Об утверждении Правил технической эксплуатации рельсовых транспортных средств
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2015 года № 10329.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 51 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила технической эксплуатации рельсовых транспортных средств.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбека Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
22 января 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 35
Правила
технической эксплуатации рельсовых транспортных средств
Раздел № 1. Общие положения
1. Основные положения
1. Правила технической эксплуатации рельсовых транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с законом Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" и определяют порядок эксплуатации рельсовых транспортных средств.

Рельстік көлік құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 ақпанда № 10329 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған Рельстік көлік құралдарын техникалық пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарда және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылықты жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 22 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы № 21 қаңтардағы
бұйрығымен бекітілген
Рельстік көлік құралдарын техникалық пайдалану қағидалары
№ 1 бөлім. Жалпы ережелер
1. Негізгі ережелер
1. Рельстік көлік құралдарын техникалық пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және рельстік көлік құралдарын пайдалану тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины:
1) перегон - часть линии метрополитена (трамвайной линии), расположенная между смежными станциями (остановочными пунктами);
2) габарит - предельное внешнее геометрическое очертание предметов, сооружений, устройств;
3) уклон - элемент продольного профиля пути, имеющий наклон к горизонтальной линии. Уклон для подвижного состава, движущегося от низшей точки к высшей, называется подъемом, а движущегося обратно – спуском;
4) габарит подвижного состава - предельное поперечное (перпендикулярное оси рельсового пути) очертание, в котором, не выходя за его пределы, помещается на рельсовом пути подвижной состав (трамвайный вагон);
5) торможение служебное - торможение подвижного состава для плавного снижения скорости или остановки его в предусмотренном месте;
6) габарит приближения строений - предельное поперечное (перпендикулярное оси пути) очертание, внутрь которого, помимо подвижного состава и оборудования, не должны заходить никакие части сооружений и строительных конструкций, кроме упоров тех цельных металлоконструкций, с учетом нормируемых допусков на их изготовление и монтаж;
7) метрополитен - вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
8) управление метрополитена – руководящий состав метрополитена, обеспечивающий эксплуатацию, ремонт, управление, планово-аналитическую работу и иные виды деятельности, необходимые для обеспечения эксплуатации подвижного состава и перевозки пассажиров (директор, главный инженер, заместитель директора по эксплуатаций и главный ревизор по безопасности движения поездов метрополитена);
9) транспортное предприятие рельсовых транспортных средств - юридическое лицо, занятое деятельностью по перевозке пассажиров метрополитеном (трамваем) техническому обслуживанию и ремонту рельсовых транспортных средств;
10) рельсовые транспортные средства – транспортные средства, предназначенные для передвижения по специальным дорогам с направляющими, с которыми образуют транспортную систему (метрополитен, трамвай, легкорельсовый, монорельсовый транспорт);
11) сигнал - условный видимый или звуковой знак, при помощи которого подается определенный приказ;
12) тормозной путь - расстояние, проходимое поездом (составом, трамвайным вагоном) с момента начала торможения до полной остановки. Началом торможения считается момент приведения в действие элемента управления (педаль, рукоятка, ручки крана машиниста, стоп-кран) тормозом;

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер пайдаланылады:
1) аралық - шектес станциялар (аялдау пункттері) арасында орналасқан метрополитен желісінің (трамвай желісі) бөлігі;
2) габарит – заттардың, құрылыстардың, құрылғылардың шекті сыртқы геометриялық кескіні;
3) еңіс - көлденең сызыққа еңісі бар жолдың ұзына бойындағы пішінінің элементі. Төменгі нүктеден жоғарғыға жылжитын жылжымалы құрам үшін еңіс көтерілу, ал кері жылжитынға - түсу болып аталады;
4) жылжымалы құрамның габариті - шегінен шықпай жылжымалы құрам (трамвай вагоны) рельстік жолда орналасатын шекті келденең (рельстік жол осіне перпендикуляр) кескін;
5) қызметтік тежеу - жылдамдықты бірқалыпты баяулату немесе көзделген жерде тоқтату үшін жылжымалы құрамды тежеу;
6) құрылыстардың жақындау габариті – оларды дайындау мен монтаждауға нормаланатын рұқсаттарды ескере отырып, тұтас металконструкциялардың тіреулерінен басқа, құрылыс конструкциялары мен ғимараттардың ешқандай бөліктері кірмейтін, жылжымалы құрам мен жабдық қана кіретін шекті көлденең (жол осіне перпендикуляр) кескін;
7) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жаяу жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты әлеуметтік маңызы бар тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
8) метрополитен басқармасы – жылжымалы құрамды пайдалану және жолаушыларды тасымалдау үшін қажетті пайдалануды, жөндеуді, басқаруды, жоспарлы-талдамалық жұмысты және өзге де қызмет түрлерін қамтамасыз ететін метрополитеннің басқарушы құрамы (директор, бас инженер, пайдалану бойынша директордың орынбасары және метрополитен поездарының қозғалыс қауіпсіздігі бойынша бас ревизор);
9) рельстік көлік құралдарының көлік кәсіпорны – метрополитенмен (трамвай) жолаушыларды тасымалдау, рельстік көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметпен айналысатын заңды тұлға;
10) рельстік көлік құралдары – көлік желісін (метрополитен, трамвай, жеңіл рельстік, монорельстік көлік) құрайтын бағыттағыштарымен арнайы жолдар бойынша жүруге арналған көлік құралы;
11) сигнал – шартты көрінетін немесе дыбыстық белгі, оның көмегімен белгілі бір бұйрық беріледі;
12) тежеуіш жол – поездың (құрамның, трамвай вагонының) тежелу сәтінен бастап толық тоқтағанға дейін өтетін арақашықты. Тежеудің басталуы тежеуішті басқару элементінің (педаль, тұтқыш, машинист кранының тұтқасы, тоқтату краны) іс-әрекетке келтірілу сәті болып есептеледі.

13) трамвай - вид городского рельсового транспорта, предназначенный для перевозки пассажиров по заданным маршрутам в границах города;
14) контактная сеть - контактные рельсы, кабель и оборудование, обеспечивающее передачу электрической энергии к токоприемникам подвижного состава;
15) уполномоченный государственный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области транспорта, координацию и регулирование деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан;
16) торможение экстренное - торможение с наибольшим тормозным эффектом, применяемое при необходимости остановки подвижного состава в кратчайший промежуток времени.
Раздел № 2. Порядок технической эксплуатации метрополитена
2. Порядок эксплуатации подвижного состава метрополитена
3. Размещение и техническое оснащение электродепо, пунктов технического обслуживания электроподвижного состава, ремонтных баз, мотовозных депо и других сооружений и устройств хозяйства подвижного состава обеспечивают установленные размеры движения электропоездов, наилучшее использование подвижного состава, высокое качество его технического обслуживания и ремонта.
4. Подвижной состав подпускается к эксплуатации в исправном состоянии, обеспечивающем его бесперебойную работу и безопасность движения.
Лица, ответственные за техническое обслуживание и ремонт подвижного состава обеспечивают предупреждение появления каких-либо неисправностей и обеспечивают установленные сроки его работы.
5. Вносить изменения в конструкцию принятого в эксплуатацию подвижного состава допускается только с разрешения первого руководителя метрополитена по согласованию с разработчиком подвижного состава.
6. Каждая единица подвижного состава обеспечивается следующими отличительными знаками и надписями: номер, табличка завода изготовителя, вес тары, таблички и надписи об освидетельствовании резервуаров и контрольных приборов.
7. На каждую единицу подвижного состава ведется технический паспорт, содержащий технические и эксплуатационные характеристики.
8. Электропоезда оборудуются скоростемерами, бортовыми устройствами контроля и безопасности подвижного состава (далее - АТР/АТО) для управления поездом при системе автоматического ведения составов (далее - САВС), диагностики и регистрации работоспособности подвижного состава, поездной радиосвязью и техническими средствами информации пассажиров, а также допускается оборудование их устройствами автоматизированного управления движением поездов.

13) трамвай – қала шекарасында берілген бағыттар бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған қалалық рельстік көлік түрі;
14) түйіспелі желі - электр энергиясының жылжымалы құрамның ток қабылдағыштарына берілуін қамтамасыз ететін түйіспелі рельстер, кабель және жабдық;
15) уәкілетті мемлекеттік орган - көлiк саласындағы мемлекеттiк саясаттың iске асырылуын, Қазақстан Республикасы көлiк кешенiнiң қызметiн үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) шұғыл тежеу – өте қысқа уақыт аралығында жылжымалы құрамды тоқтату кезінде қолданылатын барынша тежегештік әсерімен тежеу.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ 2 бөлім. Метрополитенді техникалық пайдалану тәртібі
2. Метрополитеннің жылжымалы құрамын пайдалану тәртібі
3. Электр депоның, электр жылжымалы құрамның техникалық қызмет көрсету пункттерінің, жөндеу базаларының, мотовоз депосының және жылжымалы құрам шаруашылығының басқа құрылыстары мен құрылғыларының орналасуы мен техникалық жабдықталуы электрпоездар қозғалысының белгіленген мөлшерін, жылжымалы құрамды неғұрлым жақсы пайдалануды, оған техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің ең жоғары сапасын қамтамасыз етеді.
4. Жылжымалы құрам оның үздіксіз жұмысын және қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жарамды жай-күйде пайдалануға жіберіледі.
Жылжымалы құрамды жөндеу және оған техникалық қызмет көрсетуге жауапты адамдар қандай да бір ақаулықтар пайда болуының алдын алуын және оның жұмысының белгіленген мерзімін қамтамасыз етеді.
5. Пайдалануға қабылданған жылжымалы құрамның конструкциясына өзгерістер енгізуге тек метрополитеннің бірінші басшысының рұқсатымен жылжымалы құрамды жасаушымен келісу бойынша рұқсат етіледі.
6. Жылжымалы құрамның әрбір бірлігі мынадай айырым белгілерімен және жазулармен қамтамасыз етіледі: нөмірі, жасап шығарушы зауыттың тақтайшасы, ыдысының салмағы, резервуарлар мен бақылау аспаптарын куәландыру туралы тақтайшалар мен жазулар.
7. Жылжымалы құрамның әрбір бірлігі үшін техникалық және пайдаланымдық сипаттамаларын қамтитын техникалық паспорт жүргізіледі.
8. Электрпоездар құрамдарды автоматты енгізу жүйесінде поезды басқару үшін (бұдан әрі - ҚАЕЖ), жылжымалы құрамның диагностикасы және жұмысқа қабiлеттiлiгін тіркеу үшін жылдамдық өлшеуіштермен, жылжымалы құрамның қауіпсіздігі және бақылау (бұдан әрі - АТР/АТО) борт құрылғыларымен, поездық радиобайланыс және жолаушыларды ақпараттандыру техникалық құралдарымен жабдықталады, сондай-ақ оларды поездар қозғалысын автоматты басқару құрылғылармен жабдықтауға рұқсат беріледі.

9. В пассажирском помещении вагона устанавливаются краны отключения электропневматического управления дверями для возможности открытия их вручную.
В вагонах поддерживаются в исправном состоянии устройствами громкоговорящего оповещения пассажиров и экстренной связью "пассажир-машинист".
10. Электрическое оборудование вагонов оснащается защитной аппаратурой от перегрузки, токов короткого замыкания и перегрева. Не допускается поступление тока в отсасывающую сеть от подвижного состава, нарушающего нормальное действие устройств автоматики, телемеханики для движения поездов (далее – АТДП) и связи.
11. Не допускается к выпуску в эксплуатацию и допуск к следованию в поездах подвижной состав, имеющий неисправности, угрожающие безопасности движения.
12. Работники, непосредственно осуществляющие техническое обслуживание и ремонт, мастера и руководители соответствующих подразделений следят за качеством выполненного технического обслуживания и ремонта и обеспечивают безопасное движение подвижного состава.
13. Техническое состояние электроподвижного состава подлежит систематической проверке путем осмотра его машинистами (локомотивными бригадами), работниками пунктов технического обслуживания и ремонтными бригадами, а также периодически контролироваться руководителями электродепо и службы подвижного состава. При техническом обслуживании проверяют:
1) состояние и износ узлов и деталей и соответствие их установленным размерам;
2) исправность действия тормозного оборудования, автосцепных устройств, устройств АТР/АТО, контрольных, измерительных, сигнальных приборов и приборов безопасности, автоведения.
14. Не допускается эксплуатировать электроподвижной состав, имеющий хотя бы одну неисправность:
1) пневматических, электрических, стояночных или ручных тормозов;
2) автосцепных устройств;
3) сигнальных приборов, скоростемера;
4) автостопного устройства;
5) поездных устройств АТР/АТО;
6) устройств поездной радиосвязи, громкоговорящего оповещения, экстренной связи "пассажир-машинист".
Не допускается эксплуатировать электроподвижной состав с трещиной или изломом в раме тележки и других деталях подвагонного оборудования, с отсутствием пломб на приборах безопасности, а также имевший сход с рельсов или столкновение, до осмотра и признания его годным к эксплуатации.
15. Не допускается выпуск электроподвижного состава на линию без технического осмотра (ремонта).
16. Устройства электрической защиты, воздушные резервуары, манометры, и пневматические приборы на электроподвижном составе подвергаются освидетельствованию или ревизии.

9. Вагонның жолаушылар үй-жайларында есіктерді қолмен ашу мүмкіндігін туғызу үшін электрлі-пневматикалық басқаруды ажырату крандары орнатылады.
Вагондарда жолаушыларды дауыс зорайтқыш хабарландыру құрылғылары және және "жолаушы-машинист" шұғыл байланысы жарамды жай-күйде ұсталады.
10. Вагондардың электр жабдықтары шамадан тыс жүктелуден, қысқа тұйықталу тогынан және қызып кетуден қорғайтын аппаратурамен жабдықталады. Жылжымалы құрамнан сорғыш желіге поездар қозғалысы (бұдан әрі - АТДП) және байланысқа арналған автоматика, телемеханика құрылғыларының қалыпты жұмысын бұзатын токтың түсуіне жол берілмейді.
11. Қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулықтары бар, жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға және поездардың жүру жолына жіберуге жол берілмейді.
12. Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді тікелей жүзеге асыратын жұмыскерлер, шеберлер және тиісті бөлімшелердің басшылары жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының орындалу сапасын қадағалайды және оның қауіпсіз қозғалуын қамтамасыз етеді.
13. Электржылжымалы құрамның техникалық жай-күйі машинистердің (локомотивті бригадалардың), техникалық қызмет көрсету пункттері жұмыскерлерінің және жөндеу бригадаларының тексеріп қарауы арқылы жүйелі тексеруге жатады, сондай-ақ электрдепо және жылжымалы құрам қызметінің басшылары мерзімді бақылайды. Техникалық қызмет көрсету кезінде мыналар тексеріледі:
1) түйіндер мен бөлшектердің жай-күйі мен тозуы, олардың белгіленген өлшемдерге сәйкестігі;
2) тежегіш жабдығының, автотіркегіш құрылғылардың, АТР/АТО құрылғылары жұмысының, бақылау, өлшеу, сигнал беру аспаптары мен қауіпсіздік аспаптарының, автожүргізудің жарамдылығы.
14. Мынадай ақаулықтардың ең болмағанда біреуі болғанда, жылжымалы құрамды пайдалануға жол берілмейді:
1) пневматикалық, электрлі, тұрақталған немесе қол тежегішінің ақаулығы;
2) автотіркегіш құрылғыларының ақаулығы;
3) сигнал беру аспаптарының, жылдамдық өлшеуіштің ақаулығы;
4) автотоқтау құрылғысының ақаулығы;
5) АТР/АТО поезд құрылғысының ақаулығы;
6) поездық радиобайланыстың, дауыс зорайтқыш хабарлағыштың, "жолаушы-машинист" шұғыл байланысы құрылғыларының ақаулығы.
Қауіпсіздік аспаптарының пломбалары жоқ арбаша рамасында және вагон асты жабдығының басқа да бөлшектерінде жарығы бар немесе сынған, сондай-ақ тексергенге және пайдалануға беруге жарамды деп танылғанға дейін рельстен шыққан немесе соқтығысқан электржылжымалы құрамды пайдалануға жіберілмейді.
15. Электржылжымалы құрамды желіге техникалық тексерусіз (жөндеусіз).
16. Электржылжымалы құрамдағы электрлік қорғау құрылғылары, ауа резервуарлары, манометрлер мен пневматикалық аспаптар куәландырудан немесе ревизиядан өткізіледі.

17. Электропоезда подлежат оснащению противопожарными средствами, набором инструментов и другим необходимым снаряжением.
18. Электропоезд обслуживается машинистом и помощником машиниста (локомотивной бригадой):
1) при отсутствии на поезде устройств АТР/АТО;
2) при неисправности поездных устройств АТР/АТО;
3) при управлении поездом не из головной кабины.
Маневровые передвижения на станционных путях при управлении из головной кабины разрешается производить машинисту без помощника.
Маневровые передвижения на станционных путях при управлении не из головной кабины производятся локомотивной бригадой.
19. Машинист не допускает оставление в рабочем состоянии электроподвижного состава без наблюдения работника, знающего правила его обслуживания и умеющего его остановить. Для выполнения работ, требующих выхода машиниста на путь допускается оставлять электроподвижной состав после затормаживания вагонов состава стояночными или ручными тормозами в количестве, зависящем от профиля пути, и проверки скатывания состава. При необходимости снятие напряжения с контактного рельса производится по заявке машиниста.
20. Перегонка неисправного состава в электродепо производится под руководством и в сопровождении должностных лиц.
21. Вагоны, вышедшие из капитального, среднего или подъемочного ремонта, подлежат осмотру, обкатке на линии или путях, предназначенных для обкатки, и принимаются приемщиком электроподвижного состава.
3. Порядок содержания тормозного оборудования и автосцепного
устройства метрополитена
22. Подвижной состав эксплуатируется при наличии автоматических пневматических тормозов (автотормоза).
Электроподвижной состав, предназначенный для перевозки пассажиров и грузов, кроме автоматических пневматических тормозов оборудуется также и электрическими тормозами. При этом каждая ось вагона тормозная.
Автоматические пневматические тормоза и их элементы содержатся по установленным нормам, обеспечивают управляемость и надежность действия в различных условиях эксплуатации, плавность торможения, а также остановку поезда при разъединении или разрыве воздушной тормозной магистрали, при открытии стоп-крана (крана или кнопка экстренного торможения) или срывного клапана автостопа.
Автоматический пневматический и электрический тормоза электроподвижного состава обеспечиваются авторежимным устройством для сохранения постоянства тормозного пути при различной загрузке вагонов и обеспечивают тормозное усилие, не вызывающее заклинивание колесных пар и гарантирующее остановку поезда при экстренном торможении или торможении от устройств АТР/АТО на расстоянии расчетного тормозного пути, приведенного в приложении 1 к настоящим Правилам. Длина расчетного тормозного пути при экстренном торможении, приведенная в приложении 1 к настоящим Правилам, для открытых наземных и приравненных к ним участков увеличивается на 50%. Соответствие фактических тормозных путей расчетным периодически проверяется.

17. Электрпоездар өрт сөндіру құралдарымен, аспаптар жиынтығымен және басқа да қажетті құрал-саймандармен жабдықталуы тиіс.
18. Электрпоезға машинист және машинист көмекшісі (локомотивтік бригада) мынадай жағдайда қызмет көрсетеді:
1) поезда АТР/АТО құрылғылары болмаған кезде;
2) АТР/АТО поезд құрылғылары жұмыс істемеген кезде;
3) поезды басты емес кабинадан басқарған кезде.
Жылжымалы құрам басты кабинадан басқарылған жағдайда, машиниске көмекшісіз стационарлық жолдарда маневрлік қозғалыс жасауға рұқсат беріледі.
Басты емес кабинадан басқарылған жағдайда, стационарлық жолдардағы маневрлік қозғалысты локомотивтік бригада жасайды.
19. Машиниске жұмыс жағдайындағы электржылжымалы құрамды, оған қызмет көрсету ережелерін және оны қалай тоқтатуды білетін жұмыскердің бақылауынсыз қалдыруға жол бермейді. Машинистің жолға шығуын талап ететін жұмысты орындау үшін тұрақ немесе қол тежеуішімен жолдың ұзына бойындағы пішініне байланысты тежеу санымен құрам вагондарын тежеп, құрамның жүріп кетуін тексергеннен кейін электржылжымалы құрамды қалдыруға рұқсат беріледі. Қажет болған жағдайда машинистің өтінімі бойынша түйіспелі рельсітен кернеуді алу жүргізіледі.
20. Ақаулы құрамды электрдепоға жеткізу лауазымды тұлғалардың басшылығымен және лауазымды адамдардың алып жүруімен жүргізіледі.
21. Күрделі, орта немесе көтергіш жөндеуден шыққан вагондар тексеріліп, сыннан өткізуге арналған желілер мен жолдарда сыннан өтуге жатады және оларды электржылжымалы құрамды қабылдаушы қабылдайды.
3. Метрополитеннің тежегіш жабдығын және автотіркегіш құрылғысын күтіп - ұстау тәртібі
22. Жылжымалы құрам автоматты пневматикалық тежегіштер (автотежеуіштер) болған кезде пайдаланылады.
Автоматтық пневматикалық тежегіштерден басқа, жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған электржылжымалы құрам электр тежегіштермен де жабдықталады. Бұл ретте вагонның әрбір осі тежегіш.
Автоматтық пневматикалық тежегіштер және олардың элементтері белгіленген нормалар бойынша ұсталады, пайдаланудың әртүрлі жағдайларында іс-қимылдардың басқарылуын және сенімділігін, тежеудің бірқалыптылығын, сондай-ақ әуе тежеуіш магистралі бөлінген немесе ажыраған кезде, тоқтату кранын (кранды немесе шұғыл тежеу кнопкасын) ашқан немесе автотоқтатқыштың клапаны үзілген кезде поездың тоқтауын қамтамасыз етеді.
Электржылжымалы құрамның автоматты пневматикалық және электрлік тежеуіштері вагондарды әртүрлі тиеу кезінде тежеу жолының тұрақтылығын сақтау үшін авторежим құрылғысымен қамтамасыз етіледі және доңғалақ жұптарының сыналануын болдырмайтын және шұғыл тежелу немесе осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтірілген, есептік тежеуіш жолынан аспайтын қашықтықта АТР/АТО құрылғыларынан тежеу кезінде поездың тоқтауына кепілдік беретін тежеу күшін қамтамасыз етеді. Осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген шұғыл тежеу кезінде ашық жер үсті және оларға теңестірілген учаскелер үшін есептік тежегіш жолының ұзындығы 50 % ұлғаяды. Нақты тежеу жолдарының есептіге сәйкестігі мерзімді тексеріледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Каждая кабина машиниста электроподвижного состава оборудуется краном или кнопкой для экстренного торможения, а в противоположной части вагона - стоп-краном с укороченной штангой и рукояткой за спинкой сиденья.
В вагоне без кабины машиниста стоп-краны устанавливаются в обеих торцевых частях вагона за спинками сидений.
Специальный подвижной состав, предназначенный для транспортировки локомотивами, оборудуется стоп-кранами.
24. Все узлы и детали вагонов, разъединение или излом которых может вызвать выход из габарита или падение на путь, обеспечиваются предохранительными устройствами.
25. Фактические тормозные пути локомотивов с учетом массы прицепного веса периодически проверяются на соответствие расчетным тормозным путям.
26. Подвижной состав эксплуатируется с исправной автосцепкой.
27. Работник, дающий готовность на подвижной состав (старший мастер, мастер, бригадир) обеспечивает правильное сцепление вагонов в составе.
28. Машинист хозяйственного поезда обеспечивает правильное сцепление подвижных единиц в составе хозяйственного поезда.
4. Порядок эксплуатации колесных пар метрополитена
29. Каждая колесная пара имеет на оси четко поставленные знаки о времени и месте формирования и полного освидетельствования колесной пары, а также клеймо о приемке ее при формировании.
Знаки и клейма ставятся в установленных местах. Колесные пары должны подвергаться осмотру под подвижным составом, обыкновенному и полному освидетельствованиям.
30. Допускается эксплуатация ненагруженной колесной пары при расстоянии между внутренними гранями 1440 миллиметров (далее – мм.). Отклонения допускаются в сторону увеличения или уменьшения не более 3 мм, а для вновь изготавливаемых колесных пар отклонения допускаются: в сторону увеличения - 1 мм, в сторону уменьшения - 3 мм.
Уменьшение расстояния между внутренними гранями колес в нижней точке у нагруженной колесной пары допускается не более 2 мм от размера.
31. Не допускается выпуск в эксплуатацию подвижной состав при наличии хотя бы одного из следующих износов и повреждений колесных пар:
1) трещина или электроподжог в любой части оси колесной пары;
2) равномерный прокат по кругу катания для подрезиненных колесных пар более 3 мм, для цельнокатаных колесных пар более 5 мм, а также с разницей проката колес одной колесной пары более 2 мм;
3) неравномерный прокат колес по кругу катания для колесных пар установленными срывными клапанами - более 0,5 мм, для остальных колесных пар - более 0,7 мм;

23. Электржылжымалы құрам машинисінің әрбір кабинасы кран немесе жедел тежеуге арналған кнопкамен, ал вагонның қарама-қарсы бөлігінде –орындықтың арқа жағында қысқартылған штангасы және тұтқасы бар тоқтату кранымен жабдықталады.
Машинистің кабинасы жоқ вагонында тоқтатқыш крандар орындықтардың арқасының артынан вагонның екі артқы бөлігінде орнастырылады.
Локомотивтерді тасымалдауға арналған арнайы жылжымалы құрам тоқтату крандарымен жабдықталады.
24. Ажырауы немесе сынуы габариттен шығуын немесе жолға құлауға әкелуі мүмкін вагондардың барлық тораптары мен бөлшектері сақтандырғыш құрылғыларымен қамтамасыз етіледі.
25. Тіркеме салмағының массасын есепке ала отырып, локомотивтердің нақты тежеуіш жолдары, есептік тежеуіш жолдарына сәйкестігіне мерзімді тексеріледі.
26. Жылжымалы құрам жарамды автотіркегішпен жабдықталады.
27. Жылжымалы құрамды дайындаушы жұмыскер (аға шебер, шебер, бригадир) құрамдағы вагондардың дұрыс тіркелуін қамтамасыз етеді.
28. Шаруашылық поезының машинисі шаруашылық поезының құрамындағы жылжымалы бірліктердің дұрыс тіркелуін қамтамасыз етеді.
4. Метрополитеннің доңғалақ жұптарын пайдалану тәртібі
29. Әрбір доңғалақ жұбының осінде доңғалақ жұптарының қалыптастырылған уақыты мен жері және толық куәландырылуы туралы анық қойылған белгілері, сондай-ақ оны қалыптастыру кезінде қабылдау туралы таңбасы болады.
Белгілер мен таңбалар белгіленген жерлерге қойылады. Доңғалақ жұптары жылжымалы құрам астындағы тексеруден, әдеттегі және толық куәландырудан өтуі керек.
30. Жүктелмеген доңғалақтар жұбын оның ішкі қырларының арасындағы қашықтық 1440 миллиметр (бұдан әрі – мм) болғанда пайдалануға рұқсат етіледі. Ауытқуларға ұлғаю немесе азаю жағына 3 мм аспағанда рұқсат етіледі, ал жаңа дайындалатын доңғалақ жұптары үшін: ұлғаю жағына қарай 1 мм-ге, азаю жағына – 3 мм-ге дейін рұқсат етіледі.
Жүктелген доңғалақ жұбының төменгі нүктесіндегі доңғалақтардың ішкі қырларының арасындағы қашықтықты мөлшерден 2 мм асырмай азайтуға рұқсат етіледі.
31. Доңғалақ жұптарының мынадай тозулары мен зақымдануларының ең болмағанда біреуі болған кезде жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға жол берілмейді:
1) доңғалақ жұптары осінің кез келген бөлігінде сызат немесе электрлік тұтану;
2) резеңкелі доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша біркелкі желіну 3 мм аса, тұтастай илемделген доңғалақ жұптары үшін 5 мм аса, сондай-ақ доңғалақтардың желіну айырмашылығымен бір доңғалақ жұбы үшін 2 мм астам болғанда;
3) үзілген клапандармен орнатылған доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша әркелкі желіну – 0,5 мм аса, басқа доңғалақ жұптары үшін - 0,7 мм –ден астам болса;

4) толщина гребня - более 33 мм или менее 25 мм при измерении на расстоянии 18 мм от вершины гребня;
5) вертикальный подрез гребня на высоте более 18 мм, измеряемый специальным шаблоном и остроконечный накат гребня;
6) ползун (выбоина) по поверхности катания глубиной более 0,3 мм;
7) трещина или расслоение в любом элементе, откол или раковина в бандаже, а также сетка трещин на поверхности катания выше установленных норм;
8) ослабление посадки бандажа или его запорного кольца, сдвиг ступицы колеса или зубчатого колеса;
9) выкрашивания на поверхности катания колеса площадью более 200 мм, глубиной более 1 мм.
32. Освидетельствование и ремонт колесных пар производятся на специальных ремонтных пунктах лицами, имеющими право на выполнение этих работ.
5. Порядок эксплуатации инфраструктуры метрополитена
Параграф № 1. Общие положения
33. Управление метрополитена обеспечивает содержание сооружений и устройств метрополитена в исправном состоянии и обеспечивают пропуск поездов с наибольшими установленными скоростями.
Предупреждение появления каких-либо неисправностей и обеспечение длительных сроков службы сооружений и устройств обеспечивается лицами, ответственными за их содержание.
34. Управление метрополитена обеспечивает безопасную эксплуатацию сооружений, устройств, механизмов и оборудования.
35. Техническая эксплуатация метрополитена осуществляется таким образом, что бы обеспечивалось расстояние между осями смежных путей на прямых участках, а также на кривых радиусом 500 метров (далее – м) и более не менее:
1) на главных путях в двухпутных тоннелях без промежуточных опор - 3400 мм;
2) на мостах и эстакадах - 3700 мм;
3) на главных путях наземных участков, в местах укладки перекрестных съездов и на путях для оборота подвижного состава - 4000 мм;
4) на парковых путях - 4200 мм;
5) на деповских путях - 4500 мм;
6) на парковых путях, предназначенных для обращения подвижного состава железных дорог Республики Казахстан - 4800 мм.
Изменения проектной отметки уровня головок рельсов и положения путей в плане при ремонтных работах допускается производить по разрешению первого руководителя метрополитена.
36. Находящийся на открытом подвижном составе груз (с учетом упаковки и крепления) размещается в пределах установленного габарита погрузки.
Выгруженные или подготовленные к погрузке около пути материалы или оборудование укладываются и закрепляются так, чтобы габарит приближения оборудования не нарушался.
Параграф № 2. План и профиль пути метрополитена

4) жалдың қалыңдығы – 33 мм-ден астам немесе жалдың басынан 18 мм қашықтықтан өлшеген кезде 25 мм-ден аз болғанда;
5) жалдың арнаулы шаблонымен және үшкір төсемімен өлшенетін биіктіктегі жалдың тік қиюы 18 мм-ден астам болғанда;
6) домалау беті бойынша ойық (шұңқыр) тереңдігі 0,3 мм астам болғанда;
7) кез келген элементте сызат немесе жiктелу, бандажда сынық немесе қабыршақ болғанда, сондай-ақ домалау бетіндегі жарық торлары белгіленген мөлшерден көп болса;
8) бандаж қондырғышы немесе бекетке шығыры босағанда, доңғалақ күпшегі немесе тісті доңғалағы жылжыған;
9) доңғалақтың домалау үстіндегі уатылып бітуі 200 мм, тереңдігі 1 мм-ден астам болғанда;
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Доңғалақ жұптарын куәландыру мен жөндеу арнайы жөндеу пункттерінде осы жұмысты орындауға құқығы бар адамдар жүргізеді.
5. Метрополитен инфрақұрылымын пайдалану тәртібі
№ 1 параграф. Жалпы ережелер
33. Метрополитен басқармасы метрополитен құрылыстары мен құрылғыларын жарамды жай-күйде күтіп-ұстауды қамтамасыз етеді және поездарды барынша жоғары белгіленген жылдамдықпен өткізуді қамтамасыз етеді.
Құрылыстар мен құрылғылардың қандай да бір ақаулықтардың пайда болуының алдын алу және олардың қызмет етуінің ұзақ мерзімдерін қамтамасыз етуді оларды күтіп-ұстауға жауапты адамдар қамтамасыз етеді.
34. Метрополитен басқармасы құрылыстар, құрылғылар, механизмдер және жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
35. Метрополитенді техникалық пайдалану сабақтас жолдардың остері арасында, түзу, сондай-ақ қисық учаскелерде радиусы 500 метр (бұдан әрі – м) және одан астам кемінде мынадай қашықтық қамтамасыз етілетіндей жүзеге асырылады:
1) аралық тірегі жоқ қос жолды тоннельдердегі басты жолдарда – 3400 мм;
2) көпірлер мен эстакадаларда – 3700 мм;
3) жер үсті учаскесіндегі басты жолдарда, қиылыстық құлама төселген жерлерде және жылжымалы құрамның айналымына арналған жолдарда – 4000 мм;
4) парктік жолдарда – 4200 мм;
5) депо жолдарында – 4500 мм;
6) Қазақстан Республикасының темір жолдарындағы жылжымалы құрамдар айналысына арналған парктік жолдарда – 4800 мм.
Жөндеу жұмыстары кезінде рельстер қалпақшасы деңгейінің жобалық белгісін және жоспардағы жолдың қалпын өзгертуге метрополитеннің бірінші басшысының рұқсаты бойынша жүргізуге рұқсат етіледі.
36. Ашық жылжымалы құрамдағы жүк (қаптамасы мен бекітпесін есепке ала отырып) белгіленген жүк тиеу габариттері шегінде орналастырылады.
Жолдың маңында түсірілген немесе тиеуге дайындалған материалдар немесе жабдық, олардың жақындау габариті бұзбайтындай етіп орналастырылады және бекітіледі.
№ 2 параграф. Метрополитен жолының жоспары мен пішіні

37. Путь метрополитена в отношении радиусов кривых, сопряжения прямых и кривых, крутизны уклонов определяется утвержденным планом и профилем линии.
38. Станции тоннельных и закрытых наземных участков строящихся линий располагаются на односкатном продольном уклоне 0,003 (для трудных условий допускается уклон до 0,005).
В обоснованных случаях допускается расположение станций на горизонтальной площадке, при условии обеспечения отвода воды. Пути для оборота и отстоя подвижного состава располагаются на уклоне 0,003 с подъемом в сторону пассажирской платформы.
Допускается расположение парковых путей на горизонтальной площадке или на уклоне не более 0,0015.
39. План, профиль пути и тоннельная обделка подвергаются периодической инструментальной проверке.
Участки, на которых производится реконструкция или другие работы, вызывающие изменение плана или профиля, проверяют по окончании работ.
40. Состояние путей и тоннелей проверяется:
1) вагоном-путеизмерителем или путеизмерительной тележкой - не реже одного раза в месяц;
2) габаритным вагоном или габаритной рамой для проверки габаритов приближения оборудования - не реже одного раза в год.
Состояние тоннельных обделок проверяется сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком:
до 5 лет — не реже одного раза в год,
от 5 до 10 лет — не реже одного раза в три года,
более 10 лет — не реже одного раза в пять лет.
Дистанции пути обеспечивают наличие схематических планов станций, продольных профилей и планов главных и станционных путей, в которые своевременно вноситься все изменения.
Параграф № 3. Порядок эксплуатации верхнего строения пути,
земляного полотна и искусственных сооружений метрополитена
41. В тоннелях на всем протяжении обеспечивается надежный водоотвод от элементов верхнего строения пути, тоннельных конструкций, устройств и оборудования.
Земляное полотно на наземных участках, а также на парковых путях оборудуются водоотводными, противодеформационными и укрепительными устройствами, обеспечивающими содержание земляного полотна в устойчивом состоянии.
42. Номинальный размер ширины колеи между внутренними гранями головок рельсов на прямых участках пути 1520 мм. Допускается эксплуатация на всех кривых участках пути ширина колеи при радиусе:
1200 м и более – 1520 мм;
от 1199 до 600 – 1524 мм;
от 599 до 400 – 1530 мм;
от 399 до 125 – 1535 мм;
от 124 до 100 – 1540 мм;
99 м и менее – 1544 мм.

