Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей работников специализированных организаций по охране животного мира, ведающих вопросами охраны, воспроизводства и использования животного мира
Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 18 ноября 2013 года № 349-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9048. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 21.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.01.2020 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей работников специализированных организаций по охране животного мира, ведающих вопросами охраны, воспроизводства и использования животного мира.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (Азбаев Б.О.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________________ Т. Дуйсенова
от 29 ноября 2013 года
Утверждены
Приказом Министра
окружающей среды и
водных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 ноября 2013 года № 349-Ө
Типовые квалификационные характеристики должностей работников
специализированных организаций по охране животного мира,
ведающих вопросами охраны, воспроизводства и использования
животного мира
1. Генеральный директор организации
Должностные обязанности. Осуществляет руководство деятельностью организаций в сфере охраны, воспроизводства и использования животного мира. Обеспечивает сохранность и использование имущества организации и филиалов. Организует работу организаций и взаимодействие функциональных и производственных подразделений организации и филиалов. Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов. Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования современной техники и передовых технологий, прогрессивных форм управления и организации труда. Принимает меры по обеспечению организации и филиалов квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта. Решает вопросы, касающиеся финансово-хозяйственной деятельности организации и филиалов. Утверждает штатное расписание, финансовый план, годовой отчет и годовой бухгалтерский баланс организации и филиалов. Обеспечивает работникам своевременную и в полном объеме выплату заработной платы. Совершенствует организационно-управленческую структуру, формы и методы работы организации и филиалов. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации и филиалов. Защищает имущественные интересы организации и филиалов в суде, арбитраже, государственных органах. Организует и обеспечивает получение работниками организации и филиалов дополнительного профессионального образования (повышение квалификации, профессиональная переподготовка). Принимает меры по обеспечению выполнения работниками организации и филиалов своих должностных обязанностей. Обеспечивает выполнение работниками организации и филиалов правил внутреннего трудового распорядка, правил по охране труда и пожарной безопасности. Принимает участие в конференциях, семинарах, выставках. Обеспечивает проведение профилактических мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом, основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, биологическое, экономическое, юридическое). Стаж работы на руководящих должностях в организации не менее пяти лет.

Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселелерімен айналысатын қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және Су ресурстары министрінің 2013 жылғы 18 қарашадағы № 349-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9048 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 21 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 22.01.2020 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселелерімен айналысатын қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Б.О. Азбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Қаппаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
______________________________
2013 жылғы 29 қараша
Қазақстан Республикасы
Қоршаған орта және су
ресурстары министрінің
2013 жылғы 18 қарашадағы
№ 349-Ө
бұйрығымен бекітілген
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану мәселелерімен айналысатын жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың қызметкерлері
лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1. Ұйымның бас директоры
Лауазымдық міндеттері. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында қызмет атқаратын ұйым және филиалдары қызметіне басшылықты жүзеге асырады. Ұйым және филиалдар мүлкінің сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Ұйымның және филиалдардың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және өзара іс-қимылын ұйымдастырады. Ұйымның банкті қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ, шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарларды орындауын қамтамасыз етеді. Қазіргі заманғы техникалар мен озық технологияларды, еңбекті басқарудың және ұйымдастырудың прогрессивтік нысандарын пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады. Ұйымды және филиалдарды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту бойынша шаралар қабылдайды. Ұйымның (филиалдың) қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді. Ұйымның және филиалдардың штаттық кестесін, қаржылық жоспарын, жылдық есебін және жылдық бухгалтерлік теңгерімін бекітеді. Қызметкерлерге уақтылы және толық көлемде еңбекақы төлеуді қамтамасыз етеді. Ұйымның және филиалдардың ұйымдастыру-басқарушылық құрылымын, жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіреді. Ұйымның және филиалдардың қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді. Сотта, арбитражда, мемлекеттік органдарда ұйымның (филиалдың) мүліктік мүдделерін қорғайды. Ұйым және филиалдар қызметкерлерінің қосымша кәсіби білім алуын (біліктілік арттыру, кәсіби қайта даярлау) ұйымдастырады және қамтамасыз етеді. Ұйым және филиалдар қызметкерлерінің өз лауазымдық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Ұйым және филиалдар қызметкерлерінің ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындауын қамтамасыз етеді. Конференцияларға, семинарларға, көрмелерге қатысады. Өндірістік жарақат алуды және кәсіптік ауруларды болдырмау бойынша алдын алу шараларын жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйым құрылымының бейіні, мамандануы мен ерекшеліктерін; есеп және қаржылық талдау негіздері, ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері, стратегиялық жоспарлау; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (экология және табиғат пайдалану, биологиялық, экономиялық, заңгер). Ұйымдағы басшылық лауазым бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл.
Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

2. Заместитель
генерального директора организации
Должностные обязанности. Исполняет свои обязанности под общим руководством руководителя организации и во взаимодействии с руководителями других подразделений. При осуществлении своей деятельности в пределах компетенции, заключает договора, совершает сделки, операции с физическими и юридическими лицами, дает указания работникам организации по проведению технических и производственно-хозяйственных мероприятий по охране, защите, воспроизводству животного мира, природных комплексов и других объектов природно-заповедного фонда. Организовывает участие филиалов и структурных подразделений в составлении перспективных и текущих планов, определяет долговременную стратегию производственной деятельности, осуществляет контроль за состоянием технических средств, административных зданий, хозяйственных построек, кордонов и других сооружений, организовывает ремонтные и строительные работы согласно плану бюджетной программы. Проводит по поручению руководителя организации расследования причин возникновения чрезвычайных ситуаций, нарушений режима территории и режимы использования его охранной зоны, служебных нарушений со стороны работников, проводит плановые ревизии инспекторских обходов, обеспечивает проведение разъяснительной профилактической работы среди местного населения по предупреждению нарушений природоохранного законодательства. Организует и проводит мероприятия по учету и мониторингу животного мира. В пределах компетенции действует от имени организации, в установленном законодательством порядке представляет и защищает его имущественные и другие интересы в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях. В рамках возложенных обязанностей, обеспечивает сохранение животного и растительного мира, среды их обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных и биологического разнообразия, восстановления популяций и воспроизводства объектов животного мира, охрану особо охраняемых природных территорий и обеспечение комплекса мероприятий по пропаганде, профилактике, предупреждению и борьбе с правонарушениями в области охраны природы. Организует работу по интродукции и реинтродукции объектов животного мира. Обеспечивает соблюдение правил и норм по охране труда и технике безопасности. Решает все вопросы в пределах предоставленных ему прав и поручает выполнение отдельных производственно-хозяйственных функций другим должностным лицам: руководителям функциональных и производственных подразделений организации. Обеспечивает соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию инициативы и деловой активности у работников.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в охотничьем хозяйствах, особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом, а также опыт работы передовых учреждений в области особо охраняемых природных территорий и животного мира; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственная, экология и природопользование, биологическое, экономическое, юридическое). Стаж работы на руководящих должностях в организации не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

