Об утверждении правил проведения раздельных сходов местного сообщества в Мугалжарском районе
Решение маслихата Мугалжарского района Актюбинской области от 14 апреля 2014 года № 154. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 04 мая 2014 года № 3879. Утратило силу решением Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 18 марта 2022 года № 152
Сноска. Утратило силу решением Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 18.03.2022 № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1106 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества, Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения раздельных
сходов местного сообщества в Мугалжарском районе.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
Секретарь районногомаслихата
А.Достанова С.Салыкбаев
Утверждены решением
Мугалжарского
районного маслихата от
14 апреля 2014 года № 154
Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Мугалжарском районе
1. Настоящие правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Мугалжарском районе (далее–Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" и устанавливают порядок проведения раздельных сходов местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома.
2. Раздельный сход местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома (далее - раздельный сход) на территории города районного значения, сел, поселков, сельских округов Мугалжарского района созывается и проводится с целью избрания представителей для участия в сходе местного сообщества.
1.Общие положения
3. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) местное самоуправление – деятельность, осуществляемая населением непосредственно, а также через маслихаты и другие органы местного самоуправления, направленная на самостоятельное решение вопросов местного значения под свою ответственность;

Мұғалжар ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 154 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 04 мамырда № 3879 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2022 жылғы 18 наурыздағы № 152 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 18.03.2022 № 152 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1106 "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Мұғалжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мұғалжар ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
сессия төрайымы
Аудандық мәслихаттыңхатшысы
Ә.Достанова С.Салықбаев
Мұғалжар аудандық мәслихатының
2014 жылғы 14 сәуірдегі
№ 154 шешімімен бекітілген
Мұғалжар ауданында бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң қағидалары
1. Осы Мұғалжар ауданында бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6 және 39-3-баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзiрлендi және ауыл, көше, көппәтерлi тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Мұғалжар ауданының аудандық маңызы бар қаланың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумағындағы ауылдың, көше, көппәтерлi тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиынына (бұдан әрi - бөлек жиын) қатысу үшiн өкiлдердi сайлау мақсатында шақырылады және өткiзiледi.
1.Жалпы ережелер
3. Осы Қағидаларда келесідей ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті өзін-өзі басқару – халық тікелей жүзеге асыратын, сондай-ақ мәслихаттар және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдары арқылы жүзеге асырылатын жергілікті маңызы бар мәселелерді өзінің жауапкершілігімен дербес шешуге бағытталған қызмет;

2) местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы;
3) вопросы местного значения – вопросы деятельности соответствующей административно-территориальной единицы, регулирование которых связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно-территориальной единицы.
2. Порядок проведения раздельных сходов
4.Раздельный сход созывается акимом города районного значения, сельского округа.
Проведение раздельных сходов допускается при наличии положительного решения акима Мугалжарского района на проведение схода местного сообщества.
Право участвовать в раздельном сходе имеют граждане, постоянно проживающие в данном населенном пункте.
5. О времени, месте созыва раздельных сходов и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается не позднее чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
6. Проведение раздельного схода в пределах села, улицы, многоквартирного жилого дома организуется аким города районного значения и сельского округа.
7. Перед открытием раздельного схода проводится регистрация присутствующих жителей соответствующего села, улицы, многоквартирного жилого дома.
Не имеют права участвовать в раздельном сходе местного сообщества несовершеннолетние лица, лица признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда.
8. Раздельный сход открывается акимом города районного значения, сельского округа или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода являются аким города районного значения, сельского округа или уполномоченное им лицо.
Для оформления протокола раздельного схода открытым голосованием избирается секретарь.
9. Для участия в сходе местного сообщества участниками раздельного схода выдвигаются кандидатуры представителей жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома в количественном составе от 100 жителей 1 человек.
Количество представителей жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома для участия в сходе местного сообщества определяется на основе принципа равного представительства от жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома.
10. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшие голоса участников раздельного схода.

2) жергілікті қоғамдастық – шекараларында өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы;
3) жергілікті маңызы бар мәселелер – реттелуі тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс тұрғындарының басым бөлігінің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге байланысты тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс қызметінің мәселелері.
2. Бөлек жиынын өткiзу тәртiбi
4. Бөлек жиын аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтiң әкiмiмен шақырылады.
Мұғалжар ауданының әкiмiнiң бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиынын өткiзуге оң шешiмi бар болған жағдайда бөлек жиынды өткiзуге болады.
Тиісті елді мекенде тұрақты тұратын азаматтар бөлек жиынға қатысуға құқығы бар.
5. Жергiлiктi қоғамдастық халқы бөлек жиындардың шақырылу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсiлдермен олар өткiзiлетiн күнге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрiлмей хабардар етiледi.
6. Ауыл, көше, көппәтерлi тұрғын үй шегiнде бөлек жиынды өткiзудi аудандық маңызы бар қаланың және ауылдық округтiң әкiмi ұйымдастырады.
7. Бөлек жиынды ашудың алдында тиiстi ауылдың, көшенiң, көппәтерлi тұрғын үйдiң қатысып отырған тұрғындарына тiркеу жүргiзiледi.
Бөлек жергілікті қоғамдастық жиынына кәмлетке толмаған тұлғалардың, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған тұлғалардың, сондай-ақ сот үкімімен бас бостандығынан айыру орындаврындағы тұлғалардың қатысуға құқығы жоқ.
8. Бөлек жиынды аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға ашады.
Аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға бөлек жиынның төрағасы болып табылады.
Бөлек жиынның хаттамасын рәсiмдеу үшiн ашық дауыспен хатшы сайланады.
9. Бөлек жиынның қатысушылары жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындары өкілдерінің кандидатураларын әр 100 тұрғындардан 1 адам сандық құрамында ұсынады.
Жергiлiктi қоғамдастық жиынына қатысу үшiн ауыл, көше, көппәтерлi тұрғын үй тұрғындары өкiлдерiнiң саны ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарына тең өкілдік ету қағидаты негізінде айқындалады.
10. Дауыс беру ашық түрде әрбiр кандидатура бойынша дербес жүргiзiледi. Бөлек жиын қатысушыларының ең көп дауыстарына ие болған кандидаттар сайланған болып есептеледi.

11. На раздельном сходе ведется протокол, который подписывается председателем и секретарем и передается в аппарат акима соответствующего города районного значения, сельского округа.
3. Заключительное положение
12. В ходе проведения раздельного схода членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.

11. Бөлек жиында хаттама жүргiзiледi, оған төраға мен хатшы қол қояды және оны тиiстi аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкiмiнiң аппаратына бередi.
3.Қорытынды ереже
12. Бөлек жиын өткізу барысында жергілікті қоғамдастықтың мүшелері қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.