О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 3 февраля 2014 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2014 года № 9192
В соответствии с подпунктом 2 статьи 12 и пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» от 19 марта 2010 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 «Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6334, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 28 июля 2010 года, № 196 (26257)) следующие изменение:
Статистическую методологию по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденную вышеуказанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регистров и публикаций совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике                              А. Смаилов
«СОГЛАСОВАН»
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А.С. Мамытбеков
«__» __________ 2014 года
Приложение
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 3 февраля 2014 года № 23
Утверждена
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 10 июня 2010 года № 136
Статистическая методология
по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения
регистрационных записей 1. Общие положения

"Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 наурызда № 9192 тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2-тармақшасына және 16-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 15 шілдеде № 6334 болып тіркелген, 2010 жылғы 28 шілдедегі № 196 (26257) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама, осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Тіркелімдер және жарияланымдар департаменті Заң департаментімен бірге заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны он күнтізбелік күннің ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жолдасын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы             Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А.С. Мамытбеков _____________
2014 жылғы «____» ___________
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2014 жылғы 3 ақпандағы
№ 23 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 10 маусымдағы
№ 136 бұйрығымен бекітілген
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснама
1. Жалпы ережелер

1. Статистическая методология по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и определяет метод осуществления похозяйственного учета в Республике Казахстан (далее – Методология).
2. Основной задачей статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей является организация ведения регистрационных записей по домашним хозяйствам, обеспечение достоверности и представление данных похозяйственного учета Акимами поселков, сел, сельских округов.
3. Для целей настоящей Методологии используются следующие основные понятия:
1) материалы наружных стен – строительные материалы, из которого построены наружные (внешние стены) дома. Если стены построены из нескольких материалов, указывается преобладающий материал;
2) павильон – оборудованное строение, имеющее торговый зал и помещения для хранения товарного запаса, рассчитанное на одно или несколько рабочих мест;
3) отдельное домашнее хозяйство - хозяйства одиноких лиц (не имеющих семью).
Иные термины и определения, используемые в настоящей Методологии, применяются в соответствии с Законом.
4. Соблюдение настоящей Методологии должно обеспечивать:
1) конфиденциальность первичной статистической информации;
2) координацию между похозяйственным учетом и другими статистическими наблюдениями.
2. Ведение регистрационных записей
5. Ведение регистрационных записей осуществляется по следующим формам: книга похозяйственного учета (форма) согласно приложению 1 к настоящей Методологии, список лиц, временно проживающих на территории поселка, села, сельского округа (форма) согласно приложению 2 к настоящей Методологии, алфавитная книга (форма) согласно приложению 3 к настоящей Методологии.
6. Уполномоченный орган в области государственной статистики обеспечивает Акимов поселка, села, сельского округа формами регистрационных записей для ведения похозяйственного учета.
Все формы регистрационных записей должны вестись в строгом соответствии с настоящей Методологией.
Никакие подчистки и не оговоренные текстовой записью поправки в этих документах не допускаются. Любые исправления и зачеркивания должны быть оговорены и заверены подписью Акима или специалиста местного исполнительного органа.
7. Регистрационные записи по указанным формам ведутся Акимами поселка, села, сельского округа по подчиненным им населенным пунктам. Книги похозяйственного учета и списки похозяйственного учета должны храниться в местном исполнительном органе на равне с денежными документами и ценными бумагами. Сохранность, своевременная и правильная запись в книгах похозяйственного учета обеспечивается Акимом поселка, села, сельского округа.

1. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру әдісін анықтайды (бұдан әрі – Әдіснама).
2. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманың негізгі міндеті үй шаруашылықтары бойынша тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру, дәйектілікті және кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерінің әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін ұсынуын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Әдіснаманың мақсаттарына арналған мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сыртқы қабырға материалдары – үйдің сырты (сыртқы қабырғасы) тұрғызылған құрылыс материалдары. Егер қабырғалар бірнеше материалдардан тұрғызылса, басым материал көрсетіледі;
2) павильон – бір немесе бірнеше жұмыс орындарына көзделген тауар қорларын сақтауға арналған сауда залы және бөлмелері бар жабдықталған құрылым;
3) бөлек жеке үй шаруашылықтары – жалғызілікті (жанұясы жоқ) адамдардың шаруашылықтары.
Осы әдіснамада пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады:
4. Осы әдіснаманы сақтау төмендегілерді:
1) алғашқы статистикалық ақпараттың құпиялылығын;
2) әр шаруашылық бойынша есепке алу мен басқа статистикалық байқаулар арасындағы үйлестіруді қамтамасыз етуі қажет.
2. Тіркеу жазбаларын жүргізу
5. Тіркеу жазбаларын жүргізу келесі нысандар бойынша жүзеге асырылады: әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабы (нысан) осы Әдіснаманың 1-қосымшасына сәйкес; кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында (нысан) уақытша тұратын адамдардың тізімі осы Әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес; әліпбилік кітабы (нысан) осы Әдіснаманың 3-қосымшасына сәйкес.
6. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуге арналған тіркеу жазбаларының нысандарымен кенттің, ауылдың, ауылдық округтер әкімдерін қамтамасыз етеді.
Тіркеу жазбаларының барлық нысандары қатаң түрде осы Әдістемеге сәйкес жүргізілуі тиіс.
Бұл құжаттарда ешқандай тазартуға және мәтіндік жазбада көрсетілмеген түзетулерге жол берілмейді. Кез-келген түзетулер мен сызып тастау жергілікті атқарушы органның әкімімен немесе маманымен келісілуі және қолымен расталуы тиіс.
7. Көрсетілген нысандар бойынша тіркеу жазбаларын қарамағындағы елді мекендері бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері жүргізеді. Әр шаруашылық бойынша есепке алудың кітаптары мен тізімдері жергілікті атқарушы органда ақшалай құжаттармен және бағалы қағаздармен тең дәрежеде сақталады. Олардың сақталуына және жазбалардың уақытылы және дұрыс жазылуына жауаптылық кенттің, ауылдың, ауылдық округ әкімдеріне дербес жүктеледі.

8. Акимы поселков, сел, сельских округов один раз в пять лет производят закладку книг похозяйственного учета (форма) и алфавитных книг (форма) по состоянию на 1 января. Закладка книг похозяйственного учета производится путем полного обхода дворов и опроса населения в период с 1 по 15 января.
Списки лиц, временно проживающих на территории поселка, села, сельского округа (форма) заводят ежегодно и ведут систематически в течение всего года.
В последующие четыре года два раза в год Акимы поселков, сел, сельских округов проводят уточнение регистрационных записей в ранее заведенных книгах похозяйственного учета. Уточнение регистрационных записей проводят по состоянию на 1 января – с 1 по 15 января, по состоянию на 1 июля – с 1 по 15 июля.
По результатам уточнения регистрационных записей уполномоченным органом в области государственной статистики совместно с Акимами поселков, сел, сельских округов осуществляется сверка регистрационных записей путем выезда в населенные пункты и посещения домашних хозяйств в соответствии с графиком. Выезд по одному и тому же населенному пункту осуществляется один раз в год.
После проведения сверки регистрационных записей и посещения домашних хозяйств составляется акт несоответствия или соответствия регистрационных записей по формам похозяйственного учета по форме согласно приложения 4 к настоящей Методологии.
9. Во избежание не охвата отдельных жилых домов и мелких населенных пунктов, специалист местного исполнительного органа перед началом закладки или проверки и уточнения записей книг похозяйственного учета, уточняет список всех расположенных на территории поселков, сел, сельских округов населенных пунктов. При этом необходимо обратить внимание на то, чтобы в список были включены все мелкие населенные пункты и отдельно расположенные жилые дома (разъезды, зимовки, отгоны, подхозы, станции). Необходимо также проверить наличие семей граждан, проживающих на территории поселков, сел, сельских округов в ведомственных домах, подсобных хозяйствах, на отгонах, в общежитиях, интернатах для учащихся, детских домах, домах-интернатах для престарелых и инвалидов, больницах.
В крупных населенных пунктах, где специалист местного исполнительного органа не может лично посетить все домашние хозяйства (далее – хозяйства) в течение 15 календарных дней и провести в этот срок закладку книг похозяйственного учета или уточнение записей в них, в помощь ему Аким поселка, села, сельского округа привлекает дополнительно других специалистов местного исполнительного органа. В этих целях специалист местного исполнительного органа, после уточнения списков населенных пунктов, разбивает его на отдельные ограниченные участки, распределяет эти участки между привлекаемыми к работе специалистами и представляет этот список на утверждение Акиму поселка, села, сельского округа. В своем решении Аким поселка, села, сельского округа утверждает список привлекаемых к работе специалистов и указывает, кому и в каких населенных пунктах, на каких улицах (в крупных населенных пунктах) поручается провести эту работу. Всей работой привлеченных специалистов руководит Аким поселка, села, сельского округа. Он выдает книги похозяйственного учета для их заполнения или проверки и уточнения записей в них, а также лично принимает от каждого заполненные (проверенные) книги похозяйственного учета, контролируя при этом правильность оформления записей, четкость и обоснованность внесенных уточнений, наличие подписей главы домашнего хозяйства.

8. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері бес жылда бір рет 1 қаңтардағы жағдай бойынша әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының және әліпбилік кітаптарының бетін белгілеуді жүргізеді. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының бетін белгілеу 1 және 15 қаңтар аралығындағы кезеңде барлық үйлерді аралап шығу және халық арасында сауалдама жүргізу арқылы жүргізіледі.
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында уақытша тұратын адамдардың тізімі жыл сайын жасалады және жыл бойы жүйелі жүргізіледі.
Кейінгі төрт жылда жылына екі рет кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері бұрын жүргізіліп келе жатқан әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптардағы тіркеу жазбаларын нақтылауды жүргізеді. Тіркеу жазбаларын нақтылау 1 қаңтардағы жағдай бойынша – қаңтардың 1-інен 15-іне дейін, 1 шілдедегі жағдай бойынша – шілденің 1-інен 15-іне дейін жүргізіледі.
«Тіркеу жазбаларын нақтылау қорытындылары бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган мен кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерімен бірлесіп графикке сәйкес тіркеу жазбаларын салыстырып тексеру елді мекендерге шығу және үй шаруашылықтарына бару жолымен жүзеге асырылады. Бір немесе сол елді мекенге шығу жылына бір рет жүзеге асырылады.
Тіркеу жазбаларын салыстырып тексеру және үй шаруашылықтарына бару жүргізілгеннен кейін осы Әдіснаманың 4-қосымшасындағы нысанға сәйкес әр шаруашылық бойынша есепке алу нысандарындағы тіркеу жазбаларының сәйкессіздігі немесе сәйкестігі актісі жасалады.
9. Жекелеген тұрғын үйлердің және ұсақ елді мекендердің қамтылмауын болдырмау үшін жергілікті атқарушы органның маманы әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының бетін белгілеуден немесе ондағы жазбаларды тексеру мен нақтылаудан бұрын кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында орналасқан барлық елді-мекендердің тізімін нақтылайды. Мұның өзінде тізімге барлық ұсақ елді мекендердің және жеке орналасқан тұрғын үйлердің (жол айырықтарының, қыстаулардың, мал жайылымдарының, ішкі шаруашылықтардың, станциялардың) енгізілуіне назар аудару қажет. Сондай-ақ кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында ведомстволық үйлерде, қосалқы шаруашылықтарда, мал жайылымдарында, жатақханаларда, оқушыларға арналған интернаттарда, балалар үйлерінде, қарттар мен мүгедектерге арналған интернат үйлерінде, ауруханаларда тұратын азаматтардың отбасыларының болуын тексеру қажет.
Ірі елді мекендерде жергілікті атқарушы органның маманы барлық үй шаруашылықтарын (бұдан әрі – шаруашылық) 15 күнтізбелік күннің ішінде жеке аралап, осы мерзімде әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптардың бетіне белгі қоюды немесе ондағы жазбаларды анықтауды жүзеге асыра алмаса, онда оған көмекке кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі жергілікті атқарушы органнан басқа мамандарды қосымша тартады. Осы мақсатта жергілікті атқарушы органның маманы елді мекендердің тізімін нақтыланғаннан кейін, оны жекелеген шекті учаскелерге бөледі, бұл учаскелерді жұмысқа тартылған мамандар арасында бөледі және бұл тізімді кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне бекітуге ұсынады. Өз шешімінде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің Әкімі жұмысқа тартылған мамандар тізімін бекітеді және осы жұмысты кімнің, қай елді мекендерде, қай көшелерде (ірі елді мекендерде) жүргізу керек екендігін тапсырады. Жұмысқа тартылған мамандардың барлық жұмысына кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі басшылық жасайды. Ол әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарын оларды толтыру немесе ондағы жазбаларды тексеріп, анықтау үшін береді, сондай-ақ ол жазбалардың ресімделу дұрыстығын, енгізілген нақтылаулардың негізділігі мен дәлділігін, үй шаруашылығы иесінің қолы қойылғандығын бақылай отырып, әрқайсысынан толтырылған (тексерілген) кітаптарды жеке қабылдайды.

10. В период закладки новых книг похозяйственного учета или проверки и уточнения записей в ранее заложенных книгах похозяйственного учета, а также по окончании этих работ, специалисты районного исполнительного органа проводят проверку полноты и правильности заполнения книг похозяйственного учета, алфавитных книг и списков лиц временно проживающих и оказывают им помощь в устранении выявленных недостатков.
11. Данные книг похозяйственного учета используются:
статистическими органами – для получения данных о возрастном и половом составе сельского населения и о жилых домах, принадлежащих гражданам на праве личной собственности, для учета скота, находящегося в личном пользовании и других;
местными исполнительными органами – для выявления детей школьного возраста, подлежащих обучению в общеобразовательных школах.
12. Лицевые счета хозяйств в книге похозяйственного учета (форма) открываются во время закладки книг похозяйственного учета по состоянию на 1 января на всех лиц постоянно проживающих на территории поселков, сел, сельских округов. Все записи в лицевых счетах книг похозяйственного учета производятся непосредственно при посещении хозяйств.
На каждое хозяйство, включая хозяйства постоянно проживающих граждан, открывается отдельный лицевой счет. Отдельным хозяйством считаются совместно проживающие лица (семья), ведущие домашнее хозяйство. На отдельные домашнее хозяйства также открывают отдельные лицевые счета. Если на территории поселков, сел, сельских округов имеются бесхозные дома или дома, в которых владельцы выписаны или проживают непостоянно, сезонно (дачники), в книгах похозяйственного учета они не учитываются.
13. В книгу похозяйственного учета записываются члены всех хозяйств, которые постоянно проживают на территории поселков, сел, сельских округов независимо от наличия у них построек, усадьбы и скота по порядку размещения их в населенном пункте. Запись в книгу похозяйственного учета без посещения каждого хозяйства недопустима.
Лица, временно проживающие на территории поселков, сел, сельских округов, записываются не в похозяйственную книгу (форма), а в отдельные списки по форме – Список лиц, временно проживающих на территории поселков, сел, сельских округов.
14. На каждый населенный пункт, имеющий свыше 20 дворов, заводится отдельная похозяйственная книга. Хозяйства мелких населенных пунктов (хуторов, лесных сторожек, железнодорожных будок) записываются в похозяйственную книгу того крупного населенного пункта, вблизи которого они расположены. Для каждого из них отводится определенное количество листов. По окончании записи хозяйств каждого населенного пункта или улицы (в крупном населенном пункте) надо оставить в книге несколько свободных листов для того, чтобы иметь возможность записывать в них вновь возникающие в этом населенном пункте или на улице хозяйства.

