Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2015 года № 10705. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
от 19 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
от "___" марта 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от 20 марта 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 175
Правила
предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере естественных монополий
Глава 1. Общие положения

Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 сәуірде № 10705 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2014 жылғы "____" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2014 жылғы "____" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2014 жылғы 17 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с Водным Кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике", от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и определяют порядок и общие принципы обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий(далее – Субъекты), оказывающих регулируемые услуги в сфере передачи и (или) распределения электрической энергии, производства тепловой энергии, передачи и (или) распределения тепловой энергии и технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, магистральной железнодорожной сети, подъездных путей, аэропортов, портов и аэронавигации, хранения, транспортировки газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов и водоснабжения и водоотведения систем (далее – услуги).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила не распространяются на случаи предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
3. В Правилах применяются следующие понятия:
1) сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие эксплуатанта Правилам сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и сертификационным требованиям;
2) свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и подтверждающий внесение гражданского воздушного судна в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
3) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;

Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су Кодексіне, 1998 жылғы 9 шілдедегі "Табиғи монополиялар туралы", 2004 жылғы 9 шілдедегі "Электр энергетикасы туралы", 2001 жылғы 8 желтоқсандағы "Темір жол көлігі туралы", 2010 жылғы 15 шілдедегі "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы", 2002 жылғы 17 қаңтардағы "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және электр энергиясын беру және (немесе) бөлу, жылу энергиясын өндіру, жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу және электр энергиясын желiге беруді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру, магистральдық темір жол желісі, кірме жолдар, әуежайлар, порттар мен аэронавигация, газды немесе газ конденсатын сақтау, таратушы құбыржолдары арқылы тасымалдау, газ таратушы қондырғыларды және олармен байланысты газ таратушы газ құбырларын пайдалану және сумен жабдықтау және су бұру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін тәртіпті және жалпы қағидаттарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды ескере отырып қызметтерді ұсыну жағдайларына қолданылмайды.
3. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушының сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган берген, пайдаланушының Азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушыларды сертификаттау қағидаларына және сертификаттау талаптарына сәйкестiгiн куәландыратын құжат;
2) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган берген және азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілгенін растайтын құжат;
3) азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган берген, азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының нормаларына сәйкестiгiн куәландыратын құжат;

4) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) бербоут-чартер – вид договора фрахтования, по которому фрахтовщик обязуется за обусловленную плату (фрахт) предоставить фрахтователю во владение и пользование на определенный срок судно или несколько судов, не снаряженные и не укомплектованные экипажем для перевозки пассажиров, багажа и грузов и иных целей торгового мореплавания;
6) прибор учета – техническое устройство, предназначенное для учета объема потребления регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ), разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;
7) поставщик услуг – субъект естественной монополии, выдающий технические условия для подключения к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения в целях равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам);
8) ограниченная пропускная способность подъездного пути – максимальное количество вагонов, которое может быть пропущено по конкретному подъездному пути в единицу времени (сутки, час) в зависимости от его технической оснащенности;
9) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;
10) ограниченная пропускная способность магистральной железнодорожной сети – максимальное количество поездов (пар поездов), установленных веса и длины, которое может быть пропущено по конкретному железнодорожному участку по перегонам в единицу времени (сутки, час) в зависимости от его технической оснащенности и принятого способа организации движения поездов;
11) Представитель – организации, производящие оплату за аэронавигационное обслуживание воздушных судов иностранных эксплуатантов;
12) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
13) регулируемые услуги – услуги (товары, работы), предоставляемые субъектами естественных монополий в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, в соответствии с законодательством о естественных монополиях, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
14) слот – время, выделенное в аэропорту для выполнения операций прибытия или отправления воздушного судна авиакомпании в определенную дату или период;

4) алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) бербоут-чартер – жолаушылар, багаж бен жүк тасымалдауға және сауда мақсатында теңiзде жүзудiң өзге де мақсаттары үшін жалға кеме беруші кеме жалдаушыға жарақтанбаған және экипажбен жасақталмаған кеменi немесе бiрнеше кеменi иеленуге және пайдалануға келісілген ақыға (жалдауға) белгiлi бiр мерзiмге беруге мiндеттенетiн жалға кеме беру шартының түрі;
6) есепке алу аспабы – реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтыну көлемін есепке алуға арналған заңнамада белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;
7) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тұтынушылардың тең қол жеткізуі мақсатында электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосу үшін техникалық шарттар беретін табиғи монополия субъектісі;
8) кірме жолдың шектелген өткізу қабілеті – уақыт бірлігінде (тәулік, сағат) нақты кірме жол арқылы оның техникалық жарақтануына қарай өтуі мүмкін вагондардың ең жоғары саны;
9) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) магистральдық темір жол желісінің шектелген өткізу қабілеті – уақыт бірлігінде (тәулік, сағат) нақты темір жол учаскесі арқылы аралық бойынша оның техникалық жарақтануына және поездар қозғалысын ұйымдастырудың қабылданған тәсіліне қарай өткізілуі мүмкін салмағы мен ұзындығы белгіленген поездардың (поезд жұптарының) ең жоғары саны;
11) Өкіл – шетелдік Пайдаланушылардың әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетілгені үшін ақы төлейтін ұйымдар;
12) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
13) реттеліп көрсетілетін қызметтер – табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
14) слот – авиакомпанияның әуе кемесінің келу немесе жөнелту операцияларын белгілі бір күні немесе кезеңде орындау үшін әуежайда бөлінген уақыт;

15) доступ к услугам субъектов естественных монополий – возможность потребителей субъектов естественных монополий пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии на условиях не менее благоприятных, чем те на которых предоставляется аналогичная услуга другим потребителям;
16) технические условия - технические требования, необходимые для подключения к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения в целях равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам);
17) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии, а также намеревающееся получить в целях равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) технические условия на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения;
18) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
19) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий;
20) Aeronautical Information Circular – Бюллетень аэронавигационной информации - циркуляр аэронавигационной информации (далее – AIC);
21) Aeronautical Information Publication – Сборник Аэронавигационной Информации - сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее – AIP);
22) NОtice To AirMen (далее – NOTAM) – извещение, содержащее информацию о введении в строй или изменению любого аэронавигационного оборудования (или, регламента его работы), обслуживания и правил полетов; или, информация об опасности, своевременное предупреждение, которого имеет важное значение для безопасности полетов.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для получения доступа к регулируемым услугам потребитель направляет субъекту письменное обращение (заявку, заявление).
5. Письменное обращение (заявка, заявление) потребителей на получение доступа к регулируемым услугам принимается субъектами на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий потребления услуг.
5-1. Подключение к сетям теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения, за исключением сетей электроснабжения, состоит из следующих этапов:

15) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу – табиғи монополиялар субъектілері тұтынушыларының табиғи монополия субъектілерінің қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) басқа тұтынушыларға осындай қызметтер ұсынылатын жағдайлардан кем болмайтын қолайлы жағдайда пайдалану мүмкіндігі;
16) техникалық шарттар – реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тұтынушылардың тең қол жеткізуі мақсатында электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосылу үшін қажетті техникалық талаптар;
17) тұтынушы – табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші, сондай-ақ реттеліп көрсетілетін қызметтерге, (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізу мақсатында объектілерді электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды алуға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;
18) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган ведомствосы;
20) Aeronautical Information Circular – Аэронавигациялық ақпарат бюллетені – аэронавигациялық ақпарат циркуляры (бұдан әрі – AIC);
21) Aeronautical Information Publication – Аэронавигациялық Ақпарат Жинағы – Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағы (бұдан әрі – AIР);
22) NОtice To AirMen (бұдан әрі – NOTAM) – кез келген аэронавигациялық жабдықты пайдалануға енгізу немесе оның (немесе оның жұмыс регламентінің) өзгеруі, ұшуларға қызмет көрсету мен олардың қағидалары туралы ақпаратты қамтитын хабарлама; немесе қауіп туралы ақпарат, ол туралы ескерту ұшулардың қауіпсіздігі үшін маңызды орын алады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Тұтынушы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу үшін Субъектіге жазбаша өтініш (өтінім, арыз) жолдайды.
5. Тұтынушы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу үшін Субъектіге жазбаша өтініш (өтінім, арызын) мәлімделген көлемдерге не қызметтер тұтынудың басқа да шарттарына қарамастан тең шарттармен қабылдайды.
5-1. Электрмен жабдықтау желілерін қоспағанда, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосу мынадай кезеңдерден тұрады:

1) подача заявления о выдаче технических условий;
2) рассмотрение заявления субъектом естественной монополии на полноту прилагаемых документов;
3) рассмотрение субъектом естественной монополии заявления потребителя о выдаче технических условий;
4) выдача субъектом естественной монополии технических условий;
5) разработка потребителем проекта строительства в соответствии с техническими условиями, за исключением подключения к сетям водоснабжения и водоотведения;
6) согласование проекта строительства с субъектом естественной монополии на предмет его соответствия выданным техническим условиям, за исключением подключения к сетям водоснабжения и водоотведения;
7) проведение потребителем работ в соответствии с согласованным проектом строительства, за исключением подключения к сетям водоснабжения и водоотведения;
8) подключение к услуге.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Прием заявлений на подключение к сетям теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения субъекта естественной монополии, за исключением подключения к сетям электроснабжения и выдача результатов его рассмотрения осуществляется через канцелярию субъекта естественной монополии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-3. Заявление в соответствии с пунктами 16, 17, 75 и 92 настоящих Правил о выдаче технических условий на подключение к сетям теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения, за исключением подключения к сетям электроснабжения возвращается субъектом естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня поступления заявления в случае представления потребителем неполного пакета документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-3 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-4. В случае принятия заявления к рассмотрению, заявление о выдаче технических условий на подключение к сетям рассматривается субъектом естественной монополии в следующие сроки:
теплоснабжения, газоснабжения в течение десяти рабочих дней со дня поступления;
водоснабжения и водоотведения в течение пяти рабочих дней со дня поступления.
По итогам рассмотрения принимается одно из следующих решений:

1) техникалық шарттарды беру туралы өтініш ұсыну;
2) табиғи монополия субъектісінің өтінішті қоса берілетін құжаттардың толықтығына қарауы;
3) табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды беру туралы тұтынушының өтінішін қарауы;
4) табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды беруі;
5) сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуды қоспағанда, тұтынушының құрылыс жобасын техникалық шарттарға сәйкес әзірлеуі;
6) сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуды қоспағанда, құрылыс жобасын табиғи монополия субъектісімен оның берілген техникалық шарттарға сәйкес келу мәніне келісу;
7) сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуды қоспағанда, тұтынушының келісілген құрылыс жобасына сәйкес жұмыстар жүргізуі;
8) көрсетілетін қызметке қосу.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-2. Электрмен жабдықтау желілеріне қосуды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға арналған өтініштерін қабылдау және оны қарау нәтижелерін беру табиғи монополия субъектісінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-3. Тұтынушы толық емес құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда, электрмен жабдықтау желілеріне қосуды қоспағанда, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы осы Қағидалардың 16, 17, 75 және 92-тармақтарына сәйкес өтінішті табиғи монополия субъектісі өтініш келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қайтарады.\
Ескерту. 1-тарау 5-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-4. Өтініш қарауға қабылданған жағдайда, желілерге қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішті табиғи монополия субъектісі мынадай мерзімдерде:
жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде;
сумен жабдықтау және су бұру келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша мынадай шешімдердің бірі қабылданады:

1) удовлетворить заявление и выдать технические условия;
2) отказать в выдаче технических условий.
5-5. Отказ в выдаче технических условий допускается, в случаях:
1) отсутствия свободной технической мощности, необходимой для предоставления требуемого объема услуг;
2) отсутствия сетей или иного имущества, необходимого для предоставления услуги;
3) недопустимое снижение надежности работы сети.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-4 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-6. В случае отказа в выдаче технических условий субъект естественной монополии:
1) к решению об отказе в выдаче технических условий прилагает мотивированное обоснование об отсутствии свободной технической мощности услуги или отсутствия сетей или иного имущества, необходимого для предоставления услуги;
2) одновременно с отказом направляет копию решения об отказе в выдаче технических условий, мотивирующее обоснование и информацию, подтверждающую обоснованность отказа уполномоченному органу.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-6 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-7. Уполномоченный орган в связи с получением уведомления об отказе в выдаче технических условий не позднее семи рабочих дней направляет потребителю письмо о подтверждении обоснованности отказа в выдаче технических условий или необходимости подачи жалобы в уполномоченный орган для инициирования проверки деятельности субъекта естественной монополии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-7 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-8. При предоставлении доступа к услуге субъекту естественной монополии не допускается:
1) взимать плату за предоставление информации о свободных мощностях;
2) требовать представления разрешений и иных документов государственных органов, негосударственных организаций, не относящихся к оказанию регулируемой услуги;
3) предъявлять потребителю иные требования, кроме соблюдения технических условий доступа к услуге при подключении к услуге;

