Об утверждении профессионального стандарта "Производство валяльно-войлочных изделий"
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2014 года № 9424. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Производство валяльно-войлочных изделий".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
7 апреля 2014 год
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 476
Профессиональный стандарт
"Производство валяльно-войлочных изделий"
1.Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Производство валяльно-войлочных изделий" (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда, и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности;
2) обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
3) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
4) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

"Киіз басу өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 мамырда № 9424 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Киіз басу өндірісі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
А.Рау
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_____________ Т.Дүйсенова
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2014 жылғы 14 мамырдағы
№ 476 бұйрығымен бекітілген
"Киіз басу бұйымдары өндірісі" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Киіз басу бұйымдары өндірісі" кәсіби стандарты (одан әрі КС) біліктілік деңгейіне, құзыреттікке, еңбек мазмұны, сапасы мен шарттарына қойылатын талаптарды анықтайды және мына мақсаттарға арналған:
1) кәсіби қызмет мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
3) персоналды басқару саласында бірқатар міндеттер шеңберін шешуге;
4) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

5) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности.
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

5) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау мен біліктілігінің сәйкестігіне растау жүргізуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлері;
2) ұйым басшылары мен қызметкерлері, ұйымның персоналды басқару бөлімшесінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру стандарттарын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау және біліктілігінің сәйкестігіне растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде қызметтің функционалдық үлгілеріне, лауазымдар, біліктілікті арттыру, қызметкерлерді аттестаттау, еңбекті ынталандыру жүйесі мен басқаларына арналған ішкі, ұжымдық стандарттар әзірлене алады.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты қызметтерді сапалы орындауына даярлығы;
2) біліктілік деңгей – күрделілігі параметрлері, стандартты емес еңбек шарттары, жауаптылығы және дербестігі бойынша тарамдалатын қызметкердің құзыреттігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заты – нақты еңбек құралдарының көмегімен өнім құру мақсатында қызметкердің әрекеті бағытталған зат;
4) еңбек құралы – еңбек затын бастапқы жағдайдан өнімге түрлендіру үшін қызметкер пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі-еңбек қызметтерінің бүтін жинағымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіктермен қалыптастырылған кәсіби қызмет саласында құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жинағы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы біріктірілген негізге ие (балама және жуық арналулар, нысандар, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және оларды орындау үшін еңбек қызметтері мен құзыреттіктердің ұқсас жинағын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, мазмұны, сапасы мен еңбек әрекеттеріне қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – бүтін, аяқталған, салыстырмалы автономды және осы еңбек қызметінің түрі үшін мәнді болып табылатын нақты еңбек қызметінің тарамдалған сипаттамасынан тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы теориялық білім мен арнайы даярлық нәтижесінде алынған практикалық дағды, жұмыс тәжірибесінің кешенін иеленуді талап ететін еңбек қызметінің тегі;

11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно - административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее – НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): ГР РК 03-2007 13.00 Производство прочих текстильных изделий, не вошедших в другие категории.
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: Производство валяльно-войлочных изделий. ПС устанавливает в области профессиональной деятельности "Производство валяльно-войлочных изделий" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
3) виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложении 1 к настоящему ПС. Требования стандарта относятся к следующим профессиям в данной области: валяльщик, кисловщик, отделочник валяльно-войлочных изделий, свой лачивальщик, техник-технолог.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии) "Валяльщик"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 3
2) возможные наименования должностей: валяльщик.
3) профессия "валяльщик" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса валки валяльно-войлочных изделий на валяльных машинах различных систем. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы валяльщика приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые валяльщиком и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.

11) құзыреттік – еңбек қызметінде білімін, дағды мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – ұйымның ұйымдастыру-әкімшілік сатысы жүйесінде функционалдық орын;
13) міндет – еңбек қызметін іске асырумен және нақты заттар мен еңбек құралдарын пайдаланумен нәтижеге жетумен байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – олар үшін шығарылатын өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыскерлердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән болатын кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктіліктің шеңбері (одан әрі СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық сипаттау;
16) ұлттық біліктіліктің шеңбері (одан әрі ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – кәсіби қызметтің сол не басқа саласы шеңберінде қызметкердің нақты түрін орындайтын еңбек қызметтері мен міндеттерін құрылымдық сипаттау.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): ҚР МЖ 03-2007 13.00 Басқа санаттарға кірмеген өзге тоқыма бұйымдарының өндірісі.
2) экономикалық қызмет (кәсіби сала) түрінің негізгі мақсаты: Киіз басу бұйымдары өндірісі бұйымдарын өндіру. КС "Киіз басу бұйымдары өндірісі" кәсіби қызмет саласында еңбек мазмұны, сапасы, шарттары, қызметкерлер біліктілігі мен құзыреттігіне қойылатын талаптарды белгілейді
3) еңбек қызметінің, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада келтірілген. Стандарт талаптары осы саладағы "басушы, қышқылдандырушы, Киіз басу бұйымдарын әрлеуші, киіз ораушы, техник-технолог" кәсібіне қатысты болады.
3. "Басушы" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
6. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: басушы.
3) "Басушы" кәсібі субъектінің маманға түрлі жүйелі басу машиналарында Киіз басу бұйымдарынбасу процесін жүргізу негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 2-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) басушының еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) басушы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық карта осы КС 2-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.

7) требования к компетенциям валяльщика указаны в таблице 5 приложения 2 к настоящему ПС.
4. Карточки видов трудовой деятельности (профессии) "Кисловщик"
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 3
2) возможные наименования должностей: кисловщик
3) профессия "кисловщик" обязывает субъекта вести процесс кисловки валяльно-войлочных изделий на кисловочном оборудовании различных систем. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы кисловщика приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые кисловщиком, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям кисловщика указаны в таблице 5 приложения 3 к настоящему ПС.
5. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Отделочник валяльно-войлочных изделий"
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 1-3
2) возможные наименования должностей: отделочник валяльно-войлочных изделий
3) профессия "отделочник валяльно-войлочных изделий" обязывает субъекта выполнять работы по отделке валяльно-войлочных изделий в соответствии с технологическим режимом. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 4 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы отделочника валяльно-войлочных изделий приведены в таблице 2 приложения 4 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 4 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые отделочником валяльно-войлочных изделий и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 4 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям отделочника валяльно-войлочных изделий указаны в таблице 5 приложения 4 к настоящему ПС.
6. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Свойлачивальщик"
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 2-3
2) возможные наименования должностей: свойлачивальщик
3) профессия "свойлачивальщик" обязывает субъекта вести процесс свойлачивания на свойлачивающих машинах различных систем. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 5 к настоящему ПС.

7) басушы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
4. "Қышқылдандырушы" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
7. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: қышқылдандырушы
3) "Қышқылдандырушы" кәсібі субъектінің Киіз басу бұйымдарынтүрлі жүйелі қышқылдандыру жабдығында қышқылдандыру бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 3-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) қышқылдандырушының еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы кәсіби стандартқа 3-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) қышқылдандырушы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық карта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) қышқылдандырушы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
5. "Киіз басу бұйымдарын әрлеуші" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
8. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 1-3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: Киіз басу бұйымдарын әрлеуші
3) "Киіз басу бұйымдарын әрлеуші" кәсібі субъектінің технологиялық режимге сәйкес Киіз басу бұйымдарын әрлеу бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 4-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) киіз басу бұйымдарын әрлеушінің еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген
6) киіз басу бұйымдарын әрлеуші орындайтын еңбек әрекеттерін, кәсіби стандарт бірлігін сипаттайтын функционалдық карта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) киіз басу бұйымдарын әрлеуші құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
6. "Киіз ораушы" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
9. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 2-3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: Киіз ораушы
3) "Киіз ораушы" кәсібі субъектінің түрлі жүйелі киіз орайтын машиналарда киіз орау бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 5-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген

4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы свой лачивальщика приведены в таблице 2 приложения 5 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 5 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые свойлачивальщиком и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 5 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям свойлачивальщика указаны в таблице 5 приложения 5 к настоящему ПС.
7. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
"Техник-технолог"
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 4-5
2) возможные наименования должностей: Мастер
3) профессия "техник-технолог" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с организацией процесса производства валяльно-войлочных изделий, обеспечения качества продукции, производительности труда и оборудования. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 6 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника-технолога приведены в таблице 2 приложения 6 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 6 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые техником-технологом и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 6 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям техника-технолога указаны в таблице 5 приложения 6 к настоящему ПС.
8. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта
11. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
12. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в таблице 3 приложений 26 настоящего ПС.
9. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация
профессионального стандарта
13. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
14. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 7 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Производство валяльно-войлочных
изделий"
Таблица 1. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида трудовой деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

4) киіз ораушының еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 5-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) киіз ораушы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық карта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) киіз ораушы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
7. "Техник-технолог" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
10. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4-5
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: Шебер
3) "Техник-технолог" кәсібі субъектіге Киіз басу бұйымдарын өндіру процесін ұйымдастырумен, өнім сапасын, еңбек өнімділігін және жабдықтарды қамтамасыз етумен байланысты міндеттерді білу мен орындауды міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 6-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) техник-технолог еңбек әрекеттеріне, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) техник-технолог орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық карта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) техник-технолог құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
8. Осы КС негізінде берілетін сертификаттар түрлері
11. Мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттар түрлері игерілуі осы КС 2-6-қосымшаларының 3-кестесінде қарастырылған сертификат алу үшін қажетті КС бірліктерінің тізіліміне сәйкес анықталады.
9. КС әзірлеушілер, келісу парағы, сараптама жасау және тіркеу
13. КС әзірлеугі Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі болып табылады.
14. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 7-қосымшасында келтірілген.
"Киіз басу бұйымдары өндірісі"
кәсіби стандартына
1-қосымша
1-кесте. Қызмет, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Еңбек қызметі түрінің атауы
Еңбек нарығы үрдісін есепке ала отырып кәсіп атауы

1. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
№ 04-3-1-16/16973 от 19 декабря 2013 года
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован в
________________________________________________________________.
Профессиональный стандарт внесен в Реестр профессиональных стандартов
рег. № ______________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата ___________

1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау миинистрлігі
2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 04-3-1-16/16973
Осы кәсіби стандарт _________________________________________
__________________________________________________________ тіркелді
Кәсіби стандарттар кәсіби стандарт тізбесіне енгізілді, тіркеу №___
Хат (хаттама) № _________________ Күні________________________