Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия города Алматы
Решение ХХХI сессии маслихата города Алматы V созыва от 10 сентября 2014 года № 261. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 13 октября 2014 года № 1089. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 12 сентября 2022 года N 154
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 12.09.2022 N 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", маслихат города Алматы V-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия города Алматы согласно приложению.
2. Аппарату маслихата города Алматы обеспечить размещение настоящего решения на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и спорта маслихата города Алматы С. Пралиева и заместителя акима города Алматы З. Аманжолову (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель ХХХI-й сессии
маслихата города Алматы V-го созыва
Х. Есенова
Секретарь маслихата города Алматы
V-го созыва
Т. Мукашев
"СОГЛАСОВАНО"
Заместитель
акима города Алматы
З. Аманжолова
Руководитель
коммунального государственного
учреждения ГУ "Управление культуры
города Алматы"
К. Кульбаев
Руководитель
коммунального государственного
учреждения "Управление архитектуры и
градостроительства города Алматы"
Г. Садырбаев
Руководитель юридического отдела
аппарата акима города Алматы
А. Касымова
Приложение
к решению XXXI-й
сессии маслихата
города Алматы V-го созыва
от 10 сентября 2014 года № 261
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия города Алматы
№ согласно государственного списка*
Наименование памятника
Датировка
Местонахождение
Территория памятника
Площадь охранной зоны
1
2
3
4
5
6
1
3
Президиум АН РК (ныне – главный корпус Академии наук Республики Казахстан). Архитектор А. Щусев, при участии – Н. Простакова

Алматы қаласының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Алматы қаласы мәслихатының V сайланған XXXI сессиясының 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 261 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2014 жылғы 13 қазанда № 1089 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 154 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 12.09.2022 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 36-бабының 2-тармағына сәйкес, V сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Алматы қаласының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Алматы қаласы мәслихатының аппараты осы шешімді интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының ғылым, білім, мәдениет және спорт жөніндегі тұрақты комиссияның төрағасы С. Пірәлиевке және Алматы қаласы әкімінің орынбасары З. Аманжоловаға (келісім бойынша) жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
V сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХХI
сессиясының төрайымы
Х. Есенова
V сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
Т. Мұқашев
"КЕЛІСІЛДІ"
Алматы қаласы әкімінің
орынбасары
З. Аманжолова
"Алматы қаласы
Мәдениет басқармасы
коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Қ. Көлбаев
"Алматы қаласы сәулет
және қала құрылысы
басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Ғ. Садырбаев
Алматы қаласы әкімі аппараты
заң бөлімінің басшысы
А. Қасымова
V сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХХI
сессиясының
2014 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 261 шешіміне қосымша
Алматы қаласының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының,
құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты
аймақтарының шекаралары
Мемлекеттік тізімге сәйкес №*
Ескерткіштің атауы
Мерзімі
Орналасқан жері
Ескерткіштің аумағы
Қорғау аймағының көлемі
1
2
3
4
5
6
1
3
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының бас корпусы. Сәулетші А.В. Щусев, Н. Простоковтің қатысуымен

1948–1953 гг., пристройка 1980 г.
Медеуский район, ул. Шевченко, 28
3,09 га
3,49 га
2
4
Республиканская государственная библиотека им. А.С. Пушкина (ныне – Национальная библиотека Республики Казахстан). Архитекторы: В.П. Ищенко, В. Н. Ким, К. К. Кальнов, В. Н. Тютин, Э. К. Кузнецов; инженеры В. Ангельский, А. Деев, Г. Стулов
1970 г.
Бостандыкский район, пр. Абая, 14
2,19 га
2,19 га
3
5
Верненская мужская гимназия (ныне – здание Алматинского Государственного Университета). Архитектор П. В. Гурде
1892–1895 гг.
Медеуский район, ул. Казыбек би, 28
2,99 га
31 га – Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
4
6
Дворец им. В.И. Ленина (ныне – Дворец Республики). Архитекторы Н.И. Рипинский, А. Соколов, Ю. Ратушный, В. Алле, Л.Л. Ухоботов, В. Ким; инж.: Б.Н. Делов, В.И. Кукушкин, В. Сушинцев
1970 г.
Медеуский район, пр. Достык, 54, площадь Абая
1,66 га

1948-1953 жж. 1980 ж.- жапсарлас құрылыс
Медеу ауданы, Шевченко к-сі, 28
3,09 га
3,49 га
2
4
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы (бұрынғы А.С. Пушкин атындағы мемлекеттік кітапхана. Сәулетшілер В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова; инженерлер В. Ангельский, А. Деев, Г. Стулов
1970 ж.
Бостандық ауданы, Абай д-лы, 14
2,19 га
2,19 га
3
5
Алматы Мемлекеттік университетінің ғимараты (бұрынғы Верный ерлер гимназиясы) сәулетші П. Гурде
1892–1895 ж.ж.
Медеу ауданы, Қазбек би, 28
2,99 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
4
6
Республика сарайы. Сәулетшілер Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов,
Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов
1970 ж.
Медеу ауданы, Достық д-лы, 54, Абай алаңы
1,66 га

5,23 га
10
12
Дом купца М.А. Гаврилова (ныне – Дом приемов МИД РК). Архитектор неизвестен
кон. 19 – нач. 20 вв.; 1973 г.
Алмалинский район, ул. Желтоксан, 167
0,65 га
0,65 га
11
13
Торговый дом купца И. Габдувалиева (ныне – Дом тканей "Кызыл-Тан"). Архитектор А.П. Зенков
1911 г.
Медеуский район, ул. Жибек жолы, 39
0,24 га
0,24 га
12
14
Дом офицерского собрания (ныне – здание музея народных музыкальных инструментов им. Ыкыласа). Архитектор А.П. Зенков
1908 г.
Медеуский район, ул. Зенкова, 24
0,27 га

