Об утверждении правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов Карагандинской области
Решение XII сессии Карагандинского областного маслихата от 14 марта 2013 года N 130. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 5 апреля 2013 года N 2281. Утратило силу решением II сессии Карагандинского областного маслихата от 28 апреля 2016 года N 32
Сноска. Утратило силу решением II сессии Карагандинского областного маслихата от 28.04.2016 N 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 4) статьи 21 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов Карагандинской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по строительству, транспорту и коммунальному хозяйству (Полещук С.В.).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь областного маслихата
Б. Жумабеков
СОГЛАСОВАНО
Первый Вице-министр
Регионального развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев _____________
18.03.2013 г.
Директор департамента
Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора по Карагандинской области
Т.Н. Хамитов __________________
18.03.2013 г.
Утверждены
решением XII сессии
Карагандинского областного маслихата
от 14 марта 2013 года N 130
Правила
благоустройства территорий городов и населенных пунктов
Карагандинской области
1. Общие положения
1. Правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов Карагандинской области (далее – Правила) устанавливают единые и обязательные к исполнению нормы и требования в сфере благоустройства, определяют порядок уборки и содержания территорий городов и населенных пунктов для физических и юридических лиц, являющихся собственниками и (или) пользователями земельных участков, зданий, строений, сооружений на территории Карагандинской области.
2. Правила разработаны на основании законодательных актов Республики Казахстан, технических регламентов, строительных и санитарных правил и норм Республики Казахстан, определяющих требования к состоянию благоустройства, санитарной очистке и содержанию территорий области.

Қарағанды облысының қалалары мен елді мекендерінің аумақтарын көріктендіру ережелерін бекіту туралы
Қарағанды облысы мәслихатының XII сессиясының 2013 жылғы 14 наурыздағы N 130 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 5 сәуірде N 2281 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының II сессиясының 2016 жылғы 28 сәуірдегі N 32 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының ІІ сессиясының 28.04.2016 № 32 (оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 21 бабы 4) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қарағанды облысының қалалары мен елді мекендерінің аумақтарын көріктендіру Ережелері осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың құрылыс, көлік және коммуналдық шаруашылық жөніндегі тұрақты комиссиясына (С.В. Полещук) жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
облыстық мәслихаттың хатшысы
Б. Жұмабеков
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Өңірлік даму
Бірінші Вице-министрі
Қ. Өскенбаев ______________
18.03.2013 ж.
Мемлекеттік санитарлық-
Эпидемиологиялық қадағалау
Комитетінің Қарағанды облысы бойынша Департаментінің директоры
Т.Н. Хамитов __________________
18.03.2013 ж.
Қарағанды облыстық мәслихатының
2013 жылғы 14 наурыздағы
XII сессиясының № 130 шешімімен
бекітілген
Қарағанды облысының қалалар мен елді мекендерінің
аумақтарын көріктендіру Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысының қалалар мен елді мекендерінің аумақтарын көріктендіру Ережелері (бұдан әрі – Ережелер) көріктендіру саласында бiрыңғай және орындалуы мiндеттi нормалар мен талаптарды белгiлейдi, Қарағанды облысының аумағындағы жер учаскелерінің, үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың иелерi және (немесе) пайдаланушылары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар үшiн қалалар мен елді мекендер аумақтарын тазалау және күтiп ұстау тәртiбiн анықтайды.
2. Ережелер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерi, облыс аумағын көріктендіру, санитарлық тазалау және күтiп ұстау жағдайына талаптарды анықтайтын Қазақстан Республикасының техникалық регламенттері, құрылыстық және санитарлық ережелерi мен нормалары негiзiнде әзiрленген.

3. Организация работ по благоустройству и санитарному содержанию территории возлагается на акимов соответствующих населенных пунктов, государственные учреждения городов и районов, в ведении которых находятся вопросы архитектуры, градостроительства и строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог, некоммерческие объединения собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума, органы местного самоуправления, собственников и (или) пользователей зданий, строений, сооружений, земельных участков и землепользователей.
2. Основные понятия и определения, используемые
в настоящих Правилах
4. Пешеходные части площади - участки и пространства площади, предназначенные для пешеходного движения, могут быть представлены всей территорией площади (представительские и мемориальные) или ее частью (приобъектные).
5. Социальная реклама – это вид некоммерческой рекламы, направленной на защиту общественных и государственных интересов, привлечения внимания физических и юридических лиц к проблемам социума (реклама здорового образа жизни, мер по охране здоровья, безопасности населения, социальной защите, профилактике правонарушений, охране окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, развитию культуры и искусства, государственных программ в сферах здравоохранения, образования, культуры, спорта либо иных мероприятий социального характера).
6. Закрепленная территория – участок земли, предназначенный для санитарной очистки и уборки, указанной в паспорте благоустройства, выдаваемом акимом города или района при организации работ по санитарному содержанию, по согласованию с субъектами закрепления территорий (форма паспорта благоустройства территории установлена согласно приложению 1 к настоящим Правилам):
1) объектами закрепления на территории являются: территория со стороны улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части, участки внутри квартальных территорий, внутри дворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон), территория, временно используемая для целей хранения и складирования, отведенная и прилегающая территория, территория охранных зон инженерных сетей;

3. Аумақтарды көріктендіру және санитарлық күтiп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру тиісті елді мекендер әкiмдерiне, сәулет, қала құрылысы және құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары мәселелерiн қарастыратын қалалар мен аудандардың мемлекеттiк мекемелерiне, кондоминиум объектiсiн басқару мақсатында құрылған көп пәтерлi тұрғын үйлердегi үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң коммерциялық емес бiрлестiктерi, өзiн-өзi басқару органдарына, үйлер, ғимараттар, құрылыстар, жер телімi иелерiне және (немесе) жер пайдаланушыларға жүктеледi.
2. Осы Ережелерде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мен анықтамалар
4. Алаңның жаяужол бөлiгi – жаяу жүргiншiлер қозғалысына арналған алаң кеңiстiгi және учаскелер, алаңның барлық аумағымен (өкiлдiк және мемориалдық) немесе оның бөлiгiмен (объект маңындағы) ұсынылуы мүмкiн.
5. Әлеуметтік жарнама – бұл қоғамдық және мемлекеттік мүдделерді қорғауға, жұртшылық мәселелеріне (салауатты өмір салты, денсаулық сақтау бойынша шаралар, тұрғындардың қауіпсіздігі, әлеуметтік қорғау, құқық бұзушылық профилактикасы, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, мәдениет және өнерді дамыту, денсаулық сақтау, білім, мәдениет, спорт саласындағы мемлекеттік бағдарламалар не өзге де әлеуметтік сипаттағы іс-шаралар жарнамасы) жеке және заңды тұлғалардың назарын аударуға бағытталған коммерциялық емес жарнаманың түрі.
6. Бекiтiлген аумақ – аумаққа бекітілген субъектілердің келісімі бойынша, санитарлық күтіп ұстау жұмыстарын ұйымдастыру барысында қала немесе аудан әкімдігінің берген көріктендіру паспортында көрсетілген санитарлық тазалау мен жинауға арналған жер учаскелері (аумақтарды көріктендіру паспортының үлгісі осы Ережеге 1 қосымшасына сәйкес белгіленген).
1) аумаққа бекiтiлген нысандар болып табылатындар: тағайындалған телім шекарасынан көше жағындағы аумақ, өтпе жол шетiмен шектелген, iшкi кварталдық аумақтың учаскелерi, аула iшiлік аумақ - шағын сәулет нысандарын, балаларға арналған, кiр жаятын, қоқыс жәшiктерi орналасқан алаңшаларды, автокөлiк тұрақтарын, декоративтiк құрылыстарды, үйге кiреберiс жолдарды, аулаға кiреберiс жолдарды орнату үшiн пайдаланылатын жерлер (бiр аулада бiрнеше жер пайдаланушылар болған кезде бекiтiлген аумақ шекаралары пайдаланылатын аумақ шекараларына барабар не тараптардың келiсiмi бойынша белгiленедi), сақтау мен жинақтау мақсаттары үшін уақытша пайдаланылатын аумақ, бөлiнген және iргелес аумақ, инженерлiк желiлердiң қорғалатын аймақтарының аумағы;

2) субъектами закрепления территорий являются как физические лица, так и юридические лица: некоммерческие объединения собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума, собственники и (или) пользователи зданий и сооружений; собственники и (или) пользователи земельных участков.
7. Билборд — отдельно стоящая конструкция, имеющая внешние поверхности для размещения информации и состоящая из фундамента, каркаса, опорной ножки и информационного поля.
8. Отведенная территория – часть территории, предоставленная в порядке установленном земельным законодательством Республики Казахстан, юридическим и физическим лицам.
9. Брандмауэр — это информационное панно, размещенное на глухих стенах зданий и жилых домов в виде: изображения (информационного поля), непосредственно нанесенного на стену; конструкции, состоящей из элементов крепления, каркаса и информационного поля.
10. Фасад здания – наружная сторона здания или сооружения.
11. Рекламная стела - отдельно стоящая рекламная конструкция (обычно узкая и высокая) с декоративными боковыми панелями, может содержать накладные элементы, выступы.
12. Зеленые насаждения - древесная, древесно-кустарниковая, кустарниковая и травянистая растительность как искусственного, так и естественного происхождения.
13. Пешеходные зоны - участки территории, на которых осуществляется движение населения в прогулочных и культурно-бытовых целях, в целях транзитного передвижения и которые обладают определенными характеристиками: наличие остановок скоростного внеуличного и наземного общественного транспорта, высокая концентрация объектов обслуживания, памятников истории и культуры, рекреаций и высокая суммарность плотности пешеходных потоков. Пешеходные зоны могут формироваться на эспланадах, пешеходных улицах.
14. Собственник и (или) пользователь земельного участка – физическое и (или) юридическое лицо, использующее земельный участок в черте области.
15. Содержание дорог – комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дороги, дорожных сооружений, полосы отвода, элементов обустройства дороги, организации и безопасности движения.
16. Газон - искусственно созданный элемент благоустройства, включающий в себя посадки травы, цветников, деревьев и кустарников.
17. Объемно-пространственные конструкций — объекты рекламы, в которых для размещения информации используется как объем конструкции, так и ее поверхность.
18. Благоустройство - деятельность юридических и физических лиц в границах отведенной и (или) закрепленной территории, направленная на обеспечение безопасности, удобства и художественной выразительности городов и населенных пунктов, осуществляемая с использованием средств покрытия поверхности земли, декоративного озеленения и обводнения, не капитальных сооружений, малых архитектурных форм, наружного освещения, визуальной информации, рекламы и иных средств. Данная деятельность предусматривает организацию уборки территории, эксплуатацию, санитарное содержание, ремонт и охрану объектов и элементов благоустройства.
Эспланада - открытое место, площадь перед большим зданием, широкая улица с аллеями посредине.

2) аумақтарды бекіту субъектілері жеке тұлғалар секілді және де сондай заңды тұлғалар да болып табылады: кондоминиум объектiсiн басқару мақсатында құрылған көп пәтерлi тұрғын үйлердегi үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң коммерциялық емес бірлестіктері, ғимараттар мен үйлердің иелерi, және (немесе) пайдаланушылары; жер учаскелерiнiң иелерi және (немесе) пайдаланушылары.
7. Билборд – іргетастан, каркастан, тірек қадауыштан және ақпараттық алаңнан тұратын ақпаратты орналастыру үшін ішкі беті бар жеке тұрған конструкция.
8. Бөлiнген аумақ – Қазақстан Республикасының жер заңнамасының тәртібімен белгiленген жеке және заңды тұлғаларға ұсынылған аумағының бөлiгi.
9. Брандмауэр – бұл қабырғаға түсірілген бейне (ақпараттық алаң) ретінде үйлердің және тұрғын үйлердің бітеу қабырғаларына орналастырылған ақпараттық панно; бекіту элементтерінен, каркастан және ақпараттық алаңнан тұратын конструкция.
10. Ғимараттың қасбетi – ғимараттың немесе үйлердің сыртқы жағы.
11. Жарнама стеласы – декоративтік қырлы панелдері бар жеке тұрған жарнама конструкциясы (әдетте қысаң және биік), жапсырма элементтері, шығыңқы жерлері болуы мүмкін.
12. Жасыл екпелер – жасанды секілді және де сондай табиғи ағаш, ағаш-бұта, бұта және шөптік өсiмдiктерi.
13. Жаяужол аймақтар - серуен және мәдени–тұрмыстық, транзиттiк қозғалыс мақсатында халықтың қозғалысы жүзеге асырылатын және белгiлi сипаттамаларға ие: жылдам көшеден тыс және жер үстi қоғамдық көлiк аялдамаларының болуы, қызмет көрсету, тарих және мәдениет ескерткiштерi, рекреация объектiлерiнiң жоғары шоғырлануы және жаяу жүргiншiлер ағынының жоғары жиынтық жиiлiгi бар аумағының учаскелерi. Жаяу жүретін аймақтар жаяу жүретін көшелерде, аудан алаңдарының жаяу жүретін бөлiктерiнде құрылуы мүмкін.
14. Жер учаскесiнiң иесi және (немесе) пайдаланушысы - облыс шегiнде жер учаскесiн пайдаланатын жеке және (немесе) заңды тұлға.
15. Жолдарды күтiп ұстау - жолдың, жол құрылыстарының, жолға бөлiнген белдеулердiң, жолды жайластыру элементтерiнiң көлiктiк-пайдалану жағдайын қолдау нәтижесiндегі қозғалыс қауiпсiздiгi және ұйымдастыру жұмыстарының кешенi.
16. Көгал – шөптер, гүлдер, ағаштар мен бұталарды көшеттеудi қамтитын көрiктендiрудiң жасанды құрылған элементi.
17. Көлемді-кеңістікті конструкциялар – ақпаратты орналастыру үшін құрылымның көлемі секілді және де сондай оның беті де пайдаланылатын жарнама объектісі.
18. Көріктендіру – жер үстiн жабу құралдарын, декоративтiк көгалдандыру және суландыру, күрделi емес құрылыстар, шағын сәулет нысандары, сыртқы жарықтандыру, көрнекi ақпарат, жарнама және басқа да құралдарды пайдаланумен жүзеге асырылатын қалалар мен елді мекендердің қауiпсiздiгiн, ыңғайлылығын мен көркем мәнерлiлiгiн қамтамасыз етуге бағытталған заңды және жеке тұлғалардың бөлiнген және (немесе) бекітілген аумақ шекарасындағы қызметi. Осы қызмет аумақты жинастыруды, санитарлық күтіп-ұстауды, көріктендіру объектілері мен элементтерiн пайдалануды, жөндеуді және қорғауды ұйымдастыруды көздейдi.
Эспланада – ашық орын, үлкен ғимарат алдындағы алаң, ортасындағы саяжолды кең көше.

19. Паспорт благоустройства – документ, выдаваемый акимами городов и районов субъектам закрепления территорий (по согласованию с субъектами закрепления), в котором указывается наименование физического или юридического лица, юридический адрес и адрес месторасположения, телефон, фамилия, имя, отчество руководителя, индивидуальный идентификационный номер, бизнес индентификационный номер наличие договора на вывоз твердых бытовых отходов, площадь твердого покрытия, газонов, количество деревьев, кустарников на отведенной и закрепленной территориях, наличие малых архитектурных форм, наличие дворников (количество человек) или договора на уборку территории. В случае изменения данных указанных в паспорте, руководитель юридического лица (физическое лицо) извещает аппарат акима города или района и получает обновленный паспорт благоустройства.
20. Категория улиц – классификация магистралей, улиц и проездов в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
21. Обезвреживание отходов - уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки.
22. Лайтбокс - световой короб, несущий графическую или текстовую рекламную информацию, размещенный на опорах освещения, столбах, стенах зданий, павильонах и иных объектах. В зависимости от размещения могут быть одно или двусторонними.
23. Проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам застройки.
24. Пользователь – лицо, которому собственник передал свое имущество на праве аренды, найма, хозяйственного ведения, оперативного управления и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством или договором.
25. Пилларс - отдельно стоящая конструкция, представляющая собой тумбу с двумя или тремя (трехгранные тумбы, круглые тумбы) рекламными изображениями с внутренней подсветкой.
26. Пилон - отдельно стоящая рекламная конструкция, состоящая из фундамента, каркаса, опоры и информационного поля (световой короб), имеющая внутреннюю подсветку с декоративными боковыми панелями.
27. Призматрон – это рекламоноситель, визуальная поверхность которого, состоит из трехгранных поворачивающихся призм, позволяющая размещать три рекламных изображения одновременно. Призматроны устанавливаются на билбордах, зданиях и других стационарных объектах.
28. Рекреационные территорий – места общего пользования, предназначенные для организации и обустройства мест отдыха населения и включающие в себя парки и скверы, водоемы, пляжи, объекты ландшафтной архитектуры, а также иные места досугового и оздоровительного назначения.

