обходчиков железнодорожных путей и искусственных сооружений. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах и принципах основ экономики, организации производства труда и управления, нормативов затрат и оплаты труда, графических и чертежных работ
З 2-3 Ведет учет шпал, лежащих в пути, составляет по ним ведомости. Ведет учет машин, механизмов и инструмента. Составляет документацию на получение и списание материалов верхнего строения пути, инвентаря и спецодежды
Конкретизация заданий, оценка результата составления документации на получение и списание материалов верхнего строения пути, ведения учета машин, механизмов и инструмента
Знание о подходах и принципах норм затрат труда и материалов верхнего строения пути. Учет и отчетность на материалы, оформление технического паспорта
Таблица 12
12. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-технолог (околотка или участка)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Стрелочный перевод, бесстыковый путь
Контрольно-измерительные приборы
З 1.1 Участие в работе комиссии по приемке отремонтированных километров на участке
Навыки принятия решений и анализа приемки отремонтированных километров на участке
Знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта
З 1-2 Организация работы по проведению месячников по переездам
Навыки анализа ситуации и принятия решений при проведении месячников по переездам
З 1-3 Организация и контроль выполнения технологических процессов по укладке, содержанию и ремонту бесстыкового пути и составление отчетов по ним на участке. Расчет температурного режима закрепления плетей бесстыкового пути
Навыки принятия решений и создания условий реализации при выполнении технологических процессов по обслуживанию бесстыкового пути
З 1-4 Проверка действия устройств пневмообдувки на стрелочных переводах
Навыки анализа и принятия решений при проверке действия устройств пневмообдувки на стрелочных переводах на наличие неисправностей
Ф 2
Рельсы, переезды
Журнал, инструменты
З 2-1 Составление отчетов по снижению интенсивного бокового износа рельсов. Разработка мероприятий по приведению переездов в соответствии с ПТЭ
Навыки принятия решений и создания условий разработки мероприятий для приведения переездов в соответствии с ПТЭ, анализа ситуации при составлении отчетов по снижению интенсивного бокового износа рельсов
З 2-2 Участие в разработке местных инструкций, контроль своевременного их обновления на переездах, составление справок и отчетов по содержанию переездов. Введение журнала по инструментам строгого учета по участку
Навыки самоанализа при составлении справок и отчетов по содержанию переездов
Таблица 13
13. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник диагностического блока /заместитель начальника
диагностического блока»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Рельсы
Рельсовая дефектоскопия
З 1-1 Контроль соблюдения периодичности промера пути средствами измерения
Конкретизация и оценка результата промера пути средствами измерения. Навыки самоопределения при соблюдении периодичности промера пути
Знание о принципах нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта, Устава Акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы», а также локальных актов, регламентирующих производственно-хозяйственную деятельность Акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» и филиала Акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» - «Дирекция магистральной сети», требовании (документов) интегрированной системы менеджмента
З 1-2 Обеспечение соблюдения периодичности проверок средствами рельсовой дефектоскопии
Конкретизация и оценка результата проверок рельс. Навыки самоопределения при соблюдении периодичности проверок рельс средствами рельсовой дефектоскопии
З 1-3 Проверка соблюдения технологии работ, правил охраны труда и техники безопасности работниками участка диагностики
