О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 сентября 2012 года № 374-Ө-м "Об утверждении структуры и Правил разработки, пересмотра, апробации и применения профессиональных стандартов"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 308-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2014 года № 9581. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 2 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года № 251, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 сентября 2012 года № 374-ө-м «Об утверждении структуры и Правил разработки, пересмотра, апробации и применения профессиональных стандартов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8031, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 15 ноября 2012 года № 173 (2355) следующие изменения и дополнения:
Структуру профессионального стандарта, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах разработки, пересмотра, апробации и применения профессиональных стандартов, утвержденные указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
квалификация - степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
уровень квалификации - совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
трудовая функция - набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
профессиональный стандарт - стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда;
реестр профессиональных стандартов - единая информационная база данных о профессиональных стандартах, которая ведется уполномоченным государственным органом по труду;
профессия - основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
профессиональная подгруппа - совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
компетенция - способность работника применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
пользователь - государственные органы, организации (предприятия), физические лица;
отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
отраслевой совет - совет по формированию квалификационной системы государственного органа соответствующей сферы деятельности является консультативно-совещательным органом, координирующим работу по разработке отраслевой рамки квалификаций и профессиональных стандартов при государственном органе;
апробация - проверка на практике, в реальных условиях соответствия проектируемого состава (видов) работ, уровня образования и специальной подготовки фактически выполняемому составу работ и уровню квалификации»;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:

"Кәсіби стандарттардың құрылымын, оларды әзірлеу, қайта қарау, сынақтан өткізу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 24 қыркүйектегі № 374-ө-м бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 308-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 шілдеде № 9581 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы № 251 Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кәсіби стандарттардың құрылымын, оларды әзірлеу, қайта қарау, сынақтан өткізу және қолдану қағидаларын бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8031 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2012 жылғы 15 қарашадағы № 173 (2181) жарияланған) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 24 қыркүйектегі № 374-ө-м бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби стандарттардың құрылымы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби стандарттарды әзірлеу, қайта қарау, сынақтан өткізу және қолдану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлеріне қарай сараланатын қызметкердің дайындық деңгейіне және құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
еңбек функциясы – бір немесе бірнеше еңбек процесі міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне және құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
кәсіби стандарттар тізілімі – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүргізетін кәсіби стандарттар туралы деректердің бірыңғай ақпараттық базасы;
кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде игерілетін және білім туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, білікті және тәжірибелік дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметіндегі кәсіптерінің негізгі түрі;
кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының тұтас жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
құзырет – қызметкердің еңбек қызметінде білімін, білігін және тәжірибесін қолдану қабілеті;
пайдаланушы – мемлекеттік органдар, ұйымдар (кәсіпорындар), жеке тұлғалар;
салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
салалық кеңес - тиісті қызмет саласындағы мемлекеттік органның біліктілік жүйесін қалыптастыру жөніндегі кеңес мемлекеттік орган жанындағы салалық біліктілік шеңбері мен кәсіби стандарттарды әзірлеу жөніндегі жұмыстарды үйлестіруші консультациялық-кеңесші орган болып табылады;
сынақтан өткізу - жобаланатын жұмыс құрамының (түрлерінің), білім деңгейінің және арнайы дайындығының нақты орындалатын жұмыстың құрамына және біліктілік деңгейіне сәйкестігін практикада, нақты жағдайларда тексеру.»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Порядок разработки профессионального стандарта»;
в пункте 3:
вторую часть изложить в следующей редакции:
«Организации (предприятия) (далее - разработчик) разрабатывают профстандарты при наличии соответствующих структур в организации и/или привлекают квалифицированных специалистов, либо размещают заказ на разработку в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках».»;
четвертую часть изложить в следующей редакции:
«Перечень проектов профстандартов, разрабатываемых за счет государственного бюджета на соответствующий год, уполномоченный государственный орган согласовывает с уполномоченным органом по труду.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Профстандарт разрабатывается на профессиональную подгруппу, определяемую государственным органом по итогам анализа отрасли.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Проект профстандарта разработчиком направляется в организации (предприятия) соответствующих сфер деятельности (аналогичных видов работ) для представления соответствующего заключения.
Организации (предприятия) в течение тридцати календарных дней со дня поступления проекта профстандарта проводят его проверку на соответствие виду профессиональной деятельности, составу работ, уровню образования, специальной подготовке и направляет разработчику соответствующее заключение (далее - заключение).»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Проект профстандарта с приложением обосновывающих материалов (пояснительная записка, сведения об организации - разработчике, заключение организаций (предприятий), протокол отраслевого совета) в течение пяти рабочих дней после принятия направляется на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган по труду.»;
пункты 89 исключить;
пункт 10 изложить в новой редакции:
«10. Уполномоченный орган по труду:
представленный на согласование проект профстандарта рассматривает в течение тридцати календарных дней с момента его поступления;
при наличии замечаний и/или предложений направляет соответствующему уполномоченному государственному органу мотивированное заключение о необходимости доработки проекта профстандарта;
при отсутствии замечаний и/или предложений направляет его в уполномоченный государственный орган на утверждение.».
Наименование главы 3 изложить в следующей редакции:
«3. Порядок пересмотра и апробации профессиональных стандартов уполномоченными государственными органами»;
пункт 13 дополнить третьей частью следующего содержания:
«13. В целях проверки на практике, в реальных условиях соответствия проектируемого состава (видов) работ, уровня образования и специальной подготовки специалиста фактически выполняемому составу работ и уровню квалификации, разработанный профстандарт в течении первого года после введения работодателем апробируется в производственных условиях.».

«2. Кәсіби стандартты әзірлеу тәртібі»;
3-тармақта:
екінші-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұйымдар (кәсіпорындар) (бұдан әрі – әзірлеуші) – ұйымдарда тиісті құрылымдардың болуына қарай кәсіби стандарттарды әзірлейді және/немесе білікті мамандарды тартады не «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірлеуге тапсырысты орналастырады.»;
төртінші-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті мемлекеттік орган мемлекеттік бюджет есебінен тиісті жылға әзірленетін кәсіби стандарттар жобаларының тізбесін еңбек жөніндегі уәкілетті органмен келіседі.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Кәсіби стандарт мемлекеттік орган саланы талдау қорытындылары бойынша айқындаған кәсіптік кіші топқа әзірленеді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Әзірлеуші кәсіби стандарттың жобасын тиісті қызмет (ұқсас жұмыс түрлері) саласындағы ұйымдарға (кәсіпорындарға) тиісті қорытындыны ұсыну үшін жолдайды.
Ұйымдар (кәсіпорындар) кәсіби стандарт жобасы келіп түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде кәсіби қызмет түріне, жұмыс құрамына, білім деңгейіне, арнайы дайындығына сәйкестігін тексереді және әзірлеушіге тиісті қорытындыны (бұдан әрі - қорытынды) жолдайды.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кәсіби стандарт жобасы қабылданғаннан кейін негіздеуші материалдармен бірге (түсіндірме жазба, әзірлеуші ұйым туралы мәліметтер, ұйымдардың (кәсіпорындардың) қорытындысы, салалық кеңестің хаттамасы) бес жұмыс күні ішінде еңбек жөніндегі уәкілетті органға қарауға және келісуге жолданады.»;
89-тармақтар алынып тасталсын;
10-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
«10. Еңбек жөніндегі уәкілетті орган:
келісуге ұсынылған кәсіби стандарт жобасын келіп түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қарайды;
ескертулер және/немесе ұсыныстар болған кезде тиісті уәкілетті мемлекеттік органға кәсіби стандарт жобасын пысықтау қажеттігі туралы дәлелді қорытындыны жолдайды;
ескертулер және /немесе ұсыныстар болмаған кезде кәсіби стандарт жобасын уәкілетті мемлекеттік органға жолдайды.».
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда көрсетілсін:
«Уәкілетті мемлекеттік органдардың кәсіби стандарттарды қайта қарау және сынақтан өткізу тәртібі»;
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші-бөлікпен толықтырылсын:
«13. Жобаланатын жұмыс құрамының (түрлерінің), маманның білім деңгейі мен арнайы даярлығының іс жүзінде орындалатын жұмыс құрамы мен біліктілік деңгейіне сәйкес келуін практикада, нақты жағдайларда тексеру мақсатында әзірленген кәсіби стандарт жұмыс беруші бірінші жыл ішінде енгізген соң өндірістік жағдайларда сынақтан өткізіледі.».

2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2014 года № 308-ө
Приложение 1
к приказу и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 24 сентября 2012 года № 374-ө-м
Структура
профессионального стандарта
1. Общие положения
2. Паспорт профессионального стандарта
3. Карточки профессий
Примечание:
Глава 1. «Общие положения» описывает область применения профессионального стандарта, а также термины и определения, используемые сокращения.
Глава 2. «Паспорт профессионального стандарта» определяет:
1) общую вводную информацию о профессиональном стандарте (наименование);
2) цель разработки профессионального стандарта;
3) краткое описание профессионального стандарта, содержащее общую характеристику профессиональных групп/подгрупп, работ, выполняемых в рамках профессионального стандарта.
Глава 3. «Карточки профессий», содержащие по каждой профессии в рамках профессиональной подгруппы последовательное описание характеристики карточек профессий с указанием:
1) кода согласно Классификатору занятий;
2) наименование профессии в соответствии с Классификатором занятий;
3) уровень квалификации по национальной (отраслевой) рамке квалификаций;
4) уровень квалификации для профессии согласно единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих, квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;
5) уровень профессионального образования;

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 30 маусымдағы
№ 308-ө бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі міндетін атқарушының
2012 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 374-ө-м бұйрығына
1-қосымша
Кәсіби стандарттың құрылымы
1. Жалпы ережелер
2. Кәсіби стандарттың паспорты
3. Қызметкер кәсібінің карточкасы
Ескертпе:
1. «Жалпы ережелер» 1-бөлімде кәсіби стандарттың қолдану саласы, сондай-ақ терминдер және анықтамалар, қолданылатын қысқартулар сипатталады.
2. «Кәсіби стандарт паспорты» 2-бөлім:
1) кәсіби стандарт туралы жалпы кіріспе ақпаратты (атауы);
2) кәсіби стандартты әзірлеудің мақсатын;
3) кәсіптік топтың/кіші топтың, кәсіби стандарт шеңберінде орындалатын жұмыстардың жалпы сипаттамасын қамтитын кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасын айқындайды.
3. «Кәсіп карточкасы» 3-тарауы қызметкердің (жұмысшының, қызметшінің) әрбір кәсібіне толтырылады және мыналарды қамтиды:
1) «Кәсіптер сыныптауышы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышымен (кәсіптер коды);
2) «Кәсіптер сыныптауышы» Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышымен сәйкес қызметкерлердің атауы;
3) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі;
4) жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығымен (шығарылымы, бөлімі, атауы, жұмысшының разряды), басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығымен, ұжымдардың басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларымен сәйкес мамандадың біліктілік деңгейі;
5) білім деңгейі;

6) трудовые функции;
7) умения и навыки;
8) знания;
9) требования к личностным компетенциям;
10) связь с другими профессиями в рамках отраслевой рамки квалификаций, содержащей профессии, которые получают работники в своем профессиональном развитии согласно карте профессиональной квалификации.
4. Профессиональный стандарт может быть дополнен другими разделами и/или приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия особенностей требований к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности.
В случае дополнения ПС главами и/или приложениями, каждая дополнительно представляемая глава и (или) приложение должны иметь соответствующее обозначение («глава», «приложение»), а также наименование.

6) еңбек функциялары;
7) дағды және умения;
8) білім;
9) жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар;
10) қызметкерлер өздерінің кәсіптік дамуында кәсіби біліктілік картасына сәйкес игеретін кәсіптерді қамтитын салалық біліктілік шеңберінің шегінде басқа кәсіптермен байланысы.
4. Кәсіби стандарт қосымша біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұны, сапасы мен жағдайларына қойылатын талаптардың ерекшеліктерін ашу үшін орынды болатын басқа да тараулармен және/немесе қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Кәсіби стандарт тараулармен және/немесе қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тарау және (немесе) қосымша тиісті белгіге («тарау», «қосымша»), сондай-ақ атауға ие болуға тиіс.