Об утверждении профессионального стандарта "Эксплуатация и ремонт путевой техники"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 945. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8988. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Эксплуатация и ремонт путевой техники».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование
в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утверждено приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 945
Профессиональный стандарт
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»

"Жолға арналған техникаларды пайдалану және жөндеу" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 945 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8988 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Жолға арналған техникаларды пайдалану және жөндеу» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндеттін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 945 бұйрығымен бекітілген
«Жолға арналған техникаларды пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Эксплуатация и ремонт путевой техники» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Ремонт машин и оборудования», требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Жолға арналған техникаларды пайдалану және жөндеу» кәсіби стандарты (одан әрі – КС) «Машиналарды және жабдықтарды жөндеу» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «33.12 Ремонт машин и оборудования»;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
эксплуатация и ремонт путевой техники;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Главный механик»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6, по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): главный механик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для проведения плановых и текущих ремонтов в вагонных депо, продлений срока эксплуатации вагонов;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) «33.12 Машиналарды және жабдықтарды жөндеу»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жол техникасын пайдалану және жөндеу;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Бас механик»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 6, СБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: бас механик;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - вагондық деполарында жоспарлы және ағымдағы жөндеулерді жүргізу үшін, вагондарды пайдалану мерзімін ұзарту үшін жағдай жасау;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы главного механика» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Мастер по эксплуатации и
ремонту машин и механизмов»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом ремонта дорожно-строительных машин и механизмов и выпуск их на линию в технически исправном состоянии;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера по эксплуатации и ремонту машин и механизмов» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Начальник путевых машин»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8163 «Аппаратчики и операторы установок по обработке воды и аналогичного оборудования»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник путевых машин;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом руководства бригадой, обслуживающей путевые машины. Ведение учета качества выполняемых работ и соблюдение технологического процесса;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника путевых машин» приложения 2 к настоящему ПС.

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бас механиктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Механизмдер мен көліктерді жөндеу және пайдалану
бойынша шебер»
7.Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: механизмдер мен көліктерді жөндеу және пайдалану бойынша шебер;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жол-құрылыстық көліктер шығарылымды және техникалық-жарамды күйдегі жолға механизмдерді өндіру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Механизмдер мен көліктерді жөндеу және пайдалану бойынша шебердің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Жол көлігі басшысы»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8163 «Су айналымы және аналогтік жабдық қондырғылары аппаратшылары мен операторлары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол көлігі басшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жол машиналарына қызмет көрсетіп жүрген бригадаға басшылық ету, орындалып жүрген жұмыстар сапасына есеп және технологиялық процесстерді сақтауды жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол көлігі басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.

Параграф 4 «Машинист компрессорной установки»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8163 «Аппаратчики и операторы установок по обработке воды и аналогичного оборудования»;
3) возможные наименования должности (профессии): машинист компрессорной установки;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом обслуживания стационарных компрессоров и турбокомпрессоров;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста компрессорной установки» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
10. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 14 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
11. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов,
выдаваемых на основе ПС
12. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
13. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
14. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
15. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии
с учетом
тенденций
рынка труда
Наименование
профессии согласно

4-параграф «Компрессорлық қондырғы машинисті»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1)біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8163 «Су айналымы және аналогтік жабдық қондырғылары аппаратшылары мен операторлары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: компрессорлық қондырғы машинисті;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - стационар компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Компрессорлық қондырғы машинистінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
10. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1 4-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
11. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1 6-кестелерінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
12. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау мен біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификат беріледі.
13. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификаттар алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
14. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
15. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Жол техникасын пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 1 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 343-ө-м от 30 ноября 2009 г.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы главного механика
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
6
Высшее профессиональное, техническое образование
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы мастера по эксплуатации и ремонту
машин и механизмов
Возможные места работы по профессии (организации)
Мастерские дистанции пути, парк
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Среднее профессиональное техническое образование
Стаж работы по специальности не менее 3 лет
Высшее профессиональное техническое образование
Без предъявления требований к стажу
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы начальника путевых машин
Возможные места работы по профессии (организации)
Организация железнодорожного транспорта, дистанции пути
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт работы
Стаж работы машинистом путевой машины не менее 3 лет
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы машиниста компрессорной установки
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия - повышенный уровень шума, повышенный уровень вибрации, загазованность воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение в организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Стаж работы не менее 2 лет
3
Практический опыт, техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования или общего среднего образования
2 года на 2 уровне
Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
2 года на 3 уровне
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»
Перечень единиц ПС
Таблица 1

