Требования к квалификации: высшее педагогическое образование, наличие ученой или академической степени и стаж педагогической работы не менее 7 лет, в том числе, в системе повышения квалификации не менее 3 лет.
Старший преподаватель
Должностные обязанности. Организует и проводит учебную и учебно-методическую работу. Участвует по одному из направлений научно-исследовательской работы кафедры.
Проводит все виды учебной работы. Разрабатывает учебные программы, учебно-тематические планы по преподаваемым дисциплинам. Комплектует и разрабатывает методическое обеспечение читаемой дисциплины или отдельных видов учебных занятий и учебной работы.
Принимает участие в научно-исследовательской работе слушателей. Руководит самостоятельной работой студентов по читаемой дисциплине или отдельным видам учебных занятий и учебной работы.
Оказывает методическое сопровождение повышения квалификации. Принимает участие в научно-методической работе кафедры, института.
Контролирует соблюдение слушателями правил по охране труда и технике безопасности и противопожарной безопасности при проведении учебных занятий, выполнении лабораторных работ и практических занятий.
Принимает участие в подготовке учебников, учебных и учебно-методических пособий, разработок, рабочих программ и других видов учебно-методической работы кафедры. Подготавливает и представляет отчет о выполнении индивидуального плана. Владеет компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационными технологиями.
Выполняет правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: «Об образовании», «О науке», «О борьбе с коррупцией», «О языках в Республике Казахстан» и другие нормативные правовые акты, регулирующие вопросы функционирования и развития системы повышения квалификации, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, андрогогику, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания, основы экономики, законодательства о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Требования к квалификации: высшее педагогическое образование, стаж педагогической работы не менее 5 лет.
Начальник отдела
Должностные обязанности. Руководит деятельностью отдела согласно нормативным, правовым актам и положению об институте повышения квалификации. Разрабатывает стратегию развития отдела. Утверждает планы работы отдела и индивидуальные планы работы специалистов отдела. Осуществляет распределение функциональных обязанностей между специалистами отдела, контролирует своевременность и качество их исполнения.
Анализирует результаты деятельности отдела. Содействует повышению профессиональной компетентности специалистов отдела. Владеет компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационными технологиями.
Соблюдает правила внутреннего распорядка и обеспечивает выполнение документов, регламентирующих работу отдела.
Обеспечивает составление и хранение всех видов документации и отчетности отдела.
Участвует в мероприятиях института, осуществляет планирование и анализ всех видов деятельности отдела. Обеспечивает подготовку и представление необходимой отчетности, информации о деятельности отдела.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией»,  «О языках в Республике Казахстан» и другие нормативные правовые акты, по вопросам деятельности организаций образования, принципы дидактики, основы педагогики и возрастной психологии, инновационные методы управления, принципы систематизации методических и информационных материалов, основы работы с издательствами, принципы и порядок разработки учебно-программной документации; содержание новых и альтернативных учебников по предмету, методику обобщения и распространения опыта работы по передовым образовательным технологиям, научно-исследовательской и экспериментальной работы, основы законодательства о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности, санитарные правила и нормы.
Требования к квалификации: высшее образование (по профилю отдела) и стаж работы в организациях образования не менее 5 лет.
Главный (ведущий) специалист
Должностные обязанности. Организует дифференцированное комплектование и проведение курсов, семинаров, конференций, педагогических чтений, конкурсов, выставок. Координирует работу по совершенствованию методов реализации педагогической диагностики, коррекции, педагогического инструментария определения эффективности курсовой подготовки в разных звеньях непрерывного повышения квалификации работников образования, по внедрению современных методов моделирования методической работы. Анализирует образовательные и профессиональные потребности организаций и работников образования. Координирует методическое обеспечение курсов повышения квалификации. Обеспечивает реализацию плана повышения квалификации, осуществляет мониторинг качественного состава педагогических кадров по профилю кабинета. Оказывает помощь авторам в апробировании учебников и учебно-методических комплексов, в организации и проведении авторских курсов, семинаров. Анализирует и обобщает результаты опытно-экспериментальной работы. Изучает, обобщает и распространяет результативный опыт работы педагогов, методистов, руководителей организаций образования. Оказывает консультативную, методическую, практическую помощь работникам образования, районным методическим кабинетам. Проводит межкурсовую работу и различные смотры, конкурсы, слеты, олимпиады. Изучает и пропагандирует педагогические и управленческие инновации. Отслеживает достижения современной педагогической науки, новшества педагогической литературы и информирует о них организации образования, методические кабинеты. Владеет компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационными технологиями. Осуществляет маркетинговые исследования в системе повышения квалификации и издательскую деятельность.