2. Ұйымның
бас директорының орынбасары
Лауазымдық міндеттер. Ұйым басшылығының жалпы басқармасы бойынша өзге бөлімшелер басшыларымен өзара әрекеттесу арқылы өз міндеттерін атқарады. Директор орынбасары өз құзыреті шеңберіндегі қызметін атқару кезінде шарттар бекітеді, жеке және заңды тұлғалармен мәмлелер, операциялар жасайды, жануарлар дүниесін, табиғи кешендерді және өзге де табиғи-қорық қорын қорғау, өсімін молайту және пайдалану бойынша барлық техникалық пен өндірістік-шаруашылық іс-шаралар өткізу жөнінде ұйымның барлық қызметкерлеріне міндетті нұсқау береді. Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің келешектік және ағымдық жоспарларын құруға қатысуды ұйымдастырады, өндірістік қызметтің ұзақ мерзімдік стратегиясын анықтайды, техникалық құралдардың, әкімшілік ғимараттардың, шаруашылық құрылыстардың, кордондардың және өзге де құрылыстардың күйіне бақылау жасайды, бюджеттік бағдарламаның жоспарына сәйкес жөндеу және құрылыс жұмыстарын ұйымдастырады. Ұйым басшының тапсырмасы бойынша төтенше жағдайлардың туындау себептерінің, аумақ тәртібі мен оның қорғау аймағын қолдану тәртібінің бұзылуы бойынша, қызметкерлер тарапынан қызметтік бұзылыстардың зерттелуін ұйымдастыруды жүргізеді, инспекторлық аралаудың жоспарлы тексерістерін жүргізеді, жергілікті тұрғын арасында табиғат қорғау заңнамасының бұзылуын алдын алу бойынша жергілікті тұрғындар арасында түсіндіру-алдын алу жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді. Жануарлар дүниесін есепке алу және мониторингі бойынша іс-шаралар ұйымдастырады және өткізеді. Өз құзыреті шегінде ұйым атынан әрекет етеді, оның мүддесін мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді, сенімхат арқылы шаруашылық операцияларды жасап, шарттар бекіте алады. Жүктелген міндеттер шеңберінде жануарлар дүниесінің, олардың мекендеу ортасының, көбею жағдайларының, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарының, биологиялық әртүрлілігінің сақталуын, таралымдарын қалпына келтірілуін, жануарлар дүниесі объектілерінің өндірілуін, өсімдіктер дүниесінің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сақталуын қамтамасыз етеді және табиғат қорғау саласында құқық бұзушылықтың алдын алу, ескерту және күресу жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтамасыз етеді. Жануарлар дүниесі объектілерін жерсіндіру және қайта жерсіндіру бойынша жұмысты ұйымдастырады. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді. Өзіне берілген құқық шеңберінде барлық мәселелерді шешеді және өзге лауазымдық адамдарға: ұйымның функционалдық және өндірістік бөлімшелер басшыларына қызметтің кейбір өндірістік-шаруашылық функцияларын атқаруды тапсырады. Ұйым басшысының тапсырмасы бойынша заңнамамен бекітілген тәртіпте ұйымның мүліктік және өзге мүдделерін сотта, арбитражда, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда қорғайды және білдіреді. Еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді, қызметкерлердің бастамалары мен белсенділіктерін дамытуға ықпал етеді.
Білуге міндеттілер. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйым құрылымының бейіні, мамандануы мен ерекшеліктері; есеп және қаржылық талдау негіздері, ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері, стратегиялық жоспарлау; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы жетекші мекемелердегі жұмыс тәжірибесі, әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (басымдылыққа ие болатындар: аңшылықтану және аң өсіруші, орман шаруашылығы экологиясы және табиғат пайдалану, биологиялық, экономикалық). Ұйымдағы басшылық лауазым бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл және/немесе жануарлар мен өсімдіктер дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

3. Директор филиала
Должностные обязанности. Руководит деятельностью филиала. Организует работу филиала и обеспечивает: сохранность имущества филиала, соблюдение сметно-финансовой, договорной и трудовой дисциплины, хозяйственное ведение дел, сохранение животного мира, среды их обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных и их биологического разнообразия, восстановления популяций и воспроизводства объектов животного мира. Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с охраной, воспроизводством и использованием животного мира и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов. В установленном законодательством Республики Казахстан порядке, открывает банковские счета филиала. Создает условия для повышения квалификации работников филиала. Организует выполнение работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, производственно-хозяйственную деятельность на основе широкого использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях совершенствование охраны и воспроизводства животного мира. Организует и проводит мероприятия по учету и мониторингу животного мира. Организует работу по интродукции и реинтродукции объектов животного мира. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности филиала и осуществлении его хозяйственно-экономических связей, использовании правовых средств для природоохранного функционирования, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемых природных территориях; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственная, экология и природопользование, биологическое, юридическое). Стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организациях не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