Ескертпе. БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 1-шығарылым, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 30 қарашадағы № 343-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Жол техникасын пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бас механиктің еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігі ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
6
Жоғары кәсіптік, техникалық білім
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Механизмдер мен
көліктерді жөндеу және пайдалану бойынша шебердің еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Жол дистанциясы шеберханалары, парк
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқаулықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Орта кәсіптік техникалық білім
Мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік техникалық білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол көлігі басшысының
еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары, жол дистанциясы шеберханалары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Жол машинасы машинисті ретінде жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
4-кесте
4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Компрессорлық
қондырғының машинисінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – шудың жоғары деңгейі, вибрацияның жоғары деңгейлері, жұмыс аймағындағы ауаның жоғары тозаңдылығы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, ұйымдағы білім не оқу)
Жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
3
Практикалық тәжірибе,негізгі орта білім не жалпы орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік білім
2 деңгейде 2 жыл
Бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша ұйым базасындағы курстар немесе ұйымдағы оқулар
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
3 деңгейде 2 жыл
«Жол техникасын пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный механик»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение инструктажа работников, организация работ по улучшению охраны труда и техники безопасности
Ф 2
Обеспечение безопасной работы машин и механизмов, контроль за качественным ремонтом дрезин, путевых машин и механизмов
Ф 3
Обеспечение составления качественных отчетов, разработка планов работы, оформление заказов и договоров на производство ремонта, внедрение новых механизмов, а также способов и методов работы на железнодорожном транспорте
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер по эксплуатации и ремонту
машин и механизмов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение инструктажа работников, организация работ по улучшению охраны труда и техники безопасности
Ф 2
Обеспечение безопасной работы машин и механизмов
Ф 3
Внедрение рационализаторских предложений, обеспечение, планирование, учет работы машин, механизмов, составление заявок и актов
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник путевых машин»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство бригадой, обслуживающей путевые машины.
Ф 2
Учет качества выполняемых работ, обеспечение безопасной работы машин и механизмов
Ф 3
Обеспечение составления качественных отчетов
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист компрессорной установки»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство бригадой, обслуживающей путевые машины
Ф 2
Учет качества выполняемых работ, обеспечение безопасной работы машин и механизмов
Ф 3
Обеспечение составления качественных отчетов
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный механик»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Механические средства, машины и механизмы
Нормативные и базовые документы
З 1-1 Проведение инструктажа, обучения обслуживающего персонала по управлению, использованию, уходу и ремонту механических средств в дистанции пути, по правильному расходу горюче-смазочных материалов. Разработка мероприятий по снижению стоимости содержания машин и механизмов
Навыки принятия решений при управлении, уходе, использовании, и ремонте механических средств.
Навыки самоуправления деятельностью обслуживающего персонала
Знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта. Знания о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способах принятия управленческих решений при ремонте и эксплуатации машинного парка, капитальном ремонте оборудования и изготовлении путевого инструмента, разработке технологических процессов на производство путевых работ и внедрении новых механизмов, а также способах и методах работы на железнодорожном транспорте
Машины и механизмы
Нормативные документы по охране труда
З 1-2 Организация работ по улучшению охраны труда и техники безопасности в мастерских дистанций пути и при ремонте и эксплуатации машин и механизмов
Навыки принятия решений при применении в работе нормативных документов по охране труда и технике безопасности
Путевые машины и дрезины
Материалы по технической учебе
З 1-3 Проведение занятий по технической учебе с механиками путевых машин и водителями дрезин
Навыки принятия решений при проведении техучебы. Навыки самоуправления деятельностью подчиненных при работе с путевыми машинами и дрезинами
Ф 2
Путевые машины
Регистрация и техническое освидетельствование объектов
З 2-1 Обеспечение безопасной работы машин, своевременная регистрация, техническое освидетельствование объектов и обеспечение ежегодного технического осмотра путевых машин
Навыки принятия решений при определении неисправностей в техническом состоянии путевых машин
Моторно-рельсовый транспорт, путевые машины и механизмы, дрезина
График ремонтного цикла, документы по приемке путевых машин
З 2-2 Разработка и составление графиков ремонтного цикла моторно-рельсового транспорта, машин и механизмов и постоянный контроль за их выполнением.
Приемка и испытание механизмов, поступающих на дистанцию с составлением соответствующих технических документов. Контроль за качественным ремонтом дрезин, путевых машин и механизмов.
Приемка путевых машин и автодрезин из заводского ремонта с выездом для приемки на заводы или другие ремонтные организации, при некачественном ремонте оформление акта-рекламации
Навыки принятия решений при проведении различных видов работ. Навыки самоуправления деятельностью подчиненных при работе с моторно-рельсовым транспортом, машинами, механизмами
Машины, механизмы, электроинструмент
Технические документы
З 2-3 Контроль за правильной технической эксплуатацией и сохранностью всех машин и механизмов, находящихся на дистанции. Планирование и учет работы машин, механизмов и электроинструмента в мастерских и на околотках
Навыки самоуправления деятельностью подчиненных при работе с машинами, механизмами и электроинструментами для проведения различных видов работ
Ф 3
Машины, механизмы и оборудования, запасные части, топливо, смазочные и обтирочные материалы, путевые инструменты
Акты технического состояния и дефектных ведомостей, отчеты по ремонту и эксплуатации машинного парка и оборудования, договор на производство капитального ремонта оборудования и изготовление путевого инструмента
З 3-1 Участие в разработке технологических процессов на производство путевых работ, по расстановке и использованию машин и механизмов. Внедрение новых механизмов, а также способов и методов работы в путевом хозяйстве, рекомендуемых техническими бюллетенями
Принятия решений при разработке технологических процессов на производство путевых работ
З 3-2 Составление актов технического состояния и дефектных ведомостей на ремонт машин, механизмов, и оборудования и заявок на необходимые запасные части, топливо, смазочные и обтирочные материалы и др., контроль за их реализацией и использованием.
Анализ причин неисправности машин, механизмов и устранение этих причин. Обеспечение составления качественных отчетов по ремонту и эксплуатации машинного парка и оборудования и своевременное представление их в соответствующие организации.
Оформление заказов и договоров на производство капитального ремонта оборудования и изготовление путевого инструмента
Навыки самоуправления деятельностью подчиненных при работе с машинами, механизмами, оборудованием, путевыми инструментами для проведения различных видов работ
Машины, механизмы и оборудования
Календарные, месячные и годовые планы работы, графики планово-предупредительных ремонтов машин, механизмов
З 3-3 Разработка календарных, месячных и годовых планов работы и графиков планово-предупредительных ремонтов машин, механизмов и оборудования и учет их выполнения
Самоуправление деятельностью подчиненных при работе с машинами, механизмами, оборудованиями для проведения различных видов работ
Таблица 2

