Об утверждении положения государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 13 марта 2014 года № 46. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 20 марта 2014 года № 2370. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 15 марта 2019 года № 46
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 15.03.2019 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 7 июля 2006 года "О концессиях", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области".
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" (Бисакаев У.С) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно - правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима области Алдашева С.Т.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного учреждения
"Управление пассажирского транспорта и
автомобильных дорог Мангистауской области
Бисакаев У.С.
13 марта 2014 года
Утверждено постановлением
акимата Мангистауской области
от 13 марта 2014 года № 46
П О Л О Ж Е Н И Е
о государственном учреждении
"Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" является государственным органом, осуществляющим руководство в сферах пассажирского транспорта и автомобильных дорог.
2. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттiк мeкeмeciнің ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 46 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 20 наурызда № 2370 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 46 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 15.03.2019 № 46 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы және "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі (Ө.С. Бисақаев) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары С.Т. Алдашевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының жолаушылар
көлігі және автомобиль жолдары
басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы
Ө.С. Бисақаев
13 наурыз 2014 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2014 жылғы 13 наурыздағы
№ 46 қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және
автомобиль жолдары басқармасы"
мемлекеттiк мeкeмeci туралы
Е Р Е Ж Е
1. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
7. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 14 микрорайон, 1 дом.
8. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области".
9. Учредителем государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" является акимат Мангистауской области.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Режим работы определяется государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" самостоятельно в соответствии с требованием действующего законодательства Республики Казахстан.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог
Мангистауской области

3. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 14 шағын аудан, 1 үй.
8. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области".
9. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Маңғыстау облысының әкімдігі болып табылады.
10. Осы Ереже "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін каржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес дербес анықталады.
2. Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері

13. Миссией государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" является реализация на региональном уровне государственной политики в области пассажирского транспорта и автомобильных дорог.
14. Основными задачами государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" являются.
1) проведение государственной политики в области пассажирского транспорта и автомобильных дорог, телерадиокоммуникации и связи на территории области;
2) иные задачи, возложенные на государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" законодательством Республики Казахстан.
15. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) организует строительство и эксплуатацию объектов транспортной инфраструктуры областного значения, выступает организатором конкурса по концессионным проектам в сфере транспортной отрасли и представляет интересы концедента при заключении договора концессии;
2) организует работу по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
3) организует межрайонное (межгородское) пассажирское транспортное сообщение;
4) координирует работу районных (городов областного значения) акиматов, акимов районов в городе по вопросам, входящим в их компетенцию;
5) по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам представляет на утверждение областному акимату наименования и индексы автомобильных дорог общего пользования областного значения;
6) вносит предложения в областной акимат по вопросам согласования наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования районного значения;
7) исключен постановлением акимата Мангистауской области от 26.09.2014 № 234.
8) разрабатывает и реализует планы и программы развития автомобильных дорог общего пользования областного значения;
9) осуществляет взаимодействие с уполномоченным государственным органом и местными органами управления в вопросах дорожного хозяйства, транспортного и коммуникационного комплекса и контроль за выполнением принятых решений;
10) осуществляет управление дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности области;

13. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында мемлекеттік саясатты өңірлік деңгейде іске асыру болып табылады.
14. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:
1) облыс аумағында жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары, телерадиокоммуникация және байланыс саласында мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де мiндеттер болып табылады.
15. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте келесідей функцияларды жүзеге асырады:
1) облыстық маңыздағы көлік инфрақұрылымы объектілері құрылысын салу мен пайдалануын ұйымдастырады, көлік саласындағы концессиялық жобалардың ұйымдастырушысы болады және концессия келісімі жасалған кезде концендеттің мүддесін қорғайды;
2) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастырады;
3) ауданаралық (қалааралық) жолаушылар көлігі қатынасын ұйымдастырады;
4) аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкімдіктерінің, аудандар, қалалар әкімдерінің олардың құзыретіне кіретін мәселелері бойынша жұмысын үйлестіреді;
5) автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерiн облыс әкімдігіне бекітуге ұсынады;
6) жалпыға ортақ пайдаланылатын аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерiн келісу мәселелері бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізеді;
7) алынып тасталды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 26.09.2014 № 234 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын дамыту жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады;
9) жол шаруашылығы, көлік және коммуникациялық кешен мәселелерінде уәкілетті мемлекеттік органдармен және жергілікті басқару органдарымен өзара әрекеттесуді және қабылданған шешімдердің орындалысын бақылауды жүзеге асырады;
10) облыстың коммуналдық меншігіндегі жолдарды және жол кәсіпорындарын басқаруды жүзеге асырады;

11) исключен постановлением акимата Мангистауской области от 26.09.2014 № 234.
12) участвует в работе приемочной и рабочей комиссии по приемке построенных объектов в эксплуатацию;
13) участвует в работе областной комиссий по обеспечению безопасности на транспорте;
14) ведет организационную работу районных территориальных отделов по контролю за исполнением требований законодательства на пассажирских транспортах;
15) организует работу по подготовке предложений к проектам положений, инструкций и других нормативных правовых актов, касающихся контроля на автомобильном транспорте и автодорогах;
16) определяет в соответствии с законодательством Республики Казахстан порядок использования направляемых на финансирование дорожной деятельности средств и обеспечение их целевого использования;
17) осуществляет государственный контроль при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения;
18) организует проведение конкурсов государственных закупок товаров, работ и услуг в пределах компетенции государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
19) привлекает квалификационных специалистов к участию в экспертизе проектно-сметных документации автомобильных дорог;
20) привлекает специализированные предприятия на основе договоров для осуществления технического надзора за ходом дорожно-строительных и ремонтных работ по обеспечению соблюдения нормативных требований;
21) обеспечивает согласование о предоставлении во временное краткосрочное землепользование участков земель полос отвода автомобильных дорог областного значения, не используемых дорожным органом или концессионером, на договорных началах физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды;
22) проводит в соответствии с законодательством конкурсы на выполнение дорожных работ сети автодорог местного значения и услуг по перевозке пассажиров;
23) согласовывает маршруты и расписания движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
24) осуществляет заключение и согласование договоров на организацию регулярных пассажирских маршрутов;
25) осуществляет контроль за соблюдением установленного расписания движения пассажирских перевозок;
26) разрабатывает комплексную схему развития пассажирского транспорта и проекты организации дорожного движения;

11) алынып тасталды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 26.09.2014 № 234 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12) салынған объектілерді пайдалануға қабылдау жөніндегі қабылдау және жұмыс комиссияларының жұмысына қатысады;
13) көлікте қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі облыстық комиссияның жұмысына қатысады;
14) аудандық аумақтық бөлімдердің жолаушылар көлігінде заңнама талаптарының орындалуын бақылау жөніндегі ұйымдастыру жұмысын жүргізеді;
15) автомобиль көлігінде және автомобиль жолдарында бақылауға қатысты ережелер, нұсқаулықтар мен басқа да нормативтік құқықтық актілер жобаларына ұсыныстар дайындау жөніндегі жұмысын ұйымдастырады;
16) жол қызметін қаржыландыруға бағытталатын қаражаттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәртіпте пайдаланылуын айқындап белгілеу және оның мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
17) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
18) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыреті шегінде тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізуді ұйымдастырады;
19) автомобиль жолдарының жобалық-сметалық құжаттамаларын сараптауға қатысуға білікті мамандарды тартады;
20) нормативтік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жол – құрылысының және жөндеу жұмыстарының барысына техникалық қадағалауды жүзеге асыру үшін келісім-шарт негізінде мамандырылған кәсіпорындарды тартады;
21) жеке және заңды тұлғаларға, жолдың көліктік – пайдалану сапасының төмендеуін болдырмау, көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысының және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау шартымен сервис және жарнама объектілерін орнату үшін келісім-шарт негізінде жол органы пайдаланбайтын облыстық маңыздағы автомобиль жолдардың жер учаскелерін, кесінді жолақтарын уақытша қысқа мерзімге жер пайдалануға беру туралы келісуді қамтамасыз етеді;
22) заңнамаға сәйкес жергілікті маңыздағы автомобиль жолдары желісіне жол жұмыстарын және жолаушылар тасымалдау бойынша қызмет көрсетулерді орындауға конкурстар өткізеді;
23) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық автомобильмен тасымалдаулар маршруттарын және жүру кестелерiн келіседi;
24) тұрақты жолаушылар маршруттарын ұйымдастыруға келісім-шарттар жасасады және келіседі;
25) жолаушылар тасымалдау қозғалысының белгіленген кестесінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
26) жолаушылар көлiгiн дамытудың кешендi схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзiрлейдi;

27) организует регулярные междугородные межобластные, межрайонные (междугородные внутриобластные) перевозки пассажиров и багажа, проводит конкурсы на право их обслуживания;
28) утверждает маршруты и расписания движения регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
29) организует оформление и содержание установленных пунктов посадки и высадки пассажиров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
30) проводит анализ пассажирских перевозок и готовит предложения по определению социально-значимых межрайонных (междугородных внутриобластных) и пригородных сообщений (маршрутов); готовит предложения по объемам субсидирования из местных бюджетов убытков перевозчиков, связанных с осуществлением пассажирских перевозок железнодорожным транспортом по социально значимым межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным сообщениям (маршрутам);
31) координирует деятельность социально-значимых предприятий транспортной отрасли региона;
32) взаимодействует с неправительственными организациями по вопросам пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
33) выдает международные сертификаты технического осмотра;
34) согласовывает график проведения обязательного технического осмотра в пределах региона деятельности;
35) реализует государственную политику в сфере автомобильного транспорта;
36) реализует государственную политику в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности;
37) искючен постановлением акимата Мангистауской области от 08.05.2015 года № 142(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) ;
38) искючен постановлением акимата Мангистауской области от 08.05.2015 года № 142(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) ;
39) ведет реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
40) ведет реестр маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
41) осуществляет лицензирование в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
Сноска. Подпункт 41) - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 08.05.2015 № 142(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
41-1) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;

27) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдауды ұйымдастырады, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзедi;
28) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдаулар маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiтедi;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жолаушыларды отырғызатын және түсеретін белгіленген пункттерді безендіруді және оның күтіп ұсталуын ұйымдастырады;
30) жолаушылар тасымалына талдау жүргізеді және әлеуметтік мәні бар ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы жолаушылар қатынастарды (маршруттарды) анықтап белгілеу жөнінде ұсыныстар дайындайды; әлеуметтік мәні бар ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы жолаушылар қатынастары (маршруттар) қатынастар бойынша теміржол көлігімен жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шеккен зиянын жергілікті бюджеттен субсидиялау көлемі жөнінде ұсыныстар дайындайды;
31) өңірдегі көлік саласындағы әлеуметтік маңызы бар кәсіпорындар қызметін үйлестіреді;
32) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары мәселелері бойынша үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
33) халықаралық техникалық байқау сертификаттарын береді;
34) қызмет өңірі шегінде міндетті техникалық байқаудан өткізу кестесіне келісім береді;
35) автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
36) автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
37) алынып тасталды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.05.2015 № 142 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
38) алынып тасталды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.05.2015 № 142 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
39) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тiзiлiмiн жүргiзедi;
40) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзедi;
41) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асырады;
Ескерту. 41)-тармақшасы мынадай редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.05.2015 № 142 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41-1) халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;

41-2) осуществляет субсидирование убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на межрайонном (междугородном внутриобластном) сообщениях;
41-3) разрабатывает для утверждения правила перевозок пассажиров метрополитеном;
41-4) разрабатывает для утверждения правила нахождения в зоне повышенной опасности метрополитена и проведения в ней работ;
41-5) разрабатывает правила субсидирования пассажирских перевозок метрополитеном;
41-6) субсидирует убытки перевозчика, связанные с осуществлением пассажирских перевозок железнодорожным транспортом по социально значимым межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным сообщениям (маршрутам);
41-7) разрабатывает для утверждения порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
41-8) разрабатывает для утверждения правила взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования областного и районного значения;
41-9) разрабатывает для утверждения перечень автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
41-10 разрабатывает для утверждения наименования индексов автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
41-11) обеспечивает выполнение и контроль за всеми видами работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на дорогах областного и районного значения, улицах населенных пунктов;
41-12) разрабатывает и реализует мероприятия по организации дорожного движения на дорогах;
41-13) осуществляет мониторинг потерь от дорожно-транспортных происшествий и бюджетных затрат на обеспечение безопасности дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер на снижение уровня аварийности на дорогах;
41-14) ликвидирует последствия дорожно-транспортных происшествий для восстановления дорожного движения на дорогах;
41-15) выдает удостоверения на право управления самоходными маломерными судами;
41-16) ведет учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
41-17) согласовывает проектирование, размещение, строительство и эксплуатацию береговых объектов;
41-18) вносит соответствующие предложения по вопросам определения границ морского порта, включая акваторию морского порта.
Сноска. дополнен подпунктами 41-1), 41-2), 41-3) 41-4), 41-5), 41-6),41-7),41-8), 41-9), 41-10), 41-11), 41-12), 41-13), 41-14), 41-15), 41-16), 41-17), 41-18), 41-19) в соответствии с постановлением акимата Мангистауской области от 08.05.2015 № 142(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

41-2) жолаушыларды ауданаралық (облысішілік қаларалық) қатынастарда әлеуметтiк мәні бар тасымалдауларды жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асырады;
41-3) метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын бекіту үшін әзірлейді;
41-4) метрополитеннің қауiптiлігі жоғары аймағында болу және онда жұмыстар жүргiзу қағидаларын бекіту үшін әзірлейді;
41-5) метрополитенмен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау қағидаларын әзірлейді;
41-6) әлеуметтік мәні бар ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы жолаушылар қатынастары (маршруттар) бойынша теміржол көлігімен жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының залалдарын субсидиялайды;
41-7) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту үшін әзірлейді;
41-8) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолымен жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту үшін әзірлейді;
41-9) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту үшін әзірлейді;
41-10) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының индекстерінің атауларын бекіту үшін әзірлейді;
41-11) облыстық және аудандық маңызы бар жолдарда, елдi мекендердiң көшелерiнде жол жүрiсiн реттеудiң техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, енгiзу және күтiп-ұстау жөнiндегi барлық жұмыс түрлерінің орындалуын және оларды бақылауды қамтамасыз етеді;
41-12) жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және іске асырады;
41-13) жол-көлік оқиғаларынан болған ысыраптың және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған бюджет шығындарының, сондай-ақ жолдардағы авариялылық деңгейін азайту үшін қолданылатын шаралар тиімділігінің мониторингін жүзеге асырады;
41-14) жолдарда жол жүрісін қалпына келтіру үшін жол-көлік оқиғаларының зардаптарын жояды;
41-15) өздiгiнен жүзетін шағын көлемдi кемелердi басқару құқығына куәлiктерді береді;
41-16) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды жүргізеді;
41-17) жағалау объектілерін жобалауды, орналастыруды, салуды және пайдалануды келіседі;
41-18) теңіз портының акваториясын қоса алғанда, теңіз портының шекарасын айқындау мәселелері жөнінде тиісті ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 41-1), 41-2), 41-3) 41-4), 41-5), 41-6), 41-7), 41-8), 41-9), 41-10), 41-11), 41-12), 41-13), 41-14), 41-15), 41-16), 41-17), 41-18), 41-19) тармақшалармен толықтырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.05.2015 № 142 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

42) осуществляет иные функции, возложенные на государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" законодательством Республики Казахстан.
16. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" при реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном порядке:
1) вносить Акиму области предложения по целям, приоритетам и стратегии развития транспортной отрасли и дорожного хозяйства области;
2) вносить предложения в исполнительные органы об отмене или изменении принятых ими актов, препятствующих реализации программы развития области;
3) вносить предложения о привлечении к ответственности юридических лиц в соответствии с действующим законодательством;
4) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания и издавать правовые акты;
5) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
6) созывать в установленном порядке совещания по вопросам входящим в его компетенцию с привлечением руководителей и специалистов местных исполнительных органов и других органов;
7) в пределах своей компетенции вносить предложения по вопросам владения, пользования и распоряжения имуществом, находящимися в коммунальной собственности;
8) вносить предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации коммунальных государственных предприятии и организации, занимающиеся в сфере автомобильных дорог и пассажирскими перевозками;
9) исключен постановлением акимата Мангистауской области от 26.09.2014 № 234.
10) отклонять от согласования проектно-сметную документацию и другие предложения противоречащие законодательству об автомобильных дорогах;
11) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
18. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" обязано:
1) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
2) представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
3) обеспечивать соблюдение сотрудниками государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" норм этики административных государственных служащих;

42) Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерді іске асыруда және өз функцияларын жүзеге асыруда белгіленген тәртіпте мыналарға:
1) облыстың көлік саласы және жол шаруашылығы дамуының мақсаты, басымдығы және стратегиясы бойынша ұсыныстарын облыс әкіміне енгізуге;
2) атқарушы органдарға облысты дамыту бағдарламасын іске асыруға кедергі келтіретін оның қабылдаған актілерінің күшін жою немесе өзгерту туралы ұсыныстар енгізуге;
3) заңды тұлғаларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауаптылыққа тарту туралы ұсыныстар енгізуге;
4) өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нұсқаулар беруге және құқықтық актілер шығаруға;
5) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
6) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдардың және басқа да органдардың басшылары мен мамандарын тартумен бірге белгіленген тәртіппен кеңестер шақыруға;
7) өз құзыреті шегінде коммуналдық меншікте тұрған мүлікті иелену, пайдалану және билік ету мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге;
8) автомобиль жолдары мен жолаушылар тасымалы саласында айналысатын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге;
9) алынып тасталды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 26.09.2014 № 234 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10) автомобиль жолдары туралы заңнамаға қайшы келетін жобалық-сметалық құжаттамалар мен басқа да ұсыныстарды құптамауға;
11) қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
17. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
1) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
2) бұл жөнінде заңды және жеке тұлғалар ресми сұраныс жасаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама аясында қажетті материалдар мен ақпаратты беруге;
3) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің этика нормаларының сақталуын қамтамасыз етуге;

4) выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области".
3. Организация деятельности Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области
17. Руководство государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" задач и осуществление им своих функций.
18. Руководитель государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" назначается на должность и освобождается от должности Акимом области.
19. Руководитель государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области":
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей отделов;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
4) в соответствии с законодательством Республики Казахстан издает приказы;
5) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
6) представляет интересы государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" во всех государственных органах и организациях;
7) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
8) несет персональную ответственность за работу по противодействию коррупции в государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области";
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының қызметін ұйымдастыру
17. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
18. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы облыс әкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
20. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттігі:
1) өз орынбасарларының, бөлім басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
2) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіпте "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар береді және көтермелеу шараларын қолданады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұйрықтар шығарады;
5) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
6) барлық мемлекеттік органдарда және ұйымдарда "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
7) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз етеді;
8) "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа жеке жауапты болады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.

21. Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Управления пассажирского транспорта
и автомобильных дорог Мангистауской области
22. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
23. Имущество государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" относится к областной коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Порядок внесения изменений и дополнений в Положение
26. Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области.
27. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" осуществляется акиматом Мангистауской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль
жолдары басқармасының мүлкі
22. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар.
23. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
26. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
27. Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
6. Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасын қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Маңғыстау облысы әкімдігімен жүзеге асырылады.