Об утверждении методики проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 октября 2014 года № 3-3/539. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республике Казахстан 25 ноября 2014 года № 9901
В соответствии с подпунктом 7) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Евниев А.К.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр                                     А. Мамытбеков
Утверждена
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 октября 2014 года № 3-3/539
Методика
проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в
области животноводства
1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений» и подпунктом 7) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и определяет методы проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) патентоспособность - соответствие созданных пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов, заводских линий, семейств животных, кроссов птицы критериям новизны, отличимости, однородности и стабильности;
2) испытания – оценка степени выраженности предполагаемого селекционного достижения на соответствие основным селекционируемым признакам и минимальным структурным единицам;
3) апробация - проверка предполагаемого нового селекционного достижения на соответствие патентоспособности.
3. Испытания и апробация породы проводятся Государственной комиссии по испытанию и апробации пород Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далеее – Комиссия) согласно подпункту 22) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве».

Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қазандағы № 3-3/539 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 қарашада № 9901 тіркелді
Қазақстан Республикасы «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 13-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткiзу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жауапты хатшысына (А.Қ. Евниев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 21 қазандағы
№ 3-3/539 бұйрығымен
бекітілген
Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткiзу әдістемесі
Жалпы ережелер
1. Осы Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткiзу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңының 10 бабының 2 тармағына және «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 13-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткізуді айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) патентке қабілеттілігі - жануарлардың шығарылған тұқымдарының, ішкі тұқымдық (аймақтық) және зауыттық үлгілерінің, зауыттық желілерінің, тұқым топтарының, құстар кростарының жаңалық, ерекшелік, біртектілік және тұрақтылық өлшемдеріне сәйкестігі;
2) сынықтан өткізу - болжанып отырған селекциялық жетістіктің негізгі селекциялық белгілер мен ең аз құрылымдық бірліктерге сәйкестігіне бағалау;
3) байқаудан өткізу - болжанып отырған жаңа селекциялық жетістікті патент қабілеттілігіне сәйкестігін тексеру.
3. Тұқымды сынақтан және байқаудан өткізу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Тұқымдарды сынақтардан және байқаулардан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясымен (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 13-бабының 22) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.

4. Результаты работы по испытанию и апробации селекционного достижения в животноводстве оформляются заключением, которое утверждается Председателем Комиссии.
5. Заключение по апробации селекционного достижения в животноводстве представляется в трех экземплярах.
2. Проведение испытании сельскохозяйственных животных
и пушных зверей
6. При проведении испытания крупного рогатого скота (Bos primigenius Воjanus) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают не менее 50 телочек и 50 бычков в возрасте 6 месяцeв, 50 нетелей (5-6-месячной стельности) и 20 быков в возрасте 24 месяцев. Отбор для апробации животных проводят методом случайной выборки преимущественно от молодых быков-производителей, не прошедших оценку по качеству потомства.
Порода крупного рогатого скота признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественым признакам составляет не более 6% (при отборе на испытание 50 голов), 3 и 2% (соответственно 100 и 200 голов), а по количественным признакам - если коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,4 раза. Отличимость определяется специфичностью селекционируемых количественных признаков, превосходящих с математически достоверной разницей сравниваемых сверстников (сверстниц) и явными различиями в качественных признаках.
Учет крупного рогатого скота проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) крупного рогатого скота согласно приложению 1 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков крупного рогатого скота согласно приложению 2 к настоящей Методике.
7. При проведении испытания овец (Ovis L) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на испытание отбирают методом случайной выборки не менее 100 маток и 30 баранов-производителей, 100 ярок и 100 баранчиков.
Порода овец признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных особей по качественным признакам составляет не более 5% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам коэффициенты вариации не превышают таковые у существующих общеизвестных пород в 1,6 раза.
Учет овец проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) овец согласно приложению 3 к настоящей Методике применяя методы, указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков овец согласно приложению 4 к настоящей Методике.

4. Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткізу бойынша жұмыстың қорытындылары Комиссия төрағасы бекітетін қорытынды ретінде рәсімделеді.
5. Мал шаруашылығындағы селекция жетістіктерін байқаудан өткізу бойынша қорытындысы үш данада ұсынылады.
2. Ауыл шаруашылығы малдары мен
мамық жүнді аңдарға сынақ жүргізу
6. Ірі қара малды (Bos primigenius Воjanus) сынақтан өткізген кезде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кемінде 6 айлық 50 қашар және 50 еркек тана, 50 құнажын (5-6 ай буаздылықтағы) және 24 айлық 20 бұқа іріктеледі. Жануарлардың ұрпақ сапасы бойынша көбінесе бағалаудан өтпеген жас өндіруші бұқалардан кездейсоқ таңдау әдісімен іріктеу өткізіледі.
Егер типтік емес жануарлар саны сапалық белгілері бойынша 6%-дан (сынауға 50 бас таңдап алған), 3 және 2 % (сәйкесінше 100-200 бас) кем емес, ал сандық белгілері бойынша сыналатын тұқымның варияция коэффициенті жалпыға мәлім тұқым көрсеткішінен 1,4 есе аспаған жағдайда ғана, ірі қара малдың тұқымы біртекті және тұрақты болып есептеледі. Ерекшелік селекцияланып жатқан сандық белгілердің математикалық нақтылықпен құрбыларынан (құрбыластарынан) асып түсетін және сапалық белгілерінде анық айырмашылықтардың ерекшеліктерімен айқындалады.
Ірі қара малдың есебін осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес ірі қара малдың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес ірі қара мал белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
7. Қойларды (Ovis L) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 100 аналық және 30 қошқар, 100 тұсақ пен 100 еркек тоқты іріктеледі.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 5%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана қойдың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Қойдың есебін осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес қойдың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес қой белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;

8. При проведении испытания коз (Capra aegagrus Erxleben) для оценки степени выраженности оцениваемой породы на испытания отбирают методом случайной выборки не менее 10 козлов-производителей, 40 коз в возрасте 2,5 года и старше, 60 козликов и 60 козочек в возрасте 12-18 месяцев.
Порода коз признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 9% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,6 раза.
Учет коз проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) коз согласно приложению 5 к настоящей Методике, руководствуясь инструкциями, указанными в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков коз согласно приложению 6 к настоящей Методике.
9. При проведении испытания свиней (Sus scrofa L) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают не менее 50 маток и 20 хряков заводской упитанности в возрасте старше 36 месяцев, а также 400 голов молодняка одного цикла воспроизводства при достижении живой массы 100 кг, отобранных методом случайной выборки.
Порода свиней признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 4% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам коэффициенты вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации у сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,6 раза.
Учет свиней проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) свиней согласно приложению 7 к настоящей Методике применяя методы, указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков свиней согласно приложению 8 к настоящей Методике.
10. При проведении испытания лошадей (Eguus Caballus L) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 10 кобылок и 10 жеребчиков 2,5 лет, 20 кобыл и 5 жеребцов старше 5 лет, отобранных методом случайной выборки.

8. Ешкілерді (Capra aegagrus Erxleben) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде бағаланатын тұқымнан кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 2,5 және одан да жоғары жастағы 10 теке мен 40 аналық ешкі және 12-18 айлық 60 еркек лақ пен 60 ұрғашы лақ санап алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 9%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана ешкілердің тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Ешкілердің есебін осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес ешкілердің сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес ешкі белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
9. Шошқаларды (Sus scrofa L) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 36 айлықтан асқан 50 аналық пен 20 қабан, сонымен бірге салмағы 100-ға жеткен бір туылымдағы 400 бас төл алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 4%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана шошқалардың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Шошқалардың есебін осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес шошқалардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес шошқа белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
10. Жылқыларды (Eguus Caballus L) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 2,5 жастағы 10 ұрғашы және 10 еркек құлын, 5 жастан жоғары 20 бие мен 5 айғыр санап алынады.

Порода лошадей признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 5% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,5 раза.
Учет лошадей проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) лошадей согласно приложению 9 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков коз согласно приложению 10 к настоящей Методике.
11. При проведении испытания верблюдов (Camelus) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 8 самок и 8 самцов 2,5 лет, 15 верблюдоматок и 3 производителей в возрасте 5 лет отобранным методом случайной выборки, если в разделе «Объяснения и методы» не указано иное.
Порода верблюдов признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 7,0 % от исследуемого поголовья, а по количественным признакам – коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,5 раза.
Учет верблюдов проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) верблюдов согласно приложению 11 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков верблюдов согласно приложению 12 к настоящей Методике.
12. При проведении испытания гусей (Anser anser L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 30 самцов и 30 самок в суточном возрасте, 30 самцов и 30 самок в 9-недельном возрасте, 15 гусаков и 45 гусынь в 52-недельном возрасте и старше, а также 50 яиц, отобранных методом случайной выборки.
Порода гусей признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,6 раза.

Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 5%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,5 есе аспаған жағдайда ғана жылқылардың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Жылқылардың есебін осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес жылқылардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес жылқы белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
11. Түйелерді (Camelus) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 2,5 жастағы 8 ұрғашы және 8 еркек мал, 5 жастағы 15 інген мен 3 бура санап алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 7%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,5 есе аспаған жағдайда ғана түйелердің тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Түйелердің есебін осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес түйелердің сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес түйе белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
12. Қаздарды (Anser anser L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде бір күндік 30 еркек және 30 ұрғашы балапан, 9 апталық 30 еркек және 30 ұрғашы балапан, 52 аптадан асқан 15 қораз бен 45 мекиен қаздар және кездейсоқ таңдау әдісімен алынған 50 жұмыртқа алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана қаздардың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.

Учет гусей проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) гусей согласно приложению 13 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков гусей согласно приложению 14 к настоящей Методике.
13. При проведении испытания уток (Anas platyrhynchos L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 50 селезней и 50 уточек в суточном возрасте, 50 селезней и 50 уточек молодняка в 7-недельном возрасте, 20 селезней, 80 уток не моложе 52-недельного возраста и 100 яиц, отобранных методом случайной выборки.
Порода уток признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации похожей общеизвестной породы в 1,6 раза.
Учет уток проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) уток согласно приложению 15 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков уток согласно приложению 16 к настоящей Методике.
14. При проведении испытания кур (Gallus gallus L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 100 яиц, 50 петушков и 50 курочек суточных цыплят, 50 петушков и 50 курочек в 5-ти недельном возрасте мясных кур и в возрасте бонитировки яичных кур, 15 петухов и 100 кур не моложе 52-недельного возраста.
Порода кур признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам – коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой породы в 1,6 раза.
Учет кур проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) кур согласно приложению 17 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков кур согласно приложению 18 к настоящей Методике.

