Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Т.Рыскуловскому району
Решение маслихата района Т.Рыскулова Жамбылской области от 29 марта 2013 года № 10-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 10 апреля 2013 года № 1911. Утратило силу решением маслихата района Т.Рыскулова Жамбылской области от 7 сентября 2020 года № 59-5
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Т.Рыскулова Жамбылской области от 07.09.2020 № 59-5 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
Сноска. Внесены изменения в заголовок и текст на государственном языке, заголовок на русском языке не изменяется в соответствии с решением маслихата района Т.Рыскулова от 10.10.2013 № 10-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования)
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" маслихат района Т.Рыскулова РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Т.Рыскуловскому району.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по развитию местного самоуправления, экономике, финансов и бюджета районного маслихата Жантакбаева Багдата Болатовича.
3. Признать утратившим силу решение маслихата района Т. Рыскулова от 24 декабря 2010 года № 30-8 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Т. Рыскуловскому району" (зарегистрированного в Реестре государственной регистраций нормативных правовых актов за № 6-8-119 опубликовано 29 января 2011 года в № 11 (6637) газеты "Құлан таңы").
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
районного маслихата районного маслихата
А. Кораласбаев Б. Шамаев
Утвержден решением
маслихата района Т.Рыскулова
от 29 марта 2013 года № 10-6
Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Т.Рыскуловскому району 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Т.Рыскуловскому району (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (далее - Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные Правительством Республики Казахстан).

Т.Рысқұлов ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидаларын бекiту туралы
Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы мәслихатының 2013 жылғы 29 наурыздағы № 10-6 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 10 сәуірде № 1911 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы мәслихатының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 59-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы мәслихатының 07.09.2020 № 59-5 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерістер енгізілді - Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 10.10.2013 № 10-8 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша:
"табысы аз отбасылары" деген сөздер "аз қамтылған отбасылары" деген сөздермен ауыстырылды - Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 10.10.2013 № 10-8 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97-бабына, "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына сәйкес Т.Рысқұлов аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТТI:
1. Қоса берiлiп отырған Т.Рысқұлов ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет және өзін-өзі басқаруды дамыту жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Жантақбаев Бағдат Болатұлына жүктелсін.
3. Аудандық мәслихаттың 2010 жылдың 24 желтоқсанындағы "Т.Рысқұлов ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Ережелерін бекiту туралы" № 30-8 шешімінің (Нормативтік қүқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6-8-119 болып тіркелген, 2011 жылдың 29 қаңтарындағы № 11 (6637) "Құлан таңы" газетінде жарияланған) күші жойылсын.
4. Осы шешiм әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы хатшысы
А. Қораласбаев Б. Шамаев
Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының
2013 жылғы 29 наурыздағы
№ 10-6 шешімімен бекітілген
Т.Рысқұлов ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Т.Рысқұлов ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары (әрi қарай - Қағида) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97-бабына, "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына (әрi қарай - Қазақстан Республикасы Үкiметiмен бекiтiлген Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесi) сәйкес әзiрленген.

2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Т.Рыскуловском районе.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным счетам поставщиков услуг за квартал, предшествовавший кварталу обращения.
3. Назначение жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом – коммунальным государственным учреждением "Отдела занятости и социальных программ акимата Т.Рыскуловского района".
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
Доля предельно-допустимых расходов семьи устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 5 процентов.
Совокупный доход семьи для начисления жилищной помощи, исчисляется в порядке определенном законодательством об адресной социальной помощи.
4-1. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в Т.Рыскуловском районе.
Сноска. Пункт 4-1 с изменениями, внесенными решениями районного маслихата Т.Рыскулова от 10.10.2013 № 10-8; от 28.03.2014 № 23-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (дома, квартиры) или сдающим жилые помещения в наем.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не зарегистрированы в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру, а также граждан, занятых уходом за инвалидами I и II групп, детьми-инвалидами с детства до шестнадцати лет, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до трех лет.

2. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет есебiнен Т.Рысқұлов ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) беріледі.
Тұрғын үй көмегі өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы қызметтерді жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша көрсетіледі.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау уәкiлеттi органмен – "Т. Рысқұлов ауданы әкiмдiгiнiң жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiмен жүзеге асырылады.
4. Тұрғын үй көмегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған шығыстар төлеміне коммуналдық қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Отбасының шекті жол берілетін шығыстардың үлесi отбасының жиынтық табысының 5 пайыз мөлшерiнде белгiленедi.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасының жиынтық табысы атаулы әлеуметтік көмек туралы заңнамасымен айқындалған тәртіпте есептеледі.
4-1. Т.Рысқұлов ауданында тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу үшін жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша, сондай-ақ жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларында (пәтерлерде), жеке тұрғын үйде пайдалануда тұрған дәлдiк сыныбы 2,5 электр энергиясын бiр фазалық есептеуiштiң орнына орнатылатын тәулiк уақыты бойынша электр энергиясының шығынын саралап есепке алатын және бақылайтын, дәлдiк сыныбы 1-ден төмен емес электр энергиясын бiр фазалық есептеуiштiң құнын төлеуге жеткiзушi ұсынған шот бойынша тұрғын үй көмегi бюджет қаражаты есебiнен көрсетiледi.
Ескерту. 4-1 тармақшаға өзгерістер енгізілді - Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 10.10.2013 № 10-8; 28.03.2014 № 23-10 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын жайы (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үй-жайларын жалға тапсыратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Мүгедектердi, магистратураны қоса алғанда, күндiзгi оқыту нысанында оқитын оқушылар мен студенттердi, тыңдаушылар мен курсанттарды, сондай-ақ I және II топтағы мүгедектердi, он алты жасқа дейiнгi бала кезiнен мүгедек-балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейiнгi балаларды бағып-күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмеген, еңбек iстеуге қабiлетi болса да жұмыс iстемейтiн адамдары бар аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.

2. Размер и порядок оказания жилищной помощи
6. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет документы, указанные в Правилах предоставления жилищной помощи, утвержденных Правительством Республики Казахстан.
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
7. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактических расходов на оплату содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
8. В случаях, когда имеются расходы на содержание жилого дома (жилого здания) расчет производится в соответствии с зарегистрированными долями.
9. Получатели жилищной помощи в течение десяти дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи, совокупного дохода и других факторах, влияющих на размер жилищной помощи, а также о случаях неверного начисления жилищной помощи.
10. Незаконно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
11. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
для одиноких граждан – 30 квадратных метров, но не менее размера однокомнатной квартиры и не более фактически занимаемой площади;
для семьи из двух и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи, но не более фактически занимаемой площади;
2) нормы электроэнергии (в месяц):
на семью от одного до пяти человек – 50 киловатт на каждого члена семьи;
от пяти и более человек – 200 киловатт;
3) нормы газа (в месяц):
при наличии газового отопления – 7,88 кубических метров на 1 квадратный метр;
при наличии газовой плиты – 22 кубических метров на одного человека;
при наличии сжиженного газа – 8,2 килограмм на одного человека;
3. Порядок выплаты жилищной помощи
12. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня.

2. Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерi
6. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат (отбасы) уәкiлеттi органға өтiнiш бередi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тұрғын үй көмегiн көрсетудiң ережелерiнде көрсетiлген құжаттарды ұсынады.
Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн қажеттi құжаттар салыстыру үшiн көшiрме және түпнұсқада ұсынылады, одан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.
7. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған шығыстар төлемі, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге кеткен нақты шығындардың сомасынан асырыла алмайды.
8. Тұрғын үй көмегін алушының тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға кеткен шығыстары болған жағдайда, ол оның өзіне тиесілі үлесі бойынша есепке алынады.
9. Тұрғын үй көмегiн алушылар он күн iшiнде қандай да болсын тұрғын үй меншiгi нысандарының, отбасы құрамының, жиынтық табысының өзгергендерi туралы және тұрғын үй көмегi мөлшерiне әсер ететiн басқа да факторлар туралы, сондай-ақ, тұрғын үй көмегiн дұрыс емес есептеген жағдайда уәкiлеттi органға хабарлайды.
10. Тұрғын үй көмегiнен заңсыз алынған сомалар алушымен ерiктi түрде, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртiбiмен қайтарылуға жатады.
11. Тұрғын үй көмегiн тағайындау кезiнде келесi өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтердi тұтынудың нормалары ескерiледi:
1) өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормалары:
жеке басты азаматтар үшiн – 30 шаршы метр, бiрақ бiр бөлмелi пәтердiң мөлшерiнен аз емес және нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
екi және одан да көп адамнан тұратын – отбасының әр мүшесiне 18 шаршы метр, бiрақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
2) электр қуаты нормалары (бiр айда):
бiрден бес адамға дейiнгi отбасына – отбасының әрбiр мүшесiне 50 киловатт;
бес және одан да көп мүшелi отбасына – 200 киловатт;
3) газ нормалары (бiр айда):
газ жылыту пешi бар болғанда (1 шаршы метрге) - 7,88 текше метр;
газбен ас дайындау пешi бар болғанда (отбасының әрбір мүшесіне) - 22 текше метр;
сұйытылған газ бар болғанда (отбасының әрбір мүшесіне) – 8,2 килограмм.
3. Тұрғын үй көмегiн төлеу тәртiбi
12. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.

4. Заключительные положения
13. Отношения не урегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Қорытынды ережелер
13. Осы Қағидамен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.