Об утверждении Правил выдачи согласия Национального Банка Республики Казахстан для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 203. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2014 года № 9899. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 137.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 137 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.2
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разрешительной системы" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи согласия Национального Банка Республики Казахстан для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, но не ранее 21 ноября 2014 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
22 октября 2014 года № 203
Правила выдачи согласия Национального Банка Республики
Казахстан для предложения финансовых продуктов финансовыми
организациями потребителям финансовых услуг, а также
микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям
1. Настоящие Правила выдачи согласия Национального Банка Республики Казахстан для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (далее – Закон о микрофинансовых организациях) и устанавливают порядок выдачи Национальным Банком Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) согласия для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям (далее – Согласие).

Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына микрокредиттерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісім беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 203 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 қарашада № 9899 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына микрокредиттерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісім беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2014 жылғы 21 қарашадан ерте емес.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 203 қаулысымен
бекітілді
Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға
қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының
өздерінің тұтынушыларына микрокредиттерді ұсынуы үшін
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісім беру қағидалары
1. Осы Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына микрокредиттерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы (бұдан әрі – Микроқаржы ұйымдары туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына микрокредиттерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісім беру (бұдан әрі – Келісім) тәртібін белгілейді.

2. Финансовые продукты предлагаются потребителям финансовых услуг при наличии Согласия, полученного финансовой организацией в соответствии с требованиями, установленными пунктом 1 статьи 31-1 Закона о банках, пунктом 1 статьи 31-1 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 31-1 Закона о рынке ценных бумаг, а также Правилами.
3. Микрокредиты предлагаются потребителям услуг микрофинансовых организаций при наличии Согласия, полученного микрофинансовой организацией в соответствии с требованиями, установленными пунктом 1 статьи 31-1 Закона о микрофинансовых организациях, а также Правилами.
4. Для получения Согласия финансовая организация представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче Согласия, составленное в произвольной форме и подписанное первым руководителем исполнительного органа финансовой организации или уполномоченным им лицом, с указанием бизнес-идентификационного номера финансовой организации, контактных данных ответственного исполнителя (фамилии, имени, при наличии - отчества, телефонов и адреса электронной почты) и количества листов в приложении;
2) выписку из решения уполномоченного органа финансовой организации об утверждении типовой формы договора о предоставлении финансового продукта;
3) типовую форму договора о предоставлении финансового продукта, утвержденную уполномоченным органом финансовой организации;
4) документ, подтверждающий полномочия лица, уполномоченного первым руководителем исполнительного органа финансовой организации на подписание заявления, указанного в подпункте 1) настоящего пункта.
5. Для получения Согласия микрофинансовая организация представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче Согласия, составленное в произвольной форме и подписанное первым руководителем исполнительного органа микрофинансовой организации или уполномоченным им лицом, с указанием бизнес-идентификационного номера микрофинансовой организации, контактных данных ответственного исполнителя (фамилии, имени, при наличии – отчества, телефонов и адреса электронной почты) и количества листов в приложении;
2) выписку из решения уполномоченного органа микрофинансовой организации об утверждении типовой формы договора о предоставлении микрокредита;
3) типовую форму договора о предоставлении микрокредита, утвержденную уполномоченным органом микрофинансовой организации;
4) документ, подтверждающий полномочия лица, уполномоченного первым руководителем исполнительного органа микрофинансовой организации на подписание заявления, указанного в подпункте 1) настоящего пункта.