10. Жаңа әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарын бетін белгілеу немесе бұрын арналған әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарын жазбаларды тексеру мен анықтау кезінде, сондай-ақ осы жұмыстар аяқталғаннан соң аудандық атқарушы органның мамандары әр шаруашылық бойынша кітаптар мен тізімдердің толық және дұрыс толтыруына тексеру жүргізеді және әлипбилік кітап пен тізімдегі уақытша тұратын адамдарға анықталған кемшіліктерді жоюда көмек көрсетеді.
11. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының деректері қолданылады:
статистика органдары – ауылдық елді мекен халқының жасы мен жыныстық құрамы туралы және жеке меншік құқығында азаматтарға тиесілі тұрғын үйлер туралы деректер алуға, жеке пайдаланудағы малды және басқаларды есепке алу үшін;
жергілікті атқарушы органдар – жалпы білім беретін мектептерде оқуға тиісті мектеп жасындағы балаларды анықтау үшін пайдаланады.
12. Шаруашылықтардың дербес шоты әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында (нысан) 1 қаңтардағы жағдай бойынша кітаптардың бетін белгілеу кезінде кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тұрақты тұратын барлық адамдарға ашылады. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының дербес шоттарындағы барлық жазбалар үй шаруашылықтарына барған кезде тікелей жүргізіледі.
Әрбір шаруашылыққа, тұрақты тұратын азаматтардың шаруашылықтарын қоса, жеке дербес шот ашылады. Жеке шаруашылық деп бірге тұратын, үй шаруашылығын жүргізетін адамдарды (отбасын) айтады. Әрбір бөлек үй шаруашылықтарына сондай-ақ жеке дербес шоттар ашылады. Егер кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағындағы иесіз үйлер немесе иелері үй кітапшасынан шығарылған немесе тұрақты тұрмайтын, яғни маусымдық (саяжайлық) үйлер болса олар әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарында ескерілмейді.
13. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына олардың елді мекенде орналасу тәртібі бойынша оларда құрылыстың, үй-жайдың және малдың бар болуына қарамастан, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тұрақты тұратын барлық шаруашылықтардың мүшелері жазылады. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына жазбаны әрбір шаруашылыққа бармай енгізуге болмайды.
Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында уақытша тұратын адамдар әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына (нысан) жазылмайды, ал жекелеген тізімдер «Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында уақытша тұратын адамдар тізімі» нысанға енгізіледі.
14. 20-дан астам ауласы бар әрбір елді мекенге жеке әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына арналады. Ұсақ елді мекендердің (қыстақтардың, орманның күзет үйлерінің, теміржол күркелерінің) шаруашылықтары олар жақын орналасқан ірі елді мекендердің әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына жазылады. Олардың әрқайсысына нақты парақ саны бөлінеді. Әрбір елді мекен немесе көше (ірі елді мекен) шаруашылығының жазбасы аяқталғаннан соң осы елді мекенде немесе көшеде жаңадан пайда болған шаруашылықтарды жазу үшін кітапта бірнеше бос парақ қалдыру қажет.

15. На титульном листе каждой похозяйственной книги записывается название населенных пунктов с отметкой против каждого из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета хозяйств этих населенных пунктов. В книгах похозяйственного учета, составленных на крупные населенные пункты, кроме названия населенного пункта, записывается также название улиц с отметкой против каждой из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета хозяйств, находящихся на этих улицах.
Похозяйственные книги поселков, сел, сельских округов нумеруются после их заполнения сквозной нумерацией. Присвоенные похозяйственным книгам номера используются при заполнении Алфавитной книги.
16. По окончании обхода дворов во всех населенных пунктах и записи всех хозяйств в похозяйственные книги производится нумерация лицевых счетов хозяйств, которая должна быть непрерывной и единой по всем поселкам, селам, сельским округам. Устанавливать отдельную нумерацию лицевых счетов для каждого населенного пункта не разрешается.
При образовании на территории поселка, села, сельского округа нового хозяйства после закладки книг, новому хозяйству присваивается очередной номер по поселку, селу, сельскому округу независимо от того, в каком населенном пункте образовалось это хозяйство и каким номером хозяйства закончилась книга данного населенного пункта при закладке книг.
В целях удобства присвоения очередных номеров новым хозяйствам в конце алфавитной книги (форма) на чистом листе бумаги заводится памятка, в которой записывается номер последнего хозяйства поселка, села, сельского округа.
17. Номер лицевого счета является постоянным для данного хозяйства на весь период (пять лет). Под номером лицевого счета хозяйству выписываются извещения, повестки, он указывается в списках хозяйств, составляемых финансовыми, статистическими и другими органами при проведении каждым из них своих работ.
Номер лицевого счета не изменяется при переезде всех членов того или иного хозяйства (семьи) на постоянное место жительство из одного населенного пункта в другой, в пределах одного и того же поселка, села, сельского округа. В этом случае необходимо закрыть (зачеркнуть) лицевой счет этого хозяйства в книгу похозяйственного учета того населенного пункта, из которого члены хозяйства выезжают, и открыть лицевой счет в книге похозяйственного учета того населенного пункта, в который они приезжают на новое место жительство, сохранив за хозяйством прежний номер его лицевого счета. О закрытии лицевого счета хозяйства по месту прежнего его нахождения делается отметка в верхней его части с указанием даты и причины его закрытия. Соответствующие исправления необходимо одновременно сделать также и в алфавитной книге хозяйств (форма).
Так же следует поступить и в случае переезда членов хозяйства на жительство с одной улицы на другую в пределах одного и того же крупного населенного пункта.
Не меняется номер лицевого счета в случае замены главы хозяйства (семьи) другим лицом из состава того же хозяйства (в связи со смертью или по другим причинам). В этих случаях лицевой счет хозяйства не переписывается на новый, при этом:
в верхней части лицевого счета вписывается фамилия, имя и отчество нового главы хозяйства (семьи), а фамилия прежнего зачеркивается;

15. Әрбір әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабының титулдық парағында осы елді мекендер шаруашылығының дербес шоттары орналасқан беттер нөмірлерінің әрқайсысына қарама-қарсы белгісі бар елді мекендердің атауы жазылады. Ірі елді мекендерге арналған әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарында елді мекеннің атауынан басқа, сондай-ақ осы көшелерде шаруашылықтардың дербес шоттары орналасқан беттер нөмірлерінің әрқайсысына қарама-қарсы белгісі бар көшелердің атауы жазылады.
Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптары оларды тура нөмірлегеннен кейін нөмірленеді. Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарына нөмір беру «Әліпбилік кітабын» толтыру кезінде пайдаланылады.
16. Барлық елді мекендердегі аулаларды аралау және барлық шаруашылықтарды әр шаруашылық бойынша кітаптарға жазу аяқталғаннан соң шаруашылықтардың дербес шоттарын нөмірлеу жүзеге асырылады, ол барлық кент, ауыл, ауылдық округ бойынша үздіксіз және бірыңғай болуы керек. Әрбір елді мекен үшін дербес шоттарды жеке нөмірлеуге жол берілмейді.
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында кітаптар бетін белгілегеннен кейін жаңа шаруашылықтың құрылуы кезінде бұл шаруашылықтың қай елді мекенде құрылғандығына және кітап бетін белгілеу кезінде осы елді мекеннің кітабы қай шаруашылықтың нөмірімен аяқталғандығына қарамастан, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша кезекті нөмір беріледі.
Жаңа шаруашылықтарға кезекті нөмір беруді қолайлы ету мақсатында әліпбилік кітаптың соңында (нысан) таза қағаз бетінде жадынама жасалады, оған кент, ауыл, ауылдық округ бойынша соңғы шаруашылықтың нөмірі жазылады.
17. Дербес шоттың нөмірі осы шаруашылық үшін барлық кезеңге (бес жыл) тұрақты болып табылады. Осы дербес шоттың нөмірімен шаруашылыққа хабарлама, шақыру қағаз жіберіледі, ол қаржы, статистика және басқа да органдармен өз жұмыстарын жүргізу кезінде жасалатын шаруашылықтар тізімінде көрсетіледі.
Дербес шот нөмірі сол немесе өзге шаруашылықтың (отбасының) барлық мүшелерінің бір және сол кенттің, ауылдың, ауылдық округтің шегінде бір елді мекеннен екіншісіне тұрақты мекен-жайға көшуі кезінде өзгермейді. Бұл жағдайда осы шаруашылықтың дербес шотын шаруашылық мүшелері шығатын елді мекеннің әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында жауып (сызып), олар жаңа тұрғылықты жерге көшіп келетін елді мекеннің әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында, осы шаруашылықтың дербес шотының бұрынғы нөмірін сақтай отырып, дербес шот ашу керек. Шаруашылықтың бұрынғы тұрған жері бойынша оның дербес шотының жабылуы туралы белгі оның жоғарғы бөлігінде жабылу күні мен себептерін көрсете отырып қойылады. Тиісті түзетулер бір уақытта, сондай-ақ шаруашылықтардың әліпбилік кітабына да енгізілуі тиіс (нысан).
Сонымен бірге шаруашылық мүшелерінің бір және сол ірі елді мекен шегінде бір көшеден екіншісіне тұрғылықты тұруға көшуі кезінде де осындай түзетулер енгізу керек.
Шаруашылық (отбасы) иесі сол шаруашылық құрамынан ауыстырылған жағдайда (мысалы, өліміне немесе басқа себептерге байланысты) дербес шот нөмірі өзгермейді. Мұндай жағдайларда шаруашылықтың дербес шоты жаңа дербес шотқа қайта жазылмайды, мұның өзінде:
дербес шоттың жоғарғы бөлігінде шаруашылық (отбасы) иесінің тегі, аты және әкесінің аты жазылады, бұрынғысының аты-жөні сызылады;

в разделе 1 «Список членов семьи», в строке 2 «Отношение к члену хозяйства, записанному первым» – под его фамилией записывается «глава», а против фамилии всех остальных членов семьи записываются родственные отношения их к новому главе хозяйства (семьи) – «отец», «мать», «муж», «жена», «брат», «сестра», «дочь», «сын». Ранее записанные родственные отношения членов хозяйства (семьи) должны быть зачеркнуты и изменены.
18. При разделе одного хозяйства на два из лицевого счета исключаются (вычеркиваются) лица, выделившиеся из состава старого хозяйства. На вновь образовавшееся хозяйство открывается новый лицевой счет в соответствующей похозяйственной книге по месту его нахождения. В разделе “Дополнительные сведения” по этим хозяйствам делаются отметки: «Разделилось с хозяйством №….» или «Выделилось из хозяйства №…» и указывается наименование и дата документа, которым оформлен раздел старого хозяйства.
Одновременно в конце алфавитной книги хозяйств (форма) необходимо записать образовавшееся хозяйство на соответствующую букву алфавита, а в графе 6 против фамилии главы хозяйства написать «Выделилось (указать дату) хозяйство №…».
19. При объединении двух хозяйств в одно (в случае бракосочетания членов хозяйств) лицевой счет одного из этих хозяйств сохраняется с прежним номером, при чем в него вносятся дополнительные записи как в раздел 1 – «Список членов семьи», так и в другие разделы. В разделе «Дополнительные сведения» делается отметка «Объединилось с хозяйством №…». Лицевой же счет другого хозяйства закрывается с отметкой в верхней части его «Лицевой счет закрыт (указать дату) в связи с объединением с хозяйством №…». Соответствующая отметка о закрытии лицевого счета этого хозяйства делается также в графе 6 алфавитной книги хозяйств.
20. Во всех случаях, когда хозяйство ликвидируется или все члены хозяйства выбывают на постоянное жительство за пределы данной администрации, лицевой счет таких хозяйств в книге похозяйственного учета закрывается с указанием в верхней части лицевого счета, а также в графе 6 алфавитной книги хозяйств, даты и причины закрытия лицевого счета, одновременно перечеркивается лицевой счет.
Номера закрытых лицевых счетов должны оставаться неиспользованными, их не следует присваивать другим, вновь возникающим хозяйствам.
Приложение 1
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации
ведения регистрационных записей
Форма
КНИГА ПОХОЗЯЙСТВЕННОГО УЧЕТА № ________
_____________________________________ поселка, села, сельского округа

«Отбасы мүшелерінің тізімі» 1-бөлімдегі «Бірінші жазылған шаруашылық мүшесіне қатынасы» 2-жолда – оның тегінің астына «иесі» деп жазылады, ал қалған отбасы мүшелерінің тегіне қарама-қарсы олардың шаруашылықтың (отбасының) жаңа иесіне туысқандық қатынасы жазылады – «әкесі», «анасы», «күйеуі», «әйелі», «ағасы», «әпкесі», «қызы», «ұлы». Шаруашылық (отбасы) мүшелерінің бұрын жазылған туысқандық қарым-қатынастарының асты сызылып көрсетілуі және өзгертілуі тиіс.
18. Бір шаруашылықты екіге бөлу кезінде дербес шоттан ескі шаруашылық құрамынан бөлініп көрсетілген адамдар шығарылады (сызылып тасталады). Жаңадан құрылған шаруашылыққа оның орналасқан орнына байланысты тиісті әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында жаңа дербес шот ашылады. «Қосымша мәліметтер» бөлімінде осы шаруашылықтар бойынша төмендегідей белгілер жасалады: «№…. шаруашылықпен бөлінді» немесе «№… шаруашылықтан бөлініп шықты» және ескі шаруашылықтың бөлімі ресімделген құжаттың атауы мен күні көрсетіледі.
Бір уақытта шаруашылықтардың әліпбилік кітабының соңына (нысан) әліпбидің тиісті әрпіне жаңадан құрылған шаруашылықты, ал 6-бағанда шаруашылық иесінің тегіне қарама-қарсы «№… шаруашылық бөлініп шықты (күні көрсетіледі)» деп жазуы керек.
19. Екі шаруашылықты бір шаруашылыққа біріктірген кезде (мысалы, шаруашылық мүшелері некелескен жағдайда) осы шаруашылықтардың бірінің дербес шоты бұрынғы нөмірмен сақталады, мұның өзінде оған «Отбасы мүшелерінің тізімі» – 1-бөлімге және басқа бөлімдерге қосымша жазбалар енгізіледі. «Қосымша мәліметтер» бөлімінде «№…шаруашылықпен біріктірілді» деген белгі жасалады. Ал басқа шаруашылықтың дербес шоты оның жоғары бөлігіне «№… шаруашылықпен біріктірілуіне байланысты дербес шоты жабылды (күнін көрсету қажет)» деген белгі қойылып жабылады. Осы шаруашылықтың дербес шотының жабылуы туралы тиісті белгі сондай-ақ шаруашылықтардың әліпбилік кітаптарының 6-бағанында жасалады.
20. Шаруашылық таратылған немесе шаруашылықтың барлық мүшелері осы әкімшіліктің шегінен тыс аумаққа тұрақты мекенжайға көшіп кеткен барлық жағдайларда, мұндай шаруашылықтардың дербес шоты әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында дербес шоттың жоғары бөлігінде көрсетіліп жабылады, сондай-ақ шаруашылықтардың әліпбилік кітаптарының 6-бағанында, дербес шоттың жабылу күні және себебі көрсетіліп, бір уақытта дербес шот сызылып тасталады.
Жабылған дербес шоттардың нөмірлері пайдаланылмаған болып қалуы керек, оларды жаңадан құрылған басқа шаруашылықтарға беруге болмайды.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу
және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық әдіснамаға
1-қосымша
Нысан