37. Қисықтар радиустары, түзулер мен қисықтардың жанасуы, еңістердің тіктігіне қатысты метрополитен жолы желінің бекітілген жоспары және пішінімен анықталады.
38. Салынып жатқан желінің тоннель және жердегі жабық учаскелеріндегі станциялар бір тегісті 0,003 бойлық еңісте орналасуға тиіс (қиын жағдайлар үшін 0,005 дейін еңістікке рұқсат етіледі).
Негізделген жағдайларда станцияны су ағызу қамтамасыз етілген жағдайда көлденең алаңда орналастыруға рұқсат етіледі. Жылжымалы құрамның айналуы мен тұрақтауына арналған жолдар жолаушылар платформасы жағына қарай көтерілетін 0,003 еңісте орналасуға тиіс.
Парктік жолдардың көлденең алаңда немесе 0,0015-тен аспайтын еңісте орналасуына рұқсат етіледі.
39. Жолдың жоспары, пішіні және тоннельдік қаптамалары мерзімді аспаптық тексеруден өткізіледі.
Жоспардың немесе пішіннің өзгеруін туғызатын, қайта жаңарту немесе басқа да жұмыстар жүргізілетін учаскелер жұмыс аяқталған соң тексеріледі.
40. Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі:
1) жол өлшегіш вагонмен немесе жол өлшегіш арбашамен айына кемінде бір рет тексеріледі;
2) жабдықтардың жақындау габаритін тексеруге арналған габаритті вагонмен немесе габаритті рамамен - жылына кемінде бір рет.
Тоннельдер қаптамаларының жағдайы тоннельдерді пайдалану кезінде тұтастай тегістеумен мынадай мерзімде тексеріледі:
5 жылға дейін — жылына кемінде бір рет,
5 жылдан 10 жылға дейін — үш жылда кемінде бір рет,
10 жылдан аса — бес жылда кемінде бір рет.
Жол дистанциялары барлық өзгерістер уақтылы енгізіліп отыратын, станциялардың схема түріндегі жоспарлары, басты және станциялық жолдардың бойлық пішіні мен жоспары болуын қамтамасыз етеді.
№ 3 параграф. Метрополитен жолдарының жоғарғы құрылысын, жер төсемін және жасанды құрылыстарын пайдалану тәртібі
41. Тоннельдерде барлық ұзына бойында жолдың жоғарғы құрылысының элементтерінен, тоннель конструкцияларынан, құрылғылар мен жабдықтардан сенімді су ағуы қамтамасыз етіледі.
Жер үсті учаскелердегі, сондай-ақ парктік жолдардағы жер төсемі жер төсемінің берік жағдайда күтіп - ұстауды қамтамасыз ететін су бұратын, бұзылуға қарсы және бекіткіш құрылғылармен жабдықталады.
42. Жолдың тікелей учаскелеріндегі рельстер қалпақшасының ішкі қырлары арасындағы жолтабан енінің номиналды көлемі 1520 мм. Жолдың барлық қисық учаскелеріндегі жолтабан ені мынадай радиус кезінде пайдалануға рұқсат етіледі:
1) 1200 м және жоғары – 1520 мм;
2) 1199 бастап 600 дейін – 1524 мм;
3) 599 бастап 400 дейін – 1530 мм;
4) 399 бастап 125 дейін – 1535 мм;
5) 124 бастап 100 дейін – 1540 мм;
6) 99 м және төмен – 1544 мм.

Не допускается превышение по сужению - 4 мм, по уширению +8 мм, а на парковых путях по сужению - 4 мм, по уширению +10 мм. Ширина колеи менее 1512 мм и более 1548 мм не допускается.
43. Верх головок рельсов обеих нитей пути на прямых участках устанавливается (поддерживается) на одном уровне.
Разрешается на прямых участках пути на всем протяжении каждого из них содержание одной рельсовой нити не более чем на 6 мм выше другой.
Не допускается возвышение наружной рельсовой нити свыше 120 мм. В необходимых случаях на кривых участках главного пути максимальное возвышение наружной рельсовой нити может допускаться с разрешения Управления метрополитена и более 120 мм.
Отклонения в уровне расположения рельсовых нитей от установленных норм на кривых участках пути допускается не более 4 мм.
44. Не допускается соединение рельс в тоннелях, на наземных участках и на парковых путях электродепо с металлическими конструкциями, оборудованием, трубопроводами и оболочками кабелей, путевым бетоном и балластом (на парковых путях электродепо разрешается выполнять заземление устройств на тяговую нитку однониточных рельсовых цепей). Допустимый зазор между ними - не менее 30 мм.
45. В конструкциях пути, путевых стен, в подплатформенных пространствах, венткиосках и других сооружениях на строящихся линиях оборудуются элементами шумопоглощения и виброзащиты.
Рельсы, уложенные на деповских путях электрически изолируются от конструкций сооружений и заземленных устройств.
Параграф № 4. Порядок эксплуатации рельс, стрелочных переводов,
путевых и сигнальных знаков, пересечений и примыканий
путей метрополитена
46. Стрелочные переводы имеют крестовины следующих марок:
на всех путях, кроме парковых и прочих - не круче 1/9;
на парковых и прочих - не круче 1/5.
Глухие пересечения перекрестных съездов имеют крестовины марки не круче 2/9.
47. Не допускается эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена хотя бы одна из следующих неисправностей:
1) разъединение стрелочных остряков;
2) отставание остряка от рамного рельса на 4 мм и более, измеряемое у остряка против первой соединительной тяги;
3) выкрашивание остряка от острия до первой соединительной тяги глубиной более 3 мм, при котором создается опасность набегания гребня и во всех случаях выкрашивание длиной:
на главных и станционных путях (кроме парковых и прочих) - 200 мм и более;
на парковых и прочих станционных путях - 400 мм и более;

Тарылымы бойынша – 4 мм аспауға, кеңеюі бойынша + 8 мм, ал парктік жолдарда тарылымы бойынша - 4 мм, кеңеюі бойынша +10 мм артуға жол берілмейді. Жолтабан енінің 1512 мм-ден кем және 1548 мм-ден астам болуына рұқсат етілмейді.
43. Түзу учаскелердегі жолдың екі желісіндегі рельстер қалпақшаларының төбесі бір деңгейде орнатылады (ұсталынады).
Жолдың түзу учаскелерінде олардың әрбірінің ұзына бойында рельстің бір желісінің құрылымын екіншісінен 6 мм-ге биіктете ұстауға рұқсат етіледі.
Сыртқы рельс желісінің 120 мм-ден астам жоғарлауына жол берілмейді. Қажет болған жағдайларда, Метрополитен басқармасының рұқсатымен басты жолдың қисық учаскелерінде сыртқы рельс желісінің максималды жоғарылауына және 120 мм-ден астам жоғарлауына жол берілуі мүмкін.
Рельс желісінің орналасу деңгейінде жолдың қисық учаскелерінде белгіленген нормалардан 4 мм-ден аспайтын ауытқуларға рұқсат етіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Тоннельде, жер үсті учаскелерде, электрдепоның парктік жолдарында рельстер, метал конструкциялармен, жабдықтармен, құбыр өткізгіштермен және кабель қабығымен, жол бетондарымен, балластармен байланысуына жол берілмейді (электрдепоның парктік жолдарында құрылғыларды біржелілік рельстік тізбектің тартымдық желісімен жерге тұйықтауға рұқсат беріледі). Олардың арасындағы рұқсат етілген саңылау - кемінде 30 мм.
45. Жолдардың, жол қабырғаларының конструкцияларында, платформа астындағы кеңістіктерде, желдету мүлдіктеріне және басқа да құрылыстарда шу басу және дірілден қорғау элементтерімен жабдықталады.
Депо жолдарында төселген рельстер құрылыс конструкцияларынан және жерге тұйықталған құрылғылардан электрлі оқшауланады.
№ 4 параграф. Метрополитен рельстерін, бағыттамалы бұрмаларын,
жол және сигнал белгілерін, қиылыстары мен жанасуларын
пайдалану тәртібі
46. Бағыттамалы бұрмалардың мынадай маркалы айқастырғыштары болады:
парктік және өзгелерден басқа, барлық жолдарда құламасы - 1/9;
парктік және өзгелерде құламасы - 1/5.
Айқаспалы құламалардың тұйық қиылысы 2/9 тік емес маркасының айқастырмалары бар.
47. Төменде келтірілген ақаулықтардың ең болмағанда біреуі бар бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға тыйым салынады, мынадай:
1) бағыт ұштары ажыраған;
2) ұштарда бірінші жалғастырушы тартымға қарсы өлшенетін рамалық рельстен 4 мм-ге және одан астам артта қалған;
3) тарақтардың жылжу қаупін төндіретін және мынадай:
басты және станциялық жолдарда (парктік және өзгелерінен басқа) – 200 мм және одан артық;
парктік және басқа станциялық жолдарда – 400 мм және одан артық ұштары боялған барлық жағдайларда тереңдігі 3 мм астам ұшынан бірінші жалғастырушы тартымға дейін ұштары боялған;

4) понижение остряка против рамного рельса на 2 мм и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка поверху 50 мм и более;
5) расстояние между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм;
6) расстояние между рабочими гранями головки контррельса и головки усовика более 1435 мм;
7) излом остряка или рамного рельса;
8) излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса);
9) разрыв контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двухболтовом вкладыше.
48. Стрелочные переводы на наземных и парковых путях в зависимости от климатических и других условий оборудуются устройствами для механизированной очистки или снеготаяния.
Стрелочные переводы в тоннелях, а также на наземных и парковых путях (в темное время суток) освещаются дополнительно установленными светильниками.
Перед остряками при противошерстном движении поездов (составов) на главных путях и путях для оборота и отстоя электроподвижного состава, укладываются отбойные брусья.
49. Укладка и снятие стрелочных переводов, глухих пересечений перекрестных съездов и ввод их в эксплуатацию производятся по приказу первого руководителя метрополитена.
50. Стрелочные переводы укладываются на перегонах двухпутных линий пошерстными для поездов, следующих в правильном направлении и, преимущественно, имеют прямое направление по главному пути. В исключительных случаях, при трудных подходах примыкающих путей, с разрешения первого руководителя метрополитена допускается укладка противошерстных стрелочных переводов.
На конечной станции линии пути для оборота электроподвижного состава располагаются за пассажирской платформой.
51. Стрелки включаются в электрическую централизацию. На не электрифицированных парковых и прочих станционных путях допускается укладка нецентрализованных стрелок, оборудованных стрелочными указателями.
Стрелки на всех путях оборудуются приспособлениями для возможности запирания их навесными замками.
52. Положение стрелок определяется направлением движения и именуется: плюсовым (нормальным) – для движения по прямому пути и минусовым (переведенным) – для движения с отклонением по стрелочному переводу.
Стрелки, расположенные на главных путях, переводятся в положение для движения на главные пути, а стрелки, ведущие на предохранительные тупиковые пути, – в направлении на эти пути.
Остальные централизованные стрелки в период отсутствия установленных маршрутов могут находиться в плюсовом или минусовом положении.
Положение централизованных стрелок в маршруте и охранных стрелок указывается в таблице взаимозависимости стрелок, сигналов и маршрутов.
Плюсовое положение стрелки обозначается на корпусе электропривода централизованной стрелки - стрелой, указывающей направление движения остряков при переводе стрелки в плюсовое положение.
Стрелки разрешается переводить:
при приготовлении маршрутов для приема и отправления поездов;
при маневровой работе;
при необходимости ограждения мест препятствий или производства работ на путях станций;
при очистке, проверке и ремонте стрелок.

4) үстіңгі беті 50 мм және одан артық болып келетін ұш басының ені қиылу кезінде өлшенетін, ұш рамалық рельске қарсы 2 мм-де және одан астам төмендеген;
5) айқастырғыш ортасының жұмыс шегі мен контррельс басының жұмыс шегі арасындағы қашықтық кемінде 1472 мм;
6) контррельс басының және мұрғы басының жұмыс шеттерінің арасындағы қашықтық 1435 мм астам;
7) ұш немесе рамалық рельс сынған;
8) айқастырғыш (орталығы, мұрты немесе бақылау рельсті) сынған;
9) бір бұрандалы немесе екі бірдей қос бұрандалы астардағы контррельс бұрандасы бөлінген ақаулары бар бағыт көрсеткіштер мен тұйық қиылыстарды пайдалануға жол берілмейді.
48. Жер үсті және парктік жолдардағы бағыттамалық бұрмалар климаттық және басқа да жағдайларға байланысты механикаландырылған тазарту және қар еріту құрылғыларымен жабдықталады.
Тоннельдердегі, сондай-ақ жер үсті және парктік жолдардағы бағыттамалық бұрмалар (тәуліктің қараңғы уақытында) қосымша орнатылған шамдармен жарықтандырылады.
Басты жолдар мен электрлік жылжымалы құрамның айналуына және тұруына арналған жолдарда поездардың кері бағытта қозғалуы кезінде ұштардың алдына қырлы бөренелер төселеді.
49. Қиылысатын құламада бағыттамалық бұрмалардың, тұйық қиылыстардың төселуі мен алынуы және оларды пайдалануға берілуі метрополитеннің бірінші басшысының бұйрығы бойынша жүргізіледі.
50. Қос жолды желілер аралықтарындағы дұрыс бағытта жүретін поездар үшін бағыттамалық бұрмалар төселеді, көбіне басты жол бойынша түзу бағыты болады. Ерекше жағдайларда, жанасушы жолдардың қиын кірер жерінде, метрополитеннің бірінші басшысының рұқсатымен қарсы бағытты бағыттамалық бұрмаларды төсеуге рұқсат беріледі.
Электржылжымалы құрамның айналуы үшін жол желісінің соңғы станцияда жолаушылар платформасының артында орналастырылады.
51. Бағыттамалар электрлік орталықтандырылуға қосылады. Электрлендірілмеген парктік және басқа да станциялық жолдарда бағыттамалық нұсқағыштармен жабдықталған орталықтандырылмаған бағыттамаларды орнатуға рұқсат етіледі.
Барлық жолдардағы бағыттамалар оларды аспалы құлыптармен құлыптауға мүмкіндік беретін тетіктермен жабдықталады.
52. Бағыттамалардың орны қозғалыс бағытымен анықталады және тура жолмен жүру үшін – плюс (қалыпты) және бағыттамалық бұру бойынша ауытқуы бар қозғалыс үшін - минус (ауыстырмалы) белгілерімен көрсетіледі.
Басты жолдарда орналасқан бағыттамалар басты жолдарға қозғалуға арналған жағдайға, ал сақтандырғыш тұйық жолдарға апаратын бағыттамалар – осы жолдарға бағыталған қалыпта болады.
Белгіленген маршруттар болмаған кездегі қалған орталықтандырылған бағыттамалар плюс немесе минус қалпында болуы мүмкін.
Маршруттағы орталықтандырылған бағыттамалардың және күзет бағыттамаларының қалпы бағыттамалардың, сигналдардың және маршруттардың өзара байланысты кестесінде көрсетіледі.
Бағыттамалардың плюстік қалпы орталықтандырылған бағыттаманың электржетек корпусында бағыттаманы плюстық қалыпқа ауыстыру кезіндегі ұштар қозғалысының бағытын көрсететін бағыттамамен белгіленеді.
Бағыттамаларды:
поездарды қабылдау және жөнелту үшін маршруттарды әзірлеген кезде;
маневрлік жұмыстар кезінде;
станция жолдардағы кедергілерді және жұмыстар жүргізілетін орындарды қоршау қажеттігі кезінде;
бағыттағыштарды тазарту, тексеру және жөндеу кезінде ауыстыруға болады.

53. Каждый пост управления стрелками и сигналами находится в ведении только одного работника, являющегося ответственным за перевод обслуживаемых им стрелок, управление сигналами и за безопасности движения:
1) пост централизации - в ведении дежурного поста;
2) пост диспетчерского управления - в ведении поездного диспетчера;
3) пост станционной централизации - в ведении дежурного по станции.
54. Перед переводом централизованной стрелки обслуживающий ее работник проверяет по монитору автоматизированного рабочего места (далее – АРМ) или лично, а при необходимости через одного из работников: начальника станции, дежурного стрелочного поста, оператора поста централизации, дежурного по станции (дежурного поста централизации), дежурного по приему и отправлению поездов, электромеханика АТДП, дорожного мастера, что стрелочный перевод не занят подвижным составом.
55. При переходе на ручное управление централизованными стрелками перевод и запирание их производится по распоряжению дежурного по станции (дежурного поста централизации) только одним из работников, который в данном случае является ответственным за правильность перевода стрелок: начальником станции, дежурным стрелочного поста, оператором поста централизации, дежурным по станции (дежурного поста централизации), дежурным по приему и отправлению поездов или другим работником, назначенным приказом первого руководителя метрополитена.
Указанное распоряжение передается лично или по телефону тоннельной связи или радиосвязи, а при неисправности или отсутствии указанных видов связи по телефону стрелочной связи.
56. Курбели от электроприводов централизованных стрелок подлежат хранению в запломбированном ящике в помещении дежурного работника службы движения.
57. Перечень стрелок, запираемых на навесные замки, устанавливается техническо-распорядительным актом станции.
58. Распоряжение о переводе стрелок повторяется получившим его работником. После выполнения распоряжения данный работник немедленно докладывает об этом лицу, давшему распоряжение.
59. Стрелочные переводы, за исключением переданных в ведение других служб и организаций, находятся в распоряжении начальника станции. Начальник дистанции пути обеспечивает содержание в чистоте и исправности стрелочных переводов и стрелочных указателей, а начальник станции осуществляет контроль.
60. Ремонт и текущее содержание стрелочных переводов, глухих пересечений перекрестных съездов и стрелочных указателей производится дистанцией пути, а ремонт и содержание устройств сигнализации, централизации и блокировки (далее – СЦБ) на стрелочных переводах - дистанцией сигнализации.

53. Бағыттамаларды және сигналдарды басқаратын әрбір пост өзі бағыттамалардың ауыстырылуына, сигналдарды басқаруға және қозғалыс қауіпсіздігіне жауапты болып табылатын тек бір ғана қызметкердің қарауында болады:
1) орталықтандыру посты – пост кезекшісінің қарауында;
2) диспетчерлік орталықтандыру посты – поезд диспетчерінің қарауында;
3) станциялық орталықтандыру посты – станция бойынша кезекшінің қарауында;
54. Орталықтандырылған бағыттаманы ауыстырудың алдында оған қызмет көрсетуші жұмысшы автоматтандырылған жұмыс орнын (бұдан әрі - АЖО) монитор бойынша немесе жекелей өзі тексереді, ал қажет болған жағдайда жұмысшылардың біреуі: станция бастығы, бағыттамалық пост кезекшісі, орталықтандыру постының операторы, станция бойынша кезекші (орталықтандыру постының кезекшісі), поездарды қабылдау және жөнелту бойынша кезекші, ПҚАТ электрмеханигі, жол мастері арқылы бағыттамалық бұрмада жылжымалы құрамның жоқ екендігіне көз жеткізеді.
55. Орталықтандырылған бағыттамаларды қолмен басқаруға көшу кезінде және олардың ауысуын және құлыпталуын станция кезекшісінің (орталықтандыру посты кезекшісінің) өкімі бойынша осы жағдайда бағыттамаларды ауыстыру дұрыстығына жауапты болып табылатын тек бір ғана қызметкер: станция бастығы, бағыттамалық пост кезекшісі, орталықтандыру постының операторы, станция кезекшісі (орталықтандыру постының кезекшісі), поездарды қабылдау және жөнелту бойынша кезекші немесе метрополитеннің бірінші басшысының бұйрығымен тағайындалған басқа қызметкерлер жүргізеді.
Көрсетілген өкім жеке түрде немесе тоннельдік байланыс және радиобайланыс телефоны арқылы, ал аталған байланыс түрлері ақауланған немесе болмаған жағдайда бағыттамалық байланыс телефоны арқылы беріледі.
56. Орталықтандырылған бағыттамалардың электр жетектерінің курбелдері қозғалыс қызметінің кезекші жұмыскерінің бөлмесінде пломбаланған жәшікте сақталуы тиіс.
57. Аспалы құлыппен бекітілетін бағыттамалардың тізбесі станцияның техникалық-өкімдік актісімен белгіленеді.
58. Бағыттамаларды ауыстыру туралы өкімді қабылдаған жұмыскер оны ауызша қайталайды. Өкімді орындағаннан кейін осы жұмыскер бұл туралы бұйрықты берген адамға дереу баяндайды.
59. Басқа қызметтер мен ұйымдардың қарауына берілгендерді қоспағанда, бағыттамалық бұрмалар станция бастығының иелігінде болады. Жол дистанциясының бастығы бағыттамалық нұсқағыштар мен бағыттамалық бұрмаларды таза және жарамды жай-күйде ұстауды қамтамасыз етеді, ал станция бастығы бақылауды жүзеге асырады.
60. Бағыттамалық бұрмалардың, қиылысатын құламалар тұйық қиылыстарының және бағыттамалық нұсқағыштардың жөнделуі мен ағымдағы жарамды күтіп-ұсталуын жол дистанциясы, ал бағыттамалық бұрмалардағы (бұдан әрі - СОБ) сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларының жөнделуі мен күтіп-ұсталуын – сигнал беру дистанциясы жүргізеді.

61. Пересечения путей метрополитена линиями электропередачи и связи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и другими наземными и подземными коммуникациями и сооружениями допускается с разрешения первого руководителя метрополитена.
На таких пересечениях в необходимых случаях предусматриваются специальные предохранительные устройства, обеспечивающие безопасность и бесперебойность движения поездов выполнения маневровой работы. Проекты таких устройств согласовываются с Управлением метрополитена.
62. Эксплуатируемые тоннели метрополитена отделяются от примыкающих тоннелей вновь строящихся участков сплошными бетонными перемычками или металлоконструкциями с управлением ими со стороны эксплуатируемого тоннеля.
63. Контактный рельс обеспечивает бесперебойный токосъем при установленных скоростях движения в любых атмосферных условиях.
64. Возвышение рабочей поверхности контактного рельса над уровнем головок ходовых рельсов 160 мм, отклонения допускаются не более 6 мм в сторону увеличения или уменьшения.
Расстояние от оси контактного рельса до внутренней грани головки ближайшего ходового рельса 690 мм с отклонениями не более 8 мм в сторону увеличения или уменьшения.
65. Контактный рельс электрически изолируется от ходовых рельсов и конструкций тоннеля, защищается коробом из трудновоспламеняемого материала.
66. Контактный рельс разделяется на отдельные изолированные секции (фидерные зоны) не перекрываемыми воздушными промежутками длиной не менее 14 м между концами металлических частей отводов. Такие воздушные промежутки, не перекрываемые токоприемниками одного вагона, располагаются в местах следования поездов с отключенными тяговыми двигателями, а по главным путям на подходах к станциям - на расстоянии не более 50 м от начала пассажирской платформы.
Места расположения стрелочных переводов, перекрестных съездов и металлоконструкций оборудуются перекрываемыми воздушными промежутками контактного рельса длиной не более 10 м (как
правило - 7,7 м). На контактных рельсах главных путей в местах воздушных промежутков следует предусматривать концевые отводы с уклоном 1/50 на принимающем и отдающем концах контактного рельса, а на контактных рельсах тупиков парковых путей электродепо концевые отводы с уклоном 1/25 на обоих концах.
67. На строящихся линиях секционирование контактного рельса парковых путей обеспечивает возможность снятия напряжения с контактного рельса четырех – пяти путей.
68. На главных путях перегонов (в тоннеле) сигнальные и путевые знаки устанавливаются с правой стороны по направлению движения поездов, следующих в правильном направлении.

61. Метрополитен жолдарының электр беру және байланыс желілерімен, мұнай құбырлары, газ құбырлары, су құбырлары, сондай-ақ басқа да жер үсті және жер асты коммуникацияларымен және құрылыстармен қиылысуына метрополитеннің бірінші басшысының рұқсатымен жол беріледі.
Осындай қиылыстарда қажет болған жағдайларда поезд қозғалысының, қауіпсіздігі мен үздіксіздігін, маневр жұмыстарын орындалуын қамтамасыз ететін арнайы сақтандыру құрылғылары қарастырылады. Осындай құрылғылар жобасы Метрополитен басқармасымен келісіледі.
62. Метрополитеннің пайдалананылатын учаскеселері жаңадан салынып жатқан учаскелердің жанасатын тоннельдерінен тұтас бетонды далдалдармен немесе оларды пайдаланатын тоннель жағынан басқаратын металл конструкциялармен бөлінеді.
63. Түйіспелі рельс кез келген атмосфералық жағдайда қозғалыстың белгіленген жылдамдығы кезінде үздіксіз токты қамтамасыз етеді.
64. Түйіспелі рельстің жұмыс қабатын 160 мм жүріс рельстерінің басынан жоғары арту немесе азаю жағына 6 мм-ден асырмай ауытқуға жол беріледі.
Түйіспелі рельстің осінен бастап ауытқушылығы бар жақын орналасқан 690 мм жүріс рельсі басының ішкі шегіне дейін қашықтық арту, ұлғаю немесе азаю жағына қарай 8 мм-ден аспайды.
65. Түйіспелі рельс жүріс рельстері мен тоннель конструкцияларының электрлі оқшауланады және тез тұтанбайтын материалдан жасалған қорғаныш қабымен қорғалады.
66. Түйіспелі рельс бөлек оқшауланған секцияларға (қоректендіру аймақтарына) өтпе бөліктердің металдық бөлімі ұштары арасының ұзындығы кемінде 14 м жабылмайтын әуе аралықтарына бөлінеді. Бір вагонның токқабылдағышымен жабылмайтын осындай әуе аралықтары поездардың тартқыш қозғалтқыштары ажыратылған жерлерде, ал станцияларға таяу басты жолдарда – жолаушылар платформасының басынан 50м –ден аспайтын қашықтықта орналасады.
Бағыттамалы бұрмалар, айқаспалы ауыспалар мен металл конструкциялар орналасқан жерлер түйіскен рельстердің ұзындығы 10 м-ден аспайтын (әдетте 7,7 м) жабылатын әуе аралықтарымен жабдықталады. Басты жолдардың түйіспелі рельстерінде әуе аралықтары жерлерінде түйіспелі рельстің қабылдаушы және беруші шеттерінде еңісі 1/50 соңғы өтпе бөліктерді, ал электрдепоның парктік жолдары тұйықтарының түйіспелі рельстерінде екі шетінде 1/25 еңісі бар соңғы өтпе бөліктерді қарастыру қажет.
67. Салынып жатқан желілердегі парктік жолдардың түйіспелі рельстерін бөлшектеу төрт-бес жолдың түйіспелі рельсінен кернеуді алып тастау мүмкіндігімен қамтамасыз етеді.
68. Аралықтардағы басты жолдарда (тоннельдерде) сигналдық және жол белгілері дұрыс бағытта келе жатқан поезд қозғалысының бағыты бойынша оң жақта орнатылады.

