Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 9-1/613. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республике Казахстан 8 декабря 2014 года № 9939. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2016 года № 232
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2016 № 232 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
2. Департаменту инвестиционной политики и финансовых инструментов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»                     «СОГЛАСОВАН»
Министр финансов                 Министр национальной экономики
Республики Казахстан             Республики Казахстан
___________Б. Султанов          _______________Е. Досаев
24 ноября 2014 г.                24 ноября 2014 г.
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
25 ноября 2014 года № 9-1/613
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.10.2015 № 18-03/947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а
также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» и определяют порядок субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.

Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 9-1/613 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 8 желтоқсанда № 9939 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 232 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2016 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1 тармақтың 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат және қаржы құралдары департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелуiн және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.10.2015 № 18-03/947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін вице-министрге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланнан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»                      «КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                    Ұлттық экономика министрі
___________ Б. Сұлтанов           _____________ Е. Досаев
2014 жылғы 24 қараша              2014 жылғы 24 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 25 қарашадағы
№ 9-1/613 бұйрығымен
бекітілген
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібі мен шарттарын айқындайды.

2. Основной целью субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники является повышение доступности финансовых услуг субъектам агропромышленного комплекса (далее – АПК).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) условная голова сельскохозяйственного животного - перевод поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, в соответствии с коэффициентами перевода поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, указанными в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) администратор бюджетной программы (далее – администратор) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) комиссия – консультативно-совещательный орган, возглавляемый заместителем руководителя администратора, с участием представителей заинтересованных структурных подразделений администратора, а также представителей других государственных органов, финансовых институтов и заинтересованных отраслевых общественных организаций;
4) договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники – письменное соглашение, заключаемое между администратором, финансовым институтом и оператором, предусматривающее порядок и условия перечисления средств, ответственность сторон, перечень заемщиков, в соответствии с которым администратор субсидирует часть ставки вознаграждения по договору займа заемщика;
5) договор займа – договор, заключаемый между финансовым институтом и заемщиком, по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг;
6) финансовые институты – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере АПК;
7) заемщик – физическое, юридическое лицо независимо от формы собственности, включая крестьянское (фермерское) хозяйство, занимающееся производством и/или переработкой сельскохозяйственной продукции, а также физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по заготовке, хранению, транспортировке и реализации сельскохозяйственной продукции;
8) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный финансовым институтом (для лизинговых компаний и сельских кредитных товариществ, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового института, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам займа;

2. Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялаудың негізгі мақсаты агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) субъектілеріне қаржылық қызметтердің қолжетімдігін арттыру болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларының шартты мал басы – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының шартты ірі қара мал басына айналдыру коэффициенттеріне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының бас санын ірі қара малдың шартты мал басына ауыстыру;
2) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
3) комиссия – әкімшінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдардың, қаржы институттары мен мүдделі салалық қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатысатын, әкімші басшысының орынбасары басқаратын консультациялық-кеңесші орган;
4) кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты – әкімші, қаржы институты және оператор арасында жасалатын, қаражат аударудың тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін, қарыз алушылардың тізбесін көздейтін жазбаша келісім, оған сәйкес әкімші қарыз алушының қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;
5) қарыз шарты – кредиттік шарт – қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалатын шарт, оның шарттарына сәйкес қаржы институты кредит/лизинг ұсынады;
6) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ АӨК саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
7) қарыз алушы – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен және/немесе өңдеумен айналысатын шаруа (фермер) қожалықтарын қоса алғанда, меншік нысанына қарамастан жеке, заңды тұлға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу бойынша қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
8) қызмет көрсетуші банк – қарыз шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы институтының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға қаржы институты уәкілеттік берген (заңды тұлғалардың банктік шоттарын жүргізуге және ашуға құқығы жоқ лизингтік компаниялар мен ауылдық кредиттік серіктестіктер үшін) екінші деңгейдегі банк;

9) лизинг – передача финансовым институтом сельскохозяйственной техники, технологического оборудования во временное владение и пользование с правом последующего выкупа для предпринимательских целей;
10) оператор – акционерное общество «Казагромаркетинг», привлекаемое как специализированная организация в сфере агропромышленного комплекса на основании договора по оказанию услуг оператора по субсидированию ставок вознаграждения по договорам займа;
11) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки заемщиков, используемая для частичного удешевления процентных ставок вознаграждения по договорам займа;
12) технологическое оборудование – оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, состоящее из оборудования прямого назначения и вспомогательного, без применения которых не может быть обеспечен полный технологический цикл.
4. Субсидированию подлежат ставки вознаграждения по договорам займа в сфере АПК, направленные на:
1) пополнение оборотных средств, приобретение основных средств и строительство;
2) лизинг технологического оборудования, сельскохозяйственной техники.
Субсидирование не осуществляется по договорам возвратного лизинга, сублизинга.
Субсидирование ставок вознаграждения осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в рамках соответствующей бюджетной программы, соответствующего финансового года, с учетом ранее заключенных договоров субсидирования.
Субсидированию также подлежат ставки вознаграждения по договорам займа, целевым назначением которых является полное или частичное погашение заимствованных средств, с целевым назначением, указанным в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, одобренных комиссией, осуществляется на весь срок действия договоров.
При продлении сроков действия договоров займа, сроки субсидирования не продлеваются.
В случае изменения условий договоров займа, ранее одобренные и начисленные комиссией по годам, суммы субсидий не увеличиваются, сроки субсидирования не продлеваются.
В случае уменьшения суммы вознаграждения производится перерасчет сумм субсидий в сторону уменьшения, отдельно по каждому году.
Расчет объемов субсидий осуществляется по ранее выданным финансовыми институтами договорам займа, при этом начисление субсидии начинается с 1 января года, в котором была предоставлена оператору заявка на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее - заявка на субсидирование) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Расчет объемов субсидии по договорам займа, заключенным в год подачи заявки на субсидирование оператору начинается с момента выдачи кредита или передачи предмета лизинга.
По кредиту/лизингу, выданному финансовым институтом в иностранной валюте, субсидирование ставки вознаграждения осуществляется в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий администратором в финансовые институты.
В случае возникновения положительной курсовой разницы ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы ее оплачивает заемщик.