поросята от 2 до 4 месяцев
67.
поросята до 2 месяцев
68.
Птица всякая
69.
из них: куры
70.
из них: куры-несушки
71.
гуси
72.
утки
73.
индейки
74.
цесарки
75.
Животные прочие
76.
из них:кролики
77.
из них: кроликоматки
78.
перепелки
79.
страусы
80.
пчелосемьи
81.
прочие пушные звери клеточного содержания
82.
из них: лисицы
83.
песцы
84.
норки
85.
нутрии
V. Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и
оборудования переработки продукции сельского хозяйства на
1 января
Наименование
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Сельскохозяйственная техника по видам
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Оборудование для переработки:
8.
9.
10.
VI. Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и
содержания скота, другие постройки на 1 января
№ п/п
Наименование
Единицы измерения
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
всего
из них капитальных
всего
из них капитальных
всего
из них капитальных
всего
из них капитальных
всего
из них капитальных
Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции
1.
единиц
вместимость центнер
2.
единиц
вместимость центнер
3.
единиц
вместимость центнер
Постройки для содержания сельскохозяйственных животных
4.
единиц
число скотомест
5.
единиц
число скотомест
6.
единиц
число скотомест
Теплицы для выращивания
7.
овощей
квадратные метры
8.
цветов
квадратные метры
9.
грибов
квадратные метры
10.
квадратные метры
VII. Наличие торговых точек на 1 января
№ п/п
Виды торговых точек
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
единиц
торговая площадь квадратные метры.
единиц
торговая площадь квадратные метры
единиц
торговая площадь квадратные метры
единиц
торговая площадь квадратные метры.
единиц
торговая площадь квадратные метры
1
2
3
VIII. Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных
центров на 1 января
№ п/п
Наименование закупочных объединений, центров (для заготовителей – фамилия имя отчество)
закуп следующих товаров в тоннах
зерно
масличные
овощи
плоды и ягоды
молоко
мясо
шкуры (штук)
шерсть
прочая сельскохозяйственная продукция
1
2
3
Дополнительные сведения
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
Подписи
:
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
на 1 января
Член хозяйства
Лицо, проводившее запись
на 1 июля
Член хозяйства
Лицо, проводившее запись
В книге ________ страниц пронумеровано и прошнуровано
М.П. _______________________ Подпись
_________________________ 20__ год
Ведение записей в книге похозяйственного учета

2-ден 4 айға дейінгі торайлар
67
2 айға дейінгі торайлар
68
Әр түрлі құс
69
оның ішінде: тауықтар
70
оның ішінде: мекиен тауықтар
71
қаздар
72
үйректер
73
күрке тауықтары
74
мысыр тауықтары
75
Өзге де жануарлар
76
оның ішінде: үй қояндары
77
олардан: ұрғашы үй қояндары
78
бөденелер
79
түйеқұстар
80
араның бал ұясы
81
торда өсірілетін өзге де терісі бағалы аңдар
82
олардан: түлкілер
83
қара түлкілер
84
қара күзен
85
саз құндызы
V. 1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге
арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда
бары туралы мәліметтер
№ р/с
Атауы
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Ауыл шаруашылығы техникасының түрлері бойынша
1
2
3
4
5
6
7
Қайта өңдеуге арналған жабдықтар
8
9
10
VI. 1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және
малдарды ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар
№ р/с
Атауы
өлшем бірлігі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар
1
бірлік
сыйымдылығы, центнер
2
бірлік
сыйымдылығы, центнер
3
бірлік
Сыйымдылығы
Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыс
4
бірлік
мал орнының саны
5
бірлік
мал орнының саны
6
бірлік
мал орнының саны
Өсіруге арналған жылыжайлар
7
көкөністер
шаршы м.
8
гүлдер
шаршы м.
9
саңырауқұлақтар
шаршы м.
10
шаршы м.
VII. 1 қаңтарға сауда нүктелерінің нақты бары
№ р/с
Сауда нүктелерінің атауы
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
бірлік
сауда алаңы, шаршы м.
бірлік
сауда алаңы, шаршы м.
бірлік
сауда алаңы, шаршы м.
бірлік
сауда алаңы, шаршы м.
бірлік
сауда алаңы, шаршы м.
1
2
3
VIII. 1 қаңтарға сатып алынатын кооперативтік
бірлестіктердің,сатып алынатын орталықтардың нақты бары
№ р/с
Сатып алынатын бірлестіктердің, орталықтардың атауы (дайындаушылар үшін тегі, аты, әкесінің аты)
келесі тауарларды сатып алу, тоннамен
астық
майлы
жемістер
жеміс және жидектер
сүт
ет
тері (дана)
жүн
өзге ауыл шаруашылық өнімі
1
2
3
Қосымша мәліметтер
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
Қолдары
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1 қаңтарға
Шаруашылық мүшесі
Жазуды жүргізген адам
1 шілдеге
Шаруашылық мүшесі
Жазуды жүргізген адам
Кітапта ________ бет нөмірленіді және бауланды
М. О. Қолы ____________
_____________________ 20__ ж.
Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабында жазбаларды жүргізу

1. Книга похозяйственного учета – форма №1 состоит из следующих разделов: I. «Список членов домохозяйства», II. «Жилищные условия на 1 января», III. «Земля, находящаяся в личной собственности, сданная (взятая) в аренду в пределах и вне пределов поселкового, сельского округа на 1 января», IV. «Скот, являющийся личной собственностью хозяйства (голов)», V. «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января», VI. «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января»,
VII. «Наличие торговых точек на 1 января», VIII. «Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных центров на 1 января», IX. «Дополнительные сведения».

1. № 1 нысан - әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабы келесі бөлімдерден тұрады: I. «Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі», II. «1 қаңтардағы тұрғын үй жағдайлары», III. «1 қаңтардағы жеке меншіктегі кенттік, ауылдық округтің шегінде және оның шегінен тыс жалға берілген (алынған) жерлер», IV. «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)», V. «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының бары туралы мәліметтер», VI. «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және малдарды ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар», VII. «1 қаңтардағы сауда нүктелерінің нақты бары»,
VIII. «1 қаңтардағы сатып алу кооперативтік бірлестіктерінің, сатып алу орталықтарының нақты бары», IX. «Қосымша мәліметтер».

2. В заглавной части лицевого счета записываются:
1) фамилия, имя и отчество члена хозяйства, на имя которого открыт лицевой счет;
2) номер лицевого счета;
3) номер по земельно-кадастровой книге;
4) идентификационный код дома в специально отведенных клеточках.
3. Раздел I «Список членов домохозяйства» заполняется по состоянию на 1 января каждого года и рассчитан на хозяйство, имеющее в своем составе не более 5 членов семьи. Если же домохозяйство состоит из большего числа человек или увеличилось в течение срока действия похозяйственных книг, то для записи всех членов следует подклеить вкладыш.

2. Дербес шоттың басты бөлігінде мыналар жазылады:
1) дербес шот ашылған шаруашылық мүшесінің тегі, аты және әкесінің аты;
2) дербес шот нөмірі;
3) жер кадастры кітабы бойынша нөмірі;
4) арнайы берілген торкөздерде қоршалған үйдің сәйкестендіру коды.
3. I бөлім «Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі» әр жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша толтырылады және құрамында отбасы мүшелері 5-тен аспайтын шаруашылыққа есептелген. Егер үй шаруашылығы көп адам санынан тұратын болса немесе әр шаруашылық бойынша кітапты пайдалану мерзімінде өскен болса, онда барлық мүшелерді жазу үшін қосымша бет жабыстыру керек.

4. Первым записывается член домохозяйства, который определяется в каждом конкретном случае совершеннолетними членами домохозяйства по их общему согласию и записывается в лицевом счете первым. За ним записываются все остальные члены домохозяйства, как присутствующие, так и временно отсутствующие.
5. В строке 1 «Порядковый номер члена домохозяйства» указать порядковой номер члена домохозяйства.
6. В строках 2-4 «Фамилия, имя и отчество» фамилии, имени и отчества всех членов домохозяйства следует писать полностью, без искажений и сокращений, используя для этого все строчки, отведенные в предназначенных для каждого члена домохозяйства графах.

4. Бірінші болып әрбір нақты жағдайда үй шаруашылығының кәмелетке толған мүшелері олардың жалпы келісімі бойынша анықтайтын үй шаруашылығының мүшесі жазылады және дербес шотта ол адам бірінші жазылады. Одан соң үй шаруашылығының қалған барлық бар мүшелері және уақытша жоқ мүшелері жазылады.
5. «Үй шаруашылығы мүшесінің реттік нөмірі» 1 - жолда үй шаруашылығы мүшесінің реттік нөмірі көрсетілсін.
6. «Тегі, аты, әкесінің аты» 2-4 - жолдарда үй шаруашылығының барлық мүшелерінің тегі, аты және әкесінің аты толық, бұрмалаусыз және қысқартусыз, үй шаруашылығының әрбір мүшесіне арналған бағандарда, барлық жолды пайдаланып жазылады.

7. В строке 5 «Индивидуальный идентификационный номер» (ИИН) проставляется ИИН каждого члена домохозяйства. ИИН - уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.
8. В строке 6 «Отношение к члену хозяйства, записанному первым» под фамилией, именем и отчеством члена домохозяйства, записанного первым, проставляется код 1 «лицо, записанное первым», а остальным членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке.

7. «Жеке сәйкестендіру нөмірі» (ЖСН) 5-жолда үй шаруашылығының әр мүшесінің ЖСН-і қойылады. ЖСН – қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке тұлға, соның ішінде дара кәсіпкер үшін қалыптастырылған, бірегей нөмір.
8. «Бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесіне қатынасы» 6-жолда бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесі тегінің астына «бірінші жазылған тұлға» 1 - коды қойылады, ал қалған үй шаруашылығы мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес код қойылады.

9. В строках 7-8 «Указать номер матери и отца» и «Указать номер супруга(а)» необходимые для определения семейных ячеек в домохозяйстве. В строке 7 каждому члену домохозяйства (независимо от возраста и состояния в браке), проживающему в одном домохозяйстве с обоими родителями или одним из них, проставляется порядковой номер, под которым в пределах домохозяйства записан один из родителей - графа 3 «Отношение к члену хозяйства, записанному первым». Если в составе домохозяйства нет ни матери, ни отца, то номер не проставляется. В строке 8 каждому члену домохозяйства в возрасте 15 лет и старше проставляется порядковой номер, под которым в пределах домохозяйства записан супруг/а - графа 3 «Отношение к члену хозяйства, записанному первым». Если в составе домохозяйства нет супружеских пар, то номер не проставляется.

9. «Анасы немесе әкесінің нөмірін көрсету» және «Жұбайының (зайыбының) нөмірін көрсету» 7-8 жолдардағы деректер үй шаруашылығында отбасылық ұяшықтарды анықтау үшін қажет. 7 - жолда үй шаруашылығының әрбір мүшесіне (жасына және некедегі жағдайына қарамастан) бір үй шаруашылығында ата-анасының екеуімен немесе олардың біреуімен тұрып жатса, «Бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесіне қатынасы» 3-бағанда үй шаруашылығының шегінде ата-анасының бірі жазылған реттік нөмір қойылады. Егер үй шаруашылығы құрамында не әкесі, не анасы болмаған жағдайда нөмір қойылмайды. 8 - жолда 15 және жоғары жастағы үй шаруашылығының әрбір мүшесіне «Бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесіне қатынасы» 3-бағанда үй шаруашылығының шегінде жұбайының (зайыбының) бірі жазылған реттік нөмір қойылады. Егер үй шаруашылығында ерлі-зайыптылар жұбы болмаған жағдайда нөмір қойылмайды.

082
Hганасаны
155
Ассирийцы
190
Не указавшие
083
Hегидальцы
199
Другие национальности
12. В строках 11-18 «Дата событий дд.мм.гггг» необходимо на основании соответствующих документов (паспорт, удостоверение личности, свидетельства и акты о рождении, смерти, заключении и расторжении брака ) записывать полностью число, месяц и год во всех строках, предназначенных для каждого члена домохозяйства графах.
13. В строке 19 «Уровень образования» всем членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке. При проставлении кодов необходимо пользоваться данными, приведенными в таблице 2.
Таблица 2
Код
Уровень образования
Окончил или учится в организациях образования
1
дошкольное
Окончил предшкольную подготовку к обучению в школе
2
начальное
Окончил начальную общеобразовательную школу
-"-

082
Hганасандар
155
Ассирийлер
190
Ұлтын көрсетпегендер
083
Hегидалдықтар
199
Басқа ұлттар
12. «Оқиға күні кк.аа.жжж.» 11-18 жолдарда тиісті құжаттардың (паспорт, жеке куәлік, туу, өлу, неке қию және ажырасу туралы куәлік және акт) негізінде әрбір үй шаруашылығы мүшесіне арналған бағандарда барлық жолдар бойынша күні, айы, жылы толық жазылады.
13. «Білім деңгейі» 19-жолында үй шаруашылығының барлық мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес келетін код қойылады. Кодты қою кезінде 2-кестеде келтірілген деректерді пайдалану қажет.
2-кесте
код
Білім деңгейі
Білім ұйымдарын бітірді немесе оқиды
11
мектепке дейінгі
Мектепте оқытуға мектепалды дайындықты бітірді
2
2
бастауыш
Бастауыш жалпы білім беретін мектепті бітірді
-"-