Разрабатывает рекомендации по внедрению идеи интеграции науки и практики, на основе обобщения результатов инновационной, опытно-экспериментальной работы педагогов, организаций образования и собственно (поисковой) исследовательской деятельности. Публикует материалы по проблемам образования в республиканских педагогических изданиях.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией»,  «О языках в Республике Казахстан» и другие нормативные правовые акты, по вопросам деятельности организаций образования, принципы дидактики, основы педагогики и возрастной психологии, инновационные методы управления, принципы систематизации методических и информационных материалов, основы работы с издательствами, принципы и порядок разработки учебно-программной документации, содержание новых и альтернативных учебников по предмету, методику обобщения и распространения опыта работы по передовым образовательным технологиям, научно-исследовательской и экспериментальной работы, основы законодательства о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности, санитарные правила и нормы.
Требования к квалификации с определением обязанностей для получения соответствующей категории:
Ведущий специалист:
Владеть методами научно-исследовательской и опытно-экспериментальной работы, принимать участие в работе творческих групп по методическому обеспечению образовательного процесса, владеть информационно-коммуникационными технологиями, методами педагогического анализа; изучать, обобщать, транслировать положительный педагогический опыт.
Требования к квалификации: высшее образование (по профилю отдела), стаж работы в организациях образования менее 3 лет.
Главный специалист: Владеть методами и навыками научно-исследовательской, опытно-экспериментальной работы, руководить творческими группами по психолого–методическому сопровождению образовательного процесса, владеть информационно-коммуникационными технологиями, в том числе, навыками компьютерной обработки информации, методами педагогического анализа, уметь обобщать и распространять положительный педагогический опыт, иметь опубликованные методические материалы, авторские разработки.
Требования к квалификации: высшее образование (по профилю отдела) и стаж работы в организациях образования не менее 5 лет.
Сертифицированный тренер
Должностные обязанности. Организует и проводит курсы повышения квалификации по уровневым программам, разрабатывает программу и учебно-тематический план курсов, оформляет необходимые документы (журнал, табель, расписание и др.), осуществляет функции куратора в соответствии с требованиями курсов по уровневым программам. Обеспечивает безопасность работы слушателей в аудиториях. Организует досуговую деятельность слушателей.
Обеспечивает консультативную и практическую помощь слушателям на втором этапе уровневых курсов посредством WOIP – технологии, по подготовке портфолио к сдаче квалификационного экзамена, рецензирование портфолио. Владеет компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационными технологиями.
Анализирует результаты квалификационного экзамена слушателей, осуществляет мониторинг дальнейшей профессиональной деятельности сертифицированных учителей. Планирует и осуществляет работу с сертифицированными учителями, базовыми (опорными) школами: проводит мастер – классы, обеспечивает консалтинговую помощь, групповые и индивидуальные консультации, осуществляет коучинг и наставничество учителей, изучение, обобщение и трансляцию положительного опыта работы сертифицированных учителей. Осуществляет работу по внедрению идей курсов повышения квалификации по уровневым программам в краткосрочные курсы.
Участвует в конференциях, семинарах, выставках и т.д. Обеспечивает подготовку статей, разработку методических рекомендаций, пособий и т.д.
Соблюдает правила внутреннего распорядка и обеспечивает выполнение документов, регламентирующих работу тренера.
Участвует в мероприятиях организации образования, планировании и анализах всех видов деятельности. Представляет информацию, обеспечивает подготовку и представление необходимой отчетности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О борьбе с коррупцией», «О языках в Республике Казахстан» и другие нормативные правовые акты, в сфере образования, правила и нормы охраны труда, техники и пожарной безопасности, санитарные правила и нормы, концептуальные идеи учебной программы АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы», разработанных совместно с Кембриджским университетом, государственные стандарты образования, основы педагогики, возрастной психологии и андрогогики, методику изучения, обобщения и трансляции положительного педагогического опыта сертифицированных учителей, принципы, технологию разработки программно-методического обеспечения.