9) лизинг – қаржы институтының кәсіпкерлік мақсаттар үшін кейіннен сатып алу құқығымен ауыл шаруашылығы техникасын, технологиялық жабдықты уақытша иеленуге және пайдалануға беруі;
10) оператор – қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша оператордың қызметін көрсету жөніндегі шарт негізінде АӨК саласындағы мамандандырылған ұйым ретінде тартылатын «Қазагромаркетинг» акционерлік қоғамы;
11) субсидиялау – қарыз шарттары бойынша пайыздық сыйақы мөлшерлемесін ішінара арзандату үшін пайдаланылатын қарыз алушыны мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
12) технологиялық жабдық – тікелей және қосалқы мақсаттағы жабдықтардан тұратын, оларды қолданбаусыз толық технологиялық цикл қамтамасыз етілмейтін, ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісі мен қайта өңдеу жөніндегі жабдықтар;
4. Субсидиялауға:
1) айналым қаражаттарын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа;
2) технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы техникасының лизингіне бағытталған АӨК саласындағы қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемері жатады.
Субсидиялау қайтарымды лизинг, қосалқы лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бұрын жасалған субсидиялау шарттарын ескере отырып, тиісті қаржы жылының тиісті бюджеттік бағдарламасы шеңберінде көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Субсидиялауға, сондай-ақ, нысаналы мақсаты қарызға алынған қаражатты толық немесе ішінара өтеу болып табылатын, осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нысаналы мақсатты қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелері жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссия мақұлдаған қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарттардың бүкіл қолданылу мерзімінде жүзеге асырылады.
Қарыз шарттарының қолданылу мерзімдері ұзартылған кезде субсидиялау мерзімдері ұзартылмайды.
Қарыз шарттарының талаптары өзгерген жағдайда, бұрын комиссия мақұлданған және жылдар бойынша аударған субсидиялар сомалары артпайды, субсидиялау мерзімдері ұзартылмайды. Сыйақы сомасы азайған жағдайда, субсидиялар сомаларын азаю жағына қайта әр жыл бойынша жеке-жеке есептеу жүргізіледі.
Субсидиялар көлемдерін есептеу қаржы институттары бұрын берген қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте субсидияларды есептеу операторға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға арналған өтінім (бұдан әрі – субсидиялауға арналған өтінім) берілген жылдың 1 қаңтарынан басталады.
Операторға субсидиялауға арналған өтінім берген жылы жасалған қарыз шарттары бойынша субсидия көлемдерін есептеу кредит немесе лизинг нысанасын берген сәттен басталады.
Қаржы институты шетелдік валютамен берген кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау әкімшінің субсидиялар сомасын қаржы институттарына аударуы күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады. Оң бағамдық айырмашылық жағдайында, оны болашақ субсидиялар есебіне қосып есептейді, ал егер кері бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны қарыз алушы төлейді.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а
также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
6. Между администратором и оператором не позднее 15 января соответствующего финансового года заключается договор по оказанию услуг оператора по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам/лизингу (далее – договор по оказанию услуг), предусматривающий порядок, условия предоставления услуг оператором, с указанием суммы оплаты услуг оператора, а также ответственность сторон и иные условия.
7. Услуги оператора оплачиваются администратором в пределах средств, предусмотренных в соответствующей бюджетной программе, согласно заключаемому договору по оказанию услуг на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для осуществления субсидирования кредитов/лизинга заемщиков оператор в течение 10 (десять) рабочих дней после вступления договора по оказанию услуг в силу размещает объявление в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе (администратор размещает соответствующее объявление на своем интернет-ресурсе) о начале приема документов от финансовых институтов для субсидирования ставки вознаграждения.
9. Субсидирование осуществляется по договорам займа с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых в тенге и не более 10 % (десять) в иностранной валюте, из которых часть субсидирует государство, а оставшуюся часть оплачивает заемщик.
10. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа осуществляется путем снижения ее на 7 % (семь) годовых в тенге и на 5 % (пять) годовых в иностранной валюте, за исключением случаев предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
11. Субсидирование ставки вознаграждения путем снижения ее на 10 % (десять) годовых в тенге и на 7 % (семь) в иностранной валюте осуществляется по договорам займа:
на приобретение сельскохозяйственной техники у предприятий, которые заключили соглашения о промышленной сборке в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 11 июня 2010 года № 113 «О некоторых вопросах заключения, условиях и типовой форме Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6299);
специализированных организаций на обеспечение кормами субъектов агропромышленного комплекса, занятых животноводством;
на приобретение следующих видов сельскохозяйственной техники и оборудования (в комплектации) в отрасли животноводства и кормопроизводства:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібі
6. Әкімші мен оператор арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеу үшін тиісті қаржы жылының 15 қаңтарынан кешіктірмей оператор қызметтеріне төлеу сомаларын көрсете отырып, оператордың қызметтер ұсыну тәртібін, шарттарын, сондай-ақ тараптардың жауапкершіліктерін және өзге де шарттарды көздейтін кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша оператордың қызметтерін көрсету жөніндегі шарт (бұдан әрі – қызметтер көрсету жөніндегі шарт) жасалады.
7. Оператордың көрсететін қызметтерін әкімші тиісті қаржы жылына жасалатын қызметтер көрсету жөніндегі шартқа сәйкес, тиісті бюджеттік бағдарламада көзделген қаражат шегінде төлейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қарыз алушылардың кредиттерін/лизингін субсидиялауды жүзеге асыру үшін оператор қызметтер көрсету жөніндегі шарт күшіне енгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсына (әкімші өзінің интернет-ресурсына тиісті хабарландыру орналастырады) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін қаржы институттарынан құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.10.2015 № 18-03/947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Субсидиялау кредиттік шарттар бойынша теңгемен жылдық 14 %-дан артық емес және шетелдік валютамен жылдық 10 (он) %-дан артық емес бекітілген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жүзеге асырылады, оның бір бөлігін мемлекет субсидиялайды, ал қалған бөлігін қарыз алушы төлейді.
10. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 5 (бес) %-ға төмендету жолымен жүзеге асырылады.
11. Сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 7 (жеті) %-ға төмендету жолымен оны субсидиялау мыналар:
«Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резиденттерімен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасудың, оның талаптары мен үлгі нысанының кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы № 113 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6299 болып тіркелген) сәйкес өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан кәсіпорындардан ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға арналған;
мамандандырылған ұйымдардың мал шаруашылығымен айналысатын агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін жемшөппен қамтамасыз етуге арналған;
мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі саласындағы ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының мынадай түрлерін (жиынтықта) сатып алуға арналған қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады:

1) комбайны, трактора, тракторные прицепы, сеялки, водовозы;
2) самоходные и прицепные жатки;
3) комбинированные универсальные навески со сменными рабочими органами;
4) мехлопаты;
5) бороны, плуги, культиваторы всех видов;
6) оросительные системы;
7) грабли, ворошилки, волокуши, валкоукладчики, валкообразователи;
8) кормоуборочные комбайны, кормоуборочные машины;
9) пресс-подборщики, стогометатели;
10) кормосмесители, кормораздатчики, дробилки, смесители и измельчители;
11) загрузчики и тележки для транспортировки тюков и рулонов, резчик рулонов и обмотчик рулонов;
12) доильные установки;
13) стойловое оборудование и системы навозоудаления для животноводческих ферм;
14) автопоилки, индивидуальные поилки;
15) комбикормовые установки и минизаводы;
16) охладители молока и танки-охладители;
17) анализаторы молока;
18) установки для приемки молока;
19) пастеризаторы;
20) сепараторы самовыгружающие;
21) деаэраторы;
22) установки автоматических стандартизаций жирности молока;
23) специальные транспортные средства для перевозки скота;
24) молоковозы;
25) станки-фиксаторы для зооветеринарных обработок;
26) косилки (самоходные, навесные, роторные, дисковые, прицепные, полунавесные, плющилки, косилки-измельчители);
27) оборудование для выпаса и содержания сельскохозяйственных животных, а также передовые технологии, используемые в животноводстве (электроизгороди, альтернативные источники электроэнергии, ветронасосы для подъема воды, системы радиосвязи и видеонаблюдения, навигационные системы GPS).
В случае, если договором займа предусмотрено приобретение техники и оборудования, указанных в подпунктах 1) - 7) части первой настоящего пункта, то предоставляется подтверждение о наличии у заемщика не менее 50 (пятьдесят) условных голов сельскохозяйственных животных, зарегистрированных в базе данных идентификации сельскохозяйственных животных или наличие земельных участков, используемых для выращивания кормовых культур. В этом случае субсидированию подлежит не более одной единицы техники и оборудования каждого вида на одного заемщика.
Вторые и последующие единицы техники и оборудования одного вида субсидируются на условиях, указанных в настоящем пункте при наличии у заемщика достаточного поголовья сельскохозяйственных животных или земель под выращивание кормовых культур соответствии с требуемым нормативом.
Допустимый норматив поголовья на одну единицу техники и оборудования одного вида составляет 200 (двести) условных голов сельскохозяйственных животных или 300 (триста) гектар земель, используемых для выращивания кормовых культур.
Вторые и последующие единицы техники и оборудования одного вида, субсидируемые в соответствии с условиями настоящего пункта, определяются в соответствии с расчетом субсидирования второй и последующие единицы техники и оборудования одного вида в отрасли животноводства и кормопроизводства, изложенного в приложении 3 к настоящим Правилам.
Финансовым институтом/заемщиком предоставляется раздельный график платежей, если одним договором займа также предусмотрено приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования, которые не соответствуют условиям субсидирования изложенных в настоящем пункте.
В случае, если раздельный график платежей не представлен, субсидирование осуществляется в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.

1) комбайндар, тракторлар, тракторлық тіркемелер, сепкіштер, су таситын техникалар;
2) өздігінен жүретін және тіркемелі дестелегіштер;
3) жұмыс органдары ауыстырмалы құрама әмбебап аспалар;
4) механикалық күректер;
5) тырмалардың, соқалардың, қопсытқыштардың барлық түрі;
6) суаратын жүйелер;
7) тырмалар, аударғыштар, ысырғыштар, десте қалауыштар, десте жасауыштар;
8) жемшөп жинайтын комбайндар, жемшөп жинайтын машиналар;
9) нығыздап-сораптаушы, пішен маялағыштар;
10) жемшөп араластырғыштар, жемшөп үлестіргіштер, ұсатқыштар, араластырғыштар және ұсақтағыштар;
11) тиеуіштер және теңдер мен оралған шөптерді тасымалдауға арналған арбалар, оралған шөпті кескіш пен оралған шөпті жіппен орауыш;
12) сауу қондырғылары;
13) мал шаруашылығы фермаларына арналған шетен қора жабдығы және көң шығару жүйесі;
14) автонауалар, жеке науалар;
15) құрама жем қондырғылары және шағын зауыттар;
16) сүт салқындатқыштар және салқындатқыш-танктер;
17) сүт талдағыштар;
18) сүт қабылдауға арналған қондырғылар;
19) пастеризаторлар;
20) өзі құйып алатын сепараторлар;
21) деаэраторлар;
22) сүттің майлылығын автоматты түрде стандарттау қондырғылары;
23) мал тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдары;
24) сүт тасығыштар;
25) зооветеринариялық өңдеуге арналған бекіткіш-станоктар;
26) шалғылар (өздігінен жүретін, аспалы, роторлық, дискілі, тіркемелі, жартылай аспалы, жаныштағыштар, ұсақтағыш-шалғылар);
27) ауыл шаруашылығы малдарын жаюға және ұстауға арналған жабдықтар, сондай-ақ мал шаруашылығында қолданылатын озық технологиялар (электрлі қоршаулар, электр энергиясының балама көздері, су көтеруге арналған жел сорғылары, радиобайланыс және бейнебақылау жүйелері, GPS навигация жүйелері).
Қарыз шартында осы тармақтың 1) – 7) тармақшаларында көрсетілген техникалар мен жабдықтарды сатып алу көзделген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы өзінде ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің деректер базасында тіркелген ауыл шаруашылығы жануарларының кемінде 50 (елу) шартты мал басының немесе жемшөп дақылдарын өсіруге пайдаланатын жер учаскелерінің бар екендігі туралы растауды қосымша ұсынады. Бұл жағдайда, субсидиялауға бір қарыз алушыға әр түрден техника мен жабдықтың бір бірлігі ғана жатады.
Бір түрдегі техника мен жабдықтың екінші және одан кейінгі бірліктері қарыз алушыда талап етілетін нормативке сәйкес жеткілікті ауыл шаруашылығы жануарларының басы немесе жемшөп дақылдарын өсіретін жерлері болған жағдайда осы тармақта көрсетілген талаптар бойынша субсидияланады.
Бір түрдегі техника мен жабдықтың бір бірлігіне мал басының жол берілген нормативі ауыл шаруашылығы жануарларының 200 шартты басын немесе жемшөп дақылдарын өсіру үшін пайдаланылатын 300 (үш жүз) гектар жерді құрайды.
Осы тармақтың шарттарына сәйкес субсидияланатын бір түрдегі техника мен жабдықтың екінші және одан кейінгі бірліктері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген мал шаруашылығы мен жемшөп өндірісі саласындағы бір түрдегі техника мен жабдықтың екінші және одан кейінгі бірліктерін субсидиялау есебіне сәйкес айқындалады.
Егер, бір қарыз шартында да осы тармақта баяндалған субсидиялау талаптарына сәйкес келмейтін ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алу көзделген болса, қаржы институты/қарыз алушы бөлек төлем кестесін береді.
Бөлек төлем кестесі ұсынылмаған жағдайда, субсидиялау осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Если номинальная ставка вознаграждения по договорам займа заемщика равна или меньше субсидируемой части ставки вознаграждения, то номинальная ставка вознаграждения по кредитным договорам субсидируется полностью.
13. Субсидированию не подлежат договора займа, по которым осуществляется поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам, а также договора займа, профинансированные за счет средств республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан.
Субсидированию не подлежат договора займа, имеющие неисполненные обязательства по погашению основного долга и вознаграждения на дату подачи заявки на субсидирование в финансовый институт.
Договора займа, по которым комиссией было принято решение о прекращении субсидирования, к повторному участию в программе не допускаются.
К субсидированию ставки вознаграждения не допускаются договора займов, направленные на рефинансирование кредита/лизинга, по которым комиссией было принято решение о прекращении субсидирования.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизингу совмещается с государственными программами поддержки по гарантированию и страхованию займов, субсидированию на удешевление стоимости при приобретении основных средств (в том числе биологических активов), возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Финансовые институты/заемщики формируют и направляют оператору следующие документы:
1) заявку на субсидирование.
При этом к заявке на субсидирование прилагаются:
заверенная финансовым институтом копия договора займа с приложением графика погашения основного долга и вознаграждения, заключенного между финансовым институтом и заемщиком, а также проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой/несубсидируемой частей ставок вознаграждения в бумажном виде и электронном редактируемом формате;
заверенные финансовым институтом копии документов, подтверждающие целевое использование кредита/лизинга: акты целевого использования кредитного займа, выписки из ссудного счета заемщика о получении кредита (для банков второго уровня) или документа, подтверждающего перечисление кредита/передачи предмета лизинга;
копия доверенности или приказа на право подписания другим лицом в случае, если заявка на субсидирование подписана не первым руководителем финансового института;
письмо финансового института о согласии участия заемщика в программе субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (предоставляется в случае подачи заявки на субсидирование заемщиком);
выписка с базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных или подтверждение с компетентного государственного органа о засеянных площадях под кормовые культуры;
заверенные финансовым институтом копии первичных кредитных договоров на пополнение оборотных средств, приобретение основных средств и строительство, а также на получение в лизинг технологического оборудования, сельскохозяйственной техники;

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Егер қарыз алушының қарыз шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігіне тең немесе аз болса, онда кредиттік шарттар бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі толық субсидияланады.
13. Басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау түрінде қолдау жүзеге асырылатын қарыз шарттары, сондай-ақ республикалық бюджеттің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландырылған қарыз шарттары субсидиялауға жатпайды.
Қаржы институтына субсидиялауға арналған өтінім берілген күнге негізгі қарыздар мен сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелері бар қарыз шарттары субсидиялауға жатпайды.
Комиссия субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған қарыз шарттарының бағдарламаға қайта қатыстырылуына жол берілмейді.
Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға комиссия субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кредитті/лизингті қайта қаржыландыруға бағытталған қарыз шарттары жатпайды.
Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қарыздарды кепілдендіру және сақтандыру, негізгі құралдарды (оның ішінде биологиялық активтерді) сатып алу кезінде оның құнын арзандатуды субсидиялау, жаңа өндірістік қуаттар құруға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде АӨК субъектілері шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларымен қатар жүреді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қаржы институттары/қарыз алушылар мынадай құжаттарды қалыптастырады және оларды операторға жолдайды:
1) субсидиялауға арналған өтінім.
Бұл ретте, субсидиялауға арналған өтінімге қоса мыналар беріледі:
қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалған, негізгі борыш пен сыйақыны өтеу кестесі қоса берілген қарыз шартының қаржы институты куәландырған көшірмесі, сондай-ақ, қағаз түріндегі және редакцияланатын электрондық форматтағы сыйақы мөлшерлемелерінің субсидияланатын/субсидияланбайтын есептеулері қоса берілген жаңартылған кестенің жобасы;
кредитті/лизингті мақсатты пайдаланғандығын растайтын, қаржы институты куәландырған құжаттардың көшірмелері: кредиттік қарызды мақсатты пайдалану актісі, кредит алғаны туралы қарыз алушының несиелік шотынан үзінді-көшірмелер (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе кредиттің аударылғанын/лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжаттан үзінді-көшірмелер;
егер субсидиялауға арналған өтінімге қаржы институтының бірінші басшысы қол қоймаған болса, басқа адамның қол қою құқығына арналған сенімхаттың немесе бұйрықтың көшірмесі;
қарыз алушының кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасына қатысуына келісу туралы қаржы институтының хаты (қарыз алушы субсидиялауға арналған өтінім берген жағдайда ұсынылады);
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің деректер базасынан үзінді-көшірме немесе уәкілетті мемлекеттік органнан жемшөп дақылдары себілген алаңдар туралы растама;
қаржы институты куәландырған айналым қаражатын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа, сондай-ақ технологиялық жабдықты, ауыл шаруашылығы техникасын лизингке алуға арналған бастапқы кредиттік шарттардың көшірмелері;

2) нотариально заверенная копия лицензии на право осуществления банковских операций (представляется один раз - при подаче первой заявки) при наличии.
Заявка на субсидирование должна быть подписана уполномоченным лицом финансового института или лицом, имеющим доверенность с правом подписи, и скреплена печатью финансового института. При этом отдельные заявки от филиалов (представительств) финансового института не принимаются.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В рамках настоящих Правил администратором создается комиссия по распределению средств субсидий (далее – комиссия) в составе председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии, утверждаемом приказом руководителя администратора. При этом количественный состав комиссии должен быть нечетным и не менее семи человек. Секретарь комиссии не является ее членом.
16. Решение комиссии признается легитимным, если на заседании комиссии присутствует не менее двух третей от общего числа членов.
17. Оператор при наличии заявок на субсидирования и документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, осуществляет:
1) проверку полноты представленных документов и соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения документов;
2) оформление заключения о соответствии/несоответствии условиям Правил, рекомендует процент субсидируемой ставки вознаграждения согласно требованиям Правил и производит расчет объемов причитающихся субсидий по каждому договору займа;
3) направляет администратору на электронном носителе документы, предусмотренные пунктом 14 настоящих Правил, заключение оператора о соответствии/несоответствии заемщиков условиям настоящих Правил, расчет объемов причитающихся субсидий по каждому договору займа;
4) созывает заседание комиссии. Место, время и дата проведения заседания комиссии определяется оператором по согласованию с председателем комиссии.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Решение об одобрении/неодобрении заявок на субсидирование принимается комиссией большинством голосов ее членов и оформляется в виде протокола. Члены комиссии, представляющие заемщика, чья заявка рассматривается, или представляющие финансовый институт, подавший заявку на субсидирование, в голосовании не участвуют.
При этом комиссия при принятии решения об одобрении/неодобрении заявок заемщиков руководствуется заключением оператора и документами, указанными в пункте 17 настоящих Правил.

