Об утверждении Правил застройки территории Акмолинской области
Решение Акмолинского областного маслихата от 26 сентября 2014 года № 5С-30-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 6 ноября 2014 года № 4436. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14 декабря 2015 года № 5С-43-8
Сноска. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 14.12.2015 № 5С-43-8 (вступает в силу со дня принятия).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьи 21 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила застройки территории Акмолинской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Акмолинского областного
маслихата                                  Л.Багапова
Секретарь
Акмолинского областного
маслихата                                  Н.Дьячек
«СОГЛАСОВАНО»
Руководитель государственного
учреждения «Управление
архитектуры и градостроительства
Акмолинской области»                       В.Фелбелт
УТВЕРЖДЕНЫ
решением Акмолинского
областного маслихата
от 26 сентября 2014 года
№ 5С-30-7
Правила застройки территории Акмолинской области
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила застройки территории Акмолинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Земельным Кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425 «О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов», иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также определяет осуществление деятельности при застройке территории области всеми субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Акмолинской области, в том числе местными исполнительными органами, юридическими и физическими лицами, включая индивидуальных предпринимателей.
Глава 1. Термины и определения

Ақмола облысының аумағында құрылыс салу қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 5С-30-7 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 6 қарашада № 4436 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 5С-43-8 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 14.12.2015 № 5С-43-8 (қабылданған күннен бастап күшіне енеді) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 21-бабына және «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ақмола облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысының аумағында құрылыс салу қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тiркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихаты сессиясының
төрайымы                                   Л.Багапова
Ақмола облыстық мәслихатының
хатшысы                                    Н.Дьячек
«КЕЛІСІЛДІ»
«Ақмола облысының сәулет және
қала құрылысы басқармасы»
мемлекеттік мекемесінің басшысы            В.Фелбелт
Ақмола облысы мәслихатының
2014 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 5С-30-7 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Ақмола облысының аумағында құрылыс салу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақмола облысының аумағында құрылыс салу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы», 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы «Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы» қаулысына, басқа да Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген, сонымен-қатар, облыс аумағында құрылыс салған кезде Ақмола облысының аумағындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің барлық субъектілеріне, соның ішінде жергілікті атқарушы органдарына, заңды және жеке тұлғаларына, жеке кәсіпкерлерді қоса, қызметін жүзеге асыруын анықтайды.
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар

2. Архитектурная деятельность – деятельность по созданию объектов архитектуры, включающая творческий процесс создания внешнего и внутреннего облика объекта, пространственной, композиционной, объемно-планировочной и функциональной организации, зафиксированной в архитектурной части проектной документации для строительства (реконструкции, реставрации), ведение авторского надзора при реализации проекта;
архитектурно-планировочное задание - комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта по конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательные требования, условия и ограничения к проектированию и строительству, устанавливаемые в соответствии с градостроительными регламентами для данного населенного пункта;
благоустройство - совокупность работ (по инженерной подготовке территорий; устройству дорог, развитию коммуникационных сетей и сооружений водоснабжения, канализаций, энергоснабжения и др.) и мероприятий (по расчистке, осушению и озеленению территории, улучшению микроклимата, охраны от загрязнения воздушного бассейна, открытых водоемов и почвы, санитарной очистке, снижении уровня шума и др.), осуществляемые в целях приведения или иной территорий в состояние пригодное для строительства, нормального пользования и создания здоровых, комфортных условий жизни населения;
блокированный жилой дом (танхаус) - малоэтажный жилой (2-3 этажной) дом состоящее из двух и более квартир, каждый из которых имеет непосредственный выход на приквартирный участок;
временные объекты торговли и обслуживания - отдельно стоящие объекты с ограниченными сроком эксплуатации, предполагающие возможность демонтажа;
градостроительная деятельность - деятельность в градостроительном планировании организации и развития территорий и населенных пунктов, их территориального транспортного планирования и организации дорожного движения, определении видов градостроительного использования территорий, комплексном проектировании городских и сельских населенных пунктов, включающая творческий процесс формирования градостроительного пространства, создания градостроительного проекта, координацию всех смежных разделов градостроительной документации;
градостроительные регламенты - режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке;
генеральный план населенного пункта – градостроительный проект комплексного планирования развития и застройки города, поселка, аула (села) либо другого поселения, устанавливающий зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию их территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства;
инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности - комплекс услуг (технический и авторский надзоры), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
линии регулирования застройки (линии застройки) - границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий (сооружений, строений) с отступом от красных и желтых линий или от границы земельного участка;
модернизация зданий и сооружений - изменение конструкций в соответствии с современными требованиями и нормами, направленными на обновление технического оборудования, производства, процесса и так далее;
орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора - государственный орган, уполномоченный на выполнение контрольных функций и лицензирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории области, района, города и других населенных пунктов;
проект строительства (строительный проект) – включает проектную (проектно-сметную) документацию, содержащую объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
перепланировка – изменение планировки помещения (помещений), сопряженное с изменением границ этого помещения (этих помещений);
переоборудование – изменение помещения (помещений), как правило, связанное с изменением его (их) функционального назначения, полной или частичной заменой внутренней системы технологического и (или) инженерного оборудования, необходимого для жизнеобеспечения, эксплуатации, выпуска какой-либо продукции, оказания услуг и тому подобное;
постутилизация объекта - комплекс работ по демонтажу и сносу капитального строения (здания, сооружения, комплекса) после прекращения его эксплуатации (пользования, применения) с одновременным восстановлением и вторичным использованием регенерируемых элементов (конструкций, материалов, оборудования), а также переработкой не подлежащих регенерации элементов и отходов;
проект детальной планировки – градостроительный проект, разрабатываемый для отдельных частей населенного пункта на основе генерального плана с целью выявления архитектурно-пространственного и инженерно-экономического решения застройки.
уполномоченный орган – местный исполнительный орган в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
рабочая комиссия - временный коллегиальный орган, проводящий комплексную проверку готовности объекта для предъявления ее результатов государственной приемочной комиссии;
разрешительные документы - документы, предоставляющие заявителю право на реализацию его замысла по строительству или изменению помещений (отдельных частей) существующих зданий;
реконструкция – изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило, связанное с необходимостью обновления и модернизации изменяемого объекта;
реклама - распространяемая и размещаемая в любой форме, с помощью любых средств информация, предназначенная для неопределенного круга лиц и признанная формировать или поддерживать интерес к физическому или юридическому лицу, товарам, товарным знакам, работам, услугам и способствовать их реализации;
ситуационный план - план, показывающий связь проектируемого сооружения или участка с существующими объектами населенного пункта;
технический надзор - надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию;
эскиз (эскизный проект) - упрощенный вид проектного (планировочного, пространственного, архитектурного, технологического, конструктивного, инженерного, декоративного или другого) решения, выполненный в форме схемы, чертежа, первоначального наброска (рисунка) и объясняющий замысел этого решения.

2. Сәулет қызметi - объектiнiң сыртқы және iшкi келбетiн жасаудың, құрылысқа арналған (реконструкциялау, қалпына келтiру) жобалау құжаттамасының сәулет бөлiгiнде кеңiстiктi, композициялық, көлемдiк-жоспарлау және функционалдық ұйымдастырудың шығармашылық процесiн, жобаны iске асыру кезiнде авторлық қадағалау жүргiзудi қамтитын сәулет объектiлерiн жасау жөнiндегi қызмет;
сәулет-жоспарлау тапсырмасы - объектiнiң мақсатына, негiзгi өлшемдерiне және оны нақты жер учаскесiне (алаңға, трассаға) орналастыруға қойылатын талаптар кешенi, сондай-ақ осы елдi мекен үшiн қала құрылысының регламенттерiне сәйкес белгiленетiн, жобалау мен құрылысқа қойылатын мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер;
абаттандыру – кез келген аумақты құрылыс үшін, мәні бойынша нормативтік пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру, халықтың дені сау, жайлы және мәдениетті өмір сүру жағдайын жасау мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстар (аумақты инженерлік дайындау, жолдар төсеу, сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау және басқа коммуникациялық желілер мен имараттарды дамыту) мен іс-шаралардың (аумақты тазалау, құрғату және көгалдандыру, шағын климатты жақсарту, әуе бассейнін, ашық су айдындары мен топырақты ластаудан қорғау, санитарлық тазалау, шу деңгейін төмендету және басқалар) жиынтығы.
қоршалған тұрғын үй (танхаус) – екі және одан да көп пәтерлі аз қабатты (2-3 қабатты) тұрғын үй, әр қайсысында пәтер алды учаскесіне шығу жолы бар.
сауда–саттықтың және қызмет көрсетудің уақытша объектілері - қайта өңдеу мүмкіндігін болжайтын, пайдалану мерзімі шектеулі бөлек тұрған объектілер;
қала құрылысы қызметi – қала құрылысы кеңістігін қалыптастырудың, қала құрылысы жобасын жасаудың шығармашылық процесін, қала құрылысы құжаттамасының барлық сабақтас бөлімдерін үйлестіруді қамтитын, қала құрылысын жоспарлауда аумақтар мен елді мекендерді ұйымдастырудағы және дамытудағы, оларды аумақтық көліктік жоспарлаудағы және жол жүрісін ұйымдастырудағы, аумақтарды қала құрылысына пайдалану түрлерін айқындаудағы, қалалық және ауылдық елдi мекендердi кешендi жоспарлаудағы қызмет;
қала құрылысының регламенттерi - аумақтарды (жер учаскелерiн) және басқа да жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдаланудың, сондай-ақ олардың жай-күйiнiң заңнамада белгiленген тәртiппен жол берiлетiн кез келген өзгерiстерiнiң режимдерi, рұқсаттары, шектеулерi (ауыртпалық салуды, тыйым салу мен сервитуттарды қоса алғанда);
елдi мекеннiң бас жоспары - аймақтарға бөлудi, оның аумағының жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастыруды, көлiк және инженерлiк коммуникацияларды, көгалдандыру мен абаттандыру жүйелерiн белгiлейтiн, қаланы, кенттi, ауылды не басқа да қонысты дамыту мен салуды кешендi жоспарлаудың қала құрылысы жобасы;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы инжинирингтiк қызметтер көрсету - оңтайлы жобалық көрсеткiштерге қол жеткiзу мақсатында құрылыстың дайындығын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететiн қызметтер кешенi (техникалық және авторлық қадағалау);
құрылыс салуды реттейтiн сызық (құрылыс салу сызығы) - қызыл және сары сызықтардан немесе жер учаскесi шекарасынан шегiндiре отырып, үйлердi (ғимараттарды, құрылғыларды) орналастыру кезiнде белгiленетiн құрылыс салу шекарасы;
ғимараттарды және имараттарды жаңғырту-техникалық жабдықтарды, өндірістерді, процесстерді және сол сияқты жаңартуға бағытталған заманауи талаптар мен нормаларға сәйкес конструкцияларды өзгерту.
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы - облыс, аудан, қала және басқа да елдi мекен аумақтарында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласында лицензиялауға және бақылау функцияларын орындауға уәкілетті мемлекеттік орган.
құрылыс жобасын (құрылыстық жобаны) - көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлiк, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешiмдердi қамтитын жобалау (жобалау-смета) құжаттамасын, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргiзуге, аумақты инженерлiк жағынан дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулердi қамтиды. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау және өз ресурсын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
қайта жоспарлау - осы үй-жайдың (осы үй-жайлардың) шекарасын өзгертумен ұштасқан үй-жайдың (үй-жайлардың) жоспарын өзгерту;
қайта жабдықтау - әдетте, үй-жайдың (үй-жайлардың) функционалдық мақсатын өзгертуге, тіршілікті қамтамасыз ету, пайдалану, қандай да бір өнімдер шығару, қызмет көрсету және тағы сол сияқтылар үшін қажетті технологиялық және (немесе) инженерлік жабдықтардың ішкі жүйесін толық немесе ішінара ауыстыруға байланысты оны (оларды) өзгерту;
объектiнi кейiннен кәдеге жарату - күрделi құрылыстың (үйдiң, ғимараттың, кешеннiң) пайдаланылуы (пайдалану, қолдану) тоқтатылғаннан кейiн кәдеге асатын элементтерiн (конструкцияларды, материалдарды, жабдықтарды) бiр мезгiлде қалпына келтiрiп және қайталап пайдаланып, сондай-ақ кәдеге аспайтын элементтер мен қалдықтарды өңдей отырып, бөлшектеп алу және бұзу жөнiндегi жұмыстар кешенi;
нақты жоспарлау жобасы - бас жоспар негізінде елді мекендерінің бөлек бөліктері үшін құрылыстың инженерлік-экономикалық және сәулеттік-кеңістікті шешімін айқындау мақсатында жасақталған қала құрылысы жобасы;
уәкiлеттi орган - сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жергілікті атқарушы орган;
жұмыс комиссиясы - нәтижелерiн мемлекеттiк қабылдау комиссиясына ұсыну үшiн объектiнiң дайындығына кешендi бағалау жүргiзетiн уақытша алқалы орган;
рұқсат беретін құжаттар - өтініш берушіге ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) салу немесе қолданыстағыларын өзгерту жөнінде өзінің Ойын іске асыруға құқық беретін құжаттар;
қайта жаңарту – әдетте, өзгеретін объектіні жаңарту және жаңғырту қажеттілігіне байланысты жекелеген үй-жайларды, ғимараттың өзге де бөліктерін немесе тұтастай ғимаратты өзгерту;
жарнама - адамдардың беймәлiм тобына арналған және жеке немесе заңды тұлғаларға, тауарларға, тауар белгiлерiне, жұмыстарға, көрсетiлетiн қызметтерге қызығушылықты қалыптастыруға немесе қолдауға арналған және оларды өткiзуге жәрдемдесетiн кез келген нысанда, кез келген құралдардың көмегiмен таратылатын және орналастырылатын ақпарат;
ситуациялық жоспар – жобаланған ғимараттың немесе участкенің елді мекен объектілерімен байланысын көрсететін жоспар;
техникалық қадағалау - орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау;
нобай (нобайлық жоба) - жобалық (жоспарлық, кеңiстiктiк, сәулеттiк, технологиялық, конструкциялық, инженерлiк, әшекейлiк немесе басқа) шешiмнiң оңайлатылған, схема, сызба, бастапқы сұлба (сурет) нысанында орындалған және осы шешiмнiң түпкi ойын түсiндiретiн түрi.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Раздел 2. Реализация градостроительной документации для строительных целей
Глава 2. Градостроительные требования к использованию земельных участков
3. Использование земельных участков в градостроительных целях в Акмолинской области осуществляется в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее - Кодекс), Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (далее - Закон) и другими нормативно-правовыми актами.
4. На территории Акмолинской области не допускается строительство зданий и сооружений различного назначения, построенных на земельных участках, не отведенных для этих целей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или построенных с отклонением от проектов, а также построенных без получения на это соответствующих разрешительных документов.
5. Использование земельных участков собственниками либо землепользователями для застройки (включая прокладку коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройство, озеленение и другие виды обустройства участка) может осуществляться только в соответствии с утвержденной в установленном законодательством порядке проектной документацией и соблюдением целевого назначения или сервитута, зонирования территории, красных линий и линий регулирования застройки.
6. Изменение целевого назначения земельного участка осуществляется в соответствии с Кодексом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 3. Предоставление прав на земельные участки
7. Предоставление прав на земельные участки из земель, находящихся в государственной собственности осуществляется местными исполнительными органами в пределах их компетенции в порядке и на основаниях, установленных Кодексом.
8. Запрещается предоставление земельных участков для строительства без наличия проектов детальной планировки и (или) проектов застройки, выполненных на основании генеральных планов населенного пункта (или их заменяющей схемы развития и застройки населенных пунктов с численностью жителей до пяти тысяч человек), а также комплексных схем градостроительного планирования территории областей.
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).

Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-тарау. Құрылыс мақсатында қала құрылысы құжаттамасын іске асыру
2-бөлім. Жер учаскелерін пайдалануға қойылатын қала құрылысы талаптары
3. Ақмола облысындағы жер учаскелерді қала құрылысы мақсатында пайдалану Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексімен (бұдан әрі - Кодекс), Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексімен, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңына (бұдан әрі - Заң) және басқа-да нормативті-құқықтық актілермен сәйкес жүзеге асырылады.
4. Ақмола облысының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасымен орнатылған тәртіпте құрылыс салуға бөлінбеген жер учаскелерде салынған немесе жобадан ауытқып салынған, сонымен қатар сәйкес рұқсат құжаттарсыз салынған түрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрылысына жол берiлмейдi.
5. Меншiк иелерi не жер пайдаланушылар жер учаскелерiн құрылыс салу үшін (коммуникацияларды жүргізу, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру, көгалдандыру және учаскенi жайғастырудың басқа да түрлерiн қоса алғанда) пайдалануды заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау құжаттамасына сәйкес және нысаналы мақсатын немесе сервитутты, аумақты аймақтарға бөлуді, қызыл сызықтарды және құрылыс салуды реттеу сызықтарын сақтай отырып қана жүзеге асыра алады.
6. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3-бөлім. Жер учаскелеріне құқық беру
7. Мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскелеріне құқығын табыстау жергілікті атқарушы органдары өз құзіреті шегінде Кодекспен белгiленген негізде және тәртіпте жүзеге асырады.
8. Елдi мекеннiң бас жоспарлары (немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейiнгi елдi мекендердi дамытудың және оларда құрылыс салудың оларды алмастыратын схемасы) негiзiнде орындалған егжей-тегжейлi жоспарлау жобалары және (немесе) құрылыс жобалары, сондай-ақ облыстар аумақтарын қала құрылысы үшін жоспарлаудың кешенді схемалары болмаса, жер учаскелерiн құрылыс үшiн беруге тыйым салынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

9. Земельные участки, приобретенные, согласно гражданско-правовым сделкам (договор купли-продажи, дарение и так далее), при соблюдении целевого назначения, не требуют повторного издания местным исполнительным органам решения на строительство.
10. Выбор земельного участка для строительства осуществляется в соответствии с Кодексом.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 4. Основной перечень исходно-разрешительных документов для разработки проектов
11. Исходные материалы (данные) для разработки проектов включают:
1) решение местных исполнительных органов о предоставлении соответствующего права на землю, включая регламенты по использованию территории в пределах ее границ и назначению запланированного объекта;
2) решение в форме приказа уполномоченного органа о реконструкции, перепланировке, переоборудовании помещений (отдельных частей) существующих зданий;
3) материалы инженерных изысканий площадки строительства в границах земельного участка и трасс прокладки коммуникаций;
4) технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
5) архитектурно-планировочное задание (далее - АПЗ);
6) утвержденное задание на проектирование.
Глава 5. Составление и утверждение задания на проектирование
12. Задание на проектирование составляется заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) совместно с проектировщиком и утверждается заказчиком.
13. Задание на проектирование является неотъемлемой частью договора на разработку предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации.
14. Задание на проектирование включает требуемые параметры объекта, нагрузки инженерных сетей и иные исходные данные.
Глава 6. Предпроектные процедуры и сроки рассмотрения заявлений на выдачу исходных материалов (данных)
15. АПЗ и технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения выдаются уполномоченным органом.
16. Технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения являются обязательным приложением к АПЗ, если есть необходимость в их получении.
17. Документы, указанные в пункте 9 стандарта государственной услуги «Выдача архитектурно-планировочного задания» на получение АПЗ и технических условий представляется заказчиком в уполномоченный орган или в Центр обслуживания населения.
18. Уполномоченный орган не позднее следующего рабочего дня после получения заявления на получение АПЗ и технических условий, направляет запрос на получение технических условий с приложением документов к поставщикам услуг по инженерному и коммунальному обеспечению.

9. Азаматтық-құқықтық мәмілелерге келісіп (сатып алу-сату шарты, сыйға тарту және тағы сол сияқты) алынған жер учаскелері нысаналы мақсатты сақтаса, жергілікті атқарушы органмен құрылыс салуға қайта шешім шығаруды талап етпейді.
10. Құрылыс салу үшін жер учаскесін таңдау Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4-бөлім. Жобаларды әзірлеу үшін бастапқы-рұқсат беру құжаттарының негізгі тізбесі
11. Жобаларды әзірлеуге арналған бастапқы материалдар (деректер) мыналарды қамтиды:
1) шекарасының шегіндегі аумақты пайдалану және жоспарланған объектіні белгілеу жөніндегі регламенттерді қоса алғанда, жерге тиісті құқық беру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі;
2) қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау туралы жергілікті атқарушы органның бұйрық түріндегі шешімі;
3) жер учаскесінің және коммуникация төселген трассаның шекарасында құрылыс алаңын инженерлік іздестіру материалдары;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттар;
5) сәулет-жоспарлау тапсырмасы (бұдан әрі - СЖТ);
6) жобалауға арналған бекітілген тапсырма.
5-бөлім. Жобалауға арналған тапсырманы жасау және бекіту
12. Жобалауға тапсырманы тапсырыс беруші не оның уәкілетті тұлғасы (құрылыс салушы) құрады және тапсырыс беруші оны бекітеді.
13. Жобалауға тапсырма жобалау алдындағы және/немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі тапсырысты орындауға арналған шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
14. Жобалауға тапсырма объектінің талап етілетін өлшемдерді, өзге де бастапқы деректерді қамту тиіс.
6-бөлім. Жобалау алдындағы рәсімдер және бастапқы материалдарды (деректерді) беруге арналған өтініштерді қарау мерзімдері
15. Инженерлік және коммуналдық көздерге қосылуға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмалары мен техникалық талаптарды уәкілетті органдары арқылы береді.
16. Инженерлік және коммуналдық көздерге қосылуға арналған техникалық талаптар, оларды алуға қажеттілігі бар болса СЖТ міндетті қосымшасы болып табылады.
17. СЖТ және техникалық жағдайларды алу үшін «Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттар тапсырыс берушімен уәкілетті органға немесе Халыққа қызмет көрсету орталығына ұсынылады.
18. Уәкілетті органы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей СЖТ мен техникалық шарттарды алуға тапсырма алғаннан кейін инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілерге құжаттарды қоса берумен техникалық шарттарды алуға сұраным жібереді.

19. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса направляют в уполномоченный орган, технические условия с указанием параметров и места присоединения либо обоснованный отказ в выдаче.
20. Отказ в выдаче технических условий может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Архитектурно-планировочное задание.
Порядок составления и выдачи
21. АПЗ и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
22. В соответствии с пунктом 8 статьи 68 Закона местные исполнительные органы на основании решения о предоставлении соответствующего права на землю, утвержденного задания на проектирование, технических условий на подключение к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг и других исходных материалов (данных) выдают заказчику АПЗ.
23. Выданное АПЗ означает разрешение на разработку проекта в установленном порядке.
24. Исключен решением Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
25. В АПЗ указывается необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта строительства и реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий.
26. АПЗ не выдается:
1) на объекты, строительство которых уже начато;
2) на незаконно построенные объекты.
Раздел 3. Обязанности, ответственность и защита прав субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности при осуществлении застройки
Глава 8. Государственное регулирование процесса строительства
27. Субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в процессе застройки территории населенных пунктов являются государственные органы, физические и юридические лица, участвующие в формировании и развитии среды обитания и жизнедеятельности человека.
28. Подрядчиками, выполняющими подрядные работы в строительстве, могут быть физические и юридические лица (включая совместные предприятия), имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности на территории Республики Казахстан.
29. Процесс строительства сопровождается архитектурно-строительным контролем и надзором.
Глава 9. Ответственность субъектов за нарушение законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности

19. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілер сұраным алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде сәулет және қала құрылысы органына өлшемдер мен қосылу көрсетумен техникалық шарттарды не негізделген беруден бас тартуды жібереді.
20. Техникалық жағдайларды беруде бас тартылса өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте шағымдала алады.
7-бөлім. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы.
Жасау және беру тәртібі
21. СТЖ және техникалық шарттар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.
22. Заңның 68-бабындағы 8-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органдар жерге сәйкестендірілген құқықты, бекітілген жобалауға тапсырманы, инженерлік және коммуналдық көздерге қосылуға арналған техникалық талаптар және басқа да бастапқы материалдарды (деректерді) беру туралы шешім негізінде тапсырыс берушіге СЖТ береді.
23. Берілген СЖТ белгіленген тәртіппен жобаны әзірлеуге берілген рұқсатты білдіреді.
24. Алынып тасталсын - Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
25. Құрылыс салу және қалпына келтіру, қайта жоспарлау, бар ғимараттардың үй-жайларын өзгерту жобасына сараптама жүргізудің қажеттілігі немесе қажеттілігінің болмауы сәулет-жоспарлау тапсырмасында көрсетіледі.
26. СЖТ:
1) салынып жатқан объектілерге;
2) заңсыз салынған объектілерге қатысты берілмейді.
3-тарау. Құрылыс салуды жүзеге асырған кезде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің міндеттері, жауапкершілігі және құқықтарын қорғау
8-бөлім. Құрылыс процесін мемлекеттік реттеу
27. Елді мекендердің аумақтарына құрылыс салу процессінде сәулет қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектілері адамның мекендеуі мен тыныс-тіршілік ортасын қалыптастыруға және дамытуға қатысатын, мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар болып табылады.
28. Құрылыста мердiгерлiк жұмысты атқаратын мердiгерлер Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыратын лицензиясы бар, жеке немесе заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қосқанда) бола алады.
29. Құрылыс процесi сәулет-құрылыс бақылауымен және қадағалаумен сүйемелденеді.
9-бөлім. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнаманы бұзғаны үшін субъектілердің жауапкершілігі

30. Нарушения норм и требований (условий, правил, ограничений), установленных Законом, допущенные ее субъектами, влекут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
31. Обязанности по устранению допущенного нарушения и его последствий, а также возмещению нанесенного ущерба (вреда) возлагаются на субъекты, допустившие указанные нарушения.
32. Факты несоблюдения гарантийного срока эксплуатации построенного объекта вследствие допущенных субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности нарушений, устанавливаются в соответствии с нормами Гражданского кодекса Республики Казахстан и Закона.
Глава 10. Защита прав субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
33. Защита прав субъектов при осуществлении застройки территории населенных пунктов определяются в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.
Глава 11. Порядок приема и рассмотрения жалоб (обжалование решений), а также разрешения споров
34. Порядок приема и рассмотрения обращений осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц Республики Казахстан».
Раздел 4. Порядок регулирования застройки территорий
35. Развитие и застройка территорий населенных пунктов осуществляется на основании утвержденных в установленном порядке градостроительными проектами.
36. Порядок регулирования застройки территорий осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 36 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
37. Заказчиками градостроительных проектов, выполняемых за счет средств государственных бюджетов, являются уполномоченный орган, местные исполнительные органы и осуществляется в рамках системы государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках».
38. В отдельных случаях, по согласованию с местными исполнительными органами, заказчиками градостроительных проектов в регионах могут выступать юридические и физические лица, имеющие средства для финансирования разработки градостроительных проектов, при этом задание на проектирование согласовывается с уполномоченным органом.
39. Разработка градостроительных проектов осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими соответствующую государственную лицензию на право выполнения таких работ.
Сноска. Пункт 39 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 12. Порядок застройки жилых территорий

30. Заңдарда белгіленген нормалар мен талаптарды (шарттарды, ережелерді, шектеулердi) бұзуға жол берген оның субъектiлерiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
31. Жiберiлген жолсыздықты және оның зардаптарын жою, сондай-ақ келтiрiлген залалдың (зиянның) орнын толтыру жөніндегi мiндеттер аталған жолсыздыққа жол берген субъектiге жүктеледi.
32. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi субъектiлерiнiң жол берген бұзушылықтары салдарынан салынған объектiнi пайдаланудың кепiлдi мерзiмiн сақтамау фактiлерi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң нормаларына, сондай-ақ Заңға сәйкес белгiленедi.
10-бөлім. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің құқықтарын қорғау
33. Субъектілердің елді мекен аумақтарына құрылыс салғанда құқықтарын қорғау Қазақстан Республикасы заңына сәйкес жүзеге асырылады.
11-бөлім. Азаматтардың шағымдарын (шешімдерге шағымдану) қабылдау мен қарауды, дауларды шешу тәртібі
34. Өтініштерді қабылдау және қарастыру тәртібі Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Аумақта құрылыс салуды реттеу тәртібі
35. Елді мекендердің аумақтарын дамыту мен салу белгіленген тәртіпте бекітілген қала құрылысы жобасы негізінде жүзеге асырылады.
36. Аумаққа құрылыс салуды реттеу тәртібі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
37. Уәкілетті орган, жергiлiктi атқарушы органдар Мемлекеттік бюджет қаражат есебінен орындалатын қала құрылысы жобаларына тапсырыс берушілер бола алады және Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі «Мемлекеттік сатып алу туралы» Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу жүйесі шегінде жүзеге асырылады.
38. Жекелеген реттерде, жергілікті атқарушы органдардың келісімі бойынша, қала құрылысы жобаларын әзірлеуге қаражаты бар жеке және заңды тұлғалар аймақтағы қала құрылысы жобаларына тапсырыс берушiлер бола алады, бұл ретте жобалауға тапсырма уәкілетті органмен келісіледі.
39. Қала құрылысы жобаларын әзiрлеуді осындай жұмыс түрлерін жүргізу құқына ие тиiсті мемлекеттiк лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалармен жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12-бөлім. Тұрғын аумақтарда құрылыс салу тәртібі

40. Застройка жилых территорий осуществляется на основе градостроительной документации (генеральных планов, проектов детальной планировки, проектов застройки).
41. При проектировании комплексов жилых многоквартирных домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования с учетом экологических, санитарных и противопожарных требований.
42. Проектирование и строительство (реконструкция) районов и кварталов индивидуальной жилищной застройки осуществляется комплексно с размещением учреждений и предприятий обслуживания, обеспечением необходимой инженерно-транспортной инфраструктуры.
43. В соответствии с пунктом 4.19 «Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов» СНиП РК 3.01-01-2008 территории садоводческих и дачных товариществ следует размещать с учетом перспективного развития населенных пунктов за пределами резервных территорий, на расстоянии доступности на общественном транспорте, а также в соответствии с проектом пригородной зоны или проектом районной планировки.
44. Проектирование и строительство кабельных сетей, систем коллективного и индивидуального приема телерадиоканалов в жилых и общественных зданиях осуществляется в соответствии с требованиями государственных нормативов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
45. Для обеспечения безопасности населения и сохранения архитектурного облика населенных пунктов запрещается самовольное размещение спутниковых и эфирных приемных устройств на фасадах и балконах многоквартирных жилых и общественных зданий без согласования с уполномоченным органом.
46. Контроль за размещением спутниковых и эфирных приемных устройств на фасадах и балконах многоквартирных жилых и общественных зданий согласно Закону Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» осуществляют должностные лица жилищной инспекции местных исполнительных органов.
Глава 13. Застройка территорий пригородной зоны
47. Пригородные зоны включают примыкающие к границе (черте) города земли, предназначенные для развития территории данного города, других населенных пунктов, входящих в пригородную зону, а также выполнения санитарно-защитных функций, размещения мест отдыха населения, садоводческих и дачных товариществ.
48. Установление границ пригородных зон осуществляется на основе утвержденной градостроительной документации в соответствии с Кодексом и Законом.
49. Градостроительные проекты населенных пунктов входящих в пригородную зону согласовываются местными исполнительными органами города.
Глава 14. Порядок размещения объектов строительства и благоустройства на территориях зон регулирования застройки и природного комплекса

40. Тұрғын аумақтарда құрылыс жүргізу қала құрылысы құжаттамасы негізінде (бас жоспар, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы, құрылыс жобасы) жүзеге асырылады.
41. Көппәтерлi тұрғын үйлердiң кешендерiн жобалау кезiнде экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды ескере отырып, автопаркинг, гараж бен инженерлiк жабдық қондырғыларын орналастыру үшiн жерасты кеңiстiгiн мүмкiндiгiнше барынша пайдалану керек.
42. Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын және кварталдарын жобалау және салу (қайта құру) қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындарын орналастыра және қажетті инженерлік-көліктік инфрақұрылымды қамтамасыз ете отырып, кешенді түрде жүзеге асырылады.
43. ҚР ҚНмЕ 3.01.01-2008 «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық қоныстарды жоспарлау және салу» ережесінің 4.19-тармағына сәйкес бағбандық пен саяжай серіктестіктерінің аумақтарын резервтік аумақтардан тыс, қоғамдық көлікпен жете алатын қашықтықта, сонымен қатар қала маңы аймағы жобасына және аудандық жоспарлау жобасына сәйкес елді мекендердің келешекті дамуын ескеріп орналастыру қажет.
44. Тұрғын және қоғамдық ғимараттарда кабель жүйелерін, телерадиоканалдарды ұжымдық және жеке қабылдау жүйелерін жобалау және салу сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттік норматив талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және елді мекендердің сәулет сипаттамасын сақтау үшін уәкілетті органдардың рұқсатынсыз көп пәтерлі тұрғын және қоғамдық ғимараттардың қасбеттерінде және балкондарда спутниктік және эфирлі қабылдау құрылғыларын өз еркімен орнатуға тыйым салынады.
46. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңына келісіп көп пәтерлі тұрғын және қоғамдық ғимараттардың қасбеттерінде және балкондарда спутниктік және эфирлі қабылдау құрылғыларын орнатуды жергілікті атқарушы органдардағы тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғалары бақылайды.
13-бөлім. Қала маңындағы аумақтарда құрылыс салу
47. Қала маңындағы аймақ қала жерінің шекарасымен (шегімен) іргелес, берілген қаланың, қала аймағына кіретін басқа да елді мекендердің аумағын дамыту, санитарлық-қорғау функцияларын орындау, демалу орындарын, бағбандық пен саяжай серіктестіктерін орналастыруға арналған жерлерді қосады.
48. Қала маңындағы аймаққа шекара белгілеу, Кодекске және Заңға сәйкес, бекітілген қала құрылысы құжаттамасы негізінде жүзеге асырылады.
49. Қала маңындағы аймаққа кіретін елді мекендердің қала құрылысы жобалары қаланың жергілікті атқарушы органдарымен келісіледі.
14-бөлім. Құрылыс салуды реттеу аймағының аумағында және табиғи кешенде құрылыс объектілерін орналастыру және абаттандыру тәртібі

50. Размещение объектов строительства и благоустройства на территориях зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта, охранных зон рек, озер, курортов, памятников истории, археологии, градостроительства, архитектуры, а также на территориях специального назначения осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
51. Режим использования памятников истории и культуры в населенных пунктах определяется в проектах их зон охраны, утверждаемых местным исполнительным органом области в соответствии с правилами охраны и использования памятников истории и культуры.
52. Производство земляных, строительно-монтажных и других работ в границах охранных зон осуществляется в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 15. Экологические требования
53. При застройке населенных пунктов должны учитываться следующие экологические требования градостроительного развития населенных пунктов:
1) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий;
2) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территорий в жилых и общественных зонах населенного пункта.
54. Необходимыми условиями выполнения экологических требований к застройке населенных пунктов являются:
1) озеленение санитарно-защитных зон объектов;
2) ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;
3) осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке;
4) ликвидация производств, являющихся источниками высокой экологической опасности;
5) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, оснащение объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием;
6) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды, очистки производственных, коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
7) строительство обводной автомагистрали с преимущественным движением грузового транспорта;
8) полная переработка и обезвреживание производственных и твердых бытовых отходов.
Раздел 5. Проектирование
Глава 16. Проектирование объектов нового строительства и изменений существующих
55. Разработка предпроектной (технико-экономическое обоснование), проектной (проектно-сметной) документации выполняется юридическими и физическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления данного вида работ.
56. Проект строительства разрабатывается на основании задания на проектирование и АПЗ.

50. Құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының, өзендерді, көлдерді, шипажайларды, тарих, археология, қала құрылысы, сәулет және өнер ескерткіштерін қорғау аймақтарының аумақтарында, сондай-ақ арнайы мақсаттағы аумақтарда құрылыс пен абаттандыру объектілерін орналастыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
51. Қалалар мен басқа да елді мекендердің тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалану режимі оларды қорғау аймақтарының облыстың жергілікті атқарушы органдарымен бекітілген жобаларында, тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану ережелеріне сәйкес анықталады.
52. Қорғау аймақтарының шектерінде жер, құрылыс-монтаж және басқа да жұмыстарды жүргізу қолданыстағы Қазақстан Республикасы құқықтық-нормативтік актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
15- бөлім. Экологиялық талаптар
53. Елді мекенде құрылыс салу барысында елді мекендердің қала құрылысы дамуының келесі экологиялық талаптар ескеріледі:
1) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын қолайсыз антропогендік ықпалдардан қорғау;
2) өмір сүру ортасының қолайлылығын арттыру, соның ішінде аумақтарды көгалдандыру және елді мекеннің тұрғын және қоғамдық аймақтарын абаттандыра отырып, ондағы жағдайларды жақсарту арқылы.
54. Елді мекендерде құрылыс салудың қажетті шарттары болып табылатындар:
1) объектілердің санитариялық-қорғау аймағын көгалдандыру;
2) халықтың денсаулығы қауіпсіздігіне елеулі қауіп төндіретін экологиялық тәуекел аймақтарды жою;
3) күшті техногендік жүктемеге ұшыраған аумақтарды жақсарту, оңалту, қайта ұйымдастыру бойынша шараларды жүзеге асыру;
4) жоғары экологиялық қауіптілік көздері болып табылатын өндірістерді жою;
5) қалдығы аз және қалдықсыз, экологиялық таза технологияларды енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қала шаруашылығы объектілерінің заманауи газдан тазалау, тозаң тұту және су тазалау жабдықтармен қамтамасыз ету;
6) ауыз судың сапа стандартының сақталуын, өндірістік, коммуналдық ағын суларды және жер үстiндегi ағын суды тазартуды қамтамасыз ету;
7) көбіне жүк көлігі қозғалысы жүзеге асырылатын айналмалы автомагистральды салу;
8) өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтарды толық қайта өңдеу және зарарсыздандыру.
5-тарау. Жобалау
16-бөлім. Жаңа құрылыс объектілерін және қолданыстағы объектілерді өзгерту
55. Жобалау алдындағы (техника-экономикалық негiздемелер), жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларын әзірлеу, жобалау қызметі түрлеріне белгіленген тәртіпте лицензия алған заңды және жеке тұлғалар жүзеге асырады.
56. Құрылыс жобасы СЖТ мен жобалауға тапсырма негізінде әзірленеді.

57. Разработка проекта строительства (далее - Проект) осуществляется по следующим этапам:
1) разработка эскизного проекта;
2) разработка Проекта;
3) экспертиза проекта, в том числе экологическая (при необходимости);
4) утверждение Проекта заказчиком.
58. Экспертиза проекта проводится до его утверждения. Предпроектная или проектная (проектно-сметная) документация на строительство, подлежащая обязательной экспертизе, но не прошедшая ее в установленном порядке, считается незавершенной и не подлежит дальнейшей реализации.
59. Положительное заключение экспертизы по проектной (проектно-сметной) документации служит основанием для ее утверждения в установленном порядке.
60. Необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) указывается в АПЗ в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
61. Согласованию с уполномоченным органом по защите прав потребителей подлежат Проекты объектов имеющие выбросы загрязняющих веществ в атмосферу, источники шума, вибрации, электромагнитных полей.
62. При размещении объекта в водоохранной зоне или полосе, на особо охраняемой природной территории, в Проекте предусматриваются природоохранные мероприятия, подлежащие согласованию с соответствующими уполномоченными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
63. Проектная (проектно-сметная) документация, по которой в течение трех и более лет после окончания ее разработки не начато строительство, считается устаревшей и может быть использована для реализации только после проведения новой экспертизы и переутверждения в установленном законодательством порядке.
64. Проектирование зданий и сооружений социального, жилого и производственного назначение осуществляться в соответствии с требованиями СП РК 3.06-15-2005 «Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения».
Сноска. Пункт 64 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
65. На Архитектурно-градостроительном совете области рассматриваются градостроительные проекты, эскизные проекты значимых объектов, жилых комплексов на территории более двух гектар.
66. На Архитектурно-градостроительном совете городов, районов рассматриваются эскизным проектом объектов социального, культурного назначения и жилых комплексов на территории менее двух гектар.
Глава 17. Проектирование индивидуальной застройки

57. Құрылыс салу жобасын әзірлеу (бұдан әрі - Жоба) келесі кезең бойынша жүзеге асырылады:
1) эскиздік жобаны әзірлеу;
2) жобаны әзірлеу;
3) жобаны сараптау, сонымен бірге экологиялық (қажет болған жағдайда);
4) жобаны тапсырыс берушімен бекіту.
58. Жобаға сараптама оны бекіткенге дейін жүргізіледі. Міндетті түрде сараптамаға жататын, алайда орнатылған тәртіпте оны өтпеген құрылыс салуға жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы аяқталмаған болып саналады және ары қарай жүзеге асыруға жатпайды.
59. Жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы бойынша сараптаманың оң қорытындысы оны орнатылған тәртіпте бекітуге негіз болып саналады.
60. Жаңа құрылыс салу (бар нысанды өзгерту) жобасына сараптама жүргізудің қажеттілігі немесе қажеттілігінің болмауы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес СЖТ көрсетіледі.
61. Атмосфераға ластаушы заттардың шығарындылары, шудың негізгі көздері, дiрілдері, электромагниттiк өрiстерi бар объектілердің жобалары тұтынушылардың құқықтарын қорғау бойынша уәкiлеттi органмен келісуге жатады.
62. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінде, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда объектіні орналастырғанда, Жобада Қазақстан Республикасының заңнамасымен орнатылған тәртіпте сәйкестендірілген уәкілетті органмен келісуге жататын табиғат қорғау шаралары қарастырылады.
63. Әзірлеу аяқталғаннан және сараптама жүргізілгеннен кейін үш жыл ішінде құрылысы басталмаған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы ескірген болып есептеледі әрі заңнамада белгіленген тәртіппен жаңадан сараптама жүргізілгеннен және қайта бекітілгеннен кейін ғана іске асыру үшін пайдаланылуы мүмкін.
64. Әлеуметтік, тұрғын үй және өндірістік мақсаттағы ғимаратты және имаратты жобалау «Халықтың қауқары аз топтары үшiн қол жетімділігін ескере отырып ғимаратты және имаратты жобалау» ҚР СП 3.06-15-2005 талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
65. Облыстың Сәулет-қала құрылысы кеңесінде екі гектардан астам аумақта қала құрылысы жобаларының, маңызы бар объектілердің, тұрғын үй кешендерінің нобайлы жобалары қарастырылуда.
66. Қалалардың, аудандардың Сәулет-қала құрылысы кеңесінде екі гектардан аз аумақта әлеуметтік, мәдени мақсаттағы қала құрылысы жобаларының, маңызы бар объектілердің, тұрғын үй кешендерінің нобайлы жобалары қарастырылуда.
17-бөлім. Жеке құрылысты жобалау

67. Планировка и застройка территорий индивидуального жилищного строительства (далее - ИЖС) производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
68. Площадки для отвода под ИЖС размещаются в соответствии с утвержденным генеральным планом, проектом детальной планировки и проектом застройки населенного пункта.
69. Размеры жилого дома и других строений, расположенных на закрепленном в установленном порядке земельном участке, определяются индивидуальным застройщиком самостоятельно при условии, что их внешние габариты (в том числе высота) обеспечивают установленные нормативные, санитарные, противопожарные и технические разрывы между этими строениями, а также строениями на смежных земельных участках.
Глава 18. Проектирование и строительство инженерных сетей и сооружений на территории населенных пунктов
70. Проектирование и строительство инженерных сетей и сооружений осуществляется юридическими или физическими лицами, имеющими соответствующие государственные лицензии на выполнение указанных работ.
71. Проекты инженерных сетей выполняются на топогеодезической основе (в масштабе 1:500) соответствующей на момент разработки проекта. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом, соответствующими коммунальными и другими службами, осуществляющими инженерное обеспечение населенного пункта.
72. Производство работ по строительству инженерных сетей и сооружений осуществляется в установленном порядке и согласно Правил.
73. По завершению строительства инженерных сетей и сооружений до их засыпки грунтом, застройщик (заказчик) или строительная организация обеспечивает выполнение исполнительной геодезической съемки (в масштабе 1:500) построенного участка инженерных сетей, с последующей регистрацией в уполномоченном органе для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра базового уровня (далее - ГГК).
Глава 19. Изменение существующих жилых и нежилых помещений (реконструкция, перепланировка, переоборудование)
74. Процедура реконструкции, перепланировки и переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования осуществляется в соответствии со стандартом государственной услуги «Выдача решения на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования» (далее - Стандарт 1).

67. Жеке тұрғын үй құрылысы (бұдан әрі - ЖТҚ) аумағын жоспарлау және құрылысын салу Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес жүргізілуі тиіс.
68. ЖТҚ бөлінетін алаңдар бекітілген бас жоспарға, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және елді мекенде құрылыс салу жобасына сәйкес массивтермен жүзеге асырылуы тиіс.
69. Белгіленген тәртіпте бекітілген үй-жайлық телімде орналасқан тұрғын үй мен басқа да үй-жайлардың көлемдерін, олардың сыртқы габариттері (соның ішінде биіктігі) осы құрылыстардың, сондай-ақ іргелес жер телімдеріндегі құрылыстардың арасындағы белгіленген нормативтік, санитарлық, өртке қарсы және техникалық алшақтықтарды қамтамасыз ететін жағдайда, жеке құрылыс салушы өздігінен анықтайды.
18-бөлім. Елді мекендердің аумағындағы инженерлік желілерді және құрылғыларды жобалау және салу
70. Инженерлік желілер мен имаратты жобалау және құрылыс салу аталған жұмыстарды орындауға тиісті мемлекеттік лицензиялары бар заңды немесе жеке тұлғалар жүзеге асырады.
71. Жобаны әзірлеу кезінде инженерлік желі жобалары топогеодезиялық негізде (1:500 масштабта) атқарылады. Инженерлік желілердің және имараттардың әзірленген жобалары елді мекенді инженерлік қамтамасыздандыруды жүзеге асыратын уәкілетті органмен, тиісті коммуналдық және басқа қызметтермен міндетті түрде келісуге жатады.
72. Инженерлік желілердің және имараттың құрылысы бойынша жұмыстар орнатылған тәртіпте және Қағидаға келісіп жүзеге асырылады.
73. Инженерлік желілер мен имараттың құрылысы аяқталысымен, оларды топырақпен көмгенге дейін құрылыс салушы (тапсырыс беруші) немесе құрылыс ұйымы, кейіннен базалық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының (МҚК) дерекқорына енгізу үшін уәкілетті органында тіркей отырып, инженерлік желілердің жаңадан салынған телімінің (М 1:500) атқарушы геодезиялық түсірілімін қамтамасыз етеді.
19-бөлім. Қолданыстағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды өзгерту (қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
74. Тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты емес қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау рәсімі «Тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты емес қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялауға (қайта жабдықтауға) шешім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына (бұдан әрі – 1-Стандарт) сәйкес жүзеге асырылады.

75. В соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и Стандарта 1 решение на реконструкцию, перепланировку и переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования принимается уполномоченным органом в виде приказа.
76. Разработчики проекта изменений, вносимых в существующие (эксплуатируемые) объекты, должны указывать (определять) в проектной документации (эскизах (схемах)) сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающих интересы других собственников как в процессе работ по реконструкции (перепланировке, переоборудованию) помещений (отдельных частей) существующих зданий, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
77. При реконструкции, перепланировке, переоборудовании жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) в установленном порядке обращается в местный исполнительный орган в соответствии с Кодексом.
78. При реконструкции, перепланировке, переоборудовании жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования, а также в случаях изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, получает в уполномоченном органе АПЗ на проектирование и уведомляет о начале производства строительно-монтажных работ в порядке, установленном Законом.
Раздел 6. Строительство
Глава 20. Общий порядок осуществления строительства
79. Действия застройщика (заказчика) по строительству объектов осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в местный исполнительный орган с письменным заявлением о предоставлении соответствующего права на земельный участок в порядке, установленном Кодексом с приложением эскизного проекта, для согласования с уполномоченном органом;
2) оформление правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) исполнительная топографическая съемка, акты выноса в натуру границ земельного участка предоставляется в уполномоченный орган для внесения в базу государственного градостроительного кадастра базового уровня;
4) получение АПЗ на проектирование и технических условий в уполномоченном органе;
5) разработка проекта строительства согласно АПЗ;
6) уведомление органа государственного архитектурно-строительного контроля о начале производства строительно-монтажных работ;

75. Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы «Әкімшілік рәсімдер туралы» Заңының 4-бабына және 1-Стандартқа сәйкес тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты емес қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялауға шешім уәкілетті органмен бұйрық түрінде қабылданады.
76. Қолданыстағы (пайдаланыстағы) объектілерге енгізілетін өзгерістер жобасын әзірлеушілер жобалық құжаттамада (нобай (сұлба) бар ғимараттың қайта жаңартуы бойынша (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жұмыс барысында, сондай-ақ өзгертілген объектіні кейіннен пайдалану кезінде де басқа меншік иелерінің мүдделерін қозғайтын жобалық шешімдердің бар немесе жоқ екендігі туралы мәліметтерді көрсетуі тиіс.
77. Қосымша жер телімінің бөлінуін немесе оның мақсаттық пайдаланылуын өзгертуді қажет ететін қолданыстағы ғимараттардың және тұрғын үйлердің үй-жайларының қайта құрылуы, қайта жоспарлануы, қайта жабдықталуы кезінде, құрылыс салушы (тапсырыс беруші) Кодекске сәйкес белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы органға жүгінеді.
78. Тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты, сонымен қатар мақсаттық пайдаланылуын өзгерткен жағдайда, қолданыстағы ғимараттардың және тұрғын үйлердің үй-жайларының қайта құрылуы, қайта жоспарлануы, қайта жабдықталуы кезінде үй-жайлардың меншік иелері болып табылатын құрылыс салушы (тапсырыс беруші) уәкілетті органнан жобалауға СЖТ алады және орнатылған Заң тәртібінде құрылыс-монтаж жұмыстарын бастағаны туралы хабардар етеді.
6-тарау. Құрылыс
20-бөлім. Құрылысты жүзеге асырудың жалпы тәртібі
79. Объектілердің құрылысы бойынша құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) іс-әрекеттері келесі бірізділікте жүзеге асырылады:
1) Уәкілетті органмен келісу үшін, эскизді жобаны қосып, Кодекспен белгіленген тәртіпте жер учаскесіне сәйкестендірілген құқығын беру туралы жазбаша өтінішпен атқарушы органға жүгіну;
2) жер теліміне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарды рәсімдеу және оларды тіркеу органында тіркеу;
3) атқарушылық топографиялық түсірілім, жер телімінің шекараларын нақтылы түріне көшіру актілері, уәкілетті органға базалық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базасына енгізу үшін ұсынылады;
4) уәкілетті органда жобалауға және техникалық жағдайға СЖТ алу;
5) СЖТ келісіп құрылыс жобасын әзірлеу;
6) Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзудің басталуы туралы мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау органын хабардар ету;

7) выполнение строительно-монтажных работ по объекту;
8) получения ордера на земляные работы в государственном органе осуществляющий функции в сфере жилищно-коммунального хозяйства (района, города);
9) выполнение исполнительной топографической съемки объекта строительства и инженерных сетей по завершению строительства (до приемки объекта в эксплуатацию), кроме ИЖС;
10) приемка объекта в эксплуатацию осуществляется в соответствии со статьями 7576 Закона;
11) регистрация построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
80. Исполнительная топографическая съемка в обязательном порядке предоставляется в уполномоченный орган, для внесения в базу ГГК.
81. Строительная площадка, расположенные на ней здания, временные строения и сооружения должны соответствовать требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
82. Границы строительной площадки определяются строительным генеральным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным с заинтересованными органами и службами и утвержденным застройщиком (заказчиком).
83. До начала строительно-монтажных работ строительная площадка и опасные зоны работ за ее пределами должны быть ограждены.
84. Строительная площадка оборудуется контейнерами для сбора строительного мусора, а также пунктами очистки или мойки колес транспортных средств на выездах со строительной площадке.
85. Транспортировка грузов, движение транспорта при осуществлении строительства выполняется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности дорожного движения.
86. Строительство без утвержденной проектной документации не допускается, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
87. В целях обеспечения нормального отдыха и спокойствия граждан производство строительных и ремонтных работ, сопровождаемых шумом в ночное время (с 23.00 до 6.00 часов) запрещается, за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
Глава 21. Порядок размещения и строительства временных сооружений (объектов) торговли, обслуживания и рекламы
88. Порядок разработки, согласования и утверждения эскизного проекта (паспорта) на строительство и размещение временных сооружений (объектов) торговли, обслуживания и рекламы (далее – временный объект) включает:
1) регулирование земельных отношений между юридическими (физическими) лицами уполномоченным органам в сфере земельных отношений при строительстве или размещении временного объекта осуществляется на основе договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

7) объект бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау;
8) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы саласында (ауданның, қаланың) міндеттерін атқаратын мемлекеттік органда жер жұмыстарына ордер алу;
9) ЖТҮҚ басқа, құрылыс аяқталғаннан кейін (объектіні қолданысқа қабылдамай тұрып) құрылыс және инженерлік жүйе объектілерінің атқарушылық топографиялық түсірілімді орындау;
10) объектіні қолданысқа қабылдау Заңның 7576-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
11) жаңадан салынған жылжымайтын мүлік объектісін тіркеу органында тіркеу.
80. Атқарушылық топографиялық түсірілім міндетті түрде МҚК базасына енгізу үшін уәкілетті органға ұсынылады.
81. Ғимарат, уақытша құрылыс және құрылыстар орналасқан құрылыс алаңы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келуі тиіс.
82. Құрылыс алаңының шекаралары қолданыстағы нормалар мен ережелерге сәйкес әзірленген, мүдделі органдар және қызметтерімен келісілген және құрылыс салушымен (тапсырысшы) бекітілген құрылыс бас жоспарымен анықталады.
83. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастар алдында құрылыс алаңдары мен жұмыстардың қауіпті аймақтары шектеулерінен қоршалуы тиіс.
84. Құрылыс алаңы құрылыс қоқыстарын жинау үшін контейнерлермен, сонымен қатар тазалау немесе құрылыс алаңынан шыға берісте транспорт құралдарының доңғалақтарын жуу пунктерімен жабдықталуы тиіс.
85. Құрылыс кезінде жүкті тасымалдау, көлік қозғалысы Қазақстан Республикасының жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы заңнамасына сәйкес орындалады.
86. Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, бекітілген жобалық құжаттамасыз құрылысқа жол берілмейді.
87. Азаматтардың қалыпты демалуын және тыныштығын қамтамасыз ету мақсатында авариялық инженерлік желілердегі, жүйелердегі және коммуникациялардағы аварияларды жою жөніндегі қалпына келтіру жұмыстарын қоспағанда, түнгі уақытта (23.00-ден 6.00-ге дейін) шу шығаратын құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізуге тыйым салынады.
21-бөлім. Уақытша, сауда, қызмет көрсету және жарнама құрылыстарын (объектілерін) орналастыру және салу тәртібі
88. Сауданың, қызмет көрсетудің және жарнаманың уақытша құрылыстарын (объектілерін) орналастыруға және құрылысын салуға (бұдан әрі - уақытша объект) нобайлық жобасын (паспортын) әзірлеу, бекіту және келісу тәртібіне кіретіндер:
1) уақытша объектіні орналастыру немесе құрылысы кезінде заңды (жеке) тұлғалар мен жер қатынастары саласындағы уәкілетті органдары арасындағы жер қатынастарын реттеу Қазақстан Республикасының заңына сәйкес, келісім шарт негізінде жүзеге асыру;

2) согласование строительства или размещения временного объекта для осуществления предпринимательской деятельности, рекламы производится уполномоченным органом в соответствии с комплексными схемами размещения объектов торговли, обслуживания, рекламы;
3) комплексные схемы размещения временного объекта и изменения в них разрабатываются уполномоченным органом и согласовываются органами по земельным отношениям, управлением по защите прав потребителей (для эпидемически значимых объектов), управлением (отделом) по ЧС, отделом предпринимательства, коммунальными и инженерными службами населенного пункта (водоснабжения/отведения, электроснабжение и теплоснабжение), управлением административной полиции департамента внутренних дел, уполномоченным органом по охране культурного наследия (в случае если объект находится в зонах охраны памятника культурного наследия);
4) Комплексные схемы размещения временных объектов утверждаются решением местного исполнительного органа.
89. Размещение временных объектов на земельных участках, переданных на правах собственности, постоянного пользования, аренды (субаренды) осуществляется в соответствии с комплексной схемой размещения временных объектов.
90. Размещение временных объектов на период проведения государственных и городских праздничных, торжественных массовых мероприятий, ярмарок осуществляется в соответствии с планом проведения мероприятий, утвержденного решением местного исполнительного органа и комплексной схемы размещения временных объектов.
91. Порядок оформления и согласования эскизного проекта (паспорта) на строительство и размещение временного объекта осуществляется в следующем порядке:
Лицо, имеющее намерение разместить временный объект в населенном пункте, направляет письменное заявление в уполномоченный орган.
К заявлению для получения разрешения прилагаются:
1) эскизный проект (паспорт), с указанием предполагаемого места расположения и общего конструктивного решения временного объекта (включающий дневное и ночное изображение), решение по инженерному обеспечению функционирования временного объекта, согласно приложения 1 по форме 1 к Правилам.
2) копия правоустанавливающего документа на земельный участок, на который предполагается разместить временный объект либо договора об его размещении, заключенный заявителем с собственником (собственниками) объекта, на который предлагается разместить временный объект, с органом управления объектом кондоминиума или лицами, обладающими иными вещными правами (в случаях размещения временного объекта на земельных участков принадлежащих на праве частной собственности и на праве землепользования);

2) кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін уақытша объектілерді, жарнаманы орналастыруын немесе құрылысын келісу уәкілетті органмен сауда-саттық, қызмет көрсету, жарнама объектілерді орналастырылуы кешенді схемасына сәйкес жасалуы;
3) уақытша объектіні орналастырудың және оларға өзгерістер енгізудің кешенді сызбасы құзыретті органмен әзірленеді және жер қатынастары бойынша органмен, тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармасымен (эпидемиялық маңызды объектілер үшін), ТЖ (Төтенше жағдай) басқармасымен (бөлімімен), кәсіпкерлер бөлімімен, елді мекеннің коммуналдық және инженерлік қызметі (сумен қамту/беру, тоқпен және жылумен қамту), Ішкі істер департаментінің әкімшілік полиция басқармасымен, мәдени мұраны қорғау бойынша құзыретті органмен (егер объект мәдени мұра ескерткіштерін қорғау жерінде орналасқан жағдайда) келісіледі;
4) уақытша объектілерді орналастырудың кешенді сызбасы жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітіледі.
89. Уақытша объектілерді меншік, тұрақты пайдалану, жалға алу (қосалқы жалдау) құқығына берілген жер телімдерінде орналастыру уақытша объектілерді орналастырудың кешенді схемасына сәйкес жүзеге асырылады.
90. Мемлекеттік және қалалық мерекелерді, салтанатты бұқаралық іс-шараларды, жәрмеңкелерді өткізу кезеңінде уақытша объектілер жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілген іс-шаралар өткізу жоспарына және уақытша объектілерді орналастыру кешенді схемасына сәйкес орналастырылады.
91. Уақытша объектіні орналыстыруға және құрылысын салуға нобайлық жобасын (паспортын) келісу және рәсімдеуі келесі тәртіпте жүзеге асырылады:
Тұлға уақытша нысанды елді мекенге орналастыру үшін уәкілетті органға жазбаша өтініш жолдайды.
Рұқсат алу үшін өтінішке:
1) уақытша объектінің болжамды орналасатын орнын және жалпы сындарлы шешімін (түнгі және күндізгі көрінісін қоса), уақытша объектің инженерлік жұмысын қамтамасыз ету бойынша шешімін көрсете отырып, Қағиданың 1-қосымшасындағы 1-нысанына сәйкес Нобайлық жоба (паспорты);
2) уақытша объектінің болжамды орналасатын орнындағы жер телімінің құқығын дәлелдейтін құжаттың көшірмесі немесе жер телімінің иесі (иелері) мен өтініш берушінің арасында, кондоминимум объектімен басқару органмен және өзге де заттық құқықтары бар тұлғалармен оны орналастыру жөнінде құрылған келісім-шарты (уақытша объекті жеке меншік құқығындағы және жер пайдалануға беретiн жер телімдерінде орналасатын жағдайда);

3) копия документа, удостоверяющего личность – для физических лиц (оригинал предоставляется для идентификации личности заявителя) или копия свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) для юридических лиц (филиала, представительства).
92. Эскизный проект (паспорт) по размещению временного объекта, согласовывается с уполномоченным органом, согласно приложения 1 по форме 2 к Правилам.
93. Эскизный проект (паспорт) временного объекта согласовывается заказчиком с соответствующими уполномоченными органами. При необходимости оформление прав на земельный участок осуществляется в соответствии с Кодексом.
94. При необходимости изменение целевого назначения земельного участка для размещения временного объекта оформляется в соответствии с Кодексом.
95. Исключен решением Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
96. Основанием для размещения временного объекта является утвержденный эскизный проект (паспорт), копия правоустанавливающего документа на земельный участок, на который предполагается разместить временный объект либо договора об его размещении, заключенный заявителем с собственником (собственниками) объекта, на который предлагается разместить временный объект, с органом управления объектом кондоминиума или лицами, обладающими иными вещными правами.
97. Срок действия эскизного проекта (паспорта) размещения временного объекта устанавливается на срок пользования землей в соответствии с Кодексом.
98. При размещении временного объекта в непосредственной близости от зданий и сооружений необходимо соблюдать требования строительных норм и правил пожарной безопасности для обеспечения доступа к зданиям и сооружениям.
99. В соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан» соответствие текстовой части внешних вывесок (наименования) временного объекта согласовывается с уполномоченным органом в сфере культуры и развития языков.
100. За нарушение размещения и строительства временного объекта к собственнику применяются санкции согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
101. Содержание, освещение в ночное время и ремонт временного объекта, с учетом сохранения архитектурного облика согласованного с уполномоченным органом, производится за счет их собственников.
102. После монтажа (демонтажа) временного объекта его собственник восстанавливает благоустройство территории.
Глава 22. Паспорт проекта (рабочего проекта) на строительство объекта

3) жеке тұлғалар үшiн – жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi (өтініш берушінің жеке басын сәйкестендіру үшін түпнұсқасы беріледі) немесе заңды тұлғалар үшiн (филиалдарға, өкілдерге) - мемлекеттік (есепке алынатын) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшiрмесi.
92. Уақытша объектіні орналастыру бойынша нобайлық жоба (паспорт) уәкілетті органмен Қағиданың 1-қосымшасындағы 2-нысанына сәйкес келісіледі.
93. Уақытша объектінің нобайлық жобасы (паспорт) тапсырыс берушімен сәйкестендірілген уәкілетті органмен келісіледі. Жер теліміне құқығын ресімдеуі қажет болғанда Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
94. Уақытша объектілерді орналастыру үшін жер телімінің нысаналы мақсатын өзгерту қажет болғанда Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
95. Алынып тасталсын - Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
96. Бекітілген нобайлық жоба (паспорт), уақытша объектіні жобаланған жер теліміне орналастыру, құқық белгілеуші құжатының көшірмесі немесе жер телімінің иесі (иелері) мен өтініш берушінің арасында, кондоминимум объектімен басқару органмен және өзге де заттық құқықтары бар тұлғалармен оны орналастыру жөнінде құрылған келісім-шарт уақытша объектіні орналастырудың негізі болып табылады.
97. Кодекске сәйкес уақытша объектіні орналастыру нобайлық жобаның (паспорттың) қолдану мерзімі жер пайдалану мерзіміне қойылады.
98. Уақытша объектілерді ғимараттарға және құрылыстарға тікелей жақын жерде орналасқан жағдайда ғимараттарға және құрылыстарға қол жеткізуді қамтамасыз ету қажеттігі үшін өрт қауіпсіздігінің ережесін және құрылыс нормаларының талаптарын сақтау қажет.
99. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шiлдедегі «Қазақстан Республикасындағы тiл туралы» Заңындағы талаптарына сәйкес уақытша объектінің сыртқы маңдайшаларындағы (атауы) мәтінінің сәйкестігін мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органымен келісіледі.
100. Уақытша объектіні орналастыру тәртібін бұзғаны үшін меншік иесіне Қазақстан Республиканың заңнамасына сәйкес санкциялар қолданылады.
101. Уақытша объектіні күтуін, түнгі уақытта жарықтандыру және құзыретті органмен келісілген сәулет көрінісін сақтай отыра жөндеу жұмыстары меншік иелерінің қаражатынан жасалады.
102. Уақытша объектіні монтаждаудан (бөлшектеуден) кейін меншік иесі аумақтың абаттандыруын қалпына келтіреді.
22-бөлім. Құрылыс объектісінің жобасына (жұмыс жобасына) паспорт беру

103. При въезде на строительную площадку застройщиком устанавливается паспорт объекта строительства с указанием наименований объекта, застройщика, (заказчика), подрядчика (генподрядчика), фамилии, должности и телефона ответственного производителя работ по строительному объекту, а также сроки начала и завершение строительства.
Глава 23. Порядок получения ордера на производство аварийного и планового ремонта подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений
104. Ордер на производство аварийного и планового ремонта подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений (далее - ордер) выдается и оформляется в государственном органе осуществляющий функции в сфере жилищно-коммунального хозяйства (города, района).
105. Ордер выдается на:
1) земляные работы по отрытию траншеи для прокладки, переукладки и аварийному ремонту инженерных коммуникаций и сооружений;
2) установку временного ограждения на период строительства, реконструкции и капитального ремонта;
3) производство земляных работ по устройству фундаментов для строительства объектов.
106. Ордер оформляется на основании заявки с указанием видов работ, согласованных с заинтересованными службами района, города.
Глава 24. Уведомление органов государственного архитектурно-строительного контроля о начале производства строительно-монтажных работ
107. До начала производства строительно-монтажных работ заказчик обязан уведомить органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль, о начале осуществления деятельности по производству строительно-монтажных работ в порядке, установленном Законом Республики Казахстан. При этом о начале производства строительно-монтажных работ по подключению к сетям энергоснабжения технически несложных объектов вправе уведомлять проектировщик.
Сноска. Пункт 107 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
108. Государственная архитектурно-строительная инспекция (государственный строительный инспектор) наделяется правом посещения объектов и комплексов после получения уведомления о начале производства строительно-монтажных работ не позднее пяти рабочих дней с момента получения уведомления.
109. Исключен решением Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 25. Архитектурно-строительный контроль и надзор
110. Архитектурно-строительный контроль и надзор осуществляют в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 110 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 26. Приемка объектов, завершенных строительством в эксплуатацию

103. Құрылыс аланының кіре берісінде құрылыс салушы объектінің атауын, құрылыс салушыны, (тапсырыс берушіні), мердігердің (бас мердігердің), құрылыс объектісі бойынша жұмысты өндіруші жауаптының тегі, лауазымы және телефоны, сондай-ақ, құрылыстың басталу және аяқталу мерзімдері көрсетілген құрылыс объектісінің паспортын орнатады.
23-бөлім. Жер үстіндегі және жер астындағы инженерлік коммуникациялар мен құрылыстарға авариялық және жоспарлы жөндеу жүргізуге ордер алу тәртібі
104. Жер үстіндегі және жер астындағы инженерлік коммуникациялар мен құрылыстарға авариялық және жоспарлы жөндеу жүргізуге ордер (бұдан әрі - ордер) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы (қалалық, аудандық) саласында қызметін атқаратын мемлекеттік органда ресімделеді және беріледі.
105. Ордер:
1) инженерлік коммуникацияларды және құрылыстарды төсеу, қайта төсеу және апаттық жөндеу жүргізу үшін траншеяны қазу бойынша жер жұмыстарына;
2) күрделі жөндеу, реконструкция және құрылыс кезеңінде уақытша қоршауды орналастыруға;
3) құрылыс объектілердің іргетасын салу бойынша жер қазу жұмыстарының өндірісі болғанда беріледі.
106. Ордер қаланың, ауданның мүдделі қызметтерімен келісілген, жұмыстардың түрі көрсетілген өтінім негізінде әзірленеді.
24-бөлім. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарына құрылыс-монтаж жұмыстарының басталғаны туралы хабарлау
107. Құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргiзiле басталғанға дейiн тапсырыс берушi мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды орнатылған Қазақстан Республикасының Заңы тәртібінде құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргiзiле басталғаны туралы хабарлауға міндетті. Бұл ретте, жобалаушы техникалық жағынан күрделі емес объектілерді энергиямен жабдықтау желілеріне қосу бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы хабар беруге құқылы.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
108. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы (мемлекеттік құрылыс инспекторы) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізіле басталғаны туралы хабарламаны алғаннан кейін, осы хабарлама алынған кезден бастап бес жұмыс күннен кешіктірілмей объектілер мен кешендерге баруға құқығымен бөленеді.
109. Алынып тасталсын - Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
25-бөлім. Сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау
110. Сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
26-бөлім. Құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау

111. Приемка в эксплуатацию завершенных строительством объектов регулируется Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом.
112. Приемка в эксплуатацию завершенного строительством объекта государственной приемочной комиссией производится при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и положительным заключением рабочей комиссии. Полномочия рабочей комиссии по объекту начинаются с момента ее назначения и прекращаются с момента передачи заказчику оформленного в установленном законодательством порядке заключения рабочей комиссии.
113. При приемке в эксплуатацию завершенного строительством объекта приемочной комиссией, рабочая комиссия не требуется.
114. В отдельных случаях, предусмотренных статьей 74 Закона, приемка в эксплуатацию завершенного строительством объекта производится собственником самостоятельно.
115. Эксплуатация завершенного строительством объекта без акта государственной приемочной или приемочной комиссии, подписанного всеми членами комиссией не допускается.
116. Зарегистрированный в уполномоченном органе акт государственной приемочной и приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию является исключительным исходным документом при регистрации имущественного права на готовую строительную продукцию.
117. Акт приемки завершенного строительством объекта в эксплуатацию, подписанный государственной приемочной и приемочной комиссией, утверждению не подлежит.
118. Датой ввода в эксплуатацию принятого государственной приемочной или приемочной комиссией объекта считается дата подписания акта о вводе объекта в эксплуатацию.
119. Полномочия государственной приемочной и приемочной комиссии по объекту начинаются с даты их назначения и прекращаются с даты подписания государственной приемочной или приемочной комиссией акта о приемке объектов в эксплуатацию.
120. Приемка в эксплуатацию государственными приемочными комиссиями регулируется статьей 75 Закона.
121. Приемка в эксплуатацию приемочными комиссиями регулируется статьей 76 Закона.
Глава 27. Строительство индивидуального жилого дома
122. Действия застройщика (заказчика) по строительству индивидуального жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в местный исполнительный орган с письменным заявлением о предоставлении соответствующего права на земельный участок либо изменение целевого назначения земельного участка в порядке, установленном Кодексом;
2) оформление правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок и их регистрация в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

111. Құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен және Заңмен реттеледі.
112. Мемлекеттік қабылдау комиссиясы құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдануы бекітілген жобаға және жұмыс комиссиясының оң қорытындысына сәйкес оның толық дайын болған жағдайда жүзеге асырады. Объект бойынша жұмыс комиссиясының уәкілдігі оны тағайындаған сәттен басталады және заңда белгіленген тәртіппен рәсімделген жұмыс комиссиясының қорытындысы тапсырыс берушіге берген сәттен аяқталады.
113. Қабылдау комиссиясы құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдағанда, жұмыс комиссиясы қажет емес.
114. Заңның 74-бабында қарастырылған жеке жағдайларында құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау меншік иесімен өз бетінше қабылданады.
115. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының немесе қабылдау комиссиясының барлық мүшелерімен қол қойылған актісіз құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдауына рұқсат етілмейді.
116. Құзыретті органда тіркелген мемлекеттік қабылдау комиссиясының немесе қабылдау комиссиясының құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау туралы актісі дайын құрылыс өніміне меншік құқығын тіркегенде айрықша бастапқы материалы болып саналады.
117. Мемлекеттік қабылдау комиссиясымен және қабылдау комиссиясымен қол қойылған құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау актісі бекітілмейді.
118. Мемлекеттік қабылдау комиссиясымен және қабылдау комиссиясымен объектінің пайдалануға қабылданған күні объекті пайдалануға қабылдау туралы актісіне қол қойылған күні болып саналады.
119. Мемлекеттік қабылдау комиссиясымен және қабылдау комиссиясымен объекті бойынша құзыреті тағайындалған күннен басталады және мемлекеттік қабылдау комиссиясымен және қабылдау комиссиясымен объекті пайдалануға қабылдау туралы актісіне қол қойылған күні аяқталады.
120. Мемлекеттік қабылдау комиссиясымен пайдалануға қабылдауы Заңның 75-бабымен реттеледі.
121. Қабылдау комиссиясымен пайдалануға қабылдауы Заңның 76-бабымен реттеледі.
27-бөлім. Жеке тұрғын үй салу
122. Жеке тұрғын үй құрылысы барысындағы құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) іс-әрекеттері келесі бірізділікте жүзеге асырылады:
1) Кодекспен белгіленген тәртіпте жер теліміне тиісті құқығын беру туралы немесе жер телімінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы жазбаша өтінішпен жергілікті атқарушы органға жүгіну;
2) жер теліміне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарды Қазақстан Республикасының заңына сәйкес тіркеу;

3) исполнительная топографическая съемка, акт выноса в натуру границ земельного участка предоставляются в уполномоченный орган для внесения в базу ГГК;
4) получение АПЗ на проектирование и технических условий в уполномоченном органе;
5) разработка эскизного проекта и его согласовании в уполномоченном органе;
6) строительство индивидуального жилого дома в соответствии с эскизном проектом;
7) изготовление технического паспорта объекта недвижимости в соответствии со стандартом государственной услуги «Выдача технического паспорта объектов недвижимости»;
8) ввод в эксплуатацию в соответствии со статьей 74 Закона.
Глава 28. Приемка индивидуальных жилых домов, завершенных строительством в эксплуатацию
123. Приемка в эксплуатацию завершенных строительством индивидуальных жилых домов, осуществляется актом приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 123 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 17.02.2015 № 5С-34-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
124. Построенные индивидуальные жилые дома после выполнения всех строительно-монтажных работ, благоустройства и ограждения земельного участка согласно проекту принимаются в эксплуатацию собственником самостоятельно.
125. Зарегистрированный в уполномоченном органе акт о приемке завершенного строительством объекта в эксплуатацию собственник самостоятельно (далее - Акт) служит основанием для регистрации заказчиком права собственности на индивидуальный жилой дом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
126. Датой ввода в эксплуатацию индивидуального жилого дома принятого собственником самостоятельно считается дата подписания Акта.
Раздел 7. Размещение сооружений для хранения и обслуживания транспортных средств, принадлежащих населению
127. Проектирование и строительство на территории населенных пунктов станций технического обслуживания, автопаркингов, гаражей и автостоянок осуществляется в соответствии с градостроительными проектами, градостроительными регламентами и Правилами, с соблюдением экологических, санитарных и противопожарных требований.
128. Размещение гаражей и площадок для постоянного хранения автомобилей в населенных пунктах (в жилых кварталах, микрорайонах и так далее) осуществляется по решению местного исполнительного органа.
129. При проектировании многоквартирных жилых домов, крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные, подземные гаражи и автопаркинги, с учетом доступности для инвалидов и маломобильных групп населения.
Раздел 8. Правила работ по строительству, ремонту и восстановительным работам по ликвидации аварий инженерных сетей
Глава 29. Правила производства работ по строительству и ремонту инженерных сетей и сооружений

3) атқарушылық топографиялық түсірілім, жер телімінің шекарасын табиғи түріне шығаруы актісі МҚК-на енгізу үшін құзыретті органға беру;
4) құзыретті органда техникалық шарттарға және жобалауға СЖТ алу;
5) нобайлық жобаны әзірлеу және оны құзыретті органда келісу;
6) нобайлық жобаға сәйкес жеке тұрғын үй құрылысын салу;
7) «Жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң техникалық паспортын беру» мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес жылжымайтын мүлiк объектiге техникалық паспортын әзірлеу;
8) Заңның 74-бабына сәйкес пайдалануға қабылдау.
28-бөлім. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлерді пайдалануға қабылдау
123. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлерді пайдалануға қабылдауы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салынған объектіні пайдалануға өз бетінше қабылдау актісімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
124. Салынған жеке тұрғын үйлер барлық құрылыс-монтаж жұмыстарын, абаттандыру және жер учаскесін қоршау жұмыстары атқарылғаннан кейін меншік иесімен жобаға сәйкес өз бетімен пайдалануға қабылданады.
125. Құзыретті органда тіркелген меншік иесімен салынған объектіні пайдалануға өз бетінше қабылдау туралы актісі (бұдан әрі - Акт) тапсырыс берушіге жеке тұрғын үйге жеке меншік құқығын рәсімдеу үшін негіз болып қызмет етеді.
126. Пайдалануға өз бетінше қабылданған меншік иесімен салынған жеке тұрғын үйді пайдалануға беру күні Актіге қол қойылған күні болып есептеледі.
7-тарау. Халыққа тиесілі көлік құралдарын сақтау және қызмет көрсету үшін құрылыстарды орналастыру
127. Елді мекен аумағында техникалық қызмет көрсету станциялар, автопаркингілер, гараждар және автотұрақтарын жобалау және құрылысын салу қала құрылысының жобаларына, қала құрылысы регламенттеріне және Қағидаға сәйкес экологиялық, санитарлық және өрткеқарсы талаптарды сақтаумен іске асырылады.
128. Елді мекендерде (тұрғын кварталдарда, мөлтек аудандарда және тағы басқа) гараждар мен автомобильдерді тұрақты сақтау үшін арналған алаңшаларды орналастыру жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
129. Көп пәтерлі тұрғын үйлерді, ірі сауда және қоғамдық ғимараттарын жобалау кезінде кіріктіре, жер асты гараждары мен автопаркингтерін мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары үшiн қол жетімді болуын есепке ала отырып көздеу қажет.
8-тарау. Құрылыс салу, жөндеу бойынша жұмыстарды және инженерлік желілердегі аварияларды жою бойынша қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу ережелері
29-бөлім. Инженерлік желілер мен құрылыстарды салу және жөндеу бойынша жұмыс жүргізу ережелері

130. Для предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений, обеспечения безопасности, лицо, ответственное за производство работ:
1) до начала работ приглашает представителей эксплуатирующих организаций на место предстоящих работ;
2) устанавливает точное расположение существующих инженерных сетей и сооружений;
3) принимает необходимые меры к их сохранности.
131. До начала работ организация, ответственная за производство работ (далее - исполнитель), выполняет следующее:
1) в государственном органе, осуществляющем функции в сфере жилищно-коммунального хозяйства получает ордер для согласования с эксплуатирующими организациями;
2) устанавливает по границам разрытия ограждения и соответствующие предупреждающие дорожные знаки;
3) в местах движения пешеходов устанавливает пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;
4) при наличии зеленых насаждений в зоне работ ограждает их глухими щитами, обеспечивающих их сохранность;
5) при необходимости изменения маршрутов пассажирского автотранспорта, исполнитель согласовывает данные изменения с соответствующими службами с обязательным извещением граждан через средства массовой информации.
132. В населенных пунктах устройства траншей и котлованов для укладки подземных инженерных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках разрешается начинать только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;
3) излишний грунт, вынутый из траншеи и котлованов, вывозится с места работ немедленно;
4) обратная засыпка траншеи производится инертными материалами не обладающими цементирующими свойствами с уплотнением;
5) при прокладке инженерных сетей по улицам, на которых ширина асфальтобетонного покрытия дорожного полотна составляет от четырех до семи метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину, а при ширине более семи метра восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по ширине траншеи и в зоне работы строительных механизмов;
6) при прокладке телефонной, электрокабельной и других инженерных сетей по тротуарам с шириной асфальтобетонного покрытия от полутора до двух метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается по всей ширине тротуаров, а при ширине два и более метра восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по ширине траншеи и в зоне работы строительных механизмов.

130. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету, құрылыстардың және инженерлік желілердің бұзылуын ескерту үшін өндірістік жұмыстарға жауапты тұлға:
1) жұмыстарды басталар алдында алдағы жұмыс орнына пайдаланушы ұйымның өкілдерін шақырады;
2) бар құрылыстардың және инженерлік желілердің нақты орналасқан орындарын анықтайды;
3) оларды сақтауға қажетті шаралар қолданады.
131. өндірістік жұмыстарға жауапты ұйым (бұдан әрі - орындаушы) жұмысты бастар алдында келесі жұмыстарды орындайды:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында міндетін атқаратын мемлекеттік органында пайдаланушы ұйымдармен келісу үшін ордер алады;
2) қазылған жерлердің шекаралары бойында қоршаулар мен тиісті ескерту жол белгілерін орнатады;
3) жаяу жүргіншілер қозғалысы орындарында тұтқалары бар жаяу жүргіншілер көпірлерін орнатады және қазылған жерді түнгі уақытта жарықтандыруды қамтамасыз етеді;
4) жұмыс аймағында жасыл көшеттер болған жағдайда олардың сақтауын қамтамасыз ететін саңлаусыз қалқанмен қоршайды;
5) жолаушылар автокөліктерінің бағытын өзгерту қажет болған жағдайда, орындаушы берілген өзгерістерді нақты қызметтермен келіседі және міндетті түрде бұқаралық ақпарат құралдарына хабарландыру арқылы азаматтарды хабарландырады.
132. Елді мекендерде жерасты инженерлік коммуникацияларын төсеу үшін қазаншұңқырлардың және траншеялардың құрылғыларын салу келесі шарттарды сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) жұмыстар өндірістік жұмыс жобасына сәйкес қысқа учаскелермен орындалады;
2) алдындағы учаскеде барлық жұмыстар аяқталғаннан соң, соның ішінде қалпына келтіру және ауданды тазарту жұмыстары аяқталғаннан кейін келесі учаскелерде жұмыс істеуге рұқсат етіледі;
3) траншеялардан және қазаншұңқырлардан алынған артық топырақ жұмыс орнынан дереу тасып әкетіледі;
4) траншея цементтік қасиеттері жоқ инертті материалдармен қайта көміледі;
5) көше бойында инженерлік желілерді төсегенде, жол төсемінің асфальтобетонды жабындының ені төрт метрден жеті метрге дейін құраса, асфальтобетонды жабындының барлық ені қалпына келтіріледі, егер ені жеті метрден асса асфальтобетонды жабынды траншея ені бойынша және құрылыс механизмінің жұмыс аймағында қалпына келтіріледі;
6) асфальт-бетон төсемнің ені бір жарым метрден екі метрге дейін болатын болса, тротуарлар бойында телефон канализациясын, электр кабельдерін және басқа да инженерлік желілерді өткізу кезінде, асфальт-бетон төсем тротуарлардың бүкіл ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені екі метр және одан астам болатын болса, асфальт-бетон төсемді қалпына келтіру траншея бойында және құрылыс тетіктерінің жұмыс істеу аумағында орындалады.

133. Производитель (подрядчик) работ обеспечивает качественное восстановление асфальтобетонного покрытия. В случае появления в местах прокладки инженерных сетей, после восстановления верхнего слоя асфальтобетонного покрытия, просадок, разрушений, производитель (подрядчик) работ в течение двух лет осуществляет восстановление асфальтобетонного покрытия.
134. Запрещается засыпать землей или строительными материалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки и лотки.
135. По окончании производства работ (разработки траншеи) лицом, ответственным за производство работ, оформляет акт скрытых работ.
136. При несоответствии проекту инженерных сетей, соответствующим государственным органом выдается предписание на их переукладку. Затраты на переукладку инженерных сетей выполняются за счет организации, производящей эти работы.
137. При разрытии грунтовых дорог организацией, осуществляющей производство работ, по окончанию работ производится обратная засыпка с послойным уплотнением грунта.
138. Смонтированные инженерные сети и построенные инженерные сооружения, до засыпки, траншеи грунтом, подлежат исполнительной топографической съемке.
139. Исполнительная топографическая съемка построенных инженерных сетей и их сооружений в обязательном порядке передается уполномоченному органу для дальнейшего внесения в ГГК.
140. Приемка в эксплуатацию законченных строительством инженерных сетей и сооружений осуществляется согласно законодательства Республики Казахстан.
141. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производится после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
142. Ответственность за состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях населенного пункта несет эксплуатирующая организация либо ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть.
Глава 30. Восстановительные работы по ликвидации аварий инженерных сетей
143. Восстановление нарушенных дорожных покрытий и других элементов благоустройства осуществляется владельцами инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
Глава 31. Постутилизация объектов
144. Демонтаж и снос зданий и сооружений (постутилизация) осуществляется в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан 1.03-00-2011 «Строительное производство. Организация строительства предприятий, зданий и сооружений».
Раздел 9. Перечень ссылочных нормативных правовых актов и нормативно-технических документов

133. Жұмыс өндірушісі (мердігерші) асфальтобетонды жабындының сапасын қамтамасыз етеді. Егер инженерлік желілерді төсеу орнында асфальтобетонды жабындының жоғарғы қабатын қалпына келтіргеннен кейін шөгу, бүліну байқалса жұмыс өндірушісі (мердігерші) екі жыл ішінде асфальтобетонды жабындының қалпына келтіруін жүзеге асырады.
134. Жасыл көшеттерді, жер асты құрылыстардың құдық қақпақтарын, су ағатын торларды және науларды жермен немесе құрылыс материадарымен көмуге рұқсат етілмейді.
135. Өндірістік жұмыстарға жауапты тұлғамен өндірістік жұмыстар (траншеяны әзірлеу) аяқталғаннан соң, жасырын жұмыстардың актісін дайындайды.
136. Егер инженерлік желілер жобаға сәйкес болмаса, тиісті мемлекеттік органмен оларды қайта төсеуге ұйғарым береді. Инженерлік желілерді қайта төсеудің шығындарын осы жұмыстарды өндіретін ұйымының есебінен жүзеге асырылады.
137. Қара жолдарды қазу кезінде жұмыстарды жүзеге асыратын ұйым жұмыстар аяқталғаннан кейін, топырақты қабат-қабатымен нығыздай отырып, қайта көмеді.
138. Құрастырылған инженерлік желілер мен салынған инженерлік құрылыстарда, траншея топырақпен көмілгенге дейін атқарушы топографиялық түсірілімі жасалуы тиіс.
139. Құрылысы аяқталған инженерлік желілердің және олардың құрылыстарының атқарушылық топографиялық түсірілімі МҚК-на енгізу үшін құзыретті органға міндетті түрде жіберіледі.
140. Құрылысы аяқталған инженерлік желілерді және құрылыстарды пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
141. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау, люктарды, құдықтарды орнатуды және абаттандыру элементтерін толық қалпына келтіруді қоса алғанда, барлық жұмыстар толық аяқталғаннан кейін жүргізілуі тиіс.
142. Қала көшелеріндегі және квартал ішілік аумақтарындағы құдықтардың, жылу камераларының, люктардың жай-күйі үшін жауапкершілікті пайдаланушы ұйым, не осы инженерлік желі иелігіне қарайтын ведомство көтереді.
30-бөлім. Инженерлік желілердегі аварияларды жою бойынша қалпына келтіру жұмыстары
143. Бұзылған жол төсемдері мен басқа да абаттандыру элементтерін қалпына келтіру жұмыстарын инженерлік желілердің иелері апатты жұмыстар аяқталғаннан кейін тез арада жүргізеді.
31-бөлім. Объектілерді кейіннен кәдеге жарату
144. Ғимараттарды және имараттарды құлату және бөлшектеу (кейіннен кәдеге жарату) «Құрылыс салу өндірісі. Ғимараттардың және имараттардың, кәсіпорындардың құрылысын ұйымдастыру» 1.03-00-2011 Қазақстан Республикасының құрылыс нормасына сәйкес жүзеге асады.
9-тарау. Сілтеме жасалған нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік-техникалық құжаттардың тізбесі

1. Конституция Республики Казахстан принятая на республиканском референдуме 30 августа 1995 года;
2. Гражданский кодекс Республики Казахстан введенного в действие постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
3. Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442;
4. Экологический кодекс Республики Казахстан от 09 января 2007 года № 212;
5. Водный кодекс Республики Казахстан от 09 июля 2003 года N 481;
6. Закон Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года № 148;
7. Закон Республики Казахстан «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия» от 02 июля 1992 года № 1488-Х11;
8. Закон Республики Казахстан «О жилищных отношениях» от 16 апреля 1997 года № 94;
9. Закон Республики Казахстан «Об индивидуальном жилищном строительстве» от 03 ноября 1994 года № 213;
10. Закон Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» от 16 июля 2001 года № 242;
11. Закон Республики Казахстан «О рекламе» от 19 декабря 2003 года № 508;
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 07 февраля 2008 года № 121 «Об утверждении Правил размещения объектов наружной (визуальной) рекламы в населенных пунктах»;
13. Постановление Правительства Республики Казахстан «О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов» от 06 мая 2008 года № 425;
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 237 «Об утверждении стандартов государственных услуг "Выдача справки по определению адреса объектов недвижимости на территории Республики Казахстан", "Выдача архитектурно-планировочного задания" и "Выдача решения на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования»;
15. РДС РК 1.02-01-2002 «Инструкция о порядке разработки согласования, экспертизы, утверждения и составе проектной документации на реконструкцию и реновацию памятников архитектуры и градостроительств Республики Казахстан»;
16. СНиП РК 1.02-01-2007* «Инструкция о порядке разработки, согласования, утверждения и составе проектной документации на строительство»;
17. СНиП РК 3.01-00-2011* «Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республики Казахстан».
Приложение 1 к Правилам
застройки территории
Акмолинской области
Форма 1
УТВЕРЖДАЮ
Главный архитектор города, района
________________________________
________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
_______________________ 20___ г.
Паспорт на размещение объекта наружной (визуальной) рекламы
_________________________________________________
(наименование)
Адрес:_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(город, район)
Собственник:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Согласовано:
УАП ДВД района/ города (Управление административной полиции Департамента внутренних дел)_________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Отдел культуры и развития языков города/района ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Органы энергоснабжения района/ города (при необходимости)______
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Уполномоченный орган по охране культурного наследия (в случае если объект находится в зонах охраны памятника культурного наследия) (при необходимости)__________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Эскизный проект, общий вид объекта наружной (визуальной) рекламы
Құрылымның иесі (Тапсырыс беруші)/Собственник конструкции (Заказчик): ________________
_____________________________________________________________________
Орнату жері/Место установки: __________________________________
_____________________________________________________________________
Орындаушы (Мердігер)/Исполнитель (Подрядчик): _________________
_____________________________________________________________________
Күндізгі көрініс        Түнгі көрініс
Дневное изображение       Ночное изображение
Техникалық сипаттамасы/Техническая характеристика
Атауы/Наименование:__________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолданылатын материалдар/Используемые материалы:_____________________
_____________________________________________________________________
Жақтардың саны/Количество сторон: ___________________________________
Жарнама кеңістігінің жалпы аумағы/Общая площадь рекламного поля: ____
Жер учаскесінің ауданы (шаршы метр)/ Площадь земельного участка (квадратный метр) ___________________________________________________
Орналастыру орны схемасының үлгісі / Образец схемы места установки
Согласовано: главным архитектором города (района) _________________ ___________________
(подпись, печать)        (Ф.И.О.)
Форма 2
УТВЕРЖДАЮ
Главный архитектор города, района
_________________________________
_________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
________________________ 20___ г.
Паспорт на размещение временного сооружения
_________________________________________________
(наименование)
Адрес:_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(город, район)
Собственник: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Согласовано:
Отдел/ Управления ЧС района/города ____________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района/города ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Управления по защите прав потребителей района/города __________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Отдел предпринимательства района/города _______________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Отдел культуры и развития языков города/района (при необходимости) ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Органы энергоснабжения района/города (при необходимости)_______
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Коммунальные службы (водоснабжения/отведения и теплоснабжение) района/города (при необходимости) ___________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Примечание: Эскизный проект в обязательном порядке прилагается к форме 2.
Приложение к форме 2
Правил застройки территории
Акмолинской области
Эскизный проект ____________________________________________
(наименование временного сооружения)
Согласовано: главным архитектором города (района) __________________ ____________
(подпись, печать)    (Ф.И.О)

1. Қазақстан Республикасының Конституциясы 1995 жылы 30 тамызда республикалық референдумда қабылданды;
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 27 желтоқсандағы қаулысымен қолданысқа енгізілді;
3. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442 Жер кодексі;
4. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Экологиялық кодексі;
5. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Су Кодексі;
6. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңы;
7. Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1488-ХІІ «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» Заңы;
8. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi № 94 «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңы;
9. Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 03 қарашадағы № 213 «Жеке тұрғын үй құрылысы туралы» Заңы;
10. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңы;
11. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 508 «Жарнама туралы» Заңы;
12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы N 121 «Елді мекендерде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыру ережесін бекіту туралы» қаулысы;
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 «Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы» қаулысы;
14. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 237 «Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын айқындау жөнінде анықтама беру», «Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру» және «Тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты емес қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) шешім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы» қаулысы;
15. «Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысының ескерткіштерін реконструкциялауға және қайта жаңартуға жобалау құжаттамасын құрамын, бекітуін, сараптауын және келісуін жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқау» ҚР ҚҚБ 1.02-01-2002;
16. «Құрылыс салуға жобалау құжаттамасын құралын, бекіту, келісу және әзірлеу тәртібі туралы нұсқау» ҚНжЕ 1.02-01-2007*;
17. «Қазақстан Республикасында құрылыс салу жобаларын бекіту, келісу және әзірлеу тәртібі туралы нұсқау» ҚНжЕ 3.01-00-2011*.
Ақмола облысы аумағында
құрылыс салу қағидаларына
1 қосымша
1-нысан
БЕКІТЕМІН
Қаланың, ауданның бас сәулетшісі
________________________________
________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
20___ ж. _______________________
Сыртқы (көрнекі) жарнама объектерін орналастыру паспорты
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбына өзгеріс енгізілді – Ақмола облыстық мәслихатының 17.02.2015 № 5С-34-4 (ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
_____________________________________________________________________
(атауы)
Мекен-жайы:____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қала, аудан)
Меншік иесі:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Келісілді:
Қаланың/ауданның ІІД ӘПБ (Ішкі істер департаментінің әкімшілік полиция басқармасы)__________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі__________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның тоқпен жабдықтаушы органы (қажет болғанда)____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Мәдени мұраны қорғау бойынша құзыретті орган (егер объект мәдени мұра ескерткіштерін қорғау жерінде орналасқан жағдайда) (қажет болғанда)____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Нобайлық жоба, сыртқы (көрнекі) жарнама объектерінің жалпы көрінісі
Құрылымның иесі (Тапсырыс беруші)/Собственник конструкции (Заказчик):
_____________________________________________________________________
Орналастыру жері/Место установки: ___________________________________
_____________________________________________________________________
Орындаушы (Мердігер)/Исполнитель (Подрядчик): _______________________
_____________________________________________________________________
Күндізгі көрініс              Түнгі көрініс
Дневное изображение           Ночное изображение
Техникалық сипаттамасы/Техническая характеристика
Атауы/Наименование: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолданылатын материалдар/Используемые материалы: ____________________
_____________________________________________________________________
Жақтардың саны/Количество сторон: ___________________________________
Жарнама кеңістігінің жалпы аумағы/Общая площадь рекламного поля: ____
Жер учаскесінің ауданы (шаршы метр)/ Площадь земельного участка (квадратный метр) ___________________________________________________
Орналастыру орны схемасының үлгісі/Образец схемы места установки
Келісілген: қаланың (ауданның) бас сәулетшісі _____________ _____________________
(Т.А.Ә)       (қолы, мөрі)
2-нысан
БЕКІТЕМІН
Қаланың, ауданның бас сәулетшісі
________________________________
________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
20___ ж. _______________________
Уақытша құрылысты орналастыру паспорты
_________________________________________________
(атауы)
Мекен-жайы: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қала, аудан)
Меншік иесі: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Келісілді:
Қаланың/ауданның ТЖ (Төтенше жағдай) басқармасы/бөлімі ________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі ______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармасы __
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның кәсіпкерлер бөлімі ___________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі (қажет болғанда) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның энергия жабдықтаушы органдары (қажет болғанда)____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Қаланың/ауданның коммуналдық қызметі (сумен жабдықтау/бөліп беру және жылумен жабдықтау) (қажет болғанда) _______________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Ескертпе: Нобайлық жоба міндетті түрде 2-нысанға қосылады.
Ақмола облысы аумағында
құрылыс салу қағидаларының
2 нысанына қосымша
___________________________________________ нобайлық жобасы
(уақытша құрылыстың атауы)
Келісілген: қаланың (ауданның) бас сәулетшісі ____________ _____________________
(Т.А.Ә)        (қолы, мөрі)