69. У стрелочных переводов и в других местах соединения путей в тоннелях устанавливаются предельные рейки, а на наземных путях - предельные столбики.
70. Предельные столбики устанавливаются посередине междупутья, а предельные рейки – в междупутье, в том месте, где расстояние между осями сходящихся путей составляет:
1) в тоннелях, на наземных участках и на парковых путях, не предназначенных для обращения подвижного состава железных дорог Республики Казахстан – 3400 мм;
2) на парковых путях, предназначенных для обращения подвижного состава железных дорог Республики Казахстан – 4100 мм.
71. Устройства путевого заграждения (сбрасывающие башмаки или стрелки) в заграждающем положении не допускают выхода подвижного состава с путей, на которых они установлены.
Эти устройства, а также поворотные брусья и тупиковые упоры оборудуются указателями путевого заграждения.
72. Для работников, обслуживающих пути и сооружения, а также для хранения механизмов, оборудования, инвентаря и инструмента предусматриваются помещения в специальных выработках станционных и перегонных тоннелей, а на наземных и парковых путях – путевые здания.
Эти помещения и здания располагаются равномерно по участкам обслуживания.
73. Устройства микропроцессорной централизации не допускают:
1) открытия светофора, ограждающего данный маршрут, если стрелки, включая охранные, не поставлены в надлежащее положение, а светофоры враждебных маршрутов не закрыты;
2) перевода входящей в маршрут стрелки или открытия светофора враждебного маршрута при открытом светофоре, ограждающем установленный маршрут;
3) открытия светофора при маршруте, установленном на занятый путь;
4) перевода стрелки под подвижным составом.
74. Устройства микропроцессорной централизации обеспечивают:
1) взаимное замыкание стрелок и сигналов;
2) контроль взреза стрелки с одновременным закрытием светофора, ограждающего данный маршрут;
3) контроль занятости путей и стрелок на аппарате управления.
75. На пути перегона (соединительной ветви), примыкающего к станции с микропроцессорной централизацией стрелок и сигналов и оборудованного для двухстороннего движения, после открытия светофора одного направления обеспечивается исключение возможности открытия светофора противоположного направления.
76. Электроприводы и замыкатели централизованных стрелок:
1) обеспечивают при крайних положениях стрелки плотное прилегание прижатого остряка к рамному рельсу;

69. Тоннельдердегі бағыттамалы бұрмаларда және басқа да жолдарды жалғастыратын жерлерге шекті тақтайшалар, ал жер үсті жолдарына – шекті бағаншалар орнатылады.
70. Шекті бағаншалар жол арасының ортасына, ал шекті тақтайшалар- жол арасына орнатылады, бұл жердегі қосылатын жолдар остерінің арасындағы қашықтық төмендегідей болған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасы темір жолының жылжымалы құрам айналымына арналмаған тоннельдерде, жер үсті учаскелерінде және парктік жолдарында – 3400 мм;
2) Қазақстан Республикасы темір жолының жылжымалы құрам айналымына арналған парктік жолдарында - 4100 мм.
71. Қоршалған жағдайдағы жолдың кедергі құрылғылары (лақтырғыш табандар немесе бағыттамалар) олар орнатылған жолдан жылжымалы құрамның шығып кетуіне жол бермейді.
Осы құрылғылар, сондай-ақ, бұрылысты бөренелер мен тұйық тіректер жолды қоршау нұсқағыштарымен жабдықталады.
72. Жолдар мен құрылыстарға қызмет көрсететін жұмыскерлер үшін, сондай-ақ механизмдер, жабдықтар, мүкәммалды және құрал-саймандарды сақтау үшін станциялық және аралық тоннельдерінің арнайы өнімінде - бөлме, ал жер үсті және парк жолдарында- жол ғимараттары қарастырылады.
Осы бөлмелер мен ғимараттар қызмет ету учаскелері бойынша біркелкі орналасуы керек.
73. Микропроцессорлық орталықтандыру құрылғылары төмендегілерді болдырмайды:
1) егер бағыттамалар, оның ішінде күзеттік, тиісті қалыпқа келтірілмеген, ал қарсы бағыттың маршруттардың жабылмаған болса, осы маршрутты қоршайтын бағдаршамның ашық болуын;
2) маршрутқа кіретін бағыттаманың ауысуын немесе бағдаршам ашық кезінде бекітілген маршрутты қоршайтын қарсы маршруттың бағдаршамдарының ашылуын;
3) бос емес жолға бекітілген маршрут кезінде бағдаршамды ашуды;
4) жылжымалы құрам астындағы бағыттаманы ауыстыруды.
74. Микропроцессорлық орталықтандыру құрылғылары төмендегілерді қамтамасыз етеді:
1) бағыттамалар мен сигналдардың өзара тұйықталуын;
2) осы маршрутты қоршайтын бағдаршамды бір мезгілде жаба отырып, бағыттаманың кесуін бақылау;
3) басқару аппаратында жолдар мен бағыттамалардың бос еместігін бақылау.
75. Микропроцессорлық орталықтандырылған бағыттамалары мен сигналдары бар және екі жақты қозғалыс үшін жабдықталған бекетке жалғасып жатқан аралық (жалғастырушы тармақша) жолдарда бір бағыт бойынша бағдаршам ашылғаннан кейін қарсы бағыттағы бағдаршамның ашылу мүмкіндігі жоқ болуын қамтамасыз етеді.
76. Орталықтандырылған бағыттамалардың электржетектері мен тұйықтағыштары:
1) бағыттамалардың соңына қарай қысылған рамалық рельске басылған үшкірдің тығыз жанасуын қамтамасыз етеді;

2) не допускают замыкания стрелки при зазоре между прижатым остряком и рамным рельсом 4 мм и более;
3) отводят другой остряк от рамного рельса на расстояние не
менее 125 мм.
Централизованные стрелки оборудуются электроприводами невзрезного типа.
77. Светофоры полуавтоматического действия оборудуются пригласительными сигналами. Пригласительные сигналы не открываются:
1) для передвижения на главный путь в неправильном направлении;
2) если входящие в маршрут стрелки не имеют контроля положения.
На парковых путях допускается применение маневровых светофоров без пригласительных сигналов.
При переводе на автоматическое действие светофоров полуавтоматического действия, расположенных на главных путях, одновременно переводятся на автоматическую работу и их пригласительные сигналы.
Параграф № 5. Порядок технической эксплуатации технических
средств (устройств) автоматики, телемеханики
и телекоммуникаций метрополитена
78. Устройства автоматической блокировки с защитными участками не должны допускать смену запрещающего показания светофора (входного, выходного, проходного) на показание, разрешающее движение, до освобождения поездом блок-участка за этим светофором и защитного участка за следующим светофором, который перекрывается на красный огонь.
Устройства автоматической блокировки без защитных участков не должны допускать смены запрещающего показания светофора на показание, разрешающее движение, до освобождения поездом блок-участка за этим светофором и перекрытия следующего светофора на красный огонь.
79. Все светофоры автоматически перекрываются на красный огонь:
при входе поезда на ограждаемые ими участки пути;
при нарушении целостности рельсовых цепей этих участков;
при неисправности цепей управления светофором.
80. Длина защитных участков:
1) за выходными светофорами - не менее расчетного тормозного пути при экстренном торможении со скорости не менее 35 км/ч;
2) за светофорами, расположенными на перегонах, - не менее расчетного тормозного пути при экстренном торможении с максимальной установленной для данной линии скорости;
3) за светофорами, расположенными в пределах подхода к станции, - не менее расчетного тормозного пути при экстренном торможении со скорости, предусмотренной расчетным режимом вождения поездов, но не
менее 60 км/ч.
В местах, где по условиям профиля пути не достигается максимально установленная для данной линии скорость движения, длина защитных участков определяется по наибольшей скорости, которую поезд может реализовать на данном участке.

2) басылған үшкір мен рамалық рельстің арасындағы саңылау 4 мм және одан асқан болған кезде бағыттаманың тұйықталуына рұқсат етпейді;
3) рамалық рельстен басқа үшкірді кемінде 125 мм қашықтыққа алып тастайды.
Орталықтандырылған бағыттамалар ойып орнатылатын үлгідегі электр жетектерімен жабдықталуға тиіс.
77. Жартылай автоматты әрекеттегі бағдаршамдар шақыру сигналдарымен жабдықталады. Шақыру сигналдары мына жағдайларда ашылмайды:
1) теріс бағыттағы басты жолға қозғалу үшін;
2) егер маршрутқа кіретін бағыттамалар қалпының бақылауы жоқ болса.
Парктік жолдарда шақыру сигналы жоқ маневрлік бағдаршамдарды қолдануға рұқсат етіледі.
Басты жолдарда орналасқан жартылай автоматты әрекеттегі бағдаршамдарды автоматты әрекетке ауыстыру кезінде автоматты жұмысқа олардың шақыру сигналдары да бір мезгілде ауыстырылады.
№ 5 параграф. Метрополитеннің автоматика, телемеханика және телекомуникациялар техникалық құралдарын (құрылғыларын) техникалық пайдалану тәртібі
78. Қорғаныс учаскелері бар автоматты бұғақтау құрылғылары бағдаршамның тыйым салушы көрсеткішінің (кіру, шығу және өтпелі) поезд осы бағдаршам артындағы блок-учаскені және қызыл шаммен жабылатын келесі бағдаршамнан кейінгі қорғаныс учаскесін босатқанға дейін рұқсат беретін көрсеткішке ауысуына жол бермеуі тиіс.
Қорғаныс учаскілері жоқ автоматтық бұғақтау құрылғылары бағдаршамның тыйым салу көрсеткішін осы бағдаршамнан кейінгі блок-учаскені поезд босатқанға дейін және келесі бағдаршамды қызыл шаммен жапқанға дейін рұқсат беру көрсеткішіне ауысуына жол бермеуге тиіс.
79. Барлық бағдаршамдар мынадай жағдайда автоматты түрде қызыл шаммен жабылады:
поезд олар қоршаған жол учаскісіне кіргенде;
осы учаскелердегі рельс тізбегінің бүтіндігі бұзылған кезде;
бағдаршаммен басқару тізбектерінің ақаулығы кезінде.
80. Қорғаныс учаскелерінің ұзындығы:
1) шығу бағдаршамынан кейін – кемінде сағатына 35 км жылдамдығы бар шұғыл тежеу кезінде есептік тежеу жолынан кем емес;
2) аралықтарда орналасқан бағдаршамдардан кейін – жылдамдықтың осы желісі үшін орнатылған барынша жоғары жылдамдықтан шұғыл тежеу кезіндегі есептік тежеу жолынан кем емес;
3) станцияға таяу жерлерде орналасқан бағдаршамдардан кейін - поезды жүргізудің есептік режимімен қарастырылған, бірақ кемінде сағатына 60 км жылдамдықпен, жедел тежеу кезіндегі есептік тежеу жолынан кем емес;
Жол пішінінің жағдайы бойынша осы желі үшін бекітілген ең жоғарғы белгіленген қозғалыс жылдамдығына жету мүмкін болмаған жерлердегі қорғаныс учаскелерінің ұзындығы осы учаскеде поездың жүзеге асыра алатын ең жоғары жылдамдығымен анықталады.

81. В целях увеличения пропускной способности разрешается дополнение автоблокировки устройствами внепоездного контроля скорости движения поездов, допускающими открытие светофора при неполном освобождении поездом защитного участка за следующим светофором.
Устройства внепоездного контроля скорости предусматриваются на спуске круче 0,025 протяжением более 800 м, если на подходе к станции эти спуски заканчиваются на расстоянии менее 250 м до начала пассажирской платформы.
На станционных путях, предназначенных для оборота составов, могут применяться устройства внепоездного контроля скорости въезда на эти пути.
82. Линии метрополитена оборудуются диспетчерской централизацией. Устройство диспетчерской централизации линии обеспечивают:
1) контроль положения всех стрелок на АРМ старшего поездного и поездного диспетчера, контроль занятости путей стрелочных секций на станциях и путей на прилегающих к ним перегонах, а также повторение показаний сигналов автоблокировки и светофоров на станциях с путевым развитием;
2) возможность передачи с центра диспетчерского управления (далее – ЦДУ) и перехода на местное управление стрелками и сигналами на самой станции;
3) выполнение требований, предъявляемых к микропроцессорной централизации, системе автоматической блокировки и основной системе управления движением в режиме САВС.
Диспетчерская централизация дополняется устройствами автоматической записи графика исполненного движения поездов, контроля номеров поездов, прибывающих на станции с путевым развитием и устройствами протоколирования работы технических средств и действий оперативного персонала.
83. Линии метрополитена оборудуются автоматизированной системой управления движением поездов. Устройствами автоматизированного управления оборудуются главные пути, пути оборота составов, а также электроподвижной состав.
84. Автоматизированная система управления движением поездов обеспечивает:
1) выполнение графика движения поездов;
2) остановку поездов на станциях и составов на путях оборота с заданной точностью;
3) открытие и закрытие дверей вагонов поездов на станциях и автоматических дверей станций закрытого типа при остановке поезда в установленном месте;
4) невозможность автоматического приведения в движение поезда при запрещающем показании выходного светофора (светофоров автоблокировки) и не закрытие дверей вагонов, а при обороте состава — при запрещающем показании маневрового светофора или светофоров полуавтоматического действия;

81. Өткізу мүмкіндігін арттыру мақсатында автобұғақтау келесі бағдаршам артындағы қорғау учаскесін поезд толық босатпағанда бағдаршамды ашуға рұқсат беретін поездардың қозғалыс жылдамдығын поездан тыс бақылау құрылғыларымен толықтыруға рұқсат етіледі.
Егер станцияға таяу жерде жолаушы платформасы басталғанға дейін бұл еңістер 250 м кем қашықтықта аяқталатын болса, жылдамдықтың поездан тыс бақылау құрылғылары 800 м-ден астам ұзындықтағы 0,025-тен тік емес құлама бұрылысында қарастырылады.
Құрамдардың айналуына арналған станциялық жолдарда осы жолға кіреберісте жылдамдықтың поездан тыс бақылау құрылғысы қолданылуы мүмкін.
82. Метрополитен желілері диспетчерлік орталықтандырумен жабдықталады. Диспетчерлік орталықтандыру желісі:
1) аға поездық және поездық диспетчер АЖО-да барлық бағыттамалардың жағдайын бақылауды, станциялардағы және оларға жанасатын аралықтардағы бағыттамалық секциялар жолдарының бос еместігін, сондай-ақ жол дамуы бар станциялардағы автобұғақтау сигналдары мен бағдаршамдар көрсеткіштерінің қайталауын бақылауды;
2) диспетчерлік басқару орталығынан (бұдан әрі – ДБО) беру және станцияның өзінде бағыттамалар мен сигналдарды жергілікті басқаруға көшу мүмкіндігін;
3) микропроцессорлық орталықтандыруға, автоматты бұғақтау жүйесіне және ҚАЕЖ режимінде қозғалысты басқарудың негізгі жүйесіне қойылатын талаптарды орындауды қамтамасыз етеді.
Диспетчерлік орталықтандыру поездардың орындалған қозғалыс кестесін автоматты жазу, жол дамуы бар станцияда келетін поездардың нөмірлерін бақылау құрылғыларымен және техникалық құралдардың жұмысын және оперативті персонал әрекеттерін хаттамалау құрылғыларымен толықтырылады.
83. Метрополитен желілері поездар қозғалысын автоматтандырылған басқару жүйесімен жабдықталады. Автоматтандырылған басқару құрылғыларымен басты жолдар, құрамдардың айналым жолдары, сондай-ақ электржылжымалы құрамдар жабдықталады.
84. Поездар қозғалысының автоматтандырылған басқару жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) поездардың қозғалыс кестесінің орындалуын;
2) поездардың станцияларда және құрамдардың берілген нақтылығымен айналым жолында тоқтауын;
3) станциялардағы поездардың вагон есіктерінің және белгіленген жерде поезд тоқтаған кезде жабық үлгідегі станцияларды автоматты есіктердің ашылуы мен жабылуын;
4) шығу бағдаршамының (автобұғақтау бағдаршамдары) тыйым салушы көрсеткіші кезінде поезды автоматты түрде қозғалысқа келтірудің және вагондар есіктерін жабудың, ал маневрлік бағдаршамның немесе жартылай қолданыстағы бағдаршамдардың тыйым салушы көрсеткіші кезінде - құрам айналуының мүмкiн еместiгi;

5) включение и отключение тяговых двигателей для выполнения заданного режима вождения поездов и подтормаживание на перегонах;
6) сокращение или увеличение времени хода поездов по перегонам и стоянок на станциях при отклонении поезда от графика движения;
7) автоматизированный оборот составов на конечных станциях линии;
8) автоматическое включение и отключение устройства оповещения пассажиров.
85. Автоматизированное управление движением поездов имеет:
1) ЦДУ, обеспечивающие автоматическое задание времени хода поездов по перегонам и интервалов между ними в соответствии с графиком движения, автоматическое изменение этого времени при нарушении графика движения поездов;
2) станционные и путевые устройства, обеспечивающие передачу поездным устройствам команд, необходимых для ведения поездов по перегонам, станциям и по путям для оборота составов;
3) поездные устройства, обеспечивающие прием команд с путевых устройств, их исполнение, а также допускающие переход на управление поезда машинистом.
86. Линии метрополитена оборудуются устройствами автоматического бесконтактного выявления перегрева букс, а также контроля габарита подвагонного оборудования подвижного состава проходящих поездов и передачи соответствующей информации на пост централизации ближайшей станции или поездному диспетчеру.
Устройства контроля габарита подвагонного оборудования подвижного состава увязываются с устройствами АТДП.
87. Для контроля прохода людей по путям в тоннель устанавливаются автоматические сигнальные устройства.
88. На строящихся и реконструируемых линиях взаиморезервируемые провода диспетчерской централизации, автоматизированного управления движением поездов, диспетчерских связей, телеуправления подстанциями, эскалаторами, устройствами инженерно-технического обеспечения включаются в отдельные кабели, прокладываемые в разных отсеках коллекторов и, преимущественно, в разных перегонных тоннелях.
89. При повреждении линий АТДП и связи восстановление их производится в следующей очередности:
1) линии электрической централизации и автоблокировки;
2) автоматизированной системы диспетчерского управления;
3) линии поездной диспетчерской связи и поездной радиосвязи;
4) линии энергодиспетчерской связи;
5) линии тоннельной и стрелочной связи;
6) остальные линии АТДП, связи и пожарной сигнализации.
90. Устройства АТДП, осуществляющие различного рода зависимости, курбельные рукоятки закрываются, защищаются паролем или запломбирываются. Вскрытие пломб - производить уполномоченным работником службы движения, службы автоматики, сигнализации и связи.
За целость пломб на курбельных рукоятках отвечают дежурные работники, пользующиеся этими аппаратами.
В необходимых случаях снятие пломб или ввод пароля для пользования вспомогательными функциями устройств АТДП разрешается дежурному по станции, дежурному поста централизации с немедленным уведомлением об этом поездного диспетчера и электромеханика АТДП, а также разрешается поездному диспетчеру с немедленным уведомлением диспетчера АСС.

5) поезды жүргізуді берілген тәртіпте орындау үшін тартқыш қозғалтқыштарды қосу мен ажыратуын және аралықтарда сәл тежеуін;
6) поездың қозғалыс кестесінен ауытқыған кезде станцияларда аралықтар мен тұрақтар бойынша поездың жүру уақытын қысқарту немесе ұзартуын;
7) желінің соңғы станцияларында құрамдардың автоматтандырылған айналымын;
8) жолаушыларды хабарландыру құрылғысын автоматты түрде қосу және ажыратылуы.
85. Поездар қозғалысын автоматтандырылған басқаруда мыналар болады:
1) аралықтар бойынша поездар жүрісі уақытының автоматты тапсырмасын және қозғалыс кестесіне сәйкес олардың арасындағы үзiлiсін, поездар қозғалысының кестесі бұзылған кезде осы уақыттың автоматты өзгеруін қамтамасыз ететін ДБО;
2) поезд құрылғыларына поездарды аралықтар, станциялар және құрамдардың айналымына арналған жолдармен жүргізуге қажетті бұйрықтардың берілуін қамтамасыз ететін станциялық және жол құрылғылары;
3) жол құрылғыларынан командалардың қабылдауын, олардың орындалуын, сондай-ақ поезды машинистің басқаруына ауысуына рұқсат етуді қамтамасыз ететін поезд құрылғылары.
86. Метрополитен желілері букстардың қызуын автоматты түйісусіз табатын, сондай-ақ жүріп өтетін поездардың жылжымалы құрамының вагон астындағы жабдықтардың габариттерін бақылау, тиісті ақпараттарды жақын станциялардың орталықтандыру постына немесе поезд диспетчеріне жеткізуші құрылғылармен жабдықталады.
Жылжымалы құрамның вагон астындағы жабдықтарының габаритін бақылау құрылғылары ПҚАТ құрылғыларымен үйлестірілуі тиіс.
87. Адамдардың жол бойымен тоннельге өтуін бақылау үшін автоматтық сигналдық құрылғылар орнатылады.
88. Салынып жатқан және қалпына келтірілетін желілерде диспетчерлік орталықтандырудың, поезд қозғалысын автоматты басқарудың, диспетчерлік байланыстардың, шағын станцияларды, эскалаторларды телебасқарудың, инженерлі-техникалық қамтамасыз ету құрылғыларының өзара резервтелетін сымдары коллекторлардың әртүрлі бөліктерінде және көбінесе әртүрлі аралық тоннельдерде төселетін жеке кабельдерге қосылады.
89. ПҚАТ және байланыс желісі бұзылған кезде олардың қалпына келтірілуі төмендегідей кезектілікте жүргізіледі:
1) электрлік орталықтандырудың және автобұғақтаудың желілері;
2) диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
3) поездың диспетчерлік байланыс және поездық радиобайланыс желілері;
4) энергия диспетчерлік байланыс желілері;
5) тоннелдік және бағыттамалық байланыс желілерін;
6) ПҚАТ, байланыс және өрт сигналын берудің басқа желілері.
90. Әртүрлі тәуелділіктерді жүзеге асыратын ПҚАТ құрылғылары курбельдік тұтқалар жабылады, парольмен қорғалады немесе пломбаланады. Пломбаларды бұзуды – қозғалыс қызметінің, автоматтандыру, сигнал беру және байланыс қызметінің уәкілетті жұмыскері жүргізеді.
Курбель тұтқыштарындағы пломбалардың бүтіндігі үшін осы аппараттарды пайдаланатын кезекші жұмысшылар жауапты болады.
Қажетті жағдайларда ПҚАТ құрылғыларының көмекші қызметтерін пайдалану үшін пломбаларды шешуге немесе парольді енгізуге станция бойынша кезекшіге, орталықтандыру постының кезекшісіне ол туралы дереу поезд диспетчеріне және ПҚАТ электрмеханигіне, сондай-ақ АББ диспетчеріне дереу хабарлай отырып, поезд диспетчеріне рұқсат беріледі.

91. Не допускается произведение работ по переоборудованию переносу, ремонту, испытанию и замене устройств и приборов АТДП и другие работы, вызывающие нарушение работы устройств АТДП или временное прекращение их действия, а также работы по устранению неисправностей, без согласия дежурного поста централизации, а на станции без путевого развития - без согласия дежурного по станции. На линии с диспетчерской централизацией аналогичные работы производятся с согласия поездного диспетчера.
Замена и отключение отдельных устройств и приборов АТДП, когда установленные зависимости не нарушаются, производится с согласия дежурного поста централизации, на станции без путевого развития дежурного по станции (на линии с диспетчерской централизацией поездного диспетчера).
92. Испытания действующих устройств АТДП во всех случаях производятся с согласия и под контролем дежурного по станции, дежурного поста централизации, а на линии с диспетчерской централизацией с согласия поездного диспетчера.
Параграф № 6. Порядок эксплуатации технических средств
электроснабжения метрополитена
93. Устройства электроснабжения обеспечивают:
1) надежное электроснабжение электроподвижного состава для движения поездов с установленными скоростями и интервалами между поездами при требуемых размерах движения;
2) надежное электропитание всех потребителей метрополитена и имеют необходимый резерв.
94. Напряжение постоянного тока на шинах подстанции поддерживается не более 975В, а на токоприемнике электроподвижного состава - не менее 550В.
95. Для обеспечения бесперебойной работы устройств АТДП, серверного и коммутационного оборудования и систем АСС обеспечиваются три независимых источника питания переменного тока.
Питание электродвигателей водоотливных и вентиляционных установок, пожарных повысительных насосов, электроприводов эскалаторов, автоматических контрольных пунктов, устройств телемеханики и пожарной автоматики, автоматизированной системы контроля оплаты проезда в метрополитене (далее - АСКОПМ), устройства контроля прохода в тоннель (далее - УКПТ) осуществляется от двух независимых источников переменного тока.
Устройства связи, электрических часов, звонковой сигнализации и громкоговорящего оповещения получают питание от подстанций по двум линиям переменного тока с разных секций распределительного щита и одной линии постоянного тока.
Устройства автоматизированная система диспетчерского управления (далее - АСДУ) обеспечиваются электроснабжением от подстанции по двум линиям переменного тока от независимых источников питания и резервным источником бесперебойного питания. Источник бесперебойного питания обеспечивает электроснабжение устройств АСДУ в аварийном режиме (при отсутствии переменного тока) не менее 2-х часов и иметь нулевое время переключения.
В случае прекращения питания устройств СЦБ и связи, АСКОПМ, УКПТ от одного источника обеспечивается автоматическое переключение на другой источник питания в установках этих устройств. В случае прекращения питания устройств АТДП с одной подстанции обеспечивается автоматическое переключение на питание от другой подстанции.

91. ПҚАТ құрылғылары мен аспаптарын қайта жабдықтау, орнын ауыстыру, жөндеу, сынау және СОБ құрылғылары мен аспаптары жұмысының бұзылуын тудыратын немесе олардың әрекетін уақытша тоқтатуға әкелетін басқа да жұмыстарды, сондай-ақ ақаулықтарды жою бойынша жұмыстарды орталықтандыру посты кезекшісінің келісімінсіз, ал жол дамуы жоқ станцияда – станция кезекшісінің келісімінсіз жүргізуге жол берілмейді. Диспетчерлік орталықтандыруы бар желілерде ұқсас жұмыстар тек поезд диспетчерінің келісімімен жүргізілуі тиіс.
Белгіленген тәуелділіктерді бұзбайтын ПҚАТ жекелеген құрылғылары мен аспаптарын ауыстыру және ажырату орталықтандыру посты кезекшісінің, жол дамуы жоқ станцияда – станция кезекшісінің (диспетчерлік орталықтандыру бар учаскілерде – поезд диспетчерінің) келісімімен.
92. Қолданыстағы ПҚАТ құрылғыларын сынау барлық жағдайларда станция бойынша кезекшінің, орталықтандыру посты кезекшісінің келісімімен және бақылауымен, ал диспетчерлік орталықтандыруы бар желілерде поезд диспетчерінің келісімімен жүргізіледі.
№ 6 параграф. Метрополитенді электрмен жабдықтау техникалық құралдарын пайдалану тәртібі
93. Электрмен жабдықтау құрылғылары:
1) талап етілген қозғалыс көлемінде поездар арасындағы белгіленген жылдамдық және интервалмен поездар қозғалысы үшін электржылжымалы құрамды сенiмдi электрмен жабдықтауды;
2) метрополитеннің барлық тұтынушыларын сенiмдi электр қуатпен қамтамасыз ету және қажетті резервтің болуын қамтамасыз етеді.
94. Шағын станция шинасындағы тұрақты ток кернеу 975В аспай, ал электржылжымалы құрамның ток қабылдағышында – 550В көп емес ұсталады.
95. ПҚАТ құрылғылары, серверлік және коммутациялық жабықтары мен АББ жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін ауыспалы токтың үш тәуелсіз қуат көзі қамтамасыз етіледі.
Су төкпе және желдеткіш қондырғылардың, өрт сөндіргіш қысым беретін сорғылардың, эскалаторлар электржетегінің, автоматты бақылау пунктерінің, телемеханика және өрт автоматикасы құрылғыларының, метрополитенде жол ақысын төлеуді бақылаудың автоматты жүйесінің (бұдан әрі – МЖАТБАЖ), тоннельге өтуді бақылау құрылғысының (бұдан әрі - ТӨБҚ) электрқозғалтқыштары қуат көзі ауыспалы токтың екі тәуелсіз қуат көзінен алынады.
Байланыс, электр сағаттары, қоңыраулы сигнал беру жүйесі және жоғары дауысты хабарландырғыштар құрылғыларының қуат көзі шағын станциядан ауыспалы токтың екі желісі бойынша бөлу қалқанының әртүрлі секцияларынан және тұрақты токтың бір желісінен алады.
Диспетчерлік басқарудың автоматты жүйесі (бұдан әрі – ДБАЖ) құрылғыларының шағын станциядан ауыспалы токтың екі желі бойынша тәуелсіз қуат көзінен электр жабдықтаумен және резервті үздіксіз қуат көзінің қорымен қамтамасыз етіледі. Үздіксіз қуат көзі ДБАЖ құрылғыларын авариялық режимде (ауыспалы ток жоқ кезде) кемінде 2 сағат уақыт бойы электр жабдығымен қамтамасыз етеді және қайта қосудың нөлдік уақыты болуы тиіс.
СОБ және байланыс, СЖБЖ, МЖАТБАЖ, ТӨБҚ құрылғыларына бір көзден қорек беру токтаған кезде автоматты түрде осы құрылғылардың қондырғыларындағы басқа қорек көзіне ауыстыру қамтамасыз етіледі. ПҚАТ құрылғыларына бір шағын станциядан қорек беру токтаған кезде, автоматты түрде басқа шағын станцияға қоректенуге ауысуы қамтамасыз етіледі.

Номинальное напряжение переменного тока в устройствах АТДП поддерживается на уровне ~ 220 В или ~ 380 В. При этом отклонения от указанных величин номинального напряжения допускаются в сторону уменьшения не более 10%, а в сторону увеличения - не более 5%.
96. Металлоконструкции сооружений и устройств метрополитена защищаются от коррозии блуждающими токами. Устройства подстанций, контактной и кабельной сети обеспечиваются системой защиты от токов короткого замыкания, перенапряжений и перегрузок сверх установленных норм.
Совмещенные тягово-понизительные подстанции обеспечиваются защитой от проникновения в контактную сеть токов, нарушающих нормальную работу серверного и коммутационного оборудования, устройств АСС.
97. Каждая совмещенная тягово-понизительная подстанция обеспечивается питанием электроэнергией от трех независимых источников энергосистемы.
98. Совмещенные тягово-понизительные подстанции оборудуются устройствами автоматики, телеуправления, телеизмерения и телесигнализации, а также телеуправляемыми заземляющими разъединителями шин 825 В. Устройства телемеханики обеспечиваются тремя независимыми источниками питания и допускают возможность перехода на местное управление на самой подстанции.
Автоматические устройства подстанций обеспечивают поддержание заданного режима работы, а также быстрое и надежное включение резервного оборудования.
99. Прокладка новых кабелей всех типов, в том числе посторонних организаций в тоннелях и на наземных участках, производится с разрешения первого руководителя метрополитена. Допускается вновь прокладывание кабелей электроснабжения не распространяющих горение.
Взаиморезервируемый кабель прокладывается в разных перегонных тоннелях.
100. При прекращении питания переменным током часть освещения станций, служебных помещений, тоннелей, закрытых наземных участков и помещений основных инженерно-технических установок автоматически переключается на питание от аккумуляторных батарей.
Питание аварийного освещения этих объектов поддерживается в течение одного часа за счет емкости аккумуляторных батарей.
101. Снятие напряжения с контактного рельса после окончания движения электропоездов и расстановки составов на ночной отстой производит энергодиспетчер по приказу поездного диспетчера.
По получению уведомления (приказа) от энергодиспетчера о снятии напряжения поездной диспетчер передает об этом приказ на все станции линии, а также на посты электрической централизации парковых путей электродепо.

ПҚАТ құрылғыларында ауыспалы токтың нақты кернеуі ~ 220 В немесе ~ 380В деңгейде ұстанылады. Бұл ретте номиналды кернеудің аталған мөлшерден ауытқуның азаю жағына қарай 10 % - дан көп емес, ал ұлғаю жағына қарай 5% - дан аспауына рұқсат беріледі.
96. Метрополитеннің құрылыстары мен құрылғыларының метал конструкциялары тоттанудан кезбе токтар арқылы қорғалады. Шағын станциялар, түйіспелі және кабельдік желілер құрылғылары қысқа тұйықталу токтарынан, белгіленген нормалардан жоғары кернеулер мен жүктемелерден қорғайтын жүйемен қамтамасыз етіледі.
Біріккен тартқыш-азайту қосалқы станциялары серверлік және коммутациялық жабдығының, ПҚАТ құрылғыларының қалыпты жұмысын бұзатын токтардың түйіспелі желісі кіруден қорғайтын қорғаныспен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Әрбір біріккен тартқыш-азайту кіші станциясы энергия жүйесінің үш тәуелсіз қуат көзінен электрэнергия қоректендірумен қамтамасыз етіледі.
98. Біріккен тартқыш-азайту кіші станциялары автоматика, телебасқару, телеөлшеу және телесигнал беру құрылғыларымен, сонымен қатар 825 В шиналарын телебасқаратын жерлендіруші ажыратқыштармен жабдықталады. Телемеханика құрылғылары үш тәуелсіз қуат көзімен қамтамасыз етіледі және шағын станцияның өзінде жергілікті басқаруға ауысу мүмкіндігін береді.
Шағын станцияның автоматты құрылғылары берілген жұмыс режимін ұстауды, сондай – ақ резервті жабдықтың тез және сенімді түрде қосылуын қамтамасыз етеді.
99. Тоннельдерде және жер үсті учаскелерінде, соның ішінде бөгде ұйымдардың барлық үлгідегі жаңа кабельдерді төсеу метрополитеннің бірінші басшысының рұқсатымен жүргізіледі. Жануды таратпайтын электр жабдықтау кабельдерін қайта төсеуге рұқсат беріледі.
Өзара резервтелетін кабель әртүрлі аралық тоннельдерде төселеді.
100. Ауыспалы токпен қоректену тоқтаған кезде станциялардың, қызметтік бөлмелердің, тоннельдердің, жабық жер үсті учаскелерінің және негізгі инженерлік-техникалық қондырғылар бөлмелерінің жарықтанатын бөлігі автоматты түрде аккумуляторлы батареядан қоректенуге көшеді.
Осы объектілердің авариялық жарықтандыруы аккумуляторлы батарея сыйымдылығы есебінен бір сағат бойы қуат көзімен қамтамасыз етіледі.
101. Электрпоезд қозғалысы аяқталғаннан кейін түйіспелі рельстегі кернеуді алуды және құрамды түнгі тұрақтауға орналастыруды поезд диспетчерінің бұйрығымен энергия диспетчері іске асырады.
Энергия диспетчерінен кернеуді алу туралы хабарландыруды (бұйрықты) алғаннан кейін поезд диспетчері осы бұйрықты желідегі барлық станцияларға, сондай – ақ электрдепоның парктік жолдарындағы электрлік орталықтандыру посттарына жібереді.