5,23 га
10
12
Бұрынғы көпес М.А. Гавриловтың үйі. Сәулетші А.П. Зенков
19 ғ. аяғы -20 басы
Алмалы ауданы, Желтоқсан к-сі, 167
0,65 га
0,65 га
11
13
"Қызыл-Таң" маталар үйі (бұрынғы көпес И. Ғабдувалиевтің сауда үйі). Сәулетші А.П. Зенков
1912 ж.
Медеу ауданы, Жібек жолы к-сі, 39
0,24 га
0,24 га
12
14
Ықылас атындағы халық музыкалық аспаптар республикалық мұражайы (бұрынғы офицерлер үйі) сәулетші А.П. Зенков
1908 ж.
Медеу ауданы, Зенков к-сі, 24
0,27 га

3, 16 га
13
15
Дом купца Г. А. Шахворостова (ныне – здание генконсульства Франции в Республике Казахстан). Архитектор неизвестен
1890 г.
Алмалинский район, ул. Фурманова, 99
0,2 га
0,2 га
14
16
Спортивный комплекс "Медеу". Архитекторы: В.З. Кацев, А.С. Кайнарбаев, конструкторы: Б. Матвеев, М.В. Плохотников, Ш.М. Челидзе, инженеры: Э.Л. Лихтенштейн, В.В. Вдовиченко, (Государственная премия СССР, 1975 г.)
1969–1972 гг.
Медеуский район, урочище Медеу, 18 км к юго-востоку от центра города
42,8
42,8 га
15
17
Здание государственного музея искусств им. А. Кастеева. Архитекторы: Э. К. Кузнецова, О. А. Наумова, Б. М. Новиков, констр. М. Кашарского, Э. Суханова, Б. Цигельмана
1976 г.
Бостандыкский район, ул. Сатпаева, 30а

3,16 га
13
15
Қазақстан Республикасындағы АҚШ консулдығы ғимараты (бұрынғы көпес Шахворостовтың үйі) сәулетші А.П. Зенков
1890 ж.
Алмалы ауданы, Фурманов к-сі, 99
0,2 га
0,2 га
14
16
"Медеу" спорт кешені. Сәулетшілер В.З. Кацев, А.С. Қайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, М.В. Плохотников, Ш.М. Челидзе, инженеры: Э.Л. Лихтенштейн, В.В. Вдовиченко
1969–1972 ж.ж.
Медеу ауданы, Медеу шатқалы
42,8 га
42,8 га
15
17
Ә. Қастеев атындағы мемлекеттік өнер мұражайының ғимараты. Сәулетшілер Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, құрастырушылар М. Кашарского, Э. Суханова, Б. Цигельмана
1976 ж.
Бостандық ауданы, Сатпаев к-сі, 30а

2,3 га
0,75 га
16
18
Пансион Верненской мужской гимназии (ныне – здание Республиканского центра по проблемам культуры). Архитекторы: П.В. Гурде при участии А.П. Зенкова
1907 г.
Медеуский район, пр. Достык, 15
0,41 га
31 га – Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
17
19
Свято-Вознесенский кафедральный собор (ныне – Вознесенский кафедральный собор). Архитекторы: К. А. Борисоглебский, С. К. Тропаревский при участии Н.И. Степанова
1904–1906 гг.
Медеуский район, парк им. 28 гвардейцев-панфиловцев
1,46 га
31 га – Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
18
20
Театр оперы и балета им. Абая (ныне – Здание Казахского Республиканского академического театра оперы и балета им. Абая). Архитекторы: Н. А. Круглов, при участии Н. Простакова

2,3 га
0,75 га
16
18
Мәдениет мәселелері бойынша республикалық орталықтың ғимараты (бұрынғы Верный ерлер гимназиясы пансионы) сәулетші П.В. Гурде, А.П. Зенковтың қатысуымен
1907 ж.
Медеу ауданы, Достық д-лы, 15
0,41 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
17
19
Вознесенск соборы. Сәулетшілер: К.А. Борисоглебский,
С.К. Тропаревский, Н.И. Степанов пен А.П. Зенковтың қатысуымен
1904–1906 ж.ж.
Медеу ауданы, 28 гвардия
шы – панфиловшылар атындағы саябақ
1,46 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
18
20
Абай атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық опера және балет театрының ғимараты сәулетшілер: А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов

1936–1941 гг.
Алмалинский район, ул. Кабанбай батыра, 110
1,2 га
2,8 га
19
21
Городское училище им. Колпаковского (ныне – здание представительства Министерства культуры Республики Казахстан). Архитектор П. Гурде
1890 г.
Медеуский район, ул. Гоголя, 37
0,12 га
0,12 га
20
22
Бюст трижды Героя Социалистического Труда, видного государственного и общественного деятеля, первого секретаря ЦК КП Казахстана с 1964 по 1986 гг. Д.А. Кунаева, скульпторы: Т.С. Досмагамбетов, А.Б. Татаринов, архит.: А.К. Капанов, Ш.Е. Валиханов, И.Я. Токарь, Б.В. Дмитриевский
1978 г.
Медеуский район, ул. Богенбай батыра, уг. ул. Кунаева
2 га
2 га
21
23
Бюст дважды Героя Советского Союза С. Д. Луганского. Скульптор Н. И. Павлов, архитектор И. И. Белоцерковский
1947 г.
Алмалинский район, пр. Абылай хана, между ул. Гоголя и Айтеке би
0,06 га