1. «Бас механик»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Техникалық қауіпсіздік және еңбек қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыскерлерге нұсқаулық жүргізу
2 Ф
Көлік пен механизмдердің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету. Механизмдер мен жол көліктерінің, дрезиналардың сапалы жөндеуін бақылау
3 Ф
Сапалы есеп қисап жүргізу, жұмыс жоспарын әзірлеу, жұмыс жоспарын құрастыру, жөндеу жұмыстарын өндіруге келісім шарттар және тапсырыстарды рәсімдеу, жаңа механизмдерді енгізу, және теміржолдағы жұмыс тәсілдері мен әдістерін енгізуді қамтамасыз ету
2-кесте
2. «Механизмдер мен көліктерді жөндеу және пайдалану бойынша
шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау жұмыстарын жақсартуды ұйымдастыру, жұмыскерлерге нұсқаулық жүргізу
2 Ф
Көліктер мен механизмдердің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету
3 Ф
Көлік және механизмдердің жұмысына есеп қисап, жоспарлау, қамтамасыздандыру, өнертабыстық ұсыныстарды енгізу, сұранымдар мен актілерді құру
3-кесте
3. «Жол көлігі басшысы»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жол машиналарына қызмет көрсететін бригадаға басшылық ету
2 Ф
Істеліп жүрген жұмыстардың сапасын есепке алу, машина мен механизмдердің қауіпсіз жұмасын қамтамасыз ету
3 Ф
Сапалы есеп-қисап жүргізуді қамтамасыз ету
4-кесте
4. «Компрессорлық қондырғының машинисі»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Стационарлық компрессорлерге қызмет көрсету
2 Ф
Компрессорлық станцияның бүкіл жабдықтарының жұмыстарын бақылау
3 Ф
Есеп-қисапты-техникалық құжаттаманы жүргізу
Ескертпе: Ф – функция.
«Жол техникасын пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. «Бас механик» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Механикалық құралдар, көліктер және механизмдер
Нормативтік және негізгі құжаттар
1-1 М Жол аралығында механикалық құралдарды жөндеу және күтім жасау, пайдалану, басқару бойынша қызмет көрсету персоналын оқыту,жанар-жағармайлы материалдарды дұрыс шығындау бойынша талап жүргізу. Механизмдер мен көліктерге күтім бағасын төмендету бойынша шараларды жүргізу
Механикалық жабдықтарды жөндеу мен күту, пайдалану, басқару бойынша шешім қабылдау дағдылары. Қызмет көрсететін қызметкерлердің қызметін өзіндік басқару дағдысы
«Қазақстан темір жолы» Ұлттық компаниясы» Акционерлік қоғамының жарғысы. Іскерлік әдебі кодексі, корпоративтік басқару кодексі, «Қазақстан темір жолы» Ұлттық компаниясы» Акционерлік қоғамының локалді актілері, менеджмент сапасының жүйесінің талаптар (құжаттар), теміржолдарында сигнал беру, жол жұмыстарын жүргізу кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Жүйелік талдау әдістемесі және кәсіби жағдайларды жобалау, машина паркін пайдалану мен жөндеу кезіндегі басшылық шешімдерді қабылдау тәсілдері, жол құрал-саймандарын дайындау және жабдықты капиталды жөндеу, жаңа механизмдерді енгізу мен жол жұмыстарын іске асыру үшін технологиялық процесстерді жасау, және жол шаруашылығындағы жұмыс тәсілдері мен әдістері туралы білім
Көліктер және механизмдер
Еңбекті қорғау бойынша нормативтік құжаттар
1-2 М Механизмдер мен көліктерді пайдалану және шеберлік жол қашықтықтарындағы техника қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды арттыру жұмыстарын ұйымдастыру
Техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау туралы нормативті құжаттарды жұмыста қолдануы бойынша шешім қабылдау дағдылары
Жол көліктері және дрезиналар
Техникалық оқыту бойынша материалдар
1-3 М Дрезина жүргізушілері мен жол көліктерінің механиктерімен техникалық оқу бойынша сабақ жүргізу
Техникалық оқу өткізу бойынша шешім қабылдау дағдылары. Дрезиналар мен жол көліктеріндегі жұмыс кезіндегі бағынушылар қызметін өзіндік басқару дағдысы
2 Ф
Жол көліктері
Нысандарды техникалық куәландыру және тіркеу
2-1 Көліктің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету, уақтылы нысандарды техникалық куәландыру мен тіркеу және жол көлігін жыл сайын техникалық тексерумен қамтамасыз ету
Жол көлігіндегі ақауларды, техникалық күйін анықтау бойынша шешім қабылдау дағдылары
Моторлы-рельстік көлік, жол көліктері және механизмдер, дрезина
Жөндеу циклінің кестесі, жол көліктерін қабылдау бойынша құжаттар
2-2 М Көліктер және механизмдер, моторлы-рельстік көлікті жөндеу циклінің кестесін құрастыру және істеу,орындалуын әрдайым тексеру. Сәйкес техникалық құжаттарды құрастырумен қашықтыққа келген, механизмдерді сынақтау және қабылдау. Жол көліктері және механизмдер, дрезиналардың сапалы жөнделуін қадағалау. Жол көліктерін қабылдау және зауыт жөндеуінен өткен автодрезиналарды зауыттары немесе басқа да жөндеу ұйымдарының сапасыз жөндеуі кезінде наразылық актісін толтыру
Әр түрлі жұмыстар істеу бойынша шешім қабылдау дағдылары. Механизмдер, көліктер, моторлы-рельстік көліктердегі жұмыс кезінде бағынушылар қызметін өзіндік басқару дағдысы
Көліктер, механизмдер, электро-құралдар
Техникалық құралдар
2-3 М Қашықтықта орналасқан көлік және механизмдердің сақталуы мен дұрыс техникалық пайдаланылуын қадағалау. Төңіректегі және шеберханадағы электр құралдары мен механизмдер, көліктердің жұмысын есептеу және жоспарлау
Әр түрлі жұмыстар істеу үшін электр құралдар және механизмдер, көліктердегі жұмыс кезінде бағынушылар қызметін өзіндік басқару дағдысы
3 Ф
Көліктер, механизмдер мен жабдықтар, қосымша бөліктер, жанармайлы-майланатын және сүртетін материалдар, жол құрал-саймандары
Техникалық күй мен кемшілік тізімдеме актілері. Жабдықтар мен көлік паркін пайдалану және жөндеу бойынша есептеме. Жол құрал-саймандарын дайындау және жабдықтардың өндіру-күрделі жөндеуіне келісім шарт
3-1 М Көліктер және механизмдерді пайдалану және орналастыру бойынша, жол жұмыстарын өндіруге арналған технологиялық процесстерді құрастыруға қатысу. Техникалық бюллетендермен ұсынылған жаңа механизмдерді енгізу және теміржолдағы жұмыс тәсілдері мен әдістер, өнертабыстық пен ойлап тапқыштық ұсынымдарды енгізу
Жол шаруашылығындағы жұмыс үшін технологиялық процесстерді құрастыру бойынша шешім қабылдау дағдылары
3-2 М Көліктер, механизмдерді жөндеуге арналған техникалық күй мен кемшілік тізімдемесі актілерін құрастыру. Жабдықтарға және керекті қосымша бөліктерге сұраным, жанармайлы-майланатын және сүртетін материалдарды іске асыру және пайдалануды қадағалау. Көлік, механизмдер ақаулары себебін талдау және жою. Сәйкес ұйымдарға уақтылы жеткізу және жабдықтар мен көлік паркін пайдалану және жөндеу бойынша есептемені сапалы құрастырумен қамтамасыз ету. Жол құрал-саймандарын дайындау және жабдықтардың өндіру-күрделі жөндеуіне келісім шартты және тапсырыстарды рәсімдеу
Әр түрлі жұмыстар істеуі үшін жолдық жабдықтар және механизмдер, көліктердегі жұмыс кезінде бағынушылар қызметін өзіндік басқару дағдысы
Көліктер, механизмдер мен жабдықтар
Машиналарды, механизмдерді және жабдықтардың алдын ала жоспарлы кестесі және жұмыстардың күнтізбелік, айлық және жылдық жоспары
3-3 М Машиналарды, механизмдерді және жабдықтардың алдын ала жоспарлы кестесін және жұмыстардың күнтізбелік, айлық және жылдық жоспарын әзірлеу және олардың орындалуын тіркеу
Әр түрлі жұмыстар істеу үшін жолдық жабдықтар және механизмдер, көліктердегі жұмыс кезінде бағынушылар қызметін өзіндік басқару дағдысы
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастера по эксплуатации и ремонту
машин и механизмов»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Машины, механизмы и оборудования, электроустановки
Нормативные и базовые документы
З 1-1 Инструктаж водителей дрезин и механиков других машин по строгому соблюдению ПТЭ, по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах, по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ, техники безопасности при эксплуатации машин, механизмов, оборудования и электроустановок и проведение мероприятий по борьбе с травматизмом и несчастными случаями
Контроль и коррекция деятельности подчиненных при работе с машинами, механизмами, оборудованием и электроустановками
Знание технической эксплуатации железных дорог, работ по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах, по сигнализации на железных дорогах, по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ, по текущему содержанию. Знания о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способах принятия управленческих решений при проверке знаний водителей дрезин и механиков других машин, технической эксплуатации машин, железных дорог, ремонте путевых машин, автодрезин, оборудования и работе станочного и кузнечно-прессового оборудования, ведении учета, составлении дефектных ведомостей, актов технического состояния, актов на списания путевых машин, механизмов и оборудования
Железнодорожный транспорт
Путевые листы по железнодорожному транспорту
З 1-2 Выдача рабочим нарядов по установленным нормам и расценкам, а также путевых листов по железнодорожному транспорту
Навыки самоанализа, анализа и принятия решений при работе с путевыми листами, нарядами
Машины, механизмы
Документы по охране труда
З 1-3 Организация работы по улучшению охраны труда и техники безопасности в мастерских дистанции пути и при эксплуатации, ремонте машин и механизмов
Контроль и коррекция деятельности подчиненных с применением по охране труда и техники безопасности в мастерских дистанции пути и при ремонте и эксплуатации машин и механизмов
Ф 2
Моторно-рельсовый транспорт, путевые, строительные машины и механизмов, компрессорные установки
Руководство по эксплуатации машин и механизмов
З 2-1 Обеспечение безаварийной работы моторно-рельсового транспорта, путевых, строительных машин и механизмов, компрессорных установок, находящихся на дистанции
Контроль и коррекция деятельности подчиненных при работе с моторно-рельсовыми транспортами, путевыми, строительными машинами и механизмами, компрессорными установками для проведения различных видов работ
Путевые машины и автодрезины, станочные и кузнечно-прессовые оборудования
Акты технического состояния и дефектных ведомостей, акт рекламации
З 2-2 Принятие путевых машин и автодрезин, оборудования из заводского ремонта, с выездом для приемки на заводы или другие ремонтные организации, при некачественном ремонте оформление акта рекламации.
Обеспечение в установленные сроки ввода в эксплуатацию получаемого станочного и кузнечно-прессового оборудования
Контроль и коррекция деятельности подчиненных при работе с путевыми машинами, автодрезинами, станочным и кузнечно-прессовым оборудованием для проведения различных видов работ
Ф 3
ТЭР, запчасти, оборудования, топливо, смазочные, обтирочные и другие материалы, машины, механизмы
Акт технического состояния, дефектных ведомостей на ремонт и списание машин, механизмов и оборудования, заявки
З 3-1 Составление совместно с наладчиками путевых машин и механизмов актов технического состояния, дефектных ведомостей на ремонт и списание машин, механизмов и оборудования, ведение учета и сбора сведений по расходу ТЭР, запчастям, оборудованию, заявки на необходимые для мастерских материалы, топливо, смазочные, обтирочные и другие материалы
Навыки анализа и принятия решений при определении неисправностей в техническом состоянии путевых машин и механизмов
Машины, механизмы и оборудование
Акты технического состояния машин, механизмов и оборудования
З 3-2 Внедрение рационализаторских предложений, оказание технической помощи рационализаторам и изобретателям
Контроль и коррекция деятельности изобретателей и рационализаторов
Машины, механизмы и оборудование
Отчеты по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
З 3-3 Обеспечение, планирование, учет работы машин, механизмов, оборудования, правильного ведения, составления и своевременного предоставления всей установленной отчетности по мастерским
Контроль и коррекция деятельности подчиненных при работе с машинами и механизмами, оборудованием для проведения различных видов работ
Таблица 3