Требования к квалификации.

Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары педагогикалық білім, ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы және педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 7 жыл, оның ішінде біліктілікті арттыру жүйесінде кемінде 3 жыл.
Аға оқытушы
Лауазымдық міндеттері: Оқу және оқу-әдістемелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді. Кафедрадағы ғылыми-зерттеу жұмыстарының бір бағытына қатысады.
Барлық оқу жұмысының түрлерін жүргізеді. Оқытатын пәндер бойынша оқу бағдарламаларын, оқу-тақырыптық жоспарларын әзірлейді. Оқитын пәндері немесе жекелеген оқу сабақтары, оқу жұмыстары бойынша әдістемелік қамтамасыз ету үшін еңбектер жинақтайды және әзірлейді.
Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысады. Оқитын пәндері немесе жекелеген оқу бойынша студенттердің өзіндік жұмыстарына басшылық жасайды.
Біліктілікті арттыруды әдістемелік қамтамасыз етеді. Кафедраның, институттың ғылыми-әдістемелік жұмыстарына қатысады.
Сабақтарды, зертханалық жұмыстар мен практикалық сабақтарды өткізуде тыңдаушылардың еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақтауына бақылау жасайды.
Кафедрадағы оқулықтарды, оқу және оқу-әдістемелік құралдарды, әзірлемелерді, жұмыс бағдарламаларын және басқа да оқу-әдістемелік жұмыстардың түрлерін дайындауға қатысады. Жеке жоспардың орындалуы туралы есепті дайындайды және ұсынады. Компьютерлік сауаттылықты, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі нормалары мен ережелерін орындайды.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының «Білім туралы»«Ғылым туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» заңдарын және біліктілікті арттыру жүйесінің қызметі мен дамуын реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, білім беру жүйесін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын жасау тәртібін, оқу жұмысы бойынша құжаттамаларды жүргізу тәртібін, педагогика, физиология, психология, андрогогика, кәсіптік оқыту беру әдістемесін, қазіргі заманғы оқыту мен тәрбиелеу нысандары және әдістерін, экономика негіздерін, еңбек туралы заңнаманы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары педагогикалық білім, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бөлім басшысы
Лауазымдық міндеттері. Нормативтік, құқықтық актілер мен біліктілікті арттыру институты туралы ережеге сәйкес бөлім қызметіне басшылық жасайды. Бөлімнің даму стратегиясын әзірлейді. Бөлімнің жұмыс жоспарын және бөлім мамандарының жеке жұмыс жоспарларын бекітеді. Бөлім мамандарының арасында функционалдық міндеттерін бөлуді, олардың уықытылы және сапалы орындалуын бақылайды.
Бөлім қызметінің нәтижесін талдайды. Бөлім мамандарының кәсіби құзыреттілігін арттыруға көмек көрсетеді. Компьютерлік сауаттылықты, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
Ішкі тәртіп ережесін сақтайды және бөлімнің жұмыс регламентіне сәйкес құжаттардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Бөлімнің барлық түрлердегі құжаттамаларын, есебін жасауды және сақтауды қамтамасыз етеді.