Окончил 3 класса трехлетней начальной общеобразовательной школы в 1972 г. и позднее
-"-
Окончил 4-6 классов в любом году
-"-
Окончил 7 классов в 1962г. и позднее
-"-
Окончил 8 классов в 1990г. и позднее
-"-
Учится в 5-9 классах
-"-
Выбыл из 4 класса в 1972/73-1988/89 учебные годы
-"-
Выбыл из 5-7 классов в любом году
-"-
Выбыл из 8 класса в 1962/63 учебном году и позднее
-"-
Выбыл из 9 класса в 1989/90 учебном году и позднее
3
основное среднее
Окончил неполную среднюю школу (семилетнюю) в 1961г. и ранее или 7 классов
-"-
Окончил восьмилетнюю школу в 1963-1989гг. или 8 классов
-"-
Окончил девятилетнюю школу в 1990-1992гг. или 9 классов
-"-
Окончил основную общеобразовательную школу в 1993г. и позднее
-"-
Окончил 10 классов одиннадцатилетней или двенадцатилетней средней школы
-"-
Окончил 11 классов двенадцатилетней средней школы
-"-
Учится в 10-11 (12) классах
-"-
Учится в организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
-"-
Выбыл из 8 класса в 1961/62 учебном году и ранее
-"-
Выбыл из 9 класса в 1988/89 учебном году и ранее
-"-
Выбыл из 10-11 (12) классов
-"-
Выбыл из организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
4
общее среднее
Окончил 10-11 классов в общеобразовательных школах, лицеях, гимназиях и специализированных школах для одаренных детей и другие
5
начальное профессиональное
Окончил организации начального профессионального образования (профессиональное училище, профессиональный лицей – центр непрерывного образования, техническую школу (горно-механическую, мореходную, лесотехническую и др.), получившие рабочие профессии, а также профессионально-техническое училище (ПТУ) или техническое училище. Кроме того, лицам, окончившим профессионально-техническое учебное заведение и получившим, наряду с профессией, аттестат о среднем образовании или получившим профессию на базе среднего образования, отмечается еще метка «Общее среднее», другим лицам – тот уровень образования, который они имели до поступления в это учебное заведение
-"-
Окончил учебные заведения, не дающие общего среднего образования (например, ремесленное, отраслевое профессиональное училище (ОПУ), школу фабрично-заводского обучения (ФЗО), школу фабрично-заводского ученичества (ФЗУ), учебно-курсовой комбинат (пункт), учебно-производственный центр, курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях и т.п.), отмечается образование, полученное ими до поступления в эти учебные заведения
6
среднее специальное
Окончил техникум, училище в области культуры и искусства и колледжи
7
незаконченное высшее
Обучаюшиеся в ВУЗе и прошедший половину или более половины срока обучения
-"-
Обучавшийся год и более в ВУЗе при наличии справки о незаконченном высшем образовании
Проучившийся в ВУЗе менее половины срока обучения, отмечается тот код уровня образования, который он имел до поступления в ВУЗ, т.е. «среднее специальное» либо «общее среднее»
8
высшее
Окончил ВУЗ: академию; университет; институт и приравненные к ним (консерватория, высшая школа, высшее военное училище)
9
послевузовское
Окончил аспирантуру, магистратуру, докторантуру

1972 жылы және одан кейін үш жылдық бастауыш жалпы білім беретін мектептің 3 сыныбын бітірді
-"-
Кез келген жылы 4-6 сыныптарды бітірді
-"-
1962 жылы және одан кейін 7 сыныпты бітірді
-"-
1990 жылы және одан кейін 8 сыныпты бітірді
-"-
5-9 сыныптарды оқиды
-"-
1972/73-1988/89 оқу жылдарында 4 сыныптан кеткен
-"-
Кез келген жылы 5-7 сыныптан кеткен
-"-
1962/63 оқу жылдары және одан кейін 8 сыныптан кеткен
-"-
1989/90 оқу жылдары және одан кейін 9 сыныптан кеткен
3
негізгі орта
1961 ж. және одан бұрын толық емес орта мектепті (жеті жылдық) немесе 7 сыныпты бітірді
-"-
1963-1989 жж. сегіз жылдық мектепті немесе 8 сыныпты бітірді
-"-
1990-1992 жж. тоғыз жылдық мектепті немесе 9 сыныпты бітірді
-"-
1993 ж. және одан кейін негізгі жалпы білім беретін мектепті бітірді
-"-
Он бір жылдық немесе он екі жылдық орта мектептің 10 сыныбын бітірді
-"-
Он екі жылдық орта мектептің 11 сыныбын бітірді
-"-
10-11 (12) сыныпта оқиды
-"-
Бастауыш кәсіптік білім мекемесінде оқиды, жалпы орта білімі бар тұлғалардан басқа
-"-
1961/62 оқу жылдары және одан бұрын 8 сыныптан кеткен
-"-
1988/89 оқу жылдары және одан бұрын 9 сыныптан кеткен
-"-
10-11(12) сыныптан кеткен
-"-
Бастауыш кәсіптік білім мекемесінен кеткен, жалпы орта білімі бар тұлғалардан басқа
4
жалпы орта
Жалпы білім беретін мектептің, лицейдің, гимназия, дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектептердің және басқа 10-11 сыныптарын аяқтаған
5
Бастауыш кәсіптік
Бастауыш кәсіптік білім беретін ұйымды бітірген, (кәсіптік училище, кәсіптік лицей-үздіксіз білім беру орталығы, техникалық мектеп (тау - механикалық, теңізжолы, ормантехникалық және т.б.) жұмысшы мамандығын алған тұлғаларға, сонымен қатар, кәсіптік – техникалық училищені (ПТУ немесе техникалық училищені) бітірген. Бұдан басқа кәсіптік – техникалық оқу орнын бітіріп, мамандығымен қатар орта білімі туралы куәлік және орта білім деңгейінде мамандық алған тұлғаларға «Жалпы орта» белгісі қойылады, ал басқа тұлғаларға осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білім деңгейі қойылады
-"-
Жалпы орта білім бермейтін оқу орнындарын ( мысалы, қолөнерлік, салалық кәсіптік училище (СКУ), фабрика-зауыттық оқыту мектебі (ФЗОМ), фабрика-зауыттық шәкірттік мектебі (ФЗШМ), оқу-курстық комбинаты, оқыту-өндірістік орталығы, қайта дайындау және біліктілігін арттыру курстары, оқу орындарындағы дайындық курстары) аяқтаған, осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білімі белгіленеді
6
орта арнаулы
мәдениет және өнер саласындағы техникум, училище, колледж бітірген
7
аяқталмаған жоғары
ЖОО-да оқиды және оқу мерзімінің жартысын немесе жартысынан көбін өткен
-"-
ЖОО-да бір және одан көп жыл оқыған, аяқталмаған жоғары білімі туралы анықтамасы бар
ЖОО-да оқу мерзімінің жартысынан аз уақытын оқығандар, ЖОО-ға түскенге дейін алған білім деңгейі қойылады, яғни «орта арнаулы», «бастауыш кәсіптік» немесе «жалпы орта»
8
жоғары
ЖОО аяқтаған: академия, университет, институт және оған теңестірілген (консерватория, жоғары мектеп, жоғары әскери училище)
9
Жоғарғы оқудан кейін
Аспирантура, магистратура, докторантура бітірген

14. В строке 20 «Обучающиеся в организациях образования» всем членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке. При проставлении кодов необходимо пользоваться данными, приведенными в таблице 3. Данные заполняются по состоянию на 1 января каждого года во время сплошного обхода дворов.
Таблица 3
Код
Организации образования
Обучающиеся в организациях образования
1
дошкольная
Ребенок, посещающий дошкольные организации: детские ясли, ясли-сады, детские сады, школы-детские сады независимо от их форм собственности
-"-
Ребенок, временно не посещающий дошкольную организацию, например, по болезни
2
общеобразовательная школа
Обучающиеся в начальных, основных, средних общеобразовательных школах (в том числе с углубленным изучением отдельных предметов), лицеях, гимназиях
3
технического и профессионального
Учащиеся профессиональных лицеев, училищ в области культуры и искусства, колледжей на базе основного среднего или общего среднего образования
4
ВУЗ
Студенты ВУЗов: академий, университетов, институтов и приравненных к ним организаций образования (консерватория, высшая школа, высшее училище)
5
послевузовская
Продолжившие обучение в ВУЗе по углубленной программе: аспирантура, магистратура и докторантура
6
курсы повышения квалификации
Учащиеся школ и курсов, не дающих общего образования, (учебно-курсовой комбинат (пункт), курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях, а также курсов, дающих профессиональное образование)
15. В строке 21 «Положение в занятости» всем членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке. При проставлении кодов необходимо пользоваться данными, приведенными в таблице 4.
Таблица 4
Код
Положение в занятости
Определение
1
работающий по найму
Работающий по трудовому договору, контракту, устной договоренности
2
работодатель
Лицо, управляющее своим собственным предприятием или занимающиеся на самостоятельной основе профессиональной или коммерческой деятельностью и нанимающий одного или более работников
3
занятый на индивидуальной основе
Работающий на индивидуальной основе
4
занятый в личном подсобном хозяйстве (личное подворье)
Лицо, занятое только в своих личных подсобных хозяйствах сельскохозяйственными работами и (или) уходом за скотом
Лицу, не имеющему личное подсобное хозяйство код не проставляется
5
член производственного кооператива
Работающий на собственном предприятии (кооперативе), производящим товары и услуги, где каждый член коллектива собственников имеет равные права при решении вопросов организации производства, сбыта продукции, инвестирования и распределения доходов между членами предприятия и кооператива
6
неоплачиваемый работник семейного предприятия
Лицо, работающее только без оплаты в крестьянском (фермерском) хозяйстве, производственном кооперативе, на частном предприятии (индивидуальном, семейном), принадлежащим родственникам
7
безработный
Лицо, которое не имеет работу или доходное занятие

14. «Білім беру ұйымдарында оқитындар» 20-жолында үй шаруашылығының барлық мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес келетін код қойылады. Кодты қою кезінде 3-кестеде келтірілген деректерді пайдалану қажет. Аулаларды жаппай аралап шығу кезінде деректер әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша толтырылады.
3-кесте
Код
Білім беру ұйымдары
Білім беру ұйымдарында оқитындар
1
мектепке дейінгі
Мектепке дейінгі ұйымдарға баратын бала: меншік нысанына қарамастан бөбекханаға, бөбекхана-бақшаға, балабақшаға мектеп-балабақшыға
-"-
Мектепке дейінгі ұйымға уақытша бармай жүрген бала, мысалы, науқастану себебімен
2
жалпы білім беретін мектеп
Бастауыш, негізгі, орта жалпы білім беретін мектептерде (оның ішінде жекелеген пәндерді тереңдетіп оқыту), лицейлерде, гимназияларда оқитындар
3
техникалық және кәсіптік
Кәсіптік лицейде, мәдениет және өнер саласындағы училищеде, негізгі орта немесе жалпы орта білім беретін колледжде оқитындар
4
ЖОО
ЖОО студенттері: академия, университет, институт және оған теңестірілген (консерватория, жоғары мектеп, жоғары әскери училище)
5
ЖОО-дан кейінгі
ЖОО-да тереңдетілген бағдарлама бойынша оқуды аспирантура, магистратура және докторантурада жалғастырушы
6
біліктілікті арттыру курстары
Жалпы білім бермейтін мектеп пен курстарда оқитындар (курстық оқу комбинаты (бөлім), қайта дайындау және біліктілік арттыру курстары, оқу орындарындағы дайындық курстары, сонымен қатар кәсіптік білім беретін курстар)
15. «Жұмыспен қамтылу жағдайы» 21-жолында үй шаруашылығының барлық мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес келетін код қойылады. Кодты қою кезінде 4-кестеде келтірілген деректерді пайдалану қажет.
4-кесте
Код
Жұмыспен қамтылу жағдайы
Анықтама
1
жалдамалы қызметкер
Еңбек шарты, келісімшарт, ауызша келісім бойынша жұмыс істейтіндер
2
жұмыс беруші
Өзінің жеке меншік кәсіпорнын басқаратын немесе өз бетінше кәсіби, коммерциялық қызметпен айналысатын және бір немесе бірнеше қызметкерлерді жалдап жұмыс істейтін адамдар
3
жеке негізде жұмыс істеуші
жеке негізде жұмыс істейтіндер
4
Жеке қосалқы шаруашылығында (жеке ауласымен) жұмыспен
Тек жеке өз шаруашылығында ауыл шаруашылығы және (немесе) мал бағу жұмыстарымен айналысатын тұлға
Жеке шаруашылығы жоқ тұлғаларға бұл код қойылмайды
5
Өндірістік кооперативтің мүшесі
Меншік иелері ұжымның әр мүшесі өндірісті ұйымдастыру өнімді өткізу, кәсіпорын мен кооператив мүшелері арасында табысты бөлу мәселелерін шешу құқықтары тең болатын, кәсіпорнында (кооперативінде) өндіретін меншік жұмыс істейтіндер
6
отбасылық кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкері
шаруа (фермерлік) қожалығында, өндірістік кооперативте, туыстарына тиесілі жеке меншік кәсіпорындарда (жеке, отбасылық) ақысыз жұмыс істейтін адамдар
7
жұмыссыз
Жұмысы немесе табыс көзі жоқ адамдар

16. В строке 22 «Источники средств к существованию» всем членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке. При проставлении кодов необходимо пользоваться данными, приведенными в таблице 5.
Таблица 5
Код
Источники средств к существованию
Определение
1
доход от работ по найму
Лицо, работающее по договору найма, предусматривающий оплату (вознаграждение) в виде заработной платы, премии, надбавок, либо в натуральной форме
2
доход от самостоятельной занятости (кроме работы в личном подсобным хозяйстве)
Лицо, осуществляющее свою трудовую деятельность на правах собственника своего предприятия для получения прибыли или семейного дохода деньгами или натуральной формой
-"-
Лицо, владеющие собственным предприятием, но временно не работающее по какой-либо причине.
3
работа в личном подсобном хозяйстве
Лицо, занятое с целью продажи в своем подсобном хозяйстве (включая сады, огороды), сельскохозяйственными работами и (или) уходом за скотом
-"-
Лицо, производящее продукцию для личного потребления в своем хозяйстве отмечается только при условии, что такая деятельность обеспечивает существенный вклад в общее потребление домашнего хозяйства.
4
стипендия
Учащиеся и студенты, получающие стипендию, включая стипендии, выплачиваемые на обучение предприятиями или организациям
5
пенсия
Лицо, получающее пенсию по старости (возрасту)
6
пособие
Лицо, получающее ежемесячные социальные пособия: по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту, на детей. При этом код проставляется тем лицам, которым пособие назначено, а не тем, кто его получает
7
материальная помощь от родных или близких
Лицо, живущее на средства родственников или других лиц, а также на которого выплачиваются алименты. При этом код проставляется тем лицам, которым оказывается материальная помощь, а не тем, кто ее получает
8
доход от собственности, дивиденды, вознаграждения
Лицо, являющийся вкладчиком, кредитором, получающее доход в виде выплаты процентов за пользование их денежными вкладами, за кредит, по займам
-"-
Лицо, являющийся владельцом акций (акционером), получающее доход в виде выплаты дивидендов от акционерного общества, курсовой разницы по реализованным акциям
-"-
Лицо, получающее доход в виде выплаты от сбережений, сдачи в аренду квартир, автомашин, гаражей
9
иждивенец
лицо, находящееся на длительном или постоянном материальном или денежном обеспечении со стороны других лиц
10
иное
Источник, не перечисленный выше
17. В разделе II «Жилищные условия на 1 января» записываются данные о жилом доме и жилом помещении, о наличии благоустройства, вида собственности и о размере площади.
К другому жилому помещению относится времянка, пристройка.