2. «СБШ 5-деңгейіндегі «Машина мен механизмдерді пайдалану және
жөндеу шебері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Көліктер, механизмдер мен жабдықтар, электр қондырғылары
Нормативті және негізгі құжаттар
1-1М ТПЕ қатал сақтауы бойынша дрезиналардың жүргізушілері және басқа машиналар механиктерді талап, теміржолдағы маневрлік жұмыс және поезд қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, жол жұмыстарын жүргізу кезінде поезд қозғалысын қауіпсіздікпен қамтамасыз ету бойынша талаптар, жабдықтар мен электр қондырғылар, машиналарды, механизмдерді пайдалану кезіндегі техникалық қауіпсіздік және сәтсіз жағдайлар мен жарақаттанушылық пен күрес үшін шаралар өткізу
Электр қондырғылар және механизмдер, жабдықтар мен машиналардағы жұмыс кезінде бағынушылардың лауазымын түзеу және бақылау
Теміржолын техникалық пайдалану, теміржолдарында маневрлік жұмыс пен поездар қозғалысы бойынша, теміржолдарында сигнал беру бойынша, жолдық жұмыстарын жүргізу кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша, жолдың қазіргі күтімі бойынша және жол мен құрылыс департаменті басшылығы туралы білім. Жүйелік талдау методологиясы және кәсіби жағдайларды жобалау, машина паркін пайдалану мен жөндеу кезіндегі басшылық шешімдерді қабылдау тәсілдері, жолдық құрал-сайманды дайындау және жабдықты капиталды жөндеу, жаңа механизмдерді енгізу мен жолдық жұмыстарды іске асыру үшін технологиялық процесстерді жасау, және де жолдық шаруашылықтағы жұмыс тәсілдері мен әдістері туралы білім
Теміржол көлігі
Теміржол көлігі бойынша жол беттері
1-2 М Орнатылған нормалар мен бағалар бойынша жұмысшыларға киім беру және де теміржол көлігі бойынша жолдық беттер
Жасақтармен, жолдық беттермен жұмыс кезінде шешім қабылдау және талдау, өзіндік талдау дағдылары
Көліктер, механизмдер
Еңбек қорғау бойынша құжаттар
1-3 М Машиналар мен механизмдерді жөндеу, пайдалану кезінде және жолдың шеберлік қашықтықтағы техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғауды жақсарту бойынша жұмыстарын ұйымдастыру
Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу кезінде және шеберхана бағынушылардың лауазымын түзеу және бақылау
2 Ф
Моторлы-рельстік көлік, жол–құрылыс машиналары мен механизмдері, компрессорлық қондырғылар
Машиналар мен механизмдерді пайдалану бойынша басшылық
2-1 М Қашықтықта орналасқан компрессорлық қондырғылар, механизмдер мен жол-құрылыс машиналары, моторлы-рельстік көліктің апатсыз жұмысын қамтамасыз ету
Әр түрлі жұмыстар істеуі үшін компрессорлық қондырғылар, жолдық, құрылыс машиналары мен механизмдер, моторлы-рельстік көліктердің жұмысы кезінде бағынушылардың лауазымын түзеу және бақылау
Жол машиналары және автодрезиналар, станокты және ұсталы-прессті жабдықтар
Техникалық күй және кемшілікті тізімдемелер актілері. Наразылық актісі
2-2 М Жол машиналары және автодрезиналарды қабылдау, басқа да жөндеу ұйымдарына немесе зауыттық жөндеуден, зауыттарға қабылдау үшін шығу, сапасыз жөндеу кезінде наразылық актісін рәсімдеу. Орнатылған мерзімдерде пайдалануға алынатын станокты және ұсталы-пресстік жабдықты енгізуді қамтамасыз ету
Әр түрлі жұмыстар істеуі үшін ұсталы-пресстік жабдықтар мен станокті жұмыстары және автодрезиналар, жолдық машиналардың жұмысы кезінде бағынушылардың лауазымын түзеу және бақылау
3 Ф
Жабдықтардың бөлшектері, жанармай, майланатын, сүртетін және тағы басқа. материалдар, машиналар, механизмдер,ТЭТ(техникалық-экономикалық топшылау)
Жабдықтар мен механизмдер, машиналарды жөндеу мен есептен шығару үшін техникалық күй және кемшілікті тізімдемелер актілері, сұранымдар
3-1 М Жолдық механизмдер мен машиналардағы реттеушімен бірге техникалық күй актісін, машиналарды, механизмдерді жөндеу мен есептен шығару үшін және кемшілікті тізімдемелер актілерін құрастыру, ТЭТ бойынша шығындар туралы мәлімдеме жинау мен есеп-қисап жүргізу, бөлшектер, жабдықтарға, шеберханаға керек материалдар сұранымы, жанармай, майланатын, сүртетін және басқа материалдар.
Машина мен механизмдердің техникалық күйіндегі ақаулықтарды анықтау кезіндегі шешім қабылдау және талдау дағдылары
Машиналар, механизмдер және жабдықтар
Жабдықтар мен механизмдер, машиналардың техникалық күй актілері
3-2 М Өнертапқыштық ұсыныстарды кіргізу, ойлап тапқыштар мен өнертапқыштарға техникалық көмек көрсету
Ойлап тапқандар мен өнертапқыштардың лауазымын түзеу және бақылау
Машиналар, механизмдер және жабдықтар
Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша есептеме
3-3 М Шеберханалар бойынша орнатылған есептемені барлығын уақтылы беру мен құру, дұрыс жүргізу, жабдықтар, машина мен механизмдердің жұмысының есеп-қисап, жоспарлауды қамтамасыз ету
Әр түрлі жұмыстар істеуі үшін механизмдер,жабдықтар мен машиналардағы жұмысы кезінде бағынушылардың лауазымын түзеу және бақылау
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник путевых машин»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Путевая машина
Нормативные и базовые документы
З 1-1 Осуществляет руководство бригадой, обслуживающей путевую машину, при выполнении выправочных, подбивочных, рихтовочных, отделочных, щебнеочистительных и балластировочных работ при ремонте и текущем содержании пути. Осуществление расстановки персонала по рабочим местам и целесообразное его использование
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при обслуживании путевой машины, при ремонте и текущем содержании пути с путевыми машинами механизмами
Знание нормативно-методических материалов, регламентирующих работу начальника путевой машины, конструктивных особенностей устройств машин, эксплуатации и ремонта машин, технологии производства путевых работ с использованием машин, технической эксплуатации железных дорог. Работ по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах, по сигнализации на железных дорогах, по безопасности движения поездов при производстве путевых работ. Порядка расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством на железнодорожном транспорте. Норм расхода материалов, выдачи спецодежды. Основ экономики, организации труда, производства и управления. Основ трудового законодательства, внутреннего трудового распорядка, положения о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта, нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности. Знания о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способах принятия управленческих решений при выполнении работ бесперебойной, безаварийной и технически правильной эксплуатации машины, при определении качества выполняемых работ и соблюдения технологического процесса
Нормативные и базовые документы, материалы по технической учебе
З 1-2 Организация и проведение технической учебы, производственного инструктажа рабочих по повышению уровня их технических знаний
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при проведении технической учебы, производственного инструктажа рабочих по повышению уровня их технических знаний
Ф 2
Путевая машина
Инструменты, приспособления, запасные части и материалы
З 2-1 Учет качества выполняемых работ и соблюдения технологического процесса, определение объема ремонтных работ машины. Контроль своевременности оснащения рабочих мест инструментами, приспособлениями, запасными частями и материалами
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при определении качества выполняемых работ
График движения поездов
З 2-2 Обеспечение безопасности движения поездов при выполнении работ, бесперебойной, безаварийной и технически правильной эксплуатации машины, проверка ее готовности к работе
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий работы с путевыми машинами механизмами
Ф 3
Путевая машина
Топливно-энергетические и другие материальные ресурсы
З 3-1 Контроль за экономным расходованием топливно-энергетических и других материальных ресурсов
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий экономного расходования топливно-энергетических и других материальных ресурсов
График работы машины, годовые, квартальные и месячные планы
З 3-2 Участие в разработке и согласовании графика работы машины, обеспечение выполнения годовых, квартальных и месячных планов. Обеспечение правильности и своевременности оформления установленной документации
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий, разработка графиков работы машины, выполнение годовых, квартальных и месячных планов отчетности
Таблица 4