3. Филиал директоры
Лауазымдық міндеттер. Филиал туралы ережеге сәйкес бөлектенген бөлімше қызметін басқарады. Филиалдың жұмысын ұйымдастырады және оның күйі мен қызметі, филиал мүлкінің сақталуы, сметалық-қаржылық, шарттық және еңбек тәртібінің сақталуы және еңбек тәртібі мен істерді шаруашылық жүргізуін қамтамасыз етеді, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады. Өндірістік-шаруашылық қызметті бекітеді. Филиалдың барлық өндірістік-шаруашылық қызметі үшін, соның ішінде жануарлар дүниесін, олардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын, биологиялық әртүрлілігін сақтау, таралымдарын қалпына келтіру мен жануарлар дүниесі объектілерін өндіру бойынша толық жауаптылықта болады. Бұқаралық ақпарат құралдарында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды. Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте филиалдың банктік шоттарын ашады. Филиал қызметкерлерінің біліктіліктерін жоғарлату бойынша жағдай жасайды. Жануарлар дүниесін қорғау мен өсімін молайтуды жетілдіру мақсатында қазіргі заманғы техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті түрлерін кең қолдану, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының ғылыми негізделген нормативтері, жетекші тәжірибені (отандық және шетелдік) зерттеу негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады. Жануарлар дүниесін есепке алу және мониторингі бойынша іс-шаралар ұйымдастырады және өткізеді. Жануарлар дүниесі объектілерін жерсіндіру және қайта жерсіндіру бойынша жұмысты ұйымдастырады. Табиғат қорғаудың қызмет етуі, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту мен әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу үшін құқықтық құралдарды қолдануда, филиал қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарын атқаруда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйым құрылымының бейіні, мамандануы мен ерекшеліктерін; есеп және қаржылық талдау негіздері, ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері, стратегиялық жоспарлау; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық). Ұйымдағы басшылық лауазым бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл және/немесе жануарлар мен өсімдіктер дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

4. Заместитель директора филиала
Должностные обязанности. Осуществляет руководство и обеспечивает выполнение производственных заданий за выполнением планов производственно-хозяйственных мероприятий, мероприятий по технике безопасности, по улучшению условий труда и по всем видам работ связанных с деятельностью филиала. Разрабатывает и осуществляет выполнение планов производственно-хозяйственных мероприятий по филиалу, в т.ч. вопросам охраны, воспроизводства и использования животного мира. Осуществляет руководство и контроль. Организует работу специалистов филиала по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, повышению теоретических и практических знаний, обеспечивает соблюдение и выполнение работниками должностных инструкций, правил и других директивных указаний. Проводит мероприятия по учету и мониторингу, охране, воспроизводстве и использовании животного мира, ведет формы отчетности. Руководит организацией мероприятий по повышению технических знаний работников инспекторских служб филиала. Разрабатывает мероприятия по подготовке к пожароопасному периоду. По поручению руководителя организации представительствует в судебных и других правоохранительных органах по вопросам, связанным с сохранением животного мира, среды их обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных и биологического разнообразия, устойчивого использования, восстановления популяций и воспроизводства объектов животного мира. Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с охраной, воспроизводством и использованием животного мира и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственное, экология и природопользование, биологическое, юридическое). Стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организациях не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

4. Филиал директорының орынбасары
Лауазымдық міндеттер. Филиал қызметіне қатысты жұмыстың барлық түрлері бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын басқаруды және бақылауды жүзеге асырады. Филиал бойынша өндірістік-шаруашылық іс-шаралар жоспарларын, соның ішінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселелерін әзірлейді және жүзеге асырады. Өндірістік-шаруашылық іс-шаралар жоспарларын, қауіпсіздік техникасы, еңбек жағдайын жақсарту бойынша іс-шаралар орындауда басқарады және бақылайды. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзуды болдырмау мен жою, теориялық және практикалық білімді жоғарлату бойынша филиал мамандарының жұмыстарын ұйымдастырады, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарды, ережелер мен өзге директивті нұсқаулықтарды сақтауы мен орындауына бақылау жасайды. Жануарлар дүниесін қорғау, есепке алу және мониторингі бойынша іс-шаралар өткізеді. Филиалдың инспекторлық қызметі қызметкерлерінің техникалық білімдерін арттыру бойынша іс-шаралар ұйымдастыруды басқарады. Өрт қауіпсіздігі кезеңіне дайындық, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану бойынша іс-шаралар әзірлейді, есептеме нысандарын жүргізеді. Ұйым басшысының тапсырмасы бойынша жануарлар дүниесін, олардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын, биологиялық әртүрлілігін сақтауға,тұрақты пайдалануға, таралымдарын қалпына келтіру мен жануарлар дүниесі объектілерін өндіруге қатысты мәселелер бойынша сот пен өзге құқық қорғау органдарында өкіл болады. Бұқаралық ақпарат құралдарында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды.
Білуге міндетті. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйым құрылымының бейіні, мамандануы мен ерекшеліктерін; есеп және қаржылық талдау негіздері, ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері, стратегиялық жоспарлау; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық). Ұйымдағы басшылық лауазым бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл және/немесе жануарлар мен өсімдіктер дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілетпен дағдылар болуы керек.

5. Руководитель структурного подразделения
(управления, отдела, службы)
Должностные обязанности. Руководит деятельностью структурного подразделения в соответствии с Положением о подразделении. Изучает и обобщает передовой отечественный и зарубежный опыт по вопросам работы, входящим в компетенцию подразделения. Участвует в подготовке перспективных планов работы организации и подразделения. Организует работу специалистов структурного подразделения по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, повышению теоретических и практических знаний, осуществляет контроль за соблюдением и выполнением работниками должностных инструкций, правил и других директивных указаний. Создает условия для повышения квалификации работников. Обеспечивает соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм, контролирует состояние трудовой дисциплины подчиненных работников. Вносит предложения руководству организации о совершенствовании форм и методов работы структурного подразделения, по подбору, расстановке и перемещению кадров, укомплектовании штата специалистами, о поощрении или наложении на отдельных ее работников взысканий. Принимает участие в разработке мер по совершенствованию организации и управления производством, механизации и автоматизации работ, проведению научных исследований и экспериментов, испытаний новой техники и технологии. Обеспечивает соблюдение режима охраны особо охраняемой природной территории, экологических стандартов и нормативов, принимает меры по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Организует работу по интродукции и реинтродукции объектов животного мира, а также учету и мониторингу животного мира. Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с охраной, воспроизводством и использованием животного мира и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную, финансово-экономическую деятельность организации; специализацию и особенности структуры организации; производственные мощности и кадровые ресурсы организации; технологию производства, налоговое законодательство, современные методы хозяйствования и управления организацией; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы трудового, административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; основы законодательства о труде; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственное, экология и природопользование, биологическое). Стаж работы в соответствующей профилю организации не менее пяти лет.