102. Подача напряжения на контактный рельс перед началом движения электропоездов производится энергодиспетчером по приказу поездного диспетчера после сообщения работниками, имеющими на то право, о готовности линии к пропуску электропоездов и выхода персонала из тоннеля и с наземных участков.
Указанные сообщения передаются по поездной диспетчерской или тоннельной связи одновременно поездному диспетчеру и энергодиспетчеру.
103. Экстренное снятие напряжения с контактного рельса производит энергодиспетчер по приказу поездного диспетчера на основании требования машиниста, помощника машиниста или дежурного по станции, а при несчастных случаях с людьми или случаях, угрожающих безопасности движения, — по требованию любого работника метрополитена, полученному поездным диспетчером по поездной диспетчерской, тоннельной связи или по поездной радиосвязи.
104. Подачу напряжения на контактный рельс после экстренного снятия производит энергодиспетчер по приказу поездного диспетчера на основании требования руководителя работ или работника, затребовавшего снятие напряжения, полученного поездным диспетчером по поездной диспетчерской, тоннельной связи или по поездной радиосвязи после выхода персонала из тоннеля или с наземного участка.
В тоннеле или на наземном участке могут оставаться работники, имеющие на это право, для наблюдения за оборудованием при движении подвижного состава.
Параграф № 7. Порядок эксплуатации технических средств,
сооружений и устройств станционного хозяйства метрополитена
105. Путевое развитие и техническое оснащение станций обеспечивает заданную пропускную способность линий, безопасность движения поездов и производства маневров.
Полезная длина пути для оборота составов электропоездов от светофора, ограждающего выход с этого пути, до изолирующего стыка у призмы тупикового упора устанавливается свыше расчетную длину поезда на перспективное развитие не менее чем на 40 м.
106. Сооружения и устройства станций, предназначенные для обслуживания пассажиров, обеспечивают пропускную способность, соответствующую наибольшим 15-минутным расчетным пассажиропотокам на перспективное развитие, с учетом необходимого резерва, а также быстрое, удобное и безопасное выполнение операций, связанных с перевозками пассажиров.
107. Длина платформы для посадки и высадки пассажиров станций тоннельного или закрытого наземного участка должна превышать расчетную длину поезда на перспективное развитие не менее чем на 6 м, а станций, расположенных на открытых наземных и приравненных к ним участках (на расстоянии до 300 м от открытого наземного участка), - не менее чем на 10 м.
Пассажирские платформы устанавливаются (размещаются) от уровня головок рельсов на высоте 1100 мм.
Допускается установление на пассажирской платформе станционных зеркал или мониторов для наблюдения за ходом высадки и посадки пассажиров, а также проследованием поезда по станции.
До модернизации допускается производить включение и отключение освещения вручную на сборках тоннельного освещения.

102. Электрпоездар қозғалысы алдындағы түйіспелі рельске кернеу беруді электрпоездарды өткiзуге желінің дайындығы және жұмыскерлердің тоннельден және жер үсті учаскелерінен шығуы туралы хабарды айтуға құқылы жұмыскерлердің хабарлауынан кейін поезд диспетчерінің бұйрығымен энергия диспетчері іске асырады.
Аталған хабарлар поездың диспетчерлік немесе тоннельдік байланысы арқылы бірмезгілде поезд диспетчері мен энергия диспетчеріне беріледі.
103. Түйіспелі рельстегі кернеуді шұғыл ажыратуды машинистің, машинис көмекшісінің немесе станция кезекшісі талабының негізінде, ал адамдардың жазатайым оқиғасы немесе қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төнетін жағдайларда - поездық диспетчерлік, тоннельдік байланысы немесе поездың радиобайланысы арқылы алынған метрополитеннің кез келген жұмыскерінің талабы бойынша поезд диспетчерінің бұйрығымен энергия диспетчері іске асырады.
104. Түйіспелі рельстегі кернеудің шұғыл ажыратылуынан кейінгі берілуін поездың диспетчерлік, тоннельдік байланысы немесе поездың радио байланысы арқылы кернеуді алуды талап еткен жұмыс басқарушысының немесе жұмыскері талабының негізінде персонал тоннельден немесе жер үсті учаскесінен шыққаннан кейін, поезд диспетчерінің бұйрығымен энергия диспетчері жүзеге асырады.
Тоннельде немесе жер үсті учаскелерінде жылжымалы құрамның қозғалысы кезінде жабдықты бақылауға құқығы бар жұмыскерлердің қалуына рұқсат беріледі.
№ 7 параграф. Метрополитен станциялық шаруашылығының техникалық құралдарын, құрылыстары мен құрылғыларын пайдалану тәртібі
105. Станцияның жол дамуы және техникалық жабдықталуы желінің берілген өткізгіш мүмкіндігін, поездар қозғалысының және маневрлерді жасау қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Электрпоездар құрамдарының айналымына арналған жолдың, осы жолдан шығуын қоршаған бағдаршамнан тұйық тіреуіштің призмасындағы оқшаулағыш тоғысқан жерге дейінгі пайдалы ұзындығы поездың перспективті дамуына кемінде 40 м есептік ұзындықтан жоғары орналастырылады.
106. Жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған станцияның құрылыстары мен құрылғылары ең көп 15-минуттық есептік жолаушы ағымына сәйкес келетін қор есебімен перспективті дамуына өткізу мүмкіндігін, сондай-ақ жолаушыларды тасымалдауға байланысты операцияларды жылдам, ыңғайлы әрі қауіпсіз орындалуын қамтамасыз етуі тиіс.
107. Жер үсті учаскесінің тоннель немесе жабық станциялардағы жолаушыларды отырғызу мен түсіруге арналған платформалардың ұзындығы поездың есептік ұзындығынан перспективада дамуына кемінде 6 м, ал ашық жер үстін және оларға теңестірілген учаскелерде, (жер үсті ашық учаскеден 300 м-ге дейінгі қашықтықта) орналасқан станцияларда кемінде 10 м асуы керек.
Жолаушылар платформасы рельс қалпақшасы деңгейінен 1100 мм биікке орнатылады (орналастырылады).
Жолаушылар платформасында станциялық айналар немесе жолаушылардың отыру мен түсіру барысын, сондай-ақ поездың станциялар бойынша өтуін бақылайтын мониторлар орнатуға рұқсат етіледі.
Жаңартылғанға дейін тоннельдік жарықтандыру жиынтықтарында жарықтандыруды қосу мен ажыратуын қолмен жасауға рұқсат беріледі.

108. Освещение станций, тоннелей, путей, в том числе наземных и парковых устанавливается архитектурным оформлением станций и обеспечивает безопасность движения поездов и маневровых передвижений, безопасность пассажиров, бесперебойную и безопасную работу обслуживающего персонала.
Освещение устанавливается не влияющим на отчетливую видимость сигнальных огней светофоров, сигнальных указателей и знаков.
109. Станции закрытого типа оборудуются устройствами контроля свободности пространства между поездом и стеной пассажирского зала.
110. Управление работой станций осуществляется из помещения дежурного по станции и поста централизации.
111. Бортовые устройства контроля и безопасности АТР/АТО обеспечивают:
1) точность остановки состава в заданном месте с максимально допустимым отклонением +/-50 см;
2) автоматическое ограничение скорости движения состава в заданных пределах;
3) применение автоматического экстренного торможения состава в следующих случаях:
при попытке его заезда на занятый участок пути;
при возникновении неисправности устройств интерфейса машиниста поезда;
при отключении электропитания/неисправности бортовой системы АТР/АТО (как в ручном, так и в автоматическом режиме управления);
при сбое беспроводной связи во время движения;
при определении несоответствия положения главного контроллера и переключателя режима управления составом;
при определении несоответствия положения контроллера направления движения, с текущим направлением во время движения поезда;
при определении несоответствия переключателя режима управления при движении поезда;
при обнаружении 2-х неисправных тэгов подряд;
4) соответствие информации о скорости и направлении движения составов на устройствах интерфейса машиниста поезда и центрального диспетчерского управления (далее - ЦДУ);
5) правильность определения местонахождения поезда и режима управления составами с ЦДУ;
6) применение автоматического служебного торможения состава при блокировании с АРМ поездного диспетчера текущего или впереди лежащего блок-участка.
112. Нормальная эксплуатация САВС не допускает:
1) движения состава задним ходом более двух метров на станционном участке пути;
2) движения задним ходом более восьми метров на перегонном участке пути;
3) самопроизвольный откат состава;
4) движения состава с открытыми входными дверями.
113. Движение поездов при работе резервной автоблокировки производится с разграничением их раздельными пунктами, которыми являются станции со светофорами, а при системе САВС, применяемой в качестве основного средства сигнализации, границами защитных блок-участков.

108. Станцияларды, тоннельдерді, жолдарды, соның ішінде жер үсті және парктік жолдарды жарықтандыру станцияның сәулеттік ресімделуіне орнатылады және поездар қозғалысы мен маневрлік ауысудың қауіпсіздігін, жолаушылар қауіпсіздігін, қызмет көрсетуші персоналдың үздіксіз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз етеді.
Жарықтандыру бағдаршамдардың сигнал беру шамдарының, сигналдық нұсқағыштар мен белгілердің анық көрінуіне әсер етпейтіндей етіп орнатылады.
109. Жабық түрдегі станциялар поезд бен жолаушылар залы қабырғасының арасындағы кеңістік бостығын бақылау құрылғыларымен жабдықталады.
110. Станция жұмысын басқару станция бойынша кезекші бөлмесінен және орталықтандыру постынан жүзеге асырылады.
111. АТР/АТО бақылау және қауіпсіздік борттық қондырғылары келесілерді қамтамасыз етеді:
1) +/-50 см ең жоғары рұқсат етілген ауытқумен құрамның берілген жерде тоқтауының дәлдігі;
2) берілген шектеулердегі құрамның қозғалыс жылдамдығын автоматты шектеу;
3) құрамның автоматты шұғыл тежеуішін мынадай жағдайларда қолдану:
оның жолдың бос емес учаскесіне кіруіне әрекет еткен кезде;
поезд машинисінің интерфейсі құрылғыларында ақаулар туындаған кезде;
АТР/АТО борттық жүйенің (қолмен және автоматты басқару режимінде) электрқоректендіргішін ажыратқан/жұмыс істемейтін кезде;
қозғалыс кезінде сымсыз байланыстың істен шығуы кезінде;
бас контроллердің және құрамды басқару режимін ауыстырып қосқыш жағдайының сәйкес еместігін анықтаған кезде;
поезд қозғалысы кезінде ағымдағы бағытпен, қозғалыс бағытын бақылаушы жағдайының сәйкес еместігін анықтаған кезде;
поезд қозғалысы кезінде басқару режимі ажыратып, қосқышының сәйкес еместігін анықтаған кезде;
жұмыс істемейтін екі тэгті қатарынан анықтаған кезде;
4) поезд машинисінің интерфейсі құрылғыларында және орталық диспетчерлік басқару (бұдан әрі - ОДБ) құрылғыларында құрам қозғалысының жылдамдығы және бағыты туралы ақпараттың сәйкестігі;
5) ОДБ поездың орналасқан жерін және құрамдарды басқару режимін анықтаудың дұрыстығы;
6) поезд диспетчерінің АЖО-дан ағымдағы немесе алдында жатқан блок-учаскені оқшаулау кезінде құрамның автоматты қызметтік тежегішін қолдану;
112. (ҚАЕЖ) қалыпты пайдалану келесілерге рұқсат етпейді:
1) жолдың станциялық учаскесінде екі метрден астам жерге құрамның артқы жүріспен қозғалысы;
2) жолдың аралық учаскесінде сегіз метрден астам жерге құрамның артқы жүріспен қозғалысы;
3) құрамның өздігінен кейін шегінуі;
4) кіреберіс есіктері ашық құрамның қозғалысы.
113. Резервті автобұғақтау жұмысы кезінде поездар қозғалысы бағдаршамдары бар станциялар болып табылатын бөлінген пункттерді межелеу арқылы, ал сигнал берудің негізгі құралы ретінде қолданылатын ҚАЕЖ жүйесінде қорғаныс блок учаскелерінің шекараларымен жүргізіледі.

114. Границами станции являются:
1) светофоры автоматического действия, расположенные у пассажирской платформы, если перед ними и за ними не расположены светофоры полуавтоматического действия, при отсутствии светофора - торец пассажирской платформы;
2) светофор полуавтоматического действия, наиболее удаленный от пассажирской платформы;
3) светофор полуавтоматического действия, а при наличии за ним стрелочных переводов - сигнальный знак "Граница станции", установленный на расстоянии не более 180 м от центра последнего выходного стрелочного перевода;
4) выходной светофор полуавтоматического действия, ограждающий выход с парковых путей на главные пути или пути соединительных ветвей.
Границы станции указываются в техническо-распорядительном акте станции.
115. Каждому раздельному пункту дается наименование или номер.
Наименование станции указывается на фасаде наземного вестибюля или при входе в подземный вестибюль из подуличного перехода, а на путевых стенах - вдоль пассажирской платформы.
116. Пути метрополитена делятся на главные на перегонах, станционные (в том числе главные на станциях) и специального назначения.
Все пути в пределах границ станций, за исключением переданных в ведение других служб и организаций, находятся в распоряжении начальника станции.
117. На станциях каждый путь, стрелочный перевод и стрелочный пост, а на перегонах каждый главный путь устанавливается номер. Не допускается установление одинаковых номеров путям, стрелочным переводам и постам в пределах одной станции.
118. Порядок использования технических средств станции устанавливается технически-распорядительным актом, которым регламентируется безопасный и беспрепятственный прием, отправление и проследование поездов по станции, а также безопасность маневровой работы.
Порядок, установленный техническо-распорядительным актом, является обязательным для работников всех подразделений метрополитена.
119. Техническо-распорядительный акт станции составляется начальником станции в соответствии с настоящими Правилами и утверждается начальником службы движения.
Техническо-распорядительный акт станции и приложения к нему подлежат пересоставлению или исправлению при переустройстве путевого развития станции, устройств АТДП, связи, а также при изменении порядка приема, отправления поездов или производства маневровой работы.
Первый экземпляр техническо-распорядительного акта и приложения к нему, хранится на посту централизации, а выписки из техническо-распорядительного акта с указанием местных особенностей технической работы станции и приложением плана путевого развития, заверенные начальником станции – в помещении дежурного по электродепо, линейного пункта, мастера мотовозного депо и в других местах по указанию начальника службы движения.
Раздел № 3. Порядок технической эксплуатации трамвая

114. Станция шекаралары:
1) жолаушы платформасында орналасқан автоматтық әрекеттегі бағдаршамдар, егер оның алды мен артында жартылай автоматтық әрекеттегі бағдаршамдар орналаспаған болса, жолаушы бағдаршамы болмаған жағдайда - жолаушы платформасының шет жағы;
2) жолаушы платформасынан неғұрлым алыста орналасқан жартылай автоматтық әрекеттегі бағдаршамы;
3) жартылай автоматтық әрекеттегі шығу бағдаршамы, ал оның артында бағыттағыш бұрмасы бар болғанда - соңғы шығу бағыттағыш бұрмасының ортасынан 180 м қашықтықтан асырмай орнатылған "Станция шекарасы" сигналдық белгісі;
парктік жолдардан бас жолға немесе жалғастырушы тармақша жолдарына шығуды қоршайтын жартылай автоматтық әрекеттегі шығу бағдаршамы.
Станция шекаралары Станцияның техникалық-жарлық актісінде көрсетіледі.
115. Әрбір жеке пунктке атауы немесе нөмірі беріледі.
Станциялар атауы жер үсті вестибюлінің фасадында немесе жер астындағы вестибюльге көше жағындағы өткелден кіре берісте, ал жол қабырғаларда - жолаушылар платформасының бойында орналастырылады.
116. Метрополитен жолдары аралықтардағы басты, станциялық (соның ішінде станция ішіндегі бастысы) және арнаулы мақсаттағы жолдар болып көрсетіледі.
Станция шекараларының шегіндегі басқа қызметтер мен ұйымдардың жүргізуіне берілгендерінен өзге, барлық жолдар станция бастығының иелігінде болады.
117. Станцияда әр жолға, бағыттамалы бұрма және бағыттамалық пост, ал аралықтарда әр басты жолға нөмірі орнатылады. Бір станцияның шегінде орналасқан жолдарға, бағыттамалық бұрмаларға және бағыттамалық посттарға бірдей нөмірлер беруге жол берілмейді.
118. Станцияның техникалық құралдарын пайдалану тәртібі поездардың қауіпсіз және кедергісіз қабылдануын, жөнелтілуін және станция арқылы жүріп өтуін, сондай – ақ маневрлік жұмыстың қауіпсіздігін реттейтін техникалық-жарлық актісімен белгіленеді.
Техникалық-жарлық актісімен белгіленген тәртіп метрополитеннің барлық бөлімше жұмысшыларына міндетті болып табылады.
119. Станцияның техникалық-жарлық актісін осы Қағидаларға сәйкес станция бастығы құрады, қозғалыс қызметінің бастығы бекітеді.
Станцияның техникалық-жарлық актісі және оның қосымшалары станцияның жол дамуын, ПҚАТ құрылғыларын, байланысын қайта құру кезінде, сондай-ақ поездарды қабылдау, жөнелту немесе маневрлік жұмыс жүргізу кезінде қайта құруға немесе түзетілуге жатады.
Техникалық-жарлық актінің бірінші данасы және оның қосымшалары орталықтандыру постында сақталады, ал станция бастығы бекіткен станцияның техникалық жұмысының жергілікті ерекшеліктері және жол дамуының жоспары қосылып берілген техникалық-жарлық актіден алынған үзінді көшірмелер - электродепо желілік пункт бойынша кезекшілердің, мотовоз депосы шеберінің бөлмелерінде және қозғалыс қызметі бастығының нұсқауымен басқа жерлерде болуы тиіс.
№ 3 бөлім. Трамвайды техникалық пайдалану тәртібі

1. Порядок эксплуатации подвижного состава трамвая
120. Вводимые в эксплуатацию новые трамвайные вагоны (далее - вагоны) сопровождаются комплектом эксплуатационной документации, в том числе:
1) руководством по эксплуатации;
2) формуляром на вагон, колесные пары, тяговые электродвигатели;
3) каталогом деталей и сборочных единиц;
4) ведомостью запасных частей и приспособлений (далее – ЗИП);
5) копией акта приемочной комиссии с решением о промышленном производстве модели трамвайного вагона.
121. Ввод вагона в эксплуатацию оформляется приказом по организации рельсовых транспортных средств (далее – РТС). Перед первым выпуском на линию с пассажирами производится ревизия его механического и электрического оборудования в депо и пробная обкатка без пассажиров на линии не менее 50 км.
122. Организация РТС присваивает каждому вагону инвентарный номер, который наносится на переднем, заднем и боковых бортах, а также в пассажирском помещении.
123. Собственник организации РТС обеспечивает содержание вагонов в исправном состоянии, их бесперебойную работу, безопасность движения и перевозки пассажиров.
124. Результаты замеров основного удельного сопротивления движению эксплуатируемых вагонов заноситься в книгу учета.
125. Не допускается внесение изменений в конструкцию трамвайных вагонов, влияющие на безопасность движения и пассажиров, без согласования с разработчиком (заводом-изготовителем) или через проведение приемочных испытаний.
126. Вагон, непригодный к эксплуатации вследствие физического износа, а также в случае нецелесообразности его восстановления после дорожно-транспортного происшествия, подлежит списанию.
127. Техническое обслуживание и ремонт вагонов проводится в соответствии с эксплуатационной документацией завода-изготовителя, а также положениями типовой системы технического обслуживания и ремонта трамвайных вагонов по разработанной ремонтным предприятием документации.
128. Организация РТС может корректировать эксплуатационную и ремонтную документацию, которая поставляется с вагоном, с учетом местных условий по согласованию с заводом-изготовителем.
129. Техническое состояние трамвайных вагонов, выпускаемых на линию, поддерживается в соответствии с требованиями эксплуатационно-ремонтной документацией и настоящих Правил.
130. Перед выездом на линию проверяется техническое состояние, экипировка вагона (поезда), внешний вид, правильность записей в книге поезда, наличие подписи мастера по выпуску в книге поезда и диспетчера в путевом листе.
131. Не допускается к эксплуатации на линии вагон, имеющий хотя бы одну из перечисленных ниже неисправностей:

1. Трамвайдың жылжымалы құрамын пайдалану тәртібі
120. Пайдалануға енгізілген жаңа трамвай вагондары (бұдан әрі – вагондар) пайдалану құжаттамаларының жиынтығымен қоса беріледі, оның ішінде:
1) пайдалану бойынша нұсқаумен;
2) вагонға формуляр, доңғалақ жұптары, тартқыш электр қозғалтқыштармен;
3) бөлшектер мен құралым бірлігі каталогымен;
4) қосалқы бөлшектер және құрал – саймандар тізімдемесімен (бұдан әрі – ҚЖҚ);
5) трамвай вагонының өнеркәсіптік өндіріс үлгісі туралы шешімімен қабылдау комиссиясы актісінің көшірмесі.
121. Вагондарды пайдалануға енгізу рельстік көлік құралдары (бұдан әрі – РКҚ) ұйымының шешімі бойынша ресімделеді. Жолаушылармен желіге бірінші шығару алдында, депода оның электрлік және механикалық жабдықталуына ревизия және жолаушыларсыз желіде кемінде 50 км жүргізіп жаттықтыру жүргізіледі.
122. РКҚ ұйымы алдыңғы, артқы және жанама борттарына енгізілетін әрбір вагонға, сондай-ақ жолаушылар үй жайларына мүкәммал нөмірін береді.
123. Меншікті РКҚ ұйымы жолаушылар тасымалы мен қозғалыс қауіпсіздігін және олардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ететін вагондардың жарамды жай - күйде ұсталуын қамтамасыз етеді.
124. Пайдаланымдағы вагондар қозғалысына үлесті қарсылықтың негізгі өлшемдерінің қорытындылары тіркеу кітабына енгізіледі.
125. Қозғалыс және жолаушылар қауіпсіздігіне әсер ететін немесе қабылдау сынамаларын жүргізу арқылы трамвай вагондарының констукциясына әзірлеуші (әзірлеуші зауыт) келісімінсіз өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
126. Табиғи тозу салдарынан пайдалануға жарамсыз, сондай-ақ жол-көлік оқиғасынан кейінгі қалыпқа келтіру пайдалы емес жағдайдағы вагон есептен шығарылуы тиіс.
127. Вагондарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу әзірлеуші зауыттың пайдалану құжаттарына, сондай-ақ жөндеу кәсіпорны әзірлеген құжаттар бойынша трамвай вагондарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесі үлгілік ережесіне сәйкес жүргізіледі.
128. РКҚ ұйымы әзірлеуші зауыт келісімі бойынша жергілікті жағдай есебімен вагонмен жеткізілетін пайдалану және жөндеу құжаттамасын түзете алады.
129. Желіге шығарылатын трамвай вагондарының техникалық жағдайы пайдалану-жөндеу құжаттамасының және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұсталады.
130. Желіге шығар алдында вагонның (поездың) техникалық жағдайы, жабдықталуы, сыртқы көрінісі, поезд кітабындағы жазбаның дұрыстығы, поезд кітабында шығарылым жөнінде шебердің және жол парағында диспетчердің қол қойғандығы тексеріледі.
131. Төменде аталған қандай да бір ақаулығы бар вагонды желіге пайдалануға рұқсат берілмейді:

1) колесные пары:
высота реборды бандажа менее 11 мм. Высоту реборды следует измерять от точки на поверхности катания бандажа, отстоящей на 33 мм от боковой грани бандажа со стороны реборды;
наличие выкрошенных мест на реборде бандажа или толщина ее менее 8 мм. Толщину реборды следует измерять на высоте, отстоящей на 5 мм от верхнего канта реборды;
ослабление бандажа. Ослабление бандажа следует проверять согласно инструкции по техническому обслуживанию и ремонту колесных пар трамвайных вагонов;
толщина бандажа менее 25 мм при ширине бандажа 85 мм, и толщина бандажа менее 23 мм при ширине бандажа 90 мм. Толщину бандажа следует измерять с внутренней стороны колеса на расстоянии 33 мм от внутренней грани;
отсутствие или ослабление крепления стопорного кольца бандажа, если конструкцией оно не предусмотрено. Проверяется согласно инструкции по техническому обслуживанию и ремонту колесных пар трамвайных вагонов;
выбоины (лыски) на поверхности катания бандажа глубиной более 0,6 мм при деревянных шпалах, более 0,3 мм при бетонном основании или железобетонных шпалах;
продольные или поперечные трещины на бандаже или колесном центре;
не затянута и не зафиксирована приваренными планками центральная гайка подрезиненного колеса;
ослабление или сдвиг ступицы относительно оси колесной пары. Проверяется согласно инструкции по техническому обслуживанию и ремонту колесных пар трамвайных вагонов;
не затянуты и не зафиксированы гайки болтов, сжимающих резинометаллические амортизаторы колеса, или отсутствует хотя бы один из них;
наличие на площади 1 см2 более 5 трещин глубиной до 2 мм на резинометаллических амортизаторах колес;
отсутствие или повреждение более чем на 25% площади сечения гибкого электрического соединения бандажа со ступицей;
расстояние между внутренними гранями бандажей колесной пары не соответствует норме:
для колеи 1524 мм - (1474+-2) мм,
для колеи 1000 мм - (950+-1) мм.
гибкая оболочка шарнирно-сочлененного вагона ("гармошка") имеет разрыв.
2) тормоза:
не действует один из видов тормозов:
отсутствует электродинамическое торможение или не действует механический колодочный тормоз, хотя бы на одной колесной паре;
неисправна тяга или пружина подвешивания рельсового тормоза, зазор между полюсом подвешивания рельсового тормоза и головкой рельса менее 8 мм и более 12 мм;
рычаг (педаль) стояночного тормоза не удерживается запирающим устройством, если такое устройство предусмотрено конструкцией;
не действует хотя бы один соленоид или тормозной цилиндр привода механических тормозов;
при наличии пневматической системы неисправен манометр контура механических тормозов;

1) доңғалақ жұптары:
бандаж ребордының биіктігі 11 мм аз болуы. Реборд биіктігін реборд жақтан бандаждың бүйір жағынан 33 мм тұрақталған, бандаждың сырғыма бетіндегі нүктеден өлшеу керек;
бандаж ребордында үгітілген жерлердің болуы немесе оның қалындығы 8 мм аз болуы. Реборд қалыңдығын ребордтың жоғары кантынан 5 мм тұрған биіктікте өлшеу керек;
бандаждың босауы. Бандаждың босауын трамвай вагондарының доңғалақ жұптарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тексеру қажет;
бандаж жалпақтығы 85 мм болғанда, бандаж қалыңдығы 25 мм және бандаж жалпақтығы 90 мм болғанда, бандаж қалыңдығы 23 мм аз болады. Бандаж қалындығын ішкі қырынан 33 мм қашықтықта доңғалақтың ішкі жағынан өлшеу керек.
бандаж тоқтатқышты шығыршығы бекітпесінің болмауы немесе босауы, егер ол конструкцияда көзделмесе. Трамвай вагондарының доңғалақ жұптарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тексеріледі;
бандаждың сырғыма бетінде ағаш шпалында 0,6 мм астам, бетон негізде немесе темір бетон шпалында 0,3 мм астам тереңдікте ойықтар (қасқалдар);
бандажда немесе доңғалақ ортасында бойлық немесе көлденең жарықтар;
резеңкелі доңғалақтың орталық гайкасы ерітіліп жабыстырылатын планкалармен тартылмаған және бекітілмеген;
доңғалақ жұптарының осіне қатысты күпшектің ығысуы немесе босауы. Трамвай вагондарының доңғалақ жұптарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тексеріледі;
доңғалақтың резеңке металды амортизаторларын қысатын болт гайкалары тартылмаса және бекітілмесе немесе олардың біреуі жоқтығы;
доңғалақтардың резеңке металды амортизаторларында алаңы 1 см2 тереңдігі 2 мм дейін 5-тен астам жарығының болуы;
бандаждың күпшекпен икемді электрлі байланысу қиылысы алаңының 25% аса болмауы немесе бүлінуі.
доңғалақ жұбының бандаж ішкі қырларының арасындағы қашықтық нормаға сәйкес болмаған жағдайда:
жолтабанға 1524 мм – (1474+-2) мм,
жолтабанға 1000 мм – (950+-1) мм.
топсалы-буындаулы вагонның икемді қабыршағы ("гармошка") үзілген болса.
2) тежеуіштер:
тежеуіштер түрлерінің бірі жұмыс істемесе:
электродинамикалық тежеу жоқтығы немесе доңғалақ жұбының ең болмағанда біреуінде механикалық қалыпты тежеу істемесе;
рельс тежеуішінің ілу тартқышы немесе серіппесі істемес, рельс тежеуішінің іліну полюсі мен рельс қалпақшасының арасындағы саңылау 8 мм аз және 12 мм астам.
тұрақтану тежеуіш тұтқышы (педаль), егер мұндай құрылғы конструкцияда қарастырылса, жапқыш құрылғылармен ұсталмайды.
ең болмағанда бір соленоид немесе механикалық тежеуіштердің тежеу цилиндр жетегі істемесе.
пневматикалық жүйе барында механикалық тежеуіштер контуры манометрінің жарамсыздығы.

