Об утверждении Правил карантинирования животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2015 года № 10223.
В соответствии с подпунктом 46-17) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила карантинирования животных.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года
№ 7-1/700
Правила карантинирования животных
Сноска. Правила в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила карантинирования животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-17) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок карантинирования животных.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) зона наблюдения – зона, установленная между буферной (защитной) и благополучной зонами;
2) буферная (защитная) зона – зона, устанавливаемая для защиты зоосанитарного статуса субпопуляции животных в благополучном регионе или регионе с неустановленным статусом путем проведения ветеринарных мероприятий с целью недопущения заноса возбудителя болезни животных;

Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 ақпанда № 10223 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 46-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жануарларды карантиндеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 7-1/700 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды карантиндеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды карантиндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 46-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды карантиндеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бақылау аймағы – буферлік (қорғаныш) жәнесаламатты аймақтар арасында белгіленген аймақ;
2) буферлік (қорғаныш) аймақ – жануарлар ауруы қоздырғышының әкелінуіне жол бермеу мақсатында ветеринариялық іс-шаралар жүргізу жолымен саламатты өңірде немесе мәртебесі белгіленбеген өңірде жануарлардың субпопуляциясының зоосанитариялық мәртебесін қорғау үшін белгіленетін аймақ;

3) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
4) территориальные подразделения ведомства (далее – терподразделение) – территориальные подразделения, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах;
5) ветеринарный осмотр животного – клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором;
6) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
7) благополучная зона – зона, свободная от заразных болезней животных;
8) неблагополучная зона – зона, на которой установлены заразные болезни животных.
3. Физические и юридические лица проводят карантинирование животных вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
Ввоз, приобретение, вывоз, перемещение, прибытие животных не осуществляется:
1) с неблагополучной зоны, за исключением их реализации для проведения санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающие предприятия) при соблюдении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940) и указании сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
2) из буферной (защитной) зоны в благополучную зону;
3) в неблагополучную зону;
4) из благополучной зоны с вакцинацией в благополучную зону без вакцинации;
5) из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией без проведения соответствующих ветеринарных обработок.
Сноска. В пункт 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Карантинирование животных не проводится в случаях, если животные вновь прибывают, ввозятся, приобретаются, вывозятся, перемещаются:
1) по территории республики при благополучии в эпизоотическом отношении или одинаковом типе деления территории на зоны пункта отправки и пункта назначения и указании сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;

3) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
4) ведомствоның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан аумақтық бөлімшелер;
5) жануарды ветеринариялық қарап-тексеру – жануардың саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігер, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор жүргізетін жануарды клиникалық қарап-тексеру;
6) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер жүргізу мақсатында жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;
7) саламатты аймақ – жануарлардың жұқпалы ауруларынан таза аймақ;
8) саламатсыз аймақ– жануарлардың жұқпалы аурулары белгіленген аймақ.
3. Жеке және заңды тұлғалар осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, диагностикалық зерттеулер және ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларға карантиндеу жүргізеді.
Мыналардан (ға):
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар сақталған және ветеринариялық құжаттар мен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында олар бойынша мәліметтер көрсетілген жағдайда, жануарларды сою объектілерінде (ет өңдеуші кәсіпорындары) санитариялық союды жүргізу үшін оларды өткізуді қоспағанда, саламатсыз аймақтан;
2) буферлік (қорғаныш) аймақтан саламаттылық аймаққа;
3) саламатсыз аймаққа;
4) вакциналанатын саламаттылық аймақтан вакциналанбайтын саламаттылық аймаққа;
5) вакциналанбайтын саламаттылық аймақтан тиісті ветеринариялық дауалауды жүргізбей вакциналанатын саламаттылық аймаққа жануарларды әкелу, сатып алу, әкету, орнын ауыстыру, келтіру жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. Егер:
1) республика аумағы бойынша аумақ эпизоотиялық тұрғыдан саламаттыболғанда немесе жөнелту пункті мен межелі пункт аймақтарына бірдей типпен бөлінгенде және олар бойынша мәліметтер ветеринариялық құжаттарда және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда көрсетілген кезде;

2) при доставке животных для последующего санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающие предприятия) с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
5. Продолжительность карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимых из республики в третьи страны составляет не менее 21 (двадцати одного) календарного дня, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных.