1) өтінішті қанағаттандыру және техникалық шарттарды беру;
2) техникалық шарттарды беруден бас тарту.
Ескерту. 1-тарау 5-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-5. Техникалық шарттарды беруден бас тартуға мынадай:
1) көрсетілетін қызметтердің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажет бос техникалық қуат болмаған;
2) көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет желілер немесе өзге де мүлік болмаған;
3) желінің жұмыс сенімділігі рұқсат етілмейтін төмендеген жағдайларда жол беріледі.
Ескерту. 1-тарау 5-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-6. Техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда, табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімге көрсетілетін қызметтердің бос техникалық қуатының болмауы немесе желілердің немесе қызметтерді ұсыну үшін қажетті өзге де мүліктің болмауы туралы дәлелді негіздемені қоса береді;
2) бас тартумен бір мезгілде техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін, дәлелді негіздемені және уәкілетті органға бас тартудың негізділігін растайтын ақпаратты жібереді.
Ескерту. 1-тарау 5-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-7. Уәкілетті орган техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы хабарламаны алуына байланысты жеті жұмыс күнінен кешіктірмей, тұтынушыға техникалық шарттарды беруден бас тартудың негізділігін растау немесе табиғи монополия субъектісінің қызметін тексеруге бастамашылық ету үшін уәкілетті органға шағым берудің қажеттілігі туралы хат жібереді.
Ескерту. 1-тарау 5-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-8. Көрсетілетін қызметке қолжетімділікті беру кезінде табиғи монополия субъектісіне:
1) бос қуаттар туралы ақпарат бергені үшін ақы алуға;
2) мемлекеттік органдардың, реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге қатысы жоқ мемлекеттік емес ұйымдардың рұқсаттарды және өзге де құжаттарды беруін талап етуге;
3) тұтынушыға көрсетілетін қызметке қосу кезінде көрсетілетін қызметке қол жеткізудің техникалық шарттарын сақтаудан басқа өзге де талаптар қоюға;

4) создавать неравные условия доступа к услугам;
5) ограничивать деятельность субъектов рынка, осуществляющих работы в соответствии с техническими условиями доступа к услуге;
6) требовать согласования проекта работ в соответствии с техническими условиями, за исключением подключения к сетям электроснабжения, теплоснабжения и газоснабжения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-8 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-9. В течение трех рабочих дней со дня получения письменного уведомления потребителя о завершении работ, за исключением подключения к сетям электроснабжения, водоснабжения и водоотведения субъект естественной монополии осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям. При соответствии выполненных работ техническим условиям подключение к услуге субъекта естественной монополии осуществляется в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-9 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-10. При несоответствии проведенных работ техническим условиям субъект естественной монополии в течение одного рабочего дня отказывает в подключении к услуге с указанием выявленных нарушений технических условий и уведомляет об этом потребителя не позднее одного рабочего дня со дня установления несоответствия.
Последующая приемка осуществляется после устранения всех выявленных нарушений согласно пункту 5-9 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-10 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-11. Для объектов строительства, требующих разработки проектно - сметной документации, заявка на выдачу технических условий субъекта естественной монополии поступает в электронном формате от органов архитектуры и градостроительства, которые формируют исходные данные для разработки проектно-сметной документации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-11 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-12. Субъектами естественных монополий выдача технических условий по заявке органов архитектуры и градостроительства осуществляется в электронном формате.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-12 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең емес шарттарын жасауға;
5) жұмысын көрсетілетін қызметке қол жеткізудің техникалық шарттарына сәйкес жүзеге асыратын нарық субъектілерінің қызметін шектеуге;
6) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау және газбен жабдықтау желілеріне қосуды қоспағанда, техникалық шарттарға сәйкес жұмыс жобасын келісуді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 1-тарау 5-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-9. Электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуды қоспағанда, тұтынушының жұмыстардың аяқталғаны туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап үш жұмыс күнінің ішінде табиғи монополия субъектісі берілген техникалық шарттарға сәйкес орындалған жұмыстарды тексеруді жүзеге асырады. Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген жағдайда, табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметке қосу бес жұмыс күнінің ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 5-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-10. Жүргізілген жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, табиғи монополия субъектісі бір жұмыс күнінің ішінде анықталған техникалық шарттарды бұзушылықтарды көрсете отырып, көрсетілетін қызметке қосудан бас тартады және ол туралы тұтынушыға сәйкес келмеу анықталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
Кейіннен қабылдау осы Қағидалардың 5-9-тармағына сәйкес барлық анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 5-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-11. Жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін құрылыс объектілері үшін табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды беруге арналған өтінімі жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге арналған бастапқы деректерді қалыптастыратын сәулет және қала құрылысы органдарынан электрондық форматта келіп түседі.
Ескерту. 1-тарау 5-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-12. Табиғи монополиялар субъектілері сәулет және қала құрылысы органдарының өтінімі бойынша техникалық шарттарды беруді электрондық форматта жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тарау 5-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5-13. Технические условия действительны в течение нормативной продолжительности проектирования и строительства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-13 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Письменное обращение (заявка, заявление) потребителя рассматривается в течение 10 рабочих дней со дня получения документов. В указанный срок субъект естественных монополий направляет потребителю ответ о предоставлении доступа к регулируемым услугам, либо отказ в предоставлении доступа к регулируемым услугам с приложением мотивированного заключения.
7. Соблюдение потребителями условий, определенных настоящими Правилами, является основанием для заключения между субъектами и потребителями договоров на оказание услуг, разработанных на основании типовых договоров в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Оплата потребителями за оказание услуг производится по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа, за исключением услуг по выдаче и переоформлению технических условий на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения, плата за которые не взимается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Субъект, оказывающий регулируемые услуги, при обращении потребителя представляет информацию о стоимости и порядке доступа к регулируемым услугам.
9. Регулируемые услуги (товары, работы) предоставляются всем потребителям, заключившим договор с Субъектом, в соответствии с требованиями к их качеству, установленными законодательством Республики Казахстан.
10. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Порядок предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, не охваченный настоящими Правилами, регулируются в соответствии с Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12684).

5-13. Техникалық шарттар жобалау мен құрылыстың нормативтік ұзақтығы кезеңінде жарамды.
Ескерту. 1-тарау 5-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тұтынушының өтініші (өтінімі, арызы) құжаттарды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қаралады. Көрсетілген мерзімде табиғи монополиялар субъектісі тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу ұсынылатыны не реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу ұсынудан бас тартылғаны туралы жауапты дәлелді қорытындыны қоса бере отырып жібереді.
7. Тұтынушылардың осы Қағидаларда айқындалған шарттарды сақтауы субъектілер мен тұтынушылардың арасында "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес үлгі шарттардың негізінде әзірленген қызметтер көрсетуге шарттарды жасасу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Төлемақы алынбайтын электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне объектілерді қосуға арналған техникалық шарттарды беру мен қайта ресімдеу жөнінде көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, тұтынушылар көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуді уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізеді.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъект тұтынушы өтініш жасаған кезде реттеліп көрсетілетін қызметтің құны және оған қол жеткізу тәртібі туралы ақпарат ұсынады.
9. Реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) Субъектімен шарт жасасқан барлық тұтынушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген олардың сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынылады.
10. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Осы Қағидаларда қамтылмаған Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына сәйкес реттеледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 02.12.2015 № 751 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия предоставления равного доступа к регулируемым услугам
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Обеспечение равного доступа к Услугам осуществляется исходя из следующих условий:
1) равнодоступность услуг для всех потребителей при соблюдении условий, определенных настоящими Правилами;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей услуг;
3) информационная открытость перечня услуг, тарифов на услуги.
12. Технические условия на присоединение электроустановок потребителей к сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к сетям энергопередающей организации вновь вводимых электроустановок;
2) увеличения договорной электрической мощности, потребляемой объектом;
3) изменения категории пользователей сети по надежности электроснабжения;
4) изменения схемы внешнего электроснабжения.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Технические условия на присоединение объектов потребителей к тепловым сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
2) изменения количества потребляемой энергии или параметров теплоносителя сверх установленных технических условий и условий договора, связанных с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя;
3) присоединения к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта.
14. Технические условия на подключение к системам газоснабжения выдаются в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам газоснабжения;
2) увеличения объемов потребляемых услуг из действующей системы газоснабжения;
3) реконструкции и/или перепрофилирования объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг.

Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді ұсыну шарттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қызметтерге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету мынадай шарттарға сүйене отырып жүзеге асырылады:
1) осы Қағидаларда айқындалған шарттарды сақтау кезінде барлық тұтынушылар үшін қызметтерге тең қол жеткізу;
2) қызметтердің барлық тұтынушыларына қатысты бірыңғай тариф саясатын жүргізу;
3) қызметтер тізбесінің, қызметтерге арналған тарифтердің ақпараттық ашықтығы.
12. Тұтынушылардың электр қондырғыларын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жаңадан енгізілетін электр қондырғылары энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған;
2) объект тұтынатын шарттық электр қуаты ұлғайған;
3) электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша пайдаланушылардың санаты өзгертілген жағдайларда беріледі;
4) электрмен сырттай жабдықтау схемасы өзгергенде.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тұтынушылардың объектілерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жылу желілеріне жаңадан пайдалануға берілетін объектілер қосылған;
2) тұтынушының жылу тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты тұтынылатын энергия мөлшері немесе жылу тасығыштың параметрлері техникалық шарттарда және шарттың талаптарында белгіленгеннен жоғарылап өзгерген;
3) жылу жүйелеріне бұрын қосылмаған объектілер қосылған жағдайларда беріледі.
14. Газбен жабдықтау желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттар:
1) газбен жабдықтау жүйелеріне қосылатын жаңа объектілер жобаланған және олар кейіннен салынған;
2) қолданыстағы газбен жабдықтау жүйелерінен тұтынылатын қызметтердің көлемі ұлғайған;
3) егер бұл тұтынылатын қызметтердің көлемі мен сипаттамаларын өзгертуге әкелетін болса, объекті реконструкцияланған және/немесе қайта бейімделген жағдайларда беріледі.

15. Технические условия выдаются поставщиком услуг на присоединение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения населенного пункта в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам водоснабжения и/или водоотведения населенных пунктов;
2) увеличения объемов водопотребления и/или отвода сточных вод в действующую систему водоотведения населенного пункта;
3) увеличения концентрации загрязнений сточных вод, сбрасываемых в системы водоотведения населенных пунктов;
4) реконструкции и/или перепрофилирования объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг водоснабжения и/или водоотведения;
5) присоединения к сетям водоснабжения и водоотведения ранее не присоединенного объекта.
Глава 3. Процедура организации равного доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий для подключения к электрическим сетям
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям электроснабжения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) ситуационный план;
3) расчет-обоснование заявляемой электрической мощности, выполненный самостоятельно или с привлечением экспертной организации;
4) копии правоустанавливающих документов на объект электроснабжения;
5) потребители с расчетной мощностью электроустановок 5 МВт и более к заявке прикладывают схему внешнего электроснабжения потребителя, разработанную специализированной проектной организацией, имеющей лицензию на занятие проектной деятельностью. Схема внешнего электроснабжения потребителя согласовывается с энергопередающей и/или энергопроизводящей организацией, к электрическим сетям которой планируется подключение. Содержание "Схемы внешнего электроснабжения потребителя" приведено в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру желілері құрылыстары өнімділігінің қоры мен өткізу қабілеті жеткілікті болған кезде объектілерді қосуға немесе сумен жабдықтау және су бұру инженерлік желілерін дамытуға арналған техникалық шарттарды:
1) елді мекендердің сумен жабдықтау және/немесе су бұру желілеріне қосылатын жаңа объектілер жобаланған және кейіннен салынған;
2) су тұтыну және/немесе елді мекеннің қолданыстағы су бұру желісіне сарқынды суларды ағызу көлемдері ұлғайған;
3) елді мекендердің су бұру жүйелеріне ағызылатын сарқынды сулардың ластану концентрациясы ұлғайған;
4) егер бұл сумен жабдықтаудың және/немесе су бұрудың тұтынылатын қызметтерінің көлемі мен сипаттамаларын өзгертуге әкелетін болса, объекті реконструкцияланған және/немесе қайта бейімделген;
5) сумен жабдықтау және су бұру желілеріне бұрын қосылмаған объектілер қосылған жағдайларда береді.
3-тарау. Электр желілеріне қосылу үшін техникалық шарттарды берген кезде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру рәсімі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке мыналар:
1) жеке тұлға үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастауы туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлға үшін – куәліктің көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама;
2) ситуациялық жоспар;
3) өз бетінше немесе сараптама ұйымын жұмылдыру арқылы орындалған, мәлімделген электр қуатының есептеу-негіздемесі;
4) электрмен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері қоса беріледі;
5) есептеу қуаты 5 МВт және одан жоғары электр құрылғылары бар тұтынушылар өтінімге жобалау қызметімен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымы әзірлеген тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасын қоса береді. Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасы электр желілеріне қосу жоспарланған энергия беруші және/немесе энергия өндіруші ұйыммен келісіледі. "Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасының" мазмұны осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16-1. Порядок предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, не охваченный настоящими Правилами, регулируются в соответствии с Правилами пользования электрической энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10403) и Правилами организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке, утвержденными приказом Министра энергетики Республики от 20 февраля 2015 года № 111 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10533).
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Процедура организации равного доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий для подключения к тепловым сетям
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям теплоснабжения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, прикладываются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) при подаче заявления представителем – документы, подтверждающие полномочия представителя;
3) копии правоустанавливающих документов на объект теплоснабжения;
4) технический паспорт объекта, а при не соответствии характеристик объекта техническому паспорту – протокол обмера отапливаемых площадей и объемов;
5) расчеты максимальных часовых нагрузок, теплотехнические расчеты, опросный лист (не представляются при подаче заявления физическим лицом на присоединение объекта, используемого для бытовых нужд);
6) проект на теплоснабжение с учетом вносимых изменений (при реконструкции или расширении теплопотребляющих установок потребителя, требующих изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя).