16. «Күнкөрістің қаражат көзі» 22-жолда үй шаруашылығының барлық мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес келетін код қойылады. Кодты қою кезінде 5-кестеде келтірілген деректерді пайдалану қажет.
5-кесте
Код
Күнкөрістің қаражат көзі
Анықтама
1
жалдамалы жұмыстан табыс
Ақыны (сыйды) жалақы, сыйақы, үстеме немесе заттай түрде төлеу қарастырылған, жалдау келісім шарты бойынша жұмыс істейтін тұлға
2
өз бетінше жұмыспен қамтылудан табыс (жеке қосалқы шаруашылықтағы жұмыстан басқа)
Ақша немесе заттай түрде табыс немесе отбасылық кіріс алу үшін өзінің еңбек қызметін өз кәсіпорнының меншік құқығында жүзеге асыратын тұлға
-"-
Жеке меншік кәсіпорыны бар, бірақ қандайда бір себеппен уақытша жұмыс істемейтін тұлға
3
жеке қосалқы шаруашылықтағы жұмыс
Сату мақсатында өзінің қосалқы шаруашылығында (бау-бақшаны қоса), ауыл шаруашылығы және (немесе) мал бағу жұмыстарымен айналысатын тұлға
-"-
Өз шаруашылығында өзінің тұтынуы үшін өнім өндіретін адамдар тек үй шаруашылығының жалпы тұтынуында маңызды үлесті қамтамасыз ететін қызмет болған жағдайда ғана белгіленеді
4
стипендия
Оқытуға кәсіпорындар мен ұйымдар төлейтін стипендияны қоса, стипендия алатын оқушылар мен студенттер
5
зейнетақы
Қарттығы (жасы) бойынша зейнетақы алатын тұлға
6
Жәрдемақы
Ай сайын әлеуметтік жәрдемақы алатын тұлға: мүгедектігі, асыраушысынан айырылған жағдай, жасы бойынша, балаларға. Бұл ретте код жәрдемақыны алатын адамға емес, тағайындалған адамға қойылады
7
туысқан немесе жақындардан материалдық көмек
Туысқандары немесе басқа тұлғалардың қаражатына күн көретін, сондай-ақ алимент төленетін тұлға. Бұл ретте код оны алатындарға емес, материалдық көмек көрсетілетіндерге қойылады
8
жеке меншіктен табыс, дивиденттер, сыйлықақылар
Олардың ақшалай салымдарын пайдаланғаны үшін пайыздық төлем, кредит, қарыз түрінде табыс алатын салымшы, кредитор болып табылатын тұлға
-"-
Акцияға ие (акционер) болып табылатын, акционерлік қоғамнан дивиденд төлемі түрінде табыс, акцияны өткізуден курстық айырмашылық алатын адамдар
-"-
Жинақтан, пәтерді, автокөлікті, гаражды жалға беруден төлем түрінде табыс алатын тұлға
9
Біреудің асырауындағы адам
Басқа тұлғалардың ұзақ немесе үнемі материалдық немесе ақшалай қамтамасыз етуіндегі адамдар
10
өзгесі
Жоғарыда аталмаған күнкөріс көздері
17. «1 қаңтардағы тұрғын үй жағдайлары» II бөлімде тұрғын үй, тұрғын үй-жай туралы абаттандырудың болуы, меншік түрі және алаң көлемі туралы деректер жазылады.
Басқа тұрғын жайға жер үй, жапсаржай жатады.

Для идентификации домов используется идентификационный код дома - 8-значный уникальный код (IKD), присваивается каждому дому, при записи в регистр. Присваиваемый код берется из резерва, формируемого централизовано, на республиканском уровне у которого 8-ой знак является контрольным числом, рассчитанным по модулю 11.
При заполнении пункта 1 отметка («V») ставится только в одном месте, указывается один из типов жилого дома.
Вид собственности заполняется на жилое помещение, относящуюся к соответствующему виду собственности, при заполнении указывается отметка («V»).
18. Размер общей и жилой площади определяется на основании плана жилого помещения, при отсутствии плана или отклонениях от плана по внутреннему обмеру помещений и показывается в целых квадратных метрах.
Если жилой дом или жилое помещение находится в собственности не одного, а двух и более самостоятельных хозяйств, то в лицевых счетах каждого из этих хозяйств в строке «Индивидуальный дом» следует записать соответствующие доли: «пол дома» с указанием номера хозяйства (№1 или №2), а в разделе 2 все данные заполнять по этой части дома.
Жилой дом с общей площадью 40 кв.м и жилой площадью 30 кв.м принадлежит 2 хозяйствам: одному хозяйству принадлежит 1/2 дома, размером 20 кв.м общей площади и 16 кв.м жилой площади, второму – тоже 1/2 дома, размером 20 кв.м общей площади и 14 кв.м жилой площади (во втором хозяйстве уменьшена жилая площадь за счет отопительной печи).
Одновременно необходимо на свободном месте, выше строки «Жилищные условия» записать № лицевого счета хозяйства, являющегося совладельцем этого дома.
Если в хозяйстве имеются два дома, то в первой графе раздела 2 следует записать сведения по каждому из них: в числителе – по первому, в знаменателе – по второму.
Для граждан, живущих не в собственном жилом доме или в жилом помещении, в разделе 2 записывается: «снимает квартиру» или «проживает в доме такого-то предприятия (организации)».
19. В общую площадь жилого дома включается:
Площадь всех помещений, расположенных в пределах капитальных стен дома:
жилых комнат (общей комнаты и спален);
подсобных помещений (кухни, прихожей, ванной или душевой, туалета, кладовой, встроенных шкафов).
В общую площадь не включается площадь:
лестничных клеток;
занятая выступающими конструктивными элементами и отопительными печами;
пристроенных, не отапливаемых помещений (террас, веранд, балконов, лоджий), а также не отапливаемых мансард и мезонинов;
отдельно стоящих кухонь, бань, сараев, беседок и др.;
юрт, летних дач, садовых домиков и других, приспособленных для временного проживания помещений (вагонов, землянок и др.).

Үйлерді сәйкестендіру үшін үйдің сәйкестендіру коды қолданылады – 8 мәнді бірегей код (IKD), тіркелімге жазу кезінде әрбір үйге беріледі. Берілген код орталықтан қалыптастырылған, республикалық деңгейде 8-ші мәні бақылаушы сан болып табылатын, 11-ші модуль бойынша есептелген резервтен алынады.
1-тармақты толтыру кезінде белгі («V») тек бір ғана жерге қойылады, тұрғын үй типтерінің біреуі көрсетіледі.
Меншік түрі тиісті меншік түріне жататын тұрғын үй-жайға толтырылады, толтыру кезінде («V») белгісі көрсетіледі.
18. Жалпы және тұрғын алаңның көлемі тұрғын үй-жайдың жоспары негізінде, жоспар болмаған немесе жоспардан ауытқулар болған кезде үй-жайлардың ішкі өлшемі бойынша анықталады және тұтастай шаршы метрде көрсетіледі.
Егер тұрғын үй немесе тұрғын жай бір емес, екі одан да көп бірнеше дербес шаруашылықтардың меншігінде болса, онда осы шаруашылықтардың әрқайсысының дербес шотындағы «Жеке үй» деген жолда оларға тиесілі үлестері: «үйдің жартысы» деп жазылуы тиіс, онда шаруашылықтың нөмірі де (№ 1 немесе № 2) көрсетілуі тиіс, ал 2-бөлімде барлық деректер үйдің осы бөлігі бойынша толтырылуы қажет.
Жалпы алаңы 40 шаршы метр және тұрғын алаңы 30 шаршы метр тұрғын үй 2 шаруашылыққа тиесілі: бір шаруашылыққа жалпы алаңының көлемі 20 шаршы метр және тұрғын алаңы 16 шаршы метр болатын үйдің 1/2 тиесілі, екіншісіне 20 шаршы метр және тұрғын алаңы 14 шаршы метр болатын үйдің 1/2 тиесілі (екінші шаруашылықта тұрғын алаңы жылыту пешінің есебінен азайтылған).
Мұнымен бірге «Тұрғын үй жағдайлары» жолының жоғары жағындағы бос орынға осы үй иесі болып табылатын шаруашылықтың дербес шотының № жазылады.
Егер шаруашылықта екі үй болса, онда 2-бөлімнің бірінші бағанында олардың әрқайсысы бойынша мәлімет жазылуы тиіс: біріншісі бойынша – алымында, екіншісі бойынша – бөлімінде.
Өзінің тұрғын үйінде немесе тұрғын үй-жайында тұрмайтын азаматтар үшін 2-бөлімде: «пәтер жалдайды» немесе «осындай кәсіпорынның (ұйымның) үйінде тұрады» деп жазылады.
19. Тұрғын үйдің жалпы алаңына мыналар кіреді:
Үйдің негізгі қабырғалары шегінде орналасқан барлық жайлардың алаңы:
- тұрғын бөлмелер (жалпы және жатын бөлмелер);
- қосалқы үй-жайлар (ас үй, кіреберіс, ванна немесе себезгі, дәретхана, зат сақтайтын бөлме, кіріктіре салынған шкафтар) кіреді.
Жалпы алаңға мыналар кірмейді:
- баспалдақ алаңы;
- шығыңқы конструкциялық элементтер мен жылыту пеші тұрған алаң;
- жылытылмайтын, жапсарлас салынған үй-жайлардың (терраса, веранда, балкон, лоджия), сондай-ақ жылытылмайтын мансардтар мен мезониндердің алаңы;
- жеке тұрған ас үй, монша, сарай, күркелер;
- киіз үйлердің, жазғы саяжайлардың, бақшадағы үйлердің және уақытша тұруға жабдықталған басқа да үй-жайлардың (вагон, жер үй) алаңы.

20. Благоустройство жилого помещения заполняется на дом или часть дома, относящуюся к соответствующему хозяйству. По строке «газ», «электроплита» записывается «да», если в доме для приготовления пищи установлена напольная газовая плита с подачей газа от газовой сети природного газа или от отдельных привозных баллонов сжиженного газа или напольная электроплита. Газифицированным считается также дом с отдельно стоящей кухней, в которой установлена напольная газовая плита, снабженная газом. При отсутствии газовой плиты или газового отопления, электроплиты записывается «нет».
Жилой дом или жилое помещение считается оборудованным водопроводом, если имеется распределительная сеть водопровода внутри дома или в отдельно стоящей кухне установлен водопроводный кран от распределительной сети водопровода, в которую вода поступает централизованно из водопровода или артезианской скважины. По строке «водопровод» записывается «да».
Если во дворе имеется водоразборный кран (колонка) и нет ввода в дом, то жилая площадь таких домов оборудованной водопроводом не считается и по строке записывается «нет».
Жилой дом или жилое помещение считается оборудованным канализацией, если внутри дома имеется канализационное устройство для стока хозяйственно-фекальных вод в уличную канализационную сеть, или поглощающие колодцы или септики во дворе. При наличии канализации по соответствующей строке записывается «да», при отсутствии – «нет». Дома (жилые помещения), не оборудованные водопроводом, не могут быть оборудованы канализацией.
Жилой дом или жилое помещение считается оборудованным ванной или душем, если внутри жилища установлен один из указанных типов оборудования;
Жилой дом или жилое помещение считается оборудованным отоплением от теплоэнергоцентрали (далее – ТЭЦ), групповой (квартальной) или районной котельной, если имеется отопление от групповой (квартальной) или районной котельной, ТЭЦ либо установки, предусмотренной внутри здания или жилища и предназначенной для целей отопления, независимо от источника энергии; В этом случае в соответствующей строке записывается “да”.
Жилой дом или жилое помещение считается оборудованным горячим водоснабжением, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду централизованно, для бытовых нужд проживающих. В этом случае в соответствующей строке записывается «да». В случае, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду централизованно, для бытовых нужд от газовой (дровяной) колонки, для квартирных водонагревателей (АГВ), включая и малолитражные отопительные котлы, то также записывается «да».

20. Тұрғын үй-жайды абаттандыру тиісті шаруашылыққа тиесілі үйге немесе үйдің бөлігіне толтырылады. Үйде тамақ әзірлеу үшін табиғи газ желісінен немесе сұйытылған газдың әкелінетін жекелеген баллондарынан газ жүргізілген, жерде тұратын газ плитасы орнатылған болса, «газ электр плита» деген жолда «иә» деп жазылады. Газ жүргізілген үйге газбен жабдықталған, жерде тұратын газ электр плитасы орнатылған ас үйі бөлек тұрған үй де жатады. Мұның өзінде газ плитасы жоқ немесе газбен жылыту жоқ болса, үй бойынша «жоқ» деп жазылады.
Егер үй ішінде су құбырының таратушы желісі болса немесе жеке тұрған асханада су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиан ұңғымасынан келетін су құбырының таратушы желісіне жалғанған су өткізетін шүмек орнатылған болса, тұрғын үй немесе тұрғын жай су құбырымен жабдықталған деп саналады. «Су құбыры» жолы бойынша «иә» деп жазылады.
Егер аулада су бөлетін шүмек (колонка) болса, бірақ су үй ішіне өткізілмеген болса, онда мұндай үйлердің тұрғын алаңы су құбырымен жабдықталған деп саналмайды және жол бойынша «жоқ» деп жазылады.
Егер үйдің ішінде шаруашылық-нәжіс суларын көшедегі кәріз желісіне немесе сіңіргіш құдықтарға немесе ауладағы септиктерге ағызуға арналған кәріз құрылғысы бар болса, тұрғын үй немесе тұрғын үй-жай кәрізбен жабдықталған деп саналады. Кәріз бар болған жағдайда тиісті жол бойынша «иә», болмаған жағдайда – «жоқ» деп жазылады. Су құбырымен жабдықталмаған үйлер (тұрғын үй-жайлар) кәрізбен жабдықталмайды.
Егер төмендегі жабдықтың бір түрі тұрғын жайдың ішінде орнатылған болса, тұрғын үй немесе тұрғын үй-жай ваннамен немесе себезгімен жабдықталған деп саналады.
Егер топтық (орамдығы) немесе аудандық қазандықтан, ЖЭО-дан жылу бар немесе құрылғы ғимараттың немесе тұрғын жайдың ішінде көзделген және энергия көзіне қарамастан, жылыту мақсаттары үшін арналған болса, тұрғын үй немесе тұрғын үй-жай ЖЭО-дан, топтық (орамдығы) немесе аудандық қазандықтан жылумен жабдықталған деп саналады. Бұл жағдайда тиісті жолға «иә» деп жазылады.
Егер онда тұратындардың тұрмыстық қажеттіліктері үшін орталықтандырылған, ыстық су беретін арнайы су құбыры болса, тұрғын үй немесе тұрғын үй-жай ыстық сумен жабдықталған деп саналады. Мұндай жағдайда тиісті жолға «иә» деп жазылады. Егер пәтерлердегі су жылытқыштар үшін (АГВ), аз литражды жылыту қазандықтарын қоса, тұрмыстық қажеттіліктер үшін газ (отын) колонкасынан орталықтандырылған, ыстық су беретін арнайы су құбыры болған жағдайда да «иә» деп жазылады.

