Об утверждении Правил карантинирования животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2015 года № 10223.
В соответствии с подпунктом 46-17) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила карантинирования животных.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года
№ 7-1/700
Правила карантинирования животных
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.02.2025 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила карантинирования животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-17) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок карантинирования животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – база данных) – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом в области ветеринарии;

Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 ақпанда № 10223 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 46-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жануарларды карантиндеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 7-1/700 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды карантиндеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.02.2025 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды карантиндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 46-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды карантиндеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көпдеңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бір бөлігі;

2) зона наблюдения – зона, установленная между буферной (защитной) и благополучной зонами;
3) буферная (защитная) зона – зона, устанавливаемая для защиты зоосанитарного статуса субпопуляции животных в благополучном регионе или регионе с неустановленным статусом путем проведения ветеринарных мероприятий с целью недопущения заноса возбудителя болезни животных;
4) ветеринарный осмотр животного – клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором;
5) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
6) благополучная зона – зона, свободная от заразных болезней животных;
7) неблагополучная зона – зона, на которой установлены заразные болезни животных.
3. Физические и юридические лица проводят карантинирование вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
Ввоз, приобретение, вывоз, перемещение, прибытие животных не осуществляется:
1) с неблагополучной зоны, за исключением их реализации для проведения санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающих предприятиях) при соблюдении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил (далее – Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила), утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940), с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных;
2) из буферной (защитной) зоны в благополучную зону;
3) в неблагополучную зону;
4) из благополучной зоны с вакцинацией в благополучную зону без вакцинации;
5) из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией без проведения соответствующих ветеринарных обработок;
6) при несоответствии ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям страны-экспортера.
4. Карантинирование животных не проводится в случаях, если животные вновь прибывают, ввозятся, приобретаются, вывозятся, перемещаются:
1) по территории республики при условии благополучия в эпизоотическом отношении пункта отправки и пункта назначения, с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных;
2) по территории республики при одинаковом типе деления территории на зоны пункта отправки и пункта назначения, с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных;

2) бақылау аймағы – буфер (қорғаныш) аймағы мен қолайлы аймақ арасында белгіленген аймақ;
3) буфер (қорғаныш) аймағы – жануарлар ауруын қоздырғыштың әкелінуіне жол бермеу мақсатында ветеринариялық іс-шаралар жүргізу арқылы қолайлы аймақта немесе мәртебесі белгіленбеген аймақта жануарлар субпопуляциясының зоосанитариялық мәртебесін қорғау үшін белгіленетін аймақ;
4) жануарды ветеринариялық қарап-тексеру – жануар саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігер, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор оған жүргізетін клиникалық қарап-тексеру;
5) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, əкелінген, сатып алынған, əкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;
6) қолайлы аймақ – жануарлардың жұқпалы ауруларынан ада аймақ;
7) қолайсыз аймақ – жануарлардың жұқпалы аурулары анықталған аймақ.
3. Жеке және заңды тұлғалар осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, диагностикалық зерттеулер және ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларға карантиндеу жүргізеді.
Мыналардан (ға):
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар (бұдан әрі – Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар) сақталған кезде ветеринариялық құжаттар мен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында олар бойынша мәліметтерді көрсете отырып, жануарларды сою объектілерінде (ет өңдеуші кәсіпорындарда) санитариялық союды жүргізу үшін оларды өткізуді қоспағанда, қолайсыз аймақтан;
2) буферлік (қорғаныш) аймақтан қолайлы аймаққа;
3) қолайсыз аймаққа;
4) вакциналанған қолайлы аймақтан вакциналанбаған қолайлы аймаққа;
5) вакциналанбаған қолайлы аймақтан тиісті ветеринариялық дауалауды жүргізбей вакциналанған қолайлы аймаққа;
6) экспорттаушы елдің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарына сәйкес келмеген кезде жануарларды әкелу, сатып алу, әкету, орнын ауыстыру, келтіру жүзеге асырылмайды.
4. Егер жануарлар:
1) жөнелту пункті мен межелі пункт бойынша мәліметтер ветеринариялық құжаттарда және дерекқорда көрсетіле отырып, олар эпизоотиялық жағынан қолайлы болған жағдайда, республика аумағы бойынша;
2) жөнелту пунктінің және межелі пункт бойынша мәліметтер ветеринариялық құжаттарда және дерекқорда көрсетіле отырып, олардың аумағы бірдей аймақтарға бөлінген кезде республика аумағы бойынша;

3) при доставке животных для последующего санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающих предприятиях), с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных;
4) для последующего убоя при условии благополучия в эпизоотическом отношении пункта отправки, с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных. Убой животных производится в пункте назначения в течение 72 (семидесяти двух) часов.
5. Продолжительность карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимых из республики в третьи страны, составляет не менее 21 (двадцати одного) календарного дня, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных, и зависит от проведения и завершения ветеринарно-профилактических, диагностических исследований и ветеринарного осмотра животных.
Животные, ввозимые из третьих стран или перемещаемые между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимые из республики в третьи страны карантинируются в стране отправителя и стране получателя, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных.
6. Продолжительность карантинирования животных, вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) составляет не менее 7 (семи) календарных дней.
Животные, перемещаемые внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) карантинируются в хозяйствующем субъекте отправителя, если иное не предусмотрено ветеринарными требованиями по конкретному виду животных.
7. В случае перемещение животных внутри республики из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией, вакцинация животных осуществляется в пункте назначения.

3) мәліметтерін ветеринариялық құжаттарда және дерекқорда көрсете отырып, жануарларды кейіннен санитариялық сою үшін жануарларды сою объектілеріне (ет өңдеу кәсіпорындарына) жеткізу кезінде;
4) мәліметтерін ветеринариялық құжаттарда және дерекқорда көрсете отырып, жөнелту пункті эпизоотиялық тұрғыдан қолайлы болған кезде кейін сою үшін қайта келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілген, орны ауыстырылған болса, онда жануарларды карантиндеу жүргізілмейді. Жануарларды сою межелі пунктте 72 (жетпіс екі) сағат ішінде жүргізіледі.
5. Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында орны ауыстырылатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарларды карантиндеу ұзақтығы, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, кемінде күнтізбелік 21 (жиырма бір) күнді құрайды және ветеринариялық-профилактикалық, диагностикалық зерттеулер мен жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруді жүргізуге және аяқтауға байланысты болады.
Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында орны ауыстырылатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтуші елде және алушы елде карантиндеуге қойылады.
6. Республика ішінде түрлі типпен аймақтарға бөлінген (бақылау аймағынан қолайлы аймаққа немесе қолайлы аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған қолайлы аймақтан вакциналанған қолайлы аймаққа) эпизоотиялық тұрғыдан қолайлы әкімшілік-аумақтық бірліктерден (ке) жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу ұзақтығы кемінде күнтізбелік 7 (жеті) күнді құрайды.
Республика ішінде түрлі типпен аймақтарға бөлінген эпизоотиялық тұрғыдан қолайлы әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) (бақылау аймағынан қолайлы аймаққа немесе қолайлы аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған қолайлы аймақтан вакциналанған қолайлы аймаққа) орны ауыстырылатын жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық-санитариялық талаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтушінің шаруашылық субъектісінде карантинделеді.
7. Республика ішінде вакциналанбайтын қолайлы аймақтан вакциналанатын қолайлы аймаққа жануарлардың орны ауыстырылған жағдайда, жануарларды вакциналау межелі пункте жүзеге асырылады.