3. СБШ 5-деңгейіндегі «Жол көлігі басшысы» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Жол машинасы
Нормативтік және базалық құжаттар
1-1 М Жолдың қазіргі күтімі және жөндеу кезіндегі балластық жұмыстар және ұсақ тастарды тазалағыш, өңдегіш, тегістеуіш, жапсырғыш, түзететін жұмыстарды орындау кезіндегі, қызмет көрсететін жолдық машинаға, бригаданы басқаруды жүзеге асырады. Жұмыскерлерді жұмыс орындары бойынша орналастыру және оны мақсатты пайдалану
Жол машинасы мен механизмдерімен жолдың қазіргі күтімі мен жөндеуі кезінде, жолдық машинаға қызмет көрсету кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
Жол машинасы бастығының жұмысын реттеу конструктивтік ерекшеліктер, машинаның құрылғысы, машинаны жөндеу және пайдалану, машиналарды пайдалана отырып жолдық жұмыстарды өндіру технологиясы, теміржолды техникалық пайдалану; теміржолдығы маневрлік жұмыстар және поезд қозғалысы, міндеттер шеңбері бойынша теміржолдағы сигнал беру, жолдық жұмыстарды іске асыру кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігі, жазымды оқиғаны есепке алу және тексеру тәртібі, теміржол көліктеріндегі өндірумен байланысты, материалдардың шығын нормалары, арнайы киім беру; экономика негіздері, еңбекті ұйымдастыру, өндіру және басқару; Еңбек заңы негіздері;ішкі еңбек тәртіптеме. Теміржол көлігінің жұмысшыларының демалыс уақыты мен жұмыс уақыты жайлы;өрттік қауіпсіздік және өндірістік санитария, техника қауіпсіздігі, еңбек қорғау нормалары. Жүйелік талдаудың әдіснамасы және кәсіптік жағдайларды жобалаулар, технологиялық процесстерді ұстану және орындалып жатқан жұмыстың сапасын анықтау кезінде машинаны техникалық дұрыс пайдалану және апатсыз, үздіксіз жұмыстарын орындау кезінде басқарушылық шешімдерді қабылдау тәсілдері туралы білім
Нормативтік және базалық құжаттар Техникалық оқу бойынша материалдар
1-2 М Техникалық білімдерін деңгейін жоғарылату бойынша жұмысшыларға өндірістік нұсқаулық, техникалық оқу өткізу және ұйымдастыру
Техникалық білімдерін деңгейін жоғарылату бойынша жұмысшыларға өндірістік талапты, техникалық оқуды өткізу кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
2 Ф
Жол машинасы
Құрал-саймандар, құрылғылар, қосымша бөлшектер және материалдар
2-1 М Технологиялық процессті ұстану және істелетін жұмыстың сапасын есепке алу.Машинаны жөндеу жұмыстарының мөлшерін анықтау. Құрал-саймандар, құрылғылар, қосымша бөлшектер және материалдармен жұмыс орындарын уақтылы жабдықтандыруды бақылау
Істелетін жұмыстың сапасын анықтау кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
Поезд қозғалысының графигі
2-2 М Машинаны техникалық дұрыс пайдалану және апатсыз, үздіксіз, жұмыстарды орындау кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуі., оның жұмысқа дайындығын тексеру
Жол машинасы мен механизмдерімен жұмысы кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
3 Ф
Жол машинасы
Жанармай-энергетикалық және басқа материалды ресурстар
3-1 М Жанармай-энергетикалық және басқа материалды ресурстарды шығын үнемділігін бақылау
Жанармай-энергетикалық және басқа материалды ресурстарды шығын үнемділігі кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
Машина жұмысының графигі, жылдық, кварталдық, айлық жоспарлар
3-2 М Машина жұмысының графигі, жылдық, кварталдық, айлық жоспарлар келісім мен әзірлеуге қатысу.Бекітілген құжаттарды уақыттылық рәсімдеу және дұрыстығын қамтамасыз ету
Машина жұмысының графигі, жылдық, кварталдық, айлық жоспарларды орындау мен әзірлеу кезіндегі шарттарды құру мен шешімдерді қабылдау, өзіндік талдау, талдау дағдылары
4-кесте

