Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 853. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2014 года № 10050.
В соответствии с подпунктом 17) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Бисенкулова Б.Б. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 ноября 2014 года № 853
Типовое положение о консультативно-совещательном органе при
местных исполнительных органах по содействию деятельности
учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные
меры уголовно-правового воздействия, а также организации
социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 853 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 желтоқсанда № 10050 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексiнiң 16-бабы 1-бөлігінің 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануы тиіс және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 28 қарашадағы
№ 853 бұйрығымен
бекітілген
Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету
шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящее Положение определяет статус и полномочия консультативно-совещательного органа, создаваемого в соответствии с подпунктом 17) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) при местных исполнительных органах области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения Республики Казахстан (далее - консультативно-совещательный орган).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.04.2023 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Консультативно-совещательный орган образуется для выработки предложений по вопросам социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, их реабилитации, а также деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, отнесенным к компетенции местных исполнительных органов Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи консультативно-совещательного органа
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основными задачами консультативно-совещательного органа являются выработка предложений по:
оказанию содействия в деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия;
размещению заказов на приобретение товаров (работ, услуг) на предприятиях уголовно-исполнительной системы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года;
организации труда осужденных, в том числе развития производства при учреждениях уголовно-исполнительной системы для нужд коммунальных служб и предприятий с целью обеспечения занятости лиц, отбывающих уголовные наказания в виде лишения свободы;
привлечению учреждений и предприятий уголовно-исполнительной системы к решению проблем регионального и местного значения путем трудового использования осужденных в соответствии с Кодексом;
организации воспитательной работы с осужденными к лишению свободы;
оказанию содействия в организации благотворительных концертов, встреч, лекций, юридических консультаций и иной правовой помощи осужденным, спортивных, просветительских и культурных мероприятий, пополнении библиотечных фондов учреждений уголовно-исполнительной системы;
иным вопросам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары жанынан құрылатын консультациялық-кеңесші органның (бұдан әрі – консультациялық-кеңесші орган) мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.04.2023 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Консультациялық-кеңесші орган қылмыстық жазалар өтеген адамдарға әлеуметтiк және өзге де көмек көрсету, оларды оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жергілiктi атқарушы органдарының құзыретiне жатқызылған қылмыстық-атқару жүйесi органдары мен мекемелерi қызметінiң мәселелерi бойынша ұсыныстар әзiрлеу үшiн құрылады.
2-тарау. Консультациялық-кеңесші органның міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Консультациялық-кеңесші органның негізгі міндеттері:
қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің қызметіне көмек көрсету;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына сәйкес қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуға тапсырыстар орналастыру;
сотталғандардың еңбегін, оның ішінде бас бостандығынан айыру түрінде қылмыстық жазаларын өтеп жатқан адамдарды еңбекпен қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қызметтер мен кәсіпорындардың қажеттіліктері үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанындағы өндірісті дамытуды ұйымдастыру;
қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері мен кәсіпорындарын Кодекске сәйкес сотталғандарды еңбекте пайдалану жолымен өңірлік және жергілікті маңызы бар проблемаларды шешуге тарту;
бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
қайырымдылық концерттерін, кездесулер, дәрістер, сотталғандарға заң консультациялары мен өзге де құқықтық көмекті, спорттық, ағартушылық және мәдени іс-шараларды ұйымдастыруға, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің кітапхана қорларын толықтыруға көмек көрсету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. К задачам консультативно-совещательного органа при местных исполнительных органах области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения Республики Казахстан также относится рассмотрение предложений по:
координации взаимодействия местных исполнительных органов с учреждениями уголовно-исполнительной системы по содействию в трудовом и бытовом устройстве освобождаемых осужденных;
организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, в том числе устройства лиц с инвалидностью и пенсионеров в дома престарелых и лиц с инвалидностью;
оказанию содействия в своевременном и правильном разрешении администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы жалоб и заявлений осужденных;
участию представителей местных исполнительных органов в деятельности комиссии учреждения уголовно-исполнительной системы;
оказанию помощи в улучшении коммунально-бытовых и медико-санитарных условий содержания осужденных;
организации общеобразовательных и профессиональных школ в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
организации работы местных исполнительных органов по определению объектов общественных работ для лиц, привлеченных к ним в порядке применения уголовного наказания;
оказанию содействия в трудовом и бытовом устройстве и организации других видов социальной и иной помощи лицам, освободившимся из учреждений уголовно-исполнительной системы, а также отбывающим наказания, не связанные с изоляцией от общества;
оказанию содействия по выделению государственного социального заказа и грантов для неправительственных организаций и общественных объединений, осуществляющих работу по оказанию социально-правовой помощи лицам, освобожденным из мест лишения свободы.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.04.2023 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Функции консультативно-совещательного органа
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Консультативно-совещательный орган:
1) вносит в государственные органы предложения по вопросам, входящим в его компетенцию;
2) запрашивает и получает от государственных органов информацию, материалы, необходимые для реализации задач консультативно-совещательного органа;
3) посещает учреждения уголовно-исполнительной системы, в установленном Кодексом порядке, места работы осужденных к исправительным работам, условно, освобожденных условно-досрочно, и других лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы;

4. Қазақстан Республикасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары жанындағы консультациялық-кеңесші органның міндеттеріне:
босатылатын сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыруға көмек көрсету бойынша жергілікті атқарушы органдардың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасуын үйлестіру;
қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті, оның ішінде мүгедектігі бар адамдарды және зейнеткерлерді мүгедектігі бар адамдарға және қарттарға арналған үйлерге орналастыруды ұйымдастыру;
сотталғандардың шағымдары мен өтініштерін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері әкімшілігінің уақтылы және дұрыс шешуіне көмек көрсету;
жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері комиссиясының қызметіне қатысуы;
сотталғандарды ұстаудың коммуналдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық жағдайларын жақсартуға көмек көрсету;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерді ұйымдастыру;
қылмыстық жаза қолдану тәртібінде қоғамдық жұмыстарға тартылған адамдар үшін қоғамдық жұмыс объектілерін белгілеу бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмысын ұйымдастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, сондай-ақ қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазасын өтеп жатқан адамдарға еңбекке және тұрмыстық орналасуға, әлеуметтік және өзге де көмектің басқа түрлерін ұйымдастыруға көмек көрсету;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмектер көрсету жұмыстарын жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс пен гранттар бөлу бойынша көмек көрсету жөніндегі ұсыныстарды да қарау жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.04.2023 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Консультациялық-кеңесші органның функциялары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Консультациялық-кеңесші орган:
1) мемлекеттiк органдарға құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) мемлекеттiк органдардан консультациялық-кеңесші органның мiндеттерiн iске асыру үшiн қажеттi ақпаратты, материалдарды сұратады және алады;
3) заңнамада белгiленген тәртiппен қылмыстық-атқару жүйесi мекемелеріне, түзеу жұмыстарындағы сотталғандардың жұмыс орындарына, мерзiмiнен бұрын шартты түрде, шартты түрде босатылғандарға және бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалау шараларына сотталған басқа да адамдарға барады;

4) заслушивает руководителей учреждений уголовно-исполнительной системы, а также руководителей местных исполнительных органов по вопросам, входящим в компетенцию консультативно-совещательного органа, не более двух раз в год.
Глава 4. Организация работы консультативно-совещательного органа
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Состав консультативно-совещательного органа формируется из числа руководителей местных исполнительных органов, осуществляющих управление и координацию в сферах здравоохранения, занятости, социальных программ, культуры, образования, предпринимательства, промышленности, земельных отношений, физической культуры, а также представителей неправительственных организаций и общественных объединений, осуществляющих деятельность в сфере исполнения уголовных наказаний.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.08.2017 № 577 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В состав консультативно-совещательного органа по должности входит начальник территориального органа уголовно-исполнительной системы.
8. В состав консультативно-совещательного органа также включаются руководители территориальных подразделений центральных исполнительных органов, а также по согласованию представители прокуратуры, депутаты маслихата.
9.Консультативно-совещательный орган возглавляет заместитель руководителя местного исполнительного органа.
10. Заседания консультативно-совещательного органа проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
11. Консультативно-совещательный орган ежегодно отчитывается перед маслихатом о результатах своей деятельности.
12. Повестка очередного заседания консультативно-совещательного органа, а также место, время, порядок и сроки его проведения определяются руководителем консультативно-совещательного органа.
13.Решения консультативно-совещательного органа носят рекомендательный характер.

4) қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнің басшыларын, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың басшыларын консультациялық-кеңесші органның құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша алайда жылына кемінде екi рет тыңдайды.
4-тарау. Консультациялық-кеңесші органның жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Консультативтік-кеңесші органның құрамы денсаулық сақтау, жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар, мәдениет, білім беру, кәсіпкерлік, өнеркәсіп, жер қатынастары, дене шынықтыру салаларында басқаруды және үйлестiрудi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы орган басшыларының, сондай-ақ қылмыстық жазаларды орындау саласындағы қызметті жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдерінен құрылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.08.2017 № 577 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
7. Консультациялық-кеңесші органның құрамына лауазымы бойынша аумақтық қылмыстық-атқару жүйесi органының бастығы кiредi.
8. Консультациялық-кеңесші органның құрамына орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiністерiнiң басшылары, сондай-ақ келiсiм бойынша прокуратура өкiлдерi, мәслихат депутаттары да кiреді.
9. Консультациялық-кеңесші органды жергiлiктi атқарушы орган басшысының орынбасары басқарады.
10. Консультациялық-кеңесші органның отырыстары қажеттiлiгіне қарай, бiрақ тоқсанына кемінде бiр рет өткiзiледi.
11. Консультациялық-кеңесші орган жыл сайын мәслихат алдында өз қызметінің нәтижелері туралы есеп береді.
12. Консультациялық-кеңесші органның кезектi отырысының күн тәртiбiн, сондай-ақ оның өтетiн орнын, уақытын, тәртiбiн және мерзiмiн консультациялық-кеңесші органның басшысы белгілейдi.
13. Консультациялық-кеңесші органның шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.