8. При подозрении на наличие заболевания и/или выявлении больных животных и/или неудовлетворительном состоянии здоровья животных (повышение температуры, обильное слюнотечение, угнетение, учащенное дыхание, переломы, травмы, диарея, паралич конечностей) в период карантинирования, животные не допускаются к вывозу за пределы Республики Казахстан и перемещению внутри республики.
При выявлении в период карантинирования особо опасных болезней животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891), все карантинируемые животные не допускаются к вывозу за пределы Республики Казахстан и перемещению внутри республики.
Государственным ветеринарно-санитарным инспектором, государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы в отношении животных, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, проводятся ветеринарные мероприятия в соответствии с Ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами.
Если в период карантинирования в стране отправителя (третьи страны или государства-члены Евразийского экономического союза) или в пункте назначения (при перемещении животных внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией)) по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, то ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции.
При возникновении подозрения на наличие заболевания и/или выявлении больных животных в период карантинирования животных, ввезенных из третьих стран или государств-членов Евразийского экономического союза, сроки их карантинирования продлеваются соответственно государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы на период необходимый для выяснения эпизоотической ситуации и проведения дополнительных диагностических исследований по установлению окончательного диагноза. Если по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, ведомство отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции. В случае невозможности вывоза таких животных за пределы республики (в третьи страны или государства-члены Евразийского экономического союза), такие животные утилизируются или уничтожаются в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).

8. Карантиндеу кезеңінде жануарлар ауырған және/немесе ауру жануарлар анықталған және/немесе жануарлардың саулығы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда (температураның жоғарылауы, қатты сілекей ағуы, депрессия, жиі тыныс алу, сынықтар, жарақаттар, диарея, аяқ-қолдардың салдануы), жануарларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге және республика ішінде орнын ауыстыруға жол берілмейді.
Карантиндеу кезеңінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Жануарларды, жануарлар мен адам денсаулығына қауіп төндіретін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары анықталған кезде барлық карантинделетін жануарларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге және республика ішінде орын ауыстыруға жол берілмейді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық- санитариялық инспекторы, мемлекеттік ветеринариялық дәрігері осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген жануарларға қатысты ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға сәйкес ветеринариялық іс-шаралар жүргізеді.
Егер жөнелтуші елінде (үшінші елдер немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер) немесе межелі пунктте республика ішінде түрлі типпен аймақтарға бөлінген эпизоотиялық тұрғыдан қолайлы әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) (бақылау аймағынан қолайлы аймаққа немесе қолайлы аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған қолайлы аймақтан вакциналанған қолайлы аймаққа) диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жануарларда оң (серологиялық, аллергиялық және басқа зерттеулер) реакциялар анықталса, онда ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) карантинделетін жануарлардың немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделетін жануарлардың барлық партиясын әкелуден бас тартады.
Үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген жануарларды карантиндеу кезеңінде жануарлардың ауруы және/немесе ауру жануарлар анықталған кезде оларды карантиндеу мерзімдерін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы эпизоотиялық жағдайды анықтау және түпкілікті диагнозды белгілеу бойынша қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті кезеңге тиісінше ұзартады. Егер жануарларда диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша оң (серологиялық, аллергиялық және басқа да зерттеулер) реакциялар анықталса, ведомство мұндай жануарларды республикадан тыс жерлерге (Еуразиялық экономикалық аймаққа мүше мемлекеттерге немесе үшінші елдерге) әкету мүмкін болмаған жағдайда, карантинделетін жануарлардың немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделетін жануарлардың барлық партиясын әкелуден бас тартады. Мұндай жануарларды республикадан тыс жерлерге (үшінші елдерге немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге) әкету мүмкін болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/ 559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу қағидаларына сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.

9. В период карантинирования животных, животные содержатся обособленно от поголовья, имеющегося в хозяйствующем субъекте, и до завершения периода карантинирования принимаются меры по недопущению прямого или косвенного контакта с другими животными.
Глава 2. Порядок карантинирования животных
10. Физическое или юридическое лицо (далее – заявитель) не позднее 30 (тридцати) календарных дней до планируемого прибытия, ввоза, приобретения, перемещения животных подает через канцелярию территориального подразделения ведомства (далее – территориальное подразделение) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Заявитель не позднее 30 (тридцати) календарных дней до планируемого вывоза животных подает в территориальное подразделение через базу данных заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для отзыва направленного заявления заявитель подает через канцелярию территориального подразделения заявление на отзыв по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо отзывает заявление через базу данных с указанием причин отзыва (после подписания электронной цифровой подписью заявителя к заявлению в базе данных присваивается статус "Отозвано").
11. Сотрудник канцелярии территориального подразделения осуществляет прием и регистрацию заявления в день его поступления и направляет руководителю территориального подразделения, которым назначается ответственный государственный ветеринарно-санитарный инспектор.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе в канцелярии территориального подразделения является отметка на его копии о регистрации с указанием номера, даты, времени (часы, минуты), фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявление.
В случае обращения заявителя через базу данных, в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии заявления с присвоением номера. Уведомление о поступлении заявления через базу данных параллельно поступает руководителю подразделения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, осуществляющего деятельность в области ветеринарии (далее – подразделение МИО).
Номер заявления состоит из буквенных и цифровых символов (символы разделяются дефисом), включающие:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
с третьего по одиннадцатый символ – код области, района, сельского округа согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
двенадцатый символ – цифровой код сельскохозяйственного животного, в отношении которого проводится карантинирование животных;
тринадцатый символ – буквы алфавита;
четырнадцатый и пятнадцатый символы – порядковый номер документа (если заканчивается порядковый номер, то меняется на следующую букву по алфавиту);
шестнадцатый символ – латинская буква заявления "Z".

9. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жануарлар шаруашылық субъектісіндегі малдан бөлек күтіп-бағылады және жануарларды карантиндеу кезеңі аяқталғанға дейін басқа жануарлармен тікелей немесе жанама байланыста болуына жол бермеу шаралары қабылданады.
2-тарау. Жануарларды карантиндеу тәртібі
10. Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) жануарларды жоспарланатын әкелгенге, сатып алғанға, өткізгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей ведомствоның аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) кеңсесі арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Өтініш беруші жануарларды әкету жоспарланғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей аумақтық бөлімшеге дерекқор арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Өтініш беруші жіберілген өтінішті кері қайтарып алу үшін аумақтық бөлімшенің кеңсесі арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтарып алуға арналған өтінішті не дерекқор арқылы кері қайтарып алу себептерін көрсете отырып, оны кері қайтарып алады (өтінішке электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылғаннан кейін, дерекқорда өтінішке "Кері қайтарып алынды" деген мәртебе беріледі).
11. Аумақтық бөлімше кеңсесінің қызметкері өтініш келіп түскен күні оны қабылдайды және тіркейді және жауапты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімшенің басшысына жолдайды.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні қабылданады.
Аумақтық бөлімшенің кеңсесінде қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау оның көшірмесінде өтініштің күні, нөмірі, уақыты (сағат, минут), қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, лауазымы көрсетілген тіркеу белгісі болып табылады.
Өтініш беруші дерекқор арқылы жүгінген жағдайда, "жеке кабинетте" нөмірді беру арқылы өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі. Өтініштің дерекқор арқылы келіп түскені туралы хабарлама бір мезгілде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшесінің (бұдан әрі – ЖАО бөлімшесі) басшысына келіп түседі.
Өтініш нөмірі әріптік және цифрлық символдардан тұрады (символдар сызықшамен бөлінеді), оның ішінде:
алғашқы екі символ – ҚР ҰҚ ISO 3166-1 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды;
үшінші символдан он бірінші символға дейін – Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес облыстың, ауданның, ауылдық округтің коды;
он екінші символ – жануарларға карантиндеу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарының цифрлық коды;
он үшінші символ – әліпби әріптері;
он төртінші және он бесінші символдар – құжаттың реттік нөмірі (егер реттік нөмір аяқталса, онда ол әліпби бойынша келесі әріпке өзгереді);
он алтыншы символ – өтініштің "Z" латын әрпі.

Цифровой код сельскохозяйственного животного, в отношении которого проводится карантинирование животных, вносится согласно приложению 1 к Правилам идентификации сельскохозяйственных животных (далее – Правила идентификации сельскохозяйственных животных), утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127).
12. Ответственный государственный ветеринарно-санитарный инспектор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации заявления рассматривает заявление на предмет соответствия требованиям настоящих Правил.
При несоответствии заявления требованиям настоящих Правил направляет заявителю мотивированный отказ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При несоблюдении требований пункта 9 настоящих Правил карантинирование животных прекращается, а заявителю направляется мотивированный отказ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ направляется заявителю через канцелярию территориального подразделения (в случае обращения в канцелярию территориального подразделения), либо посредством базы данных (в случае обращения посредством базы данных) в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя территориального подразделения.
13. При соответствии заявления требованиям настоящих Правил территориальное подразделение в течение 7 (семи) рабочих дней с даты регистрации заявления разрабатывает план карантинирования животных по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
План карантинирования животных в течение срока, указанного части первой настоящего пункта, утверждается главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы после согласования с руководителем подразделения МИО.
Номер плана карантинирования животных состоит из буквенных и цифровых символов (символы разделяются дефисом), включающие:
символы с первого по пятнадцатый – номер заявления с первого по пятнадцатый символы, присвоенные в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил;
шестнадцатый символ – латинская буква плана карантинирования животных "P".
План карантинирования животных при прибытии, ввозе, приобретении, перемещении животных разрабатывается, согласовывается и утверждается в бумажном формате. Дата и номер плана карантинирования животных вносятся в журнал учета и выдачи акта эпизоотического обследования.
План карантинирования животных при вывозе животных разрабатывается, согласовывается и утверждается в базе данных в электронном формате. Дата и номер плана карантинирования животных формируются автоматически в базе данных.
Копия плана карантинирования животных направляется заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его утверждения через канцелярию территориального подразделения (в случае обращения в канцелярию территориального подразделения), либо автоматически после его утверждения посредством базы данных (в случае обращения посредством базы данных).

Жануарларға карантиндеу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарларының цифрлық коды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидалары) 1-қосымшаға сәйкес енгізіледі.
12. Жауапты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініштің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ол өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәжді бас тарту жолдайды.
Осы Қағидалардың 9-тармағының талаптары сақталмаған кезде жануарларды карантиндеу тоқтатылады, ал өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәжді бас тарту жолданады.
Уәжді бас тарту өтініш берушіге аумақтық бөлімшенің кеңсесі арқылы (аумақтық бөлімшенің кеңсесіне жүгінген жағдайда) не дерекқор арқылы (дерекқор арқылы жүгінген жағдайда) аумақтық бөлімше басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
13. Өтініш осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде аумақтық бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды карантиндеу жоспарын әзірлейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде жануарларды карантиндеу жоспарын ЖАО бөлімшесінің басшысымен келісілгеннен кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы бекітеді.
Жануарларды карантиндеу жоспарының нөмірі әріптік және цифрлық символдардан тұрады (символдар сызықшамен бөлінеді), олар мыналардан тұрады:
бірінші символдан он бесінші символға дейін – осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес берілген бірінші символдан он бесінші символға дейін өтініштің нөмірі;
он алтыншы символ – жануарларды карантиндеу жоспарының "Р" латын әрпі.
Жануарлардың келуі, әкелінуі, сатып алынуы, орнын ауыстыру кезінде жануарларды карантиндеу жоспары қағаз форматта әзірленеді, келісіледі және бекітіледі. Жануарларды карантиндеу жоспарының күні мен нөмірі эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін есепке алу және беру журналына енгізіледі.
Жануарларды әкету кезінде жануарларды карантиндеу жоспары дерекқорда электрондық форматта әзірленеді, келісіледі және бекітіледі. Жануарларды карантиндеу жоспарының күні мен нөмірі дерекқорда автоматты түрде жасалады.
Жануарларды карантиндеу жоспарының көшірмесі өтініш берушіге ол бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшенің кеңсесі арқылы (аумақтық бөлімшенің кеңсесі арқылы жүгінген жағдайда) не ол бекітілгеннен кейін автоматты түрде дерекқор арқылы (дерекқор арқылы жүгінген жағдайда) жіберіледі.

