О внесении изменений в решение маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 22 января 2014 года № 25/2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Мамлютского района"
Решение маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2014 года № 38/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 января 2015 года № 3082. Утратило силу решением маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 27 июня 2016 года N 5/7
Сноска. Утратило силу решением маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 27.06.2016 N 5/7 (вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", маслихат Мамлютского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 22 января 2014 года № 25/2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Мамлютского района" (опубликовано 14 февраля 2014 года в районных газетах "Солтүстік жұлдызы", "Знамя труда", зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2546), следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Мамлютского района, утвержденных указанным решением (далее – Правила):
пункт 5 Правил, изложить в следующей редакции:
"5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, один раз в год, не более одного раза в 2 года)";
абзац первый пункта 7 Правил, изложить в следующей редакции:
"7. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается гражданам один раз в год по одной из следующих категорий:";
подпункт 6) пункта 7 Правил, изложить в следующей редакции:
"6) 31 мая – "День памяти жертв политических репрессий и голода":
лица, непосредственно подвергавшиеся политическим репрессиям на территории бывшего Союза ССР и в настоящее время являющиеся гражданами Республики Казахстан – 15 месячных расчетных показателей;
лица, постоянно проживающие до применения к ним репрессий на территории, ныне составляющей территорию Республики Казахстан – 15 месячных расчетных показателей, в случаях:
применения репрессий советскими судами и другими органами за пределами бывшего Союза ССР;
осуждения военными трибуналами действующей армии во время второй мировой войны (гражданских лиц и военнослужащих);
применения репрессий после призыва для прохождения воинской службы за пределы Казахстана;
применения репрессий по решениям центральных союзных органов: Верховного Суда СССР и его судебных коллегий, коллегии ОГПУ СССР, особого совещания при НКВД-МГБ-МВД СССР, Комиссии Прокуратуры СССР и НКВД СССР по следственным делам и других органов;

"Мамлют ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 25/2 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют аудандық мәслихатының 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 38/4 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 27 қаңтарда N 3082 болып тіркелді. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2016 жылғы 27 маусымдағы N 5/7 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 27.06.2016 N 5/7 шешімімен (мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді және 01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 21 бабына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Мамлют ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 25/2 шешіміне (2014 жылғы 14 ақпандағы "Солтүстік Жұлдызы", "Знамя труда" аудандық газеттерінде жарияланған, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2546 тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
нұсқалған шешіммен бекітілген Мамлют ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидасында (әрі қарай –Қағида):
Қағиданың 5 тармағы келесі редакцияда баяндалсын:
"5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) кезеңмен беріледі (ай сайын, жылына бір рет, 2 жылда бір реттен кем емес);
Қағиданың 7 тармағының бірінші абзацы келесі редакцияда баяндалсын:";
"7. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек жылына бір рет санаттардың бірі бойынша азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:";
Қағиданың 7 тармағының 6) тармақшасы келесі редакцияда баяндалсын:
"6) 31 мамыр – "Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні":
бұрынғы ҚСР Одағының аумағында саяси қуғын – сүргіннен тікелей зардап шеккен және қазіргі кезде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын тұлғалар – 15 айлық есептік көрсеткіш;
Қазақстан Республикасының қазіргі аумағында өздеріне қуғын– сүргіндер қолданылғанға дейін тұрақты өмір сүрген адамдар – 15 айлық есептік көрсеткіш мына төмендегі жағдайларда танылады:
бұрынғы КСР Одағынан тысқары жерлерде қуғын – сүргіндерді кеңес соттары мен басқа да органдардың қолданылуы;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде (жай адамдар мен әскери қызметшілерді) тұрақты армия әскери трибуналдарының айыптауы;
Қазақстаннан тысқары жерлерде әскери қызмет атқару үшін шақырылғаннан кейін қуғын – сүргіндердің қолдануы;
қуғын – сүргіндерді орталық одақтық органдар: КСРО Жоғарғы Соты мен оның сот алқаларының, СКРО Айрықша бас саяси Басқарма алқасының, КСРО Ішкі істер министрлігі жанындағы айрықша кеңестің, КСРО Прокуратурасы мен КСРО ішкі істер халық комиссариатының Тергеу Істері жөніндегі комиссиясының және басқа органдар шешімдері бойынша қолдануы;