16-1. Осы Қағидаларда қамтылмаған Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясын пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10403 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 111 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10533 болып тіркелген) сәйкес реттеледі.
Ескерту. 3-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Жылу желілеріне қосылу үшін техникалық шарттарды берген кезде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуін ұйымдастыру рәсімі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлға үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастауы туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлға үшін – куәліктің көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама;
2) өкіл өтініш берген кезде – өкілдің өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
3) жылумен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
4) объектінің техникалық паспорты, объектінің сипаттамасы техникалық паспортқа сәйкес келмеген жағдайда – жылытылатын алаңдар мен көлемдерді өлшеу хаттамасы;
5) ең үлкен сағаттық жүктемелердің есептері, жылу техникалық есептер, сауалнама парағы (жеке тұлғаның тұрмыстық мұқтаждар үшін қолданылатын объектіге қосуға өтініш беруі кезінде ұсынылмайды);
6) енгізілетін өзгерістерді (тұтынылатын жылу энергиясының санын немесе жылу тасығыштың параметрлерін өзгертуді талап ететін тұтынушының жылуды тұтыну қондырғыларын реконструкциялауы немесе кеңейтуі кезінде) есепке ала отырып жылумен жабдықтауға арналған жоба қоса беріледі.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Порядок предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, не охваченный настоящими Правилами, регулируются в соответствии с Правилами пользования тепловой энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10234).
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок организации равных условий доступа к услугам в сфере передачи электрической энергии Субъекта, осуществляющего деятельность на оптовом рынке электрической энергии
Сноска. Глава 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Организация равных условий доступа к услугам в сфере передачи электрической энергии Субъекта, осуществляющего деятельность на оптовом рынке электрической энергии, осуществляется в соответствии с Правилами организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531).
Глава 6. Порядок организации равных условий доступа к услугам в сфере передачи и (или) распределения электрической энергии Субъекта, осуществляющего деятельность на розничном рынке электрической энергии
Сноска. Глава 6 исключена приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок организации равных условий доступа к услугам в сфере производства тепловой энергии
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Потребителями услуг Субъекта по производству тепловой энергии являются:

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Осы Қағидаларда қамтылмаған Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну тәртібі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) сәйкес реттеледі.
Ескерту. 4-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Қызметін электр энергиясының көтерме сауда нарығында жүзеге асыратын Субъектінің электр энергиясын беру саласындағы қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қызметін электр энергиясының көтерме сауда нарығында жүзеге асыратын Субъектінің электр энергиясын беру саласындағы қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Қызметін электр энергиясының бөлшек сауда нарығында жүзеге асыратын Субъектінің электр энергиясын беру және (немесе) тарату саласындағы қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 6-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Жылу энергиясын өндіру саласындағы қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жылу энергиясын өндіру жөніндегі Субъектінің қызметтерін тұтынушылар:

1) потребители тепловой энергии, владеющие собственными сетями, присоединенными к теплоисточнику Субъекта;
2) потребители тепловой энергии, подключенные к сетям энергопередающей организации;
3) энергопередающие организации, осуществляющие передачу и (или) распределение тепловой энергии;
4) энергоснабжающие организации, осуществляющие куплю-продажу тепловой энергии.
21. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к своим услугам потребителям при условии наличия:
1) тепловых сетей и теплоиспользующих установок, присоединенных в установленном порядке к объектам теплоэнергетики Субъекта;
2) расчетных приборов учета.
22. При присоединении к теплоисточнику Субъекта и заключении договора на оказание услуг за любым потребителем услуг закрепляется право на получение тепловой энергии в пределах максимальной часовой нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, определенными договором, при этом качество и параметры тепловой энергии должны соответствовать нормативно-техническим требованиям.
23. При увеличении потребителем услуг нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, превышающих проектные величины, зафиксированные в полученных технических условиях, Субъект в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, выдает данному потребителю технические условия на присоединение дополнительных мощностей, при наличии технической возможности.
Глава 8. Порядок организации равных условий доступа к услугам в сфере передачи и (или) распределения тепловой энергии
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Потребителями услуг Субъекта по передаче и (или) распределению тепловой энергии являются:
1) потребители тепловой энергии, владеющие собственными сетями, присоединенными к сетям Субъекта;
2) энергоснабжающие организации (далее – ЭСО).
25. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к своим услугам потребителям тепловой энергии, владеющим собственными сетями, присоединенным к сетям Субъекта, при условии наличия:
1) теплоиспользующих установок, присоединенных к тепловым сетям Субъекта;
2) расчетных приборов учета.
26. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к своим услугам ЭСО при условии наличия:
1) договора на теплоснабжение с потребителями ЭСО, в котором определяется граница балансовой принадлежности теплосетей и эксплуатационная ответственность сторон;

1) Субъектінің жылу көзіне жалғанған жеке меншік желілері бар жылу энергиясын тұтынушылар;
2) энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған жылу энергиясын тұтынушылар;
3) жылу энергиясын беруді және (немесе) таратуды жүзеге асыратын энергия беруші ұйымдар;
4) жылу энергиясын сатып алуды - сатуды жүзеге асыратын энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылады.
21. Субъект өзінің қызметтеріне тұтынушылардың кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін:
1) Субъектінің жылу энергетикасы объектілеріне белгіленген тәртіппен жалғанған жылу желілері мен жылу пайдаланатын қондырғылары;
2) есеп айырысатын есепке алу аспаптары болған жағдайда қамтамасыз етеді.
22. Субъектінің жылу көзіне жалғану және қызметтер көрсету шартын жасасу кезінде қызметтердің кез келген тұтынушысына шартта айқындалған жылу энергиясын ең жоғары сағаттық жүктеме және тұтынылатын жылу энергиясы санының шегінде жылу энергиясын алу құқығы бекітіледі, бұл ретте жылу энергиясының сапасы мен параметрлері нормативтік-техникалық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
23. Қызметтерді тұтынушыларға алынған техникалық шарттарда белгіленген жобалық шамадан асатын жылу энергиясының тұтынылатын жүктемесі мен санын ұлғайтқан жағдайда, Субъект Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен осы тұтынушыға техникалық мүмкіндік болған кезде қосымша қуаттарды жалғауға техникалық шарттар береді.
8-тарау. Жылу энергиясын беру және (немесе) тарату саласындағы қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Субъектінің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату қызметтерін тұтынушылар:
1) Субъектінің желілеріне жалғанған жеке меншік желілері бар жылу энергиясын тұтынушылар;
2) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар (бұдан әрі - ЭЖҰ) болып табылады.
25. Субъект өзінің қызметтеріне Субъектінің желілеріне жалғанған жеке меншік желілері бар жылу энергиясын тұтынушылардың кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін:
1) Субъектінің жылу желілеріне жалғанған жылу пайдаланушы қондырғылары;
2) есеп айырысатын есепке алу аспаптары болған жағдайда қамтамасыз етеді.
26. Субъект өзінің қызметтеріне ЭЖҰ-ның кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін:
1) жылу желілерінің теңгерімдік тиесілілігінің шекарасы және тараптардың пайдалану жауапкершілігі айқындалатын ЭЖҰ-ның тұтынушыларымен жылумен жабдықтау шарты;

2) у потребителей ЭСО сетей и (или) теплоиспользующих установок, присоединенных в установленном порядке к тепловым сетям Субъекта;
3) у потребителей ЭСО расчетных приборов учета.
27. При присоединении к тепловой сети Субъекта и заключении договора на оказание услуг за любым потребителем услуг закрепляется право на получение тепловой энергии в пределах максимальной часовой нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, определенными договором, при этом качество и параметры тепловой энергии должны соответствовать нормативно–техническим требованиям.
28. При увеличении потребителем услуг нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, превышающих проектные величины, зафиксированные в полученных технических условиях, Субъект в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, выдает данному потребителю технические условия на присоединение дополнительных мощностей.
Глава 9. Порядок организации равных условий доступа к услугам в сфере технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, организации балансирования производства-потребления электрической энергии
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Потребителями услуг Субъекта по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии являются:
1) энергопроизводящие организации, осуществляющие отпуск электрической энергии в сети всех классов напряжения, независимо от принадлежности сети;
2) потребители, импортирующие электрическую энергию по сетям всех классов напряжения, независимо от принадлежности сети.
30. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии потребителям, указанным в пункте 29 настоящих Правил, при условии наличия:
1) доступа к национальной и (или) региональной электрической сети;
2) систем коммерческого учета электрической энергии;
3) действующего диспетчерского пункта, оснащенного системами телекоммуникаций и связи с диспетчерскими центрами Субъекта и оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированными с системами телекоммуникаций, связи и оперативно-информационным комплексом Субъекта для энергопроизводящих организаций;
4) диспетчерских пунктов, оснащенных средствами связи с диспетчерскими центрами Субъекта, или наличие документа о передаче таких полномочий другому диспетчерскому центру для потребителей.

2) ЭЖҰ тұтынушыларында Субъектінің жылу желілеріне белгіленген тәртіппен жалғанған желілері және (немесе) жылу пайдаланушы қондырғылары;
3) ЭЖҰ тұтынушыларында есеп айырысатын есепке алу аспаптары болған жағдайда қамтамасыз етеді.
27. Субъектінің жылу желісіне жалғану және қызметтер көрсету шартын жасасу кезінде қызметтердің кез келген тұтынушысына шартта айқындалған жылу энергиясын ең жоғары сағаттық жүктеме және тұтынылатын жылу энергиясы санының шегінде жылу энергиясын алу құқығы бекітіледі, бұл ретте жылу энергиясының сапасы мен параметрлері нормативтік-техникалық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
28. Қызметтерді тұтынушыларға алынған техникалық шарттарда белгіленген жобалық шамадан асатын жылу энергиясының тұтынылатын жүктемесі мен санын ұлғайтқан жағдайда, Субъект Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен осы тұтынушыға техникалық мүмкіндік болған кезде қосымша қуаттарды жалғауға техникалық шарттар береді.
9-тарау. Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру, электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласындағы қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Субъектінің электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметтерін тұтынушылар:
1) электр энергиясын желінің тиесілілігіне қарамастан барлық кластағы кернеу желілеріне босатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар;
2) электр энергиясын желінің тиесілілігіне қарамастан кернеулердің барлық кластағы желілері арқылы импорттаушы тұтынушылар болып табылады.
30. Субъект электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметтеріне осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген тұтынушылардың кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін:
1) ұлттық және (немесе) өңірлік электр желісіне қол жеткізуі;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйелері;
3) энергия өндіруші ұйымдар үшін Субъектінің телекоммуникация, байланыс жүйелерімен және жедел-ақпараттық кешенімен бірыңғайланған Субъектінің диспетчерлік орталықтарымен телекоммуникация және байланыс жүйелерімен жарақталған жұмыс істейтін диспетчерлік пункті және диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешені;
4) тұтынушылар үшін Субъектінің диспетчерлік орталықтарымен байланыс құралдарымен жарақталған диспетчерлік пункттер немесе осындай өкілеттіктерді басқа диспетчерлік орталыққа беру туралы құжат болған жағдайда қамтамасыз етеді.