Конкретизация и оценка результата соблюдения правил технологии работ. Навыки самоопределения при соблюдении работниками участка диагностики правил охраны труда и техники безопасности
Ф 2
Средства дефектоскопии
Технические документы
З 2-1 Участие в проведении технических занятий по дистанции
Конкретизация и оценка результата проведения технических занятий по дистанции
З 2-2 Контроль выполнения трудовой и технологической дисциплины дорожными мастерами
Конкретизация и оценка результата при выполнении трудовой и технологической дисциплины дорожными мастерами
З 2-3 Составление ежемесячного графика работы средств дефектоскопии
Навыки самоопределения при составлении графика работы средств дефектоскопии. Навыки самонормирования при ведении отчетности
Примечание: З – задача;
ПЧ – железнодорожная путевая часть;
РШР – рельсо-шпальная решетка;
МВСП – материалы верхнего строения пути;
ПТЭ – правила технической эксплуатации.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Текущее содержание пути»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________

10. СБШ 5-деңгейіндегі «Жол колоннасы бастығының» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Материалдар, отын-энергетикалық қорлар, жол машинасы мен механизімі, жер төсемі, бунақсыз жол
Жол құрал-саймандары, түзету аспаптары
1-1М Отын-энергетикалық қорлар мен материалдарды тиімді пайдалану және еңбектің ғылыми ұйымдастыруын енгізу, заңнамалық процестерді қатан сақтай отырып еңбек өнімділігін жоғарылату, жолды ағымдағы күтім және жөндеу бойынша бөлімшеде жоспарланған тапсырмаларды қойылған мерзімде орындалуын қамтамасыз ету
Жолды ағымдағы күтімі және жөндеуі бойынша бөлімшеде жоспарланған тапсырмаларды қойылған мерзімде орындалуы кезінде жұмысшылардың қызметін түзету және бақылау
Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасы туралы білім. Жүйелі анализдың методологиясы, басқару тынымның қабылдау әдіс-айлалары бойынша басшылықта жол саппен, орындау жолдық жұмыстың сапасын тексерісі, жолдық саптың күштерімен және орындын жодық жұмыс технологиясы жөн-жосықсығын сақтау туралы білім
1-2М Орындалған жол жұмыстарының технологиялық ережесін сақтау және жол тізбегі күшімен орындалған жол жұмыстары сапасын тексеру
Жол тізбегі күшімен орындалған жол жұмыстарын тексеру бойынша шешім қабылдау, өзіндік талдау және өңдеу дағдысы
1-3М Машинаны, механизмдерді, жол машинасы мен құрал-саймандарын, сонымен қатар жүк көтергіш бойынша қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру
Қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы. Машиналарды, механизмдерді, құрал-саймандарды қолдану дағдысы
1-4М Ісіну ылғалы, күзгі суларды жіберу және нөсерлі жауын кезінде жолды, жер төсемі мен құрылысын тексеру және қарау
Күзгі көктемгі мезгілде жолды, жер төсемі мен құрылысын тексеру және бақылау кезінде шешім қабылдау және талдау дағдысы
1-5М Бірден алты сантиметрге деінгі мөлшер бойынша түзету аспаптарымен бунақсыз жолға түзету жүргізу
Түзету аспаптарымен бунақсыз жолға түзету жүргізу бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы
2 Ф
Техническалық құжаттар
2-1М Еңбек қауіпсіздігі мен еңбек қорғау жағдайын тексеру және бақылау
Еңбекті қорғау талабының орындалуы бойынша оларды өткізу жағдайын жасау және шешім қабылдау дағдысы. Жұмысшылардың қызметін түзету және бақылау
2-2М Бөлімдер ішінде еңбек жағдайын жақсарту мақсатында кешенді іс-шара орындау
Жұмысшылардың еңбек жағдайын жақсартуға іс-шаралар өткізу бойынша жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы
2-3М Сәтсіз оқиғаны құлақтандыру бойынша іс-шараларды өңдеуге, тексеру жүргізуге қатысу және осы іс-шаралардын орындалуын бақылау
Құлақтандыру бойынша іс-шараларды дайындауда жағдайды талдау дағдысы. Жұмысшылардың әрекеттерін бақылау және түзету
11-кесте
11. «Бөлім бастығының / бөлім бастығы орынбасарының» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Жасанды ғимараттар, топырақты төсемен, жолдың жоғарғы құрылысы
1-1М Белгіленген мерзімдерінде жасанды ғимараттардың, топырақты төсеменің, жолдың жоғарғы құрылысының жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша жұмыстарыдың орындауы мен жоспарлауын ұйымдастыру
Жасанды ғимараттарды, топырақты төсеменің, жолдың жоғарғы құрылысын жөндеу мен ағымдағы ұстау бойынша жұмыстарды жоспарлау ұйымдастыру кезінде шешім қабылдау және өткізуге жағжай жасау дағдысы
Темір жолдарды техникалық пайдалану, теміржолды жолын ағымдағы ұстау, пойыздардың қозғалысы мен темір жолдардағы орағыту жұмыстары, темір жолдарында дыбыс беру, жасанды ғимараттарды ұстау, жолды жұмыстарының өндірісі кезіндегі пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету, теміржол имараттары мен жолын ұстауы және жөндеуі кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік тазалық, өндірістегі қайғылы оқиғаларын тексеру және есепке алу тәртібі туралы, жолдың жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша технологиялық үдерістерді, жолды ұстау, учаскені техникалық дамыту, өндірістік жоспарлау әдістері, шаруашылық есеп айырысуы, ішкі еңбек тәртібі, теміржол көлігінің жұмысшыларының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы, экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері, еңбек заңдарының негіздері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігі, мен нормаларын еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігі туралы білім
1-2 М Іс-әрекеттегі нұсқауларына сәйкес жолдың, топырақты төсеменің, жасанды имараттардың күйін талдайды және қарауларын жасайды, осының негізінде околоткаларға тапсырыстар мен жоспарларын құрайды, олардың орындалуын бақылау
Жолдың, топырақты төсеменің, жасанды ғимараттардың күйін талдау және натуралды тексеріс жүргізу бойынша жәйтті талдау дағдысы
1-3 М Жұмысшылардың өндірістік нұсқамасын өткізеді, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша шараларының орындалуын ұйымдастыру
Жұмысшылардың қауіпсіздік техникасы ережелерін және пойыздардың қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету, еңбекті қорғау шарттарын орындау бойынша жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы. Жұмысшылардың әрекетін түзету және бақылау
Ф 2
Жол машиналары, механизмдері және жабдықтары
2-1М Жолдың және жасанды ғимараттардың жөндеуі мен ағымдағы ұстауы бойынша жол шебертерімен, бригадирлерімен (босатылған) және жол учаскесінің барлық жұмысшыларымен лауазымды міндеттері мен нұсқауларын, ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, темір жолдардың техникалық пайдалануының ережелерін сақтауына бақылауын жүзеге асыру
Жол шебертері, бригадирлері және жол учаскесінің барлық жұмысшылары әрекетін түзету және бақылау
2-2М Жолды машиналардың, механизмдердің, жабдықтың толық жүктелуі, еңбектің алдыңғы қатардағы әдістері мен тәсілдерінің еңгізілуінің, жұмыс пен технологиялық процестер өндірісінің және шикізатты, материалдарды, отынды тиімді жұмсау ережелерін сақтауының негізіндегі өндірістік шығындарының азаюын қамтамасыз етуіне бақылауын жүзеге асырады
Жанармай, материалдар, шікізат отынды тиімді жұмсау, негізіндегі өндірістік шығындарының азаюын қамтамасыз етуіне жағдайды талдау дағдысы
2-3М Жұмысшылармен технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібінің, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғаныс бойынша ережелері мен нормаларының сақтауын бақылау
Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғаныс бойынша жұмысшылардың әрекетін түзету және бақылау
12 -кесте
12. «Техник (өңір немесе учаске)» еңбек қызметінің (кәсібінің)
түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Рельстер, рельс буындары, бағыттамалы бұрмалар
Бор, өлшеу аспаптары
1-1М Рельстердің километр сайынғы қорын таңбалау. Рельсті буындарын нөмірлеу. Рельстердің тозуын өлшеу. Жапсар сынауларын өлшеу және тексеру, сынауларының жинауы мен қалпына келтіру кестелері мен тізімдемелерін құрастыру. Аудармалы және крестталған қисық тілдік аударымдарының ординаталарын өлшеу. Қарлы жамылғысын өлшейді және қармен күрес бойынша жұмыстарына келісімді жүктеу құжаттарын құрастыру
Рельсті буындарын нөмірлеуді, аудармалы және крестталған қисық тілдік аударымдарының ординаталарын, қарлы жамылғысын өлшеу, рельстердің километр сайынғы қорын таңбалау тапсырмаларын нақтылау, нәтижелерін бағалау. Жұмысшылардың кәсіптілігін арттыруға уәждемелеу
Технологиялық нұсқаулар, міндеттер ортасы бойынша ережелері мен нұсқаулары; ғимараттардың және жолдың құрылғысын, жөндеуі мен ұстауын, пойыздардың қозғалыс жылдамдығының шектелуі туралы ескертулер нысандары мен кітаптарының толтыру туралы білімі
Ф 2
Шпалдар, машиналар, механизмдер, құрал-саймандар, жасанды ғимараттар, жолдың жоғарғы құрылысы материалдары
Кестелер, құжаттар
2-1М Жасанды ғимараттардың және теміржол жолдарын айналып өтушілерінің және өткелдер бойынша кезекшілер жұмысының кестелерін құрастырады. Жұмысшыларға жұмысақы бойынша құжаттамасын ресімдеу. Аралыққа есеп беруші құжаттамасын тапсыр
Есептерді, техникалық төлқұжаттарды дайындау, жасанды ғимараттардың және теміржол жолдарын айналып өтушілерінің және өткелдер бойынша кезекшілер жұмысының кестелерін құрастыру тапсырмаларын нақтылау, нәтижелерін бағалау. Жұмысшылардың кәсіптілігін арттыруға уәждемелеу
Экономиканың, басқарудың және еңбек өндірісінің ұйымдастыру негіздері, еңбекақы төйлеу және шығындары туралы білімі
2-3М Жолда жатқан шпалдардың есепке алуын жүргізеді, олар бойынша тізімдемесін құрастыру. Құрал-саймандар, механизмдер және машиналар есебін жүргізу. Жолдың жоғарғы құрылысының, мүкәммалдың және арнайы киімнің материалдарын алуы мен есептен шығаруына құжаттамасын құрастыру
Жолдың жоғарғы құрылысы материалдарын алуы мен есептен шығаруына құжаттамасын құрастыру, құрал-саймандар, механизмдер және машиналар есебін жүргізу тапсырмаларын нақтылау, нәтижелерін бағалау
Материалдарға есептілік және есеп жүргізу, техникалық төлқұжатты ресімдеу. Жолдың жоғарғы құрылысы материалдары және еңбер шығыны номалары туралы білімі.
13 -кесте
13. «Инженер технолог (өңір немесе учаске)» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Бағыттамалы бұрма, бунақсыз жол
Бақылау-өлшеу аспабы
1-1М Учаскеде жөндетілген километрді қабылдау кезіндегі комиссиялар жұмыстарына қатысу
Учаскеде жөндетілген километрді қабылдауда талдау және шешім қабылдау дағдысы
Теміржолды техникалық пайдалану, теміржолдардағы поездардың қозғалысы мен маневрлік жұмыстар, теміржолдардағы дабыл беру жүйесі, жол жұмыстарын өндіру кезінде және жолдың ағымдағы күтімі кезінде поездардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету туралы білім
1-2 М Өткелдерде айлық жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру
Өткелдерде айлық жүргізу кезінде шешім қабылдау және жағдайды талдау дағдысы
1-3 М Бунақсыз жолды жөндеу, сақтау және тесеу бойынша технологиялық процестердің орындалуын бақылау және ұйымдастыру. Бунақсыз жол бунақтары бекітілген режимде температурасын есептеу
Бунақсыз жолға қызмет көрсету бойынша технологиялық процестердің орындау кезінде өткізуге жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы
1-4 М Бағыттамалы бұрмалардағы пневматикалық үрлеу құрылғысының қызметін тексеру
Бағыттамалы бұрмаларда пневматикалық үрлеу құрылғысы қызметін тексеру кезінде шешім қабылдау және талдау дағдысы
2 Ф
Рельсы, переезды
Журналдар, құрал-саймандар
2-1М Рельстін жіті бүйір тозығын темендету бойынша есептер жасау. ТПЕ сәйкес өткелге келтіру бойынша іс-шаралар құрастыру
Рельстін жіті бүйір тозығын темендету бойынша есептер жасауға, ТПЕ сәйкес өткелге келтіру бойынша іс-шаралар құрастыруға жағдай жасау және шешім қабылдау дағдысы.
2-2М Өткелдерді ұстау бойынша мәліметтер және есептер жасау, жергілікті нұсқаулықтарды өндеуге қтысу және өткелдерде уақытылы жаңартуды бақылау. Учаске бойынша қатаң есептегі құрал-саймандар жутналдарын жүргізу
Өткелдерді ұстау бойынша мәліметтер және есептер жасау кезінде өзіндік талдау дағдысы
14 -кесте
14. «Инженер технолог (өңір немесе учаске)» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Рельстер
Рельс дефектоскопы
1-1М Өлшеу құралдарымен жолды мезгілді өлешеуін бақылау
Өлшеу құралдарымен жолды өлешеу нәтижелерін бағалау және нақтылау. Жолды мезгілді өлшеуді сақтау бойынша өзіндік бағалау дағдысы
Нормативтік құқықтықтың актісінің ұстанымдарында Қазақстан Республикасының теміржол көлігі облысында, соның ішінде көліктің және Қазақстан Республикасының коммуникация министрліктері, жарғының Акционерлік қоғам "Ұлттық "Қазақстан темір жолы" компаниясы, бекітулі шешіммен бірден-бір акционер Акционерлік қоғам "Ұлттық "Қазақстан темір жолы" компаниясы - Акционерлік қоғам "Ұлттық "Қазақстан темір жолы" компаниясы және филиал Акционерлік қоғам "Ұлттық "Қазақстан темір жолы" компаниясының 2010 жылғы № 24 желтоқсандағы 94-П жергілікті акті, менеджмент интеграциялан жүйе талап (құжаттардың) туралы білімі
1-2М Рельсті дефектоскоп құралдарын мезгілді тексеруді қамтамасыз ету
Рельстерді тексеру нәтижелерін бағалау және нақтылау. Рельсті дефектоскоп құралдармен рельсті мезгілдік тексеруді сақтау бойынша өзіндік анықтау дағдысы.
1-3М Диагностика учаскесі жұмысшыларының техникалық қауіпсіздігін, еңбекті қорғау ережесің және жұмыстын технологиялық ережесін сақтауын тексеру
Жұмыстын технологиялық ережелерін сақтау шешімдерін бағалау және нақтылау. Диагностика учаскесі жұмысшыларының техникалық қауіпсіздігін және еңбекті қорғау ережесін сақтау бойынша өзіндік анықтау дағдысы
2 Ф
Технилық құжаттар
2-1М Дистанция бойынша техникалық сабаққа қатысу
Дистанция бойынша техникалық сабақ жүргізу шешімдерін бағалау және нақтылау. Техникалық сабақты өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдысы
2-2М Жол шеберлерінің технологиялық және еңбек тәртібін орындауын бақылау
Жол шеберлерінің технологиялық және еңбек тәртібін орындау шешімдерін бағалау және нақтылау
2-3М- Дефектоскопты құралдар жұмысынын айлық кестесін жасау
Дефектоскопты құралдар жұмысы кестесін жасау бойынша өзіндік анықтау дағдысы. Есептерді жүргізуде өзіндік нормалау дағдысы
Ескертпе: М-мақсат; ТПЕ– Техникалық пайдалану ережелері; ЖБ – жол бөлімі; РШТ – рель - шпалды төр; ЖЖҚМ– Жолдың жоғарғы құрлымнын материалдары.
«Жолды ағымдағы ұстау»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС _______________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне №________________________тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні__________________