21. В разделе III «Земля, находящаяся в личной собственности, сданная (взятая) в аренду в пределах и вне пределов поселкового, сельского округа на 1 января» по каждому хозяйству записывается вся земельная площадь, находящаяся в личной собственности хозяйства под приусадебным участком, а также показывается земля, взятая и отданная в аренду в пределах и вне пределов поселкового, сельского округа. Данные о размерах земли для ведения личного подсобного хозяйства населения выписываются из акта на право частной собственности на земельный участок.
Всего земли, га (строка 1), включает в себя землю под постройками, пашней, пастбищами, садами, виноградниками, естественными сенокосами, залежью и декоративными насаждениями.
Если эта земля, или ее часть, сдается в аренду, то эта площадь показывается по строке 9. Если кроме этого дополнительно берется земля в аренду, то эту площадь следует показать по строке 10.
Строки 9, 10 заполняются лишь в том случае, если земля находится в собственности хозяйства. Если земля взята в аренду (в том числе долгосрочную) строки 9 и 10 – не заполняются.
В соответствующей графе следует указать землю, находящуюся вне пределов сельского округа. Строка 1 равна сумме строк 2+3+4+5+6+7+8+10 за минусом строки 9.
Все показатели по земле заполняются в гектарах с точностью до 0,001 га.
22. В разделе III Б записываются данные о посевах сельскохозяйственных культур (посевная площадь всего и из нее вне пределов сельского округа) под урожай текущего года в гектарах с точностью до 0,001 сотых путем опроса главы хозяйства (или взрослых членов хозяйства). Посевы сельскохозяйственных культур включают в себя не только посевы на приусадебном участке, но и посевы на арендованных землях и выделенных огородах.
Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.
По строке 12 «зерновые культуры» включаются посевы сохранившихся озимых (пшеница, рожь, ячмень) и яровых зерновых культур (пшеница, ячмень, овес, смесь колосовых, кукуруза, просо, гречиха, рис, сорго, зернобобовые), которые предназначены для использования в виде зерна. Зерновые культуры, предназначенные на другие цели (на зеленый корм, силос, сено), в эту строку не включаются.
Из строки 12 выделяются посевы зерновых культур по видам, посеянных в отчетном году (строки 13, 14, 15, 16). В посевы кукурузы включаются кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в домолочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по кормовым культурам (строка 22).
По строке 27 «картофель» показывается вся площадь картофеля, независимо от сроков сева и его назначения.
По строке 23 «овощи» показываются посевы открытого грунта. В овощи открытого грунта включаются площади, занятые капустой, огурцами, помидорами, свеклой, морковью столовой, луком репчатым, зеленым горошком, перцем, редькой, брюквой, редисом, баклажанами, кабачками, тыквой, зелеными культурами (лук зеленый, салат, укроп, петрушка, сельдерей, щавель, шпинат, ревень, кинза) и прочими овощами.

21. «1 қаңтардағы кенттік, ауылдық округтің шегінде немесе шегінен тыс жалға берілген (алынған) жеке меншіктегі жер» III-бөлімде әр шаруашылық бойынша үй іргесіндегі учаскедегі жеке шаруашылыққа жататын барлық жер ауданы жазылады, сондай-ақ ауылдық округтің шегінде және шегінен тыс жалға алынған жер көрсетіледі. Халықтың жеке қосалқы шаруа қожалығын жүргізуге арналған жер ауданы туралы деректер жер учаскесін жеке меншікке алу құқығын иелену актісінен алынады.
Жердің барлығы, га (1 жол): құрылысқа, егін егуге, жайылымға, бау-бақшаға, жүзімдіктерге, табиғи пішендік жерлерге, тыңайған жерлерге және сәндік екпе ағаштарға бөлінген жерлерді қамтиды.
Егер бұл жер немесе оның бөлігі жалға берілетін болса, онда бұл алаң 9-жолда көрсетіледі. Егер бұдан басқа қосымша жер жалға алынатын болса, онда бұл алаңды 10-жол бойынша көрсету керек.
Жер шаруашылық меншігінде болған жағдайда ғана 9, 10-жолдар толтырылады. Егер жер жалға алынған болса (соның ішінде ұзақ мерзімді) 9 және 10-жолдар толтырылмайды.
Тиісті бағанда ауылдық округтен тыс орналасқан жерді көрсету керек. 1-жол 2+3+4+5+6+7+8+10-жолдарының қосындысына тең (9 жолды алып тастағанда).
Жер бойынша барлық көрсеткіштер гектармен дәлділігі 0,001 га дейін толтырылады.
22. 3 Б) бөлімінде ағымдағы жылғы астыққа егілген ауыл шаруашылығы дақылдарының егісі (барлығының егіс алқабы және одан ауылдық округтен тыс жердегі) туралы деректер гектармен дәлділігі 0,001 га дейін шаруашылық иесінен (немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінің) пікіртерім алу арқылы жолымен толтырылады. ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс үй іргесіндегі учаскелерді ғана емес, сонымен қатар жалға алынған жердегі және бөлінген бақтардың егісті де қосады.
Қатараралық бақтардағы егістерге тиісті дақылдардың егіс алаңының қорытындысы және барлық егіс алаңының қорытындысы кіреді. Қатараралық жыртылып өндірілетін дақылдардың егістігі, сондай-ақ егіс алаңына қайталап егілетіндер (аңыздықтар) кірмейді. Егістік алаңына есептелмейтіндер: ауыл шаруашылығы дақылдары егілмеген егістік, бақшалардың егістік алаңы, жидекті дақылдар, жасыл гүлзарлар, сүрлеулер және басқа да алаңдар.
«Дәнді дақылдар» 12-жол бойынша дән түрінде пайдалануға арналған сақталып қалған күздік (бидай, қара бидай, арпа) және жаздық (бидай, арпа, сұлы, масақтылар қоспасы, жүгері, тары, қарақұмық, күріш, құмай жүгері, дәнді бұршақтылар) егісі енгізіледі. Басқа мақсаттарға арналған дәнді дақылдар (көк азыққа, силосқа, пішенге) бұл жолға енгізілмейді.
12-жолдан есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері бойынша егістіктер белгіленеді (13, 14, 15, 16-жолдар). Жүгері егісіне сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланатын, сүттенгенге дейінгі балауыз, сүтті-балауыз және балауызданып піскендерді алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні кіреді. Бұл дақылдар азық дақылдары бойынша (22-жол) көрсетіледі.
«Картоп» 27-жол бойынша себу мерзімі мен оның тағайындалуына қарамастан картоптың барлық алаңы көрсетіледі.
«Көкөністер» 23-жол бойынша ашық топырақтағы егістер көрсетіледі. Ашық топырақтағы көкөністерге қырыққабат, қияр, қызанақ, қызылша, асханалық сәбіз, басты пияз, жасыл бұршақ, бұрыш, шомыр, тарна, шалғам, баялды, кәді, асқабақ, жасыл дақылдар (көк жуа, ақ сүттіген, аскөк, ақжелкен, балдыркөк, қымыздық, саумалдық, рауғаш, кинза) және басқа да көкөністер жатады.

По строкам 17, 18, 19, 20, 21, 28, 30 показываются соответственно площади под масличными, из них под подсолнечником; под табаком, под сахарной свеклой, хлопком, бахчевыми и другими культурами. По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются. По сахарной свекле (фабричной) показываются посевы свеклы, продукция с которых предназначается для переработки на сахарных и других заводах. Посевы сахарной свеклы на корм скоту показываются по строке 22. По хлопчатнику учитывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок тутовых деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями. По кормовым культурам (строка 22) показываются посевы всех кормовых культур: культуры кормовые, корнеплодные, бахчевые, зерновые и зернобобовые (кормовые корнеплоды, сахарная свекла на корм скоту, бахчи кормовые (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кукуруза на корм, капуста кормовая), сенокосы и пастбища культурные сеяные (многолетние и однолетние). По 29 строке показываются площади под посевами цветов. По показателю «другие культуры» (строка 30) показываются культуры, не перечисленные в строках с 12 по 29 (джут и волокна текстильные прочие, кроме льна, конопли обыкновенной и рами; лен и конопля обыкновенная; растения для парфюмерии, фармации; площади, на которых выращены растения живые: луковицы, клубни и корни; отводки и черенки; грибницы; площади семенников культур овощных).
Отдельно выделяются данные по площадям многолетних насаждений: виноградников (строка 32), садов (строки 33 (34,35)) и ягодников (строка 36).
По строке 37 «В. Общая площадь водного зеркала водоемов, кв. м.» по выращиванию товарной рыбы показывается все наличие собственных и закрепленных площадей водоемов в квадратных метрах.
По строке 38 «Выловлено в них рыбы, кг» показывается количество выловленной рыбы в килограммах.
В случае если площадь водоема расположена между несколькими округами (более 1 округа), то площадь водоема заполняется округом за которым оно закреплено по решению районного земельного комитета. А улов рыбы учитывается по всем округам.
23. В разделе IV «Скот, являющийся личной собственностью хозяйства (голов)» данные о поголовье скота, кроликов и пушных зверей записываются путем пересчета скота в натуре в присутствии главы хозяйства (семьи) или взрослых членов хозяйства. Пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на усадьбе. Поголовье птицы записывается по опросу главы хозяйства или взрослого члена этого хозяйства.
В год проведения органами государственной статистики сельскохозяйственной переписи данные о численности скота в хозяйствах населения, полученные счетчиками при обходе хозяйств, должны быть сверены с данными похозяйственной книги. Если между записями в похозяйственной книге и подворном списке обнаружены расхождения, главному специалисту поселковой, сельской администрации необходимо вместе со счетчиком провести в этом хозяйстве повторную проверку (пересчет) скота в натуре.
Если в хозяйстве содержится скот, который откармливается по договору, сведения о численности такого скота в похозяйственную книгу не записываются.
При учете скота выделяются виды и половозрастные группы животных и птицы в соответствии с книгой похозяйственного учета.

17, 18, 19, 20, 21, 28, 30-жолдар бойынша тиісінше майлы дақылдардың, оның ішінде күнбағысқа, темекіге, қант қызылшасына, мақта, бақша және басқа да дақылдарға арналған алаңдар көрсетіледі. Күнбағыс егісіне ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді. Күнбағыстың сүрлемдік егістері бұл көрсеткішке кірмейді. Қант қызылшасы бойынша (фабрикалық) өнімдері қант және басқа зауыттарда өңделетін қызылша егістері көрсетіледі. Мал азығына арналған қант қызылшасының егістері 22-жол бойынша көрсетіледі. Мақта бойынша мақта егісінің барлық нақты алаңы есептелінеді, оған көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған тұт ағашының жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңдары кіреді. Азықтық дақылдар бойынша (22-жол) барлық азықтық дақылдардың егістері:азықтық дақылдар, тамыр-жемістілер, бақшалық, дәндік және дәнді-бұршақтық (азықтық темір-жемістілер, мал азығына арналған қант қызылшасы, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), азықтық жүгері, азықтық қырыққабат), дақылдық себілген пішендіктер және жайылымдар (көпжылдық және біржылдық) көрсетіледі. 29-жол бойынша гүл егістігіне арналған алаңдар көрсетіледі. «Басқа дақылдар» көрсеткіші бойынша (30-жол) 12-29-жолдарда көрсетілмеген дақылдар көрсетіледі (зығыр, кәдімгі кенепшөп және рамидан басқа кендір және өзге де тоқыма талшықтар; кәдімгі зығыр және кенепшөп; парфюмерия мен фармацияға арналған өсімдіктер; тірі өсімдіктер өсірілетін алаңдар: жуашық, түбір және тамыр; шегіншектер және шыбықтар; саңырауқұлақ өсіретін жерлер; көкөністердің тұқымдық дақылдарының алаңы).
Көпжылғы ағаштардың алаңдары бойынша деректер жеке көрсетіледі: жүзімдіктер (32-жол), бау-бақшалар (33 (34,35)-жолдар) және жидекті жерлер (36-жол).
37-жол бойынша «В. Су қоймалары су бетінің жалпы алаңы, шаршы метр» тауарлық балықтарды өсіру бойынша қолда бар жеке меншік және бекітілген су қоймаларының барлық алаңдары шаршы метрмен көрсетіледі.
38-жол бойынша «Онда ауланған балықтар, кг» аулаған балықтардың саны килограммен көрсетіледі.
Мына жағдайда, егер су қоймасының алаңы бірнеше округтердің арасында орналасқан болса (1 округтен көп), онда су қоймасының алаңы аудандық жер комитетінің шешімі бойынша кімге бекітілсе сол толтырады. Ал балық аулау барлық округтар бойынша есептелінеді.
23. «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (бас)»
IV бөлімінде малдың, қояндардың және терісі бағалы аңдардың саны туралы деректер шаруашылық (отбасы) иесінің немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінің қатысуымен қорадағы малдың нақты барын есептеу арқылы жазылады. Нақты бар мал басын есептеу мал қорада болған кезде жүзеге асырылады. Құс санын жазу шаруашылық (отбасы) иесінің немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінің сауалдамаға жауап беру негізінде жазылады.
Мемлекеттік статистика органдарының ауыл шаруашылығы санағын жүргізу жылы санаушылардың шаруашылықтарды аралау кезінде шаруа қожалықтарындағы малдың саны туралы алған деректері әр шаруашылық бойынша кітаптардың деректерімен салыстырылуы керек. Егер әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабы мен аула бойынша тізімдегі жазбалар арасында айырмашылықтар кездессе, кенттік, ауылдық әкімшіліктің маманы санаушымен бірге осы шаруашылықта нақты бар мал басын қайтара тексеруі (қайта есептеуі) керек.
Егер шаруашылықта келісім бойынша бордақыланып отырған мал ұсталса, онда осындай мал туралы мәліметтер әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына жазылмайды.
Малдың есебін жүргізу кезінде малдар мен құстардың түрлері мен жыныс-жас топтары әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына сәйкес белгіленеді.