31. Потребителями услуг Субъекта по организации балансирования производства-потребления электрической энергии являются:
1) энергопроизводящие организации, в том числе входящие в состав промышленных комплексов;
2) энергопередающие организации;
3) энергоснабжающие организации;
4) потребители оптового рынка электрической энергии.
32. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам по организации балансирования производства-потребления электрической энергии потребителям, указанным в пункте 31 настоящих Правил.
Глава 10. Порядок организации равного условия доступа к услугам в сфере магистральной железнодорожной сети
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Для получения доступа к регулируемым услугам и заключения договора на пользование магистральной железнодорожной сетью потребители направляют Субъекту заявление по установленной форме и в сроки, а также документы в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденные согласно подпункту 34-10) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее – Правила пользования магистральной железнодорожной сетью).
34. Заявления, представленные потребителями магистральной железнодорожной сети, регистрируются Субъектом в реестре заявлений в день поступления с указанием даты и времени поступления, а также присвоенного регистрационного номера. Срок и порядок рассмотрения заявления также регламентирован Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
35. Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления заявлений, а также их регистрационных номеров не допускаются.
36. Центральное управление и организация перевозочного процесса на магистральной сети осуществляется оператором на основании графика движения пассажирских и грузовых поездов. При разработке графика движения поездов соблюдается очередность в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
37. При отсутствии возможности предоставления перевозчикам в пользование магистральной железнодорожной сети на конкретном направлении движения поездов в связи с ограничением ее пропускной способности перевозка осуществляется по очередности, предусмотренной Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

31. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі субъектінің қызметін тұтынушылар:
1) энергия өндіруші ұйымдар, оның ішінде өндіріс кешенінің құрамына кіретіндер;
2) энергия беруші ұйымдар;
3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар;
4) электр энергиясының көтерме нарығының тұтынушылары болып табылады.
32. Субъект осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген тұтынушылардың электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласындағы қызметтерге кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
10-тарау. Магистральдық темір жол желісі саласындағы қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу және магистральдық темір жол желісін пайдалану шартын жасасу үшін тұтынушылар Субъектіге белгіленген нысанда және мерзімде өтініш, сондай-ақ "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14 бабы 2-тармағының 34-10) тармақшасына сәйкес бекітілген Магистралдық темір жол желiсiн пайдалану ережесiне (бұдан әрі – Магистралдық темір жол желiсiн пайдалану ережесi) сәйкес құжаттар жолдайды.
34. Субъект өтініштерді магистральдық темір жол желісінің қызметтерін тұтынушылар ұсынған өтініштерді тіркеу тізілімінде түскен күнi мен уақытын, сондай-ақ тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, түскен күнi тіркейді. Өтінішті қарау мерзімі мен тәртібі де Магистралдық темір жол желiсiн пайдалану ережесiнде регламенттелген.
35. Тіркеуден бас тартуға, өтініштердің түскен күні мен уақытын, сондай-ақ оларды тіркеу нөмірлерін бұрмалауға жол берілмейді.
36. Оператор магистральдық желіде орталықтан басқаруды және тасымалдау процесін ұйымдастыруды жолаушылар мен жүк поездары қозғалысы кестесінің негізінде жүзеге асырады. Поездар қозғалысы кестесін әзірлеу кезінде Магистралдық темір жол желiсiн пайдалану ережесіне сәйкес кезектілік сақталады.
37. Тасымалдаушының поездар қозғалысының нақты бір бағытында магистральдық темір жол желісін оның өткізу қабілетінің шектелуіне байланысты пайдалануға беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, тасымалдау Магистралдық темір жол желiсiн пайдалану ережесінде көзделген кезектілікпен жүзеге асырылады.

38. Субъект обеспечивает равный доступ потребителям – нерезидентам Республики Казахстан к услугам магистральной железнодорожной сети при осуществлении перевозок на условиях не менее благоприятных, чем для потребителей – резидентов своего государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами.
Глава 11. Порядок организации равного условия доступа к услугам железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Основанием для предоставления перевозчикам доступа к железнодорожным путям с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии является договор пользования магистральной сетью, заключенный между Оператором магистральной железнодорожной сети и перевозчиком(ами), в котором определяются основные условия, права и обязанности сторон, в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью и иными нормативными правовыми актами.
40. Пользование перевозчиками железнодорожными путями с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии без заключения Договора пользования магистральной сетью не допускается.
41. Доступ к железнодорожным путям с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии предоставляется перевозчикам с учетом заключенного между Оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером договора, регламентирующего их взаимоотношения для реализации договора концессии.
Глава 12. Порядок организации равного условия доступа к услугам в сфере подъездных путей
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Потребители пользуются услугами подъездных путей на основании типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии, утвержденных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" при условии обеспечения безопасности движения, технических средств и подвижного состава.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. Субъект халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, магистральдық темір жол желісінің қызметтеріне тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұтынушылардың өз мемлекетінің резидент тұтынушыларынан кем болмайтын қолайлы жағдайларда тең қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
11-тарау. Концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жол қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Тасымалдаушыларға концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарға қол жеткізуді ұсынуға Магистралдық темір жол желісін пайдалану қағидаларына және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тараптардың негізгі шарттары, құқықтары және міндеттері айқындалатын магистралдық темір жол желілерінің операторы мен тасымалдаушы(лар) арасында жасалған магистралдық желіні пайдалану шарты негіз болып табылады.
40. Тасымалдаушылардың концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарды Магистралдық желіні пайдалану шартын жасамастан пайдалануына жол берілмейді.
41. Концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарға қол жеткізу концессия шартын іске асыру үшін олардың өзара іс-қимылдарын регламенттейтін магистралдық темір жол желілерінің операторы мен концессионер арасындағы жасалған шартты ескере отырып тасымалдаушыларға ұсынылады.
12-тарау. Кірме жолдар саласындағы қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Тұтынушылар қозғалыстың, техникалық құралдардың және жылжымалы құрамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайы кезінде "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген табиғи монополия саласына жататын ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) үлгі шарттардың негізінде кірме жолдардың көрсетілетін қызметтерін пайдаланады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

43. Для получения права пользования услугами подъездных путей потребители направляют Субъекту письменное обращение в двух экземплярах. Обращение регистрируется Субъектом с указанием даты и времени поступления обращения, при этом один экземпляр зарегистрированного обращения со штампом передается потребителю.
44. Субъект ведет журнал регистрации обращений потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей, который должен быть пронумерован и прошнурован. В журнале регистрации обращений потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей фиксируется дата и время поступления обращения, а также регистрационный номер.
45. Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления обращений, а также их регистрационных номеров не допускаются.
46. Рассмотрение обращений Субъектом производится в течение 5 часов в последовательности, соответствующей очередности их поступления.
47. При поступлении в один день нескольких обращений, одновременное удовлетворение которых ограничено пропускной способностью подъездного пути, оказание регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей осуществляется по средневзвешенному принципу пропорционально заявленным объемам, в зависимости от технической и технологической возможности подъездного пути с письменным уведомлением потребителя в течение 7 часов с момента поступления обращения.
48. В случае отказа потребителя от услуг подъездных путей Субъект предоставляет услуги подъездных путей следующему по очередности потребителю, представившему обращение.
Глава 13. Порядок организации равного условия доступа к услугам аэропортов
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Выделение слотов производится исходя из условий планирования безопасного выполнения полетов в районе аэродрома, движения на взлетно-посадочной полосе, обеспечения технического обслуживания воздушных судов и обслуживания пассажиров в аэропорту.
50. Потребители согласовывают слоты (их изменения) с Субъектом вылета, посадки путем направления потребителю в письменной форме заявки на согласование слотов (далее – заявка).
51. В заявке представляются следующие сведения:
1) сезон выполнения рейса;
2) код авиакомпании;
3) номер рейса;
4) дни выполнения;
5) типы воздушных судов;
6) количество кресел;
7) маршрут;
8) тип рейса;
9) технические характеристики воздушного судна, включая квалификационный номер воздушного судна.

43. Тұтынушылар кірме жолдардың қызметтерін пайдалану құқығын алу үшін Субъектіге екі данада жазбаша өтініш жолдайды. Субъект өтінішті түскен күні мен уақытын көрсете отырып тіркейді, бұл ретте тіркелген өтініштің бір данасы тұтынушыға беріледі.
44. Субъект кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналын жүргізеді, ол нөмірленуі және тігілуі тиіс. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналында өтініш түскен күні мен уақыты, сондай-ақ тіркеу нөмірі тіркеледі.
45. Тіркеуден бас тартуға, өтініштердің түскен күні мен уақытын, сондай-ақ олардың тіркеу нөмірлерін бұрмалауға жол берілмейді.
46. Субъект өтініштерді қарауды олардың түсу кезектілігіне сәйкес келетін реттілікпен 5 сағаттың ішінде жүргізеді.
47. Бір күнде бірнеше өтініштер түскен кезде, оларды бір мезгілде қанағаттандыру кірме жолдың өткізу қабілетімен шектелген жағдайда, кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсету кірме жолдың техникалық және технологиялық мүмкіндігіне қарай мәлімделген көлемге тепе-тең орташа өлшенген қағидат бойынша тұтынушыны өтініш түскен кезден бастап 7 сағат ішінде жазбаша хабардар ете отырып жүзеге асырылады.
48. Тұтынушы кірме жолдар қызметтерінен бас тартқан жағдайда, Субъект кірме жолдар қызметтерін өтініш берген кезектілігі бойынша келесі тұтынушыға ұсынады.
13-тарау. Әуежайлардың қызметтеріне тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Слоттарды бөлу әуеайлақ аумағында ұшуларды, ұшу-қону жолағындағы қозғалыстарды қауіпсіз орындауды, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуді және әуежайда жолаушыларға қызмет көрсетуді жоспарлау шарттарына сүйене отырып жүргізіледі.
50. Тұтынушылар слоттарды (олардың өзгерісін) ұшу, қону Субъектісімен тұтынушыға слоттарды келісуге жазбаша нысанда өтінім (бұдан әрі – өтінім) жіберу жолымен келіседі.
51. Өтінімде мынадай мәліметтер беріледі:
1) рейсті орындау маусымы;
2) авиакомпания коды;
3) рейс нөмірі;
4) орындау күндері;
5) әуе кемелерінің үлгілері;
6) орындықтар саны;
7) бағыты;
8) рейс үлгісі;
9) әуе кемесінің біліктілік нөмірін қоса алғанда, әуе кемесінің техникалық сипаттамалары.

52. Субъект ведет реестр заявок на согласование слотов (далее – Реестр) в соответствии с Правилами выделения временных интервалов для обслуживания воздушных судов в аэропортах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 ноября 2010 года № 520, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6668.
В Реестре фиксируются дата и время поступления заявки, а также ее регистрационный номер.
Отказ в регистрации, искажение указанных в заявке данных и регистрационного номера заявки не допускаются.
53. Информация о зарегистрированных в Реестре заявках должна быть доступна всем потребителям. Сведения, содержащиеся в Реестре, размещаются в сети Интернет на официальном сайте аэропорта и подлежат ежедневному (в рабочие дни) обновлению. По письменному запросу потребителя сведения, содержащиеся в Реестре, предоставляются Субъектом в день обращения.
54. Субъект рассматривает заявку и направляет ответ потребителю в течение 3 рабочих дней со дня ее получения.
55. При изменении параметров рейсов, нормативов пропускной способности и ограничения работы аэропортов, а так же в ситуации, когда невозможно распределить слоты так, что бы все заявки потребителя были удовлетворены, предпочтение отдается регулярным пассажирским рейсам и устанавливаются следующие приоритеты по воздушным линиям:
1) международные;
2) внутренние;
3) международные чартерные;
4) внутренние чартерные;
5) грузовые.
56. При наличии нескольких заявок, предусматривающих выделение слотов, которые по приоритетности равнозначны и одновременное удовлетворение которых невозможно из-за ограниченной технической возможности аэропорта, рассмотрение и подтверждение заявок осуществляются Субъектом с учетом очередности предоставления заявок, зарегистрированных в Реестре.
57. Для заключения договора с Субъектами в сфере аэропортов, в целях получения доступа к регулируемым услугам аэропортов, потребители представляют:
1) сертификат потребителя (эксплуатанта);
2) свидетельство о государственной регистрации гражданского судна;
3) сертификаты летной годности по всем типам воздушных судов.
58. Иностранные воздушные перевозчики осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан согласно законодательству Республики Казахстан и международным договорам, участницей которых является Республика Казахстан.
Глава 14. Порядок организации равного доступа к услугам в сфере морских портов
Сноска. Заголовок главы 14 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

52. Субъект слоттарды келісу өтінімдерінің тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6668 тіркелген, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 11 қарашадағы № 520 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуежайларында әуе кемелеріне қызмет көрсету үшін уақытша интервалдарды бөлу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
Тізілімде өтінімнің түскен күні мен уақыты, сондай-ақ оның тіркеу нөмірі тіркеледі.
Тіркеуден бас тартуға, өтінімде көрсетілген деректерді және өтінімнің тіркеу нөмірін бұрмалауға жол берілмейді.
53. Тізілімде тіркелген өтінімдер туралы ақпарат барлық тұтынушыларға қол жетімді болуы тиіс. Тізілімде қамтылған мәліметтер Интернет желісінде әуежайдың ресми сайтында орналасады және күн сайын (жұмыс күндері) жаңартылуы тиіс. Тұтынушының жазбаша сұрауы бойынша Тізілімде қамтылған мәліметтерді Субъект өтініш келген күні береді.
54. Субъект өтінімді қарап, тұтынушыға жауапты оны алған күнінен бастап 3 жұмыс күнінің ішінде жолдайды.
55. Рейс параметрлері, өткізу қабілетінің нормативтері және әуежай жұмысының шектеулері өзгерген кезде, сондай-ақ слоттарды тұтынушының барлық өтінімдерін қанағаттандыратындай бөлу мүмкіндігі болмаған жағдайда, артықшылық жолаушылардың тұрақты рейстеріне беріледі және әуе желілері бойынша мынадай басымдық белгіленеді:
1) халықаралық;
2) ішкі;
3) халықаралық чартерлік;
4) ішкі чартерлік;
5) жүк.
56. Басымдығы бойынша бірдей және әуежайдың техникалық мүмкіндігінің шектелуінен бір мерзімде қанағаттандыру мүмкін емес слоттарды бөлуді көздейтін бірнеше өтінімдер болған кезде Субъект өтінімдерді қарау мен растауды Тізілімде тіркелген өтінімдерді беру кезектілігін ескере отырып жүзеге асырады.
57. Әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу мақсатында әуежайлар саласындағы Субъектілермен шарт жасасу үшін тұтынушылар:
1) тұтынушы (пайдаланушы) сертификатын;
2) азаматтық кемені мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті;
3) әуе кемелерінің барлық үлгілері бойынша ұшу жарамдылығы сертификаттарын ұсынады.
58. Шетелдік әуе тасымалдаушылары Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырады.
14-тарау. Теңіз порттары саласындағы қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