2) бар болса, банк операцияларын жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесі (бір рет - алғашқы өтінім беру кезінде ұсынылады).
Субсидиялауға арналған өтінімге қаржы институтының уәкілетті адамы немесе қол қою құқығына сенімхаты бар адам қол қоюы және ол қаржы институтының мөрімен бекітілуі тиіс. Бұл ретте қаржы институтының филиалдарынан (өкілдіктерінен) жекелеген өтінімдер қабылданбайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Қағидалар шеңберінде субсидия қаражаттарын бөлу үшін әкімші құрамында комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, мүшелері және хатшысы бар, әкімші басшысының бұйрығымен бекітілетін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады. Бұл ретте комиссияның сандық құрамы тақ болуы және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия хатшысы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
16. Егер комиссия отырысына мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, комиссияның отырысы заңды болып есептеледі.
17. Субсидияландыру үшін өтінімдер мен осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы болған жағдайда оператор:
1) құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы қорытынды ресімдеуді жүзеге асырады, Қағидалардың талаптарына сәйкес сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау пайызын ұсынады және әрбір қарыз шарты бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жүргізеді;
3) әкімшіге электрондық жеткізгіште осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген құжаттарды, қарыз алушылардың осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы оператордың қорытындысын, әрбір қарыз шарты бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жолдайды;
4) комиссияның отырысын шақырады. Комиссияның отырысын өткізу орнын, уақыты мен күнін комиссия төрағасымен келісім бойынша оператор айқындайды.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қарыз алушылардың субсидияландыру үшін өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешімді комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылдайды және хаттама түрінде рәсімделеді. Өтінімі қаралатын қарыз алушыны білдіретін немесе субсидияландыру үшін өтінімді берген қаржы институтын білдіретін комиссия мүшелері дауыс беруге қатыспайды.
Бұл ретте комиссия қарыз алушылардың өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешім қабылдау кезінде оператордың қорытындысын және осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттарды басшылыққа алады.

19. Протокольное решение комиссии включает:
1) наименование и местонахождение финансового института;
2) поименный перечень одобренных/отклоненных заемщиков, причины отклонения;
3) сумма кредита/лизинга по каждому договору займа заемщика;
4) срок действия каждого договора займа по каждому заемщику;
5) срок субсидирования по каждому договору займа заемщика;
6) целевое назначение по каждому договору займа заемщика;
7) процент субсидируемой ставки вознаграждения по каждому договору займа заемщика;
8) общая сумма субсидий по каждому договору займа заемщика.
20. Рассмотрение заявок на субсидирование в приоритетных видах деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам, осуществляется на ближайшем от даты поступления оператору заявки на субсидирование заседании комиссии, при соблюдении следующей очередности: в первую очередь договора лизинга, во вторую договора кредита.
При этом не менее 50 % (пятьдесят) средств, предусмотренных бюджетом, направляются на субсидирование договоров займа заемщиков, занимающихся деятельностью по переработке сельскохозяйственной продукции указанных в приоритетных видах деятельности в сфере АПК, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В случае наличия нераспределенных указанных средств по состоянию на 1 июля соответствующего финансового года комиссия перераспределяет их на другие виды деятельности в сфере АПК, в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
Остальные виды деятельности в сфере АПК, не включенные в приоритетные виды деятельности, будут рассматриваться после полного удовлетворения в рамках одного заседания комиссии потребностей по приоритетным видам деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
21. В случае, если предусмотренных бюджетом средств недостаточно для субсидирования всех заявок на субсидирование, распределение суммы субсидий в рамках одного заседания производится в соответствии с приоритетностью видов деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
При этом приоритетность указанных видов деятельности предполагает полное удовлетворение потребности вышестоящей очередности до перехода к удовлетворению заявок на субсидирование следующей очередности. Распределение суммы субсидий в рамках одной очередности осуществляется в зависимости от даты предоставления заемщиком заявки на субсидирование.
22. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней с даты заседания комиссии собирает подписи членов комиссии и в однодневный срок после подписания направляет финансовым институтам/заемщикам по электронной почте выписки из протокола заседания комиссии по субсидированию с последующим направлением оригинала данной выписки с подписью секретаря, заверенной печатью, в течение 5 (пять) рабочих дней после подписания протокола членами комиссии.

19. Комиссияның хаттамалық шешімінде:
1) қаржы институтының атауы және орналасқан жері;
2) мақұлданған/мақұлданбаған қарыз алушылардың атаулы тізбесін, бас тарту себептері;
3) қарыз алушылардың әрбір қарыз шарттары бойынша кредит/лизинг сомасы;
4) әрбір қарыз алушы бойынша әрбір қарыз шартының әрекет ету мерзімі;
5) әрбір қарыз шарты бойынша субсидиялау мерзімі;
6) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша нысаналы мақсатын;
7) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің пайызы;
8) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияның жалпы сомасы қамтылады.
20. Осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген АӨК саласындағы басым қызметтер түрлерін субсидияландыру үшін өтінімді қарастыру мынадай кезекті сақтай отырып: бірінші кезекте лизингтік шарттары, екінші кезекте кредиттік шарттар бойынша, Операторға субсидияландыру үшін өтінім түскен күннен жуық уақыттағы комиссия отырысында жүзеге асырылады.
Бұл ретте, бюджетте көзделген қаражаттың кемінде 50 (елу) %-ы осы Қағидаларға 4-қосымшада көзделген ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу қызметімен айналысатын қарыз алушылардың қарыз шарттарын субсидиялауға бағытталады. Тиісті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша бөлінбеген көрсетілген қаражат болған жағдайда, комиссия оларды осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес АӨК саласындағы қызметтің басқа түрлеріне қайта бөледі.
Қызметтің басым түрлеріне қосылмаған АӨК саласындағы қызметтің қалған түрлері осы Қағидаларға 4-қосымшада көзделген, АӨК саласындағы басымды қызмет түрлері бойынша қажеттіліктер комиссияның бір отырысы шеңберінде толық қанағаттандырылғаннан кейін қаралатын болады.
21. Егер бюджетте көзделген қаражат барлық өтінімдерді субсидиялау үшін жеткіліксіз болған жағдайда, субсидиялар сомасын бір отырыс шеңберінде бөлу осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген АӨК саласындағы қызметтер түрлерінің басымдылығына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте қызметтердің көрсетілген түрлерінің басымдылығы келесі кезектіліктің субсидияландыру үшін өтінімдерді қанағаттандыруға көшкенге дейін жоғары тұрған кезектіліктің қажеттілігін толық қанағаттандыруды көздейді. Бір кезектілік шеңберінде субсидиялар сомасын бөлу қарыз алушының өтінім ұсыну күніне байланысты жүзеге асырылады.
22. Оператор комиссия отырысының күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде комиссия мүшелерінің қолдарын жинайды және қол қойылғаннан кейін бір күндік мерзімде субсидиялау жөніндегі комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің хатшының қолы қойылған, мөрмен расталған түпнұсқасын комиссия мүшелері хаттамаға қол қойғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде кейіннен жолдай отырып, осы үзінді көшірмені қаржы институтына/қарыз алушыға электрондық почта арқылы жолдайды.