применения репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных за совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел;
лица, подвергшиеся насильственному противоправному переселению в Казахстан и из Казахстана на основании актов высших органов государственной власти Союза ССР – 15 месячных расчетных показателей;
дети жертв политических репрессий, находившиеся вместе с родителями или заменявшими их лицами в местах лишения свободы, в ссылке, высылке или на спецпоселении, а также дети жертв политических репрессий, не достигшие восемнадцатилетнего возраста на момент репрессии и в результате ее применения оставшиеся без родительского попечения – 3 месячных расчетных показателей.";
подпункт 7) пункта 7 Правил, изложить в следующей редакции:
"7) 30 августа - "День Конституции Республики Казахстан":
лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, пенсионеры, имеющие статус персонального пенсионера областного значения, почетные граждане города (района) – в размере 10 месячных расчетных показателей.";
пункт 8 Правил изложить в следующей редакции:
"8. Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара оказывается гражданину (семье) при обращении не позднее шести месяцев со дня наступления указанных событий единовременно без учета доходов в размере не более 40 месячных расчетных показателей.
Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся в социальной помощи, при наступлении трудной жизненной ситуации:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога в двукратном отношении к прожиточному минимуму по Северо-Казахстанской области;
4) нуждаемость лиц, больных активной формой туберкулеза, без учета доходов в размере 10 месячных расчетных показателей один раз в год;
5) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны в оплате расходов на коммунальные услуги и приобретении топлива, без учета доходов в размере 2 месячных расчетных показателей ежемесячно;
6) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в санаторно-курортном лечении, без учета доходов в размере стоимости оказанной услуги один раз в год;

Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін, осы оқиғаларда қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қастандық жасағаны үшін сотталған, өздеріне қатысты қылмыстық істерді қайта қараудың қолданылып жүрген тәртібі сақталатын адамдарды қоспағанда, қуғын – сүргіндердің қолданылуы жағдайларында танылады;
КСР Одағы мемлекеттік өкіметтің жоғары органдарының құжаттары негізінде Қазақстанға және Қазақстаннан күштеу арқылы құқыққа қарсы қоныс аударуға ұшыраған адамдар да танылады – 15 айлық есептік көрсеткіш;
Ата–аналармен немесе олардың орнындағы адамдармен бірге бас бостандығынан айыру орындарында, айдауда, жер аударуда немесе арнайы қоныс аударуда болған саяси қуғын – сүргіндер құрбандарының балалары, сондай – ақ қуғын – сүргін кезінде он сегіз жасқа толмаған және оның қолданылуы нәтижесінде ата – анасының қамқорлығынсыз қалған саяси қуғын – сүргіндер құрбандарының балалары танылады – 3 айлық есептік көрсеткіш.":
Қағиданың 7 тармағының 7) тармақшасы келесі редакцияда баяндалсын:
7) 30 тамыз – "Қазақстан Республикасының Конституциясы күні":
Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар, облыстық маңызы бар дербес зейнеткер мәртебесі бар зейнеткерлер, облыстың, қаланың (ауданның) құрметті азаматтарына – 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.";
Қағиданың 8 тармағы келесі редакцияда баяндалсын:
"8. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетілген жағдайлар туындаған күннен бастап алты ай ішінде өтініш білдірген азаматқа (отбасына), табыс есебінсіз бір рет 40 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде көрсетіледі;
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызудың түпкілікті тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) Солтүстік Қазақстан облысы бойынша ең төмен күнкөріс деңгейіне екі еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы;
4) туберкулездің белсенді түрімен ауыратын мұқтаж тұлғаларға, кірістерді есептеусіз жылына бір рет, 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) Ұлы Отан соғысының қатысушылары және мүгедектеріне коммуналдық қызметтерді төлеу үшін және отын алу үшін табыс кірістерді есептеусіз ай сайын 2 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) Ұлы Отан соғысының қатысушылар және мүгедектеріне және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектерге теңестірілген тұлғаларға санаторлық–курорттық емделу үшін жылына бір рет, кірістерді есептеусіз көрсетілген қызмет бағасы мөлшерінде.

7) нуждаемость участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в зубопротезировании (кроме драгоценных металлов и протезов из металлокерамики, металлоакрилла) без учета доходов в размере стоимости оказанной услуги не более одного раза в 2 года.".
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата
Мамлютского района
Северо-Казахстанской области
К. Бекенов
Секретарь маслихата
Мамлютского района
Северо-Казахстанской области
Р. Нурмуканова
"СОГЛАСОВАНО"
Аким
Северо-Казахстанской области
22 декабря 2014 года
Е. Султанов

7) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерге және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектерге теңестірілген тұлғаларға тіс протездеу үшін (бағалы металлдардан және металлокерамика, металлоакриллден протезден басқа), кірістерді есептеусіз 2 жылда бір реттен көп емес көрсетілген қызмет бағасы мөлшерінде.".
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы шешім шығару кезінде азаматтарды мұқтаждар санаттарына енгізу үшін негіздеме тізімдерін басшылыққа алады.
2. Осы шешім алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданы мәслихаты
сессиясының төрағасы
К. Бекенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданы
мәслихатының хатшысы
Р. Нұрмұқанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Солтүстік Қазақстан
облысының әкімі
22 желтоқсан 2014 жыл
Е. Сұлтанов