59. Регулируемые услуги в сфере портов предоставляются судам, плавающим под Государственным флагом Республики Казахстан и иностранным судам.
60. Обслуживание судов производится в следующей очередности:
1) аварийные суда, суда, следующие для оказания помощи, и суда с тяжелобольным на борту;
2) корабли и суда морских частей пограничных войск;
3) паромы и пассажирские суда, следующие по расписанию;
4) суда – газовозы;
5) суда со скоропортящимися грузами и рыбной продукцией;
6) суда с опасными грузами;
7) линейные суда;
8) прочие суда в соответствии со временем поступления заявок.
61. Информация о подходе судна к порту назначения передается: капитаном судна при следовании в морской порт Республики Казахстан – диспетчеру порта, капитану порта и при необходимости в другие адреса.
62. Информация о подходе сообщается за 48 часов, вторично – за 24 часа и уточняется за 4 часа до подхода. При длительности перехода менее 48 часов – в пределах 2 часов после выхода судна из порта отправления. Капитаны рыбопромыслового флота сообщают время снятия с промысла, а также время подхода к порту не позднее, чем за 48 часов.
63. Приход судна в порт оформляется в Морской администрации порта в течение 24 часов с момента прибытия с соблюдением пограничных, таможенных, санитарных и карантинных требований. Приход судна оформляется по представлению Общей декларации, судовой роли и списка пассажиров.
64. Оформление выхода судна в рейс осуществляется Морской администрацией порта. Оформление производится при наличии действительных судовых документов, выданных уполномоченным органом или другим классификационным обществом, подтверждающих удовлетворительное техническое и мореходное состояние судна, а также при отсутствии препятствий со стороны пожарной охраны и санитарно-карантинного контроля. Готовность судна к выходу в море проверяется Морской администрацией порта.
Глава 15. Порядок организации равного доступа к услугам аэронавигации
Сноска. Заголовок главы 15 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Для заключения договора с Субъектами в сфере аэронавигации, в целях получения доступа к регулируемым услугам аэронавигации, потребители направляют письменное обращение к Субъектам в сфере аэронавигации с приложением копий следующих документов:
1) сертификата эксплуатанта;
2) свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
3) сертификатов летной годности по всем типам воздушных судов;

59. Порттар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туының астында жүзетін кемелерге және шетел кемелеріне көрсетіледі.
60. Кемелерге қызмет көрсету мына кезектілікпен жүргізіледі:
1) авариялық кемелер, көмек көрсетуге келе жатқан кемелер және бортында ауыр науқасты адам бар кемелер;
2) шекара әскерлерінің теңіз бөлімдерінің корабльдері мен кемелері;
3) кесте бойынша жүретін паромдар мен жолаушы кемелері;
4) газ тасушы кемелер;
5) тез бүлінетін жүктер мен балық өнімдері тиелген кемелер;
6) қауіпті жүктері бар кемелер;
7) желілік кемелер;
8) өтінімдер түскен уақытқа сәйкес басқа да кемелер.
61. Межелі портқа кеменің жақындауы туралы ақпаратты кеме капитаны Қазақстан Республикасының теңіз портына келе жатқан кезде порт диспетчеріне, порт капитанына және қажет болған жағдайда басқа да мекенжайларға береді.
62. Жақындау туралы ақпарат 48 сағат бұрын, екінші рет – 24 сағат бұрын хабарланады және келгенге дейін 4 сағат бұрын нақтыланады. Өту ұзақтығы 48 сағаттан кем болған кезде кеме жөнелту портынан шыққаннан кейін 2 сағат шегінде. Балық аулау кәсіпшілігі флотының капитандары кәсіптен шығу уақытын, сондай-ақ портқа жақындау уақытын 48 сағаттан кешіктірмей хабарлайды.
63. Кеменің портқа келуі Теңіз порт әкімшілігінде шекара, кеден, санитарлық және карантиндік талаптар сақтала отырып, келген сәттен бастап 24 сағат ішінде ресімделеді. Кеменің келуі Жалпы декларацияны, кемелік рөлді және жолаушылар тізімін ұсыну бойынша ресімделеді.
64. Кеменің рейске шығуын ресімдеуді Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады. Ресімдеу кеменің техникалық және теңізде жүзуінің қанағаттанарлық жағдайын растайтын, уәкілетті орган немесе басқа топтастырғыш қоғам берген тиісті кеме құжаттары болған кезде, сондай-ақ өрт күзеті және санитарлық-карантиндік бақылау тарапынан кедергілер болмаған жағдайда жүргізіледі. Кеменің теңізге шығуға дайындығын Порттың теңіз әкімшілігі тексереді.
15-тарау. Аэронавигация қызметтеріне тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу мақсатында аэронавигация саласындағы Субъектілермен шарт жасасу үшін тұтынушылар аэронавигация саласындағы Субъектілерге жазбаша өтінішті мынадай құжаттар:
1) пайдаланушы сертификатының;
2) азаматтық кемені мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің;
3) әуе кемелерінің барлық түрлері бойынша ұшу жарамдылығы сертификаттарының;

4) устав;
5) копию свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание:* Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
6) свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
7) письмо Международной организации гражданской авиации (ИКАО) о присвоении трехбуквенного кода.
66. При соблюдении потребителями и Представителями требований настоящих Правил субъектам естественных монополий в сфере аэронавигации отказывать потребителям в оказании регулируемых услуг аэронавигации не допускается.
67. Иностранные воздушные перевозчики осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан согласно законодательству Республики Казахстан и международным договорам, участницей которых является Республика Казахстан.
16. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или)
нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Сноска. Глава 16 исключена приказом Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 17. Порядок организации равного доступа на подключение к регулируемым услугам (товарам, работам) по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и процедура организации равного доступа при выдаче технических условий на подключение к сетям газоснабжения
Сноска. Заголовок главы 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Заявка потребителя на получение доступа к регулируемым услугам в сфере хранения, транспортировки газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов должна содержать следующие сведения и документы:

4) жарғы;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесін.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
6) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің;
7) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) үш әріптік код берілгені туралы хатының көшірмелерін қоса бере отырып жолдайды.
66. Осы Қағидалардың талаптарын тұтынушылар мен Өкілдер сақтаған жағдайда, аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушыларға аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден бас тартуына жол берілмейді.
67. Шетелдік әуе тасымалдаушылары өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырады.
16. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 16-тарау алып тасталды– ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-тарау. Газбен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттарды берген кезде тауарлық газды сақтау, жалғастырушы газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 17-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Тұтынушының газды немесе газ конденсатын сақтау, магистральдық және (немесе) тарату құбыр жолдары арқылы тасымалдау, газ тарату қондырғыларын және олармен байланысты газ таратушы газ құбырларын пайдалану саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуге арналған өтінімі мынадай мәліметтер мен құжаттарды қамтуы тиіс:

1) реквизиты потребителя;
2) для юридических лиц (нотариально засвидетельствованные копии с оригинала устава, свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для резидентов Республики Казахстан, легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки - для нерезидентов Республики Казахстан);
для физических лиц (документ о регистрации в качестве субъекта предпринимательства и копия документа, удостоверяющего личность).
3) подтверждение наличия соответствующего объема газа или газового конденсата (ресурсная справка, нотариально засвидетельствованная копия договора закупки газа или газового конденсата), для всех потребителей;
4) срок начала и окончания транспортировки газа или газового конденсата для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам;
5) пункт на начало маршрута транспортировки газа или газового конденсата для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам;
6) пункт на конец маршрута транспортировки газа или газового конденсата для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам;
7) о приеме газа или газового конденсата, для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по хранению газа и (или) эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов;
8) срок начала закачки и окончания отбора газа или газового конденсата, для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по хранению газа;

1) тұтынушының деректемелері;
2) заңды тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – жарғы түпнұсқасының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшірмелері, Қазақстан Республикасының резиденттері еместер үшін – құрылтайшы-шетелдік заңды тұлға шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, нотариалды куәландырылған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы бар сауда-саттық тізілімінің заңдастырылған үзіндісі немесе басқа да заңдастырылған құжат);
жеке тұлғалар үшін (кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжат және жеке куәлігінің көшірмесі).
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) барлық тұтынушылар үшін газды немесе газ конденсатының тиісті көлемінің болуын растау (ресурстық анықтама, газды немесе газ конденсатын сатып алу шартының нотариалдық куәландырылған көшірмесі);
4) магистральдық және (немесе) таратушы құбыржолдары арқылы газды немесе газ конденсатын тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда - барлық тұтынушылар үшін газды немесе газ конденсатын тасымалдаудың басталу және аяқталу мерзімі;
5) магистральдық және (немесе) тарату құбыржолдары арқылы газды немесе газ конденсатын тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін газ немесе газ конденсатын тасымалдау маршрутының басталатын пункті;
6) магистральдық және (немесе) таратушы құбыржолдары арқылы газды немесе газ конденсатын тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін газ немесе газ конденсатын тасымалдау маршрутының аяқталатын пункті;
7) газды сақтау және (немесе) газ таратушы қондырғыларды және олармен байланысты газ таратушы газ құбыржолдарын пайдалану жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін газ немесе газ конденсатын қабылдау туралы;
8) газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу үшін өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін газ немесе газ конденсатын айдауды бастау және іріктеуді аяқтау мерзімі;

9) срок начала и окончания поставки газа или газового конденсата, для всех потребителей – в случае предоставления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов;
10) характеристики и параметры поставляемого газа или газового конденсата для всех потребителей.
72. Документы, представляемые потребителями-нерезидентами Республики Казахстан и исходящие из страны их пребывания должны быть легализованы в установленном законодательством порядке, либо иметь апостиль.
73. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг вследствие аварии либо при отсутствии достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности трубопроводов, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам субъектом естественной монополии, оказывающим регулируемые услуги по транспортировке газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам отдается потребителям, поставляющим газ или газовый конденсат, предназначенный потребителям в следующей очередности:
1) населению, пользующемуся газом или газовым конденсатом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ или газовый конденсат в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;
4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.
74. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг вследствие аварии либо при отсутствии достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности хранилища газа, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по хранению газа отдается потребителям, хранящим газ, предназначенный потребителям в следующей очередности:

9) газ таратушы қондырғыларды және олармен байланысты газ таратушы газ құбыржолдарын пайдалану жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу үшін өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін газ немесе газ конденсатын жеткізудің басталу және аяқталу мерзімі;
10) барлық тұтынушылар үшін жеткізілетін газдың немесе газ конденсатының сипаттамасы мен параметрлері;
11) газды немесе газ конденсатын магистральдық және (немесе) тарату құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда – барлық тұтынушылар үшін Қазақстан Республикасының аумағы арқылы газды немесе газ конденсатын тасымалдау кезінде аумақтары арқылы газды немесе газ конденсатын тасымалдау жүзеге асырылатын елдердегі құбыржолдары иелерінің газ немесе газ конденсатының мәлімделген көлемін тасымалдауға жазбаша келісімі.
72. Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұтынушылар ұсынған және олар болған елден шығатын құжаттар заңнамада белгіленген тәртіппен заңдастырылуы, не апостилі болуы тиіс.
73. Авария салдарынан реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің техникалық мүмкіндігі шектелген жағдайда не қаралып отырған барлық өтінімдерді қанағаттандыру үшін құбыржолдарының жеткілікті бос қуаттары болмаған кезде газды немесе газ конденсатын магистральдық және (немесе) тарату құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі газды немесе газ конденсатын магистральдық және (немесе) тарату құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсететін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығын тұтынушыларға арналған газды немесе газ конденсатын жеткізетін тұтынушыларға мынадай кезектілікпен береді:
1) газ немесе газ конденсатын тұрмыстық мақсатта пайдаланатын халық;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілер;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклымен өнім шығару үшін шикізат немесе отын ретінде газ немесе газ конденсатын пайдаланатын тұтынушылар;
4) электр станциялары мен өндірістік кәсіпорындар, олардың көктемгі-қысқы кезеңдерде газбен жабдықталуы отынның резервтік түрлеріне ішінара немесе толық көшу жолымен заңнамада белгіленген тәртіппен реттелуі тиіс;
5) қалған тұтынушылар.
74. Авария салдарынан реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің техникалық мүмкіндігі шектелген жағдайда не қаралып отырған барлық өтінімдерді қанағаттандыруға газ қоймасының жеткілікті бос қуаттары болмаған кезде газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығы тұтынушыларға арналған газды сақтайтын тұтынушыларға мынадай кезектілікпен беріледі:

