О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 209 "Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10356
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 209 «Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10120), следующие изменения и дополнение:
в наименование, а также в пункт 1 приказа вносится изменение на казахском языке, на русском языке текст не изменяется;
в Правилах определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, на русском языке текст не изменяется;
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
«14. Предложения по уровню предельной цены сжиженного нефтяного газа на планируемый период, разработанные в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, не могут быть ниже среднеарифметического значения предельных оптовых цен товарного газа, утвержденных на 1 января 2015 года и не выше утвержденной наиболее максимальной предельной цены оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке за 2014 год.
15. Предложения по уровню предельных цен оптовой реализации товарного газа разрабатываются уполномоченным органом не позднее шестидесяти пяти календарных дней до начала соответствующего периода и вносятся с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию
Срок согласования предложений не должен превышать тридцать пять календарных дней.»;
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
«15-1. Предложения по уровню предельной цены оптовой реализации сжиженного нефтяного газа разрабатываются уполномоченным органом не позднее тридцати пяти календарных дней до начала соответствующего периода и вносятся с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию.
Срок согласования предложений не должен превышать пятнадцати календарных дней.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"Ішкі нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Энергетика Министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10356 тіркелді
1. «Ішкі нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Энергетика Министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10120 тіркелген), мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларында:
такырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары»;
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес әзірленген жоспарланған кезеңге арналған сұйытылған мұнай газының шекті бағасының денгейі жөніндегі ұсыныстары 2015 жылғы 1 қаңтарға бекітілген тауарлық газдың шекті көтерме бағысының орташа арифметикалық мәнінен төмен болмауы және 2014 жылғы бекітілген ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің ең максималды мәнінен артық болмауы қажет.
15. Тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларының деңгейі жөніндегі ұсыныстарды уәкілетті орган тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік алпыс бес күннен кешіктірмей әзірлейді және әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органға келісуге енгізеді.
Ұсыныстарды келісу мерзімі күнтізбелік отыз бес күннен аспауға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
«15-1. Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағасының деңгейі жөніндегі ұсыныстарды уәкілетті орган тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей әзірлейді және әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органға келісуге енгізеді.»;
Ұсыныстарды келісу мерзімі күнтізбелік он бес күннен аспауға тиіс.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«17. В случае непредставления уполномоченным органом в установленные сроки информации, указанной в пунктах 15 и 15-1 настоящих Правил, уполномоченный орган по государственному планированию отказывает в согласовании предложений по уровню предельных цен оптовой реализации товарного, сжиженного нефтяного газа.
При этом предельные цены оптовой реализации товарного, сжиженного нефтяного газа сохраняются на уровне текущего периода.»;
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е.Досаев
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 150
Приложение
к Правилам определения предельных
цен оптовой реализации товарного
и сжиженного нефтяного газа
на внутреннем рынке
Определение цены оптовой реализации сжиженного нефтяного
газа на внутреннем рынке
P = (Pw – TRexp) x К
где,
P – предельная цена оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке, тенге за тонну;
Pw – Мировая цена на сжиженный нефтяной газ, определяемая как среднеарифметическое значение ежедневных котировок цен за первый месяц текущего квартала, тенге за тонну. Для целей настоящего пункта котировка цены означает котировку цены сжиженного нефтяного газа на белорусско-польской границе (СПБТ daf Брест) в иностранной валюте на основании информации, публикуемой в источнике «Аргус Сжиженный газ и конденсат» компании «Argus Media (Russia) Ltd. (Petroleumargus)», а при отсутствии информации о ценах на сжиженный нефтяной газ в вышеуказанном источнике - по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании;
TRexp – среднеарифметические расходы по перевозке сжиженного нефтяного газа железнодорожным транспортом от объектов по производству сжиженного нефтяного газа, расположенных на территории Республики Казахстан, до белорусско-польской границы за первый месяц текущего квартала, определяемые уполномоченным органом на основе мониторинга сделок по реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан, тенге за тонну;
К – поправочный коэффициент, отражающий соотношение уровня численности газифицированного населения в Республике Казахстан к уровню общей численности населения в Республике Казахстан за последний предыдущий календарный год, на основании данных Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и местных исполнительных органов на момент расчета такого коэффициента.

«17. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 15 және 15-1 тармақтарында көрсетілген ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті орган тауарлық, сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларының деңгейі жөніндегі ұсыныстарды келісуден бас тартуға құқылы.
Бұл ретте тауарлық, сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағалары ағымдағы кезеңнің деңгейінде сақталады.»;
көрсетілген ережеге қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі                                 В. Школьник
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
«____» __________ 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 150 бұйрығына
қосымша
Тауарлық және сұйытылған
мұнай газын ішкі нарықта көтерме
саудада өткізудің шекті бағаларын
айқындау қағидаларына қосымша
Ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада
өткізудің шекті бағасын анықтау
P = (Pw – TRexp) x К
мұнда,
P – ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағасы, бір тоннасы үшін теңге;
Pw – бірінші айының ағымдағы тоқсан үшін күндегі баға белгілеудің орташа арифметикалық мәні ретінде айқындалатын сұйытылған мұнай газына әлемдік баға, бір тоннасы үшін теңге. Осы тармақтың мақсаттары үшін баға кесу «Argus Media (Russia) Ltd. (Petroleumargus)» компаниясының «Аргус сұйытылған газ және конденсат» ақпарат көзінде жарияланатын ақпараттың негізінде шетел валютасында белорусь-поляк шекарасындағы (СПБТ daf Брест), ал жоғарыда көрсетілген ақпарат көзінде сұйытылған мұнай газына арналған баға туралы ақпарат болмаған кезде – Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында айқындалатын басқа көздердің деректері бойынша сұйытылған мұнай газының бағасын белгілеуді білдіреді;
TRexp – Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге сұйытылған мұнай газын өткізу жөніндегі мәмілелердің мониторингі негізінде уәкілетті орган айқындайтын бірінші айының ағымдағы тоқсан үшін Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан сұйытылған мұнай газын өндіру жөніндегі объектілерден белорусь-поляк шекарасына дейін сұйытылған мұнай газын тасымалдау жөніндегі орташа арифметикалық шығыстар, бір тоннасы үшін теңге;
К – осы коэффициентті есептеу барысында Қазақстан Республикасы Ұлтық экономика министрігінің Статистика комитеті мен жергілікті атқарушы органдардың мәліметтері негізінде алдыңғы өткен күнтізбелік жылда Қазақстан Республикасында жалпы халық саны деңгейіне Қазақстан Республикасында газбен жабдықталған халық сыны деңгейінің қатынасын көрсететін түзету коэффициенті.