Об утверждении форм и образцов бланков водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 874. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2015 года № 10064.
В соответствии с подпунктом 11 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Образец бланка водительского удостоверения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Образец свидетельства о регистрации транспортного средства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Установить, что водительские удостоверения, изготовленные и выданные до введения в действие настоящего приказа, подтверждают право на управление транспортными средствами до истечения срока их действия.
3. Установить, что свидетельства о регистрации транспортных средств, изготовленные и выданные до введения в действие настоящего приказа, являются действительными до перерегистрации транспортных средств.
Свидетельства о регистрации транспортных средств выдаются поэтапно с 1 декабря 2018 года.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 17.10.2018 № 711 (вводится в действие с 01.12.2018).
4. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
5. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Образец водительского удостоверения
Сноска. Образец - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Интегральная микросхема водительского удостоверения содержит следующие сведения:
1) о водительском удостоверении: серия и номер;
дата выдачи;
наименование органа, выдавшего водительское удостоверение;

Жүргізуші куәлігі және көлік құралын тіркеу туралы куәлік бланкілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 874 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 қаңтарда № 10064 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 10-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жүргізуші куәлігі бланкісінің үлгісі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Көлік құралын тіркеу туралы куәлік бланкісінің үлгісі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрық қолданысқа енгізілгенге дейін дайындалған және берілген жүргізуші куәліктері олардың қолданылу мерзімі өткенге дейін көлік құралдарын басқару құқығын растайды деп белгіленсін.
3. Осы бұйрық қолданысқа енгізілгенге дейін дайындалған және берілген, көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер көлік құралдарын қайта тіркегенге дейін жарамды болып табылады деп белгіленсін.
Көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер 2018 жылғы 1 желтоқсаннан бастап кезең-кезеңмен беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 17.10.2018 № 711 (01.12.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
7. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жүргізуші куәлігінің үлгісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Беткі жағы
Сыртқы жағы
Жүргізуші куәлігінің интегралдық микросызбасы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жүргізуші куәлігі туралы:
сериясы мен нөмірі;
берілген күні;
жүргізуші куәлігін берген органның атауы;

2) о водителе: фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
место жительства;
индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
тип, серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность;
фотография;
3) о допуске к управлению транспортным средством:
разрешенные категории;
срок окончания действия водительского удостоверения;
особые отметки.
Примечание: За городами Нур-Султан, Алматы, Шымкент и областями Республики Казахстан для обозначения серий бланков водительских удостоверений закрепляются следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Нур-Султан
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
резерв
G, Q, W
Водительские удостоверения в соответствии с настоящим образцом выдаются с 1 января 2020 года.
Водительские удостоверения, изготовленные и выданные до 1 января 2020 года, являются действительными до истечения срока их действия или замены.
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Образцы свидетельства о регистрации транспортного средства Республики Казахстан
Сноска. Образец в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.11.2019 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Интегральная микросхема свидетельства регистрации транспортного средства содержит следующие сведения:
1) Государственный регистрационный номерной знак;
2) Серия и регистрационный номер свидетельства;
3) Дата выдачи свидетельства;
4) Марка, модель;
5) Год выпуска транспортного средства;
6) Категория (на право управления/транспортного средства;
7) Отметка о снятии с учета;
8) Идентификационный номер (VIN, кузов, шасси);
9) Масса без нагрузки, kg;
10) Объем двигателя, см. куб.;
11) Разрешенная max масса, kg;
12) Цвет транспортного средства;
13) Владелец транспортного средства;
14) Место жительства;
15) Особые отметки;
16) Дата первичной регистрации;
17) Сведения о видах переоборудования транспортного средства;
18) Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
19) Наименование органа регистрации транспортного средства;
20) Страна изготовитель;
21) иные сведения.
По мере необходимости, поля могут изменяться и добавляться.
Примечание: За городами Нур-Султан, Алматы, Шымкент и областями Республики Казахстан для обозначения серий бланков свидетельств о регистрации транспортных средств закрепляются следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Нур-Султан
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
Резерв
G, Q, W
Свидетельства о регистрации транспортных средств в соответствии с настоящим образцом выдаются с 1 января 2020 года.
Свидетельства о регистрации транспортных средств, изготовленные и выданные до 1 января 2020 года, являются действительными до перерегистрации транспортных средств.
Приложение 3
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра внутренних дел
Республики Казахстан

2) жүргізуші туралы:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні және жері;
тұрғылықты жері;
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі және берілген күні;
фотосуреті;
3) көлік құралын басқаруға рұқсаты туралы:
рұқсат етілген санаттар;
жүргізуші куәлігінің қолданылу мерзімінің аяқталуы;
ерекше белгілер.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстарына жүргізуші куәліктері бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Нұр-Сұлтан қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W
Осы үлгіге сәйкес жүргізуші куәліктері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап беріледі.
2020 жылғы 1 қаңтарға дейін дайындалған және берілген жүргізуші куәліктері олардың әрекет ету немесе ауыстыру мерзімі аяқталғанға дейін жарамды болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының көлік құралын тіркеу туралы куәліктің үлгілері
Нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.11.2019 № 1002 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Беткі жағы
Сыртқы жағы
Көлік құралын тіркеу куәлігінің интегралдық микросызбасы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) мемлекеттік тіркеу нөмір белгісі;
2) куәліктің сериясы мен тіркеу нөмірі;
3) куәліктің берілген күні;
4) маркасы, моделі;
5) көлік құралының шыққан жылы;
6) санаты (басқару құқығы/көлік құралы);
7) есептен шығарылғаны туралы белгі;
8) сәйкестендіру нөмірі (VIN, шанақ, шасси);
9) жүктемесіз массасы kg.;
10) қозғалтқыштың көлемі, см. куб.;
11) рұқсат етілген max массасы, kg;
12) көлік құралының түсі;
13) көлік құралының иесі;
14) тұрғылықты жері;
15) ерекше белгілері;
16) бастапқы тіркелген күні;
17) көлік құралын қайта жабдықтау түрлері туралы мәліметтер;
18) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
19) көлік құралын тіркеу органының атауы;
20) дайындаушы ел;
21) өзге де мәліметтер.
Қажеттілігіне қарай, жолдар өзгертілуі және қосылуы мүмкін.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстарына көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Нұр-Сұлтан қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W
Осы үлгіге сәйкес көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап беріледі.
2020 жылғы 1 қаңтарға дейін дайындалған және берілген көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер көлік құралдарын қайта тіркегенге дейін жарамды болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 644 "О введении новых образцов водительских удостоверений и свидетельств о регистрации транспортных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 8 декабря 2000 года № 1322).
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 сентября 2004 года № 521 "О внесении изменения в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 644 "О введении новых образцов водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 27 сентября 2004 года № 3099).
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года № 639 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 644 "О введении новых образцов водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 18 ноября 2005 года № 3934 и опубликованный в "Юридическая газета" от 23 декабря 2005 года № 240-241 (974-975)).

1. "Жүргізуші куәлігінің және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктің жаңа үлгілерін енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 27 қарашадағы № 644 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2000 жылғы 8 желтоқсанда № 1322 болып тіркелген).
2. "Жүргізуші куәлігінің және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктің жаңа үлгілерін енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2000 жылғы 27 қарашадағы № 644 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі № 521 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 27 қыркүйекте № 3099 болып тіркелген).
3. "Жүргізуші куәлігінің және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктің жаңа үлгілерін енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2000 жылғы 27 қарашадағы № 644 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 17 қарашадағы № 639 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 18 қарашада № 3934 болып тіркелген және "Заң" газетінің 2005 жылғы 10 желтоқсандағы № 51(259) санында жарияланған).