Об утверждении Правил проведения раздельных сходов местного сообщества в Кобдинском районе
Решение Кобдинского районного маслихата Актюбинской области от 24 декабря 2013 года № 128. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 января 2014 года № 3767. Утратило силу решением Кобдинского районного маслихата Актюбинской области от 24 августа 2022 года № 195
Сноска. Утратило силу решением Кобдинского районного маслихата Актюбинской области от 24.08.2022 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1106 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества", Кобдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Кобдинском районе.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
Секретарь районного маслихата
К.МУСАГАЛИЕВ Л.ИСМАГАМБЕТОВА
Утверждены
решением Кобдинского
районного маслихата от
24 декабря 2013 года № 128
Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Кобдинском районе
1. Настоящие Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Кобдинском районе (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1106 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" и устанавливают порядок проведения раздельных сходов местного сообщества жителей сельских округов района.
2. Раздельный сход местного сообщества жителей (далее - раздельный сход) на территории сельских округов Кобдинского района, созывается и проводится с целью избрания представителей для участия в сходе местного сообщества.
1. Общие положения
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) местное самоуправление - деятельность, осуществляемая населением непосредственно, а также через маслихаты и другие органы местного самоуправления, направленная на самостоятельное решение вопросов местного значения под свою ответственность;

Қобда ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 2013 жылғы 24 желтоқсандағы № 128 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 қаңтарда № 3767 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 2022 жылғы 24 тамыздағы № 195 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 24.08.2022 № 195 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1106 "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Қобда аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қобда ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Аудандық мәслихаттыңхатшысы
К.МУСАГАЛИЕВ Л.ИСМАҒАМБЕТОВА
Қобда аудандық мәслихатының
2013 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 128 шешімімен бекітілді
Қобда ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидалары
1. Осы Қобда ауданында бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң қағидалары (бұдан әрі- Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1106 "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзiрлендi және ауданның ауылдық округтері тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Қобда ауданының ауылдық округтерінiң аумағындағы ауыл тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындары (бұдан әрi - бөлек жиын), жергiлiктi қоғамдастықтың жиынына қатысу үшiн өкiлдердi сайлау мақсатында шақырылады және өткiзiледi.
1. Жалпы ережелер
3. Осы Қағидаларда келесідей ұғымдар пайдаланылады:
1) жергiлiктi өзiн-өзi басқару - халық тiкелей жүзеге асыратын, сондай-ақ мәслихаттар және басқа да жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары арқылы жүзеге асырылатын жергiлiктi маңызы бар мәселелердi өзiнiң жауапкершiлiгiмен дербес шешуге бағытталған қызмет;

2) местное сообщество - совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы;
3) вопросы местного значения - вопросы деятельности соответствующей административно-территориальной единицы регулирование которых связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно-территориальной единицы;
2.. Полномочия раздельного схода местного сообщества
4. Участники раздельного схода принимают решения по вопросам, внесенным в его повестку:
1) внесение предложений маслихату района, акимам района и сельских округов, органам местного самоуправления по вопросам местного значения;
2) заслушивание и обсуждение отчетов акимов по вопросам осуществления ими функций местного самоуправления;
3) заслушивание и обсуждение отчетов маслихата о проделанной работе маслихата района, деятельности его постоянных комиссий;
4) иные вопросы местного значения, определенные сходом местного сообщества.
3. Порядок проведения раздельных сходов
5. Раздельный сход созывается акимом сельского округа.
Проведение раздельных сходов допускается при наличии положительного решения акима района на проведение схода местного сообщества.
6. О времени, месте созыва раздельных сходов и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается не позднее чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
7. Проведение раздельного схода в пределах села организуется акимом сельского округа.
8. Перед открытием раздельного схода проводится регистрация присутствующих жителей соответствующего села, имеющих право в нем участвовать.
9. Раздельный сход открывается акимом сельского округа или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода являются аким сельского округа или уполномоченное им лицо.
Для оформления протокола раздельного схода открытым голосованием избирается секретарь.
10. Для участия в сходе местного сообщества участниками раздельного схода выдвигаются кандидатуры представителей жителей села в возрасте старше 18 лет, дееспособные, не имеющие судимости в количественном составе на 100 жителей 10 человек.
Количество представителей жителей села для участия в сходе местного сообщества определяется на основе принципа равного представительства.
11. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшие голоса участников раздельного схода.

2) жергiлiктi қоғамдастық - шекараларында жергiлiктi өзiн-өзi басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс iстейтiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс аумағында тұратын тұрғындардың (жергiлiктi қоғамдастық мүшелерiнiң) жиынтығы;
3) жергiлiктi маңызы бар мәселелер - реттелуi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс тұрғындарының басым бөлiгiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге байланысты тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс қызметiнiң мәселелерi.
2. Жергілікті қоғамдастық жиынның өкілеттіліктері
4. Бөлек жиынға қатысушылар күн тәртiбiне енгiзiлген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды:
1) аудан мәслихатына, ауданның және ауылдық округтердің әкiмдеріне, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жергілікті маңызы бар мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізу;
2) әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын жүзеге асыру мәселелері бойынша олардың есептерін тыңдау және талқылау;
3) аудан мәслихатының атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы мәслихаттың есептерін тыңдау және талқылау;
4) жергілікті қоғамдастық жиыны айқындаған жергілікті маңызы бар өзге де мәселелер бойынша өткізіледі.
3. Бөлек жиынын өткізу тәртібі
5. Бөлек жиын ауылдық округтiң әкiмiмен шақырылады.
Тиiстi аудан әкiмiнiң жергiлiктi қоғамдастық жиынын өткiзуге оң шешiмi бар болған жағдайда бөлек жиынды өткiзуге болады.
6. Жергiлiктi қоғамдастық халқы бөлек жиындардың шақырылу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсiлдермен олар өткiзiлетiн күнге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрiлмей хабардар етiледi.
7. Ауыл шегiнде бөлек жиынды өткiзудi ауылдық округтiң әкiмi ұйымдастырады.
8. Бөлек жиынды ашудың алдында тиiстi ауылдың қатысып отырған және оған қатысуға құқығы бар тұрғындарын тiркеу жүргiзiледi.
9. Бөлек жиынды ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға ашады.
Ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға бөлек жиынның төрағасы болып табылады.
Бөлек жиынның хаттамасын рәсiмдеу үшiн ашық дауыспен хатшы сайланады.
10. Жергiлiктi қоғамдастық жиынына қатысу үшiн ауыл тұрғындары өкiлдерiнiң кандидатуралары жасы 18-ден асқан, әрекет қабілеттігі бар, сотталмаған, әкімшілік – аумақтық бөлініс шекарасының аумағындағы тұрғылықты тіркелген азаматтардың әр 100 адамнан 10 адам құрамында бөлек жиынның қатысушылары ұсынады.
Жергiлiктi қоғамдастық жиынына қатысу үшiн ауыл тұрғындары өкiлдерiнiң саны тең өкiлдiк ету қағидаты негiзiнде айқындалады.
11. Дауыс беру ашық түрде әрбiр кандидатура бойынша дербес жүргiзiледi. Бөлек жиын қатысушыларының ең көп дауыстарына ие болған кандидаттар сайланған болып есептеледi.

12. На раздельном сходе ведется протокол, который подписывается председателем и секретарем и передается в аппарат акима соответствующего сельского округа.
13. Раздельный сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее десяти процентов членов местного сообщества. В случае проведения сходов местного сообщества с участием представителей сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее половины от общего количества избранных представителей на раздельных сходах местного сообщества жителей села.
4. Решение схода местного сообщества
14. Решение схода местного сообщества считается принятым, если за него проголосовало более половины участников схода местного сообщества.
Аким сельского округа вправе выразить несогласие с решением раздельного схода местного сообщества, которое разрешается путем повторного обсуждения вопросов, вызвавших такое несогласие.
В случае невозможности разрешения вопросов, вызвавших несогласие акимов сельских округов, вопрос разрешается вышестоящим акимом после его предварительного обсуждения на заседании маслихата района.
15. Решения, принятые на раздельном сходе местного сообщества, распространяются через средства массовой информации или иными способами.
В случае необходимости по итогам решения раздельного схода местного сообщества акимы сельских округов принимают решение.
5. Заключительное положение
16. При проведении раздельного схода членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.

12. Бөлек жиында хаттама жүргiзiледi, оған төраға мен хатшы қол қояды және оны ауылдық округ әкiмiнiң аппаратына бередi.
13. Жергілікті қоғамдастық жиыны оған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі. Жергілікті қоғамдастық жиындары өкілдердің қатысуымен өткізілген жағдайда, жергілікті қоғамдастық жиыны оған ауыл тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарында сайланған өкілдердің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.
4. Жергілікті қоғамдастық жиынынның шешімі
14. Жергілікті қоғамдастық жиынының шешімі, егер оған жергілікті қоғамдастық жиынына қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Ауылдық округ әкімдері жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімімен келіспейтінін білдіруге құқылы, бұл осындай келіспеушілікті туғызған мәселелерді қайтадан талқылау арқылы шешіледі.
Ауылдық округ әкімдері келіспеушілігін туғызған мәселелерді шешу мүмкін болмаған жағдайда, мәселені жоғары тұрған әкім тиісті аудан мәслихатының отырысында оны алдын ала талқылағаннан кейін шешеді.
15. Жергілікті қоғамдастық жиынында қабылданған шешімдер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен таратылады.
Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиыны шешімінің қорытындылары бойынша ауылдық округ әкімдері шешім қабылдайды.
5. Қорытынды ереже
16. Бөлек жиын өткізу барысында жергілікті қоғамдастықтың мүшелері қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.