Институттың іс-шараларына қатысады, бөлімнің барлық түрдегі қызметін жоспарлайды және талдайды. Қажетті есепті, бөлім қызметі туралы ақпаратты дайындауды және ұсынуды қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының «Білім туралы»«Ғылым туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» заңдарын және білім беру ұйымдары қызметінің мәселелері бойынша басқа да нормативтік құқықтық актілерді, дидактика принциптерін, педагогика және жас ерекшеліктері психологиясы негіздерін, басқарудың инновациялық әдістерін, әдістемелік және ақпараттық материалдарды жүйелендіру принциптерін, баспалармен жұмыс істеу негіздерін, оқу-бағдарламалық құжаттамаларды әзірлеу принциптері мен тәртібін, пәндер бойынша жаңа және балама оқулықтардың мазмұнын, алдыңғы қатарлы білім беру технологиялары бойынша жұмыс тәжірибесін жалпылау және тарату әдістемесін, еңбек туралы заңнама негіздерін, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын, санитариялық ережелер мен нормаларды.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары білім (бөлім бейіні бойынша) және білім беру ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бас (жетекші) маман
Лауазымдық міндеттері. Курстарды, семинарларды, конференцияларды, педагогикалық оқуларды, конкурстарды, көрмелерді ұйымдастырады. Педагогикалық диагностиканы, түзетуді, білім беру қызметкерлерінің біліктілігін үздіксіз арттыру бойынша курстық даярлықтың тиімділігін анықтаудың педагогикалық инструментарийін іске асыру әдістерін жетілдіру, әдістемелік жұмысты үлгілеудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу жұмыстарын үйлестіреді. Ұйымдар мен білім беру қызметкерлерінің білім беру және кәсіптік қажеттіліктерін талдайды. Біліктілікті арттыру курстарын әдістемелік қамтамасыз етуді үйлестіреді. Біліктілікті арттыру жоспарын іске асыруды қамтамасыз етеді, кабинет бейіні бойынша педагог кадрлардың сапалық құрамына мониторингті жүзеге асырады. Авторлардың оқулықтары мен оқу-әдістемелік кешендерін сынақтан өткізуге, авторлық курстарды, семинарларды ұйымдастыруға және өткізуге көмек көрсетеді. Тәжірибелік-эксперименталдық жұмыс нәтижелерін талдайды және жалпылайды. Білім беру ұйымы педагогтерінің, әдіскерлерінің, басшыларының нәтижелі жұмыс тәжірибелерін зерделейді, жалпылайды және таратады. Білім беру қызметкерлеріне, аудандық әдістемелік кабинеттерге консультативтік, әдістемелік, практикалық көмек көрсетеді. Курсаралық жұмыстар мен әртүрлі байқауларды, конкурстарды, слеттерді, олимпиадаларды өткізеді. Педагогикалық және басқарушылық инновацияларды зерделейді және насихаттайды. Қазіргі заманғы педагогикалық ғылым жетістіктерін, педагогика әдебиеттерінің жаңалықтарын зерделейді және олар туралы білім беру ұйымдарына, әдістемелік кабинеттерге хабарлайды. Компьютерлік сауаттылықты, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді. Біліктілікті арттыру жүйесіндегі маркетингтік зерттеулерді және баспа қызметін жүзеге асырады.
Педагогтердің, білім беру ұйымдарының инновациялық, тәжірибелік-эксперименталдық жұмыс нәтижелерін және өзінің (ізденушілік) зерттеу қызметін жалпылау негізінде ғылым мен практиканы интеграциялау идеяларын енгізу бойынша ұсынымдамалар әзірлейді. Республикалық педагогикалық басылымдарда білім беру проблемалары бойынша материалдар жариялайды.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының «Білім туралы»«Қазақстан Республикасында бала құқықтары туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» заңдары және білім беру ұйымдары қызметінің мәселелері бойынша басқа да нормативтік құқықтық актілерді, дидактика принциптерін, педагогика және жас ерекшеліктері психологиясы негіздерін, басқарудың инновациялық әдістері, әдістемелік және ақпараттық материалдарды жүйелендіру принциптерін, баспалармен жұмыс істеу негіздерін, оқу-бағдарламалық құжаттамаларды әзірлеу принциптері мен тәртібін, пәндер бойынша жаңа және балама оқулықтардың мазмұнын, алдыңғы қатарлы білім беру технологияларын, ғылыми-зерттеу және эксперименталды жұмыстар бойынша жұмыс тәжірибесін жалпылау және тарату әдістемесін, еңбек туралы заңнама негіздерін, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын, санитариялық ережелер мен нормаларды.