23. Предоставление денег для субсидирования ставки вознаграждения по договорам займа осуществляется в соответствии с договорами субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
24. Договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – договор субсидирования) заключается на основании решения комиссии, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
25. Договора субсидирования заключаются:
1) между оператором и финансовым институтом – в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения финансовым институтом оригинала выписки из протокола заседания комиссии о положительном решении по субсидированию;
2) администратором – в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от оператора.
26. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет оператору заявку на перечисление средств из республиканского бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – заявка на перечисление), по форме согласно приложению 1 договора субсидирования.
27. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки на перечисление к графикам субсидирования заемщиков, согласно приложению 2 договора субсидирования, а также отчета о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 3 договора субсидирования и вносит администратору письмо с приложением заявки на перечисление очередного транша денег для субсидирования. При подаче первой заявки на перечисление субсидий предоставление отчета о фактическом использовании субсидий не требуется.
28. Финансовый институт открывает специальный банковский счет для перечисления администратором сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
29. Согласно заключенному договору субсидирования администратор перечисляет авансовым платежом ежеквартально на специальный банковский счет финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в последнем месяце предшествующего квартала. Для этого администратор в течение 3 (три) рабочих дней на основании заявки оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
30. Финансовый институт использует денежные средства на специальном банковском счете только на оплату субсидируемой части ставки вознаграждения по договорам займа заемщиков.

23. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау үшін ақша ұсыну кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарттарына сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі – субсидиялау шарты).
24. Субсидиялау шарты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия шешімі негізінде жасалады.
25. Субсидиялау шартына қол қою тәртібі:
1) оператор мен қаржы институты арасында – қаржы институты субсидиялау бойынша оң шешім туралы комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің түпнұсқасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
2) әкімші – оператордан субсидиялау шартын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
26. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін операторға Субсидиялау шартының 1-қосымшасына сәйкес үлгіде, республикалық бюджеттен кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидияландыру үшін қаржы аударуға өтінімді (аудару өтінімі) жолдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.10.2015 № 18-03/947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім сомасының субсидиялау шарттары бойынша субсидиялау шартының 2 қосымшасына сәйкес, қарыз алушылардың субсидиялау кестелерімен аудару өтінімі сомасының сәйкестігін, сондай-ақ субсидиялау шартының 3 қосымшасына сәйкес үлгіде, субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті тексеруді жүзеге асырады және әкімшіге қосымшасында субсидиялау үшін кезекті ақша траншын аударуға өтінімімен хат енгізеді. Субсидияларды аударуға бірінші өтінім берген кезде субсидияны нақты пайдалану туралы есепті ұсыну талап етілмейді.
28. Қаржы институты жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын әкімшінің аударуы үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
29. Жасалған субсидиялау шартына сәйкес әкімші сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына алдыңғы тоқсанның соңғы айында аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін әкімші 3 (үш) жұмыс күні ішінде оператордың өтінімі негізінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарға жолдайды.
30. Қаржы институты арнайы банктік шоттағы ақшалай қаражатты тек қарыз алушылардың қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеуге пайдаланады.

31. Финансовый институт при получении от заемщика несубсидируемой части ставки вознаграждения (за исключением случаев, предусмотренных в пункте 10 настоящих Правил) осуществляет списание со специального банковского счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
32. В случае погашения заемщиком полной ставки вознаграждения по графику договора займа финансовый институт осуществляет возмещение субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления суммы субсидий со специального банковского счета на расчетный счет заемщика.
33. Финансовый институт ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом и в конце года до 10 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) представляет оператору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования с приложением выписки со специального банковского счета, заверенной финансовым институтом. Оператор предоставляет администратору на ежеквартальной основе мониторинг платежей ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом и в конце года до 15 декабря (информация по состоянию на 1 декабря).
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Оператор после получения от финансового института отчета о фактическом использовании субсидий проводит его анализ на предмет соответствия оплаченных средств субсидируемой части ставки вознаграждения условиям настоящих Правил.
35. В случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения) финансовый институт направляет оператору письмо с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
При этом, изменение условий действующего договора займа возможно только при согласии заемщика.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Оператор принимает документы, указанных в пункте 35 настоящих Правил, осуществляет проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга и вознаграждения и в срок, не позднее 10 (десять) календарных дней со дня получения письма по изменению условий действующего договора займа, составляет заключение и направляет документы для рассмотрения на очередное заседание комиссии.
При положительном решении комиссии соответствующие изменения вносятся в договор субсидирования.

31. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде (осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) қарыз шартқа өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін арнайы банктік шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
32. Қарыз алушы кредиттік шарттың кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін толық өтеген жағдайда, қаржы институты арнайы банктік шоттан қарыз алушының есептік шотына субсидиялар сомасын аудару жолымен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.
33. Қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін және жыл соңында 10 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жай-күй бойынша ақпарат) операторға қаржы институты куәландырған арнайы банктік шоттан үзінді-көшірмені қоса бере отырып, субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есепті ұсынады. Оператор тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін және жыл соңында 15 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жай-күй бойынша ақпарат) әкімшіге төлемдер мониторингін береді
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Оператор қаржы институтынан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін оған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің төленген қаражатының осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі тұрғысынан талдау жүргізеді.
35. Қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсыну) өзгерген жағдайда, қаржы институты операторға қаржыландыру шарттарының өзгеруі жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін қоса отырып хат, негізгі борышты, сыйақыны, субсидия көлемін өтеудің жаңартылған кестесін жолдайды. Бұл ретте, қолданыстағы қарыз шартының талаптарын қарыз алушының келісімімен ғана өзгертуге болады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Оператор осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын қабылдайды, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің мерзімі жаңартылған кестесін есептеудің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады және қолданыстағы кредиттік шарттың талаптарын өзгерту жөніндегі хатты алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей қорытынды жасайды және құжаттарды комиссияның кезекті отырысында қарау үшін жолдайды.
Комиссияның оң шешімі болған жағдайда тиісті өзгерістер субсидиялау шартына енгізіледі.

37. В случае частичного досрочного погашения основного долга заемщиком по договору займа, финансовый институт производит зачисление субсидий, рассчитанных по факту начисленного вознаграждения.
38. Прекращение субсидирования осуществляется по решению комиссии в следующих случаях:
1) наличие неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяносто) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) полного погашения заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
5) письменного заявления заемщика об отказе в получении бюджетных субсидий;
6) расторжения договора займа.
39. Прекращение субсидирования по основаниям, указанным в пункте 38 настоящих Правил, осуществляется по инициативе финансового института, который должен в течение 10 (десять) календарных дней с момента, когда ему стало известно об указанных фактах, подать соответствующую письмо оператору. Оператор на основе представленной финансовым институтом письма выносит на рассмотрение очередного заседания комиссии вопрос о прекращении субсидирования ставок вознаграждения заемщика.
40. Оператор в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия комиссией по субсидированию решения о прекращении субсидирования уведомляет письмом финансовый институт и заемщика с указанием причин принятого решения, после чего финансовый институт производит возврат сумм неиспользованных субсидий в доход республиканского бюджета.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Коэффициенты перевода поголовья сельскохозяйственных животных в
условную голову крупного рогатого скота
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
1
Свиньи
0,3
Овцы и козы
0,1
Верблюды
1
Лошади
1
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Форма
Заявка
на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования и сельскохозяйственной техники
Финансовый институт:_________________________________________________
(наименование финансового института)
Заемщик: ____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Кому:________________________________________________________________
(наименование оператора)

37. Қарыз алушы қарыз шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда, қаржы институты есептелген сыйақы фактісі бойынша есептелген субсидияларды есепке қосуды жүргізеді.
38. Субсидиялауды тоқтату комиссияның шешімі бойынша:
1) қарыз алушының мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелері болған;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдаланғаны;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шотына тыйым салынған;
4) қарыз алушы қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толығымен өтеген;
5) қарыз алушы бюджеттік субсидияны алудан бас тартуы туралы жазбаша өтінген;
6) қарыз шартты бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
39. Осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген негіздемелер бойынша субсидиялауды тоқтату қаржы институтының бастамасы бойынша жүзеге асырылады, ол өзіне көрсетілген фактілер туралы белгілі болған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тиісті өтінімді операторға беруі тиіс. Оператор қаржы институты ұсынған өтінім негізінде қарыз алушының сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені комиссияның кезекті отырысының қарауына шығарады.
40. Оператор субсидиялау жөніндегі комиссия субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің себептерін көрсете отырып, қаржы институты мен қарыз алушыны хатпен хабардар етеді, одан кейін қаржы институты пайдаланылмаған субсидиялар сомасын республикалық бюджет кірісіне қайтаруды жүргізеді.
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ірі қара малдың шартты мал басына ауыстыру коэффициенті
Малдың түрлері
Ауыстыру коэффициенті
Ірі қара мал
1
Шошқа
0,3
Қой және ешкі
0,1
Түйе
1
Жылқы
1
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Үлгі
Кредиттер/лизинг бойынша пайыздық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға өтінім
Қаржы
институты: ______________________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз
алушы: _________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә) жеке тұлға немесе
заңы тұлғаның толық атауы)
Кімге: __________________________________________________________________________
(оператордың атауы)

1) по кредитным и лизинговым договорам Заемщика не оказывается поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность Заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры.
ФИО и подпись заемщика ________________________________________
(место печати)
ФИО и подпись первого руководителя финансового института
_______________________________________________________________
(место печати)
Дата подачи заявки
финансовым институтом/заемщиком «____»___________20___ г.
Дата принятия заявки Оператором «____»_____________20__г.
ФИО и номер телефона лица, принявшего заявку __________________
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Расчет субсидирования второй и последующие единицы техники и
оборудования одного вида в отрасли животноводства и кормопроизводства
Wк = Wж / Н, где:
Wк – количество субсидируемой техники и оборудования одного вида в отрасли животноводства и кормопроизводства;
Wж – количество сельскохозяйственных животных, зарегистрированных у заемщика в пересчете в условную голову крупного рогатого скота в соответствии с коэффициентами перевода поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, указанными в приложении 1 настоящих Правил или площадь земель, используемая для выращивания кормовых культур;
Н – допустимый норматив.
В случае получения дробной цифры результат округляется до целой цифры в сторону уменьшения.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Приоритетные виды деятельности в сфере агропромышленного комплекса
Мясное скотоводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на репродукторы для крупного рогатого скота;
2) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в мясном скотоводстве;
3) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы для разведения крупного рогатого скота;
4) приобретение основных и/или оборотных средств на откормочные площадки;
5) закуп импортного племенного поголовья крупного рогатого скота;
6) закуп отечественного племенного крупного рогатого скота (маточное поголовье и племенные быки).
Молочное скотоводство:

1) қарыз алушының кредиттік және лизингтік шарттары бойынша басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау түрінде қолдау көрсетілмейтіні;
2) қаржылық берешегін және жеделдетілген сауықтыру рәсімін қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрмағаны, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағаны расталады.
Қарыз алушының Т.А.Ә. және қолы _______________________
М.О.
Қаржы институтының бірінші басшысының Т.А.Ә. және қолы
__________________________________________________________
М.О.
Қаржы институтының/қарыз алушының
өтінім берген күні 20___ ж. «____»_________
Оператордың өтінімді қабылдаған күні 20__ж. «____»___________
Өтінімді қабылдаған адамның Т.А.Ә. және телефон нөмірі
____________________________________________
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Мал шаруашылығы мен жемшөп өндірісі саласындағы бір түрдегі екінші және одан кейінгі бірліктегі техникалар мен жабдықтарды субсидиялау есебі.
Wк = Wж / Н, бұнда:
Wк – субсидиялауға жататын бір түрдегі техника мен жабдықтар саны;
Wж – осы қағидалардың 1 қосымшада көрсетілген коэффицентке сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басын ірі қара малдың шартты басына есептелген, қарыз алушыда тіркелген ауыл шаруашылық жануарларының саны немесе жемшөп дақылдарын өсіруге пайдаланатын жер көлемі;
Н – ұйғарымды норматив.
Егерде бөлшек сандар шыққан жағдайда нәтижесін азайту жағына қарай толық санға айналдырылады.
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешені саласындағы басымды қызмет түрлері
Етті мал шаруашылығы:
1) ірі қара мал үшін репродукторға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) етті мал шаруашылығында жемшөп өндірісі үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
3) ірі қара мал өсіру үшін тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
4) бордақылау алаңына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
5) ірі қара малдың импорттық асыл тұқымды мал басын сатып алу;
6) отандық асыл тұқымды ірі қара малды сатып алу (аналық мал басы мен асыл тұқымды бұқалар).
Сүтті мал шаруашылығы:

1) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в молочно-товарных фермах;
2) закуп племенного поголовья крупного рогатого скота для молочно-товарных ферм.
Овцеводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы;
2) закуп маточного поголовья овец.
Приобретение основных и/или оборотных средств на закладку садов (интенсивные, семейные).
Переработка сельскохозяйственной продукции:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на сервисно – заготовительные центры по молоку;
2) приобретение основных и/или оборотных средств молокоперерабатывающими предприятиями;
3) приобретение основных и/или оборотных средств мясоперерабатывающими предприятиями, мясокомбинатами;
4) приобретение молоковозов, скотовозов, рефрижераторов.
Приложение 5
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Договор
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам,
а также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
г. Астана                             «___»__________ 20__ года
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан,
именуемое в дальнейшем «Администратор», в лице Вице-министра
сельского хозяйства _____________________, действующего на основании
доверенности №_______от____________________2014 года, с одной
стороны, акционерное общество «Казагромаркетинг», именуемое в
дальнейшем «Оператор», в лице ________________________,
действующего на основании _____________________________ с другой
стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем «Финансовый
институт», в лице ____________________, действующего на основании
______________________, с третьей стороны, далее совместно именуемые
«Стороны», а по отдельности «Сторона», заключили настоящий Договор
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее –
Договор) о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются термины и определения, указанные в пункте 3 Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
2. Предмет Договора
2. Настоящий Договор предусматривает порядок и условия перечисления денежных средств Финансовому институту, условия мониторинга Оператором процесса списания Финансовым институтом субсидируемой части ставки вознаграждения Заемщика, ответственность Сторон и иные условия.

1) сүтті-тауарлы фермаларда азық өндірісі үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүтті-тауарлы фермаларға ірі қара малдың асыл тұқымды мал басын сатып алу.
Қой шаруашылығы:
1) тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) қойлардың аналық мал басын сатып алу.
Бақтар отырғызуға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу (қарқынды, отбасылық).
Ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу:
1) сүт бойынша сервистік-дайындау орталықтарына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүт өңдейтін кәсіпорындардың негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
3) ет өңдейтін кәсіпорындардың, ет комбинаттарының негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
4) сүт таситын, мал таситын, тоңазытқыш көлік құралдарын алу.
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Үлгі
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты
Астана қ.                                                20__ жылғы «___»________
Бұдан әрі «Әкімші» деп аталатын, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі атынан, 20__ жылғы ______________________ № ________ сенімхаттың негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі _____________________________, бір тараптан, бұдан әрі «Оператор» деп аталатын, «Қазагромаркетинг» АҚ атынан, ______________________ негізінде әрекет ететін, _________________________, екінші тараптан және бұдан әрі «Қаржы институты» деп аталатын, ______________________ негізінде әрекет ететін, ____________________, үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп «Тараптар», ал жекелеп «Тарап» деп аталатындар, төмендегілер туралы Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 3-тармағында көрсетілген терминдер мен анықтамалар пайдаланылады.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт қаржы институтына ақша қаражатын аудару тәртібі мен шарттарын, қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының есептен шығару процесіне Оператордың мониторинг жүргізу шарттарын, Тараптардың жауапкершіліктері мен өзге де шарттарды көздейді.

3. Условия Договора
3. По настоящему Договору администратор обязуется на условиях, определяемых Договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе «Возмещение ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства» согласно графику субсидирования заемщиков (далее – график субсидирования), указанного в приложении 2 к настоящему Договору.
4. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет Оператору заявку на перечисление средств из республиканского бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – заявка на перечисление), по форме согласно приложению 1 настоящего Договора, при этом сумма субсидий определяется согласно графика субсидирования.
5. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки на перечисление к графику субсидирования и вносит Администратору предложение о перечислении очередного транша денежных средств для субсидирования.
6. Администратор перечисляет на специальный счет Финансовому институту ежеквартальным авансовым платежом субсидируемую часть ставки вознаграждения, предусмотренную в соответствующем финансовом году, в последнем месяце предшествующего квартала. Для этого Администратор в течение 3 (три) рабочих дней на основании заявки Оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства. Для этого Администратор в течение 3 (три) рабочих дней на основании заявки Оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
7. Финансовый институт при получении от заемщика несубсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
8. В случае погашения заемщиком полной ставки вознаграждения по графику кредитного договора финансовый институт осуществляет возмещение субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления суммы субсидий со специального счета на расчетный счет заемщика.
4. Права и обязанности сторон
9. Администратор вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;

3. Шарттың талаптары
3. Осы шарт бойынша әкімші Шартта айқындалатын талаптарда, осы Шартқа 2-қосымшада көрсетілген қарыз алушыларды субсидиялау кестесіне (бұдан әрі - субсидиялау кестесі) сәйкес тиісті «Ауыл шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер (лизинг) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу» бюджеттік бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Шарт бойынша субсидия сомасы қарыз алушы өзінің субсидиялау кестесінде көрсетілген міндеттемелерін ішінара немесе толығымен мерзімінен бұрын өтеген жағдайда немесе Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында көзделген өзге де жағдайларда түзетілуі мүмкін.
4. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін Операторға республикалық бюджеттен қаражат аударуға кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау үшін осы Шарттың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді жолдайды, бұл ретте субсидия сомасы субсидиялау кестесіне сәйкес айқындалады.
5. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім сомасының субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және Әкімшіге субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы ұсыныс енгізеді.
6. Әкімші сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына, алдыңғы тоқсанның соңғы айында, тиісті қаржы жылында көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін Әкімші 3 (үш) жұмыс күні ішінде Оператордың өтінімі негізінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
7. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде қарыз шартқа өтеу кестесіне сәйкес арнайы банк шотынан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығарады.
8. Қарыз алушы кредиттік шарт кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін толық өтеген жағдайда, қаржы институты субсидия сомасын арнайы банк шотынан қарыз алушының есеп шотына аудару жолымен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Әкімші:
1) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;

2) запрашивать от Финансового института документы и информацию о ходе исполнения Заемщиком обязательств перед Финансовым институтом, по осуществлению выплат согласно графику погашений.
10. Администратор обязуется:
1) в сроки, предусмотренные Договором, перечислять суммы субсидий на специальный счет Финансового института;
2) в случае отсутствия средств в республиканском бюджете уведомить Финансовый институт о невозможности перечисления субсидий;
3) уведомлять Оператора в случае не перечисления Администратором или неполучения Финансовым институтом денежных средств в течение тридцати календарных дней после направления Оператором документа, указанного в пункте 5 настоящего Договора, в течение десяти рабочих дней с даты обнаружения такого факта.
11. Оператор вправе:
1) запрашивать и получать необходимую информацию у Финансового института для реализации своих прав и возложенных на него обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и банковскую тайны, документы и информацию о Заемщике, участвующем в процедуре субсидирования;
2) в случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам или несоответствия суммы заявок в течение десяти рабочих дней вернуть на доработку Финансовому институту с даты получения документов, указанных в пункте 4 настоящего Договора.
12. Оператор обязан:
1) в сроки, установленные настоящим Договором, осуществлять проверку соответствия сумм заявки на перечисление и графика на субсидирования. В случае несоответствия данных заявки уведомить Финансовый институт о данном факте;
2) осуществлять проверку отчетов о фактическом использовании субсидий для списания субсидируемой части ставки вознаграждения;
3) в сроки, установленные настоящим Договором, вносить соответствующие предложения Администратору о перечислении очередного транша денежных средств для субсидирования ставки вознаграждения на основании проверки соответствия суммы заявки на перечисление и графика субсидирования заемщиков;
4) Оператор ежеквартально до 30 (тридцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом направляет Администратору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к настоящему Договору;
5) выносить вопрос об изменении условий настоящего Договора, прекращении субсидирования ставок вознаграждения Заемщика на рассмотрение Комиссии по распределению средств субсидий;
6) осуществлять мониторинг и уведомлять Администратора о целевом использовании кредита Заемщиком, своевременном погашении Заемщиком части основного долга и вознаграждения, досрочном погашении Заемщиком субсидируемого кредитного договора на основании документов, представляемых Финансовым институтом.

2) қаржы институтынан қарыз алушының өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша қаржы институтының алдындағы міндеттемелерді орындау барысы туралы құжаттар мен ақпараттарды сұратып алуға құқылы.
10. Әкімші:
1) Шартта көзделген мерзімде субсидия сомасын қаржы институтының арнайы банк шотына аударуға;
2) республикалық бюджетте қаражат болмаған жағдайда, субсидияны аудару мүмкін еместігі туралы қаржы институтын хабардар етуге;
3) Оператор осы Шарттың 5-тармағында көрсетілген құжатты жолдағаннан кейін, Әкімші күнтізбелік отыз күн ішінде ақша қаражатын аудармаған немесе қаржы институты оны алмаған жағдайда, мұндай факт анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Операторды хабардар етуге міндеттенеді.
11. Оператор:
1) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін қаржы институтынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға;
2) құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған не белгіленген нысанға сәйкес емес құжаттарды ұсынған немесе өтінім сомасы сәйкес келмеген жағдайда, құжаттарды алған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы Шарттың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды қаржы институтына пысықтауға қайтаруға құқылы.
12. Оператор:
1) осы Шартта белгіленген мерзімде өтінім сомасы мен субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға. Өтінім деректері сәйкес келмеген жағдайда, осы факті туралы қаржы институтын хабардар етуге;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығару үшін қаражаттың нақты пайдаланылуы тұрғысынан есептерді тексеруді жүзеге асыруға;
3) осы Шартта белгіленген мерзімде өтінім сомасы мен қарыз алушыларды субсидиялау кестесінің сәйкестігін тексеру негізінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы Әкімшіге тиісті ұсыныстар енгізуге;
4) Оператор тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 30 (отызы) күніне дейін Әкімшіге осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияның нақты пайдаланылуы туралы есепті жолдайды;
5) осы Шарт талаптарын өзгерту, Қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені Субсидия қаражатын бөлу жөніндегі комиссияның қарауына енгізуге;
6) Қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына, Қарыз алушының негізгі борышының бөлігі мен сыйақыны уақытылы өтеуіне, Қаржы институты ұсынған құжаттардың негізінде субсидияланатын кредит шартын Қарыз алушының мерзімінен бұрын өтеуіне мониторингті жүзеге асыруға және Әкімшіні хабардар етуге міндетті.

13. Финансовый институт вправе:
1) требовать от Администратора своевременного перечисления субсидируемой части ставки вознаграждения, предусмотренной в рамках настоящего Договора, за исключением случая прекращения субсидирования Заемщика;
2) уведомить Администратора о недостаточности средств, для субсидирования Заемщиков;
3) вносить изменения в графики погашения обязательств Заемщика в порядке, установленном внутренними нормативными документами Финансовых институтов.
14. Финансовый институт обязан:
1) ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять оператору отчет о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 3 к настоящему Договору. Форма «Отчет о фактическом использовании субсидий за ___ квартал 20__года» заполняется согласно пояснению, указанном в приложении 4 к настоящему Договору;
2) в случае неисполнения заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения более 3 (три) месяцев подряд, в течение 7 (семь) рабочих дней с момента обнаружения данного факта письменно информировать об этом оператора;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), направлять оператору письмо с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;
4) представлять оператору заявку на перечисление по форме, согласно приложению 2 к настоящему Договору.
5. Ответственность сторон
15. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законами Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
17. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

13. Қаржы институты:
1) Қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, Әкімшіден осы Шарттың шеңберінде көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге;
2) Қарыз алушыны субсидиялауға арналған қаражаттың жеткіліксіздігі туралы Әкімшіні хабардар етуге;
3) Қаржы институтының ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіпте Қарыз алушының міндеттемелерін өтеу кестесіне өзгерістер енгізуге құқылы.
14. Қаржы институты:
1) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін операторға осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп ұсынуға «20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп» нысаны осы Шартқа сәйкес 4-қосымшада көрсетілген түсіндірме бойынша толтырылады);
2) Қарыз алушы негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) айдан артық уақыт орындамаған жағдайда, осы факті анықталған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бұл туралы операторға жазбаша хабарлауға;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсыну) өзгерген жағдайда, операторға қаржыландыру шарттарын өзгерту жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін қоса отырып хат, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған кестесін жолдауға;
4) операторға осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аударуға арналған өтінім ұсынуға міндетті.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
16. Егер орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық жағдайлардың салдары болса, Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
17. Форс-мажорлық жағдайлар басталған кезде, осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмау мүмкіндігі туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай жағдайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық жағдайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.

18. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
19. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
7. Заключительные положения
21. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
22. Любое изменение, прекращение условий настоящего Договора, в том числе срока действия настоящего Договора, оформляются дополнительным соглашением Сторон, подписываемым уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено настоящим Договором.
23. Все претензии, возникающие по настоящему Договору, должны быть предъявлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором. При этом Стороны договорились об обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым законодательством во всех случаях будет являться законодательство Республики Казахстан.
24. Настоящий Договор вступает в силу даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
25. Вопросы, не урегулированные настоящим Договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
26. Настоящий Договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом Договора на русском языке.
27. Приложения 123 к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью.
8. Адреса, банковские реквизиты, подписи сторон
Администратор:
Оператор:
Финансовый институт
Приложение 1
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам,
а также лизингу технологического
оборудования и сельскохозяйственной
техники

18. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалдың орнын толтыруға міндетті.
19. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы осы Шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға әкеліп соғады.
20. Егер мұндай жағдайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
21. Хат-хабар тиісті түрде ресімделген (хат-хабар бланкіде берілген немесе мөрмен бекітілген, басшының қолы қойылған және тіркеу нөмірі, күні жазылған кезде, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламамен қоса тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
22. Осы Шарт талаптарының, оның ішінде осы Шарттың қолданылу мерзімінің кез келген өзгертілуі, тоқтатылуы, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылған Тараптардың қосымша келісімімен ресімделеді.
23. Осы Шарт бойынша туындайтын барлық наразылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес қойылуға тиіс. Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі шешу тәртібі туралы келісті. Барлық жағдайларда қолданылуға тиіс заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
24. Осы Шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау кестесі сәйкес кредиттік шарттар мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
25. Осы Шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
26. Осы Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында қайшылықтар туындаған жағдайда, Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
27. Осы Шартқа 123-қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
8. Тараптардың мекенжайлары, банк деректемелері, қолтаңбалары
Әкімші:
Оператор:
Қаржы институты
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
1-қосымша
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялауға республикалық бюджеттен
қаражат аударуға арналған өтінім

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявка на перечисление средств из республиканского
бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам,
а также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
«____» __________20__года
Настоящим, финансовый институт________________________в рамках
соответствующей бюджетной программы «Возмещение ставок вознаграждения
по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства» просит
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан согласно
Договору на субсидирование от «____» __________ 20___ года № _____
перечислить средства из республиканского бюджета на счет финансового
института № _________________________ в сумме _______________________
тенге за ____________________период.
Руководитель
финансового института _________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Приложение 2
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам,
а также лизингу технологического
оборудования и сельскохозяйственной
техники
График субсидирования заемщиков (согласно Протоколу
заседания Комиссии №___ от «___» ______________201__года)
№ п/п
Наименование Заемщика
Номер, дата заключения кредитных Договоров
Целевое назначение кредита/лизинга
Сумма кредитного договора, тенге
Срок возврата основного долга по кредитному договору
Срок погашения ставки вознаграждения
по графику кредитного договора
Ставка вознаграждения, %
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая
Субсидируемая
Уплачиваемая Заемщиком
Общая
Субсидируемая
Уплачиваемая Заемщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы ____ __________
______________________________________ қаржы институты тиісті «Ауыл шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер (лизинг) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен 20___ жылғы ______________ № _____ субсидиялау шартына сәйкес республикалық бюджеттен қаржы институтының № ________________________ шотына ____________________ кезеңге _____________________ теңге сомасында қаражат аударуды сұрайды.
Қаржы институтының басшысы ___________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мөр орны
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
2-қосымша
Комиссия отырысының 201__жылғы «___» ______________№___ хаттамасына сәйкес субсидиялауға жататын Қарыз алушылардың міндеттемелерін өтеу кестесі
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Кредиттік шарттардың жасалған күні, нөмірі.
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
Кредиттік шарттың сомасы, теңге
Кредиттік шарт бойынша негізгі
борышты қайтару мерзімі
Кредиттік шарт кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредиттік шарттың барлық мерзіміне сыйақы мөлшерлемесінің сомасы, теңге
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Сноска. Договор дополнен Приложением 4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.08.2015 № 9-1/723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о фактическом использовании субсидий
за____ квартал 20___года
Отчетный период ___ квартал 20___ года
Индекс: форма № 1-ГС
Периодичность: квартальная
Круг лиц представляющих: финансовый институт
Куда представляется: акционерное общество «Казагромаркетинг» (далее –
оператор), Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
(далее – администратор)
Срок представления: финансовый институт ежеквартально, до 20 числа
месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет оператору.
Оператор ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным
периодом, предоставляет администратору.
№ п/п
Наименование заемщика
ИИН/ БИН
№ и дата договора
Сумма кредита, тенге
Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора (утверждено по Протоколу комиссии), тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий администратору (факт), тенге

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.08.2015 № 9-1/723 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең - 20 ___ жылғы ____ тоқсан
Индексі: № 1-МС нысан
Кезеңділігі: тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институты
Қайда ұсынылады: «Қазагромаркетинг» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – оператор), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – әкімші).
Ұсыну мерзімі: қаржы институты операторға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін береді.
Оператор әкімшіге тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін береді.
Р/с
Қарыз алушының атауы
ЖСН/ БСН
Шарттың № және күні
Кредит сомасы, теңге
Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделгені (комиссия Хаттамасы бойынша бекітілген), теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды әкімшіге қайтару (нақты), теңге

1. Форма «Отчет о фактическом использовании субсидий за____ квартал 20___года» представляется финансовым институтом оператору ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, оператором Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
2. Форма заполняется следующим образом:
в столбце 1 «№ п/п» указывается порядковый номер;
в столбце 2 «Наименование заемщика» указывается заемщик, одобренный к субсидированию;
в столбце 3 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика;
в столбце 4 «№ и дата договора» указывается номер и дата договора займа заемщика;
в столбце 5 «Сумма кредита, тенге» указывается общая сумма кредита, указанная в заключенном договоре займа, и единица измерения данного показателя;
в столбце 6 «Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора (утверждено по Протоколу комиссии), тенге» указывается предусмотренная сумма субсидий на весь срок действия договора, и единица измерения данного показателя;
в столбцах 7, 8, 9 и 10 «Всего перечислено субсидий, тенге» указывается общий фактический объем перечисленных средств субсидий, в том числе объем субсидий перечисленных администратором финансовому институту и финансовым институтом заемщику за отчетный период, и единица измерения данного показателя;
в столбцах 11 и 12 «Отклонение (+,-) (+) переплата, (-) недостаток, тенге» указывается разница между общими фактическими объемами перечисленных субсидий администратором финансовому институту и финансовым институтом заемщику (столбец 11= графа 7 - графа 9), в том числе за отчетный период разница между перечисленными субсидиями администратором финансовому институту и финансовым институтом заемщику (столбец 12 = графа 8 - графа 10), и единица измерения данного показателя;
в столбце 13 «Возврат неиспользованных субсидий администратору (факт), тенге» указывается фактическая сумма неиспользованных субсидий перечисленная финансовым институтом на счет администратора, и единица измерения данного показателя;
в столбце 14 «Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа 11 - графа 13), тенге» указывается разница между суммой субсидий оставшейся после фактического распределения заемщикам и выплатой неиспользованной суммы субсидий администратору (столбец 14 = графа 11 - графа 13), и единица измерения данного показателя.

1. «20___жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп» нысанын Қаржы институты операторға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін, оператор Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін ұсынады.
2. Нысан мынадай нұсқада толтырылады:
«Р/с №» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
«Қарыз алушының атауы» деген 2-бағанда субсидиялауға мақұлданған қарыз алушы көрсетіледі;
«ЖСН/БСН» деген 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
«Шарттың № және күні» деген 4-бағанда қарыз алушының қарыз шартының нөмірі және күні көрсетіледі;
«Кредит сомасы, теңге» деген 5-бағанда жасалған қарыз шартында көрсетілген кредиттің жалпы сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
«Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделгені (комиссия Хаттамасы бойынша бекітілген), теңге» деген 6-бағанда шарттың бүкіл қолданылу мерзіміне көзделген субсидия сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
«Барлық аударылған субсидиялар, теңге» деген 7, 8, 9 және 10-бағандарда аударылған субсидиялар қаражатының жалпы нақты көлемі, оның ішінде есепті кезең үшін әкімші қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған субсидиялар көлемі және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
«Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге» деген 11 және 12-бағандарда әкімші қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған жалпы нақты субсидия көлемдері арасындағы айырмашылық (11-баған = 7-бағана – 9-бағана), оның ішінде есепті кезең үшін әкімші қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған субсидиялар арасындағы айырмашылық (12-баған = 8-бағана – 10-бағана) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
«Пайдаланылмаған субсидияларды әкімшіге қайтару (нақты), теңге» деген 13-бағанда қаржы институты әкімшінің есебіне аударған пайдаланылмаған субсидиялардың нақты сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
«Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы (11-бағана – 13-бағана), теңге» деген 14-бағанда қарыз алушыларға нақты бөлініп берілгенен кейінгі қалған субсидиялардың сомасы мен әкімшіге пайдаланылмаған субсидиялар сомасының төлемі арасындағы айырмашылық (14 бағана = 11-бағана - 13-бағана) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі.