Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 декабря 2013 года № 1011. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2014 года № 9072. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 895
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 01.09.2015 № 895.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», в целях повышения требований к морально-нравственному облику и деловым качествам государственных служащих Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Касымбек Ж.М.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 18 желтоқсандағы № 1011 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 17 қаңтарда № 9072 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 895 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 01.09.2015 № 895 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының  2-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің қызметшілердің моральдық-адамгершілік бейнесіне және іскерлік сапаларына талапты арттыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігінің мемлекеттік қызметшілердің қызмет
этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтың ақпарат орталығы» Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік мекемесінің «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жолдауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан, Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің жауапты хатшысы Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 18 декабря 2013 года № 1011
Правила служебной этики государственных служащих
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан (далее - Кодекс чести), Законом Республики Казахстан «О государственной службе» от 23 июля 1999 года и Законом Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» от 2 июля 1998 года (далее – законодательство в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией).
2. Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, его территориальных органов (далее – государственные служащие Министерства) в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.
3. Государственным служащим Министерства в своей служебной деятельности следует:
1) руководствоваться принципом законности, требованиями Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере государственной службы;
2) проявлять добросовестность, дисциплинированность, ответственность, активность, инициативность и проявлять терпение, вежливость, тактичность и уважение к другим лицам в ходе переговоров (встреч);
3) уважать честь и достоинство человека и гражданина независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства и иных обстоятельств;
4) способствовать укреплению единства народа Казахстана и межнационального согласия в стране, уважительно относиться к государственному и другим языкам, традициям и обычаям народа Казахстана;
5) быть честными, справедливыми, скромными, соблюдать общепринятые морально-этические нормы, в общении с гражданами и коллегами проявлять вежливость и корректность;
6) своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 1011 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің
мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің осы мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» (бұдан әрі - Ар-намыс кодексі) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және «Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет саласында және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнама) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің (бұдан әрі - Министрліктің мемлекеттік қызметшілері) өз қызметтік міндеттерін орындау барысында әріптестері және азаматтармен қарым-қатынастағы мінез-құлқының негізгі нормаларын айқындайды.
3. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері өзінің қызметінде:
1) заңдылық қағидаттарын, Қазақстан Республикасы Конституцияның, заңдары мен өзге де мемлекеттік қызмет саласында нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алғаны;
2) адалдық, тәртіп, жауапкершілік, белсенділік, бастамашылық танытуға және келіссөздер (кездесулер) барысында басқа тұлғаларға % щыдамдылық, сыпайылық, әдептілік және құрмет көрсеткені;
3) тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне және өзге де жағдайларға қарамастан адам мен азаматтың ары мен намысын құрметтегені;
4) Қазақстан халқының бірлігі мен елдегі ұлтаралық келісімді нығайтуға ықпал етуге, мемлекеттік тілге және басқа тілдерге, Қазақстан халқының салттары мен дәстүрлеріне құрметпен қарағаны;
5) адал, әділ, қарапайым да сыпайы болуға, жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауға, азаматтармен және әріптестермен қарым-қатынаста сыпайылық пен әдептілік танытқаны;
6) өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, оң сын-ескертпелерді кемшіліктерді жою мен өзінің қызметін жақсарту үшін пайдаланғаны;

7) обеспечивать сохранность государственной собственности, рационально, эффективно и только в служебных целях использовать вверенную государственную собственность, включая автотранспортные средства;
8) надлежаще исполнять свои служебные обязанности, организовывать и планировать работу, с учетом реально складывающейся обстановки;
9) эффективно использовать рабочее время и воздерживаться от действий, которые мешают другим государственным служащим в коллективе выполнять их трудовые обязанности;
10) соблюдать служебную субординацию;
11) принимать меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов;
12) придерживаться делового стиля одежды в ходе исполнения своих служебных обязанностей;
13) поддерживать и поощрять инициативность государственных служащих при выполнении ими своих функций и обязанностей;
14) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
15) соблюдать антикоррупционное поведение, установленное Кодексом чести;
16) при предъявлении к государственному служащему Министерства необоснованного обвинения в коррупции в месячный срок со дня обнаружения такого обвинения принять меры по его опровержению.
4. Государственным служащим Министерства не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно:
1) не соответствует основным направлениям политики государства;
2) раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию;
3) содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих.
5. В Министерстве не допускаются любые формы дискриминации государственных служащих при принятии кадровых решений, а также любые формы протекционизма, привилегий и льгот отдельным государственным служащим.
6. Во внеслужебное время государственному служащему Министерства необходимо:
1) придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения;
2) не допускать действий, вызывающих негативный общественный резонанс, воздерживаться от поведения, которое может навредить их репутации;
3) избегать любых личных связей, которые могут скомпрометировать высокое звание государственного служащего Министерства.
Во внеслужебных отношениях государственным служащим Министерства следует соблюдать требования настоящих Правил и законодательства в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией и избегать всего, что могло бы опорочить авторитет, достоинство государственного служащего Министерства или вызвать сомнения в его честности, справедливости, объективности и беспристрастности.

7) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етеді, сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті, автокөлік құралдарын қоса алғанда ұтымды, тиімді және қызметтік мақсатта ғана пайдаланғаны;
8) өз міндеттерін тиісті дәрежеде орындауға, нақты қалыптасқан жағдайды ескере отырып, жұмысты ұйымдастырғаны және жоспарлағаны;
9) жұмыс уақытын тиімді пайдалануға және басқа мемлекеттік қызметшілерге ұжымда өздерінің еңбек міндеттерін орындауына кедергі келтіретін іс-қимылдардан аулақ болғаны;
10) қызметтік дәреже сатысын сақтағаны;
11) мүдделер шиеленісінің алдын алу және реттеу бойынша шаралар қабылдағаны;
12) өзінің қызметтік міндеттерін атқару кезеңінде киімнің іскерлік қалпын ұстануға тиіс;
13) өзінің қызметтік міндеттемелерін орындаған кезеңінде, мемлекеттік қызметшілердің бастамашылығын қолдауға және көтермелеу;
14) қызметтік міндеттерін тиімді атқару үшін өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыру;
15) Ар-намыс кодексінде белгіленген сыбайлас жемқорлық тәртібін сақтағаны жөн;
16) Министрліктің мемлекеттік қызметшісіне сыбайлас жемқорлық жасаған деп көпшілік алдында негізсіз айып тағылған жағдайда, ол осындай айыптауды анықтаған күннен бастап бір ай мерзімде оны теріске шығару жөнінде шаралар қолданғаны.
4. Министрліктің мемлекеттік қызметшісі мемлекеттік саясат және қызметтік ісінің мәселелері жөніндегі өз пікірін, егер ол:
1) мемлекет саясатының негізгі бағыттарына сәйкес келмесе;
2) жариялауға рұқсат етілмеген қызметтік ақпаратты ашатын болса;
3) мемлекеттің лауазымды тұлғаларының, мемлекеттік басқару органдарының, басқа мемлекеттік қызметшілердің атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшілік алдында білдіруіне болмайды.
5. Министрлікте кадрлық шешімдерді қабылдаған кезде мемлекеттік қызметшілерге кемсітудің кез-келген нысандарына, сондай-ақ жекелеген мемлекеттік қызметшілерге тамыр-таныстық, артықшылықтар мен жеңілдіктердің кез-келген нысанына жол берілмейді.
6. Министрліктің мемлекеттік қызметшісі қызметтен тыс уақытта:
1) қызметтен тыс уақытта жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық жағдайларына жол бермеуі;
2) қарапайымдылық танытуға және өзінің жеке өмірінде теріс қоғамдық пікір туғызатын іс-әрекеттерге жол бермеуі;
3) Министрліктің мемлекеттік қызметшісінің жоғары атағына кір келтіруі мүмкін кез-келген жеке байланыстардан қашуы қажет.
Қызметтен тыс қатынастарда Министрліктің мемлекеттік қызметшілері осы Қағидалардың және мемлекеттік қызмет саласында және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнаманың талаптарын сақтағаны және Министрліктің мемлекеттік қызметшісінің беделіне, намысына нұқсан келтіруі немесе оның ақиқаттығына, әділдігіне, объективтілігіне және әділ сыншылдығына күмән келтіруі мүмкіндіктерінен қашқаны жөн.

7. При осуществлении проверки юридических и физических лиц, осуществляющих свою деятельность в транспортно-коммуникационной отрасли государственный служащий Министерства:
1) справедливо, объективно проверяет субъекты транспортно-коммуникационной отрасли;
2) соблюдает права и законные интересы проверяемых субъектов;
3) избегает взаимоотношений с представителями субъекта транспортно-коммуникационной отрасли, которые могут повлиять на проверку.
8. Государственные служащие Министерства проявляют скромность, не подчеркивают и не используют должностное положение при получении транспортных, сервисных и иных услуг.

7. Көлік-коммуникациялық саладағы қызмет ететін субъектілеріне тексерулерді жүзеге асыру кезінде Министрліктің мемлекеттік қызметшісі:
1) көлік-коммуникациялық саладағы субъектілерін әділ, объективті тексереді;
2) көлік-коммуникациялық тексерілетін субъектілердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтайды;
3) тексеруге әсер етуі мүмкін көлік-коммуникациялық тексерілетін субъектілердің өкілдерімен өзара қарым-қатынастан қашады.
8. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері қарапайымдылық танытуға, көлік, сервистік және өзге де қызметтерді алу кезінде лауазымдық жағдайын баса көрсетпеуге және пайдаланбауға тиіс.