О назначении социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Лебяжинского района на 2013 год
Решение маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 11 февраля 2013 года N 4/13. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 28 февраля 2013 года N 3460. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 05 марта 2014 года N 1-19/43)
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 05.03.2014 N 1-19/43).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
Сноска. По всему тексту после цифры 15 дополнено словом календарных решением маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 22.07.2013 N 2/19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года и статьей 20 Закона Республики Казахстан "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" от 28 апреля 1995 года, подпунктом 3) пункта 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" от 13 апреля 2005 года, со Стандартом государственной услуги "Назначение и выплата социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами" N 394, Лебяжинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Категории граждан, имеющих право на социальную выплату:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившим в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лицам вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
участникам боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;

Лебяжі ауданы бойынша 2013 жылға арналған мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау туралы
Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 2013 жылғы 11 ақпандағы N 4/13 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 28 ақпанда N 3460 болып тіркелді. Күші жойылды - қолдану мерзімінің өтуіне байланысты (Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 2014 жылғы 05 наурыздағы N 1-19/43 хатымен)
Ескерту. Күші жойылды - қолдану мерзімінің өтуіне байланысты (Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 05.03.2014 N 1-19/43 хатымен).
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша 15 деген санынан кейін күнтізбелік деген сөзбен толықтырылды - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 22.07.2013 N 2/19 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексiнiң 56-бабы 1-тармағы 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6–бабы 1–тармағы 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуiрдегi "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Заңының 20-бабына, Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Заңының 11-бабы 2-тармағы 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 7 сәуiрдегi "Жергілікті атқарушы органдар көрсететін әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" N 394 қаулысымен бекiтiлген "Жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк көмек тағайындау және төлеу" мемлекеттiк қызмет стандартына сәйкес, Лебяжі аудандық мәслихат, ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар азаматтардың санаттары:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне;
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестiрiлген адамдарға, атап айтқанда:
қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелдi қалаларда Ұлы Отан соғысы кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы КСР дағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдары, яки сол кездерде қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептеледi қалаларда болған адамдар;
қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;

лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а так же при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лицам начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
лицам, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
военнослужащие, ставшие инвалидами при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
4) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы великой Отечественной войны, лица проработавшие (прослужившие) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы великой Отечественной войны;

1986 - 1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясындағы апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысына мүгедектеріне теңестiрiлген адамдарға, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери міндетін өтеу кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшілер;
әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар;
Чернобыль атом электростанциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары;
Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери міндетін өтеу кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшілер;
4) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнiнен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттары, атап айтқанда:
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасы;
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);
Ұлы Отан соғысы жылдарында 1941 жылдың 22 маусым мен 1945 жылдың 9 мамыр аралығында кем дегенде 6 ай тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдерімен наградталған адамдар және қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР ордендерімен және медальдерімен наградталмаған адамдар;

лица, из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
5) лица, достигшие пенсионного возраста, а именно:
одиноким и одиноко проживающим пенсионерам;
пенсионерам в возрасте 100 и более лет;
пенсионерам, получающим минимальный размер пенсий;
6) инвалидам, а именно:
дети инвалиды до 18 лет;
инвалиды 1, 2, 3 группы;
женщины инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
инвалиды 1 группы с детства с диагнозом тетрапарезы, парапарезы, со сложной формой детского церебрального паралича, после исполнения детям 18 лет;
инвалид колясочник;
7) малообеспеченные многодетные матери, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей;
8) студенты из малообеспеченных семей и детей сирот, оставшихся без попечения родителей;
9) малообеспеченные граждане;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическим заболеванием;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
лица, страдающие заболеванием вирус иммунодефицита человека;
11) специалисты, имеющие средне-специальное или высшее образование (кроме врачей) прибывшие для работы в район;
12) врачи прибывшие для работы в учреждения здравоохранения района;
13) герой социалистического труда.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 22.07.2013 N 2/19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ Лебяжинского района" (далее - Отдел) назначать социальную выплату и оказать услуги категориям граждан, указанным в пункте 1 настоящего решения, по видам:
1) социальная помощь:
ко Дню Победы в размере 75000 тенге, на приобретение продуктовых наборов в размере 5000 тенге, ко Дню Первого Президента Республики Казахстан в размере 25000 тенге – категориям граждан, указанных в подпункте 1);
ко Дню Победы в размере 3000 тенге – категориям граждан, указанных в абзацах один, два, три, четыре подпункта 2), в абзацах один, два подпункта 3), в абзацах два, три подпункта 4);
ко Дню Первого Президента Республики Казахстан в размере 15000 тенге – категориям граждан, указанных в абзаце четыре подпункта 2), в абзаце три (только награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР) подпункта 4);
ко Дню Первого Президента Республики Казахстан в размере 10000 тенге – категориям граждан, указанных в абзаце два подпункта 4);
ко Дню вывода войск из Афганистана в размере 6000 тенге - категориям граждан, указанных в абзаце пять подпункта 2) (только участникам боевых действий в Афганистане), в абзаце четыре подпункта 3) (только участники боевых действий в Афганистане), в абзаце один подпункта 4);
ко дню аварии на Чернобыльской атомной электростанции в размере 6000 тенге – категориям граждан, указанных в абзаце шесть подпункта 2), в абзаце три подпункта 3), в абзаце четыре подпункта 4);
ко Дню пожилых людей:
в размере 2000 тенге - категориям граждан, указанных в абзаце один, три подпункта 5);
в размере 5000 тенге – категориям граждан, указанных в абзаце два подпункта 5);
ко Дню инвалидов:
в размере 4000 тенге - категориям граждан, указанных в абзаце один, два подпункта 6);
в размере 2000 тенге - категориям граждан, указанных в абзаце три подпункта 6);
на празднование Нового года и ко Дню защиты детей в размере 2 месячных расчетных показателей категориям граждан, указанных в абзаце один подпункта 6);
к Международному женскому дню 8 Марта в размере 4000 тенге – категориям граждан, указанных в абзаце три подпункта 6) и подпункта 7);

1988 - 1989 жылдардағы Чернобыль атом электростанциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркiмен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күнi анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда;
5) зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар, атап айтқанда:
жалғызбасты және жалғыз тұратын қарт адамдар;
100 жастағы және одан асқан азаматтар;
төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
1, 2, 3 топтағы мүгедектер;
кәмелет жасқа толмаған балалары бар мүгедек әйелдер;
18 жастан асқан бала кезінен мүгедек атанған тетрапареза, парапареза балалар церебралды сал ауруының күрделі формасымен ауыратын 1-ші топ мүгедектер;
арбадағы мүгедек;
7) төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар аз қамтамасыз етілген көп балалы аналар;
8) аз қамтамасыз етілген отбасыларынан оқитын студенттер және ата-анасының қамқорынсыз қалған жетім балалар;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтар;
10) әлеуметтік–мағыналы аурулармен ауыратын азаматтар, атап айтқанда:
онкологиялық аурулармен ауыратын азаматтар;
туберкулез ауруларымен ауыратын азаматтар;
адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруымен ауыратын азаматтар;
11) ауданға жұмыс істеуге келген (дәрігерлерден басқа) жоғарғы білімдері бар немесе орта мамандырылған білімдері бар мамандарға;
12) аудандық денсаулық сақтау мекемесіне жұмыс істеуге келген дәрігерлер;
13) социалистік еңбек ерлері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 22.07.2013 N 2/19 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. "Лебяжі ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) осы шешімнің 1–тармағында көрсетілген азаматтар санаттарына әлеуметтік төлем тағайындасын және қызметтер көрсетілсін:
1) әлеуметтік көмек:
1) тармақшада көрсетілген санатқа - Ұлы Отан соғысының Жеңіс Күніне орай - 75000 теңге көлемінде, азық-түлік жиынын сатып алу үшін  - 5000 теңге көлемінде, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Күніне орай – 25000 теңге көлемінде;
2) тармақшаның бірінші, екінші, үшінші, төртінші абзацтарында,  3) тармақшаның бірінші, екінші абзацтарында, 4) тармақшаның екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға Ұлы Отан соғысының Жеңіс Күніне орай - 3000 теңге көлемінде;
2) тармақшаның төртінші абзацында, 4) тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген санаттарға (тек қана ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдарға) – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Күніне орай - 15000 теңге көлемінде;
4) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Күніне орай - 10000 теңге көлемінде;
2) тармақшаның бесінші абзацында (тек қана Ауған соғысының қатысушылары), 3) тармақшаның төртінші абзацында, 4) тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген санаттарға Ауғанстаннан әскерлерді шығару күніне орай - 6000 теңге көлемінде;
2) тармақшаның алтыншы абзацында, 3) тармақшаның үшінші абзацында, 4) тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген санаттарға Чернобыль атомдық электростанциясындағы апаты күніне орай - 6000 теңге көлемінде;
Қарттар күніне орай:
5) тармақшаның бірінші, үшінші, абзацтарында көрсетілген санаттарға - 2000 теңге көлемінде;
5) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға - 5000 теңге көлемінде;
Мүгедектер күніне орай:
6) тармақшаның бірінші, екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға - 4000 теңге көлемінде;
6) тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген санаттарға - 2000 теңге көлемінде;
6) тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген санаттарға Жаңа жыл мерекесіне және Балаларды қорғау күніне – 2 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
6) тармақшаның үшінші абзацында және 7) тармақшасында көрсетілген санаттарға 8 наурыз Халықаралық әйелдер күніне - 4000 теңге көлемінде;

2) без учета доходов:
единовременная материальная помощь:
для категории граждан указанных в подпункте 1) на подписку республиканских, областных и районных газет в размере по фактической стоимости, в период подписной компании;
на текущий ремонт квартиры в размере 30000 тенге в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
ежемесячная материальная помощь:
на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 4 месячных расчетных показателей до 25 числа каждого месяца;
на оплату электроэнергии по факту потребления до 25 числа каждого месяца;
единовременная материальная помощь:
для категорий граждан, указанных в подпунктах 2) и 3) на подписку республиканских, областных и районных газет в размере по фактической стоимости, в период подписной компании;
ежемесячная материальная помощь:
на оплату жилищно-коммунальных услуг (кроме участников афганской войны и участников Чернобыльской атомной электростанции) в размере 3 месячных расчетных показателей до 25 числа каждого месяца;
ежеквартальная материальная помощь:
на оплату жилищно-коммунальных услуг участникам Афганской войны и участникам Чернобыльской атомной электростанции в размере 5 месячных расчетных показателей до 5 числа следующего за отчетным кварталом;
единовременная материальная помощь:
на установку электрического котла по фактической стоимости - категориям граждан, указанных в абзаце три подпункта 4) (только награжденные орденами и медалями);
на получение санаторно-курортного лечения для категории граждан, указанной в подпункте 5) в размере 49000 тенге в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
в случае отказа заявителя от получения санаторно-курортного лечения после получения социальной помощи, заявитель производит возврат социальной помощи в течение 10 календарных дней;
для поездки на экскурсию в город Астана в размере 27000 тенге в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
единовременная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в подпункте 6) на приобретение твердого топлива в размере 5 месячных расчетных показателей, в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
на подписку на областные и районные газеты в размере по фактической стоимости в период подписной компании;
на приобретение лекарств в размере 5 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
на открытие собственного дела по предоставленным расчетам фактической стоимости затрат, в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
на установку спутникового-кабельного телевидения в размере по фактической стоимости установки, в течении 15 календарных дней с момента подачи заявления;
для категории граждан, указанных в абзаце пять подпункта 6) на установку пандусов в размере по фактической стоимости выполненных работ, в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
ежемесячная материальная помощь:
на оплату для содержания детей - инвалидов дошкольного возраста в детских садах в размере 3 месячных расчетных показателей;
на оплату для содержания детей дошкольного возраста в детских садах родителям-инвалидам в размере 3 месячных расчетных показателей;
единовременная материальная помощь:
для категории граждан указанной в подпункте 9) освободившимся из мест лишения свободы в размере 5 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;

2) табысты ескермей:
біржолғы материалдық көмек:
1) тармақшада көрсетілген санаттарға жазылу компаниясы кезеңінде республикалық, облыстық және аудандық газеттерге жазылуға нақты көлемінде;
пәтерлеріне ағымды жөндеу жасау 30000 теңге көлемінде, өтініш түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
айдың 25-не дейін тұрғын коммуналдық қызмет шығындарды төлеу үшін 4 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
айдың 25-не дейін нақты қолданылған электр қуатын төлеу үшін;
біржолғы материалдық көмек:
2) және 3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға:
жазылу компаниясы кезеңінде республикалық, облыстық және аудандық газеттерге жазылуға нақты көлемінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
әр айдын 25-не дейін тұрғын коммуналдық қызмет шығындарды төлеу үшін (Ауған соғысының қатысушылары мен Чернобыль атом электростанциясына қатысушыларынан басқалары) 3 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
тоқсан сайынғы материалдық көмек:
есептік тоқсанның 5-не дейін Ауған соғысының қатысушыларына және Чернобыль атом электростанциясына қатысушыларына тұрғын коммуналдық қызмет шығындарды төлеу үшін 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
біржолғы материалдық көмек:
4) тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген санаттарға (тек қана ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдарға) электрлі қуатты пеш орнату үшін нақты көлемі бойынша;
5) тармақшада көрсетілген санаттарға өтініш жазған күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде санаторлы-курорттық ем алуға 49000 теңге көлемінде;
өтініш беруші санаторлы-курорттық емделуден бас тартқан жағдайда, 10 күн ішінде алған әлеуметтік көмекті аудан бюджетіне қайтарады;
Астана қаласына экскурсияға бару үшін 27000 теңге көлемінде, өтініш жазған күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
біржолғы материалдық көмек:
6) тармақшада көрсетілген санаттарға:
қатты отын сатып алу үшін 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
жазылу компаниясы кезеңінде облыстық және аудандық газеттерге жазылуға нақты көлемінде;
дәрі-дәрмек сатып алу үшін 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, 15 күнтізбелік күн ішінде өтініш берген күннен бастап;
нақты көлеміндегі шығындардың есебін көрсете отырып өз жеке ісін ашу үшін материалдық көмек, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
спутниктік телебағдарламасын орнату үшін нақты көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
6) тармақшаның бесінші абзацында көрсетілген санаттарға пандус құру үшін нақты көлемінде, өтініш түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
мектепке дейінгі мүгедек балаларды бала-бақшада ұстау үшін төлем ақысы 3 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
бала-бақшаға баратын мектепке дейінгі балалардың мүгедек ата-аналарына бала-бақша төлем ақысы 3 айлық есептік көрсеткіш көлемінде;
біржолғы материалдық көмек:
9) тармақшада көрсетілген санаттарға бас бостандығын айыру орнынан шыққан азаматтарға 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;

безработным, проходящим профессиональную подготовку и переподготовку в размере 7500 тенге до 5 числа следующего за отчетным месяцем;
безработным гражданам состоящим на учете в Отделе на погребение в размере 15 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
единовременная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в абзаце один подпункта 10) в размере 10 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
для категории граждан, указанных в абзаце два подпункта 10) находящимся на стационарном лечении в размере 5 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
для категории граждан, указанных в абзаце три подпункта 10) в размере 10 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента поступления списков с Государственного учреждения "Павлодарский областной центр по профилактике и борьбе со СПИДом";
ежемесячная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в абзаце два подпункта 10) находящимся на амбулаторном лечении в размере 5 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
единовременная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в подпункте 11) в зависимости от отдаленности от районного центра (села Акку, Шарбакты, Бескарагай, Жамбыл, Жанатан, Айтей, Черное, Шабар, Шамши, Ямышево, Кызыл-когам, Тлектес – 121170 тенге; села Казы, Малыбай, Казантай – 125000 тенге; села Майкарагай, Мергалым, Баймульдина, Такыр, Теренколь, Тосагаш – 175000 тенге; села Шака, Шоктал, Жабаглы – 200000 тенге) в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
для категорий граждан, указанных в подпункте 12) в размере от 200000 тенге до 400000 тенге (врачам районного центра 200000 тенге; Шарбакты, Бескарагай, Жамбыл, Жанатан, Айтей, Черное, Шабар, Шамши, Ямышево, Кызыл-когам, Тлектес – 300000 тенге; села Казы, Малыбай, Казантай, Майкарагай, Мергалым, Баймульдина, Такыр, Теренколь, Тосагаш, Шака, Шоктал, Жабаглы – 400000 тенге) в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
для категории граждан указанных подпункте 13) на текущий ремонт квартиры по фактической стоимости выполненных работ, в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
ежемесячная материальная помощь:
для категорий граждан указанных в подпункте 13) на оплату электроэнергии по факту потребления до 25 числа каждого месяца;
3) с учетом доходов:
ежеквартальная материальная помощь:
для категорий граждан, указанных в подпункте 5) на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 3 месячных расчетных показателей до 5 числа следующего за отчетным кварталом;
для категории граждан, указанных в подпункте 8) единовременная материальная помощь на оплату обучения по фактической стоимости обучения - оплачивается в мае и октябре месяце и ежемесячная материальная помощь в размере 15235 тенге на оплату проезда, питания и проживания на период обучения в высшем учебном заведении, до 25 числа каждого месяца;
единовременная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в подпункте 9) на документирование (удостоверение личности) в размере 1 месячного расчетного показателя в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;

кәсіби даярлау және қайта даярлау өтіп жатқан жұмыссыздарға 7500 теңге көлемінде есептік айдың 5-не дейін;
Бөлімде тіркеуде тұрған жұмыссыздарға жерлеуге 15 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
біржолғы материалдық көмек:
10) тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген санаттарға 10 айлық есептік көрсеткіш, 15 күнтізбелік күн ішінде өтініш берген күннен бастап;
10) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға стационарлық емделуге мұқтаж азаматтарға 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
10) тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде "Павлодар облысының СПИДпен күрес және алдын алу орталығы" мемлекеттік мекемесінен тізім түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
10) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға амбулаториялық емделудегі азаматтарға 5 айлық есептік көрсеткіш, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
біржолғы материалдық көмек:
11) тармақшада көрсетілген азаматтарға аудан орталығының арасындағы қашықтыққа байланысты (Аққу, Шарбақты, Бесқарағай, Жамбыл, Жанатан, Әйтей, Черное, Шабар, Шәмши, Ямышево, Қызыл-қоғам, Тлектес ауылдары – 121170 теңге; Қазы, Малыбай, Қазантай ауылдары – 125000 теңге; Майқарағай, Мерғалым, Баймолда, Тақыр, Теренкөл, Төсағаш ауылдары – 175000 теңге, Шақа, Шоқтал, Жабағлы - 200000 теңге) материалдық көмек, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
12) тармақшада көрсетілген азаматтарға 200000 теңгеден бастап 400000 теңгеге дейін (аудандық орталығы дәрігерлеріне 200000 теңге; Шарбақты, Бесқарағай, Жамбыл, Жанатан, Әйтей, Черное, Шабар, Шәмши, Ямышево, Қызыл-қоғам, Тлектес ауылдары – 300000 теңге; Қазы, Малыбай, Қазантай, Майқарағай, Мерғалым, Баймолда, Тақыр, Теренкөл, Төсағаш, Шақа, Шоқтал, Жабағлы – 400000) материалдық көмек, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
13) тармақшаның бесінші абзацында көрсетілген санаттарға пәтерлеріне ағымдағы жөндеу жасау үшін нақты көлемінде, өтініш түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
13) тармақшада көрсетілген санаттарға айдың 25-не дейін нақты қолданылған электр қуатын төлеу үшін;
3) табысты ескере:
тоқсандық материалдық көмек:
5) тармақшада көрсетілген санаттарға тұрғын коммуналдық қызмет шығындарды төлеу үшін 3 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, есептік тоқсанның 5-не дейін;
біржолғы материалдық көмек:
8) тармақшада көрсетілген санаттарға оқу төлем ақысын нақты төлем ақысы көлемінде мамыр және қазан айларында және ай сайынғы материалдық көмек жоғары оқу орнында оқыту кезеңіне жолақысына, жүріп-тұруына және тамақтануына 15235 теңге көлемінде, ағымдағы айдың 25-не дейін;
9) тармақшада көрсетілген санаттарға құжаттандыруға (жеке куәлік) 1 айлық есептік көрсеткіш, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;

на развитие личного подворья в размере 150000 тенге в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
женщинам ставшим на учет по беременности до 12 недель в размере 10 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
на создание реабилитационного центра по предоставленным расчетам фактической стоимости затрат, в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
при последствии чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, непредвиденные расходы (пожар, кража, длительная болезнь более одного месяца) в размере 10 месячных расчетных показателей в течение 15 календарных дней с момента подачи заявления;
на установку спутникового–кабельного телевидения в размере по фактической стоимости установки, в течении 15 календарных дней с момента подачи заявления;
ежемесячная материальная помощь:
на приобретение детского питания в размере 2 месячных расчетных показателей до 25 числа каждого месяца;
безработным предпенсионного возраста (за три года до выхода на пенсию по возрасту) в размере 3 месячных расчетных показателя до 25 числа каждого месяца;
ежеквартальная материальная помощь:
для категории граждан, указанных в подпункте 9) переселившимся из сел с низким экономическим потенциалом по "Программе занятости – 2020" на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 9 месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Лебяжинского районного маслихата Павлодарской области от 03.04.2013 N 3/15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); подпункт 2) в редакции решения маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 22.07.2013 N 2/19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для получения социальной помощи необходимо предоставить в Отдел следующие документы по каждой категории, указанной в пункте 1 настоящего решения:
1) для категории граждан, указанных в подпунктах 1)2)3)4)5)6)7)8)9)10)11)12)13) – заявление, копии удостоверения личности, лицевого или карточного счета открытого в почтовом отделении акционерного общества "Казпочта" или банках второго уровня, подлинник адресной справки с места жительства;
дополнительно:
2) для категории граждан, указанных в подпункте 5) для поездки в санатории - медицинское заключение о необходимости оздоровления, копия санаторно-курортной карты;
на возмещение жилищно–коммунальных услуг - акт обследования жилищно–бытовых условий, ходатайство акима сельского округа;

жеке ауланы дамыту үшін 150000 теңге көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
жүктілігіне байланысты 12 аптаға дейін есепке тұрған жүкті әйелдерге 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
оңалту орталығын ашу үшін ұсынылған нақты көлеміндегі есептеріне сәйкес, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қарастырылмаған шығыстарға байланысты (өрт, тоңау, бір айдан аса созылған ауру) 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
спутниктік телебағдарламасын орнату үшін нақты құны көлемінде, өтініш берген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде;
ай сайынғы материалдық көмек:
балалар тамағын сатып алу үшін 2 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, ағымдағы айдын 25-не дейін;
зейнеткерлік алдындағы жастағы жұмыссыздарға (жасына қарай зейнеткерлікке шығуға 3 жыл қалған) 3 айлық есептік көрсеткіш көлемінде, ағымдағы айдын 25-не дейін;
тоқсан сайынғы материалдық көмек:
"Жұмыспен қамту – 2020 бағдарламасы" бойынша төмен экономикалық потенциалды ауылдардан көшірілген отбасыларына коммуналдық қызмет шығындарды төлеу үшін 9 айлық есептік көрсеткіш көлемінде.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 03.04.2013 N 3/15 (жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 2 тармақшасы жаңа редакцияда - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 22.07.2013 N 2/19 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Әлеуметтік көмек алу үшін әрбір санат бойынша осы шешімнің 1-тармағында көрсетілген келесі құжаттарды, Бөлімге ұсыну қажет:
1) 1)2)3)4)5)6)7)8)9)10)11)12),  13)тармақшаларында көрсетілген санаттарына – өтініш, жеке куәлігінің көшірмесі, "Қазпошта" акционерлік қоғамы пошталық бөлімшесінде немесе екінші деңгейдегі банктерде ашылған жеке шотының көшірмелері, тұрғылықты жерден мекен жай анықтамасының тұпнұсқасы;
толығырақ:
2) 5) тармақшада көрсетілген санаттарға санаторияға бару үшін – ем алу қажетін растайтын медициналық қорытынды, санаторлы-курорттық картасының көшірмесі;
коммунналдық қызмет шығындарын төлеу үшін - тұрмыстық жағдайын тексеру актісі, ауылдық округ әкімінің қолдаухаты;

3) для категории граждан, указанных в подпункте 6) на оплату для содержания детей дошкольного возраста в детских садах - справку с дошкольного учреждения, на открытие собственного дела - документ, подтверждающий затраты (расчеты);
4) для категории граждан, указанных в подпункте 8) на оплату обучения – акт обследования жилищно-бытовых условий, ходатайство акима сельского округа, копии сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования, аттестата об общем и среднем образовании, 3-х сторонний договор на оказание образовательных услуг между акимом района, студентом и высшим учебным заведением;
5) для категории граждан, указанных в подпункте 9) на развитие личного подворья - 3-х сторонний договор на оказание материальной помощи на развитие личного подворья между отделом, акимом сельского округа, и малообеспеченным гражданином, на открытие реабилитационного центра - документ, подтверждающий затраты (расчеты), на погребение – копия свидетельства о смерти;
6) для категории граждан, указанных в подпункте 10) на оплату проезда, питания и проживания – справка с медицинского учреждения, копия свидельства о рождении ребенка при наличии онкологического заболевания, различной формы туберкулеза, инфицированных вирусом имуннодефицита человека;
7) для категории граждан, указанных в подпунктах 11)12) для выплаты единовременной материальной помощи – копия приказа о принятии на работу или выписка из приказа;
8) для категории граждан, указанных в подпунктах 1)2)3)4)5)6)7)8)9)10)11)12)13) оставшихся без средств к существованию, в последствии чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, непредвиденные расходы (пожар, кража, длительная болезнь более одного месяца) - подтверждающий документ с соответствующих органов, с учетом среднедушевого дохода семьи (гражданина) или без учета доходов;
9) для получении двух видов помощи – социальная помощь инвалидам и социальная помощь гражданам, имеющим социально-значимые заболевания можно получить помощь через портал электронного правительства при наличии электронной цифровой подписи.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социальной сферы и культурному развитию.
5. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        К. Есимов
Секретарь районного маслихата              К. Альтаев

3) 6) тармақшада көрсетілген санаттарға мектепке дейінгі мекемесінің анықтамасы, өз жеке ісін ашу үшін - шығындарын (есептерін) растайтын құжат;
4) 8) тармақшада көрсетілген санаттарға оқу төлеу үшін – тұрмыстық жағдайын тексеру актісі, ауылдық округ әкімінің қолдаухаты, ұлттық бірыңғай тестілеудің нәтижелері бойынша берілген сертификаттын көшірмесі, жалпы және орта білім туралы аттестатының көшірмесі, білім қызметтерін көрсетуге аудан әкімімен, студентпен, жоғары оқу орнымен үш жақты келісім-шарт;
5) 9) тармақшада көрсетілген санаттарға жеке ауланы дамытуға материалдық көмек алу үшін - бөліммен, ауылдық округ әкімімен және аз қамтамасыз етілген азаматпен жеке ауланы дамытуға материалдық көмек көрсету үшін үш жақты келісім-шарт, оңалту орталығын ашу үшін – шығындарын (есептерін) растайтын құжат, жерлеуге – қайтыс болуы туралы куәлік;
6) 10) тармақшада көрсетілген санаттарға жолақысын, жүріп-тұруын және тамақтануын төлеу үшін – денсаулық сақтау мекемесінен анықтама, онкологиялық ауруына, әр түрлі туберкулез формаларымен, адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғыш ауруына шалдыққан кезде баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
7) 11)12) тармашаларында көрсетілген санаттарға – біржолғы материалдық көмек төлеу үшін - жұмысқа қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді;
8) 1)2)3)4)5)6)7)8)9)10)11)12),  13)тармақшаларында көрсетілген санаттарға табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қаражатсыз қалған, қарастырылмаған шығыстарға байланысты (өрт, тоңау, бір айдан аса созылған ауру) - отбасы орта кіріс есебі немесе кіріс есепсіз ескерілген тиісті мекемелерінен растайтын құжат;
9) көмектің екі түрін алу үшін – мүгедектерге әлеуметтік көмек және әлеуметтік-мағыналы аурулармен ауыратын азаматтарға электронды үкіметтік портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңба бар болған жағдайда көмек алуға болады.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік сала және мәдени даму мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
5. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Сессия төрағасы                            Қ. Есімов
Аудандық мәслихат хатшысы                  Қ. Әлтаев