19. Көріктендіру паспорты – аумақтар бекітілген субъектілерге (бекітілген субъектілердің келісімі бойынша) жеке немесе заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы мен орналасқан жерінің мекенжайы, басшының телефоны, тегі, аты, әкесінің аты, жеке идентификациялық нөмірі, бизнес индентификациялық нөмірі, қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға арналған келісім шарттың болуы, қатты жабындылар, көгалдар алаңы, бөлінген және бекітілген аумақтардағы ағаштар, бұталардың саны, шағын сәулет нысандарының болуы, аула сыпырушылар (адам саны) немесе аумақты тазалауға арналған келісім шарттың болуы көрсетілген қалалар мен аудан әкімдерінің беретін құжаты. Егер паспортта көрсетілген деректер өзгертілсе, заңды тұлғаның (жеке тұлға) басшысы қала немесе аудан әкімі аппаратын хабардар етеді және көріктендірудің жаңартылған паспортын алады.
20. Көшелердің санаты – магистральдарды, көшелер мен өтпе жолдарды көлiк қозғалысының қарқындылығына және олардың пайдаланылуы мен күтiп ұсталуына қойылатын ерекшелiктерге байланысты жiктеу.
21. Қалдықтарды залалсыздандыру - механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу арқылы қалдықтардың қауiптi қасиеттерiн азайту немесе жою.
22. Лайтбокс – кестелік және мәтіндік жарнамалық ақпараты бар, жарық тіректерінде, бағандарда, үйлер қабырғаларында, павильондарда және өзге де объектілерде орналасқан жарық қорабы. Орналасуына байланысты бір немесе екі жақты болулары мүмкін.
23. Өтпе жол - тұрғын үйлер мен қоғамдық үйлерге, мекемелерге, кәсiпорындарға және басқа да құрылыс объектiлерiне көлiк құралдарының өтуiн қамтамасыз ететiн жол элементi.
24. Пайдаланушы – меншiк иесi өзiнiң мүлкiн жалдау, жалға алу, шаруашылық жүргiзу, жедел басқару және (немесе) заңнамамен немесе шартпен көзделген басқа да негiздерде тапсырған тұлға.
25. Пилларс – ішкі жарығымен жарнамалық бейнелерімен екі немесе үш тумба (үш қырлы тумбалар, домалақ тумбалар) көрінісіндегі жеке тұрған конструкция.
26. Пилон – іргетас, каркас тірек және ақпараттық алаңнан (жарық қорабы) тұратын, декоротивтік қырлы панелдермен ішкі жарығы бар жеке тұрған жарнама конструкциясы.
27. Призматрон – бұл көрнекі беті үш қырлы айналмалы призмадан тұратын, бір уақытта үш жарнамалық бейнені орналастыруға мүмкіндік беретін жарнама жеткізуші. Призматрондар билбордтарға, үйлерге және өзге де стационарлық объектілерге орнатылады.
28. Рекреациялық аумақтар – халықтың демалу орындарын ұйымдастыруға және жайластыруға арналған, саябақтар және гүлзарлар, су қоймалары, жағажайлар, ландшафт сәулет объектiлерi, сондай-ақ уақыт өткiзетiн және сауықтыру мақсатындағы басқа да орындарды қамтитын ортақ пайдалану орындары.

29. Несанкционированная свалка мусора - скопление отходов производства и потребления, возникшее в результате их самовольного (несанкционированного) сброса (размещения) или складирования.
30. Санитарная очистка – система мероприятий, имеющих целью сбор, удаление и обезвреживание отходов, образующихся в населенном месте в результате жизнедеятельности населения.
31. Скроллер (роллерный дисплей) – это динамический рекламоноситель с внутренней подсветкой, в котором последовательно сменяются изображения с помощью роллерного механизма. Скроллеры устанавливаются на билбордах, зданиях и других стационарных объектах.
32. Стационарные средства наружной рекламы и информации – это носители рекламных и информационных сообщений, имеющие постоянное место размещения (билборды, пилоны, стелы, пилларсы, призматроны, скроллеры, крышные установки, светодиодные экраны и иные объекты рекламы).
33. Оформление витрин и окон — оформление прозрачной поверхности витрины, окна; оформление объемными и плоскостными объектами, устанавливаемыми в остекленных проемах окон и витражей зданий и сооружений (подсветка, световые элементы, манекены, изделия, товары, декоративное и праздничное оформление - внутри витрин; на стекле в виде пленки).
34. Сверхгабаритные стационарные средства наружной рекламы и информации - это носители рекламных и информационных сообщений с размером информационного поля более 3 кв. м.
35. Средства наружной рекламы и информации - конструкции, сооружения, технические приспособления, художественные элементы и носители, предназначенные для распространения наружной рекламы и информации.
36. Наружная (визуальная) реклама - реклама, размещенная на движимых и недвижимых объектах, а также расположенная в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования и на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах.
37. Объекты внешнего благоустройства – любая территория области, на которой осуществляется деятельность по комплексному благоустройству: площадки, дворы, кварталы, функционально-планировочные образования, территории городов и районов, а также территории, выделяемые по принципу единой градостроительной регламентации (охранные зоны) или визуально-пространственного восприятия (площадь с застройкой, улица с прилегающей территорией и застройкой).
38. Жидкие отходы - любые отходы в жидкой форме, за исключением сточных вод.
39. Транспарант-перетяжка — отдельно стоящая конструкция, состоящая из собственных опор, устройства крепления к собственным опорам, устройства натяжения и информационного изображения.

29. Рұқсат етiлмеген қоқыс үйiндiсi - өндiрiс және тұтыну қалдықтарының оларды өздiгiнен (рұқсат етiлмей) тастау (орналастыру) немесе қаттау нәтижесiндегі қалдықтардың жиналуы.
30. Cанитарлық тазалау – халықтың тіршілік етуі нәтижесінде елді мекенде құрылған қалдықтарды жинау, жою және залалсыздардыру мақсаты бар іс-шаралар жүйесі.
31. Скроллер (роллерлі дисплей) – бұл роллерлі механизмнің көмегімен бейнелер дәйектілігімен ауысып отыратын ішкі жарығы бар динамикалық жарнама жеткізуші. Скроллерлер билбордтарға, үйлерге және өзге де стационарлық объектілерге орнатылады.
32. Стационарлық сыртқы жарнама және ақпарат құралдары – бұл тұрақты орны бар (билбордтар, пилондар, стелалар, пилларстар, призмотрондар, скромерлер, шатырлар орнату, жарық диодты экрандар және өзге де жарнама объектілері) жарнамалық және ақпараттық хабарламаларды жеткізуші.
33. Сөре мен терезелерді ресімдеу – сөре, терезелердің мөлдір беттерін ресімдеу; үйлер мен ғимараттардың сөре және терезелерінің шыныланған аралықтарына орналастырылатын көлемді және жазықтықты объектілермен ресімдеу (сөре ішінде - жарықтандыру, жарық элементтері, манекендер, өнімдер, тауарлар, декоративтік және мерекелік ресімдеу; шыныда үлдір түрінде).
34. Сыртқы жарнаманың және ақпараттың жоғары ауқымды стационарлық құралдары – бұл ақпараттық алаңның 3 шаршы метрден асатын мөлшердегі жарнамалық және ақпараттық хабарламаларды жеткізуші.
35. Сыртқы жарнама және ақпарат құралдары – сыртқы жарнама мен ақпаратты тасымалдауға арналған конструкциялар, ғимараттар, техникалық бейімділіктер, көркем элементтер мен тасымалдағыштар.
36. Сыртқы (көрнекi) жарнама - жылжымалы және жылжымайтын объектiлерде орналастырылған, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде және елдi мекендердегi үй-жайлардың шегiнен тыс ашық кеңiстiкте орналастырылған жарнама.
37. Сыртқы көріктендіру объектiлерi – кешендi көріктендіру бойынша қызметi жүзеге асырылатын кез келген аумақ: алаңшалар, аулалар, кварталдар функционалдық-жоспарлық құрылымдар, қалалар мен аудандардың аумақтары, сондай-ақ бiрыңғай қала құрылысын регламенттеу (қорғалатын аймақтар) немесе көрнекi-кеңiстiктiк қабылдау (құрылысы бар алаң, iргелес аумағы және құрылысы бар көше) қағидаты бойынша бөлiнетiн аумақтар.
38. Сұйық қалдықтар – сарқынды сулардан қоспағанда сұйық нысандағы кез келген қалдықтар.
39. Транспарант-тартпа - өз тірегімен өз тірегіне бекіту құрылғысынан, керу құрылғысы мен ақпараттық бейнелерден тұратын жеке тұрған конструкция.

40. Тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном.
41. Флаговые композиций и навесы — объекты и средства наружной (визуальной) рекламы, состоящие из основания, одного или нескольких флагштоков (стоек) и мягких полотнищ.
42. Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
43. Временные средства наружной рекламы и информации (штендеры, указатели) – это носители рекламных и информационных сообщений, размещаемые на определенном участке городской территории с условием ограничения по времени размещения.
44. Объявление – это сообщение (в том числе на бумажном носителе), извещение о чем-либо, размещенное или озвученное в средствах массовой информации (газеты, журналы, радио, телевидение, доска объявлений), с целью привлечь внимание читателя, слушателя.
1) Трельяж и шпалера - легкие деревянные или металлические конструкции в виде решетки для озеленения вьющимися или опирающимися растениями, могут использоваться для организации уголков тихого отдыха, укрытия от солнца, ограждения площадок, технических устройств и сооружений.
2) Пергола - легкое решетчатое сооружение из дерева или металла в виде беседки, галереи или навеса, используется как "зеленый тоннель", переход между площадками или архитектурными объектами.
3) Цветочницы, вазоны - небольшие емкости с растительным грунтом, в которые высаживаются цветочные растения.
45. Малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования: скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, торговые павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения. К малым архитектурным формам также относятся: различные виды скамей отдыха, размещаемые на территории общественных пространств, рекреаций и дворов; скамей и столов - на площадках для настольных игр, летних кафе.
46. Крышные установки — объемные или плоскостные, световые конструкции, размещаемые полностью или частично выше уровня карниза здания или на крыше. Крышные установки состоят из элементов крепления, несущей части конструкции и информационной установки.
47. Штендер — мобильная (переносная) конструкция наружной рекламы, (выносной щит), на одной или двух поверхностях которой размещена рекламная информация.
48. Прилегающая территория – территория общего пользования, непосредственно примыкающая к границам земельного участка и (или) к периметрам здания, сооружения, ограждения строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности и (или) пользовании у юридических и физических лиц закрепленная за ними согласно паспортов благоустройства.
49. Крупногабаритный мусор – отходы потребления и хозяйственной деятельности, утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки специальными мусороуборочными машинами.

40. Тротуар – жолдың жүру бөлiгiне жанасатын немесе одан көгалмен бөлiнген, жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына арналған жол элементi.
41. Ту конструкциялары қалқалар – бір немесе бірнеше тутұғыр (тұғыр) және жұмсақ ендік негізінде құралған сыртқы (көрнекі) жарнама объектілері мен құралдары.
42. Тұрмыстық қатты қалдықтар - қатты нысандағы коммуналдық қалдықтар.
43. Уақытша сыртқы жарнама және ақпарат құралдары (штендерлер, көрсеткіштер) – бұл орналастыру уақыты бойынша шектеу шарттарымен қала аумағындағы анықталған учаскелерде орналастырылған жарнамалық және ақпараттық хабарламаларды жеткізуші.
44. Хабарландыру – бұл оқырманның, тыңдаушының назарын аудару мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында (газет, журнал, радио, телеарна, хабарландыру тақтасы) орналастырылған немесе жариялаған қандай да бір нәрсе туралы хабарлау, хабарлама (оның ішінде қағаз тасығышта);
трельяждар және шпалерлер – шырмауық және тірек қажет ететін өсімдіктермен көгалдандыруға арналған тор түріндегі жеңіл ағаш немесе металл құрылым, тыныш демалыс бұрышын ұйымдастыру, күннен қорғану, алаңшаларды, техникалық құрылғыларды және ғимараттарды қоршау үшін пайдалануы мүмкін;
перголдар – күрке, галерея немесе бастырма түріндегі ағаштан немесе металдан жасалған жеңіл тор тесікті ғимарат, "жасыл тоннель" ретінде қолданылады, алаңшалар мен сәулет объектілері арасындағы өткел;
гүлзарлар, вазондар – гүл өсімдіктері отырғызылатын өсімдік топырағы бар кішігірім сыйымдылықтар.
45. Шағын сәулет нысандары – декоративтiк сипаттағы және тәжірибелік пайдалану объектiлері: мүсiндер, фонтандар, оймабедерлер, гүлдерге арналған құмыралар, сауда павильондар, күркелер, орындықтар, урналар, балалардың ойнауына және ересек адамдардың демалуына арналған жабдықтар мен құрылымдар. Шағын сәулет нысандарына сондай-ақ: қоғамдық кеңiстiктер, рекреациялар және аулалар аумағында орналасқан демалуға арналған орындықтардың жазғы кафе, үстел ойындарына арналған алаңқайларындағы – орындықтар мен үстелдердiң әр түрлерi жатады.
46. Шатырлық орнатулар – үйлердің карнизі деңгейінен жоғары немесе шатырда жартылай немесе толық орналастырылған көлемді немесе жазықтық, жарық конструкциялары. Шатырлық орнатулар бекіту элементтерінен, конструкцияның тірек бөлігінен және ақпараттық орнатудан тұрады.
47. Штендер – бір немесе екі жағында жарнамалық ақпарат орналастырылған сыртқы жарнаманың (көшірмелі қалқан) мобильді (тасымалы) конструкция.
48. Iргелес аумақ – көрiктендiру паспорттарына сәйкес бекiтiлген жеке және заңды тұлғалардың меншiгiндегі және (немесе) пайдалануындағы сауда, жарнама және басқа объектiлерге, ғимарат, үй, құрылыс алаңының қоршауы периметрiне және (немесе) жер учаскесiнiң шекарасына тiкелей жанасатын жалпы пайдаланудағы аумақ.
49 Iрi ауқымды қоқыстар - өзiнiң тұтыну қасиеттерiн жоғалтқан және өздерiнiң мөлшері бойынша арнаулы қоқыс жинайтын машиналармен тасымалдау мүмкіндігін алып тастаған тұтыну және шаруашылық қызметiнiң қалдықтары.

3. Общие требования
50. Физические и юридические лица и предприятия всех форм собственности производят в границах отведенной и закрепленной территории уборку, требуемое обустройство, а также уход, содержание и ремонт объектов и элементов благоустройства на отведенной территории за счет собственных средств согласно архитектурным, санитарным, экологическим требованиям.
51. Хозяйствующие субъекты, обслуживающие все виды коммуникаций должны содержать и своевременно проводить ремонт соответствующих коммуникаций, производить после ремонта восстановление нарушенных покрытий и элементов.
52. Юридические и физические лица могут производить работы, связанные с прокладкой, ремонтом и реконструкцией инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений, только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного уполномоченным органом в сфере жилищно-коммунального хозяйства соответствующего города и района, пассажирского транспорта и автомобильных дорог, при условии соблюдения норм действующего земельного законодательства Республики Казахстан. В ордер включаются требования о сроках и условиях восстановления и благоустройства нарушенных покрытий. Ответственность за выполнение работ, связанных с прокладкой, ремонтом и реконструкцией инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений несет заказчик работ.
53. Для получения разрешения (ордера) физическому и юридическому (заказчику работ) лицу необходимо предоставить следующие документы:
заявление согласно приложению 2 Правил;
заполненные со своей стороны бланки договоров на выдачу ордера на производство земляных работ в двух экземплярах согласно приложению 3 Правил;
заполненный со своей стороны бланк ордера согласно приложению 4 Правил;
копию технических условий с точками врезки инженерной коммуникации;
копию договора на подрядные работы (в случае привлечения подрядчиков), а также договора на восстановление асфальтобетонного покрытия, если планируется его разрушение, с организацией, имеющей лицензию на данный вид работ;
копию лицензии на проведение работ, связанных с прокладкой, ремонтом и реконструкцией инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений организации, привлекаемой в качестве подрядчика;
для юридических лиц (заказчика) дополнительно представить копии: бизнес идентификационного номера (БИН), свидетельства о государственной регистрации предприятия или организации.
для физических лиц (заказчика) дополнительно представить копию удостоверения личности с индивидуальным идентификационным номером (ИИН), адресную справку.

3. Жалпы талаптар
50. Заңды және жеке тұлғалар мен барлық меншiк түрiндегi кәсіпорындар бөлiнген және белгiленген аумақ шегiнде сәулет, санитарлық, экологиялық талаптарға сәйкес өз қаражаттары есебiнен тазарту, қажеттi жайластыру, сондай-ақ көріктендіру объектiлерi мен элементтерiн күту, күтiп ұстау және жөндеу жұмыстарын жүргiзедi.
51. Коммуникацияның барлық түрлерiне қызмет көрсететiн шаруашылық субъектiлер тиісті коммуникацияларды күтiп ұстауы және уақытылы жөндеуi, жөндеуден кейiн бүлiнген жабындар мен элементтердi қалпына келтiруi жүргізіледі.
52. Заңды және жеке тұлғалар инженерлiк коммуникацияларды төсеу, жөндеу және қайта жаңартуға байланысты жұмыстарды жол жабындарын, тротуарлар, көгалдар көріктендірудің элементтерi мен инженерлiк құрылыстарды бүлдiру жолымен тек тиісті қала мен ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары саласындағы уәкiлеттi орган берген жазбаша рұқсаты (ордерi) болған кезде, Қазақстан Республикасының қолданыстағы жер заңнамасының нормаларын сақтаған жағдайда ғана жүргiзе алады. Ордерге бүлінген жабындыларды қалпына келтіру және көріктендіру мерзімдері мен шарттары туралы талаптар қосылады. Жол жабындыларын, тротуарларды, көгалдарды, көріктендіру элементтері мен инженерлік құрылыстарды бүлдіру жолымен инженерлік коммуникацияларды төсеу, жөндеу және қайта жаңартуға байланысты жұмыстардың орындалуына жұмысқа тапсырыс беруші жауапты.
53. Жеке және заңды тұлғаларға (жұмысқа тапсырыс беруші) рұқсат (ордер) алу үшін келесі құжаттарды тапсыруы қажет:
Ережелердің 2 қосымшасына сәйкес өтініш;
Ережелердің 3 қосымшасына сәйкес екі данадағы жер жұмыстарының өндірісіне арналған ордерді берудің өз тарапынан толтырылған шарт бланкісі;
Ережелердің 4 қосымшасына сәйкес өз тарапынан толтырылған ордер бланкісі;
инженерлік коммуникациядағы ойым нүктесімен техникалық шарттардың көшірмесі;
мердігерлік жұмыстарға (мердігерлер тартылған жағдайда), сондай-ақ осы жұмыс түріне лицензиясы бар ұйымның, егер асфальт бетон жабындысын бұзуы жоспарланса, оны қалпына келтіруге арналған шарт көшірмесі;
жол жабындарын, тротуарларды, газондарды, көріктендіру элементтері мен инженерлік құрылыстарды бұзу арқылы мердігер ретінде тартылған ұйымның инженерлік коммуникацияларды төсеуге, жөндеуге және қайта жаңартуға байланысты жүргізетін жұмыстарына арналған лицензиясының көшірмесі;
заңды тұлғалар (тапсырыс беруші) үшін қосымша ұсынатын көшірмелер: бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), кәсіпорынды немесе ұйымды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
жеке тұлғалар (тапсырыс беруші) үшін жеке сәйкестендіру нөмірімен жеке куәлік көшірмесін (ЖСН), мекенжай анықтамасы қосымша ұсынады.

Сроки рассмотрения заявлений на выдачу разрешения (ордера) на производство земляных (строительных, ремонтных) работ устанавливаются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
В ордере указываются требования о сроках и условиях восстановления и благоустройства нарушенных покрытий согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
По окончанию восстановительных работ, в случаях разрушения или просадки в течение двух лет восстановленных мест из-за некачественно выполненных работ, юридические и физические лица (заказчики работ) должны отремонтировать нарушенное покрытие повторно.
При невыполнении юридическими или физическими лицами (заказчиками работ) требований ордера уполномоченным органом составляется акт осмотра нарушенных элементов благоустройства, который направляется в орган государственного архитектурно-строительного контроля для принятия мер административного характера, а также принимаются меры по принудительному исполнению требований ордера в судебном порядке.
54. Юридические и физические лица (заказчики работ), производящие дорожно–ремонтные работы должны принимать меры по замене пришедших в негодность люков, решеток ливневой канализации, расположенных на автодорогах, а также обустраивать спуски с пешеходных тротуаров в местах перехода дорог для проезда инвалидных колясок, детских колясок и для удобства пешеходов на участках проводимых работ.
55. На территории городов и районов области не допускается:
1) перевозка транспортными средствами сыпучих грузов без тщательного их укрытия, исключающую возможность загрязнения улицы и (или) проезжей части;
2) размещение объявлений, плакатов, листовок, различных информационных материалов, нанесение надписей и графических изображений без согласия собственника и (или) пользователя объекта и (или) вне отведенных для этих целей мест, а равно без предусмотренных законодательством Республики Казахстан необходимых разрешений или согласований, полученных в установленном порядке;
3) выбрасывать на проезжую часть автомобильных дорог мусор, предметы, создающие опасность для движения;
4) выбрасывать из окон зданий, сооружений и жилых домов мусор;
5) стоянка, мойка и парковка транспортных средств в не установленных местах, вне специально выделенных и обозначенных соответствующими дорожными знаками и (или) разметками мест;
6) размещение объектов различного назначения, а также парковка автотранспортных средств на тротуарах, газонах, детских и игровых площадках;

Жер қазу жұмыстарын (құрылыс, жөндеу) жүргізуге рұқсат (ордер) беруге жазылған өтініштердің қарау мерзімі Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Заңына сәйкес белгіленеді.
Ордерде бүлінген жерлерді қалпына келтіру және көріктендіру мерзімдері мен шарттары туралы талаптар көрсетіледі.
Қалпына келтіру жұмыстары аяқталуы бойынша орындалған жұмыстардың сапасыз жүргізілуінен екі жыл ішінде бұзылған мен құлап қалған жағдайда, заңды және жеке тұлғалар (жұмысқа тапсырыс берушілер) бұзылған жабындыларды қайтадан жөндеуі тиіс.
Заңды және жеке тұлғалар (тапсырыс беруші) ордердегі талапты орындамаса, уәкілетті органмен көріктендірудің элементтері бұзылған тексеріс актісі жасалып, әкімшілік сипаттағы шаралар қолдану үшін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына жолданады, сондай-ақ сот тәртібімен ордер талаптарын мәжбүрлеп орындау бойынша шаралар қолданылады.
54. Жол жөндеу жұмыстарын жүргiзетiн учаскеде заңды және жеке тұлғалар (жұмыстарға тапсырыс берушілер) автожолдарында орналасқан жарамсыз люктердi, нөсерлiк кәрiз торларын ауыстыру, сондай-ақ мүгедектер арбаларының, балалар арбаларының өтуi үшiн және жаяу жүргiншiлер қолайлылығы үшiн жол өтетiн жерлерде жаяу жүргiншiлер тротуарларынан түсетiн жолдарды жайғастыру шараларын қабылдау қажет.
55. Облыстың қалалары мен аудандарының аумағында:
1) көшелер мен (немесе) көлiк өтетiн бөлiктi шашыранды жүктерімен ластайтын көлiк құралдарын мұқият жабусыз тасымалдауға;
2) объект иесi және (немесе) пайдаланушының келiсiмiнсiз және (немесе) осы мақсаттарға бөлiнген жерлерден тыс жерлерде, сонымен қоса Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген белгiленген тәртiпте алынған рұқсатнамалар немесе келiсiмдерсiз хабарландыруларды, плакаттарды, үндеухаттарды, түрлi ақпараттық материалдарды орналастыруға, жазулар мен графикалық бейнелердi салуға;
3) автомобиль жолдарының жүру бөлiгiне қоқыс, қозғалысқа қауiп келтiретiн заттарды тастауға;
4) ғимараттардың, құрылыстардың және тұрғын үйлердiң терезелерiнен қоқыс лақтыруға;
5) арнайы бөлiнген және тиісті жол белгiлерiмен және (немесе) таңбалармен белгiленген орындардан тыс белгiленбеген орындарда көлiк құралдарын қоюға, жууға және орналастыруға;
6) түрлi белгідегі объектiлердi орналастыруға, сондай-ақ тротуарларда, көгалдарда, балаларға арналған ойын алаңқайларда автокөлiк құралдарын қоюға;

7) возведение и установка на проездах дворовых территорий балок, блоков и иных ограждений территорий, препятствующих проезду спецавтотранспорта, а также стоянка разукомплектованных транспортных средств независимо от места их расположения, кроме специально отведенных для стоянки мест.
56. Сбор и временное хранение отходов производства, образующихся в результате хозяйственной деятельности предприятий, осуществляются силами этих предприятий в специально оборудованных для этих целей местах в соответствии с утвержденными нормами образования и накопления коммунальных отходов.
Складирование отходов на территории предприятия вне специально отведенных мест и превышение лимитов на их размещение не допускается.
4. Организация уборки и очистки территории городов и населенных пунктов, виды и основные требования к уборке
57. Уборка территории санитарно-защитных зон промышленных предприятий осуществляется собственниками и (или) пользователями таких предприятий.
58. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, должны выполнять в соответствии с настоящими Правилами и паспортами благоустройства уборку, поливку и посыпку тротуаров песком, вывоз снега и мусора, очистку водостоков и дренажей в границах отведенной и (или) закрепленной территории.
59. Текущее санитарное содержание и очистка территорий городов и населенных пунктов осуществляется предприятиями, специализирующимися на вывозе мусора, имеющими места утилизации и (или) захоронения заключается в проведении мероприятий, обеспечивающих:
1) организацию уборки территорий городов и населенных пунктов от мусора, отходов и их своевременной вывозки;
2) надлежащее санитарное обустройство городов и населенных пунктов: планово–регулярная, текущая очистка площадок для сбора отходов потребления, наличие контейнеров для отходов (за исключением случаев, когда их сбор организован непосредственно в специальные автомобили), установку урн в местах общего пользования в соответствии с нормативными требованиями;
3) уборку территорий городов и населенных пунктов, полив, сбор мусора, в зимний период – уборку и вывоз снега, обработку проезжей части улиц и пешеходных тротуаров противогололедной смесью, вывоз в установленные места утилизации и (или) захоронения отходов потребления, очистку от мусора рек, ручьев, канав, лотков, ливневой канализации и водопроводных устройств;
4) работы по систематическому содержанию территории в пределах нормативных санитарно защитных зон.
60. Система санитарной очистки территорий населенных мест должна предусматривать сбор, удаление, обезвреживание и утилизацию бытовых и производственных отходов специализированными организациями.

7) тұрақ үшiн арнайы бөлiнген орындардан басқа, сондай-ақ олардың орналасқан жерiне қарамастан бөлшектенген көлiк тұрағы, арнайы автокөлiктiң өтуiне кедергi келтiретiн аула аумақтарының өтпежолдарында баған, блок және басқа да аумақ қоршауларын тұрғызуға және орнатуға жол берiлмейдi.
56. Кәсiпорындардың шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде пайда болатын өндiрiс қалдықтарын жинау және уақытша сақтау осы кәсiпорындардың күшiмен, бұл мақсаттар үшін арнайы жабдықталған орындарда белгiленіп, өндiрiс және тұтыну қалдықтарын орналастыру тәртiбінде бекiтiлген лимиттерге сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсiпорын аумағында арнайы белгiленген орындардан тыс қалдықтарды жинау және оларды орналастыру лимиттерiн асыруға жол берiлмейдi.
4. Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын жинастыруды және тазалауды ұйымдастыру, жинастырудың түрлерi және негiзгi талаптары
57. Өнеркәсiп кәсiпорындарының санитарлық-қорғау аймақтарындағы аумақтарын тазалауды осы кәсiпорындардың иелерi және (немесе) пайдаланушылары жүзеге асырады.
58. Меншiк нысанына тәуелсiз заңды және жеке тұлғалар осы Ережелерге және көрiктендiру паспорттарына сәйкес бөлінген аумақтың шекарасында тазалау, суару және тротуарларға құм себу, қар және қоқыс шығару, суағарларды және сорғыларды тазарту жұмыстарын орындауы қажет.
59. Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын ағымдағы санитарлық күтiп-ұстау және тазалау, кәдеге жарату орындары бар қоқыс шығаруға мамандандырылған кәсiпорындар арқылы жүзеге асырылады және келесi іс-шаралар жүргізілуі қамтамасыз етілуін көздейдi:
1) қалалар мен елді мекендер аумағындағы қоқыстарды, қалдықтарды жинау және оларды уақтылы шығаруды ұйымдастыру;
2) қалалар мен елді мекендердегі тиiстi санитарлық жайластыру: тұтыну қалдықтарын жинауға арналған алаңшаларды ретті, ағымдағы тазарту, қалдықтарға арналған контейнерлердің (оларды жинау тiкелей арнайы автомобильдер арқылы ұйымдастырылған жағдайларды қоспағанда) болуы, нормативтiк талаптарға сәйкес урналарды ортақ пайдаланудағы орындарға орнату;
3) аумағын тазалау, суару, қоқыстарды жинау, қысқы мезгiлде – қарды жинау және шығару, көшелердiң өтпе жолдарын және жаяу жүргiншiлер тротуарларын тайғаққа қарсы қоспалармен өңдеу, белгiленген және (немесе) кәдеге жарататын орындарға тұтыну қалдықтарын шығару, өзендердi, бұлақтарды, арналарды, тартпаларды, нөсерлiк кәрiздердi және су өткiзетiн құрылғыларды қоқыстан тазарту;
4) санитарлық қорғау аймақтарының нормативтiк шегiндегі аумақты жүйелi түрде күтiп ұстау жұмыстары.
60. Елдi мекендердiң аумағын санитарлық тазалау жүйесi тұрмыстық және өндiрiстiк қалдықтарды жинау, жою, залалсыздандыру және кәдеге жарату мамандандырылған ұйымдармен көзделуі тиіс.

61. На вновь застраиваемых участках, очистка должна быть организована к моменту ввода зданий в эксплуатацию.
62. Собственники и (или) пользователи зданий и сооружений, индивидуальных жилых строений должны своевременно заключать договоры на удаление бытовых отходов.
Некоммерческие объединения собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума должны:
1) оборудовать площадки под мусоросборники;
2) обеспечивать дворников инвентарем, предназначенным для сбора пищевых отходов, уличного и дворового смета;
3) принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции мусороприемных камер, площадок, а также сборников отходов.
63. Организации и предприятия, осуществляющие уборку территории, должны своевременно осуществлять вывоз твердых бытовых и жидких отходов с территорий жилых домов, организаций, учреждений в сроки, установленные действующим законодательством и договорами.
5. Уборка территорий в осенне-зимний период
64. Период осенне-зимней уборки устанавливается с 1 ноября по 1 апреля. В случае резкого изменения погодных условий (снег, мороз) сроки начала и окончания осенне-зимней уборки корректируются администратором соответствующей бюджетной программы.
65. В период листопада опавшие листья необходимо своевременно убирать. Собранные листья должны вывозиться предприятиями по благоустройству на специально отведенные участки либо на поля компостирования.
Сжигать листья на территории жилой застройки, в скверах, парках и в контейнерах для твердо-бытовых отходов не допускается.
Сгребание листвы и ветвей к комлевой части деревьев и кустарников, а также их складирование на мусоросборных площадках и мусоросборных контейнерах не допускается.
66. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны и элементы малых архитектурных форм, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
67. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах, аллеях допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, за исключением тротуаров, газонов, зеленых насаждений, при условии обеспечения оттока талых вод.
68. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается собственниками и (или) пользователями сетей.

61. Жаңадан салынатын учаскелердегі үйлерді пайдалануға енгiзетiн кезде тазалау жұмыстарын ұйымдастыру қажет.
62. Ғимараттар мен үйлердің, жеке тұрғын құрылыстардың иелерi және (немесе) пайдаланушылары тұрмыстық қалдықтарды шығаруға уақытылы шарт жасауға тиiс.
Кондоминиум объектiсiн басқару мақсатында құрылған көп пәтерлi тұрғын үйлердегi үй-жайлардың (пәтерлердiң) иелерiнiң коммерциялық емес бiрлестiктерi тиiс:
1) қоқыс жинағыштар үшiн алаңшаларды жабдықтауы;
2) азық-түлiктiк қалдықтарды, көшелiк және аулалық қоқыстарды жинауға арналған құрал-саймандармен аула сыпырушыларды қамтамасыз етуi;
3) қоқыс қабылдаушы камераларды, алаңшаларды, сондай-ақ қалдық жинаушы орындарды жүйелi жуу, дизенфекциялау және дезинсекциялауды қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдауы қажет.
63. Аумақты тазалауды жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсiпорындар, тұрғын үйлердiң, ұйымдардың, мекемелердiң аумағынан қатты және сұйық тұрмыстық қалдықтарды қолданыстағы заңнамамен шарттарда белгіленген мерзімдерде уақытылы (шарттарға сәйкес) жүзеге асыруы қажет.
5. Аумақтарды күзгi-қысқы кезеңде тазалау
64. Күзгi-қысқы тазалау кезеңi 1 қарашадан бастап 1 сәуiрге дейiн белгiленедi. Ауа-райы жағдайларының күрт өзгеруi жағдайында (қар, аяз) күзгi-қысқы тазалауды бастау және аяқтау мерзiмiн тиісті бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi үйлестiредi.
65. Жапырақ түсетiн кезеңде түскен жапырақтарды уақтылы жинау қажет. Жиналған жапырақтар көрiктендiру бойынша кәсiпорындармен арнайы бөлiнген учаскелерге не компостерлеу алаңдарына шығарылуы тиiс.
Тұрғын құрылыс аумағында, скверлер мен саябақтарда, қатты тұрмыстық қалдықтар үшiн контейнерлерде жапырақтарды өртеуге жол берiлмейдi.
Жапырақтарды ағаштар мен бұталардың тамыр бөлiгiне жинауға, сондай-ақ оларды қоқыс жинайтын алаңшаларда және қоқыс жинайтын контейнерлерде жинақтауға жол берiлмейдi.
66. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, урналар және шағын сәулет нысандарының элементтерi, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйiрлерiндегi кеңiстiк, оларға кiреберiс жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
67. Саябақтардағы, орман саябақтарындағы, бақтардағы, скверлердегi, бульварлардағы, аллеялардағы жолдарды тазалау кезiнде ерiген суды қайтаруды қамтамасыз ету шартымен құрамында химиялық реагенттерi жоқ қарды уақытша жинауға арнайы алаң дайындалып, тротуарларды, көгалдарды, жасыл көшеттерді қоспағанда, жинауға рұқсат берiледi.
68. Инженерлiк желiлерде болған апаттан пайда болған тротуарлар мен жолдың жүру бөлiгiндегi мұзды желi иелерi және (немесе) пайдаланушылары уатып жинайды.

69. Не допускается:
1) выдвигать или перемещать на проезжую часть магистралей, улиц и проездов, тротуары, газоны и зеленые насаждения снег, счищаемый с внутри квартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов;
2) применение поваренной соли в качестве противогололедного реагента на тротуарах, посадочных площадках остановок пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и пешеходных и озелененных зонах;
3) роторная переброска и перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, тротуары, цветники и зеленые насаждения.
70. В случае получения от метеорологической службы заблаговременного предупреждения об угрозе возникновения массового гололеда обработка проезжей части эстакад, мостовых сооружений производится до начала выпадения осадков.
71. Въезды, выезды во дворы, внутри квартальные проезды должны быть расчищены в первую очередь после механизированного сгребания и подметания с края проезжей части.
72. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется в два этапа:
1) первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населения (крупных универсальных магазинов, рынков, гостиниц, вокзалов, театров), въездов на территорию больниц и социально важных объектов осуществляется в течение 48 часов после окончания снегопада;
2) окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью, определяемой заказчиком.
73. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
74. Тротуары, дворовые территории и проезды должны быть очищены от снега и наледи до асфальта. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка песком либо щебеночным отсевом.
75. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутри квартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов (за исключением тротуаров, газонов, зеленых насаждений) в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
76. Складирование снега на внутри дворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
77. В зимнее время собственниками и (или) пользователями зданий, строений и сооружений должна быть организована своевременная очистка кровель от наледи и сосулек.
78. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться немедленно после окончания снегопада с предварительной установкой ограждения опасных участков.

69. Жол берiлмейдi:
1) магистральдардың, көшелердiң жүру бөлiгiне және өтпе жолдарға, тротуарлар, гүлзарлар мен көгалдарға квартал iшiнде өтпе жолдардан, аула аумақтарынан, кәсiпорындар, ұйымдар, құрылыс алаңдарынан, сауда объектiлерiнен жиналған қарды жылжытуға немесе орнын ауыстыруға;
2) тротуарларда, саябақтарда, скверлерде, аулаларда және жаяу жолдар мен көгалдандырылған аймақтарында көктайғаққа қарсы реагент ретiнде қайнатпа тұзды пайдалануға;
3) көгалдарға, гүлзарларға, тротуарларға және жасыл көшеттерге лас және тұз араласқан қарды, сондай-ақ мұз үйiндiлерiн роторлық лақтыруға және орынын ауыстыруға.
70. Метеорологиялық қызметтерден күнi бұрын жалпы тайғақ болатын қауіпі туралы ескерту алған жағдайда, эстакадалардың, көпiрлердiң құрылысын өңдеу жұмыстары қар жаумай тұрып жүргiзiледi.
71. Аулаларға кiреберiс, шығу жолдары, квартал iшiндегі жолдар жүру бөлiгiнiң шетiнен бастап механизмдік күреу мен сыпырудан кейiн бiрiншi кезекте тазартылуы тиiс.
72. Көшелерден және өтпе жолдардан қарды шығару екi кезеңде жүзеге асырылады:
1) жер үстiлiк жаяу өтпе жолдардағы, көпiрлердегi және жол өткелдерiндегi, көпшiлiк баратын орындардағы (iрi әмбебап дүкендер, базарлар, қонақ үйлер, вокзалдар, театрлар), ауруханалардың аумағына және әлеуметтiк маңызды объектiлердiң кiреберiс жолдарда бiрiншi кезекте (таңдаулы) қарды шығару қар жауғаннан кейiн 48 сағат iшiнде жүзеге асырылады;
2) соңғы (жаппай) қарды шығару бiрiншi кезектi шығару аяқталғаннан кейiн кезекпен, тапсырыс берушi анықтаған кезектiлiкке сәйкес шығарылады.
73. Қар ерiгеннен кейiн қарды уақытша жинайтын орындар қоқыстан тазаланып және көріктендірілуі тиiс.
74. Тротуарлар, аула аумақтары және өтпе жолдар қар мен мұздақтан асфальтқа дейiн тазартылуы қажет. Мұздақ (көктайғақ) пайда болған кезде құм не ұсақ қиыршық таспен өңдеу жүргiзiледi.
75. Аулалар аумақтарынан және квартал iшіндегі өтпе жолдардан тазаланған қарды автокөлiктердiң еркiн өтуiне және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына кедергi жасамайтын орындарға (тротуарлар, газондар, жасыл көшеттерден басқа) жинауға рұқсат етiледi.
76. Аула iшiлiк аумақтарға қарды жинағанда ерiген қар суының ағуын көздеу керек.
77. Қыс мезгiлiнде ғимарат, үйлердің иелерi және (немесе) пайдаланушылары төбені мұздан және сүңгiлерден уақытылы тазарту жұмыстарын ұйымдастыруы қажет.
78. Ғимараттың жаяу жүргiншiлер аймағына шығатын жақтарындағы төбені тазарту жұмыстары қар жауғаннан кейiн алдын ала қатерлi учаскелерге қоршау орнатумен жүргiзiлуi керек.

79. Очистка крыш зданий от сосулек и наледеобразований со сбросом их на тротуары допускается только в светлое время, обращенной в сторону улицы. Сброс сосулек и наледи с остальных скатов кровли, а также плоских кровель должен производиться на внутренние дворовые территории. Перед сбросом наледеобразований необходимо провести охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов.
Сброшенные с кровель зданий (строений и сооружений) наледь и сосульки немедленно убираются и размещаются у края проезжей части для последующего вывоза организациями, убирающим проезжую часть улицы.
80. Сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб не допускается.
6. Уборка территорий в весенне-летний период
81. Период весеннее-летней уборки устанавливается с 1 апреля по 1 ноября. В случае резкого изменения погодных условий сроки проведения летней уборки могут быть изменены.
82. Очистка дворовых территорий, внутри дворовых проездов и тротуаров от смета, пыли и мелкого бытового мусора, их мойка, а также поддержание чистоты в течение дня обеспечиваются субъектами отведенных и (или) закрепленных территорий.
83. Поливочные краны для мойки и поливки из шлангов дворовых территорий должны быть оборудованы в каждом домовладении и содержаться в исправном состоянии.
84. Собственники и (или) пользователи не капитальных объектов (автостоянки, боксовые гаражи, ангары, складские подсобные строения, сооружения, объекты торговли и услуг) должны заключать договоры со специализированными организациями на санитарную очистку и уборку закрепленных территорий либо производить ее самостоятельно – ежедневно.
85. Металлические ограждения, дорожные знаки и указатели должны содержаться в чистоте.
86. В полосе отвода городских и районных дорог высота травяного покрова по обочинам, а также разделительным полосам, выполненным в виде газонов, не должна превышать 15 сантиметров. Не допускается засорение полосы различным мусором и отходами.
7. Содержание фасадов, зданий и сооружений
87. Местные разрушения облицовки, штукатурки, фактурного и окрасочного слоев, трещины в штукатурке, выкрашивание раствора из швов облицовки, кирпичной и мелкоблочной кладки, разрушение герметизирующих заделок стыков полносборных зданий, повреждение или износ металлических покрытий на выступающих частях стен, разрушение водосточных труб, мокрые и ржавые пятна, потеки и высолы, общее загрязнение поверхности, разрушение парапетов и иные подобные разрушения должны устраняться по мере выявления собственником и (или) пользователем здания и (или) сооружения, не допуская их дальнейшего развития.

79. Көше жағына қараған шатырлардан қар мен мұзды тратуарларға түсiрiп тазартуға тек жарық уақытта жол беріледі. Төбе еңістігінің басқа жақтарынан, сондай-ақ жазық төбелерден қар мен мұзды ауланың iшкi аумағына түсiрiлу жүргізілуі керек. Қарды түсiрер алдында жаяу жүргiншiлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету іс-шараларын өткізу қажет.
Үйлердің (құрылыстардың және ғимараттардың) төбелерінен түскен мұздар мен сүңгiлер тез арада өтпе жолдың шет жағына қарай көшенiңөтпе жолын тазалаушы ұйымдар келесі шығаруы үшiн жинастырылады және орналастырылады.
80. Су ағар құбырларға қар, мұз және қоқысты тастауға жол берiлмейдi.
6. Аумақтарды көктем - жаз кезеңiнде тазалау
81. Көктемгі-жазғы тазалау кезеңi 1 сәуiрден бастап 1 қарашаға дейiн белгiленедi. Ауа-райы жағдайлары күрт өзгерген жағдайда жазғы тазалауды жүргізу мерзiмдерi өзгеруi мүмкiн.
82. Аула аумақтарын, аула iшiндегi өтпе жолдарды және тротуарларды қоқыстан, шаңнан және ұсақ тұрмыстық қалдықтардан тазалау, оларды жуу, сондай-ақ күнi бойы тазалықты сақтауды аумаққа бекiтiлген субъектiлер қамтамасыз етедi.
83. Аулалар аумақтарын жуу және шлангтармен суару үшiн суару шүмектерi әрбiр үй маңында жабдықталуы және жарамды күйде болуы тиiс.
84. Күрделi емес құрылыс объектiлерiнiң иелерi және (немесе) пайдаланушылары (автотұрақтар, бокстық гараждар, ангарлар, қоймалық қосалқы құрылыстар, ғимараттар, сауда және қызмет көрсету объектілері) бекiтiлген аумақты санитарлық тазалау және тазарту бойынша мамандандырылған кәсіпорындармен шарт жасасуға не оны өз бетінше күн сайын жүргiзуі тиiс.
85. Металл қоршаулар, жол белгiлерi және көрсеткiштерi таза болуы тиiс.
86. Қала және аудан жолдарының жолақ бөлігінде, көгалдар түрінде орындалған, сондай-ақ бөлінген жолақтардағы шөп төсемдерiнiң биiктiгi 15 сантиметрден аспауы керек. Әр түрлi қоқыстармен және қалдықтармен жолақты ластауға жол берiлмейдi.
7. Қасбеттердi, ғимараттар мен құрылыстарды күтiп ұстау
87. Қаптаманың, сылақтың, фактуралық және боямалы қабаттардың бүлiнуi, сылақтағы сызаттар, қаптама, кiрпiш және шағын блок төсеменiң жiктерiнен ерiтiндiнiң боялуы, тұтас жинамалы ғимараттардың жiктерiндегi герметикалық сылақтың бүлiнуi, қабырғалардың шығыңқы бөлiктерiндегi металл жабынның бүлiнуi немесе тозуы, су ағар құбырлардың бүлiнуi, дымқыл және тот басқан орындар, су аққан және тұздалған жерлер, үстіртін жалпы ластануы, парапеттердiң бүлiнуi және осыған ұқсас басқа да аталған бүлiнулер анықталу шаралары бойынша, одан әрi дамуына жол берiлмей, оларды ғимарат, үйлер иелерi және (немесе) пайдаланушылар жоюы қажет.

88. В случае, если в собственности юридических или физических лиц, хозяйственном ведении или оперативном управлении, в ином пользовании находятся отдельные помещения в нежилых или жилых зданиях, такие лица принимают долевое участие в ремонте фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям.
89. Работы по реставрации, ремонту и реконструкции фасадов зданий и их отдельных элементов должны производиться в соответствии с установленным порядком. Расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски должны поддерживаться в чистоте и исправном состоянии.
90. Входы, цоколи, витрины, вывески, средства размещения наружной рекламы должны содержаться собственником и (или) пользователем здания и (или) сооружения в чистоте и исправном состоянии.
91. Не допускается:
1) самовольное переоборудование балконов и лоджий, установление цветочных ящиков с внешней стороны окон и балконов;
2) самовольное переоборудование фасадов зданий и их конструктивных элементов без разрешения, выданного в установленном порядке;
3) производство окраски фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
92. Все закрепленные к стене стальные элементы необходимо регулярно окрашивать, защищать от коррозии. Не допускаются зазоры в местах прохода всех трубопроводов через стены и фундаменты. Мостики для перехода через коммуникации должны быть исправными и содержаться в чистоте их собственниками и (или) пользователями зданий и (или) сооружений.
93. Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на центральные улицы, должны иметь световое оформление.
8. Благоустройство территорий жилого назначения
94. Территория, прилегающая к жилому зданию, должна быть благоустроена, озеленена, освещена и ограждена, подъездные пути и пешеходные дорожки должны иметь твердое покрытие.
95. Свободные от застройки и дорог территории объектов должны благоустраиваться и озеленяться.
96. Озелененные территории общего пользования должны быть благоустроены и оборудованы малыми архитектурными формами: фонтанами и бассейнами, лестницами, пандусами, подпорными стенками, беседками, светильниками. Число светильников следует определять по нормам освещенности территорий.
97. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях, необходимо поддерживать следующий порядок:
1) содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
2) не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей, сараев, кладовых);

88. Егер заңды немесе жеке тұлғалардың меншiгiнде, шаруашылық жүргiзу құқығында немесе жедел басқаруында, басқа да пайдалануда тұрғын емес немесе тұрғын үйлерде жеке үй-жайлар болған жағдайда, осы тұлғалар алынған аудандарға барабар аталған үйлердің қасбеттерiн жөндеуге үлестік қатысуды қабылдайды.
89. Үйлердің қасбеттерiн және олардың жекелеген элементтерiн қалпына келтiру, жөндеу және қайта жаңарту жұмыстары белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiлуi қажет. Қасбеттерде орнатылған ақпараттық кестелер, ескерткiш тақтайшалар таза және жарамды күйде болуы қажет.
90. Кiреберiстерді, жертөле қабатын, сөрелерді, маңдайшаларды, сыртқы жарнама орналастыру құралдарын үйлер мен (немесе) құрылыстың иелерi және (немесе) пайдаланушылары таза және жарамды күйде ұстауы қажет.
91. Жол берiлмейдi:
1) балкондар мен лоджияларды өздiгiнен қайта жабдықтауға, терезелер мен балкондардың сыртқы жағына гүлге арналған жәшiктердi орнатуға;
2) белгiленген тәртiпте берiлген рұқсатсыз үйлердің қасбеттерiн, олардың конструктивтік элементтерiн өздiгiнен қайта жабдықтауға;
3) алдын ала сәулеттiк бөлiктердi қалпына келтiрмей үйлер мен құрылыстардың қасбеттерiне сырлау жұмыстарын жүргiзуге;
92. Қабырғаға бекiтiлген барлық болат элементтердi ретті түрде бояп, тот басудан сақтау қажет. Барлық құбырлардың қабырғалар мен іргетастар арқылы өтетiн орындарында ашық орындардың болуына жол берiлмейдi. Коммуникациялар арқылы өтетiн көпiршелер, ғимарат және (немесе) құрылыс иелерi және (немесе) пайдаланушыларымен дұрыс және таза күйде болуы қажет.
93. Дүкендер мен офистердiң, көшелер жағына шығатын сөрелерi жарықпен безендiрiлуi тиiс.
8. Тұрғын мақсаттағы аумақты көрiктендiру
94. Тұрғын үйге қоса берілген аумақ көріктендірілуі, көгалдандырылуы, жарықтандырылуы және қоршалуы қажет, кiреберiс жолдары және жаяу жолдардың қатты жабыны болуы қажет.
95. Объектiлердiң құрылыстан және жолдардан бос аумағы көріктендірілуі және көгалдандырылуы қажет.
96. Ортақ пайдаланудағы көгалдандырылған аумақтар көріктендірілуі және шағын сәулет нысандарымен: фонтандар және бассейндер, сатылар, пандустар, тiрек қабырғаларымен, күркелермен, шамдармен жабдықталуы қажет. Шамдардың саны аумақты жарықтандыру нормалары бойынша анықталуы қажет.
97. Тұрғын кварталдар, ықшам аудандар аумақтарында, сондай-ақ үй маңындағы аумақта келесi тәртiп қолдау табуы қажет:
1) көпiрше, тротуарлар, жаяужол, квартал iшiндегі өтпе жолдар мен жолдарды дұрыс күйде ұстау;
2) аулаларда түрлi шаруашылық немесе қосалқы құрылыстарды (гараждар, сарайлар, қоймалар) өз бетінше салуға және коммуникацияларды (антенналар, электр, телефон кабелдерiн) өз бетінше орнатуға жол бермеу;

3) не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
4) содержать в исправном состоянии находящиеся на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном и (или) ином управлении) инженерные сети, своевременно производить осмотр и очистку колодцев;
5) содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид;
9. Освещение территории городов и населенных пунктов
98. Освещение территорий городов и населенных пунктов обеспечивается эксплуатирующими организациями и сопровождается установками наружного освещения, к которым относятся:
1) устройства электроснабжения, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
99. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок наружного освещения, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая замену ламп и вышедших из строя рассеевателей в светильниках, чистку светильников, замеры уровня освещенности;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок наружного освещения, контроля за своевременным включением и выключением по графику, выявления не горящих светильников, повреждений, немедленного их устранения.
100. Металлические опоры, кронштейны и элементы установок наружного освещения окрашиваются в зависимости от состояния покрытия.
101. Не допускается размещение рекламных щитов на опорах освещения, инженерных сетей без согласования с их собственниками и (или) пользователями.
102. Включение наружного освещения улиц, дорог, пешеходных частей площадей, набережных и освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс – по графику.
103. Процент не горящих светильников на улицах не должен превышать 10 процентов, при этом не допускается расположение неработающих светильников подряд, один за другим.
104. Металлические опоры, кронштейны и элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться. Замена перегоревших светильников должна осуществляться соответствующими службами в течение 24 часов с момента выявления.
105. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, дуговые ртутные люминесцентные, дуговые ртутные йодидов металлов, дуговые натриевые – должны храниться в отведенных для этих целей помещениях и вывозиться только на специализированные предприятия для их утилизации. Не допускается вывозить указанные типы ламп на полигоны твердо-бытовых отходов.

3) үй маңындағы аумақтарға құрылыс материалдарын үюге жол бермеу;
4) баланстағы (шаруашылық жүргiзудегi немесе жедел және (немесе) басқа басқарудағы) инженерлiк желiлердi дұрыс күйде ұстау, құдықтарды уақытылы қарау және тазалау;
5) шағын сәулет нысандарын, спортқа, ойынға, балаларға арналған алаңшаларының және шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен шарбақтарды дұрыс күйде ұстау, олардың сыртқы түрiн таза ұстау.
9. Қалалар мен елді мекендердің аумағын жарықтандыру
98. Қалалар мен елді мекендердегі аумақтарды жарықтандыру пайдаланушы ұйымдармен және сыртқы жарықтандыруды орнатуды жүргізумен қамтамасыз етiледi, оларға мыналар:
1) электрмен жабдықтау құрылғылары, таратушы желiлер;
2) электр желiлерiн қорғау және жерлендiру құрылғылары;
3) басқару құрылғылары;
4) кронштейндер, тростық аспа тiректерi жатады.
99. Сыртқы жарықтандыруды орнатуды күтiп-ұстау және қызмет көрсету келесi іс-шараларды қамтиды:
1) шамдарды тазалау, жарық түсiру деңгейiн өлшеу, шамдарды ауыстыру және шамдардағы iстен шыққан шашыратқыштарды ауыстыруды қоса есептегенде, ондағы сандық және сапалық көрсеткiштер берiлген параметрге сәйкес келген кезде жарықтандыруды орнатуды техникалық дұрыс күйде қолдау;
2) сыртқы жарықтандыруды орнату жұмысының регламенттелген тәртiбiн қамтамасыз ету, кесте бойынша уақытылы қосу және сөндiрудi бақылау, жанбайтын шамдарды, ақауларды анықтау, оларды тез арада түзету.
100. Металл тiректер, кронштейндер және сыртқы жарықтандыру қондырғыларының элементтерi жабу жағдайына қарай боялады.
101. Жарықтандыру тiректерiнде, инженерлiк желiлерде олардың иелерiмен және (немесе) пайдаланушыларымен келiсiмсiз жарнамалық қалқандар орнатуға жол берiлмейдi.
102. Кесте бойынша көшелердiң, жолдардың, алаңдардың жаяужол бөлiктерiнiң, жағалаулардың және жарықтандырылатын объектiлердiң сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың деңгейінің азаюы кезiнде кешкi ымырт кезiнде 20 люкске дейiн, ал сөнуi - таңертең 10 люкске дейiн берiледi.
103. Көшелердегi жанбайтын шамдар 10 пайыз аспауы қажет, бұл ретте iстен шыққан шамдардың бiрiнен кейiн бiрi қатар орналасуына жол берiлмейдi.
104. Металл бағаналар, кронштейндер мен сыртқы жарық құрылғылары мен байланыс желiлерiнiң элементтерi таза, тот басудың болмауы және сырлануы қажет. Жанып кеткен шамдарды ауыстыруды тиiстi қызметтердің жүзеге асыруымен анықтағаннан кейiн 24 сағаттың iшiнде ауыстыруы тиiс.
105. Пайдаланудан шыққан құрамында сынап бар газ санатындағы шамдар - доқалы сынапты шам, металдық сынаптық йодидтары бар доқалы шам, доқалы натрийлi, люминесценттi шамдарды сақтайтын арнайы орындарда сақталып, және кәдеге жарату үшiн тек мамандандырылған кәсiпорындарға жеткiзiлуi қажет. Аталған шамдар түрлерiн қалалық полигон аумағына шығаруға жол берiлмейдi.

106. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется собственником и (или) пользователем опоры на основных магистралях незамедлительно, на остальных территориях, а также демонтируемых опор – в течение 12 часов.
10. Благоустройство территорий общего пользования, рекреационного назначения
107. Благоустройство, и содержание территорий общего пользования, занятых парками, скверами, бульварами, водоемами, пляжами, в том числе расположенными на них тротуарами, пешеходными зонами, лестничными сходами производится субъектами отведенных и (или) закрепленных территорий и организациями, у которых данные объекты находятся на обслуживании и эксплуатации в соответствии с нормативами, установленными действующими санитарными правилами Республики Казахстан.
108. Покрытия площадок, дорожно-тропиночной сети в пределах ландшафтно-рекреационных территорий следует применять из плиток, щебня или прочных минеральных материалов, допускается применение асфальтового покрытия в исключительных случаях.
109. Прибрежные полосы прудов и водоемов должны быть благоустроены. Следует предусматривать меры, исключающие загрязнение водоемов поверхностными водами.
110. На площадях, в парках, скверах, зонах отдыха, местах массового посещения населения, на улицах, у каждого подъезда жилых домов, входах в административные, служебные здания, объекты торговли, на остановках общественного транспорта должны быть установлены урны.
111. Очистка урн производится по мере их заполнения.
Покраска урн осуществляется собственниками и (или) пользователями, один раз в год (апрель), а также по мере необходимости или по предписанию соответствующих служб.
112. Не допускается сорить на улицах, площадях, пляжах, в парках, скверах и дворах.
113. На территории пляжа должны быть установлены фонтанчики с подводом питьевой воды. Стоки от фонтанчиков могут использоваться для полива зеленых насаждений пляжа, допускается их отвод в проточные водоемы на расстоянии не менее 100 метров ниже по течению реки от границы пляжа. Не допускается отвод воды из питьевых фонтанчиков в места, не предназначенные для этой цели.
114. Питьевые фонтанчики могут быть типовыми, либо выполненными по специально разработанному проекту, их следует размещать в зонах отдыха и рекомендуется - на спортивных площадках. Место размещения питьевого фонтанчика и подход к нему должны быть оборудованы твердым видом покрытия, высота должна составлять не более 90 сантиметров для взрослых и не более 70 сантиметров для детей. Не менее одной чаши питьевых фонтанчиков в зонах отдыха должно быть доступно для инвалидов.

106. Жарық және электрлi көлiктердiң байланыс желiлерiнiң құлаған бағаналарын негiзгi магистральдарда кешiктiрiлмей бағана иесi және (немесе) пайдаланушы шығарады, басқа аумақтарда, сондай-ақ бөлшектелген тіректер – 12 сағат iшiнде шығарылады.
10. Ортақ пайдаланудағы, рекреациялық мақсатындағы
аумақты көріктендіру
107. Ортақ пайдаланудағы аумақтар, саябақтар, скверлер, бульварлар, су қоймалары, жағажайлар, соның iшiнде оларда орналасқан тротуарлар, жаяужол аймақтары, сатылық құрылымдарды қамтитын ортақ пайдалану аумақтарын көріктендіру және күтіп-ұстау осы объектiлер Қазақстан Республикасының қолданыстағы санитарлық ережелерімен белгіленген нормативтерге сәйкес қызмет көрсетуде және пайдалануда тұрған бөлінген және бекiтiлген аумақ субъектiлерi жүзеге асырады.
108. Ландшафт - рекреациялық аумақтарының шегiндегi алаңшалардың, жол-соқпақ жүйелерiнiң жабыны тақташалардан, ұсақ тастан немесе басқа да минералды материалдардан, сирек жағдайларда асфальт жабынын қолданылуы қажет.
109. Тоғандар мен басқа да су қоймаларының жағажай жолақтары көріктендірілуі қажет. Су қоймаларының сыртқы сулармен ластануына жол бермейтiн шараларды қарастыру қажет.
110. Алаңдарда, саябақтарда, скверлерде, демалыс аймақтарында, халық көп баратын жерлерде, көшелерде, тұрғын үйлердiң әрбiр кiреберiсiнiң алдында, әкiмшiлiк, қызметтiк ғимараттар, сауда объектiлерiне кiреберiсте, қоғамдық көлiк күту аялдамаларында урналар орналасуы қажет.
111. Урналар олардың толуына қарай тазартылу жүргізіледі.
Урналарды бояуды иелерi және (немесе) пайдаланушылары жылына бiр рет (сәуiр), сондай-ақ қажеттiлiгiне қарай немесе сәйкес қызметтердiң нұсқамасы бойынша жүзеге асырады.
112. Көшелер, алаңдар, жағажайлар, саябақтар, сквералар мен аулаларды ластауға жол берiлмейдi.
113. Жағажай аумағында ауыз су жеткiзiлген фонтандар орналасуы қажет. Фонтандардың ағыны жағажайдың жасыл көшеттерiн суаруға қолданылуы мүмкiн, оларды ағын су қоймаларына жағажай шекарасы бойынша өзен ағысынан 100 метр төмен қашықтықта жол беріледі. Ауыз су iшетiн фонтандардан суды осы мақсаттарға белгiленбеген орындарға бұруға жол берiлмейдi.
114. Ауыз су iшетiн фонтандар үлгiлiк немесе арнайы әзiрленген жоба бойынша дайындалған болуы мүмкiн, олар демалу аймақтарында орналастырылады, спорттық алаңшаларда орналастыру ұсынылады. Ауыз су iшетiн фонтан орналасқан орын және оған кiреберiс жер жабынның қатты түрiмен жабдықталуы қажет, биiктiгi ересек адамдар үшiн 90 сантиметрден аспауы, балалар үшiн 70 сантиметрден аспауы қажет. Ауыз су iшетiн фонтандардың кем дегенде бiреуi демалыс аймақтарында мүгедектер үшiн қол жетiмдi болуы қажет.

115. Открытые и закрытые раздевалки, павильоны, гардеробы должны мыться ежедневно с применением дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
116. На пляже ежегодно должен подсыпаться чистый песок или галька.
117. Общественные туалеты устанавливаются на расстоянии не ближе 50 метров от мест массового скопления и посещения людей, исходя из расчета одно место на 500 посетителей.
На территориях пляжей общественные туалеты должны быть оборудованы на расстоянии до места купания не менее 50 метров и не более 200 метров.
Места расположения общественных туалетов и подходы к ним должны быть обозначены специальными указателями заметными в дневное и вечернее время.
118. Общественные туалеты могут располагаться на первых этажах общественных зданий, подземных переходах. Не допускается устройство общественных туалетов в жилых зданиях, в зданиях детских, лечебно-оздоровительных, профилактических и санитарно-эпидемиологических учреждений.
119. Общественные туалеты необходимо устраивать в следующих местах населенных пунктов:
1) на площадях, транспортных магистралях, улицах с большим пешеходным движением;
2) на площадях около вокзалов, железнодорожных станциях, пристанях, автостанциях и автовокзалов;
3) в загородных и внутригородских парках, скверах, на бульварах, пляжах, выставках, стадионах, местах массового отдыха людей;
4) на территории торговых центров, рынков.
120. Родники на территориях городов и населенных пунктов при соответствии качества воды и положительного заключения органов санитарно-эпидемиологического надзора должны быть оборудованы подходом и площадкой с твердым видом покрытия, приспособлением для подачи родниковой воды (желоб, труба, иной вид водотока), чашей водосбора, системой водоотведения. На особо охраняемых территориях природного комплекса для обустройства родника, кроме вышеуказанного заключения, требуется разрешение уполномоченных органов охраны окружающей среды.
11. Художественное оформление городов и населенных пунктов, малые архитектурные формы
121. Средства художественного оформления, наружной рекламы и информации должны содержаться в чистоте, размещаться упорядочено и в установленном порядке, не нарушая эстетический облик города.
122. Архитектурно-градостроительная ситуация предусматривает собой совокупность свойств элементов конкретной территории (застройка, природный ландшафт, земельные участки, улично-дорожная сеть, инженерное обустройство и т.п.), формирующих соответствующие архитектурно-пространственную среду и условия эксплуатации территории и застройки в определенный период времени.

115. Ашық және жабық түрдегi киiм ауыстыратын орындар, павильондар, гардеробтар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат берiлген дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, күн сайын жуылуы керек.
116. Жағажайға жыл сайын таза құм немесе шағылтас төгiлуi қажет.
117. Қоғамдық дәретханалар демалушылар көп жиналатын орындардан және адамдардың келуі 50 метр қашықтықтан жақын емес, 500 адамға бiр орын есебiнен орнатылуы тиiс.
Жағажай аумағында орналасқан қоғамдық дәретханалар шомылатын жерден кем дегенде 50 метр және 200 метрден аспайтын арақашықтықта жабдықталуы тиіс.
118. Қоғамдық дәретханалар қоғамдық ғимараттардың бiрiншi қабаттарында, жер асты өтулерге орналастырылуы мүмкiн. Қоғамдық дәретханаларды тұрғын үйлерде, балалар, емдеу-сауықтыру, профилактикалық және санитарлық-эпидемиологиялық мекемелердiң ғимараттарында орналастырылуға жол берiлмейдi.
119. Қоғамдық дәретханаларды елдi мекендердiң келесi жерлерiнде орналастыру қажет:
1) алаңдарда, көлік магистральдарда, пристаньдарда, жаяу жүргiншiлер қозғалысы көп көшелерде;
2) вокзалдар, теміржол станциялар, автостанциялар және автовокзалдар жанындағы алаңдарда;
3) қала сыртындағы және қала ішіндегі саябақтарда, скверлерде, бульварларда, жағажайларда, көрмелерде, стадиондарда, адамдардың жаппай демалыс орындарында;
4) сауда орталықтары, базарлар аумақтарында.
120. Қалалар және елді мекен аумағындағы бұлақтар су сапасы мен санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының оң қорытындысына сәйкес қатты жабынды түрімен тәсіл мен аумақта бұлақ суын алуға арналған құралмен (науа, құбыр, су ағатын құралдың басқа түрi), су жинайтын тостаған, су бұру жүйесiмен жабдықталуы қажет. Маңызды күзетілетін табиғат кешенінің аумағында жоғарыда аталған қорытындысыз бұлақты жабдықтау үшін қоршаған ортаны қорғайтын уәкілетті органның рұқсатнамасы талап етіледі.
11. Қалалар мен елді мекендердегі көркем және жарнамалық безендiру, шағын сәулет нысандары
121. Көркем ресімдеудің құралдары, сыртқы жарнама құралдары және ақпараттар таза күтіп-ұсталуы, қаланың эстетикалық бейнесін бұзбай белгіленген тәртіпте орналастырылуы қажет.
122. Сәулет-қала құрылыстық жағдайы өзімен тиісті сәулет-кеңістік ортаны және аумақты және құрылысты уақыттың белгілі кезеңінде пайдалану жағдайларын қалыптастыратын нақты аумақтардың элементтерінің сапа жиынтығын (құрылыс салу, табиғи ландшафт, жер учаскелері, көше-жол желісі, инженерлік жағдай жасау және тағы басқалар) көздейді.

123. Материалы, используемые в производстве объектов (средств) наружной (визуальной) рекламы и оформления, должны отвечать современным требованиям качества, безопасности и экологии в соответствии с нормами экологической и санитарно-гигиенической безопасности, природно-климатическим условиям региона.
124. Размещение отдельно стоящих стационарных средств наружной рекламы и информации определяется конкретной архитектурно-градостроительной ситуацией территории города. По каждой улице определяется единый вид, размер информационного поля рекламных конструкций. При этом расстояние между сверхгабаритными конструкциями, стоящими в створе должно быть не менее 100 метров в областном центре и не менее 50 метров в иных городах и населенных пунктах.
125. При монтаже отдельно стоящих объектов наружной (визуальной) рекламы, фундамент конструкции должен устанавливаться на уровне или ниже отметки уровня земли. При невозможности данного типа размещения, фундамент должен быть декоративно оформлен. В случае осыпания бетонной основы она должна быть "восстановлена".
Составляющие элементы объектов наружной (визуальной) рекламы - фундамент, "ножки", должны находиться в надлежащем эстетическом виде. "Ножка" должна содержаться в чистоте, быть окрашена и очищена от бумажно-рекламных носителей.
После монтажа (демонтажа) рекламных конструкций, объектов рекламы рекламораспространитель (балансодержатель) должен восстановить благоустройство территорий или объектов размещения в сроки не более 5 дней.
Отдельно стоящие стационарные средства наружной (визуальной) рекламы должны иметь маркировку с указанием владельца и номера его телефона. Маркировка должна размещаться под информационным полем.
126. Отдельно стоящие средства наружной рекламы (конструкции), выполняются, как правило, в двухстороннем варианте. Конструкции, выполненные в одностороннем варианте, должны иметь декоративно оформленную обратную сторону. Конструктивные элементы жесткости и крепления (болтовые соединения, элементы опор, технологические косынки), торцевые поверхности конструкций должны быть закрыты или декоративно оформлены.
127. Не допускается эксплуатация и размещение стационарных средств наружной (визуальной) рекламы без информационных сообщений (рекламы) на одной или более сторон. Подлежат замене выцветшие, надорванные информационные носители на объектах наружной (визуальной) рекламы, а также информационные носители с устаревшей тематикой, в том числе социального характера. Указанные мероприятия производятся за счет собственника объекта наружной (визуальной) рекламы.

123. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінде пайдаланылатын материалдар (құралдар) және ресімделуі экологиялық және санитарлық-гигиеналық қауіпсіздік нормаларына, аймақтың табиғи-климаттық жағдайына сәйкес заманауи сапа, қауіпсіздік және экология, адамгершілік және мораль талаптарына жауап беруі қажет.
124. Сыртқы жарнаманың және ақпараттардың жеке тұрған тұрақты құралдарын орналастыру қала аумағының нақты сәулет-құрылыстық жағдайларымен анықталады. Әр көше бойынша жарнама конструкцияларының бірыңғай түрі, ақпараттық алаң көлемі белгіленеді. Бұл ретте жоғары ауқымды конструкциялар арасының аралығы облыстық орталықтарда 100 метрден кем және басқа қалаларды және елді мекендерде 50 метрден кем болмауы қажет.
125. Жеке тұрған сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін монтаждау кезінде конструкцияның іргетасы жер деңгейі белгісінің деңгейінде немесе одан төмен орналастырылуы қажет. Аталған типті орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда іргетас декоративтік ресімделуі қажет. Бетондық негіз түскен жағдайда ол "қалпына келтірілуі" қажет.
Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін құрайтын элементтер – іргетас, "қадауыштар", тиісті эстетикалық түрде болуы қажет. "Қадауыш" таза болуы, қағаз - жарнама жеткізушілерінен тазартылған және боялған болуы қажет.
Жарнама қондырғыларын, жарнама объектілерін монтаждағаннан кейін (демонтаж) жарнама таратушы (баланс ұстаушы) 5 күннен аспайтын мерзімде аумақты немесе орналастыру объектісін абаттандыру қажет.
Жеке тұрған тұрақты объектілерде және сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінде меншік иесі және оның телефон номері көрсетілген маркалау болуы қажет. Таңбалау ақпараттық алаңның астына орналастырылуы қажет.
126. Жеке тұрған сыртқы жарнама құралдары (конструкцияның) әдетте екі жақты нұсқада ереже секілді орындалады. Бір жақты нұсқада дайындалған жеке тұрған конструкциялардың екінші жағы декоративті ресімделуі қажет. Бекіту және қатайту конструктивтік элементтері (бұрандамалы біріктіру, тірек элементтері, технологиялық бекітпе) конструкцияның декоративтік бүйірінен үстіртін элементтермен жабылуы қажет.
127. Бір немесе одан да көп жағында ақпараттық хабарламасы (жарнама) жоқ сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін тұрақты орналастыруға және пайдалануға жол берілмейді. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілеріндегі түсі кеткен, жыртылған ақпараттық жеткізушілер, сондай-ақ тақырыбы ескірген, соның ішінде әлеуметтік сипаттағы ақпараттық жеткізушілер ауыстырылуы қажет. Көрсетілген іс-шаралар сыртқы (көрнекі) жарнама объектілері иелерінің есебінен жүргізіледі.

128. Конструкции объектов наружной (визуальной) рекламы и информации должны предусматривать подсветку рекламно-информационного поля в темное время суток источником света. Исключение могут составлять средства наружной (визуальной) рекламы и информации, подсветка которых технически затруднена или изначально не предусмотрена архитектурным проектом.
129. Не допускается размещение стационарных объектов и средств наружной (визуальной) рекламы или отдельных их частей сбоку от дорог, не имеющих бортового камня, ближе 2 метров от бровки земляного полотна дороги.
130. Не допускается производить смену изображений (плакатов) на рекламных конструкциях с заездом автотранспорта на газоны.
131. Содержание объектов наружной (визуальной) рекламы, в том числе уборку территории, прилегающих к ним, в радиусе пяти метров, должны производить собственники (балансодержатели) объектов наружной (визуальной) рекламы.
132. Инженерно-техническое решение объектов наружной (визуальной) рекламы должно учитывать несущие возможности элементов зданий и сооружений, на которые закрепляется объект, и исключить вследствие этого потери их эксплуатационных качеств.
133. Световая реклама должна помогать ориентации пешеходов и водителей автотранспорта в городском пространстве и участвовать в решении светокомпозиционных задач. Размещение, габариты, формы и светоцветовые параметры элементов такой информации должны быть отчетливо воспринимаемы с расчетных расстояний и гармонично вписаны в конкретный световой ансамбль, не противоречить действующим правилам дорожного движения, не нарушать комфортность проживания населения.
134. Установка крышных конструкций должны быть оборудованы системой аварийного отключения от сети электропитания.
135. Мобильные (переносные) конструкций наружной рекламы, (выносной щит, штендер) размещаются в пешеходных зонах и на тротуарах в пределах 5 метров от входа в помещение учреждения, организации. Не допускается установка мобильных (переносных) конструкций ориентированных на восприятие с проезжей части. Мобильные (переносные) конструкции не должны иметь собственного подсвета, площадь одной стороны 0,6 х 0,9 метр.
136. Средства наружной (визуальной) рекламы не должны создавать помех для прохода пешеходов и механизированной уборки улиц и тротуаров.
137. Оформление витрин и окон не должно нарушать эстетический облик зданий и сооружений, включать в себя информацию, содержащую адреса товаропроизводителей, пунктов реализации товаров и услуг, контактные телефоны, адреса электронной почты, информацию о ценах и акциях.

128. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің конструкциялары және ақпараттар жарық көзімен тәуліктің қараңғы уақытында жарнамалық - ақпараттық алаңды жарықтандыруды көздеуі қажет. Жарықтандыру бойынша техникалық қиындық келтіретін немесе бастапқыда сәулет жобасында көзделген сыртқы жарнама (көрнекі) құралдары және ақпараттар бұдан басқаны құрауы мүмкін.
129. Тұрақты объектілердің және сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің немесе олардың жекелеген бөлігінің ернеу тасы жоқ жол жанынан, жол төсемінің жер жиегінен 2 метрден жақын орналасуына жол берілмейді.
130. Жарнама конструкцияларындағы бейнелерді (плакаттарды) көгалдарға автокөлікпен кіріп ауыстыруға жол берілмейді.
131. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін оның ішінде оларға жақын радиусы бес метр аумақты тазалауды сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің меншік иелері (баланс ұстаушы) жүргізу қажет.
132. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің инженерлік – техникалық шешімі объект бекітілетін ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің тірек мүмкіндіктерін есепке алуы қажет және де олардың пайдалану сапасына зиян келтірмеу қажет.
133. Жарықты жарнама қалалық кеңістікте автокөліктердің жүргізушілеріне және жүргіншілерге қалалық кеңістікте бағыт бойынша көмектесуі және жарық құрылымды міндеттерді шешуге қатысуы қажет. Орналасуы, габариттер, нысандары және элементтердің жарық түсті өлшемдері бойынша ақпарат есепті аралықтан анық көрінетін және нақты жарық ансамбліне үйлесімді енгізілген, қолданыстағы жол ережесіне қайшы келмейтін, тұрғындардың қалыптасқан жайлы тірлігін бұзбайтын болуы керек.
134. Шатыр конструкцияларын орнатуда электрқорегі желісінен апаттық тоқтату жүйесімен жабдықталуы қажет.
135. Сыртқы жарнаманың мобильдік (тасымалдау) конструкциялар (шығарылатын қалқан, штендер) мекеме, ұйымдардың үй-жайларына кіреберісінен 5 метр шегінде жаяу жүргіншілер аумақтарында және жаяужолда орналастырылады. Мобильдік (тасымалдау) конструкцияларын жүргіншіні қабылдауға бағдарланған жолда орналастыруға рұқсат берілмейді. Мобильдік (тасымалдау) конструкциялары өзіндік жарықтандыру болмау керек, бір жағының алаңы 0,6 х 0,9 метр.
136. Объектілер және сыртқы (көрнекі) жарнама объектілері жүргіншілердің өтуіне және көшелер мен жүргіншілер жолдарын механизмделген тазалауға кедергі келтірмеуі қажет.
137. Сөрелер мен терезелерді ресімдеуде үйлер мен құрылыстардың эстетикалық келбетін бұзбау керек, тауар өндірушілер, тауарлар мен қызметтерді жүзеге асыру пункттері, байланыс телефондары, электрондық пошта мекенжайлары, бағалар және акциялар бар ақпараттарды өзіне қамтиды.

138. Вывески должны исполняться в виде объемных, дистанционных элементов, щитов на жесткой основе, световых коробов (буквы, эмблемы, товарные знаки, логотипы) с внутренней или наружной подсветкой.
139. Предприятия, эксплуатирующие световые рекламы и вывески, должны ежедневно включать их с наступлением темноты и обеспечивать своевременную замену перегоревших световых элементов.
140. В случае неисправности отдельных знаков световой рекламы или вывески, то необходимо выключать рекламу или вывеску.
141. Не допускается наклеивание и размещение на зданиях, заборах, павильонах ожидания городского пассажирского транспорта, опорах освещения, деревьях каких-либо плакатов, объявлений и информационных сообщений.
142. Не допускается размещение на жилых домах объектов наружной (визуальной) рекламы (брандмауэры, баннеры, растяжки) в количестве, превышающем две единицы на одной стене.
143. Ограждения объектов строительства и розничной (уличной) торговли (летние кафе, выставки, ограждения торговых площадей) должны содержать художественное оформление. Художественное оформление производится за счет собственника объекта.
144. Устанавливаемые в границах полосы отвода автомобильных дорог и в населенных пунктах наружная реклама, иные информационные знаки и указатели должны выполняться и устанавливаться в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
145. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, газетными стендами, оградами, телефонными будками (навесами), павильонами для ожидания автотранспорта.
146. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными, их количество и размещение определяются паспортами благоустройства территорий.
147. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
148. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
149. Установка и содержание малых архитектурных форм на территории города осуществляется с соблюдением следующих требований:
1) все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с утвержденным проектом и нормами противопожарной безопасности;

138. Маңдайшалар көлемді, аралық элементтер, қатты негіздегі қалқандар, ішкі және сыртқы жарықтандыруымен жарық қораптары (әріптер, эмблемалар, тауар белгілері, логотиптер) түрінде орындалады.
139. Жарықты жарнамаларды және маңдайшаларды пайдаланылатын кәсіпорындар оларды күн сайын қараңғы түсе қосуы қажет және жанып кеткен жарық элементтерін уақтылы ауыстыруды қамтамасыз етуі қажет.
140. Жарықты жарнама немесе маңдайшаның жекелеген белгілері бұзылған жағдайда, жарықты жарнама немесе маңдайшаны өшіріп тастау қажет.
141. Қандай да бір плакаттарды, хабарландыруларды және ақпараттық хабарламаларды ғимараттарға, ағаштарға, жарық тіректеріне, қалалық жолаушылар көлігінің күту павильондарында, шарбақтарға, сондай-ақ осы мақсаттарға арнайы бөлінген орындардан жапсыруға және орналастыруға жол берілмейді.
142. Екі бірліктен жоғары сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін (брандмауэрлер, баннерлер, тартпалар) тұрғын үйлерге орналастыруға жол берілмейді.
143. Құрылыс мен бөлшек сауда (көше) объектілерін (жазғы кафе, көрме, сауда алаңдарын қоршау) көркем рәсімдеуді қамтуы қажет. Көркем рәсімделу объектінің меншік иесі есебінен жүргізіледі.
144. Автокөлік жолдары мен елді мекендердегі жолақ бөлігі шекарасында орнатылатын сыртқы жарнама, өзге де ақпараттық белгілер және көрсеткіштер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орындалуы және орнатылуы қажет.
145. Тұрғын құрылыс аумақтары, қоғамдық аймақтар, саябақтар, көшелер, бақтар, демалыс алаңшалары шағын сәулет нысандарымен – күрке, көлеңкелі бастырма, гүлзарлар, орындықтар, қоқыс сауыттары, фонтандар, балалар ойынына арналған, ересек тұрғындардың демалысына арналған құрылғылар, газет стендтері, қоршаулар, телефон будкалары (бастырмалар), автокөлікті күтуге арналған павильондармен жабдықталады.
146. Шағын сәулет нысандары тұрақты немесе мобильді болуы мүмкін; олардың саны және орналастырылуы аумақтарды көріктендіру паспорттарымен анықталады.
147. Құрылыс салынатын учаске шекарасында жаңа құрылыс кезінде шағын сәулет нысандарын жобалау, дайындау және орналастыруды тапсырыс беруші бекітілген жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырады.
148. Шағын сәулет нысандарының конструктивті шешімдері олардың тұрақтылығын, пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етуі қажет.
149. Қала аумағында шағын сәулет нысандарын орнату және күтіп ұстау келесі талаптарды сақтаумен жүзеге асырылады:
1) сыртқы абаттандырудың барлық элементтері, соның ішінде ғимарат қасбеттерін әрлеу өртке қарсы қауіпсіздік нормалары мен бекітілген жобаға сәйкес атқарылуы қажет;

2) собственники и (или) пользователи строений могут без согласования выполнять праздничное оформление фасадов зданий, выходящих на улицы, площади набережные и общественные места.
150. Для оформления мобильного и вертикального озеленения применяются следующие виды устройств: трельяжи, шпалеры, перголы, цветочницы, вазоны.
151. Установка скамей должна предусматриваться на твердые виды покрытия или фундамент. В зонах отдыха, лесопарках, детских площадках допускается установка скамей на "мягкие" виды покрытия. При наличии фундамента его части не должны выступать над поверхностью земли. Высоту скамьи для отдыха взрослого человека от уровня покрытия до плоскости сидения следует принимать в пределах 420-480 миллиметров. Поверхности скамьи для отдыха рекомендуется выполнять из дерева, с различными видами водоустойчивой обработки (предпочтительно - пропиткой).
152. При установке таксофонов на территориях общественного, жилого, рекреационного назначения следует предусматривать их электроосвещение. Места размещения таксофонов следует проектировать в максимальном приближении от мест присоединения закладных устройств канала (трубы) телефонной канализации и канала (трубы) для электроосвещения. Кроме этого, рекомендуется не менее одного из таксофонов (или одного в каждом ряду) устанавливать на такой высоте, чтобы уровень щели монетоприемника от покрытия составлял 1,3 метра. Уровень приемного отверстия почтового ящика рекомендуется располагать от уровня покрытия на высоте 1,3 метра.
12. Требования благоустройства при проведении строительных и монтажных работ
153. В течение всего срока строительства необходимо обеспечивать безопасность производимых работ для окружающей среды, территории и населения, обеспечение безопасности труда на строительной площадке, выполнение требований акимов городов и районов по поддержанию порядка на прилегающей к строительной площадке территории в соответствии с требованиями действующих технических регламентов, строительных норм и правил Республики Казахстан.
154. Исполнитель работ должен обеспечивать уборку территории строительной площадки закрепленной территории. Бытовой и строительный мусор, а также снег, должны вывозиться своевременно в сроки и в порядке, установленные санитарными правилами Республики Казахстан.
155. При производстве строительно-монтажных работ на селитебных территориях не допускается уборка отходов и мусора путем их сбрасывания с этажей зданий и сооружений.
13. Благоустройство и содержание автомобильных дорог и объектов транспортной инфраструктуры

2) құрылыстың меншік иелері және (немесе) пайдаланушылар үйдің көше, алаң және қоғамдық орындар жаққа қараған қасбетін, мерекелік безендіруді келісімсіз жасай алады.
150. Мобильді және тік көгалдандыруды рәсімдеу үшін келесі құрылғылдар түрлері қолданылады: трельяждар, шпалерлер, перголдар, гүлзарлар, вазондар.
151. Орындықтарды орнатуда жабынның қатты түрі немесе іргетас қарастырылуы қажет. Демалыс аймақтарында, орманды саябақтарда, балаларға арналған алаңдарда "жұмсақ" жабын түріне орнатуға жол беріледі. Іргетас болған жағдайда оның бөліктері жер бетіне шығып тұрмауы қажет. Ересек адамның демалысына арналған орындықтың жабын деңгейінен отырғыш жазықтығына дейінгі биіктік шамамен 420 - 480 миллиметр болуы қажет. Демалысқа арналған орындықтың үстін суға төзімді өңдеудің түрлерімен (дұрысы – сіңіргіш қабілетімен) ағаштан жасау ұсынылады.
152. Қоғамдық, тұрғын, рекреациялық мақсаттағы аумақтарында таксафондарды орналастыруда оларға электр жарықтандыруды қарастыру қажет. Таксафондарды орналастыру орындарын телефон канализациясының каналдық (құбыр) және жарықтандыру үшін каналдың (құбыр) төсем құрылғыларының қосылу орындарына жақын жобалау қажет. Одан басқа, бір таксафонды (немесе әрбір қатардан біреуін) монетақабылдағыш саңылауының деңгейі жабын деңгейінен 1,3 метрді құратындай биіктікте орнату ұсынылады. Почта жәшігінің қабылдау деңгейін жабын деңгейінен 1,3 метр биіктікте орналастыру ұсынылады.
12. Құрылыс және монтаж жұмыстарын жүргiзу кезiндегі
көріктендіру талаптары
153. Қазақстан Республикасының қолданыстағы техникалық регламенттер, құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкес құрылыстың барлық мерзiмiнде жүргiзiлетiн жұмыстар қоршаған орта, аумақ және халық қауiпсiздiгiн құрылыс алаңшасында еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, құрылыс алаңшасына іргелес аумақта тәртiп сақтау бойынша аудан және қала әкiмдерiнiң талаптарын орындауды қамтамасыз етуi қажет.
154. Жұмыстарды орындаушы бекiтiлген аумақтың құрылыс алаңы аумағын тазалауды қамтамасыз етуi қажет. Тұрмыстық және құрылыс қоқысы, сондай-ақ қар Қазақстан Республикасының санитарлық қағидаларымен белгіленген тәртiпте және мерзiмдерде уақтылы шығарылуы тиiс.
155. Қоныстану аумақтарында құрылыс - монтаж жұмыстарын жүргiзу кезiнде қалдықтар мен қоқысты ғимараттар мен құрылыстардың қабаттарынан лақтыру жолымен тастауға жол берiлмейдi.
13. Автомобиль жолдарын және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiн көріктендіру және күтiп ұстау

156. Требования к благоустройству и содержанию автомобильных дорог и транспортной инфраструктуры устанавливаются в соответствии с законодательством об автомобильных дорогах и техническими регламентами Республики Казахстан.
157. Собственники остановочных павильонов и остановочных комплексов должны содержать данные сооружения в надлежащем состоянии, в необходимых случаях принимать меры по их восстановлению.
14. Содержание дорог
158. Проезжая часть улиц, на которых отсутствует ливневая канализация, должна убираться подметально-уборочными машинами.
159. Дорожные покрытия следует мыть так, чтобы загрязнения, скапливающиеся при лотковой части дороги, не выбрасывались потоками воды на полосы зеленых насаждений или тротуар.
15. Зимняя уборка дорог
160. Зимняя уборка проезжей части улиц и проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, технических регламентов, определяющих технологию работ.
161. К первоочередным операциям зимней уборки относятся:
1) удаление снега (вывоз);
2) сгребание и подметание снега;
3) формирование снежного вала для последующего вывоза;
162. К операциям второй очереди относятся:
1) обработка проезжей части дорог противогололедными материалами;
2) зачистка дорожных лотков после удаления снега;
3) скалывание льда и удаление снежноледяных образований.
16. Летняя уборка дорог
163. Проезжая часть автомобильных дорог должна быть полностью очищена в соответствии с техническими регламентами Республики Казахстан.
Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны постоянно очищаться от песка и различного мелкого мусора.
164. Зоны у края дороги и у борта, а также тротуары и посадочные площадки остановок пассажирского транспорта, трамвайные пути должны быть полностью очищены от грунтовопесчаных наносов и загрязнений различным мусором и промыты.
165. Обочины дорог должны быть очищены от мусора.
166. Разделительные полосы, выполненные из железобетонных блоков, должны быть постоянно очищены от песка, грязи и мелкого мусора по всей поверхности.
167. При мойке проезжей части не допускается выбивание струей воды смета и мусора на тротуары, газоны, посадочные площадки, павильоны остановок городского пассажирского транспорта, близко расположенные фасады зданий, объекты торговли.
17. Прилегающие территории к полосе отвода
168. Собственники и (или) пользователи земельных участков и землепользователи, территории которых примыкают к автомобильным дорогам, должны:
1) строительство подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

156. Автомобиль жолдарын және жол инфрақұрылымын көріктендіру мен күтіп ұстау талаптары Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары туралы заңнамасына және техникалық регламенттеріне сәйкес белгіленеді.
157. Аялдама павильондары және аялдама кешендерiнiң меншік иелерi осы құрылыстарды тиісті жағдайда ұстауға, қажет жағдайларда оларды қалпына келтiру бойынша шараларды қабылдауы қажет.
14. Жолдарды күтiп ұстау
158. Нөсерлiк кәрiз жүйесi жоқ көшелердiң жүру бөлiгi сыпыру-тазалау машиналарымен тазартылуы қажет.
159. Жол жабындылары жолдың жүретін бөліктеріне жиналатын ластанулар жасыл желектер жолдарына немесе тротуарларға сарқынды судың ағынымен шықпайтын етiп жуу керек.
15. Жолдарды қысқы тазалау
160. Көшелердің жүретін бөлігі мен өтпе жолдарын қысқы тазалау осы Ереже талаптарына, жұмыс технологиясын анықтайтын техникалық регламенттерге сәйкес жүзеге асырылады.
161. Қысқы тазалаудың бiрiншi кезектегi операцияларына:
1) қарды алу (тасып шығару);
2) қарды күреу және сыпыру;
3) қар үйiндiсiн тасып шығару үшiн жинастыру;
162. Екiншi кезектегi операцияға:
1) жолдардың жүру бөлігін тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
2) қар алынғаннан кейiн жол жиегiн тазарту;
3) мұзды уату және қар-мұздан құралған үйiндiнi алу.
16. Жолдарды жазғы жөндеу
163. Жолдың жүру бөлiгi барлық ластану түрлерiнен толық тазалануы және жуылуы тиiс.
Реттеушi сызық болып табылатын осьтiк, резервтiк жолақтар құмнан және әртүрлi ұсақ қоқымнан тұрақты тазаланып тұруы тиiс.
164. Жол жиегiндегi аймақ және ернеуi, сондай-ақ тротуарлар және онда орналасқан жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамаларының отырғызу алаңы, трамвай жолдары топырақ-құмды қоқымдардан және әртүрлi қоқыстардан толық тазалануы және жуылуы тиiс.
165. Жолдың жағасы қоқыстардан таза болуы тиiс.
166. Темiр-бетон блоктардан құралған бөлу жолақтарының үстi құмнан, батпақтан және ұсақ қоқыстардан тұрақты тазаланып тұруы тиiс.
167. Жолдың жүру бөлiгiн жуған кезде су ағынымен сыпырындыны және қоқысты тротуарларға, көгалдарға, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамаларының павильондарына, көлiкке отырғызатын алаңдарына, жақын жерде орналасқан ғимараттардың, сауда нысандарының қасбеттерiне шығаруға жол берiлмейдi.
17. Бөлiнген белдеуге iргелес аумақтар
168. Аумақтары автомобиль жолдарына іргелесіп жатқан жер учаскелерiнiң меншік иелерi және (немесе) пайдаланушылары және жер пайдаланушылар:
1) ортақ пайдаланудағы жолдарға жанасатын жолдар және өтпе жолдар құрылысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы;

2) содержать в технически исправном и в надлежащем санитарном состоянии примыкания к дорогам общего пользования и подъезды к ним, производить очистку от мусора, грязи и снега;
3) не допускать складирования материалов и конструкций в придорожной полосе, затрудняющих видимость и ухудшающих безопасность движения.
18. Благоустройство и содержание подземных и наземных коммуникаций
169. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы, дождеприемные колодцы и арычную систему.
170. Профилактическое обследование смотровых и дождеприемных колодцев водосточных сетей и их очистка производятся специализированными предприятиями или организациями, у которых эти сооружения находятся на балансе не реже одного раза в месяц.
171. Решетки дождеприемных колодцев должны постоянно находиться в рабочем состоянии. Не допускается засорение, заиливание решеток и колодцев, ограничивающее их коммуникаций, а также своевременно производят очистку колодцев и коллекторов.
172. Собственники и (или) пользователи подземных инженерных коммуникаций:
1) несут ответственность за содержание и ремонт подземных инженерных коммуникаций;
2) обеспечивают (собственными силами или с привлечением на договорной основе специализированных предприятий) содержание в исправном состоянии подземных инженерных коммуникаций, в одном уровне с полотном дороги, тротуаром, газоном и люками колодцев, а также их ремонт в границах разрушения дорожного покрытия, вызванного неудовлетворительным состоянием коммуникаций;
3) обеспечивают наличие и исправное состояние люков на колодцах и своевременно (в течение суток) производят их замену и восстанавливают в случае отсутствия либо утери;
4) обеспечивают ликвидацию последствий аварий, связанных с функционированием коммуникаций (снежные валы, наледь, грязь, жидкости).
19. Ответственность за нарушение Правил
173. За нарушение настоящих Правил, физические и юридические лица несут ответственность установленную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 1
Правил благоустройства
территорий городов и населенных пунктов
Карагандинской области
ПАСПОРТ
благоустройства_____________________________________________________________________
(наименование физического или юридического лица)
_____________________________________________________________________
(адрес месторасположения)
_____________________________________________________________________
(юридический адрес, телефон)
Город/район _________________________________________________________

2) ортақ пайдаланудағы жолдарға жанасу жерлерiн және оларға кiреберiстердi техникалық дұрыс және тиісті санитарлық жағдайда ұстау, қоқыс, ластан және қардан тазалау жүргізуге;
3) қозғалыс қауiпсiздiгiн нашарлататын және көрудi қиындататын жол бойындағы жол белдеуінде материалдар мен конструкцияларды жинауға жол бермеуге тиіс.
18. Жер асты және жер үстi коммуникацияларын көріктендіру және күтiп ұстау
169. Су желiлерiнiң бiтелiп қалуын болдырмау үшiн су ағатын коллекторларға, жаңбыр суларын қабылдайтын құдықтарға және арық жүйесiне сыпырындыны және тұрмыстық қоқыстарды тастауға жол берiлмейдi.
170. Су желiлерiнiң жаңбыр суларын қабылдайтын және байқау құдықтарына профилактикалық тексерудi және оларды тазалауды бекiтiлген кесте бойынша, бiрақ айына бiр реттен кем емес мамандандырылған кәсiпорындар немесе осы құрылғылар балансында тұрған ұйымдар жүргiзедi.
171. Жаңбыр суларын қабылдайтын құдықтардың торлары үнемi жұмысқа жарамды жағдайда болуы керек. Торлардың және құдықтардың өткiзу қабiлетiн шектейтiн бiтелуге, лайлануға жол берiлмейдi, сондай-ақ, құдықтар мен коллекторларды уақытылы тазалауды жүргізеді.
172. Жер асты инженерлiк коммуникацияларының меншік иелерi және (немесе) пайдаланушылары:
1) жер асты коммуникацияларын күтiп ұстауға және жөндеуге жауапты болады;
2) жолдардың төсемдерiмен, тротуарлармен, көгалдармен және құдықтардың люктарымен бiр деңгейде, дұрыс күйде ұстауды, сонымен қатар коммуникациялардың қанағаттанарлықсыз жағдайынан пайда болған жол төсемдерінің бұзылған шегiнде оларды жөндеуді қамтамасыз етедi (өз күштерімен немесе мамандандырылған кәсіпорындармен келiсiм шартқа отыру негiзiнде);
3) құдықтардың люктарын бар болуын және дұрыс күйде болуын қамтамасыз етеді және оларды уақытында ауыстыруды жүргізеді және болмаған немесе жоғалған кезде (тәулiк iшiнде) қалпына келтiредi;
4) коммуникациялардың жұмыс істеуіне байланысты апат зардаптарын жоюды қамтамасыз етедi (қар үйiндiлерi, мұз, лай, сұйықтықтар).
19. Ереже бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
173. Осы Ережені бұзған жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексімен белгіленген жауапкершілікке тартылады.
Қарағанды облысының қалалары
мен елді мекендерінің аумақтарын
көріктендіру Ережелеріне
1 қосымша
Көріктендіру
ПАСПОРТЫ
____________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(орналасқан мекенжайы)
____________________________________________________________________
(заңды мекенжайы, телефон)
Қала/аудан __________________________________________________________

1. Ф.И.О. руководителя ________________________________________
_____________________________________________________________________
(БИН)
2. Договор на вывоз твердых бытовых отходов (номер, дата)______
3. Площадь твердого покрытия на отведенной и закрепленной
территориях, м2 _____________________________________________________
4. Площадь газонов на отведенной и закрепленной территориях, мper2
_____________________________________________________________________
5. Количество деревьев, кустарников на отведенной и
закрепленной территориях, (штук) ____________________________________
6. Наличие малых архитектурных форм на отведенной территории,
(штук) ______________________________________________________________
7. Наличие дворников (количество человек в случае их наличия)
или N и дата договора, заключенного со специализированной
организацией, по уборке территории __________________________________
В случае изменения данных, указанных в настоящем паспорте,
руководитель юридического лица, (физическое лицо) должны известить
аппарат акима ____________________________ (города/района) и получить
обновленный паспорт благоустройства, уборки и содержания территории.
М.П. __________________________________________________ Ф.И.О.
(подпись руководителя юридического лица, физического лица)
Выдано "___" __________ 20 ____ года
Аким ___________ (города/района) ____________________________ Ф.И.О.
М.П. (подпись)
СХЕМА закрепленной территории
Приложение 2
Правил благоустройства
территорий городов и населенных пунктов
Карагандинской области
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(наименование государственного органа)
от ___________________________________
______________________________________
адрес ________________________________
телефон ______________________________
Заявление
Прошу выдать мне ордер на производство земляных (строительных, ремонтных) работ на _________________________________________________
(характер работ)
по адресу ___________________________________________________________
с закрытием (без закрытия) автомобильного движения
(Нужное подчеркнуть и если с закрытием, то укажите адрес)
по адресу __________________________________________________________
Удостоверение личности
N ______________________________________
Выдан __________________________________
Подпись ________________________________
ИИН/БИН ________________________________
Дата "___"____________ 20 ___ г.
Приложение 3
Правил благоустройства
территорий городов и населенных пунктов
Карагандинской области
ДОГОВОР
на выдачу ордеров
на производство земляных (строительных, ремонтных) работ
N _________ "___" ___________ 20 __ г.
"__________________________________________________________________",
(наименование государственного органа)
именуемое в дальнейшем "Услугодатель", действующего на основании Положения, с одной стороны, и _______________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.,
_____________________________________________________________________
паспортные данные физического лица)
именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице ___________________________
_______________________, действующего на основании _________________,
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.Предмет договора

1. Басшының Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
(БСН)
___________________________________________________________________
2. Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға келiсiм-шарт (нөмiрi,
күні)______________________________________________________________
3. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы қатты жабынның ауданы, м2 __________________________________________________________________
4. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы көгалдардың ауданы, мper2
_____________________________________________________________________
5. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы ағаштар, бұталар саны, (дана) ______________________________________________________________
6. Бөлiнген аумақтағы шағын сәулет нысандарының болуы, (дана)
_____________________________________________________________________
7. Аула тазалаушылардың болуы (адам саны, олар болған жағдайда) немесе аумақты тазалауға мамандандырылған ұйыммен жасасқан келiсiм-шарт N және күні ____________________________________________
Осы паспортта көрсетiлген деректер өзгерген жағдайда заңды тұлғаның басшысы, (жеке тұлға) _____________ (қала/аудан) әкiмiнiң аппаратын хабардар ету және жаңартылған аумақты тазалау және күтiп ұстау, көрiктендiру паспортын алуы тиіс.
М.О. _________________________________________________ Т.А.Ә.
(заңды тұлға басшысының, жеке тұлғаның қолы)
"__"__________ 20 ___ жылы берiлдi
Әкім ____________________ (қала/аудан) _______________________Т.А.Ә.
М.О. (қолы)
бекiтiлген аумақтың СХЕМАСЫ
Қарағанды облысының
қалалары мен елді мекендерінің
аумақтарын
көріктендіру Ережелеріне
2 қосымша
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________
_____________________________________
мекенжайы ___________________________
телефон _____________________________
Өтініш
Маған _______________________________________________________________
(жұмыс сипаты)
___________________________________________________ мекенжайы бойынша
Автокөлік қозғалысын жаба отырып (жабусыз)
(Қажеттілерін сызу қажет, егер жабық болса мекенжайды көрсетіңіз)
___________________________________________________ мекенжайы бойынша
жер қазу (құрылыс, жөндеу) жұмыстарын жүргізуге ордер беруіңізді сұраймын.
Жеке куәлік
№_______________________________
________________________ берілді
___________________________ қолы
ЖСН/БСН ________________________
Күні "___"____________ 20 ___ ж.
Қарағанды облысының
қалалары мен елді мекендерінің
аумақтарын
көріктендіру Ережелеріне
3 қосымша
Жер қазу (құрылыс, жөндеу) жұмыстарын жүргізуге
ордерді беруге арналған
ШАРТ
№ _________ "___" ________ 20___ ж.
_________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
"__________________________________" әрі қарай Ереже негізінде әрекет
ететін және "Қызмет көрсетуші" деп аталатын жақ, бір тараптан:
_____________________________________________________________________
(ұйым атауы, А.Ә.Т. жеке тұлғаның паспорттық мәліметтері)
алдағы уақытта "Тапсырыс беруші", _________________________ тарапынан
______________________, ____________________ негізінде әрекет ететін,
екінші жақ, төмендегілер туралы осы шартты жасасты:
1. Шарттың мәні

1.1. Услугодатель обязуется выдать ордер на производство земляных (строительных, ремонтных) работ, указанных в пункте 1.2 настоящего договора.
1.2. Заказчик обязуется выполнить следующую работу: _____________________________________________________________________
с частичным закрытием движения транспорта / без закрытия движения транспорта (нужное подчеркнуть),
именуемую в дальнейшем "Работа".
1.3. Место выполнения работ: ________________________________
1.4. Для выполнения указанных работ Заказчик обязуется предоставить Услугодателю всю необходимую документацию для выдачи ордера на производство земляных (строительных, ремонтных) работ.
1.5. Заказчик принимает на себя обязательство произвести работы, указанные в пункте 1.2. настоящего договора в срок с "___" __________ 20 ___ года до "___"________ 20 __ года, по восстановлению асфальтобетонного покрытия и благоустройства территорий в срок с "___"___________ 20 ___ года до "___"______________ 20 ___ года.
1.6. Срок гарантийного обслуживания 2 года с момента подписания договора.
2. Права и обязанности сторон
2.1. Права и обязанности "Услугодателя":
2.1.1. Выдать Заказчику ордер на производство земляных (строительных, ремонтных) работ в течение _____ дней с момента подписания настоящего договора при предоставлении соответствующей документации Заказчиком.
2.1.2. Услугодатель выдает письменные предписания при выявлении отклонений от проектной документации и СНиП;
2.1.3. Производить контроль за сроком исполнения в соответствии с пунктом 1.5, с соблюдением технологии и качества выполняемых работ по восстановлению нарушенного благоустройства.
2.2. Права и обязанности "Заказчика":
2.2.1. Заказчик обязан выполнить работу с надлежащим качеством, с соблюдением СНиП и в указанные в настоящем договоре сроки.
2.2.2. Нести ответственность перед Услугодателем за ненадлежащее исполнение работ, предусмотренных настоящим договором. Услугодатель не принимает работы, если они не будут отвечать требованиям настоящего договора.
2.2.3. Информировать Услугодателя о заключении договора подряда с субподрядными организациями по мере их заключения. В информации должны излагаться предмет договора, наименование и адрес субподрядных организаций.
2.2.4. Нести ответственность перед Услугодателем за надлежащее выполнение работ по договору привлеченными субподрядчиками, за координацию их деятельности.
2.2.5. Закончить работы не позднее "____"_________ 20 ___ года.
2.2.6. Безвозмездно устранять по требованию Услугодателя недостатки и дефекты в работе.

1.1. Қызмет көрсетуші осы шарттың 1.2 тармағында көрсетілген жер қазу (құрылыс, жөндеу) жұмыстарын жүргізуге арналған ордерді беруді міндетіне алады.
1.2.Тапсырыс беруші келесі жұмыстарды орындауды міндетіне алады: ______________________________________________________________
алда "Жұмыс" деп аталатын ___________________________________________
көлік қозғалысын ішінара жабуды/көлік қозғалысын жабусыз (қажеттіні сызу)
1.3. Жұмыстарды орындау орны: _________________________________
1.4. Аталған жұмыстарды орындау үшін Тапсырыс берушіге жер қазу (құрылыс, жөндеу) жұмыстарын жүргізуге арналған ордерін беру үшін қажетті барлық құжаттарды тапсыруға міндетіне алады.
1.5. Тапсырыс беруші осы шарттың 1.2.тармағында көрсетілген жұмыстарды 20 ___ жылдың "___" __________ нен 20 ___ жылдың "___"___________ дейінгі мерзімде, асфальтбетонды жабындыны қалпына келтіру мен аумақтарды көріктендіру бойынша жұмыстарды 20 ___ жылдың "___" __________ нен 20 ___жылдың "___"___________ дейінгі мерзімде жүргізуді міндетіне алады.
1.6. Қызмет көрсетудің кепілдік мерзімі шартқа қол қойған сәттен бастап 2 жыл.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. "Қызмет көрсетушінің" құқықтары мен міндеттері:
2.1.1. Тапсырыс берушіге жер қазу (құрылыс, жөндеу) жұмыстарын жүргізуге арналған ордерді Тапсырыс берушінің сәйкес құжаттарды тапсырғаннан кейін осы шартқа қол қойған сәттен бастап _____ күн ішінде береді.
2.1.2. Қызмет көрсетуші ҚНмЕ мен жобалық құжаттардан ауытқулар анықталғанда жазбаша ұйғарымды береді.
2.1.3. Бұзылған көріктендірулерді қалпына келтіру бойынша орындалатын жұмыстардың сапасы мен технологиясын сақтай отырып, 1.5. тармаққа сәйкес орындалу мерзіміне бақылауды жүргізеді.
2.2. "Тапсырыс берушінің" құқықтары мен міндеттері:
2.2.1. Тапсырыс беруші ҚНмЕ мен осы шартта көрсетілген мерзімді сақтай отырып, сапалы жұмысты орындауға міндетті.
2.2.2. Осы шартпен қарастырылған жұмыстарды тиісті емес орындағаны үшін Қызмет көрсетушінің алдында жауапты. Қызмет көрсетуші осы шарттың талаптарына жауап бермейтін жұмыстарды қабылдамайды.
2.2.3. Қызмет көрсетуші қосалқы мердігер ұйымдармен шарт жасау бойынша шарт жасасқаны туралы ақпараттандырады. Ақпаратта шарттың мәні, қосалқы мердігер ұйымдардың атауы мен мекенжайы көрсетілуі тиіс.
2.2.4. Олардың қызмет үйлесімдігіне тартылған қосалқы мердігермен шарт бойынша жұмыстарды тиісті орындауға Қызмет көрсетуші алдында жауапты болады.
2.2.5. Жұмыстарды 20 ___ жылдың "____"_____________ кешіктірмей жұмыстарды аяқтауға.
2.2.6. Жұмыстағы кемшіліктер мен ақауларды Қызмет көрсетушінің талабы бойынша тегін жоюға.

2.2.7. Обратную засыпку места перекопа производить в присутствии представителя Услугодателя.
2.2.8. В зимний период место перекопа засыпать талым песком,
послойно 30-35 сантиметров, утрамбовать верхний слой износа проезжей части и выложить брусчаткой.
2.2.9. Своевременно и качественно восстановить нарушенное покрытие дорог, тротуаров, площадок и провести рекультивацию земель, до сдачи ордера в сроки, установленные в пункте 1.5 настоящего договора.
2.2.10. В течении трех календарных дней с момента окончания работ сдать ордер в отдел технического надзора "Услугодателя" после завершения работ и полного восстановления нарушенного покрытия дорог, тротуаров, площадок и рекультивации земель.
2.2.11. В течение гарантийного срока устранять появляющиеся дефекты на участке с восстановлением асфальтобетонного покрытия и других элементов благоустройства за счет собственных средств, в срок не более 10 календарных дней.
3. Ответственность сторон
3.1. За не выполнение или ненадлежащее выполнение своих обязанностей по настоящему договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок разрешения споров
4.1. Споры между Сторонами могут разрешаться как путем переговоров, так и в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством РК.
5. Особые условия
5.1. Настоящий договор вступает в законную силу с момента его подписания сторонами.
5.2. Настоящий договор составлен в 2 (двух) экземплярах, имеющих равную юридическую силу, по одному для каждого из Сторон.
5.3. Настоящий договор действует с "___"____________ 20 __ года до "___"____________ 20 ___ года, в данный срок не входит срок действия гарантии, установленный пунктом 1.6 настоящего договора.
Юридические реквизиты сторон
"Услугодатель"
_______________________________________
ИИН/БИН ______________________________
"Заказчик"
_______________________________________
ИИН/БИН _______________________________
Адрес: _______________________________
Расчетный счет _______________________
______________________________________
Телефон ______________________________
Ф.И.О. _______________________________
Адрес: ________________________________
Расчетный счет ________________________
_______________________________________
Телефон _______________________________
Ф.И.О. ________________________________
Приложение 4
Правил благоустройства
территорий городов и населенных пунктов
Карагандинской области
___________________________________________________
(наименование государственного органа)
Ордер N ____
Заказчику ___________________________________________________________
(организация, должность)
_____________________________________ разрешается производство работ
_____________________________________________________________________
(характер работы)
_____________________________________________________________________
По адресу:___________________________________________________________

2.2.7. Қызмет көрсетуші өкілінің қатысуымен қазған жерлерді қайтадан жабуды жүргізуге.
2.2.8. Қыс мезгілі кезінде қазылған жерді 30-35 сантиметр қабаттап жіпсік құммен жабуды, жолдың жүру бөлігіндегі жарықтың жоғарғы қабатын таптап, тас төсеу қажет.
2.2.9. Осы шарттың 1.5.тармағында белгіленген мерзімде ордерді бергенге дейін жолдардың, тротуарлардың, алаңшалардың бұзылған жабындыларын уақытында және сапалы қалпына келтіріп, жерді қалпына келтіру қажет.
2.2.10. Жұмыс аяқталған сәттен бастап үш күнтізбелік күн ішінде жолдың, тратуардың, алаңшалардың бұзылған жабындыларын толық қалпына келтіргеннен кейін және жерді қалпына келтіру жұмыстары аяқталған соң ордерді "Қызмет көрсетушінің" техникалық қадағалау бөліміне тапсыруға.
2.2.11. Кепілдік мерзімі ішінде 10 күнтізбелік күннен артық емес мерзімде, өз қаражаты есебінен асфальтбетонды жабындылар мен басқа да көріктендіру элементтерін қалпына келтіре отырып, учаскеде орын алған ақауларды жою қажет.
3. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе дұрыс орындамағанда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
4. Дауларды шешу тәртібі
4.1. Тараптар арасындағы даулар келіссөздер жолымен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібінде шешілуі мүмкін.
5. Ерекше шарттар
5.1.Осы шарт заңды күшіне тараптар оған қол қойған сәттен бастап енеді.
5.2. Осы шарт Тараптардың әрқайсына біреуден тең заңды күші бар 2 (екі) данада жасалған.
5.3. Осы шарт 20__жылдың "____" ______________ нан 20 __ жылдың "____"______________ дейін қолданылады, аталған мерзімге осы шарттың 1.6 тармағында белгіленген кепілдіктің қолдану мерзімі кірмейді.
ТАРАПТАРДЫҢ ЗАҢДЫ РЕКВИЗИТТЕРІ:
"Қызмет көрсетуші"
"Тапсырыс беруші"
БСН/ЖСН _______________________
Мекенжайы _____________________
Есеп шоты _____________________
_______________________________
Телефон _______________________
Т.А.Ә._________________________
БСН/ЖСН _______________________
Мекенжайы _____________________
Есеп шоты _____________________
_______________________________
Телефон _______________________
Т.А.Ә. ________________________
Қарағанды облысының
қалалары мен елді мекендерінің
аумақтарын
көріктендіру Ережелеріне
4 қосымша
__________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
№ ____ ордер Тапсырыс беруші _____________________________________________________
(ұйым, лауазымы)
_____________________________________ жұмыстар жүргізуге рұқсат беріледі
__________________________________________________________________
(жұмыс сипаты)
____________________________________________________________________
Мекенжайы бойынша ______________________________ _______.

Срок производства работ: с "_____"___________ 20 ___ года по "_____"____________20___года.
Примечание: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Работы должны быть начаты и закончены в сроки, указанные в настоящем ордере.
Работы производить с выполнением следующих условий:
1. Место разрытия ограждать щитовым забором установленного типа. На углах ограждений выставить сигнальные фонари с красным светом, в ночное время место работы осветить. На щитах указать наименование организации (буквы и цифры – размером 16 сантиметров, установить дорожные знаки). Все материалы и грунт размещать только в пределах огражденного участка, грунт, непригодный для обратной засыпки, вывозить по ходу работ на полигоны временного хранения.
2. Для обеспечения постоянного свободного доступа к смотровым колодцам подземных сооружений не допускается заваливать их грунтом или строительным мусором, материалами.
3. Во избежание обвалов, стенки траншеи и котлованов должны быть закреплены на глубину или иметь соответствующий откос.
4. При всяких раскопках во избежание повреждений существующих подземных сооружений до начала работ должны быть вызваны для согласований представители заинтересованных организаций (по теплоснабжению, водоснабжению, газоснабжению, электрическим и телефонным сетям, дорожной полиции).
5. При выполнении земляных работ механизмами, лицо, ответственное за производство работ, должно вручить машинисту земляного механизма схему производства работ механизированным способом и показать место работы и расположение действующих подземных сооружений, сохранность которых должна быть обеспечена.
6. Во всех случаях при производстве вскрытных работ должно сохраняться нормальное движение транспорта и пешеходов, выезд во дворы домовладения и подходы к жилым домам. Через траншеи должны быть устроены пешеходные мостики с перилами.
7. Засыпка траншеи и котлованов на проездах с усовершенствованными покрытиями должна производиться с песком слоем 20 сантиметров, с тщательным послойным уплотнением и проливкой водой в летнее время, а в зимнее время – талым песком с послойным уплотнением.
8. Засыпка траншей должна производиться под техническим надзором представителя дорожной организации, который должен быть вызван телефонограммой до начала засыпки. О качестве засыпки составляют акт на скрытые работы с приложением заключения лаборатории, технологического сопровождения, на каждый слой фактического коэффициента уплотнения.

Жұмыстың жүргізілу мерзімі 20 ___ жылдың "_____"___________ нен 20 ___ жылдың "_____"____________ дейін.
Ескертулер _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыстар осы ордерде көрсетілген мерзімде басталып, аяқталуы тиіс.
Жұмыстарды келесі шарттарды орындай отырып жүргізу қажет:
1. Қопарылған жерді бекітілген үлгідегі қалқанды шарбақпен қоршау керек. Қоршау бұрыштарына қызыл шамды дабылдық фонарлар орнатып, түнгі уақытта жұмыс орнын жарықтандару қажет. Қалқанға ұйымның атауын жазу (әріптер мен сандарды – 16 сантиметрлік мөлшермен, жол белгілерін орнату) қажет. Барлық материалдар мен топырақты қоршалған учаске шегінде ғана орналастырып, қайта себуге жарамсыз топырақты жұмыс барысында уақытша сақтау полигондарына шығарып тастау қажет.
2. Жер асты құрылыстарының байқау құдықтарына тұрақты еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін оларды топырақпен немесе құрылыс қоқыстары мен материалдарымен толтыруға жол берілмейді.
3. Траншеялар мен шұңқырлардың қабырғалары құламауы үшін терең түбіне сәйкес құлама бекітілуі тиіс.
4. Кез келген қазулар барысында қолданыстағы жер асты құрылыстарының зақымдануының алдын алу үшін жұмыс басталмас бұрын мүдделі ұйымдардың өкілдері (жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электр мен телефон желісі бойынша, жол полициясы) келісу үшін шақыртылуы тиіс.
5. Жер қазу жұмыстарын орындау барысында механизмдермен жұмыстың жүргізілуіне жауапты тұлғалар машинистке механикаландырылған әдіспен жұмыстың жүргізілу сызбасы жерінің механизімін тапсыруға және сақталуы қамтамасыз етілетін қолданыстағы жер асты құрылыстарының орналасуы мен жұмыс орнын көрсетуі қажет.
6. Ашу жұмыстарын жүргізу барысындағы барлық жағдайда көлік пен жолаушылардың қалыпты қозғалысы, үй иеліктерінің аулаларына кіру және тұрғын үйлерге кірер жер сақталуы тиіс. Траншея арқылы таяныштары бар жаяу жүрушіге кішкене көпір салынуы тиіс.
7. Траншея мен шұңқырларды көму жетілдірілген жабындысы 20 сантиметрлік қабат құммен жете қабатталып нығыздалған және жазғы уақытта су құйып, ал қыс мезгілінде – қабаттап нығыздалған жіпсік құммен жүргізілуі тиіс.
8. Траншеяларды көму құмды сепкенге дейін телефонхат арқылы шақыртылып, жол ұйымы өкілінің техникалық қадағалануында жасалуы қажет. Көму сапасы туралы әрбір қабаттың нығызддалуының нақты коэффицентін көрсете отырып, технологиялық қолдау көрсету жолымен зертхана қорытындысын қоса тіркеп жабық жұмыстарға акті жасалады.

9. Во избежание дорожно-транспортных происшествий при засыпке поперечных траншей и отдельных котлованов на проездах не допускается снимать ограждения до восстановления асфальта или твердого основания под асфальтобетоном.
10. Уборка материалов и лишнего грунта должна быть произведена строительной организацией в течение 24 часов по окончании засыпки мест разрытия.
Я, _________________________________________________________________
обязуюсь все указанные выше условия и работу выполнить в срок, установленный в ордере, и подтверждаю, что данный объект полностью обеспечен необходимыми дорожными знаками и строительными материалами.
За не выполнение обязательств по настоящему ордеру несу ответственность в административном порядке.
"___" ________________ 20 ___ года.
__________________ ___________________ ______________________________
Ф.И.О. заказчика, должность, подпись, печать заказчика
"___" ________________ 20 ___ года.
___________________ ____________________ ____________________________
Должность, фамилия, имя, отчество, подпись должностного лица уполномоченного органа
Печать (штамп) уполномоченного органа

9. Көлденең траншеялар мен жеке шұңқырларды көму кезінде жол-көлік оқиғаларының алдын алу үшін жолдарда асфальтті немесе асфальтбетон астындағы қатты негізді қалпына келтіргенге дейін қоршауларды алуға жол берілмейді.
10. Материалдар мен артық топырақты жинау қопарылған жерлерді көму аяқталысымен 24 сағат ішінде құрылыс ұйымымен жүргізілуі тиіс. Мен,________________________________________________________________
жоғарыда аталған шарттар мен жұмыстарды ордерде белгіленген мерзімде орындауды міндетіме аламын және аталған объект толығымен қажетті жол белгілері, құрылыс материалдарымен қамтамасыз етілгенін растаймын.
Осы ордер бойынша міндеттемелерді орындамағаным үшін әкімшілік тәртіпте жауапкершілікті артамын.
20 ___ жылғы "___" ________________
___________________________________________________________________
Тапсырыс берушінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы, тапсырыс берушінің мөрі.
20 ___ жылғы "___" ________________
Өкілетті орган лауазымды тұлғасының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, қолы.
Өкілетті органның мөрі (штамп)