Тиісті санатты алу үшін міндеттерді айқындаумен қатар біліктілікке қойылатын талаптар:
Жетекші маман:
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-эксперименталды жұмыс әдістерін меңгеру, білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету бойынша шығармашылық топтардың жұмысына қатысу, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, педагогикалық талдау әдістерін меңгеру, оң педагогикалық тәжірибені зерделеу, жалпылау, тарату.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары білім (бөлім бейіні бойынша), білім беру ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Бас маман: Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-эксперименталды жұмыс істеу әдістері мен дағдыларын меңгеру; білім беру процесін психологиялық-әдістемелік сүйемелдеу бойынша шығармашылық топтарын басқару; ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде ақпаратты компьютерлік өңдеу дағдыларын, педагогикалық талдау әдістерін меңгеру; жарияланған әдістемелік материалдардың, авторлық әзірлемелердің болуы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары білім (бөлім бейіні бойынша), білім беру ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Сертификатталған тренер
Лауазымдық міндеттері. Деңгейлік бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастырады және өткізеді, курстардың бағдарламасын және оқу-тақырыптық жоспарын әзірлейді, қажетті құжаттарды (журнал, табель, сабақ кестесі және т.б.) ресімдейді, деңгейлік бағдарламалар бойынша курстардың талаптарына сәйкес куратордың функциясын жүзеге асырады. Аудиторияларда тыңдаушылардың жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді. Тыңдаушылардың бос уақыттарындағы қызметін ұйымдастырады.
Тыңдаушыларға деңгейлік курстардың екінші кезеңінде WOIP - технологиялар арқылы, біліктілік емтиханын тапсыруға портфолио дайындау, портфолионы рецензиялау бойынша консультативтік және практикалық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
Тыңдаушылардың біліктілік емтиханының нәтижелерін талдайды, сертификатталған мұғалімдердің одан әрі кәсіби қызмет етуіне мониторингті жүзеге асырады. Сертификатталған мұғалімдермен, базалық (тірек) мектептермен жұмыс жүргізуді жоспарлайды және жүзеге асырады: мастер-кластар жүргізеді, консалтингті көмекті, топтық және жеке консультацияларды қамтамасыз етеді, коучинг және мұғалімдердің тәлімгерлігін, сертификатталған мұғалімдердің оң жұмыс тәжірибесін зерделеуді, жалпылауды және таратуды жүзеге асырады. Қысқа мерзімді курстарға деңгейлік бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарының идеяларын енгізу жұмысын жүзеге асырады.
Конференцияларға, семинарларға, көрмелерге және т.б. қатысады. Мақалалар дайындауды, әдістемелік ұсынымдар, құралдар және т.б. әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Ішкі тәртіп ережелерін сақтайды және тренердің жұмысын реттейтін құжаттардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымының іс-шараларына, қызметтің барлық түрлерін жоспарлауға және талдауға қатысады. Ақпаратты ұсынады, қажетті есептілікті дайындауды және беруді қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының «Білім туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» заңдарын және білім беру саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерді, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын, санитариялық ережелер мен нормалар; Кембридж университетімен бірлесіп әзірленген «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДБҰ оқу бағдарламаларының тұжырымдамалық идеяларын, мемлекеттік білім беру стандарттарын, педагогика және жас ерекшеліктері психологиясы, андрогогика негіздерін, сертификатталған мұғалімдердің оң педагогикалық тәжірибесін зерделеу, жалпылау және тарату әдістемесін, бағдарламалық-әдістемелік құралдарды әзірлеу принциптерін, технологиясын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:

Высшее педагогическое образование. Стаж педагогической работы не менее 2 лет, в том числе, стаж работы в системе повышения квалификации не менее 2 лет. Наличие сертификата тренера уровневых курсов повышения квалификации.
Методическая служба
Директор (заведующий) учебно-методического центра (кабинета)
Должностные обязанности. Осуществляет общее руководство всеми направлениями деятельности центра (кабинета) в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Определяет и утверждает структуру управления центром (кабинетом), штатное расписание.
Определяет стратегию, цели и задачи развития, организует разработку, утверждение и выполнение программ развития центра (кабинета), правила внутреннего распорядка. Обеспечивает рациональное использование бюджетных средств. Распоряжается имуществом и средствами центра (кабинета) в пределах установленных законодательством. Обеспечивает учет, сохранность и пополнение учебно-материальной базы.
