Об утверждении Правил ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2014 года № 9733.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктом 7) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
2. Признать утратившим силу подпункт 1) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182 "О некоторых вопросах уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 мая 2012 года № 7630, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 октября 2012 года, 6 ноября 2012 года, 7 ноября 2012 года № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 8 ноября 2012 года № 388-389 (27207-27208).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции К Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 14 августа 2014 № 510
Правила
ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы
1. Настоящие Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 101 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ввода режима особых условий.
2. Целью введения режима особых условий является стабилизация оперативной обстановки, пресечение противоправных действий осужденных, восстановление законности и порядка, а также создание условий, необходимых для проведения неотложных спасательных и аварийных работ.

Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 510 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 16 қыркүйекте № 9733 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидасы бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 бұйрығының 1-тармағы 1) тармақшасының (Нормативтік кұқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 8 мамырдағы № 7630 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 31 қазандағы, 2012 жылғы 7 қарашадағы № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 2012 жылғы 8 қарашадағы № 388-389 (27207-27208) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне және ресми ақпараттық бұқаралық құралдарына жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны бірінші ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 14 тамыздағы
№ 510 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар
режимін енгізу қағидалары
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 101-бабына сәйкес әзірленді және ерекше жағдайлар режимін енгізу тәртібін айқындайды.
2. Ерекше жағдайлар режимін енгізудің мақсаты жедел жағдайды тұрақтандыру, сотталғандардың құқыққа қарсы әрекеттерінің жолын кесу, заңдылық пен тәртіпті қалпына келтіру, сондай-ақ шұғыл құтқару және авариялық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылады.

3. Режим особых условий вводится, при наличии реальной угрозы организации работы учреждения, безопасности работающего в нем персонала, осужденных и лиц, проживающих в прилегающей территории, установлении которых невозможно без применения чрезвычайных мер.
4. Основания для введения режима особых условий в учреждениях:
1) стихийные бедствия;
2) введение в районе дислокации учреждения чрезвычайного, особого или военного положения;
3) массовые беспорядки;
4) групповое неповиновение осужденных.
5. Режим особых условий состоит из элементов, реализацией которых достигается выполнение основных задач: возвращение учреждения к нормальной жизнедеятельности, пресечение противоправных действий со стороны осужденных, обеспечение безопасности персонала учреждения и осужденных, и лиц, проживающих на прилегающей к учреждению территории, а также ликвидация последствий стихийных бедствий, катастроф, аварий и пожаров.
При введении режима особых условий выполняются следующие действия:
1) личный состав учреждения (территориального подразделения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан) переводится на усиленный вариант несения службы;
2) гражданские служащие и лица женского пола, работающие в учреждении, выводятся за пределы учреждения;
3) изменение распорядка дня учреждения;
4) вводится ограничение либо отмена допуска на объекты учреждения (производственные, коммунально-бытовые, культурно-образовательные, медико-санитарные помещения) и прилегающие к нему территории;
5) приостанавливается на время действия указанного режима реализация прав осужденных, предусмотренных статьями 105-113 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан;
6) принимаются меры по усилению наружной охраны;
7) выставляются посты возле магазина, пищеблока и в других местах хранения материальных ценностей, в том числе вынесенных из места бедствия;
8) при стихийных бедствиях отключается электроэнергия (за исключением освещения периметра охраняемого объекта);
9) готовится автотракторная, бронетанковая, пожарно-водометная и иная техника для использования в действиях при чрезвычайных обстоятельствах;
10) оперативными службами проводится кино-, фото-, видеосъемка противоправных действий осужденных, а также опрос свидетелей и потерпевших;
11) привлекаются территориальные противопожарные, газо-аварийные, медицинские и другие службы, обеспечивается их беспрепятственный проезд и сопровождение;
12) проводятся проверки обеспеченности личного состава оружием, спецсредствами, наличия средств связи и служебно-розыскных собак;

3. Мекеменің жұмысын ұйымдастыруға, сонда жұмыс істейтін персоналдың, сотталғандардың және іргелес жатқан аумақта тұратын адамдардың қауіпсіздігіне нақты қауіп төнген кезде шұғыл шараларды қабылдаусыз мүмкін болмайтын жағдайда ерекше жағдайлар режимі енгізіледі.
4. Мекемелерде ерекше жағдайлар режимін енгізу үшін:
1) табиғи апат;
2) мекеме орналасқан ауданға төтенше, ерекше немесе соғыс жағдайының енгізілуі;
3) жаппай тәртіпсіздіктер;
4) сотталғандардың топтасып бағынбаушылығы.
5. Ерекше жағдайлар режимі негізгі міндеттерді іске асыру арқылы орындауға қол жеткізетін мынадай элементтерден: мекеменің қалыпты тұрмыс-тіршілігін қалпына елтіруден, сотталғандар тарапынан болған заңсыз әрекеттердің жолын кесуден, мекеменің персоналы мен сотталғандардың және мекемеге іргелес жатқан аумақта тұратын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуден, сондай-ақ табиғи апат, авария және өрт салдарын жеңіп шығудан тұрады.
Ерекше жағдайлар режимін енгізген кезде мынадай әрекеттер жасалады:
1) мекеменің (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің аумақтық бөлінісі) жеке құрамы қызмет атқарудың күшейтілген түріне көшіріледі;
2) мекемеде жұмыс істейтін азаматтық қызметшілер мен әйелдер мекеме аумағынан тыс жерге шығарылады;
3) мекеменің, күн тәртібі өзгертіледі;
4) мекеменің объектілерінде және оған іргелес жатқан аумақтарға (өндірістік, коммуналдық-тұрмыстық, мәдени-білім беру, медико-санитарлық үй-жайлар) кіруге шектеулер қойылады немесе кіргізу тоқтатылады;
5) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 105- 113-баптарында көзделген сотталғандардың құқықтарын іске асыруда аталған режимнің күші уақытша тоқтатылады;
6) сыртқы күзетті күшейту бойынша шаралар қабылданады;
7) дүкен, тамақ блогы жанында және материалдық құндылықтар
сақталатын, оның ішінде апат орындарынан шығарылғандар орындарға
бекеттер қойылады;
8) табиғи апат жағдайында электр энергиясы (күзетілетін объектінің периметрін жарықтандыруды қоспағанда) өшіріледі;
9) төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылда қолдану үшін автотрактор, бронетанк, өрт сөндіру - су атқыш және өзге де техникалар дайындалады;
10) жедел қызметтер сотталғандардың заңсыз әрекеттерін кино-, фото-бейне, таспаға түсіреді, сондай-ақ куәгерлермен және жәбірленушілермен сауал жүргізуді;
11) аумақтық өртке қарсы, газ-апаттық, медициналық және өзге де қызметтерді тарту, олардың кедергісіз жүруін және ілесіп жүру камтамасыз етіледі;
12) жеке құрамның қарумен, арнаулы құралдармен қамтамасыз етілуін, байланыс құралдардың және қызметтік іздестіру иттердің бар-жоғына тексеру жүргізіледі;

13) с личным составом учреждений уголовно-исполнительной системы, органов внутренних дел и Национальной гвардии проводятся совместные тренировки;
14) получение и анализ для использования в проводимых мероприятиях оперативной информации;
15) силами администрации учреждения принимаются меры по локализации очага конфликта, изъятие организаторов и активных участников противоправных действий;
16) в случае если пресечь действия осужденных силами администрации не удалось, проводится специальная операция.
Специальная операция по пресечению противоправных действий проводится с привлечением сотрудников органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, подразделений специального реагирования, а также других сил и средств органов внутренних дел. Перед началом специальной операции осужденным предлагается прекратить противоправные действия, они предупреждаются о применении чрезвычайных мер с вводом личного состава.
6. Режим особых условий вводится по решению Министра внутренних дел Республики Казахстан, согласованному с Генеральным Прокурором Республики Казахстан, на срок до тридцати суток.
В случае не достижения целей ввода режима особых условий в установленный срок, время его действия продлевается указанными должностными лицами дополнительно на тридцать суток.
7. В случае, возникновения необходимости ведения режима особых условий руководитель территориального органа уголовно-исполнительной системы, вводит меры, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил, самостоятельно, с немедленным уведомлением Министра внутренних дел Республики Казахстан, с письменным подтверждением (специальное сообщение) через час по имеющимся каналам связи. Командир подразделения Национальной гвардии при получении сообщения о вводе руководителем территориального органа уголовно-исполнительной системы мер режима особых условий, усиливает охрану и пропускной режим объекта, надзор за осужденными.
7-1. Перемещение осужденных в другие учреждения в случае объявления чрезвычайных ситуаций социального, природного или техногенного характера, либо введения режима особых условий, исключающих возможность нахождения осужденных в учреждении, осуществляется в соответствии со статьей 91 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.06.2017 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение о вводе режима особых условий оформляется в виде приказа, в котором указываются:

13) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің, ішкі істер және Ұлттық ұлан органдарының жеке құрамымен бірлескен жаттығулар жүргізіледі;
14) жүргізілетін іс-шаралар кезінде қолдану үшін жедел ақпараттар алынады және талданады;
15) мекеме әкімшілігінің күштерімен жанжал ошағын оқшаулау, заңсыз әрекеттердің ұйымдастырушылары мен белсенді қатысушыларын ұстау жөнінде шаралар қабылданады;
16) егер әкімшілік күшімен сотталғандар іс-әрекетінің жолын кесу мүмкін болмаса, арнаулы операция жүргізіледі.
Заңсыз әрекеттердің жолын кесу жөніндегі арнайы операция қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметкерлерін, жедел әрекет жасау бөліністерін, сондай-ақ ішкі істер органдарының басқа да күші мен құралдарын тартумен жүргізіледі. Арнайы операцияның басталуы алдында сотталғандарға заңсыз әрекеттерді тоқтату ұсынылады, оларға жеке құрамды енгізе отырып, төтенше шаралардың қолданылуы туралы ескертіледі.
6. Ерекше жағдайлар режимі Қазақстан Республикасының Бас прокурорымен келісіліп, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің шешімі бойынша отыз тәулікке дейінгі мерзімге енгізіледі.
Көрсетілген мерзімде ерекше жағдайлар режимін енгізуде белгілі мақсатқа кол жетпеген жағдайда, оның қолданылу уақытын көрсетілген лауазымды адамдар қосымша отыз тәулікке ұзартады.
7. Ерекше жағдайлар режимін енгізетін жағдайда қылмыстық-атқару жүйесі аумақтық органының басшысы өз бетінше қылмыстық-атқару қызметі саласында уәкілетті органның бірінші басшысын шұғыл хабардар етумен, қолда бар байланыс арналары арқылы бір сағаттан кейін жазбаша (арнайы хабарлама) растау арқылы өз еркімен осы Қағидалардың 5-тармағымен көзделген шараларды енгізеді. Ұлттық ұлан бөлінісінің командирі қылмыстық-атқару жүйесі аумақтық органының басшысы ерекше жағдайлар режимін енгізу туралы хабарламаны алған кезде объектінің күзетін және өткізу режимін, сотталғандарды қадағалауды күшейтеді.
7-1. "Әлеуметтік, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жарияланған не сотталғандардың мекемеде болу мүмкіндігін жоққа шығаратын ерекше жағдайлар режимін енгізген жағдайда сотталғандарды басқа мекемелерге ауыстыру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.06.2017 № 394 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ерекше жағдайлар режимін енгізу туралы шешім бұйрық түрінде ресімделеді, онда:

1) обстоятельства, послужившие основанием для введения режима особых условий, в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил;
2) перечень мероприятий подлежащих исполнению;
3) привлекаемые силы и средства уголовно-исполнительной системы, целесообразность привлечения сил и средств органов внутренних дел и Национальной гвардии, ответственные должностные лица;
4) срок выполнения задач.

1) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ерекше жағдайлар режимін
енгізу үшін негіздеме болатын мән-жайлар;
2) орындауға жататын іс-шаралардың тізбесі;
3) қылмыстық-атқару жүйесінің күштері мен құралдары, ішкі істер және ішкі әскерлер органдарының күштері мен құралдарын тартудың мақсаттылығы, жауапты лауазымды адамдар;
4) міндеттердің орындалу мерзімі көрсетіледі.