Животные, ввозимые из третьих стран или перемещаемые между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимые из республики в третьи страны карантинируются в стране отправителя и стране получателя, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных.
Необходимость, продолжительность и условия карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимых из республики в третьи страны определяются терподразделением, на территорию которой планируется осуществить ввоз животных.
6. Продолжительность карантинирования животных, вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) составляет не менее 7 (семи) календарных дней.
Животные, перемещаемые внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) карантинируются в хозяйствующем субъекте отправителя, если иное не предусмотрено ветеринарными требованиями по конкретному виду животных.
Необходимость, продолжительность и условия карантинирования вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) определяются терподразделением, на территорию которой планируется осуществить ввоз (перемещение) животных.

2) жануарларды кейіннен санитариялық сою үшін жануарларды сою объектілеріне (ет өңдеу кәсіпорындары) олар бойынша мәліметтерді ветеринариялық құжаттарда және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда көрсете отырып, жеткізу кезіндежануарлар жаңадан келтірілсе, әкелінсе, сатып алынса, әкетілсе, орны ауыстырылса, онда жануарларды карантиндеу жүргізілмейді.
5. Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында өткізілетін, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарларды карантиндеу ұзақтығы, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, кемінде күнтізбелік 21 (жиырма бір) күнді құрайды.
Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалданатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтуші елде және алушы елде карантинделеді.
Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалданатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарларды карантиндеу қажеттігін, ұзақтығын және шарттарын аумағына жануарларды әкелу жоспарланып отырған аумақтық бөлімше айқындайды.
6. Республика ішінде аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктерден (ке) жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу ұзақтығы кемінде күнтізбелік 7 (жеті) күнді құрайды.
Республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдансаламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарғатүрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) орны ауыстырылатын жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық-санитариялықталаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтушінің шаруашылық субъектісіндекарантинделеді.
Республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанғанн саламатты аймаққа) жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу қажеттігін, ұзақтығын және шарттарын аумағына жануарларды әкелу (орнын ауыстыру) жоспарланып отырған аумақтық бөлімше айқындайды.

6-1. В случае перемещение животных внутри республики из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией, вакцинация животных осуществляется в пункте назначения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае подозрения в заболевании или выявления больных животных при карантинировании животных сроки их карантинирования продлеваются соответственно государственным ветеринарно-санитарным инспектором, государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы на период необходимый для выяснения эпизоотической ситуации и проведения дополнительных диагностических исследований по установлению окончательного диагноза.
Если в период карантинирования в стране отправителя (третьи страны или государств-члены Евразийского экономического союза) или в пункте назначения (при перемещении животных внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией)) и по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, то ведомство отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции.
Если в период карантинирования в пункте назначения животных ввезенных из третьих стран или государств-члена Евразийского экономического союза по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, ведомство отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции.
В случае невозможности вывоза таких животных за пределы республики (третьи страны или государств-члены Евразийского экономического союза), такие животные утилизируются или уничтожаются в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).

6-1. Жануарларды республика ішінде вакциналанбайтын саламаттылық аймақтан вакциналанатын саламаттылық аймаққа ауыстырған жағдайда, жануарларды вакциналау межелі пункте жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Жануарларды карантиндеу кезінде ауруға күдікті немесе ауру жануарлар анықталған жағдайда, оларды карантиндеу мерзімін тиісті мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігері эпизоотиялық ахуалды анықтау және соңғы диагнозды белгілеу бойынша қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті кезеңге ұзартады.
Егер карантиндеу кезеңінде жөнелтуші елде (үшінші елдер немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер) немесе межелі пунктте (жануарлар республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа орын ауыстырғанда)) және диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жануарларда оң (серологиялық, аллергиялық және басқа да зерттеулер) реакциялар анықталса, онда ведомство карантинделетін жануарлардың барлық партиясын немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделетін жануарларды әкелуден бас тартады.