5. Құрылымдық бөлімшенің
(басқарманың, бөлімнің, қызметтің) басшысы
Лауазымдық міндеттер. Бөлімше туралы ережеге сәйкес құрылымдық бөлімше қызметін басқарады. Бөлімше құзыретіне кіретін жұмыс мәселелері бойынша жетекші отандық және шетелдік тәжірибені зерттейді және жалпылайды. Ұйым мен бөлімше жұмысының келешектік жоспарларын дайындауға қатысады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзуды ескерту мен болдырмау және теориялық пен практикалық білімді арттыру бойынша құрылымдық бөлімшелер мамандарының жұмысын ұйымдастырады, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарды, ережелер мен өзге директивті нұсқаулықтарды сақтауы мен орындауына бақылау жасайды. Қызметкерлерінің біліктіліктерін жоғарлату бойынша жағдай жасайды. Еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық- гигиеналық нормалардың сақталуына жауап береді. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді және бағынышты қызметкерлердің еңбек тәртіптерінің күйіне бақылау жасайды. Ұйым басшылығына құрылымдық бөлімше жұмысының түрлері мен әдістерін жетілдіру туралы, мамандарды іріктеу, орналастыру мен орын ауыстыру бойынша, штатты мамандармен жасақтау, оның кейбір қызметкерлерін көтермелеу немесе жаза қолдану туралы ұсыныс енгізеді. Өндірісті ұйымдастыру мен басқаруды жетілдіру бойынша, жұмыстарды механикаландыру мен автоматтандыру, ғылыми зерттеулер мен эксперименттер жүргізу, жаңа техника мен технологияларды сынау бойынша шаралар дайындауға қатысады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету режимін, экологиялық стандарттар мен нормативтерді сақтауды қамтамасыз етеді, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзуды ескерту мен болдырмау бойынша шаралар қабылдайды. Жануарлар дүниесі объектілерін жерсіндіру және қайта жерсіндіру, сонымен бірге жануарлар дүниесін есепке алу мен мониторингі бойынша жұмысты ұйымдастырады. Бұқаралық ақпарат құралдарында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды.
Мыналарды. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның өндірістік-шаруашылық, қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; ұйым құрылымының мамандануы мен ерекшеліктері; ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; өндіріс технологиясы, салық заңнамасы, ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері, республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; еңбек, әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; еңбек туралы заңнаманың негіздері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық). Ұйымдағы тиісті бейіні бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

6. Заместитель руководителя структурного подразделения
(управления, отдела, службы)
Должностные обязанности. Исполняет свои обязанности под общим руководством руководителя подразделения в соответствии с Положением о подразделении. При осуществлении своей деятельности в пределах своей компетенции, дает указания работникам подразделения по проведению производственно-хозяйственных мероприятий по охране, защите, воспроизводству животного мира, природных комплексов и других объектов природно-заповедного фонда. Организовывает участие структурного подразделения в составлении перспективных и текущих планов, определяет долговременную стратегию производственной деятельности, осуществляет контроль за состоянием технических средств, административных зданий, хозяйственных построек, кордонов и других сооружений, организовывает ремонтные и строительные работы согласно плана бюджетной программы. Изучает и обобщает передовой отечественный и зарубежный опыт по вопросам работы, входящим в компетенцию подразделения. Участвует в подготовке перспективных планов работы организации и подразделения. Организует работу специалистов структурного подразделения по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, охране растительного мира, повышению теоретических и практических знаний, осуществляет контроль за соблюдением и выполнением работниками должностных инструкций, правил и других директивных указаний. Создает условия для повышения квалификации работников. соблюдение. Обеспечивает соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм, контролирует состояние трудовой дисциплины подчиненных работников. Вносит предложения руководителю структурного подразделения и организации о совершенствовании форм и методов работы структурного подразделения, по подбору, расстановке и перемещению кадров, укомплектовании штата специалистами, о поощрении или наложении на отдельных ее работников взысканий. Принимает участие в разработке мер по совершенствованию организации и управления производством, механизации и автоматизации работ, проведению научных исследований и экспериментов, испытаний новой техники и технологии. Обеспечивает соблюдение режима охраны особо охраняемой природной территории, экологических стандартов и нормативов, принимает меры по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, охрану, воспроизводство и использование животного мира, ведет формы отчетности. Проводит мероприятия по охране, учету и мониторингу животного мира. Организует мероприятия по повышению технических знаний работников инспекторских служб структурного подразделения. Разрабатывает мероприятия по подготовке к пожароопасному периоду. По поручению руководителя организации либо структурного подразделения представительствует в судебных и других правоохранительных органах по вопросам, связанным с сохранением животного мира, среды их обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных и биологического разнообразия, восстановления популяций и воспроизводства объектов животного мира.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об административных процедурах", "О государственном имуществе", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную, финансово-экономическую деятельность организации; специализацию и особенности структуры организации; производственные мощности и кадровые ресурсы организации; налоговое законодательство, современные методы хозяйствования и управления организацией; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; средства механизации в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира и правила их технической эксплуатации; основы трудового, административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; основы законодательства о труде; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое). Стаж работы в соответствующей профилю организации не менее трех лет.