1936–1941 ж.ж.
Алмалы ауданы, Қабанбай батыр к-сі, 110
1,2 га
2,8 га
19
21
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі өкілдігінің ғимараты (бұрынғы А. Колпаковский атындағы нақты бастауыш қалалық училище). Сәулетші А.П. Зенков
1890ж.
Медеу ауданы, Гоголь к-сі, 37
0,12 га
0,12 га
20
22
Үш мәрте Социалистік Еңбек Ері, көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері, 1964 ж. мен 1986 ж. арасындағы Қазақстан КП ОК бірінші хатшысы Д.А. Қонаевтың бюсті. Мүсіншілер: Т.С. Досмағамбетов, А.Б. Татаринов сәулетшілер А.К. Капанов, Ш.Е. Валиханов, И.Я. Токарь, Б.В. Дмитриевский
1978 ж.
Медеу ауданы, Бөгенбай батыр к-сі,
Қонаев к-сінің қиылысы
2 га
2 га
21
23
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры С.Д. Луганскийдің мүсіні. Мүсінші Б. Павлов, сәулетші И. Белоцерковский
1947 ж.
Алмалы ауданы, Абылай хан даңғ., Гоголь және Әйтеке би көшелерінің қиылысы
0,06 га

1,68 га
22
24
Мемориал Славы. Скульпторы: В.В. Андрющенко, А.Е. Артимович; архитекторы Т. К. Басенов, Р.А. Сейдалин, В.Н. Ким
1975 г.
Медеуский район, парк им. 28 гвардейцев-панфиловцев, вдоль ул. Зенкова
0,35 га
31 га – Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
23
25
Памятник Абаю (Ибрагиму) Кунанбаеву. Скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор И.И. Белоцерковский
1960 г.
Медеуский район, пр. Достык, площадь им. Абая

1,68 га
22
24
Данқ мемориалы. Мүсіншілер А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, сәулетшілер Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, В.Н. Ким
1975 ж.
Медеу ауданы, 28 гвардияшы-панфиловшылар атындағы парк, Зенков к-сінің бойында
0,35 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
23
25
Абай Құнанбаев (Ибраһим) ескерткіші. Мүсінші X.И. Наурызбаев, сәулетші И. Белоцерковский
1961 ж.
Медеу ауданы, Достық даңғ., Абай атындағы алаң

0,45 га
9,66 га
24
26
Памятник М. Ауэзову. Скульптор Е.А. Сергебаев, архитекторы: О.Ж. Баймурзаев, А.С. Кайнарбев
1980 г.
Алмалинский район, пр. Абая, перед зданием драмтеатра им. Ауэзова
5,04 га
5,04 га
25
27
Памятник Шокану Уалиханову. Скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор Ш. Е. Валиханов
1969 г.
Медеуский район, ул. Шевченко, площадь перед Академией наук
0,27 га
6,31 га
26
28
Памятник А. Жангильдину. Скульптор Т.С. Досмагамбетов, О.Г. Прокопьева, архитектор Ш. Валиханов
1975 г.
Алмалинский район, привокзальная площадь ст. Алматы 1
0,92 га
0,92 га
27
29
Памятник А. Иманову. Скульптор Х. Б. Аскар-Сарыджа, архитектор Т.К. Басенов
1947 г.
Медеуский район, пр. Абылай хана, сквер Амангельды, выше ул. Маметовой
0,13 га
1,7 га
28
30
Резиденция Первого Президента Республики Казахстан. Архитекторы: Монтахаев К.Ж., Баймагамбетов С.К., Цой О.Е., Нурманбетов К.А.; гл. конструктор – Алпысбаев Т.Ч.
1985 г.
Бостандыкский район, ул. Фурманова, 205
4,2 га
5,4 га
№ согласно государственного списка**
Наименование памятника
Датировка
Местонахождение
Территория памятника
Площадь охранной зоны
29
1
Курганный некрополь (могильник) Боралдай (Бурундай)
ран. жел. век (VI – III вв. до н. э.)
Алатауский р-н, южнее п. Боралдай, левый берег р. Улькен Алматы; N 43Ү20'15,5"; E 76Ү52'07,3"
430,0 га
430,0 га
30
2
Курган
ран. жел. век
Бостандыкский р-н, ул. 20 линия, д. 4,4 а, с юго-вост. стороны АТП-2; N 43Ү13'39,2"; E 76Ү53'15,5"
0,21 га
0,21 га
31
3
Курган (остатки)
ран. жел. век
Бостандыкский р-н, ул. Тажибаевой, 37, с восточной стороны АТП-2, напротив Академии экономики и права, за автостоянкой; N 43Ү13'45,5"; E 076Ү53'15,5"
0,15 га

