Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 апреля 2014 года № 140 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 124/ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2014 года № 9514. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1160 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 790
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 04.12.2015 № 1160 и Министра национальной экономики РК от 25.12.2015 № 790 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области оборота ядов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 ноября 2012 года № 429 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 5 декабря 2012 года № 328 «Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8205, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 6 марта 2013 года № 83-84 (27357-27358).

Улар, қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолдана отырып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 29 сәуірдегі № 140 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 124/ОД бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 маусымда № 9514 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1160 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 790 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 04.12.2015 № 1160 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.12.2015 № 790 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Улар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолдана отырып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.Ә. Қасымбеков) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. «Улар, қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлерi, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолдана отырып жасалған бұйымдар айнылымы саласындағы жеке кәсiпкерлiк аясында тәуекелдер дәрежесiн бағалау өлшемдерiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң 2012 жылғы 28 қарашадағы № 429 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрiнiң 2012 жылғы 5 желтоқсандағы № 328 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8205 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2013 жылғы 6 наурыздағы № 81 (28020) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на первого вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Рау А.П.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
Министр регионального развития
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
Приложение 1
к совместному приказу Заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра индустрии и
новых технологий Республики Казахстан
от 29 апреля 2014 года № 140
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2014 года № 124/ОД
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства в области оборота ядов
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области оборота ядов (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты - физические лица, юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются контроль и надзор.
3. Критерии в области оборота ядов подразделяются на:
1) объективные, основанные на значимости рисков, в зависимости от осуществляемого вида деятельности субъектов контроля;
2) субъективные, определяемые в зависимости от допущенных субъектами контроля нарушений законодательства в сфере лицензирования, выявленных по результатам проверок.
4. Первичное отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом объективных критериев.
5. Последующее отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. Проверяемые субъекты с учетом объективных критериев оценки степени риска в области оборота ядов:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
производство, переработку, хранение, реализацию, уничтожение ядов;
приобретение, хранение, реализацию, использование ядов;
2) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, осуществляющие приобретение, хранение, реализацию ядов;

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен кейін он күнтiзбелiк күн өткеннен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің                   Өңірлік даму министрі
орынбасары – Қазақстан
Республикасының Индустрия
және жаңа технологиялар
министрі
________________ Ә. Исекешев          ______________ Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің 2014 жылғы 29 сәуірдегі
№ 140 және Қазақстан Республикасының
Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы
05 мамырдағы № 124/ОД бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Улар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы Улар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) тексерілетін субъектілер – қызметіне бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері.
3. Улар айналымы саласындағы Өлшемдер:
1) бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түріне байланысты тәуекелдердің маңыздылығына негізделген объективтік;
2) тексерулер нәтижелері бойынша анықталған бақылау субъектілерінің лицензиялау саласындағы заңнаманы бұзушылыққа жол беруіне байланысты анықталатын субъективтік болып бөлінеді.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына бастапқы жатқызу объективтік өлшемдер ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
5. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына одан кейінгі жатқызу субъективтік өлшемдер ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
6. Улар айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемдерін есепке ала отырып, тексерілетін субъектілер:
1) тәуекелдің жоғарғы тобына:
уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жоюды;
уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады;
2) тәуекелдің орташа тобына уларды сатып алу, сақтау, өткізуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады;

3) по объективным критериям субъекты контроля к группе незначительного риска не относятся.
7. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется согласно приложению к настоящим Критериям.
8. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога согласно приложению к настоящему критериям.
9. Результаты суммарного итога используются для распределения проверяемых субъектов по соответствующим степеням риска, в следующем порядке:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 7 и более баллов;
2) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 3 и до 6 баллов включительно;

3) объективтік өлшемдер бойынша тәуекелдің төменгі тобына бақылау субъектілері жатқызылмайды.
7. Тексерілетін субъектілерді тәуекел топтарына кейінгі бөлу осы Өлшемдерге қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Осы Өлшемдердің қосымшасына сәйкес тәуекел өлшемдері бойынша балдар жалпы жиынтық қорытындыны анықтау үшін жинақталады.
9. Жиынтық қорытынды нәтижелері тәуекелдің тиісті дәрежелері бойынша тексерілетін субъектілерді мынадай тәртіпте бөлу үшін пайдаланылады:
1) жоғары тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 7 және одан асатын бал жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 3-тен 6 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;

3) к группе незначительного риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 0 до 2 баллов включительно;
4) субъекты контроля высокой степени риска переносятся в среднюю и незначительную степени риска;
5) субъекты контроля средней степени риска переносятся в незначительную степень риска;
6) субъекты контроля средней и незначительной степени риска переносятся в более высокую и более низкую степени риска;

3) елеусіз тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 0-ден 2 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
4) тәуекелдің жоғары дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа және төменгі дәрежелеріне ауыстырылады;
5) тәуекелдің орташа дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің төменгі дәрежесіне ауыстырылады;
6) тәуекелдің орташа және елеусіз дәрежесіндегі бақылау субъектілері анағұрлым жоғары және анағұрлым төменгі дәрежесіне ауыстырылады;

7) субъекты контроля незначительной степени риска переносятся в среднюю степень риска.
10. Отбор проверяемых субъектов на проведение плановой проверки внутри одной группы риска осуществляется по принципу:
1) наибольшему не проверенному периоду;
2) наибольшему количеству набранных баллов.
Приложение
к Критериям оценки степени риска в
сфере частного предпринимательства
в области оборота ядов
Баллы по критериям риска
Критерии
Балл
1
2
3
Производство, переработка, хранение, реализация, уничтожение ядов
1.
Отсутствие производственно-технической базы на праве собственности, отвечающей требованиям промышленной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающей:
технологическую линию
5
специализированное производственное здание
7
специально оборудованный склад
7
служебное помещение для размещения работающего персонала, на праве собственности
2
2.
Отсутствие технологического регламента на изготовление и переработку ядов
7
3.
Отсутствие служб, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудований, механизмов, технологической линии
3
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды
3
медицинский контроль
3
метрологический контроль
3
учет ядов
3
4.
Отсутствие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в области промышленной безопасности
7
5.
Отсутствие договора на охрану производственно-технической базы со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
7
6.
Отсутствие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
7
7.
Отсутствие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
5
8.
Отсутствие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
5
Приобретение, хранение, реализация, использование ядов
1.
Отсутствие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности или ином законном основании, отвечающей требованиям промышленной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающей:
специализированное производственное здание
7
специально оборудованный склад (помещение) или специализированную емкость для хранения ядов в соответствии с техническим проектом производства
7
служебное помещение для размещения работающего персонала
2
2.
Отсутствие служб, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудований, механизмов
3
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды
3
медицинский контроль
3
метрологический контроль
3
учет ядов
3
3.
Отсутствие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в области промышленной безопасности
7
4.
Отсутствие договора на охрану между владельцем производственно-технической базы и специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
7
5.
Отсутствие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
7
6.
Отсутствие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по приобретению, хранению, реализации, использованию ядов
5
7.
Отсутствие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации, использованию ядов
5
Приобретение, хранение, реализация ядов
1.
Отсутствие специально оборудованного склада для хранения ядов на праве собственности отвечающей требованиям промышленной, санитарно-эпидемиологической безопасности
7
2.
Отсутствие служб, обеспечивающих:
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды
3
медицинский контроль
3
учет ядов
3
3.
Отсутствие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в области промышленной безопасности
7
4.
Отсутствие договора на охрану специально оборудованного склада со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
7
5.
Отсутствие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
7
6.
Отсутствие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации ядов.
5
Приложение 2
к совместному приказу Заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра индустрии и
новых технологий Республики Казахстан
от 29 апреля 2014 года № 140
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2014 года № 124/ОД
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства в области оборота вооружения, военной
техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических
веществ и изделий с их применением

7) тәуекелдің елеусіз дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа дәрежесіне ауыстырылады.
10. Тәуекелдің бір тобы ішінде жоспарлы тексеру өткізуге тексерілетін субъектілерді іріктеу мынадай қағидат бойынша жүзеге асырылады:
1) анағұрлым үлкен тексерілмеген кезең;
2) жинаған балдарының анағұрлым үлкен саны.
Улар айналымы саласындағы жеке
кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемдеріне
қосымша
Тәуекел өлшемдері бойынша балдар
Өлшемдер
Балдар
1
2
3
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою
1.
Жеке меншiк құқығындағы өнеркәсiптiк, санитариялық-эпидемиологиялық қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келетiн өндiрiстiк-техникалық база мен мыналардың болмауы:
технологиялық желі
5
мамандандырылған өндірістік ғимарат
7
арнайы жабдықталған қойма
7
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жай
2
2.
Уларды дайындауға және өңдеуге арналған технологиялық регламенттің болмауы
7
3.
Мыналарды:
жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді
3
еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды
3
медициналық бақылауды
3
метрологиялық бақылауды
3
улардың есепке алынуын қамтамасыз ететін қызметтердің болмауы
3
4.
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органда аттестатталған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болмауы
7
5.
Өндiрiстiк-техникалық базаны күзетуге күзет қызметiне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен шарттың болмауы
7
6.
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдарының болмауы
7
7.
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болмауы
5
8.
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау,
өткізу, жою жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болмауы
5
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану
1.
Жеке меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негiздегi өнеркәсiптiк, санитариялық-эпидемиологиялық қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келетiн
өндiрiстiк-техникалық база мен мыналардың болмауы:
мамандырылған өндірістік ғимарат
7
өндірістің техникалық жобасына сәй келетін уларды сақтауға арналған арнайы жабдықталған қойма (үй-жай) немесе мамандандырылған сыйымдылық
7
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайының болмауы
2
2.
Мыналарды:
жабдықтарды, тетіктердің, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді
3
еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды
3
медициналық бақылауды
3
метрологиялық бақылауды
3
улардың есепке алынуын қамтамасыз ететін қызметтердің болмауы
3
3.
Тиісті арнайы білімі мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болмауы
3
4.
Күзетуге өндiрiстiк-техникалық базаның иесi мен күзет қызметiне лицензиясы бар мамандандырылған ұйымның арасындағы шарттардың болмауы
7
5.
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдарының болмауы
7
6.
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болмауы
5
7.
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың болмауы
5
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу
1.
Уларды сақтауға арналған жеке меншiк құқығындағы арнайы жабдықталған өнеркәсiптiк, санитарлық-эпидемиологиялық қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келетiн қойманың болмауы
7
2.
Мыналарды:
еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды
3
медициналық бақылауды
3
улардың есепке алынуын қамтамасыз ететін қызметтердің болмауы
3
3.
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болмауы
7
4.
Арнайы жабдықталған қойманы күзетуге тиiстi лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен күзет қызметiне шарттың болмауы
7
5.
Арнайы қорғаныш киімінің, жеке қорғану құралдарының болмауы
7
6.
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқаулықтың болмауы.
5
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің 2014 жылғы 29 сәуірдегі
№ 140 және Қазақстан Республикасының
Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы
05 мамырдағы № 124/ОД бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш
және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған
бұйымдар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемдері

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты - физические лица, юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются контроль и надзор.
ликвидация (уничтожение, утилизация, захоронение) и переработка высвобождаемых боеприпасов, вооружений, военной техники, специальных средств;
разработка, производство, ремонт, приобретение и реализация боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, а также специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;
разработка, производство, приобретение и реализация взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением.
3. Критерии в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением подразделяются на:
1) объективные, основанные на значимости рисков, в зависимости от осуществляемого вида деятельности субъектов контроля;
2) субъективные, определяемые в зависимости от допущенных субъектами контроля нарушений законодательства в сфере лицензирования, выявленных по результатам проверок.
4. Первичное отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом объективных критериев.
5. Последующее отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. Проверяемые субъекты с учетом объективных критериев оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических и изделий с их применением:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
ликвидацию (уничтожение, утилизацию, захоронение) и переработку высвобождаемых боеприпасов;
ликвидацию (уничтожение, утилизацию, захоронение) и переработку высвобождаемых вооружений, военной техники, специальных средств;
разработку, производство боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;
ремонт боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, а также специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;
разработку взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
производство взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
приобретение взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением для собственных производственных нужд;
1) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
приобретение и реализацию боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;
приобретение и реализацию взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;

1. Осы Қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тексерілетін субъект - мынадай қызмет түрлеріне лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар;
2) тәуекел – оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, азаматтардың өмірі мен денсаулығына, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы:
босатылған оқ-дәрілерді, қару-жарақтарды, әскери техниканы, арнайы құралдарды жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және өңдеу;
монтаждауды, реттеудi, жаңартуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, оқ дәрiлердi, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерiн, жиынтықтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ оларды өндiруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды әзiрлеу, өндiру, жөндеу, алу және өткiзу;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды әзірлеу, өндіру, сатып алу және өткізу.
3. Қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы Өлшемдер:
1) бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түріне байланысты тәуекелдердің маңыздылығына негізделген объективтік;
2) тексерулер нәтижелері бойынша анықталған бақылау субъектілерінің лицензиялау саласында заңнаманы бұзушылыққа жол беруіне байланысты анықталатын субъективтік болып бөлінеді.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына бастапқы жатқызу объективтік өлшемдер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
5. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарға одан кейінгі жатқызу субъективтік өлшемдер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
6. Қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемдері ескеріле отырып, тексерілетін субъектілер:
1) тәуекелдің жоғары тобына мыналарды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады:
босатылған оқ-дәріні, қару-жарақты, әскери техниканы, арнайы құралдарды жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және өңдеу;
босатылатын қару-жарақты, әскери техниканы, арнайы құралдарды жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу;
монтаждауды, реттеудi, жаңартуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, оқ-дәрiлердi, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерiн, жиынтықтаушы бұйымдары мен аспаптарын, арнайы материалдарды, оларды өндiруге арналған жабдықтарды әзiрлеу, өндiру;
монтаждауды, реттеудi, жаңартуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, оқ-дәрiлердi, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерiн, жиынтықтаушы бұйымдары мен аспаптарын, арнайы материалдарды, оларды өндiруге арналған жабдықтарды жөндеу;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдарды әзірлеу;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдарды өндіру;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдарды өзінің өндірістік мұқтажы үшін сатып алу;
2) тәуекелдің орташа тобына мыналарды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады:
монтаждауды, реттеудi, жаңартуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, оқ-дәрiлердi, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерiн, жиынтықтаушы бұйымдары мен аспаптарын, арнайы материалдарды, оларды өндiруге арналған жабдықтарды сатып алу және өткiзу;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдарды сатып алу және өткізу;

3) по объективным критериям субъекты контроля к группе незначительного риска не относятся.
7. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется согласно приложению к настоящим Критериям.
8. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога согласно приложению к настоящему критериям.
9. Результаты суммарного итога используются для распределения проверяемых субъектов по соответствующим степеням риска, в следующем порядке:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 7 и более баллов;
2) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 3 и до 6 баллов включительно;
3) к группе незначительного риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 0 до 2 баллов включительно;
4) субъекты контроля высокой степени риска переносятся в среднюю и незначительную степени риска;

3) бақылау субъектілері объективтік өлшемдер бойынша тәуекелдің төменгі тобына жатқызылмайды.
7. Тексерілетін субъектілерді тәуекел топтарына кейінгі бөлу осы Өлшемдерге қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Осы Өлшемдердің қосымшасына сәйкес тәуекел өлшемдері бойынша балдары жалпы жиынтық қорытындыны анықтау үшін жинақталады.
9. Жиынтық қорытынды нәтижелері тиісті тәуекел дәрежелері не тексерілетін субъектілерді бөлу үшін мынадай тәртіпте пайдаланылады:
1) жоғары тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 7 және одан асатын бал жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 3-тен 6 балды қоса алғанда жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
3) елеусіз тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 0-ден 2 балды қоса алғанда жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
4) тәуекелдің жоғары дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа және төменгі дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;