6. Құрылымдық бөлімше
(басқарманың, бөлімнің, қызметтің,) басшысының орынбасары
Лауазымдық міндеттер. Бөлімше туралы ережеге сәйкес бөлімше басшысының жалпы басқаруымен өз міндеттерін атқарады. Басшы орынбасары өз құзыреті шеңберіндегі қызметін атқару кезінде бөлімше қызметкерлеріне жануарлар дүниесін, табиғи кешендер мен табиғи-қорық қорын қорғау, өсімін молайту және пайдалану бойынша өндірістік-шаруашылық іс-шаралар жүргізу жөнінде нұсқау береді. Құрылымдық бөлімшенің келешектік және ағымдық жоспарларын құруға қатысуды ұйымдастырады, өндірістік қызметтің ұзақ мерзімдік стратегиясын анықтайды, техникалық құралдардың, әкімшілік ғимараттардың, шаруашылық құрылыстардың, кордондардың және өзге де құрылыстардың күйіне бақылау жасайды, бюджеттік бағдарламаның жоспарына сәйкес жөндеу және құрылыс жұмыстарын ұйымдастырады. Бөлімше құзыретіне кіретін жұмыс мәселелері бойынша жетекші отандық және шетелдік тәжірибені зерттейді және жалпылайды. Ұйым мен бөлімше жұмысының келешектік жоспарларын дайындауға қатысады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзуды ескерту мен болдырмау және теориялық пен практикалық білімді арттыру бойынша құрылымдық бөлімшелер мамандарының жұмысын ұйымдастырады, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарды, ережелер мен өзге директивті нұсқаулықтарды сақтауы мен орындауына бақылау жасайды. Қызметкерлерінің біліктіліктерін жоғарлату бойынша жағдай жасайды. Еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуына жауап береді. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді және бағынышты қызметкерлердің еңбек тәртіптерінің күйіне бақылау жасайды. Ұйым басшылығына құрылымдық бөлімше жұмысының түрлері мен әдістерін жетілдіру туралы, мамандарды іріктеу, орналастыру мен орын ауыстыру бойынша, штатты мамандармен жасақтау, оның кейбір қызметкерлерін көтермелеу немесе жаза қолдану туралы ұсыныс енгізеді. Өндірісті ұйымдастыру мен басқаруды жетілдіру бойынша, жұмыстарды механикаландыру мен автоматтандыру, ғылыми зерттеулер мен эксперименттер жүргізу, жаңа техника мен технологияларды сынау бойынша шаралар дайындауға қатысады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету режимін, экологиялық стандарттар мен нормативтерді сақтауды қамтамасыз етеді, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзуды ескерту мен болдырмау бойынша шаралар қабылдайды. Жануарлар дүниесін есепке алу мен мониторингі бойынша іс-шаралар жүргізеді.Құрылымдық бөлімшенің инспекторлық қызметі қызметкерлерінің техникалық білімдерін арттыру бойынша іс-шаралар ұйымдастырады. Өрт қауіпсіздігі кезеңіне дайындық бойынша жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану іс-шараларын әзірлейді, есептеме нысандарын жүргізеді. Ұйым немесе құрылымдық бөлімше басшысының тапсырмасы бойынша жануарлар дүниесін, олардың мекендеу ортасын, көбею жағдайларын, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын, биологиялық әртүрлілігін сақтауға, таралымдарын қалпына келтіру мен жануарлар дүниесі объектілерін өндіруге қатысты мәселелер бойынша сот пен өзге құқық қорғау органдарында өкіл болады.
Мыналарды. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның өндірістік-шаруашылық, қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; ұйым құрылымының мамандануы мен ерекшеліктері; салық заңнамасы, ұйымның өндірістік күштері мен мамандар ресурстары; ұйымның шаруашылығын жүргізу мен басқарудың қазіргі заманғы әдістері; республиканың және шетелдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері және жетекші отандық пен шетелдік тәжірибе; орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы механизация құралдары мен оларды техникалық пайдалану ережелері; әкімшілік және қылмыстық заңнамалар негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; еңбек туралы заңнаманың негіздері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану жен аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық). Ұйымдағы тиісті бейіні бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

7. Специалист по природопользованию
на особо охраняемой природной территории
Должностные обязанности. Организует работу по использованию природных ресурсов на особо охраняемой природной территории, проводит мероприятия по повышению теоретических и практических знаний работников организации, проводит работу среди населения и туристов по разъяснению законодательства Республики Казахстан, в части использования природных ресурсов особо охраняемых природных территорий физическими и юридическими лицами. Разрабатывает план мероприятий по природопользованию, своевременно оформляет документацию по природопользованию, осуществляет контроль за соблюдением законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, особо охраняемых природных территорий. Осуществляет методическое руководство деятельностью подразделений организации по природопользованию. Оперативно руководит работой подразделений организации по выполнению заданий руководства по природопользованию, проверяет качество оказания услуг по природопользованию. Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с охраной и защитой особо охраняемой природной территории, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; законодательные и нормативные правовые акты по вопросам природопользования, требования противопожарной профилактики и правила пожарной безопасности на особо охраняемых природных территориях, порядок, сроки и формы составления отчетности по вопросам природопользования; правила и средства контроля соответствия природопользования нормам действующего законодательства, границы, ландшафтные и экологические условия и особенности охраняемой природной территории; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации. Специалист высшего уровня квалификации: высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственное, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее пяти лет; первой категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее четырех лет; второй категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственное, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж по специальности не менее 3 лет; без категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, лесохозяйственное, экология и природопользование, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы. Специалист среднего уровня квалификации: высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее пяти лет; первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее четырех лет; второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее трех лет; без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда
табиғат пайдалану жөніндегі маман
Лауазымдық міндеттер. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғат ресурстарын пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастырады, ұйым қызметкерлерінің теориялық пен практикалық білімдерін арттыру бойынша іс-шаралар жүргізеді, тұрғындар мен туристер арасында Қазақстан Республикасының заңнамасын, соның ішінде жеке және заңды тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғи ресурстарын пайдалану жағы бойынша түсіндіру жұмысын атқарады. Табиғат пайдалану бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді, табиғат пайдалану бойынша құжаттарды уақытылы рәсімдейді, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнаманың сақталуына бақылау жасайды. Ұйым бөлімшесінің табиғат пайдалану бойынша қызметіне әдістемелік басшылық атқарады. Табиғат пайдалану бойынша басшылық тапсырмасын орындау жөніндегі ұйымның бөлімше жұмысын жедел басқарады. Бұқаралық ақпарат құралдарында ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету мен қорғауға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды.
Білуге міндетті:Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; табиғат пайдалану мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы өртке қарсы алдын алу талаптары мен өрт қауіпсіздігі ережелері, табиғат пайдалану мәселелері бойынша есептілік мерзімдері мен түрлері, табиғат пайдаланудың қолданыстағы заңнамаларға сәйкес болуын бақылау ережелері мен тәсілдері, қорғалатын табиғи аумақтардың шекаралары, ландшафтық және экологиялық жағдайлары мен ерекшеліктері; еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнамалар негіздері, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: Жоғары санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде төрт жыл; екінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; санатсыз: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, орман шаруашылығы, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды. Біліктілігі орта деңгейлі маман: Жоғары санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде төрт жыл; екінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық, географиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