нарушена герметичность пневматической системы, что вызывает падение давления воздуха при неработающем компрессоре более чем на 0,05 МПа (0,5 кгс/см) за 15 мин после полного приведения в действие тормозных приводов;
неисправен пневматический тормозной кран;
3) внешние световые приборы:
не горят или не отрегулированы фары ближнего или дальнего света;
не работают в установленном режиме или загрязнены внешние световые приборы и световозвращатели;
4) стеклоочистители и омыватели ветрового стекла:
не работают в установленном режиме стекоочистители;
не работают стекоомыватели, если они предусмотрены конструкцией.
5) трамвайная тележка:
не затянуты и не зафиксированы гайки крепления продольных балок тележки;
6) сцепной прибор (автосцепка):
наличие трещин в деталях сцепного прибора;
отсутствие чеки или шплинта у стержня;
наличие изгиба (погнутости) или износ стержня до диаметра менее 23 мм;
не затянуты и не зафиксированы болты и гайки крепления головки к стержню. Ослаблены заклепки, щуп толщиной 0,1 мм проходит между соединенными деталями на расстоянии 25 мм от заклепки;
отклонение по высоте сцепных приборов (автосцепок) трамвайных вагонов при сцепке более 25 мм;
отсутствует клеймо об испытании сцепного прибора;
7) карданная передача:
наличие люфта фланца в месте посадки на валу тягового электродвигателя или редуктора, выработка отверстий под болты крепления фланцев карданного вала более 0,5 мм;
радиальный зазор карданного шарнира и окружной люфт шлицевого соединения превышают допустимые нормы, установленные изготовителем;
8) редуктор:
не затянуты и не зафиксированы гайки и болты элементов реактивного устройства;
просачивание смазки с каплепадением;
наличие посторонних шумов в редукторе;
9) пневматическое оборудование (при его наличии):
регулятор давления не поддерживает рабочее давление в пневматической системе в пределах, установленных изготовителем;
утечка воздуха из пневмосистемы вагона, заторможенного пневматическим тормозом, в течении 5 минут снижает давление более, чем на 0,05 МПа (0,5 кг/см2);
предохранительный клапан не имеет пломбы;
неисправен манометр напорной системы;
10) крышевое оборудование:
детали токоприемника имеют трещины или изломы;
перекошен, не отрегулирован токоприемник, нажатие токоприемника на контактный провод не соответствует норме, установленной заводом-изготовителем;
не затянуты болты крепление контактной вставки, износ ее превышает норму, установленную организацией РТС;
заедание в шарнирах при подъеме и опускании токоприемника;
обрыв волокон троса токоприемника площадью более 25 % от его сечения;
поврежден или отсутствует пряжковый изолятор троса токопремника;
токоприемник не фиксируется в опущенном положении;
имеются разрывы или отсутствует на крыше дорожка из электроизоляционного материала;
поврежден или отсутствует напряжковый изолятор троса токоприемника;

тежеу жетектерін толық қозғалысқа келтіргеннен кейінгі 15 минут ішінде жұмыс істемейтін компрессорде 0,05 МПа (0,5 кгс/см) астам ауа қысымының төмендеуін тудыратын пневматикалық жүйе герметикалығының бұзылуы.
пневматикалық тежеу кранының жарамсыздығы;
3) сыртқы жарық құралдары:
жақын немесе алыс жарық фаралар жанбайды немесе қапқа келтірілмеген болса;
сыртқы жарық құралдары және сәуле айналымдары белгіленген режиммен жұмыс істемесе немесе кірлесе;
4) шыны тазартқыштар және желді шыны шайғыштар:
шыны тазартқыштар белгіленген режиммен жұмыс істемесе;
шыны шайғыштар жұмыс істемейді, егер олар конструкцияда қарастырылса.
5) трамвай арбасы:
арбаның бойлық бөренелерін бекіту гайкасымен тартылмаған және бекітілмеген.
6) тіркелетін құрал (автотіркеу):
тіркелетін құралдардың бөлшектерінде жарық болғанда;
өзекте мұрындықтың немесе сіргенің болмауы;
өзектің 23 мм аз диаметрге дейін иілген (бүгілген) болуы немесе тозуы;
өзекке басты бекіту болттары және гайкаларымен тартылмаған немесе бекітілмеген. Шегендеулер босаңқы, 0,1 мм қалыңдықты қуыс бұрғы шегендеуден 25 мм қашықтықта байланыстырылған бөлшектер арқылы өтеді.
трамвай вагондарын тіркеу кезіне тіркеу құралдарының (автотіркеу) 25 мм астам биіктікке ауытқуы;
тіркелетін құралдардың сынаудан өткендігі туралы таңбасы болмаған жағдайда.
7) карданды беріліс:
электр қозғалтқыш білігіндегі отырғызу орнында фланц люфтінің немесе редуктордың болуы, карданды білік фланцтарын бекіту болттарының астынан 0,5 мм асатын тесіктерді жасау.
карданды шарнирдің радиал саңылауы және шлинц қосылуының айналма люфті жасаушы белгілеген мүмкін болатын нормадан асып кетсе.
8) редуктор:
реактивті құрылғы элементтерінің гайкалары мен болттары тартылмаған және бекітілмеген;
тамшылау әсерінен майдың сарқылуы
редукторда өзге шудың болуы
9) пневматикалық құрылғы (болған кезде)
қысым реттегіші пневматикалық жүйедегі жасаушы белгілеген шектен артық жұмыс қысымын ұстамаса;
пневматикалық тежегішпен тоқтатылған вагон пневможүйесіндегі ауаның кемуі, 5 минут ішінде қысымды 0,05 МПа (0,5 кг/см2) артық төмендетеді;
қорғаушы клапанның пломбасы болмайды;
қысымды жүйенің манометрі жөнделмеген.
10) шатырлы жабдықтар:
токқабылдағыш бөлшектерінде сынықшалар мен жарықшалар бар;
бұзылған, реттелмеген токқабылдағыш түйіспелі сымына токқабылдағышты басқан кезде әзірлеуші зауыт белгілеген нормаға сай емес;
түйіспелі қондырғының бекіту болттары тартылмаған және оның тозуы РКҚ ұйымы орнатқан нормадан асады.
токқабылдағыштың көтеру және түсіру кезінде шарнирдің қажалуы;
токқабылдағыш арқаны талшықтарының оның қиылысынан 25% артық аумақты үзілуі;
токқабылдағыш арқаны айырғыш изоляторының бұзылуы не жоқ болуы;
токқабылдағыш түсірілген жағдайда тіркелмейді;
айырулар бар немесе шатырында электроқшаулағыш материалдан жасалған төсеніші жоқ.

11) электрическое оборудование:
работа сопровождается:
сильным искрением под щетками тяговых электродвигателей или вспомогательных электрических машин,
остановкой (застреванием) вала реостатного контроллера (ускорителя) на промежуточных позициях,
многократным (более трех раз) срабатыванием защитной аппаратуры,
отказом выполнения команд, поступающих от контроллера водителя,
показанием вольтметра напряжения на аккумуляторной батарее менее 18 В без потребителей (холостой ход).
отсутствуют или оборваны проводники на площади более 25 % сечения шунта заземления кожухов электрических печей отопления;
не работают световая сигнализация на пульте водителя;
установлены некалиброванные предохранители;
пружинящие зажимы не обеспечивают электрический контакт и удержание предохранителя;
не работают измерительные приборы;
не работают устройства обогрева и обдува стекол.
не работает звуковая сигнализация.
12) кузов:
не затянуты или отсутствуют элементы крепления внутренней обшивки и настила пола, поручней, кронштейнов, сидений, порван материал обшивки сидений и спинок;
повреждена или отсутствует предохранительная межвагонная сетка, где ее установка предусмотрена конструкцией вагона, повреждена предохранительная подвагонная сетка или предохранительный отбойный брус (фартук);
износ покрытия пола превышает 50% толщины материала покрытия, крышки люков выступают над полом более 8мм, вода протекает через пол на электрооборудование;
наличие трещин на стеклах кабины водителя и зеркалах заднего вида;
вода протекает в помещение для пассажиров или кабину через крышу, люки или элементы крепления стекол кузова;
не подается песок на рельсы;
отсутствуют зеркала заднего вида.
не работает привод дверей;
не работает информационная установка, если она предусмотрена конструкцией;
не работают приводы песочниц.
132. Для наблюдения за техническим состоянием подвижного состава на линии и устранения неисправностей организуются линейные ремонтные пункты, укомплектованные слесарями по ремонту вагонов, хорошо знающими все виды оборудования и ремонтные работы, а также правила техники безопасности при проведении этих работ.
133. В функции персонала по ремонту подвижного состава на линейном ремонтом пункте входит устранение неисправностей по заявкам водителей и линейного персонала, а также осмотр оборудования вагонов с целью предупреждения отказа в работе.
134. О ремонтных работах на вагоне производится запись в книге поезда с подписью мастера, устранение неисправностей по повторной заявке водителя подтверждается подписью лица, уполномоченного приказом по организации РТС.

11) электр жабдығы:
жұмыс алып жүруі:
тартқыш электроқозғалтқыштар немесе көмекші электрлік машиналардың щеткаларының астынан қатты ұшқындалуы,
реостатты бақылаушы білігінің (тездеткіштің) аралық позициясында тоқтауы (тежелуі);
қорғаушы аппаратураның көпреттік (үштен көп) жарамсыздануынан, бақылаушы жүргізушіден түсетін командаларды орындаудан бас тарту;
аккумуляторлық батареясындағы вольтметрдің кернеу көрсеткішінің тұтынусыз18 В кем емес көрсеткіші ( бос жүріс ).
жылу электр пештері қаптамасының жерге тұйықталған шунт қиылысының 25% аса алаңында сымдардың болмауы немесе үзілуі;
жүргізуші пультінде жарық сигнал беру жұмыс істемейді;
колибрлі емес сақтандырғыштар орнатылған;
серіппелі қысқыштар электрлік байланысты және сақтандырғышты тоқтатуды қамтамасыз етпейді;
өлшегіш құралдары жоқ;
әйнектерді қыздыру және салқындату құрылғылары жұмыс істемейді;
дыбыстық сигнал беру істен шыққан.
12) кузов:
ішкі қаптама және еден төсенішін, тұтқаларды, кронштейнерлерді, орындықтарды бекіту элементтері тартылмаған немесе болмаса, орындықтар мен арқаларды тігу материалы жыртылса;
қорғағыш вагонаралық тор бұзылса немесе болмаса, оның орнатылуы вагон конструкциясында көзделсе, қорғағыш вагон астындағы тор немесе қорғағыш шойбалғалы діңгек (фартук) бұзылса;
еден қаптамасының тозуы қаптама материалының 50% қалыңдығынан асса, люк қақпақтары еден үстінен 8мм астам шығыңқы болады және су еден арқылы электр жабыққа өтеді;
жүргізуші кабинасының әйнегінде және артқы көру айналарында жарықшақтардың болуы;
су шатыр арқылы жолаушылар бөлмесіне немесе кабинасына, люк немесе кузов әйнегінің бекіту элементі арқылы ағады;
құм рельстерге түспейді;
артқы көру айнасы жоқ;
есіктердің тартпасы істемейді;
ақпараттық қондырғы жұмыс істемейді, егер ол конструкцияда көзделсе;
құмсалғыш тартпалары істен шыққан.
132. Желідегі жылжымалы құрамның техникалық жағдайын бақылау және оның ақаулықтарын жою үшін, барлық жабдық түрлерін және жөндеу жұмыстарын, сондай-ақ осы жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын жақсы білетін вагондарды жөндейтін темір ұсталармен жасақталған желілік жөндеу пункттері ұйымдастырылады.
133. Желілік жөндеу пунктіндегі жылжымалы құрамды жөндейтін персоналдың функцияларына жүргізушілердің және желілік персоналдың өтінімдері бойынша ақаулықтарды жою, сондай-ақ істен шығуының алдын алу мақсатында вагон жабдықтарын қарау кіреді.
134. Вагондағы жөндеу жұмыстары жөнінде шебердің қолымен поезд кітабына жазбалар енгізіледі, жүргізушінің қайталанған өтінімімен ақаулықтарды жою РКҚ ұйымы бойынша бұйрықпен уәкілетті тұлғаның қолымен расталады.

135. Для быстрейшей ликвидации внезапных отказов вагонов на линии и последствий дорожно-транспортных происшествий организуется скорая техническая помощь.
136. Скорая техническая помощь выполняет работы специальными дежурными бригадами или ремонтными бригадами депо.
137. Бригады скорой технической помощи находятся в оперативном подчинении у старшего (центрального) диспетчера.
138. Бригады скорой технической помощи обеспечиваются транспортными средствами, средствами оперативной связи со старшим (центральным) диспетчером и находятся в готовности к немедленному выезду.
139. Транспортные средства скорой технической помощи оснащаются подъемными механизмами, необходимыми инструментами и запасными частями, предохранительными приспособлениями для обеспечения безопасной работы, средствами ограждения и сигнализации. В каждом депо или специализированной службе составляется список и установлен порядок проверки и передачи по смене и пополнения неснижаемого запаса материалов.
140. Автомобили скорой технической помощи оборудуются приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, а также устройствами двухсторонней радиосвязи со старшим (центральным диспетчером) и обеспечиваются разрешениями на проезд под запрещающие знаки.
141. Руководство бригадой скорой технической помощи осуществляет бригадир (мастер). В случае работы нескольких бригад руководство осуществляет бригадир (мастер) бригады, прибывшей на место повреждения первой, или лицо из числа административно технического персонала, прибывшее специально для руководства работой.
142. Отправка неисправного вагона в депо производится с разрешения старшего (центрального) диспетчера и оформляется запись в книге поезда и путевом листе о причине направления в депо или до ремонтного пункта. Запись производится работником технической помощи (линейным слесарем).
143. Неисправный вагон необходимо буксировать в следующих случаях:
1) неисправно сцепное устройство (в составе поезда);
2) неисправна тормозная система;
3) вагон (поезд) не может двигаться своим ходом;
4) неисправен токоприемник;
5) неоднократно срабатывает автоматическая защита высоковольтных или низковольтных цепей.
144. Не допускается буксировка неисправного вагона (поезда) без сопровождения бригадой скорой технической помощи, если:
1) неисправны внешние световые приборы;
2) не работает стеклоочиститель во время дождя, снегопада.
145. На буксируемом вагоне (поезде) в любое время суток включаются габаритные огни, а при их неисправности на задней стенке вагона закрепляется знак аварийной остановки. На буксирующем транспортном средстве включается ближний свет фар.

135. Желідегі вагондардың кенеттен істен шығуын және жол-көлік оқиғаларының зардаптарын тезірек жою үшін жедел техникалық жәрдем ұйымдастырылады.
136. Жедел техникалық көмек жұмыстарды депоның арнайы кезекші бригадаларымен немесе жөндеу бригадаларымен орындайды.
137. Жедел техникалық көмектің бригадалары аға (орталық) диспетчерге оперативті бағынуында болады.
138. Жедел техникалық көмектің бригадалары көлік құралдарымен, аға (орталық) диспетчерімен хабарласатын оперативтік байланыс жабдықтарымен қамтамасыз етіледі және кенет шақыртуларға дайын болулары қажет.
139. Жедел техникалық көмектің көлік құралдары қауіпсіз жұмысты қамтамасыз етуге арналған көтеретін механизмдермен, қажетті құралдар және қосалқы бөлшектермен, сақтандырғыш құралдарымен, сигнал беру және қоршау жабдықтарымен жасақталады. Әр депода немесе арнайы қызметте материалдардың азаймайтын қорының тізімі жасалады және ауысым бойынша тексеру мен беру және толтыру тәртібі белгіленеді.
140. Жедел техникалық көмектің автомобильдері арнайы жарық және дыбыс сигналдарын беретін құралдармен, сондай – ақ аға (орталық диспетчер) диспетчермен екі жақты радио байланыс құралдарымен жабдықталады және тыйым салынған белгілерде жүру рұқсатымен қамтамасыз етіледі.
141. Жедел техникалық көмек бригадасына бригадир (шебер) басшылық етеді. Бірнеше бригадалар жұмыс жасаған жағдайда бүлінген жерге бірінші болып келген бригаданың бригадирі (шебері) немесе жұмысты басқару үшін арнайы келген әкімшілік техникалық персоналдың бірі басшылық етеді.
142. Жарамсыз вагон депоға аға (орталық) диспетчердің рұқсатымен жіберіледі және поезд кітабында және жол парағында депоға немесе жөндеу пунктіне жіберу себебі туралы жазба жазылады. Жазбаны техникалық жәрдем жұмысшысы (желілік темір ұстасы) жазады.
143. Жарамсыз вагонды мынадай жағдайларда тіркеп сүйреу керек:
1) тіркеу құрылғысы бұзылған (поезд құрамында);
2) тежегіш жүйесінің ақаулығы;
3) вагон (поезд) өз жүрісі арқылы қозғала алмайды;
4) токқабылдағыштың бұзылуы;
5) жоғары вольтты немесе төменгі вольтты шынжырлардың автоматты қорғанышы бірнеше рет қосылса;
144. Жедел техникалық көмек бригадасының көмегінсіз жарамсыз вагонды тіркеу рұқсат етілмейді, егер:
1) сыртқы жарық құралдары бұзылған жағдайда;
2) жаңбыр, қар жауғанда әйнек тазартқыш жұмыс жасамаған жағдайда;
145. Тіркелген вагонда (поезда) тәуліктің кез келген уақытында габаритті от қосылып тұрады, ал олар бұзылып қалған жағдайда вагонның артында авариялық тоқтату белгісі бекітіледі. Сүйреткіш көлік құралында фаралардың жақын жарығы қосылады.

146. Неисправный вагон (поезд), возвратившийся в депо, принимается работником депо.
147. Действия водителя на линии определяются должностной инструкцией водителя и Правилами дорожного движения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196.
148. В организации РТС организуется предрейсовый медицинский осмотр водителей.
149. При выполнении нулевого рейса водителем проверяется работоспособность тормозов; работа генератора или иного зарядного устройства, свободный ход вагона, отсутствие постороннего шума и стука. При обнаружении неисправности водитель останавливает вагон, сообщает работнику, ответственному за выпуск или линейному работнику Службы движения и действует по их указанию. Приемка вагона (поезда) оформляется подписью водителя в книге поезда и в путевом листе по прибытии на конечную станцию.
Проверка работоспособности узлов и агрегатов, обеспечивающих безопасность движения, производится без пассажиров на участке пути, определенном приказом по депо.
150. На линию водитель допускается при наличии:
1) удостоверения на право управления трамвайным вагоном,
2) удостоверения на право работы на электроустановках с напряжением до 1000 В;
3) книжка водителя;
4) путевого листа,
5) расписания движения,
6) книги поезда с талоном технического осмотра.
Не допускается отсутствие в кабине инструментального ящика, диэлектрических перчаток и сигнального жилета оранжевого цвета, хлопчатобумажных рукавиц, в помещении для пассажиров - правил пользования трамваем и схема трамвайных маршрутов.
151. При движении вагона (поезда) нулевым рейсом водителем производятся остановки на всех остановочных пунктах для посадки и высадки пассажиров.
152. Движение вагона (поезда) начинается только при окончании высадки и посадки пассажиров, закрытых дверях салона и свободном пути впереди.
153. Движение вагона (поезда) с не полностью закрытыми дверями пассажирского помещения не допускается.
154. На остановочном пункте при наличии уклона и в сырую погоду водитель фиксирует вагон стояночным тормозом (если он предусмотрен конструкцией).
155. Посадка и высадка пассажиров производится только на остановочных пунктах после полной остановки вагона. Высадка и посадка пассажиров вне остановочных пунктов, при задержках движения, производится только через переднюю дверь под контролем водителя или кондуктора.
156. Движение вагонов (поездов) немедленно прекращается в следующих ситуациях:
1) при наличии препятствий движению, а также при угрозе наезда или столкновения;

146. Депоға қайтып келген ақаулы вагонды (поезд) депо жұмысшысы қабылдайды.
147. Жүргізушінің желідегі іс-қимылы жүргізушінің лауазымды нұсқаулығымен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларымен айқындалады.
148. РКҚ ұйымында жүргізушілердің рейс алды медициналық тексеруі ұйымдастырылады.
149. Нөлдік рейсті орындау барысында жүргізуші тежеуіштердің жұмысқа қабілеттілігін; генератордың немесе баска заряд құрылғысының жұмысын, вагонның еркін жүруін, сыртқы шу мен дыбыстың жоғын тексереді. Ақаулықты байқаған сәтте жүргізуші вагонды тоқтатады, шығарылымға жауапты жұмысшыға немесе Қозғалыс қызметінің желілік жұмысшысына хабарлайды және олардың нұсқауы бойынша жұмыс істейді. Вагонды (поезды) қабылдау жүргізушінің поезд кітабында және соңғы станцияға келуі бойынша жол парағында қойған колымен ресімделеді.
Қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін түйіндердің және агрегаттардың жұмыс істеу қабілетін тексеру жол учаскесінде жолаушылар болмағанда депо бойынша анықталған бұйрықпен орындалады.
150. Жүргізуші желіге:
1) трамвай вагонын басқаруға құқығына куәлік;
2) 1000 В дейінгі кернеуі бар электр қондырғыларымен жұмыс істеу құқығына куәлік;
3) жүргізуші кітабі;
4) жол парағы;
5) қозғалыс кестесі;
6) техникалық қарау талоны бар поезд кітабы болғанда жіберіледі.
Кабинада аспаптық жәшіктің, диэлектрлік қолғаптар және қызғылт сары түсті сигналдық желеттің, мақта-мата қолғаптарының; жолаушыларға арналған үй-жайда – трамвайды қолдану қағидалар және трамвай маршруты схемасының болмауына жол берілмейді.
151. Вагонның (поездың) нөлдік рейстегі қозғалысында жүргізуші жолаушыларды отырғызу мен шығару үшін барлық аялдама пунктерінде тоқтауларды орындайды.
152. Вагон (поезд) қозғалысы жолаушыларды түсіруді және отырғызуды аяқтағаннан кейін, салонның есіктері жабылып, алдында жол ашық болған жағдайда ғана басталады.
153. Вагонның (поездың) қозғалысы жолаушылар бөлмесіндегі есіктер толығымен жабылмаса орындалмайды.
154. Аялдама пунктінде еңіс бар маңда және дымқыл ауа райы болғанда жүргізуші вагонды тұрақты тежегішпен бекітеді (егер ол конструкцияда көзделсе).
155. Жолаушыларды отырғызу мен түсіру аялдама пунктерінде вагон толық тоқтағаннан кейін ғана орындалады. Қозғалыстың кешігуі кезіндегі аялдама пунктерінен тыс жерлерде жолаушылардың шығуы мен мінуі жүргізуші немесе кондуктордың бақылауымен алдыңғы есік арқылы ғана орындалады.
156. Вагондар (поездар) қозғалысы мынадай жағдайларда дереу тоқтатылады:
1) қозғалысқа кедергі бар болса, сондай-ақ басып кету немесе соғылу қаупі болғанда;

2) при тревожных сигналах кондуктора, контролера, пассажира или любого другого лица;
3) при всяком внезапном толчке и стуке;
4) при обрыве или резком колебании провода контактной сети;
5) при отсутствии напряжения в контактной сети;
6) при обнаруженном повреждении рельсового пути;
7) при наличии на проезжей части дороги воды или мокрого снега глубиной (высотой) более 100 мм от уровня головок рельс;
8) по требованию работников милиции, линейных работников движения.
157. Водитель останавливает вагон (поезд) экстренным торможением в случаях, угрожающих безопасности движения, пассажиров или прохожих.
158. В темное время суток, независимо от наличия искусственного освещения дорог, а также в условиях плохой видимости (туман, метель), включается ближний свет фар и все наружные огни, в том числе и задний противотуманный фонарь (если он предусмотрен конструкцией).
159. Приближение поезда к стоящему впереди поезду разрешается на расстояние не менее 15 м на ровном участке и 60 м на подъемах и спусках более 4% (40%).
Допускается уменьшение данного расстояния до 3 м на конечных станциях, сдвоенных остановках, при скоплении поездов на перекрестках.
В условиях недостаточной видимости и при возникновении опасности движения юзом указанные расстояния удваиваются.
Расстояние между следующими один за другим вагонами (поездами) соблюдается не менее 60 м при скорости движения до 20 км/час, 120 м при скорости свыше 20 км/час, 200 м на подъемах и спусках с уклоном свыше 40% (40%).
160. При вынужденной длительной остановке, вызванной неисправностью, вагон затормаживается стояночным тормозом, опускается токоприемник, включается аварийная световая сигнализация и выставляется знак аварийной остановки на расстоянии не менее 15 м от вагона.
При скоплении поездов вагон затормаживается стояночным тормозом, опускается токоприемник. После восстановления движения следует начинать движение лишь после удаления стоявшего впереди вагона (поезда) на расстояние не менее 60 м.
Буксировка неисправного вагона перед исправным (толкание) разрешается до ближайшего запасного пути (депо) или конечной станции.
Буксировка неисправного вагона с запасного пути или из депо в депо производится по разрешению старшего (центрального) диспетчера.
161. В течение смены водитель на конечных станциях проводит осмотр пассажирского помещения на наличие оставленных пассажирами предметов и проверяет состояние: колесных пар, тормозной системы, сцепных приборов, токоприемников, наличие песка в песочнице. При необходимости очищает номер вагона, маршрутные указатели и подножки от грязи, снега и льда. Обо всех обнаруженных неисправностях или повреждениях водитель сообщает диспетчеру конечной станции и линейному слесарю и производит запись в книге поезда.

2) кондуктордың, бақылаушының, жолаушының немесе кез келген адамның үрейлі сигналы кезінде;
3) кез келген кенеттен серпін түрткі мен дүрсілде;
4) түйіспелі желі жетегінің кенеттен ауытқуы немесе үзілуі;
5) түйіспелі желіде кернеу болмағанда;
6) рельстік жолдың бұзылуы айқындалса;
7) жолдың жүру бөлігінде су немесе биіктігі (тереңдігі) рельстің қалпақшасы деңгейінен 100 мм-ден жоғары сулы қар болса;
8) милиция қызметкерлерінің, желілік қозғалыс жұмысшыларының талабы бойынша тоқтатылады.
157. Жүргізуші вагонды (поезды) жолаушылар мен жүргіншілерге қауіпті жағдай болғанда шұғыл тоқтатады.
158. Тәуліктің қараңғы мезгілінде, жолға жасанды жарық беруден бөлек, сондай – ақ жолдың жеткіліксіз көрінетін жағдайында (тұман, боран) болса, барлық сыртқы оттар мен жақын жарық фары, және сонымен бірге тұманға қарсы артқы фарларын қосу міндетті. (егер ол конструкцияда көзделсе).
159. Поездың алда тұрған поездға жақындау арақашықтығы тегіс учаскеде 15м кем емес және 4% (40%) жоғары өрлеуде және түсерде 60 м болуы тиіс.
Аталған қашықтықтың 3 м дейін азаюы соңғы станцияларда, қосарланған аялдамаларда, қиылыстарда поездардың жиналып қалуына рұқсат етіледі.
Жеткіліксіз көрінетін және сырғып кету қаупі бар жағдайларда көрсетілген қашықтықтар екі еселенеді.
Бірінен кейін бірі келе жатқан вагондар (поездар) арақашықтығы 20км/сағ дейінгі қозғалыс жылдамдығы кезінде 60 м кем емес, жылдамдық 20км/сағ асқанда 120 м, 40% (40%) жоғары еңісі бар көтерілу және түсуде 200 м сақталады.
160. Ақаулықтан болған мәжбүрлі ұзақ тоқтау кезінде вагон тұрақты тежеуішпен тежеледі, токқабылдағыш түсіріледі, авариялық жарық сигнал беру қосылады және вагоннан 15 м кем емес қашықтықта авариялық тоқтау белгісі қойылады.
Поездар жиналып қалғанда вагон тұрақты тежеуішпен тежелген болады, токқабылдағыш түсіріледі. Қозғалыс қалпына келтірілгеннен кейін, қозғалысты алда тұрған вагон (поезд) кемінде 60 м алыстағаннан кейін бастауға тиіс.
Жарамсыз вагонды жарамды вагонның алдында тіркеу (итеру) жақын маңдағы қосымша жолға (депоға) немесе соңғы станцияға дейін рұқсат етіледі.
Қосымша жолдан немесе деподан депоға жарамсыз вагонды тіркеу тек аға (орталық) диспетчер рұқсатымен жүргізіледі.
161. Ауысым ішінде соңғы станцияларда жүргізуші жолаушылар жеке заттарының қалып қоюына жолаушылар бөлмелеріне тексеріс жүргізеді және доңғалақ жұптарының, тежегіш жүйесінің, тіркейтін құралдардың, токқабылдағыштың жай-күйін, құмның құм салғышта болуын қадағалайды. Қажет болған жағдайда вагонның нөмірін, маршруттар көрсеткіштер мен баспалдақты кір, қар және мұздан тазартады. Барлық табылған ақаулықтар мен бұзылулар туралы жүргізуші соңғы станция диспетчеріне және желілік темір ұстасына хабарлап, поезд кітабына жазады.

162. Последовательность действий водителя при выходе из вагона (на конечной станции или в пути):
1) затормозить (зафиксировать) вагон стояночным тормозом;
2) отключить все высоковольтные и низковольтные электрические цепи;
3) убедившись, что вагон (поезд) надежно удерживается на месте, поставить рукоятку реверсивного вала контроллера в положение "О", снять ее и взять с собой;
4) надеть сигнальный жилет;
5) закрыть дверь кабины и выйти из трамвая;
6) на уклоне поставить противооткатные упоры под колеса трамвая со стороны уклона.
Водитель не допускает остановку поезда на подъемах и спусках.
Если по возвращении к рабочему месту необходима постановка токоприемника, водитель перед этим заходит в кабину и убеждается, что все высоковольтные и низковольтные цепи отключены, реверсор находится в положении "О".
163. Последовательность действий водителя при постановке вагона (поезда) на межсменный отстой в депо:
1) затормозить вагон стояночным тормозом;
2) выключить все высоковольтные и низковольтные электрические цепи;
3) перевести рукоятку реверсора в положение "О", снять ее и взять с собой (если предусмотрено инструкцией);
4) закрыть форточки и вентиляционные люки;
5) опустить токоприемник и закрепить его, закрыть все двери вагона;
6) при стоянке на уклоне установить противооткатные упор под колеса вагона со стороны уклона;
7) спустить влагу и воздух из пневматической системы (если это предусмотрено конструкцией);
8) отключить аккумуляторную батарею, если это предусмотрено конструкцией;
9) сделать запись в книге поезда о наличии или отсутствии неисправностей;
10) сдать диспетчеру депо книгу поезда, расписание движения, путевой лист.
164. Не допускается передача кому-либо управление вагоном (поездом), кроме лиц, указанных в должностной инструкции водителя. О передаче управления делается запись в путевом листе.
165. Водитель сообщает сменяющему его водителю следующие сведения:
1) о техническом состоянии вагона и обо всех случаях неисправностей и повреждений, отмеченных в течение смены;
2) о полученных им распоряжениях, в частности, о режиме вождения вагона (поезда);
3) о состоянии рельсового пути, контактной сети и других линейных обустройств;
4) о работе громкоговорящей установки, касс и компостеров при их наличии.
Водитель, принимающий трамвайный поезд по смене, проверяет исправность поезда в соответствии с должностной инструкцией водителя трамвая. Приемка поезда оформляется подписью водителя в книге поезда и путевом листе.
166. Для обеспечения работы организации РТС и подвижного состава в осенне-зимний и весенне-летний периоды производится сезонная подготовка к указанным периодам в соответствии с утвержденными мероприятиями, в которых предусматривается инструктаж водителей об особенностях режимов вождения в зависимости от погодных условий.

162. Вагоннан шыққаннан кейін жүргізуші әрекеттерінің реті (соңғы станцияда немесе жолда):
1) вагонды тұрақты тежегішпен тежеу (жазып алу);
2) барлық жоғары вольтты және төменгі вольтты электр шынжырларды өшіру;
3) вагон (поезд) орнында нық тұрғанына көз жеткізген соң, контроллердің реверстік біліктің сабын "О" жағдайға қою, шешіп алу және өзімен бірге алу;
4) сигналдық желеткені кию;
5) кабина есігін жабу және трамвайдан шығу;
6) еңісте трамвай дөңгелегінің астына еңіс жағынан шегінуге қарсы тіреу қою.
Жүргізуші көтерулерде және түсірулерде поездың тоқтауын болдырмайды.
Егер жұмыс орнына қайтып келгеннен кейін токқабылдағыштың қойылуы керек болса, жүргізуші алдын ала кабинаға келіп, барлық жоғары вольтты және төменгі вольтті шынжырлардың өшірулі, реверсор "О" жағдайда тұрғанына көз жеткізеді.
163. Деподағы ауысымаралық тортаға вагонды (поезды) қою кезіндегі жүргізушінің әрекеттерінің реті:
1) тұрақты тежеуішпен вагонды тежеу;
2) барлық жоғарғы вольтті және төменгі вольтті электр шынжырларды өшіру;
3) реверсор сабын "О" жағдайға ауыстыру, оны шешіп алу және өзімен бірге алу (егер нұсқаулықта көзделсе);
4) терезелерді және желдеткіш люктерді жабу;
5) ток қабылдағышты түсіру және оны бекіту, вагонның барлық есіктерін жабу;
6) еңісте тоқтағанда вагон дөңгелегінің астына еңіс жағынан шегінуге қарсы тірек орнату;
7) пневматикалық жүйеден ылғалды және ауаны шығару (егер ол конструкцияда көзделсе);
8) аккумуляторлық батареяны өшіру, (егер ол конструкцияда көзделсе);
9) поезд кітабына ақаулықтың бар немесе жоғын жазу;
10) поезд кітабын, қозғалыс кестесін, жол парағын диспетчерге тапсыру;
164. Вагонды (поезды) басқару жүргізушінің лауазымды нұсқаулықтарында көрсетілген тұлғалардан басқа, басқа біреуге беруге рұқсат етілмейді. Басқаруды беру туралы жол парағында жазылып отырады.
165. Жүргізуші ауыстырушы жүргізушіге мынадай мәліметтерді хабарлайды:
1) ауысым барысында вагонның техникалық жай-күйі және орын алған барлық жағдайдағы ақаулықтар мен бұзылулар туралы;
2) олардың алған өкімдері туралы, соның ішінде вагон (поезд) жүргізу режимі туралы;
3) рельс жолдарының, түйіспелі желінің және басқа да желілік құрылғылар жай-күйі туралы;
4)дауыс зорайтқыш, кассалар және компостерлер бар болғандағы жұмысы туралы;
Трамвай поезын ауысым бойынша қабылдайтын жүргізуші трамвай жүргізушінің лауазымды нұсқаулығына сәйкес поезд жарамдылығын тексереді. Поезды қабылдау жүргізушінің поезд кітабы және жолдық параққа қол қоюымен ресімделеді.
166. РКҚ ұйымының және жылжымалы құрамның күзгі-қысқы және көктегі-жазғы мерзімде жұмысын қамтамасыз ету үшін ауа райы жағдайына байланысты жүргізу режимдерінің ерекшеліктері туралы жүргізуші нұсқамалығы көзделетін бекітілген іс-шараларға сәйкес көрсетілген мерзімдерге маусымдық дайындық жүргізіледі.

167. Учет технического обслуживания и ремонта трамваем обеспечивает возможность:
1) оперативного получения информации о техническом состоянии трамвайных вагонов, дате и объеме всех выполненных ремонтов, наличии заявок о неисправности подвижного состава;
2) проведения анализа работы организации РТС по техническому обслуживанию и ремонту вагонов и их агрегатов;
3) выявления работников, выполнявших техническое обслуживание и ремонт узлов, обеспечивающих безопасность движения.
168. Во всех организациях РТС разрабатываются и утверждаются должностные инструкции для инженерно-технических работников и производственные инструкции для рабочих, занятых техническим обслуживанием и ремонтом подвижного состава.
169. На каждый вагон заводится книга поезда, и ремонтные формуляры на вагон в целом, тяговые электродвигатели, мотор-компрессор, высоковольтный вспомогательный двигатель, колесные пары.
170. В пронумерованной и прошнурованной книге поезда водитель отмечает все неисправности, обнаруженные в процессе эксплуатации. В этой книге делаются записи обо всех производимых в процессе технического обслуживания работах и о готовности вагона к выпуску с подписью лица, проводившего ремонт, и мастера, контролировавшего работу. Периодически книга проверяется руководителем трамвайного депо или его заместителями, о чем в нее вносятся соответствующие записи. Книга поезда хранится в течение одного года со дня последней записи.
171. В каждом депо обеспечивается наличие:
1) книгу ремонтов для учета технического обслуживания и текущих ремонтов;
2) книгу заявок и книгу повторных заявок водителей о неисправности вагонов;
3) книгу учета замеров основного удельного сопротивления движению вагонов;
4) книгу ежемесячного замера износа бандажей колесных пар.
172. Техническая статистика, а также учетные ведомости выполнения ремонтных работ вагонов ведутся в депо и по организации РТС в целом. Статистика обеспечивает отражение межремонтных пробегов, технического состояния, выполнения ремонтов и другие технические сведения по подвижному составу в целом и отдельным его агрегатам, а также учет выполненного пробега вагонов в соответствии с записями в путевых листах.
2. Порядок эксплуатации инфраструктуры трамвая
Параграф № 1. Общие положения
173. На каждую конечную станцию маршрута составляется технико-распорядительный акт, определяющий границы конечной станции, порядок движения, расстановки трамваев и производства маневровых работ.
Технико-распорядительный акт утверждается руководством организации РТС.

167. Трамвай техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндіктерін қамтамасыздандыруды есепке алу:
1) трамвай вагондарының техникалық жағдайы, барлық орындалған жөндеулер уақыты мен көлемі және жылжымалы құрам ақаулығы туралы өтінімдерінің болуы жайлы ақпаратты шұғыл алу;
2) вагондар мен олардың агрегаттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша РКҚ ұйымы жұмысына талдау жүргізу;
3) қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін түйіндерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізген жұмысшыларды анықтау мүмкіндіктерін қамтамасыз етеді.
168. Барлық РКҚ ұйымдарында инженерлік-техникалық жұмысшыларға арналған лауазымдық нұсқаулықтар және жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшыларға арналған өндірістік нұсқаулықтар әзірленеді және бекітіледі.
169. Әрбір вагонға поезд кітабы және жалпы вагонға жөндеу формулярлары жүргізіледі, тартқыш электр қозғалтқыштары, мотор-компрессор, жоғарғы вольтты көмекші қозғалтқыш, доңғалақтар жұптары болу тиіс.
170. Жүргізуші пайдалану процесінде табылған барлық ақаулықтарды нөмірленген және тігілген поезд кітабында белгілейді. Бұл кітапта техникалық қызмет көрсету процесінде жүргізілетін барлық жұмыстар туралы және вагонның шығаруға дайындығы туралы жазбалар жөндеу жүргізген адамның және жұмысты бақылаған шебердің қол коюымен жазылады. Кітапты мерзімді трамвай депосының бастығы немесе оның орынбасарлары тексереді, ол туралы кітапқа тиісті жаза енгізіледі. Поездар кітабы соңғы жазу жазылған күннен бастап бір жыл бойы сақталады.
171. Әрбір депода:
1) техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеулерді есепке алуға арналған жөндеулер кітабының;
2) өтінімдер кітабы және вагондардың ақаулығы туралы жүргізушілердің қайта өтінімдер кітабының;
3) вагондардың қозғалысқа қарсылығы туралы негізгі шекті өлшеулерді есепке алу кітабының;
4) дөңгелек жұптары бандажының тозуын ай сайын өлшеу кітабының болуы қамтамасыз етіледі.
172. Техникалық статистика, сондай-ақ вагондардың жөндеу жұмыстарының орындалуын есепке алу ведомствалары депода және РКҚ ұйымдары бойынша жүргізіледі. Статистика жылжымалы құрамды толығымен және жекеше оның агрегаттары бойынша жөндеу аралық жұмыстардың, техникалық жағдайды, жөндеу жұмыстарының орындалуын және басқа да техникалық мәліметтердің көрінісін, сондай-ақ жол парағындағы жазуларға сәйкес вагондардың орындалған жүрісінің есепке алынуын қамтамасыз етеді.
2.Трамвай инфрақұрылымын пайдалану тәртібі
№ 1 параграф. Жалпы ережелер
173. Маршруттың әрбір соңғы станциясына соңғы станцияның шекарасын, қозғалыс тәртібін, трамвайлардың орналасуын және маневр жұмыстарының жүргізілуін анықтайтын техникалық-өкімдік акт жасалады.
Техникалық-өкімдік актіні РКҚ ұйымының басшылығы бекітеді.

174. Рельсовые пути, в зависимости от архитектурно-планировочного задания и конкретных дорожных условий, могут располагаться:
1) в одном уровне с проезжей частью на полотне, являющемся ее составным элементом;
2) на обособленном и самостоятельном полотне.
Обособленное полотно, за исключением переездов, отделяется от проезжей части или тротуара бортовым камнем, специальным ограждением высотой не менее 1 м или располагается на самостоятельном полотне вне проезжей части улицы.
Наименьшую ширину обособленного полотна наземных участков скоростного трамвая, включая полосы, занимаемые защитными ограждениями, озеленением и опорами контактной сети необходимо принимать не менее 10 м.
175. Трамвайные пути, расположенные в проезжей части улицы, укладываются выше уровня дорожного покрытия не более чем на 20 мм.; на обособленном полотне - с превышением головки рельсов на 100 мм над верхом бортового камня.
Не допускается возвышение межрельсового настила над верхом головки рельсов более 30 мм, а глубина неровностей в покрытии настила не должна быть более 40 мм. Устранение указанных недостатков должно быть осуществлено в течение не более чем двух суток с момента их обнаружения организацией, уполномоченной на то органом местного самоуправления.
176. Не допускается возвышение дорожного покрытия и сооружений, находящиеся в зоне полосы рельсовых путей, более чем на 30 мм над головкой неизношенного рельса.
177. Дорожное покрытие следует предусматривать и поддерживать в исправном состоянии на трамвайных путях, расположенных:
1) на совмещенном полотне;
2) на обособленном и самостоятельном полотне с песчаным балластом - в пределах жилой застройки, а также на продольных уклонах более 5% (50 %) (кроме железобетонных плит и асфальтобетона);
3) на обособленном и самостоятельном полотне с щебеночным балластом - в пределах остановочных пунктов, а также в случаях, когда покрытие необходимо по санитарно-гигиеническим требованиям;
4) на территории депо, ремонтных мастерских (заводов).
На участках пути с трудными условиями движения вагонов (поездов) применять дорожное покрытие из железобетонных плит и асфальтобетона не допускается.
Параграф № 2. План и профиль пути трамвая
178. Не допускается превышение продольного уклона путей эксплуатируемых линий %:
90 - при движении четырехосных одновагонных либо двухвагонных поездов по системе многих единиц, составленных из четырехосных вагонов;
80 - при движении двухвагонных поездов (моторного и прицепного) либо трехвагонных поездов по системе многих единиц;
60 - при движении трехвагонных (моторного и двух прицепных) или одновагонных поездов из сочлененных шестиосных вагонов.
В исключительных случаях (до переустройства улиц) допускается эксплуатация ранее построенных путей с уклонами, превышающими указанные значения.
В стесненных условиях (подходы к мостам, путепроводам и эстакадам, рамповые участки тоннелей) не допускается превышение продольного уклона путей эксплуатируемых линий 60
.

174. Рельстік жолдар сәулет-жоспарлау тапсырмасына және нақты жол жағдайларына қарай:
1) жүру бөлігінің құрамалы элементі болып табылатын төсеммен бір деңгейде;
2) жекелеген және дербес төсемде орналаса алады.
Өткелдерді қоспағанда, жекелеген төсем жүру бөлігінен немесе тротуардан борттық таспен, биіктігі 1 м кем емес арнайы қоршаумен бөлінеді немесе көшенің жүру бөлігінен тыс дербес төсемде орналасады.
Қорғау қоршаулары, көгалдандырумен және байланыс желісі тіреулері бар жолақтарды қоса алғанда, жылдамдық трамвайдың жер үсті учаскелерінің жекелеген төсемінің ең төменгі енін 10 м кем емес қабылдау керек.
175. Көшенің жүру бөлігінде орналасқан трамвай жолдары жол жамылғысы деңгейінен 20 мм аспайтындай; жекелеген төсемде – рельс басынан 100 мм-ге борттық тастың төбесінен асырып орналастырылады.
Рельс аралық төсемнің рельстің жоғарғы басынан 30 мм асырып жоғарылатып орналасуына рұқсат етілмейді, ал төсем жабынының тегіс емес жерлердің тереңдігі 40 мм аспауы керек. Көрсетілген кемшіліктерді жергілікті басқару органы уәкілетті еткен ұйым айқындаған сәттен бастап 2 тәуліктен аспай жою керек.
176. Рельс жолдарының жолақтары аймағындағы жол жабыны мен құрылыстарды рельстің тозбаған басынан 30 мм аса биіктігі рұқсат етілмейді.
177. Жол жабынын төмендегі орналасқан трамвай жолдарындағы жарамды жағдайда ұстау және қолдау қажет:
1) біріккен төсемде;
2) құм балластымен жекелеген және дербес жабында – тұрғын құрылыс шегінде, сондай-ақ бойлық еңістерде 5% аса (50%) (темірбетон плиталада және асфальт бетонда);
3) ұсақ тас балластымен жекеленген және дербес жабында – аялдау пункттері шегінде, сондай-ақ жабын санитарлы-гигиеналық талаптар бойынша қажет жағдайларда;
4) депо аумағында, жөндеу шеберханаларында (зауыттарда).
Вагондар (поездар) қозғалысының қиын жағдайлары бар жол учаскелерінде темірбетон плиталардан және асфальт бетоннан жасалған жол жабындарын қолдануға жол берілмейді.
№ 2 параграф. Трамвай жолының жоспары мен пішіні
178. Пайдаланылатын желілердегі жолдардың бойлық еңісінің артуына жол берілмейді ‰:
90 - төрт білікті вагондардан құралған төрт білікті бір вагонды немесе екі вагонды поездардың көптеген бірлік жүйесі бойынша қозғалысы кезінде;
80 - екі вагонды (моторлық және тіркемелі) немесе үш вагонды поездардың көптеген бірлік жүйесі бойынша қозғалысы кезінде;
60 - мүшелес алты біліктік вагоннан жасалған үш вагонды (моторлық және екі тіркемелі) немесе бір вагонды поездардың қозғалысы кезінде.
Ерекше жағдайларда (көшелерді қайта құруға дейін) аталған көрсеткіштерді асыратын ерте салынған еңісті жолдарды пайдалануға рұқсат етіледі.
Тығыз жағдайларда (көпірлерге, жол өтпелеріне және эскадаларға, тоннельдердің рампалы учаскелеріне жақындағанда) пайдаланылатын желі жолдарының бойлық еңісінің 60‰ арттыруға жол берілмейді.

179. Не допускается превышение продольного уклона уклон путей, предназначенных для отстоя трамвайных вагонов на территории депо, ремонтных мастерских (заводов), на конечных станциях 2,5
.
Отступление допускается в исключительных случаях и при наличии специальных противоугонных мер (упоры, барьеры, шпальные клетки).
180. Перечень участков пути с тяжелыми условиями движения с указанием их границ оформляется приказом по организации РТС.
Параграф № 3. Порядок технической эксплуатации контактной
и кабельной сети трамвая
181. В эксплуатации допускается усиление опор путем установки анкерных тросов на высоте не менее 5 м над уровнем проезжей части и не менее 3 м над уровнем тротуара. В каждом анкерном тросе устанавливается натяжной изолятор у места крепления троса к опоре.
182. Заземление опор контактной сети не требуется при обязательном наличии двух ступеней изоляции между элементами сети, находящимися под напряжением, и опорами. Использование металлических опор в качестве заземлителей не допускается.
183. На всех тросах поддерживающих и фиксирующих устройств контактной сети, закрепляемых на стенах жилых и общественных зданий, устанавливаются шумоглушители. Расстояние от места крепления (крюка) любого троса до края здания, оконного или дверного проема допускается не менее 0,5 м.
Использование стен из навесных железобетонных панелей для крепления контактной сети к зданиям не допускается.
184. Размещение на опорах сетей, устройств и оборудования, не относящихся к системе электроснабжения подвижного состава, допускается только с разрешения организации РТС (Службы энергохозяйства).
Размещение электросетей, электропроводов, дорожных знаков и оборудования, не относящихся к системе электроснабжения подвижного состава, на гибких несущих и фиксирующих поперечинах и кронштейнах контактной сети не допускается.
185. При совместной эксплуатации опор ответственным за состояние контактной сети является персонал, обслуживающий контактную сеть. За состояние устройств сторонних организаций - персонал этих организаций.
186. Высота возвышения контактных проводов над уровнем головки рельса в точках подвешивания устанавливается единой для всех трамвайных организаций 5,8 м с допустимыми отклонениями от минус 0,15 до плюс 0,10 м.
187. Допускается снижение высоты подвешивания контактных проводов, м, не менее:
1) внутри производственных помещений
5,2;
2) в проемах ворот зданий депо для въезда и выезда
4,7;
3) под существующими инженерными сооружениями
4,2.
Сопряжение участков контактных линий с различной высотой подвешивания контактных проводов выполняется с уклоном проводов относительно продольного профиля трамвайного пути не более 2% (20%).
Допускается:

179. Трамвай вагондарының тұруына арналған жолдардың бойлық еңісін депоның, жөндеу шеберханаларының (зауыттардың) аумағында, соңғы станцияларда 2,5 ‰ арттыруға жол берілмейді.
Шегінуге айрықша жағдайларда және арнайы айдап әкетуге қарсы шаралары болған кезде (тіреулер, кедергілер, шпалды талшықтар) жол беріледі.
180. Қозғалыстың қиын жағдайлары бар жол учаскелерінің тізбесі олардың шектерін көрсете отырып, РКҚ ұйымдарының бұйрығымен ресімделеді.
№ 3 параграф. Трамвайдың түйіспелі және кабельдік желісін техникалық пайдалану тәртібі
181. Өтпе жол бөлігі деңгейінен кемінде 5 м және жаяу жол деңгейінен 3 м кем емес биіктікте анкерлік арқандарды орнату арқылы тіректердің күшеюіне рұқсат етіледі. Әрбір анкерлік арқанда тірекке бекітілген жеріне тарту изоляторы орнатылады.
182. Түйіспелі желінің тіректерін жерлендіру кернеуде тұрған, міндетті түрде желілер элементтері арасындағы екі дәрежелі оқшаулағышы және тіректері бар кезде талап етілмейді. Жерлендіргіштер ретінде металдық тіректерді қолдануға рұқсат етілмейді.
183. Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың қабырғаларына бекітілетін түйіспелі желілердің ұстайтын және тіркейтін құрылғылардың барлық арқандарына шуды бәсеңдеткіштер орнатылады. Кез келген арқанның бекітілген (ілмектелген) жерінен ғимараттың шетіне дейінгі қашықтығы, терезенің немесе есіктің ойығы кемінде 0,5 м болуы қажет.
Ғимараттарға түйіспелі желіні бекіту үшін аспалы темірбетон тақтайларынан тұратын қабырғаларды пайдалануға жол берілмейді.
184. Желілер тіреулеріне жылжымалы құрамның электр үнемдеу жүйесіне жатпайтын құрылғылар мен жабдықтарды РКҚ ұйымының (Энергия шаруашылығы қызметінің) рұқсат етуімен ғана орнатуға рұқсат етіледі.
Жылжымалы құрамның энергияны үнемдеу жүйесіне жатпайтын электр желілерді, электр жетектерін, жол белгілері мен жабдықтарын түйіспелі желінің икемді тіреулерінде және тіркейтін арқалықтар мен кронштейндерде орналастыруға рұқсат етілмейді.
185. Тіреулерді бірлестіріп пайдалану кезінде түйіспелі желі күйіне оған қызмет көрсететін персонал жауапты. Ал басқа ұйымдар құрылғыларының жай-күйіне осы ұйымдардың персоналы жауап береді.
186. Асып қою нүктесіндегі рельс басы деңгейінен түйіспелі сымдарының жоғарылау биіктігі минус 0,15 0,10 м плюске дейін рұқсат етілген ауытқумен 5,8 м барлық трамвай ұйымдары үшін бірдей белгіленеді.
187. Түйіспелі сымдардың іліну биіктігінің төмендеуі м кем емес:
1) өндіріс ғимаратының ішінде
5,2;
2) депо ғимаратының шығу және кіру қақпасы
ойықтарында 4,7;
3) бар инженерлік құрылыстарда
4,2.
Түйіспелі сымдардың түрлі биіктікте ілінуімен түйіспелі желілер учаскелерінің түйіндесуі трамвай жолы пішіні 2%(20%) аспайтын сымдар еңістігімен орындалады.

эксплуатация действующей контактной сети с высотой подвешивания менее 4,2 м под низкогабаритными путепроводами и мостами до их переустройства;
подвешивание контактных проводов, с уклоном до 4% (40%) в исключительных случаях при ограничении скорости движения до 15 км/ч.
188. На пересечениях контактной сети с не электрифицированными железнодорожными путями в одном уровне возвышение контактных проводов над уровнем головки рельса поддерживается не менее 5,8 м при наибольшей стреле провеса провода с учетом наихудшего расчетного сочетания температуры, нагрузок, гололеда, безветрия.
189. На прямых участках пути (сети) зигзаг контактного провода в плане допускается в пределах от 250 до 300 мм, от оси токоприемника в статическом состоянии, а шаг зигзага для всех типов подвесок - двум пролетам подвески, при симметричной установке зигзага на двухпутных участках. На кривых участках пути вынос (величина отклонения) контактного провода от оси токоприемника в статическом положении во внешнюю сторону кривой в точках фиксации, а также провода, устанавливаемого по хордам внутри кривой, не допускается превышение 300 мм.
190. Не допускается превышение величины углов излома контактных проводов (в плане) на криволинейных участках допустимого угла излома, установленного техническими условиями для соответствующей арматуры и фиксирующих устройств (зажимов, фиксаторов, обратных фиксаторов, держателей кривой).
При фиксации контактного провода с применением зажимов длиной менее 250 мм не допускается превышение угла излома контактного провода 4о на один зажим. Допускаются углы изломов контактных проводов в диапазоне от 8о до 45о на узлах и криволинейных участках сети-при применении держателей кривых.
191. Контактная сеть при любом типе подвески, там, где это конструктивно возможно, оборудуется устройствами автоматического регулирования натяжения контактных проводов (автокомпенсации), обеспечивающими натяжение с учетом сезонного изменения температуры воздуха:
медных проводов, в том числе низколегированных при поперечном сечении провода 85 мм2-8,0 кН (800 кгс), с допустимым диапазоном отклонения по длине участка регулирования от 6,0 до 11,0 кН (от 600 до 1100 кгс);
медных проводов, в том числе низколегированных при поперечном сечении провода 100 мм2-8,0 кН (800 кгс), с допустимым диапазоном отклонения по длине участка регулирования от 6,0 до 12,0 кН (от 600 до 1200 кгс).
Исправность и работоспособность устройств регулирования обеспечивается периодическим регламентным обслуживанием и в соответствии с графиком сезонной подготовки сети.

төменгі габаритті жол өткелдері және көпірлерінен астынан кемінде 4,2 м іліну биіктігімен қолданыстағы түйіспелі желіні оларды қайта құруға дейін пайдалануға;
айрықша жағдайларда қозғалыс жылдамдығын 15 км/сағ дейін шектеген кезде түйіспелі сымдарын 4%(40%) дейінгі еңіспен ілуге рұқсат етіледі.
188. Түйіспелі желінің электрленбеген теміржол жолымен бір деңгейде қиылысында рельстің бас жағы деңгейінен түйіспелі сымдардың жоғарылату температураның, жүктеменің, тайғанақтың, желсіздіктің ең нашар есептік қосылысын есепке ала отырып, жетектің ең жоғарғы бағыты кезінде 5,8 м кем емес ұсталады.
189. Тікелей келген жол учаскелерінде (желілерде) түйіспелі сымның иірімдері статикалық жай-күйдегі токқабылдағышының осінен жоспар бойынша 250-ден 300 мм дейін, ал барлық аспа түрлері үшін иірім адымы екі жолды учаскелерде иірімінің симметриялық орналасуы кезінде аспаның екі аралығында рұқсат етіледі. Жолдың қисық учаскелерінде бекіту нүктелерінде қисықтың сыртқы жағына қарай статикалық жағдайда токқабылдағыштың білігінен түйіспелі желісі (ауытқу биіктігі), қисық ішінде хордалар бойынша орнатлатын сымды шығаруды 300 мм асыруға рұқса етілмейді.
190. Тиісті арматуралар мен белгілеу құрылғыларына (қысқыштар, бекіткіштер, кері бекіткіштер, қисықты ұстағыштар) арналған техникалық шарттарда белгіленген сынудың рұқсат етілген бұрыштарының қисық сызықты учаскелерінде түйіспелі өткізгіштері сыну бұрыштарының (жоспарда) көлемін асыруға жол берілмейді.
Ұзындығы кемінде 250 мм аспаған қысқыштарды қолдана отырып, түйіспелі өткізгіштерін бекіткен кезде түйіспелі өткізгішінің бір қысымға сыну бұрышы 40 асуына жол берілмейді. Түйіспелі өткізгіштердің сыну бұрышы түйінділер мен желінің қисық сызықтық учаскелеріндегі қисық ұстағыштарымен қолданылғанда 80 ден 450-қа дейінгі диапазонда рұқсат етіледі.
191. Түйіспелі желісі әртүрлі іліп қою түрінде, конструктивті мүмкін жерінде түйіспелі өткізгіштері тартылуының (автокомпенсация) ауа температураның маусымдық өзгерістерін ескере отырып, тартуын қамтамасыз ететін автоматтық реттеу құрылғыларымен жабдықталады:
жез өткізгіштері, оның ішінде 6,0 бастап 11,0 кН дейін (600 бастап 1100кгс дейін) реттеу учаскесінің ұзындығы бойынша ауытқудың рұқсат етілген диапазонымен сымның 85 мм2-8,0 кН (800 кгс) көлденең қиылысы кезінде төмен қосындалалған;
жез өткізгіштері, оның ішінде 6,0 бастап 12,0 кН дейін (600 бастап 1200кгс дейін) реттеу учаскесінің ұзындығы бойынша ауытқудың рұқсат етілген диапазонымен сымның 100 мм2-8,0 кН (800 кгс) көлденең қиылысы кезінде төмен қосындалалған.
Реттеу құрылғыларының жарамдылығы мен жұмыс қабілеті кестеге, желінің маусымдық дайындығына сәйкес кезеңді регламентті қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі.

192. На участках сети, не оборудованных устройствами автокомпенсации, сезонное регулирование осуществляется в зависимости от температуры воздуха, но не реже двух раз в год, при допустимом диапазоне натяжения:
медных проводов, в том числе низколегированных, сечением 85 мм2 - от 4,0 до 11,0 кН; сечением 100 мм2 - от 4,0 до 12,5 кН;
193. Основными элементами контактной сети являются:
1) опоры и опорные конструкции;
2) контактные подвески;
3) арматура и специальные части;
4) контактные, питающие и усиливающие провода.
194. До подачи напряжения на новый участок контактной сети, перед вводом в эксплуатацию, организации, которые по роду деятельности производят работы в зоне элементов контактной сети, находящихся под напряжением, письменно уведомляются в течение 3 (трех) календарных дней.
195. Напряжение на контактную сеть подается по приказу Службы электрохозяйства организации РТС по получении уведомлений от строительно-монтажных организаций об окончании работ и готовности сети к постановке под напряжение, о выводе людей и механизмов из зоны работ. Дальнейшие операции производятся по распоряжению электродиспетчера. Контактная сеть считается под напряжением с момента готовности к подаче напряжения посредством включения коммутационных аппаратов питающих линий или присоединения (замыкания) сетевых питающих дужек секционных изоляторов.
После готовности контактной сети к постановке под напряжение строительно-монтажные организации могут производить работы на ней только с ведома и разрешения электродиспетчера и при соблюдении правил безопасности труда.
196. Порядок приемки контактной сети в эксплуатацию после капитального ремонта с изменением трассировки или конструкции контактных подвесок регламентируется соответствующей организацией РТС.
Подготовку смонтированного участка сети к приемке производит организация, выполняющая строительно-монтажные работы.
197. К специальным частям относятся контактные устройства для управления стрелочными приводами, пересечения контактной сети с троллейбусной, либо двух трамвайных, кривые держатели и секционные изоляторы, устройства автоматического регулирования напряжения проводов.
Сноска. Пункт 197 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 30.09.2015 № 959 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
198. Для секционирования контактных проводов применяются секционные участковые изоляторы с электромагнитным дутьем для гашения электрической дуги; для сопутствующего секционирования усиливающих проводов, а также несущих тросов цепных подвесок - натяжные изоляторы.
При децентрализованном электроснабжении секционные изоляторы устанавливаются в расчетных точках токораздела для вынужденного режима; при централизованном электроснабжении - в точках, полученных в результате электрического расчета района питания данной подстанции и на токоразделах всех питающих линий смежных по контактной сети подстанций для нормального режима работы.
Также предусматриваются секционные изоляторы для вынужденных (разгрузочных) режимов.

192. Автокомпенсация құрылғыларымен жабдықталмаған желі учаскілерінде маусымдық реттеу ауа темпиратурасына қарай жүзеге асырылады, бірақ жылына кемінде 2 рет, рұқсат етілген диапозондық керуге қарай:
жез сымдар, соның ішінде төмен қосындалалған, 85 мм2 - 4,0 бастап 11,0 кН дейін; бөлу 100 мм2 - 4,0 бастап 12,5 кН дейін;
193. Түйіспелі желінің негізгі элементтері:
1) тірек және тірек конструкциялары;
2) түйіспелі ілмелер;
3) арматура және арнайы бөлшектер;
4) түйіспелі, қоректендірілген және күшейтілген сымдар.
194. Түйіспелі желінің жаңа учаскесіне кернеу беруге дейін, кернеудегі түйіспелі желінің элементтерінің аймағында қызметтік саласы бойынша жұмысын жүргізе алатын ұйымдар пайдалануға беру алдында күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде жазбаша түрде хабарландырады.
195. РКҚ электршаруашылық ұйымы қызметінің бұйрығы бойынша құрылыс-монтаждық ұйымдардан жұмыстардың біткені және желінің кернеуге қоюға дайын екені және жұмыс аймағынан адамдар мен механизмдерді шығарғаны туралы хабарлама алғанынан кейін, түйіспелі желісіне кернеу беріледі. Қалған опрециялар электрдиспетчердің өкімі бойынша жүргізіледі. Түйіспелі желісі секциялық изоляторлардың қоректендіргіш желілері коммутациялық аппараттарын немесе желілік қоректендіргіш қосылу (тұйықталу) аралықтарды қосу арқылы кернеуге беруге дайын сәтінен бастап кернеуде деп есептеледі.
Түйіспелі желісі кернеуге қоюға дайындығынан кейін тек электрдиспетчердің рұқсатымен және еңбек қауіпсіздігі қағидасын сақтаған кезде ғана құрылыс-монтаж ұйымдары жұмыстарын жүргізе алады.
196. Түйіспелі желісін түйіспелі ілмектерінің із салуын немесе конструкциясын өзгертумен күрделі жөндеуден кейін пайдалануға қабылдау тәртібі тиісті РКҚ ұйымымен регламенттеледі.
Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізетін ұйым жөнделген желі учаскесін қабылдауға дайындығын жүргізеді.
197. Арнайы бөліктерге бағыттамалы жетектерді басқаруға арналған түйіспелі құрылғылары, түйіспелі желінің троллейбус немесе екі трамваймен қиылысуы, қисық ұстаушылар мен секциялық изоляторлар, жетектер кернеуін автоматты реттеу құрылғылар жатады.
198. Түйіспелі желіні секциялау үшін электрлік дұғаны өшіру үшін электромагнитті үрлеуіші бар секциялы учаскелік оқшаулағыштар; күшейткіш желілердің ілеспе секциялануы үшін, сондай – ақ шынжырлы аспалардың көтергіш арқандары үшін - тартқыш оқшаулағыштар қолданылады.
Орталықтандырылмаған электрмен жабдықтау кезінде секциялық изоляторлар мәжбүр болған режимде ток бөлімдерінің есептік нүктелерінде; орталықтандырылған электрмен жабдықтау кезінде - осы қосалқы станцияның қоректендіру ауданының электрлік есептеу нәтижесінде алынған нүктелерде және қалыпты жұмыс режимі үшін түйіспелі желі бойынша қосалқы станциялардың сабақтас барлық қоректендіру желілерінің ток бөлімдерінде орнатылады.
Сондай – ақ, мәжбүр (жүк түсіретін) режимдер үшін секциялық изоляторлар көзделеді.
Ескерту. 198-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

199. Специальные части контактной сети, следует устанавливать на участках трассы с уклонами менее 15
.
Допускается установка специальных частей контактной сети с изолированными ходовыми элементами на следующих продольных уклонах трассы,
, не более:
пересечение трамвайной линии с троллейбусной
25;
секционные изоляторы на прямых участках
40;
секционные изоляторы на криволинейных участках радиусом не менее 100 м и на спусках до 20
.
до 20
.
В исключительных случаях при отсутствии гололедных образований и при соответствующем обосновании допускается увеличение уклонов на 5
.
200. Не допускается превышение расчетной (средней) плотности тока в медных контактных проводах при нормальном режиме работы электроснабжения в летнее время свыше 5 А/мм2, в вынужденном режиме - 6,8 А/мм2. При расчете плотности тока следует учитывать износ контактного провода по сечению на 20%.
В аварийном режиме допускается повышение плотности тока до 7А/мм2 на время не более 0,5ч при температуре воздуха до 20оС и на все часы наибольшей нагрузки в течение одних суток при отрицательных температурах воздуха.
201. В пунктах присоединения питающих линий к контактной сети питающие провода присоединяется к контактным проводам гибкими медными изолированными на 1,0 кВ питающими дужками, поперечным сечением 95 мм2. Количество дужек и общее их поперечное сечение соответствует нагрузке секции (участка) контактной сети для вынужденного и аварийного режимов питания.
Присоединение питающих линий к секции контактной сети осуществляется не менее, чем двумя питающими дужками с двойным запасом по их суммарному эквивалентному поперечному сечению.
202. Межпутные уравнительные перемычки следует размещать:
1) через 150-200 м с прокладкой по воздуху;
2) через каждые 150-200 м на участках контактной сети с усиливающими линиями;
3) по обе стороны каждого секционного изолятора (не далее чем через два пролета от него) на расчетах токоразделах между подстанциями;
4) у секционных изоляторов, располагаемых между участками питания, где не располагается установка питающих соединителей;
5) через 80-150 м при использовании несущих тросов в качестве усиливающих проводов.
В исключительных случаях допускается эксплуатация сети с расстоянием между перемычками до 400 м.
Сечение уравнительных межпутных перемычек устанавливается не менее сечения контактного провода.
203. Все находящиеся под напряжением устройства контактной сети, имеют основную и дополнительную изоляцию по отношению:

199. Түйіспелі желінің арнайы бөліктерін трасса учаскелерінде 15% кем еңіспен орнату қажет.
Оқшаулағыш жүріс элементтерімен түйіспелі желінің арнайы бөлшектерін келесі көлденең ұзақ трасса еңістерінде орнатуға жол беріледі, %, асырмай:
трамвай бағыты мен троллейбус бағыттары қиылыстары
25;
тіке учаскілерінде секциялық изоляторлар
40;
қисық сызықты учаскілерді 20 % дейін секциялық изоляторлар радиусы 100 м кем емес және 20 % түсірмелілерде.
20 % дейін.
Ерекше жағдайларда, көктайғақ болмаған кезде және тиісті негіздеме кезінде қиылыстарды 5‰ арттыруға рұқсат беріледі.
Ескерту. 199-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.09.2015 № 959 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. Токтың есептік (орташа) тығыздығын жез түйіспелі сымдарында электржабдықтау дұрыс жұмыс тәртібінде жазғы уақытта 5 А/мм2 астам асыруға жол берілмейді, мәжбүр болған тәртіпте - 6,8 А/мм2. Токтың тығыздығын есептеу кезінде түйіспелі желінің тозуын 20 % қиылысы бойынша есептеу қажет.
Авариялық режимде 20оС дейінгі ауа температурасы кезінде 0,5 с аспайтын уақытқа 7А/мм2 дейін, ауаның теріс температурасы кезінде бір тәулік ішіндегі ең жоғарғы жүктеменің барлық сағаттарына ток тығыздығын арттыруға рұқсат беріледі.
201. Қоректендіруші желіні түйіспелі желісіне қосу пункттерінде 1,0 кВ қоректендіруші дужкалармен, 95 мм2 көлденең қиылыспен икемді жез оқшаулағыш түйіспелі сымдарына қосылады. Душкалар саны және олардың көлденең қиылысы қоректендірудің мәжбүрлі және авариялық режидеріне арналған түйіспелі желісі секциясының (учаскесінің) жүктемесіне сәйкес келеді.
Қоректендіруші желісінің түйіспелі желі секциясына қосу екі қоры бар кем дегенде екі қорек душкадан және олардың қосылған эквивалентті қиылысы боынша жүзеге асырылады.
202. Жол аралық теңестіруші аралықтарды былай орналастыру керек:
1) ауа бойынша төсеммен әр 150-200 м сайын;
2) күшейту бағыттары бар түйіспелі желінің учаскесінде әр 150-200 м сайын;
3) шағын станциялар арасындағы ток бөлулерін есептеу кезінде әрбір секциялық изолятордың екі жағы бойынша (екі ұшудан ұзақ емес);
4) қоректенетін қосалқылар орналастырылмаған қоректендіру учаскелерінің арасындағы секциялық изоляторларда;
5) күшейту жетектері ретінде тіреу арқандарын пайдалану кезінде 80-150 м сайын.
Ерекше жағдайларда ғана 400 м дейін аралықтар арасындағы қашықтықпен желіні пайдалануға рұқсат етіледі.
Жол аралық теңестіруші аралықтардың қиылысуы түйіспелі желінің қиылысынан кем емес орнатылады.
203. Түйіспелі желінің барлық кернеудегі құрылғылары мынадайға қатынасы бойынша негізгі және қосымша оқшаулау қатынасында табылады бұл жөнінде:

1) к опорным конструкциям (опорам, зданиям, инженерным сооружениям);
2) к токопроводящим элементам контактной подвески ближайших трамвайных и троллейбусных линий;
3) к проводам и оборудованию прочего назначения. При этом ни шумопоглотители, ни деревянные опоры как изоляторы в расчет не принимаются.
204. Изоляторы (натяжные и подвесные) обеспечивают изоляцию и крепление устройств контактной сети в атмосфере с IV по VII степени загрязненности при температуре окружающего воздуха от -60оС до +50оС, высоте над уровнем моря до 3000 м.
205. Допускается расстояние от элементов контактной сети, нормально находящихся под напряжением, не менее, м:
до опорных конструкций
1,50;
до балконов, лоджий и оконных проемов
2,00;
до изолированных кронштейнов
0,25;
до стволов деревьев
1,50;
до ветвей деревьев
1,00;
до металлических частей инженерных сооружений
0,10;
по поверхности изоляции обрамления полотен ворот депо, для пропуска (установки) контактного провода, от окружающих обрамление деталей конструкций 0,2.
206. В конструкциях пересечений контактных проводов трамвайной линии с троллейбусной изоляция должна выдерживать испытательное напряжение 5,0 кВ, частотой 50 Гц в течение 1 минут.
207. При недостаточной высоте инженерного сооружения и применении жесткой подвески контактной сети на потолочных изолированных подвесах расстояние между металлическими креплениями изоляционных щитов (сплошных или решетчатых) к металлоконструкции сооружений и потолочных подвесов к изоляционным щитам должно быть не менее 0,2 м по поверхности изоляции.
208. Работы на пассажирских линиях, связанные с необходимостью перерыва в движении, предварительно, не позднее, чем за сутки до начала работ, согласовываются со Службой движения, а на линиях, обеспечивающих выпуск подвижного состава из депо, кроме того, с руководством депо.
209. В каждом районе контактной сети (энергохозяйстве) обеспечивается наличие:
1) схема питания и секционирования контактной сети с обозначением выводов питающих линий;
2) технический паспорт со схемой сети, обозначением секционных изоляторов и выводов питающих линий, специальных частей, опорных конструкций, искусственных сооружений;
3) график ремонтов контактной сети;
4) книга ремонтов и регулирования контактной сети;
5) акты технического расследования повреждений контактной сети;
6) бланки установленной формы;
7) должностные и эксплуатационные инструкции;
8) средства индивидуальной защиты и пожаротушения;
9) ЗИП и инструменты, специальные транспортные средства и механизмы.
Сноска. Пункт 209 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 30.09.2015 № 959 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).

1) тіреу конструкциясына (тіреулерге, ғимараттарға, инженерлік құрылыстарға);
2) жақын трамвай және троллейбус бағыттарының түйіспелі ілмесінің токөткізгіш элементтеріне;
3) басқа мақсаттағы жетектер мен жабдықтарға. Бұл ретте ешбір дыбыс жұтқыштар, ағаштан жасалған тіректер изолятор сияқты есепке қабылданбайды.
204. Изоляторлар (тартылатын және аспалы) оқшауды және түйіспелі желісі бекіту құрылғыларының жабдықты қоршаған ауаның температурасы –600С-тан +500С дейін, ластану дәрежесі IV-тен VII дейін атмосферада, теңіз бетінен 3000 м дейінгі биіктікте қамтамасыз етіледі.
205. Кернеудегі қалыпты түйіспелі желісі элементтерінен арақашықтығы жіберуі, кемінде, м:
тірек конструкцияларына дейін
1,50;
балконға, лоджиға және терезе ойықтарына дейін
2,00;
оқшауланған кронштейндерге дейін
0,25;
ағаш өзектеріне дейін
1,50;
ағаш бұтақтарына дейін
1,00;
инженерлік құрылыстың темір бөліктеріне дейін
0,10;
депо қақпасының жамылғысы жиегінің оқшауланған беті бойынша түйіспелі өткізгішін (қондырғысын) өткізу үшін, конструкция бөлшектерінің қоршаған жиегінен 0,2.
206. Трамвай желісі түйіспелі өткізгіштің троллейбуспен қиылысу конструкцияларында оқшаулау 1 минут ішінде жиілігі 50 Гц, кернеуі 5,0 кВ сынақты көтере алуы тиіс.
207. Инженерлік құрылыстың жеткіліксіз биіктігі және төбелік оқшауланған аспадағы түйіспелі желінің қатты аспасын пайдалану кезінде оқшаулағыш қалқандардың металл бекітулерінің (тегіс немесе тор) металлконструкциялық құрылысқа және төбелік аспаның оқшаулағыш қалқандарға арасындағы қашықтық оқшаулаудың үсті бойынша 0,2 м кем болмауы қажет.
208. Қозғалыста үзіліс жасау қажеттілігіне байланысты жолаушылар бағытындағы жұмыстар алдын ала жұмыс басталуға дейін бір күн бұрын Қозғалыс қызметімен келісіледі, ал деподан жылжымалы құрамды шығаруды қамтамасыз ететін жолдарында одан басқа депоның басшылығымен келісіледі.
209. Түйіспелі желінің әр аймағында (энергетикалық шаруашылығында) мыналардың болуы қамтамасыз етіледі:
1) түйіспелі желінің қоректендіру желісінің шығарып әкетуі белгілеулерімен секцияландыру және қоректендіру схемалары;
2) желі схемаларымен, секциялық изоляторларының және қоректендіру желісінің шығарып әкетуі, арнаулы бөлшектері, тіреу конструкцияларыны, жасанды құрылыстарыны белгілеулерімен техикалық паспорт;
3) түйіспелі желіні жөндеу графигі;
4) түйіспелі желіні жөндеу мен реттеу журналы;
5) түйіспелі желінің зақымдануларын техникалық тергеу актілері;
6) бекітілген нысандағы бланктері;
7) лауазымдық және пайдалану нұсқаулықтары;
8) жекеше қорғану және өрт сөндіру құралдары;
9) ҚЖҚ және аспаптар, арнайы көлік құралдары және механизмдері.

210. При осмотрах сети подлежат выявлению, а затем устранению "паразитные" электрические соединения проводов трамвая с минусовыми проводами контактной сети троллейбуса через цепи сигнализации, блокировки, временных гирлянд освещения, а также контактно-бесконтактные электропроводки, шунтирующие секционные изоляторы, нарушающие секционирование контактной сети или препятствующие нормальному функционированию устройств автокомпенсации.
211. Контактный провод типа МФ, НЛОл 0,04 Ф поперечным сечением 85 мм2 и 100 мм2 подлежит замене:
1) когда на 75% пролетов уменьшается сечение на 25% и 30% (уменьшение высоты сечения до 7,9 и 8,1 мм);
2) при снижении прочностных характеристик вследствие воздействия высоких температур (отжиг);
3) при наличии 75% стыков и поджогов от количества точек подвешивания провода на участке.
212. Стыковые зажимы устанавливаются не далее 5 м от точек подвешивания контактного провода. Превышение допускается при условии фиксации зажимов, исключающей перекосы, наклоны, запрокидывание зажимов, нарушение ходовых линий. Стыкование медных проводов холодной сваркой применяется без ограничений при равнопрочности стыков с контактным проводом.
213. Не допускается падение напряжения до токоприемников подвижного состава РТС в нормальном режиме при расчетной частоте движения любой точке линии свыше 90 В, в вынужденном 170 В.
При расчете максимального падения напряжения следует учитывать средний износ контактного провода по сечению на 7,5%.
214. Не допускается падение напряжений на участках с тяжелыми условиями движения свыше 15% от номинального напряжения на шинах тяговой подстанции.
215. К кабельным сетям относятся и являются объектами эксплуатации:
1) кабельные линии системы внешнего электроснабжения конструкционным и номинальным напряжением 10 (6) кВ, служащие для передачи электроэнергии от источников питания до подстанций;
2) кабельные линии номинальным напряжением 0,4 кВ для питания собственных нужд подстанций;
3) кабельные линии системы электротяги с положительными и отрицательными кабелями постоянного тока конструкционным напряжением 1 кВ, номинальным напряжением 600 В, предназначенные для передачи преобразованной электроэнергии от подстанций до контактной сети;
4) кабельные выводы и уравнительные кабельные перемычки контактной сети, пункты присоединения к контактной сети, линейные кабельные устройства и сооружения (ящики, шкафы, короба, камеры и колодцы, переключательные пункты).
216. На каждую кабельную линию составляются следующие документы:
1) структурная схема кабельной линии;

210. Желі бақылауына трамвайдың электр өткізгіш қосылыстары мен троллейбустың түйіспелі желілердің минустық өткізгіштері сигнал беру тізбектері, оқшалау, уақытша жарық гирляндалары арқылы ж.б., және байланыс-байланыссыз электрөткізгіштер шунтирлеу секцияландырылған изоляторлар ұласқан желісінің секцияландыруын бұзатын әлде автоөтемді жабдықтардың қалыпты жұмыс істеуіне кедергі жасайтын "паразиттік" электр өткізгіштері айқындалуы одан әрі жойылуы қажет.
211. МФ, НЛОл 0,04 Ф түрлі түйіспелі өткізгіштері көлденең қиылысқан 85 мм2 и 100 мм2 алмасуы тиіс:
1) 75 % бойларына қиылысы 25% және 30% азайтқанда (қиылыс биіктігінің азайтуы 7,9 және 8,1 мм);
2) жоғары температураға (күйдірілуге) байланысты нықтылық сипаттамалары төмендегенде
3) учаскедегі асып қойылатын өткізгіштері нүктелері қиылысқан және күйген жерлері өлшемінен 75% барында
212. Қиылысатын қысымдары асып қойылатын түйіспелі өткізгіштерден 5 м аспай орналастырылады. Одан асырып жіберу қысымын бекітуі, еңкейу және қиғыштануын,қысымдарын шалқайту, өтімді желдерін бұзуын өңкейту кезінде болуы мүмкін.Жез өткізгіштерін түйістіруі суық дәнекерлеу қиысқан жері байланыс өткізгішпен тепе-тең бекітілгенде қолдануы шектеусіз.
213. Кернеудің РКҚ жылжымалы құрамының токқабылдағышқа дейін төмендеуінде қалыпты тәртібінде әрқайсы желі нүктесінде жиі есебінде 90 В астам, ең болмаса 170 В-ке дейін аспауға жол берілмейді.
Кернеу барынша төмендеудің есебінде түйіспелі өткізгіш орта тозуының қиылысынан 7,5 % ескертуі тиіс.
214. Қозғалыстың қиын жағдайлары бар учаскелерде кернеудің тарту қосалқы станциясындағы номиналдық кернеуінде 15%-тен астам төмендеуіне жол берілмейді.
215. Кабель желілеріне мыналар жатады және пайдаланым объектісі болады:
1) электрэнергияны қоректендіру көзінен шағын станциясына дейін беруге қолданылатын 10/6/ кВ конструктивті және номиналды кернеумен сыртқы электржабдықтау жүйесінің кабель желілері;
2) шағын станциялардың қажеттілігін қоректендіру үшін 0,4 кВ номиналды кернеумен кабель желісі;
3) шағын станциядан түйіспелі желіге дейін электрэнергиясының өзгеруін беруге арналған 1 кВ констркутивті кернеумен, 600 В номиналды кернеумен тұрақты токтың оң және теріс кабельдері бар электртартқыш жүйесінің кабель желілері;
4) кабельдік тұжырымдар және түйіспелі желінің теңестіруші кабельдік қоспалары, түйіспелі желіге қосылу пункттері, желілік кабельдік құрылғылар және құрылыстар (жәшіктер, шкафтар, құндақтар, камералар және құдықтар, айырып қосқыш пункттері).
216. Әрбір кабельдік сызыққа мынадай құжаттар жасалады:
1) кабельдік сызықтың құрылымдық схемасы;

2) исполнительные чертежи трассы в масштабе 1:200 или 1:500;
3) кабельный журнал на кабельные линии 10 (6) кВ и 0,4 кВ, 600 В;
4) акты на "скрытые" работы;
5) акты на состояние концевых заделок кабелей на барабанах и, по необходимости, протоколы вскрытия и осмотра образцов;
6) протоколы заводских испытаний кабелей;
7) протоколы испытания кабелей после прокладки и монтажа перед постановкой под напряжение;
8) протоколы подогрева кабелей на барабане перед раскаткой по трассе и прокладке при температуре воздуха ниже минус 5оС;
9) журнал изменений трассы с перечнем производственных работ, пояснением причин, привязкой на местности и указанием даты и органа, согласовавшего изменения.
Изменения трассы кабелей, установка муфт также вносятся в исполнительные чертежи. При невозможности восстановить отсутствующие документы составляется акт с указанием в нем данных, которые возможно восстановить.
217. Для возможности оперативных, переключений по режиму электроснабжения, при испытаниях и измерениях, распределения кабельных выводов по пунктам присоединения контактной сети на трассах кабельных линий устанавливаются пункты переключения или заменяющие их устройства.
218. В качестве кабелей системы электротяги (положительных и отрицательных) применяются одножильный бронированный кабель в металлической оболочке с контрольными жилами (не менее двух). До переустройства допускается эксплуатация бронированных трехжильных и одножильных, без контрольных жил, кабелей с конструкционным напряжением не менее 1,0 кВ.
219. В черте городской застройки при прокладке в грунте кабели размещаются вне проезжей части, под тротуаром, на расстоянии не менее 0,6 м от фундаментов зданий, или предусматривается прокладка в коллекторах, трубах или блоках с обеспечением возможности ремонта с заменой поврежденных участков кабеля.
220. Глубина заложения кабелей напряжением 20 кВ в грунте составляет 0,7 м от вертикальной планировочной отметки до оболочки кабеля.
221. Кабели напряжением 600 В и выше при траншейной прокладке в грунте защищаются от механических повреждений одним слоем непустотелого и несиликатного кирпича или специальными плитами.
Кабели напряжением до 1,0 кВ имеют такую защиту лишь на участках, где вероятны механические повреждения. Асфальтовые покрытия улиц рассматриваются как места не частых раскопок.
Для кабельных линий напряжением до 20 кВ, кроме линий выше 1,0 кВ питающих электроприемники первой категории, допускается в траншеях с количеством кабелей не более двух применять для защиты от механических повреждений сигнальную ленту. При согласовании с владельцем кабельных линий допускается расширение области применения сигнальной ленты.

2) көлемі 1:200 немесе 1:500 трассаның орындаушы сызбалары;
3) кабельді сызықтарға кабельді журнал 10 (6) кВ және 0,4 кВ, 600 В;
4) "жасырын" жұмыстарға акт;
5) барабандардағы кабелдердің соңғы қамсалу жай-күйіне актілер және қажеттілігіне қарай үлгілерді ашу және тексеру хаттамалары;
6) кабелдердің заводтық сынақ хаттамасы;
7) кернеуге қойғанға дейінгі төсемеден және монтаждан кейін кабелді сынау хаттамасы;
8) ауа температурасы минус 50С төмен болғанда трасса және төсем бойынша жүргізу алдында барбандағы кабельді жылыту хаттамалары;
9) өндірістік жұмыстардың тізбесімен, себептерді түсіндірумен, жергілікті жеріне байланысты және күнді және өзгерістерді келіскен органды көрсете отырып, трассаны өзгерту журналы.
Кабелдің трассасын өзгерту, муфталарды орнату орындалатын сызбаларға енгізіледі. Жоқ құжаттарды қалпына келтіру мүмкін емес болғанда, онда қалпына келтіруге болатын мәліметтер бойынша акт жасалады.
217. Электрожабдықтау режимі бойынша жедел қайта қосулар үшін түйіспелі желінің қосылу пунктері бойынша кабель шығаруларын сынау және өлшеу, бөлу кезінде кабель желілері трассаларында қайта қосу пункттері немесе оларды ауыстыратын құрылғылар орнатылады.
218. Электртартқыш (оң және теріс) жүйесінің кабелі ретінде біржелілік брондалған кабель бақылау желілермен (екеуден кем емес) металдық қапта қолданылады. Қайта құруға дейін үшжелілік және біржелілік, бақылау желілерінсіз, кабельдердің конструкциялық кернеуі 1,0 кВ кем емес брондалған пайдаланым жіберіледі.
219. Қаланың құрылыс шегінде жерге кабель төсеу кезінде жүру бөлігінен тыс, тротуар астында, ғимараттардың іргетасынан арасы кем дегенде 0,6 м орналасады немесе бұзылған кабель учаскелерін алмастырылатын жөндеу жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етумен коллекторларда, құбырларда немесе блоктарда төселуі қарастырылады.
220. Кернеуі 20 кВ кабельдерін тік жоспарланған белгіден кабель сыртынан төсеу тереңдігі 0,7 м құрайды.
221. Жерге траншеялы төселуі кезінде кернеуі 600 В және одан жоғары кабельдері механикалық бұзылуынан қуыс емес және силикатты емес кірпіштің бір қабатымен немесе арнайы тақтамен қорғалалады.
Кернеуі 1,0 кВ дейінгі кабельдер механикалық бұзылу мүмкіндігі бар учаскелерде ғана осындай қорғанысы болады. Көшелердің асфальтты жабынды жиі қазылмайтын жерлер ретінде қарастырылады.
Бірінші деңгейлі электр қабылдағыштарды қуаттандыратын кернеуі 20 кВ дейінгі кабель желісі үшін, 1,0 кВ жоғары желісінен басқа, саны екі кабельден артық емес траншеяларда механикалық бұзылудан қорғау үшін сигнал беру лентасын қолдануға рұқсат етіледі. Кабель желісінің иесімен келіскен жағдайда сигнал беру лентасы қолдану аймағын кеңейтуге рұқсат етіледі.

Расстояние между силовыми кабелями напряжением до 10,0 кВ включительно поддерживается не менее 0,1 м; между кабелями, эксплуатируемыми различными организациями, а также между силовыми и кабелями электросвязи не менее 0,5 м. В случае если расстояние не выдерживается, кабели прокладываются в трубах или разделяются перегородками.
Питающие линии 10 (6) кВ, присоединяемые к независимым источникам питания, прокладываются в раздельных траншеях. До переустройства допускается эксплуатация линий, проложенных в одной траншее.
222. На пересечениях кабельных линий с трамвайными путями и электрифицированными железными дорогами кабели прокладываются в неэлектропроводных трубах. Концы трубы выносятся с обеих сторон за полотно дороги на расстояние не менее 2,0 м от крайних рельсов или за водоотводные (дренажные) канавы на расстояние не менее 1,0 м.
223. При пересечении кабельными линиями городских дорог, трамвайных путей, железнодорожных и автомобильных дорог глубина заложения кабелей составляет не менее 1,0 м от уровня проезжей части, подошвы рельса и не менее 0,5 м от дна водоотводной канавы.
Под проезжей частью дороги с усовершенствованным покрытием кабели прокладываются в трубах или блоках с выносом их за границы проезжей части в месте возможных разрытии трассы.
224. Для каждой кабельной линии устанавливается длительно допустимая нагрузка по току в соответствии настоящими Правилами с учетом длительности эксплуатации, срока службы, состояния и пропускной способности кабелей, составляющих кабельную линию, с учетом их конструкционного напряжения.
225. Во время ликвидации аварий на кабельные линии напряжением 10 кВ включительно допускаются перегрузки в течение пяти суток, указанные в приложении 4 к настоящим Правилам. Для кабельных линий, находящихся в эксплуатации более 15 лет, допустимые перегрузки снижаются на 10%.
226. Для линейных соединений и герметизации кабелей переменного тока напряжением 10 (6) кВ и постоянного тока 1 кВ применяются свинцовые муфты, допускается применение иных муфт, рекомендованной предприятием-изготовителем кабелей.
227. Для прокладки кабелей через вводы при отсутствии каналов, коллектора, через отверстия в перекрытиях, капитальных стенах применяются неэлектропроводные трубы. Отверстия на входах и выходах отрезков труб после прокладки кабелей закрываются огнестойким уплотнителем (цементным раствором, асбестом).
228. Броня, металлическая оболочка, стальные корпуса концевых заделок, металлоконструкций креплений каждого кабеля электрически соединяются между собой и заземлены в местах присоединений:

Кернеуі 10,0 кВ дейінгі күш беру кабельдерінің арасы қосымша 0,1 м кем емес болуы керек; әртүрлі ұйымдар пайдаланатын, сондай-ақ күш беру және электр байланыс кабельдерінің арасы 0,5 м кем емес болуы керек. Егер аралық сақталмайтын болса, кабельдер құбырларда төселеді немесе қалқалармен бөледі.
Тәуелсіз қуат көздеріне қосылатын қуат беруші желілер 10 (6) КВ бөлек траншеяларда төселенеді. Қайта құрғанға дейін бір траншеяда төселген желіні пайдалануға рұқсат етіледі.
222. Кабель желілері трамвай жолдарымен және электрлендірілген теміржолдарымен қиылысуында кабельдер электр өткізбейтін құбырларда төселенеді. Жер төсемінен құбырдың соңы екі жағынан арасы 2,0 м кем емес шығарылады, рельстің шетінен немесе су бұрғыш (сусіңгіш) жыраларынан арасы 1,0 м кем емес.
223. Кабельді желілермен қала жолдарын, трамвай жолдарын, темір жол және автомобиль жолдарының кабельді салу тереңдігі 1,0 м кем емес рельс табанының өтетін бөлік деңгейінде құралады және су арығы түбінен 0,5 м кем болмауы қажет.
Жетілдірілген кабель төселген жолдың өтетін бөлігінде трассаның мүмкін бөлінетін жерінде жолдың өтетін бөлігінің шекарасынан шығарып тастайтындай трубалар немесе блоктар төселенеді.
224. Әрбір кабель желісіне осы Қағидаларға сәйкес пайдалану, қызмет көрсету мерзімі, кабельдің жағдайы мен өткізу мүмкіндігінің ұзақтығын, конструкциялық кернеуін есепке ала отырып, кабель желісінің құрамдас бөлігі ток бойынша ұзақ жарамдылық жүктемесі белгіленеді.
225. 10 кВ кернеулі кабель желілері авариясын жою кезінде қосымша осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген бес күн аралығында артық жүк рұқсат етіледі. 15 жылдан астам пайдаланылып жүрген кабель желілері үшін артық жүк 10% дейін төмендетіледі.
226. Ауыспалы токтың 10 (6) кВ кернеулі кабелінің желілік қосылулары және герметизациясы үшін қорғасын муфтасын қолданылады, басқа муфталардың қолдануы кабель жасаушы кәсіпорынның рұқсатымен ғана рұқсат етіледі.
227. Тесіктен асып түсу, капиталды стеналар арқылы каналдар, коллекторлар болмаған кезде енгізу арқылы кабельдерді орнату үшін электр емес өткізбейтін трубалар қолданылады. Кабельдер төселгеннен кейін трубалар кесінділерінен шығу және кіру тесігі өртке қарсы төзімдемемен (цемент ерітіндісі, астбест) жабылады.
228. Әрбір кабельдің соңғы өңдеуі, металконструкциялық бекітпелер, сауыты, металл қаптамасы, болат корпустары бір-бірімен электрлі жалғанады және жалғанған жерлерінде жерге тұйықталады:

1) в местах присоединений - на заземляющее устройство распределительных устройств;
2) на подстанциях - на внешний контур заземляющего устройства. В зависимости от качества защиты от замыканий на землю допускается заземление брони, оболочек, металлоконструкций крепления концевых заделок кабелей постоянного тока на контур заземляющего устройства подстанции по переменному току, через дополнительные реле тока прямого действия защиты от замыканий на землю.
229. При монтаже соединительных муфт броня и оболочки соединяемых концов кабеля электрически соединяются между собой.
230. Кабельные линии подлежат маркировке у концевых заделок и на других, открыто проложенных участках, а также обеспечиваются соединительными муфтами кабелей, выполненных по местным инструкциям (ярлык, бирка, обозначение).
231. Ошиновка и выводы кабелей на присоединениях в распределительных устройствах и пунктах переключения имеют расцветку:
кабелей переменного тока: фазы А - желтую, фазы В - зеленую, фазы С - красную;
кабелей постоянного тока: положительного - красную, отрицательного - синюю.
232. Кабельные линии постоянного тока обеспечиваются защитой от токов короткого замыкания, перегрузок и токов замыкания на землю вне зависимости от системы электроснабжения подвижного состава секции контактной сети - одностороннего или двухстороннего (параллельного) питания, в том числе и в системе с изолированными полюсами.
До переустройства допускается эксплуатация кабельных линий без защиты от токов замыкания на землю.
233. Количество питающих линий, их пропускная способность и распределение по секциям контактной сети должны соответствовать расчетной потребляемой мощности подвижного состава при заданных размерах движения, как в нормальном режиме, так и в вынужденном режиме электроснабжения. Количество питающих линий обеспечивает возможность избирательного отключения каждой питающей линии для осмотра, испытания, ремонта - без сокращения размеров движения, а при аварийных повреждениях - с перерывом в движении на время переключений.
234. Контрольные жилы кабелей питающих линий постоянного тока используются для диагностики состояния кабелей и в устройствах защиты.
235. В условиях удаленности контактной сети от зданий городской застройки, открытого рельефа местности, в зонах повышенной грозовой активности на кабельных выводах питающих линий со стороны контактной сети устанавливаются униполярные разрядники (ограничители напряжения). При этом допускается присоединение рабочего заземления разрядников (ограничителей напряжения) на оболочки кабелей.

1) жалғанған жерлерінде – бөліп тұратын құрылғылардың жерге тұйықталатын жабдыққа;
2) шағын станцияларда - жерге тұйықталатын құрылғының ішкі контурында. Жерге матасудан қорғанудың сапасына байланысты жерге матасудан қорғанудың тікелей әсері токтың қосымша рельсі арқылы, ауыспалы ток бойынша шағын станцияның жерге тұйықталатын жабдығының контурына кабельдің соңғы өңдеуін жерге тұйықталу броны, қабы, металлконструкциялық бекіту рұқсат етіледі.
229. Қосылмалы муфталардың монтажы кезінде кабельдің қосылатын шеттерінің сабы мен сырты бір-бірімен электрикамен қосылады.
230. Кабельді желілер өндеу аяғында және басқа ашық салынған учаскелерде таңбалануы тиіс, сондай-ақ жергілікті нұсқаулықтар бойынша орындадған (жазба белгі, бирка, көрсеткіш) кабельдердің муфта косылысын қамтамасыз етеді.
231. Бөлу құрылғыларының қосылыстары мен қайта қосу пунктерінде кабельді тігу мен шығарудың мынадай түсі болады:
ауыспалы ток кабельдері: А фазалар – сары, В фазалар – жасыл, С фазалар – қызыл;
тұрақты ток кабельдері: оң – қызыл, теріс – көк.
232. Тұрақты токтың кабель желілері қысқа тұйықталу токтан, жерге артық және ток тұйықталуынан жылжымалы құрам электрожабдықтың желісіне байланысты емес қосылған желі – біржақты немесе екіжақты (қосарлас) қуаттаң, соның ішінде бөлектелген полюс жүйесінде қорғаныспен қамтамасыз етіледі.
Қайта құруға дейін кабель желілерін жерге тұйықталу токтарынан қорғаусыз пайдалануға рұқсат етіледі.
233. Қуаттанған жүйенің саны, олардың жіберу қабілетті және түйіспелі жүйесінің секциялар бойынша бөлу электрмен жабдықтаудың қалыпты режимінде болсын, мәжбүрлі режимінде болсын қозғалыстың берілген өлшемдерінде жылжымалы құрамның тұтанатын есептік қуатына сәйкес келуі тиіс. Қоректендіруші желілерінің саны қозғалыс өлшемдерін қысқартусыз тексеру, сынау және жөндеу үшін әрбір қоректендіруші желіні, ал авариялық бұзылу кезінде – қозғалыста қайта қосу уақытына үзіліспен таңдаулы сөндіру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
234. Тұрақты ток желілерін қуаттандыратын кабельдердің бақылау жиектері кабельдің жай-күйін диагностикалау және қорғау құрылғыларында пайдаланылады.
235. Қаланың ғимарат құрылыстарынаң алыстаған жағдаймен қосылған жүйесі, ашық жергілікті бедерінең, жоғары қауіпті аймақтын кабель шығарымда найзағайлы активті қуатты жүйеде байланыс желі жағынан разрядтық унипуляр орналастырылады (кернеу шектегіші). Бұл ретте қабыршақ кабельдердың разрядтық жұмыс жерге тұйықтауы жіберіледі.

236. Для предупреждения механических повреждений кабельных линий устанавливается технический надзор за состоянием кабельных линий.
237. Испытание изоляции кабельных линий повышенным напряжением производится не реже одного раза в два года.
238. Испытательное выпрямленное напряжение поддерживается:
1) для кабельных линий переменного тока 10 (6) кВ - пятикратному, а при вводе в эксплуатацию - шестикратному номинальному значению межфазного напряжения, при продолжительности испытания 5 мин на жилу каждой фазы;
2) для кабельных линий постоянного тока от 1,0 кВ до 5 кВ - в течение 5 мин.
Для отдельных кабелей с большим сроком эксплуатации (более 20 лет), и в зависимости от их технического состояния, с ведома главного инженера предприятия, допускается снижение испытательного напряжения:
для кабелей переменного тока напряжением от 10 кВ до 35 кВ;
напряжением от 6 кВ до 22 кВ;
для кабелей постоянного тока напряжением 1,0 кВ до 3 кВ. Отдельные кабельные линии постоянного тока после экстренного ремонта, вне зависимости от полярности допускается испытывать напряжением 2,5 кВ, с последующим стандартным испытанием.
239. Изоляция контрольных жил кабелей постоянного тока напряжением 1 кВ испытывается:
по отношению к земле (совместно с изоляцией основной токоведущей жилы) напряжением 5 кВ;
по отношению к основной токоведущей жиле напряжением 1 кВ.
240. При ремонте кабельной линии при отрицательной температуре воздуха ниже минус 5оС кабельная вставка перед укладкой в траншею подогревается.
Параграф № 4. Порядок технической эксплуатации трамвайных путей
241. Расстояние между осями смежных трамвайных путей на прямых участках поддерживается в следующих параметрах, мм:
при боковом размещении опор контактной сети 3200,
при установке опор контактной сети в междупутье 3700.
Если опоры контактной сети имеют ширину 350 мм и менее, допускается уменьшить ширину междупутья до 3550 мм.
Расстояние между кузовом вагона и гранью опоры, находящейся в междупутье, измеренное на высоте рамы вагона, поддерживается на расстоянии не менее 300 мм (чему соответствует расстояние от рабочего канта рельса до грани опоры, равное 838 мм).
При отсутствии опор в междупутье, в виде исключения, допускается увеличивать расстояние между осями путей с 3200 до 3768 мм или уменьшать до 3148 мм.
242. Расстояние между осями смежных путей на кривых участках трамвайной линии для четырехосного подвижного состава обычного трамвая соблюдается согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
243. Зазор безопасности между любой точкой кузова трамвайного вагона и кузовом встречного вагона подлежит соблюдению и составляет не менее 600 мм.

236. Кабельді желілердің механикалық зақымдалуын ескерту үшін, кабельді желілердің қалпына техникалық қадағалау орнатылады.
237. Кабельді желілердің көтеріңкі кернеуін оқшаулануын сынау екі жылда бір реттен кем емес жүргізіледі.
238. Түзетілген кернеуді сынау:
1) бес ретті кабельді желілердің токты алуы үшін 10 (6) кВ, ал пайдалануға енгізгенде – алты реттік номиналды көрсеткіші фаза аралық кернеуі, әр фазада 5 минуттық сынау жалғасады;
2) кабельді желілердің 5 минуттағы үздіксіз ток алуы
Бөлек кабельдің көп мезгілі пайдаланыуын (20 жылдан аса), және техникалық түріне байланысты, кәсіп орынның бас инженердің қадағалауы бойынша сынау кернеуінің төмендеуі рұқсат етілген:
10 кВ-дан 35 кВ-ға дейін кернеу ауыспалы токтың кабелі;
6 кВ-дан 22 кВ-ға дейін кернеуі;
1,О кВ-дан 3 кВ-ға дейін кернеу тұрақты токтың кабелі. Жедел жөндеуден кейінгі тұрақты токтың бөлек кабель желілері кереғарлыққа қарамастан кейінгі стандарттық сынаудың 2,5 кВ кернеуімен сынауға рұқсат етіледі.
239. 1 кВ кернеуімен тұрақты токтың кабелінің изоляциясы ыналады:
жерге қатысты 5 кВ кернеуімен;
1 кВ кернеуімен басты ток беретін желіге қатысты.
240. Минус 5 оС градустан төмен кабель желілерді жөндеу жағдайда траншеяға салу алдында кабельді үстеме жылытылады.
№ 4 параграф. Трамвай жолдарын техникалық пайдалану тәртібі
241. Тік учаскелерде аралас трамвай жолдарының осі арасындағы қашықтық мынадай параметрлерде ұсталады, мм:
түйіспелі желінің тіреуіштері жаңама орналасқанда 3200,
түйіспелі желінің тіреуіштері жол аралығында орналастырғанда 3700.
Егер түйіспелі желінің тіреуіштер ені 350 мм және одан аз болса, жол аралық енін 3550 мм дейін кемітуге болады.
Вагонның кузовы мен вагон рамасының биіктігінде өлшенген жол аралықта орналасқан тіреуіш шетінің арасындағы қашықтық 300 мм кем емес қашықтықта ұсталады (оған 838 мм тең рельстің жұмыс жиегінен тіреуіш шетіне дейінгі қашықтық сәйкес келеді)
Жол аралығында тіреуіштердің болмауы, ерекшелік ретінде жол остері арасындағы аралықты 3200-ден 3768 мм дейін ұлғайтуға немесе 3148 мм дейін кемітуге рұқсат етіледі.
242. Жай трамвайдың төрт осьті жылжымалы құрамы үшін трамвай жолдарының қисық учаскелерінде аралас жолдарының осьтер арасындағы аралық осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сақталады.
243. Трамвай вагонының кузовы және қарсы вагонның кузовының кез келген нүктесінің арасындағы қауіпсіздік саңылау сақтауға алынып және кемінде 600 мм құрайды.

В начале и конце кривых радиусом менее 75 м и в трамвайных узлах величину зазора безопасности допускается уменьшать до 300 мм на протяжении не свыше 20 м.
244. Выгруженные или подготовленные к погрузке около пути грузы укладываются и закрепляются так, чтобы габарит приближения строений не нарушался. Грузы, кроме балласта, выгружаемого для путевых работ при высоте штабеля до 1,2 м размещаться от наружной грани головки крайнего рельса не ближе 2 м, а при большей высоте - не ближе 2,5 м; подошва откоса сыпучих грузов - не ближе 1,9 м.

75 м кем қисық радиус басында және соңында және трамвай түйіндеріндегі саңылау көлемін 20 м биік емес аралық бойында 300 мм дейін азайтуға жол беріледі.
244. Жол маңындағы түсірілген немесе тиеуге дайындалған жүктер құрылыстың жақындау габариті бұзылмайтындай салынады және бекітіледі. 1,2 м дейін биіктікте жол жұмыстары үшін түсірілетін балласты қоспағанда, жүктер соңғы рельстің сыртқы бас қырының 2 м жақын емес қашықтықта орналастырылады, ал үлкен биіктікте – 2,5 жақын емес, төгілетін жүктердің бектер табаны – 1,9 жақын емес болуы тиіс.

245. Подземные инженерные сети следует располагать вне пределов земляного полотна трамвайного пути на расстоянии не менее 2 м от бровки откоса выемки или подошвы насыпи. В нулевых отметках горизонтальные расстояния в свету от оси пути до подземных сетей размещаются не менее 2,8 м, а для газопроводов с давлением свыше 3 МПа - не менее 3,8 м.
246. Граница трамвайного полотна на совмещенном и обособленном полотне независимо от ширины междупутья, соблюдается на расстоянии 0,7 м от внешнего рельса с каждой стороны.

245. Жер асты инженерлік желілерді трамвай жолдарының жер тегістігінен тыс баурайының жиегінен немесе үйменің ұлтанынан 2 м арақашықтықта орналастыру тиіс. Нөлдік белгілерде жолдың біліктен жер асты желіге дейін жарықта көлденең аралықтары 2,8 м кем емес орналасады, ал 3 МПа аса қысыммен газ өткізгіштерге 3,8 м. кем емес болуы тиіс.
246. Жол аралық еніне қарамастан қатар қолданылған және оқшауланған төсемдегі трамвай төсемінің шегі сыртқы рельстен әрбір жақтан 0,7 м қашықтықта сақталады.

247. Ширина рельсовой колеи, мм:
на прямых участках пути и кривой радиусом от 76 до 200 м и более
1524;
на кривых радиусом от 26 до 75 м
1532.
На кривых радиусом от 21 до 25 м:
при желобчатых рельсах
1528;
при рельсах железнодорожного типа
1532.
На кривых радиусом 20 м и менее:
при желобчатых рельсах
1526,
при рельсах железнодорожного типа
1532.
В эксплуатации допускается отклонение от ширины рельсовой колеи, мм, не более:
по уширению на прямых
12,
по уширению на кривых (с учетом бокового износа)
18,
по сужению на прямых
4.
на кривых
2.
При ремонте и строительстве путей:
по уширению
3,
по сужению
2.
При использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм:
по уширению
5,
по сужению
2.

247. Рельстік жол табанның ені, мм:
жолдын тіке учаскелерінде және қисық радиусы 76 бастап 200 м дейін және аса 1524;
қисық радиусты 26 бастап 75 м дейі 1524.
Қисық радиусты 21 бастап 25 м дейін:
астаушы рельстерде 1528;
темір жол үлгісіндегі рельстерде 1532.
Пайдалануда рельстік жол табанның енінен мынадай мм аспай ауытқуға жол беріледі:
кеңеюі бойынша тікте 12;
кеңеюі бойынша (жанама тозуды ескере отырып) қисықтарда 18;
тарылуы бойынша төтелерде 4; қисықтарда 2.
Жолдарды жөндеу мен салу кезінде:
кеңею бойынша 4;
тарылу бойынша 2.
Ескі жылды рельстерді пайдалану кезінде мынадай нормалардан ауытқулар болуы мүмкін:
кеңею бойынша 5;
тарылу бойынша 2.

Разгонка уширения кривой производится в пределах переходной кривой, а при ее отсутствии - на прямом участке, примыкающем к кривой из расчета не более 1 мм на 1 м длины, кроме обратных кривых, для которых разгонка уширения колеи производится по специальному расчету.
248. Перекос пути (отклонение в разные стороны двух рельсовых нитей от установленной нормы на коротком протяжении) допускается до 10 мм, если середины просадок каждой нити находится друг от друга не ближе 10 м. В пределах вставок между обратными кривыми, а также между смежными стрелочными переводами перекосы не допускаются.
249. В трамвайных путях в зависимости от их назначения и устройства полотна применяются рельсы следующих типов:
1) на прямых и кривых радиусом 200 м и более при продольном уклоне менее 2,0% (20%):
на совмещенном полотне - Тв-60;
на обособленном полотне (без дорожного покрытия)- Р-50;
2) на прямых и кривых радиусом 200 м и более при продольном уклоне более 2,0% (20%):
Тв-65 (при деревянных шпалах - Р-50 с контррельсами Р-43 по внутренней нитке);
3) на кривых радиусом менее 200 м:
на совмещенном полотне - Тв-65,
на обособленном полотне - Тв-65 (при деревянных шпалах - Р50 с контррельсами Р43 по внутренней нитке).
250. На трамвайных линиях на совмещенном полотне (с дорожным покрытием) все стыки рельсов должны быть сварными.
На обособленном полотне допускается применение сборных стыков. При этом устанавливаются сборные стыки:
на открытых путях через каждые 75-100 м;
на путях, засыпанных балластом до головки рельса, через каждые 300 м;
максимальный зазор в сборном стыке не должен превышать 20 мм.
251. Для трамвайного пути, расположенного на обособленном полотне или на собственном полотне, при высоте насыпи более 2,0 м с наружной стороны пути необходимо на расстоянии 200-300мм от "ходового" рельса укладывать охранный рельс, верх которого устанавливается или в одном уровне или на 5мм ниже головки "рабочего" рельса.
Установка охранного рельса также производится:
на кривых участках пути(независимо от радиуса)с уклоном более 5%;
на кривых участках радиусом менее 200,0 м.
252. Для повышения надежности электрического соединения сборных стыков необходимо приваривать гибкий медный провод или медные пластины общей площадью сечения не менее 70 мм2 с поверхностью контакта в местах приварки не менее 500 мм2.
Не допускается превышение электрическое сопротивление сборного стыка сопротивлению целого рельса длиной 2,5 м.
253. Электрические соединения в местах присоединения отрицательных кабелей питающих линий между всеми нитями рельсовых путей, а также обходные соединения на специальных частях изготавливаются из гибких медных проводов или медных пластин общей площадью сечения не менее 70 мм2, или из стальных с эквивалентной площадью сечения. Поверхность контакта в местах приварки не менее 500 мм2.

Қисық кеңеюінің екпіндеуі өтпелі қисықтың шегінде жүргізіледі, ал оның жоқтығында – қисыққа жанасатын 1 м ұзындыққа 1 мм аспайтын есеппен, жолтабан кеңеюінің екпіндеуі арнайы есеппен жүргізілетін кері қисықтарды қоспағанда, тіке учаскеде жүргізіледі.
248. Жол қиғаштауы (қысқа аралықта белгіленген нормалардан екі рельстік тіндерінің жан жақтарға ауытқуы) 10 мм жол беріледі, егер әрбірі тінінің орнықтыру ортасы бір-бірінен 10 м жақын емес тұрса. Кері қисықтардың арасындағы қоспаның шегінде, сондай-ақ шектес бағыттамалы бұрмалардың арасында қисаюына жол берілмейді.
249. Трамвай жолдарда олардың арналуына және төсегіш құрылғысына қарай мынадай рельстің түрлері қолданылады:
1) бойлық еңісі 2,0 % (20 %) аз тіке және қисық радиусы 200 м және және жоғары:
біріккен төсегіште – Тв-60;
жекеше төсегіште – Р-50 (жол жабыдғысы жоқ);
2) бойлық еңісі 2,0 % (20 %) және одан аса тіке және қисық радиусы 200 м және жоғары:
Тв-65 (Р-50 – ағаш шпалдарда Р-43-контррельстермен ішкі тіндермен);
3) 200 м кем қисық радиуста мынадай:
қиыстырылған төсегіште – Тв-65;
жекеше төсегіште – Тв-65 (Р-50 – ағаш шпалдарда Р-43- контррельстермен ішкі тіндер бойынша).
250. Трамвай желілерде қиыстырылған төсегіштерде (жол жабынымен) рельстердің барлық тораптары балқытып біріктірілуі тиіс.
Жекешеленген төсегіште жиналған тораптарды қолдануға болады. Бұл ретте жиналған тораптар орнатылады:
ашық жолдарда әрбір 75-100 м;
рельстің қалпақшасына дейін балластпен төселген жолдарда әрбір 300 м;
жиналған тораптағы барынша саңылау 20 мм аспау тиіс.
251. Жолдың сыртқы жағынан үйменің 2,0 м биіктігінде жекешеленген төсегіште орналасқан немесе жеке төсегіште орналасқан трамвай жолдары үшін "қозғалғыш" рельстің 200-300 мм арақашықтығында үсті бір деңгейде немесе "жұмыс" рельсінің баспағынан 5 мм төмен орналасқан күзеттік рельстерді қою қажет.
Күзеттік рельстерді орнату сондай-ақ:
5 % аспайтын ығысумен жолдын қисық учаскелерінде (радиусқа байланысты емес);
200, 0 м аз радиусымен қисық учаскелерде жүргізіледі.
252. Жиналмалы тораптары электр жалғамаларының сенімділігін арттыру үшін 500 мм2 кем емес жапсыру жерлерде түйісідің үстінен жалпы қиылысу аумағы 70 мм2 кем емес икемді мыстан жасалған сымды немесе мыстан жасалған пластинаны ерітіп жапсыру керек.
Жиналмалы тораптың электрлі қарсыласуы 2,5 м ұзындықтағы тұтас рельстің қарсыласуынан артуына жол берілмейді.
253. Рельстік жолдардың барлық тіңдері арасында қуат алатын теріс кабелдердің қосылатын жерлердегі электр қосындылар, сондай-ақ арнаулы бөлімдегі айналма қосындылары жалпы қиылысу аумағы 70 мм2 кем емес икемді мыс сымынан немесе мыстан жасалған пластинадан немесе қиылысу эквивалентті аумағымен құрыштардан жасалады. Ерітіп жапсыру орындарда түйісудің үсті 500 мм2 кем емес.

254. Электрические межрельсовые соединения изготавливаются из гибких медных проводов или медных пластин общей площадью сечения не менее 35 мм2, или из стальных с эквивалентной площадью сечения. Поверхность контакта в местах приварки не менее 250 мм2.
255. Электрические межрельсовые соединения устанавливаются в следующих местах:
путевые - через 150 м между обеими рельсовыми нитями;
междупутные - через 300 м между всеми рельсовыми нитями путей данной линии;
обходные - по обе стороны стрелок и крестовин.
256. Все стрелки снабжаются замыкателями. На "пошерстных" стрелках допускается односторонняя фиксация пера.
На попутном направлении движения вагонов разрешается укладка литых или сборных бесперьевых стрелок.
257. Невозбужденному состоянию электропривода стрелки соответствует положение пера для движения вагона (поезда) выбегом направо.
Возбужденному состоянию привода - положение пера, при движении трамвайного вагона (поезда) с включенным электродвигателем, налево. Возврат стрелки в положение для движения направо - автоматический, после каждого прохода вагона (поезда) налево.
В зависимости от местных условий, в исключительно обоснованных случаях, по согласованию с организацией РТС, допускается установка стрелок противоположного состояния:
невозбужденное - для движения выбегом налево, возбужденное - для движения с включенным двигателем направо. При этом стрелки должны быть отмечены специальным знаком "Л-В" (левая, выбег), видимым в любое время суток.
258. Допускается установка приводов стрелочных переводов, конструкция которых согласована с организацией РТС и которая обеспечивает безопасность движения.
259. Пересечение в одном уровне трамвайных линий с железнодорожными дорогами общей сети, внешними подъездными путями и с электрифицированными внутренними подъездными путями организацией не допускаются.
260. Для пересечения трамвайных линий с железнодорожными путями в разных уровнях сооружаются путепроводы (тоннели). Высота подвешивания контактного провода над уровнем головок рельсов под пролетными строениями путепровода не допускается менее 4,4 м, под существующим путепроводами это расстояние допускается уменьшать до 4,2 м, в тоннелях - не менее 3,9 м.
261. Для технического обслуживания зоны трамвайных путей при отсутствии автомобильной дороги вдоль трамвайной линии необходимо устройство однополосного проезда.
262. Технический персонал Службы пути проводит осмотр и проверку состояния путевого хозяйства.
Результаты осмотра и проверок и необходимые меры по устранению обнаруженных неисправностей заносятся в журнал осмотра путевого хозяйства. Отметки о фактическом устранении неисправностей в этом журнале делаются лично начальником или инженером дистанции (мастером участка).

254. Рельсаралық электр қосындылары жалпы қиылысу аумағы 35 мм2 кем емес икемді мыс сымынан жасалады немесе мыстан жасалған пластинадан немесе эквивалентті аумағымен құрыштардан жасалады.
Ерітіп жапсыру орындарда түйісудің үсті 250 мм2 кем емес.
255. Рельсаралық электр қосындылары мынадай жерлерде:
жол – 150 м сайын соң екі рельс тіні арасында;
жол аралық – 300 м соң аталаған сызықтың барлық рельстік тіндері арасында;
айналма – бағыттағыштардың және айқастырмалардың екі жағынан орнатылады.
256. Барлық бағыттағыштар тұйықтаушылармен жабдықталады. "Қарсы" бағыттағыштарда сапты бір бағытта бекітуге рұқсат етіледі.
Вагондардың жолшыбай бағыттағы жүруде құйылған немесе жиналмалы сапсыз бағыттағыштарды төсеуге рұқсат беріледі.
257. Бағыттағыштың қоздырылмаған жай-күйдегі электр жетегі вагонның (поездің) оңға шығуымен жылжуына саптың жай-күйіне сәйкес келеді.
Жетектің қоздырылған жай-күйі – трамвай вагонның (поездің) жылжуы кезінде саптың жай-күйі солға. Оң жаққа жылжу жай-күйінде жылжуы үшін бағыттағышты кері қайтару - әрбір вагонның (поездің) солға өтуінен кейін автоматты түрде.
Жергілікті жағдайларға байланысты, айрықша негізделген жағдайларда, РКҚ ұйымының келісімімен қарама-қарсы қалпындағы бағыттағыштарды орнатуға жол беріледі:
қоздырылмаған – солға шығумен жылжуға, қоздырылған – қосылған қозғалтқышпен оңға жылжуға. Бұл ретте, бағыттағыштар әрбір тәуліктің кез келген уақытында көрінетіндей арнайы "Л-В" (сол жақты, шығу) белгісімен белгіленуі қажет.
258. РКҚ ұйымымен келісілген және қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бағыттағыш бұрмалардың жетектерін орнатуға жол беріледі.
259. Жалпы желілі темір жолдармен, сыртқы кірме жолдармен және ішкі электрленген кірме жолдармен бір деңгейде трамвай сызықтарын кесіп өтуге жол берілмейді.
260. Трамвай сызықтарын темір жолдарымен әртүрлі деңгейде кесіп өту үшін жол өткелдері (тоннельдер) салынады. Жол өткеліндегі бойлы құрылыстар үстіндегі рельс басындағы байланыс өткізгішінің асып қою ұзындығы 4,4 м кем болуына жол берілмейді, бар жол өткелдерінде бұл аралықты 4,2 м, тоннельдерде 3,9 м кем емес азайтуға жол беріледі.
261. Трамвай желілерінің бойында автомобиль жолдары болмаған жағдайда, трамвай жолдары аймақтарына техникалық қызмет көрсету үшін бір жолақты поездар құрылғысы қажет.
262. Жол қызметінің техникалық персоналы жол шаруашылығын тексеріп, жай-күйін қарайды.
Қараудың және тексерудің нәтижелері мен табылған ақауларды жою шараларын жол шаруашылығының журналына енгізу қажет. Бұл журналға ақаулардың нақты жойылғандығы туралы белгілерді бастықтың немесе дистанция инженерінің (учаске шеберінің) өзі тікелей қояды.

263. Не допускаются в эксплуатацию рельсы с износом, превышающим нормы, приведенные в приложении 3 к настоящим Правилам.
264. Деревянные шпалы с механическим износом глубиной свыше 20 мм, с продольной трещиной, доходящей до подошвы рельса, со значительным загниванием под подошвой рельсов, а также железобетонные шпалы со сквозными трещинами или разрушением бетона в зоне закладных деталей подлежат замене.
265. Признаком аварийного состояния литых специальных частей являются:
1) трещины или изломы пера;
2) износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 6 мм и в горизонтальной более чем на 4 мм;
3) уступ в накате желоба "глухих" стрелок более 3 мм;
4) суммарный зазор в элементах стрелочной тяги и замыкателя не должен превышать 3 мм;
5) превышение или понижение пера двухперных стрелок по отношению к рамному рельсу более 4 мм;
6) превышение пера одноперных стрелок над рамным рельсом более 17 мм и менее 2 мм;
7) боковой износ пера свыше 12 мм.
Не допускается превышение конца пера выше уровня рамного рельса.
Замеры превышения или понижения пера производить в месте расположения ушка пера.
266. Признаками аварийного состояния сборных специальных частей являются:
1) трещина или излом пера;
2) износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 7 мм и в горизонтальной более, чем на 5 мм;
3) превышение или понижение пера стрелок по отношению к рамному рельсу более 6 мм;
4) боковой износ пера свыше 10 мм;
5) ступенчатый износ поверхности катания рамного рельса и пера допускается не более 5 мм.
267. Текущий ремонт пути и путевых устройств выполняется, как правило, без перерыва движения при условии обеспечения безопасности движения и производства работ. Значительные по объему и сложные по исполнению работы выполняются с переводом движения на один путь, либо кратковременным перерывом движения.
268. Места производства путевых работ ограждаются. В темное время суток места работ освещаются.
269. При неудовлетворительном состоянии отдельных участков или мест, не обеспечивающих безопасность движения с установленными скоростями, в том числе:

263. Осы Қағидалардың 3–қосымшасында көрсетілген тозу нормаларынан асқан рельстерді пайдалануға жол берілмейді.
264. Рельстің табаны астындағы едәуір шіруімен, рельстің табанына дейін бойлай жеткен жарықпен, тереңдігі 20 мм астам механикалық тозығы бар ағаш шпалдар, сондай-ақ өтпелі жарығы немесе бетонның бөлшектелген аймағының қирауы ауыстырылуға тиіс.
265. Арнайы құйылған бөлшектердің апаттық жағдайының белгілері мынадай:
1) саптың сынуы немесе жарығы;
2) тік тегістікте 6 мм артық және көлденен тегістікте 4 мм артық қозғалған кездегі саптың таянышы бекітпесінің тозуы;
3) бүрлеудегі астаушаның "қатаң" бағыттағыштарының шамамен 3 мм ойығы;
4) бағыттағыштар күші және тұйықтауышы элементтеріндегі жалпы саңылау 3 мм аспауы тиіс;
5) екі санты бағыттағыштардың сантарының рамалы рельске қатысына қарай 4 мм аса жоғарлауы немесе төмендеуі;
6) бір сапты бағыттағыштың саптарының рамалы рельстен 17 мм артық және 2 мм кем емес жоғарлауы;
7) сап жанамасының жоғарыдан 12 мм тозуы.
Саптың соңы рамалы рельстің деңгейінен жоғары асуына жол берілмейді.
Саптың жоғарлауы немесе төмендеуінің өлшемдері сап құлақшасы орналасқан жерде жүргізіледі.
266. Арнаулы бөлшектер жиналымының апаттық жағдайларының белгілері мынадай:
1) саптың сынуы немесе жарығы;
2) тік тегістікте 5 мм артық және көлденен тегістікте 7 мм артық қозғалған кездегі саптың таянышы бекітпесінің тозуы;
3) бағыттағыштар саптарының рамалы рельске қатысына қарай 6 мм аса жоғарлауы немесе төмендеуі;
4) сап жанамасының жоғарыдан 12 мм тозуы;
5) рамалы рельсінің сырғанау бетінің және саптың кемінде 5 мм сатылы тозуы.
267. Жолдың және жол құрылғыларының ағымдағы жөндеу жұмыстары, әдетте, қозғалыстың және жұмыстар жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайларында қозғалысты үзусіз жүргізіледі. Көлемі бойынша ауқымды және орындалуы бойынша күрделі жұмыстар қозғалысты бір жолға ауыстырумен немесе қозғалыстың қысқа мерзімді үзілісімен орындалады.
268. Жол жұмыстарын жүргізу орындары қоршалады. Тәуліктің қараңғы уақытында жұмыс орындары жарықтандырылады.
269. Белгіленген жылдамдықтармен қозғалыс қауіпсіздігін қамтамсыз етпейтін жерлердің немесе жеке учаскелерінің жай-күйі қанағаттанғысыз болған кезде, соның ішінде:

271. Трамвайные предприятия сообщают по требованию заинтересованных организаций и владельцев подземных сооружений сведения о выполнении основных мероприятий по ограничению токов утечки.
272. Сведения об изменениях режима работы сооружений трамвая, способных привести к увеличению опасности коррозии подземных сооружений, находящихся в зоне действия блуждающих токов, сообщаются организациям, осуществляющим координацию и контроль противокоррозионной защиты за месяц до перехода на новый режим работы.

271. Трамвай ұйымдары мүдделі ұйымдардың және жер асты құрылыстарының иелерінің талабы бойынша ток есептерін шектеу бойынша басты шараларды орындау жөнінде мәлімдейді.
272. Кезбе токтардың әрекет ету аумағында орналасқан жерасты құрылыстарының тоттануына әкеліп соғуына қабілетті трамвай құрылыс жұмыстар режимінің өзгеруі туралы мәліметтер басқа жұмыс режиміне ауысқанға дейін бір ай ішінде үйлестіруші және тоттануға қарсы бақылауды жүргізетін ұйымдарға хабарланады.

1,50/1,35
1,35/1,25
1,25/1,20
В воздухе
1,35/1,30
1,25/1,25
1,25/1,20
В трубах в земле
1,30/1,20
1,20/1,15
1,15/1,10
В числителе - для коэффициента предварительной нагрузки - 0,6; в знаменателе - для 0,8.
Приложение 5
к Правилам технической
эксплуатации рельсовых
транспортных средств
Сигналы взаимодействия водителей между собой,
с кондукторами, линейными работниками и пассажирами
Требования сигнала
Сигнал
Кто подает сигнал
В каких случаях, кому подается сигнал
1
2
3
4
Движение
вперед
Один длинный
(звуковой) или
дугообразное
движение над
головой
Водитель
Кондуктор
Водитель,
линейный
работник,
кондуктор
Ремонтным рабочим депо
при трогании с канавы
Водителю после
окончания посадки и
высадки пассажиров
Водителю при подаче
трамвайного вагона
вперед
Движение
задним ходом
Два длинных
(звуковых) или
дугообразное
движение у ног
Водитель
Линейный
работник,
кондуктор
Ремонтным рабочим при
работах в депо
Водителю при подаче
вагона (поезда) назад
Тише
Тихий ход
Два коротких
(звуковых) или
медленное
движение вверх
и вниз с
правого бока
сигналиста
Линейный
работник
Водителю во всех
случаях для временного
снижения скорости по
каким-то причинам
Стоп
Три коротких
(звуковых) или
круговое
движение перед
собой
Линейный
работник,
кондуктор
Водителю для
немедленной остановки
вагона (поезда)
Берегись
трамвая
Один короткий
или короткие
(звуковые)
сигналы,
подаваемые
периодически
Водитель
Пешеходам, водителям
транспорта, ремонтным
рабочим на дороге, а
также в условиях
недостаточной видимости
для предупреждения ДТП

1,50/1,35
1,35/1,25
1,25/1,20
Әуеде
1,35/1,30
1,25/1,25
1,25/1,20
Жердегі құбырларда
1,30/1,20
1,20/1,15
1,15/1,10
Алдын ала жүктеме коэффициенті алымында үшін - 0,6; бөлгіште - 0,8.
Рельстік көлік құралдарын
техникалық пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Жүргізушілердің бір-бірімен, кондукторлармен, желелік жұмысшылармен және жолаушылармен өзара іс-қимыл сигналдары
Сигналдың талаптары
Сигнал
Сигнал беретін кім
Сигнал қандай жағдайда, кімге беріледі
1
2
3
4
Алға жүру
Бастан аса
бір ұзын (дыбысты)
немесе доға тәрізді қозғалыс
Жүргізуші
Кондуктор
Жүргізуші, желілік жұмысшы, кондуктор
Депо жөндеуші жұмысшыларына жырадан жүрген кезде
Жүргізушіге жолаушыларды отырғызып және түсіруді аяқтағаннан кейін
Жүргізушіге трамвай вагонын алға берген кезде
Артпен жүру
Аяқ жақтағы екі ұзын (дыбысты) немесе доға тәрізді қозғалыс
Жүргізуші
Желілік жұмысшы, кондуктор
Жөндеуші жұмысшыларына деподағы жұмыстар кезінде
Жүргізушіге вагонды (поезды) артқа берген кезде
Тыныш
Жай жүру
Сигнал берушінің оң жағынан баяу берілетін жоғары және төмен немесе екі қысқа (дыбысты) қозғалыс
Желілік жұмысшы
Жүргізушіге барлық жағдайда қандай да себептермен уақытша жылдамдықты төмендету үшін
Стоп
өз алдына айналу немесе үш қысқа (дыбысты)
қозғалыс
Желілік жұмысшы, кондуктор
Жүргізушіге тез арада вагонды (поезды) тоқтату үшін
Трамвайдан сақтан
дүркін-дүркін берілетін қысқа (дыбысты) немесе бір қысқа сигналдар
Жүргізуші
Жаяу жүргіншілерге, көлік жүргізушілерге, жолдағы жөндеуші жұмысшыларға, сонымен қатар жеткіліксіз көрінім жағдайында ЖКО болдырмау үшін