Организует взаимодействие с общественными организациями (ассоциациями, советами и др.) в республике и за рубежом.
Осуществляет подбор и расстановку кадров, обеспечивающих необходимый уровень научно-педагогического и воспитательного процесса. Определяет должностные обязанности работников, создает условия для повышения их профессионального мастерства. Поощряет и стимулирует творческую инициативу работников.
Руководит работой научно-методического совета центра (кабинета). Обеспечивает подготовку и представление необходимой отчетности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О языках в Республике Казахстан», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О науке», «О борьбе с коррупцией» и другие нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования, основы педагогики и психологии, государственные общеобязательные стандарты образования, педагогику, педагогическую психологию, достижения педагогической науки и практики, финансово-хозяйственной деятельности, основы законодательства о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
Требования к квалификации: высшее педагогическое образование, наличие ученой или академической степени, стаж педагогической работы не менее 7 лет.
Заместитель директора учебно-методического центра (кабинета)
Должностные обязанности. Руководит деятельностью структурных подразделений в соответствии с уставом центра (кабинета) и другими нормативными правовыми актами. Планирует, организует и контролирует учебную, научную, методическую деятельность в центре. Осуществляет руководство и контроль за подготовкой учебного, программно-методического и научного сопровождения проводимых мероприятий. Руководит издательской деятельностью. Осуществляет подбор кадров для структурных подразделений и рекомендует их руководителю центра. Осуществляет консультирование сотрудников региональных структур, координацию деятельности лабораторий центра. Организует подготовку к аттестации методического состава. Разрабатывает предложения по повышению эффективности методического обеспечения центра (кабинета), систематизирует и составляет информационные материалы, организует разработку, рецензирование и подготовку к утверждению образовательных программ по работе с детьми, анализирует и обобщает результаты деятельности районных, городских методических кабинетов, опытно-экспериментальных площадок. Обеспечивает подготовку и представление необходимой отчетности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О языках в Республике Казахстан», «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией» и другие нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования, основы педагогики и психологии, государственные общеобязательные стандарты образования, педагогику, педагогическую психологию, достижения педагогической науки и практики, финансово-хозяйственной деятельности, основы законодательства о труде; санитарные правила и нормы.
Требования к квалификации: высшее педагогическое образование, стаж педагогической работы не менее 5 лет.
Методист учебно-методического центра (кабинета)
Должностные обязанности. Организует методическую работу с педагогами района (города), изучает эффективность методической работы в межкурсовой период. Осуществляет методическое обеспечение организаций образования по курируемому вопросу. Прогнозирует и планирует повышение квалификации педагогов по специальностям. Организует разработку, рецензирование и подготовку к утверждению учебно-методической документации (дидактических материалов, типовых перечней оборудования), семинары, заседания школ передового опыта, конкурсы, олимпиады педагогических работников. Анализирует и обобщает результаты инновационной и опытно-экспериментальной работы педагогов и организаций образования.
Оказывает консультационную и практическую помощь руководителям и педагогическим работникам организаций образования в организации учебно-методической и воспитательной работы.
Составляет библиографические справочники, разработки, тестовые и другие материалы в помощь педагогам, доводит их до сведения учебно-методических кабинетов организаций образования, педагогов района (города). Обобщает и распространяет информацию по передовым технологиям обучения и воспитания. Изучает, систематизирует, обобщает, проводит мониторинг и распространяет наиболее результативный опыт педагогов, руководителей организаций образования. Организует и координирует работу методических объединений педагогических работников. Организует и разрабатывает необходимую документацию по проведению конкурсов, выставок, олимпиад, слетов, соревнований учащихся.
Обеспечивает подготовку и представление необходимой отчетности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан «Об образовании»,  «О правах ребенка в Республике Казахстан», «О борьбе с коррупцией»,  «О языках в Республике Казахстан» и другие нормативные правовые акты, по вопросам деятельности организаций образования, государственные стандарты образования, основы педагогики и возрастной психологии, принципы дидактики, общие и частные методы преподавания, систему организации образовательного процесса в организациях образования, методику выявления, обобщения и распространения эффективных форм и методов работы методических объединений, педагогов организаций образования, принципы и порядок разработки учебно-программной документации, достижения педагогической науки и практики, принципы систематизации методических и информационных материалов, основы законодательства о труде, правила и нормы охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности; санитарные правила и нормы.