Қаздардың есебін осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес қаздардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес қаз белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
13. Үйректерді (Anas platyrhynchos L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде бір күндік 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 7 апталық 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 52 аптадан асқан 20 қораз бен 80 мекиен үйрек және кездейсоқ таңдау әдісімен алынған 100 жұмыртқа алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана үйректердің тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Үйректердің есебін осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес үйректердің сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес үйрек белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
14. Тауықтар (Gallus gallus L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 100 жұмыртқа, бір күндік 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 5 апталық ет бағытындағы 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 52 аптадан асқан 15 қораз бен 100 мекиен алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана тауықтардың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Тауықтардың есебін осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес тауықтың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 18-қосымшаға сәйкес тауық белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;

15. При проведении испытания индеек (Mellegris gallopavo) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают методом случайной выборки не менее 50 самцов и 50 самок в суточном возрасте, 30 самцов и 30 самок в 16-недельном возрасте, 20 самцов и 50 самок не моложе 50-недельного возраста и не менее 50 яиц.
Порода индеек признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных птиц по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,6 раза.
Учет индеек проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) индеек согласно приложению 19 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков индеек согласно приложению 20 к настоящей Методике.
16. При проведении испытания цесарки (Numida meleagris L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 50 цесарей и 50 цесарок в суточном возрасте, 50 цесарей и 50 цесарок в 10-недельном возрасте, 20 цесарей и 50 цесарок в 52-недельном возрасте, а также 50 яиц, отобранных методом случайной выборки.
Порода цесарки признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,6 раза.
Учет цесарки проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) цесарки согласно приложению 21 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков цесарки согласно приложению 22 к настоящей Методик.
17. При проведении испытания песцов (Alopex lagopus L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают молодняк в возрасте 6-7 месяцев, полученного за один цикл воспроизводства не менее 50 самцов и 50 самок, отобранных методом случайной выборки.

15. Күре тауықтарды (Mellegris gallopavo) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде бір күндік 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 16 апталық 30 еркек және 30 ұрғашы балапан, 50 аптадан асқан 20 қораз бен 50 мекиен түйетауық және кездейсоқ таңдау әдісімен алынған 50 жұмыртқа алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана күре тауықтардың тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Күре тауықтардың есебін осы Әдістемеге 19-қосымшаға сәйкес күре тауықтардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 20-қосымшаға сәйкес күре тауық белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
16. Мысыр тауықтарды (Numida meleagris L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде бір күндік 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 10 апталық 50 еркек және 50 ұрғашы балапан, 52 аптадан асқан 20 қораз бен 50 мекиен және кездейсоқ таңдау әдісімен алынған 50 жұмыртқа алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана мысыр тауықтарының тұқымы біртекті және түрақты деп танылады.
Мысыр тауықтарының есебін осы Әдістемеге 21-қосымшаға сәйкес мысыр тауықтардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 22-қосымшаға сәйкес мысыр тауық белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
17. Қара түлкіні (Alopex lagopus L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде ұқпақ берудегі бір циклда туылған 6-7 айлық 50 еркек және 50 ұрғашы құндыздан кем емес алынады.

Породу песцов признают однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 5% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,5 раза. В случае, если окраска животных обусловлена доминантным геном, при оценке отличимости устанавливается соотношение животных с различной окраской, а оценка однородности по признаку окраски не проводится.
Если окраска заявленной породы обусловлена неизвестной ранее мутацией или комбинацией генов, заявитель представляет материалы, подтверждающие генотип породы.
Учет песцов проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) песцов согласно приложению 23 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков песцов согласно приложению 24 к настоящей Методике.
18. При проведении испытания соболей (Martes zibellina L) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают молодняк в возрасте 6-7 месяцев, полученного за один цикл воспроизводства, не менее, чем у 50 самцов и 50 самок, отобранных методом случайной выборки.
Порода соболей признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 5% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,5 раза.
В случае если окраска животных обусловлена доминантным геном, при оценке отличимости устанавливают соотношение животных с различной окраской, а оценку однородности по признаку окраски не проводят.
Если окраска заявленной породы обусловлена неизвестной ранее мутацией или комбинацией генов, заявитель представляет материалы, подтверждающие генотип породы.
Учет соболей проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) собалей согласно приложению 25 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков соболей согласно приложению 26 к настоящей Методике.

Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 5%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,5 есе аспаған жағдайда ғана қара түлкінің тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады. Егер жануардың бояуы доминантты генмен берілген болса, айырмашылықты бағалаған кезде олардың басқа түстермен қатынасы белгіленеді, ал бояу белгісі бойынша біркелкілікті бағалау жүргізілмейді.
Егер ұсынылып отырған тұқымның бояуы бұрын белгілі емес мутациямен немесе гендер комбинациясымен ұштастырылса, ұсынушы тұқымның генотипін растайтын құжат енгізеді.
Қара түлкінің есебін осы Әдістемеге 23-қосымшаға сәйкес қара түлкінінің сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 24-қосымшаға сәйкес қара түлкі белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
18. Құндыздарды (Martes zibellina L) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде ұқпақ берудегі бір циклда туылған 6-7 айлық 50 еркек және 50 ұрғашы құндыз алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 5%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,5 есе аспаған жағдайда ғана құндыздардың тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.
Егер құндыздың бояуы доминантты генмен берілген болса, айырмашылықты бағалаған кезде олардың басқа түстермен қатынасы белгіленеді, ал бояу белгісі бойынша біркелкілікті бағалау жүргізілмейді.
Егер ұсынылып отырған тұқымның бояуы бұрын белгілі емес мутациямен немесе гендер комбинациясымен ұштастырылса, ұсынушы тұқымның генотипін растайтын құжат енгізеді.
Құндыздардың есебін осы Әдістемеге 25-қосымшаға сәйкес құндыздардың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 26-қосымшаға сәйкес құндыз белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;

19. При проведении испытания собаки домашней (Canis Familiaris L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 40 кобелей и 40 сук в возрасте 12-14 месяцев, у 10 кобелей и 30 сук в возрасте 36-40 месяцев, отобранных методом случайной выборки.
Порода собаки домашней признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 5% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам – коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,5 раза.
Учет собаки домашней проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) собаки домашней согласно приложению 27 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков собаки домашней согласно приложению 28 к настоящей Методике.
20. При проведении испытания пчелы медоносной (Apis mellifera L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 100 пчел по 10 пчел от одной пчелиной матки, 10 одновозрастных неплодных маток, 20 трутней, полученных за один цикл воспроизводства и 10 плодных маток отобранных методом случайной выборки.
Порода пчелы медоносной признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных особей по качественным признакам составляет не более 10% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,6 раза
Учет пчелы медоносной проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) пчелы медоносной согласно приложению 29 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков пчелы медоносной согласно приложению 30 к настоящей Методике.
21. При проведении испытания карпа (Cyprinus carpio L.) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на испытание отбирают методом случайной выборки не менее 50 самцов и 50 самок второго нереста, а для измерения и оценки признаков с 11 по 17 – 50 особей двухлетнего возраста.

19. Үй итін (Canis Familiaris L.) (ұлттық жануарлар тұқымына жататын қазақы ит тұқымдары – «Тазы», «Төбет», сонымен қатар басқа да үй иттері) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 12-14 айлығындағы 40 төбет пен 40 қаншық және 36-40 айлығындағы 10 төбет пен 30 қаншық санап алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 5%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,5 есе аспаған жағдайда ғана үй итінің тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.
Үй итінің есебін осы Әдістемеге 27-қосымшаға сәйкес үй итінің сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 28-қосымшаға сәйкес үй итінің белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
20. Бал араларды (Apis mellifera L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде әр аналық арадан 10 арадан 100 ара, 10 тумайтын аналық ара, бір топтамадан алынған 20 аталық ара және кездейсоқ таңдау әдісімен 10 туған аналық ара алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 10%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана бал араның тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.
Бал аралардың есебін осы Әдістемеге 29-қосымшаға сәйкес бал арасының сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 30-қосымшаға сәйкес бал ара белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
21. Тұқы балығы (Cyprinus carpio L.) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде екінші уылдырық шашқан 50 ұрғашы, 50 еркек балық алынады, ал өлшеу және белгілерін бағалау үшін 11-ден 17-50-ге шекті екі жастағылар алынады.

Порода карпа признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных особей по качественным признакам составляет не более 4% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам коэффициенты вариации не превышают таковые у существующих общеизвестных пород в 1,6 раза.
Учет карпа проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) карпа согласно приложению 31 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков карпа согласно приложению 32 к настоящей Методике.
22. При проведении испытания форели радужной (Oncorinchus mykiss Walbaum) для оценки степени выраженности оцениваемой породы на испытания отбирают методом случайной выборки не менее 50 самцов и 50 самок повторного нереста.
Порода форели радужной признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 4% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы в 1,6 раза.
Учет форели радужной проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) фореля радужной согласно приложению 33 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков фореля радужной согласно приложению 34 к настоящей Методике.
23. При проведении испытания маралов (Cervus elaphus sibiricus Severtzov) для оценки степени выраженности признаков оцениваемой породы на патентоспособность отбирают 35 сайков и 35 саюшек в возрасте 18-ти месяцев, 35 перворожков в - 24 месяца, 35 маралушек в - 2 года 6 месяцев, 35 маралух в - 3 года 6 месяцев и 20 маралов-производителей в возрасте 5-ти лет и старше.
Порода маралов признается однородной и стабильной в том случае, если количество нетипичных животных по качественным признакам составляет не более 6% от исследуемого поголовья, а по количественным признакам - коэффициент вариации оцениваемой породы не превышает коэффициент вариации сравниваемой общеизвестной породы более чем в 1,6 раза.

Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 4%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана тұқы балығының тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.
Тұқы балығының есебін осы Әдістемеге 31-қосымшаға сәйкес тұқы балығының сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 32-қосымшаға сәйкес тұқы балық белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
22. Мөлдір бахтахты (Oncorinchus mykiss Walbaum) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде екінші уылдырық шашқан 50 ұрғашы, 50 еркек балық алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 4%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана мөлдір бахтахтының тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.
Мөлдір бахтахтының есебін осы Әдістемеге 33-қосымшаға сәйкес мөлдір бахтахтының сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 34-қосымшаға сәйкес мөлдір бахтахты белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді;
23. Бұғыны (Cervus elaphus sibiricus Severtzov) сынақтан өткізу кезінде бағаланатын тұқым белгілерінің айқындылық дәрежесінің патентке қабілеттігін бағалау үшін кездейсоқ таңдау әдісімен кемінде 18 айлық 35 еркек, 35 ұрғашы марал; 24 айлық тұмса марал; 2,5 жасар 35 ұрғашы, 3,5 жасар 35 еркек марал және 20 бас ұрықтандырушы марал алынады.
Егер типтік емес дарақтардың саны сапалық белгілер бойынша зерттеліп отырған мал басынан 6%-дан артық емес, ал сандық белгілері бойынша варияция коэффициенті қолда бар жалпыға белгілі тұқымнан 1,6 есе аспаған жағдайда ғана бұғы тұқымы біртекті және тұрақты деп танылады.