2. Қаржы өнімдері қаржылық қызметтерді тұтынушыларға қаржы ұйымы Банктер туралы заңның 31-1-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 31-1-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 31-1-бабының 1-тармағында, сондай-ақ Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес алған Келісім болған кезде ұсынылады.
3. Микрокредиттер микроқаржы ұйымдарының қызметтерін тұтынушыларға микроқаржы ұйымы Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 31-1-бабының 1-тармағында, сондай-ақ Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес алған Келісім болған кезе ұсынылады.
4. Келісім алу үшін қаржы ұйымы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Келісім беру туралы еркін нысанда жасалған және қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы немесе жауапты орындаушының байланыс деректерін (тегін, атын, бар болса - әкесінің атын, телефондары мен электрондық почта мекенжайын) және қосымшадағы парақтар санын көрсете отырып, оның уәкілеттік берген адамы қол қойған өтінішті;
2) қаржы ұйымының уәкілетті органының қаржы өнімін беру туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы шешімінің үзінді-көшірмесін;
3) қаржы ұйымының уәкілетті органы бекіткен қаржы өнімін беру туралы шарттың үлгі нысанын;
4) қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтінішке қол қоюға өкілеттігін растайтын құжатты.
5. Келісім алу үшін микроқаржы ұйымы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Келісім беру туралы еркін нысанда жасалған және қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы немесе микроқаржы ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірін, жауапты орындаушының байланыс деректерін (тегін, атын, бар болса - әкесінің атын, телефондары мен электрондық почта мекенжайын) және қосымшадағы парақтар санын көрсете отырып, оның уәкілеттік берген адамы қол қойған өтінішті;
2) микроқаржы ұйымының уәкілетті органының микрокредит беру туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы шешімінің үзінді-көшірмесін;
3) микроқаржы ұйымының уәкілетті органы бекіткен микрокредит беру туралы шарттың үлгі нысанын;
4) қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтінішке қол қоюға өкілеттігін растайтын құжатты.

6. Документы, перечисленные в пунктах 4, 5 Правил, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью финансовой (микрофинансовой) организацией на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки.
7. Документы, представленные финансовой (микрофинансовой) организацией для получения Согласия, рассматриваются уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней с даты поступления в уполномоченный орган пакета документов, указанных в пунктах 4, 5 Правил.
8. Уполномоченный орган по результатам рассмотрения документов, представленных финансовой (микрофинансовой) организацией для получения Согласия, выдает Согласие по форме согласно приложениям 1, 2 к Правилам.
9. В случае внесения изменений и (или) дополнений в типовую форму договора о предоставлении финансового продукта (микрокредита) после получения Согласия требуется повторное получение финансовой (микрофинансовой) организацией Согласия в порядке, предусмотренном Правилами, за исключением случаев:
1) приведения типовой формы договора о предоставлении финансового продукта (микрокредита) в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) изменения реквизитов финансовой (микрофинансовой) организации (места нахождения, почтового адреса, банковских реквизитов).
10. Получение Согласия не требуется, если уполномоченным органом финансовой (микрофинансовой) организации утвержден новый финансовый продукт (микрокредит) с использованием типовой формы договора о предоставлении финансового продукта (микрокредита), по которому ранее было получено Согласие в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
11. Мотивированный отказ в выдаче Согласия производится уполномоченным органом по основаниям, установленным в пункте 3 статьи 31-1 Закона о банках, пункте 3 статьи 31-1 Закона о страховой деятельности, пункте 3 статьи 31-1 Закона о рынке ценных бумаг, пункте 3 статьи 31-1 Закона о микрофинансовых организациях, в следующие сроки:
1) в случае представления неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 4, 5 Правил, в течение пяти рабочих дней с даты поступления пакета документов в уполномоченный орган;
2) в случае несоответствия представленных документов требованиям, предусмотренным нормативными правовыми актами уполномоченного органа, в течение десяти рабочих дней с даты поступления в уполномоченный орган пакета документов, указанных в пунктах 4, 5 Правил.
Приложение 1
к Правилам выдачи согласия
Национального Банка Республики
Казахстан для предложения
финансовых продуктов
финансовыми организациями
потребителям финансовых услуг,
а также микрокредитов
микрофинансовыми организациями
их потребителям
Форма
Согласие
Национального Банка Республики Казахстан для предложения
финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям
финансовых услуг
"____"__________ 20__ года №_____
Национальный Банк Республики Казахстан выдает
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование и место нахождения финансовой организации)
согласие для предложения финансового продукта
_____________________________________________________________________
(наименование финансового продукта)
потребителям финансовых услуг.
Руководитель
(заместитель руководителя)
уполномоченного органа (подпись)
(место печати)
Приложение 2
к Правилам выдачи согласия
Национального Банка Республики
Казахстан для предложения
финансовых продуктов
финансовыми организациями
потребителям финансовых услуг,
а также микрокредитов
микрофинансовыми организациями
их потребителям
Форма
Согласие
Национального Банка Республики Казахстан для предложения
микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям
"____"__________ 20__ года №_____
Национальный Банк Республики Казахстан выдает
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование и место нахождения микрофинансовой организации)
согласие для предложения микрокредита
_____________________________________________________________________
(наименование микрокредита)
потребителям.
Руководитель
(заместитель руководителя)
уполномоченного органа (подпись)
(место печати)

6. Ереженің 4, 5-тармақтарында атап көрсетілген, бірнеше парақтардан тұратын құжаттар нөмірленген, тігілген және соңғы парақтың екінші бетінде тігілім шетіне желімделген парақтардың саны көрсетіліп, ішінара жапсырманың үстіне қаржы (микроқаржы) ұйымының мөрімен расталған күйінде ұсынылады.
7. Уәкілетті орган қаржы (микроқаржы) ұйымы Келісімді алу үшін ұсынған құжаттарды Қағидалардың 4, 5-тармақтарында көрсетілген құжаттардың пакеті уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
8. Уәкілетті орган қаржы (микроқаржы) ұйымы Келісімді алу үшін ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Келісімді Қағидалардың 1, 2-қосымшаларына сәйкес нысанда береді.
9. Келісімді алғаннан кейін қаржы өнімін (микрокредитті) беру туралы шарттың үлгі нысанына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда қаржы (микроқаржы) ұйымына төмендегі жағдайларды қоспағанда, Қағидалармен көзделген тәртіппен Келісімді қайтадан алу талап етіледі:
1) қаржы өнімін (микрокредитті) беру туралы шарттың үлгі нысанын Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келтіру;
2) қаржы (микроқаржы) ұйымының деректемелерін (орналасқан жері, почта мекенжайы, банктік деректемелер) өзгерту.
10. Егер қаржы (микроқаржы) ұйымының уәкілетті органы осы бойынша бұдан бұрын осы Қағидалармен көзделген тәртіппен Келісім алынған, қаржы өнімін (микрокредитті) беру туралы шарттың үлгі нысанын пайдаланумен жаңа қаржы өнімін (микрокредитті) бекітсе, Келісімді алу талап етілмейді.
11. Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 31-1-бабының 3-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 31-1-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 31-1-бабының 3-тармағында, Микроқаржы ұйымдары туралы заңның 31-1-бабының 3-тармағында белгіленген негіздер бойынша мынадай мерзімдерде:
1) Қағидалардың 4, 5-тармақтарында көзделген құжаттардың толық емес пакеті ұсынылған жағдайда, уәкілетті органға құжаттар пакеті келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) ұсынылған құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті органға Қағидалардың 4, 5-тармақтарында көрсетілген құжаттар пакеті келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде Келісім беруден дәлелді бас тартады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
қызметтерді тұтынушыларға қаржы
өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы
ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына
микрокредиттерді ұсынуы үшін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің келісім беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметті тұтынушыларға қаржы
өнімдерін ұсынуы үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің
келісім беруі
20__ жылғы "____"__________ №_____
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
қаржылық қызметті тұтынушыларға қаржы өнімін ұсыну үшін
_____________________________________________________________________
(қаржы өнімінің атауы)
келісім береді.
Уәкілетті органның
басшысы (қолы)
(басшының орынбасары)
(мөр орны)
Қаржы ұйымдарының қаржылық
қызметтерді тұтынушыларға қаржы
өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы
ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына
микрокредиттерді ұсынуы үшін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің келісім беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымдарының өздерінің тұтынушыларына
микрокредиттерді ұсынуы үшін Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің келісім беруі
20__ жылғы "____"__________ №_____
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
тұтынушыларға микрокредитті ұсыну үшін
_____________________________________________________________________
(қаржы өнімінің атауы)
келісім береді.
Уәкілетті органның
басшысы (қолы)
(басшының орынбасары)
(мөр орны)