4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист компрессорной установки» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Стационарные компрессоры и турбокомпрессоры
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Обслуживание стационарных компрессоров и турбокомпрессоров давлением до 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей до 5 м3/мин каждый во время работы на безопасных газах с приводом от различных двигателей, осуществляет пуск, регулирование и остановку компрессоров
Выбор способа работы с поршневыми компрессорами, паровыми машинами и электродвигателями
Базовые знания о принципах действия поршневых компрессоров, паровых машин и электродвигателей, рабочем давлении по ступеням и соответствующей температуре воздуха, допустимой температуры нагрева обслуживаемых узлов агрегатов, мерах по предотвращению и ликвидации перегрева.
Сорта и марки масел, применяемых для смазки механизмов. Назначение и способы применения контрольно-измерительных приборов и автоматики управления
Ф 3
Компрессоры, машины и механизмы
Отчетно-технические документации
З 3-1 Ведение отчетно-технической документации о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов
Навыки самоконтроля и самокоррекции ведении отчетно-технической документации о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов
Базовые знания о схемах трубопроводов компрессорной станции
Компрессоры, машины и механизмы
Технологические процессы выработки и производства продукции
З 3-2 Регулирование технологического процесса выработки и производства продукции станции
Навыки самоконтроля и самокоррекции при работе с трубопроводами
Базовые знания о схемах трубопроводов компрессорной станции
Оборудование компрессорной станции
Дефектная ведомость на ремонт оборудования
З 3-3 Составление дефектной ведомости на ремонт оборудования компрессорной станции
Выбор способа работы по предотвращению и устранению неполадок в работе компрессоров и двигателей
Базовые знания о способах предотвращения и устранения неполадок в работе компрессоров и двигателей
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист компрессорной установки» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Стационарные компрессоры и турбокомпрессоры
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 1-2 Обслуживание стационарных компрессоров и турбокомпрессоров давлением до 1 МПа (10 кгс/см2) с подачей свыше 5 до 100 м3/мин и давлением более 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей до 5 м3/мин каждый во время работы на безопасных газах с приводом от различных двигателей
Самостоятельное определение способа работы поршневых компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых машин и электродвигателей
Знания о строении поршневых компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых машин и электродвигателей, их технические характеристики и обслуживание. Основы термодинамики и электротехники. Свойства газов, возникающих во время работы компрессоров
Стационарные компрессоры и турбокомпрессоры
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 1-3 Обслуживание стационарных компрессоров и турбокомпрессоров давлением до 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей свыше 100 до 500 м3/мин и давлением свыше 5 до 100 м3/мин каждый во время работы на безопасных газах с приводом от различных двигателей
Навыки самооценки, самоорганизации при работе с различными типами компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровыми машинами, паровыми турбинами и двигателями, вспомогательными механизмами, сложными контрольно-измерительными приборами, аппаратами и арматурами оборудования
Знания конструктивных особенностей, строения различных типов компрессоров, турбокомпрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых машин, паровых турбин и двигателей, вспомогательных механизмов, сложных контрольно-измерительных приборов, аппаратов и арматуры оборудования
Ф 2
Компрессор, двигатель, приборы, вспомогательные механизмы и другие оборудования.
Автоматизированная компрессорная станция
Пульт управления

4. «СБШ 2-деңгейіндегі «Компрессорлық қондырғының машинисі»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Стационарлы компрессорлер мен турбокомпрессорлер
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
1-1 М Әр түрлі қозғалтқыштардан келтіретін қауіпсіз газдармен жұмыс уақытындағы әрқайсысы 5 м3/мин ке дейінгі берумен 1 МПа (10 кгс/см2) қысымы бар, стационарлы компрессорлер мен турбокомпрессорлерге қызмет көрсету, іске қосуды жүзеге асыру, компрессорлардың тоқтауы мен реттеуін іске асыру
Электр қозғалтқыштармен және алғашқы машиналармен, поршеньдік компрессорлармен нұсқаулар негізінде жұмыс тәсілін таңдау
Поршендік компрессорлар, бу машиналары мен электр қозғалтқыштардың әрекет принципі. Сәйкес ауа температурасы және сатылар бойынша жұмыс қысымы. Қызып кетуді болдырмау және жою бойынша шаралар, қызмет көрсетілетін торапты-агрегаттардың ұйғарынды қызу температурасы. Механизмдерді майлау үшін қолданылатын май түрлері мен сорттары. Автоматикалық басқару мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану тәсілдеу мен белгілеулері
3 Ф
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Есеп-қисапты-техникалық құжаттама
3-1 М Компрессорлар, машиналар мен механизмдердің жұмыстары жайлы есептеме-техникалық құжаттамаларын жүргізу
Қызмет көрсетілетін машина мен механизмдер, компрессорлар жұмысы жайлы есептеме-техникалық құжаттамаларын жүргізу кезінде өзіндік түзелеу және өзіндік бақылау дағдылары
Компрессорлық станцияның құбырлары схемалар жайлы базалық білім
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Технологиялық процесстер, бұйымды өндіру мен жасау
3-2 М Технологиялық процесстер және бұйымды өндіруді реттеу
Құбырлармен жұмысы кезіндегі өзіндік түзелеу және өзіндік бақылау дағдылары
Компрессорлық станцияның құбырлары схемалар жайлы базалық білім
Компрессорлық станцияның жабдығы
Жабдықты жөндеуге арналған ақаулық тізімдеме
3-3 М Компрессорлық станцияның жабдығын жөндеудің ақаулық тізімдемесін құрастыру
Қозғалтқыштар мен компрессорлар жұмысында ақаулықтарды жою және болдырмау бойынша нұсқаулар негізінде жұмыс тәсілін таңдау
Қозғалтқыштар мен компрессорлар жұмысында ақаулықтарды жою және болдырмау тәсілдері жайлы базалық білім
5-кесте
5. «СБШ 3-деңгейіндегі «Компрессорлық қондырғының машинисі»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Стационарлық компрессорлер мен турбокомпрессорлер
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
1-2 М Әр түрлі қозғалтқыштардан келтіретін қауіпсіз газдармен жұмыс уақытындағы әрқайсысы жоғары 5 м3/мин ден 100 м3/мин дейінгі берумен 1 МПа (10 кгс/см2) және әрқайсысы 5 м3/мин ке дейінгі берумен 1 МПа (10 кгс/см2) қысымы бар, стационарлы компрессорлармен турбокомпрессорларға қызмет көрсету
Поршендік компрессорлар, турбокомпрессорлар, іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, электр қозғалтқыштардың жұмыс істеу тәсілдерін дербес анықтау
Поршендік компрессорлар, турбокомпрессорлар, іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, электр қозғалтқыштардың құрылысы және олардың техникалық сипаттамалары мен қызмет көрсету туралы білім. Термодинамика мен электротехника негіздері. Компрессорлар жұмысы кезінде пайда болатын газдардың қасиеттері
Стационарлық компрессорлер мен турбокомпрессорлер
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
1-3 М Әр түрлі қозғалтқыштардан келтіретін қауіпсіз газдармен жұмыс уақытындағы әрқайсысы 100 м3/мин ден 500 м3/мин дейінгі жоғары берумен және әрқайсысы 5-тен 100 м3/мин дейінгі берумен 1 МПа (10 кгс/см2) жоғарғы қысымы бар, стационарлық компрессорлармен турбокомпрессорларға қызмет көрсету
Әр түрлі типті компрессорлармен, турбокомрессорлар, іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, бү турбиналар және қозғалтқыштар, қосымша механизмдер, күрделі бақылау-өлшеуіш аспаптар, аппараттармен және арматурамен жұмысы кезіндегі өзіндік ұйымдастыру, өзіндік бағалау дағдылары
Әр түрлі типті компрессорлар, турбокомрессорлар, іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, бу турбиналар және қозғалтқыштар, қосымша механизмдер, күрделі бақылау-өлшеуіш аспаптар, аппараттар және арматура жабдықтарының конструктивті ерекшеліктері, құрылысы туралы білім
2 Ф
Компрессор, қозғалтқыш, аспаптар, жәрдемші механизмдер және басқа жабдықтар
Автоматтандырылған компрессорлық
Басқару пульті

