О социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 31 января 2013 года № 4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 28 февраля 2013 года № 4051. Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 20 сентября 2013 года № 57
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 20.09.2013 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Стандартом государственной услуги "Назначение и выплата социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами", Денисовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Оказать социальную помощь:
1) инвалидам всех категорий, без учета доходов, на оперативное лечение по фактическим затратам, единовременно, не более 50 месячных расчетных показателей;
2) инвалидам всех категорий, без учета доходов, для возмещения расходов, связанных с проездом в санатории или реабилитационные центры, единовременно, по фактическим затратам;
3) лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины продовольственной корзины по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, на бытовые нужды, единовременно, в размере 7 месячных расчетных показателей;
4) лицам из малообеспеченных семей на погребение несовершеннолетних детей, единовременно, в размере 15 месячных расчетных показателей;
5) лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, на погребение умерших родственников, на день смерти зарегистрированных в качестве безработных в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района" (далее – уполномоченный орган по вопросам занятости), единовременно, в размере 15 месячных расчетных показателей;
6) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны ко Дню Победы в Великой Отечественной войне, единовременно, в размере 25 месячных расчетных показателей;
7) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, ко дню Победы в Великой Отечественной войне, единовременно, в размере 5 месячных расчетных показателей;

Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 4 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 28 ақпанда № 4051 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2013 жылғы 20 қыркүйектегі № 57 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 20.09.2013 № 57 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 "Жергілікті атқарушы органдар көрсететін әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген, "Жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк көмек тағайындау және төлеу" мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес Денисов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Әлеуметтік көмек:
1) барлық санаттағы мүгедектерге, табыстарын есепке алмай, нақты шығындар бойынша жедел емделуге, бір жолғы, 50 айлық есептік көрсеткіштен көп емес;
2) барлық санаттағы мүгедектерге, табыстарын есепке алмай, шипажай немесе оңалту орталықтарына жол жүрумен байланысты шығындарын өтеуге, бір жолғы, нақты шығындар бойынша;
3) өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша азық-түлік себеті деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың тұлғаларына, тұрмыстық қажеттіліктеріне, бір жолғы, 7 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) табысы аз отбасылардың тұлғаларына кәмелетке толмаған балаларын жерлеуге, бір жолғы, 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың тұлғаларына, қайтыс болған туыстарын жерлеуге, егер қайтыс болған күні "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде (бұдан әрі - жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті) жұмыссыз ретінде тіркелген болса, бір жолғы, 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысында Жеңіс Күніне орай, бір жолғы, 25 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға, соғысқа қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға, Ұлы Отан соғысында Жеңіс Күніне орай, бір жолғы, 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

8) лицам, больным заразной формой туберкулеза, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, без учета доходов, на дополнительное питание, единовременно, в размере 15 месячных расчетных показателей;
9) молодежи из семей со среднедушевым доходом ниже величины прожиточного минимума, установленного по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, а также молодежи, относящейся к социально уязвимым слоям населения, продолжающей обучение за счет средств местного бюджета, для возмещения расходов, связанных с получением технического и профессионального, послесреднего или высшего образования, по фактическим затратам на оплату обучения в организации образования, за исключением лиц, являющихся обладателями государственных образовательных грантов, получателями иных выплат из государственного бюджета, направленных на оплату обучения в организациях образования;
10) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны на бытовые нужды, ежемесячно, без учета доходов, в размере 6 месячных расчетных показателей;
11) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, на бытовые нужды, ежемесячно, без учета доходов, в размере 3 месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 26.04.2013 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяет свое действие на отношения, возникшие с 01.05.2013).
2. Определить перечень документов, необходимых для получения государственной услуги "Назначение и выплата социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов", согласно приложению к настоящему решению.
3. Признать утратившим силу решение маслихата "Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан" от 23 сентября 2011 года № 64 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 9-8-183, опубликовано 4 ноября 2011 года в газете "Наше время" № 44).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной
сессии районного маслихата                 Н. Таран
Секретарь Денисовского
районного маслихата                        А. Мурзабаев
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного учреждения
"Отдел занятости и социальных программ
Денисовского района"
________________ Мусулманкулова Д.Т.
Начальник государственного учреждения
"Отдел экономики и финансов
акимата Денисовского района"
________________ Рахметова С.Ф.
Приложение
к решению маслихата
от 31 января 2013 года № 4
Перечень документов,
необходимых для получения государственной
услуги "Назначение и выплата социальной помощи
отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям
местных представительных органов"

8) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған, туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын тұлғаларға, табыстарын есепке алмай, қосымша тамақтануға, бір жолғы, 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
9) білім беру ұйымдарында оқуды төлеуге бағытталған, мемлекеттік бюджеттен өзге төлемдерді алушылар, мемлекеттік білім беру гранттарының иелері болып табылатын тұлғаларды есептемегенде, өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша, сондай-ақ ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың жастарына, жергілікті бюджет қаражаты есебінен оқуды жалғастыратын, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына жататын жастарға, техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімді алуға байланысты білім беру ұйымдарына нақты шығындар бойынша шығындарды өтеуге;
10) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне тұрмыстық қажеттіліктерге, ай сайын, табыстарын есепке алмай, 6 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
11) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға, тұрмыстық қажеттіліктерге, ай сайын, табыстарын есепке алмай, 3 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 26.04.2013 № 20 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және өз әрекетін 01.05.2013 бастап туындаған қатынастарға таратады).
2. "Жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу" мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттар тізбесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес анықталсын.
3. Мәслихаттың 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 64 "Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірімен 9-8-183 тіркелген, 2011 жылғы 4 қарашадағы № 44 "Наше Время" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының кезектен
тыс сессиясының төрайымы                   Н. Таран
Денисов аудандық
мәслихатының хатшысы                       А. Мұрзабаев
КЕЛІСІЛДІ:
"Денисов ауданы әкімдігінің экономика
және қаржы бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
_________________ С.Ф. Рахметова
"Денисов ауданының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
_________________ Д.Т. Мұсылманқұлова
Мәслихаттың
2013 жылғы 31 қаңтардағы
№ 4 шешіміне қосымша
"Жергілікті өкілді органдардың шешімдері
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына
әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу" мемлекеттік
қызметті алу үшін қажетті құжаттар тізбесі

Сноска. Приложение с изменениями, внесенными решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 26.04.2013 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяет свое действие на отношения, возникшие с 01.05.2013).
1. Обязательные документы:
1) заявление получателя, обратившегося за социальной помощью;
2) документ, удостоверяющий личность получателя, для несовершеннолетних получателей – свидетельство о рождении;
3) документ, подтверждающий регистрацию по месту жительства получателя;
4) документ, подтверждающий наличие банковского счета получателя;
5) при обращении законного представителя получателя прилагаются документ, удостоверяющий личность, и документ, подтверждающий полномочия законного представителя.
2. Дополнительные документы:
1) для инвалидов всех категорий, без учета доходов, на оперативное лечение по фактическим затратам:
документ, подтверждающий социальный статус получателя;
документ, подтверждающий затраты на оперативное лечение;
2) для инвалидов всех категорий, без учета доходов, для возмещения расходов, связанных с проездом в санатории или реабилитационные центры:
документ, подтверждающий социальный статус получателя;
выписка из индивидуальной программы реабилитации инвалида;
документ, подтверждающий нахождение инвалида в санатории или реабилитационном центре;
документ, подтверждающий расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) для лиц из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины продовольственной корзины по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, на бытовые нужды:
сведения о доходах лица (семьи) за квартал, предшествующий кварталу обращения;
4) для лиц из малообеспеченных семей на погребение несовершеннолетних детей:
сведения о доходах лица (семьи) за квартал, предшествующий кварталу обращения;
свидетельство о смерти;
5) для лиц из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, на погребение умерших родственников, на день смерти зарегистрированных в качестве безработных в уполномоченном органе по вопросам занятости:
сведения о доходах лица (семьи) за квартал, предшествующий кварталу обращения;
свидетельство о смерти;
документ, подтверждающий родственные отношения;
6) для участников и инвалидов Великой Отечественной войны ко Дню Победы в Великой Отечественной войне:
документ, подтверждающий социальный статус получателя, в случае, если данный гражданин не состоит на учете в уполномоченном органе;

Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 26.04.2013 № 20 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және өз әрекетін 01.05.2013 бастап туындаған қатынастарға таратады).
1. Міндетті құжаттар:
1) әлеуметтік көмекке өтініш жасаған алушының өтініші;
2) алушының жеке басын куәландыратын құжат, ал кәмелетке толмаған алушылар үшін – туу туралы куәлік;
3) алушының тұратын жері бойынша тіркеуді растайтын құжат;
4) алушының банктік шоты бар болуын растайтын құжат;
5) алушының заңды өкілі өтініш жасаған кезде жеке басын куәландыратын құжат, және заңды өкілдің өкілеттілігін растайтын құжат қоса беріледі.
2. Қосымша құжаттар:
1) барлық санаттағы мүгедектерге, табыстарын есепке алмай, нақты шығындар бойынша жедел емделуге:
алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
жедел емделу шығындарын растайтын құжат;
2) барлық санаттағы мүгедектерге, табыстарын есепке алмай, шипажай немесе оңалту орталықтарына жол жүрумен байланысты шығындарын өтеуге:
алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасынан үзінді;
мүгедектің шипажайда немесе оңалту орталығында болуын растайтын құжат;
тағайындалған жеріне жол жүруі және кері қайтуы бойынша шығындарын растайтын құжат;
3) өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша азық-түлік себеті деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың тұлғалары үшін, тұрмыстық қажеттіліктеріне:
өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанға тұлғаның (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
4) табысы аз отбасылардың тұлғаларына кәмелетке толмаған балаларын жерлеуге:
өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсанға, тұлғаның (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
қайтыс болуы туралы куәлік;
5) өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар, отбасылардың тұлғалары үшін, қайтыс болған туыстарын жерлеуге, егер қайтыс болған күні жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген болса:
өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанға, тұлғаның (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
қайтыс болуы туралы куәлік;
туыстық қатынастарды растайтын құжат;
6) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысында Жеңіс Күніне орай:
егер аталған азамат уәкілетті органда есепте тұрмаған жағдайда, алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;

7) для лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, ко дню Победы в Великой Отечественной войне:
документ, подтверждающий социальный статус получателя;
8) для лиц, больных заразной формой туберкулеза, выписанных из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, без учета доходов, на дополнительное питание:
копия выписки из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного;
9) для молодежи из семей со среднедушевым доходом ниже величины прожиточного минимума, установленного по Костанайской области за квартал, предшествующий кварталу обращения, а также молодежи, относящейся к социально уязвимым слоям населения, продолжающей обучение за счет средств местного бюджета, для возмещения расходов, связанных с получением технического и профессионального, послесреднего или высшего образования, по фактическим затратам на оплату обучения в организации образования, за исключением лиц, являющихся обладателями государственных образовательных грантов, получателями иных выплат из государственного бюджета, направленных на оплату обучения в организациях образования:
для молодежи из семей со среднедушевым доходом ниже величины прожиточного минимума:
сведения о доходах получателя (семьи) за квартал, предшествующий кварталу обращения;
для молодежи, относящейся к социально уязвимым слоям населения: документ, подтверждающий социальный статус получателя;
документ, подтверждающий место учебы и размер оплаты обучения за учебный год, выданный соответствующим учебным заведением;
10) для участников и инвалидов Великой Отечественной войны на бытовые нужды:
документ, подтверждающий социальный статус получателя, в случае, если данный гражданин не состоит на учете в уполномоченном органе;
11) для лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, на бытовые нужды:
документ, подтверждающий социальный статус получателя, в случае, если данный гражданин не состоит на учете в уполномоченном органе.
3. Документы предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю в день подачи заявления.

7) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға, соғысқа қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға, Ұлы Отан соғысында Жеңіс Күніне орай:
алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
8) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған, туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын тұлғаларға, табыстарын есепке алмай, қосымша тамақтануға:
амбулаторлық, стационарлық ауырудың медициналық картасы үзіндісінің көшірмесі;
9) білім беру ұйымдарында оқуды төлеуге бағытталған, мемлекеттік бюджеттен өзге төлемдерді алушылар, мемлекеттік білім беру гранттарының иелері болып табылатын тұлғаларды есептемегенде, өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша, сондай-ақ ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың жастары үшін, жергілікті бюджет қаражаты есебінен оқуды жалғастыратын, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына жататын жастар үшін, техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімді алуға байланысты білім беру ұйымдарына нақты шығындар бойынша шығындарды өтеуге:
жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың жастары үшін:
өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанға алушының (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына жататын жастар үшін:
алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
тиісті оқу орнымен берілген, оқу жылына оқу төлемінің мөлшері мен оқу орнын растайтын құжат;
10) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері үшін тұрмыстық қажеттіліктеріне:
егер аталған азамат уәкілетті органда есепте тұрмаған жағдайда, алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
11) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғалар үшін, тұрмыстық қажеттіліктеріне:
егер аталған азамат уәкілетті органда есепте тұрмаған жағдайда, алушының әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат.
3. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқа мен көшірмелерде ұсынылады, содан соң құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге өтініш берген күні қайтарылады.

4. В случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 1 настоящего решения, уполномоченный орган по вопросам занятости проверяет регистрацию в качестве безработного.

4. Осы шешімнің 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жұмыссыз ретінде тіркелгендігін тексереді.