О внесении изменений в постановление акимата Мангистауской области от 20 марта 2008 года № 181 "Об установлении водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко,селе Курык и в зоне отдыха Кендерли"
Постановление акимата Мангистауской области от 29 апреля 2013 года № 118. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 31 мая 2013 года № 2248. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 24 августа 2023 года N 130
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 24.08.2023 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 116, 125 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года " О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан " и постановлением Правительства Республика Казахстан от 16 января 2004 года № 42 " Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 20 марта 2008 года № 181 "Об установлении водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2009, опубликовано в газете "Огни Мангистау" 13 мая 2008 года № 75) следующие изменения:
пункт 1 указанного постановления изложить в следующей редакции:
"1. Установить водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования на побережье Каспийского моря Мангистауской области протяженностью 1399,5 км на основании утвержденных проектных документаций, согласно приложению 1.";
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению настоящему постановлению.

"Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендерлі демалыс аймағында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 20 наурыздағы № 181 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 29 сәуідегі N 118 қаулысы. Маңғыстау облыстық Әділет Департаментінде 2013 жылы 31 мамырда N 2248 тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 24 тамыздағы № 130 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 24.08.2023 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпта және бүкіл мәтін бойынша "поселке", "поселкелер", "поселкелерге", "поселкелері", "поселкелерді", "поселкелердің" деген сөздер тиісінше "кент", "кенттер", "кенттерге", "кенттері", "кенттерді", "кенттердің" деген сөздермен; "ауыл (село)", "ауылдық (селолық)", "ауылдардың (селолардың)", "ауылдарды (селоларды)", "ауылдар (селолар)", "ауылдарға (селоларға)" деген сөздер тиісінше "ауыл", "ауылдық", "ауылдардың", "ауылдарды", "ауылдар", "ауылдарға" деген сөздермен ауыстырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.06.2016 № 194 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 116, 125-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы № 42 қаулысына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 20 наурыздағы № 181 қаулысына (нормативтiк құқықтық актiлер тізілімінде 2008 жылдың 30 сәуірде № 2009 тіркелген, "Маңғыстау" газетінде 2008 жылғы 13 мамырдағы № 73 санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 1-қосымшаға сәйкес, бекітілген жобалық құжаттамалар негізінде Маңғыстау облысының Каспий теңізі жағалауында ұзындығы 1399,5 шм су қорғау аймақтары мен белдеулері және шаруашылық қызметінің режимі белгіленсін.";
көрсетілген қаулының 1-қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Акимам районов и города Актау: осуществить перенос границ водоохранных зон и полос в натуру, внесение изменений в земельно-учетную документацию и обеспечить постоянный контроль за проведением этих работ; отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос для строительства и других специальных нужд проводить в строгом соответствии с требованиями пунктов 1 и 2 указанного постановления.
3. Акимам районов и города Актау, акимам сельских округов рекомендовать руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные участки, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 30.06.2016 № 194(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Мангистауской области (Токжанов О.А.):в целях учета в государственном земельном кадастре и для осуществления государственного контроля за использованием и охраной водного фонда и земельных ресурсов передать проектную документацию " Установление водоохранных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области" уполномоченным государственным органам; обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Муханова К.К.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
временно исполняющий обязанности
начальника управления природных
ресурсов и регулирования природопользования
Мангистауской области
Токжанов О.А.
"29" апреля 2013 год
директор департамента Комитета
государственного санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства здравоохранения
Республики Казахстан по Мангистауской области
Кадыр М.Ж.
"29" апреля 2013 год
начальник департамента экологии по Мангистауской
области Комитета экологического регулирования
и контроля Министерства охраны окружающей
среды Республики Казахстан
Алиев Д.Б.
"29" апреля 2013 год
начальник территориальной земельной
инспекции Агентства Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
по Мангистауской области
Сактаганов Д.Ж.
"29" апреля 2013 год
начальник управления земельных отношений
Мангистауской области
Дузмаганбетов Е.Д.
"29" апреля 2013 год
начальник управления энергетики и
жилищно-коммунального хозяйства
Мангистауской области
Утегалиев Б.Е.
"29" апреля 2013 год
начальник Урало-Каспийской бассейновой
инспекции по регулированию использования
и охране водных ресурсов Комитета по
водным ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Куанов Б.О.
"29" апреля 2013 год
приложение к постановлению
акимата Мангистауской области

2. Ақтау қаласының және аудандардың әкімдері:
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын нақтылы түріне көшіруді, жерді есепке алу құжаттамасына өзгеріс енгізуді және осы жұмыстардың жүргізілуіне тұрақты бақылауды қамтамасыз етуді жүзеге асырсын;
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде, құрылыс және басқа арнайы қажеттерге аумақты бөлуді және пайдалануды көрсетілген қаулының 1 және 2 тармағының талаптарына қатаң сәйкесте жүргізсін.
3. Ақтау қаласының және аудандардың әкімдеріне, ауылдық (селолық) округтердің әкімдеріне, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде орналасқан пайдалануында жер учаскелері бар, ведомстволық тиесілілігі мен меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардың, ұйымдардың, басқа да шаруашылық жүргізуші субъектілерінің басшыларына, олардың санитарлық жай-күйін тиісті дәрежеде күтілуін және шаруашылық жүргізу режимінің сақталуын қамтамасыз ету ұсынылсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.06.2016 № 194 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Маңғыстау облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы (О.А.Тоқжанов):
мемлекеттік жер кадастрында есепке алу мақсатында және су қоры мен жер ресурстарының пайдаланылуына және қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін "Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу" жобалық құжаттамасын уәкілетті мемлекеттік органдарға тапсырсын;
осы қаулыны әділет органында мемлекеттік тіркеуді, оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды және Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Қ.К. Мұқановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Казақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және
қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік
инспекциясының бастығы
Б. О. Қуанов
"29" сәуір 2013 жыл
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігінің Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің Маңғыстау облысы бойынша
департаментінің директоры
М. Ж. Қадыр
"29" сәуір 2013 жыл
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрлігі Экологиялық реттеу және
бақылау комитетінің Маңғыстау облысы
бойынша экология департаментінің бастығы
Д. Б. Әлиев
"29" сәуір 2013 жыл
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
басқару агенттігінің Маңғыстау облысы
бойынша аумақтық жер инспекциясының бастығы
Д. Ж. Сақтағанов
"29" сәуір 2013 жыл
Маңғыстау облысының жер қатынастары
басқармасының бастығы
Е. Д. Дүзмағанбетов
"29" сәуір 2013 жыл
Маңғыстау облысының табиғи ресурстар
және табиғат пайдалануды реттеу
басқармасы бастығының уақытша
міндетін атқарушы
О. А.Тоқжанов
"29" сәуір 2013 жыл
Маңғыстау облысының энергетика және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
басқармасының бастығы
Б. Е. Өтеғалиев
"29" сәуір 2013 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің

от "29" апреля 2013 года № 118
1. Создание водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли с длиной 284,5 километров
1. В соответствии с утвержденной проектной документацией "Создание водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли" устанавливаются:
1) размеры и границы водоохранных зон на территории города Актау установлены исходя из конкретных условий планировки и застройки в соответствии с утвержденным генеральным планом;
ширина водоохранной зоны на побережье Каспийского моря по территории города Актау протяженностью 96,0 км принимается от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие, равной минус 27,0 метра до границы проспекта Президента РК, улицы Строительная и далее по асфальтированным дорогам до села Умирзак;
ширина водоохранных полос для участков моря территории города Актау, имеющих особо ценное рыбо-хозяйственное значение, принимается не менее 100 м независимо от уклона и характера прилагающих земель;
в городе Актау при наличии ливневой канализации и набережной, граница водоохранной полосы совмещается с парапетом набережной.
2) ширина водоохранной зоны на побережье Каспийского моря по территориям города Форт-Шевченко Тупкараганского района протяженностью 38,5 км, село Курык протяженностью 61,0 км и в зоне отдыха Кендерли протяженностью 89,0 км Каракиянского района принимается 2000 метров от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие, равной минус 27,0 метра;
ширина водоохранных полос для участков моря территории города Форт – Шевченко, села Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранной полосы на побережье Каспийского моря протяженностью 1, 12 км на отсыпной площадке базы морских нефтяных операций Аташ, бухта Баутино Тупкараганского района на основании утвержденной проектной документации;
граница водоохранных полос для участков моря на отсыпной площадке базы нефтяных операций Аташ, бухта Баутино Тупкараганского района совмещается с парапетом в границах площадки базы Аташ и соединяется главной кривой с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря;
"ширина водоохранных полос для участков моря территории города Форт-Шевченко, села Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранных полос на побережье Каспийского моря протяженностью 1,369 км на отсыпной производственной площадке на Восточном побережье Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение завода металлоконструкций для обустройства морских нефтяных месторождений и 1,61 км на отсыпной площадке Базы поддержки морских нефтяных операций села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области на основании утвержденных проектных документации";

2013 жылғы "29" сәуір № 118
қаулысына қосымша
1. Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында Каспий теңізінің жағалауында ұзындығы 284,5 шақырым су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу
1. "Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында Каспий теңізінің жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерін кұру" бекітілген жобалық құжаттамасына сәйкес мыналар белгіленеді:
1) Ақтау қаласы аумағының су қорғау аймағының көлемі мен шекарасы, бекітілген бас жоспарға сәйкес кұрылыс салу және жоспарлаудың нақты талаптар тұрғысынан;
Ақтау қаласы аумағы бойынша Каспий теңізінің жағалауында су қорғау аймағының 96,0 км созылатын ені, Строительная көшесінің, ҚР Президенті даңғылының шекарасына дейін және әрі қарай асфальт жолы бойымен Өмірзақ ауылына дейін минус 27,0 метрге тең, соңғы он жылдықтағы теңіздің орташа көпжылдық деңгейінің белгісінен алынады;
Ақтау қаласы аумағының теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, оның аса бағалы балық шаруашылығындық маңызы бар маңайындағы жердің еңісі мен сипатына қарамастан кемінде 100 м қабылданады;
Ақтау қаласында ағынды канализациялар мен жағалаулықтар болған жағдайда су қорғау белдеуінің шекарасы жағалаудағы қалқаншамен қосылады.
2) Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қ. аумағы бойынша Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау аймағы енінің ұзындығы 38,5 км, Құрық ауылының ұзындығы 61,0 км және Қарақия ауданының Кендірлі демалыс аймағында 89,0 км, соңғы он жылдықта минус 27,0 метрге тең теңіздің орташа көпжылдық деңгейі 2000 метр белгісінен алынды;
Ерекше бағалы балық шаруашылығы маңызы бар Форт-Шевченко, Құрық ауылы аумағындағы және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі Түпқараған ауданының Аташ, Баутино қойнауындағы теңіздік мұнай операциялары базасының төгінді алаңындағы ұзындығы 1,12 км Каспий теңізінің жағалауындағы су қорғау белдеуінен басқа, жерінің еңістігі мен іргелес жатқан сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады;
Түпқараған ауданының Аташ, Баутино қойнауындағы мұнай операциялары базасының төгінді алаңындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау аймағының шекарасы, Аташ базасының шекарасындағы жақтаумен қосылады және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің әрекет үстіндегі шекарасының басымен иіліп қосылады;
ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Форт-Шевченко қаласы, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі теңіз мұнай кен орындарын жайластыруға арналған металл құрылымдары зауытын орналастыру үшін Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданында Түпқараған бұғазының Шығыс жағалауындағы төгінді өндірістік алаңындағы ұзындығы 1,369 км және Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылындағы теңіздік мұнай операцияларын қолдау базасының төгінді алаңындағы 1,61 км Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау белдеулерінен басқа, жерлердің еңістігі мен іргелес жатқан сипатынан қарамастан, кемінде 100 метр болып қабылданады";

"границы водоохранных полос для участков моря на отсыпной производственной площадке на Восточном побережье Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение завода металлоконструкций для обустройства морских нефтяных месторождений, устанавливается со стороны причальных стенок 35 метров, с северной и южной стороны 20 метров от среднего уровня Каспийского моря и соединяется под прямым углом с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря";
"граница водоохранных полос для участков моря на отсыпной Базе поддержки морских нефтяных операций села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области устанавливается по фронтальной границе причальной стенки и парапету, в границах площадки базы и вдоль боковых откосов по парапету на расстоянии 10 метров от среднего уровня Каспийского моря и соединяется с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря";
"ширина водоохранных полос для участков моря территории в городах Актау, Форт–Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбо-хозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранных полос на побережье Каспийского моря протяженностью 4,075 км на искусственно созданной отсыпаемой производственной площадке цеха буровых растворов с причальной стенкой и обустройством парапета высотой 50 см и сопряжением с береговой линией моря, укрепленных строительством берегоукрепительных сооружений с обустройством парапета высотой 50 см в северном, южном, восточном и юго-восточном направлении северо-западного побережья Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение цеха буровых растворов, базы поддержки морских нефтяных операций на основании утвержденной проектной документации";
существующую границу водоохранной полосы проходящую на расстоянии 100 метров от естественной береговой линии моря в районе производственной площадки цеха буровых растворов и береговой линии побережья моря, в границах площадки цеха заменить границей водоохранной полосы, совмещенной с парапетом производственной площадки цеха и берегоукрепительных сооружений, от границ площадки цеха в северном, южном, восточном и юго-восточном направлении с установлением водоохранной полосы шириной не менее 35,0 метров от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие равной минус 27,0 метров;
ширина водоохранных полос для участков моря территории в городах Актау, Форт–Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендирли, имеющих особо ценное рыбо-хозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, а в населенных пунктах протяженностью на участке города Актау - 83,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы С (4953315; 10034132) Д (4862525; 10065137), города Форт - Шевченко - 19,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы А (4994790; 9985280) В (4993680; 9981590), села Курык - 12,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы Е (4842890; 10079230) F (4838320; 10087670), в зоне отдыха Кендерли - 7,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы Т (4795800; 10149610) U (4787830; 10157500) принимается минимальная ширина водоохранной полосы 35 метров на основании утвержденной проектно-сметной документации;