Учет марала проводят по испытываемой и похожей общеизвестной породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) в соответствии с таблицей признаков для испытуемой и общеизвестной похожей породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе) маралов согласно приложению 35 к настоящей Методике, применяя методы указанные в Таблице индексов (объяснения и методы) для руководства при испытании (апробации) оценки степени выраженности признаков маралов согласно приложению 36 к настоящей Методике.
3. Проведение апробаций сельскохозяйственных животных
и пушных зверей
24. Основанием для проведения апробации по созданию охраняемого селекционного достижения является наличие количественного и качественного состава численности животных, имеющих общность происхождения и сходных по экстерьеру и конституции, характеру и уровню продуктивности и другим показателям, стойко передающимся потомству, отвечающим требованиям плана создания селекционного достижения.
25. При проведении апробации охраняемых категории селекционных достижении в животноводстве применяются количественные и качественные показатели предъявляемые к охраняемым категориям селекционного достижения в животноводстве согласно приложению 37 к настоящей Методике.
26. При проведении апробации представляемых к испытанию селекционных достижений в животноводстве требуется минимальное наличие структурных единиц по видам сельскохозяйственных животных в соответствии с приложением 38 к настоящей Методике.
4. Заключительные положения
27. При соответствии селекционного достижения в животноводстве условиям патентоспособности Комиссия оформляет заключение о положительном результате экспертизы нового селекционного достижения в животноводстве на патентоспособность по форме согласно приложению 39 к настоящей Методике.
28. Если при проведении экспертизы установлено, что представленное новое селекционное достижение в животноводстве не отвечает условиям патентоспособности, Комиссия оформляет заключение об отрицательном результате экспертизы нового селекционного достижения в животноводстве на патентоспособность по форме согласно приложению 40 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Таблица признаков для испытуемой и общеизвестной похожей
породам (по испытываемому типу, линии и исходной породе)
крупного рогатого скота
Признак
Степень выраженности
Индекс
1.

Бұғының есебін осы Әдістемеге 35-қосымшаға сәйкес бұғының сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесіне сәйкес сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдар бойынша (сыналатын типі, линиясы және батапқы тұқым бойынша) осы Әдістемеге 36-қосымшаға сәйкес бұғы белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесінде (түсініктемелер мен әдістер) көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізеді.
3. Ауыл шаруашылығы малдары мен
мамық жүнді аңдарға байқау жүргізу
24. Қорғалатын селекциялық жетістіктер бойынша байқау жүргізудің негізі ретінде малдардың орта шығу тегі болуы және олардың экстерьер мен дене пішінінің ұқсастығы, ұрпақтарына тұрақты беріліп отыратын өнімділігінің деңгейі мен басқа да көрсеткіштері, селекциялық жетістіктерді құру жоспарына сай келетін сандық және сапалық құрамы болуы.
25. Мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің қорғалатын санатына байқау жүргізгенде осы Әдістеменің 37-қосымшасына сәйкес мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің қорғалатын санатынан талап етілетін сандық және сапалық көрсеткіштер қолданылады.
26. Сынақ өткізуге ұсынылған мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктерге байқау жүргізгенде ауыл шаруашылығы малдарының түрлері бойынша құрылымдық бірліктің ең аз көрсеткіші осы Әдістеменің 38-қосымшасына сәйкес талап етіледі.
4. Қорытынды ережелер
27. Мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктер патентке қабілеттігінің шарттарына сәйкес келген жағдайда, Комиссия осы Әдістеменің 39-қосымшадағы нысанға сәйкес мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің патентке қабілеттілігі туралы оң қорытынды рәсімдейді.
28. Егер сараптама өткізген кезде ұсынылып отырған мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктер патентке қабілеттігінің шарттарына сәйкес келмегені анықталса, Комиссия осы Әдістеменің 40-қосымшадағы нысанға сәйкес мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің патентке қабілеттігі туралы теріс қорытынды рәсімдейді.
Мал шаруашылығы
саласындағы
селекциялықжетістіктерді
сынақтардан және
байқауларданөткiзу әдістемесіне
1-қосымша
Ірі қара малдың сыналатын және жалпыға белгілі ұқсас тұқымдарына (сыналатын типі, линиясы және бастапқы тұқым бойынша) арналған белгілер кестесі
Белгілер
Көрініс беру дәрежесі
Индекс
1.

2) свойственно Казахской белоголовой, Герефордской и Красной степной породам;
3) свойственно Курганской, Симментальской (красно-пестрый внутрипородный тип) породам;
4) свойственно Бестужевской породе и породе Санта-гертруда;
5) свойственно Алатауской породе;
6) свойственно Галловейской и Абердин-ангусской породам;
7) свойственно Шортгорнской Аулиеатинской (чернопестрому типу молочного скота) породам;
8) свойственно Джерсейской и Шортгорнской породам;
9) свойственно Симментальской, Алатауской, Красной степной, Аулиеатинской, Сычевской, Холмогорской и Черно-пестрой породам;
10) свойственно Айрширской, Бестужевской, Казахской белоголовой и Калмыцкой породам;
11) свойственно Якутскому и Бурятскому скоту;
12) свойственно Черно-пестрой, Ярославской, Красной степной, Аулиеатинской и Калмыцкой породам;
13) свойственно Симментальской, Алатауской, Герефордской, Казахской белоголовой и Аулиекольской породам;
14) свойственно Красной, Ярославской, Красной степной, Симментальской, Алатауской, Аулиеатинской, Санта-гертруда и Калмыцкой породам;
15) свойственно Симментальской, Герефордской, Казахской белоголовой, Аулиекольской, Шортгорнской, Абердин-ангусской и Галловейской породам.
16) свойственно Шаролезской породе.
Приложение 2
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Таблица индексов (объяснения и методы) для руководства при
испытании (апробации) оценки степени выраженности
признаков крупного рогатого скота
Признак
Степень выраженности
Количественные показатели
Количественные показатели
Индекс
1
К 1. Животное: основная окраска (Масть)
Оценивается по цвету волосяного покрова у бычков и телочек 6-месячного возраста.
2
К 2. Животное: наличие дополнительной окраски (Масть)
Оценивается по наличию или отсутствию волосяного покрова другой окраски.
3
К 3. Животное: дополнительная окраска.
Оценивается по цвету дополнительной окраски волосяного покрова, составляющего меньшую часть площади тела у бычков и телочек 6-месячного возраста.
4
К 4. Животное: конфигурация дополнительной окраски.
Оценивается по форме дополнительной окраски.
Полосная конфигурация представляет собой продольные полосы разной длины и ширины.
Поясная конфигурация представляет собой полосу кругового охвата туловища (типична для Голландской и Галловейской пород).
5
К 9. Бычок: живая масса при рождении.
Взвешивают теленка через 6 часов после отела коровы на весах среднего класса точности с пределом взвешивания до 50 кг с допускаемой погрешностью не более 0,1%.
Степень выраженности признака соответствует следующим значениям, кг:
Молочные, молочно-мясные (далее –ММ)
Мясные
(далее –М)
малая
менее 35
менее 30
3
средняя
35-40

2) Қазақтың ақ бас, герефорд және қырдың қызыл сиыры тұқымына тән;
3) Қорған симментал (қызыл ала тұқым аралық тұрпатына) сиырытұқымына тән;
4) Бестужев және Санта-гертруда тұқымдарына тән;
5) Алатау тұқымына тән;
6) Галловей және Абердин-ангус тұқымдарына тән;
7) Шортгорн және Әулие ата (сүтті сиырдың қара ала тұрпатына) тұқымдарына тән.
8) Джерсей және Шортгорн тұқымдарына тән;
9) Симментал, Алатау, Қырдың қызыл, Әулие ата, Сычев, Холгомор және Қара-ала сиыр тұқымдарына тән;
10) Айршир, Бестужев және Қазақтың ақ бас және Қалмақ сиыры тұқымдарына тән;
11) Якут және Бурят малына тән;
12) Қара-ала, Ярослав и Қырдың қызыл, Әулие ата және Қалмақ тұқымдарына тән;
13) Симментал, Герефорд және Қазақтың ақ бас және Әулиекөл сиыры тұқымдарына тән;
14) Қызыл, Ярослав, Қырдың қызыл, Симментал, Алатау, Әулие ата, Санта-гертруда және Қалмақ тұқымдарына тән;
15) Симментал, Герефорд, Қазақтың ақ бас, Әулиекөл, Шортгорн Абергин-ангус және Галловей тұқымдарына тән.
16) Шароле тұқымына тән
Мал шаруашылығы
саласындағы
селекциялықжетістіктерді
сынақтардан және
байқаулардан өткiзу
әдістемесіне
2-қосымша
Ірі қара малдың белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесі
Белгі
Көрініс беру дәрежесі
Сандық көрсеткіштер
Сандық көрсеткіштер
Индекс
1.
К 1. Жануар: негізгі бояуы (Түсі)
6 айлық еркек таналар мен қашарлардың түк жамылғысының түсі бойынша бағаланады.
2.
К 2. Жануар: қосымша бояудың болуы (Түсі)
Басқа түстегі түк жамылғысының бар немесе жоқ болуына байланысты бағаланады.
3.
К 3. Жануар: қосымша бояу.
6 айлық еркек таналар мен қашарлардың денесіндегі ең аз көлемді құрайтын қосымша түстегі түк жамылғысымен бағаланады.
4.
К 4. Жануар: қосымша бояудың конфигурациясы.
Қосымша түстің пішінімен бағаланады.
Жолақты конфигурация ұзындығы мен ені әртүрлі, көлденең орналасқан жолақтар болып табылады(Швиц және Голштин тұқымдарына тән).
Белдеулі конфигурация дене тұрқын айнала қоршаған жолақтардан тұрады (Голланд және Галловей тұқымдарына тән).
5.
К 9. Еркек тана: туылғандағы тірі салмағы.
Сиыр бұзаулағаннан 6 сағаттан кейін бұзауды МемСТ 23676-79 бойынша 50 кг-ға дейін өлшейтін, жіберілетін қателігі 0,1% аспайтын орташа классты нақтылығы бар таразыда өлшейді.
Белгілерінің көріну дәрежесі келесі мәндерге сәйкес келеді, кг:
Сүтті, сүтті-етті (бұдан әрі –СЕ)
Етті (бұдан әрі – Е)
кіші
35 –тен кем
30 -дан кем
3
орташа
35-45

признаки 4, 5, 7, 15-19, 23-29, 32-44 и 46 у овец шубного типа оценивают в возрасте 8-9 месяцев.
1 свойственно Прекос и казахской тонкорунной породам;
2 свойственно Эдильбаевской и казахской курдючной полугрубошерстной породам (актюбинский тип);
3 свойственно Мазех и Эдильбаевской породам;
4 свойственно Романовской породе;
5 свойственно Карачаевской и черной масти каракульской породам;
6 свойственно Дагестанской породе;
7 свойственно Таджикской породе;
8 свойственно Сокольской породе;
9 свойственно Горьковской породе.
10 свойственно породам: тонкорунной – Дагестанской горной, полутонкорунной – Финский ландрас, грубошерстной – Монгольской;
11 свойственно породам: тонкорунной – Советский меринос, полутонкорунной – Куйбышевской, грубошерстной – Лезгинской;
12 свойственно породам: тонкорунной – Кавказской, полутонкорунной – Северокавказской мясошерстной, грубошерстной – Кучугуровской;
13 свойственно Ставропольской породе;
14 свойственно Советской мясошерстной породе;
15 свойственно породе Линкольн.
Приложение 4
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Таблица индексов (объяснения и методы) для руководства при
испытании (апробации) оценки степени выраженности
признаков овец
Признак
Степень выраженности
Количественные показатели
Количественные показатели
Индекс
1
К 1. Животное:
Классификация по типу шерстного покрова
Оценивают по характеру шерстного покрова десяти баранчиков и десяти ярок из группы животных, отобранных для испытаний:
тонкорунное
однородная шерсть со средним диаметром волокон 25,0 мкм и менее, штапельное строение руна, большой запас кожи
1
полутонкорунное
однородная шерсть со средним диаметром волокон 25,1-40,0 мкм, штапельное и штапельно-косичное строение руна
2
грубошерстное
неоднородная шерсть: смесь пуха, ости, переходного волоса, косичное строение руна
3
a
К 2. Животное: Соответствие смушковому типу
не соответствует
соответствует1
1Животные редких и исчезающих оригинальных окрасок и расцветок оцениваются на испытания не менее 50 маток и 3 баранов-производителей, 10 ярок и 10 баранчиков.
3
К 3. Животное: соответствие шубному типу
Определяют с помощью линейки.
Пух длиннее ости на 1,5 см и более.
4
К 4. Хвост: длина (без шерсти)
Короткий
Хвост выше или на уровне скакательного сустава
1
длинный
Хвост ниже скакательного сустава
2
b
К 6. Жироотложение хвоста: форма
в виде одной подушки
в виде двух подушек
6
К 7. Курдюк наличие
Курдюк – жировое отложение на ягодицах и вокруг хвостовых позвонков; хвост тощий, короткий, скрыт в курдюке.
7
К 8. Курдюк: величина
малый
средний
большой
8
К 9. Курдюк: расположение
приподнятый
спущенный
9
К 11. Руно: дополнительная окраска
Оценивают по наличию или отсутствию волосяного покрова другой окраски. Окраска, занимающая меньшую поверхность, дополнительная.
10
К 11.а Окраска волосяного покрова
Оценивают по наличию пигментации волосяного покрова основная окраска волоса на тех или иных участках головы и конечностей.
Черная - черная окраска, равномерное густое распределение пигмента по длине волоса
Серая - образуется смешением белых и черных волос.
Сур - неравномерное распределение пигмента по длине волоса основание более темное, а концы более светлые.
Коричневая - коричневая окраска равномерное редкое распределение пигмента по длине волоса
Белая - отсутствие пигмента по длине волоса
Розовая - образуется смешением белых и коричневых волос
Бежевая – бежевая окраска, неравномерное редкое распределение пигмента по длине волоса
Пепельная - пепельная окраска, неравномерное распределение пигмента по длине волоса основание, средние - пигментированный, а концы пепельной.
Иная – другие окраски
11
К 12. Кроющий волос: основная окраска
Оценивают по цвету жесткого короткого не состригаемого волоса, покрывающего голову и конечности.
12
К 13. Кроющий волос: дополнительная окраска
Оценивают по наличию или отсутствию волосяного покрова другой окраски. Окраска занимающая меньшую поверхность, дополнительная.
13
К 14. Кроющий волос: расположение дополнительной окраски
Оценивают по наличию пигментации кроющего волоса на тех или иных участках головы и конечностей.
14
К 18. Спина: оброслость рунной шерстью
слабая
шерсть на спине редкая и короче, чем на боку
1
сильная
шерсть на спине по густоте и длине идентична шерсти на боку
2
15
К 19. Брюхо: оброслость рунной шерстью
отсутствует
покрыто только кроющим волосом
1
слабая
шерсть на брюхе редкая и короче, чем на боку
2
сильная
шерсть на брюхе идентична шерсти на боку
3
16
К 20. Баран-производитель: величина
Определяют по живой массе баранов перед случкой с точностью до 1 кг.
Степень выраженности признаков соответствует следующим средним значениям, кг:
Тонкорунных (далее –Т)
Полутон-корунных (далее – П)
Грубошерстных (далее –Г)
малая
менее 81
менее 81
менее 81
3
средняя
81-90
81-90
81-90
5
большая
более 90
более 90
более 90
7
17
К 21. Матка: величина
Определяют по живой массе маток перед случкой с точностью до 1 кг.
Степень выраженности признаков соответствует следующим средним значениям, кг:
Т
П
Г
малая
менее 51
менее 51
менее 51
3
средняя
51-55
51-55
51-55
5
большая
более 55
более 55
более 55
7
18
К 22. Кожа: складчатость
19
К 23. Голова: профиль
20
К 24. Уши: положение
21
К 27. Туловище: форма
22
К 28. Ноги: индекс длинноногости
Определяют расчетом измерений мерной палкой высоты туловища в холке и глубины груди по формуле:
б-в
а = ____ х 100, где
в
а – индекс длинноногости;
б – высота в холке, см;
в – глубина груди, см.
Степень выраженности признака соответствует следующим значениям, %:
короткие
менее 50
3
средние

Ескертпе: 4,5,7,15-19,23-29,32-44 және 46 белгілері тондық бағыттағы қой тұқымдары үшін 8-9 айлық мерзімінде бағаланады.
1 Прекос және қазақтың биязы жүнді тұқымдарына тән;
2 Еділбай және қазақтың құйрықты жартылай қылшық жүнді тұқымдарына тән (ақтөбелік тұрпат);
3 Мазех және Еділбай тұқымдарына тән; 4 Романов тұқымдарына тән;
5 Карачаев және қара түсті қаракөл тұқымдарына тән;
6 Дағыстан тұқымдарына тән; 7 Тәжік тұқымдарына тән;
8 Сокол тұқымдарына тән;
9 Горьков тұқымдарына тән.
10 Дағыстан таулы биязы, Финдік ландрас жартылай биязы, Монғолдық қылшық жүнді тұқымдарына тән;
11 Советтік биязы, Куйбышевтік жартылай биязы, Лезгиндік қылшық жүнді тұқымдарына тән;
12 Кавказдық биязды, Солтүстіккавказдық жартылай биязы етті жүнді, Кучугуров қылшық жүнді тұқымдарына тән;
13 Ставропол тұқымдарына тән;
14 Советтік еттіжүнді тұқымдарына тән;
15 Линкольн тұқымдарына тән.
Мал шаруашылығы
саласындағы селекциялық
жетістіктерді сынақтардан және
байқаулардан өткiзу
әдістемесіне
4-қосымша
Қой белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесі
Белгі
Көрініс беру дәрежесі
Сандық көрсеткіш-тер
Сандық көрсеткіш-тер
Индекс
1.
К1. Жануар: жүн жамылғысы-ның түрі жөніндегі классифика-ция
Тәжірибе жасау үшін таңдап алынған топтан он еркек және он ұрғашы тоқтының жүн жамылғысының түріне қарай бағаланады:
биязы жүнді
талшықтың орташа диаметрі 25,0 мкм және одан да төмен болатын біртекті жүн, жабағы жүннің штабельді құрылысы, терісінің молдығы
1
жартылай биязы жүнді
талшықтың орташа диаметрі 25,1-40,0 мкм болатын біртекті жүн, жабағы жүннің штабельді құрылысы, терісінің молдығы
2
қылшық жүнді
бірқалыпты емес жүн: жабағы жүннің түбіттің, қылшықтың, өтпелі талшықтың құрылысы
3
2.
К 2. Жануар: елтірілік типтің сәйкестігі
Сәйкес емес
Сәйкес1
1 Сирек және жоғадып бара жатқан түсті және реңді малдарды бағалауда 50 аналық және 3 аталық қошқар, 10 ұрғашы және еркек қозы алынады.
3.
К 3. Жануар: тондық типтің сәйкестігі
Сызғыш арқылы анықтайды. Түбіт қылшықтан 1,5 см және одан да ұзын
4.
К 4. Құйрық: ұзындығы (жүнсіз)
Қысқа құйрық
тірсек буынынан жоғары немесе сол деңгейде
1
Ұзын құйрық
тірсек буынынан төмен
2
5.
К 6. Құйрықтың майлылығы: пішін
Бір жастық тәрізді
Екі жастық тәрізді
6.
К 7. Майқұйрықтың түрі
Майқұйрық - құйымшақ пен сауырдың айналасындағы құйрық май; құйрығы қысқа, майсыз, құйрық майда жасырынған.
7.
К 8. Майқұйрықтың түрі
Кішкене
Орта
Үлкен
8.
К 9. Майқұйрықтың орналасуы:
Жоғары
Төмен
9.
К 11. Жабағы жүн: қосымша түсі
Талшықта басқа түстің бар-жоқғына қарап бағаланады.
Аз түс қосымша түс болып есептеледі.
10.
К 11а. Жүн жамылғысының түсі
Жүн жамылғысындағы пигментация мөлшеріне байланысты бағаланады, бастын және аяқтарынын әртүрлі бөлшектеріндегі талшықтын негізгі түсі.
Қара – қара түс, талшықтын ұзына бойына пигменттің тығыз біркелкі бөлінуі;
Көк – ақ және қара талшықтардын аралас орналасуынан пайда болды;
Сұр – талшықтын ұзына бойына пигменттің әртүрлі бөлінуі, түбі барынша қара, ал ушторы барынша ақшыл;
Қоңыр – қоңыр түс талшықтын ұзына бойына пигменттің біркелкі сирек бөлінуі;
Ақ – талшықтын ұзын бойында пигменттін болмауы;
Қызғылт – ақ және қоңыр талшықтардың аралас орналасуынан пайда болады;
Сарғылт – сарғылт түс, талшықтың ұзына бойына пигменттін әртүрлі сирек бөлінуі;
Күлгін – күлгін түс, талшықтың ұзына бойында пигменттін әртүрлі бөлінуі, түбі орта пигменттелген, ал ушторы күлгін.
Басқа – басқа түстер.
11.
К 12. Жабынды жүн: негізгі түс
Басы мен аяғындағы қырқылмайтын қысқа жүннің түсіне
қарап анықталады.
12.
К 13. Жабынды жүн: қосымша түс
Талшықта басқа түстің бар-жоғына қарап бағаланады.
Аз түс қосымша түс болып есептеледі.
13.
К 14. Жабынды жүн: қосымша түстің орналасуы
Бас пен аяқ жүннің түсінің қанықтығына қарап айырады.
14.
К 18. Арқасы: жабағы жүннің өскіндігі
әлсіз
арқасындағы жүн бүйіріне қарағанда сирек және қысқа
1
күшті
арқасындағы жүн бүіріндегі жүнмен ұқсас
2
15.
К 19. Бүйірі: жабағы жүннің өскіндігі
жоқ
тек қана қысқы шашпен жабылған
1
әлсіз
бауырындағы жүн бүйіріндегі жүннен сирек және қысқа
2
күшті
бауырындағы жүн бүйіріндегі жүнге ұқсас
3
16.
К 20. Ұрықтық қошқар: ауқымдығы
Қашырымның алдында қошқардың салмағын 1 кг дәлме-дәлдікке дейін өлшеу арқылы анықталады
Белгілердің анықталу дәрежесі келесі орта мағналарға сәйкес келеді, кг:
Б
ЖБ
Қ
кіші
81-дан төмен
81-дан төмен
81-дан төмен
3
орта
81-90
81-90
81-90
5
үлкен
90-нан жоғары
95-тен жоғары
90-тен жоғары
7
17.
К 21. Аналық: ауқымдығы
Қашырымның алдында аналықтың салмағын 1 кг дәлме-дәлдікке дейін өлшеу арқылы анықталады
Белгілердің анықталу дәрежесі келесі орта мағналарға сәйкес келеді, кг:
Б
ЖБ
Қ
кіші
51-дан төмен
51-ден төмен
45-тен төмен
3
орта
51-55
51-55
51-55
5
үлкен
55-дан жоғары
55-тен жоғары
55-ден жоғары
7
18.
К 22. Тері: қатпарлылығы
Жоқ
Төмен
Орта
Жоғары
19.
К 23. Бас: қапталынан
Иілген Тік
Дөңес
20.
К 24. Құлағы: орналасуы
Тік Жартылай тік
Жартылай салбыраңқы Салбыраңқы
21.
К 27. Денесі: пішіні
Жалпақ Жұмыр
Тікбұрышты Бөшкетәрізді
22.
К 28. Аяғы: аяқ ұзындығының индексі
Өлшейтін таяқпен дене биіктігін шоқтық тұсынан және төсінің тереңдігі арқылы төмендегі формула бойынша анықтайды:
б-в
а = ------- х 100, бұл жерде
в
а – аяқ ұзындығының индексі
б – шоқтығының биіктігі, см;
в – кеуде тереңдігі, см;
Белгілердің анықталу дәрежесі келесі мағыналарға ие, %
қысқа
50-ден төмен
3
орта

Определяют лабораторно по образцам шерсти у десяти баранов и десяти маток из группы животных, отобранных для испытаний, по образцам шерсти массой 20-25 г. состриженным с бока за 10-15 дней до стрижки.
Фильтровальную бумагу размером 120х160 мм высушивают в кондиционном аппарате при температуре 100-105о С до постоянно сухой массы.
От каждого образца шерсти отбирают две паралельные пробы не менее 5,0 г каждая, заворачивают в фильтровальную бумагу. Пробы высушивают в кондиционном аппарате при температуре 105-110о С до постоянно сухой массы исходной пробы. В колбы аппаратов Сокслета наливают серный эфир и подсоединяют к экстрактору, где находятся пробы, а последний к холодильнику. Аппараты Сокслета ставят на кипящую водяную баню или на закрытую электрическую плитку.
Экстрагирование считают законченным при полном осветлении эфира в экстракте.
По окончанию экстрагирования пробы помещают в вытяжной шкаф на 2-3 часа для удаления из них остатков эфира и высушивают в кондиционном аппарате до постоянно сухой массы.
Затем экстрагированием в аппаратах Сокслета с использованием дистиллированной воды, вместо эфира, определяют в обезжиренных, высушенных и взвешенных образцах шерсти количество пота.
Пробы шерсти экстрагируют до прозрачной воды. Затем высушивают до постоянно сухой массы.
Все взвешивание проводят на технических весах, с точностью до 0,01 г.
Массу жира или пота в г, содержащегося в пробе, определяют по разнице постоянно сухой шерсти до экстрагирования и после него.
Процентное содержание шерстного жира или пота в грязной шерсти вычисляют по формуле:
А
Х = ______ х 100, где
В
Х – искомый процент жира (пота), %;
А – масса жира (пота) в г;
В – постоянно сухая масса навески исходной шерсти в г.

Тәжірибе жасау үшін таңдап алынған топтан он еркек және он ұрғашы тоқтының бүйірінен қырқымға 10-15 күн қалғанда алынған 20-25 г. жүннің үлгісімен анықталады.
Көлемі 120-160 мм. сүзгі қағазды кондициялық аппаратта 100-105?С температурада тұрақты құрғақ күйіне жеткенше кептіреді.
Жүннің әр үлгісінен 5,0-г-нан екі параллель сынама алынады да сүзгі қағазға оралады. Сынаманы кондициялық аппаратта 105-110?С температурада тұрақты құрғақ күйіне жеткенше кептіреді. Сокслет аппаратының колбасына күкірт эфирін құяды, сосын сынамалар тұрған экстракторға жалғайды да соңғысын мұздатқышқа қояды. Сокслет аппаратын қайнаған су буына немесе жабық электр плиткасына қояды.
Экстрактідегі эфир толық түссізденгеннен кейін ғана экстрагирование аяқталған болып есептеледі.
Экстрагирование аяқталғаннан кейін сынаманы эфирдің қалдықтарынан тазарту үшін 2-3 сағатқа ауа тартатын шкафқа қояды да, кейін кондициялық аппаратқа салып тұрақты құрғақ күйіне жеткенше кептіреді.
Осыдан кейін Сокслет аппаратында эфирдің орнына тазартылған суды пайдалану арқылы майсыздандырылған, кептірілген және өлшенген үлгілерден шайырдың мөлшерін анықтайды.
Жүннің сынамасын судың түссізденгенінше экстрагирование жасайды. Сосын тұрақты құрғақ күйіне жеткенше кептіреді.
Барлық өлшеулерді 0,01 г. дәлдікпен техникалық таразыда жүргізеді.
Сынамадағы май мен тердің салмағын құрғақ жүннің экстрагированиге дейінгі және одан кейінгі айырмасы бойынша анықтайды.
Тазартылмаған жүндегі май мен тердің пайыздық құрамын мына формула бойынша есептейді:
А
Х = ----------- х 100, бұл жерде
В
Х - майдың (тердің) пайызы, %;
А - майдың (тердің) салмағы, г;
В - алынған жүннің тұрақты құрғақ салмағы, г;

Если расхождение по содержанию жира или пота между паралельными пробами превышает 3% для тонкорунных животных или 2% для животных других направлений, исследуют третью пробу. Среднее значение рассчитывают по двум близким пробам.
Количество жиропота определяют суммированием процентного содержания жира и пота.
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, %:
36
Т
П
Г
малое
менее 20,0

Егер май мен тердің салмағының айырмаса параллель сынамалар арасында биязы жүнді қойлар үшін 3%-дан, басқа бағыттағы қойлар үшін 2%-дан асса, онда үшінші сынаманы зерттеуге алады. Орта мағынасын өте жақын екі сынаманың көрсеткіші арқылы есептеп шығарады.
Шайырдың мөлшерін май мен тердің пайызын қосу арқылы анықтайды.
Белгілердің анықталу дәрежесі келесі орташа мағналарға ие, % :
Б
ЖБ
Қ(түбіт)
аз
20,0- төмен

менее 15,0
Менее 10,0
3
среднее
20,0-30,0
15,0-25,0
10,0-15,0
5
большое
более 30,0
более 25,0
более 15,0
7
37
К 46. Шерсть: соотношение ости и пуха
Определяют лабораторно методом подсчета остевых и пуховых волокон в пробах шерсти. Для подсчета выстригают шерсть на правом боку, за лопаткой, массой 5,0 – 10,0 г, от которой отбирают косицами пробу массой 1,5 – 2,0 г и осторожно промывают. От промытой пробы отделяют две параллельные навески массой 25 – 30 мг каждая, которые разделяют на фракции ость и пух.
Подсчитывают на контрастной бумаге число волокон в каждой фракции.
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям соотношения пуха кости:
узкое
менее 4
3
среднее

15,0- төмен
10,0-төмен
3
орташа
20,0-30,0
15,0-25,0
10,0-15,0
5
көп
30,0- жоғары
25,0- жоғары
15,0- жоғары
7
36.
К 46. Жүн: қылшық пен түбіттің ара-қатынасы
Сынамадағы жүннің құрамындағы қылшық пен түбітті есептеу зертханада анықталады. Ол үшін қойдың оң бүйіріндегі жауырын тұсынан салмағы 5,0-10,0 г, жүн қырқылып алынып, осыдан 1,5-2,0 г. сынама алынады, кейін жуылады. Жуылған сынамадан әрқайсысы 25-30 мг. екі параллель өлшем алынады да, қылшығы мен түбіті бөлек фракцияларға айырылады.
Осыдан кейін таза қағаздың үстіне салынып әр фракциядағы талшықтар саны есептеледі.
Белгілердің анықталу дәрежесі қылшық пен түбіттің келесі орташа мағналарына ие:
тар
4-тен төмен
3
орташа

450-600
400-550
5
высокая
более 600
более 550
7
25.
К 9. Голова: размер
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет.
Большая голова по длине равна длине шеи, средняя – несколько меньше длины шеи, малая – значительно меньше длины шеи.
3                 5                   7
малая            средняя             большая
26.
К 10. Голова: профиль
Выпуклый – сильно развиты лобные пазухи и носовые кости, так что профиль головы представляется в виде изогнутой выпуклой линии.
Прямой - при рассмотрении головы сбоку лоб, переносье и нос составляют прямую линию.
Вогнутый – лоб прямой, а в переносье и в области носа имеется вдавленность, что придает голове суживающуюся форму.
1                 2                  3
выпуклый           прямой             вогнутый
27.
К 11. Затылок: длина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по величине затылочного гребня и первого шейного позвонка.
3                     5                       7
короткий               средний                 длинный
28.
К 12. Шея: выход
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по расстоянию от плечелопаточного сустава до нижнего края шеи.
3                      5                      7
низкий                 средний                 высокий
29.
К 13. Шея: длина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет от основания уха до середины лопаточного гребня.
3                5                     7
короткая         средняя                длинная
30.
К 14. Шея: форма
Лебединая – верхний и нижний края шеи представляют две относительно параллельные линии, изогнутые в одном направлении.
Прямая – нижний край шеи представляет собой относительно прямую линию, а верхний край более или менее изогнут.
Оленья – нижний край шеи выпуклый, верхний либо прямой, либо вогнутый.
1                2                     3
лебединая         прямая                оленья
31.
К 15. Холка: длина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по расстоянию от первого до десятого грудного позвонка.
3                  5                       7
короткая           средняя                 длинная
32.
К 16. Холка: высота
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по высоте остистых отростков десяти первых грудных позвонков.
3               5                    7
высокая        средняя               низкая
33.
К 17 Лопатка: постановка
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по величине угла наклона лопатки к горизонту.
3                   5                       7
прямая              средняя                  косая
34.
К 18. Грудная клетка: ширина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по расстоянию между плечелопаточными сочленениями.
3                    5                      7
узкая               средняя                широкая
35.
К 19. Грудная клетка: глубина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет. Грудную клетку считают неглубокая, если ее нижняя линия менее чем на 5 см ниже локтевого сустава, средней - если она соответствует или равна 5-10 см, глубокой - если более 10 см.
3                     5                        7
неглубокая              средняя                  глубокая
36.
К 20. Круп: длина
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по расстоянию от крайнего переднего выступа маклока до крайней задней точки седалищного бугра.
3                     5                     7
короткий               средний               длинный
37.
К 21. Круп: наклон
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по величине угла, между верхней линией крупа и горизонтом.
3                    5                 7
прямой              нормальный        спущенный
38.
К 22. Круп: форма
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет
1                 2                  3
Овальный         раздвоенный       крышеобразный
39.
К 23. Передние конечности: постановка
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет
3                  5                      7
узкая             средняя                 широкая
40.
К 24. Задние конечности: постановка
Определяют визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет
3                  5                   7
узкая            средняя              широкая
41.
К 25. Копыто: величина
Определяется визуально у жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет по отношению к путовому суставу.
3               5                 7
малое          среднее           большое
42.
К 26. Продуктивность в гладких скачках
Определяют у 20 голов жеребчиков и кобылок в возрасте 2,5 лет верховых пород при движении галопом.
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, мин. сек. на 1000 м.
низкая
более 1.14,5
3
средняя
1.14,5-1.09,5
5
высокая

450-600
400-555
5
жоғары
600-ден жоғары
550-ден жоғары
7
25.
К9. Бас: мөлшері
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды көз мөлшермен анықтайды.
Кіші орта             үлкен
үлкен
бастың ұзындығы мойын ұзындығына тең
3
орта
мойын ұзындығынан сәл кіші
5
кіші
мойын ұзындығынан көп кіші
7
26.
К 10. Бас: қапталынан
Дөңес – маңдай қуысы мен тұмсық сүйектері жақсы жетілген, басы қапталынан қарағанда дөңес сызық тәрізді болып көрінеді.
Тік – бүйірінен қарағанда маңдайы мен тұмсығы бір сызықтың бойында болады.
Иілген – маңдайы тік, қабақ пен тұмсығының арасы иіліп қосылады.
Дөңес             тік                   иілген
27.
К 11. Желке: ұзындығы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды желке шүйдесі мен алғашқы мойын омыртқа арасы арқылы көз мөлшермен анықтайды
3 5 7
қысқа             орта             ұзын
28.
К 12. Мойын: шығуы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды тоқпан жілік пен жауырынның қосылған буынынан мойынның төменгі шетіне дейін көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
төмен             орта             жоғары
29.
К 13. Мойын: ұзындығы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды құлақ түбінен жауырын сүйегіне дейінгі аралықты көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
төмен             орта       жоғары
30.
К 14. Мойын: пішіні
3 5 7
аққу тәріздес тік бұғы тәріздес
31.
К 15. Шоқтық: ұзындығы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды кеудесінің бірінші және оныншы омыртқалары арасын көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
қысқа              орта                     ұзын
32.
К 16. Шоқтық: биіктігі
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды кеудесінің алғашқы он омыртқаларының биіктігін көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
Биік              орта              төмен
33.
К 17. Жауырын: орналасуы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды жауырынның жазықтыққа қисаю бұрышының көз мөлшері арқылы анықтайды.
3 5 7
Тік        орта              қиғаш
34.
К18. Кеуде қүысы: енділігі
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды тоқпан жілік пен жауырынның қосылған буыны аралығын көз мөлшері арқылы анықтайды.
3 5 7
Тар              орта        кең
35.
К19. Кеуде қүысы: тереңдігі
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды көз мөлшері арқылы анықтайды. Егер кеуденің төменгі сызығы мен тізе буынының арасы 5 см-ден аз болса онша терең емес, 5-10 см арасында болса орта, 10 см-ден астам болса терең болып есептеледі.
3 5 7
терең емес        орта              терең
36.
К 20. Сауыр: ұзындығы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды маклок пен құйымшық дөңінің артқы шеткі нүктесі аралығын көз мөлшері арқылы анықтайды.
3 5 7
Қысқа        орта        ұзын
37.
К 21. Сауыр: еңістігі
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды сауырдың жоғарғы сызығының жазықтықпен арасындағы бұрышының шамасына қарай көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
Тік              қалыпты              еңіс
38.
К 22. Сауыр: пішіні
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
Сопақ        екіге бөлінген        шатыр тәрізді
39.
К 23. Алдыңғы сирақтары: орналасуы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
Тар                   орта       кең
40.
К 24.Артқы сирақтары: орналасуы
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
Тар        орта              кең
41.
К 25. Тұяқ: мөлшері
2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайларды тұяқтың шашаға қатынасын көз мөлшермен анықтайды.
3 5 7
кіші        орта        үлкен
42.
К 26. Атжарыстардағы өнімділігі
Салт мінілетін тұқымдардың 20 бас 2,5 жастағы еркек және ұрғашы тайлардың шабысының «Салт мінілетін тұқымдарды ипподромдарда сынау ережелері» сәйкестігіне байланысты анықтайды.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі орта мағыналарға сәйкес келеді, мин.сек./1000м.:
төмен
1.14,5 көп
3
орта
1.14,5-1.09,5
5
жоғары

И 2,5 года старше
низкая
1
средняя
3
высокая
5
Примечание:
(*) - должны быть обязательно включены в описание селекционного достижения;
(+) - сопровождаются рисунком;
1.Казахский бактриан
2. Туркменский дромедар
3. Казахский дромедар
Приложение 12
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Таблица индексов (объяснения и методы) для руководства при
испытании (апробации) оценки степени выраженности
признаков верблюдов
Признак
Степень выраженности
Количественные показатели
Количественные показатели
Индекс
1.
1 – высота, 2 – длина туловища, 3 – высота груди,
4 – обхват груди, 5 – обхват пясти,
6 – длина головы, 7 – длина лба,
8 – ширина лба, 9 – ширина груди,
10 – ширина крупа,
11 – максимальная ширина живота
2.
В 1. Направление продуктивности
Определяют визуально в возрасте 4 лет и старше у дромедаров, 5 лет и старше у бактрианов.
Мясо-шерстное - массивное, глубокой с длинным мускулистым туловищам, ребры глубокие, широкая грудная клетка, широко расставленные седалищные бугры, шерстный покров густой, оброслослый, гривы густые, длинные.
Мясо-молочное- голова легкая, расположена пропорционально к туловищу, горбы не высокие, жировые отложения незначительные, крестец длинный и широкий, шерстный покров коротки, блестящий. Развита молочная железа.
Молочное - конституция нежная, развитая молочная железа, вымя объемистая, угловатостью формы тела, кожа свободная, тонкая, подвижная.
3.
В 2. Горб: количество

Ө, 2,5 жас және одан жоғары
төмен
орташа
жоғары
Ескертпе:
(*) - міндетті түрде селекциялық жетістіктердің сипаттамасына кіруі тиіс;
(+) - суреттермен сүймеленеді;
1.Қазақ бактрианы
2.Түркмен дромедары
3.Қазақ дромедары
Мал шаруашылығы
саласындағы селекциялық
жетістіктерді сынақтардан және
байқаулардан өткiзу
Әдістемесіне
12-қосымша
Түйе белгілерінің айқындылық дәрежесін бағалауды сынау (байқаудан өткізу) кезінде басшылыққа алуға арналған Индекстер кестесі
Белгі
Көрініс беру дәрежесі
Сандық көрсеткіштер
Сандық көрсеткіштер
Индекс
1.
Түйенің дене тұрқының өлшемдері
1-биіктігі
2-денесінің қиғаш ұзындығы
3-кеудесінің биіктігі
4-кеуде орамы 5- жіліншік орамы
6-басының ұзындығы
7-маңдайының ұзындығы
8-маңдайының жазықтығы
9-кеуде ені 10- сауырының ені
11-қарынының ең үлкен ені
2.
В1. Өнімділік бағыты
Сыңар өркешті түйелерде 4 және одан да жоғары жаста, ал айыр өркешті түйелерде 5 және одан да жоғары жаста көз мөлшермен анықталады.
Сыңар өркешті түйелерде 4 және одан да жоғары жаста, ал айыр өркешті түйелерде 5 және одан да жоғары жаста көз мөлшермен анықталады.
Етті-жүнді бағыттағы - салмақты, бұлшық етті келген денелі, қабырғалы, көкірек клеткасы кең, сауырлы, жүні қалың және өскелең, шудасы ұзын және қалың болып келеді.
Етті-сүтті бағыттағы – денесіне сай жеңіл басты, өркештері онша биік емес, етінің майлы қабаты көп емес, құйымшағы ұзын және жалпақ, жүні қысқа және жалтыр болып келеді. Сүт безі жақсы жетілген.
Сүтті бағыттағы – тұрқы жеңіл, сүт безі жақсы жетілген, желіні көлемді. Дене пішіні бұрышты, терісі жұқа және қозғалғыш.
3.
В 2. Өркештің саны

К 10;13. Индюк, индюшка: оперение, цвет дополнительной краски
Бронзовая – сочетание цветов: светло-коричневого, темно-коричневого, фиолетового, зеленого, синего.
Серебристая – сочетание цветов: белого, серого, светло-коричневого, черного.
Палевая – сочетание цветов: белого, светло-коричневого, темно-коричневого, черного.
2.
К 14, 15. Индюк, индюшка: живая масса
Определяют методом индивидуального взвешивания в возрасте 16-ти недель с точностью до 10 грамм.
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, грамм
индюк
индюшка
низкая
< 5600
< 4100
1
средняя

К 10,13. Қораз, мекиен: қауырсыны, қосымша бояуының түсі
Қола түстес - ашық-қоңыр, қара-қоңыр, қызыл-сарғыш, жасыл, көк түстердің әрленуі.
Күміс түстес – ақ, сұр, ашық-қоңыр, қара түстердің әрленуі.
Сары түстес – ақ, ашық-қоңыр, қара-қоңыр, қара түстердің әрленуі.
2.
К 14,15. Қораз, мекиен: тірі салмағы
16 апталығында жеке-жеке өлшеу арқылы 10 г дәлдікке дейін өлшенеді.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, грамм:
қораз
мекиен
төмен
< 5600
< 4100
1
орта

Определяют в пробах кожи с волосом площадью 0,5 кв. см, взятых с пресно-сухих шкурок в точке пересечения линии, отделяющей заднюю треть шкурки, и линии, проходящей между боком и хребтом, от 10 самок и 10 самцов, отобранных методом случайной выборки. Волосы аккуратно сбривают под корень. Из полученной пробы пинцетом изымают и подсчитывают направляющие и остевые волосы. Все оставшиеся пуховые волосы взвешивают с точностью до 0,01 мг на аналитических весах. Затем берут пучок волос (примерно десятая часть пробы), взвешивают и подсчитывают в нем количество пуховых волос.
Густоту волосяного покрова определяют по формуле:
2А
К= ______ х В + 2Г,
Б
где:
К - густота волосяного покрова, шт./кв. см;
А - масса всей пробы пуховых волос, мг;
Б - масса пучка пуховых волос, мг;
В - количество пуховых волос в пучке, шт.;
Г - количество направляющих и остевых волос в пробе, шт.
Степень выраженности густоты волосяного покрова соответствует следующим значениям, тыс. шт./кв. см:
малая
менее 10
3
средняя

Кездейсоқ 10 ұрғашы және 10 еркектен таңдалып алынған тұщы құрғақ терінің артқы үштен бір бөлігінің сызығын қиып өтетін нүктеде және бүйірі мен жотасының арасымен өтетін сызық нүктесінде 0,5 см.кв түкті тері ауданында анықтайды. Түкті ұқыпты түрде тақырлап қырады. Таңдалып алынған сынаманы пинцетпен алып, бағыттаушы және тікенекті қылшықтарын санайды. Қалған барлық түбітті талшықтарды 0,01 мг дәлдікпен аналитикалық таразыда өлшейді. Болғасын бір буда түкті (жобамен сынаманың оннан бір бөлігі), өлшеп, ондағы түбіт талшықтарын санайды.
Түкті жамылғының тығыздығын мына формуламен анықтайды:
2А
К= ______ х В + 2Г,
Б
формуладағы:
К - түк жамылғысының тығыздығы, дана/см.кв;
А – барлық түбіт талшық сынамасының массасы, мг;
Б - бір буда түбіт талшығының массасы, мг;
В - бір буда түбіт талшығының саны, дана.;
Г – сынамадағы бағыттаушы және тікенек қылшықтардың саны, дана.
Түкті жамылғының тығыздығының сипат дәрежесі мынадай мағнаға сәйкес келеді, мың дана/см.кв:
шағын
10-нан аз
3
орташа

К 20-21. Длина тела (самец, самка)
Измерения проводят мягкой мерной лентой. Животное прижимают животом к столу. Один зверовод держит животное за шею, второй - за задние лапы, максимально растягивая зверя. Нулевую отметку ленты прикладывают к кончику носа, прижимают рукой к плечам животного, а затем протягивают ленту до корня хвоста, определяя длину с точностью до 1 см.
Степень выраженности длины тела соответствует следующим значениям, см
самец
самка
малая
менее 65
менее 61
3
средняя

К. 20-21. Денесінің ұзындығы (еркек, ұрғашысы)
Жұмсақ өлшегіш таспамен (лента) өлшеу. Аңды бағып күтуші бір адам аңды столға ішімен қысып желкесінен ұстайды , ал екіншісі артқы табанынан барынша керіп ұстайды. Таспаның (лентаның) нольдік белгісін аңның мұрнының ұшына, қолмен аңның иығына жапсырып, таспаны құйрықтың ұшына дейін 1 см дәлдікпен тартады.
Дене ұзындығының дәрежесі мынадай мағнаға сәйкес келеді, см:
аталық
аналық
шағын
65-тен кем
61-ден кем
3
орта

При взятии промеров собака должна стоять на горизонтальной поверхности в естественной стойке без ручной коррекции. Измерения проводят с точностью до 0,1 см:
(А-Б) - длина головы (измеряют сантиметровой лентой от обреза носа до конца затылочного гребня (соколка)). В целях уменьшения влияния сильного или слабого перелома ленту прижимают лишь в передней части морды и натягивают к затылочному гребню;
(А-В) - длина морды (измеряют сантиметровой лентой от обреза носа до линии, соединяющей внутренние углы глазниц);
(В-Б) - длина черепа (измеряют сантиметровой лентой от линии, соединяющей внутренние углы глаз, до конца затылочного гребня (соколка));
(Г-Г) - обхват головы перед ушами (измеряют сантиметровой лентой перед ушами по касательной к их переднему краю);
(В-В) обхват головы у глаз (измеряют сантиметровой лентой по линии, соединяющей передние углы глазниц);
(Б-Д) - длина шеи (измеряют сантиметровой лентой от затылочного бугра до линии, соединяющей верхние передние углы лопаток);
(Д-Ж) - длина спины (измеряют сантиметровой лентой от линии, соединяющей верхние передние углы лопаток, до последнего позвонка, имеющего нормальное неложное ребро);
(И–З) - косая длина туловища (длина колодки), измеряют сантиметровой лентой от переднего края плечелопаточного сочленения до крайнего выступа седалищного бугра;
(К-Л) - высота в холке (измеряют мерной палкой, установленной отвесно, от холки до пола);
(М–Н) - высота в крестце (измеряют мерной палкой, установленной отвесно, от маклоков до пола);
(К–О–К) - обхват груди за лопатками (измеряют сантиметровой лентой от холки до холки через нижнюю точку грудины);
(П–Л) - высота в локте (измеряют мерной палкой, установленной отвесно, от выступа локтевого сустава до пола или леской с отвесом);
(Р–Р) - обхват запястья (измеряют сантиметровой лентой дистальный конец предплечья над запястным суставом);
(С1–С2) – ширина груди в плечах (измеряют мерной палкой);
(К-О) – высота грудной клетки (измеряют мерной палкой от холки до нижней точки грудины).
2.
К 1. Голова: шерстный покров
Определяют визуально в возрасте 12-14 месяцев при отсутствии стрижки.
без шерсти
не имеет шерсти
1
гладкошерстная
гладкая короткая шерсть без подшерстка по всей голове
2
имеется только хохол
не имеет шерсти за исключением хохла - тонкая шерсть по наружному сагиттальному гребню
3
длинношерстная только на черепе
длинная шерсть, начинающаяся на линии перелома, короткая гладкая шерсть на носу
4
длинношерстная
длинная шерсть по всей голове
5
3.
К 2. Голова: индекс длины
Определяют в возрасте 12-14 месяцев по отношению длины головы (А-Б) к высоте в холке (К-Л).
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, %
малый
менее 43
3
средний

Өлшем алынған кезде ит тегіс жерде табиғи қалпында тұру керек. Өлшем 0,1 см-ге дейінгі дәлдікпен алынады.
(А-Б) – бастың ұзындығы (сантиметрлік таспамен тұмсық ұшынан бастап желке шүйдесіне дейінгі аралық өлшенеді). Таспаны түмсықтың алдыңғы жағынан алып шүйдеге дейін тартады;
(А-В) - тұмсықтың ұзындығы (сантиметрлік таспамен тұмсық ұшынан бастап көздің ішкі бұрыштарын қосатын сызыққа дейін өлшенеді).
(В-Б) – бас сүйегінің ұзындығы (сантиметрлік таспамен көздің ішкі бұрыштарын қосатын сызықтан бастап желке шүйдесіне дейінгі аралық өлшенеді).
(Г-Г) – бастың құлақ алды орамы (сантиметрлік таспамен көздің ішкі бұрыштарын қосатын сызықтың бойы өлшенеді).
(В-В) - бастың көз тұсындағы орамы (сантиметрлік таспамен көздің ішкі бұрыштарын қосатын сызық арқылы өлшенеді).
(Б-Д) – мойын ұзындығы (сантиметрлік таспамен желке шүйдесінен бастап жауырынның алдыңғы жоғарғы бұрыштарының арасын қосатын сызыққа дейінгі аралық өлшенеді).
(Д-Ж) – арқаның ұзындығы (сантиметрлік таспамен жауырынның алдыңғы жоғарғы бұрыштарының арасын қосатын сызықтан бастап ұзын қабырғалы соңғы омыртқаға дейінгі аралық өлшенеді).
(И-З) – денесінің қиғаш ұзындығы (сантиметрлік таспамен иық буынының алдыңғы жағынан бастап шонданайға (седалищный бугор ) дейінгі аралық өлшенеді).
(К-Л) – шоқтығының биіктігі (өлшеуіш таяқпен шоқтығынан бастап жерге дейінгі аралық өлшенеді).
(М-Н) – сегізкөзінің биіктігі (өлшеуіш таяқпен маклоктан бастап жерге дейінгі аралық өлшенеді).
(К-О-К) – жауырын сыртының дене орамы (сантиметрлік таспамен шоқтығынан шоқтығына дейін төстің үсті арқылы өлшенеді).
(П-Л) – шынтағының биіктігі (сантиметрлік таспамен шынтақ буынынан жерге дейінгі аралық өлшенеді).
(Р-Р) – жіліншік орамы (сантиметрлік таспамен сирақтың шашағының үстінен жіліншік орамы өлшенеді).
(С?- С?) – иық тұсындағы кеуде енділігі (өлшеуіш таяқпен өлшенеді).
(К-О) – кеуде қуысының биіктігі (өлшеуіш таяқпен шоқтығынан төсінің төменгі нүктесіне дейінгі аралық өлшенеді).
2.
К 1. бас: жүн жабындысы
Көз жобамен 12-14 айлығында қырқылмаған күйде анықталады.
жүнсіз
жүні жоқ
1
тегіс жүнді
бүкіл басында қысқа тегіс жүн
2
айдар ғана бар
айдардан басқа жүн жоқ – шүйдесін
3
бас сүйегінде ұзын жүн бар
қабағынан басталатын ұзын жүн, тұмсығында қысқа тегіс жүн
4
ұзын жүнді
бүкіл басында ұзын жүн бар
5
3.
К 2. Бас: ұзындық индексі
12-14 айлығындағы бас ұзындығының (А-Б ) шоқтығының биіктігіне қатынасы (К-Л).
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі орта мағыналарға сәйкес келеді, %:
кіші
43-тен аз
3
орта

Измерение признаков производится в преднерестовый период согласно схеме, с точностью до 0,5 см.
l – длина тела – по средней линии от рыла до основания лучей хвостового плавника;
C – длина головы – по средней линии от рыла до окончания жаберной крышки;
H – высота тела – перпендикулярно средней линии перед спинным плавником;
O – обхват тела – перпендикулярно средней линии перед спинным плавником;
pl – длина хвостового стебля – по средней линии от конца основания анального плавника до основания лучей хвостового плавника;
h – высота хвостового стебля – перпендикулярно средней линии в наиболее узком месте.
2.
К 1. Рыба: основная окраска
Оценивают ниже боковой линии.
3.
К 2. Рыба: наличие пятен
Оценивают на всем теле и плавниках.
4.
К 3. Тело: чешуйчатый покров
1 – отсутствует
2 – линейный
3 – разбросанный
4 – сплошной
5.
К 4. Тело рыбы: форма
Оценивают по отношению длины (l) к высоте (H).
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, ед.:
округлая
2,6 и менее
1
прогонистая
более 2,6
9
6.

Белгілері сызбаға сәйкес 0,5 см дейінгі дәлдікпен уылдырық шашатын уақытының алдында өлшенеді.
l – дене ұзындығы – тұмсығының ортасынан бастап құйрық жүзу қанаты негізінің сәулесінің шетіне дейін өтетін ортаңғы сызық бойынша;
C – басының ұзындығы – тұмсығының ортасынан бастап желбезек қақпағының аяғына дейін ортаңғы сызық бойынша ;
H – дене биіктігі – арқа жүзу қанатына ортаңғы сызығына тік бұрыш бойынша;
O – дене орамы – арқа жүзу қанатының алдына ортаңғы сызығына тік бұрыш бойынша;
pl – құйрық тұрқының ұзындығы – ортаңғы сызық бойынша анальдық жүзу қанаты негізінің сәулесінің шетіне дейін;
h – құйрық тұрқының биіктігі – ортаңғы сызық бойынша ең тар бөлігіне тік бұрыш бойынша.
2.
К 1. Балық: негізгі түсі
Бүйір сызығынан төмен бағаланады.
3.
К 2. Балық: теңбілі барлығы
Бүкіл денесін және жүзу қанаттарымен бағаланады.
4.
К 3. Денесі: қабыршақты жамылғы
1 – жоқ
2 – сызықты
3 – шашыраңқы
4 – тұтас
5.
К 4. Балық денесі: формасы
Биіктігінің (H) ұзындығына (l) қатынасы бойынша бағаланады.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі орташа мағналарға сәйкес келеді, бірлік:
жұмыр
2,6-тен аз
1
созылыңқы
2,6-дан көп
9
6.

более 24,5
более 21,0
7
3.
К 3, 4. Рыба: тело, прогонистость
Оценивают по отношению длины тела по Смитту (l) к максимальной высоте тела (Н).
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, ед.:
самец
самка
низкая
менее 3,5
менее 3,5
3
средняя
3,5-4,1
3,5-3,9
5
высокая
более 4,1
более 3,9
7
4.
К 5, 6. Рыба: время достижения половой зрелости
Определяют визуально при просмотре рыб старшей ремонтной группы. Ремонтная группа переводится в категорию производителей, когда в ней, в целом, за нерестовый сезон половой зрелости находится не менее 50% рыб.
Степень выраженности признака соответствует следующим значениям, год:
самец
самка
ранее
1 год
2 года
3
среднее
2 года
3 года
5
позднее
3 года
4 года
7
5.
К 7. Рыба: срок нереста
Определяют визуально при просмотре производителей (для самцов и самок суммарно). В пик нереста в выборке должно присутствовать не менее 10% текучих рыб.
Степень выраженности признака соответствует следующим значениям, мес:
очень ранний
до октября
1
ранний
октябрь-ноябрь
3
средний
декабрь-январь
5
поздний
февраль-март
7
очень поздний
позднее марта
9
6.
К 8. Самец: рабочая плодовитость
Определяют путем произведения объема единовременной порции спермы (мл) на концентрацию сперматозоидов, по формуле у=1,18 + 0,42х, где: х- сперматокрит (отношение объема сгустка спермиев к общему объему пробы (%), после центрифугирования в течение 5 минут, при 5000 оборотах в минуту).
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, млрд. шт.
очень низкая
менее 30
1
низкая

24,5-тен көп
21,0-тен көп
7
3.
К 3,4. Балық: денесі, прогонистость
Басының ұзындығының Смитт бойынша дене ұзындығының (1) денесінің ең жоғарғы биіктігіне (Н) қатынасын алады.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, бірлік:
еркегі
ұрғашы
төмен
3,5-тен аз
3,5-тен аз
3
орта
3,5-4,1
3,5-3,9
5
жоғары
4,1-ден көп
3,9-дан көп
7
4.
К 5,6. Балық: жыныстық жетілу мерзімі
Қосалқы топтағы балықтарды көз жобамен анықтайды. Уылдырық шашу кезеңінде қосалқы топтағы балықтардың кемінде 50%-дан астамы жыныстық жетілу мерзіміне жетсе, ұрықтандырушылар категориясына ауыстырылады.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, жыл:
еркегі
ұрғашы
ерте
1 жыл
2 жыл
3
орта
2 жыл
3 жыл
5
кеш
3 жыл
4 жыл
7
5.
К 7. Балық: уылдырық шашу мерзімі
Ұрықтандырушыларды көру арқылы көз жобамен анықтайды (еркегі мен ұрғашысы бірдей). Уылдырық шашудың қызған кезінде барлық балықтың кемінде 10%-ы қатыстырылуы керек.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, жыл:
өте ерте
қазан айына дейін
1
ерте
қазан – қараша
3
орта
желтоқсан – қаңтар
5
кеш
ақпан – наурыз
7
өте кеш
кеш наурыздан кейін
9
6.
К 8. Еркегі: ұрықшылдығы (жыныстық жұмыскерлігі)
Бір рет бөлінген ұрықтың ішіндегі сперматозоид санымен төмендегі формула бойынша анықталады.
у = 1,18 + 0,42х;
бұл жерде: х –сперматокрит (сперма қоюлығы көлемінің жалпы алынған сынамаға 5000 мин/айналымда 5 минут центрифугадан өткізгеннен кейінгі қатынасы (%).
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, млрд.дана:
өте төмен
30-дан аз
1
төмен

К 1, 2. Саек, саюшка: основная окраска (масть)
Оценивается по цвету волосяного покрова.
К 3, 4. Саек, саюшка: дополнительная окраска
Оценивается по цвету дополнительной окраски волосяного покрова, составляющей меньшую часть площади тела.
К 5,6. Саек, саюшка: дополнительная окраска на голове
Оценивается по форме и расположению дополнительной окраски.
К 7, 8. Саек, саюшка: дополнительная окраска на туловище
Оценивается по расположению дополнительной окраски волосяного покрова, составляющей меньшую часть площади тела.
К 12. Маралушка: возраст физиологической зрелости
Оценивается по возрасту плодотворного осеменения (случки).
Степень выраженности признака соответствует следующим средним значениям, месяцев:
раний
менее 29
3
средний
29-41
5
поздний
более 41
7
К 13. Голова марала-производителя: профиль
Определяется визуально.
1 вогнутый         2 прямой           3 выпуклый
К 14. Голова маралухи: профиль
Определяется визуально.
1 вогнутый         2 прямой          3 выпуклый

К 1,2. Еркек, ұрғашы марал: негізгі бояуы (түсі)
Жүн жабындысының түсі бойынша бағаланады.
2.
К 3,4. Еркек, ұрғашы марал: қосымша бояуы
Денесінің аз бөлігін қамтитын жүн жабындысының қосымша түсі бойынша бағаланады.
3.
К 5,6. Еркек, ұрғашы марал: басының қосымша бояуы
Қосымша бояуының орналасуы мен пішіні бойынша бағаланады.
4.
К 7,8. Еркек, ұрғашы марал: денесінің қосымша бояуы
Денесінің аз бөлігін қамтитын қосымша бояуының орналасуы бойынша бағаланады.
5.
К 12. Ұрғашы марал: физиологиялық жетілу мерзімі
Ұрықтану жасына қарай бағалайды.
Белгілердің көрініс беру дәрежесі келесі мағыналарға сәйкес келеді, ай:
ерте
29-дан аз
3
орта
29-41
5
кеш
41-ден көп
7
6.
К 13. Ұрықтандырушы маралдың басы: қапталынан қарағанда
Көз жобамен анықталады.
1 майысқан; 2 тік; 3 дөңес.
7.
К 14. Аналық маралдың басы: қапталынан қарағанда
Көз жобамен анықталады.
1 майысқан; 2 тік; 3 дөңес.
8.

100
Новый комплекс сочетающихся
заводских линий (кросс)
2
-
40
Новая заводская линия
-
-
20
Приложение 39
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Адрес ________________
______________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и
апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________________________
(Фамилия, имя, при наличии отчество)
«____» ______________20___ г.
Заключение
о положительном результате экспертизы нового
селекционного достижения в животноводстве на патентоспособность
Заявка №
Дата подачи заявки
Предлагаемое
наименование
селекционного
достижения
Приоритет установлен:
по дате подачи заявки
по дате подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции по охране селекционных достижений:
№ первой заявки   Дата подачи первой заявки  Код страны первой заявки
Заявитель(и)
Автор(ы)
Хозяйства-
оригинаторы
Название селекционного достижения
В результате экспертизы материалов заявки на новое предполагаемое селекционное достижение в животноводстве установлено что, новое селекционное достижение соответствует требованиям статьи 10 Закона Республики Казахстан «Об охране селекционных достижений».
Председатель
экспертной комиссии
по испытанию
и апробации пород           _________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
Эксперты:                   _________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
Приложение 40
к Методике по проведению испытаний и
апробаций селекционных достижений в
области животноводства
Адрес ________________
______________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и
апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________________________
(Фамилия, имя, при наличии отчество)
«____» ______________20___ г.
Заключение
об отрицательном результате экспертизы нового
селекционного достижения в животноводстве на патентоспособность
Заявка №
Дата подачи заявки
Предлагаемое
наименование
селекционного
достижения
Приоритет установлен:
по дате подачи заявки
по дате подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции по охране селекционных достижений:
№ первой заявки   Дата подачи первой заявки  Код страны первой заявки
Заявитель(и)
Автор(ы)
В результате проведения экспертизы представленного селекционного достижения в животноводстве на патентоспособность установлено, что оно не соответствует условиям патентоспособности, установленным статьи 10 Закона Республики Казахстан «Об охране селекционных достижений», а именно:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель
экспертной комиссии
по испытанию
и апробации пород           _________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
Эксперты:                   _________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)
_________________________________________
(подпись)         (Фамилия, имя, при
наличии отчество)

100
Жаңа, бір-біріне сәйкес келетін зауыттық желілер (кросстар) кешені (комплекс)
2
-
40
Жаңа зауыттық желі
-
-
20
Мал шаруашылығы
саласындағы селекциялық
жетістіктерді сынақтардан және
байқаулардан өткiзу
39-қосымша
Мекен жай _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Тұқымдарды сынақтан өткiзу және сапасын анықтау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрліг
Тұқымдарды сынақтан өткiзу және сапасын анықтау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
______________________________
(қолы, аты-жөні)
20_____ ж. «____» ______________
Мал шаруашылығындағы жана селекциялық жетiстiктiң
патентке қабiлеттiлiгiне сараптаманың оң нәтижесі туралы
Қорытындысы
Өтінім №
Өтінім берген күні
Селекциялық жетістіктің болжамды атауы
Басымдылық белгіленген:
өтінім берілген күні бойынша
өтінімді селекциялық жетістіктерді қорғау жөніндегі Халықаралық конвенцияға қатысушы елде алғаш рет берген күні бойынша:
Бірінші Бірінші өтінім Бірінші өтінім берген
өтінімнің № берілген күні елдің коды
Өтінім беруші (лер)
Автор (лар)
Оригинатор-шаруашылықтар
Селекциялық жетістіктің
атауы
Мал шаруашылығындағы жана болжамды селекциялық жетістіктің өтінім материалдарын сараптау нәтижесінде, олардың Қазақстан Республикасы «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Заңының 10 бабының талаптарына сәйкестігі белгіленді.
Тұқымдарды сынақтан өткізу және сапасын анықтау жөніндегі сараптама комиссияның төрағасы
(қолы)
(аты-жөні, бар болған жағдайда әкесінің аты)
Сарапшылар:
(қолы)
(аты-жөні, бар болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, бар болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, бар болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, бар болған жағдайда әкесінің аты)
Мал шаруашылығы
саласындағы селекциялық
жетістіктерді сынақтардан және
байқаулардан өткiзу
40-қосымша
Мекен жай _________________
__________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Тұқымдарды сынақтан өткiзу және сапасын анықтау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрліг
Тұқымдарды сынақтан өткiзу және сапасын анықтау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
______________________________
(қолы, аты-жөні)
20_____ ж. «____» ______________
Мал шаруашылығындағы жана селекциялық жетiстiктiң
патентке қабiлеттiлiгiне сараптаманың
теріс нәтижесі туралы
Қорытындысы
Өтінім №
Өтінім берген күні
Селекциялық жетістіктің болжамды атауы
Басымдылық белгіленген:
өтінім берілген күні бойынша
өтінімді селекциялық жетістіктерді қорғау жөніндегі Халықаралық конвенцияға қатысушы елде алғаш рет берген күні бойынша:
Бірінші Бірінші өтінім Бірінші өтінім берген
өтінімнің № берілген күні елдің коды
Өтінім беруші (лер)
Автор (лар)
Оригинатор-шаруашылықтар
Селекциялық жетістіктің
атауы
Мал шаруашылығындағы жаңа болжамды селекциялық жетістіктің патентке қабілеттілігіне сараптама жүргізу нәтижесінде, олардың Қазақстан Республикасының «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Заңының 10-бабында белгіленген патентке қабілеттілік шарттарына сәйкес келмейтіндігі белгіленді, атап айтқанда:________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тұқымдарды сынақтан өткізу және сапасын анықтау жөніндегі сараптама комиссияның төрағасы
(қолы)
(аты-жөні, болған жағдайда әкесінің аты)
Сарапшылар:
(қолы)
(аты-жөні, болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, болған жағдайда әкесінің аты)
(қолы)
(аты-жөні, болған жағдайда әкесінің аты)