Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Сарысускому району
Решение маслихата Сарысуского района Жамбылской области от 12 марта 2014 года № 26-10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 11 апреля 2014 года № 2155. Утратило силу решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 15 июня 2020 года № 75-2
Сноска. Утратило силу решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 15.06.2020 № 75-2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Сарысускому району.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии "По социально-экономическому развитию территорий, финансов и бюджета, охраны окружающей среды и использования природы, определения административно-территориальной единицы" районного маслихата Кокебаева Бахыта Керимбаевича.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь районного
районного маслихата маслихата
С. Бегеев Б. Дондаулы
Утверждены решением
Сарысуского районного маслихата
№ 26-10 от 12 марта 2014 года
Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Сарысускому району
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Сарысускому району (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (далее Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные Правительством Республики Казахстан).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
коммунальные услуги – услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, электроснабжение, теплоснабжение и вывоз мусора;
услугодатель – юридическое или физическое лицо, занимающееся электроснабжением, теплоснабжением, водоснабжением, канализованием далее - энерго и теплоснабжающая организация, а также предоставляющие указанные услуги по вывозу мусора, оказание услуг для абонентов и расходов на содержание жилого дома (жилого здания) по поставке электрической и тепловой энергии;
заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
уполномоченный орган – коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата Сарысуского района".

Сарысу ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын ұй көмегін көрсету Қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облысы Сарысу ауданы мәслихатының 2014 жылғы 12 наурыздағы № 26-10 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 11 сәуірде № 2155 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 75-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 15.06.2020 № 75-2 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97 бабының 2 тармағына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берiлiп отырған Сарысу ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы шешімінің орындалуын қадағалау аудандық мәслихаттың "Әлеуметтік-экономикалық аумағының дамуы, қаржы және бюджет, қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану, әкімшілік-аумақтық бөліністі айқындау мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясының төрағасы Көкебаев Бахыт Керімбайұлына жүктелсін.
3. Осы шешiм әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және оның алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы хатшысы
С. Бегеев Б. Дондаұлы
Сарысу аудандық мәслихатының
2014 жылғы 12 наурыздағы
№ 26-10 шешiмiмен бекiтiлген
Сарысу ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сарысу ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары (әрi қарай - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97 бабының 2 тармағына "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына (әрі қарай Қазақстан Үкіметімен бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету ережесі) сәйкес әзiрленген.
2. Осы Қағидаларда келесi негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
коммуналдық қызметтер – тұрғын үйде (тұрғын ғимараты) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәріздері, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкетуді қамтитын қызметтер;
қызмет көрсетуді беруші – электрмен жабдықтаумен, жылумен жабдықтаумен, сумен жабдықтаумен, кәріздерімен айналысатын заңды және жеке тұлға, сондай-ақ қоқысты әкету бойынша қызмет көрсету, абоненттері мен тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-үстауға қызмет көрсету-жылу және электр энергиясын жеткізу болып табылады;
өтiнiш иесi (жеке тұлға) – жеке өзiнiң немесе отбасының атынан тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш берген адам;
уәкiлеттi орган – "Сарысу ауданы әкiмдiгiнiң жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi.

3. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета постоянно проживающим в Сарысуском районе, малообеспеченным семьям (гражданам), на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющихся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов семьи устанавливается в размере 5 процентов от совокупного дохода семьи.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 05.04.2017 № 14-10 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется согласно "Правилам исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органам в частном жилищном фонде", утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 29.09.2014 № 35-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Прием заявлений на оказание жилищной помощи производится в течение текущего квартала и назначается на целый квартал.
Сноска. Пункт 6 – с изменениями, внесенными решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 29.09.2014 № 35-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет есебiнен Сарысу ауданындағы тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды;
2) тұрғын жәйдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге көрсетіледі.
4. Тұрғын үй көмегi тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға, коммуналдық қызметтерін және телекоммуникация желiсiне қосылған телефонға абоненттiк ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Отбасының шекті ұйғарынды шығындардың үлесi отбасының жиынтық табысының 5 пайыз мөлшерiнде белгiленедi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді- - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 05.04.2017 № 14-10 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібі Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жинтық табысын есептеу қағидасына" (Қазақстан Республикасы Әділет министірлігінде 2012 жылғы 6 ақпанда № 7412 болып тіркелген) сәйкес анықталды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді – Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 29.09.2014 № 35-8 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Тұрғын үй көмегін көрсетуге өтініш қабылдау ағымдағы тоқсанның ішінде жүргізіледі және тоқсанға толығымен тағайындалады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді – Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 29.09.2014 № 35-8 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

7. Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (дома, квартиры) или сдающим жилые помещения в наем.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не зарегистрированы в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру, а также граждан, занятых уходом за инвалидом 1 и 2 групп, семьям, имеющих инвалидов с детства до шестнадцати лет, лиц старше восьмидесяти лет, детей в возрасте до трех лет.
2. Размер и порядок оказания жилищной помощи
8. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и предоставляет документы, указанные в Правилах предоставления жилищной помощи, утвержденных Правительством Республики Казахстан.
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
9. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактических расходов на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
10. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде уполномоченный орган производит перерасчет ранее назначенной жилищной помощи.
11. Получатели жилищной помощи в течение десяти дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи, совокупного дохода и других факторах, влияющих на размер жилищной помощи, а также о случаях неверного начисления жилищной помощи.
12. Незаконно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
13. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:

7. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын жайы (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үй-жайларын жалға тапсыратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Мүгектерді, магистратураны қоса алғанда, күндізгі оқыту нысанында оқитын оқушылар мен студентерді, тындаушылар мен курсантарды, сондай-ақ І және ІІ топтағы мүгедектерді, он алты жасқа дейінгі бала кезінен мүгедек балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарда тіркелмеген, еңбек істеуге қабілеті болса да жұмыс істемейтін адамдары бар аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
2. Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерi
8. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат (отбасы) уәкiлеттi органға өтiнiш бередi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекіткен тұрғын үй көмегiн көрсетудің ережелерiнде көрсетiлген құжаттарды ұсынады.
Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн қажеттi құжаттар салыстыру үшiн көшiрме және түпнұсқада ұсынылады, одан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.
9. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға: коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, жергілікті атқарушы орган жеке үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге кеткен нақты шығындардың сомасынан асырыла алмайды.
10. Отбасының тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-үстауға, коммуналдық қызметтерін және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған түрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге шекті ұйғарынды шығындардың үлесі өзгерген кезде уәкілетті орган бұрын тағайындалған тұрғын үй көмегін қайта санауды жүргізеді.
11. Тұрғын үй көмегін алушылар он күн ішінде қандай да болсын тұрғын үй меншігі нысандарының, отбасы құрамының, жиынтық табысының өзгергендері туралы және тұрғын үй көмегі мөлшеріне әсер ететін басқа да факторлар туралы, сондай-ақ, тұрғын үй көмегін дұрыс емес есептеген жағдайда уәкілетті органға хабарлайды.
12. Тұрғын үй көмегiнің заңсыз алынған сомалар алушымен ерiктi түрде, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртiбiмен қайтарылуға жатады.
13. Тұрғын үй көмегiн тағайындау кезiнде келесi өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтердi тұтынудың нормалары ескерiледi:

1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
2) для одиноких граждан – 30 квадратных метров, но не менее размера однокомнатной квартиры и не более фактически занимаемой площади;
для семьи из двух и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи, но не более фактически занимаемой площади;
1) нормы потребления электроэнергии (в месяц):
на семью от одного до двух человек – 80 киловатт на каждого члена семьи;
от трех и более человек – 300 киловатт.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 05.04.2017 № 14-10 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Порядок выплаты жилищной помощи
14. Суммы, начисленные на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенных к сети телекоммуникаций уполномоченным органом через банки второго уровня могут по письменному заявлению получателей перечисляться на лицевые счета соответствующих услугодателей (поставщиков услуг), а компенсации увеличения тарифов абонентской платы за телефон – на лицевые счета абонентов.
4. Заключительные положения
15. Отношения неурегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

1) өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормалары:
жеке басты азаматтар үшiн – 30 шаршы метр, бірақ бір бөлмелі пәтердің мөлшерінен аз емес және нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
екi және одан да көп адамнан тұратын – отбасының әр мүшесiне 18 шаршы метр, бiрақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
2) электр қуатын тұтыну нормалары (бір айда):
бірден екі адамға дейінгі отбасына – отбасының әрбір мүшесіне 80 киловатт;
үш және одан да көп мүшелі отбасына – 300 киловатт;
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді- - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 05.04.2017 № 14-10 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тұрғын үй көмегiн төлеу тәртiбi
14. Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну уәкілетті органмен екінші деңгейдегі банктер арқылы алушылардың өтініштері бойынша тиісті қызмет көрсетушілердің (қызмет жабдықтаушылардың) есеп шотына, ал телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысын абоненттердің жеке есеп шотына аударылуы мүмкін.
4. Қорытынды ережелер
15. Осы ережелермен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.