1) населению, пользующемуся газом или газовым конденсатом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ или газовый конденсат в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;
4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.
75. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям газоснабжения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) копия правоустанавливающего документа на недвижимое имущество, где расположен объект, либо нотариально заверенное согласие собственника недвижимого имущества на газификацию объекта (в случае подключения к услуге завершенного строительством объекта);
3) правоустанавливающие документы на земельный участок;
4) копия технического паспорта на газифицируемый объект (жилой дом) или копия эскизного проекта газификации на реконструкцию существующих (внутридомовых) сетей;
5) топографическая съемка участка строительства в масштабе 1:500 (со всеми наземными и подземными коммуникациями и сооружениями), согласованная с соответствующими эксплуатирующими организациями;
6) копия технического паспорта на газопотребляющее оборудование с указанием технических характеристик;
7) схема расположения объекта;
8) гидравлические расчеты на потребление природного газа на приготовление пищи, отопление, вентиляцию, кондиционирование, горячее водоснабжение при газификации многоэтажных домов – для юридических лиц.
Потребитель к заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям газоснабжения предоставляет для сверки оригиналы документов, указанных в подпунктах 1) - 6) и 9) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) газ немесе газ конденсатын тұрмыстық мақсатта пайдаланатын халық;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілер;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклымен өнім шығару үшін шикізат немесе отын ретінде газ немесе газ конденсатын пайдаланатын тұтынушылар;
4) электр станциялары мен өндірістік кәсіпорындар, олардың көктемгі – қысқы кезеңдерде газбен жабдықталуы отынның резервтік түрлеріне олардың ішінара немесе толық көшу жолымен заңнамада белгіленген тәртіппен реттелуі тиіс;
5) қалған тұтынушылар.
75. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлға үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастауы туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлға үшін – куәліктің көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама;
2) объект орналасқан жердегі жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттың нотариалдық ресімделген көшірмесі не жылжымайтын мүлік иесінің объектіні газдандыруға нотариалдық ресімделген келісімі (құрылысы аяқталған объектінің көрсетілетін қызметтеріне қосылған жағдайда);
3) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар;
4) газдандырылатын объектіге (тұрғын үйге) арналған техникалық паспорттың көшірмесі немесе қолданыстағы (үй ішіндегі) желілерді реконструкциялауға арналған газдандырудың эскиздік жобасының көшірмесі;
5) пайдаланылатын ұйымдарға сәйкес келісілген 1:500 масштабтағы құрылыс учаскесінің топографиялық түсірілімі (барлық жер үсті және жер асты коммуникациялармен және құрылыстармен);
6) техникалық сипаттамаларды көрсете отырып газ тұтыну жабдықтарына арналған техникалық паспорттың көшірмесі;
7) объектінің орналасу схемасы;
8) заңды тұлғалар үшін – көп қабатты үйлерді газдандыру кезінде тамақ пісіруге, жылытуға, желдетуге, ауа баптауға, ыстық сумен жабдықтауға табиғи газды пайдаланудың гидравликалық есептері.
Тұтынушы газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке осы тармақтың 1), 6) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын салыстырып тексеру үшін ұсынады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75-1. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-14) тармақшасына сәйкес бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында көзделген жағдайларда техникалық шарттарды беру тәртібі көрсетілген Қағидалармен айқындалады.
Ескерту. Қағида 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

76. Для определения производственных мощностей систем газоснабжения новых, расширяемых или реконструируемых объектов, субъект естественной монополии в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления в соответствии с пунктом 75 настоящих Правил запрашивает материалы по установке приборов коммерческого учета, опросной лист, схемы отвода земельного участка.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. В технических условиях указываются допустимая мощность, количество, размещение и основные характеристики оборудования.
81. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При изменении первоначального проектного решения объекта системы газоснабжения технические условия изменяются в течение периода их действия путем подачи потребителем заявления субъекту естественной монополии на новые технические условия в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Изменение технических условий в течение периода их действия по инициативе поставщика услуг допускается с согласия потребителя в случае изменения требований нормативных правовых актов Республики Казахстан и нормативных технических документов.
84. Поставщик услуг ведет учет выданных технических условий.
85. При смене владельца объекта одна из заинтересованных сторон (владелец, покупатель, арендатор) в течение десяти календарных дней со дня заключения договора купли-продажи (имущественного найма) уведомляет поставщика услуг о смене владельца и приглашает на определенный день и час их представителей для сверки показаний, схем присоединения приборов коммерческого учета. Поставщик услуг составляет и выдает на месте потребителю соответствующий акт.
Вместе с уведомлением о смене владельца поставщику услуг направляются на переоформление акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон. Срок выдачи переоформленного акта составляет три рабочих дня со дня получения уведомления.

76. Жаңа, кеңейтілетін немесе реконструкцияланатын объектілердің газбен жабдықтау жүйелерінің өндірістік қуаттарын анықтау үшін, табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес өтініш келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату бойынша ақпаратты, сауалнама парағын, жер учаскесін бөлу схемасын сұратады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Техникалық шарттарда жабдықтардың рұқсат етілетін қуаты, саны, орналасуы және негізгі сипаттамалары көрсетіледі.
81. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Газбен жабдықтау жүйесі объектісінің бастапқы жобалық шешімі өзгерген жағдайда, техникалық шарттар тұтынушының табиғи монополия субъектісіне осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа техникалық шарттарға өтініш беруі арқылы олардың қолданылу кезеңінде өзгертіледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Техникалық шарттардың қолданылу кезеңі ішінде оларды көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бастамасы бойынша өзгертуге тұтынушының келісімімен Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері мен нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары өзгертілген жағдайда рұқсат етіледі.
84. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші берілген техникалық шарттардың есебін жүргізеді.
85. Объект иесі ауысқан кезде мүдделі тараптардың бірі (иесі, сатып алушы, жалға алушы) сатып алу-сату (мүліктік жалдау) шарты жасалған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге иесінің ауысуы туралы хабарлайды және көрсеткіштерді, коммерциялық есепке алу аспаптарының қосылу схемасын тексеріп салыстыру үшін олардың өкілдерін белгіленген күні мен сағатта шақырады. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші тиісті актіні жасайды және тұтынушыға сол жерде береді.
Көрсетілетін қызметті жеткізушіге иесінің ауысуы туралы хабарламамен бірге тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін бөлу актілерін қайта ресімдеуге жібереді. Қайта ресімделген актіні беру мерзімі хабарлама алған күнінен бастап үш жұмыс күнін құрайды.

Глава 18. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам в сфере водоснабжения и (или) водоотведения и процедура организации равного доступа при выдаче технических условий на подключение
Сноска. Заголовок главы 18 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. При недостаточной производственной мощности систем водоснабжения и водоотведения, когда присоединение к системам приведет к ухудшению предоставления услуг другим потребителям, потребителю, запрашивающему разрешение на подключение, выдаются технические условия на строительство дополнительных мощностей систем водоснабжения и водоотведения.
87. Подключение потребителей к системам Субъекта производится при условии наличия у потребителей:
1) договора на услуги водоснабжения и водоотведения, в котором определяются границы балансовой принадлежности сетей и эксплуатационная ответственность сторон;
2) сетей и необходимого оборудования, соответствующего техническим требованиям Субъекта;
3) приборов учета воды.
88. Подключение потребителей к системам Субъекта производится только в случаях полного соответствия построенных систем водоснабжения и водоотведения техническим условиям, выданных услугодателем в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
89. Технические условия выдаются поставщиком услуг на подключение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения населенного пункта в случаях, перечисленных в пункте 15 настоящих Правил.
89-1. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. При изменении характеристик проектируемого объекта технические условия могут быть изменены в течение периода их действия, путем подачи потребителем заявления на новые технические условия в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Изменение технических условий в течение периода их действия по инициативе поставщика услуг по водоснабжению и водоотведению допускается в случаях изменения требований нормативно-технических документов с согласия потребителя.

18-тарау. Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді ұйымдастыру және оларға қосылуға техникалық шарттарды берген кезде тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 18-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
86. Сумен жабдықтау және суды бұру жүйелерінің өндірістік қуаты жеткіліксіз болған кезде жүйелерге жалғану басқа тұтынушыларға қызметтерді көрсетудің нашарлауына алып келетін болса, жалғануға рұқсат сұраған тұтынушыға сумен жабдықтау және суды бұру жүйелерінің қосымша қуаттарын салуға техникалық шарттар беріледі.
87. Тұтынушыларды Субъектінің жүйелеріне қосу тұтынушыларда:
1) желілердің теңгерімдік тиесілілігінің шекарасы және тараптардың пайдалану жауапкершілігі белгіленген сумен жабдықтау және суды бұру қызметтеріне арналған шарт;
2) Субъектінің техникалық шарттарына жауап беретін желілер мен қажетті жабдық;
3) суды есепке алу аспаптары болған жағдайда жүргізіледі.
88. Тұтынушыларды Субъектінің жүйелеріне қосу "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салынған сумен жабдықтау және суды бұру жүйелері қызмет беруші берген техникалық шарттарға толық сәйкес келген жағдайда жүргізіледі.
89. Техникалық шарттарды көрсетілетін қызметтерді жеткізуші осы Қағидалардың 15-тармағында санамаланған жағдайларда, сумен жабдықтау және су бұру объектілерін қосуға немесе инженерлік желілерін дамытуға елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру құрылыстары өнімділігінің қоры және желілерінің өткізу қабілеті жеткілікті болған жайғдайда береді.
89-1. Қағида 89-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Жобаланған объектінің сипаттамалары өзгерген жағдайда, техникалық шарттар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тұтынушының жаңа техникалық шарттарға өтініш беруі арқылы олардың қолданылу кезеңінде өзгертіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бастамасы бойынша техникалық шарттардың қолданысы кезеңі ішінде оларды өзгертуге тұтынушының келісімімен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары өзгерген жағдайда рұқсат етіледі.

92. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям водоснабжения и водоотведения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) наименование и реквизиты потребителя, характеристика производственной деятельности, сведения о лице, уполномоченного потребителем на получение технических условий (при необходимости);
3) исходные данные по водопотреблению и водоотведению (кубических метров в сутки (м3/сутки), кубических метров в час (м3/час), максимально литров в секунду (макс. л/с) проектируемого объекта с расшифровкой по видам водопользования, в том числе на нужды пожаротушения (литров в секунду (л/с));
4) при производственном потреблении услуг водоснабжения и (или) водоотведения материалы, обосновывающие объемы заявляемых объемов потребления услуг водоснабжения и водоотведения;
5) характеристику локальных очистных сооружений (для действующих объектов) для очистки производственных сточных вод потребителя;
6) при производственном потреблении услуг водоснабжения и (или водоотведения) характеристику сточных вод, сбрасываемых и подлежащих сбросу в систему водоотведения населенного пункта, с данными по:
расходам производственных сточных вод по их видам при существующем положении и на перспективу;
расходам бытовых сточных вод при существующем положении и на перспективу;
составу (анализу) производственных сточных вод по отдельным показателям (физические, химические, биохимические, бактериологические, радиоактивные) при существующем положении и на перспективу;
расходам бытовых сточных вод на выпусках;
7) характеристики присоединяемого объекта (назначение, высота или этажность здания, перечень субпотребителей).
Сноска. Пункт 92 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. С заявлением на получение технических условий на подключение к сетям водоснабжения и водоотведения потребитель предоставляет субъекту естественной монополии решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование участка) для нового строительства, или разрешение местного исполнительного органа на изменение существующих объектов (реконструкция, перепланировка, переоборудование).

92. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлға үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастауы туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлға үшін – куәліктің көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама;
2) тұтынушының атауы және реквизиттері, өндірістік қызметтің сипаттамасы, тұтынушы техникалық шарттарды алуға уәкілеттік берген тұлға туралы мәліметтер (қажет болған жағдайда);
3) жобаланып отырған объектінің сумен жабдықтау және су бұру бойынша бастапқы деректері (тәулігіне текше метр (м3 /тәулік), сағатына текше метр (м3 /сағ), секундына ең жоғары литр (ең жоғары л/с) суды пайдалану түрлері бойынша, оның ішінде өрт сөндіру қажеттіліктеріне (секундына литр (л/с));
4) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін өндірісте тұтынған жағдайда, сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін тұтынудың мәлімделген көлемдерін негіздейтін материалдар;
5) тұтынушының өндірістік сарқынды суларды тазарту үшін жергілікті тазалау құрылыстарының сипаттамасы (қолданыстағы объектілер үшін);
6) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін өндірістік тұтынған жағдайда, елді мекеннің су бұру жүйесіне ағызылатын және ағызылуға тиіс сарқынды сулардың;
қазіргі жағдайда және перспективада түрлері бойынша өндірістік сарқынды сулардың шығыстары;
қазіргі жағдайда және перспективада тұрмыстық сарқынды сулардың шығыстары;
қазіргі жағдайда және перспективада жекелеген көрсеткіштер (физикалық, химиялық, биохимиялық, бактериологиялық, радиоактивті) өндірістік сарқынды сулардың құрамы;
шығарудағы тұрмыстық сарқынды сулардың шығыстары жөніндегі деректермен сипаттамалары;
7) қосылатын объектінің сипаттамалары (ғимараттың мақсаты, биіктігі немесе қабаты, қосалқы тұтынушылардың тізбесі) қоса беріледі.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға техникалық шарттар алуға арналған өтінішпен тұтынушы табиғи монополия субъектісіне жаңа құрылысты салу үшін жер учаскесін (учаскені қолдану үшін рұқсатты) алу туралы жергілікті атқарушы органның шешімін немесе қолданыстағы объектілерді өзгертуге (реконструкциялауға, жаңадан жоспарлауға, қайтадан жабдықтауға) жергілікті атқарушы органның рұқсатын ұсынады.

Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Субъект естественной монополии после получения заявления в течение пяти рабочих дней выдает технические условия на подключение объектов или на развитие инженерных сетей водоснабжения и водоотведения при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и водоотведения или отказывает в выдаче технических условий с указанием причин.
Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. При недостаточной производительности сооружений и/или пропускной способности сетей водоснабжения и/или водоотведения поставщик услуг выдает технические условия с учетом строительства новых мощностей.
97. Технические условия составляются с учетом требований нормативных правовых актов и нормативно-технических документов Республики Казахстан.
В случае, когда системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов обслуживают несколько поставщиков услуг, каждый из них разрабатывает и выдает технические условия на подключение к системам водоснабжения и водоотведения, находящимся на их балансе.
98. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Поставщик услуг организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий. Один экземпляр выданных технических условий хранится у поставщика услуг. Срок хранения выданных технических условий не ограничен.
100. В течение двух рабочих дней со дня получения уведомления потребителя о завершении работ субъект естественной монополии:
осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям;
удостоверяет правильность установки приборов учета и производит опломбировку;
проводит гидравлическое испытание систем;
определяет границы балансовой принадлежности систем водоснабжения и водоотведения.
К уведомлению о завершении работ потребитель прилагает:
1) акт на скрытые работы, исполнительную съемку наружных сетей и сооружений систем водоснабжения и водоотведения потребителя в масштабе 1:500 на электронном и бумажном носителях;

Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Табиғи монополия субъектісі өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде объектіге қосуға немесе сумен жабдықтау және су бұру құрылыстарының өнімділігінің қоры және сумен жабдықтау және су бұру желілерінің өткізу қабілеттілігі жеткілікті болған кезде инженерлік желілерді дамытуға техникалық шарттар береді және (немесе) себептерін көрсете отырып, техникалық шарттарды беруден бас тартады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Құрылыстардың өнімділігі және/немесе сумен жабдықтау және/немесе су бұру желілерінің өткiзу қабiлеті жеткіліксіз болған кезде көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жаңа қуаттарды салуды ескере отырып, техникалық шартты береді.
97. Техникалық шарттар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және нормативтік техникалық құжаттарының талаптары ескеріле отырып жасалады.
Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне бірнеше көрсетілетін қызметтерді жеткізуші қызмет көрсетсе, олардың әрқайсысы өздерінің теңгеріміндегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қосылуға техникалық шарттарды әзірлейді және береді.
98. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Көрсетілетін қызметтерді жеткізуші әзірленген және берілген техникалық шарттардың есебін және тіркеуді ұйымдастырады. Берілген техникалық шарттардың бір данасы көрсетілетін қызметтерді жеткізушіде сақталады. Берілген техникалық шарттардың мерзімі шектелмейді.
100. Тұтынушының жұмыстардың аяқталғаны туралы хабарламасын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде табиғи монополия субъектісі:
берілген техникалық шарттарға сәйкес орындалған жұмыстарды тексеруді жүзеге асырады;
есепке алу аспаптарын орнатудың дұрыстығын анықтайды және пломбалау жүргізеді;
жүйелерге гидравликалық сынама жүргізеді;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің теңгерімдік тиесілігінің шекараларын айқындайды.
Жұмыстардың аяқталғаны туралы хабарламаға тұтынушы:
1) жасырын жұмыстарға арналған акт, электрондық және қағаз жеткізгіштерде 1:500 масштабындағы тұтынушының сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің сыртқы желілері мен құрылыстарының орындаушы түсірілімін;

2) акт о проведении промывки и дезинфекции сетей и сооружений водоснабжения с представлением отрицательного результата бактериологического анализа воды.
Подключение к услуге субъекта естественной монополии при соответствии выполненных работ техническим условиям либо отказ в подключении к услуге субъекта естественной монополии при несоответствии проведенных работ техническим условиям, с указанием выявленных нарушений технических условий, производится не позднее срока, указанного в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 100 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 19. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации
Сноска. Заголовок главы 19 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность регулируемых услуг по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации;
2) проведение единой тарифной политики регулируемых услуг по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации;
3) информационная открытость регулируемых услуг, тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации.
Сноска. Пункт 101 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Для получения права доступа к регулируемым услугам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации потребитель направляет Субъекту заявление, составленное в произвольной форме, (далее – заявление).
Сноска. Пункт 102 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Заявления потребителей принимаются на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий потребления услуг.

2) суды бактериологиялық талдаудың теріс нәтижелерін ұсына отырып, сумен жабдықтау желілері мен құрылыстарын жуудың және дезинфекциялаудың жүргізілгені туралы актіні қоса береді.
Орындалған жұмыс техникалық шарттарға сәйкес келген жағдайда табиғи монополия субъектісінің көрсететін қызметіне қосу немесе жүргізілген жұмыс техникалық шарттарға сәйкес келмеген жағдайда табиғи монополия субъектісінің көрсететін қызметіне қосудан бас тартылған жағдайда, анықталған техникалық шарттар көрсетіле отырып, осы тармақта көрсетілген мерзімнен кешіктірілмей жүргізіледі.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткiзудi ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 19-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткiзудің тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай:
1) кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тең қолжетiмдiлiгi;
2) кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтердің бiрыңғай тарифтiк саясатын жүргiзу;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің, кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерiнiң (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің), ақпараттық ашықтығы қағидаттарына сүйене отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткiзу құқығын алу үшiн тұтынушы Субъектiге еркiн нысанда жасалған өтiнiш (бұдан әрi – өтiнiш) жолдайды.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Тұтынушылардың өтiнiштерi өтiнiш көлемiне не қызметтер тұтынудың басқа жағдайларына қарамастан, тең жағдайлармен қабылданады.

104. Заявление оформляется письменно в двух экземплярах, один из которых с регистрационным номером, датой, временем поступления остается у потребителя.
105. Субъект ведет журнал регистрации заявлений, который должен быть пронумерован и прошнурован. В журнале регистрации заявлений фиксируется дата и время поступления заявления, а также его регистрационный номер.
106. Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления заявлений, а также их регистрационных номеров не допускаются.
107. Рассмотрение заявлений Субъектом производится в течение тридцати календарных дней в последовательности, соответствующей очередности их поступления.
108. В случае отказа потребителя от регулируемых услуг по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации, Субъект предоставляет соответствующие услуги следующему по очередности потребителю, представившему заявление.
Сноска. Пункт 108 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Взаимоотношения между Субъектом и потребителем строятся на договорной основе с учетом тарифов (цен, ставок сборов), утвержденных ведомством уполномоченного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 109 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. В целях предоставления потребителям равных условий на стадии получения доступа к регулируемым услугам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации Субъект опубликовывает либо размещает на своем Интернет-ресурсе:
1) тарифы (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации;
2) перечень стандартных точек присоединения;
3) типовые условия по предоставлению в пользование телефонной канализации;
4) типовые договора Субъекта, утвержденные в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Типовой договор).
Сноска. Пункт 110 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

104. Өтiнiш жазбаша түрде екi данада рәсiмделедi, олардың бiрi тiркелген нөмiрмен, күнiмен, түсу күнiмен тұтынушыда қалады.
105. Субъект өтiнiштердi тiркеу журналын жүргiзедi, ол нөмiрленуі және тiгiлуі тиiс. Өтiнiштердi тiркеу журналында өтiнiш түскен күнi мен уақыты, сондай-ақ оның тiркелген нөмiрi тiркеледi.
106. Тiркеуден бас тарту, өтiнiштiң түскен күнi мен уақытын, сондай-ақ олардың тiркелген нөмiрлерiн бұрмалауға жол берілмейді.
107. Субъект өтiнiштердi қарауды олардың түсу кезектiлiгіне сәйкес келетін бірізділікпен күнтiзбелiк отыз күн iшiнде жүргiзедi.
108. Тұтынушы кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерден бас тартқан жағдайда, Субъект өтініш ұсынған кезектілігі бойынша келесі тұтынушыға ұсынады.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Субъекті мен тұтынушы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртiпте уәкiлеттi орган ведомствосы бекіткен тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) ескере отырып шарт негiзiнде құрылады.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Тұтынушыларға тең жағдайлар ұсыну мақсатында Субъект кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді алу сатысында өзінің интернет-ресурсында мыналарды жариялайды не орналастырады:
1) кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін);
2) қосылудың стандарттық нүктелері тiзбесiн;
3) телефон кәрiзiн пайдалануға ұсыну бойынша үлгі шарттарды;
4) Субъектінің үлгі шарттарын.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

112. Субъект сохраняет без оплаты за потребителями канал или место в телефонной канализации в течение срока выполнения потребителями технических условий на прокладку кабеля в соответствии Типовым договором в пользование телефонной (кабельной) канализации.
Сноска. Пункт 112 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. После выполнения потребителями технических условий на присоединение и прокладку кабеля, Субъект заключает с потребителями договор в соответствии Типовым договором в пользование телефонной (кабельной) канализации.
Сноска. Пункт 113 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Субъект обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к услуге по предоставлению в пользование телефонной канализации для всех целей при условии:
1) выполнения потребителями требований технических условий Субъекта;
2) наличия у Субъекта технической возможности предоставления услуг потребителям.
115. Субъектом не допускается навязывание условий доступа к регулируемым услугам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации или совершение им иных действий, ведущих к дискриминации потребителей.
Сноска. Пункт 115 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Субъект предоставляет на равных условиях потребителям регулируемые услуги по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и информацию, связанную с оказанием регулируемых услуг по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации.
Сноска. Пункт 116 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 20. Порядок рассмотрения обращений по предоставлению равных условий доступа к услугам и принятия по ним решений
Сноска. Заголовок главы 20 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. В случае возникновения разногласий по предоставлению потребителю равных условий доступа к услугам потребитель направляет обращение в уполномоченный орган.
В обращении должны содержаться сведения о заявителе и о Субъекте, в отношении которого подано обращение, описание нарушения требований настоящих Правил, а также требования с которыми заявитель обращается.

112. Үлгі шартқа сәйкес Субъект телефон кәрiзiнде арна немесе орынды тұтынушыларға тұтынушылардың кабель салуға арналған техникалық шарттарды орындау мерзiмi iшiнде ақысыз сақтайды.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Тұтынушылар қосылу және кәбiлдi төсеуге арналған техникалық шарттарды орындағаннан кейiн, табиғи монополиялар салаларындағы уәкілетті орган бекiткен Телефон (кәбіл) кәрізін пайдалануға беруге арналған үлгі шартқа сәйкес Субъект тұтынушылармен шарт жасасады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Телефон кәрізін барлық мақсаттарға пайдалануға ұсыну бойынша қызметтер көрсететін Субъект өзінің қызметтеріне кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін:
1) тұтынушылар Субъектінің техникалық шарттар талаптарын орындаған;
2) Субъектіде тұтынушыларға қызметтер ұсынатын техникалық мүмкіндігі болған жағдайда қамтамасыз етеді.
115. Субъектіге кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу шарттарын күштеп таңуға немесе оның тұтынушыларды кемсітуге алып келетін өзге де әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Субъект тұтынушыларға кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi реттеліп көрсетілетін қызметтерді немесе кәбілдік кәрізді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердi көрсетумен байланысты ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-тарау. Қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну жөніндегі өтініштерді қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау тәртібі
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Тұтынушыға қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда, тұтынушы уәкілетті органғаөтініш жолдайды.
Өтініште өтініш беруші туралы және оған қатысты өтініш берілген Субъект туралы мәліметтер, осы Қағидалардың талаптарын бұзу сипаттамасы, сондай-ақ өтініш білдіруші өтініште қойып отырған талаптар қамтылуы тиіс.

118. Обращение потребителя, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней.
Обращение потребителя, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня поступления в уполномоченный орган.
119. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается потребителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
Срок рассмотрения по обращению продлевается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
120. Субъект либо потребители услуг вправе обжаловать решение уполномоченного органа полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 21. Предоставление информации об оказываемых регулируемых услугах
Сноска. Заголовок главы 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. Информация об оказываемых услугах магистральной железнодорожной сети, подъездного пути, аэропортов и портов, об их стоимости, о порядке доступа, а также о наличии пропускной способности магистральной железнодорожной сети, подъездного пути, аэропортов и портов технических и технологических возможностях оказания регулируемых услуг (товаров, работ) размещается по месту приема обращений в виде текстов, таблиц и графиков.
Информация об оказываемых услугах по передаче и (или) распределению электрической энергии, производству тепловой энергии, передаче и (или) распределению тепловой энергии, хранения, транспортировки газа или газового конденсата по распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов и систем водоснабжения и водоотведения об их стоимости, о порядке доступа предоставляется Субъектом по запросу (в письменной форме) потребителя услуг.
Сноска. Пункт 121 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.02.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Субъект по месту приема заявлений на оказание услуг магистральной железнодорожной сети размещает информацию о возможности осуществления перевозок по другим маршрутам следования в случае превышения в планируемом периоде заявленных объемов перевозок пропускной способности магистральной железнодорожной сети на конкретном направлении движения поездов.

118. Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілмейтін Тұтынушының өтінішін уәкілетті орган күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды.
Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілетін Тұтынушының өтініші уәкілетті органға түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қаралады және ол бойынша шешім қабылданады.
119. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы тұтынушы қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап күнтізбелік үш күннің ішінде хабардар етіледі.
Өтініш бойынша қарау мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылады.
120. Субъект не қызметтерді тұтынушылар уәкілетті органның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара шағым жасауға құқылы.
21-тарау. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты ұсыну
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Магистральдық темір жол желісі, кірме жолдар, әуежайлар және порттардың көрсетілетін қызметтері, олардың құны туралы, қол жеткізу тәртібі туралы, сондай-ақ магистральдық темір жол желісі, кірме жолдар, әуежайлар және порттардың өткізу қабілетінің болуы, реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпарат мәтін, кесте және сызбалар түрінде өтінішті қабылдау орны бойынша орналастырылады.
Электр энергиясын беру және (немесе) бөлу, жылу энергиясын өндіру, жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу газды немесе газ конденсатын сақтау, таратушы құбыр жолдары арқылы тасымалдау, газ таратушы қондырғыларды және олармен байланысты газ таратушы газ құбырларын пайдалану және сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі көрсетілетін қызметтер, олардың құны, оларға қол жеткізу туралы ақпаратты Субъект көрсетілетін қызметті тұтынушының сұрау салуы (жазбаша нысанда) бойынша ұсынады.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.02.2017 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. Субъект магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсетуге өтініштерді қабылдау жерінде жоспарланған кезеңде мәлімделген тасымалдау көлемдерін поездар қозғалысының нақты бағытында магистральдық темір жол желісінің өткізу қабілетінен асырған жағдайда, жүрудің басқа маршруттары бойынша тасымалды жүзеге асыру мүмкіндігі туралы ақпарат орналастырады.

123. Субъект обеспечивает публикацию информации об оказываемых услугах магистральной железнодорожной сети, об их стоимости, о порядке доступа к магистральной железнодорожной сети, а также о наличии в соответствии с графиком движения поездов пропускной способности, технических и технологических возможностях оказания услуг магистральной железнодорожной сети в средствах массовой информации.
124. Информация об оказываемых регулируемых услугах аэронавигации, а также о технических и технологических возможностях оказания данных услуг публикуются субъектами естественных монополий в сфере аэронавигации в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.
125. Информация по организации аэронавигационного обслуживания публикуется в AIP, AIC и NOTAM.
126. Навязывание условий доступа к регулируемым услугам или совершение иных действий, ведущих к дискриминации потребителей данных услуг, не допускается.
127. Уполномоченный орган при использовании предоставленной Субъектом информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов Субъекта и потребителей услуг.
Субъект по требованию уполномоченного органа предоставляет ему сведения о заявленных и фактических объемах оказанных Услуг, в порядке, установленном действующим законодательством.
Приложение 1
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Потребитель: __________________________
фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
физического лица или
наименование юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_______________________
_______________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление о выдаче технических условий на подключение к сетям электроснабжения
Полное наименование объекта (действующего, реконструируемого), его адрес местонахождение, место подключения) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Необходимость выдачи технических условий (отметить нужное): на временное электроснабжение (период строительства), электроснабжение на постоянной основе)
Заявленная мощность: ________________________ килоВатт (далее – кВ)
Уровень напряжения (номинальное напряжение присоединяемой установки) ________
_____________________________________________________________________________ Кв

123. Субъект магистральдық темір жол желісі көрсететін қызметтер туралы, олардың құны туралы, магистральдық темір жол желісіне қол жеткізу тәртібі туралы, сондай-ақ поездар қозғалысының кестесіне сәйкес магистральдық темір жол желісінің өткізу қабілеті, қызметтерін көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етеді.
124. Аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілері аэронавигацияның ұсынылып отырған реттеліп көрсетілетін қызметтері туралы, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында жариялайды.
125. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі ақпарат AIP, AIC және NOTAM жарияланады.
126. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу шарттарын күштеп таңуға немесе осы қызметтердің тұтынушыларын кемсітуге алып келетін өзге де іс-әрекеттерді жасауға жол берілмейді.
127. Уәкілетті орган Субъект ұсынған ақпаратты пайдаланған кезде мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық құпияның, Субъектінің және қызметтерді тұтынушылардың басқа да заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
Субъект уәкілетті органның талабы бойынша көрсетілген Қызметтердің мәлімделген және іс жүзіндегі көлемдері туралы мәліметті қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен ұсынады.
Табиғи монополиялар
саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізудің тең жағдайларын
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тұтынушы:
_________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы, телефоны:
факс және электрондық пошта:
_______________________
_______________________
(қолы)
"_____" ________ 20__ жыл
Электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтініш
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Объектінің толық атауы (қолданыстағы, қайта құрылатын), оның мекенжайы, орналасқан жері, қосу орны)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Техникалық шарттарды беру қажеттілігі (қажеттісін көрсету керек): электрмен уақытша жабдықтауға (құрылыс кезеңі), электрмен тұрақты негізде жабдықтауға
Мәлімделген қуат:_________________ килоВаат (бұдан әрі – кВ)
Кернеу деңгейі (қосылатын қондырғының номиналды кернеуі) ___________
_______________________________________________________________ кВ

Категория надежности электроснабжения (отметить нужное): (1, 2, 3)
Перечень субпотребителей и характеристики их электроустановок: ________________
________________________________________________________________________________
Прилагаем:
Приложение 2
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Потребитель:
_______________________
фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
физического лица
или наименование юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_______________________
_______________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Схемы внешнего электроснабжения потребителя
1) Обзор существующего состояния электроснабжения и перспективы развития на три, пять – десять лет;
2) электрические нагрузки потребителей и источники их покрытия;
3) балансы мощности и электроэнергии (существующее состояние и перспектива на три, пять – десять лет);
4) варианты схемы внешнего электроснабжения;
5) обоснование рекомендуемой схемы внешнего электроснабжения;
6) расчеты электрических режимов (нормальные, послеаварийные режимы) рассматриваемого района с прилегающими электрическими сетями;
7) расчет уровней токов короткого замыкания для выбора оборудования;
8) принципы выполнения релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики;
9) принципы организации диспетчерского и технологического управления;
10) учет электроэнергии;
11) планируемые мероприятия по энергосбережению;
12) объемы электросетевого строительства, укрупненный расчет стоимости строительства;
13) выводы;
14) чертежи: принципиальные схемы, карты-схемы или ситуационный план, результаты расчетов электрических режимов, схемы организации диспетчерского и технологического управления.
Приложение 3
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Потребитель:
____________________
фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
физического лица
или наименование юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_______________________
_______________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление о выдаче технических условий на подключение к сетям теплоснабжения
Полное наименование объекта (действующего, реконструируемого), его адрес, местонахождение, место подключения ______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Количество проживающих, количество приборов учета горячего водоснабжения (для бытовых потребителей) ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Основание для получения технических условий (отметить нужное):
присоединение к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
изменение количества потребляемой тепловой энергии (или параметров теплоносителя), связанное с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя и не соответствующее действующим техническим условиям;
присоединение к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта;
изменение схемы внешнего теплоснабжения.
В случае наличия проекта: данные характеризующие проектируемый объект, нормативные сроки его строительства и намеченные сроки ввода объекта в эксплуатацию, максимальные присоединяемые нагрузки:
технологические нужды, отопление и вентиляция, горячее водоснабжение
__________________________________________________________________________
Характеристики тепловых нагрузок по видам потребления (для потребителей, использующих тепловую энергию для бытового потребления, технический паспорт) и теплотехнический расчет __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Прилагаем:
Приложение 4
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий

Электрмен жабдықтау сенімділігінің санаты (қажеттісін көрсету керек): (1, 2, 3)
Қосалқы тұтынушылардың және олардың электр қондырғылары сипаттамаларының тізбесі:
__________________________________________________________________
Қоса ұсынамыз:
Табиғи монополиялар
саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізудің тең жағдайларын
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Тұтынушы:
________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы,
телефоны: факс және электрондық пошта:
_______________________
_______________________
(қолы)
"_____" ________ 20__ жыл
Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемасы
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) қолданыстағы электрмен жабдықтаудың жай-күйін шолу және үш, бес-он жылға даму перспективасы;
2) тұтынушылардың электр жүктемелері және оның жабу көздері;
3) қуаттылық және электр энергиясының теңгерімдері (қазіргі жай-күйі және үш, бес-он жылға арналған перспектива);
4) сыртқы электрмен жабдықтау схемасының нұсқалары;
5) ұсынылатын сыртқы электр жабдықтау схемасының негіздемесі;
6) қаралатын ауданның іргелес электр желілерімен электр режимдерінің есептері (қалыпты, авариядан кейінгі режимдер);
7) жабдықты таңдау үшін қысқа тұйықталу токтары деңгейлерінің есептеуі;
8) релелік қорғаныс пен автоматика, аварияға қарсы автоматиканы орындау қағидаттары;
9) диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
10) электр энергиясын есепке алу;
11) энергияны үнемдеу бойынша жоспарланатын іс-шаралар;
12) электр желілік құрылыстың көлемі, құрылыс құнын ұлғайтып есептеу;
13) қорытындылар;
14) сызбалар: қағидатты схемалар, карта-схемалар немесе ахуалдық жоспар, электрлік режимдер есептерінің нәтижелері, диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру схемалары.
Табиғи монополиялар
саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізудің тең жағдайларын
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тұтынушы: ______________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы,
телефоны: факс және электрондық пошта:
_______________________
_______________________
(қолы)
"_____" ________ 20__ жыл
Жылу желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру туралы өтініш
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Объектінің толық атауы (қолданыстағы, қайта жаңартылатын), оның мекенжайы, орналасқан жері, қосу орны
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Тұратын тұтынушының саны, ыстық сумен жабдықтауды есептеу құралының саны (тұрмыстық тұтынушылар үшін)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Техникалық шарттар алу үшін негіздеме (қажеттісін көрсету керек):
жаңадан енгізілетін объектілерді жылу желілеріне қосу;
тұтынушының жылу тұтынатын қондырғыны қайта жаңарту немесе кеңейтуіне және қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмеуіне байланысты тұтынылатын жылу энергиясының (немесе жылу тасығыш параметрлерінің) санын өзгерту;
бұрын қосылмаған объектіні жылу желілеріне қосу;
сыртқы жылумен жабдықтау схемасын өзгерту.
Жоба болған жағдайда: жобаланатын объектіні салуды сипаттайтын деректер, оны салу ұзақтығының нормативтік мерзімдері және объектіні пайдалануға берудің белгіленген мерзімдері, ең жоғары қосылатын жүктемелер:
технологиялық мұқтаждар, жылыту және желдету, ыстық сумен қамтамасыз ету
_______________________________________________________________________
Тұтыну түрлері бойынша жүктемесінің сипаттамасы (жылу энергиясын тұрмыстық тұтынуға пайдаланатын тұтынушылар үшін техникалық паспорт) және жылу техникалық есептер
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Қоса ұсынамыз:
Табиғи монополиялар
саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізудің тең жағдайларын
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тұтынушы: _______________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы, тел.
факс және электрондық пошта:
_______________________
_______________________
(қолы)
"_____" ________ 20__ жыл
Газбен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттар беру туралы өтініш

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Потребитель:
___________________
фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
физического лица
или наименование юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_______________________
_______________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление о выдаче технических условий на подключение к сетям газоснабжения
Полное наименование объекта: (жилой дом, кафе, магазин, и прочее), место подключения к услуге
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Для использования следующего газопотребляющего оборудования:
1. отопительный котел ____________________________________________________
количество (штука) (марка/модель/производитель)
2. газовая плита __________________________________________________________
количество (штука) (марка/модель/производитель)
3. проточный водонагреватель _______________________________________________
количество (штука) (марка/модель/производитель)
4. прочее _________________________________________________________________
С предполагаемым расходом максимального часового потребления газа ___________
_________________________________________________________________________
Прилагаем:
Приложение 5
к Правилам предоставления
равных условий доступа к
регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере
естественных монополий
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.03.2018 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Потребитель:
___________________
фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
физического лица
или наименование юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_______________________
_______________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление о выдаче технических условий на подключение к сетям водоснабжения и водоотведения
Полное наименование объекта (действующего, реконструируемого), и его адрес, местонахождение, место подключения к услуге, требуемый объем, назначение потребления услуг водоснабжения и водоотведения
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Прилагаем:

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Объектінің толық атауы: (тұрғын үй, кафе, дүкен және т.б.), көрсетілетін қызметке қосу орны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мынадай газ тұтыну жабдығын пайдалану үшін:
1. жылытқыш қазан ______________________________________________
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші)
2. газ плитасы ________________________________________________
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші)
3. ағынды су жылытқыш _________________________________________
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші)
4. тағы басқалар ______________________________________________________
Газды ең көп сағаттық тұтынудың болжамды шығыстарымен ________________
____________________________________________________________________
Қоса ұсынамыз:
Табиғи монополиялар
саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізудің тең жағдайларын
ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тұтынушы: ______________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы,
телефоны: факс және электрондық пошта:
_______________________
_______________________
(қолы)
"_____" ________ 20__ жыл
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға техникалық шарттар беру туралы өтініш
Ескерту. Қағида 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.03.2018 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Объектінің толық атауы (қолданыстағы, қайта жаңартылатын), оның мекенжайы, орналасқан жері, көрсетілетін қызметке қосу орны, талап етілетін көлемі, сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін тұтынуды белгілеу
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қоса ұсынамыз: