Об утверждении Правил проведения диагностических исследований
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2014 года № 16-07/296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2014 года № 9578.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2023 № 466 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 46-24) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2023 № 466 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения диагностических исследований.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2023 № 466 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2014 года № 16-07/296
Правила проведения диагностических исследований
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2023 № 466 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения диагностических исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-24) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и определяют порядок проведения диагностических исследований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2023 № 466 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Диагностикалық зерттеулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 11 маусымдағы № 16-07/296 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 шілдеде № 9578 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.12.2023 № 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.12.2023 № 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Диагностикалық зерттеулер жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.12.2023 № 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 11 маусымдағы
№ 16-07/296 бұйрығымен
бекітілген
Диагностикалық зерттеулер жүргізу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.12.2023 № 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Диагностикалық зерттеулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-24) тармақшасына сәйкес әзірленді және диагностикалық зерттеулер жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.12.2023 № 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок проведения диагностических исследований
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Диагностические исследования включают в себя следующие этапы:
1) прием и сверка сопроводительных документов, биологического и патологического материала;
2) проведение исследований;
3) выдача результатов.
3. Прием биологического и патологического материала для диагностических исследований осуществляется через отдельный вход и через специально оборудованное (передаточное) окно.
4. Вход для приема биологического и патологического материала для диагностических исследований не используются для входа работников ветеринарной лаборатории.
5. Вход работников ветеринарных лабораторий в производственные помещения отделов ветеринарных лабораторий, использующих в своей деятельности возбудителей заразных болезней животных осуществляется через санитарные пропускники.
6. Отбор проб биологического и патологического материала для диагностики заболеваний животных, определения показателей пищевой безопасности продукции и сырья животного происхождения и кормов осуществляется в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618) (далее – Правила отбора).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Прием биологического и патологического материала для диагностического исследования осуществляют сотрудники ветеринарной лаборатории.
8. Сотрудники ветеринарной лаборатории, осуществляющие прием биологического и патологического материала для диагностического исследования сверяют:
1) наличие сопроводительных документов;
2) соответствие биологического и патологического материала для диагностических исследований, данным указанных в сопроводительных документах (количество проб, номера проб, идентификационные номера животных и других данных, необходимых для обеспечения прослеживаемости пробы и влияющих на результаты диагностических исследований);

2-тарау. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу келесі кезеңдерден тұрады:
1) биологиялық және патологиялық материалдарды және ілеспе құжаттарды салыстырып тексеру және қабылдау;
2) зерттеулерді жүргізу;
3) қорытындысын беру.
3. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдау басқа арнайы есіктен және арнайы жасақталған (алыс-беріс) терезе арқылы атқарылады.
4. Диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдайтын арнайы есіктен, ветеринариялық зертхананың маман қызметкерлері үшін кіруіне қолданылмайды.
5. Жануарлардың жұқпалы ауруларының қоздырғыштарын қызметтік жұмыс барысында қолдануына байланысты, ветеринариялық зертхананың маман қызметкерлеріне ветеринариялық зертхананың бөлімінің өндірістік мекенжайына кіру, санитарлық өткізгіштен өту арқылы жүзеге асырылады.
6. Жануарлар ауруларын диагностикалау үшін, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың және азықтардың тамақ қауіпсіздігі көрсеткіштерін анықтау үшін, биологиялық және патологиялық материалдардан сынама іріктеп алу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларына (бұдан әрі – Іріктеп алу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдау, ветеринариялық зертхананың маман қызметкерлері атқарады.
8. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалды қабылдауды жүзеге асыратын ветеринариялық зертхананың қызметкерлері мыналарды:
1) ілеспе құжаттардың бар-жоғын;
2) диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдың ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге (сынамалар саны, сынамалар нөмірлері; жануарлардың бірдейлендіру нөмірлері және сынаманы қадағалауды қамтамасыз етуге қажетті және диагностикалық зерттеулердің нәтижелеріне әсер ететін өзге деректер) сәйкестігін;

3) соответствие количества биологического материала для диагностических исследований, указанных в сопроводительных документах (описи взятия проб крови) со сведениями о наличии поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и других группировках животных) в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных и соответствие количества взятых проб крови с наличием поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) с целью обеспечения охвата и одновременного проведения исследования имеющегося поголовья животных в гурте, стаде, отаре, хозяйствующем субъекте и других группировках животных (зависит от вида болезней животных и кратности диагностических исследований, предусмотренных в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940)) (далее – Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила);
4) соответствие биологического и патологического материала для диагностических исследований Правилам отбора;
5) целостность контейнеров, штативов и упаковочного материала.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.03.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сотрудники ветеринарной лаборатории, при сверке сопроводительных документов (описи взятия проб крови) биологического и патологического материала для диагностического исследования в течение не более одного рабочего дня:
1) не принимают биологический и патологический материал для диагностического исследования, за исключением случаев возникновения чрезвычайных ситуаций (подозрений и вспышек особо опасных заболеваний животных, массовых отравлениях), – в случае несоответствия представленных документов и материалов условиям, указанным в пункте 8 настоящих Правил и не выполнении подпункта 2) настоящего пункта Правил;
2) принимает на хранение в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан биологического материала на срок не более пяти рабочих дней (период в течение, которого должны быть направлены пробы биологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных)) с приложением копии сопроводительных документов (описи взятия проб крови) (оригинал возвращается лицу, доставившим пробы крови) – в случае несоответствия представленных документов и материалов условиям, указанным в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил;

3) ілеспе құжаттарда (қан сынамаларын алу тізімдемелері) көрсетілген диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық материал санының ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы жануарлар басы (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқа да топтары) санының бар-жоғы туралы мәліметтерге сәйкестігін және үйірдегі, табындағы, отардағы, шаруашылық субъектісіндегі және жануарлардың басқа да топтарындағы жануарларды (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда (бұдан әрі – Ветеринариялық-санитариялық қағидалар) көзделген жануарлар ауруының түріне және диагностикалық зерттеулердің жиілігіне байланысты) қамтуды және бір уақытта зерттеу жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында алынған қан сынамалары санының жануарлар басы (табындағы, топтағы, отардағы, шаруашылық субъектісіндегі және жануарлардың басқа да топтарындағы) санына сәйкестігін;
4) диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық және патологиялық материалдың Іріктеп алу қағидаларына сәйкестігін;
5) контейнерлердің, штативтердің және орау материалының бүтіндігін салыстырып тексереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.03.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Ветеринариялық зертхананың қызметкерлері диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдың ілеспе құжаттарын (қан сынамаларын алу тізімдемесін) салыстырып тексеру кезінде, бір жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде:
1) ұсынылған құжаттар мен материалдар осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген және Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасы орындалмаған жағдайда, төтенше жағдайлардың (жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдіктену және олардың таралуы, жаппай улану) туындау жағдайларын қоспағанда, биологиялық және патологиялық материалды диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін қабылдамайды;
2) ұсынылған құжаттар мен материалдар осы Қағидалардың 8-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, ілеспе құжаттардың (қан сынамаларын алу тізімдемесінің) көшірмесін (түпнұсқа қан сынамаларын жеткізген тұлғаға қайтарылады) қоса бере отырып, Қазақсатан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге биологиялық материалды (осы мерзім ішінде қалған жануарлар басынан (табындағы, топтағы, отардағы, шаруашылық жүргізуші субъектідегі және жануарлардың басқа да топтарында) алынған биологиялық материал сынамалары жіберілуі тиіс) сақтауға қабылдайды;

3) принимает биологический и патологический материал для диагностического исследования.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.03.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае не принятия биологического и патологического материала для диагностического исследования сотрудниками ветеринарной лаборатории, осуществляющими прием биологического и патологического материала для диагностического исследования, составляется протокол несоответствия биологического и патологического материала для диагностического исследования в двух экземплярах по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и информирует территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – терподразделение).
В случае несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил в информации, направляемой в терподразделение, отражается необходимость в течение пяти рабочих дней направить соответственно пробы биологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) и о принятии мер по утилизации проб биологического материала при не направлении (не предоставлении) их в указанные сроки.
В случае несоответствия подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил в информации, направляемой в терподразделение, отражается необходимость в течение пяти рабочих дней направить пробы биологического материала и патологического материала взамен проб биологического и патологического материала, по которым выявлено несоответствие Правилам отбора.
Терподразделение информирует местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц о необходимости в течение пяти рабочих дней направить в ветеринарную лабораторию пробы биологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) и о принятии мер по утилизации проб биологического материала при не направлении (не предоставлении) их в установленные сроки и/или направить пробы биологического материала и патологического материала взамен проб биологического и патологического материала, по которым выявлено несоответствие Правилам отбора.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.03.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При приеме биологического и патологического материала для диагностического исследования, за исключением случаев несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил, сотрудниками ветеринарной лаборатории, осуществляющими прием биологического и патологического материала для диагностического исследования, в двух экземплярах составляется акт приема-передачи биологического и патологического материала по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил акт приема-передачи биологического и патологического материала составляется в течение пяти рабочих дней после получения пробы биологического и патологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных).
При не направлении (непредставлении) в течение пяти рабочих дней проб биологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) в случае несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил, ветеринарная лаборатория по истечении указанного срока утилизирует пробы биологического и патологического материала с участием государственного ветеринарно-санитарного инспектора, подписавшего опись взятия проб крови, которым по результатам утилизации проб подписывается соответствующий акт утилизации проб крови, составленный в произвольной форме.

3) диагностикалық зерттеу жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.03.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдауды жүзеге асыратын ветеринариялық зертхананың қызметкерлері диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдамаған жағдайда, биологиялық және паталогиялық материалды, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада диагностикалық зерттеулерді жүргізуге жарамсыздығы туралы хаттама толтырылады және ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) хабарлайды.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, аумақтық бөлімшеге жолданатын ақпаратта бес жұмыс күні ішінде тиісінше қалған жануарлар басынан (табын, топ, отар, шаруашылық жүргізуші субъекті және жануарлардың басқа да топтары) биологиялық материал сынамаларын жолдау және олар белгіленген мерізімдерде жолданбаған (ұсынылмаған кезде) биологиялық материалдың сынамасын кәдеге жарату жөнінде шаралар қабылдау қажеттілігі көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, аумақтық бөлімшеге жолданатын ақпаратта бес жұмыс күні ішінде, Сынама алу қағидаларына сәйкессіздігі анықталған биологиялық және паталогиялық материал сынамасының орнына биологиялық материалдың және паталогиялық материалдың сынамасын жолдау қажеттілігі көрсетіледі.
Аумақтық бөлімше тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарын бес жұмыс күні ішінде қалған жануарлар басынан (табын, топ, отар, шаруашылық жүргізуші субъекті және жануарлардың басқа да топтары) биологиялық материал сынамасын ветеринариялық зерханаға жолдау кажеттілігі белгіленген мерізімдерде жолданбаған (ұсынылмаған кезде) биологиялық материал сынамасын кәдеге жарату жөніндегі шараны қабылдау және/немесе биологиялық және паталогиялық материал сынамасын Сынама алу қағидаларына сәйкессіздігі анықталған биологиялық және паталогиялық материал сынамасының орнына жіберу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.03.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеу жағдайларын қоспағанда, диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдаған жағдайда, диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдауды жүзеге асыратын ветеринариялық зертхананың қызметкерлері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдау-беру актісін толтырады.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, қабылдау-беру актісі қалған жануарлар басынан (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқада топтары) биологиялық материал сынамасы алынғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде толтырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, қалған жануарлар басынан (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқа да топтары) алынған биологиялық материал сынамалары бес жұмыс күні ішінде жолданбаған (ұсынылмаған) кезде ветеринариялық зертхана көрсетілген мерзім өткеннен кейін биологиялық материал сынамасын қан сынамаларын алу тізімдемесіне қол қойған мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың қатысуымен кәдеге жаратады, ол кәдеге жарату нәтижелері бойынша еркін нысанда жасалған тиісті қан сынамаларын кәдеге жарату актісіне қол қояды.

При не направлении (непредставлении) в течение пяти рабочих дней проб взамен проб биологического и патологического материала не соответствующим подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил, ветеринарная лаборатория по истечении указанного срока информирует терподразделение.
Терподразделение информирует местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц с выдачей предписания в соответствии с формами предписаний, Правилами их составления и выдачи, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Поступившие биологические и патологические материалы регистрируются в журнале регистрации поступивших материалов в ветеринарные лаборатории по форме утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9342.
13. Поступившие биологические и патологические материалы до направления на диагностические исследования, в том числе контрольные образцы материалов хранятся в специально оборудованных местах (холодильные камеры).
14. Биологические и патологические материалы для диагностических исследований, направляемые по отделам лаборатории, в другие ветеринарные лаборатории с целью недопущения контаминации, переносятся (перевозятся) с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований.
15. Диагностические исследования в зависимости от болезней животных проводятся с использованием методов, предусмотренных в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, международных и национальных стандартах, а также стандартах, предписаниях и рекомендациях, разработанных под эгидой Международного эпизоотического бюро.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. По результатам проведения диагностических исследований выдается акт экспертизы (протокол испытаний).

Осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасына сәйкес келмейтін биологиялық және паталогиялық материал сынамасының орнына бес жұмыс күні ішінде сынама жолданбаған (ұсынылмаған) кезде, ветеринариялық зертханакөрсетілген мерзім өткеннен кейін аумақтық бөлімшені хабардар етеді.
Аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8862 болып тіркелген) бекітілген Нұсқамалар нысандарына, оларды жасау және беру қағидаларына сәйкес нұсқама бере отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарын хабардар етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ветеринариялық зертханаға диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін келіп түскен биологиялық және патологиялық материалдарды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің "Ветеринариялық есеп және есептілік үлгісін бекіту туралы" 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен бекітілген, нормативтік кұқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 9342 болып тіркелген, тиісті үлгідегі ветеринариялық есептілік жорналына тіркеледі.
13. Ветеринариялық зертханаға диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін келіп түскен биологиялық және патологиялық материалдарды, оның ішінде материалдардың бақылау үлгісі, диагностикалық зерттеулерді жүргізуге жолдамас бұрын, арнайы жабдықталған орында (мұздатқыш камералар) сақталады.
14. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдар, зертхананың бөлімдеріне жолданғанда, басқа да зертханаларға жолданғанда, бірнеше құбылысты, оқиғаны болдырмау мақсатында, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтай отырып тасымалданады (орны ауыстырылады).
15. Диагностикалық зерттеулер жануарлардың ауруларына байланысты Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда, халықаралық және ұлттық стандарттарда, сондай-ақ Халықаралық эпизоотиялық бюроның қолдауымен әзірленген стандарттарда, нұсқамаларда және ұсынымдарда көзделген әдістерді пайдалана отырып жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Диагностикалық зерттеулер жүргізу нәтижелері бойынша сараптама актісі (сынақ хаттамасы) беріледі.

При соответствии подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил акт экспертизы (протокол испытаний) всех проб биологического и патологического материала оформляется только по результатам диагностических исследований взамен направленных (предоставленных) проб биологического и патологического материала по которым выявлено несоответствие Правилам отбора.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.03.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При перенаправлении биологических и патологических материалов для диагностического исследования из районной/зональной ветеринарных лабораторий для проведения испытаний в областную (региональную), а также из областной в другие ветеринарные лаборатории делается соответствующая запись в журнале по перенаправлению образцов проб с присвоением идентификационного номера.
Сотрудник районной (зональной) или областной (региональной) ветеринарной лаборатории, осуществляющий прием проб разливает в пробирки, упаковывает, замораживает в холодильнике или упаковывает соответствующим образом биологический и патологический материалы и сопроводительным письмом вместе с выписанным направлением со всей документацией перенаправляет биологические и патологические материалы для диагностических исследований в областной (региональный) филиал или в другие ветеринарные лаборатории.
18. Для осуществления типирования (определение типового различия внутри определенного вида) возбудителей особо опасных, медленных и экзотических болезней животных, а также постановки окончательного диагноза при сомнительных или спорных случаях биологические и патологические материалы направляются в ветеринарную лабораторию, осуществляющую референтные функции по диагностике болезней животных.
19. Остатки биологических и патологических материалов после диагностических исследований, контрольные образцы материалов после истечения допустимых сроков хранения утилизируются и уничтожаются.
Приложение 1
к Правилам проведения диагностических
исследований
Форма
_____________________________________________________________________
(Ветеринариялық зертхананың аталуы, мекен жайы /
Наименование ветеринарной лаборатории, адрес)
Биологиялық және патологиялық материалдың жарамсыз сынамасына
хаттама № ___/
Протокол несоответствия пробы биологического и
патологического материала № ___
Тапсырушы / Заказчик
___________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), мекеменің аталуы, мекен-жайы, телефоны / Фамилия и имя, отчество (при наличии), наименование организации, адрес, телефон)
Сынаманың (биологиялық және патологиялық материалдың) тіркелу мәліметі / Регистрационные данные проб биологического и патологического материала)
___________________________________________________
Биологиялық және патологиялық материалдың аталуы және сипаттамасы / Наименование и характеристика биологического и патологического материала)
Сынаманың мөлшері / Количество проб
___________________________________________________
(дана, килограмм, литр, № ден-№ дейін / штук, килограмм, литр, от № до №)
Жеткізілген күні / Дата поступления
20__ жылғы "__" ______________
"__" ______________ 20__ года
Жарамсыз сынама деп саналады / Обнаружены пробы с несоответствием
___________________________________________________
Сынама №, айқындау, жағдайы / №-пробы, пояснение, состояние)
Ескертпе хабар / Уведомление:
Сынама қабылдау және ақпарат бөлімі /
Отдел приема проб и информации
20__ жылғы "__" ______________
"__" ______________ 20__ года
Тапсырушы /Заказчик
20__ жылғы "__" ______________
"__" ______________ 20__ года
Хаттама қорытындысы /
Заключение протокола
20__ жылғы "__" ______________
"__" ______________ 20__ года
Шешім қабылданды /
Принято решение:
Биологиялық және патологиялық материалды тапсырды /
Сдал биологический и патологический материал
_____________ __________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдады /
Принял биологический и патологический материал
_____________ __________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
20__ жылғы "__" ____________ / "__" ___________ 20___ года
Приложение 2
к Правилам проведения диагностических
исследований
Форма
_____________________________________________________________________
Ветеринариялық зертхананың аталуы, мекен жайы /
Наименование ветеринарной лаборатории, адрес
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдап алу актісі/
Акт приема-передачи биологического и патологического материала
№ ___
Біз төмендегі қол қоюшылар/Мы нижеподписавшиеся;
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы / Должность,
фамилия, имя, отчество (при наличии),)
Биологиялық және патологиялық материалды тексеруге қабылдап алу үшін
осы акт жасалды / Составили настоящий акт в том, что произвели
прием-передачу биологического и патологического материала, саны/в
количестве __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ветеринариялық зертхананың аталуы /
наименование ветеринарной лаборатории Биологиялық және патологиялық
материалды иелік етуші / Биологический и патологический материал
принадлежит _________________________________________________________
заңды тұлғаның толық мекен-жайы, телефакс, E-mail /
_____________________________________________________________________
полный адрес юридического лица, телефон, факс, E-mail
Биологиялық және патологиялық материалдың қабылдау кезіндегі қалпы
/Состояние биологического и патологического материала в момент
передачи
_____________________________________________________________________
Жолдама құжаттары /Сопроводительные документы/ ______________________
_____________________________________________________________________
Биологиялық және патологиялық материалдың аталуы /Наименование биологического и патологического материала
Саны / Количество
Сынама номері / Номера проб
Келісілген зерттеу әдісінің аталуы / Наименование согласованного метода исследований
Әдістің стандарты / Стандарт метода
Ескерту/ Примечание
Биологиялық және патологиялық материалды тапсырды /
Сдал биологический и патологический материал
_____________ __________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдады /
Принял биологический и патологический материал
_____________ __________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
20__ жылғы "__" ____________ / "__" ___________ 20___ года

Осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасына сәйкес келген кезде, Сынама алу қағидаларына сәйкес келмейтіндігі анықталған биологиялық және паталогиялық материал сынамасының орнына жолданған (ұсынылған) биологиялық және патологиялық материалдың сынама нәтижелері бойынша ғана сараптама актісі (сынақ хаттамасы) ресімделеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.03.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдар, аудандық/аумақтық ветеринариялық зертханадан облыстық (аймақтық) зертханаларға жолданғанда, сонымен бірге облыстық ветеринариялық зертханадан, басқа ветеринариялық зертханаларға жолдағанда ветеринариялық үлгілік сынамаларды қайта жолдау бойынша бірдейлендіру кодын беру арқылы тиісті жорналға жазып тіркейді.
Аудандық/аумақтық немесе облыстық (аймақтық) ветеринариялық зертхананың сынаманы қабылдайтын қызметкері, сынамаларды пробиркаға құйып және патологиялық сынаманы мұздатқышта суытып қатырады, тиісінше орамдап дайындайды және барлық құжаттармен бірге жазылған жолдаманы ілеспе хат арқылы, диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды облыстық (аймактық) зертханаларалардың филиалдарына немесе басқа ветеринариялық зертханаларға қайта жолдайды.
18. Жануарлардың аса қауіпті, баяу және экзотикалық ауруларының қоздырушыларын типтендіруді жүзеге асыру (белгілі бір түр ішіндегі типтік айырмашылықтарды айқындау) үшін, сондай-ақ күмәнді немесе даулы жағдайларда түпкілікті диагноз қою үшін биологиялық және патологиялық материалдарды жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функциясын атқаратын ветеринариялық зертханаға жолдайды.
19. Диагностикалық зерттеулерді жүргізіп болғаннан кейін, биологиялық және патологиялық материалдардың қалдықтары және бақылауға арналған үлгілік материалдардың сақталу мерзімі өткеннен кейін жойылады.
Диагностикалық зерттеулерді
жүргізу қағидасына
1-қосымша
Үлгі
_____________________________________________________________________
(Ветеринариялық зертхананың аталуы, мекен жайы /
Наименование ветеринарной лаборатории, адрес)
Биологиялық және патологиялық материалдың жарамсыз сынамасына хаттама №_____ / Протокол несоответствия пробы биологического и патологического материала №_______
Тапсырушы / Заказчик
Тегі,аты, әкесінің аты (егер бар болса), мекеменің аталуы, мекен-жайы, телефоны / Фамилия и имя, отчество (при наличии), наименование организации, адрес, телефон)
Сынаманың (биологиялық және патологиялық материалдың) тіркелу мәліметі / Регистрационные данные проб биологического и патологического материала)
Биологиялық және патологиялық материалдың аталуы және сипаттамасы / Наименование и характеристика биологического и патологического материала)
Сынаманың мөлшері / Количество проб
(дана, килограмм, литр, № ден-№ дейін / штук, килограмм, литр, от № до №)
Жеткізілген күні / Дата поступления
20______ жылғы " __ " _______
" ___ " _________ 20____ года
Жарамсыз сынама деп саналады / Обнаружены пробы с несоответствием
Сынама №, айқындау, жағдайы / №-пробы, пояснение, состояние)
Ескертпе хабар / Уведомление:
Сынама қабылдау және ақпарат бөлімі / Отдел приема проб и информации
20___ жылғы " ___ " _________
" ___ "_______ 20______ года
Тапсырушы /Заказчик
20__ жылғы " ___
" ___ " 20_____ года
Хаттама корытындысы / Заключение протокола
20____ жылғы " ___ " _______
" ___ " ________ 20 года
Шешім қабылданды /
Принято решение:
Биологиялық және патологиялық материалды тапсырды /Сдал биологический и патологический материал
______________ ____________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдады / Принял биологический и патологический материал
______________ ____________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
Диагностикалық зерттеулерді
жүргізу қағидасына
2-қосымша
Үлгі
_____________________________________________________________________
Ветеринариялық зертхананың аталуы, мекен жайы /
Наименование ветеринарной лаборатории, адрес
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдап алу актісі/
Акт приема-передачи биологического и патологического материала
№ _______
Біз төмендегі қол қоюшылар/Мы нижеподписавшиеся;
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /Должность, фамилия, имя, отчество (при наличии),) Биологиялық және патологиялық материалды тексеруге қабылдап алу үшін осы акт жасалды /Составили настоящий акт в том, что произвели прием-передачу биологического и патологического материала, саны/ в количестве _______________________
_____________________________________________________________________
ветеринариялық зертхананың аталуы / наименование ветеринарной лаборатории Биологиялық және патологиялық материалды иелік етуші / Биологический и патологический материал
принадлежит _________________________________________________________
заңды тұлғаның толық мекен-жайы, теле.,факс, E-mail/
_____________________________________________________________________
полный адрес юридического лица, телефон, факс, E-mail Биологиялық және патологиялық материалдың қабылдау кезіндегі қалпы /Состояние биологического и патологического материала в момент передачи
_____________________________________________________________________
Жолдама құжаттары /Сопроводительные документы/ ______________________
_____________________________________________________________________
Биологиялық және патологиялық материалдың аталуы /Наименование биологического и патологического материала
Саны / Количество
Сынама номері / Номера проб
Келісілген зерттеу әдісінің аталуы / Наименование согласованного метода исследований
Әдістің стандарты/ Стандарт метода
Ескерту/ Примечание
Биологиялық және патологиялық материалды тапсырды / Сдал биологический и патологический материала
_____________ ____________________________________________________
______________ ____________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
Биологиялық және патологиялық материалды қабылдады / Принял биологический и патологический материал
______________ ____________________________________________________
Қолы / Подпись Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), лауазымы /
Фамилия и имя, отчество (при наличии), должность
20____ жылғы " ___ " ________ / " ___ " _________ 20___ года