Егер карантиндеу кезеңінде үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген жануарларды жеткізу пунктінде диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша жануарлардан оң (серологиялық, аллергиялық және басқа да зерттеулер) реакциялар анықталса, ведомство карантинделген жануарлардың барлық партиясын немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделген жануарларды әкелуден бас тартады.
Мұндай жануарларды республикадан тыс жерлерге (үшінші елдер немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер) әкету мүмкін болмаған жағдайда, ондай жануарлар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 704 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 тіркелген) бекітілген Жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.

8. В период карантинирования животных, животные содержатся обособленно от поголовья, имеющегося в хозяйствующем субъекте и до завершения периода карантинирования животных принимаются меры по недопущению прямого или косвенного контакта с другими животными.
Глава 2. Порядок карантинирования животных
9. Физические и юридические лица в письменной форме перед планируемым прибытием, ввозом, приобретении, вывозе, перемещении животных извещают об этом терподразделения, подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии (далее – подразделения МИО), но не позднее 30(тридцати) календарных дней до планируемого прибытия, ввоза, приобретения, вывоза, перемещения животных.
10. На основе информации, полученной от физических и юридических лиц, в течение 7 (семи) рабочих дней терподразделения по согласованию с подразделениями МИО разрабатывают и утверждают план карантинирования животных.
Копия утвержденного плана карантинирования животных терподразделением направляется физическому и (или) юридическому лицу, от которого получена соответствующая информация, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения.
В плане карантинирования животных указываются продолжительность и условия карантинирования ввезенных животных, перечень болезней животных, подлежащих диагностическим исследованиям, ветеринарным обработкам с указанием даты их проведения, сроки проведения вакцинации, ответственные лица за выполнение ветеринарных мероприятий, включая мероприятия при выявлении подозрительных в заболевании животных, больных животных.
При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных учитываются сведения о ранее проведенных ветеринарных обработках, вакцинациях животных с целью исключения получения недостоверных результатов диагностических исследований, деление территории на зоны и обязательные диагностические исследования крупного рогатого скота на бруцеллез и туберкулез, мелкого рогатого скота, верблюдов и свиней на бруцеллез, лошадей на сап, случную болезнь, ослов и мулл на сап, дополнительных исследований племенных животных на паратуберкулез, трихомоноз (Trichomonasfetus), кампилобактериоз (Campylobacterfetusvenerealis) для быков, хламидиоз, лептоспироз (если не были вакцинированы или обработаны с профилактической целью дегидрострептомицином или веществом, дающим эквивалентный эффект), на инфекционный ринотрахеит и вирусную диарею крупного рогатого скота (если животные не были предварительно вакцинированы). При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или государств-члена Евразийского экономического союза в пункте назначения учитывается проведение мониторинговых диагностических исследований на болезнь Шмалленберга.
Исследование на другие болезни животных проводится только в том случае, если на территории получателя проводятся программы по профилактике и/или искоренению этих болезней.

8. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жануарлар шаруашылық субъектісінде бар мал басынан бөлек күтіп-бағылады және жануарларды карантиндеу кезеңі аяқталғанға дейін басқа жануарлармен тікелей немесе жанама байланыста болуын болдырмау шаралары қабылданады.
2-тарау. Жануарларды карантиндеу тәртібі
9. Жеке және заңды тұлғалар жануарлардың жоспарлы келуі, әкелінуі, сатып алынуы, әкетілуі, орнын ауыстыруы алдында бұл туралы аумақтық бөлімшелерге, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне (бұдан әрі – ЖАО бөлімшелері) жазбаша түрде жануарлардың жоспарланған келуіне, әкелінуіне, сатып алуына, әкетілуіне, орын ауыстыруына дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
10. Жеке және заңды тұлғалардан алынған ақпарат негізінде аумақтық бөлімшелер 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ЖАО бөлімшелерімен келісу бойынша жануарларды карантиндеу жоспарын әзірлейді және бекітеді.
Бекітілген жануарларды карантиндеу жоспарының көшірмесін аумақтық бөлімше бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті ақпарат алынған жеке және (немесе) заңды тұлғаға жібереді.
Жануарларды карантиндеу жоспарында әкелінген жануарларды карантиндеу ұзақтығы мен шарттары, оларды жүргізу күні, вакциналауды жүргізу мерзімдері, ветеринариялық іс-шараларды орындауға жауапты адамдарды, ауруға күдікті жануарлар, ауру жануарлар анықталған кездегі іс-шараларды қоса көрсете отырып, диагностикалық зерттеулерге, ветеринариялық дауалауға жататын жануарлар ауруларының тізбесі көрсетіледі. Жануарларды карантиндеу кезеңінде диагностикалық зерттеулер жүргізуді жоспарлаған кезде бұрын жүргізілген ветеринариялық дауалау, диагностикалық зерттеулердің дұрыс емес қорытындыларын алуды болдырмау мақсатында жануарларды вакциналау, аумақты аймақтарға бөлу және ірі қара малды бруцеллез бен туберкулезге, ұсақ малды, түйелер мен шошқаларды бруцеллезге, жылқыларды маңқа, күйек ауруына, есектер мен қашырларды маңқа ауруына міндетті диагностикалық зерттеу, асыл тұқымды жануарларды паратуберкулез, трихомоноз, (Trіchomonasfetus), бұқалар үшін кампилобактериоз (Campylobacterfetusvenerealіs), хламидиоз, лептоспироз (егер вакциналанбаған болса немесе профилактикалық мақсатта дегидрострептомицинмен немесе эквивалентті әсер беретін заттармен өңделмеген болса), инфекциялық ринотрахейт пен ірі қара малдың вирустық деареясына (егер жануарлар алдын ала вакциналанбаған болса) қосымша зерттеулер туралы мәліметтер ескеріледі. Үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінетін жануарларды карантиндеу кезеңінде диагностикалық зерттеулер жүргізуді жоспарлау кезінде межелі пунктте Шмалленберг ауруына мониторингтік диагностикалық зерттеулер жүргізу ескеріледі.
Егер алушы елдің аумағында жануарлардың басқа ауруларының профилактикасы және/немесе жойылуы бойынша бағдарламалар жүргізілсе ғана, осы ауруларға зерттеулер жүргізіледі.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их ввозе из третьих стран или перемещаемые между государствами-членами Евразийского экономического союза осуществляются с соблюдением Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Евразийского экономического союза от 18 июня 2010 года № 317 и Положения о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 года № 94. Диагностические исследования и ветеринарные обработки животных проводятся против болезней, указанных в ветеринарном сертификате, которым сопровождались карантинируемые животные и пункте 10 настоящих Правил.
Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их перемещении внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) определяются терподразделением соответствующей административно-территориальной единицы, на территорию которой планируется осуществить ввоз (перемещение) животных в зависимости от эпизоотической ситуации и проводимых ветеринарных мероприятий по конкретной нозологической единице в месте прибытия (ввоза) животных и пункта 10 настоящих Правил.
Проведение дополнительных диагностических исследований и ветеринарных обработок (включая вакцинацию) допускается по запросу страны-получателя или хозяйствующего субъекта получателя или при возникновении подозрения на особо опасные болезни животных в случае наличия клинических признаков у животных в период их карантинирования.
12. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных, осуществляются в соответствии с планом карантинирования животных.
13. В период карантинирования животных проводится:
1) ветеринарный осмотр животных, термометрия животных;
2) ветеринарные обработки и диагностические исследования против болезней животных, определенных планом карантинирования животных.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
11. Жануарларды үшінші елдерден әкелу немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалдау кезінде карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар Еуразиялық экономикалық одақ Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлескен тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережені сақтай отырып жүзеге асырылады. Жануарлардың диагностикалық зерттеулері және ветеринариялық өңдеулері карантинге жатқызылған жануарлармен ілесіп жүретін ветеринариялық сертификатта және осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген ауруларға қарсы жүргізіледі.
Жануарларды республика ішінде аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктерден (ке) тасымалдау кезінде карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларды эпизоотиялық ахуалға және жануарлар келген (әкелінген) жердегі нақты нозологиялық бірлік жөніндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға және осы Қағидалардың 10-тармағына байланысты аумағына жануарларды әкелуді (тасымалдауды) жүзеге асыру жоспарланатын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумақтық бөлімшесі айқындайды.
Қосымша диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер (вакциналауды қоса алғанда) жүргізуге алушы-елдің немесе алушының шаруашылық субъектісінің сұрауы бойынша немесе жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындағанда жануарларды карантиндеу кезеңінде оларда клиникалық белгілер болған жағдайда жол беріледі.
12. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Жануарларды карантиндеу кезеңінде:
1) жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру, жануарлардың термометриясы;
2) жануарларды карантиндеу жоспарында айқындалған жануарлар ауруларына қарсы ветеринариялық өңдеулер және диагностикалық зерттеулер жүргізіледі.

Информация о карантинируемых животных вносятся в журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий и журнал для регистрации заболеваний животных (в случае регистрации заболевания) по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342).
14. Диагностические исследования проводятся государственной ветеринарной организацией, осуществляющей функции, отнесенные к государственной монополии. Ветеринарные обработки животных проводятся государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы.
Проведение диагностических исследований и ветеринарных обработок при карантинировании животных осуществляется за счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 35 Закона.
15. Если в ходе исследований на территории страны отправителя или хозяйствующем субъекте отправителе получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны получателя или терподразделения по месту расположения хозяйствующего субъекта получателя. Если в ходе исследований на территории страны получателя или хозяйствующего субъекта получателя получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны отправителя или терподразделения по месту расположения хозяйствующего субъекта отправителя.
16. По результатам карантинирования с учетом результатов диагностических исследований государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы проводится эпизоотологическое обследование и в течение 3 (трех) рабочих дней составляется акт эпизоотологического обследования по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам
карантинирования животных
Форма
Акт эпизоотологического обследования
_________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта и его адрес)
Мною __________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, проводившего эпизоотологическое
обследование) проведено эпизоотологическое обследование
______________________________________________________________________________
(наименование объекта эпизоотического обследования, адрес)
При этом было установлено: Период приобретения животных (ввоз, ввод в
хозяйствующий субъект) ________________________________________________________
_______________________________________________________________ (дата, месяц, год)
Начало карантинирования животных ________________________________________
(дата, месяц, год)
Завершение карантинирования животных ____________________________________
(дата, месяц, год)
Характеристика хозяйства (специализация, виды разводимых животных) _________
______________________________________________________________________________
Количество животных, поставленных на карантинирование по видам и возрастным
группам с указанием индивидуальных номеров _____________________________________
______________________________________________________________________________
Откуда поступили животные _______________________________________________
______________________________________________________________________________
Обособленность содержания животных, находящихся на карантинировании от
имеющегося поголовья животных в хозяйствующем субъекте _________________________
______________________________________________________________________________
Кормление животных _____________________________________________________
Характеристика водопоя __________________________________________________
Характеристика пастбищ __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Обеззараживание сточных вод ______________________________________________
_______________________________________________________________________________
Уборка навоза и навозохранилища ___________________________________________
_______________________________________________________________________________
Условия заготовки и хранения кормов ________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Реализация продукции животного происхождения, условия обезвреживания _______
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Другие хозяйственные связи (расстояние от больших проезжих и прогонных дорог,
населенных пунктов, объектов внутренней торговли, свалок, мясоперерабатывающих
предприятий, заводов по изготовлению мясокостной муки)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Поставка и обеспеченность кормами животных ________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Диагностические исследования животных, проведенные до постановки их на
карантинирование (наименование болезни, дата проведения и результаты)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Обработка животных, проведенная до их постановки на карантинирование _________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование болезни, дата проведения, вид препарата, вакцины, способ введения)
Отдаленность животноводческих построек от жилых построек и способы ограждения
от доступа посторонних лиц ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Как часто посещают посторонние лица хозяйствующие субъекты _________________
_______________________________________________________________________________
Наличие в хозяйствующем субъекте безнадзорных собак и кошек ________________
_______________________________________________________________________________
Ветеринарно-санитарная характеристика хозяйствующего субъекта
Количество специалистов в области ветеринарии _______________________________
________________________________________________________________________________
Обеспечение ветеринарного персонала специальной одеждой, хозяйства -
дезинфицирующими средствами, ветеринарными препаратами.
Условия их хранения _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Наличие других ветеринарно-санитарных объектов (санитарных пропускников,
дезинфекционных барьеров, перевалочных площадок)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Характеристика помещений для животных _____________________________________
________________________________________________________________________________
Работа механизмов навозоудаления, теплоносителей, приточно-вытяжной системы
вентиляции _____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Укомплектованность хозяйствующего объекта обслуживающим персоналом
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Как проводятся чистка, мытье и прогулки животных?
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Наличие мышевидных грызунов и меры борьбы с ними _________________________
_______________________________________________________________________________
Эпизоотическая ситуация хозяйствующего субъекта ____________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Характеристика противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период
карантинирования
Диагностические исследования животных, проведенные в период карантинирования
(наименование болезни, дата проведения и результаты по видам животных)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Ветеринарный осмотр животных ____________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Описание проведенных ветеринарных мероприятий согласно плану
карантинирования животных ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дополнительная информация (при выявлении животных с признаками заболевания,
больных животных) ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заключение
Оценка эффективности проведенных противоэпизоотических и профилактических
мероприятий ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Результаты карантинирования животных (завершение, продление) ________________
________________________________________________________________________________
Причины и сроки продления периода карантинирования животных (при
возникновении случаев) ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Рекомендуемые дополнительные противоэпизоотические и профилактические
мероприятия ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ___________________________
________________________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы) (подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
Специалист в области ветеринарии__________________ _________________________
________________________________________________________________________________
наименование административно-территориальной единицы) (подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))

Карантинделетін жануарлар туралы ақпарат "Ветеринариялық есеп және есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналға және жануарлар ауруларын (ауру тіркелген жағдайда) тіркеуге арналған журналға енгізіледі.
14. Диагностикалық зерттеулерді мемлекеттік монополияға жатқызылған функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүргізеді. Жануарларды ветеринариялық өңдеулерді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүргізеді.
Жануарларды карантиндеу кезінде диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер жүргізу Заңның 35-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін иеленушілер есебінен жүзеге асырылады.
15. Егер жіберуші елдің аумағында немесе жөнелтушінің шаруашылық субъектісінде зерттеулер барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, бұл туралы алушы елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органына немесе алушының шаруашылық субъектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшеге дереу хабарланады. Егер алушы елдің аумағындағы немесе алушының шаруашылық субъектісіндегі зерттеулер барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, бұл туралы жіберуші елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органына немесе жіберушінің шаруашылық субъектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшеге дереу хабарланады.
16. Карантиндеу нәтижелері бойынша диагностикалық зерттеулер нәтижелерін ескере отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін жасайды.
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына қосымша
Нысан
Эпизоотикалық зерттеп-қарау актісі ______________________________________________________________ (шаруашылық субъектісінің атауы және оның мекенжайы)
Мен __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(эпизоотиялық зерттеп-қарау жүргізген адамның аты, әкесінің аты (барболса),
тегі, лауазымы)
___________________________________________ эпизоотиялық зерттеп-қарау
(эпизоотиялық зерттеп-қарау объектісінің атауы, мекенжайы)
жүргіздім.
Бұл ретте, мыналар анықталды:
Жануарды сатып алу (әкелу, шаруашылық субъектісіне келтіру)
кезеңі _____________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарларды карантиндеудің басталуы ________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарлардыкарантиндеудің аяқталуы ________________________________
(күні, айы, жылы)
Шаруашылықтың сипаттамасы (мамандануы, өсірілетін жануарлардың түрлері)
_______________________________________________________________
Сәйкестендіру нөмірлері көрсетілген, түрі мен жасына қарай топтарға бөлініп
карантиндеуге қойылған жануарлардың саны ____________________________
___________________________________________________________________
Жануарлар қайдан әкелінді ___________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінде бар жануарлар басынан карантиндеуде тұрған
жануарларды күтіп-бағудың өзгешелігі _________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды тамақтандыру __________________________________________
Суат сипаттамасы____________________________________________________
Жайылымдар сипаттамасы ___________________________________________
Ағынды судың зарарсыздандырылуы ___________________________________
___________________________________________________________________
Көң қоймасы мен көңді жинау _________________________________________
___________________________________________________________________
Азықты дайындау және сақтау шарттары ________________________________
___________________________________________________________________
Жануарлардан алынатын өнімді өткізу, залалсыздандыру шарттары ________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа да шаруашылық байланыстар (үлкен жүретін және айдайтын жолдардан,
елді мекендерден, базар, ішкі сауда объектілерінен, қоқыс үйінділерінен, ет өңдеу
кәсіпорындарынан, ет-сүйек ұнын жасайтын зауыттардан ара қашықтығы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларға азық жеткізу және қамтамасызету _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың
диагностикалық зерттеулері (аурудың атауы, өткізілген күні және нәтижелері)
___________________________________________________________________
Жануарларды карантинтеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың өңдеуі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(аурудың атауы, өткізілген күні, препараттың түрі, вакцина, қолдану тәсілі)
___________________________________________________________________
Жануарларға арналған құрылыстардың тұрғын үйлерден алыстығы және бөгде адамдар
қатынасынан қоршау тәсілдері _________________________________
___________________________________________________________________
Бөгде адамдар шаруашылық субъектісіне қаншалықты жиі келеді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінде қараусызиттер мен мысықтардың бар-жоғы
___________________________________________________________________
Шаруашылық жүргізу субъектісінің ветеринариялық-санитариялық сипаттамасы
Ветеринария саласындағы мамандардың саны __________________________
___________________________________________________________________
Ветеринариялық персоналды арнайы жұмыс киімімен, шаруашылықты
дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық препараттармен қамтамасыз
ету. Оларды сақтау шарттары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа ветеринариялық-санитариялық объектілердің (санитариялық өткізу
пунктері, дезинфекциялық кедергілер, өткізу алаңдары) бар-жоғы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларға арналған қора-жайлар сипаттамасы ________________________
___________________________________________________________________
Көңкетіру механизмдерінің, жылу тасығыштардың, ағынды-сорғылы желдету
жүйесінің жұмысы __________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық объектісінің қызмет көрсетуші персоналмен жинақталуы______
___________________________________________________________________
Жануарларды тазалау, жуындыру және серуендету қалай өтеді?____________
___________________________________________________________________
Тышқан тәріздес кеміргіштердің бар-жоғы және олармен күресу шаралары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінің эпизоотикалық ахуалы _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралардың сипаттамасы
Карантиндеу кезеңінде жүргізілген жануарлардың диагностикалық зерттеулері
(аурудың атауы, өткізілген күні және жануарлардың түрлері бойынша нәтижелері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес өткізілген ветеринариялық іс-
шараларды сипаттау ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қосымша ақпарат (ауру белгілері бар жануарлар, ауру жануарлар анықталған
жағдайда) __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қорытынды
Жүргізілген эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралардың
тиімділігін бағалау ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу нәтижелері (аяқтау, ұзарту) ____________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу кезеңін ұзарту себептері мен мерзімдері _________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша ұсынылған эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар__
__________________________________________________________________
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ___________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтықбірліктіңатауы) (қолы, аты, әкесініңаты (бар болса), тегі)
Ветеринария саласындағы маман _________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтықбірліктіңатауы) (қолы, аты, әкесініңаты (бар болса), тегі)