0,45 га
9,66 га
24
26
М. Әуезов ескерткіші. Мүсінші Е.А. Сергебаев, сәулетшілер О. Баймырзаев, С. Қайнарбаев
1980 ж.
Алмалы ауданы, Абай даңғ., Әуезов атындағы драмтеатрдың алдында
5,04 га
5,04 га
25
27
Шоқан Уәлиханов ескерткіші. Мүсінші X.И. Наурызбаев, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов
1969 ж.
Медеу ауданы, Шевченко к-сі, Қазақстан Республикасы Ғылым Академиясының алдындағы алаң
0,27 га
6,31 га
26
28
А. Жангелдин ескерткіші. Мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, О.Г. Прокопьева, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов
1975 ж.
Алмалы ауданы, Алматы 1 ст. вокзалалды алаңы
0,92 га
0,92 га
27
29
А. Иманов ескерткіші. Мүсінші: X. Асқар-Сарыджа, сәулетші Т. Басенов
1947 ж.
Медеу ауданы, Абылай хан даңғ., Амангелді бағы, Мәметова к-сінен жоғары
0,13 га
1,7 га
28
30
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің резиденциясы XX ғ. 90-шы жылдардың басы. Сәулетшілер: Монтахаев К.Ж., Баймағамбетов С.К., Цой О.Е., Нұрманбетов К.А.; бас құрастырушы – Алпысбаев Т.Ч.
1985 ж.
Бостандық ауданы, Фурманов к-сі, 205
4,2 га
5,4 га
Мемлекеттік тізімге сәйкес №**
Ескерткіштің атауы
Мерзімі
Орналасқан жері
Ескерткіштің аумағы
Қорғау аймағының көлемі
1
2
3
4
5
6
29
1
Боралдай обалар некрополі (қорымы) Боралдай
ерте темір дәуірі (б.д.д. VI – III ғ.ғ.)
Алатау ауданы, Боралдай елді-мекенінің оңтүстігі. Үлкен Алматы өзенінің сол жағалауы; N 43Ү20'15,5"; E 76Ү52'07,3"
430,0 га
430,0 га
30
2
Қорған
ерте темір дәуірі
Бостандық ауданы, 20, 22 линиялар, Жандосов көшелері, 20-линия, 128 үй, Тәжібаева к-сі, 37 N 43Ү13'39,2"; E 76Ү53'15,5"
0,21 га
0,21 га
31
3
Қорған
ерте темір дәуірі
Бостандық ауданы, 20, 22 линиялар, Жандосов көшелері, Тәжібаева к-сі, 37 АТП-2-нің шығыс және оңтүстік-шығыс жағында, мектептің жанында N 43Ү13'45,5"; E 076Ү53'15,5"
0,15 га

Алмалинский р-н, ул. Карасай батыра, 230, уг. Аносова; N 43Ү14'50,7"; E 076Ү52'04"
0,13 га
0,13 га
36
8
Курган
ран. жел. век
Бостандыкский р-н, главный Ботанический сад АН РК, на центральной аллее, 500 м южнее здания дирекции сада; N 43Ү13'18,4"; E 76Ү54'46,5"
0,08 га
0,25 га
37
9
Курганный могильник "Кок-Кайнар" – III (4)
ран. жел. век
Алатауский р-н, 400 м к С.-З. от мкр-на Кок-Кайнар, на возвышенном плато, 700 м к Ю.-З. от мусульманского кладбища; N 43Ү18'10,7"; E 76Ү50,9'9"
0,16 га
2,24 га
38
10
Курган (аварийный)
ран. жел. век
Алатауский район, северная окраина мкр-на "Курылысши", ул. Баянкольская, на мысу между речками Теренкара и Ащыбулак; N 43Ү16'35,84"; E 76Ү52'22,8"
0,07 га
0,81 га
39
11
Курганный могильник (9)
ран. жел. век
Алатауский р-н, 1,2 км к В.–С.-В. от ТЭЦ-2, справа у дороги на кладбище "Западное", в поле; N 43Ү17'8,4"-43Ү17'56,14"; E 76Ү48'59,54"–76Ү48'50,8"
0,183 га
14,7 га
40
12
Курганный могильник (3)
ран. жел. век
в нижней части Ремизовки, в 500 м. юго-западнее кладбища в районе радиоантенн
N 43Ү12'19,2"; E 076Ү50,13'4"
0,05 га
0,25 га
41
13
Курган (аварийный)
ран. жел. век
0,7 км. на юго-запад от мкр. Кок-кайнар, к северу от дороги N 43Ү17'8,4"-43Ү17' 047"; E 076Ү49'595"
0,04 га
0,4га
42
14
Поселение Бутакты-1
(Археологический комплекс Бутакты-1)
ран. жел. век
9-й км дороги на Медеу, 300м восточнее остановки "Мост" по дороге в Бутаковское ущелье N 43Ү12'09; E 58Ү94'1
0,2 га
0,35га
43
15
Поселение Бутакты - II
ран. жел. век
Медеуский р-н, 7,6 км к В. от въезда в ущелье Бутакты, 1 км к З. от спорткомплекса; N 43Ү11'37,7"; E 77Ү05'38,7"
0,5 га
0,27 га
44
16
Стоянка Кимасар
ран. жел. век
Медеуский р-н, 4,5 км к Ю.-В. от въезда в ущелье Кимасар из урочища Медеу; N 43Ү09'14,9"; E 77Ү06'01,3"
0,2 га
0,95 га
45
17
Могила батыра Райымбека Хангельдыулы XVIII век, архитекторы: Ш. Отепбаев, Б. Ибраев,
С. Агитаев, Е. Матвеев
1981 г.
Алмалинский р-н, пр. Райымбека, напротив входа на Центральное кладбище
0,29га
0,29 га
46
18
Верненская крепость (ныне – помещения представительства РМК "Колдау" МО РК, ТОО "Дозор-Центр"; ТОО "Сласта".
1854 г.
Медеуский р-н, ул. Черкасской обороны, 69 а, левый берег р. Малой Алматинки (квадрат ул. Татибекова, Жетысуская, Коперника, Райымбека)
16,6 га

Алмалы ауданы, Қарасай батыр к-сі, 230, Аносов (Гайдар) к-сінің қиылысы N 43Ү14'50,7"; E 076Ү52'04"
0,13 га
0,13 га
36
8
Қорған
ерте темір дәуірі
Бостандық ауданы, ҚР ҰҒА-ның Бас Ботаникалық саябағы, ботаникалық саябақтың оңтүстігіне қарай 600м., оранжереядан оңтүстік-батысқа 200м, орталық саяжолдың оңтүстігі N 43Ү13'18,4"; E 76Ү54'46,5"
0,08 га
0,25 га
37
9
"Көкқайнар-3" қорған қорымы (4)
ерте темір дәуірі
Алатау ауданы, "Көкқайнар" ықшам ауданынан 0,5км солт.-бат. қарай, биіктеген платода; N 43Ү18'10,7"; E 76Ү50,9'9"
0,16 га
2,24 га
38
10
Қорған (апатты)
ерте темір дәуірі
Алатау ауданы, Құрылысшы ықшам ауданының солт. бөлігі, Тереңқара мен Ащыбұлақ өзендерінің арасындағы мүйіс; N 43Ү16'35,84"; E 76Ү52'22,8"
0,07 га
0,81 га
39
11
Қорған қорымы (9)
ерте темір дәуірі
Алатау ауданы, ЖЭС-2 шығысқа 1,2км. "Батыс" зираты жолының оң жағындағы далада N 43Ү17'8,4"-43Ү17'56,14"; E 76Ү48'59,54"–76Ү48'50,8"
0,183 га
14,7 га
40
12
Қорған қорымы (3)
ерте темір дәуірі
Бостандық ауданы, Ремизовканың төменгі бөлігі, радиоантенна ауданындағы зираттан 500м. оңт.-бат. қарай N 43Ү12'19,2"; E 076Ү50,13'4"
0,05 га
0,25 га
41
13
Қорған (апатты)
ерте темір дәуірі
Алатау ауданы, "Көкқайнар" ықшам ауданынан 0,7 км. оңт.-батысқа, жолдың солтүстігінде N 43Ү17'8,4"-43Ү17' 047"; E 076Ү49'595"
0,04 га
0,4га
42
14
Бұтақты-1 қонысы (Бұтақты-1 археологиялық кешені)
ерте темір дәуірі
Медеу ауданы, Медеу жолының 9 км., "Көпір" аялдамасынан Бұтақты шатқалына қарай 300м. шығыста N 43Ү12'09; E 58Ү94'1
0,2 га
0,35га
43
15
Бұтақты-2 қонысы
ерте темір дәуірі
Медеу ауданы, Бұтақты шатқалының ішінде 7,6 км., спорт кешенінен 1км. Батысқа қарай 7,6 км N 43Ү11'37,7"; E 77Ү05'38,7"
0,5 га
0,27 га
44
16
Қимасар тұрағы
ерте темір дәуірі
Медеу ауданы, Қимасар асуы, Медеу шатқалы
N 43Ү09'14,9"; E 77Ү06'01,3"
0,2 га
0,95 га
45
17
Батыр Райымбек Хангелдіұлының (XVIII ғасыр) бейіті, сәулетшілер: Ш. Өтепбаев, Б. Ибраев, С. Агитаев, Е. Матвеев
1981 ж.
Алмалы ауданы, Райымбек даңғылы, орталық зиратқа қарсы
0,29 га
0,29 га
46
18
Бұрынғы Әскери қамал – (бұрынғы Верный бекінісі, қазір - ҚР ҚМ "Қолдау" РМК өкілдігінің бөлімдері)
1854 ж.
Медеу ауданы, Черкасск қорғанысы к-сі, 69а. (Куратов, Тәтібеков, Жетісу, Станиславский көшелері), Кіші Алматы өзенінің сол жағалауы
16,6 га

8,1 га
47
19
Здание Верненской обсерватории (ныне – Представительство управления охраны окружающей среды Алматинской области). Архитектор И. Пономарев
1915 г.
Бостандыкский р-н, ул. Сейфуллина, 597
0,08 га
0,35 га
48
20
Дом жилой купца Радченко (ныне – Административно-хозяйственное учреждение). Архитектор неизвестен
нач. 20 в.
Медеуский р-он, ул. Толебаева, 25 угол ул. Макатаева
0,15 га
0,15 га
49
21
Верненский детский приют (Здание Алматинского городского медицинского училища, ныне – Алматинский городской медицинский колледж). Архитектор П.В. Гурдэ
1892 г.
Алмалинский р-н, ул. Кабанбай батыра, 132

8,1 га
47
19
Бұрынғы Верный обсерваториясы, Бредихин астрографы академик Г.А. Титовтың үйі және мұнарасы (қазір – Алматы облысының қоршаған ортаны қорғау басқармасының өкілдігі)
1915 ж.
Бостандық ауданы, Амангелді к-сі, 89, Сейфуллин к-сі, 197, Абай даңғылы қиылысы
0,08 га
0,35 га
48
20
Бұрынғы Верный телеграфы (қазір – Қазақстан Республикасындағы Пәкістан елшілігі)
20 ғ. басы
Медеу ауданы, Төлебаев к-сі, 25, Мақатаев к-сі қиылысы
0,15 га
0,15 га
49
21
Бұрынғы Верный балалар баспанасы (Алматы қалалық медициналық училищесі, қазір – Алматы қалалық медицина колледжі). Сәулетші П. Гурдэ
1892 ж.
Алмалы ауданы, Қабанбай батыр к-сі, 132

0,32 га
31 га – Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
56
28
Дом врача Л.Н. Фидлера (Здание отдела дезинфекции Министерства здравоохранения, Евразийский банк, ныне – УПДК "Астана"). Архитектор неизвестен
1900 г.
Медеуский район, ул. Калдаякова, 52, угол ул. Казыбек би, 18
0,08 га
0,08 га
57
29
Жилой дом (ныне – Дом-музей А. Байтурсынова)
кон. 19 в.
Алмалинский р-н, ул. Байтурсынова, 60
0,14 га
0,14 га
58
30
Жилой дом садовода Татаринова, (ныне – музей спортивной славы). Архитектор П. Гурдэ
нач. 20 в.
Алмалинский р-н, пр. Сейфуллина, 551 (ул. Богенбай батыра, 154)
0,1 га
0,1 га
59
31
Жилой дом купца И. Габдулвалиева (ныне – ТОО "ГЦИ"). Архитектор неизвестен
1915 г.
Медеуский р-н, ул. Тулебаева, 38
0,08 га
0,08 га
60
32
Жилой дом купца Филиппова, (ныне – НИПФ РГП "Казреставрация")
1901 г.
Медеуский р-н, ул. Макатаева, 20
0,4 га
0,4 га
61
33
Жилой дом Сейдалиных (ныне – Здание Международного фонда Д.А. Кунаева)
кон. 19 в.
Алмалинский р-н, ул. Панфилова, 99
0,62 га
0,62 га
62
34
Жилой дом Бреусовых (ныне – ТОО "Казэкология")
кон. 19 в.
Медеуский район, ул. Айтеке би, 27
0,11 га
0,11 га
63
35
Здание Главпочтамта. Архитекторы: М. Гинзбург, Ф. Милинис
1934 г.
Алмалинский район, ул. Богенбай батыра, 134, угол ул. Абылай хана
0,72 га
6,12 га
64
36
Казахский государственный академический театр драмы им. Ауэзова. Архитекторы: О. Баймурзаев, А. Кайнарбаев, М. Жаксылыков. Инженеры: А. Брохович, М. Плахотников. Художники: Я. Нимец, Г. Завизионный
1980 г.
Алмалинский р-н, пр. Абая, 103
5,04 га
5,04 га
65
37
Исполком горсовета (ныне – административное здание). Архитектор М. Шугал
1938 г.
Алмалинский р-н, пр. Абылай хана, 77
0,68 га

0,32 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
56
28
Дәрігер Л.Н. Фидлердің бұрынғы үйі (Денсаулық қорғау министрлігінің дезинфекциялау бөлімінің ғимараты, қазір – Евразиялық банк)
1900 ж.
Медеу ауданы, Қалдаяқов к-сі, 52 Қазыбек би, 18
0,08 га
0,08 га
57
29
Тұрғын үй (ХХ ғасырдың 30 – жылдары көрнекті мемлекет қайраткері, ғалым Ахмет Байтұрсынұлы Байтұрсынов тұрған, қазір – А. Байтұрсыновтың мұражай-үйі)
19 ғ. аяғы
Алмалы ауданы, Байтұрсынов к-сі, 60
0,14 га
0,14 га
58
30
Тұрғын үй (Бағбан Татариновтың бұрынғы үйі, санитарлық-эпидемиологиялық станция, қазір - Спорт жетістіктері мұражайы). Сәулетші П. Гурдэ
20 ғ. аяғы
Алмалы ауданы, Сейфуллин даңғылы, 551
(Бөгенбай батыр к-сі, 154)
0,1 га
0,1 га
59
31
Тұрғын үй ("Жетісу" аяқкиім фабрикасының №1 филиалының бұрынғы ғимараты, көпес И. Габдулвалиевтің бұрынғы үйі, қазір - "ГЦИ" ЖШС). Сәулетші А.П. Зенков
1915 ж.
Медеу ауданы, Төлебаев к-сі, 38
0,08 га
0,08 га
60
32
Тұрғын үй (көпес Филипповтың бұрынғы үйі, Облыстық ұлттар ісі жөніндегі бөлімнің ғимараты, қазір - "Қазқайтажаңғырту" РМК-нің ҒЗЖФ)
1901 ж.
Медеу ауданы, Мақатаев к-сі, 20
0,4 га
0,4 га
61
33
Тұрғын үй (б. Верный қаласының ақсақалы С.А. Сейдалиннің үйі, обл. Мұсылмандар бюросы, бұрынғы Республикалық халық аспаптары мұражайының ғимараты, қазір – Д.А. Қонаев атындағы Халықаралық қордың ғимараты)
19 ғ.
Алмалы ауданы, Панфилов к-сі, 99
0,62 га
0,62 га
62
34
Үй-жай (Ағайынды Бреусовтардың тұрғын үйлерінің бірі, қазір – "Казэкология" ЖШС ғимараты)
19 ғ.
Медеу ауданы, Әйтеке би к-сі, 27
0,11 га
0,11 га
63
35
Байланыс үйі ғимараты (Баспошта). Сәулетші Г. Герасимов, Ф. Милинис
1934 ж.
Алмалы ауданы, Бөгенбай батыр к-сі, 134, Абылай хан к-сі қиылысы
0,72 га
6,12 га
64
36
М. Әуезов атындағы Мемлекеттік Академиялық драма театры ғимараты. Сәулетшілер О. Баймұрзаев, А. Қайнарбаев, М. Жақсылықов; инженерлер А. Брохович, М. Плахотников; суретшілер Я. Нимец, Г. Завизионный
1980 ж.
Алмалы ауданы, Абай д-лы, 103
5,04 га
5,04 га
65
37
Бұрынғы Республикалық халық бақылау комитетінің ғимараты (қазір – "ҚР Халық банкі"). Сәулетші М. Шугал
1938 ж.
Алмалы ауданы, Абылай хан д-лы, 77
0,68 га

6,45 га
75
47
Дворец культуры Алматинского хлопчато-бумажного комбината (ныне – Государственный Академический русский театр для детей и юношества им. Н. Сац). Архитекторы: А. Петрова, З. Мустафина, Г. Жакипова; инженеры Г. Стулов, Г. Никитин; художники Ю. Функоринео, В. Твердохлебов
1981 г.
Ауэзовский район, пр. Алтынсарина, угол ул. Шаляпина, мкр. 12, д. 22
1,2 га
1,65 га
76
48
Здание вокзала железнодорожной станции Алматы 2 Архитекторы: А. Галкин, М. Кудрявцев, художник И.Б. Вахек
1936 г.
Жетысуский р-н, пр. Абылай хана, 1

6,45 га
75
47
Алматы мақта-мата комбинатының Мәдениет сарайы (қазір - Н. Сац атындағы Мемлекеттік Академиялық балалар мен жасөспірімдер орыс театры). Сәулетшілер А. Петрова, З. Мұстафина, Г. Жақыпова; инженерлер Г. Стулов, Г. Никитин; суретшілер Ю. Функоринео, В. Твердохлебов
1981 ж.
Әуезов ауданы, Алтынсарин даңғылы, Шаляпин к-сінің қиылысы, 12 ықш. ауд. 22 үй
1,2 га
1,65 га
76
48
Алматы-2 теміржол вокзалы ғимараты. Сәулетшілер А. Галкин, М. Кудрявцев, суретші И.Б. Вакех
1936 ж.
Жетысу ауданы, Абылай хан д-лы, 1

0,45 га
9,66 га
88
60
Здание Русского академического театра драмы им. Лермонтова. Архитекторы Г. Горлышкова, В. Давыденко, конструктор М. Глебова
1969 г.
Алмалинский р-н, пр. Абая, 43, угол пр. Абылай хана
1,36 га
1,14 га
89
61
Дом культуры (ныне – Государственная филармония им. Жамбыла. Архит-ры: Д. Фомичев, Е. Цейтц, конструктор В. Райлян
1933 – 1936 гг.
Медеуский р-н, ул. Калдаякова, 35
1,17 га
0,61 га
90
62
Здание Казахского государственного адемического театра драмы им. М. Ауэзова (ныне – Государственный академический казахский театр для детей и юношества им. Г. Мусрепова). Архит-ры: А. Леппик, В. Кацев, Н. Рипинский, Б. Тютин; художники Е. Сидоркин, О. Богомолов

0,45 га
9,66 га
88
60
Лермонтов атындағы Академиялық орыс драма театры ғимараты. Сәулетшілер В. Давыденко, Г. Горлышкова. Инженер М. Глебова
1969 ж.
Алмалы ауданы, Абай даңғылы 43, Абылай хан к-сі қиылысы
1,36 га
1,14 га
89
61
Бұрынғы Мәдениет үйі ғимараты (қазір - Жамбыл атындағы Мемлекеттік филармония). Сәулетшілер Д. Фомичев, Е. Цейтц. Инженер В.Райлян
1933 – 1936 ж.ж.
Медеу ауданы, Қалдаяқов к-сі, 35
1,17 га
0,61 га
90
62
М. Әуезов атындағы Қазақ Академиялық драма театрының бұрынғы ғимараты (қазір - Ғ.Мүсірепов атындағы балалар мен жасөспірімдерге арналған Мемлекеттік Академиялық қазақ театры). Сәулетшілер А. Леппик, В. Кацев, Б. Тютин

110
82
Комплекс санатория "Алатау". Архитекторы: Ю. Ратушный, О. Балыкбаев, Т. Ералиев
нач. 1980-е гг.
пос. Верхняя Каменка
101 га
101 га
111
83
Площадь им. Л. И. Брежнева (ныне – Площадь Республики). Архитекторы: Р. Сейдалин, К. Монтахаев, М. Павлов, Ш. Валиханов, А. Капанов, М. Сейдалин, В. Ким, Ю. Туманян, Ю. Нурмаков, К. Статенин, А. Койшибаев
1980-е гг.
Бостандыкский р-н, площадь Республики
11,16 га
0,42 га
112
84
Монумент Независимости. Руководитель авторского коллектива Ш. В. Валиханов; скульп. А. Жумабай, Н. Далбай, А. Боярлин, М. Мансуров, К. Суранчиев, К. Сатыбалдин; архитекторы: К. Жарылгапов, К. Монтахаев

110
82
"Алатау" шипажай кешені. Сәулетшілер Ю. Ратушный, О. Балыкбаев, В. Сидоров
1980-ші жылдардың басы
Жоғарғы Каменка ауылы
101 га
101 га
111
83
Бұрынғы Л. Брежнев атындағы алаң (қазір - Республика алаңы ансамблі). Сәулетшілер К. Монтахев, М. Павлов, В. Ким, А. Қапанов, Р. Сейдалин. Инженерлер К. Нұмақов, А. Статенин, М. Горохов, Б. Вагайцев
1980 жылдар
Бостандық ауданы, Республика алаңы
11,16 га
0,42 га
112
84
Тәуелсіздік монументі. Авторлық ұжымның басшысы Ш.Е.Уәлиханов. мүсінші Д. Жұмабаев, Н. Далбаев, А. Боярлин, М. Мансұров, К. Сұраншиев, К. Сатыбалдин, К. Монтахаев

1996 – 98 гг.
Бостандыкский район, площадь Республики, ул. Сатпаева, между ул. Фурманова и Желтоксан
0,34 га
11,24 га
113
85
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне. Скульптор А. Абдалиев, архитектор С. Фазылов
1970 г.
Жетысуский район, пр. Райымбека, Центральное кладбище
Территория кладбища
Территория кладбища
114
86
Памятник Героям Советского Союза А. Молдагуловой и М. Маметовой. Скульпторы: К. Сатыбалдин, В. Сидоров
1997 г.
Алмалинский район, ул. Толе би, в сквере напротив площади "Астана"

1996 – 98 ж.ж.
Бостандық ауданы, Республика алаңы, Қ. Сәтбаев пен К. Байсейітова көшелері
0,34 га
11,24 га
113
85
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш. Мүсінші А. Әбдәлиев, сәулетші С. Фазылов
1970 ж.
Жетісу ауданы, Райымбек даңғылы. Орталық зират
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
114
86
Кеңестер Одағының батырлары Ә. Молдағұлова мен М. Мәметованың ескерткіші. Мүсіншілер Қ. Сатыбалдин, В. Сидоров
1997 ж.
Алмалы ауданы, Төле би к-сі, Астана алаңына қарама-қарсы саябақта

0,1 га
31 га –Алматинский государственный историко-архитектурный и мемориальный заповедник
127
99
Памятник-бюст М.О. Ауэзову. Скульптор Т. Досмагамбетов, архитектор М. Мендикулов
1967 г.
Алмалинский район, ул. Кабанбай батыра (сквер Государственного академического театра оперы и балета им. Абая)
0,09 га
3,91 га
128
100
Памятник-бюст Жамбылу Жабаеву. Скульптор Х.И. Наурызбаев; архитектор М. Мендикулов
1971 г.
Алмалинский район, ул. Кабанбай батыра (сквер Государственного академического театра оперы и балета им. Абая)
0,09 га

0,1 га
31 га – Алматы мемлекеттік тарихи-сәулет және мемориалдық қорығы
127
99
М.О. Әуезовтің мүсін-ескерткіші. Мүсінші Т. Досмағамбетов, сәулетші М. Меңдіқұлов
1967 ж..
Алмалы ауданы, Қабанбай батыр к-сі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық опера және балет театрының саябағы)
0,09 га
3,91 га
128
100
Жамбыл Жабаевтың мүсін-ескерткіші. Мүсіншілер Х.И. Наурызбаев, В.Ю. Рахманов; сәулетші М. Меңдіқұлов
1971 ж.
Алмалы ауданы, Қабанбай батыр к-сі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық Опера және Балет театрының саябағы)
0,09 га

135
107
Надгробный памятник певице К. Байсеитовой (1912–1957). Скульптор А. Антропов
1960 г.
Жетысуский район, пр. Райымбека, Центральное кладбище
Территория кладбища
Территория кладбища
136
108
Надгробный памятник композитору М. Тулебаеву (1913–1960). Скульптор А. Антропов
1962 г.
Жетысуский район, пр. Райымбека, Центральное кладбище
Территория кладбища
Территория кладбища
137
109
Надгробный памятник писателю, классику казахской советской литературы М.О. Ауэзову (1897–1961). Скульптор Е. Вучетич
1964 г.
Жетысуский район, пр. Райымбека, Центральное кладбище
Территория кладбище
Территория кладбища

135
107
Әнші К.Байсейітованың (1912-1957) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші А. Антропов
1960 ж.
Жетісу ауданы, Райымбек даңғылы, орталық зират
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
136
108
Композитор М. Төлебаевтың (1913-1960) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші А. Антропов
1962 ж.
Жетісу ауданы, Райымбек даңғылы, орталық зират
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
137
109
Жазушы, қазақ кеңес әдебиетінің классигі М.О. Әуезовтің (1897-1961) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші В. Вучетич
1964 ж.
Жетісу ауданы, Райымбек даңғылы, орталық зират
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы

115
Надгробный памятник акыну И. Байзакову (1900–1946). Скульптор П. Шорохова, архитектор Ш. Отепбаев
1980 г.
Жетысуский район, пр. Райымбека, Центральное кладбище
Территория кладбища
Территория кладбища
144
116
Надгробный памятник народному художнику Казахстана А. Кастееву (1904–1973). Скульптор Б.А. Тулеков, М.О. Айнеков
1980 г.
Медеуский район, кладбище "Кенсай"
Территория кладбища
Территория кладбища
145
117
Надгробный памятник писателю С. Муканову (1900–1973). Скульптор Х. Наурызбаев
1977 г.
Медеуский район, кладбище "Кенсай"
Территория кладбища
Территория кладбища
146
118
Мемориальный комплекс "Аллея бюстов". Скульпторы Т. Досмагамбетов, А. Исаев, Х. Наурызбаев, В. Рахманов, Ю. Гуммель; архитекторы: А. Капанов, К. Монтахаев, Ш. Валиханов, В. Ким, Ш. Отепбаев, С. Фазылов
1987 г.
Алмалинский район, сквер севернее Дома Правительства (Казахско-Британский технический университет)
0,69 га
11,45 га
Примечание:
* Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения, утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 279
** Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Алматы, утвержден постановлением акимата города Алматы от 10 ноября 2010 года № 4/840

115
Ақын И. Байзақовтың (1900-1946) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші П. Шорохова, сәулетші Ш. Өтепбаев
1980 ж.
Жетісу ауданы, Райымбек даңғылы, орталық зират
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
144
116
Қазақстанның Халық суретшісі Ә. Қастеевтің (1904-1973) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші Б.А. Төлеков, М.О. Әйнеков
1980 ж.
Медеу ауданы, "Кеңсай" зиратында
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
145
117
Жазушы С. Мұқановтың (1900-1973) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші Х. Наурызбаев
1977 ж.
Медеу ауданы, "Кеңсай" зиратында
Зираттың аумағы
Зираттың аумағы
146
118
"Мүсіндер саяжайы" Мемориалдық кешені. Мүсіншілер Т. Досмағамбетов, А. Исаев, Х. Наурызбаев, В. Рахманов, Ю. Гуммель; сәулетшілер: А. Капанов, К. Монтахаев, Ш. Уәлиханов, В. Ким, Ш. Өтепбаев, С. Фазылов
1987 ж.
Алмалы ауданы, Үкімет үйінің (Қазақ-Британ техникалық университеті) солтүстігіндегі саябақ
0,69 га
11,45 га
Ескерту:
* Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 279 қаулысымен Республикалық маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілген қаулысымен бекітілген
** Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі Алматы қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 10 қарашадағы № 4/840 қаулысымен бекітілген