Об утверждении профессионального стандарта "Приемка грузовых вагонов из ремонта"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 937. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8987. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Приемка грузовых вагонов из ремонта».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование
в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утверждено
приказом Министра
транспорта и коммуникации
Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 937
Профессиональный стандарт
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Приемка грузовых вагонов из ремонта» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Ремонт, техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования», требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:

"Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 937 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8987 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Қоса беріліп отырған «Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 937 бұйрығымен бекітілген
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандарты
1. Жалпы бөлім
1. «Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:

1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;

10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «33.17 Ремонт, техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования».
2) Основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
приемка грузовых вагонов из ремонта.
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой
деятельности (профессии)
Параграф 1 «Приемщик вагонов,
(старший приемщик вагонов)»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-3, по ОРК – 2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): приемщик вагонов (старший приемщик вагонов);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом контроля за качеством выполнения текущего, отцепочного, деповского и капитального ремонта грузовых вагонов, их узлов и деталей, проведение модернизации вагонов, обеспечение их приемки после ремонта;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы приемщик вагонов (старший приемщик вагонов)» приложения 2 к настоящему ПС.

10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) «33.17 Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жүк вагондарын жөндеуден қабылдау;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Вагон қабылдаушы, аға вагон қабылдаушы»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3; СБШ бойынша – 2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагон қабылдаушы, аға вагон қабылдаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүк вагондарын, олардың түйіндері мен бөлшектерін ағымдық, ағытпа, деполық және капиталды жөндеуді орындау сапасын бақылау, вагондарды жаңғыртуды жүргізу, оларды жөндеуден кейін қабылдау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагон қабылдаушының, аға вагон қабылдаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.

4. Перечень единиц ПС
7. Перечень единиц ПС приведен в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
8. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых
на основе настоящего ПС
9. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
10. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
11. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
12. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии
с учетом
тенденций
рынка труда
Наименование
профессии согласно
ГК РК 01-2005
Квалификационный
уровень
НРК
Разряд по
ЕТКС
1
Производство приемки грузовых вагонов, прошедших плановые виды ремонта и осуществление коммерческого осмотра вагонов
Приемщик вагонов (старший приемщик вагонов)
Приемщик поездов
2-3
3-6
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 г.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
Таблица 1
Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы приемщика вагонов
(старшего приемщика вагонов)
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта, пограничные, межгосударственные, передаточные, междорожные станции, вагонное депо
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - транспортные средства, механизмы, повышенный уровень шума, вибрации, запыленности воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение в организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Профессиональная подготовка или опыт работы не менее 1 года
3
Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования

4. КС бірліктерінің тізімі
7. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
8. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
9. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
11. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
12. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы
ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Жөндеудің жоспарлы түрлерін өткен жүк вагондарын қабылдау және вагондарды коммерциялық тексеруді жүзеге асыру
Вагон қабылдаушы (аға вагон қабылдаушы)
Вагон қабылдаушы
2-3
3-6
Ескертпе: БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы. 52-шығарылым, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагон қабылдаушы, аға
вагон қабылдаушы еңбек жағдайларына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары, шекаралық, мемлекетаралық тапсыру, жоларалық станциялар, вагон депосы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды еңбек жағдайлар – көлік құралдары, механизмдер, шудың, вибрацияның жоғары деңгейлері, жұмыс аймағыныдағы ауаның жоғары тозаңдылығы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, ұйымдағы білім не оқу)
Кәсіптік дайындық және жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе ұйымдағы оқулар)

2 года на 2 уровне
Техническое и профессиональное образование, практический опыт работы
1 год на 2 уровне
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемщик вагонов (старший приемщик вагонов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осмотр вагона в коммерческом отношении для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей
Ф 2
Приемка вагонов, прошедших плановые виды ремонта
Ф 3
Ведение отчетности
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемщик вагонов (старший приемщик вагонов)»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон, перевозимые грузы
Откидные площадки, вспомогательные лестницы, ЗПУ (пломб), книга пломбирования, книга регистрации коммерческих неисправностей
З 1-1 Осмотр вагона в коммерческом отношении на подъездных путях железнодорожных станций, не имеющих пунктов коммерческого осмотра для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей. Навешивание ЗПУ (пломб) на вагоны после устранения коммерческих неисправностей и запись в книге пломбирования. Запись результатов осмотра поезда и вагонов в книгу регистрации коммерческих неисправностей
Выбор способов проверки вагонов на подъездных путях железнодорожных станциях
Базовые знания о коммерческом осмотре вагонов, безопасности и порядке ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, технологическом процессе работы пункта коммерческого осмотра
З 1-2 Осмотр вагона в коммерческом отношении на пунктах коммерческого осмотра железнодорожных станций II класса для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей. Навешивание ЗПУ (пломб) на вагоны после устранения коммерческих неисправностей и запись в книге пломбирования. Запись результатов осмотра поезда и вагонов в книгу регистрации коммерческих неисправностей
Выбор проверки вагонов в пунктах коммерческого осмотра
Базовые знания о коммерческом осмотре вагонов, безопасности и порядок ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, технологическом процессе работы пункта коммерческого осмотра
Ф 2
Вагон
Контрольно-измерительный инструмент, шаблон, уведомление
З 2-1 Приемка вагонов, отремонтированных плановыми видами ремонта, на каждый вагон, принятый из ремонта составление уведомления
Выбор способов приемки вагонов
Базовые знания об устройстве грузовой части вагонов различных типов, о работе станции, о способах достижения результата при различных видах ремонта вагонов
Таблица 2

2 деңгейде 2 жыл
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім.
2 деңгейде 1 жыл
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Вагон қабылдаушы, аға вагон қабылдаушының»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Поездардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау үшін вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру
2 Ф
Жөндеудің жоспарлы түрінен өткен вагондарды қабылдап алу
3 Ф
Есеп жүргізу
Ескерту: Ф – Функция.
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. СБШ 2-деңгейіндегі «Вагон қабылдаушы, аға вагон қабылдаушы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагон, тасымалданушы жүктер
Қайырмалы алаң, қосалқы саты, пломба, пломбалау кітабы, коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабы
1-1 М Поездардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау үшін коммерциялық тексеру пункттері жоқ теміржол станциялары кірме жолдарындағы вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру. Коммерциялық кемшіліктерді жойғаннан кейін вагондарға пломба ілу, пломбалау кітабына жазу. Коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабына поезд және вагондарды тексеру нәтижесін жазу.
Нұсқамалық негізінде жұмыстарды орындау әдістерін таңдау және теміржол станциялары кірме жолдарындағы вагондарды тексеру жұмыстары бойынша практикалық дағды
Поездар мен вагондарды коммерциялық тексеру ережесі, теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын авариялық жағдайларды жою тәртібі мен қауіпсіздік ережесі, коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі туралы базалық білім.
1-2 М Поездардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау үшін ІІ класты теміржол станцияларының коммерциялық тексеру пункттеріндегі вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру. Коммерциялық кемшіліктерді жойғаннан кейін вагондарға пломба ілу, пломбалау кітабына жазу. Коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабына поезд және вагондарды тексеру нәтижесін жазу.
Нұсқамалық негізінде жұмыстарды орындау әдістерін таңдау және коммерциялық тексеру пункттеріндегі вагондарды тексеру бойынша практикалық жеңіл тапсырмаларды орындау
Поездар мен вагондарды коммерциялық тексеру ережесі, теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын авариялық жағдайларды жою тәртібі мен қауіпсіздік ережесі, коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі туралы базалық білім
2 Ф
Вагон
Бақылап-өлшеу құралы, қалып, Хабарлама
2-1 М Жөндеудің жоспарлы түрлерімен жөнделген вагондарды қабылдау, жөндеуделген әр вагонға хабарлама құру.
Нұсқамалық негізінде жұмыстарды орындау әдістерін таңдау және вагондарды қабылдау кезіндегі практикалық жұмыстар дағдысын көрсету
Түрлі типті вагондардың жүк бөлігі құрылғысы туралы, станция жұмысы туралы, вагондарды жөндеудің түрлері бойынша жөндеу кезінде нәтижеге қол жеткізу әдістері туралы базалық білім
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемщик вагонов (старший приемщик вагонов)»
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон, перевозимые грузы
Откидные площадки, вспомогательные лестницы, ЗПУ (пломб), книга пломбирования, книга регистрации коммерческих неисправностей
З 1-3 Осмотр вагона в коммерческом отношении на железнодорожных станциях I класса и внеклассных для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей. Навешивание ЗПУ (пломб) на вагоны после устранения коммерческих неисправностей и запись в книге пломбирования. Запись результатов осмотра поезда и вагонов в книгу регистрации коммерческих неисправностей
Практические навыки проверки вагонов в пунктах коммерческого осмотра. Определение способов осмотра вагонов в коммерческом отношении
Знание коммерческого осмотра поездов и вагонов, безопасности и порядке ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, технологического процесса работы пункта коммерческого осмотра
З 1-4 Осмотр вагона в коммерческом отношении на пограничных, межгосударственных передаточных, междорожных станциях для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей. Навешивание ЗПУ (пломб) на вагоны после устранения коммерческих неисправностей и запись в книге пломбирования. Запись результатов осмотра поезда и вагонов в книгу регистрации коммерческих неисправностей
Демонстрация навыков по осмотру вагонов в коммерческом отношении и определение способа выполнения поставленной нормы на пограничных, межгосударственных передаточных, междорожных станциях
Знание коммерческого осмотра поездов и вагонов, безопасности и порядка ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, технологического процесса, организации труда работы пункта коммерческого осмотра, внутреннего трудового распорядка; охраны труда, технике безопасности
Ф 2
Вагон
Контрольно-измерительный инструмент, шаблон, уведомление
З 2-1 Приемка вагонов, отремонтированных плановыми видами ремонта, на каждый вагон, принятый из ремонта составление уведомления
Практические навыки приемки вагонов и определение выполнения поставленной нормы при ремонте различными видами ремонта
Знание об устройстве грузовой части вагонов различных типов, технологического процесса работы станции. Знания по организации труда, внутреннего трудового распорядка; охраны труда, технике безопасности
Ф 3
Вагон
План работ по проведению проверок по улучшению качества ремонта вагонов, отчет о проводимой работе

2. СБШ 3-деңгейіндегі «Вагон қабылдаушы, аға вагон қабылдаушы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагон, тасымалданушы жүктер
Қайырмалы алаң, қосалқы саты, пломба, пломбалау кітабы, коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабы
1-3 М Поездардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау үшін I класты және кластан тыс теміржол станцияларының коммерциялық тексеру пункттеріндегі вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру. Коммерциялық кемшіліктерді жойғаннан кейін вагондарға пломба ілу, пломбалау кітабына жазу.Коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабына поезд және вагондарды тексеру нәтижесін жазу
Вагондарды коммерциялық тексеру пункттерінде тексерудің практикалық дағдысы. Вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру әдістерін анықтау
Поездар мен вагондарды коммерциялық тексеру ережесі, теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын авариялық жағдайларды жою тәртібі мен қауіпсіздік ережесі, коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі туралы білім
1-4 М Поездардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау үшін шекаралық, мемлекетаралық ауыспалы және жоларалық станциялардағы вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру. Коммерциялық кемшіліктерді жойғаннан кейін вагондарға пломба ілу, пломбалау кітабына жазу. Коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабына поезд және вагондарды тексеру нәтижесін жазу
Вагондарды коммерциялық қатынаста тексеру және шекаралық, мемлекетаралық ауыспалы және жоларалық станциялардағы қойылған нормаларды анықтау дағдысын көрсету
Поезддар мен вагондарды коммерциялық тексеру ережесі, теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын авариялық жағдайларды жою тәртібі мен қауіпсіздік ережесі, коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі, ішкі тәртіп ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік ережелері туралы білім
2 Ф
Вагон
Бақылап-өлшеу құралы, қалып, Хабарлама
2-1 М Жөндеудің жоспарлы түрлерімен жөнделген вагондарды қабылдау, жөнделген әр вагонға хабарлама құру
Вагондарды қабылдау және жөндеудің әр түрімен жөндеу кезінде қойылған нормаларды анықтаудың практикалық дағдысы
Түрлі үлгідегі вагондардың жүк бөлігінің құрылымы, жүктерді тиеу және бекітудің техникалық шарттары, еңбекті ұйымдастыру, қауіпсіздік ережелері туралы білім
3 Ф
Вагон
Вагондарды жөндеу сапасын арттыру бойынша тексерістерді жүргізу жұмыстарының Жоспары

З 3-1 Ежемесячная разработка личных планов работ по проведению проверок по улучшению качества ремонта вагонов, обеспечение их выполнения
Самостоятельное определение способов выполнения поставленной нормы при проверке и приемке вагонов
Знание коммерческого осмотра поездов и вагонов, безопасности и порядка ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, технологического процесса работы пункта коммерческого осмотра. Базовые знания по организации труда, внутреннего трудового распорядка
З 3-2 Предоставление в Департамент вагонного хозяйства ежемесячных письменных отчетов о проводимой работе по кругу своих обязанностей
Умение составлять акты, определение способов составления актов общей формы, отчетов о проводимой работе
Знание о порядке составления актов общей формы. Самостоятельное выполнение задач при составлении отчета
Примечание: З – задача;
ЗПУ - Запорно-пломбировочное устройство.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Приемка грузовых вагонов из ремонта»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________            Дата _____________________

3-1 М Вагондарды жөндеу сапасын арттыру бойынша тексерістерді жүргізу жұмыстарының ай сайынғы жеке жоспарларын әзірлеу, олардың орындалуын қамтамасыз ету
Вагондарды тексеру және қабылдау кезіндегі қойылған нормаларды орындау әдістерін өздігінен анықтау
Поездар мен вагондарды коммерциялық тексеру ережесі, теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын авариялық жағдайларды жою тәртібі мен қауіпсіздік ережесі, коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі туралы білім. Еңбекті ұйымдастыру, ішкі тәртіп ережелері, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік ережелері, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс туралы базалық білім
3-2 М Вагон шаруашылығы Департаментіне өз міндеттері шеңберінде жүргізілетін жұмыстар туралы ай сайын есеп беру
Акт толтыра алу, жалпы үлгідегі актілерді толтыру және жүргізілетін жұмыстар туралы есеп беру әдістерін анықтау іскерлігі
Жалпы үлгідегі актілерді толтыру тәртібі туралы білім. Есеп жүргізу кезінде тапсырмаларды өз бетінше орындау
Ескертпе: М – мақсат.
«Жөндеуден жүк вагондарын қабылдап алу»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне ___________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________                   Күні__________________