14. В плане карантинирования животных указываются продолжительность и условия карантинирования ввезенных животных, перечень болезней животных, подлежащих диагностическим исследованиям, ветеринарным обработкам с указанием даты их проведения, сроки проведения вакцинации, ответственные лица за выполнение ветеринарных мероприятий, включая мероприятия при подозрении на заболевание животных, больных животных.
При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных учитываются сведения о ранее проведенных ветеринарных обработках, вакцинациях животных с целью исключения получения недостоверных результатов диагностических исследований, деления территории на зоны и обязательные диагностические исследования.
При прибытии, ввозе, приобретении, перемещении животных планируются обязательные диагностические исследования крупного рогатого скота на бруцеллез и туберкулез, мелкого рогатого скота, верблюдов и свиней на бруцеллез, лошадей на сап, случную болезнь, ослов и мулл на сап, дополнительные исследования племенных животных на паратуберкулез, трихомоноз (Trichomonasfetus), кампилобактериоз (Campylobacterfetusvenerealis) для быков, хламидиоз, лептоспироз (если не были вакцинированы или обработаны с профилактической целью дегидрострептомицином или веществом, дающим эквивалентный эффект), на инфекционный ринотрахеит и вирусную диарею крупного рогатого скота (если животные не были предварительно вакцинированы). При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или государств-членов Евразийского экономического союза, в пункте назначения учитывается проведение мониторинговых диагностических исследований на болезнь Шмалленберга. Исследование на другие болезни животных проводится только в том случае, если на территории получателя проводятся программы по профилактике и/или искоренению этих болезней.
При вывозе животных планируются обязательные диагностические исследования крупного рогатого скота на бруцеллез и туберкулез, мелкого рогатого скота, верблюдов и свиней на бруцеллез, лошадей на сап, случную болезнь, ослов и мулл на сап, а также с учетом ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований страны-экспортера.
15. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их ввозе из третьих стран или перемещении между государствами-членами Евразийского экономического союза, осуществляются с соблюдением Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Евразийского экономического союза от 18 июня 2010 года № 317 "О применении ветеринарно-санитарных мер в Евразийском экономическом союзе", и Положения о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 года № 94.
Диагностические исследования и ветеринарные обработки животных проводятся против болезней, указанных в ветеринарном сертификате, которым сопровождались карантинируемые животные, и в пункте 14 настоящих Правил.
Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их вывозе в третьи страны, осуществляются с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований страны-экспортера.
Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их перемещении внутри республики, определяются территориальным подразделением соответствующей административно-территориальной единицы, на территорию которой планируется осуществить ввоз (перемещение) животных, в зависимости от эпизоотической ситуации и проводимых ветеринарных мероприятий по конкретной нозологической единице в месте прибытия (ввоза) животных и с учетом пункта 14 настоящих Правил.
Проведение дополнительных диагностических исследований и ветеринарных обработок (включая вакцинацию) допускается по запросу страны-получателя, либо хозяйствующего субъекта-получателя, либо при возникновении подозрения на особо опасные болезни животных с клиническими признаками у животных в период их карантинирования.

14. Жануарларды карантиндеу жоспарында әкелінетін жануарларды карантиндеуге қоюдың ұзақтығы мен шарттары, диагностикалық зерттеулерге, ветеринариялық емдеуге жататын жануарлар ауруларының тізбесі, олардың жүргізілген күні, вакциналау мерзімдері, ветеринариялық іс-шараларды, оның ішінде жануарлар ауруына, ауру жануарға күдіктенген кездегі шараларды жүргізуге жауапты адамдар.
Жануарларды карантиндеу кезеңінде диагностикалық зерттеулер жүргізуді жоспарлау кезінде диагностикалық зерттеулердің анық емес нәтижелерін алуды болдырмау мақсатында бұрын жүргізілген ветеринариялық өңдеулер, жануарларды вакциналау туралы мәліметтер, аумақты аймақтарға бөлу және міндетті диагностикалық зерттеулер ескеріледі.
Жануарлар келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, орны ауыстырылған кезде ірі қара малды бруцеллезге және туберкулезге, ұсақ малды, түйе мен шошқаны бруцеллезге, жылқыларды маңқаға, киеңкіге, есек пен қашырды маңқаға міндетті диагностикалық тексерулер, асыл тұқымды жануарларды паратуберкулезге, трихомонозға (Trichomonasfetus), бұқаларға арналған кампилобактериозға (Campylobacter fetusvenerealis), хламидиозға, лептоспирозға (егер вакциналанбаған болса немесе профилактикалық мақсатта дегидрострептомицинмен немесе эквивалентті әсер беретін заттармен өңделмеген болса), инфекциялық ринотрахеит және ірі қара малдық вирустық диареясына (егер жануарлар алдын ала вакциналанбаған болса) қосымша зерттеулер туралы мәліметтер ескеріледі. Үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген жануарларды карантиндеу кезеңінде диагностикалық зерттеулер жүргізуді жоспарлау кезінде межелі пунктте Шмалленберг ауруына мониторингтік диагностикалық зерттеулер жүргізу ескеріледі. Егер алушы елдің аумағында жануарлардың басқа ауруларының профилактикасы және/немесе жойылуы бойынша бағдарламалар жүргізілсе ғана, осы ауруларға зерттеулер жүргізіледі.
Жануарларды әкету кезінде ірі қара малды бруцеллезге және туберкулезге, ұсақ малды, түйелер мен шошқаларды бруцеллезге, жылқыларды маңқаға, киеңкіге, есек пен қашырды маңқаға міндетті диагностикалық зерттеулер, сондай-ақ экспорттаушы елдің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарын ескере отырып жоспарланады.
15. Үшінші елдерден әкелінген немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар "Еуразиялық экономикалық одақта ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды қолдану туралы" Еуразиялық экономикалық одақ комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімімен бекітілген Объектілерге бірлескен тексерулер жүргізу және ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережені сақтай отырып жүзеге асырылады.
Жануарларға диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық емдеу карантиндеуге қойылған жануарлармен бірге келген ветеринариялық сертификатта және осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген ауруларға қарсы жүргізіледі.
Жануарларды үшінші елдерге әкеткен кезде оларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар экспорттаушы елдің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптары сақтай отырып, жүргізіледі.
Республика ішінде жануарлардың орнын ауыстыру кезінде оларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларды эпизоотиялық жағдайға және жануарлардың келетін (әкелінетін) орны бойынша және осы Қағидалардың 14-тармағы ескеріле отырып, нақты нозологиялық бірлік үшін жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға байланысты аумағына жануарларды әкелу (орнын ауыстыру) жоспарланатын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумақтық бөлімшесі айқындайды.
Қосымша диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулерді (вакциналауды қоса алғанда) жүргізуге алушы елдің не алушы-шаруашылық жүргізуші субъектінің сұранымы бойынша не жануарларды карантиндеу кезеңіңде оларда клиникалық белгілерімен аса қауіпті ауруларға күдік туындаған кезде жол беріледі.

16. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных, осуществляются в соответствии с планом карантинирования животных.
17. В период карантинирования животных проводятся:
1) ветеринарный осмотр животных, термометрия животных;
2) ветеринарные обработки и диагностические исследования против болезней животных, определенных планом карантинирования животных.
Информация о карантинируемых животных вносятся в журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий и журнал для регистрации заболеваний животных (в случае регистрации заболевания) по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342).
Сведения о карантинируемых животных, ветеринарных мероприятиях, проведенных в период карантинирования, и их результатах вносятся в базу данных согласно Правилам формирования и ведения базы данных и выдачи выписки из нее, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321).
18. Диагностические исследования проводятся государственной ветеринарной организацией, осуществляющей функции, отнесенные к государственной монополии. Ветеринарные обработки животных проводятся государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы (далее – ветеринарная организация МИО).
Проведение диагностических исследований и ветеринарных обработок при карантинировании животных осуществляется за счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 35 Закона.
19. Если в ходе исследований на территории страны отправителя или хозяйствующего субъекта-отправителя получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны получателя или территориальное подразделение по месту расположения хозяйствующего субъекта-получателя. Если в ходе исследований на территории страны получателя или хозяйствующего субъекта-получателя получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны отправителя или территориальное подразделение по месту расположения хозяйствующего субъекта-отправителя.

16. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес жүргізіледі.
17. Жануарларды карантиндеу кезеңінде мыналар жүргізіледі:
1) жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру, жануарлардың термометриясы;
2) жануарларды карантиндеу жоспарында айқындалған жануарлар ауруларына қарсы ветеринариялық емдеу және диагностикалық зерттеулер.
Карантиндеуге қойылған жануарлар туралы ақпарат "Ветеринариялық есепке алу және есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды есепке алу журналына және жануарлар ауруларын есепке алу журналына (ауру тіркелген жағдайда) енгізіледі.
Карантинделетін жануарлар, карантиндеу кезеңінде жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар және олардың нәтижелері туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6321 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірме беру қағидаларына сәйкес дерекқорға енгізіледі.
18. Диагностикалық зерттеулерді мемлекеттік монополияға жатқызылған функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүргізеді. Жануарларды ветеринариялық өңдеуді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым (бұдан әрі – ЖАО-ның ветеринариялық ұйымы) жүргізеді.
Жануарларды карантиндеу кезінде диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер жүргізу Заңның 35-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің меншік иелері есебінен жүзеге асырылады.
19. Егер жөнелтуші елдің немесе жөнелтуші шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағындағы зерттеулер барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, онда бұл туралы алушы елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органы немесе алушы шаруашылық жүргізуші субъектінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшесі дереу хабардар етіледі. Егер алушы елдің немесе алушы шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағындағы зерттеу барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, онда бұл туралы жөнелтуші елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органы немесе жөнелтуші шаруашылық жүргізуші субъектінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімше дереу хабардар етіледі.

20. По результатам карантинирования с учетом результатов диагностических исследований государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы проводится эпизоотологическое обследование и в течение 3 (трех) рабочих дней составляется акт эпизоотологического обследования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором и специалистом в области ветеринарии ветеринарной организации МИО.
Номер акта эпизоотического обследования состоит из буквенных и цифровых символов (символы разделяются дефисом), включающие:
символы с первого по пятнадцатый – номер заявления с первого по пятнадцатый символы, присвоенные в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил;
шестнадцатый символ – латинская буква акта эпизоотического обследования "A".
Акт эпизоотологического обследования при прибытии, ввозе, приобретении, перемещении животных формируется и подписывается в бумажном формате. Дата и номер акта эпизоотического обследования вносятся в журнал учета и выдачи акта эпизоотического обследования.
Акт эпизоотологического обследования при вывозе животных формируется в базе данных в электронном формате. Дата и номер акта эпизоотического обследования формируются автоматически в базе данных.
Акт эпизоотологического обследования направляется заявителю в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его подписания через канцелярию территориального подразделения (в случае обращения в канцелярию территориального подразделения), либо посредством базы данных (в случае обращения посредством базы данных).
21. Акт эпизоотологического обследования действует в течение 10 (десяти) календарных дней после дня его подписания.
22. Вновь вывозимые из территории Республики Казахстан в третьи страны, перемещаемые в государства-члены Евразийского экономического союза и внутри республики животные, по которым завершен период карантинирования, содержатся до их вывоза, перемещения обособленно от поголовья, имеющегося в хозяйствующем субъекте, и принимаются меры по недопущению прямого или косвенного контакта с другими животными.
23. Карантинирование животных осуществляется повторно в порядке, определенном настоящими Правилами, при истечении срока действия акта эпизоотического обследования, указанного в пункте 21 настоящих Правил, и/или несоблюдении требований, указанных в пункте 22 настоящих Правил.
24. Данные об импортированных животных после завершения карантинирования заносятся в базу данных с выдачей ветеринарного паспорта согласно Правилам идентификации сельскохозяйственных животных.
Импортированным сельскохозяйственным животным, идентифицированным в стране-происхождения, сохраняют индивидуальные номера, присвоенные в стране-происхождения.
Приложение 1 к Правилам
карантинирования животных
Форма
В _______________________
_________________________
(наименование территориального
подразделения ведомства
уполномоченного органа
в области ветеринарии)
от _________________________
___________________________
(фамилия, имя отчество
(при его наличии)
физического лица,
индивидуальный
идентификационный номер/
наименование юридического лица,
бизнес-идентификационный номер)
Адрес ____________________
_________________________
Номер заявления: __________
Заявление
Прошу провести карантинирование животных ____________________________
____________________________________________________________________
(количество животных)
Индивидуальный(ые) номер(а) сельскохозяйственного(ых) животного(ых):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения о сельскохозяйственном(ых) животном(ых) (вид, возраст (дата рождения),
порода, пол) территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа
в области ветеринарии получают из базы данных по идентификации
сельскохозяйственных животных.
Учетный номер и вид деятельности объекта производства __________________
Адрес объекта производства ___________________________________________
____________________________________________________________________
Страна-экспортер (при вывозе) _________________________________________
Страна-импортер (при ввозе) ___________________________________________
Наименование хозяйствующего субъекта-отправителя, административная
территориальная единица (при прибытии, приобретении)___________________
Наименование хозяйствующего субъекта-получателя, административная
территориальная единица (при перемещении животных по территории республики)
____________________________________________________________________
Дата планируемого прибытия, ввоза, вывоза, приобретения, перемещения животных
" " 20 год
Контактные телефоны ________________________________________________
Электронный адрес ___________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Заявитель или его представитель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись/электронная цифровая подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 2 к Правилам
карантинирования животных
Форма
В __________________________
____________________________
(наименование территориального
подразделения ведомства
уполномоченного органа
в области ветеринарии)
от _________________________
___________________________
(фамилия, имя отчество
(при его наличии)
физического лица,
индивидуальный
идентификационный номер/
наименование юридического лица,
бизнес-идентификационный номер)
Адрес ____________________
_________________________
Номер заявления: __________
Заявление на отзыв
Прошу оставить без рассмотрения заявление № от " " 20 года, по причине
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Заявитель или его представитель _______________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись/электронная цифровая подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 3 к Правилам
карантинирования животных
Форма
Мотивированный отказ
Дата выдачи _______________________________________________________
Данные заявителя __________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при его наличии)
физического лица, индивидуальный идентификационный номер/
наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер)
Место регистрации _________________________________________________
(область, район, город/населенный пункт)
Причина отказа ____________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор
__________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
(подпись/ электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата: " " 20 года
Приложение 4 к Правилам
карантинирования животных
Форма
Согласовано:
Руководитель _____________________
(наименование подразделения местного
исполнительного органа,
осуществляющего деятельность
в области ветеринарии области, города
республиканского значения и столицы)
_________________________________
(наименование классификатора
административно-территориального
объекта)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
_________________________________
(дата и подпись/
электронная цифровая подпись)
Утверждено:
Главный государственный
ветеринарно-санитарный инспектор
_______________________________
(наименование административно-
территориальной единицы)
_______________________________
(наименование классификатора
административно-территориального
объекта)
_______________________________
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________
(дата и подпись/
электронная цифровая подпись)
План карантинирования животных
№ от " " 20 года
1.
Сведения о хозяйствующем субъекте:
1.1
Владелец/ Наименование/ Индивидуальный идентификационный номер / Бизнес-идентификационный номер /Контактные данные
1.2
Административно-территориальная единица (КАТО)
1.3
Дата начала карантинирования животных
1.4
Страна-экспортер (при вывозе)
1.5
Страна-импортер (при ввозе)
1.6
Наименование хозяйствующего субъекта-отправителя, административная территориальная единица (при прибытии, приобретении)
1.7
Наименование хозяйствующего субъекта-получателя, административная территориальная единица (при перемещении животных по территории республики)

20. Карантиндеу нәтижелері бойынша диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін ескере отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы эпизоотологиялық зерттеу жүргізеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін жасайды, оған мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор және ЖАО-ның ветеринариялық ұйымының ветеринария саласындағы маманы қол қояды.
Эпизоотиялық зерттеп-қарау актісінің нөмірі әріптік және цифрлық символдардан тұрады (символдар сызықшамен бөлінеді):
бірінші символдан он бесінші символға дейін – осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес берілген бірінші символдан он бесінші символға дейін өтініштің нөмірі;
он алтыншы символ – эпизоотиялық зерттеп-қарау актісінің "А" латын әрпі.
Жануарлар келген, әкелінген, сатып алынған немесе орны ауыстырылған кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі қағаз форматта жасалады және қол қойылады. Эпизоотиялық зерттеп-қарау актісінің күні мен нөмірі эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін есепке алу және беру журналына енгізіледі.
Жануарларды әкету кезінде эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі дерекқорда электрондық форматта қалыптастырылады. Эпизоотиялық зерттеп-қарау актісінің күні мен нөмірі дерекқорда автоматты түрде қалыптастырылады.
Эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі өтініш берушіге қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшенің кеңсесі (аумақтық бөлімшенің кеңсесіне жүгінген жағдайда) немесе дерекқор арқылы (дерекқор арқылы жүгінген жағдайда) жіберіледі.
21. Эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі оған қол қойылған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн бойы жарамды болады.
22. Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге жаңадан әкетілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге және республика ішінде орны ауыстырылған, карантиндеу кезеңі аяқталған жануарлар олар әкетілгенге, орны ауыстырылғанға дейін шаруашылық жүргізуші субъектідегі мал басынан бөлек күтіп-бағылады және басқа жануарлармен тікелей немесе жанама байланысты болдырмау шаралары қабылданады.
23. Жануарларды карантиндеу осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген эпизоотиялық зерттеп-қарау актісінің қолданылу мерзімі аяқталған және/немесе осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген талаптар сақталмаған жағдайда, осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен қайталап жүргізіледі.
24. Карантиндеуден кейін импортталған жануарлар туралы деректер Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес ветеринариялық паспортты бере отырып, дерекқорға енгізіледі.
Шыққан елінде бірдейлендірілген импортталған ауыл шаруашылығы жануарлары шыққан елінде берілген жеке нөмірлерін сақтап қалады.
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге______________________
_________________________
(ветеринария саласындағы
уәкілетті органның ведомствосы
аумақтық бөлімшесінің атауы)
кімнен ______________________
___________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі, жеке
сәйкестендіру нөмірі/заңды
тұлғаның атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі))
Мекенжайы _________________
________________________
Өтініш нөмірі: __________
Өтініш
____________________________________________________________________
(жануарлар саны)
жануарды карантиндеуді сұраймын.
Ауыл шаруашылығы жануар(лар)ының жеке нөмір(лер)і:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері
ауыл шаруашылығы жануар(лар)ы туралы мәліметтерді (түрі, жасы (туған күні),
тұқымы, жынысы) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі
дерекқордан алады.
Өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі және қызмет түрі
_________________________________________________________________
Өндіріс объектісінің мекенжайы ___________________________________
_______________________________________________________________
Экспорттаушы ел (әкету кезінде)___________________________________
Импорттаушы ел (әкелу кезінде)____________________________________
Жөнелтуші шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік
(келген, сатып алған кезде)________________________________________
Алушы шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік
(республика аумағында жануарлардың орны ауыстырылған кезінде)
_____________________________________________________________________
Жоспарланған келу, әкелу, әкету, сатып алу, орнын ауыстыру күні 20 жылғы " "
Байланыс телефондары___________________________________________
Электрондық мекенжайы _________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға,
сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға
келісім беремін.
Өтініш беруші немесе оның өкілі ______________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы /электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Күні: 20 жылғы " "
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге______________________
_________________________
(ветеринария саласындағы
уәкілетті органның ведомствосы
аумақтық бөлімшесінің атауы)
кімнен _____________________
___________________________
((жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса),
тегі, жеке сәйкестендіру
нөмірі/заңды тұлғаның атауы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі))
Мекенжайы _________________
________________________
Өтініш нөмірі: __________
Кері қайтарып алуға арналған өтініш
20 жылғы "___" № өтінішті қараусыз қалдыруды сұраймын, себебі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші немесе оның өкілі________________________________________
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Күні: 20 жылғы " "
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Уәжді бас тарту
Берілген күні _________________________________________________________
Өтініш берушінің деректері_____________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі / заңды
тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Тіркеу орны __________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/елді мекен)
Бас тарту себебі ______________________________________________________
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ____________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
қолы /электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Күні: 20 жылғы " "
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Келісілді
Басшы_________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың жергілікті атқарушы
органының ветеринария
саласындағы қызметті жүзеге
асыратын бөлімшесінің атауы)
______________________
(әкімшілік-аумақтық объект
жіктеуішінің атауы)
_____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
______________________
(күні және қолы
/электрондық цифрлық
қолтаңбасы)
Бекітілді
Бас мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
инспектор______________
(әкімшілік-аумақтық
бірліктің атауы)
________________________
әкімшілік-аумақтық
объект жіктеуішінің атауы)
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
_______________________
(күні және қолы
/электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Жануарларды карантиндеу жоспары
20 жылғы " " №
1.
Шаруашылық субъектісі туралы мәліметтер:
1.1
Иесі/ Атауы/ Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес сәйкестендіру нөмірі /
Байланыс телефоны
1.2
Әкімшілік-аумақтық бірлік (КАТО)
1.3
Жануарларды карантиндеудің басталған күні
1.4
Экспорттаушы ел (әкету кезінде)
1.5
Импорттаушы ел (әкелу кезінде)
1.6
Жөнелтуші шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (келген, сатып алған кезінде)
1.7
Алушы шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (жануарларды республика аумағы бойынша өткізу кезінде)

2. Ветеринарные мероприятия:
№ п/п
Наименование мероприятия
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
2.1
Ветеринарно-профилактические мероприятия (вакцинация)
2.2
Диагностические исследования:
Приложение к плану
карантинирования животных
№ от " " 20 года
Форма
Сведения о карантинируемых сельскохозяйственных животных
№ п/п
Индивидуальный номер животного
Вид животного
Возраст (дата рождения)
Порода
Пол
1
2
Приложение 5 к Правилам
карантинирования животных
Форма 1
Акт эпизоотологического обследования
№ от " " 20 года
____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта и его адрес)
Мною ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, проводившего
эпизоотологическое обследование) проведено эпизоотологическое обследование
прибывших, ввезенных, приобретенных, перемещаемых животных
(нужное подчеркнуть)
в ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта, адрес,
административно-территориальная единица)
При этом было установлено:
Период приобретения животных (ввоз, ввод в хозяйствующий субъект)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(дата, месяц, год)
Начало карантинирования животных ____________________________________
(дата, месяц, год)
Завершение карантинирования животных ________________________________
(дата, месяц, год)
Характеристика хозяйства (специализация, виды разводимых животных) _____
____________________________________________________________________
Количество животных, прошедших карантинирование по видам и возрастным
группам, с указанием индивидуальных номеров:
Индивидуальный номер животного
Вид животного
Возраст (дата рождения)
Порода
Пол
1
2
3
Откуда поступили животные ________________________________________
_________________________________________________________________
Обособленность содержания животных, находящихся на карантинировании
от имеющегося поголовья животных в хозяйствующем субъекте
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кормление животных _______________________________________________
__________________________________________________________________
Характеристика водопоя ____________________________________________
__________________________________________________________________
Характеристика пастбищ ____________________________________________
__________________________________________________________________
Обеззараживание сточных вод _______________________________________
__________________________________________________________________
Уборка навоза и навозохранилища ____________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Условия заготовки и хранения кормов _________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Реализация продукции животного происхождения, условия обезвреживания
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Другие хозяйственные связи (расстояние от больших проезжих и прогонных дорог,
населенных пунктов, объектов внутренней торговли, свалок, мясоперерабатывающих
предприятий, заводов по изготовлению мясокостной муки)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Поставка и обеспеченность кормами животных
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Диагностические исследования животных, проведенные до постановки их
на карантинирование _______________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование болезни, дата проведения и результаты)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Обработка животных, проведенная до их постановки на карантинирование
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование болезни, дата проведения, вид препарата, вакцины, способ введения)
Отдаленность животноводческих построек от жилых построек и способы ограждения
от доступа посторонних лиц _________________________________________
__________________________________________________________________
Как часто посещают посторонние лица хозяйствующие субъекты
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Наличие в хозяйствующем субъекте безнадзорных собак и кошек
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Ветеринарно-санитарная характеристика хозяйствующего субъекта
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Количество специалистов в области ветеринарии
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Обеспечение ветеринарного персонала специальной одеждой, хозяйства -
дезинфицирующими средствами, ветеринарными препаратами
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Условия их хранения
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Наличие других ветеринарно-санитарных объектов
(санитарных пропускников, дезинфекционных барьеров, перевалочных площадок)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Характеристика помещений для животных
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Работа механизмов навозоудаления, теплоносителей, приточно-вытяжной системы
вентиляции _______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Укомплектованность хозяйствующего объекта обслуживающим персоналом
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Как проводятся чистка, мытье и прогулки животных
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Наличие мышевидных грызунов и меры борьбы с ними
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Эпизоотическая ситуация хозяйствующего субъекта
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Диагностические исследования животных (наименование болезни, дата проведения
и результаты) и ветеринарно-профилактические мероприятия (вакцинация),
проведенные в период карантинирования (вид иммунизации, наименование болезни,
дата проведения):
Индивидуальный номер животного
Вид животного
Диагностические исследования животных
Ветеринарно-профилактические мероприятия (вакцинация)
Вид исследования
Наименование болезни
Дата проведения исследования
Результат
Вид иммунизации
Наименование болезни
Дата проведения вакцинации
1
2
Ветеринарный осмотр животных______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Описание проведенных ветеринарных мероприятий согласно плану
карантинирования животных ________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дополнительная информация (при выявлении животных с признаками
заболевания, больных животных) _____________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Заключение Оценка эффективности проведенных противоэпизоотических
и профилактических мероприятий ____________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Результаты карантинирования животных (завершение, продление)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Причины и сроки продления периода карантинирования животных
(при возникновении случаев) ________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Рекомендуемые дополнительные противоэпизоотические и профилактические
мероприятия ______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ___________________
(наименование административно- территориальной единицы)
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист в области ветеринарии ___________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 2
Акт эпизоотологического обследования
№ от " " 20 года
____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта и его адрес)
Мною ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, проводившего
эпизоотологическое обследование) проведено эпизоотологическое обследование
вывозимых животных
в __________________________________________________________________
(наименование страны)
При этом было установлено:
Начало карантинирования животных____________________________________
(дата, месяц, год)
Завершение карантинирования животных ________________________________
(дата, месяц, год)
Характеристика хозяйства (указать откормочная площадка, крестьянское хозяйство,
фермерское хозяйство, сельскохозяйственное предприятие) _________________
____________________________________________________________________
Количество животных, прошедших карантинирование по видам и возрастным
группам с указанием индивидуальных номеров:
Индивидуальный номер животного
Вид животного
Возраст (дата рождения)
Порода
Пол
1
2
3
Обособленность содержания животных, находящихся на карантинировании
от имеющегося поголовья животных в хозяйствующем субъекте
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Диагностические исследования животных (наименование болезни, дата проведения
и результаты) и ветеринарно-профилактические мероприятия (вакцинация),
проведенные в период карантинирования (вид иммунизации, наименование болезни,
дата проведения):
Индивидуальный номер животного
Вид животного
Диагностические исследования животных
Ветеринарно-профилактические мероприятия (вакцинация)
Вид исследования
Наименование болезни
Дата проведения исследования
Результат
Вид иммунизации
Наименование болезни
Дата проведения вакцинации
1
2
Ветеринарный осмотр животных: ____________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение Результат карантинирования:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор __________________
(наименование административно- территориальной единицы)
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист в области ветеринарии ___________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))

2. Ветеринариялық іс-шаралар:
Р/с №
Іс-шаралар
атауы
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
2.1
Ветеринариялық-профилактикалық іс-
шаралар
(вакциналау)
2.2
Диагностикалық зерттеулер:
Жануарларды карантиндеу
жоспарына қосымша №
20 жылғы "___" _______
Нысан
Карантинделетін ауыл шаруашылығы жануарлары туралы мәліметтер
Р/с №
Жануарларды бірдейлендіру нөмірі
Жануар түрі
Жасы (туылған күні)
Тұқымы
Жынысы
1
2
3
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
5-қосымша
1-нысан
Эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі
20 жылғы "___" _______
____________________________________________________________________
(шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы және оның мекенжайы)
Мен_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізген адамның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, лауазымы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(эпизоотологиялық зерттеп-қарау объектісінің атауы, мекенжайы)
келген, әкелінген, сатып алынған, орны ауыстырылған жануарларға эпизоотологиялық
зерттеп-қарау жүргіздім (керегінің асты сызылады)
Бұл ретте, мыналар анықталды:
Жануарды сатып алу кезеңі (әкелу, шаруашылық субъектісіне келтіру)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарларды карантиндеудің басталуы ________________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарларды карантиндеудің аяқталуы _________________________________
(күні, айы, жылы)
Шаруашылықтың сипаттамасы (мамандануы, өсірілетін жануарлардың түрлері)
_____________________________________________________________________
Сәйкестендіру нөмірлері көрсетілген, түрі мен жасына қарай топтарға бөлініп
карантиндеуге қойылған жануарлардың саны:
Жануардың бірдейлендіру нөмірі
Жануар түрі
Жасы (туылған күні)
Тұқымы
Жынысы
1
2
3
Жануарлар қайдан әкелінді ____________________________________________
____________________________________________________________________
Карантиндеуде тұрған жануарларды шаруашылық субъектісінде бар жануарлар
басынан бөлек күтіп-бағудың өзгешелігі
____________________________________________________________________
Жануарларды азықтандыру _____________________________________________
Суат сипаттамасы _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Жайылымдар сипаттамасы _____________________________________________
Ағынды судың зарарсыздандырылуы ____________________________________
Көң қоймасы мен көңді жинау __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Азықты дайындау және сақтау шарттары __________________________________
______________________________________________________________________
Жануарлардан алынатын өнімді өткізу, залалсыздандыру шарттары
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Басқа да шаруашылық байланыстар (үлкен жүретін және айдайтын жолдардан,
елді мекендерден, ішкі сауда объектілерінен, қоқыс үйінділерінен, ет өңдеу
кәсіпорындарынан, ет-сүйек ұнын жасайтын зауыттардан ара қашықтығы)
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Жануарларға азық жеткізу және қамтамасыз ету
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың диагностикалық зерттеулері
__________________________________________________________________________
(аурудың атауы, өткізілген күні және нәтижелері)
__________________________________________________________________________
Жануарларды карантинтеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың өңдеуі ____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аурудың атауы, өткізілген күні, препараттың түрі, вакцина, қолдану тәсілі)
Жануарларға арналған құрылысжайлардың тұрғын үйлерден қашықтығы және бөгде
адамдардың кіруінен қоршау тәсілдері _________________________________________
__________________________________________________________________________
Бөгде адамдар шаруашылық субъектісіне қаншалықты жиі келеді
__________________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінде қараусыз иттер мен мысықтардың бар-жоғы
__________________________________________________________________________
Шаруашылық жүргізу субъектісінің ветеринариялық-санитариялық сипаттамасы
__________________________________________________________________________
Ветеринария саласындағы мамандардың саны
__________________________________________________________________________
Ветеринариялық персоналды арнайы жұмыс киімімен, шаруашылықты
дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық препараттармен қамтамасыз ету
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Оларды сақтау шарттары ____________________________________________________
Басқа ветеринариялық-санитариялық объектілердің (санитариялық өткізу пунктері,
дезинфекциялық кедергілер, өткізу алаңдары) бар-жоғы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жануарларға арналған қора-жайлар сипаттамасы
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Көңкетіру механизмдерінің, жылу тасығыштардың, ағынды-сорғылы желдету
жүйесінің жұмысы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Шаруашылық объектісінің қызмет көрсетуші персоналмен жинақталуы _____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жануарларды тазалау, жуындыру және серуендету қалай өтеді ____________________
__________________________________________________________________________
Тышқан тәріздес кеміргіштердің бар-жоғы және олармен күресу шаралары
__________________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінің эпизоотикалық ахуалы
__________________________________________________________________________
Карантиндеу кезеңінде жүргізілген жануарлардың диагностикалық зерттеулері
(аурудың атауы, жүргізілген күні және нәтижелері) және ветеринариялық-
профилактикалық іс-шаралар (иммундау түрі, аурудың атауы, жүргізілген күні):
Жануарлардың
бірдейлендіру нөмірі
Жануар
түрі
Жануарлардың диагностикалық зерттеулері
Профилактикалық іс-шаралар (вакциналау)
Зерттеу түрі
Ауру атауы
Зерттеу жүргізілген күн
Нәтижесі
Иммундау түрі
Ауру атауы
Вакциналау жүргізілген күн
1
2
Жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес өткізілген ветеринариялық
іс- шараларды сипаттау _______________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________________________
Қосымша ақпарат (ауру белгілері бар жануарлар, ауру жануарлар анықталған кезде)
_______________________________________________________________
Қорытынды
Жүргізілген эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін
бағалау _______________________________________________________________
______________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу нәтижелері (аяқтау, ұзарту) _______________________
______________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу кезеңін ұзарту себептері мен мерзімдері (жағдайлар
туындағанкезде)________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Қосымша ұсынылған эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор _________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ветеринария саласындағы маман ___________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы) (қолы, аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі)
2-нысан
Эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі
20 жылғы "__" _____№
__________________________________________________________________________
(шаруашылық субъектісінің атауы және оның мекенжайы)
Мен ______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(эпизоотиялық зерттеп-қарау жүргізген адамның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, лауазымы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(елдің атауы)
әкетілетін жануарларға эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргіздім (керегінің асты сызылады)
Бұл ретте, мыналар анықталды:
Жануарларды карантиндеудің басталуы ________________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарларды карантиндеудің аяқталуы __________________________________
(күні, айы, жылы)
Шаруашылықтың сипаттамасы (бордақылау алаңын, шаруа қожалығын, фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы кәсіпорнын көрсету) ___________________________
Сәйкестендіру нөмірлері көрсетілген, түрі мен жасына қарай топтарға бөлініп
карантиндеуге қойылған жануарлардың саны:
Жануарлардың бірдейлендіру нөмірі
Жануар түрі
Жасы (туылған күні)
Тұқымы
Жынысы
1
2
3
____________________________________________________________________
Карантиндеуде тұрған жануарларды шаруашылық субъектісінде бар жануарлар
басынан бөлек күтіп-бағудың өзгешелігі __________________________________
____________________________________________________________________
Карантиндеу кезеңінде жүргізілген жануарлардың диагностикалық зерттеулері
(аурудың атауы, өткізілген күні және нәтижелері) және ветеринариялық-
профилактикалық іс-шаралар (иммундау түрі, аурудың атауы, жүргізілген күні):
Жануарлардың бірдейлендіру нөмірі
Жануар
түрі
Жануарлардың диагностикалық зерттеулері
Профилактикалық іс-шаралар (вакциналау)
Зерттеу түрі
Ауру атауы
Зерттеулер жүргізілген күні
Нәтижесі
Иммундау түрі
Ауру атауы
Вакциналау жүргізілген күн
1
2
Жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қорытынды
Карантиндеу нәтижелері ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор _________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
(электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ветеринария саласындағы маман _______________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
(электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі)