Об утверждении границ зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан
Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 15 мая 2013 года № 13/117-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 17 июня 2013 года № 2312. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 17/215-VII
Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14.09.2022 № 17/215-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата Южно-Казахстанской области, в соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Южно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии областного маслихата Д.Ахметов
Секретарь областного маслихата К.Ержан
Приложение 1 к решению
Южно-Казахстанского областного
маслихата от 15 мая 2013 года
№ 13/117-V
Границы зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан
п/п
Наименование памятников истории и культуры, датировка
Вид памятника
Площадь гектар
Зоны регулирования застройки
Зоны охраняемого природного ландшафта
1
2
3
4
5
1.
Группа памятников, локализуемых на исторически сложившейся территории городища Туркестан ХV-ХІХ веков
35,4
35,4
Мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи конец XIV века
Градостроительства и архитектуры
Городище Культобе середины I тысячелетия–XIV века
Археологии
Городище Туркестан XV–XIX веков
Археологии
Большой Хильвет XII века
Градостроительства и архитектуры
Мечеть Жума XIX века
Градостроительства и архитектуры
Чилляхана (шильдехана) XIV века
Градостроительства и архитектуры
Мавзолей восьмигранный XIY-XVI веков
Градостроительства и архитектуры
Мавзолей Раби'и Султан Бегим XV века
Градостроительства и архитектуры
Мавзолей безымянный (склеп) XVI века
Градостроительства и архитектуры
Стена крепостная цитадели XVI-XIX веков
Градостроительства и архитектуры
Баня восточная XVI-XVІІІ веков
Градостроительства и архитектуры
Мавзолей Есим-хана XVII века
Градостроительства и архитектуры
Ворота цитадели XVIII-XIX веков
Градостроительства и архитектуры
2.
Хильвет Аулие Кумчик-ата XII века
Градостроительства и архитектуры
0,53
0,53
3.
Комплекс железнодорожной станции 1903 год (вокзал, депо, дома жилые, ледники)
Градостроительства и архитектуры
10,4
10,4
Приложение 2 к решению
Южно-Казахстанского областного маслихата
от 15 мая 2013 года № 13/117-V
СХЕМА
Границы зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан, локализуемых на исторически сложившейся территории городища Туркестан XV-XIX веков. (Мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи конец XIV века, Городище Культобе середины І тысячелетия - XIV века, Городище Туркестан XV-XIX веков, Большой Хильвет XII века, Мечеть Жума XIX века, Чилляхана (шильдехана) XIV века, Мавзолей восьмигранный XIV-XVI веков, Мавзолей Раби'и Султан Бегим XV века, Мавзолей безымянный (склеп) XVI века, Стена крепостная цитадели XVI-XIX веков, Баня восточная XVI-XVIII веков, Мавзолей Есим-хана XVII века, Ворота цитадели XVIII-XIX веков)
Площадь зоны регулирования застройки: S = 35,4 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 35,4 гектар.
Приложение 3 к решению
Южно-Казахстанского областного маслихата
от 15 мая 2013 года № 13/117-V
СХЕМА
границы зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Хильвет Аулие Кумчик-ата XII века" расположенных на территории города Туркестан
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,53 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,53 гектар.
Приложение 4 к решению
Южно-Казахстанского областного маслихата
от 15 мая 2013 года № 13/117-V
СХЕМА
границы зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Комплекс железнодорожной станции 1903 год (вокзал, депо, дома жилые, ледники)" расположенных на территории города Туркестан
Площадь зоны регулирования застройки: S = 10,4 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 10,4 гектар.

Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 15 мамырдағы № 13/117-V шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысының әділет департаментімен 2013 жылғы 17 маусымда № 2312 болып тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 17/215-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 17/215-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 36 бабы 2-тармағына сәйкес, Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4 - қосымшаларына сәйкес, Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат сессиясының төрағасы Д.Ахметов
Облыстық мәслихат хатшысы Қ.Ержан
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2013 жылғы
15 мамырдағы № 13/117-V
шешіміне 1-қосымша
Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары
р/с
Тарих және мәдениет ескерткіштердің атауы, мерзімі
Ескерткіш түрі
Алаңы гектар
Құрылыс салуды реттеу аймағы
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы
1
2
3
4
5
1.
ХҮ-ХІХ ғасырлар Түркістан қалашығының тарихи қалыптасқан аумағында оқшауланған ескерткіштер тобы
35,4
35,4
Қожа Ахмет Яссауи кесенесі XIV ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Күлтөбе қалашығы I мыңжылдықтың ортасы – XIV ғасыр
Археология
Түркістан қалашығы XV–XIX ғасырлар
Археология
Үлкен хильвет XII ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Жұма мешіті XIX ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Шілдехана XIV ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Сегіз қырлы кесенесі XIV-XVI ғасырлар
Қала құрылысы және сәулет
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі XV ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Атаусыз кесене (сағана) XVI ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Бекініс қамалы XVI-XIX ғасырлар
Қала құрылысы және сәулет
Шығыс моншасы XVI-XVІІІ ғасырлар
Қала құрылысы және сәулет
Есім ханның кесенесі XVII ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Қамал қақпалары XVIII-XIX ғасырлар
Қала құрылысы және сәулет
2.
Әулие Құмшық-ата хильветі XII ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
0,53
0,53
3.
Темір жол станциясы кешені 1903 жыл (вокзал, депо, тұрғын үйлер, мұздықтар)
Қала құрылысы және сәулет
10,4
10,4
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2013 жылғы
15 мамырдағы № 13/117-V
шешіміне 2-қосымша
XV-XIX ғасырлар Түркістан қалашығының тарихы қалыптасқан аумақта оқшауланған, Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің (Қожа Ахмет Яссауи кесенесі XIV ғасырдың соңы, Күлтөбе қалашығы І мыңжылдықтың ортасы - XIV ғасыр, Түркістан қалашығы XV-XIX ғасыр, Үлкен хильвет XII ғасыр, Жұма мешіті XIX ғасыр, Шілдехана XIV ғасыр, Сегіз қырлы кесенесі XIV-XVI ғасырлар, Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі XV ғасыр, Атаусыз кесене (сағана) XVI ғасыр, Бекініс қамалы XVI-XIX ғасырлар, Шығыс моншасы XVI-XVIII ғасырлар, Есім ханның кесенесі XVII ғасыр, Қамал қақпалары XVIII-XIX ғасырлар) құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 35,4 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы үшін: S = 35,4 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2013 жылғы
15 мамырдағы № 13/117-V
шешіміне 3-қосымша
Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Әулие Құмшық-ата хильветі XII ғасыр" ескерткіштерінің құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,53 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы үшін: S = 0,53 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2013 жылғы
15 мамырдағы № 13/117-V
шешіміне 4-қосымша
Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Темір жол станциясы кешені 1903 жыл (вокзал, депо, тұрғын үйлер, мұздықтар)" ескерткіштерінің құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 10,4 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы үшін: S = 10,4 гектар.