24. В целях получения точных данных о численности скота лица, проводящие уточнение данных похозяйственных книг, должны обойти в период с 1 по 15 января все без исключения хозяйства на порученном им участке не зависимо от того, есть ли в этих хозяйствах скот или нет, обратив при этом особое внимание на то, чтобы не были пропущены дворы на границах с соседним участком (населенным пунктом).
В похозяйственной книге показывается весь скот, принадлежащий хозяйству, независимо от того, находится ли он в отгоне на пастбищах, на работе или на передержке в другом хозяйстве.
В целях избежания пропуска и недоучета скота, принятого на передержку из других хозяйств, учет во всех случаях проводится по месту нахождения скота. Наряду с этим тщательно проверяется, кому фактически принадлежит этот скот.
При наличии проверенных данных о том, что этот скот принадлежит другому хозяйству, принятый на передержку скот записывается, кроме того, в особый список хозяйств с указанием, какой именно скот находится на передержке, а также имени, отчества, фамилии и точного адреса владельца. Этот список используется главным специалистом поселкового, сельского округа для проверки и включения скота по месту жительства его владельца. В тех случаях, когда владелец проживает в другом поселковом, сельском округе, данные этого списка передаются для включения скота по тому сельскому округу, в котором проживает владелец скота.
По окончании учета скота в отдельном населенном пункте лица, проводящие уточнение данных похозяйственных книг, должны подсчитать итоги. Подсчет итогов численности скота производится непосредственно по похозяйственным книгам.
25. Раздел V «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января».
По строке сельскохозяйственная техника по видам в свободных строках показывают:
наличие тракторов всех марок (гусеничные и колесные), включая тракторы, на которых смонтированы машины;
наличие тракторных прицепов, независимо от их грузоподъемности;
наличие грузовых автомобилей;
наличие автобусов;
наличие специальных автомобилей;
наличие зерноуборочных комбайнов всех марок и типов, включая рисовые;
наличие сеялок тракторных всех типов и марок;
наличие плугов тракторных общего назначения и специальных, включая плоскорезы-глубокорыхлители;
наличие культиваторов тракторных всех видов и марок (без плоскорезов-глубокорыхлителей);
показываются тракторные косилки прицепные, прицепные жатки, навесные и полунавесные предназначенные для скашивания трав, кукурузы, подсолнечника и других растений на сено, зеленый корм и силос;
наличие граблей тракторных прицепных и навесных, предназначенных для сгребания провяленной или свежескошенной травы в валки, ворошение травы в прокосах и оборачивания валков для ускорения сушки, а также для сгребания соломы после уборки хлебов;
наличие доильных установок – это комплексы взаимосвязанных машин и аппаратов для доения коров и других сельскохозяйственных животных и первичной обработки молока;
показывают наличие электростригальных агрегатов для стрижки овец, коз, верблюдов и других животных;
Если хозяйство имеет сельхозтехнику, не перечисленную в разделе, то эту технику также следует записать в свободные строки.
По строке «Оборудование для переработки продукции» в свободных строках показывают наличие оборудования по переработке зерна, мяса скота и птицы, молока, овощей и маслосемян и по производству муки (мельницы).
Если какие-либо хозяйства имеют другое оборудование по переработке сельхозпродукции, не перечисленное в разделе, то его также следует записать в свободные строки.

24. Мал саны туралы нақты мәліметтер алу мақсатында әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының деректерін анықтауды жүргізетін адамдар қаңтардың 1-інен
15-іне дейінге кезеңде оларға тапсырылған учаскедегі барлық шаруашылықтарды, осы шаруашылықтарда малдың бар не жоқ екендігіне қарамастан аралап шығуы керек, және де көрші учаскемен (елді мекенмен) шектелетін аулалардың қалып қалмауына аса көп назар аударулары керек.
Жайылымдарда немесе басқа шаруашылықта уақытша болуына қарамастан, әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабына шаруашылыққа тиісті барлық мал көрсетіледі,.
Басқа шаруашылықтардан ұзақ ұстауға қабылданған малдардың есепке алынбай немесе өткізіп алмауды болдырмау үшін, есеп барлық жағдайда малдың тұрған жері бойынша жүргізіледі. Сонымен қатар бұл малдың нақты кімдікі екендігі тыңғылықты тексеріледі.
Осы малдың басқа шаруашылыққа қарайтындығы туралы тексерілген қолда бар деректер болса, ұзақ ұстауға қабылданған малға жазылады, одан бөлек шаруашылықтың айрықша тізіміне қай малдың ұзақ ұстауда жүргендігі, сондай-ақ мал иесінің (шаруа қожалығының басшысы) аты-жөні және нақты мекен-жайы қоса жазылады. Бұл тізімді малды тексеріп және енгізу үшін оның иесінің тұрғылықты жері бойынша ауылдық округтың бас маманы пайдаланады. Мына жағдайда, егер мал иесі басқа кенттік, ауылдық округте тұратын болса, онда осы тізімнің деректері малды қосу үшін мал иесі тұратын сол селолық округке жіберіледі.
Жекелеген елді мекенде малды есепке алу аяқталған соң әр шаруашылық бойынша кітаптардағы деректерді анықтауды жүргізетін адамдар қорытындыларын есептеуге тиісті. Мал саны қорытындыларын есептеу тікелей әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптары бойынша жүргізіледі.
25. V бөлім «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының бары туралы мәліметтер».
Ауылшаруашылығы техникаларының түрлері бойынша жол бойынша бос жолдарда мыналар көрсетіледі;
қолда бар барлық маркалы тракторлар (шынжыр табанды және доңғалақты), соның ішінде машина құрастырылған тракторларды қоса,;
жүк көтергіштігіне қарамастан трактор тіркемелерінің болуы;
жүк автомобильдерінің болуы;
жеңіл автомобильдердің болуы;
автобустардың болуы;
арнайы автомобильдердің болуы;
астық жинайтын комбайндардың барлық маркалары мен түрлерінің бары, күріш жинайтындарды қоса;
тракторлық тұқым сепкіштердің барлық түрлері мен маркаларының болуы;
арнаулы және жалпы мақсаттағы тракторлық соқалардың, жалпақкескіш-терең қопсытқыштардың бары;
тракторлық культиваторлардың барлық түрлері мен маркілерінің қолда бары (жалпақкескіш-терең қопсытқыштарсыз);
шөптерді, жүгеріні, күнбағысты және басқа да пішендік өсімдіктерді, көк азық пен сүрлемдерді оруға арналған аспалы және жартылай аспалы тракторға тіркелген шалғылар мен орақтар көрсетіледі;
құрғатылған тырмалауға немесе жаңа орылған шөпті дестелеуге, орылған шөптерді қопсыту және тезірек кептіру үшін дестелерді айналдыруға, сондай-ақ астықты жинағаннан кейін сабандарды тырмалауға арналған тіркемелі және аспалы трактор тырмаларының бары;
сауын құрылғыларының болуы – бұл сиырлар мен басқа да ауыл шаруашылығы малдарын саууға және сүтті бастапқы өңдеуге арналған бір-біріне байланысты машиналар мен аппараттардың кешені;
қойды, ешкіні, түйені және басқа да малдарды қырқуға арналған электрмен қырқатын агрегаттардың қолда бары көрсетіледі;
Егер шаруашылықта бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы техникасы бар болса, онда сол техниканы да бос жолдарға жазу керек.
«Өнімдерді өңдеуге арналған жабдықтар» жолы бойынша бос жолдарда астық, мал және құс еті, сүт, көкөністер мен майлы дақылдарды өндіру және ұн өндіру бойынша (диірмен) жабдықтардың нақты барын көрсетіледі.
Егер қандай да болмасын шаруашылықтың бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін басқа да жабдықтары болған жағдайда, оны да сол бос жолдарға жазу керек.

26. Раздел VI «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января».
По строке «постройки для хранения сельскохозяйственной продукции» в пустых строках указывается вид хранилища: для зерновых, картофеля, совместные хранилища и для других видов.
Вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада или сооружения на средний вес 1 кубического метра продукции.
По строке «постройки для содержания сельскохозяйственных животных» в пустых строках указывается вид постройки: для содержания крупного рогатого скота, свиней, овец и коз, лошадей, прочего скота, птицы и для совместного содержания скота и других видов, а также число скотомест по видам постройки.
По строке «теплицы для выращивания» записываются данные по площадям под овощами, цветами, грибами и др. Площадь указывается в квадратных метрах.
27. В разделе VII «Наличие торговых точек на 1 января» записываются данные о наличии торговых точек, принадлежащих домохозяйству. К ним относятся: магазины, киоски, павильоны.
28. В разделе VIII показывается «Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных центров на 1 января». Данные по товарам заполняются в натуральном выражении.
29. В разделе IX «Дополнительные сведения» записываются фамилия имя отчество (или наименование крестьянского (фермерского) хозяйства) сдавшего (или взявшего) в аренду землю. Также другие дополнительные сведения.
В течение года специалист местного исполнительного учета должен в текущем порядке производить соответствующие записи в лицевых счетах хозяйств, в частности: о родившихся, об умерших по материалам записей актов гражданского состояния, о выбытии и возвращении в хозяйство временно отсутствующих членов хозяйства, на основании сообщений членов семьи, об изменении главы хозяйства (семьи), о разделах и объединении хозяйств, о переезде и выбытии всех членов хозяйств на новое место жительство.

26. VI бөлім «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және мал ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар».
«Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар» жолы бойынша сақтау орындарының түрі көрсетіледі: дәнді дақылдарға, картопқа арналған, бірлескен сақтау орындары және басқа түрлеріне арналғандары.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен имараттардың сыйымдылығы сақтау орнының, қойманың немесе имараттың тиімді көлемін өнімнің 1 текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
«Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыстар» жолы бойынша бос жолдарда құрылыстың түрлері көрсетіледі: ірі қара мал, шошқа, қой мен ешкі, жылқы, өзге де малдар, құс ұстауға және малдарды бірге ұстауға, басқа да түрлеріне арналған, сондай-ақ мал орындарының жалпы саны көрсетіледі.
«Өсіруге арналған жылыжайлар» жолдар бойынша көкөністер немесе гүлдер өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер жазылады. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
27. «1 қаңтардағы сауда нүктелерінің болуы» VII бөлімде үй шаруашылығына тиесілі сауда нүктелерінің нақты бары туралы деректер жазылады. Оған жататындар: дүкендер, дүңгіршіктер, павильондар.
28. «1 қаңтардағы сатып алу кооперативтiк бiрлестiктердің, сатып алу орталықтардың нақты бары» VIII бөлімінде көрсетіледі. Тауарлар бойынша деректер заттай түрде толтырылады.
29. «Қосымша мәліметтер» IX бөлімінде жер жалға берілген (немесе алынған) адамның ТАӘ (немесе шаруа (фермер) қожалығының атауы) жазылады. Сондай-ақ басқа да қосымша мәліметтер жазылады.
Кенттік, ауылдық, ауылдық округтің маманы бір жыл ішінде ағымдағы тәртіппен шаруашылықтардың дербес шоттарында тиісті жазбалар жасап отыруға тиісті, соның ішінде: азаматтық хал актілері жазбасының материалдары бойынша туғандар туралы, өлгендер туралы, отбасы мүшелерінің хабарлауы бойынша уақытша жоқ шаруашылық мүшелерінің шаруашылықтан кетуі және қайтып келуі туралы, шаруашылық (отбасы) иесінің өзгеруі туралы, шаруашылықтардың бөлінуі және бірігуі туралы, шаруашылықтың барлық мүшелерінің жаңа мекен жайға көшуі және шаруашылықтан шығуы туралы.

30. Лицевой счет каждого хозяйства после его заполнения во время подворных обходов как в период закладки новых книг похозяйственного учета, так и в период сплошной проверки и уточнения записей в ранее заложенных похозяйственных книгах должен быть подписан членом хозяйства, записанным первым (главой хозяйства) или, в случае его отсутствия, взрослым членом хозяйства, а также главным специалистом местного исполнительного учета (или лицом, производящим проверку и записи).
Приложение 2
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации
ведения регистрационных записей
форма
СПИСОК ЛИЦ, ВРЕМЕННО ПРОЖИВАЮЩИХ НА ТЕРРИТОРИИ
__________________________________ ПОСЕЛКОВ, СЕЛ, СЕЛЬСКИХ ОКРУГОВ
В 20____ ГОДУ
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью) членов семьи
ИИН
Пол (мужской, женский)
Число, месяц, год рождения
Состояние в браке (состою в браке, никогда не состоял (а) в браке, вдовец/вдова, разведен/разведена)
А
1
2
3
4
5
Образование*)
Для учащихся указать тип общеобразовательного учреждения
Место постоянного проживания
Положение в занятости**)
6
7
8
9
Наличие скота на 1.01.201__г.,
1.07.201__г.
виды и группы скота
всего голов
в том числе молодняк до 1 года
11
12
13
Номер лицевого счета хозяйства, где находится
Подпись члена хозяйства, записанного первым
Отметка о выбытии на жительство за пределы поселка, села, сельского округа или переходе на постоянное место жительство в данной сельской администрации (указать когда и куда выбыл или записан в похозяйственную книгу – форма)
14
15
16
*) Указать какое образование имеет на момент регистрации (начальное общее, основное общее, среднее общее, начальное профессиональное, среднее специальное, незаконченное высшее, высшее, неграмотный (-ая )
**) Указать род занятий (работающий по найму, работодатель, работающий на индивидуальной основе, неоплачиваемый работник семейного предприятия, не имеющий работы)
Ведение записей в списке лиц, временно проживающих на
территории поселков, сел, сельских округов
Аким поселка, села, сельского округа должен ежегодно, по состоянию на 1 января, составлять списки лиц, временно проживающих на территории поселков, сел, сельских округов (форма). Записи в списках лиц, временно проживающих, ведутся систематически на протяжении года также точно, как и постоянно проживающего населения.

30. Әрбір шаруашылықтың дербес шоты әр шаруашылық бойынша жаңа кітаптың бетін белгілеу кезінде, сондай-ақ бұрынырақ беті белгіленген әр шаруашылық бойынша кітаптардағы жазбаларды жаппай тексеру және нақтылау кезінде ауланы аралау барысында толтырылғаннан соң оған бірінші жазылған (шаруашылық иесі) шаруашылық мүшесі немесе ол болмаған жағдайда шаруашылықтың ересек мүшесі, сондай-ақ кенттік, ауылдық, ауылдық округтің маманы (немесе тексеру мен жазбаларды жүргізетін адам) тиісті түрде қол қоюы керек.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
2–қосымша
Нысан
20___ ЖЫЛЫ ____________________________________ КЕНТТЕРДІҢ,
АУЫЛДАРДЫҢ, АУЫЛДЫҚ ОКРУГТЕРДІҢ АУМАҒЫНДА УАҚЫТША ТҰРАТЫН
ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ТІЗІМІ
р/с№
Отбасы мүшелерінің тегі, аты әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Жынысы (ер, әйел)
Туған күні, айы, жылы
Некедегі жағдайы (некеде тұрмын, еш уақытта некеде болған жоқпын, тұл еркек/жесір әйел, ажырасқан)
А
1
2
3
4
5
Білімі*)
Оқушылар үшін жалпы білім беретін мекеменің түрін көрсету керек
Тұрғылықты тұратын орны
Жұмыспен қамтылудағы жағдайы**)
6
7
8
9
Келгені туралы белгі (қай күні, қайдан келгенін көрсету керек)
1.01.201__, 1.07.201__ жылдардағы қолда бар мал
мал түрлері мен топтары
барлық мал басы
соның ішінде 1 жасқа дейінгі жас мал
10
11
12
13
Шаруашылықтың дербес есепшотының нөмірі, қайда орналасқан
Шаруашылықтың бірінші жазылған мүшесінің қолы
Ауылдық әкімшіліктің шегінен тыс басқа жерде тұруға кеткені немесе осы ауылдық әкімшілікке тұрғылықты тұруға ауысқаны туралы белгі (қайда және қашан кеткенін, шаруашылық жөніндегі кітапта (нысан) жазылғанын көрсету)
14
15
16
*) Тіркелген кезде қандай білімі барын көрсету керек (жалпы бастауыш, жалпы негізгі, жалпы орта, кәсіптік бастауыш, арнаулы орта, аяқталмаған жоғары, жоғары, сауатсыз)
**) Жұмыс түрін көрсету керек (жалдану бойынша жұмыс, жұмыс беруші, жеке негізге жұмыс істейтіндер, отбасы кәсіпорнының ақы төленбейтін қызметкері, жұмысы жоқтар)
Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында уақытша
тұратын тұлғалар тізімінде жазбалар жүргізу
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері 1 қаңтардағы жағдай бойынша жыл сайын Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында уақытша тұратын адамдардың тізімін (нысан) жасауы керек. Уақытша тұратын тұлғалардың тізіміндегі жазбалар тұрақты тұратын халықтың тізімі секілді жыл бойы жүйелі түрде жүргізіледі.

В числе временно проживающих учитываются следующие контингенты населения, прибывшие на территорию поселка, села, сельского округа на срок более 1,5 месяца:
учащиеся, проживающие в период учебы по месту нахождения учебного заведения (в общежитиях учебных заведений, интернатах при школах, на частных квартирах);
воспитанники детских домов;
инвалиды в домах инвалидов;
больные, находящиеся на длительном лечении в больничных учреждениях;
лица, прибывшие на временную и сезонную работу, а также работу по договору;
граждане, прописанные в городских поселениях, но фактически проживающие на территории поселков, сел, сельских округов;
семьи военнослужащих, приехавшие в места прохождения службы военнослужащих и проживающие на территории поселков, сел, сельских округов.
К категории временно проживающих следует относить граждан, прибывших на территорию поселков, сел, сельских округов на сезонную или временную работу, а также лиц, условно освобожденных из мест лишения свободы и проживающих в течение определенного времени на территории поселков, сел, сельских округов.
Срок временного проживания в качестве критерия для определения категории временно проживающих лиц не установлен и определяется временем начала и окончания работы, лечения, обучения и т.д.
Список временно проживающих составляется отдельно на больницу, детский дом, школу-интернат, дом инвалидов и т.д. совместно с руководителями этих учреждений. На бланке списка указывается название данного учреждения и его адрес.
Рабочие и служащие, обслуживающие эти учреждения и постоянно проживающие в данной местности, в список лиц, временно проживающих на территории поселка, села, сельского округа (форма) не записываются, а учитываются в книге похозяйственного учета (форма) по месту жительства.
Лица, снимающие жилое помещение на летний сезон и владельцы (застройщики) дач, расположенных на территории поселков, сел, сельских округов, прописанные и постоянно проживающие в городских поселениях, в документах похозяйственного учета учитываться не должны.
Запись временно проживающих производится не позднее 3 дней с момента их прибытия на территорию поселков, сел, сельских округов. При этом в список записываются все члены хозяйства.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 графы в списке формы № 2 заполняются так же, как и соответствующие им графы в похозяйственной книге (форма № 1).
В графе 8 указывается место постоянного жительства.
В графе 9 указывается место работы и профессия (специальность) данного лица по месту своего постоянного жительства. Для иждивенцев в этой графе следует писать «на иждивении».
В графе 10 необходимо указать, когда и откуда прибыл, а также цель приезда.

Уақытша тұратындар санында кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында 1,5 айдан астам уақытқа келген мынадай халық құрамы ескеріледі:
оқу кезеңінде оқу мекемесінің орналасқан жері бойынша (оқу мекемелерінің жатақханаларында, мектеп жанындағы интернаттарда, жеке пәтерлерде) тұратын оқушылар;
балалар үйлерінің тәрбиеленушілері;
мүгедектер үйлеріндегі мүгедектер;
аурухана мекемелерінде ұзақ уақыт емдеуде болатын науқастар;
уақытша және маусымдық жұмысқа, сондай-ақ шарт бойынша жұмысқа келген адамдар;
қалалық елді мекендерде тіркелген, бірақ нақты кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында тұратын азаматтар;
әскери қызметшілер қызметін атқаратын орынға келген және кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында тұратын әскери қызметшілердің отбасылары.
Уақытша тұратындар санатына кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағына маусымдық немесе уақытша жұмысқа келген азаматтарды, сондай-ақ бас бостандығынан айырылу орындарынан шартты түрде босатылған және кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында шектеулі уақыт қана тұратын адамдар жатқызылады.
Уақытша тұру мерзімі уақытша тұратын адамдардың санатын анықтау үшін критерий ретінде белгіленбеген және жұмыстың, емделудің, оқудың және басқаларының басталу және аяқталу уақытымен анықталады.
Уақытша тұратындар тізімі ауруханаға, балалар үйіне, мектеп-интернатқа, мүгедектер үйіне және басқаларына осы мекемелердің басшыларымен бірге жасалады. Тізімнің бланкісінде осы мекеменің атауы және оның мекен-жайы көрсетіледі.
Осы мекемелерге қызмет көрсететін жұмысшылар мен қызметшілер және осы жерде тұрақты тұратындар, кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында уақытша тұратын № 2 нысанның тізіміне жазылмайды, олар мекен-жайы бойынша әр шаруашылық бойынша кітапта (нысан) ескеріледі.
Қалалық елді мекенде тіркелген және сонда тұрақты тұратын, бірақ кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағында орналасқан тұрғын жайды жазғы маусымға жалдайтын адамдар мен саяжайлардың иелері (тұрғызушылар) әр шаруашылық бойынша есеп жүргізу құжаттарында ескерілмейді.
Уақытша тұратындар жазбасы олардың кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағына келген сәтінен бастап 3 күннен кешіктірілмей жүргізіледі. Сонымен бірге тізімге шаруашылықтың барлық мүшелері жазылады.
№ 2 нысан тізіміндегі 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-бағандар әр шаруашылық бойынша кітаптағы (№ 1 нысан) тиісті бағандарға ұқсас толтырылады.
8-бағанда тұрақты тұратын орны көрсетіледі.
9-бағанда осы адамның тұрақты мекен-жайы бойынша жұмыс орны және мамандығы көрсетіледі. Асырауындағы жандар үшін бұл бағанда "басқа адамның асырауында" деп жазу керек.
10-бағанда қашан және қайдан келгенін, сондай-ақ келу мақсатын көрсету қажет.

В графе 14 списка по форме № 2 указывается номер лицевого счета того хозяйства, в котором находится на квартире прибывшее лицо, или кратко записывается адрес его временного местожительства.
Глава хозяйства (семьи) или одинокие лица скрепляют произведенные о них записи своей подписью в графе 15 «Подпись члена хозяйства». Правильность записей о лицах, проживающих в больницах, детских домах, домах инвалидов и т.д. скрепляется подписью руководителей этих учреждений.
В графе 16 делается отметка о лицах, выбывших за пределы поселков, сел, сельских округов, перешедших на постоянное место жительства в данную территорию поселка, села, сельского округа, а также об умерших – с указанием месяца, года и причины выбытия.
Приложение 3
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации
ведения регистрационных записей
Форма № 3
АЛФАВИТНАЯ КНИГА ______________ ХОЗЯЙСТВ
_______________________________________
поселков, сел, сельских округов
на 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 годы
№ п/п
Фамилия, имя и отчество главы хозяйства
№ лицевого счета хозяйства
№ книги похозяйственного учета
№ страницы
Дата и причины закрытия лицевого счета
1
2
3
4
5
6
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
М
Н
Ң
О
Ө
П
Р
С
Т
У
Ұ
Ү
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ы
І
Э
Ю
Я
Ведение записей в алфавитной книге
После проведения закладки книг похозяйственного учета во всех
населенных пунктах поселков, сел, сельских округов специалист
местного исполнительного органа не позднее 10 февраля составляет
алфавитную книгу хозяйств (форма).
В эту книгу заносятся хозяйства всех лиц, постоянно проживающих
на территории поселков, сел, сельских округов, записанные в книги
похозяйственного учета (форма). Временно проживающие лица, занесенные
в список лиц, временно проживающих на территории поселка, села,
сельского округа (форма), в алфавитную книгу хозяйств не
записываются.
По состоянию на 1 января каждого года специалист местного
исполнительного органа производит подсчет числа хозяйств, и
результаты этого подсчета записывает на титульном листе алфавитной
книги хозяйств (записывается карандашом).
На каждую букву алфавита оставляется 1-2 страницы, а остальные буквы вырезаются.
Примечание: количество оставляемых страниц можно менять в
зависимости от предполагаемого количества фамилий глав хозяйств
начинающихся на определенную букву.
Все изменения в лицевых счетах книги похозяйственного учета,
касающиеся изменения главы хозяйства (семьи) специалист местного
исполнительного органа должен вносить в течение года в алфавитную
книгу хозяйств.
Приложение 4
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации
ведения регистрационных записей
форма
ГУ «Департамент статистики _____________________________ области»
Управление статистики ___________________________________ района
АКТ НЕСООТВЕТСТВИЯ ИЛИ СООТВЕТСТВИЯ
регистрационных записей по формам похозяйственного учета
______________ поселок, село,           от «___» __________ 20__ года
сельский округ
_____________________ района
Мы, нижеподписавшиеся, представители уполномоченного органа в
области государственной статистики:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в присутствии Акима _________________________________________________
на основании статьи 12статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19
марта 2010 г. «О государственной статистике» и статьи 10 Закона
Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном
контроле и надзоре в Республике Казахстан» осуществили сверку
регистрационных записей в формах похозяйственного учета.
По результатам сверки выявлены следующие нарушения фактов
представления Акимом недостоверных административных данных
уполномоченному органу в области государственной статистики,

№ 2 нысан бойынша тізімнің 14-бағанында келген адам пәтер жалдаған шаруашылықтың дербес шоты көрсетіледі немесе оның уақытша мекен-жайы қысқаша жазылады.
Шаруашылық (отбасы) иесі немесе жалғызбасты адамдар олар туралы жазбаларды «Шаруашылық мүшесінің қолы» 15-бағанда қол қойып растайды. Ауруханаларда, балалар үйлерінде, мектеп-интернаттарда, мүгедектер үйлерінде және басқаларында тұратын адамдар туралы жазбалардың дұрыстығын осы мекемелердің басшыларының қолымен расталады.
16 бағанда кенттік, ауылдық, ауылдық округ аумағынан тысқары жерге қоныс аударғандар, осы әкімшілікте тұрақты мекен-жайға кеткендер, сондай-ақ өлгендер туралы – шыққан айын, жылын және себебін көрсетіп, белгі жасалады.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
3-қосымша
Нысан
________________________________________
КЕНТТЕРДІҢ, АУЫЛДАРДЫҢ, АУЫЛДЫҚ ОКРУГТЕРДІҢ
2011, 2012, 2013, 2014, 2015 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
___________ ШАРУАШЫЛЫҚТАРЫНЫҢ ӘЛІПБИЛІК КІТАБЫ
р/с №
Шаруашылық иесінің тегі, аты және әкесінің аты
Шаруашылықтың дербес -шотының №
Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітабының №-
Бет №
Дербес шоттың жабылу себебі және күні
1
2
3
4
5
6
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
М
Н
Ң
О
Ө
П
Р
С
Т
У
Ұ
Ү
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ы
І
Э
Ю
Я
Әліпбилік кітапта жазба жүргізу
Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің барлық елді мекендерінде әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының бетін белгілеуді жүргізіп болғаннан соң, жергілікті атқарушы органның маманы шаруашылықтардың әліпбилік кітабын (нысан) 10 ақпаннан кешіктірмей жасайды.
Бұл кітапқа кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тұрақты тұратын әр шаруашылық бойынша есеп кітабына (нысан) жазылған барлық тұлғалардың шаруашылықтары енгізіледі. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында уақытша тұратын адамдар (нысан) әр шаруашылықтардың әліпбилік кітабына жазылмайды.
Әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жергілікті атқарушы органның маманы шаруашылықтар санының есебін жүргізеді және осы есептің нәтижелерін әр шаруашылықтардың әліпбилік кітабының титулдық парағына жазады (жазба қарындашпен жасалады).
Әліпбидің әрбір әрпіне 1-2 беттен қалдырылады, ал қалған әріптерді қиып алып тастау керек.
Ескертпе: қалдырылатын беттер санын нақты бір әріпке басталатын шаруашылық иелері тегінің болжалды санына байланысты өзгертуге болады.
Әр шаруашылық бойынша есепке алу кітаптарының дербес шоттарындағы шаруашылық (отбасы) иесінің, шаруашылық құрамының өзгеруіне қатысты барлық өзгерістерді жергілікті атқарушы органның маманы әр шаруашылықтардың әліпбилік кітабына жыл ішінде енгізуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2014 жылғы 3 ақпандағы
№ 23 бұйрығымен бекітілген
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
4-қосымша
Нысан
«_________________________ облысының Статистика департаменті» ММ
___________________________________ ауданының статистика басқармасы
Әр шаруашылық бойынша есепке алу нысандарындағы тіркеу
жазбаларының сәйкессіздігі немесе сәйкестігі туралы
АКТ
_______________ ауданының
____________ кенті, ауылы,            20__ жылғы « ___ » ________
ауылдық округі
Біз, төменде қол қоюшылар, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның өкілдері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________ Әкімінің қатысуымен
«Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы ҚР Заңының 12-бабының16-бабының және «Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы ҚР Заңының 10-бабының негізінде әр шаруашылық бойынша есепке алу нысандарындағы тіркеу жазбаларының сәйкестігіне бақылау жүргіздік.

предусмотренные статьей 381-2 Кодекса Республики Казахстан «Об
административных правонарушениях»:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сроки устранения нарушений: в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня
подписания настоящего Акта.
Примечание (информация об исполнении предоставляется в течение 5
рабочих дней в территориальный орган статистики).
Подписи ___________________________                   м.п.
___________________________
___________________________
Ф.И.О. и подпись Акима ____________________________________      м.п.
Примечание (в случае отказа от подписи Акима, делается запись: «От
подписи отказался» и ставится дата).

Сәйкестендіру қорытындысы бойынша Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға Әкімдермен «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы ҚР Кодексінің 381-2-бабында көзделген дәйексіз әкімшілік деректерді ұсынудың мынадай фактілері анықталды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бұзушылықтарды жою мерзімдері:осы АКТ-іге қол қойылған күннен бастап 5 (бес)жұмыс күнінің ішінде.
Ескерту (орындалғаны туралы ақпарат 5 жұмыс күнінің ішінде аумақтық статистика органына ұсынылады)
Қолдары _____________________            М.О.
_____________________
_____________________
Т.А.Ә. және Әкімнің қолы:_______________________________________ М.О.
Ескерту(Әкім қол қоюдан бас тартқан жағдайда «Қол қоюдан бас тартты»
деген жазу жазылады және күні қойылады).