8. Специалист по рекреации и туризму
на особо охраняемой природной территории
Должностные обязанности. Организует экскурсии по особо охраняемой природной территории, подготавливает к изданию брошюры, буклеты и другие информационные материалы о работе организации, а также популяризирующие образ жизни животных и растений, поддерживает тесную связь с научными работниками, с туристскими и образовательными учреждениями и общественностью. Проводит работу по экологическому просвещению населения. Непосредственно занимается экскурсоводческой деятельностью, участвует в разработке туристских маршрутов по особо охраняемой природной территории и прилегающим к нему территориям. Освещает в местных средствах массовой информации проблемы и события, связанные с местной природой и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для местных журналистов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; законодательные, нормативные документы по туризму; правила пожарной безопасности, нормы дисциплинарной, материальной и уголовной ответственности, установленные за нарушение природоохранного законодательства; правила оформления технической документации; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации. Специалист высшего уровня квалификации: высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее пяти лет; первой категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее четырех лет; второй категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее трех лет; без категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы. Специалист среднего уровня квалификации: высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее пяти лет; первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее четырех лет; второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы по специальности не менее трех лет; без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы
рекреация мен туризм жөніндегі маман
Лауазымдық міндеттер. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша экскурсия ұйымдастырады, ұйым жұмысы туралы кітапшалар, буклеттер, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілік жағдайын маңыздандыратын өзге де ақпараттық материалдарды басып шығаруға дайындайды, ғылыми қызметкерлермен, туристермен және білім беру мекемелерімен және қоғаммен тығыз байланыста болады. Тұрғындарды экологиялық ағарту бойынша жұмыс жүргізеді. Экскурсиялық қызметпен тікелей айналысады, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен оған іргелес жатқан аумақтар бойынша туристік бағыттарды әзірлеуге қатысады. Бұқаралық ақпарат құралдарында жергілікті табиғат пен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды.
Мыналарды. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; туризм бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттар, өрт қауіпсіздігі ережелері, табиғат қорғау заңнамасын бұзғаны үшін белгіленген тәртіптік, материалдық және қылмыстық жауапкершіліктің нормалары, техникалық құжаттарды рәсімдеу ережелері, еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнамалар негіздері, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: Жоғары санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде төрт жыл; екінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; санатсыз: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды. Біліктілігі орта деңгейлі маман: Жоғары санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби(экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде төрт жыл; екінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) ((экология және табиғат пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

9. Охотовед
(старший охотовед)
Должностные обязанности. Осуществляет руководство работой по охране, воспроизводству и рациональному использованию животного мира, ресурсов охотничьих животных в охотничьем хозяйстве. Обеспечивает проведению биотехнических и охотхозяйственных мероприятий, борьбе с браконьерством. Координирует работу инспекторов по охране животного мира по проведению охраны и учета редких и исчезающих видов животных. Оказывает инспекторам по охране животного мира методическую и практическую помощь в выполнении возложенных на них обязанностей, проводит занятия и семинары по повышению их квалификации. Обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, правил охраны труда и производственной санитарии. Обеспечивает сохранность и использования ведомственного служебного оружия и боеприпасов к нему. Обеспечивает распределение специальных средств. Проводит воспитательную работу в коллективе инспекторов. Осуществляет непосредственную охрану природных комплексов на закрепленном за ним участке, включающем охрану животного мира. Проводит работу по экологическому просвещению населения. Организует патрулирование территорий, в том числе с применением наземного и воздушного транспорта, в целях пресечения нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Предотвращать и пресекать правонарушения в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также направляет в уполномоченный и правоохранительные органы, суд информацию, исковые требования и иные материалы по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Оказывает содействие сотрудникам организации и сторонних организаций в проведении научных и научно-исследовательских работ, включая учет и мониторинг численности животных. Проводит фенологические наблюдения согласно инструкциям. Составляет отчеты и другую документацию по выполнению производственных мероприятий. Представляет на рассмотрение и утверждение планируемые разработки, а также отчеты о результатах проведенных работ. Организует отлов и переселение объектов животного мира. Осуществляет проведение биотехнических и воспроизводственных мероприятий. Обеспечивает безопасное проведение работ, соблюдение другими лицами правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты, сохранность вверенного ему имущества, предназначенное для служебного пользования. Проводит разъяснительную работу среди охотников - промысловиков, охотников – любителей и местного населения по вопросам бережного отношения к природным богатствам, правильному и рациональному их использованию. Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с охраной, воспроизводством и использованием животного мира и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях, Уголовный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; методические материалы по охране животного мира, природных комплексов и объектов; порядок составления протоколов, задержания, изъятия; профилактики правонарушений и других мероприятий; профилактики возникновения болезней животных; технологию и средства механизации работ по охране животных; передовой отечественный и зарубежный опыт природоохранных работ; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила пожарной безопасности при проведении рейдовых мероприятий; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, постановления, приказы, распоряжения, инструкции и другие материалы по ведению охотничьего хозяйства; охотоведение, биологию и экологию животного мира, дичеразведение, охотничье собаководство, экономику охотничьего хозяйства и организацию охотничьего промысла и спортивного охотничьего хозяйства, технику добывания и методику учета охотничьих зверей и птиц; опыт передовых отечественных и зарубежных предприятий по ведению охотничьего хозяйства.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое). Стаж работы на должностях в соответствующей профилю организациях не менее двух лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее одного года.

9. Аңшылықтанушы
(аға аңшылықтанушы)
Лауазымдық міндеттер. Аңшылық шаруашылығындағы аңшылық жануарлар ресурстарын, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және тиімді пайдалану бойынша басшылық атқарады. Биотехникалық және аңшылық шаруашылығы іс-шараларын жүргізуді, браконьерлермен күресуді қамтамасыз етеді. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жануарлар түрлерін қорғау мен есепке алуды жүргізу бойынша жұмысын үйлестіреді. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі иснпекторларға жүктелген міндеттерін атқаруда әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Еңбек тәртібін, еңбекті қорғау және өндірістік тазалық ережелерін сақтауы қамтамасыз етеді. Ведомстволық қызметтік қару мен олардың оқ-дәрілерінің сақталуы мен қолданысын қамтамасыз етеді. Арнайы құралдардың бөлінісін қамтамасыз етеді. Инспекторлар ұжымында тәрбиелік жұмыс атқарады. Өзіне бекітілген жерде табиғи кешендерді, әсіресе жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асырады. Тұрғындарды экологиялық ағарту бойынша жұмыс атқарады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын болдырмау мақсатында жер үсті және әуе көліктерін қолдану арқылы аумақты күзетуді ұйымдастырады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы құқық бұзушылықты тоқтатады және болдырмайды, сонымен бірге Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу деректері бойынша уәкілетті және құқық қорғау органдарына, сотқа ақпарат, талап-арыздар мен өзге де материалдар жібереді. Ұйым мен тараптық ұйым қызметкерлеріне ғылыми және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуде, сондай-ақ жануарлар санын есепке алу мен мониторинг жүргізуде ықпал етеді. Нұсқаулыққа сәйкес фенологиялық қадағалау жасайды. Өндірістік іс-шаралар орындау бойынша есептер мен өзге де құжаттар жасайды. Жоспарланған жұмыстарды, сонымен бірге атқарылған жұмыстардың нәтижелері туралы есептерді қарауға және бекітуге береді. Жануарларды аулауды және жануарлар дүниесі объектілерін көшіруді ұйымдастырады. Биотехникалық және өсімді молайту іс-шараларын жүзеге асырады. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өзге адамдардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық пен өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтауын, қызметте пайдалану үшін оған сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді. Кәсіпші аңшылар, әуесқойлар аңшылармен жергілікті тұрғындар арасында табиғи байлыққа деген ұқыпты қатынас, оларды дұрыс және тиімді пайдалану мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді. Бұқаралық ақпарат құралдарында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қатысты мәселелер мен оқиғаларды жариялайды, журналистер үшін пресс-релиздерді тұрақты дайындайды.
Мыналарды. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, сонымен бірге ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; жануарларды, табиғи кешендер мен объектілерді қорғау бойынша әдістемелік материалдар; ұстап алу, алып қою хаттамаларын толтыру тәртібі, құқық бұзушылық пен өзге іс-шаралардың алдын алу; жануарлар ауруларының туындауын алдын алу; жануарларды қорғау бойынша жұмыстардың технологиясы мен механизация құралдары; табиғат қорғау жұмыстарының жетекші отандық және шетелдік тәжірибесі; еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнамалар негіздері, рейдтік іс-шаралар жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі ережелері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын. Аңшылық шаруашылығын жүргізу бойынша қаулылар, бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар мен өзге материалдар; аңшылықтану, жануарлар дүниесінің биологиясы мен экологиясы, құс шаруашығы, аңшылық ит шаруашылығы, аңшылық шаруашылығының экономикасы және аңшылық кәсіп пен спорттық аңшылық шаруашылығын ұйымдастыру, аңшылық аңдар мен құстарды аулау техникасы мен есепке алу әдістемесі; аңшылық шаруашылығын жүргізу бойынша жетекші отандық және шетелдік кәсіпорындарының тәжірибесін білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық). Ұйымдағы тиісті бейіні бойынша қызметтегі жұмыс өтілі кем дегенде екі жыл және/немесе жануарлар мен өсімдіктер дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны қорғау саласында кем дегенде бір жылдық жұмыс өтілінің болуы. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек.

10. Работник (инспектор) службы охраны животного мира
(старший инспектор)
Должностные обязанности. Осуществляет непосредственную охрану природных комплексов на закрепленном за ним участке, включающем охрану животного мира. Обеспечивает воспроизводство и использование животного мира. Проводит биотехнические и учетные работы, а также другие мероприятия, направленные на охрану и восстановление природных комплексов и животного мира. Обеспечивает охрану и защиту особо охраняемой природной территории с учетом ее режима охраны. Проводит работу по экологическому просвещению населения. Осуществляет патрулирование территории, в том числе с применением наземного и воздушного транспорта, в целях пресечения нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Проверяет у физических и юридических лиц документы на право охоты и (или) рыболовства, составляет протоколы об административных правонарушениях в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, обеспечивает задержание и доставку в правоохранительные органы лиц, совершивших правонарушения в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, производит в соответствии с законодательством Республики Казахстан досмотр транспортных средств, иных объектов и мест, а при необходимости – личный досмотр задержанных лиц, обеспечивает изъятие у физических и юридических лиц огнестрельного оружия, использованное с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытой продукции охоты и рыболовства, запрещенные виды орудий добывания и решает вопрос об их дальнейшей принадлежности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Проверяет у лиц, находящихся на особо охраняемых природных территориях, разрешение на право пребывания, посещать объекты физических и юридических лиц, находящиеся на территории охранной зоны, подает исковые заявления в суд при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, определяет размеры ущерба, причиненного в результате нарушения законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, и на основании этого предъявляет к виновным лицам претензии о добровольном возмещении этого ущерба либо предъявляет иск в суд, составляет акты инспекторов по охране животного мира и направляет материалы в соответствующие государственные органы для принятия мер в случаях выявления нарушений законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, задерживает на особо охраняемой природной территории, ее охранной зоны лиц, нарушивших законодательство Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, и доставляет их в правоохранительные органы, останавливает транспортные и плавучие средства на особо охраняемой природной территории, в ее охранной зоне, производить их досмотр. Предотвращает и пресекает правонарушения в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также направляет в уполномоченный и правоохранительные органы, суд информацию, исковые требования и иные материалы по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Осуществляет регулирование численности хищных животных в целях предупреждения эпидемий и эпизоотии. Участвует в проведении противопожарных и иных мероприятий. Следит за сохранностью аншлагов, граничных столбов, знаков, мостов, троп, пожарно-наблюдательных пунктов и постов, линий связи и поддерживает их исправное состояние. Ведет разъяснительную работу среди населения по профилактике нарушений в области охраны, воспроизводства и использования животного мира. Оказывает содействие сотрудникам организации и сторонних организаций в проведении научных и научно-исследовательских работ, включая учет и мониторинг численности животных. Проводит фенологические наблюдения согласно инструкциям. Составляет отчеты и другую документацию по выполнению производственных мероприятий. Представляет на рассмотрение и утверждение планируемые разработки, а также отчеты о результатах проведенных работ. Обеспечивает безопасное проведение работ, соблюдение другими лицами правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты, сохранность вверенного ему имущества, предназначенное для служебного пользования.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях, Уголовный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также охраны особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; методические материалы по охране животного, природных комплексов и объектов; порядок составления протоколов, задержания, основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила пожарной безопасности в лесах, при проведении рейдовых мероприятий; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации. Специалист высшего уровня квалификации: высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы по специальности не менее 5 лет; первой категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы по специальности не менее четырех лет; второй категории: высшее (или послевузовское) образование (охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы по специальности не менее трех лет; без категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) без предъявления требований к стажу работы. Специалист среднего уровня квалификации: высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы по специальности не менее пяти лет; первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы по специальности не менее трех лет; второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы по специальности не менее двух лет; без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.

10. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі
инспектор (аға инспектор)
Лауазымдық міндеттер. Өзіне бекітілген жерде табиғи кешендерді, әсіресе жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асырады. Жануарлар дүниесінің өсімін молайту мен пайдалануды қамтамасыз етеді. Биотехникалық және есепке алу жұмыстарын, сонымен бірге табиғи кешендер мен жануарлар дүниесін қорғау мен қалпына келтіруге бағытталған өзге де іс-шараларды жүргізеді. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды оның күзету режимін есепке ала отырып күзету мен қорғауды қамтамасыз етеді. Тұрғындарды экологиялық ағарту бойынша жұмыс атқарады. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын болдырмау мақсатында жер үсті және әуе көліктерін қолдану арқылы аумақты күзетеді. Жеке және заңды тұлғалардың аң аулау және (немесе) балық аулау құқығы бойынша құжаттарын тексереді, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтырады, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстауды және оларды құқық қорғау органдарына жеткізуді қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік құралдарын, өзге объектілер мен жерлерді, ал қажет болған кезде ұсталған адамдарды жеке тексереді, жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу арқылы қолданған атыс қаруларын, аң және балық аулау бойынша заңсыз алынған өнімдерін, аулаудың тыйым салынған құрал түрлерін алып қоюды қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте олардың әрі қарайғы иелік ету туралы мәселесін шешеді. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жүрген адамдардың келу құқығы бойынша рұқсаттарын тексереді, қорғау аймағының аумағында тұрған жеке және заңды тұлғалардың объектілеріне бару, Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы бұзылған жағдайда сотқа талап-арыз береді, Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу нәтижесінде келтірген залал көлемін анықтайды және осының негізінде кінәлі адамдарға ерікті түрде залалды өтеу туралы шағым жасайды немесе сотқа арыз береді, жануарлар дүниесін қорғау бойынша инспекторлардың актілерін толтырады және Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы бұзылғаны анықталған жағдайда шара қабылдау үшін тиісті мемлекеттік органдарға материалдарды жібереді, ерекше қорғалатын табиғи аумақта, оның қорғалатын аймағында Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзған адамдарды ұстайды және оларды құқық қорғау органдарына жеткізеді, ерекше қорғалатын табиғи аумақта, оның қорғалатын аймағында көлік және жүзу құралдарын тоқтатады, оларды тексереді. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы құқық бұзушылықты тоқтатады және болдырмайды, сонымен бірге Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу деректері бойынша уәкілетті және құқық қорғау органдарына, сотқа ақпарат, талап-арыздар мен өзге де материалдар жібереді. Эпидемия мен індет-аурулардың алдын алу мақсатында жыртқыш жануарлар санын реттеуді жүзеге асырады. Өртке қарсы және өзге де іс-шараларды жүргізуге қатысады. Аншлагтардың, шекара бағаналарының, белгілердің, көпірлердің, сүрлеу жолдардың өрт-бақылау пунктері мен постарының, байланыс желілерінің сақталуын бақылайды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы бұзылыстардың алдын алу бойынша тұрғындар арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізеді. Ұйым мен тараптық ұйым қызметкерлеріне ғылыми және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуде, сондай-ақ жануарлар санын есепке алу мен мониторинг жүргізуде ықпал жасайды. Нұсқаулыққа сәйкес фенологиялық қадағалау жасайды. өндірістік іс-шаралар орындау бойынша есептер мен өзге де құжаттар жасайды. Жоспарланған жұмыстарды, атқарылған жұмыстардың нәтижелері туралы есептерді қарауға және бекітуге береді. Жұмысты қауіпсіз жүргізу, өзге адамдардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық ережелері мен нормаларын сақтауын, қызметте пайдалану үшін оған сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті:Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі, Қазақстан Республикасының мынадай: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңдары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері; жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, сонымен бірге ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін ҚР заңнамалары мен өзге де нормативтік құқықтық актілер; жануарларды, табиғи кешендер мен объектілерді қорғау бойынша әдістемелік материалдар; ұстап алу хаттамаларын толтыру тәртібі, еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнамалар негіздері, рейдтік іс-шаралар жүргізу кезінде ормандардағы өрт қауіпсіздігі ережелері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік тазалық, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жануарлар дүниесін қорғау бойынша мамандандырылған ұйымдарда азаматтық қызметке өту үшін денсаулық күйінің жарамды болуы. Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерді орындауға қажет міндетті білім, қабілет пен дағдылар болуы керек. Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: Жоғары санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде төрт жыл; екінші санатты: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; санатсыз: жоғары (немесе жоғарғы оқудан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғат пайдалану, биологиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды. Біліктілігі орта деңгейлі маман: Жоғары санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде бес жыл; бірінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде үш жыл; екінші санатты: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, биологиялық) және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кем дегенде екі жыл; санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнайы, орта кәсіби) (аңшылықтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, биологиялық) жұмыс өтіліне талап қойылмайды.