О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 253. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2015 года № 10237. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 126.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4360) следующие изменения:
в Правилах выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и регулируют общий порядок и условия передачи части активов Национального фонда Республики Казахстан (далее - Фонд) во внешнее или внешнее транзитное управление зарубежным банкам и специализированным организациям по управлению активами.";
в пункте 2-1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) активное управление активами - вид управления, при котором допускается превышение 0.5 (ноль целых пять десятых) процентного порога значения отклонения доходности (tracking error);";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) уполномоченное подразделение - Департамент монетарных операций и управления активами Национального Банка.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основные условия внешнего и внешнего транзитного управления";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Общий допустимый объем Фонда, передаваемого во внешнее управление одному внешнему управляющему, составляет не более 10 процентов сберегательного портфеля Фонда.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 253 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 ақпанда № 10237 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 126 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4360 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпы ережелер»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ереже «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (бұдан әрі - Қор) активтерінің бір бөлігін шетелдік банктердің және активтерді басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруына берудің жалпы тәртібі мен талаптарын реттейді.»;
2-1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) активтерді активтік басқару - кірістілік ауытқуы мәнінің (tracking error) пайыздық шегі 0.5 пайыздан (нөл бүтін оннан бес) асуына жол берілетін басқару түрі;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) уәкілетті бөлімше - Ұлттық Банктің Монетарлық операциялар және активтерді басқару департаменті.»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сыртқы және сыртқы транзиттік басқарудың негізгі талаптары»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Бір сыртқы басқарушыға сыртқы басқаруға берілетін Қордың жалпы рұқсат етілген көлемі Қордың жинақ портфелінің 10 пайызынан аспайды.»;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Порядок принятия решения и передачи активов Фонда во внешнее или внешнее транзитное управление";
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Компания, не удовлетворяющая критериям, установленным пунктами 19-1 и 19-2 настоящих Правил, утверждается в качестве внешнего управляющего на основании решения Правления Национального Банка.";
пункты 19-1 и 19-2 изложить в следующей редакции:
"19-1. Обязательные критерии для мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США:
1) не менее 10 (десяти) лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда, из которых не менее 5 (пяти) лет опыта работы по объявленному типу мандата.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее 5 (пяти) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий имеет под управлением совокупные активы клиентов (в том числе, находящихся на консультационном обслуживании) не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий имеет по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
19-2. Обязательные критерии для специализированных мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему не превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США:
1) не менее 5 (пяти) лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда, из которых не менее 3 (трех) лет опыта работы по объявленному типу мандата.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее 3 (трех) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;

«4. Шешім қабылдау және Қордың активтерін сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға беру тәртібі»;
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Ереженің 19-1 және 19-2-тармақтарында белгіленген критерийлерді қанағаттандырмайтын компания Ұлттық Банк Басқармасының шешімі бойынша сыртқы басқарушы ретінде бекітіледі.»;
19-1 және 19-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«19-1. Активтердің бір сыртқы басқарушыға берілетін активтерінің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан асатын мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің, оның кемінде 5 (бес) жылы мандаттың жарияланған түрі бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса, онда ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтуды құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ доллары баламасындағы жиынтық активтерінің (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі) болуы;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушыда қарастырылып отырған мандат түрі бойынша клиенттердің жиынтық активтері 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем болмайды.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса, онда ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтуды құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем болмайды.
19-2. Активтердің бір сыртқы басқарушыға берілетін активтерінің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан аспайтын мамандандырылған мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесінің, оның кемінде 3 (үш) жылы мандаттың жарияланған түрі бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса, онда ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтуды құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;

2) размер активов под управлением: внешний управляющий имеет под управлением совокупные активы клиентов (в том числе, находящихся на консультационном обслуживании), в размере не менее эквивалента 3 (трех) миллиардов долларов США, за исключением внешних управляющих по мандатам альтернативных инструментов, для которых размер совокупных активов клиентов под управлением составляет не менее 1 (одного) миллиарда долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий имеет по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 150 (ста пятидесяти) миллионов долларов США.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее эквивалента 150 (ста пятидесяти) миллионов долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
После начала действия специализированного мандата одному внешнему управляющему по результатам его управления передаются активы в размере, превышающем 300 (триста) миллионов долларов США, но не более ограничения, указанного в пункте 12 настоящих Правил.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При необходимости уполномоченное подразделение обращается с запросом о результатах и качестве управления внешнего управляющего к его клиентам.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Условия соглашения о передаче активов во внешнее управление";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При передаче активов во внешнее управление учитывается переходный период по переводу активов из одного вида в другой (transition period). Длительность переходного периода не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Условия и ограничения соглашения о передаче активов во внешнее управление определяются в соответствии с условиями и ограничениями, установленными в рамках осуществления Национальным Банком инвестиционных операций Фонда.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"6. Результаты внешнего управления и мониторинг".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
___________ _________
13 января 2015 года

2) басқарудағы активтердің мөлшері: басқаруында клиенттердің  жиынтық активтерінің мөлшері кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары  болуы тиіс баламалы құралдар мандаттары бойынша сыртқы басқарушыларды қоспағанда, сыртқы басқарушының басқаруында баламасы 3(үш) миллиард АҚШ долларынан кем емес клиенттердің жиынтық активтері (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі) болады;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушыда мандаттың қарастырылып отырған түрі бойынша 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасынан  кем емес клиенттердің жиынтық активтері болады.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса, онда ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтуды құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасынан кем болмайды.
Мамандандырылған мандат қолданыла бастағаннан кейін бір сыртқы басқарушыға оның басқару нәтижелері бойынша 300 (үш жүз) миллион АҚШ долларынан асатын, бірақ осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген шектеуден аспайтын мөлшердегі активтер беріледі.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Қажет болған кезде уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушының басқару нәтижелері және сапасы туралы сұрату жасай отырып, оның клиенттеріне өтініш жасайды.»;
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Активтерді сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптары»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Активтерді сыртқы басқаруға беру кезінде активтерді бір түрден басқасына аудару бойынша өтпелі кезең (transition period) ескеріледі. Өтпелі кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Активтерді сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптары және шектеулер Ұлттық Банктің Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру шеңберінде белгіленген талаптары мен шектеулеріне сәйкес айқындалады.»;
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Сыртқы басқару нәтижелері және мониторинг».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                            Қ. Келімбетов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
____________ (___________)
2015 жылы 13 қаңтардағы