Об утверждении границ охраняемых зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан, Байдибекского, Казыгуртского, Отырарского, Сайрамского и Сузакского районов
Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 11 декабря 2014 года № 34/268-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 16 января 2015 года № 2960. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 17/215-VII

Түркістан қаласы, Бәйдібек, Қазығұрт, Отырар, Сайрам және Созақ аудандарының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 34/268-V шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 16 қаңтарда № 2960 болып тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 17/215-VII шешімімен

Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14.09.2022 № 17/215-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Южно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охраняемых зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан, Байдибекского, Казыгуртского, Отырарского, Сайрамского и Сузакского районов согласно приложениям 1-19 к настоящему решению.

Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 17/215-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 36 бабының 2-тармағына сәйкес, Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-19 қосымшаларына сәйкес, Түркістан қаласы, Бәйдібек, Қазығұрт, Отырар, Сайрам және Созақ аудандарының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін.

Площадь охранной зоны: S = 13,0 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 26,0 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 26,0 гектар.
Приложение 3
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Стоянка Карасу (им. Ч. Валиханова) Мустье", расположенного на территории Байдибекского района
Площадь охранной зоны: S = 2,3 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 4,6 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 4,6 гектар.
Приложение 4
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Архитектурный комплекс Аппак Ишана XIX век (мечеть, медресе, дарсхана).", расположенного на территории Байдибекского района
Площадь охранной зоны: S = 7,28 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 14,56 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 14,56 гектар.
Приложение 5
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Архитектурный комплекс Исмаил-ата XI-XIX века (мавзолей Исмаил-ата, средние века; мавзолей Жабраила, XIX век; мавзолей Кошкар-ата, средние века; мечеть, позднее средневековье; чилляхана, средние века, ворота, XIX век)", расположенного на территории Казыгуртского района
Площадь охранной зоны: S = 7,42 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 14,84 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 14,84 гектар.
Приложение 6
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Арыстанбаб начало XX века", расположенного на территории Отрарского района
Площадь охранной зоны: S = 0,355 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,71 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,71 гектар.
Приложение 7
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Городище Оксыз (Оксус) I-XIV века", расположенного на территории Отрарского района

Қорғау аймағының ауданы: S = 13,0 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 26,0 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 26,0 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 3-қосымша
Бәйдібек ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Қарасу тұрағы (Ш. Уалиханов атындағы) Мүсте" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 2,3 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 4,6 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 4,6 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 4-қосымша
Бәйдібек ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Аппақ Ишан сәулет кешені XIX ғасыр (мешіт; медресе; дәрісхана)" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 7,28 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 14,56 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 14,56 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 5-қосымша
Қазығұрт ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Ысмайыл ата сәулет кешені XI-XIX ғасырлар (Ысмайыл ата кесенесі, орта ғасыр; Жәбірейіл кесенесі, XIX ғасыр; Қошқар-ата кесенесі, орта ғасыр; мешіт, кейінгі орта ғасыр; шілдехана, орта ғасыр; қақпалар, XIX ғасыр)" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 7,42 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 14,84 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 14,84 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 6-қосымша
Отырар ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Арыстанбаб кесенесі XX ғасырдың басы." ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 7-қосымша
Отырар ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Оқсыз (Оксус) қалашығы I-XIV ғасырлар" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ

Площадь охранной зоны: S = 6,25 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 12,5 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 12,5 гектар.
Приложение 8
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Городище Отрар I-XVIII века", расположенного на территории Отрарского района
Площадь охранной зоны: S = 8,51 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 17,2 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 17,2 гектар.
Приложение 9
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Городище Сайрам (Исфиджаб) VIII-XVII века", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 11,2 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 22,4 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 22,4 гектар.
Приложение 10
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Абдель Азизбаба середина XIX века", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 0,248 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,496 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,496 гектар.
Приложение 11
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Ибрагим-ата XVII - начало XX века", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 0,22 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,44 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,44 гектар.
Приложение 12
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Ходжи Талига XIX век", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 0,208 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,416 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,416 гектар.
Приложение 13
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Мирали-баба конец XIX века", расположенного на территории Cайрамского района

Қорғау аймағының ауданы: S = 6,25 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 12,5 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 12,5 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының
2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 34/268-V
шешіміне 8-қосымша
Отырар ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Отырар қалашығы I-XVIII ғасырлар" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 8,51 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 17,2 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 17,2 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 9-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Сайрам (Исфиджаб) қалашығы VIII-XVII ғасырлар" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 11,2 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 22,4 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 22,4 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 10-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Әбдел Әзизбаба кесенесі XIX ғасырдың ортасы" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,248 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,496 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,496 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 11-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Ибрагим-ата кесенесі XVII ғасырдың басы, XX ғасыр" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,22 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,44 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,44 гектар
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 12-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Қожа Талық кесенесі XIX ғасыр" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,208 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,416 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,416 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 13-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Мірәлі баба кесенесі XIX ғасырдың аяғы" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ

Площадь охранной зоны: S = 0,22 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,44 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,44 гектар.
Приложение 14
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мавзолей Карашаш-ана XVIII век", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 0,224 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,448 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,448 гектар.
Приложение 15
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Минарет Хызра Пайгамбара XVIII-XIX века", расположенного на территории Cайрамского района
Площадь охранной зоны: S = 0,19 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,376 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,376 гектар.
Приложение 16
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Медресе конец XIX века", расположенного на территории Cузакского района
Площадь охранной зоны: S = 0,5 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 1,0 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 1,0 гектар.
Приложение 17
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мечеть-мавзолей Баба-ата конец XIX века", расположенного на территории Cузакского района
Площадь охранной зоны: S = 0,32гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 0,64 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 0,64 гектар.
Приложение 18
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Развалины замка VI-X века", расположенного на территории Cузакского района
Площадь охранной зоны: S = 4,0 гектар.
Площадь зоны регулирования застройки: S = 8,0 гектар.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта: S = 8,0 гектар.
Приложение 19
к решению Южно-Казахстанского
областного маслихата от 11 декабря
2014 года № 34/268-V
СХЕМА
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры республиканского значения "Мечеть Ногай-Ишана XIX век", расположенного на территории Cузакского района

Қорғау аймағының ауданы: S = 0,22 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,44 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,44 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының
2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 34/268-V
шешіміне 14-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Қарашаш-ана кесенесі XVIII ғасыр" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,224 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,448 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,448 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 15-қосымша
Сайрам ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Қызыра Пайғамбар мұнарасы XVIII-XIX ғасырлар" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,19 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,376 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,376 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 16-қосымша
Созақ ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Медресе XIX ғасырдың аяғы" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,5 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 1,0 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 1,0 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 17-қосымша
Созақ ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Баба-ата мешіт-кесенесі XIX ғасырдың аяғы" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,32 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 0,64 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 0,64 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 18-қосымша
Созақ ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Қорғанның қираған орны VI-X ғасырлар" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ
Қорғау аймағының ауданы: S = 4,0 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы: S = 8,0 гектар.
Қорғалатын табиғи ландшафты аймағы үшін: S = 8,0 гектар.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 34/268-V шешіміне 19-қосымша
Созақ ауданының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарих және мәдениет "Ноғай-Ишан мешіті XIX ғасыр" ескерткіштің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы, және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларының
СЫЗБАСЫ