Требования к квалификации: высшее педагогическое образование, стаж педагогической работы не менее 5 лет, наличие первой или высшей квалификационной категории по соответствующему профилю».

Жоғары педагогикалық білім. Педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 2 жыл, оның ішінде біліктілікті арттыру жүйесінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл. Біліктілікті арттырудың деңгейлік курстары тренерінің сертификаты болуы.
Әдістемелік қызмет
Оқу-әдістемелік орталықтың (кабинет) директоры (меңгерушісі)
Лауазымдық міндеттері. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес орталық (кабинет) қызметінің барлық бағыттарына жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады. Орталықты (кабинет) басқару құрылымын, штаттық кестені белгілеп, бекітеді.
Орталықтың (кабинет) стратегиясын, даму мақсаты мен міндеттерін белгілейді, даму бағдарламаларының, ішкі тәртіп ережелерінің әзірленуін, бекітілуін және орындалуын ұйымдастырады. Бюджеттік қаржыны оңтайлы пайдалануды қамтамасыз етеді. Заңнамамен белгіленген шекте орталықтың (кабинет) мүлкіне және қаржысына иелік етеді. Оқу-материалдық базаның есепке алынуын, сақталуын және толығуын қамтамасыз етеді.
Республикадағы және шетелдегі қоғамдық ұйымдардың (қауымдастықтар, кеңестер және т.б.) өзара әрекеттесуін ұйымдастырады.
Ғылыми-педагогикалық және тәрбие процесін тиісті деңгейде қамтамасыз етуші кадрларды іріктеуді және орналастыруды жүзеге асырады. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін белгілейді, олардың кәсіби шеберлігін арттыру үшін жағдай жасайды. Қызметкерлердің творчестволық бастамашылдығын марапаттайды және ынталандырады.
Орталықтың (кабинет) ғылыми-әдістемелік кеңесінің жұмысына басшылық жасайды. Қажетті есептілікті дайындап, жіберуді қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы»«Қазақстан Республикасындағы балалар құқығы туралы»«Сыбайлас жемқорлық туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын және білім берудің даму бағыттары мен перспективасын белгілеуші басқа да нормативтік құқықтық актілерді, педагогика және психология негіздерін, білім берудің жалпыға міндетті мемлекеттік стандарттарын, педагогика, педагогикалық психология, педагогикалық ғылым мен практика жетістіктерін, қаржылық-шаруашылық қызмет, еңбек туралы заңнамалар негізін, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі техникасын, санитарлық ережелер мен нормаларды.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары педагогикалық білім, ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 7 жыл.
Оқу-әдістемелік орталық (кабинет) директорының орынбасары
Лауазымдық міндеттері. Орталық (кабинет) жарғысына және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес құрылымдық бөлімшелер қызметіне басшылық жасайды. Орталықтағы оқу, ғылыми, әдістемелік қызметті жоспарлайды, ұйымдастырады және бақылайды. Өткізілетін іс-шаралардың оқу, бағдарламалық-әдістемелік және ғылыми ілеспесін әзірлеуге басшылық жасауды және бақылауды жүзеге асырады. Баспа қызметіне басшылық етеді. Құрылымдық бөлімшелер үшін кадр іріктеуді жүзеге асырады және орталық басшысына ұсынады. Өңірлік құрылым қызметкерлеріне консультация беруді, орталық зертханаларының қызметін үйлестіруді жүзеге асырады. Әдістемелік құрамды аттестаттауға дайындауды ұйымдастырады. Орталықты (кабинет) әдістемелік қамтамасыз ету тиімділігін арттыру бойынша ұсыныс әзірлейді, ақпараттық материалдарды жүйелендіреді және жасайды, балалармен жұмыс жөніндегі білім беру бағдарламаларын әзірлеуді, рецензиялауды және бекітуге дайындауды ұйымдастырады, аудандық, қалалық әдістемелік кабинеттердің, тәжірибелік-эксперименттік алаң қызметінің нәтижесін зерделеп, топтастырады. Қажетті есептемелерді дайындап, жіберуді қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы»«Қазақстан Республикасындағы балалар құқығы туралы»«Сыбайлас жемқорлық туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын және білім берудің даму бағыттары мен перспективасын белгілейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, педагогика және психология негіздерін, білім берудің жалпыға міндетті мемлекеттік стандарттарын, педагогика, педагогикалық психологияны, педагогикалық ғылым мен практика жетістіктерін, қаржылық-шаруашылық қызмет, еңбек туралы заңнамалар негізін, санитарлық ережелер мен нормаларды.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары педагогикалық білім, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Оқу-әдістемелік орталық (кабинет) әдіскері
Лауазымдық міндеттері. Аудан (қала) педагогтерімен бірлесіп әдістемелік жұмысты ұйымдастырады, курсаралық кезеңдегі әдістемелік жұмыстың тиімділігін зерделейді. Білім беру ұйымдарын жетекшілік ететін мәселелері бойынша әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады. Мамандықтар бойынша педагогтердің біліктілігін арттыруды болжайды және жоспарлайды. Семинарлар, алдыңғы қатарлы тәжірибе мектебінің отырыстары, педагог қызметкерлердің конкурстары, олимпиадаларының оқыту-әдістемелік құжаттамасын (дидактикалық материалдар, жабдықтардың типтік тізбесі) әзірлеу, рецензиялау және бекітуге дайындауды ұйымдастырады. Педагогтердің және білім беру ұйымдарының инновациялық және тәжірибелік-эксперименттік жұмысының қорытындысын зерделейді және топтастырады.
Білім беру ұйымдарының басшылары мен педагог қызметкерлеріне оқу-әдістемелік және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға консультативтік және практикалық көмек көрсетеді. Педагогтерге көмек ретінде библиографиялық анықтамалар, әзірлемелер, тестік және басқа да материалдар жасайды, оларды білім беру ұйымдарының оқу-әдістемелік кабинеттеріне, аудан (қала) педагогтерінің назарына жеткізеді. Алдыңғы қатарлы оқыту және тәрбие технологиялары бойынша ақпараттарды топтастырады және таратады. Педагогтердің, білім беру ұйымдары басшыларының мейлінше нәтижелі тәжірибелерін зерделейді, жүйелендіреді, топтастырады, мониторинг жүргізеді және таратады. Педагог қызметкерлердің әдістемелік бірлестік жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді. Оқушылар конкурсын, көрмелерін, олимпиадаларын, слеттерін, жарыстарын өткізу бойынша тиісті құжаттамаларды ұйымдастырады және әзірлейді. Қажетті есептіліктерді дайындап, ұсынуды қамтамасыз етеді.
Білуге міндетті: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі«Білім туралы»«Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы»«Қазақстан Республикасындағы балалар құқығы туралы»«Сыбайлас жемқорлық туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын және білім берудің даму бағыттары мен перспективасын белгілейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, мемлекеттік білім беру стандарттарын, педагогика және жас ерекшелігі психологиясы негіздерін, дидактика принциптерін, жалпы және жеке оқыту әдістерін, білім беру ұйымдарындағы білім беру процесін ұйымдастыру жүйесі, әдістемелік бірлестік, білім беру ұйымдары педагогтері жұмыстарының тиімді формалары мен әдістерін анықтау, топтастыру және тарату әдістемесін, оқу-бағдарламалық құжаттама әзірлеу принциптері мен тәртібін, педагогикалық ғылым мен практика жетістіктерін, әдістемелік және ақпараттық материалдарды жүйелендіру принципін, еңбек туралы заңнамалар негізін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелерін, санитарлық ережелер мен нормаларды.
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары педагогикалық білім, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, тиісті бейіні бойынша бірінші немесе жоғары біліктілік санатының болуы тиіс.».

2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра образования и науки Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Саринжипов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 30 декабря 2013 года

2. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева):
1) осы бұйрықтың белгіленген заңнамалық тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           А. Сәрінжіпов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
___________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 30 желтоқсан