"теңіз мұнай кен орындарын жайластыруға арналған металл құрылымдары зауытын орналастыру үшін Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданында Түпқараған бұғазының Шығыс жағалауындағы төгінді өндірістік алаңындағы теңіз учаскелеріне арналған су қорғау белдеулерінің шекарасы, айлақ қабырғалары жағынан Каспий теңізінің орташа деңгейінен 35 метр, солтүстік және оңтүстік жағынан 20 метр болып белгіленеді және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің қазіргі шекарасымен тік бұрышта қосылады";
"Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылындағы Теңіз мұнай операцияларын қолдау төгінді базасындағы теңіз учаскелеріне арналған су қорғау белдеулерінің шекарасы, айлақ қабырғасына қарсы беттегі шекарасы мен жақтауы бойынша, база алаңының шекарасында және Каспий теңізінің орташа деңгейінен 10 метр қашықтықта жақтауы бойынша қаптал жақ құламаларының бойымен белгіленеді және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің қазіргі шекарасымен қосылады";
"ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі бұрғылау ерітінділері цехын, теңіздік мұнай операцияларын қолдау базасын орналастыруға Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданындағы Түпқараған бұғазының солтүстік-батыс жағалауының солтүстік, оңтүстік, шығыс және оңтүстік-шығыс бағытына биіктігі 50 см жиекқабырға жайғастырылған, жағалық бекітпе имараты құрылысымен бекітілген, теңіздің жағалау жиегімен түйісетін және биіктігі 50 см жиекқабырға мен кеме тоқтайтын қабырғасы бар, бұрғылау ерітінділері цехының төгінді түрде жасалған жасанды өндірістік алаңындағы ұзындығы 4,075 км Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау белдеуінен басқа, іргелес жердің еңістігі мен сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады;
Цех алаңының шекарасындағы, бұрғылау ерітінділері цехының өндірістік алаңы мен теңіз жағалауының жағалау жиегі ауданындағы теңіздің табиғи жағалау жиегінен 100 метр қашықтықта өтетін су қорғау белдеуінің әрекет үстіндегі шекарасы, теңіздің соңғы онжылдықта минус 27,0 метрге тең, орта-көпжылдық деңгейі белгісінен ені 35,0 метр болып белгіленген, цех алаңының солтүстік, оңтүстік, шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы шекарасынан, цехтың өндірістік алаңының және жағалаулық бекітпе имаратының жиекқабырғасымен түйісетін су қорғау белдеуінің шекарасымен ауыстырылсын;
Ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, іргелес жердің еңістігі мен сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады, ал елді мекендерде қашықтығы Ақтау қаласы - 83,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері С (4953315; 10034132) Д (4862525; 10065137), Форт-Шевченко қаласы - 19,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері А (4994790; 9985280) В (4993680; 9981590), Құрық ауылы - 12,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері Е (4842890; 10079230) F (4838320; 10087670), Кендірлі демалыс аймағында - 7,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері Т (4795800; 10149610) U (4787830; 10157500) учаскеде, бекітілген жобалық - сметалық құжаттаманың негізінде су қорғау белдеуінің ең аз ені 35 метр тағайындалады;

минимальную ширину водоохранной полосы 35 метров на основании утвержденной проектно-сметной документации для участков моря в районе Базы поддержки морских операций в селе Баутино Тупкараганского района, ранее имеющую длину 377,32 метра, заменить границей водоохранной полосы со стороны земляной насыпи длиной 289,77 метров (координаты переноса границы водоохранной полосы от точки А (х=440772,6; у=4934146,7) до точки Ж (х=440817,5; у=4934419,5).
3) организация водоохранных зон не исключает создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры, которых устанавливаются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4) предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится по согласованию уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды и центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в пределах их компетенции.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 30.06.2016 № 194(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установление водоохранных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области с длиной 1 115 километров
1. В соответствии утвержденной проектной документации "Установление водоохраных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области" устанавливается:
1) ширина водоохранных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области по участкам:
на участке Атырауская область (45Ү 3' 10" северной широты, 54Ү 11' 24" восточной долготы)Форт-Шевченко (44Ү 37' 29" северной широты, 50Ү 33' 46" восточной долготы) протяженностью 898 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно;
на участке Форт-Шевченко (44Ү 19' 48" северной широты, 54Ү 11' 24" восточной долготы) Актау (44Ү 4' 30" северной широты, 50Ү 57' 30" восточной долготы) протяженностью 60 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно;
на участке Актау (43Ү 20' 24" северной широты, 51Ү 19' 18" восточной долготы) Курык (43Ү 11' 10" северной широты, 51Ү 16' 48" восточной долготы) протяженностью 15,0 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно;
на участке Курык (42Ү 57' 0" северной широты, 51Ү 48' 29" восточной долготы) Кендерли (42Ү 52' 21" северной широты, 52Ү 12' 39" восточной долготы) протяженностью 68 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно;

Түпқараған ауданы Баутино ауылындағы теңіздік операцияларын қолдау базасындағы теңіз учаскесі үшін бекітілген жобалық-сметалық құжаттама негізінде су қорғау белдеуінің ең аз ені 35 метр, бұрынғы болған ұзындығы 377,32 метр, су қорғау белдеуінің шекарасы топырақ үйінді жағынан ұзындығы 289,77 метрге ауыстырылсын (су қорғау белдеу шекарасының координаты А нүктесінен (х=440772,6; у=4934146,7) Ж нүктесіне дейін (х=440817,5; у=4934419,5).
3) су қорғау аймақтарын ұйымдастыру, сумен жабдықтау, курорттық, сауықтыру және халықтың өзгеде мұқтажы үшін пайдаланылатын су көздерінің санитарлық қорғау аймақтарын құруды жоққа шығармайды, осылардың шекарасы мен көлемі халықтың, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді.
4) су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жер учаскелерін беруді, жергілікті атқарушы органдар, су қорының қоршаған ортаны қорғау және қорғау саласындағы уәкілетті органдарының келісімі бойынша жүргізеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді – Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.06.2016 № 194 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында ұзындығы 1115 шақырым су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу
1. "Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу" бекітілген жұмыс жобасына сәйкес мыналар белгіленеді:
1) Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ені, бөліктері бойынша:
Атырау облысы (45Ү 3' 10" солтүстік ендік, 54Ү 11' 24" шығыс бойлық)Форт-Шевченко (44Ү 37' 29" солтүстік ендік, 50Ү 33' 46" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 898 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады;
Форт-Шевченко (44Ү 19' 48" солтүстік ендік, 54Ү 11' 24" шығыс бойлық) Ақтау (44Ү 4' 30" солтүстік ендік, 50Ү 57' 30" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 60 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады;
Ақтау (43Ү 20' 24" солтүстік ендік, 51Ү 19' 18" шығыс бойлық)Құрық (43Ү 11' 10" солтүстік ендік, 51Ү 16' 48" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 15,0 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады;
Құрық (42Ү 57' 0" солтүстік ендік, 51Ү 48' 29" шығыс бойлық) Кендірлі (42Ү 52' 21" солтүстік ендік, 52Ү 12' 39" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 68 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады;

на участке Кендерли (42* 22' 9" северной широты, 52Ү 37' 22" восточной долготы)государственная граница Республики Туркменистан (41Ү 46' 22" северной широты, 52Ү 26' 43" восточной долготы) протяженностью 74 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно от отметки средне-многолетнего уровня Каспийского моря за последнее десятилетие, равной минус 27,0 метра на основании утвержденной проектной документации.
2) организация водоохранных зон не исключает создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры, которых устанавливаются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3) предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится по согласованию уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды и центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в пределах их компетенции.

Кендірлі (42Ү 22' 9" солтүстік ендік, 52Ү 37' 22" шығыс бойлық) Түркіменстан Республикасының мемлекеттік шекарасы (41Ү 46' 22" солтүстік ендік, 52Ү 26' 43" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 74 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып бекітілген жобалық құжаттаманың негізінде соңғы он жылдықта Каспий теңізінің минус 27,0 метрге тең орташа көпжылдық деңгейі белгісінен қабылданады.
2) су қорғау аймақтарын ұйымдастыру, сумен жабдықтау, курорттық, сауықтыру және халықтың өзгеде мұқтажы үшін пайдаланылатын су көздерінің санитарлық қорғау аймақтарын құруды жоққа шығармайды, осылардың шекарасы мен көлемі халықтың, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді.
3) су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жер учаскелерін беруді, жергілікті атқарушы органдар, су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдардың және өздерiнiң құзыретi шегiнде жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның келісімі бойынша жүргізеді.