З 2-1 Установка и поддержка самого производительного режима работы компрессоров. Наблюдение за исправностью двигателей, компрессоров, приборов, вспомогательных механизмов и другого оборудования
Самостоятельное определение способа работы с паропроводами, циркуляционными конденсационными трубопроводами, арматурами и резервуарами
Знания схем расположения паропроводов, циркуляционных конденсационных трубопроводов, арматуры и резервуаров компрессорной станции, схем расположения автоматических устройств для регулирования работы и блокировки
Ф 3
Компрессоры, машины и механизмы
Отчетно-технические документации
З 3-1 Ведение отчетно-технической документации о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов
Навыки самооценки, самоорганизации при ведении отчетно-технической документации компрессорной станции
Отчетно-техническая документация компрессорной станции.
Знания основных технических характеристик обслуживаемых компрессоров
Компрессоры, машины и механизмы
Технологические процессы выработки и производства продукции
З 3-2 Регулирование технологического процесса выработки и производства продукции станции
Навыки самооценки, самоорганизации при работе с трубопроводами
Знание схем трубопроводов
Оборудование компрессорной станции
Дефектная ведомость на ремонт оборудования
З 3-3 Составление дефектной ведомости на ремонт оборудования компрессорной станции
Навыки самооценки при работе с контрольно-измерительными приборами, автоматическими аппаратами и арматурами
Знания о строении простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов, автоматических аппаратов и арматуры, норм расхода электроэнергии и эксплуатационных материалов для выработки сжатого воздуха или газов
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист компрессорной установки» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Стационарные компрессоры и турбокомпрессоры
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 1-4 Обслуживание стационарных компрессоров и турбокомпрессоров давлением до 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей более 500 до 1000 м3/мин., или давлением более 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей свыше 100 до 250 м3/мин каждый во время работы на безопасных газах с приводом от различных двигателей
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата при работе с компрессорами, турбокомпрессорами, паровыми машинами, электродвигателями, двигателями внутреннего сгорания
Знание о подходах, принципах и способах работы кинематических схем обслуживаемых компрессоров, турбокомпрессоров, паровых машин, электродвигателей, двигателей внутреннего сгорания
Стационарные компрессоры и турбокомпрессоры
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы

2-1 М Компрессорлардың өзіндік өндіру жұмыс режимін қолдау және орнату. Қозғалтқыштар, компрессорлардың, аспаптардың, қосымша механизмдердің және басқа жабдықтардың дұрыстығын бақылау
Бу кұбырларымен, айналма конденсация, құбыр, арматурамен және сұйық қоймалармен жұмыс істеу тәсілдерін дербес анықтау
Компрессорлық станцияның бу кұбырларымен, айналма конденсация, құбыр, арматура және сұйық қоймалардың орналасу схемалары, блокадалау және реттеу жұмыстары үшін арналған автоматтық құралдардың орналасу схемалары туралы білім
3 Ф
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Есеп-қисапты-техникалық құжаттама
3-1 М Компрессорлар, машиналар мен механизмдердің жұмыстары жайлы есептеме-техникалық құжаттамаларын жүргізу
Компрессорлық станцияның есептеме-техникалық құжаттамаларын жүргізу кезіндегі өзіндік ұйымдастыру, өзіндік бағалау дағдылары
Компрессорлық станцияның есептеме-техникалық құжаттамалары. Қызмет көрсетілетін компрессорлардың негізгі техникалық сипаттамалары туралы білім
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Технологиялық процесстер, бұйымды өндіру мен жасау
3-2 М Технологиялық процесстер және бұйымды өндіруді реттеу
Құбырлармен жұмысы кезіндегі өзіндік ұйымдастыру, өзіндік бағалау дағдылары
Құбырлардың сызба нұсқасы туралы білім.
Компрессорлық станцияның жабдығы
Жабдықты жөндеуге арналған ақаулық тізімдеме
3-3 М Компрессорлық станцияның жабдығын жөндеудің ақаулық тізімдемесін құрастыру
Бақылау-өлшеуіш аспаптармен, автоматтық аппараттар және арматуралармен жұмысы кезіндегі, өзіндік бағалау дағдылары
Жай және орташа күрделі бақылау-өлшеуіш аспаптар, автоматтық аппараттар мен арматуралар, сығылған газ немесе ауаны жасау үшін пайдаланылатын материалдар мен электр қуаты шығын нормалары туралы білім
6-кесте
6. «СБШ 4-деңгейіндегі «Компрессорлық қондырғының машинисі»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Стационарлық компрессорлер мен турбокомпрессорлер
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
1-4 М Әр түрлі қозғалтқыштардан келтіретін қауіпсіз газдармен жұмыс уақытындағы әрқайсысы 500 м3/мин ден 1000 м3/мин көбірек берумен немесе 1 МПа (10 кгс/см2) дейінгі қысымы бар, әрқайсысы 100 м3/мин ден 250 м3/мин берумен 1 МПа (10 кгс/см2) көбірек қысымы бар стационарлық компрессорлермен турбокомпрессорларға қызмет көрсету
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және компрессорлар, турбокомпрессорлар, бу машиналары, электр қозғалтқыштар, іштен жанатын қозғалтқыштармен жұмыс кезіндегі нәтижесіне баға беру
Жақындаулар,принциптер, және іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, электр қозғалтқыштары, әр түрлі жүйе турбо компрессорлардың және күштік жабдықтың түрлері, кинематикалық схемалары жұмыс тәсілдері туралы білім
Стационарлы компрессорлер мен турбокомпрессорлер
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар

З 1-5 Обслуживание стационарных компрессоров и турбокомпрессоров давлением до 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей свыше 1000 м3/мин., или давлением более 1 МПа (10 кгс/см2), с подачей свыше 250 м3/мин каждый во время работы на безопасных газах с приводом от различных двигателей
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата при работе с компрессорами, турбокомпрессорами, паровыми машинами, электродвигателями, двигателями внутреннего сгорания
Знание о подходах, принципах и способах работы кинематических схем и конструкций турбокомпрессоров различных систем и типов силового оборудования, электродвигателей, паровых машин, двигателей внутреннего сгорания
Ф 2
Компрессор, двигатель, приборы, вспомогательные механизмы и другие оборудования.
Автоматизированная компрессорная станция
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 2-2 Обслуживание автоматизированных компрессорных станций с подачей свыше 100 м3/мин.
Навыки самоопределения и самонормирования при работе с компрессорами
Знание о подходах, принципах и способах работы схем технологических процессов производства продукта станции.
Коэффициент полезного действия работы компрессоров применяемых систем и конструкций
Пульт управления, масло для смазки механизмов, контрольно-измерительные приборы
З 2-3 Обслуживание автоматизированных компрессорных станций производительностью до 100 м3/мин. Переключение и выведение в резерв и на ремонт оборудования.
Ремонт компрессоров и двигателей внутреннего сгорания в полевых условиях компрессорной станции
Навыки самоопределения и самонормирования при работе с компрессорами
Знание о подходах, принципах и способах расчета коэффициента полезного действия работы компрессоров применяемых систем и конструкций
Ф 3
Автоматизированная компрессорная станция, их оборудования, компрессоры и двигатели
Отчетно-технические документации
З 3-1 Ведение отчетно-технической документации о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов
Навыки самоопределения и самонормирования при работе с компрессорами
Знание о подходах, принципах и способах работы и строения компрессоров высокого давления
Компрессоры, машины и механизмы
Технологические процессы выработки и производства продукции
З 3-2 Регулирование технологического процесса выработки и производства продукции станции
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата при работе с компрессорами и турбокомпрессорными установками, паровыми и электрическими двигателями
Знание о подходах, принципах эксплуатационных характеристик компрессорных и турбокомпрессорных установок, паровых и электрических двигателей к ним и вспомогательного оборудования
Компрессоры, машины и механизмы
Дефектная ведомость на ремонт оборудования

1-5 М Әр түрлі қозғалтқыштардан келтіретін қауіпсіз газдармен жұмыс уақытындағы әрқайсысы 250 м3/мин тен көбірек берумен 1 МПа (10 кгс/см2) ден көбірек қысымы бар немесе әрқайсысы 1000 м3/мин тен астам берумен 1 МПа (10 кгс/см2) дейінгі қысымы бар стационарлы компрессорлар мен турбокомпрессорлерге қызмет көрсету
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және компрессорлар, турбокомпрессорлар, бу машиналары, электр қозғалтқыштар, іштен жанатын қозғалтқыштармен жұмыс кезіндегі нәтижесіне баға беру
Жақындаулар,принциптер, және іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, электр қозғалтқыштары, әр түрлі жүйе турбо компрессорлардың және күштік жабдықтың түрлері, кинематикалық схемалары жұмыс тәсілдері туралы білім
2 Ф
Автоматтандырылған компрессорлық станция, олардың жабдықтары, компрессорлары және қозғалтқыштары
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
2-2 М 100 м3/мин ден жоғары берумен автоматтандырылған компрессорлық станцияға қызмет көрсету
Компрессорлармен жұмысы кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары
Жақындаулар,принциптер, және технологиялық процесстер және станция бұйымын өндіру схемалары жұмыс тәсілдері туралы білім. Конструкциялар мен қолданылатын жүйелер компрессорлардың жұмысының пайдалы әсер коэффицентін есептеу тәсілдері туралы білім.
Басқару пульті, механизмдерді майлау үшін май, бақылау-өлшеуіш аспаптар
2-3 М100 м3/мин дейін өндіретін берумен автоматтандырылған компрессорлық станцияға қызмет көрсету.Жабдықты жөндеуге және резервке шығару мен ауыстыру. Компрессорлық станция дала жағдайындағы іштен жанатын қозғалтқыш және компрессорларды жөндеу
Компрессорлармен жұмыс кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары
Жақындаулар, принциптер, және конструкциялар мен қолданылатын жүйелер компрессорлардың жұмысының пайдалы әсер коэффицентін есептеу тәсілдері туралы білім
3 Ф
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Есеп-қисапты-техникалық құжаттама.
3-1 М Компрессорлар, машиналар мен механизмдердің жұмыстары жайлы есептеме-техникалық құжаттамаларын жүргізу
Компрессорлармен жұмыс кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары
Жақындаулар,принциптер және жоғары қысымдық компрессорлардың құрылымы мен жұмыс тәсілдері туралы білім
Компрессорлар, машиналар мен механизмдер
Технологиялық процесстер, бұйымды өндіру мен жасау
3-2 М Технологиялық процесстер және бұйымды өндіруді реттеу
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және компрессорлар, турбокомпрессорлар, бу машиналары, электр қозғалтқыштар, іштен жанатын қозғалтқыштармен жұмыс кезіндегі нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, қосымша жабдықтары бар электр қозғалтқыштар мен бу қозғалтқыштары, турбо компрессорлық мен компрессорлық қондырғылардың сипаттамалар пайдалану принциптері туралы білім
Компрессорлық станцияның жабдығы
Жабдықты жөндеуге арналған ақаулық тізімдеме

З 3-3 Составление дефектной ведомости на ремонт оборудования компрессорной станции
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата при работе с турбокомпрессорами различных систем и типов силового оборудования, электродвигателями, паровыми машинами, двигателями внутреннего сгорания
Знание о подходах, принципах и способах работы схем и конструкций турбокомпрессоров различных систем и типов силового оборудования, электродвигателей, паровых машин, двигателей внутреннего сгорания
Примечание: З – задача;
ПТЭ – правила технической эксплуатации;
ТЭР – топливно-энергетические ресурсы;
МПа – мегапаскаль.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Эксплуатация и ремонт путевой техники»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________             Дата ____________________

3-3 М Компрессорлық станцияның жабдығын жөндеудің ақаулық тізімдемесін құрастыру
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және компрессорлар, турбокомпрессорлар, бу машиналары, электр қозғалтқыштар, іштен жанатын қозғалтқыштармен жұмыс кезіндегі нәтижесіне баға беру
Жақындаулар,принциптер, және іштен жанатын қозғалтқыштар, бу машиналары, электр қозғалтқыштары, әр түрлі жүйе турбо компрессорлардың және күштік жабдықтың түрлері, конструкциялары мен схемалары жұмыс тәсілдері туралы білім
Ескертпе: Мпа – мегапаскаль;
ТПЕ – техникалық пайдалану ережелері.
«Жол техникасын пайдалану және жөндеу»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № _________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________                   Күні __________________